Pidgin - en to cs translation catalogue (3041 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
cs: %s. Pro více informací zkuste `%s -h'.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
cs: %s
    Použití: %s [PŘEPÍNAČ]...
    
      -c, --config=ADRESÁŘ používat ADRESÁŘ pro soubory s nastavením
      -d, --debug          vypisovat ladicí zprávy na stdout
      -h, --help           zobrazit tuto nápovědu a skončit
      -n, --nologin        nepřihlašovat se automaticky
      -v, --version        zobrazit aktuální verzi a skončit

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
cs: V %s došlo při migraci vašeho nastavení z %s do %s k chybě. Prozkoumejte to prosím, a dokončete migraci ručně. Ohlaste prosím tuto chybu na http://developer.pidgin.im

en: Error
cs: Chyba

en: Account was not modified
cs: Účet nebyl upraven

en: Account was not added
cs: Účet nebyl přidán

en: Username of an account must be non-empty.
cs: Jméno uživatele účtu nesmí být prázdné.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
cs: Protokol účtu nemůže být změněn, když je připojen k serveru.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
cs: Jméno uživatele účtu nemůže být změněno, když je připojen k serveru.

en: New mail notifications
cs: Upozornění na nové zprávy

en: Remember password
cs: Zapamatovat si heslo

en: There are no protocol plugins installed.
cs: Není nainstalován zásuvný modul protokolu.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
cs: (Pravděpodobně jste zapomněli 'make install'.)

en: Modify Account
cs: Změnit účet

en: New Account
cs: Nový účet

en: Protocol:
cs: Protokol:

en: Username:
cs: Jméno uživatele:

en: Password:
cs: Heslo:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
cs: Vytvořit tento účet na serveru

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
cs: Zrušit

note: Save button Save
en: Save
cs: Uložit

en: Are you sure you want to delete %s?
cs: Opravdu chcete odstranit %s?

en: Delete Account
cs: Odstranit účet

note: Delete button
en: Delete
cs: Odstranit

en: Accounts
cs: Účty

en: You can enable/disable accounts from the following list.
cs: Můžete povolit/zakázat účty z následujícího seznamu.

note: Add button
en: Add
cs: Přidat

note: Modify button
en: Modify
cs: Změnit

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
cs: %s%s%s%s udělali %s svým kamarádem%s%s

en: Add buddy to your list?
cs: Přidat kamaráda do vašeho seznamu?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
cs: %s%s%s%s chce přidat %s do svého seznamu kamarádů%s%s

en: Authorize buddy?
cs: Autorizovat kamaráda?

en: Authorize
cs: Autorizovat

en: Deny
cs: Zamítnout

en: Online: %d
    Total: %d
cs: Připojeno: %d
    Celkem: %d

en: Account: %s (%s)
cs: Účet: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
cs: 
    Naposledy spatřen: před %s

en: Default
cs: Implicitní

en: You must provide a username for the buddy.
cs: Musíte pro kamaráda zadat jméno uživatele.

en: You must provide a group.
cs: Musíte zadat skupinu.

en: You must select an account.
cs: Musíte zvolit účet.

en: The selected account is not online.
cs: Zvolený účet není připojen.

en: Error adding buddy
cs: Chyba při přidávání kamaráda

en: Username
cs: Jméno uživatele

en: Alias (optional)
cs: Alias (nepovinný)

en: Invite message (optional)
cs: Zvací zpráva (nepovinná)

en: Add in group
cs: Přidat do skupiny

en: Account
cs: Účet

en: Add Buddy
cs: Přidat kamaráda

en: Please enter buddy information.
cs: Zadejte prosím informace o kamarádovi.

en: Chats
cs: Chaty

en: Name
cs: Název

en: Group
cs: Skupina

en: Auto-join
cs: Automatické přihlašování

en: Add Chat
cs: Přidat chat

en: You can edit more information from the context menu later.
cs: Více informací můžete upravit později z kontextového menu.

en: Error adding group
cs: Chyba při přidávání skupiny

en: You must give a name for the group to add.
cs: Musíte zadat název skupiny, kterou chcete přidat.

en: Add Group
cs: Přidat skupinu

en: Enter the name of the group
cs: Zadejte název skupiny

en: Edit Chat
cs: Upravit chat

en: Please Update the necessary fields.
cs: Aktualizujte prosím potřebná pole.

