pidgin-otr - en to sv translation catalogue (110 entries)

en: ?lang=en
sv: ?lang=sv

en: Your buddy is attempting to determine if he or she is really talking to you, or if it's someone pretending to be you.  Your buddy has asked a question, indicated below.  To authenticate to your buddy, enter the answer and click OK.
sv: Din kompis försöker att fastställa om han eller hon verkligen pratar med dig, eller om det är någon som utger sig för att vara dig.  Din kompis har ställt en fråga, som indikeras nedan.  Ange svaret och klicka på OK för att autentisera din kompis.

en: To authenticate using a question, pick a question whose answer is known only to you and your buddy.  Enter this question and this answer, then wait for your buddy to enter the answer too.  If the answers don't match, then you may be talking to an imposter.
sv: Välj en fråga vars svar endast är känt för dig och din kompis för att autentisera med en fråga.  Ange denna fråga och detta svar, vänta sedan på att din kompis också ska ange svaret.  Om svaren inte matchar varandra så kanske du pratar med en bedragare.

en: This is the question asked by your buddy:
sv: Detta är frågan som ställs av din kompis:

en: Enter question here:
sv: Ange frågan här:

en: This buddy is already authenticated.
sv: Denna kompis är redan autentiserad.

en: Enter secret answer here (case sensitive):
sv: Ange hemligt svar här (skiftlägeskänsligt):

en: To authenticate, pick a secret known only to you and your buddy.  Enter this secret, then wait for your buddy to enter it too.  If the secrets don't match, then you may be talking to an imposter.
sv: Välj en hemlighet som endast du och din kompis känner till för att autentisera.  Ange denna hemlighet, vänta sedan på att din kompis också ska ange den.  Om hemligheterna inte stämmer med varandra så kanske du pratar med en bedragare.

en: Enter secret here:
sv: Ange hemligheten här:

en: To verify the fingerprint, contact your buddy via some <i>other</i> authenticated channel, such as the telephone or GPG-signed email.  Each of you should tell your fingerprint to the other.
sv: Kontakta din kompis via någon <i>annan</i> autentiserad kanal, såsom telefon eller GPG-signerad e-post, för att verifiera fingeravtrycket.  Var och en av er ska läsa upp varandras fingeravtryck.

en: If everything matches up, you should indicate in the above dialog that you <b>have</b> verified the fingerprint.
sv: Om allting stämmer så bör du indikera, i ovanstående dialogruta, att du <b>har</b> verifierat fingeravtrycket.

en: [none]
sv: [ingen]

en: Unknown
sv: Okänd

en: Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
sv: Fingeravtryck för dig, %s (%s):
    %s
    
    Påstått fingeravtryck för %s:
    %s

en: How would you like to authenticate your buddy?
sv: Hur vill du autentisera din kompis?

en: Question and answer
sv: Fråga och svar

en: Shared secret
sv: Delad hemlighet

en: Manual fingerprint verification
sv: Manuell verifiering av fingeravtryck

en: _Authenticate
sv: _Autentisera

en: Authenticating a buddy helps ensure that the person you are talking to is who he or she claims to be.
sv: Autentisering av en kompis försäkrar att personen som du pratar med verkligen är den person som han eller hon utger sig för att vara.

note: Translators: you are asked to authenticate yourself
en: Authenticating to Buddy
sv: Autentiserar mot kompis

note: Translators: you asked your buddy to authenticate him/herself
en: Authenticating Buddy
sv: Autentiserar kompis

en: Authenticating to %s
sv: Autentiserar mot %s

en: Authenticating %s
sv: Autentiserar %s

en: Waiting for buddy...
sv: Väntar på kompisen...

en: Generating private key
sv: Genererar privat nyckel

en: Please wait
sv: Vänta

note: Create the Please Wait... dialog
en: Generating private key for %s (%s)...
sv: Genererar privat nyckel för %s (%s)...

en: %s Done.
sv: %s färdigt.

en: %s is contacting you from an unrecognized computer.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
sv: %s kontaktar dig från en okänd dator.  Du bör <a href="%s%s">autentisera</a> denna kompis.

en: %s has not been authenticated yet.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
sv: %s har ännu inte autentiserats.  Du bör <a href="%s%s">autentisera</a> denna kompis.

en: Finished
sv: Färdig

en: Private
sv: Privat

en: Unverified
sv: Inte verifierad

en: Not private
sv: Icke-privat

en: Start a private conversation
sv: Starta en privat konversation

en: Refresh the private conversation
sv: Uppdatera privat konversation

en: Start _private conversation
sv: Starta _privat konversation

en: Refresh _private conversation
sv: Uppdatera _privat konversation

note: Translators: the following four messages should give alternative sentences. The user selects the first or second message in a combo box; the third message, a new line, a fingerprint, a new line, and the fourth message will follow it.
en: I have not
sv: Jag har inte

note: 2nd message
en: I have
sv: Jag har

note: 3rd message
en:  verified that this is in fact the correct
sv:  verifierat att detta är det korrekta

note: 4th message
en: fingerprint for %s.
sv: fingeravtrycket för %s.

en: Verify fingerprint for %s
sv: Verifiera fingeravtryck för %s

en: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
sv: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Fingeravtryck för dig, %s (%s):
    %s
    
