pidgin sipe - en to sv translation catalogue (261 entries)

en: Failed to authenticate to server
sv: Misslyckades att autentisera till servern

en: Can't request certificate from %s
sv: Kan inte begära certifikat ifrån %s

en: No URI for certificate provisioning service provided
sv: Ingen URI för tjänsten som tillhandahåller certifikat gavs

en: Authentication failed
sv: Autentiseringen misslyckades

en: Incompatible authentication scheme chosen
sv: Inkompatibelt autentiseringsschema valt

en: You have been rejected by the server: %s
sv: Du nekades av servern: %s

en: no reason given
sv: ingen motivering angiven

en: Not found: %s. Please contact your Administrator
sv: Hittades inte: %s. Vänligen kontakta administratören

en: SIP is either not enabled for the destination URI or it does not exist
sv: SIP är antingen inte aktiverad för den destinationen (URI) eller så den finns inte

en: Service unavailable: %s
sv: Tjänsten är ej tillgänglig: %s

en: Corrupted message received
sv: Ett trasigt meddelande togs emot

en: Invalid message signature received
sv: En ogiltig meddelandesignatur togs emot

en: %s wants to start presenting
sv: %s vill börja presentera

en: Accept
sv: Godta

en: Decline
sv: Neka

en: Application sharing error
sv: Programdelningsfel

en: Unknown remote desktop client configured.
sv: Okänd klient för fjärrskrivbord konfigurerad.

en: Couldn't connect application sharing
sv: Kunde inte ansluta till programdelning

en: Could not create RDP server.
sv: Kunde inte skapa en RDP-server.

en: Could not initialize RDP server.
sv: Kunde inte initiera RDP-servern.

en: Could not start RDP server.
sv: Kunde inte starta RDP-servern.

en: Sharing desktop with %s
sv: Delar skrivbord med %s

en: Stop presenting
sv: Avsluta presentationen

en: Couldn't initialize application sharing
sv: Kunde inte initiera delningen av programmet

en: Whole desktop
sv: Hela skrivbordet

en: Monitor to share
sv: Monitor att dela

en: Mobile
sv: Mobil

en: Calendar
sv: Kalender

en: Meeting in
sv: Möte om

en: Meeting about
sv: Möte gällande

en: Out of office note
sv: Inte på kontoret - Notifiering

en: Note
sv: Notifiering

en: Access level
sv: Åtkomst nivå

en: Found %d contact%s: | Found %d contacts%s:
sv[0]: Hittade %d kontakt%s:
sv[1]: Hittade %d kontakter%s:

en:  (more matched your query)
sv:  (flera matchade din fråga)

en: No contacts found
sv: Inga kontakter hittade

en: Unable to display the search results
sv: Det går inte att visa sökresultatet.

en: Contact search failed
sv: Kontaktsökningen misslyckades

en: Invalid contact search query
sv: Ogiltig kontaktsökningsfråga

en: Make leader of '%s'
sv: Gör ledare av ”%s”

en: Remove from '%s'
sv: Ta bort från ”%s”

en: Invite to '%s'
sv: Bjud in till ”%s”

en: New chat
sv: Ny chatt

en: Work
sv: Arbete

en: Home
sv: Hem

en: Other
sv: Annat

en: Custom1
sv: Anpassad1

en: Send email...
sv: Skicka e-post …

en: Take desktop control
sv: Ta kontroll över skrivbordet

en: Give desktop control
sv: Ge bort kontrollen över skrivbordet

en: Share my desktop
sv: Dela mitt skrivbord

en: Free
sv: Ledig

en: Tentative
sv: Preliminärt

note: SIPE_ACTIVITY_BUSY
en: Busy
sv: Upptagen

note: SIPE_ACTIVITY_OOF
en: Out of office
sv: Inte på kontoret

en: No data
sv: Inga uppgifter

en: Currently %s
sv: För närvarande %s

en: Outside of working hours for next 8 hours
sv: Utanför arbetstid (närmsta 8 timmarna)

