pidgin sipe - en to da translation catalogue (261 entries)

en: Failed to authenticate to server
da: Kunne ikke godkende til serveren

en: Can't request certificate from %s
da: Kan ikke anmode om certifikat fra %s

en: No URI for certificate provisioning service provided
da: Ingen URI for certifikatprovisioningtjeneste tilbudt

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Incompatible authentication scheme chosen
da: Inkompatibelt godkendelsesskema valgt

en: You have been rejected by the server: %s
da: Du er blevet afvist af serveren: %s

en: no reason given
da: ingen årsag angivet

en: Not found: %s. Please contact your Administrator
da: Ikke fundt: %s. Kontakt venligst din administrator

en: SIP is either not enabled for the destination URI or it does not exist
da: SIP er enten ikke aktiveret for destinations-URI'en eller den findes ikke

en: Service unavailable: %s
da: Tjenesten er ikke tilgængelig: %s

en: Corrupted message received
da: Ødelagt besked modtaget

en: Invalid message signature received
da: Ugyldig meddelelsessignatur modtaget

en: %s wants to start presenting
da: %s ønsker at starte præsentation

en: Accept
da: Accepter

en: Decline
da: Afvis

en: Application sharing error
da: Programdelingsfejl

en: Unknown remote desktop client configured.
da: Ukendt ekstern skrivebordsklient konfigureret.

en: Couldn't connect application sharing
da: Kunne ikke forbinde programdeling

en: Could not create RDP server.
da: Kunne ikke oprette RDP-server.

en: Could not initialize RDP server.
da: Kunne ikke initialisere RDP-server.

en: Could not start RDP server.
da: Kunne ikke starte RDP-server.

en: Sharing desktop with %s
da: Deler skrivebord med %s

en: Stop presenting
da: Stop præsentation

en: Couldn't initialize application sharing
da: Kunne ikke initialisere programdeling

en: Whole desktop
da: Hele skrivebordet

en: Monitor to share
da: Skærm at dele

en: Mobile
da: Mobil

en: Calendar
da: Kalender

en: Meeting in
da: Møde i

en: Meeting about
da: Møde om

en: Out of office note
da: Væk fra kontoret-note

en: Access level
da: Adgangsniveau

en: Found %d contact%s: | Found %d contacts%s:
da[0]: Fandt %d kontakt%s:
da[1]: Fandt %d kontakter%s:

en:  (more matched your query)
da:  (mere stemte med din forespørgsel)

en: No contacts found
da: Ingen kontakter fundet

en: Unable to display the search results
da: Kunne ikke vise søgeresultaterne

en: Contact search failed
da: Kontaktsøgning mislykkedes

en: Invalid contact search query
da: Ugyldig kontaktsøgningsforespørgsel

en: Make leader of '%s'
da: Gør »%s« til leder

en: Remove from '%s'
da: Fjern fra »%s«

en: Invite to '%s'
da: Inviter til »%s

en: New chat
da: Ny snak (chat)

en: Work
da: Arbejde

en: Home
da: Hjem

en: Other
da: Andet

en: Custom1
da: Tilpasset1

en: Send email...
da: Send e-post ...

en: Take desktop control
da: Overtag skrivebordskontrol

en: Give desktop control
da: Giv skrivebordskontrol

en: Share my desktop
da: Del mit skrivebord

en: Free
da: Fri

en: Tentative
da: Foreløbig

note: SIPE_ACTIVITY_BUSY
en: Busy
da: Optaget

note: SIPE_ACTIVITY_OOF
en: Out of office
da: Væk fra kontoret

en: No data
da: Ingen data

en: Currently %s
da: I øjeblikket %s

en: Outside of working hours for next 8 hours
da: Uden for arbejdstid de næste 8 timer

en: %s for next 8 hours
da: %s for de næste 8 timer

en: Not working
da: Arbejder ikke

en: %s until %.2d:%.2d
da: %s indtil %.2d:%.2d

en: %s. Outside of working hours at %.2d:%.2d
da: %s. Uden for arbejdstid kl. %.2d:%.2d

en: %s. %s at %.2d:%.2d
da: %s. %s kl. %.2d:%.2d

en: Certificate request to %s failed
da: Certifikatforespørgsel til %s mislykkedes

en: Web ticket request to %s failed
da: Netbilletforespørgsel til %s mislykkedes

note: Generate next ID
en: Chat #%d
da: Snak #%d

en: Failed to join the conference
da: Kunne ikke slutte til konferencen

en: Can't find a conference URI on this page:
    
    %s
da: Kan ikke finde en konference-URI på denne side:
    
