pidgin-otr 4.0.0.fr - en to fr translation catalogue (157 entries)

en: ?lang=en
fr: ?lang=fr

en: Your buddy is attempting to determine if he or she is really talking to you, or if it's someone pretending to be you.  Your buddy has asked a question, indicated below.  To authenticate to your buddy, enter the answer and click OK.
fr: Votre contact tente de s'assurer de votre identité. Il ou elle vous a posé une question, indiquée ci-dessous. Pour vous authentifier auprès de lui, écrivez la réponse et cliquez sur "Authentification".

en: To authenticate using a question, pick a question whose answer is known only to you and your buddy.  Enter this question and this answer, then wait for your buddy to enter the answer too.  If the answers don't match, then you may be talking to an imposter.
fr: Pour l'authentification en utilisant une question-réponse, choisissez une question dont seuls votre contact et vous connaissez la réponse. Écrivez la question et sa réponse, cliquez sur "Authentifier", puis attendez que votre contact donne sa réponse. Si vos réponses ne sont pas identiques, il est possible que votre interlocuteur ne soit pas celui qu'il prétend être.

en: This is the question asked by your buddy:
fr: Ceci est la question posée par votre contact :

en: Enter question here:
fr: Écrivez ici votre question :

en: This buddy is already authenticated.
fr: Ce contact est déja authentifié.

en: Enter secret answer here (case sensitive):
fr: Écrivez ici la réponse (attention aux majuscules et minuscules) :

en: To authenticate, pick a secret known only to you and your buddy.  Enter this secret, then wait for your buddy to enter it too.  If the secrets don't match, then you may be talking to an imposter.
fr: Pour l'authentification par secret partagé, écrivez un code secret connu uniquement par vous et votre contact, et cliquez sur "Authentification", puis attendez que votre contact l'ait écrit à son tour. Si vos secrets ne sont pas identiques, votre interlocuteur n'est peut-être pas celui qu'il prétend être.

en: Enter secret here:
fr: Écrivez votre secret ici :

en: To verify the fingerprint, contact your buddy via some <i>other</i> authenticated channel, such as the telephone or GPG-signed email.  Each of you should tell your fingerprint to the other.
fr: Pour vérifier l'empreinte, contactez votre contact par un <i>autre</i> canal authentifié, comme le téléphone ou un courriel signé par GnuPG. Chacun de vous doit donner son empreinte à l'autre.

en: If everything matches up, you should choose <b>I have</b> in the menu below.
fr: Si les empreintes sont identiques, indiquez que vous <b>avez</b> verifié l'empreinte.

en: [none]
fr: [rien]

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
fr: Votre empreinte, %s (%s) :
    %s
    
    Empreinte prétendue pour %s :
    %s

en: How would you like to authenticate your buddy?
fr: Comment désirez-vous authentifier votre contact ?

en: Question and answer
fr: Question-réponse

en: Shared secret
fr: Secret partagé

en: Manual fingerprint verification
fr: Vérification manuelle d'empreinte

en: _Authenticate
fr: _Authentifier

en: Authenticating a buddy helps ensure that the person you are talking to is who he or she claims to be.
fr: L'authentification d'un contact vous permet de vous assurer que la personne avec qui vous dialoguez est bien celle qu'elle prétend être.

note: Translators: you are asked to authenticate yourself
en: Authenticating to Buddy
fr: Authentification auprès de votre contact

note: Translators: you asked your buddy to authenticate him/herself
en: Authenticating Buddy
fr: Authentification de votre contact

en: Authenticating to %s
fr: Authentification auprès de %s

en: Authenticating %s
fr: Authentification de %s

en: Waiting for buddy...
fr: En attente de votre contact

en: Generating private key
fr: Génération de la clé privée

en: Please wait
fr: Attendez SVP

note: Create the Please Wait... dialog
en: Generating private key for %s (%s)...
fr: Génération d'une clé privée pour %s (%s)...

en: %s Done.
fr: %s effectué.

en: %s is contacting you from an unrecognized computer.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
fr: %s vous contacte d'un ordinateur inconnu. Vous devriez <a href="%s%s">authentifier</a> ce contact.

en: %s has not been authenticated yet.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
fr: %s n'a pas encore été authentifié. Vous devriez <a href="%s%s">authentifier</a> ce contact.

