picmi - en to uk translation catalogue (107 entries)

note: i18n: tag board attribute name
en: Basketball
uk: Баскетбол

note: i18n: tag board attribute name
en: Skull
uk: Череп

note: i18n: tag board attribute name
en: Wheelchair
uk: Візок

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Chick
uk: Курча

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Dog
uk: Собака-пірат

note: i18n: tag board attribute name
en: Clown
uk: Клоун

note: i18n: tag board attribute name
en: Pirate Ship
uk: Піратський корабель

note: i18n: tag board attribute name
en: Panda
uk: Панда

note: i18n: tag board attribute name
en: Elephant
uk: Слон

note: i18n: tag board attribute name
en: Claus the cat
uk: Кіт Клаус

note: i18n: tag board attribute name
en: Bird
uk: Пташка

note: i18n: tag board attribute name
en: Zebra
uk: Зебра

note: i18n: tag board attribute name
en: Antique Phone
uk: Давній телефон

note: i18n: tag board attribute name
en: Treble Clef
uk: Скрипковий ключ

note: i18n: tag board attribute name
en: Halloween
uk: Гелловін

note: i18n: tag board attribute name
en: Hourglass
uk: Клепсидра

note: i18n: tag board attribute name
en: Robot
uk: Робот

note: i18n: tag board attribute name
en: Bike
uk: Велосипед

note: i18n: tag board attribute name
en: Penguin
uk: Пінгвін

note: i18n: tag board attribute name
en: Baby Panda
uk: Маленька панда

note: i18n: tag board attribute name
en: House
uk: Будинок

note: i18n: tag board attribute name
en: Soccer
uk: Футбол

note: i18n: tag board attribute name
en: Alarm Clock
uk: Будильник

note: i18n: tag board attribute name
en: Taxi!
uk: Таксі!

