pidgin-otr 4.0.0 - en to fi translation catalogue (158 entries)

en: ?lang=en
fi: ?lang=fi

en: Your buddy is attempting to determine if he or she is really talking to you, or if it's someone pretending to be you.  Your buddy has asked a question, indicated below.  To authenticate to your buddy, enter the answer and click OK.
fi: Tuttavasi yrittää selvittää, keskusteleeko hän sinun vai jonkun sinua esittävän kanssa. Tuttavasi on esittänyt alla olevan kysymyksen. Jotta todentaisit itsesi tuttavallesi, syötä vastaus ja napsauta OK-painiketta.

en: To authenticate using a question, pick a question whose answer is known only to you and your buddy.  Enter this question and this answer, then wait for your buddy to enter the answer too.  If the answers don't match, then you may be talking to an imposter.
fi: Jotta todentaisit tuttavan kysymyksellä, valitse kysymys, jonka vastauksen vain sinä ja tuttavasi tiedätte. Syötä tällainen kysymys ja vastaus sekä odota tuttavasi vastausta. Jos vastaukset eivät täsmää, saatat keskustella huijarin kanssa.

en: This is the question asked by your buddy:
fi: Tässä on tuttavasi esittämä kysymys:

en: Enter question here:
fi: Syötä kysymys tähän:

en: This buddy is already authenticated.
fi: Tämä tuttava on jo todennettu.

en: Enter secret answer here (case sensitive):
fi: Syötä salainen vastaus tänne (kirjainkoolla merkitystä):

en: To authenticate, pick a secret known only to you and your buddy.  Enter this secret, then wait for your buddy to enter it too.  If the secrets don't match, then you may be talking to an imposter.
fi: Valitse todentamiseen salaisuus, jonka vain sinä ja tuttavasi tiedätte. Syötä tämä salaisuus ja odota, että tuttavasi syöttää sen myös. Jos salaisuudet eivät täsmää, saatat keskustella huijarin kanssa.

en: Enter secret here:
fi: Syötä salaisuus tähän:

en: To verify the fingerprint, contact your buddy via some <i>other</i> authenticated channel, such as the telephone or GPG-signed email.  Each of you should tell your fingerprint to the other.
fi: Jotta varmentaisit sormenjäljen, ota yhteyttä tuttavaasi <i>toisella</i> varmennetulla kanavalla kuten puhelimella tai GPG-allekirjoitetulla sähköpostilla. Kummankin teistä tulisi kertoa sormenjälkensä toisilleen.

en: If everything matches up, you should choose <b>I have</b> in the menu below.
fi: Jos kaikki täsmää, valitse <b>Olen</b> alla olevasta valikosta.

en: [none]
fi: [ei mitään]

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
fi: Sinun sormenjälkesi, %s (%s):
    %s
    
    Tuttavan %s väitetty sormenjälki:
    %s

en: How would you like to authenticate your buddy?
fi: Miten haluat todentaa tuttavasi?

en: Question and answer
fi: Kysymys ja vastaus

en: Shared secret
fi: Jaettu salaisuus

en: Manual fingerprint verification
fi: Itse varmennettu sormenjälki

en: _Authenticate
fi: _Todenna

en: Authenticating a buddy helps ensure that the person you are talking to is who he or she claims to be.
fi: Tuttavan todennus auttaa varmistamaan, että toinen osapuoli on todella se henkilö, joksi hän itseään väittää.

note: Translators: you are asked to authenticate yourself
en: Authenticating to Buddy
fi: Todennetaan tuttavalle

note: Translators: you asked your buddy to authenticate him/herself
en: Authenticating Buddy
fi: Todennetaan tuttavaa

en: Authenticating to %s
fi: Todennetaan tuttavalle %s

en: Authenticating %s
fi: Todennetaan tuttavaa %s

en: Waiting for buddy...
fi: Odotetaan tuttavaa...

en: Generating private key
fi: Luodaan yksityinen avain

en: Please wait
fi: Ole hyvä ja odota

note: Create the Please Wait... dialog
en: Generating private key for %s (%s)...
fi: Luodaan yksityistä avainta henkilölle %s (%s)̣̣…

en: %s Done.
fi: %s Valmis.

en: %s is contacting you from an unrecognized computer.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
fi: %s ottaa sinuun yhteyttä tuntemattomasta tietokoneesta. Sinun kannattaa <a href="%s%s">todentaa</a> tuttavasi.

en: %s has not been authenticated yet.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
fi: Tuttavaa %s ei ole vielä todennettu. Sinun kannattaisi <a href="%s%s">todentaa</a> tuttavasi.

