pidgin-otr 4.0.0.el - en to el translation catalogue (157 entries)

en: ?lang=en
el: ?lang=el

en: Your buddy is attempting to determine if he or she is really talking to you, or if it's someone pretending to be you.  Your buddy has asked a question, indicated below.  To authenticate to your buddy, enter the answer and click OK.
el: Η επαφή σου προσπαθεί να εξακριβώσει αν μιλάει πραγματικά μαζί σου, ή πρόκειται για κάποιον που προσποιείται ότι είναι εσύ. Η επαφή σου έκανε την ερώτηση που φαίνεται παρακάτω. Για να αποδείξεις στην επαφή σου ποιος είσαι, συμπλήρωσε την απάντηση και πάτα OK.

en: To authenticate using a question, pick a question whose answer is known only to you and your buddy.  Enter this question and this answer, then wait for your buddy to enter the answer too.  If the answers don't match, then you may be talking to an imposter.
el: Για να αυθεντικοποιήσεις την επαφή σου χρησιμοποιώντας μια ερώτηση, διάλεξε μια ερώτηση της οποίας η απάντηση είναι γνωστή μόνο σε σένα και την επαφή σου. Γράψε αυτή την ερώτηση καθώς και την απάντηση, και στη συνέχεια περίμενε για την επαφή σου να απαντήσει στην ίδια ερώτηση. Εάν οι απαντήσεις δεν ταιριάζουν, τότε ίσως να μιλάς με κάποιον απατεώνα.

en: This is the question asked by your buddy:
el: Η επαφή σου ρώτησε:

en: Enter question here:
el: Βάλε μια ερώτηση εδώ:

en: This buddy is already authenticated.
el: Η επαφή είναι ήδη αυθεντικοποιημένη.

en: Enter secret answer here (case sensitive):
el: Γράψτε τη μυστική απάντηση εδώ (τα κεφαλαία θεωρούνται διαφορετικά από τα μικρά γράμματα)

en: To authenticate, pick a secret known only to you and your buddy.  Enter this secret, then wait for your buddy to enter it too.  If the secrets don't match, then you may be talking to an imposter.
el: Για αυθεντικοποίηση, διάλεξε ένα μυστικό γνωστό μόνο σε εσένα και την επαφή σου. Αφού εισάγεις αυτό το μυστικό, περίμενε να το εισάγει και η επαφή σου. Αν τα μυστικά δεν ταιριάζουν, τότε ίσως να μιλάς με κάποιον απατεώνα.

en: Enter secret here:
el: Βάλε το μυστικό εδώ:

en: To verify the fingerprint, contact your buddy via some <i>other</i> authenticated channel, such as the telephone or GPG-signed email.  Each of you should tell your fingerprint to the other.
el: Για να επαληθεύσεις το αποτύπωμα, επικοινώνησε με την επαφή σου μέσω ενός <i>άλλου</i> αυθεντικοποιημένου καναλιού, όπως το τηλέφωνο ή ένα email με ψηφιακή υπογραφή GPG. Ο καθένας σας θα πρέπει να πει το αποτύπωμά του στον άλλον μέσω αυτού του άλλου καναλιού.

en: If everything matches up, you should choose <b>I have</b> in the menu below.
el: Αν όλα ταιριάζουν, τότε πρέπει να επιλέξεις <b>Έχω επιβεβαιώσει</b> στο παρακάτω μενού.

en: [none]
el: [κανένα]

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
el: Αποτύπωμα για σένα, %s (%s):
    %s
    
    Υποτιθέμενο αποτύπωμα για %s:
    %s

en: How would you like to authenticate your buddy?
el: Πώς θα ήθελες να αυθεντικοποιήσεις την επαφή σου;

en: Question and answer
el: Ερώτηση και απάντηση

en: Shared secret
el: Κοινό μυστικό

en: Manual fingerprint verification
el: Χειροκίνητη επαλήθευση αποτυπώματος

en: _Authenticate
el: _Επικύρωσε

en: Authenticating a buddy helps ensure that the person you are talking to is who he or she claims to be.
el: Αυθεντικοποιώντας μια επαφή, επιβεβαιώνεις ότι το πρόσωπο με το οποίο μιλάς είναι αυτός ή αυτή που ισχυρίζεται ότι είναι.

