pidgin sipe - en to pt translation catalogue (254 entries)

en: Failed to authenticate to server
pt: Falha ao autenticar no servidor

en: Can't request certificate from %s
pt: Não é possível solicitar o certificado de %s

en: No URI for certificate provisioning service provided
pt: Nenhum URI fornecido para o serviço de provisionamento

en: Authentication failed
pt: Autenticação falhou

en: Incompatible authentication scheme chosen
pt: O método de autenticação escolhido é incompatível

en: You have been rejected by the server: %s
pt: Você foi rejeitado pelo servidor: %s

en: no reason given
pt: nenhuma razão apresentada

en: Not found: %s. Please contact your Administrator
pt: Não encontrado: %s. Por favor contacte o seu Administrador

en: SIP is either not enabled for the destination URI or it does not exist
pt: Ou o SIP não está habilitado no URI de destino, ou não existe

en: Service unavailable: %s
pt: Serviço indisponível: %s

en: Corrupted message received
pt: Mensagem corrompida recebida

en: Invalid message signature received
pt: Recebida uma assinatura de mensagem inválida

en: %s wants to start presenting
pt: %s deseja iniciar a apresentação

en: Accept
pt: Aceitar

en: Decline
pt: Negar

en: Application sharing error
pt: Erro na partilha de aplicação

en: Unknown remote desktop client configured.
pt: Cliente de desktop remoto desconhecido configurado.

en: Couldn't connect application sharing
pt: Não foi possível ligar à partilha de aplicação

en: Could not create RDP server.
pt: Não foi possível criar servidor de RDP

en: Could not initialize RDP server.
pt: Não foi possível iniciar o servidor de RDP

en: Could not start RDP server.
pt: Não foi possível começar o servidor de RDP

en: Sharing desktop with %s
pt: A partilhar o ambiente de trabalho com %s

en: Stop presenting
pt: Parar a apresentação

en: Couldn't initialize application sharing
pt: Não foi possível iniciar a partilha de aplicação

en: Whole desktop
pt: Todo o ambiente de trabalho

en: Monitor to share
pt: Monitor a partilhar

en: Mobile
pt: Móvel

en: Status
pt: Estado

en: Calendar
pt: Calendário

en: Meeting in
pt: Reunião em

en: Meeting about
pt: Reunião sobre

en: Out of office note
pt: Nota de fora do escritório

en: Note
pt: Notas

en: Access level
pt: Nivel de acesso

en: Found %d contact%s: | Found %d contacts%s:
pt[0]: Encontrados %d contactos%s:
pt[1]: Encontrados %d contactos%s:

en:  (more matched your query)
pt: (mais correspondente à sua consulta)

en: No contacts found
pt: Nenhum contacto encontrado

en: Unable to display the search results
pt: Impossivel de apresentar resultados da pesquisa

en: Contact search failed
pt: Pesquisa por contato falhou

en: Invalid contact search query
pt: Comando de procura de contacto inválido

en: Make leader of '%s'
pt: Tornar líder de '%s'

en: Remove from '%s'
pt: Remover de '%s'

en: Invite to '%s'
pt: Convidar para '%s'

en: New chat
pt: Novo chat

en: Work
pt: Trabalhar

en: Other
pt: Outro

en: Send email...
pt: Enviar email...

en: Take desktop control
pt: Tomar controle do ambiente de trabalho

en: Give desktop control
pt: Dar controle do ambiente de trabalho

en: Share my desktop
pt: Partilhar o meu ambiente de trabalho

en: Free
pt: Livre

en: Tentative
pt: Tentativa

note: SIPE_ACTIVITY_BUSY
en: Busy
pt: Ocupado

note: SIPE_ACTIVITY_OOF
en: Out of office
pt: Fora do escritório

en: No data
pt: Sem data

en: Currently %s
pt: Atualmente %s

en: Outside of working hours for next 8 hours
pt: Fora das horas de trabalho nas próximas 8 horas

en: %s for next 8 hours
pt: %s para as próximas 8 horas

en: Not working
pt: Não funciona

en: %s until %.2d:%.2d
pt: %s até %.2d:%.2d

en: %s. Outside of working hours at %.2d:%.2d
pt: %s. Fora das horas de trabalho de  %.2d:%.2d

en: Certificate request to %s failed
pt: Pedido de certificado para %s falhou

en: Web ticket request to %s failed
pt: Solicitação da Web bilhete para %s falhou

en: Failed to join the conference
pt: Falhou a entrada na conferência

en: Can't find a conference URI on this page:
    
