pidgin-otr - en to it translation catalogue (97 entries)

en: _What's this?
it: _Cos'è?

en: _More...
it: _Altro...

note: Create the Advanced... button, and left-justify it.  This * involves adding the button, and a blank label as a spacer, and * reordering them so that they're at the beginning.
en: Advanced...
it: Avanzate...

en: Enter secret here
it: Inserisci qui la chiave segreta

en: This buddy is already authenticated.
it: Questo contatto è già autenticato.

en: To authenticate, pick a secret known only to you and your buddy.  Enter this secret, then wait for your buddy to enter it too.  If the secrets don't match, then you may be talking to an imposter.
it: Per autenticare, scegli una chiave segreta conosciuta solo a te e al tuo contatto. Inserisci la chiave segreta, poi attendi che il contatto faccia lo stesso. Se la chiave segreta non corrisponde, potrebbe essere un impostore.

en: If your buddy uses multiple IM accounts or multiple computers, you may have to authenticate multiple times.  However, as long as they use an account and computer that you've seen before, you don't need to authenticate each individual conversation.
it: Se il contatto utilizza diversi account IM o diversi computer, potresti dover autenticarlo diverse volte. In ogni caso, finché utilizzerà un account e un computer già conosciuto, non sarà necessario autenticare ogni singola conversazione.

en: ?lang=en
it: ?lang=it

en: Click here for more information about authentication in OTR.
it: Fai clic qui per ulteriori informazioni sull'autenticazione OTR.

en: Authenticating a buddy helps ensure that the person you are talking to is who they claim to be.
it: L'autenticazione di una contatto ti assicura che la persona con cui stai parlando è chi afferma di essere.

en: Authenticating Buddy
it: Autenticazione contatto

en: Authenticating
it: Autenticazione

en: Generating private key
it: Generazione chiave privata

en: Please wait
it: Attendere

en: Unknown
it: Sconosciuto

note: Create the Please Wait... dialog
en: Generating private key for %s (%s)...
it: Generazione della chiave privata per %s (%s)...

en: %s Done.
it: %s completato.

en: %s is contacting you from an unrecognized computer.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
it: %s ti sta contattando da un computer sconosciuto. Dovresti <a href="%s%s">autenticare</a> questo contatto.

en: %s has not been authenticated yet.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
it: %s non è stato ancora autenticato. Dovresti <a href="%s%s">autenticare</a> questo contatto.

en: Finished
it: Completato

en: Private
it: Privata

en: Unverified
it: Non verificata

en: Not private
it: Non privata

en: Start a private conversation
it: Avvia una conversazione privata

en: Refresh the private conversation
it: Aggiorna la conversazione privata

en: Start _private conversation
it: Avvia conversazione _privata

en: Refresh _private conversation
it: Aggiorna conversazione _privata

en: I have not
it: Non la ho

en: I have
it: La ho

en:  verified that this is in fact the correct
it:  verificato che sia effettivamenta quella corretta

en: fingerprint for %s.
it: impronta digitale per %s.

en: To verify the fingerprint, contact your buddy via some <i>other</i> authenticated channel, such as the telephone or GPG-signed email.  Each of you should tell your fingerprint to the other.
it: Per verificare l'impronta digitale, contatta la persona attraverso un <i>altro</i> canale autenticato, come il telefono o un'email firmata con GPG. Ognuno dovrà comunicare l'impronta digitale all'altro.

en: If everything matches up, you should indicate in the above dialog that you <b>have</b> verified the fingerprint.
it: Se tutto corrisponde, dovresti indicare nella finestra precedente che <b>hai</b> verificato l'impronta digitale.

en: If your buddy has more than one IM account, or uses more than one computer, he may have multiple fingerprints.
it: Se il contatto ha più di un account IM, o utilizza più di un computer, potrebbe avere diverse impronte digitali.

en: However, the only way an imposter could duplicate one of your buddy's fingerprints is by stealing information from her/his computer.
it: In ogni caso, il solo modo con cui un impostore può duplicare le impronte digitali di un tuo contatto è rubare informazioni dal suo computer.

en: Click here for more information about fingerprints.
it: Fai clic qui per ulteriori informazioni sulle impronte digitali.

en: A <b>fingerprint</b> is a unique identifier that you should use to authenticate your buddy.
it: Un'<b>impronta digitale</b> è un identificatore univoco che dovresti utilizzare per autenticare un contatto.

en: Verify fingerprint for %s
it: Verifica l'impronta digitale per %s

en: [none]
it: [nessuna]

en: Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
it: Tua impronta digitale, %s (%s):
    %s
    
