pidgin-otr - en to da translation catalogue (156 entries)

en: ?lang=en
da: ?lang=da

en: Your buddy is attempting to determine if he or she is really talking to you, or if it's someone pretending to be you.  Your buddy has asked a question, indicated below.  To authenticate to your buddy, enter the answer and click OK.
da: Din ven forsøger at afgøre, om han/hun virkelig taler med dig, eller om der er nogen, som udgiver sig for at være dig. Din ven har stillet et spørgsmål, som er angivet nedenfor. For at autentificere dig for din ven skal du skrive svaret og trykke OK.

en: To authenticate using a question, pick a question whose answer is known only to you and your buddy.  Enter this question and this answer, then wait for your buddy to enter the answer too.  If the answers don't match, then you may be talking to an imposter.
da: Du kan autentificere ved at stille et spørgsmål, som kun du og din ven kender svaret på. Skriv et sådant spørgsmål og dets svar og vent derefter på, at din ven også har indtastet svaret. Hvis jeres svar ikke stemmer overens, er det muligt, at du taler med en svindler.

en: This is the question asked by your buddy:
da: Dette er spørgsmålet, som din ven stillede:

en: Enter question here:
da: Skriv spørgsmålet her:

en: This buddy is already authenticated.
da: Kontakten er allerede autentificeret.

en: Enter secret answer here (case sensitive):
da: Skriv det hemmelige svar her (forskel på store og små bogstaver):

en: To authenticate, pick a secret known only to you and your buddy.  Enter this secret, then wait for your buddy to enter it too.  If the secrets don't match, then you may be talking to an imposter.
da: Du kan autentificere din ven ved at vælge en hemmelighed, som kun du og din ven kender. Skriv en sådan hemmelighed og venter derefter på, at kontakten skriver den samme. Hvis de to ikke stemmer overens, er det muligt, at du taler med en svindler.

en: Enter secret here:
da: Skriv hemmeligheden her:

en: To verify the fingerprint, contact your buddy via some <i>other</i> authenticated channel, such as the telephone or GPG-signed email.  Each of you should tell your fingerprint to the other.
da: For at verificere fingeraftrykket skal du kontakte din ven via en <i>anden</i> autentificeret kanal; f.eks. over telefonen eller via gpg-signeret e-post. Der skal I oplyse hinanden om jeres fingeraftryk.

en: If everything matches up, you should choose <b>I have</b> in the menu below.
da: Hvis alt stemmer, bør du vælge <i>Jeg har</i> i menuen nedenfor.

en: [none]
da: [ingen]

en: Unknown
da: Ukendt

en: Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
da: Dit fingeraftryk, %s (%s):
    %s
    
    Påstået fingeraftryk for %s:
    %s

en: How would you like to authenticate your buddy?
da: Hvordan ønsker ud at autentificere din ven?

en: Question and answer
da: Spørgsmål og svar

en: Shared secret
da: Delt hemmelighed

en: Manual fingerprint verification
da: Manuel verificering af fingeraftryk

en: _Authenticate
da: _Autentificer

en: Authenticating a buddy helps ensure that the person you are talking to is who he or she claims to be.
da: Ved at autentificere sikrer du, at personen du taler med, virkelig er den, som han/hun hævder at være.

note: Translators: you are asked to authenticate yourself
en: Authenticating to Buddy
da: Autentificerer dig for din ven

note: Translators: you asked your buddy to authenticate him/herself
en: Authenticating Buddy
da: Autentificerer din ven

en: Authenticating to %s
da: Autentificerer dig for %s

en: Authenticating %s
da: Autentificerer %s

en: Waiting for buddy...
da: Venter på din ven …

en: Generating private key
da: Laver den private nøgle

en: Please wait
da: Vent venligst …

note: Create the Please Wait... dialog
en: Generating private key for %s (%s)...
da: Laver den private nøgle for %s (%s) …

en: %s Done.
da: %s udført.

en: %s is contacting you from an unrecognized computer.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
da: %s kontakter dig fra en ukendt maskine. Du bør <a href="%s%s">autentificere</a> denne ven.

en: %s has not been authenticated yet.  You should <a href="%s%s">authenticate</a> this buddy.
da: %s er endnu ikke blevet autentificeret. Du bør <a href="%s%s">autentificere</a> denne ven.