en: %s for next 8 hours
sv: %s (närmsta 8 timmarna)

en: Not working
sv: Fungerar ej

en: %s until %.2d:%.2d
sv: %s till och med %.2d:%.2d

en: %s. Outside of working hours at %.2d:%.2d
sv: %s. Utanför arbetstid mellan %.2d:%.2d

en: %s. %s at %.2d:%.2d
sv: %s. %s till %.2d%.2d

en: Certificate request to %s failed
sv: Certifikatsbegäran av %s misslyckades

en: Web ticket request to %s failed
sv: Webbiljettsbegäran av %s misslyckades

note: Generate next ID
en: Chat #%d
sv: Chatt nr. %d

en: Failed to join the conference
sv: Misslyckades att gå med i konferensen

en: Can't find a conference URI on this page:
    
    %s
sv: Kan inte hitta någon konferens-URI på denna sida:
    
    %s

en: "%s" is not a valid conference URI
sv: ”%s” är inte en giltig konferens-URI

en: Incomplete conference information provided
sv: Ofullständig konferens information angiven

en: 
    
    As this client was not compiled with voice call support, if you accept, you will be able to contact the other participants only via IM session.
sv: 
    
    Eftersom denna klient inte kompilerades med stöd för röstsamtal kommer du, om du godtar, bara kunna kontakta de andra deltagarna via IM-sessioner.

en: wants to invite you to a conference call%s
sv: vill bjuda in dig till ett konferenssamtal%s

en: This conference is no longer locked. Additional participants can now join.
sv: Denna konferens är inte längre låst. Ytterligare deltagare kan nu gå med.

en: This conference is locked. Nobody else can join the conference while it is locked.
sv: Denna konferens är låst. Ingen annan kan delta i konferensen medan den är låst.

en: You have been disconnected from this conference.
sv: Du har kopplats bort från denna konferens.

en: Dial-in info
sv: Inkommande information

en: Number
sv: Nummer

en: Conference ID
sv: Konferens-ID

en: Meeting link
sv: Möteslänk

en: Organizer
sv: Organisatör

en: Alternative dial-in numbers
sv: Alternativa inkommande nummer

note: The next 13 texts make up the SIPE about note text About note, part 1/13: introduction
en: A third-party plugin implementing extended version of SIP/SIMPLE used by various products
sv: En tredje parts tillägg med stöd för den utökade versionen av SIP/SIMPLE som kan användas av olika produkter

note: About note, part 2/13: home page URL (label)
en: Home Page
sv: Hemsida

note: About note, part 4/13: support forum name (hyperlink text)
en: Help Forum
sv: Hjälpforum

note: About note, part 5/13: bug tracker URL (label)
en: Report Problems
sv: Rapportera fel

note: About note, part 6/13: bug tracker URL (hyperlink text)
en: Bug Tracker
sv: Felhanteringssystem

note: About note, part 7/13: translation service URL (label)
en: Translations
sv: Översättningar

note: About note, part 8/13: license type (label)
en: License
sv: Licenser

note: About note, part 9/13: (REMOVED) About note, part 10/13: translation request, text before Transifex.com URL append a space if text is not empty
en: Please help us to translate SIPE to your native language here at
sv: Hjälp oss att översätta sipe till ditt modersmål här på

note: About note, part 11/13: translation request, text after Transifex.com URL start with a space if text is not empty
en:  using convenient web interface
sv:  med ett bekvämt webbgränssnitt

note: About note, part 12/13: author list (header)
en: Authors
sv: Författare

note: About note, part 13/13: Localization credit PLEASE NOTE: do *NOT* simply translate the english original but write something similar to the following sentence: "Localization for <language name> (<language code>): <name>"
en: Original texts in English (en): SIPE developers
sv: Originaltexter på Engelska (en): SIPE-utvecklarna

en: SIP Exchange user name contains invalid characters
sv: SIP Exchange-användarnamn innehåller ogiltiga tecken

en: User name should be a valid SIP URI
    Example: user@company.com
sv: Användarnamnet måste vara ett giltigt SIP URI
    Exempel: user@company.com

en: Password is required when Single Sign-On is not enabled
sv: Lösenord krävs när Single Sign-on inte är aktiverat

en: Email address should be valid if provided
    Example: user@company.com
sv: E-postadressen bör vara giltig enligt nedan
    