    %s

en: "%s" is not a valid conference URI
da: »%s« er ikke en gyldig konference-URI

en: Incomplete conference information provided
da: Ufuldstændig konferenceinformation

en: 
    
    As this client was not compiled with voice call support, if you accept, you will be able to contact the other participants only via IM session.
da: 
    
    Da denne klient ikke blev kompileret med understøttelse af stemmekald (voice call), vil du kun kunne kontakte de andre deltagere via IM-session, såfremt du accepterer dette.

en: wants to invite you to a conference call%s
da: ønsker at invitere dig til et konferencekald%s

en: This conference is no longer locked. Additional participants can now join.
da: Denne konference er ikke længere låst. Yderligere deltagere kan nu slutte sig til.

en: This conference is locked. Nobody else can join the conference while it is locked.
da: Denne konference er låst. Ingen andre kan slutte sig til konferencen mens den er låst.

en: You have been disconnected from this conference.
da: Du er blevet frakoblet fra denne konference.

en: Dial-in info
da: Opkaldsinfo

en: Number
da: Nummer

en: Conference ID
da: Konference-id

en: Meeting link
da: Mødehenvisning

en: Organizer
da: Organisator

en: Alternative dial-in numbers
da: Alternative opkaldsnumre

note: The next 13 texts make up the SIPE about note text About note, part 1/13: introduction
en: A third-party plugin implementing extended version of SIP/SIMPLE used by various products
da: Et tredjepartudvidelsesmodul der implementerer en udvidet version af SIP/SIMPLe brug af diverse produkter

note: About note, part 2/13: home page URL (label)
en: Home Page
da: Hjemmeside

note: About note, part 3/13: support forum URL (label)
en: Support
da: Hjælp

note: About note, part 4/13: support forum name (hyperlink text)
en: Help Forum
da: Hjælpeforum

note: About note, part 5/13: bug tracker URL (label)
en: Report Problems
da: Rapporter problemer

note: About note, part 6/13: bug tracker URL (hyperlink text)
en: Bug Tracker
da: Fejlrapporter

note: About note, part 7/13: translation service URL (label)
en: Translations
da: Oversættelser

note: About note, part 8/13: license type (label)
en: License
da: Licens

note: About note, part 9/13: (REMOVED) About note, part 10/13: translation request, text before Transifex.com URL append a space if text is not empty
en: Please help us to translate SIPE to your native language here at
da: Hjælp os venligst med at oversætte SIPE til dit sprog via

note: About note, part 11/13: translation request, text after Transifex.com URL start with a space if text is not empty
en:  using convenient web interface
da: bruger praktisk netgrænseflade

note: About note, part 12/13: author list (header)
en: Authors
da: Forfattere

note: About note, part 13/13: Localization credit PLEASE NOTE: do *NOT* simply translate the english original but write something similar to the following sentence: "Localization for <language name> (<language code>): <name>"
en: Original texts in English (en): SIPE developers
da: Oprindelige tekster på engelsk (en): SIPE-udviklere

en: SIP Exchange user name contains invalid characters
da: SIP Exchange-brugernavn indeholder ugyldige tegn

en: User name should be a valid SIP URI
    Example: user@company.com
da: Brugernavn skal være en gyldig SIP URI
    Eksempel: bruger@firma.com

en: Password is required when Single Sign-On is not enabled
da: Adgangskode er krævet når Single Sign-On ikke er aktiveret

en: Email address should be valid if provided
    Example: user@company.com
da: E-postadresse skal være gyldig hvis angivet
    Eksempel: bruger@firma.com

en: SIP Exchange user name contains whitespace
da: SIP Exchange-brugernavn indeholder mellemrum

en: Email services URL should be valid if provided
    Example: https://exchange.corp.com/EWS/Exchange.asmx
    Example: https://domino.corp.com/maildatabase.nsf
da: E-posttjenestens adresse skal være gyldig hvis angivet
    Eksempel: https://exchange.corp.com/EWS/Exchange.asmx
    Eksempel: https://domino.corp.com/maildatabase.nsf

note: Translators: (!) should be as in localized Lotus Notes to be able to extract meeting location
en: Location:
da: Sted:

en: Socket read failed
da: Sokkellæsning mislykkedes

en: Received encryption key has wrong size.
da: Modtaget krypteringsnøgler har forkert størrelse.

en: Received hash key has wrong size.
da: Modtaget hash-nøgle har forkert størrelse.