en: Finished
fi: Valmis

en: Private
fi: Yksityinen

en: Unverified
fi: Varmentamaton

en: Not private
fi: Ei yksityinen

note: Translators: the following four messages should give alternative * sentences. The user selects the first or second message in a combo box; * the third message, a new line, a fingerprint, a new line, and * the fourth message will follow it.
en: I have not
fi: En ole

note: 2nd message
en: I have
fi: Olen

note: 3rd message
en:  verified that this is in fact the correct
fi:  varmentanut, että tämä on oikea

note: 4th message
en: fingerprint for %s.
fi: sormenjälki tuttavalleni %s.

en: Verify fingerprint for %s
fi: Varmenna tuttavan %s sormenjälki

en: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
fi: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Sinun sormenjälkesi, %s (%s):
    %s
    
    Tuttavan %s väitetty sormenjälki:
    %s

en: If everything matches up, you should indicate in the above dialog that you <b>have</b> verified the fingerprint.
fi: Jos kaikki täsmää, sinun tulisi osoittaa yllä olevalla valinnalla, että <b>olet</b> varmentanut sormenjäljen.

en: Verify fingerprint
fi: Varmenna sormenjälki

en: Authentication from %s
fi: Todennus tuttavalta %s

en: Authenticate %s
fi: Todenna tuttava %s

en: Authenticate Buddy
fi: Todenna tuttava

en: An error occurred during authentication.
fi: Tapahtui virhe todentamisen aikana.

en: Authentication successful.
fi: Todennus onnistui.

en: Your buddy has successfully authenticated you.  You may want to authenticate your buddy as well by asking your own question.
fi: Tuttavasi on onnistuneesti todentanut sinut. Saatat myös itse haluta todentaa tuttavasi kysymyksesi avulla.

en: Authentication failed.
fi: Todennus epäonnistui.

en: Private conversation with %s started.%s%s
fi: Yksityinen keskustelu alkoi tuttavan %s kanssa.%s%s

en: <a href="%s%s">Unverified</a> conversation with %%s started.%%s%%s
fi: <a href="%s%s">Varmentamaton</a> keskustelu alkoi tuttavan %%s kanssa.%%s%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Not private conversation with %s started.%s%s
fi: Ei yksityinen keskustelu alkoi tuttavan %s kanssa.%s%s

en:   Warning: using old protocol version 1.
fi:   Varoitus: käytetään yhteyskäytännön vanhaa versiota 1.

en:   Your client is logging this conversation.
fi:   Asiakasohjelmasi kirjaa tämän keskustelun.

en:   Your client is not logging this conversation.
fi:   Asiakasohjelmasi ei kirjaa tätä keskustelua.

en: Your buddy is logged in multiple times and OTR has established <a href="%s%s">multiple sessions</a>. Use the icon menu above if you wish to select the outgoing session.
fi: Tuttavasi on kirjautunut useamman kerran, ja OTR on muodostanut <a href="%s%s">useita istuntoja</a>. Käytä yllä olevaa valikkokuvaketta, jos haluat haluat valita lähtevän liikenteen istunnon.

en: Private conversation with %s lost.
fi: Yksityinen keskustelu katkesi tuttavan %s kanssa.

en: %s has ended his/her private conversation with you; you should do the same.
fi: %s on lopettanut yksityisen keskustelun kanssasi, ja sinun tulisi tehdä samoin.

en: Successfully refreshed the private conversation with %s.%s
fi: Yksityinen keskustelu päivitettiin onnistuneesti tuttavan %s kanssa.%s

en: Successfully refreshed the <a href="%s%s">unverified</a> conversation with %%s.%%s
fi: <a href="%s%s">Varmentamaton</a> keskustelu päivitettiin onnistuneesti tuttavan %%s kanssa.%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Successfully refreshed the not private conversation with %s.%s
fi: Ei yksityinen keskustelu päivitettiin onnistuneesti tuttavan %s kanssa.%s

en: Attempting to refresh the private conversation with %s...
fi: Yritetään päivittää yksityinen keskustelu tuttavan %s kanssa…

en: Attempting to start a private conversation with %s...
fi: Yritetään aloittaa yksityinen keskustelu tuttavan %s kanssa…

en: Start _private conversation
fi: Aloita _yksityinen keskustelu

en: Refresh _private conversation
fi: Päivitä _yksityinen keskustelu

en: Re_authenticate buddy
fi: _Todenna tuttava uudelleen

en: _Authenticate buddy
fi: _Todenna tuttava

en: Not Private
fi: Ei yksityinen

en: _What's this?
fi: _Mitä tämä tarkoittaa?