    Exempel: user@company.com

en: SIP Exchange user name contains whitespace
sv: SIP Exchange-användarnamn får inte innehålla blanksteg

en: Email services URL should be valid if provided
    Example: https://exchange.corp.com/EWS/Exchange.asmx
    Example: https://domino.corp.com/maildatabase.nsf
sv: E-tjänstens webbadress ska vara giltig om det föreskrivs
    
    Exempel: https://exchange.corp.com/EWS/Exchange.asmx
     Exempel: https://domino.corp.com/maildatabase.nsf

note: Translators: (!) should be as in localized Lotus Notes to be able to extract meeting location
en: Location:
sv: Plats:

en: Socket read failed
sv: Uttagsläsning misslyckades

en: Received encryption key has wrong size.
sv: Mottagen krypteringsnyckel har fel storlek.

en: Received hash key has wrong size.
sv: Mottagen hash-nyckel har fel storlek.

en: Could not create listen socket
sv: Det gick inte att skapa lyssnaruttag

en: Error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: Error creating data stream
sv: Fel när dataström skapades

en: Socket write failed
sv: Uttagsskrivning misslyckades

en: File size is different from the advertised value.
sv: Filstorleken skiljer sig från dess annonserade värde.

en: Received MAC is corrupted
sv: Mottagen MAC är felaktig

en: Received file is corrupted
sv: Mottagna filen är skadad

en: File transfer initialization failed.
sv: Filöverföringens initiering misslyckades.

en: File transfer authentication failed.
sv: Filöverföringens autentisering misslyckades.

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Other Contacts
sv: Övriga Kontakter

en: Group Chat Proxy setting is incorrect:
    
    	%s
    
    Please update your Account.
sv: Inställningen för mellanserver för gruppchatt är felaktig:
    
    	%s
    
    Uppdatera ditt konto.

en: Couldn't find Group Chat server!
sv: Kunde inte hitta gruppchattservern!

en: This message was not delivered to chat room '%s'
sv: Detta meddelande levererades inte till chattrummet ”%s”

en: Error retrieving room list
sv: Fel när rumslistan hämtades

en: Error joining chat room
sv: Fel vid anslutning till chattrummet

note: generate one error and remove all unprocessed messages
en: Failed to invite %s
sv: Misslyckades att bjuda in %s

en: Received a message with unrecognized contents from %s
sv: Meddelande mottaget med okänt innehåll från %s

en: Couldn't create stream
sv: Kunde inte skapa en ström

en: Connection timed out
sv: Anslutningen gick ut

en: Request timed out
sv: Begäran gick ut

en: Call could not be answered
sv: Anropet kunde inte besvaras

en: Unable to establish a call
sv: Kan inte etablera ett samtal

en: Encryption settings of peer are incompatible with ours.
sv: Krypteringsinställningarna hos motparten är inkompatibla med våra.

en: User %s rejected call
sv: Användare %s avvisade samtalet

en: Call rejected
sv: Samtalet avvisades

en: Error creating audio stream
sv: Fel när audioströmmen skapades

en: Error creating video stream
sv: Fel när videoströmmen skapades

en: Join conference call
sv: Anslut till konferenssamtal

en: Conference calls are not supported on this server.
sv: Konferenssamtal stödjs inte av denna servern

en: Invalid phone number
sv: Felaktigt telefonnummer

en: Audio Test Service is not available.
sv: Audiotesttjänsten är inte tillgänglig.