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Settings
cs: Upravit nastavení

en: Information
cs: Informace

en: Retrieving...
cs: Stahuji...

en: Get Info
cs: Info

en: Add Buddy Pounce
cs: Přidat sledování kamaráda

en: Send File
cs: Odeslat soubor

en: Blocked
cs: Zablokován

en: Show when offline
cs: Zobrazit při odpojení

en: Please enter the new name for %s
cs: Zadejte prosím nový název pro %s

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Set Alias
cs: Nastavit alias

en: Enter empty string to reset the name.
cs: Vynulujte jméno zadáním prázdného řetězce.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
cs: Odstranění tohoto kontaktu také odstraní všechny kamarády v kontaktu

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
cs: Odstranění této skupiny také odstraní všechny kamarády ve skupině

en: Are you sure you want to remove %s?
cs: Opravdu chcete odstranit %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
cs: Potvrdit odstranění

en: Remove
cs: Odstranit

note: Buddy List
en: Buddy List
cs: Seznam kamarádů

en: Place tagged
cs: Místo označeno

en: Toggle Tag
cs: Značka

en: View Log
cs: Zobrazit záznam

en: Nickname
cs: Přezdívka

note: Idle stuff
en: Idle
cs: Nečinný

en: On Mobile
cs: Na mobilu

en: New...
cs: Nový...

en: Saved...
cs: Uloženo...

en: Plugins
cs: Zásuvné moduly

en: Block/Unblock
cs: Blokovat/Odblokovat

en: Block
cs: Blokovat

en: Unblock
cs: Odblokovat

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
cs: Zadejte prosím jméno uživatele nebo alias osoby, kterou chcete blokovat/odblokovat.

en: New Instant Message
cs: Nová Instant Message

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
cs: Zadejte prosím jméno uživatele nebo alias osoby, kterou chcete IM.

en: Channel
cs: Kanál

en: Join a Chat
cs: Připojit se k chatu

en: Please enter the name of the chat you want to join.
cs: Zadejte prosím jméno chatu, ke kterému se chcete připojit.

en: Join
cs: Připojit

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
cs: Zadejte prosím jméno uživatele nebo alias osoby, jejíž záznam chcete zobrazit.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
cs: Možnosti

en: Send IM...
cs: Poslat IM...

en: Block/Unblock...
cs: Blokovat/Odblokovat...

en: Join Chat...
cs: Připojit se k chatu...

en: View Log...
cs: Zobrazit záznam ...

en: View All Logs
cs: Zobrazit všechny záznamy

en: Show
cs: Zobrazit

en: Empty groups
cs: Prázdné skupiny

en: Offline buddies
cs: Odpojení kamarádi

en: Sort
cs: Třídit

en: By Status
cs: Podle stavu

en: Alphabetically
cs: Podle abecedy

en: By Log Size
cs: Podle velikosti záznamu

en: Buddy
cs: Kamarád

en: Grouping
cs: Seskupování

en: Certificate Import
cs: Import certifikátu

en: Specify a hostname
cs: Zadejte jméno hostitele

en: Type the host name this certificate is for.
cs: Zadejte jméno hostitele pro který je tento certifikát.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
cs: Soubor %s nemohl být naimportován.
    Ujistěte se, že je soubor pro čitelný a má PEM formát.

en: Certificate Import Error
cs: Chyba importu certifikátu

en: X.509 certificate import failed
cs: Import certifikátu X.509 selhal

en: Select a PEM certificate
cs: Vyberte PEM certifikát

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
cs: Selhal export do souboru %s.
    Zkontrolujte, jestli máte práva zápisu

en: Certificate Export Error
cs: Chyba při exportu certifikátu

en: X.509 certificate export failed
cs: Export certifikátu X.509 selhal

en: PEM X.509 Certificate Export
cs: Export PEM certifikátu X.509

en: Certificate for %s
cs: Certifikát pro %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
cs: Veřejné jméno: %s
    