note: Translators: you are asked to authenticate yourself
en: Authenticating to Buddy
el: Αυθεντικοποίηση στην επαφή

note: Translators: you asked your buddy to authenticate him/herself
en: Authenticating Buddy
el: Αυθεντικοποίηση της επαφής

en: Authenticating to %s
el: Αυθεντικοποίηση σε %s

en: Authenticating %s
el: Αυθεντικοποίηση επαφής %s

en: Waiting for buddy...
el: Περιμένουμε την επαφή...

en: Generating private key
el: Δημιουργία ιδιωτικού κλειδιού

en: Please wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

note: Create the Please Wait... dialog
en: Generating private key for %s (%s)...
el: Δημιουργία ιδιωτικού κλειδιού για %s (%s)...

en: %s Done.
el: %s Έγινε.

en: %s is contacting you from an unrecognized computer.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
el: Η επαφή %s επικοινωνεί μαζί σου από έναν άγνωστο υπολογιστή. Καλό θα ήταν να<a href="%s%s">αυθεντικοποιήσεις</a> την επαφή.

en: %s has not been authenticated yet.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
el: Η επαφή %s δεν έχει επικυρωθεί ακόμα. Καλό θα ήταν να <a href="%s%s">αυθεντικοποιήσεις</a> την επαφή.

en: Finished
el: Τερματισμένη

en: Private
el: Ιδιωτική

en: Unverified
el: Μη επιβεβαιωμένη

en: Not private
el: Μη ιδιωτική

note: Translators: the following four messages should give alternative * sentences. The user selects the first or second message in a combo box; * the third message, a new line, a fingerprint, a new line, and * the fourth message will follow it.
en: I have not
el: Δεν έχω

note: 2nd message
en: I have
el: Έχω

note: 3rd message
en:  verified that this is in fact the correct
el: επιβεβαιώσει ότι αυτό είναι το σωστό

note: 4th message
en: fingerprint for %s.
el: αποτύπωμα για την επαφή %s

en: Verify fingerprint for %s
el: Επαλήθευσε το αποτύπωμα για την επαφή %s

en: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
el: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Αποτύπωμα για εσένα, %s (%s):
    %s
    
    Υποτιθέμενο αποτύπωμα για %s:
    %s

en: If everything matches up, you should indicate in the above dialog that you <b>have</b> verified the fingerprint.
el: Αν όλα ταιριάζουν, επέλεξε στο παραπάνω διάλογο ότι <br>έχεις</b> επαληθεύσει το αποτύπωμα.

en: Verify fingerprint
el: Επαλήθευσε το αποτύπωμα

en: Authentication from %s
el: Αυθεντικοποίηση για την επαφή %s

en: Authenticate %s
el: Αυθεντικοποίησε την επαφή %s

en: Authenticate Buddy
el: Αυθεντικοποίησε την επαφή

en: An error occurred during authentication.
el: Ένα σφάλμα προέκυψε κατά την αυθεντικοποίηση.

en: Authentication successful.
el: Αυθεντικοποίηση επιτυχής.

en: Your buddy has successfully authenticated you.  You may want to authenticate your buddy as well by asking your own question.
el: Η επαφή σου σε αυθεντικοποίησε επιτυχώς. Ίσως θέλεις να αυθεντικοποιήσεις κι εσύ την επαφή σου, θέτοντας μια δική σου ερώτηση.

en: Authentication failed.
el: Η αυθεντικοποίηση απέτυχε.

en: Private conversation with %s started.%s%s
el: Ξεκίνησε ιδιωτική συνομιλία με την επαφή %s. %s%s

en: <a href="%s%s">Unverified</a> conversation with %%s started.%%s%%s
el: Ξεκίνησε <a href="%s%s">μη επιβεβαιωμένη</a> συνομιλία με %%s.%%s%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Not private conversation with %s started.%s%s
el: Ξεκίνησε μη ιδιωτική συνομιλία με %s. %s%s

en:   Warning: using old protocol version 1.
el: Προειδοποίηση: χρησιμοποιείται παλιό πρωτόκολλο, έκδοση 1.

en:   Your client is logging this conversation.
el: Η εφαρμογή σου καταγράφει αυτή τη συνομιλία.

en:   Your client is not logging this conversation.
el: Η εφαρμογή σου δε καταγράφει αυτή τη συνομιλία.