note: i18n: tag board attribute name
en: Marker
uk: Фломастер

note: i18n: tag board attribute name
en: Thumbs Up
uk: Палець вгору

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup
uk: Кубок

note: i18n: tag board attribute name
en: Dinner Time
uk: Час обідати

note: i18n: tag board attribute name
en: Wine Glass
uk: Бокал

note: i18n: tag board attribute name
en: Cocktail Glass
uk: Коктейль

note: i18n: tag board attribute name
en: Escalator
uk: Ескалатор

note: i18n: tag board attribute name
en: Helicopter
uk: Гвинтокрил

note: i18n: tag board attribute name
en: Letter A
uk: Літера А

note: i18n: tag board attribute name
en: Screw
uk: Шуруп

note: i18n: tag board attribute name
en: Cup of coffee
uk: Чашка з кавою

note: i18n: tag board attribute name
en: Lion
uk: Лев

note: i18n: tag board attribute name
en: Gas Lamp
uk: Гасова лампа

note: i18n: tag board attribute name
en: Monkey
uk: Мавпа

note: i18n: tag board attribute name
en: Teddy Bear
uk: Ведмедик

note: i18n: tag board attribute name
en: Policeman
uk: Поліцейський

note: i18n: tag board attribute name
en: Santa Claus
uk: Санта Клаус

note: i18n: tag board attribute name
en: Bass Clef
uk: Басовий ключ

note: i18n: tag board attribute name
en: Phone
uk: Слухавка

note: i18n: tag board attribute name
en: Shopping Cart
uk: Кошик

note: i18n: tag board attribute name
en: Mobile Phone
uk: Мобільний телефон

note: i18n: tag board attribute name
en: Calculator
uk: Калькулятор

note: i18n: tag board attribute name
en: Camera
uk: Фотоапарат

note: i18n: tag board attribute name
en: Car
uk: Автомобіль

note: i18n: tag board attribute name
en: Microphone
uk: Мікрофон

note: i18n: tag board attribute name
en: Floppy Disk
uk: Дискета

note: i18n: tag board attribute name
en: Printer
uk: Принтер

note: i18n: tag board attribute name
en: Smiley
uk: Умішка

en: PAUSED
uk: ПРИЗУПИНЕНО

[ctx: @action]
en: Save Position
uk: Зберегти позицію

[ctx: @action]
en: Load Position
uk: Завантажити позицію

[ctx: @action:button]
en: New Game
uk: Нова гра

[ctx: @action:button]
en: Load New Game
uk: Завантажити нову гру

[ctx: @item difficulty]
en: Custom
uk: Нетиповий

en: Elapsed time: %1
uk: Витрачений час: %1

en: Actions since last saved position: %1
uk: Дії з часу останнього збереження позиції: %1

en: Congratulations, you have solved this board!
uk: Вітаємо, ви розв’язали кросворд!

[ctx: @title:window]
en: Board Solved!
uk: Завдання розв’язано!

en: Congratulations, you have solved board '%1'!
uk: Вітаємо, ви розв’язали кросворд «%1»!

[ctx: @title:column]
en: Level
uk: Рівень

[ctx: @title:column]
en: Level Set
uk: Набір рівнів

[ctx: @title:column]
en: Difficulty
uk: Складність

[ctx: @title:column]
en: Size
uk: Розмір

[ctx: @title:column board solved]
en: Solved
uk: Розв’язано

[ctx: @title:window]
en: Level Selection
uk: Вибір рівня

[ctx: @item difficulty]
en: Ridiculously Easy
uk: Фантастично проста

[ctx: @item difficulty]
en: Very Easy
uk: Дуже проста

[ctx: @item difficulty]
en: Easy
uk: Проста

[ctx: @item difficulty]
en: Medium
uk: Середня

[ctx: @item difficulty]
en: Hard
uk: Складна

[ctx: @item difficulty]
en: Very Hard
uk: Дуже складна

[ctx: @item difficulty]
en: Extremely Hard
uk: Гранично складна

[ctx: @item difficulty]
en: Impossible
uk: Неможливо складна

en: Name: %1
uk: Назва: %1

en: Author: %1
uk: Автор: %1

en: Size: %1x%2
uk: Розмір: %1⨯%2

en: Difficulty: %1
uk: Складність: %1

[ctx: board solve time]
en: Solved: %1
uk: Розв’язано за %1

[ctx: board not solved yet]
en: Solved: -
uk: Розв’язано за -

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LevelSelectUi)
en: Level Selection
uk: Вибір рівня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelAuthor)
en: Author: -
uk: Автор: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelName)
en: Name: -
uk: Назва: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSolved)
en: Solved: -
uk: Розв’язано за -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Size: -
uk: Розмір: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDifficulty)
en: Difficulty: -
uk: Складність: -

[ctx: @title:window]
en: Select Background
uk: Виберіть тло

en: Image Files (*.png *.jpg)
uk: файли зображень (*.png *.jpg)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsWindow)
en: Settings
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Background Image
uk: Малюнок тла

[ctx: default background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgDefaultRadioButton)
en: Default
uk: Типове

[ctx: custom background image]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bgCustomRadioButton)
en: Custom
uk: Нетипове

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Font Colors
uk: Кольори шрифтів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorSolvedLabel)
en: Solved streaks:
uk: Визначені смужки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontColorUnsolvedLabel)
en: Unsolved streaks:
uk: Невизначені смужки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorSolvedPushButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fontColorUnsolvedPushButton)
en: Edit…
uk: Змінити…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Difficulty
uk: Нетипова складність

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
uk: Висота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
uk: Ширина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Density:
uk: Щільність:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Prevent mistakes:
uk: Запобігання помилкам:

en: Picmi - a nonogram puzzle game
uk: Picmi — японський кросворд

en: (c) 2012 - 2015 The Picmi Authors
uk: © Автори Picmi, 2012–2015

en: Picmi Author
uk: Автор Picmi