    SHA1 otisk:
    %s

en: SSL Host Certificate
cs: SSL certifikát

en: Really delete certificate for %s?
cs: Skutečně smazat certifikát pro %s?

en: Confirm certificate delete
cs: Potvrzení smazání certifikátu

en: Certificate Manager
cs: Správce certifikátů

en: Hostname
cs: Název počítače

note: Close button
en: Close
cs: Zavřít

en: %s disconnected.
cs: %s odpojen

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
cs: %s
    
    Finch se nepokusí znovu připojit k účtu, dokud chybu neopravíte a účet znovu nepovolíte.

en: Re-enable Account
cs: Znovu povolit účet

en: No such command.
cs: Takový příkaz neexistuje

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
cs: Chyba syntaxe: Zadali jste špatný počet parametrů příkazu.

en: Your command failed for an unknown reason.
cs: Váš příkaz selhal z neznámého důvodu.

en: That command only works in chats, not IMs.
cs: Tento příkaz funguje jen v chatech, ne v IM.

en: That command only works in IMs, not chats.
cs: Tento příkaz funguje jen v IM, ne v chatech.

en: That command doesn't work on this protocol.
cs: Tento příkaz nefunguje s tímto protokolem.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
cs: Zpráva nebyla odeslána, protože nejste přihlášeni.

en: 
    %s is typing...
cs: 
    %s píše...

en: You have left this chat.
cs: Opustili jste tento chatu.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
cs: Účet byl odpojen a nejste dále na chatu. Budete automaticky znovu připojen k chatu při připojení účtu.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
cs: Zaznamenávání spuštěno. Budoucí zprávy v této konverzaci budou zaznamenány.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
cs: Zaznamenávání zastaveno. Budoucí zprávy v této konverzaci nebudou zaznamenány.

en: Send To
cs: Odeslat do

en: Conversation
cs: Konverzace

en: Clear Scrollback
cs: Vymazat paměť řádků

en: Show Timestamps
cs: Zobrazovat časové značky

en: Add Buddy Pounce...
cs: Přidat sledování kamaráda...

en: Invite...
cs: Pozvat...

en: Enable Logging
cs: Povolit zaznamenávání

en: Enable Sounds
cs: Povolit zvuky

en: You are not connected.
cs: Nejste připojen.

en: <AUTO-REPLY>
cs: <AUTO-ODPOVĚĎ>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
cs[0]: Seznam %d uživatelů:
cs[1]: Seznam %d uživatelů:
cs[2]: Seznam %d uživatelů:
cs[3]: Seznam %d uživatelů:

en: Supported debug options are: plugins version
cs: Podporované ladicí přepínače jsou: plugins version

en: No such command (in this context).
cs: Takový příkaz (v tomto kontextu) neexistuje.

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
cs: Pro nápovědu o konkrétním příkazu použijte "/help &lt;příkaz&gt;".
    V tomto kontextu jsou k dispozici následující příkazy:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
cs: %s není platná třída zpráv. Viz '/help msgcolor' pro platné třídy.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
cs: %s není platná barva. Viz '/help msgcolor' pro platné barvy.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
cs: say &lt;zpráva&gt;: Odeslat zprávu normálně, jako kdybyste nepoužívali příkaz.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
cs: me &lt;akce&gt;: Odeslat kamarádovi nebo do chatu akci ve stylu IRC.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
cs: debug &lt;přepínač&gt;: Odeslat aktuální konverzaci různé ladicí informace.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
cs: clear: Vymaže paměť řádků konverzace.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
cs: help &lt;příkaz&gt;: Nápověda o konkrétním příkazu.

en: users:  Show the list of users in the chat.
cs: users: Zobrazit seznam uživatelů v chatu.