en: Finished
fr: Terminé

en: Private
fr: Privé

en: Unverified
fr: Non-verifié

en: Not private
fr: Non-privé

note: Translators: the following four messages should give alternative * sentences. The user selects the first or second message in a combo box; * the third message, a new line, a fingerprint, a new line, and * the fourth message will follow it.
en: I have not
fr: Je n'ai pas

note: 2nd message
en: I have
fr: J'ai

note: 3rd message
en:  verified that this is in fact the correct
fr:  vérifié que c'est en effet

note: 4th message
en: fingerprint for %s.
fr: l'empreinte pour %s.

en: Verify fingerprint for %s
fr: Vérifier l'empreinte pour %s

en: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
fr: <small><i>%s %s
    
    Votre empreinte, %s (%s) :
    %s
    
    Empreinte prétendue de %s :
    %s

en: If everything matches up, you should indicate in the above dialog that you <b>have</b> verified the fingerprint.
fr: Si la vérification est réussie, vous devriez indiquer dans la partie ci-dessus que vous <b>avez</b> vérifié l'empreinte.

en: Verify fingerprint
fr: Vérifier l'empreinte

en: Authentication from %s
fr: Authentifier auprès de %s

en: Authenticate %s
fr: Authentifier %s

en: Authenticate Buddy
fr: Authentifier contact

en: An error occurred during authentication.
fr: Une erreur s'est produite durant l'authentification.

en: Authentication successful.
fr: Authentification réussie.

en: Your buddy has successfully authenticated you.  You may want to authenticate your buddy as well by asking your own question.
fr: Votre contact vous a authentifié avec succès ; Vous devriez l'authentifier à votre tour en lui posant votre propre question.

en: Authentication failed.
fr: Authentification non réussie.

en: Private conversation with %s started.%s%s
fr: Une conversation privée avec %s a commencé.%s%s

en: <a href="%s%s">Unverified</a> conversation with %%s started.%%s%%s
fr: Une conversation <a href="%s%s">non-verifiée</a> avec %%s a commencé.%%s%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Not private conversation with %s started.%s%s
fr: Une conversation non-privée avec %s a commencé.%s%s

en:   Warning: using old protocol version 1.
fr:   Attention : utilisation du protocole obsolète version 1.

en:   Your client is logging this conversation.
fr:   Votre client est configuré pour archiver cette conversation.

en:   Your client is not logging this conversation.
fr:   Votre client est configuré pour ne pas archiver cette conversation.

en: Your buddy is logged in multiple times and OTR has established <a href="%s%s">multiple sessions</a>. Use the icon menu above if you wish to select the outgoing session.
fr: Votre contact est connecté plusieurs fois et OTR s'est établi sur <a href="%s%s">plusieurs sessions</a>. Utilisez le menu d'icônes si vous désirez sélectionner la session sortante.

en: Private conversation with %s lost.
fr: La conversation privée avec %s est interrompue.

en: %s has ended his/her private conversation with you; you should do the same.
fr: %s a arrêté sa conversation privée avec vous ; vous devriez faire de même.

en: Successfully refreshed the private conversation with %s.%s
fr: La conversation privée avec %s a été rafraîchie avec succès.%s

en: Successfully refreshed the <a href="%s%s">unverified</a> conversation with %%s.%%s
fr: La conversation <a href="%s%s">non-verifiée</a> avec %%s a été rafraîchie avec succès.%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Successfully refreshed the not private conversation with %s.%s
fr: La conversation non-privée avec %s a été rafraîchie avec succès.%s

en: Attempting to refresh the private conversation with %s...
fr: Rafraîchissement de la conversation privée avec %s...

en: Attempting to start a private conversation with %s...
fr: Création d'une conversation privée avec %s...

en: Start _private conversation
fr: Commencer une conversation _privée

en: Refresh _private conversation
fr: Rafraîchir la conversation _privée

en: Re_authenticate buddy
fr: Ré-_authentifier le contact

en: _Authenticate buddy
fr: _Authentifier contact

en: Not Private
fr: Non-privé

en: _What's this?
fr: _Qu'est que c'est ?