en: Finished
da: Afsluttet

en: Private
da: Privat

en: Unverified
da: Uverificeret

en: Not private
da: Ikke privat

note: Translators: the following four messages should give alternative * sentences. The user selects the first or second message in a combo box; * the third message, a new line, a fingerprint, a new line, and * the fourth message will follow it.
en: I have not
da: Jeg har ikke

note: 2nd message
en: I have
da: Jeg har

note: 3rd message
en:  verified that this is in fact the correct
da:  verificeret, at dette faktisk er det korrekte

note: 4th message
en: fingerprint for %s.
da: fingeraftryk for %s.

en: Verify fingerprint for %s
da: Verificer fingeraftrykket for %s

en: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Fingerprint for you, %s (%s):
    %s
    
    Purported fingerprint for %s:
    %s
da: <small><i>%s %s
    
    </i></small>Dit fingeraftryk, %s (%s):
    %s
    
    Påstået fingeraftryk for %s:
    %s

en: If everything matches up, you should indicate in the above dialog that you <b>have</b> verified the fingerprint.
da: Hvis alt stemmer, bør du i vinduet ovenfor vise, at du virkelig <b>har</b> verificeret fingeraftrykket

en: Verify fingerprint
da: Verificer fingeraftryk

en: Authentication from %s
da: Autentificering fra %s

en: Authenticate %s
da: Autentificer %s

en: Authenticate Buddy
da: Autentificer vennen

en: An error occurred during authentication.
da: Der opstod en fejl under autentificeringen.

en: Authentication successful.
da: Autentificeringen forløb problemfrit.

en: Your buddy has successfully authenticated you.  You may want to authenticate your buddy as well by asking your own question.
da: Din ven har autentificeret dig. Det er muligt, at du nu vil autentificere ham/hende ved at stille dit eget spørgsmål.

en: Authentication failed.
da: Autentificeringen mislykkedes.

en: Private conversation with %s started.%s%s
da: Privat samtale med %s er påbegyndt.%s%s

en: <a href="%s%s">Unverified</a> conversation with %%s started.%%s%%s
da: <a href="%s%s">Ikke-verificeret</a> samtale med %%s er påbegyndt.%%s%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Not private conversation with %s started.%s%s
da: Ikke-privat samtale med %s er påbegyndt.%s%s

en:   Warning: using old protocol version 1.
da:  Advarsel: Benytter gammel protokol (version 1).

en:   Your client is logging this conversation.
da:   Din klient logger denne samtale.

en:   Your client is not logging this conversation.
da:   Din klient logger ikke denne samtale.

en: Your buddy is logged in multiple times and OTR has established <a href="%s%s">multiple sessions</a>. Use the icon menu above if you wish to select the outgoing session.
da: Din ven har logget på flere gange, og OTR har oprettet <a href="%s%s">flere sessioner</a>. Brug ikonmenuen ovenfor hvis du vil vælge den udgående session.

en: Private conversation with %s lost.
da: Den private samtale med %s er afsluttet.

en: %s has ended his/her private conversation with you; you should do the same.
da: %s har afsluttet jeres private samtale. Du bør gøre det samme.

en: Successfully refreshed the private conversation with %s.%s
da: Den private samtale med %s blev genopfrisket uden problemer.%s

en: Successfully refreshed the <a href="%s%s">unverified</a> conversation with %%s.%%s
da: Den <a href="%s%s">ikke-verificerede</a> samtale med %%s blev genopfrisket uden problemer.%%s

note: This last case should never happen, since we know * we're in ENCRYPTED.
en: Successfully refreshed the not private conversation with %s.%s
da: Den ikke-private samtale med %s blev genopfrisket uden problemer.%s

en: Attempting to refresh the private conversation with %s...
da: Forsøger at genopfriske den private samtale med %s …

en: Attempting to start a private conversation with %s...
da: Forsøger at starte en privat samtale med %s …

en: Start _private conversation
da: Start _privat samtale

en: Refresh _private conversation
da: Genopfrisk den _private samtale

en: Re_authenticate buddy
da: Gen_autentificer din ven

en: _Authenticate buddy
da: _Autentificer din ven

en: Not Private
da: Ikke privat

en: _What's this?
da: _Hvad er dette?