en: Your buddy is logged in multiple times and OTR has established <a href="%s%s">multiple sessions</a>. Use the icon menu above if you wish to select the outgoing session.
el: Η επαφή σου είναι συνδεδεμένη πολλαπλές φορές και το OTR έχει εγκαθιδρύσει <a href="%s%s">πολλαπλές συνεδρίες</a>. Χρησιμοποίησε το μενού εικονιδίων αν επιθυμείς να επιλέξεις την εξερχόμενη συνεδρία.

en: Private conversation with %s lost.
el: Η ιδιωτική συνομιλία με την επαφή %s χάθηκε.

en: %s has ended his/her private conversation with you; you should do the same.
el: Η επαφή %s τερμάτισε την ιδιωτική της/του συνομιλία μαζί σου. Θα έπρεπε να κάνεις το ίδιο.

en: Successfully refreshed the private conversation with %s.%s
el: Η ιδιωτική συνομιλία με %s ανανεώθηκε επιτυχώς. %s

en: Successfully refreshed the <a href="%s%s">unverified</a> conversation with %%s.%%s
el: H <a href="%s%s">μη επιβεβαιωμένη</a> συνομιλία με την επαφή %%s, ανανεώθηκε επιτυχώς.%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Successfully refreshed the not private conversation with %s.%s
el: Η μη ιδιωτική  συνομιλια με την επαφή %s ανανεώθηκε επιτυχώς.%s

en: Attempting to refresh the private conversation with %s...
el: Προσπαθούμε να ανανεώσουμε την ιδιωτική συνομιλία με %s...

en: Attempting to start a private conversation with %s...
el: Προσπαθούμε να ξεκινήσουμε ιδιωτική συνομιλία με %s...

en: Start _private conversation
el: Έναρξη _ιδιωτικής συνομιλίας

en: Refresh _private conversation
el: Ανανέωση _ιδιωτικής συνομιλίας

en: Re_authenticate buddy
el: Επαν_αυθεντικοποίηση επαφής

en: _Authenticate buddy
el: _Αυθεντικοποίηση επαφής

en: Not Private
el: Μη ιδιωτική

en: _What's this?
el: _Τι είναι αυτό;

en: _End private conversation
el: _Τερματισμός ιδιωτικής συνομιλίας

en: Warning: The selected outgoing OTR session (%u) is not the most recently active one (%u). Your buddy may not receive your messages. Use the icon menu above to select a different outgoing session.
el: Προειδοποίηση: Η επιλεγμένη εξερχόμενη OTR συνεδρία (%u) δεν είναι η πιο πρόσφατα ενεργή (%u). Η επαφή σου πιθανόν να μην λάβει τα μηνύματά σου. Χρησιμοποίησε τα παραπάνω εικονίδια για να επιλέξεις μια διαφορετική εξερχόμενη συνεδρία.

en: Send to most secure
el: Στείλε στις πιο ασφαλείς

en: Send to most recent
el: Στείλε στις πιο πρόσφατες

en: Session %u
el: Συνεδρία %u

en: Select
el: Επιλογή

en: Selected
el: Επιλεγμένη

en: The privacy status of the current conversation is now: <a href="%s%s">%s</a>
el: Η κατάτασταση ιδιωτικότητας της παρούσας συνομιλίας είναι τώρα: <a href="%s%s">%s</a>

en: OTR Messaging
el: Ανταλλαγή μηνυμάτων OTR

en: Fingerprint: %.80s
el: Αποτύπωμα: %.80s

en: No key present
el: Δεν υπάρχει κλειδί

en: No account available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος λογαριασμός

en: Unused
el: Αχρησιμοποίητο

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Enable private messaging
el: Ενεργοποίηση ιδιωτικής ανταλλαγής μηνυμάτων

en: Automatically initiate private messaging
el: Αυτόματη έναρξη ιδιωτικής ανταλλαγής μηνυμάτων

en: Require private messaging
el: Απαίτηση ιδιωτικής ανταλλαγής μηνυμάτων

en: Don't log OTR conversations
el: Μην καταγράφεις τις OTR συνομιλίες

en: Show OTR button in toolbar
el: Εμφάνιση του κουμπιού OTR στη μπάρα εργαλείων

en: My private keys
el: Τα ιδιωτικά μου κλειδιά

en: Key for account:
el: Κλειδί για το λογαριασμό:

en: Generate
el: Δημιουργία

en: Default OTR Settings
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις OTR

en: OTR UI Options
el: Επιλογές OTR για τη διεπαφή χρήστη

en: Screenname
el: Όνομα οθόνης

en: Status
el: Κατάσταση

en: Verified
el: Επαληθευμένο

en: Fingerprint
el: Αποτύπωμα

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Start private connection
el: Έναρξη ιδιωτικής σύνδεσης

