pidgin sipe - en to ro translation catalogue (210 entries)

en: Failed to authenticate to server
ro: Nu s-a putut face autentificarea la server

en: Can't request certificate from %s
ro: Nu s-a putut cere certificatul de la %s

en: No URI for certificate provisioning service provided
ro: Nu a fost configurat nici un URI pentru serviciul de distribuție a certificatelor

en: Authentication failed
ro: Autentificarea a eșuat

en: Incompatible authentication scheme chosen
ro: Schema de autentificare este incompatibilă

en: You have been rejected by the server: %s
ro: Ați fost refuzat de către server: %s

en: no reason given
ro: nu s-a dat nici un motiv

en: Not found: %s. Please contact your Administrator
ro: Nu s-a putut găsi: %s. Contactați administratorul sistemului

en: SIP is either not enabled for the destination URI or it does not exist
ro: Protocolul SIP este dezactivat pentru URI-ul destinație sau acesta nu există

en: Service unavailable: %s
ro: Serviciu indisponibil: %s

en: Corrupted message received
ro: A fost recepționat un mesaj corupt

en: Invalid message signature received
ro: Semnătura mesajului primit este invalidă

en: Accept
ro: Acceptă

en: Decline
ro: Refuză

en: Mobile
ro: Mobil

en: Status
ro: Stare

en: Meeting in
ro: Ședință în

en: Meeting about
ro: Ședință despre

en: Out of office note
ro: Mesaj de absență

en: Note
ro: Notă

en: Access level
ro: Nivel de acces

en: Found %d contact%s: | Found %d contacts%s:
ro[0]: S-a găsit %d contact%s:
ro[1]: S-au găsit %d contacte%s:
ro[2]: S-au găsit %d contacte%s:

en:  (more matched your query)
ro: (căutarea a avut mai multe rezultate)

en: No contacts found
ro: Nu s-a găsit nimic

en: Unable to display the search results
ro: Nu s-au putut afișa rezultatele căutării

en: Contact search failed
ro: Căutarea contactelor a eșuat

en: Invalid contact search query
ro: Căutarea de contacte este invalidă

en: Make leader of '%s'
ro: Setează lider pentru '%s'

en: Remove from '%s'
ro: Elimină din '%s'

en: Invite to '%s'
ro: Invită în '%s'

en: New chat
ro: Convorbire nouă

en: Work
ro: Muncă

en: Home
ro: Acasă

en: Other
ro: Altceva

en: Custom1
ro: Personalizat1

en: Send email...
ro: Trimite e-mail

en: Free
ro: Liber

en: Tentative
ro: Încerc

note: SIPE_ACTIVITY_BUSY
en: Busy
ro: Ocupat

note: SIPE_ACTIVITY_OOF
en: Out of office
ro: În afara serviciului

en: No data
ro: Nu există date

en: Currently %s
ro: Momentan %s

en: Outside of working hours for next 8 hours
ro: În afara programului de lucru pentru următoarele 8 ore

en: %s for next 8 hours
ro: %s pentru următoarele 8 ore

en: Not working
ro: Nu lucrez

en: %s until %.2d:%.2d
ro: %s până la %.2d:%.2d

en: %s. Outside of working hours at %.2d:%.2d
ro: %s. În afara orelor de serviciu la %.2d:%.2d

en: %s. %s at %.2d:%.2d
ro: %s. %s la %.2d:%.2d

en: Certificate request to %s failed
ro: Cererea certificatului către %s a eșuat

en: Web ticket request to %s failed
ro: Cererea pentru ticketul web către %s a eșuat

note: Generate next ID
en: Chat #%d
ro: Conversație #%d

en: Failed to join the conference
ro: Nu s-a putut conecta in conferință

en: "%s" is not a valid conference URI
ro: "%s" este un URI de conferință invalid

en: 
    
    As this client was not compiled with voice call support, if you accept, you will be able to contact the other participants only via IM session.
ro: 
    
