picmi - en to sr@latin translation catalogue (102 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
sr@latin: Košarkaška lopta

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
sr@latin: Lobanja

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
sr@latin: Invalidska kolica

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
sr@latin: Pile

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
sr@latin: Gusarski pas

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
sr@latin: Klovn

note: i18n: tag board attribute author
en: Frank Uebbing
sr@latin: Frank Ibing

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
sr@latin: Slon

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
sr@latin: Mrka mačak

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
sr@latin: Ptica

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
sr@latin: Starinski telefon

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
sr@latin: Violinski ključ

note: i18n: tag board attribute name
en: Halloween
sr@latin: Noć veštica

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
sr@latin: Peščanik

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
sr@latin: Mobilni telefon

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
sr@latin: Bicikl

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
sr@latin: Pingvin

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
sr@latin: Mala panda

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
sr@latin: Fudbal

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
sr@latin: Budilnik

note: i18n: tag board attribute name
en: Taxi!
sr@latin: Taksi!

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
sr@latin: Autostoperski

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
sr@latin: Pehar

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
sr@latin: Večera na stolu

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
sr@latin: Vinska čaša

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
sr@latin: Koktelska čaša

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
sr@latin: Pokretne stepenice

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
sr@latin: Helikopter

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
sr@latin: Slovo A

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
sr@latin: Zavrtanj

note: i18n: tag board attribute author
en: Zack Rusin
sr@latin: Zak Rasin

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
sr@latin: Šolja čaja

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
sr@latin: Lav

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
sr@latin: Plinska lampa

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
sr@latin: Majmun

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
sr@latin: Plišani meda

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
sr@latin: Policajac

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
sr@latin: Deda Mraz

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
sr@latin: Bas ključ

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
sr@latin: Telefon

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
sr@latin: Kolica za kupovinu

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
sr@latin: Kalkulator

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
sr@latin: Kamera

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
sr@latin: Auto

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
sr@latin: Mikrofon

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
sr@latin: Disketa

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
sr@latin: Štampač

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
sr@latin: Smeško

en: PAUSED
sr@latin: PAUZA

en: Save Position
sr@latin: Sačuvaj poziciju

en: Load Position
sr@latin: Učitaj poziciju

en: New Game
sr@latin: Nova partija

en: Load New Game
sr@latin: Učitaj novu partiju

[ctx: custom difficulty]
en: Custom
sr@latin: posebna

en: Elapsed time: %1
sr@latin: Proteklo vreme: %1

en: Actions since last saved position: %1
sr@latin: Radnji od poslednjeg upisivanja pozicije: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
sr@latin: Čestitamo, rešili ste ovu tablu!

en: Board Solved!
sr@latin: Tabla rešena!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
sr@latin: Čestitamo, rešili ste tablu „%1“!

en: Level
sr@latin: nivo

en: Level Set
sr@latin: skup nivoa

en: Difficulty
sr@latin: težina

en: Size
sr@latin: veličina

[ctx: board solved]
en: Solved
sr@latin: rešena

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
sr@latin: Izbor nivoa

en: Ridiculously Easy
sr@latin: smešno lako

en: Very Easy
sr@latin: vrlo lako

en: Easy
sr@latin: lako

en: Medium
sr@latin: srednje

en: Hard
sr@latin: teško

en: Very Hard
sr@latin: vrlo teško

en: Extremely Hard
sr@latin: izuzetno teško

en: Impossible
sr@latin: nemoguće

en: Name: %1
sr@latin: Ime: %1

en: Author: %1
sr@latin: Autor: %1

en: Size: %1x%2
sr@latin: Veličina: %1×%2

en: Difficulty: %1
sr@latin: Težina: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
sr@latin: Rešena: %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
sr@latin: Rešena: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
sr@latin: Autor: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
sr@latin: Ime: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
sr@latin: Rešena: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
sr@latin: Veličina: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
sr@latin: Težina: —

en: Select Background
sr@latin: Izbor pozadine

en: Image Files (*.png *.jpg)
sr@latin: fajlovi slika (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
sr@latin: Postavke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
sr@latin: Pozadinska slika

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
sr@latin: Podrazumevana

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
sr@latin: Posebna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
sr@latin: Boje fonta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved Streaks
sr@latin: Rešenih nizova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved Streaks
sr@latin: Nerešenih nizova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit...
sr@latin: Uredi...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
sr@latin: Posebna težina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
sr@latin: Visina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
sr@latin: Širina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
sr@latin: Gustina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent Mistakes:
sr@latin: Sprečavanje grešaka:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
sr@latin: Picmi — logička igra nonograma

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
sr@latin: © 2012–2015, autori Picmija

en: Picmi Author
sr@latin: Autor Picmija