    %s
pt: Não foi possível encontrar o URI da conferência nesta página
    
    %s

en: "%s" is not a valid conference URI
pt: "%s" não é um URI de conferência válido

en: Incomplete conference information provided
pt: Informação de conferência incompleta

en: 
    
    As this client was not compiled with voice call support, if you accept, you will be able to contact the other participants only via IM session.
pt: 
    
    Como este cliente não foi compilado com suporte a chamadas de voz, se você aceitar, você poderá entrar em contato com os outros participantes da sessão somente via IM.

en: wants to invite you to a conference call%s
pt: deseja convidá-lo para uma chamada de conferência%s

en: This conference is no longer locked. Additional participants can now join.
pt: Esta conferência não é mais protegida. Participantes adicionais podem agora juntar-se.

en: This conference is locked. Nobody else can join the conference while it is locked.
pt: Esta conferência está bloqueada. Ninguém mais pode participar na conferência, enquanto esta estiver bloqueada.

en: You have been disconnected from this conference.
pt: Você foi desconectado desta conferência.

en: Dial-in info
pt: Informação de número Dial-in

en: Number
pt: Número

en: Conference ID
pt: ID da conferência

en: Meeting link
pt: Link da reunião

en: Organizer
pt: Organizador

en: Alternative dial-in numbers
pt: Números alternativos de dial-in

note: The next 13 texts make up the SIPE about note text About note, part 1/13: introduction
en: A third-party plugin implementing extended version of SIP/SIMPLE used by various products
pt: Um plugin de terceiros implementa versão estendida do SIP / SIMPLE usado por vários produtos

note: About note, part 2/13: home page URL (label)
en: Home Page
pt: Homepage

note: About note, part 3/13: support forum URL (label)
en: Support
pt: Apoiar

note: About note, part 4/13: support forum name (hyperlink text)
en: Help Forum
pt: Forum de Ajuda

note: About note, part 5/13: bug tracker URL (label)
en: Report Problems
pt: Reportar problemas

note: About note, part 7/13: translation service URL (label)
en: Translations
pt: Traduções

note: About note, part 8/13: license type (label)
en: License
pt: Licença

note: About note, part 9/13: (REMOVED) About note, part 10/13: translation request, text before Transifex.com URL append a space if text is not empty
en: Please help us to translate SIPE to your native language here at
pt: Por favor, ajude-nos a traduzir SIPE à sua língua nativa aqui no

note: About note, part 11/13: translation request, text after Transifex.com URL start with a space if text is not empty
en:  using convenient web interface
pt: utilizar web interface conviniente

note: About note, part 12/13: author list (header)
en: Authors
pt: Autores

note: About note, part 13/13: Localization credit PLEASE NOTE: do *NOT* simply translate the english original but write something similar to the following sentence: "Localization for <language name> (<language code>): <name>"
en: Original texts in English (en): SIPE developers
pt: Textos originais em Inglês (en): desenvolvedores SIPE

en: SIP Exchange user name contains invalid characters
pt: Utilizador de SIP Exchange contém caracteres inválidos

en: User name should be a valid SIP URI
    Example: user@company.com
pt: Nome do utilizador deve ser um URI SIP
    Exemplo: user@company.com

en: Password is required when Single Sign-On is not enabled
pt: Palavra passe é necessária quando o Single Sign-on não está activo

en: Email address should be valid if provided
    Example: user@company.com
pt: Endereço de e-mail deve ser válido se especificado
    Exemplo: user@company.com

en: SIP Exchange user name contains whitespace
pt: SIP Exchange contém espaços em branco

en: Email services URL should be valid if provided
    Example: https://exchange.corp.com/EWS/Exchange.asmx
    Example: https://domino.corp.com/maildatabase.nsf
pt: URL serviços de e-mail deve ser válido se especificados
    Example: https://exchange.corp.com/EWS/Exchange.asmx
    Example: https://domino.corp.com/maildatabase.nsf

note: Translators: (!) should be as in localized Lotus Notes to be able to extract meeting location
en: Location:
pt: Localização:

en: Socket read failed
pt: Leitura de Socket falhou

en: Received encryption key has wrong size.
pt: Chave de criptografia recebida tem tamanho errado.

en: Received hash key has wrong size.
pt: Chave recebida de  hash tem tamanho errado.

en: Could not create listen socket
pt: Não foi possível criar socket de escuta

en: Error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Error creating data stream
pt: Erro ao criar o fluxo de dados

en: Socket write failed
pt: Escrita de Socket falhou

en: File size is different from the advertised value.
pt: Tamanho do arquivo é diferente do valor anunciado.