    Impronta digitale definita per %s:
    %s

en: Verify fingerprint
it: Verifica l'impronta digitale

en: Authenticate %s
it: Autentica %s

en: Enter a secret known only to %s and yourself.
it: Inserisci una chiave segreta conosciuta solo a %s e a te.

en: Authenticate buddy
it: Autentica il contatto

en: An error occurred during authentication.
it: Si è verificato un errore durante l'autenticazione.

en: Authentication successful.
it: Autenticazione avvenuta.

en: Authentication failed.
it: Autenticazione non riuscita.

en: Private conversation with %s started.%s
it: Conversazione privata avviata con %s. %s

en: <a href="%s%s">Unverified</a> conversation with %%s started.%%s
it: Conversazione <a href="%s%s">non verificata</a> avviata con %%s.%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Not private conversation with %s started.%s
it: Conversazione non privata avviata con %s. %s

en:   Warning: using old protocol version 1.
it:   Attenzione: utilizza la vecchia versione 1 del protocollo.

en: Private conversation with %s lost.
it: Conversazione privata con %s persa.

en: %s has ended his/her private conversation with you; you should do the same.
it: %s ha terminato la sua conversazione privata con te; dovresti fare lo stesso.

en: Successfully refreshed the private conversation with %s.%s
it: Conversazione privata con %s aggiornata con successo. %s

en: Successfully refreshed the <a href="%s%s">unverified</a> conversation with %%s.%%s
it: Conversazione <a href="%s%s">non verificata</a> con %%s aggiornata con successo. %%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Successfully refreshed the not private conversation with %s.%s
it: Conversazione non privata con %s aggiornata con successo. %s

en: Attempting to refresh the private conversation with %s...
it: Tentativo di aggiornare una conversazione privata con %s...

en: Attempting to start a private conversation with %s...
it: Tentativo di avviare una conversazione privata con %s...

en: OTR Messaging
it: Messaggistica OTR

en: _End private conversation
it: _Termina conversazione privata

note: * Don't show the Verify fingerprint menu option any more.  You can * still get to the dialog through Authenticate connection -> * Advanced... * menuverf = gtk_menu_item_new_with_mnemonic(_("_Verify fingerprint")); gtk_menu_shell_append(GTK_MENU_SHELL(menu), menuverf); gtk_widget_show(menuverf);
en: _Authenticate buddy
it: _Autentica contatto

en: Fingerprint: %.80s
it: Impronta digitale: %.80s

en: No key present
it: Nessuna chiave presente

en: No account available
it: Nessun account disponibile

en: Unused
it: Inutilizzato

en: Yes
it: Sì

en: Enable private messaging
it: Abilita messaggistica privata

en: Automatically initiate private messaging
it: Avvia automaticamente la messaggistica privata

en: Require private messaging
it: Richiede messaggistica privata

en: Don't log OTR conversations
it: Non registrare le conversazioni OTR

en: My private keys
it: Le mie chiavi private

en: Key for account:
it: Chiave per l'account:

en: Generate
it: Genera

en: Default OTR Settings
it: Impostazioni OTR predefinite

en: Screenname
it: Nome visualizzato

en: Status
it: Stato

en: Verified
it: Verificato

en: Fingerprint
it: Impronta digitale

en: Start private connection
it: Avvia connessione privata

en: End private connection
it: Termina connessione privata

en: Forget fingerprint
it: Scarta l'impronta digitale

en: Config
it: Configurazione

en: Known fingerprints
it: Impronte digitali conosciute

en: OTR Settings
it: Impostazioni OTR

note: Set the title
en: OTR Settings for %s
it: Impostazioni OTR per %s

note: Make the cascaded checkboxes
en: Use default OTR settings for this buddy
it: Utilizza impostazioni OTR predefinite per questo contatto

en: You are not currently connected to account %s (%s).
it: Non sei attualmente connesso all'account %s (%s).

en: Not connected
it: Non connesso

en: Out of memory building filenames!
it: Memoria insufficiente per la creazione dei nomi dei file!

en: Could not write private key file
it: Impossibile scrivere il file della chiave privata

en: Unknown account %s (%s).
it: Account %s sconosciuto (%s).

en: Unknown account
it: Account sconosciuto

en: Off-the-Record Messaging
it: Messaggistica 'Off-the-Record'

en: Provides private and secure conversations
it: Fornisce conversazioni private e sicure

en: Preserves the privacy of IM communications by providing encryption, authentication, deniability, and perfect forward secrecy.
it: Garantisce la riservatezza delle comunicazioni IM fornendo cifratura, autenticazione, non ripudio e segretezza perfetta in avanti.

en: Account %s (%s) could not be found
it: Impossibile trovare l'account %s (%s)

en: Account not found
it: Account non trovato