    Deoarece clientul a fost compilat fără suport audio, în cazul în care acceptați, veți putea contacta pe ceilalți participanți doar prin mesaje scrise.

en: This conference is no longer locked. Additional participants can now join.
ro: Această conferință nu mai este închisă. Alți participanți pot să se alăture începând de acum.

en: This conference is locked. Nobody else can join the conference while it is locked.
ro: Această conferință este închisă. Nimeni nu mai poate să se alăture până la deschidere.

en: You have been disconnected from this conference.
ro: Ați fost deconectat din această conferință

note: The next 13 texts make up the SIPE about note text About note, part 1/13: introduction
en: A third-party plugin implementing extended version of SIP/SIMPLE used by various products
ro: Un modul adițional care implementează o versiune extinsă a protocolului  SIP/SIMPLE utilizat de diverse produse

note: About note, part 2/13: home page URL (label)
en: Home Page
ro: Pagină de start

note: About note, part 3/13: support forum URL (label)
en: Support
ro: Suport tehnic

note: About note, part 4/13: support forum name (hyperlink text)
en: Help Forum
ro: Forum de ajutor

note: About note, part 5/13: bug tracker URL (label)
en: Report Problems
ro: Raportați Probleme

note: About note, part 6/13: bug tracker URL (hyperlink text)
en: Bug Tracker
ro: Urmărirea Erorilor

note: About note, part 7/13: translation service URL (label)
en: Translations
ro: Traduceri

note: About note, part 8/13: license type (label)
en: License
ro: Licență

note: About note, part 9/13: (REMOVED) About note, part 10/13: translation request, text before Transifex.com URL append a space if text is not empty
en: Please help us to translate SIPE to your native language here at
ro: Vă rugăm să ne ajutați traducând SIPE în limba dvs. aici

note: About note, part 11/13: translation request, text after Transifex.com URL start with a space if text is not empty
en:  using convenient web interface
ro:  folosind o interfață web prietenoasă

note: About note, part 12/13: author list (header)
en: Authors
ro: Autori

note: About note, part 13/13: Localization credit PLEASE NOTE: do *NOT* simply translate the english original but write something similar to the following sentence: "Localization for <language name> (<language code>): <name>"
en: Original texts in English (en): SIPE developers
ro: Texte originale în engleză(en): dezvoltatorii SIPE

en: SIP Exchange user name contains invalid characters
ro: Numele de utilizator SIP Exchange conține caractere invalide

en: User name should be a valid SIP URI
    Example: user@company.com
ro: Numele de utilizator ar trebui să fie un URI valid de SIP
    Exemplu: utilizator@companie.com

en: Password is required when Single Sign-On is not enabled
ro: Parola este necesară dacă opțiunea Single Sign-On nu este activată

en: Email address should be valid if provided
    Example: user@company.com
ro: Adresa de e-mail ar trebui să fie validă, dacă a fost introdusă
    Exemplu: utilizator@companie.com

en: SIP Exchange user name contains whitespace
ro: Numele de utilizator SIP Exchange conține spații

en: Email services URL should be valid if provided
    Example: https://exchange.corp.com/EWS/Exchange.asmx
    Example: https://domino.corp.com/maildatabase.nsf
ro: URL-ul serviciilor de e-mail trebuie să fie valid, dacă a fost introdus
    Exemplu: https://exchange.corp.com/EWS/Exchange.asmx
    Exemplu: https://domino.corp.com/maildatabase.nsf

note: Translators: (!) should be as in localized Lotus Notes to be able to extract meeting location
en: Location:
ro: Locație:

en: Socket read failed
ro: Primirea datelor prin rețea a eșuat

en: Received encryption key has wrong size.
ro: Cheia de criptare primită are dimensiunea greșită.

en: Received hash key has wrong size.
ro: Suma de control primită are dimensiunea greșită.