en: Received MAC is corrupted
pt: Endereço de MAC recebido  está corrompido

en: Received file is corrupted
pt: Arquivo recebido está corrompido

en: File transfer initialization failed.
pt: Transferência de arquivos de inicialização falhou.

en: File transfer authentication failed.
pt: Autenticação de transferência de arquivo falhou.

en: Out of memory
pt: Sem memória

en: Other Contacts
pt: Outros Contactos

en: Group Chat Proxy setting is incorrect:
    
    	%s
    
    Please update your Account.
pt: Definições de Chat Proxy de grupo estão incorrectas:
    
    <span class="whitespace other" title="Tab">»</span>%s
    
    Por favor actualize a sua conta.

en: Couldn't find Group Chat server!
pt: Não foi possível localizar o servidor de bate-papo do grupo!

en: This message was not delivered to chat room '%s'
pt: Esta mensagem não foi entregue ao chat room '%s'

en: Error retrieving room list
pt: Erro lista sala de recuperação

en: Error joining chat room
pt: Erro juntando sala de chat

note: generate one error and remove all unprocessed messages
en: Failed to invite %s
pt: Falhou o convite %s

en: Received a message with unrecognized contents from %s
pt: Recebeu uma mensagem com conteúdo não reconhecido de %s

en: Couldn't create stream
pt: Não foi possível criar stream

en: Connection timed out
pt: conexão esgotada

en: Request timed out
pt: Solicitação expirada

en: Call could not be answered
pt: Não foi possível atender a chamada

en: Unable to establish a call
pt: Não é possível estabelecer a chamada

en: Encryption settings of peer are incompatible with ours.
pt: Configurações de criptografia de pares são incompatíveis com o nossa.

en: User %s rejected call
pt: Utilizador %s rejeitou a chamada

en: Call rejected
pt: Chamada rejeitada

en: Error creating audio stream
pt: Erro ao criar fluxo de áudio

en: Error creating video stream
pt: Erro ao criar fluxo de vídeo

en: Join conference call
pt: Entrar em chamada de conferência

en: Conference calls are not supported on this server.
pt: Chamadas de conferência não são suportadas neste servidor

en: Invalid phone number
pt: Número de telefone inválido

en: Audio Test Service is not available.
pt: Serviço de Testes de Áudio não está disponível.

en: User unavailable
pt: Usuário não está disponível

en: %s does not want to be disturbed
pt: %s não quer ser incomodado

en: User %s is not available
pt: %s usuário não está disponível

en: Unsupported media type
pt: Tipo de média não suportado

en: Media error
pt: Erro de Media

en: Error while reading from stream
pt: Erro durante a leitura do fluxo

note: reason = g_strdup(_("User logged out")); // [MS-OCER]
en: you are already signed in at another location
pt: Já está ligado noutro local

en: user disabled
pt: Utilizador desabilitado

en: user moved
pt: Utilizador movido

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Personal
pt: Pessoal

note: index 0
en: Team
pt: Equipa

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_COMPANY
en: Company
pt: Empresa

en: Public
pt: Público

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: People in my company
pt: Pessoas na minha empresa

en: People in domains connected with my company
pt: Pessoas em domínios conectados com a minha empresa

en: People in public domains
pt: Pessoas em dominios publicos

en: People at %s
pt: Pessoas em %s

en: Add new domain...
pt: Adicionar novo domínio...

en: Online help...
pt: Ajuda Online...

en: Access groups
pt: Grupos de acesso

note: * This has nothing to do with Availability numbers, like 3500 (online). * Just a mapping of Communicator Activities to tokens/translations @TODO: NULL means "default translation from Pidgin"? *        What about other backends? SIPE_ACTIVITY_UNSET SIPE_ACTIVITY_AVAILABLE SIPE_ACTIVITY_ONLINE SIPE_AC
en: Inactive
pt: Inativo

note: SIPE_ACTIVITY_BUSYIDLE
en: Busy-Idle
pt: Ocupado-Ocioso

note: SIPE_ACTIVITY_DND SIPE_ACTIVITY_BRB
en: Be right back
pt: Volto já

note: SIPE_ACTIVITY_AWAY SIPE_ACTIVITY_LUNCH
en: Out to lunch
pt: Ausente para almoço

note: SIPE_ACTIVITY_INVISIBLE SIPE_ACTIVITY_OFFLINE SIPE_ACTIVITY_ON_PHONE
en: In a call
pt: Numa chamada

note: SIPE_ACTIVITY_IN_CONF
en: In a conference
pt: Numa conferência

note: SIPE_ACTIVITY_IN_MEETING
en: In a meeting
pt: Numa reunião

note: SIPE_ACTIVITY_URGENT_ONLY
en: Urgent interruptions only
pt: Apenas interrupções urgentes

note: SIPE_ACTIVITY_IN_PRES
en: Presenting
pt: Apresentando

en: Presence subscription failed!
pt: Subscrição de presença falhou!

en: One or more buddies will therefore permanently show as offline.
    