en: _End private conversation
fi: _Lopeta yksityinen keskustelu

en: Warning: The selected outgoing OTR session (%u) is not the most recently active one (%u). Your buddy may not receive your messages. Use the icon menu above to select a different outgoing session.
fi: Varoitus: Valittu lähtevän liikenteen OTR-istunto (%u) ei ole viimeisin käytössä ollut (%u). Tuttavasi ei välttämättä saa viestejäsi. Käytä yllä olevaa valikkokuvaketta valitaksesi lähtevän liikenteen istunto.

en: Send to most secure
fi: Lähetä turvallisimmalle

en: Send to most recent
fi: Lähetä viimeisimmälle

en: Session %u
fi: Istunto %u

en: Select
fi: Valitse

en: Selected
fi: Valittu

en: The privacy status of the current conversation is now: <a href="%s%s">%s</a>
fi: Tämän hetkisen keskustelun yksityisyyden tila on: <a href="%s%s">%s</a>

en: OTR Messaging
fi: OTR-viestintä

en: Fingerprint: %.80s
fi: Sormenjälki: %.80s

en: No key present
fi: Ei avainta saatavilla

en: No account available
fi: Ei tiliä saatavilla

en: Unused
fi: Käyttämätön

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Enable private messaging
fi: Ota yksityinen viestintä käyttöön

en: Automatically initiate private messaging
fi: Aloita yksityinen viestintä automaattisesti

en: Require private messaging
fi: Vaadi yksityistä viestintää

en: Don't log OTR conversations
fi: Älä kirjaa OTR-keskusteluja lokiin

en: Show OTR button in toolbar
fi: Näytä OTR-painike työkalupalkissa

en: My private keys
fi: Yksityiset avaimeni

en: Key for account:
fi: Avain tilille:

en: Generate
fi: Luo

en: Default OTR Settings
fi: OTR:n oletusasetukset

en: OTR UI Options
fi: OTR:n ulkoasuasetukset

en: Screenname
fi: Käyttäjänimi

en: Status
fi: Tila

en: Verified
fi: Varmennettu

en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

en: Account
fi: Tili

en: Start private connection
fi: Aloita yksityinen yhteys

en: End private connection
fi: Lopeta yksityinen yhteys

en: Forget fingerprint
fi: Unohda sormenjälki

en: Config
fi: Asetukset

en: Known fingerprints
fi: Tunnetut sormenjäljet

en: OTR Settings
fi: OTR:n asetukset

note: Set the title
en: OTR Settings for %s
fi: OTR:n asetukset kohteelle %s

note: Make the cascaded checkboxes
en: Use default OTR settings for this buddy
fi: Käytä OTR:n oletusasetuksia tämän tuttavan kanssa

en: You are not currently connected to account %s (%s).
fi: Et ole parhaillaan yhdistettynä tiliin %s (%s).

en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: Out of memory building filenames!
fi: Muisti loppui, kun tiedostonimiä luotiin!

en: Could not write private key file
fi: Ei voitu kirjoittaa yksityisen avaimen tiedostoa

en: Unknown account %s (%s).
fi: Tuntematon tili %s (%s).

en: Unknown account
fi: Tuntematon tili

en: Error occurred encrypting message.
fi: Tapahtui virhe, kun viestiä salattiin.

en: You sent encrypted data to %s, who wasn't expecting it.
fi: Lähetit salattua tietoa tuttavalle %s, joka ei odottanut sitä.

en: You transmitted an unreadable encrypted message.
fi: Lähetit lukemiskelvottoman salatun viestin

en: You transmitted a malformed data message.
fi: Lähetit epämuodostunutta viestidataa.

en: [resent]
fi: [uudelleen lähetetty]

en: You attempted to send an unencrypted message to %s
fi: Yritit lähettää salaamattoman viestin kohteelle %s

en: Attempting to start a private conversation...
fi: Yritetään käynnistää yksityinen keskustelụ…

en: OTR Policy Violation
fi: OTR:n menettelytavan rikkomus

en: Unencrypted messages to this recipient are not allowed.  Attempting to start a private conversation.
    
    Your message will be retransmitted when the private conversation starts.
fi: Salaamattomat viestit eivät ole sallittuja tälle vastaanottajalle. Yritetään käynnistää yksityinen keskustelu.
    