en: Could not create listen socket
ro: Nu s-a putut crea soclul de ascultare prin rețea

en: Socket write failed
ro: Trimiterea datelor prin rețea a eșuat

en: File size is different from the advertised value.
ro: Dimensiunea fișierului este diferită față de cea așteptată

en: Received MAC is corrupted
ro: MAC-ul primit este corupt

en: Received file is corrupted
ro: Fișierul primit este corupt

en: File transfer initialization failed.
ro: Inițializarea transferului de fișiere a eșuat.

en: File transfer authentication failed.
ro: Autentificarea pentru transferul de fișiere a eșuat

en: Out of memory
ro: Memorie insuficientă

en: Other Contacts
ro: Alte contacte

en: Group Chat Proxy setting is incorrect:
    
    	%s
    
    Please update your Account.
ro: Opțiunea de proxy pentru conversațiile în grup este greșită:
    
    	%s
    
    Vă rog să vă actualizați configurația contului.

en: Couldn't find Group Chat server!
ro: Nu s-a putut găsi serverul pentru conversațiile în grup!

en: This message was not delivered to chat room '%s'
ro: Acest mesaj nu a fost livrat in camera de chat '%s'

en: Error retrieving room list
ro: Eroare la primirea listei camerelor de chat

en: Error joining chat room
ro: Eroare la intrarea in camera de chat

note: generate one error and remove all unprocessed messages
en: Failed to invite %s
ro: Nu s-a putut invita %s

en: Received a message with unrecognized contents from %s
ro: S-a primit un mesaj cu conținut recunoscut de la %s

en: Unable to establish a call
ro: Nu s-a putut stabili apelul

en: Encryption settings of peer are incompatible with ours.
ro: Configurarea de criptare a partenerului de conversație este incompatibilă cu a dvs.

en: User %s rejected call
ro: Utilizatorul %s a respins apelul

en: Call rejected
ro: Apel respins

en: Error creating audio stream
ro: Eroare la crearea semnalului audio

en: Error creating video stream
ro: Eroare la crearea semnalului video

en: Join conference call
ro: Sună în conferință

en: Conference calls are not supported on this server.
ro: Acest server nu oferă suport pentru teleconferințe

en: Invalid phone number
ro: Număr de telefon invalid

en: Audio Test Service is not available.
ro: Serviciul de testare a apelurilor audio este indisponibil

en: User unavailable
ro: Utilizator indisponibil

en: %s does not want to be disturbed
ro: %s nu dorește să fie deranjat

en: User %s is not available
ro: Utilizatorul %s nu este disponibil

en: Unsupported media type
ro: Tip nesuportat

note: reason = g_strdup(_("User logged out")); // [MS-OCER]
en: you are already signed in at another location
ro: sunteți deja conectat dintr-o altă locație

en: user disabled
ro: utilizator dezactivat

en: user moved
ro: utilizator mutat

en: Blocked
ro: Blocat

note: index 0
en: Team
ro: Echipă

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_COMPANY
en: Company
ro: Companie

en: Unknown
ro: Necunoscut

note: Translators: remove (clear) previously assigned access level
en: Unspecify
ro: Elimină

en: People in my company
ro: Oameni din companie

en: People in domains connected with my company
ro: Oameni din domenii conectate cu compania mea

en: People in public domains
ro: Oameni din domenii publice

en: People at %s
ro: Oameni de la %s

en: Add new domain...
ro: Adaugă domeniu nou...

en: Online help...
ro: Ajutor online

en: Access groups
ro: Grupuri de acces

note: * This has nothing to do with Availability numbers, like 3500 (online). * Just a mapping of Communicator Activities to tokens/translations @TODO: NULL means "default translation from Pidgin"? *        What about other backends? SIPE_ACTIVITY_UNSET SIPE_ACTIVITY_AVAILABLE SIPE_ACTIVITY_ONLINE SIPE_AC
en: Inactive
ro: Inactiv

