picmi - en to it translation catalogue (102 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
it: Pallacanestro

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
it: Teschio

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
it: Sedia a rotelle

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
it: Pulcino

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
it: Cane pirata

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
it: Pagliaccio

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
it: Nave dei pirati

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
it: Elefante

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
it: Il gatto Claudio

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
it: Uccello

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
it: Telefono antico

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
it: Chiave di violino

note: i18n: tag board attribute name
en: Halloween
it: Ognissanti

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
it: Clessidra

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
it: Bici

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
it: Pinguino

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
it: Panda cucciolo

note: i18n: tag board attribute name
en: House
it: Casa

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
it: Calcio

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
it: Sveglia

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
it: Pennarello

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
it: Pollice alzato

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
it: Tazza

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
it: Ora di cena

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
it: Bicchiere di vino

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
it: Bicchiere da cocktail

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
it: Scala mobile

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
it: Elicottero

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
it: Lettera A

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
it: Vite

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
it: Tazza di caffè

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
it: Leone

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
it: Lampada a gas

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
it: Scimmia

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
it: Orsacchiotto

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
it: Poliziotto

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
it: Babbo Natale

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
it: Chiave di basso

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
it: Telefono

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
it: Carrello per la spesa

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
it: Telefonino

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
it: Calcolatrice

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
it: Macchina fotografica

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
it: Automobile

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
it: Microfono

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
it: Dischetto

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
it: Stampante

en: PAUSED
it: IN PAUSA

en: Save Position
it: Salva posizione

en: Load Position
it: Carica posizione

en: New Game
it: Nuova partita

en: Load New Game
it: Carica una nuova partita

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
it: Personalizzato

en: Elapsed time: %1
it: Tempo trascorso: %1

en: Actions since last saved position: %1
it: Azioni dall'ultima posizione salvata: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
it: Congratulazioni, hai risolto questo schema!

en: Board Solved!
it: Schema risolto!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
it: Congratulazioni, hai risolto lo schema «%1»!

en: Level
it: Livello

en: Level Set
it: Raccolta di livelli

en: Difficulty
it: Difficoltà

en: Size
it: Dimensione

[ctx: board solved]
en: Solved
it: Risolto

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
it: Selezione del livello

en: Ridiculously Easy
it: Ridicolmente facile

en: Very Easy
it: Molto facile

en: Easy
it: Facile

en: Medium
it: Media

en: Hard
it: Difficile

en: Very Hard
it: Molto difficile

en: Extremely Hard
it: Estremamente difficile

en: Impossible
it: Impossibile

en: Name: %1
it: Nome: %1

en: Author: %1
it: Autore: %1

en: Size: %1x%2
it: Dimensioni: %1×%2

en: Difficulty: %1
it: Difficoltà: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
it: Risolti: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
it: Risolti: —

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
it: Selezione del livello

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
it: Autore: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
it: Nome: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
it: Risolti: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
it: Dimensione: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
it: Difficoltà: —

en: Select Background
it: Seleziona lo sfondo

en: Image Files (*.png *.jpg)
it: File di immagine (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
it: Impostazioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
it: Immagine di sfondo

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
it: Predefinita

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
it: Personalizzata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
it: Colori dei caratteri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
it: Righe risolte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
it: Righe non risolte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
it: Modifica...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
it: Difficoltà personalizzata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
it: Altezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
it: Larghezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
it: Densità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
it: Impedisci gli sbagli:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
it: Picmi - un gioco di crucipixel

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
it: © 2012–2016 degli autori di Picmi

en: Picmi Author
it: Autore di Picmi