en: plugins: Show the plugins window.
cs: plugins: Zobrazit okno zásuvných modulů.

en: buddylist: Show the buddylist.
cs: buddylist: Zobrazit seznam kamarádů.

en: accounts: Show the accounts window.
cs: accounts: Zobrazit okno účtů.

en: debugwin: Show the debug window.
cs: debugwin: Zobrazit ladicí okno.

en: prefs: Show the preference window.
cs: prefs: Zobrazit okno nastavení.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
cs: statuses: Zobrazit okno uložených stavů.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
cs: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Nastaví barvu pro rozdílné třídy zpráv v okně konverzace.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>PŘÍKLAD:<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
cs: Nemohu otevřít soubor.

en: Debug Window
cs: Ladicí okno

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
cs: Vymazat

en: Filter:
cs: Filtr:

en: Pause
cs: Pozastavit

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
cs[0]: Přenos souboru - %d%% z %d souboru
cs[1]: Přenosy souborů - %d%% z %d souborů
cs[2]: Přenosy souborů - %d%% z %d souborů
cs[3]: Přenosy souborů - %d%% z %d souborů

note: Create the window.
en: File Transfers
cs: Přenosy souborů

en: Progress
cs: Průběh

en: Filename
cs: Název souboru

en: Size
cs: Velikost

en: Speed
cs: Rychlost

en: Remaining
cs: Zbývá

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
cs: Stav

en: Close this window when all transfers finish
cs: Zavřít toto okno, až všechny přenosy skončí

en: Clear finished transfers
cs: Vymazat dokončené přenosy

en: Stop
cs: Zastavit

en: Waiting for transfer to begin
cs: Čekám na začátek přenosu

en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: Failed
cs: Selhalo

en: Sent
cs: Odesláno

en: Received
cs: Přijato

en: Finished
cs: Dokončeno

en: The file was saved as %s.
cs: Soubor byl uložen jako %s.

en: Sending
cs: Odesílám

en: Receiving
cs: Přijímám

en: Conversation in %s on %s
cs: Konverzace v %s na %s

en: Conversation with %s on %s
cs: Konverzace s %s na %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
cs: Systémový události budou zaznamenávány, jen je-li povoleno nastavení "Zaznamenávat všechny změny stavu do systémového záznamu".

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
cs: Instant message budou zaznamenávány, jen je-li povoleno nastavení "Zaznamenávat všechny instant message".

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
cs: Chaty budou zaznamenávány, jen je-li povoleno nastavení "Zaznamenávat všechny chaty".

en: No logs were found
cs: Nebyly nalezeny žádné záznamy

en: Total log size:
cs: Celková velikost záznamu:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
cs: Rolování/Hledání:

en: Conversations in %s
cs: Konverzace v %s

en: Conversations with %s
cs: Konverzace s %s

en: All Conversations
cs: Všechny konverzace

en: System Log
cs: Systémový záznam

en: Calling...
cs: Volání...

en: Hangup
cs: Zavěsit

note: Number of actions
en: Accept
cs: Přijmout

en: Reject
cs: Odmítnout

en: Call in progress.
cs: Hovor probíhá.

en: The call has been terminated.
cs: Hovor byl ukončen.

en: %s wishes to start an audio session with you.
cs: %s chce spustit audio sezení s vámi.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
cs: %s se pokouší spustit multimediální sezení s nepodporovaným typem.

en: You have rejected the call.
cs: Odmítli jste volání.

en: call: Make an audio call.
cs: call: Vytvořit audio hovor.

en: Emails
cs: Emaily

en: You have mail!
cs: Přišla vám pošta!

en: Sender
cs: Odesílatel

en: Subject
cs: Předmět

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
cs[0]: %s (%s) má %d novou zprávu.
cs[1]: %s (%s) má %d nové zprávy.
cs[2]: %s (%s) má %d nových zpráv.
cs[3]: %s (%s) má %d nových zpráv.

