pidgin sipe - en to hi translation catalogue (69 entries)

en: Failed to authenticate to server
hi: सर्वर से प्रमाणीकरण करने मे विफल

en: Authentication failed
hi: प्रमाणीकरण विफल

en: Incompatible authentication scheme chosen
hi: असंगत प्रमाणीकरण व्यवस्था चुना गया

en: You have been rejected by the server: %s
hi: %s: आप सर्वर द्वारा अस्वीकार किये गए

en: no reason given
hi: कोई कारण नहीं दिया गया

en: Not found: %s. Please contact your Administrator
hi: %s मौजूद नहीं। अपने व्यवस्थापक से संपर्क करें

en: Invalid message signature received
hi: अवैध संदेश हस्ताक्षर प्राप्त

en: Status
hi: स्थिति

en: Calendar
hi: कैलेंडर

en: Unable to display the search results
hi: खोज परिणामों को प्रदर्शित करने में तकलीफ़

en: Invalid contact search query
hi: अवैध कांटेक्ट खोज क्वेरी

en: New chat
hi: नया चैट

en: Home
hi: होम

en: Other
hi: अन्य

en: Send email...
hi: ईमेल भेजिए ...

note: SIPE_ACTIVITY_BUSY
en: Busy
hi: व्यस्त

note: SIPE_ACTIVITY_OOF
en: Out of office
hi: छुट्टी पे

note: About note, part 2/13: home page URL (label)
en: Home Page
hi: होम पेज

note: About note, part 3/13: support forum URL (label)
en: Support
hi: सपोर्ट

note: About note, part 4/13: support forum name (hyperlink text)
en: Help Forum
hi: सहायता फोरम

note: About note, part 5/13: bug tracker URL (label)
en: Report Problems
hi: समस्याए बतायें

note: About note, part 6/13: bug tracker URL (hyperlink text)
en: Bug Tracker
hi: बग ट्रैकर

note: About note, part 7/13: translation service URL (label)
en: Translations
hi: अनुवाद

note: About note, part 8/13: license type (label)
en: License
hi: लाइसेंस

note: About note, part 9/13: (REMOVED) About note, part 10/13: translation request, text before Transifex.com URL append a space if text is not empty
en: Please help us to translate SIPE to your native language here at
hi: SIPE को अपनी भाषा में अनुवाद करने में हमारी मदद करें - यहाँ पे

note: About note, part 11/13: translation request, text after Transifex.com URL start with a space if text is not empty
en:  using convenient web interface
hi: सुविधाजनक वेब इंटरफ़ेस का उपयोग करके

note: About note, part 12/13: author list (header)
en: Authors
hi: ऑथर्स

note: Translators: (!) should be as in localized Lotus Notes to be able to extract meeting location
en: Location:
hi: स्थान

en: Socket read failed
hi: सॉकेट से पढ़ना नाकाम हुआ

en: Socket write failed
hi: सॉकेट को लिखने में तकलीफ

en: Other Contacts
hi: अन्य कांटेक्ट

note: generate one error and remove all unprocessed messages
en: Failed to invite %s
hi: %s को आमंत्रित करने मे विफल

en: Audio Test Service is not available.
hi: ऑडियो टेस्ट सेवा उपलब्ध नही है

en: user disabled
hi: यूज़र डिसेबल किये गए

en: user moved
hi: यूज़र मूव किये गए

en: Blocked
hi: ब्लॉक किये गए

en: Personal
hi: व्यक्तिगत

note: index 0
en: Team
hi: टीम

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_COMPANY
en: Company
hi: संस्था

en: Public
hi: सार्वजानिक

en: Unknown
hi: अनजाना

en: People in my company
hi: मेरे संस्था के लोग

note: * This has nothing to do with Availability numbers, like 3500 (online). * Just a mapping of Communicator Activities to tokens/translations @TODO: NULL means "default translation from Pidgin"? *        What about other backends? SIPE_ACTIVITY_UNSET SIPE_ACTIVITY_AVAILABLE SIPE_ACTIVITY_ONLINE SIPE_AC
en: Inactive
hi: निष्क्रिय

note: SIPE_ACTIVITY_BUSYIDLE
en: Busy-Idle
hi: व्यस्त-निष्क्रिय

note: SIPE_ACTIVITY_DND SIPE_ACTIVITY_BRB
en: Be right back
hi: थोड़ी ही देर में वापस

note: SIPE_ACTIVITY_AWAY SIPE_ACTIVITY_LUNCH
en: Out to lunch
hi: भोजन विराम में

note: SIPE_ACTIVITY_INVISIBLE SIPE_ACTIVITY_OFFLINE SIPE_ACTIVITY_ON_PHONE
en: In a call
hi: कॉल में

note: SIPE_ACTIVITY_IN_CONF
en: In a conference
hi: कॉन्फरेंस में

note: SIPE_ACTIVITY_IN_MEETING
en: In a meeting
hi: मीटिंग में

note: SIPE_ACTIVITY_URGENT_ONLY
en: Urgent interruptions only
hi: सिर्फ़ ज़रूरी रुकावटें ही

note: SIPE_BUDDY_INFO_DISPLAY_NAME
en: Display name
hi: दिखने वाला नाम

note: SIPE_BUDDY_INFO_CITY
en: City
hi: शहर

note: SIPE_BUDDY_INFO_STATE
en: State
hi: राज्य

note: SIPE_BUDDY_INFO_OFFICE
en: Office
hi: दफ्तर

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEPARTMENT SIPE_BUDDY_INFO_COUNTRY
en: Country
hi: देश

note: SIPE_BUDDY_INFO_EMAIL
en: Email address
hi: ईमेल एड्रेस

en: you
hi: आप

note: Macro to reduce code repetition Translators: noun
en: Message
hi: संदेश

en: Password required
hi: पासवर्ड ज़रूरी

en: Phone number
hi: फ़ोन नंबर

en: Call a phone number
hi: किसी फ़ोन नंबर पर कॉल करें

en: _Call
hi: _कॉल

en: Call a phone number...
hi: किसी फ़ोन नंबर पर कॉल करें ...

en: Test call
hi: टेस्ट कॉल

en: User name
hi: यूज़र नाम

en: Name
hi: नाम

en: Email
hi: ईमेल

en: Server has disconnected
hi: सर्वर ने कनेक्शन तोड़ा

en: Could not connect
hi: कनेक्ट नहीं कर पाया