en: User unavailable
sv: Användare ej tillgänglig

en: %s does not want to be disturbed
sv: %s vill inte bli störd

en: User %s is not available
sv: Användare %s är inte tillgänglig

en: Unsupported media type
sv: Ej stödd mediatyp

en: Media error
sv: Mediafel

en: Error while reading from stream
sv: Fel vid läsning från strömmen

note: reason = g_strdup(_("User logged out")); // [MS-OCER]
en: you are already signed in at another location
sv: du är redan är inloggad på en annan plats

en: user disabled
sv: användaren inaktiverad

en: user moved
sv: användaren flyttad

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Personal
sv: Personligt

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_COMPANY
en: Company
sv: Företag

en: Public
sv: Publikt

en: Unknown
sv: Okänt

note: Translators: remove (clear) previously assigned access level
en: Unspecify
sv: Ospecificerad

en: People in my company
sv: Personer i mitt företag

en: People in domains connected with my company
sv: Personer i domäner kopplade till mitt företag

en: People in public domains
sv: Personer i offentliga domäner

en: People at %s
sv: Personer i %s

en: Add new domain...
sv: Lägg till en ny domän …

en: Online help...
sv: Online hjälp …

en: Access groups
sv: Anslut grupper

note: * This has nothing to do with Availability numbers, like 3500 (online). * Just a mapping of Communicator Activities to tokens/translations @TODO: NULL means "default translation from Pidgin"? *        What about other backends? SIPE_ACTIVITY_UNSET SIPE_ACTIVITY_AVAILABLE SIPE_ACTIVITY_ONLINE SIPE_AC
en: Inactive
sv: Inaktiv

note: SIPE_ACTIVITY_BUSYIDLE
en: Busy-Idle
sv: Upptagen

note: SIPE_ACTIVITY_DND SIPE_ACTIVITY_BRB
en: Be right back
sv: Strax tillbaka

note: SIPE_ACTIVITY_AWAY SIPE_ACTIVITY_LUNCH
en: Out to lunch
sv: På lunch

note: SIPE_ACTIVITY_INVISIBLE SIPE_ACTIVITY_OFFLINE SIPE_ACTIVITY_ON_PHONE
en: In a call
sv: I ett telefonsamtal

note: SIPE_ACTIVITY_IN_CONF
en: In a conference
sv: I en konferens

note: SIPE_ACTIVITY_IN_MEETING
en: In a meeting
sv: I ett möte

note: SIPE_ACTIVITY_URGENT_ONLY
en: Urgent interruptions only
sv: Enbart brådskade ärenden får avbryta

note: SIPE_ACTIVITY_IN_PRES
en: Presenting
sv: Presenterar

en: Presence subscription failed!
sv: Närvaroprenumerationen misslyckades!

en: One or more buddies will therefore permanently show as offline.
    
    Please check that there are no corrupted SIP URIs in your contacts list.
sv: En eller flera kompisar kommer därför att permanent visas som frånkopplade.
    
    Kontrollera att det inte finns några trasiga SIP URI:er i din kontaktlista.

en: UCS initialization failed!
sv: UCS-initiering misslyckades!

en: Couldn't find an Exchange server with the default Email settings. Therefore the contacts list will not work.
    
    You'll need to provide Email settings in the account setup.
sv: Kunde inte hitta en Exchange-server med standard E-postinställningar.  Därför kommer kontaktlistan inte att fungera.
    
    Du behöver ange E-postinställningar i kontoinställningen.

en: Couldn't find an Exchange server with the Email settings provided in the account setup. Therefore the contacts list will not work.
    
    Please correct your Email settings.
sv: Kunde inte hitta en Exchange-server med E-postinställningarna som gavs i kontoinställningen.  Därför kommer kontaktlistan inte att fungera.
    
