picmi - en to ka translation catalogue (106 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
ka: კალათბურთი

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
ka: თავის ქალა

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
ka: ბორბლებიანი სავარძელი

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
ka: ბარტყი

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
ka: მეკობრე ძაღლი

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
ka: კლოუნი

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
ka: მეგობრე ხომალდი

note: i18n: tag board attribute author
en: Frank Uebbing
ka: ფრენკ უებინგი

note: i18n: tag board attribute name
en: Panda
ka: პანდა

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
ka: სპილო

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
ka: კატა კლაუსი

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
ka: ჩიტი

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
ka: ძველებური ტელეფონი

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
ka: მაღალი სიხშირის ნოტა

note: i18n: tag board attribute name
en: Halloween
ka: ჰელოუინი

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
ka: ქვიშის საათი

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
ka: რობოტი

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
ka: ველოსიპედი

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
ka: პინგვინი

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
ka: პატარა პანდა

note: i18n: tag board attribute name
en: House
ka: ჰაუსი

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
ka: სოკერი

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
ka: მაღვიძარა

note: i18n: tag board attribute name
en: Taxi!
ka: ტაქსი!

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
ka: სანიშნი

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
ka: ცერა მაღლა

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
ka: ჭიქა

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
ka: სადილის დრო

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
ka: ღვინის ჭიქა

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
ka: კოქტეილის ჭიქა

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
ka: ესკალატორი

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
ka: ვერტმფრენი

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
ka: სიმბოლო A

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
ka: ჭანჭიკი

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
ka: ყავის ჭიქა

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
ka: გაზის ნათურა

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
ka: მაიმუნი

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
ka: სათამაშო დათუნია

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
ka: პოლიციელი

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
ka: სანტა კლაუსი

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
ka: ბასის ნოტა

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
ka: ტელეფონი

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
ka: Საყიდლების კალათი

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
ka: მობილური ტელეფონი

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
ka: კალკულატორი

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
ka: კამერა

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
ka: მანქანა

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
ka: მიკროფონი

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
ka: დისკეტა

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
ka: პრინტერი

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
ka: სიცილაკი

en: PAUSED
ka: შეჩერებულია

[ctx: @action]
en: Save Position
ka: მდებარეობის შენახვა

[ctx: @action]
en: Load Position
ka: მდებარეობის ჩატვირთვა

[ctx: @action:button]
en: New Game
ka: ახალი თამაში

[ctx: @action:button]
en: Load New Game
ka: ახალი თამაშის ჩატვირთვა

[ctx: @item difficulty]
en: Custom
ka: სხვა

en: Elapsed time: %1
ka: გასული დრო: %1

en: Actions since last saved position: %1
ka: ქმედებები ბოლო შენახული მდებარეობის შემდეგ: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
ka: გილოცავთ! თქვენ ამოხსენით დაფა!

[ctx: @title:window]
en: Board Solved!
ka: დაფა ამოხსნილია!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
ka: გილოცავთ! თქვენ ამოხსენით დაფა '%1' !

[ctx: @title:column]
en: Level
ka: დონე

[ctx: @title:column]
en: Level Set
ka: დონე დაყენებულია

[ctx: @title:column]
en: Difficulty
ka: სირთულე

[ctx: @title:column]
en: Size
ka: ზომა

[ctx: @title:column board solved]
en: Solved
ka: ამოხსნილი

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
ka: დონის არჩევა

[ctx: @item difficulty]
en: Ridiculously Easy
ka: სასაცილოდ ადვილი

[ctx: @item difficulty]
en: Very Easy
ka: ძალიან ადვილი

[ctx: @item difficulty]
en: Easy
ka: ადვილი

[ctx: @item difficulty]
en: Medium
ka: საშუალო

[ctx: @item difficulty]
en: Hard
ka: ძნელი

[ctx: @item difficulty]
en: Very Hard
ka: ძალიან ძნელი

[ctx: @item difficulty]
en: Extremely Hard
ka: საშინლად ძნელი

[ctx: @item difficulty]
en: Impossible
ka: შეუძლებელი

en: Name: %1
ka: სახელი: %1

en: Author: %1
ka: ავტორი: %1

en: Size: %1x%2
ka: ზომა: %1x%2

en: Difficulty: %1
ka: სირთულე: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
ka: ამოხსნილი: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
ka: ამოხსნილი: -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
ka: დონის არჩევა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
ka: ავტორი: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
ka: სახელი: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
ka: ამოხსნილი: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
ka: ზომა: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
ka: სირთულე: -

[ctx: @title:window]
en: Select Background
ka: აირჩიეთ ფონი

en: Image Files (*.png *.jpg)
ka: გამოსახულებები (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
ka: &მორგება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
ka: ფონის სურათი

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
ka: ნაგულისხმები

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
ka: სხვა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
ka: ფონტის ფერები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
ka: ამოხსნილი დარტყმები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
ka: ამოუხსნელი დარტყმები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit…
ka: ჩასწორება…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
ka: სირთულის მორგება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ka: სიმაღლე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
ka: სიგანე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
ka: სიმკვრივე:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
ka: შეცდომების არიდება:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
ka: Picmi - ნონოგრამული პაზლი

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
ka: (c) 2012 - 2015 Picmi -ის ავტორები, ყველა უფლება დაცულია

en: Picmi Author
ka: Picmi -ის ავტორი