en: Could not create listen socket
da: Kunne ikke oprette lyttende sokkel

en: Error occurred
da: Der opstod en fejl

en: Error creating data stream
da: Der opstod en fejl under oprettelse af datastrøm

en: Socket write failed
da: Sokkelskrivning mislykkedes

en: File size is different from the advertised value.
da: Fuld størrelse er anderledes end den annoncerede værdi.

en: Received MAC is corrupted
da: Modtaget MAC er ødelagt

en: Received file is corrupted
da: Modtaget fil er ødelagt

en: File transfer initialization failed.
da: Initialisering af filoverførsel mislykkedes.

en: File transfer authentication failed.
da: Godkendelse for filoverførsel mislykkedes.

en: Out of memory
da: Ikke nok hukommelse

en: Other Contacts
da: Andre kontakter

en: Group Chat Proxy setting is incorrect:
    
    	%s
    
    Please update your Account.
da: Group Chat Proxy-indstilling er forkert:
    
    	%s
    
    Opdater venligst din konto.

en: Couldn't find Group Chat server!
da: Kunne ikke finde Group Chat-server!

en: This message was not delivered to chat room '%s'
da: Denne besked blev ikke leveret til snakkerum (chat) »%s«

en: Error retrieving room list
da: Fejl ved indhentelse af rumliste

en: Error joining chat room
da: Kunne ikke slutte til snakkerum (chat)

note: generate one error and remove all unprocessed messages
en: Failed to invite %s
da: Kunne ikke invitere %s

en: Received a message with unrecognized contents from %s
da: Modtog en besked med ukendt indhold fra %s

en: Couldn't create stream
da: Kunne ikke oprette strøm

en: Connection timed out
da: Forbindelse fik tidsudløb

en: Request timed out
da: Forespørgsel fik tidsudløb

en: Call could not be answered
da: Opkald kunne ikke besvares

en: Unable to establish a call
da: Kunne ikke etablere et opkald

en: Encryption settings of peer are incompatible with ours.
da: Krypteringsindstillinger for modpart er ikke kompatible med vores.

en: User %s rejected call
da: Bruger %s afviste kald

en: Call rejected
da: Kald afvist

en: Error creating audio stream
da: Fejl under oprettelse af lydstrøm

en: Error creating video stream
da: Fejl ved oprettelse af videostrøm

en: Join conference call
da: Gå til konferencekald

en: Conference calls are not supported on this server.
da: Konferencekald er ikke understøttet på denne server.

en: Invalid phone number
da: Ugyldigt telefonnummer

en: Audio Test Service is not available.
da: Audio Test Service er ikke tilgængelig.

en: User unavailable
da: Bruger utilgængelig

en: %s does not want to be disturbed
da: %s ønsker ikke at blive forstyrret

en: User %s is not available
da: Bruger %s er ikke tilgængelig

en: Unsupported media type
da: Medietype er ikke understøttet

en: Media error
da: Mediefejl

en: Error while reading from stream
da: Der opstod en fejl under læsning fra strøm

note: reason = g_strdup(_("User logged out")); // [MS-OCER]
en: you are already signed in at another location
da: du er allerede indregistreret på et andet sted

en: user disabled
da: bruger deaktiveret

en: user moved
da: bruger flyttet

en: Blocked
da: Blokeret

en: Personal
da: Personlig

note: index 0
en: Team
da: Hold

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_COMPANY
en: Company
da: Firma

en: Public
da: Offentlig

en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: remove (clear) previously assigned access level
en: Unspecify
da: Fjern specifikation

en: People in my company
da: Folk i mit firma

en: People in domains connected with my company
da: Folk i domæner forbundet med mit firma

en: People in public domains
da: Folk i offentlige domæner

en: People at %s
da: Folk i %s

en: Add new domain...
da: Tilføj et nyt domæne ...

en: Online help...
da: Hjælp på nettet ...

en: Access groups
da: Tilgå grupper

note: * This has nothing to do with Availability numbers, like 3500 (online). * Just a mapping of Communicator Activities to tokens/translations @TODO: NULL means "default translation from Pidgin"? *        What about other backends? SIPE_ACTIVITY_UNSET SIPE_ACTIVITY_AVAILABLE SIPE_ACTIVITY_ONLINE SIPE_AC
en: Inactive
da: Inaktiv

note: SIPE_ACTIVITY_BUSYIDLE
en: Busy-Idle
da: Optaget-ledig

note: SIPE_ACTIVITY_DND SIPE_ACTIVITY_BRB
en: Be right back
da: Er snart tilbage

note: SIPE_ACTIVITY_AWAY SIPE_ACTIVITY_LUNCH
en: Out to lunch
da: Væk til frokost

