picmi - en to nds translation catalogue (72 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
nds: Schädel

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
nds: Rullstohl

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
nds: Küken

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
nds: Piratenhund

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
nds: Spijökenmaker

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
nds: Elefant

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
nds: Sünnerklaas de Katt

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
nds: Vagel

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
nds: Oolt Telefoon

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
nds: Vigelienslötel

note: i18n: tag board attribute name
en: Halloween
nds: Allerseelen

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
nds: Stünnenglas

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
nds: Roboter

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
nds: Fohrrad

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
nds: Pinguin

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
nds: Lütt Panda

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
nds: Football

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
nds: Weckklock

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
nds: Mark

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
nds: Dumen hooch

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
nds: Köppke

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
nds: Etentiet

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
nds: Wienglas

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
nds: Cocktail-Glas

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
nds: Rulltrepp

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
nds: Heevschruver

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
nds: Bookstaav A

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
nds: Schruuv

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
nds: Köppke Koffie

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
nds: Lööv

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
nds: Gas-Latücht

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
nds: Aap

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
nds: Teddyboor

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
nds: Wachtmester

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
nds: Wiehnachtsmann

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
nds: Bassslötel

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
nds: Telefoon

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
nds: Inkööpwaag

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
nds: Mobiltelefoon

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
nds: Taschenreekner

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
nds: Kamera

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
nds: Auto

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
nds: Mikrofoon

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
nds: Diskette

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
nds: Drucker

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
nds: Snut

en: PAUSED
nds: Anhollen

en: Elapsed time: %1
nds: Aflopen Tiet: %1

en: Actions since last saved position: %1
nds: Akschonen siet verleden sekert Steed: %1

en: Name: %1
nds: Naam: %1

en: Author: %1
nds: Autor: %1

en: Size: %1x%2
nds: Grött: %1 x %2

en: Difficulty: %1
nds: Speelstoop: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
nds: Oplööst: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
nds: Oplööst: -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
nds: Stoopköör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
nds: Autor: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
nds: Naam: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
nds: Oplööst: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
nds: Grött: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
nds: Speelstoop: -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
nds: Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
nds: Achtergrundbild

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
nds: Standard

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
nds: Egen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
nds: Schriftklören

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
nds: Egen Speelstoop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
nds: Hööchde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
nds: Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
nds: Dicht:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
nds: Picmi - en Nonogramm-Radelspeel

en: Picmi Author
nds: Picmi-Schriever
