picmi - en to sr translation catalogue (110 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
sr: Кошаркашка лопта

note: i18n: tag board attribute author
en: Jakob Gruber, Moni Linke
sr: Јакоб Грубер, Мони Линке

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
sr: Лобања

note: i18n: tag board attribute author
en: Jakob Gruber
sr: Јакоб Грубер

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
sr: Инвалидска колица

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
sr: Пиле

note: i18n: tag board attribute author
en: Moni Linke
sr: Мони Линке

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
sr: Гусарски пас

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
sr: Кловн

note: i18n: tag board attribute author
en: Frank Uebbing
sr: Франк Ибинг

note: i18n: tag board attribute name
en: Panda
sr: Панда

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
sr: Слон

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
sr: Мрка мачак

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
sr: Птица

note: i18n: tag board attribute name
en: Zebra
sr: Зебра

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
sr: Старински телефон

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
sr: Виолински кључ

note: i18n: tag board attribute name
en: Halloween
sr: Ноћ вештица

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
sr: Пешчаник

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
sr: Мобилни телефон

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
sr: Робот

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
sr: Бицикл

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
sr: Пингвин

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
sr: Мала панда

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
sr: Фудбал

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
sr: Будилник

note: i18n: tag board attribute name
en: Taxi!
sr: Такси!

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
sr: Маркер

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
sr: Аутостоперски

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
sr: Пехар

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
sr: Вечера на столу

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
sr: Винска чаша

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
sr: Коктелска чаша

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
sr: Покретне степенице

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
sr: Хеликоптер

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
sr: Слово А

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
sr: Завртањ

note: i18n: tag board attribute author
en: Zack Rusin
sr: Зaк Расин

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
sr: Шоља чаја

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
sr: Лав

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
sr: Плинска лампа

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
sr: Мајмун

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
sr: Плишани меда

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
sr: Полицајац

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
sr: Деда Мраз

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
sr: Бас кључ

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
sr: Телефон

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
sr: Колица за куповину

note: i18n: tag board attribute name
en: Picmi
sr: Пикми

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
sr: Калкулатор

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
sr: Камера

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
sr: Ауто

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
sr: Микрофон

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
sr: Дискета

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
sr: Штампач

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
sr: Смешко

en: PAUSED
sr: ПАУЗА

en: Save Position
sr: Сачувај позицију

en: Load Position
sr: Учитај позицију

en: New Game
sr: Нова партија

en: Load New Game
sr: Учитај нову партију

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
sr: посебна

en: Elapsed time: %1
sr: Протекло време: %1

en: Actions since last saved position: %1
sr: Радњи од последњег уписивања позиције: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
sr: Честитамо, решили сте ову таблу!

en: Board Solved!
sr: Табла решена!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
sr: Честитамо, решили сте таблу „%1“!

en: Level
sr: ниво

en: Level Set
sr: скуп нивоа

en: Difficulty
sr: тежина

en: Size
sr: величина

[ctx: board solved]
en: Solved
sr: решена

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
sr: Избор нивоа

en: Ridiculously Easy
sr: смешно лако

en: Very Easy
sr: врло лако

en: Easy
sr: лако

en: Medium
sr: средње

en: Hard
sr: тешко

en: Very Hard
sr: врло тешко

en: Extremely Hard
sr: изузетно тешко

en: Impossible
sr: немогуће

en: Name: %1
sr: Име: %1

en: Author: %1
sr: Аутор: %1

en: Size: %1x%2
sr: Величина: %1×%2

en: Difficulty: %1
sr: Тежина: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
sr: Решена: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
sr: Решена: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
sr: Аутор: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
sr: Име: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
sr: Решена: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
sr: Величина: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
sr: Тежина: —

en: Select Background
sr: Избор позадине

en: Image Files (*.png *.jpg)
sr: фајлови слика (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
sr: Поставке

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
sr: Позадинска слика

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
sr: Подразумевана

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
sr: Посебна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
sr: Боје фонта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved Streaks
sr: Решених низова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved Streaks
sr: Нерешених низова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
sr: Уреди...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
sr: Посебна тежина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
sr: Висина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
sr: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
sr: Густина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent Mistakes:
sr: Спречавање грешака:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
sr: Пикми — логичка игра нонограма

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
sr: © 2012–2015, аутори Пикмија

en: Picmi Author
sr: Аутор Пикмија