en: New Mail
cs: Nový email

en: Info for %s
cs: Informace pro %s

en: Buddy Information
cs: Informace o kamarádovi

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Invite
cs: Pozvat

en: (none)
cs: (žádné)

en: ERROR
cs: CHYBA

en: loading plugin failed
cs: načítání zásuvného modulu selhalo

en: unloading plugin failed
cs: uvolňování zásuvného modulu selhalo

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
cs: Název: %s
    Verze: %s
    Popis: %s
    Autor: %s
    WWW server: %s
    Název souboru: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
cs: Zásuvný modul musí být načten, než jej můžete nastavovat.

en: No configuration options for this plugin.
cs: Pro tento zásuvný modul neexistují volby k nastavování.

en: Error loading plugin
cs: Chyba při načítání zásuvného modulu

en: The selected file is not a valid plugin.
cs: Zvolený soubor není platný zásuvný modul.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
cs: Prosím otevřete ladící okno a zkuste znovu, abyste získal přesné znění chybové zprávy.

en: Select plugin to install
cs: Zvolte zásuvný modul pro instalaci

en: You can (un)load plugins from the following list.
cs: Můžete načíst/uvolnit zásuvné moduly z následujícího seznamu.

en: Install Plugin...
cs: Instalovat zásuvný modul...

en: Configure Plugin
cs: Nastavit zásuvný modul

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
cs: Nastavení

en: Please enter a buddy to pounce.
cs: Zadejte prosím kamaráda, kterého sledovat.

en: New Buddy Pounce
cs: Nové sledování kamaráda

en: Edit Buddy Pounce
cs: Upravit sledování kamaráda

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
cs: Sledovat koho

note: Account:
en: Account:
cs: Účet:

en: Buddy name:
cs: Jméno kamaráda:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
cs: Sledovat když kamarád...

en: Signs on
cs: Přihlásí se

en: Signs off
cs: Odhlásí se

en: Goes away
cs: Jde pryč

en: Returns from away
cs: Vrátí se z nepřítomnosti

en: Becomes idle
cs: Stane se nečinným

en: Is no longer idle
cs: Už není nečinný

en: Starts typing
cs: Začne psát

en: Pauses while typing
cs: Zastaví se při psaní

en: Stops typing
cs: Přestane psát

en: Sends a message
cs: Odešle zprávu

note: Create the "Action" frame.
en: Action
cs: Akce

en: Open an IM window
cs: Otevřít okno IM

en: Pop up a notification
cs: Zobrazit upozornění

en: Send a message
cs: Odeslat zprávu

en: Execute a command
cs: Spustit příkaz

en: Play a sound
cs: Přehrát zvuk

en: Pounce only when my status is not Available
cs: Sledovat, jen když můj stav není K dispozici

en: Recurring
cs: Opakující se

en: Cannot create pounce
cs: Nemohu vytvořit sledování

en: You do not have any accounts.
cs: Nemáte žádné účty.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
cs: Než budete moci vytvořit sledování, musíte nejdříve vytvořit účet.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
cs: Opravdu že chcete odstranit sledování %s pro %s?

en: Buddy Pounces
cs: Sledování kamarádů

en: %s has started typing to you (%s)
cs: %s vám začal psát (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
cs: %s se zastavil, když vám psal (%s)

en: %s has signed on (%s)
cs: %s se přihlásil (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
cs: %s se vrátil z nečinnosti (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
cs: %s se vrátil z nepřítomnosti (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
cs: %s vám přestal psát (%s)

en: %s has signed off (%s)
cs: %s se odhlásil (%s)

en: %s has become idle (%s)
cs: %s se stal nečinným (%s)

en: %s has gone away. (%s)
cs: %s šel pryč. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
cs: %s vám poslal zprávu. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
cs: Neznámá událost sledování. Oznamte to prosím!

