picmi - en to pt_BR translation catalogue (104 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
pt_BR: Basquete

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
pt_BR: Caveira

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
pt_BR: Cadeira de Rodas

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
pt_BR: Menina Bebê

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
pt_BR: Cão Pirata

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
pt_BR: Palhaço

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
pt_BR: Navio Pirata

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
pt_BR: Elefante

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
pt_BR: Claus, o gato

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
pt_BR: Pássaro

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
pt_BR: Telefone antigo

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
pt_BR: Clave Agudo

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
pt_BR: Ampulheta

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
pt_BR: Robô

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
pt_BR: Bicicleta

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
pt_BR: Pinguim

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
pt_BR: Panda Bebê

note: i18n: tag board attribute name
en: House
pt_BR: Casa

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
pt_BR: Futebol

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
pt_BR: Relógio de alarme

note: i18n: tag board attribute name
en: Taxi!
pt_BR: Táxi!

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
pt_BR: Marcação

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
pt_BR: Dedo para cima

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
pt_BR: Xícara

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
pt_BR: Hora do Jantar

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
pt_BR: Copo de Vinho

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
pt_BR: Copo de Bebida

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
pt_BR: Escada Rolante

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
pt_BR: Helicóptero

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
pt_BR: Letra A

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
pt_BR: Parafuso

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
pt_BR: Xícara de Café

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
pt_BR: Leão

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
pt_BR: Lâmpada Fluorescente

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
pt_BR: Macaco

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
pt_BR: Urso de Pelúcia

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
pt_BR: Policial

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
pt_BR: Papai Noel

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
pt_BR: Clave Grave

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
pt_BR: Telefone

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
pt_BR: Carrinho de compras

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
pt_BR: Celular

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
pt_BR: Calculadora

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
pt_BR: Câmera

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
pt_BR: Carro

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
pt_BR: Microfone

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
pt_BR: Disquete

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
pt_BR: Impressora

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
pt_BR: Sorriso

en: PAUSED
pt_BR: PAUSADO

en: Save Position
pt_BR: Salvar posição

en: Load Position
pt_BR: Carregar posição

en: New Game
pt_BR: Novo jogo

en: Load New Game
pt_BR: Carregar novo jogo

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
pt_BR: Personalizada

en: Elapsed time: %1
pt_BR: Tempo decorrido: %1

en: Actions since last saved position: %1
pt_BR: Ações desde a última posição salva: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
pt_BR: Parabéns, você resolveu este tabuleiro!

en: Board Solved!
pt_BR: Tabuleiro resolvido!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
pt_BR: Parabéns, você resolveu o tabuleiro '%1'!

en: Level
pt_BR: Nível

en: Level Set
pt_BR: Conjunto de níveis

en: Difficulty
pt_BR: Dificuldade

en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: board solved]
en: Solved
pt_BR: Resolvido

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
pt_BR: Seleção de nível

en: Ridiculously Easy
pt_BR: Extremamente fácil

en: Very Easy
pt_BR: Muito fácil

en: Easy
pt_BR: Fácil

en: Medium
pt_BR: Média

en: Hard
pt_BR: Difícil

en: Very Hard
pt_BR: Muito difícil

en: Extremely Hard
pt_BR: Extremamente difícil

en: Impossible
pt_BR: Impossível

en: Name: %1
pt_BR: Nome: %1

en: Author: %1
pt_BR: Autor: %1

en: Size: %1x%2
pt_BR: Tamanho: %1x%2

en: Difficulty: %1
pt_BR: Dificuldade: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
pt_BR: Resolvido: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
pt_BR: Resolvido: -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
pt_BR: Seleção de níveis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
pt_BR: Autor: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
pt_BR: Nome: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
pt_BR: Resolvido: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
pt_BR: Tamanho: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
pt_BR: Dificuldade: -

en: Select Background
pt_BR: Selecionar fundo

en: Image Files (*.png *.jpg)
pt_BR: Arquivos de imagem (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
pt_BR: Configurações

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
pt_BR: Imagem de fundo

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
pt_BR: Personalizada

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
pt_BR: Cores da fonte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
pt_BR: Jogadas resolvidas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
pt_BR: Jogadas não resolvidas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
pt_BR: Editar...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
pt_BR: Dificuldade personalizada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
pt_BR: Altura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
pt_BR: Largura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
pt_BR: Densidade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
pt_BR: Evitar erros:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
pt_BR: Picmi - um jogo de quebra-cabeça nonogramas

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
pt_BR: (c) 2012 - 2015, autores do Picmi

en: Picmi Author
pt_BR: Autor do Picmi