en: _End private conversation
fr: _Terminer la conversation privée

en: Warning: The selected outgoing OTR session (%u) is not the most recently active one (%u). Your buddy may not receive your messages. Use the icon menu above to select a different outgoing session.
fr: Attention : La session sortante OTR sélectionnée (%u) n'est pas celle qui est la plus récemment active (%u). Votre contact ne recevra peut-être pas vos messages. Utilisez le menu d'icônes ci-dessus pour sélectionner une autre session sortante.

en: Send to most secure
fr: Envoyer au plus sécurisé

en: Send to most recent
fr: Envoyer au plus récent

en: Select
fr: Choisir

en: Selected
fr: Choisi

en: The privacy status of the current conversation is now: <a href="%s%s">%s</a>
fr: La confidentialité de cette conversation est désormais : <a href="%s%s">%s</a>

en: OTR Messaging
fr: Messagerie OTR

en: Fingerprint: %.80s
fr: Empreinte : %.80s

en: No key present
fr: Aucune clé présente

en: No account available
fr: Aucun compte disponible

en: Unused
fr: Inutilisé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Enable private messaging
fr: Permettre messagerie privée

en: Automatically initiate private messaging
fr: Commencer messagerie privée automatiquement

en: Require private messaging
fr: Exiger messagerie privée

en: Don't log OTR conversations
fr: Ne pas archiver les conversations d'OTR

en: Show OTR button in toolbar
fr: Montrer le bouton OTR dans la barre des tâches

en: My private keys
fr: Mes clés privées

en: Key for account:
fr: Clé pour le compte :

en: Generate
fr: Produire

en: Default OTR Settings
fr: Paramètres d'OTR par défaut

en: OTR UI Options
fr: Paramètres graphiques d'OTR

en: Screenname
fr: Nom d'utilisateur

en: Status
fr: État

en: Verified
fr: Vérifié

en: Fingerprint
fr: L'empreinte

en: Account
fr: Compte

en: Start private connection
fr: Commencer connexion privée

en: End private connection
fr: Finir connexion privée

en: Forget fingerprint
fr: Oublier l'empreinte

en: Config
fr: Configuration

en: Known fingerprints
fr: Empreintes connues

en: OTR Settings
fr: Paramètres d'OTR

note: Set the title
en: OTR Settings for %s
fr: Paramètres d'OTR pour %s

note: Make the cascaded checkboxes
en: Use default OTR settings for this buddy
fr: Utiliser les paramètres par défaut d'OTR pour ce contact

en: You are not currently connected to account %s (%s).
fr: Vous n'êtes pas actuellement connecté au compte %s (%s).

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Out of memory building filenames!
fr: Manque de mémoire lors de la construction des noms de fichiers !

en: Could not write private key file
fr: Échec lors de l'écriture du fichier des clés privées

en: Unknown account %s (%s).
fr: Compte %s inconnu (%s).

en: Unknown account
fr: Compte inconnu

en: Error occurred encrypting message.
fr: Échec lors du chiffrement du message.

en: You sent encrypted data to %s, who wasn't expecting it.
fr: Vous avez envoyé à %s des données chiffrées, mais il ou elle ne s'y attendait pas.

en: You transmitted an unreadable encrypted message.
fr: Vous avez transmis un message chiffré illisible.

en: You transmitted a malformed data message.
fr: Vous avez transmis un message de données malformé.

en: [resent]
fr: [envoyé de nouveau]

en: You attempted to send an unencrypted message to %s
fr: Vous avez tenté d'envoyer à %s un message non chiffré

en: Attempting to start a private conversation...
fr: Création d'une conversation privée...

en: OTR Policy Violation
fr: Violation de Politique OTR

en: Unencrypted messages to this recipient are not allowed.  Attempting to start a private conversation.
    
    Your message will be retransmitted when the private conversation starts.
fr: L'envoi à ce destinaire de messages non chiffrés est interdit. Création d'une conversation privée...
    
