pidgin sipe - en to ja translation catalogue (128 entries)

en: Failed to authenticate to server
ja: サーバーに認証できませんでした

en: Authentication failed
ja: 認証は失敗しました

en: You have been rejected by the server: %s
ja: サーバに拒否されました: %s

en: no reason given
ja: 理由はわかりません

en: Service unavailable: %s
ja: サービスが利用できません: %s

en: Invalid message signature received
ja: 受信したメッセージ署名が正しくありません

en: Accept
ja: 承諾

en: Decline
ja: 否定

en: Mobile
ja: 携帯

en: Status
ja: 状態

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Meeting in
ja: 会議室

en: Meeting about
ja: 会議課題

en: Out of office note
ja: 外出参考

en: Note
ja: メモ

en: Access level
ja: アクセスレベル

en: Found %d contact%s: | Found %d contacts%s:
ja[0]: %d連絡先が見つかりました%s:

en:  (more matched your query)
ja:  (クエリに一致したものが他にもあります)

en: No contacts found
ja: 連絡先は見つかりませんでした

en: Unable to display the search results
ja: 検索結果は表示できませんでした

en: Contact search failed
ja: 連絡先検索失敗しました

en: Make leader of '%s'
ja: 「%s」のリーダーにします

en: Remove from '%s'
ja: 「%s」から取り除く

en: Invite to '%s'
ja: 「%s」に誘います

en: New chat
ja: 新しいチャット

en: Work
ja: 勤務先

en: Home
ja: 自宅

en: Other
ja: その他

en: Custom1
ja: カスタム１

en: Send email...
ja: メールを送ります。。。

en: Free
ja: 開いている

en: Tentative
ja: 保留

note: SIPE_ACTIVITY_BUSY
en: Busy
ja: 取り込み中

note: SIPE_ACTIVITY_OOF
en: Out of office
ja: 外出中

en: No data
ja: データなし

en: Currently %s
ja: 現在%s

en: %s for next 8 hours
ja: これから８時間%s

en: %s until %.2d:%.2d
ja: %s、%.2d:%.2dまで

en: %s. %s at %.2d:%.2d
ja: %s。%s、%.2d:%.2dから

note: Generate next ID
en: Chat #%d
ja: チャット%d番

en: This conference is no longer locked. Additional participants can now join.
ja: 会議のロックは解除されました。他の人は参加できるようになりました。

en: This conference is locked. Nobody else can join the conference while it is locked.
ja: 会議はロックされています。ロックは解除されたまで他の人は参加できません。

en: You have been disconnected from this conference.
ja: オンライン会議からログアウトされました

note: About note, part 2/13: home page URL (label)
en: Home Page
ja: ホームページ

note: About note, part 3/13: support forum URL (label)
en: Support
ja: サポート

note: About note, part 7/13: translation service URL (label)
en: Translations
ja: 翻訳

note: About note, part 8/13: license type (label)
en: License
ja: ライセンス

note: About note, part 12/13: author list (header)
en: Authors
ja: 作者

en: Socket read failed
ja: ソケット読み込みエラー

en: Could not create listen socket
ja: 監視ソケットを生成できませんでした

en: Socket write failed
ja: ソケット書き込みエラー

en: Out of memory
ja: メモリー不足

en: Other Contacts
ja: その他の連絡先

en: Error joining chat room
ja: チャットに参加するのを失敗しました

note: generate one error and remove all unprocessed messages
en: Failed to invite %s
ja: %sを招待できませんでした

en: Call rejected
ja: 呼び出しは否定されました

en: Join conference call
ja: オンライン会議に参加する

en: Blocked
ja: ブロックされました

en: Personal
ja: パーソナル

note: index 0
en: Team
ja: チーム

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_COMPANY
en: Company
ja: 勤務先

en: Public
ja: 一般公開

en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: remove (clear) previously assigned access level
en: Unspecify
ja: 指定をなくする