    Rätta dina E-postinställningar.<

note: Service unavailable; Server Internal Error; Server Time-out Not acceptable all. Message contents not allowed by policy
en: Your message or invitation was not delivered, possibly because it contains a hyperlink or other content that the system administrator has blocked.
sv: Ditt meddelande eller en inbjudan har inte levererats, möjligen eftersom den innehåller en hyperlänk eller annat innehåll som systemadministratören har blockerat.

en: This message was not delivered to %s because the service is not available
sv: Detta meddelande har inte levererats till %s eftersom tjänsten tillfälligt inte är tillgänglig.

note: Busy Here
en: This message was not delivered to %s because one or more recipients do not want to be disturbed
sv: Detta meddelande har inte levereras till %s eftersom en eller flera mottagare inte vill bli störda.

note: Unsupported media type
en: This message was not delivered to %s because one or more recipients don't support this type of message
sv: Detta meddelande har inte levererats till %s eftersom en eller flera mottagare inte stödjer denna typ av meddelande

en: This message was not delivered to %s because one or more recipients are offline
sv: Detta meddelande har inte levereras till %s eftersom en eller flera mottagare är inte tillgängliga (Offline)

note: SIPE_BUDDY_INFO_DISPLAY_NAME
en: Display name
sv: Visa namn

note: SIPE_BUDDY_INFO_JOB_TITLE
en: Job title
sv: Befattning

note: SIPE_BUDDY_INFO_CITY
en: City
sv: Stad

note: SIPE_BUDDY_INFO_STATE
en: State
sv: Stat/Region

note: SIPE_BUDDY_INFO_OFFICE
en: Office
sv: Kontor

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEPARTMENT SIPE_BUDDY_INFO_COUNTRY
en: Country
sv: Land

note: SIPE_BUDDY_INFO_WORK_PHONE
en: Business phone
sv: Arbetstelefon

note: SIPE_BUDDY_INFO_EMAIL
en: Email address
sv: E-postadress

note: SIPE_BUDDY_INFO_SITE
en: Site
sv: Plats

note: SIPE_BUDDY_INFO_ZIPCODE SIPE_BUDDY_INFO_STREET SIPE_BUDDY_INFO_MOBILE_PHONE SIPE_BUDDY_INFO_MOBILE_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_HOME_PHONE SIPE_BUDDY_INFO_HOME_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_OTHER_PHONE SIPE_BUDDY_INFO_OTHER_PHONE_DISPLAY SIPE_BUDDY_INFO_CUSTOM1_PHONE SIPE_BUDDY_INFO_CUSTOM1_PHONE_D
en: Alias
sv: Initialer

note: SIPE_BUDDY_INFO_DEVICE
en: Device
sv: Enhet

en: you
sv: Du

en: Domain
sv: Domän

en: Add new domain
sv: Lägg till ny domän

en: Add
sv: Lägg till

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Copy to
sv: Kopiera till

en: Lock
sv: Lås

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Show presentation
sv: Visa presentationen

en: Meeting entry info
sv: Mötespostinformation

en: Users
sv: Användare

en: Invite
sv: Bjud in

en: Private
sv: Privat

en: Log
sv: Logg

en: Description
sv: Beskrivning

en: Conversation subject: %s
sv: Konversationsämne: %s

note: Macro to reduce code repetition Translators: noun
en: Message
sv: Meddelande

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Password required
sv: Lösenord krävs

en: user@company.com
sv: anvandare@foretag.se

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Call a phone number
sv: Ring ett telefonnummer

en: _Call
sv: _Ring

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Meeting location
sv: Mötesplats

en: Alternatively
sv: Alternativt

en: Organizer email
sv: Organisatörens e-post

en: Meeting ID
sv: Mötes-ID

en: Join conference
sv: Gå med i konferens

en: Join scheduled conference
sv: Gå med i en schemalagd konferens

en: Enter meeting location string you received in the invitation.
    
    Valid location will be something like
    meet:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    conf:sip:someone@company.com;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    or
    https://meet.company.com/someone/abcdef1234
sv: Ange mötesplatssträngen du tog emot i inbjudan.
    