en: _End private conversation
da: Af_slut den private samtale

en: Warning: The selected outgoing OTR session (%u) is not the most recently active one (%u). Your buddy may not receive your messages. Use the icon menu above to select a different outgoing session.
da: Advarsel: Den valgte udgående OTR-session (%u) er ikke den, som sidst var aktiv (%u). Det er muligt, at din kontakt ikke modtog dine beskeder. Brug ikonmenuen ovenfor for at vælge en anden udgående session.

en: Send to most secure
da: Send til den mest sikre

en: Send to most recent
da: Send til den seneste

en: Select
da: Vælg

en: Selected
da: Valgt

en: The privacy status of the current conversation is now: <a href="%s%s">%s</a>
da: Privatlivsstatussen for denne samtale er nu: <a href="%s%s">%s</a>

en: OTR Messaging
da: OTR-beskeder

en: Fingerprint: %.80s
da: Fingeraftryk: %.80s

en: No key present
da: Ingen nøgle til stede

en: No account available
da: Ingen konto tilgængelig

en: Unused
da: Ikke brugt

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Enable private messaging
da: Aktiver private beskeder

en: Automatically initiate private messaging
da: Aktiver automatisk private beskeder

en: Require private messaging
da: Kræv private beskeder

en: Don't log OTR conversations
da: Log ikke OTR-samtaler

en: Show OTR button in toolbar
da: Vis OTR-knap i værktøjslinjen

en: My private keys
da: Mine private nøgler

en: Key for account:
da: Nøgle hørende til kontoen:

en: Generate
da: Skab

en: Default OTR Settings
da: Standardindstillinger for OTR

en: OTR UI Options
da: Indstillinger for OTR-brugerfladen

en: Screenname
da: Kaldenavn

en: Verified
da: Verificeret

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: Account
da: Konto

en: Start private connection
da: Start privat forbindelse

en: End private connection
da: Afslut privat forbindelse

en: Forget fingerprint
da: Glem fingeraftryk

en: Config
da: Indstillinger

en: Known fingerprints
da: Kendte fingeraftryk

en: OTR Settings
da: OTR-indstillinger

note: Set the title
en: OTR Settings for %s
da: OTR-indstillinger for %s

note: Make the cascaded checkboxes
en: Use default OTR settings for this buddy
da: Brug standardindstillingerne for OTR for denne ven

en: You are not currently connected to account %s (%s).
da: Du er ikke forbundet til kontoen %s (%s).

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Out of memory building filenames!
da: Løb tør for hukommelse, da filnavne blev bygget!

en: Could not write private key file
da: Kunne ikke skrive til filen med private nøgler

en: Unknown account %s (%s).
da: Ukendt konto %s (%s).

en: Unknown account
da: Ukendt konto

en: Error occurred encrypting message.
da: Der opstod en fejl under krypteringen af beskeden.

en: You sent encrypted data to %s, who wasn't expecting it.
da: Du sendte krypteret data til %s, som ikke forventede det.

en: You transmitted an unreadable encrypted message.
da: Du sendte en ulæselig krypteret besked.

en: You transmitted a malformed data message.
da: Du sendte en ugyldig databesked.

en: [resent]
da: [sendt igen]

en: You attempted to send an unencrypted message to %s
da: Du forsøgte at sende en ukrypteret besked til %s

en: Attempting to start a private conversation...
da: Forsøger at starte en privat samtale …

en: OTR Policy Violation
da: OTR-regelbrud

en: Unencrypted messages to this recipient are not allowed.  Attempting to start a private conversation.
    
    Your message will be retransmitted when the private conversation starts.
da: Beskeder du sender til denne modtager skal være krypteret. Forsøger at starte en privat samtale.
    