    Påstått fingeravtryck för %s:
    %s

en: Verify fingerprint
sv: Verifiera fingeravtryck

en: Authentication from %s
sv: Autentisering från %s

en: Authenticate %s
sv: Autentisera %s

en: Authenticate Buddy
sv: Autentisera kompis

en: An error occurred during authentication.
sv: Ett fel inträffade under autentisering.

en: Authentication successful.
sv: Autentiseringen lyckades.

en: Your buddy has successfully authenticated you.  You may want to authenticate your buddy as well by asking your own question.
sv: Din kompis har autentiserat dig.  Du kanske också vill autentisera din kompis genom att ställa en egen fråga.

en: Authentication failed.
sv: Autentisering misslyckades.

en: Private conversation with %s started.%s
sv: Privat konversation med %s har startat.%s

en: <a href="%s%s">Unverified</a> conversation with %%s started.%%s
sv: <a href="%s%s">Ej verifierad</a> konversation med %%s har startat.%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Not private conversation with %s started.%s
sv: Icke-privat konversation med %s har startat.%s

en:   Warning: using old protocol version 1.
sv:   Varning: använder gammalt protokoll version 1.

en: Private conversation with %s lost.
sv: Privata konversationen med %s kopplades från.

en: %s has ended his/her private conversation with you; you should do the same.
sv: %s har avslutat sin privata konversation med dig. Du bör göra det samma.

en: Successfully refreshed the private conversation with %s.%s
sv: Uppdaterade privat konversation med %s.%s

en: Successfully refreshed the <a href="%s%s">unverified</a> conversation with %%s.%%s
sv: Uppdaterade <a href="%s%s">ej verifierad</a> konversation med %%s.%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Successfully refreshed the not private conversation with %s.%s
sv: Uppdaterade icke-privat konversation med %s.%s

en: Attempting to refresh the private conversation with %s...
sv: Försöker att uppdatera privat konversation med %s...

en: Attempting to start a private conversation with %s...
sv: Försöker att starta en privat konversation med %s...

en: Not Private
sv: Icke-privat

en: _What's this?
sv: _Vad är detta?

en: _End private conversation
sv: A_vsluta privat konversation

note: * Don't show the Verify fingerprint menu option any more.  You can * still get to the dialog through Authenticate connection -> * Advanced... * menuverf = gtk_menu_item_new_with_mnemonic(_("_Verify fingerprint")); gtk_menu_shell_append(GTK_MENU_SHELL(menu), menuverf); gtk_widget_show(menuverf);
en: _Authenticate buddy
sv: _Autentisera kompis

en: The privacy status of the current conversation is now: <a href="%s%s">%s</a>
sv: Integritetsstatus för aktuell konversation är nu: <a href="%s%s">%s</a>

en: OTR Messaging
sv: OTR-meddelanden

en: Fingerprint: %.80s
sv: Fingeravtryck: %.80s

en: No key present
sv: Ingen nyckel finns

en: No account available
sv: Inget konto tillgängligt

en: Unused
sv: Oanvänd

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Enable private messaging
sv: Aktivera privata meddelanden

en: Automatically initiate private messaging
sv: Initiera automatiskt privata meddelanden

en: Require private messaging
sv: Kräv privata meddelanden

en: Don't log OTR conversations
sv: Logga inte OTR-konversationer

en: Show OTR button
sv: Visa OTR-knapp

en: Show OTR button in toolbar
sv: Visa OTR-knapp i verktygsrad

en: My private keys
sv: Mina privata nycklar

en: Key for account:
sv: Nyckel för konto:

en: Generate
sv: Generera

en: Default OTR Settings
sv: Standardinställningar för OTR

en: OTR UI Options
sv: Gränssnittsalternativ för OTR

en: Screenname
sv: Skärmnamn

en: Verified
sv: Verifierad

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: Account
sv: Konto

en: Start private connection
sv: Starta privat anslutning

en: End private connection
sv: Avsluta privat anslutning

en: Forget fingerprint
sv: Glöm fingeravtryck

en: Config
sv: Konfiguration

en: Known fingerprints
sv: Kända fingeravtryck

en: OTR Settings
sv: OTR-inställningar

note: Set the title
en: OTR Settings for %s
sv: OTR-inställningar för %s

note: Make the cascaded checkboxes
en: Use default OTR settings for this buddy
sv: Använd standardinställningar för OTR för denna kompis

en: You are not currently connected to account %s (%s).
sv: Du är för närvarande inte ansluten till kontot %s (%s).

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Out of memory building filenames!
sv: Slut på minne när filnamn byggdes!

en: Could not write private key file
sv: Kunde inte skriva privat nyckel-fil

en: Unknown account %s (%s).
sv: Okänt konto %s (%s).

en: Unknown account
sv: Okänt konto

en: Off-the-Record Messaging
sv: Off-the-Record-meddelanden

en: Provides private and secure conversations
sv: Tillhandahåller privata och säkra konversationer

en: Preserves the privacy of IM communications by providing encryption, authentication, deniability, and perfect forward secrecy.
sv: Bibehåller integriteten för snabbmeddelanden genom att tillhandahålla kryptering, autentisering, förnekande och perfekt sekretess för vidarebefordring.

en: Account %s (%s) could not be found
sv: Kontot %s (%s) kunde inte hittas

en: Account not found
sv: Kontot hittades inte