    Please check that there are no corrupted SIP URIs in your contacts list.
pt: Um ou mais amigos irão por isso aparecer como offline permanentemente..
    
    Por favor verifique que não existem SIP URIs corrompidos na sua lista de contactos.

en: UCS initialization failed!
pt: Inicialização UCS falhou!

en: Couldn't find an Exchange server with the default Email settings. Therefore the contacts list will not work.
    
    You'll need to provide Email settings in the account setup.
pt: Não foi possível encontrar um servidor Exchange com as configurações Email fornecidas na configuração de conta. Como tal a lista de contactos não funcionará.
    
    Necessita de fornecer as configurações Email na configuração de conta.

en: Couldn't find an Exchange server with the Email settings provided in the account setup. Therefore the contacts list will not work.
    
    Please correct your Email settings.
pt: Não foi possível encontrar um servidor Exchange com as configurações Email fornecidas na configuração de conta. Como tal a lista de contactos não funcionará.
    
    Por favor corriga as configurações Email.

note: Service unavailable; Server Internal Error; Server Time-out Not acceptable all. Message contents not allowed by policy
en: Your message or invitation was not delivered, possibly because it contains a hyperlink or other content that the system administrator has blocked.
pt: A sua mensagem ou convite não foram entregues, possivelmente porque o contém um link ou outro conteúdo bloqueado pelo administrador

en: This message was not delivered to %s because the service is not available
pt: Esta mensagem não foi entregue a %s porque o serviço não está disponível.

note: Busy Here
en: This message was not delivered to %s because one or more recipients do not want to be disturbed
pt: Esta mensagem não foi entregue a %s porque um ou mais recipientes não quer ser distribuído

note: Unsupported media type
en: This message was not delivered to %s because one or more recipients don't support this type of message
pt: Esta mensagem não foi entregue a %s porque um ou mais recipientes não suporta este tipo de mensagem

en: This message was not delivered to %s because one or more recipients are offline
pt: Esta mensagem não foi entregue a %s um ou mais recipientes porque estão offline

note: SIPE_BUDDY_INFO_DISPLAY_NAME
en: Display name
pt: Nome de exibição

note: SIPE_BUDDY_INFO_JOB_TITLE
en: Job title
pt: Titulo profissional

note: SIPE_BUDDY_INFO_CITY
en: City
pt: Cidade

note: SIPE_BUDDY_INFO_STATE
en: State
pt: Estado

note: SIPE_BUDDY_INFO_OFFICE
en: Office
pt: Escritorio

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEPARTMENT SIPE_BUDDY_INFO_COUNTRY
en: Country
pt: País

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE
en: Business phone
pt: Telefone profissional

note: SIPE_BUDDY_INFO_EMAIL
en: Email address
pt: Endereço de email

note: SIPE_BUDDY_INFO_ZIPCODE SIPE_BUDDY_INFO_STREET SIPE_BUDDY_INFO_MOBILE_PHONE SIPE_BUDDY_INFO_MOBILE_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_HOME_PHONE SIPE_BUDDY_INFO_HOME_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_OTHER_PHONE SIPE_BUDDY_INFO_OTHER_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_CUSTOM1_PHONE SIPE_BUDDY_INFO_CUSTOM1_PHONE_D
en: Alias
pt: pseudônimo

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEVICE
en: Device
pt: Dispositivo

en: you
pt: tu

en: Domain
pt: Dominio

en: Add new domain
pt: Adicionar Dominio

en: Add
pt: Adicionar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Copy to
pt: Copiar para

en: Lock
pt: Bloquear

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Show presentation
pt: Mostrar apresentação

en: Meeting entry info
pt: Reunião Informação de entrada

en: Users
pt: Utilizadores

en: Invite
pt: Convidar

en: Private
pt: Privado

en: Description
pt: Descrição

en: Conversation subject: %s
pt: Assunto da conversa: %s

note: Macro to reduce code repetition Translators: noun
en: Message
pt: Mensagem

en: Connecting
pt: A ligar

en: Password required
pt: Palavra-chave necessária

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Call a phone number
pt: Chamar um número de telefone

en: _Call
pt: _Chamar

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: Meeting location
pt: Local da reunião

en: Alternatively
pt: Alternativamente

en: Organizer email
pt: Email do organizador

en: Meeting ID
pt: ID da reunião

en: Join conference
pt: Entrar na conferência

en: Join scheduled conference
pt: Entrar na conferência agendada

en: Enter meeting location string you received in the invitation.
    