    Dine beskeder vil blive sendt igen, når den private samtale starter.

en: An error occurred when encrypting your message.  The message was not sent.
da: Der opstod en fejl under krypteringen af din besked. Beskeden blev ikke sendt.

en: Error encrypting message
da: Beskeden kunne ikke krypteres

en: An error occurred when encrypting your message
da: Der opstod en fejl under krypteringen af beskeden

en: The message was not sent.
da: Din besked blev ikke sendt.

en: %s has already closed his/her private connection to you
da: %s har allerede lukket sin private forbindelse til dig

en: Your message was not sent.  Either end your private conversation, or restart it.
da: Din besked blev ikke sendt. Afslut eller genstart den private samtale.

en: Private connection closed
da: Den private forbindelse er lukket

en: Your message was not sent.  Either close your private connection to him, or refresh it.
da: Din besked blev ikke sendt. Afslut eller genstart den private forbindelse.

en: Error setting up private conversation: Malformed message received
da: Kunne ikke starte en privat samtale: Modtog en ugyldig melding

en: Error setting up private conversation: %s
da: Kunne ikke starte en privat samtale: %s

en: OTR Error
da: OTR-fejl

en: We are receiving our own OTR messages.  You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
da: Vi modtager vore egne OTR-beskeder. Enten forsøger du at tale med dig selv, eller også reflekterer nogen beskederne tilbage til dig.

en: We are receiving our own OTR messages.
da: Vi modtager vore egne OTR-beskeder.

en: You are either trying to talk to yourself, or someone is reflecting your messages back at you.
da: Enten forsøger du at tale med dig selv, eller også reflekterer nogen dine beskeder tilbage til dig.

en: <b>The last message to %s was resent.</b>
da: <b>Den sidste besked til %s blev sendt igen.</b>

en: Message resent
da: Din besked blev sendt igen

en: <b>The encrypted message received from %s is unreadable, as you are not currently communicating privately.</b>
da: <b>Kan ikke læse den krypterede besked fra %s, da samtalen ikke er privat.</b>

en: Unreadable message
da: Ulæselig besked

en: We received an unreadable encrypted message from %s.
da: Vi modtog en ulæselig krypteret besked fra %s.

en: We received a malformed data message from %s.
da: Vi modtog en ugyldig databesked fra %s.

en: Heartbeat received from %s.
da: Livstegn modtaget fra %s.

en: Heartbeat sent to %s.
da: Livstegn sendt til %s.

en: <b>The following message received from %s was <i>not</i> encrypted: [</b>%s<b>]</b>
da: <b>Denne besked, som blev modtaget fra %s, var <i>ikke</i> krypteret: [</b>%s<b>]</b>

en: Received unencrypted message
da: Modtog en ukrypteret besked

en: Unrecognized OTR message received from %s.
da: Ukendt OTR-besked modtaget fra %s.

en: %s has sent a message intended for a different session. If you are logged in multiple times, another session may have received the message.
da: %s har sendt en besked der var tiltænkt en anden session. Hvis du er logget på flere gange, kan det være, at en anden session modtog beskeden.

en: Received message for a different session
da: Modtog en besked der var tiltænkt en anden session

note: 2013-01-01
en: OTR PLUGIN v%s
da: OTR-udvidelsesmodul v%s

en: This beta copy of the Off-the-Record Messaging v%s Pidgin plugin has expired as of 2013-01-01. Please look for an updated release at http://otr.cypherpunks.ca/
da: Denne betakopi af Pidgin-udvidelsesmodulet Off-the-Record-beskeder v%s er ikke gyldigt efter 1. januar 2013. Du kan finde en opdateret udgavet på https://otr.cypherpunks.ca/

en: You have enabled a beta version of the Off-the-Record Messaging v%s Pidgin plugin. This version is intended for testing purposes only and is not for general purpose use.
da: Du har taget en betaudgave af Pidgin-udvidelsesmodulet Off-the-Record-beskeder v%s i brug. Denne udgave er beregnet til afprøvning og er ikke tiltænkt almindelig brug.

en: Off-the-Record Messaging
da: Off-the-Record-beskeder

en: Provides private and secure conversations
da: Giver private og sikre samtaler

en: Preserves the privacy of IM communications by providing encryption, authentication, deniability, and perfect forward secrecy.
da: Bevarer dit privatliv når du benytter kvikbeskeder ved at tilbyde kryptering, autentificering, benægtelse og fremtidssikring (PFS).

en: Account %s (%s) could not be found
da: Kunne ikke finde kontoen %s (%s)

en: Account not found
da: Kunne ikke finde kontoen