en: End private connection
el: Λήξη ιδιωτικής σύνδεσης

en: Forget fingerprint
el: Ξέχνα το αποτύπωμα

en: Config
el: Ρυθμίσεις

en: Known fingerprints
el: Γνωστά αποτυπώματα

en: OTR Settings
el: Ρυθμίσεις OTR

note: Set the title
en: OTR Settings for %s
el: Ρυθμίσεις OTR για %s

note: Make the cascaded checkboxes
en: Use default OTR settings for this buddy
el: Χρησιμοποίησε τις προεπιλεγμένες OTR ρυθμίσεις για αυτή την επαφή

en: You are not currently connected to account %s (%s).
el: Αυτή τη στιγμή δεν είσαι συνδεδεμένος στο λογαριασμό %s (%s).

en: Not connected
el: Αποσυνδεμένοι

en: Out of memory building filenames!
el: Μη επαρκής μνήμη κατά τη κατασκευή ονομάτων αρχείων!

en: Could not write private key file
el: Δεν ήταν δυνατό να γραφτεί το αρχείο ιδιωτικού κλειδιού

en: Unknown account %s (%s).
el: Άγνωστος λογαριασμός %s (%s).

en: Unknown account
el: Άγνωστος λογαριασμός

en: Error occurred encrypting message.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά τη κρυπτογράφηση του μηνύματος.

en: You sent encrypted data to %s, who wasn't expecting it.
el: Έστειλες κρυπτογραφημένα δεδομένα στην επαφή %s, η οποία δεν το περιμένε.

en: You transmitted an unreadable encrypted message.
el: Έστειλες ένα μη αναγνώσιμο κρυπτογραφημένο μήνυμα.

en: You transmitted a malformed data message.
el: Έστειλες ένα μήνυμα με κακοδιαμορφωμένα δεδομένα.

en: [resent]
el: [εστάλη ξανά]

en: You attempted to send an unencrypted message to %s
el: Προσπάθησες να στείλεις ένα μη κρυπτογραφημένο μήνυμα στην επαφή %s

en: Attempting to start a private conversation...
el: Απόπειρα να ξεκινήσει μια ιδιωτική συνομιλία...

en: OTR Policy Violation
el: Παραβίαση της Πολιτικής του OTR

en: Unencrypted messages to this recipient are not allowed.  Attempting to start a private conversation.
    
    Your message will be retransmitted when the private conversation starts.
el: Δεν επιτρέπονται μη κρυπτογραφημένα μηνύματα προς αυτό τον παραλήπτη. Απόπειρα να ξεκινήσει μια ιδιωτική συνομιλία.
    
    Το μήνυμά σου θα μεταδοθεί ξανά, όταν ξεκινήσει η ιδιωτική συνομιλία.

en: An error occurred when encrypting your message.  The message was not sent.
el: Ένα σφάλμα προέκυψε κατά τη κρυπτογράφηση του μηνύματος. Το μήνυμα δεν εστάλη.

en: Error encrypting message
el: Σφάλμα στη κρυπτογράφηση του μηνύματος

en: An error occurred when encrypting your message
el: Ένα σφάλμα προέκυψε κατά τη κρυπτογράφηση του μηνύματος

en: The message was not sent.
el: Το μήνυμα δεν εστάλη.

en: %s has already closed his/her private connection to you
el: η επαφή %s έχει ήδη κλείσει την ιδιωτική του/της σύνδεση με εσένα

en: Your message was not sent.  Either end your private conversation, or restart it.
el: Το μήνυμά σου δεν εστάλη. Είτε τερμάτισε την ιδιωτική συνομιλία με την επαφή, ή ξεκίνα την ξανά.

en: Private connection closed
el: Η ιδιωτική συνομιλία έκλεισε

en: Your message was not sent.  Either close your private connection to him, or refresh it.
el: Το μήνυμά σου δεν εστάλη. Είτε κλείσε την ιδιωτική συνομιλία με την επαφή, ή ανανέωσέ την.