    Valid location will be something like
    meet:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    conf:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    or
    https://meet.company.com/someone/abcdef1234
pt: Introduza a frase da localização da reunião que recebeu no convite.
    
    Uma localização válida será algo como
    meet:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    conf:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    ou
    https://meet.company.com/someone/abcdef1234

en: _Join
pt: _Entrar

en: Publishing of calendar information has been disabled
pt: A publicação da informação do calendário foi desativada

en: About SIPE plugin...
pt: Sobre plugin SIPE...

en: Contact search...
pt: Pesquisar contacto...

en: Call a phone number...
pt: Chamar um número de telefone...

en: Test call
pt: Chamada de teste

en: Join scheduled conference...
pt: Junte-se conferência agendada ...

en: Republish Calendar
pt: Re-publicar calendario

en: Reset status
pt: Redefinir o estado

note: * * When adding new string settings please make sure to keep these * in sync: *     api/sipe-backend.h *     purple-settings.c:setting_name[]
en: Server[:Port]
    (leave empty for auto-discovery)
pt: Servidor [: porta]
     (deixe em branco para auto-descoberta)

en: Connection type
pt: Tipo de conexão

en: Auto
pt: Automático

en: Authentication scheme
pt: Esquema de autenticação

note: * When the user selects Single Sign-On then SIPE will ignore the * settings for "login name" and "password". Instead it will use the * default credentials provided by the OS. * * NOTE: the default must be *OFF*, i.e. it is up to the user to tell *       SIPE that it is OK to use Single Sign-On or no
en: Use Single Sign-On
pt: Utilizar Single Sign-On

note: * Example (Exchange): https://server.company.com/EWS/Exchange.asmx *  Example (Domino)  : https://[domino_server]/[mail_database_name].nsf
en: Don't publish my calendar information
pt: Não publicar a minha informação de calendário

en: Show profile pictures from web
    (potentially dangerous)
pt: Mostrar imagem de perfil da web
    (potencialmente perigoso)

en: Email services URL
    (leave empty for auto-discovery)
pt: URL serviços de e-mail 
    (deixe em branco para auto-descoberta)

en: Email address
    (if different from Username)
pt: Endereço de email
     (se for diferente do nome do utilizador)

note: * Example (Exchange): DOMAIN\user  or  user@company.com *  Example (Domino)  : email_address
en: Email login
    (if different from Login)
pt: Login E-mail
     (se diferente do Login)

en: Email password
    (if different from Password)
pt: Password de e-mail
    (se diferente da Password)

note: * Example (federated domain): company.com      (i.e. ocschat@company.com) *  Example (non-default user): user@company.com
en: Group Chat Proxy
       company.com  or  user@company.com
    (leave empty to determine from Username)
pt: Proxy de chat de grupo 
       company.com ou user@company.com 
    (deixe em branco para determinar a partir de nome de utilizador)

en: Remote desktop client
pt: Cliente de desktop remoto

en: Media encryption
pt: Encriptação do média

en: Obey server policy
pt: Obedecer à política do servidor

en: Always
pt: Sempre

en: Optional
pt: Opcional

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Login
       user  or  DOMAIN\user  or
       user@company.com
pt: Login
       utilizador  ou  DOMINIO\utilizador  ou
       user@company.com

en: User name
pt: Nome do utilizador

en: Name
pt: Nome

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: SIP ID
pt: ID de SIP

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search for a contact
pt: Procurar por um contacto

en: Enter the information for the person you wish to find. Empty fields will be ignored.
pt: Digite informações sobre a pessoa que você deseja encontrar. Campos vazios serão ignorados.

en: _Search
pt: _Procurar

en: Read error
pt: Erro de leitura

en: Server has disconnected
pt: Servidor foi desligado

en: Could not connect
pt: Não foi possível conectar

en: Could not create SSL context
pt: Não foi possível criar contexto SSL

en: Could not create socket
pt: Não foi possível criar socket

en: Write error
pt: Erro de escrita