    Viestisi lähetetään uudelleen, kun yksityinen keskustelu käynnistyy.

en: An error occurred when encrypting your message.  The message was not sent.
fi: Tapahtui virhe, kun viestiä salattiin. Viestiä ei lähetetty.

en: Error encrypting message
fi: Virhe viestin salaamisessa

en: An error occurred when encrypting your message
fi: Tapahtui virhe, kun viestiä salattiin

en: The message was not sent.
fi: Viestiä ei lähetetty.

en: %s has already closed his/her private connection to you
fi: %s on jo sulkenut yksityisen yhteyden kanssasi.

en: Your message was not sent.  Either end your private conversation, or restart it.
fi: Viestiäsi ei lähetetty. Joko lopeta yksityinen keskustelu tai käynnistä se uudelleen.

en: Private connection closed
fi: Yksityinen yhteys suljettu

en: Your message was not sent.  Either close your private connection to him, or refresh it.
fi: Viestiäsi ei ole lähetetty. Joko sulje tai päivitä tuttavaasi oleva yksityinen yhteys.

en: Error setting up private conversation: Malformed message received
fi: Virhe yksityisen keskustelun järjestämisessä: Epämuodostunut viesti vastaanotettu

en: Error setting up private conversation: %s
fi: Virhe yksityisen keskustelun järjestämisessä: %s

en: OTR Error
fi: OTR-virhe

en: We are receiving our own OTR messages.  You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
fi: Vastaanotamme sinun omia OTR-viestejäsi. Joko yrität keskustella itsesi kanssa, tai joku toinen lähettää viestisi sinulle takaisin.

en: We are receiving our own OTR messages.
fi: Vastaanotamme sinun omia OTR-viestejäsi.

en: You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
fi: Joko yrität keskustella itsesi kanssa tai joku toinen lähettää viestisi sinulle takaisin.

en: <b>The last message to %s was resent.</b>
fi: <b>Viimeinen viesti tuttavalle %s lähetettiin uudelleen.</b>

en: Message resent
fi: Viesti lähetetty uudelleen

en: <b>The encrypted message received from %s is unreadable, as you are not currently communicating privately.</b>
fi: <b>Tuttavalta %s saamasi salattu viesti on lukukelvoton, sillä ette keskustele parhaillaan yksityisesti.</b>

en: Unreadable message
fi: Lukukelvoton viesti

en: We received an unreadable encrypted message from %s.
fi: Vastaanotimme lukukelvottoman viestin tuttavalta %s.

en: We received a malformed data message from %s.
fi: Vastaanotimme epämuodostunutta viestitietoa tuttavalta %s.

en: Heartbeat received from %s.
fi: Heartbeat vastaanotettu kohteesta %s.

en: Heartbeat sent to %s.
fi: Heartbeat lähetetty kohteeseen %s.

en: <b>The following message received from %s was <i>not</i> encrypted: [</b>%s<b>]</b>
fi: <b>Seuraava tuttavalta %s saatu viesti <i>ei</i> ollut salattu: [</b>%s<b>]</b>

en: Received unencrypted message
fi: Vastaanotettu salaamaton viesti

en: Unrecognized OTR message received from %s.
fi: Tuntematon OTR-viesti vastaanotettu tuttavalta %s.

en: %s has sent a message intended for a different session. If you are logged in multiple times, another session may have received the message.
fi: %s on lähettänyt viestin, joka on tarkoitettu toista istuntoa varten. Jos olet kirjautunut useamman kerran, toinen istunto on saattanut vastaanottaa viestin.

en: Received message for a different session
fi: Vastaanotettu toisen istunnon viesti

note: 2013-01-01
en: OTR PLUGIN v%s
fi: OTR-LIITÄNNÄINEN v%s

en: This beta copy of the Off-the-Record Messaging v%s Pidgin plugin has expired as of 2013-01-01. Please look for an updated release at http://otr.cypherpunks.ca/
fi: Tämä Off the record -viestinnän Pidgin-liitännäisen beetaversio %s on erääntynyt 2013-01-01. Etsi uudempaa versiota osoitteesta: http://otr.cypherpunks.ca/

en: You have enabled a beta version of the Off-the-Record Messaging v%s Pidgin plugin. This version is intended for testing purposes only and is not for general purpose use.
fi: Olet ottanut Off the record -viestinnän Pidgin-liitännäisen beetaversion %s käyttöön. Tämä versio on tarkoitettu vain testi- eikä yleiseen käyttöön.

en: Off-the-Record Messaging
fi: Off the record -viestintä

en: Provides private and secure conversations
fi: Tekee yksityiset ja suojatut keskustelut mahdollisiksi

en: Preserves the privacy of IM communications by providing encryption, authentication, deniability, and perfect forward secrecy.
fi: Varjelee pikaviestinnässä yksityisyyttä salauksen, todentamisen, olemassaolon kiistettävyyden ja perfect forward secrecy -suojauksen turvin.

en: Account %s (%s) could not be found
fi: Tiliä %s (%s) ei löytynyt

en: Account not found
fi: Tiliä ei löytynyt