note: SIPE_ACTIVITY_INVISIBLE SIPE_ACTIVITY_OFFLINE SIPE_ACTIVITY_ON_PHONE
en: In a call
da: Optaget på telefonen

note: SIPE_ACTIVITY_IN_CONF
en: In a conference
da: Til konference

note: SIPE_ACTIVITY_IN_MEETING
en: In a meeting
da: I møde

note: SIPE_ACTIVITY_URGENT_ONLY
en: Urgent interruptions only
da: Kun vigtige afbrydelser

note: SIPE_ACTIVITY_IN_PRES
en: Presenting
da: Præsenterer

en: Presence subscription failed!
da: Presence-abonnement mislykkedes!

en: One or more buddies will therefore permanently show as offline.
    
    Please check that there are no corrupted SIP URIs in your contacts list.
da: En eller flere venner vil derfor permanent blive vist frakoblet.
    
    Kontroller at der ikke er ødelagte SIP URI'er i din kontaktliste.

en: UCS initialization failed!
da: Initialisering af UCS mislykkedes!

en: Couldn't find an Exchange server with the default Email settings. Therefore the contacts list will not work.
    
    You'll need to provide Email settings in the account setup.
da: Kunne ikke finde en Exchangeserver med standardindstillinger for e-post. Derfor vil kontaktlisten ikke fungere.
    
    Du skal angive indstillinger for e-post i kontoopsætningen.

en: Couldn't find an Exchange server with the Email settings provided in the account setup. Therefore the contacts list will not work.
    
    Please correct your Email settings.
da: Kunne ikke finde en Exchangeserver med indstillinger for e-post i kontoopsætningen. Derfor vil kontaktlisten ikke fungere.
    
    Ret venligst dine indstillinger for e-post.

note: Service unavailable; Server Internal Error; Server Time-out Not acceptable all. Message contents not allowed by policy
en: Your message or invitation was not delivered, possibly because it contains a hyperlink or other content that the system administrator has blocked.
da: Din besked eller invitation blev ikke leveret, muligvis fordi den indeholder et hyperlink eller andet indhold som systemadministratoren har blokeret.

en: This message was not delivered to %s because the service is not available
da: Denne besked blev ikke leveret til %s, da tjenesten ikke er tilgængelig

note: Busy Here
en: This message was not delivered to %s because one or more recipients do not want to be disturbed
da: Denne besked blev ikke leveret til %s da en eller flere modtager ikke ønskede at blive afbrudt

note: Unsupported media type
en: This message was not delivered to %s because one or more recipients don't support this type of message
da: Denne besked blev ikke leveret til %s da en eller flere af modtagerne ikke understøtter denne beskedtype

en: This message was not delivered to %s because one or more recipients are offline
da: Denne besked blev ikke leveret til %s da en eller flere modtagere er frakoblede

note: SIPE_BUDDY_INFO_DISPLAY_NAME
en: Display name
da: Vist navn

note: SIPE_BUDDY_INFO_JOB_TITLE
en: Job title
da: Stilling

note: SIPE_BUDDY_INFO_CITY
en: City
da: By

note: SIPE_BUDDY_INFO_STATE
en: State
da: Stat

note: SIPE_BUDDY_INFO_OFFICE
en: Office
da: Kontor

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEPARTMENT SIPE_BUDDY_INFO_COUNTRY
en: Country
da: Land

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE
en: Business phone
da: Forretningstelefon

note: SIPE_BUDDY_INFO_EMAIL
en: Email address
da: E-postadresse

note: SIPE_BUDDY_INFO_SITE
en: Site
da: Side

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEVICE
en: Device
da: Enhed

en: you
da: dig

en: Domain
da: Domæne

en: Add new domain
da: Tilføj nyt domæne

en: Add
da: Tilføj

en: Cancel
da: Afbryd

en: Copy to
da: Kopier til

en: Lock
da: Lås

en: Unlock
da: Åbn

en: Show presentation
da: Vis præsentation

en: Meeting entry info
da: Info om mødepunkt

en: Users
da: Brugere

en: Invite
da: Inviter

en: Private
da: Privat

en: Description
da: Beskrivelse

en: Conversation subject: %s
da: Konversationsemne: %s

note: Macro to reduce code repetition Translators: noun
en: Message
da: Besked

en: Connecting
da: Forbinder

en: Password required
da: Adgangskode krævet

en: user@company.com
da: bruger@firma.com

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Call a phone number
da: Foretag opkald til telefonnummer

en: _Call
da: _Opkald

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: Meeting location
da: Mødested

en: Alternatively
da: Alternativt

en: Organizer email
da: Organisators e-post

en: Meeting ID
da: Møde-id

en: Join conference
da: Slut til konference

en: Join scheduled conference
da: Slut til planlagt konference

en: Enter meeting location string you received in the invitation.
    