en: People at %s
ja: %sにいる人々

en: Add new domain...
ja: ドメインを追加する。。。

en: Online help...
ja: オンラインヘルプ。。。

note: SIPE_ACTIVITY_DND SIPE_ACTIVITY_BRB
en: Be right back
ja: 一時退席

note: SIPE_ACTIVITY_AWAY SIPE_ACTIVITY_LUNCH
en: Out to lunch
ja: 昼休み

note: SIPE_ACTIVITY_INVISIBLE SIPE_ACTIVITY_OFFLINE SIPE_ACTIVITY_ON_PHONE
en: In a call
ja: 話し中

note: SIPE_ACTIVITY_IN_CONF
en: In a conference
ja: 会談中

note: SIPE_ACTIVITY_IN_MEETING
en: In a meeting
ja: 会議中

en: This message was not delivered to %s because one or more recipients are offline
ja: 連絡先はログアウトされた為、%sに送れませんでした

note: SIPE_BUDDY_INFO_CITY
en: City
ja: 市

note: SIPE_BUDDY_INFO_STATE
en: State
ja: 州

note: SIPE_BUDDY_INFO_OFFICE
en: Office
ja: オフィス

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEPARTMENT SIPE_BUDDY_INFO_COUNTRY
en: Country
ja: 国

note: SIPE_BUDDY_INFO_EMAIL
en: Email address
ja: メール宛先

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEVICE
en: Device
ja: デバイス

en: you
ja: あなた

en: Domain
ja: ドメイン

en: Add new domain
ja: ドメインを追加する

en: Add
ja: 追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Copy to
ja: コピー

en: Lock
ja: ロック

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Users
ja: ユーザー

en: Invite
ja: 招待

en: Private
ja: 非公開

en: Log
ja: ログ

en: Description
ja: 説明

note: Macro to reduce code repetition Translators: noun
en: Message
ja: メッセージ

en: Connecting
ja: 接続中です

en: Password required
ja: パースワードが必要

en: Phone number
ja: 電話番号

en: _Call
ja: 通話(_C)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Meeting location
ja: 会議場

en: _Join
ja: 参加(_J)

en: About SIPE plugin...
ja: SIPEプラグインについて。。。

en: Contact search...
ja: 連絡先検索。。。

en: Test call
ja: 試験通話

en: Reset status
ja: ステータスをリセット

en: Connection type
ja: 接続方式

en: Auto
ja: 自動

note: option = purple_account_option_bool_new(_("Publish status (note: everyone may watch you)"), "doservice", TRUE); sipe_prpl_info.protocol_options = g_list_append(sipe_prpl_info.protocol_options, option);
en: User Agent
ja: ユーザエージェント

en: Authentication scheme
ja: 認証方式

en: Kerberos
ja: ケルベロス

note: * When the user selects Single Sign-On then SIPE will ignore the * settings for "login name" and "password". Instead it will use the * default credentials provided by the OS. * * NOTE: the default must be *OFF*, i.e. it is up to the user to tell *       SIPE that it is OK to use Single Sign-On or no
en: Use Single Sign-On
ja: シングルサインオンを利用する

note: * Example (Exchange): https://server.company.com/EWS/Exchange.asmx *  Example (Domino)  : https://[domino_server]/[mail_database_name].nsf
en: Don't publish my calendar information
ja: カレンダーを公表しない

en: Email address
    (if different from Username)
ja: メール宛先
    （ログインと異なる場合）

note: * Example (Exchange): DOMAIN\user  or  user@company.com *  Example (Domino)  : email_address
en: Email login
    (if different from Login)
ja: メールのログイン
    （ログインと異なる場合）

en: Email password
    (if different from Password)
ja: メールのパスワード
    （パスワードと異なる場合）

en: User name
ja: ユーザー名

en: Name
ja: 名前

en: Email
ja: E-メール

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 氏

en: Search
ja: 検索

en: Search for a contact
ja: 連絡先を検索する

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Read error
ja: 読み込みエラー

en: Server has disconnected
ja: サーバが切断しました

en: Could not connect
ja: 接続できませんでした

en: Could not create SSL context
ja: SSLコンテキストを作成できませんでした

en: Could not create socket
ja: ソケットを作成できませんでした

en: Write error
ja: 書き込みエラー