    Giltig plats skall vara någonting som
    meet:sip:person@foretag.se;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    conf:sip:person@foretag.se;gruu;opaque=app:conf:focus:id:abcdef1234
    eller
    https://meet.foretag.se/person/abcdef1234

en: _Join
sv: _Gå med

en: Publishing of calendar information has been disabled
sv: Publicering av kalenderinformation har inaktiverats

en: About SIPE plugin...
sv: Om SIPe plugin …

en: Contact search...
sv: Kontaktsökning …

en: Call a phone number...
sv: Ring ett telefonnummer …

en: Test call
sv: Testring

en: Join scheduled conference...
sv: Gå med i en schemalagd konferens …

en: Republish Calendar
sv: Återpublicera kalender

en: Reset status
sv: Återställ status

note: * * When adding new string settings please make sure to keep these * in sync: *     api/sipe-backend.h *     purple-settings.c:setting_name[]
en: Server[:Port]
    (leave empty for auto-discovery)
sv: Server[:port]
    (lämna tomt för automatiskt upptäckande)

en: Connection type
sv: Anslutningstyp

en: Auto
sv: Automatiskt

note: option = purple_account_option_bool_new(_("Publish status (note: everyone may watch you)"), "doservice", TRUE); sipe_prpl_info.protocol_options = g_list_append(sipe_prpl_info.protocol_options, option);
en: User Agent
sv: Användaragent

en: Authentication scheme
sv: Autenticeringsmetod

note: * When the user selects Single Sign-On then SIPE will ignore the * settings for "login name" and "password". Instead it will use the * default credentials provided by the OS. * * NOTE: the default must be *OFF*, i.e. it is up to the user to tell *       SIPE that it is OK to use Single Sign-On or no
en: Use Single Sign-On
sv: Använd ”Single Sign-On”

note: * Example (Exchange): https://server.company.com/EWS/Exchange.asmx *  Example (Domino)  : https://[domino_server]/[mail_database_name].nsf
en: Don't publish my calendar information
sv: Publicera inte min kalenderinformation

en: Show profile pictures from web
    (potentially dangerous)
sv: Visa profilbilder från webben
    (potentiellt farligt)

en: Email services URL
    (leave empty for auto-discovery)
sv: E-post tjänstens URL
    (lämna tomt för automatiskt upptäckande)

en: Email address
    (if different from Username)
sv: E-post adress
    (om annan än Användarnamn)

note: * Example (Exchange): DOMAIN\user  or  user@company.com *  Example (Domino)  : email_address
en: Email login
    (if different from Login)
sv: E-post inloggningsnamn
     (om annan än Inloggningsnamn)

en: Email password
    (if different from Password)
sv: E-post lösenord
    (om annan än lösenord)

note: * Example (federated domain): company.com      (i.e. ocschat@company.com) *  Example (non-default user): user@company.com
en: Group Chat Proxy
       company.com  or  user@company.com
    (leave empty to determine from Username)
sv: Mellanserver för gruppchatt
       foretag.se  eller  person@foretag.se
    (lämna tomt för att bestämma från Username)

en: Remote desktop client
sv: Fjärrskrivbordsklient

en: Media encryption
sv: Mediakryptering

en: Obey server policy
sv: Följ serverpolicyn

en: Always
sv: Alltid

en: Optional
sv: Optionell

en: Disabled
sv: Avstängd

en: Login
       user  or  DOMAIN\user  or
       user@company.com
sv: Inloggningsnamn
     user eller DOMÄN\ \user eller
     user@company.com

en: User name
sv: Användarnamn

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Search
sv: Sök

en: Search for a contact
sv: Sök efter kontakt

en: Enter the information for the person you wish to find. Empty fields will be ignored.
sv: Ange information om personen som du vill hitta. Tomma fält ignoreras.

en: _Search
sv: _Sök

en: Read error
sv: Läsfel

en: Server has disconnected
sv: Servern har kopplat ifrån

en: Could not connect
sv: Det gick inte att ansluta

en: Could not create SSL context
sv: Det gick inte att skapa SSL-kontext

en: Could not create socket
sv: Kunde inte skapa en socket

en: Write error
sv: Skrivfel
