Pidgin - en to am translation catalogue (103 entries)

en: Password:
am: ሚስጢራዊ ቃል፦

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
am: ተወው

note: Save button Save
en: Save
am: አስቀምጥ

note: Delete button
en: Delete
am: አጥፉ

note: Add button
en: Add
am: ጨምር

en: Name
am: ስም

en: Add Group
am: መድረክ ጨምር

en: Get Info
am: መረጃ አግኝ

en: Send File
am: ፋይልን ላክ

en: Remove
am: አስወግድ

en: Nickname
am: ቅጽል ስም

en: New...
am: አዲስ..

en: Plugins
am: ተጨማሪ ፕሮግራሞች (Plugins)

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
am: እሺ

en: Chat
am: ውሪ

en: Info
am: መረጃ

note: Close button
en: Close
am: ዝጋ

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
am: ሰርዝ

en: Progress
am: ይሻሻል

en: Filename
am: የፋይል ስም

en: Size
am: መጠን

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
am: ምርጫዎች

en: Automatic
am: አውቶማቲክ

en: Command
am: ትእዛዝ

note: Sound options
en: Sound Options
am: የድምፅ ምርጫዎች

en: Event
am: ኩነት

en: Test
am: ፈተና

en: Reset
am: እንደነበረ አድረግ

en: Choose...
am: ምረጡ...

en: Title
am: አርእስት

en: Status:
am: ሁኔታ፦

en: Sounds
am: ድምፆች

en: Online
am: ኦንላይን

en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: Unknown error
am: ያልታወቀ ስህተት

en: _Save
am: አስቀምጥ (_S)

en: _Set
am: አድርግ (_S)

en: Yes
am: አዎ

en: No
am: አይ

en: City
am: ከተማ

en: Male
am: ወንድ

en: Female
am: ሴት

en: First Name
am: ስም፦

note: port to connect to
en: Port
am: ፖርት

en: Nick
am: ቅጽል

en: Full Name
am: ሙሉ ስም

en: Family Name
am: የቤተሰብ ስም

en: Locality
am: አካባቢ

en: Region
am: አካባቢ

en: Country
am: አገር

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
am: ስልክ

en: Birthday
am: የልደት በዓል

en: Description
am: መግለጫ

en: Last Name
am: የአባት ስም

en: State
am: ሁኔታ

en: Date
am: ቀን

en: None
am: ምንም

en: Set
am: አድርግ

en: Topic:
am: ጉዳዩ፦

en: Unknown.
am: ያልታወቀ።

note: Build the login options frame.
en: Login Options
am: የዝምብለህ ይግባ መርጫዎች

note: Build the user options frame.
en: User Options
am: ተጠቃሚ መርጫዎች

en: _Host:
am: እንግዳ ተቀባይ፦ (_H)

en: Pa_ssword:
am: ሚስጢራዊ ቃል፦ (_S)

en: _Remove
am: አስወግድ (_R)

en: _Delete Group
am: መድረክ አጥፉ (_D)

en: _Rename
am: እንደገና ሰይም (_R)

note: Tools
en: /_Tools
am: /መሣሪያዎች (_T)

note: Help
en: /_Help
am: /መረጃ (_H)

en: _Group:
am: መድረክ፦ (_G)

en: _Message:
am: መልእክት፦ (_M)

en: Ignore
am: ተዉት

en: Hide Icon
am: ምልክትን ደብቅ

en: Save Icon As...
am: ምልክትን በሌላ ስም አስቀምጥ...

note: Options
en: /_Options
am: /ምርጫዎች (_O)

en: New window
am: አዲስ መስኮት

en: By group
am: በመድረክ

en: Remove Group
am: መድረክን አስወግድ

en: Filename:
am: የፋይል ስም፦

en: Speed:
am: ፍጥነት፦

en: _Save Image...
am: ምስሉን አስቀምጥ... (_S)

en: Select Font
am: የፊደል ቅርጽ ምረጡ

en: Insert Link
am: አያያዝ አስገባ

en: Bold
am: ደማቅ

en: Italic
am: አይታሊክ ማድረጊያ

en: Underline
am: የስር መስመር

en: Font Face
am: የፊደል ቅርጽ ዘይቤ

en: Bac_kground color
am: የመደቡ ቀለም (_K)

en: _Pause
am: ለአጭር ጊዜ አሳርፍ (_P)

note: All the tab options!
en: Tabs
am: መክፈቻዎች

en: Top
am: ወደ ላይ

en: Bottom
am: ወደ ታች

en: Left
am: ግራ

en: Right
am: ቀኝ

en: Opera
am: ኦፔራ

en: Mozilla
am: ሞዚላ

en: Galeon
am: ጋልዮን

en: Play
am: አጫውት

en: Browser
am: መቃኛ

en: _Copy Link Location
am: አያያዝ ቦታ ቅጂ

en: History
am: ታሪክ

en: _Apply
am: ተጠቀም (_A)

en: Fonts
am: የፊደል ቅርጾች