note: SIPE_ACTIVITY_BUSYIDLE
en: Busy-Idle
ro: Ocupat-Absent

note: SIPE_ACTIVITY_DND SIPE_ACTIVITY_BRB
en: Be right back
ro: Revin imediat

note: SIPE_ACTIVITY_AWAY SIPE_ACTIVITY_LUNCH
en: Out to lunch
ro: La masă

note: SIPE_ACTIVITY_INVISIBLE SIPE_ACTIVITY_OFFLINE SIPE_ACTIVITY_ON_PHONE
en: In a call
ro: Într-un apel

note: SIPE_ACTIVITY_IN_CONF
en: In a conference
ro: Într-o conferință

note: SIPE_ACTIVITY_IN_MEETING
en: In a meeting
ro: Într-o ședință

note: SIPE_ACTIVITY_URGENT_ONLY
en: Urgent interruptions only
ro: Întrerupeți doar în caz de urgență

note: Service unavailable; Server Internal Error; Server Time-out Not acceptable all. Message contents not allowed by policy
en: Your message or invitation was not delivered, possibly because it contains a hyperlink or other content that the system administrator has blocked.
ro: Mesajul sau invitația nu s-a putut trimite, probabil conține un link sau alt tip de conținut care este blocat de către administratorul sistemului.

en: This message was not delivered to %s because the service is not available
ro: Acest mesaj nu a fost livrat la %s deoarece serviciul este indisponibil

note: Busy Here
en: This message was not delivered to %s because one or more recipients do not want to be disturbed
ro: Acest mesaj nu a fost livrat la %s deoarece cel puțin unul dintre destinatari nu dorește să fie deranjat

note: Unsupported media type
en: This message was not delivered to %s because one or more recipients don't support this type of message
ro: Acest mesaj nu a fost livrat la %s deoarece unul dintre destinatari nu suportă acest tip de mesaj

en: This message was not delivered to %s because one or more recipients are offline
ro: Acest mesaj nu a fost livrat la %s deoarece cel puțin unul dintre destinatari este deconectat

note: SIPE_BUDDY_INFO_DISPLAY_NAME
en: Display name
ro: Nume de afișat

note: SIPE_BUDDY_INFO_JOB_TITLE
en: Job title
ro: Titlul job-ului

note: SIPE_BUDDY_INFO_CITY
en: City
ro: Oraș

note: SIPE_BUDDY_INFO_STATE
en: State
ro: Județ

note: SIPE_BUDDY_INFO_OFFICE
en: Office
ro: Birou

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEPARTMENT SIPE_BUDDY_INFO_COUNTRY
en: Country
ro: Țara

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE
en: Business phone
ro: Telefon de serviciu

note: SIPE_BUDDY_INFO_EMAIL
en: Email address
ro: Adresă de e-mail

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEVICE
en: Device
ro: Dispozitiv

en: you
ro: dvs.

en: Domain
ro: Domeniu

en: Add new domain
ro: Adaugă domeniu nou

en: Add
ro: Adaugă

en: Cancel
ro: Anulează

en: Copy to
ro: Copiază în

en: Lock
ro: Blochează

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Users
ro: Utilizatori

en: Invite
ro: Invită

en: Private
ro: Privat

en: Log
ro: Jurnal

en: Description
ro: Descriere

en: Conversation subject: %s
ro: Subiectul conversației: %s

note: Macro to reduce code repetition Translators: noun
en: Message
ro: Mesaj

en: Connecting
ro: Conectare

en: Password required
ro: Parola este necesară

en: user@company.com
ro: utilizator@companie.com

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Call a phone number
ro: Apelează un număr de telefon

en: _Call
ro: _Apelează

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Meeting location
ro: Locația întâlnirii

en: Join conference
ro: Intră în conferință

en: Join scheduled conference
ro: Intră în conferință planificată

en: Enter meeting location string you received in the invitation.
    
    Valid location will be something like
    meet:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    conf:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    or
    https://meet.company.com/someone/abcdef1234
ro: Introduceți locația întâlnirii pe care ați primit-o în invitație.
    