    Votre message sera retransmis au début de la conversation privée.

en: An error occurred when encrypting your message.  The message was not sent.
fr: Une erreur s'est produite durant le chiffrement de votre message. Le message n'a pas été envoyé.

en: Error encrypting message
fr: Échec lors du chiffrement du message

en: An error occurred when encrypting your message
fr: Une erreur s'est produite durant le chiffrement de votre message

en: The message was not sent.
fr: Le message n'a pas été envoyé.

en: %s has already closed his/her private connection to you
fr: %s a déjà fermé la connexion entre vous deux.

en: Your message was not sent.  Either end your private conversation, or restart it.
fr: Votre message n'a pas été envoyé. Terminez votre conversation privée ou redémarrez-la.

en: Private connection closed
fr: Connexion privée fermée.

en: Your message was not sent.  Either close your private connection to him, or refresh it.
fr: Votre message n'a pas été envoyé. Terminez votre conversation privée ou rafraîchissez-la.

en: Error setting up private conversation: Malformed message received
fr: Échec lors de la mise en place d'une conversation privée : Message malformé reçu.

en: Error setting up private conversation: %s
fr: Échec lors de la mise en place d'une conversatation privée : %s

en: OTR Error
fr: Échec OTR

en: We are receiving our own OTR messages.  You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
fr: Nous reçevons nos propres messages OTR. Vous tentez de vous parler à vous-même, ou quelqu'un vous renvoie vos messages.

en: We are receiving our own OTR messages.
fr: Nous reçevons nos propres messages OTR.

en: You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
fr: Vous tentez de vous parler à vous-même, ou quelqu'un vous renvoie vos messages.

en: <b>The last message to %s was resent.</b>
fr: <b>Le dernier message pour %s a été envoyé de nouveau.</b>

en: Message resent
fr: Message envoyé de nouveau

en: <b>The encrypted message received from %s is unreadable, as you are not currently communicating privately.</b>
fr: <b>Le message chiffré reçu de %s est illisible, puisque vous ne communiquez pas en privé actuellement.

en: Unreadable message
fr: Message illisible

en: We received an unreadable encrypted message from %s.
fr: Nous avons reçu de %s un message chiffré illisible.

en: We received a malformed data message from %s.
fr: Nous avons reçu de %s un message malformé.

en: Heartbeat received from %s.
fr: Pulsation reçue de %s.

en: Heartbeat sent to %s.
fr: Pulsation envoyée à %s.

en: <b>The following message received from %s was <i>not</i> encrypted: [</b>%s<b>]</b>
fr: <b>Le message suivant reçu de %s n'a <i>pas</i> été chiffré : [</b>%s<b>]</b>

en: Received unencrypted message
fr: Message non chiffré reçu

en: Unrecognized OTR message received from %s.
fr: Message OTR non-reconnu reçu de %s.

en: %s has sent a message intended for a different session. If you are logged in multiple times, another session may have received the message.
fr: %s a envoyé un message destiné à une autre session. Si vous êtez connecté plusieurs fois, il se peut qu'une autre session ait reçu le message.

en: Received message for a different session
fr: Message destiné à une autre session reçu

note: 2013-01-01
en: OTR PLUGIN v%s
fr: PLUGIN OTR v%s

en: This beta copy of the Off-the-Record Messaging v%s Pidgin plugin has expired as of 2013-01-01. Please look for an updated release at http://otr.cypherpunks.ca/
fr: Cette copie béta du plugin pour Pidgin Messagerie Confidentielle 'Off-the-Record' v%s est expiré depuis 2013-01-01. SVP rechercher la version actuelle à http://otr.cypherpunks.ca/

en: You have enabled a beta version of the Off-the-Record Messaging v%s Pidgin plugin. This version is intended for testing purposes only and is not for general purpose use.
fr: Vous avez activé une version béta du plugin pour Pidgin Messagerie Confidentielle 'Off-the-Record' v%s. Cette version est conçue uniquement pour la mise en essai et non pour l'usage général.

en: Off-the-Record Messaging
fr: Messagerie Confidentielle 'Off-the-Record'

en: Provides private and secure conversations
fr: Propose des conversations confidentielles et sûres

en: Preserves the privacy of IM communications by providing encryption, authentication, deniability, and perfect forward secrecy.
fr: Préserve l'intimité de votre messagerie instantanée en offrant le chiffrement, l'authentification, la possibilité de dénégation, et un secret durable ('perfect forward secrecy').

en: Account %s (%s) could not be found
fr: Le compte %s (%s) n'a pas pu être trouvé

en: Account not found
fr: Le compte n'a pas pu être trouvé