    Valid location will be something like
    meet:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    conf:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    or
    https://meet.company.com/someone/abcdef1234
da: Indtast mødestedsstreng du modtog i invitationen.
    
    Gyldigt sted vil ligne
    meet:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    conf:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    eller
    https://meet.company.com/someone/abcdef1234

en: _Join
da: _Tilslut

en: Publishing of calendar information has been disabled
da: Udgivelse af kalenderinformation er blevet deaktiveret

en: About SIPE plugin...
da: Om SIPE-udvidelsesmodul ...

en: Contact search...
da: Kontaktsøgning ...

en: Call a phone number...
da: Foretag opkald til et telefonnummer ...

en: Test call
da: Testkald

en: Join scheduled conference...
da: Slut til planlagt konference ...

en: Republish Calendar
da: Genudsend kalender

en: Reset status
da: Nulstil status

note: * * When adding new string settings please make sure to keep these * in sync: *     api/sipe-backend.h *     purple-settings.c:setting_name[]
en: Server[:Port]
    (leave empty for auto-discovery)
da: Server[:Port]
    (tom for automatisk registrering)

en: Connection type
da: Forbindelsestype

note: option = purple_account_option_bool_new(_("Publish status (note: everyone may watch you)"), "doservice", TRUE); sipe_prpl_info.protocol_options = g_list_append(sipe_prpl_info.protocol_options, option);
en: User Agent
da: Brugeragent

en: Authentication scheme
da: Godkendelsesskema

note: * When the user selects Single Sign-On then SIPE will ignore the * settings for "login name" and "password". Instead it will use the * default credentials provided by the OS. * * NOTE: the default must be *OFF*, i.e. it is up to the user to tell *       SIPE that it is OK to use Single Sign-On or no
en: Use Single Sign-On
da: Brug Single Sign-On

note: * Example (Exchange): https://server.company.com/EWS/Exchange.asmx *  Example (Domino)  : https://[domino_server]/[mail_database_name].nsf
en: Don't publish my calendar information
da: Udgiv ikke min kalenderinformation

en: Show profile pictures from web
    (potentially dangerous)
da: Vis profilbilleder fra nettet
    (kan være farligt)

en: Email services URL
    (leave empty for auto-discovery)
da: E-posttjenestens adresse
    (tom for automatisk registrering)

en: Email address
    (if different from Username)
da: E-postadresse
    (hvis forskellig fra brugernavn)

note: * Example (Exchange): DOMAIN\user  or  user@company.com *  Example (Domino)  : email_address
en: Email login
    (if different from Login)
da: E-postlogind
    (hvis forskellig fra logind)

en: Email password
    (if different from Password)
da: Adgangskode for e-post
    (hvis forskellig fra adgangskode)

note: * Example (federated domain): company.com      (i.e. ocschat@company.com) *  Example (non-default user): user@company.com
en: Group Chat Proxy
       company.com  or  user@company.com
    (leave empty to determine from Username)
da: Group Chat Proxy
    firma.com eller bruger@firma.com
    (tom hvis brugernavn skal bruges)

en: Remote desktop client
da: Ekstern skrivebordsklient

en: Media encryption
da: Mediekryptering

en: Obey server policy
da: Overhold serverpolitik

en: Always
da: Altid

en: Optional
da: Valgfrit

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Login
       user  or  DOMAIN\user  or
       user@company.com
da: Logind
       bruger eller DOMÆNE\bruger eller
       bruger@firma.com

en: User name
da: Brugernavn

en: Name
da: Navn

en: Email
da: E-post

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: SIP ID
da: SIP-ID

en: Search
da: Søg

en: Search for a contact
da: Søg efter kontakt

en: Enter the information for the person you wish to find. Empty fields will be ignored.
da: Indtast informationen for personen du ønsker at finde. Tomme felter vil blive ignoreret.

en: _Search
da: _Søg

en: Read error
da: Læsefejl

en: Server has disconnected
da: Server har afbrudt forbindelsen

en: Could not connect
da: Kunne ikke forbinde

en: Could not create SSL context
da: Kunne ikke oprette SSL-kontekst

en: Could not create socket
da: Kunne ikke oprette sokkel

en: Write error
da: Skrivefejl

en: OK
da: O.k.