    Exemplu de locație validă: 
    meet:sip:cineva@companie.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    conf:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    sau
    https://meet.companie.com/cineva/abcdef1234

en: _Join
ro: _Intră

en: Publishing of calendar information has been disabled
ro: Publicarea orarului personal a fost dezactivată

en: About SIPE plugin...
ro: Despre modulul SIPE...

en: Contact search...
ro: Caută contacte...

en: Call a phone number...
ro: Apelează un număr de telefon...

en: Test call
ro: Apel de test

en: Join scheduled conference...
ro: Intră într-o conferință planificată...

en: Republish Calendar
ro: Publică din nou calendarul

en: Reset status
ro: Resetează statusul

note: * * When adding new string settings please make sure to keep these * in sync: *     api/sipe-backend.h *     purple-settings.c:setting_name[]
en: Server[:Port]
    (leave empty for auto-discovery)
ro: Server[:Port]
    (lăsați gol pentru a se descoperi in mod automat)

en: Connection type
ro: Tipul conexiunii

en: Auto
ro: Automat

note: option = purple_account_option_bool_new(_("Publish status (note: everyone may watch you)"), "doservice", TRUE); sipe_prpl_info.protocol_options = g_list_append(sipe_prpl_info.protocol_options, option);
en: User Agent
ro: Agent de utilizator

en: Authentication scheme
ro: Un modul adițional care implementează o versiune extinsă a protocolului  SIP/SIMPLE utilizat de diverse produse

note: * When the user selects Single Sign-On then SIPE will ignore the * settings for "login name" and "password". Instead it will use the * default credentials provided by the OS. * * NOTE: the default must be *OFF*, i.e. it is up to the user to tell *       SIPE that it is OK to use Single Sign-On or no
en: Use Single Sign-On
ro: Utilizați autentificarea unică

note: * Example (Exchange): https://server.company.com/EWS/Exchange.asmx *  Example (Domino)  : https://[domino_server]/[mail_database_name].nsf
en: Don't publish my calendar information
ro: Nu publica orarul personal

en: Email services URL
    (leave empty for auto-discovery)
ro: URL-ul serviciilor de e-mail
    (lăsați gol pentru a se descoperi in mod automat)

en: Email address
    (if different from Username)
ro: Adresă de e-mail
    (dacă diferă de numele de utilizator)

note: * Example (Exchange): DOMAIN\user  or  user@company.com *  Example (Domino)  : email_address
en: Email login
    (if different from Login)
ro: Nume de utilizator pentru e-mail
    (dacă diferă de numele de utilizator SIPE)

en: Email password
    (if different from Password)
ro: Parola de e-mail
    (dacă diferă de parola SIPE)

note: * Example (federated domain): company.com      (i.e. ocschat@company.com) *  Example (non-default user): user@company.com
en: Group Chat Proxy
       company.com  or  user@company.com
    (leave empty to determine from Username)
ro: Proxy pentru convorbiri de grup
       companie.com  say  utilizator@companie.com
    (lăsați liber pentru a se determina din numele de utilizator)

en: Login
       user  or  DOMAIN\user  or
       user@company.com
ro: Autentificare
       utilizator  sau  DOMENIU\utilizator  sau
       utilizator@companie.com

en: User name
ro: Nume de utilizator

en: Name
ro: Numele

en: Email
ro: E-mail

en: First name
ro: Prenumele

en: Last name
ro: Numele

en: SIP ID
ro: Identificator SIP

en: Search
ro: Caută

en: Search for a contact
ro: Caută un contact

en: Enter the information for the person you wish to find. Empty fields will be ignored.
ro: Introduceți informații despre persoana pe care o căutați. Câmpurile goale vor fi ignorate.

en: _Search
ro: _Caută

en: Read error
ro: Eroare la citire

en: Server has disconnected
ro: Serverul s-a deconectat

en: Could not connect
ro: Nu s-a putut conecta

en: Could not create SSL context
ro: Nu s-a putut stabili sesiunea SSL

en: Could not create socket
ro: Nu s-a putut crea slotul

en: Write error
ro: Eroare la scriere