en: Error setting up private conversation: Malformed message received
el: Σφάλμα κατά την εγκαθίδρυση ιδιωτικής συνομιλίας: Κακοδιαμορφωμένο μήνυμα ελήφθη

en: Error setting up private conversation: %s
el: Σφάλμα κατά την δημιουργία ιδιωτικής συνομιλίας: %s

en: OTR Error
el: Σφάλμα OTR

en: We are receiving our own OTR messages.  You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
el: Λαμβάνουμε τα δικά μας OTR μηνύματα. Είτε προσπαθείς να μιλήσεις με τον εαυτό σου, ή κάποιος επιστρέφει τα μηνύματά σου πίσω σε σένα.

en: We are receiving our own OTR messages.
el: Λαμβάνουμε τα δικά μας OTR μηνύματα.

en: You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
el: Είτε προσπαθείς να μιλήσεις με τον εαυτό σου, ή κάποιος επιστρέφει τα μηνύματά σου πίσω σε σένα.

en: <b>The last message to %s was resent.</b>
el: <b>Το τελευταίο μήνυμα προς την επαφή %s εστάλη ξανά.</b>

en: Message resent
el: Το μήνυμα εστάλη ξανά

en: <b>The encrypted message received from %s is unreadable, as you are not currently communicating privately.</b>
el: <b>Το κρυπτογραφημένο μήνυμα που ελήφθη από %s δεν είναι αναγνώσιμο, καθώς αυτή τη στιγμή δεν επικοινωνείτε ιδιωτικά.</b>

en: Unreadable message
el: Μη αναγνώσιμο μήνυμα

en: We received an unreadable encrypted message from %s.
el: Λάβαμε ένα μη αναγνώσιμο κρυπτογραφημένο μήνυμα από %s.

en: We received a malformed data message from %s.
el: Λάβαμε ένα μήνυμα από %s με κακοσχηματισμένα δεδομένα.

en: Heartbeat received from %s.
el: Παλμός ελήφθη από %s.

en: Heartbeat sent to %s.
el: Παλμός εστάλη σε %s.

en: <b>The following message received from %s was <i>not</i> encrypted: [</b>%s<b>]</b>
el: <b>Το ακόλουθο μήνυμα που ελήφθη από %s <i>δεν</i> ήταν κρυπτογραφημένο: [</b>%s<b>]</b>

en: Received unencrypted message
el: Ελήφθη μη κρυπτογραφημένο μήνυμα

en: Unrecognized OTR message received from %s.
el: Ελήφθη μη αναγνωρίσιμο OTR μήνυμα από %s.

en: %s has sent a message intended for a different session. If you are logged in multiple times, another session may have received the message.
el: %s έστειλε ένα μήνυμα που προοριζόταν για διαφορετική συνεδρία. Αν είσαι συνδεδεμένος πολλαπλές φόρες, μια άλλη συνεδρία πιθανόν να έλαβε το μήνυμα.

en: Received message for a different session
el: Ελήφθη μήνυμα από διαφορετική συνεδρία

note: 2013-01-01
en: OTR PLUGIN v%s
el: ΠΡΟΣΘΕΤΟ OTR v%s

en: This beta copy of the Off-the-Record Messaging v%s Pidgin plugin has expired as of 2013-01-01. Please look for an updated release at http://otr.cypherpunks.ca/
el: Αυτό το αντίγραφο του πρόσθετου Off-the-Record Messaging v%s για Pidgin έχει λήξει από τις 01-01-2013. Παρακαλούμε αναζητήστε μια ενημερωμένη έκδοση στο http://otr.cypherpunks.ca/

en: You have enabled a beta version of the Off-the-Record Messaging v%s Pidgin plugin. This version is intended for testing purposes only and is not for general purpose use.
el: Έχετε ενεργοποιήσει την beta έκδοση του πρόσθετου Off-the-Record Messaging v%s για Pidgin. Αυτή η έκδοση προορίζεται για δοκιμαστικούς σκοπούς μόνο και δεν είναι για γενική χρήση.

en: Provides private and secure conversations
el: Παρέχει ιδιωτικές και ασφαλείς συνομιλίες

en: Preserves the privacy of IM communications by providing encryption, authentication, deniability, and perfect forward secrecy.
el: Διατηρεί την ιδιωτικότητα των επικοινωνιών άμεσω μηνυμάτων, παρέχοντας κρυπτογράφηση, αυθεντικοποίηση, δυνατότητα άρνησης, και τέλεια μελλοντική μυστικότητα.

en: Account %s (%s) could not be found
el: Ο λογαριασμός %s (%s) δεν ήταν δυνατό να βρεθεί

en: Account not found
el: Ο λογαριασμός δε βρέθηκε