en: Based on keyboard use
cs: Podle používání klávesnice

en: From last sent message
cs: Od naposledy odeslané zprávy

en: Never
cs: Nikdy

en: Show Idle Time
cs: Zobrazovat čas nečinnosti

en: Show Offline Buddies
cs: Zobrazovat odpojené kamarády

en: Notify buddies when you are typing
cs: Upozorňovat kamarády, že jim píšete

en: Log format
cs: Formát záznamu

en: Log IMs
cs: Zaznamenávat IM

en: Log chats
cs: Zaznamenávat chaty

en: Log status change events
cs: Zaznamenávat události změn stavu

en: Report Idle time
cs: Hlásit čas nečinnosti

en: Change status when idle
cs: Změnit stav při nečinnosti

en: Minutes before changing status
cs: Minuty před změnou stavu

en: Change status to
cs: Změnit stav na

en: Conversations
cs: Konverzace

en: Logging
cs: Zaznamenávání

en: You must fill all the required fields.
cs: Musíte vyplnit všechna požadovaná pole.

en: The required fields are underlined.
cs: Požadovaná pole jsou podtržená.

en: Not implemented yet.
cs: Zatím neimplementováno.

en: Save File...
cs: Uložit soubor...

en: Open File...
cs: Otevřít soubor...

en: Choose Location...
cs: Vyberte umístění...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
cs: Stiskněte 'Enter' pro hledání místností v kategorii.

en: Get
cs: Získat

note: Create the window.
en: Room List
cs: Seznam místností

en: Buddy logs in
cs: Kamarád se přihlásí

en: Buddy logs out
cs: Kamarád se odhlásí

en: Message received
cs: Zpráva přijata

en: Message received begins conversation
cs: Přijatá zpráva začíná konverzaci

en: Message sent
cs: Zpráva odeslána

en: Person enters chat
cs: Osoba vstoupí do chatu

en: Person leaves chat
cs: Osoba opustí chat

en: You talk in chat
cs: Mluvíte v chatu

en: Others talk in chat
cs: Jiní mluví v chatu

en: Someone says your username in chat
cs: Někdo v chatu řekne vaše jméno

en: Attention received
cs: Požadavek na pozornost

en: GStreamer Failure
cs: Selhání GStreameru

en: GStreamer failed to initialize.
cs: GStreamer se nemohl inicializovat.

en: (default)
cs: (implicitní)

en: Select Sound File...
cs: Zvolte soubor zvuku...

en: Sound Preferences
cs: Nastavení zvuku

en: Profiles
cs: Profily

en: Automatic
cs: Automatická

en: Console Beep
cs: Pípnutí konzoly

en: Command
cs: Příkaz

en: No Sound
cs: Žádný zvuk

en: Sound Method
cs: Metoda zvuku

en: Method:
cs: Metoda:

en: Sound Command
    (%s for filename)
cs: Příkaz zvuku
    (%s pro název souboru)

note: Sound options
en: Sound Options
cs: Možnosti zvuku

en: Sounds when conversation has focus
cs: Zvuky, když je konverzace aktivní

en: Always
cs: Vždy

en: Only when available
cs: Jen, když jsem k dispozici

en: Only when not available
cs: Jen, když nejsem k dispozici

en: Volume(0-100):
cs: Hlasitost(0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
cs: Události zvuků

en: Event
cs: Událost

en: File
cs: Soubor

en: Test
cs: Otestovat

en: Reset
cs: Vymazat

en: Choose...
cs: Vybrat...

en: Are you sure you want to delete "%s"
cs: Opravdu chcete odstranit "%s"?

en: Delete Status
cs: Odstranit stav

en: Saved Statuses
cs: Uložené stavy

en: Title
cs: Titul

en: Type
cs: Typ

en: Message
cs: Zpráva

note: Use
en: Use
cs: Použít

en: Invalid title
cs: Neplatný název

en: Please enter a non-empty title for the status.
cs: Zadejte prosím neprázdný název stavu.

en: Duplicate title
cs: Duplikátní název

en: Please enter a different title for the status.
cs: Zadejte prosím pro stav jiný název.

en: Substatus
cs: Podstav

en: Status:
cs: Stav:

en: Message:
cs: Zpráva:

en: Edit Status
cs: Upravit stav

en: Use a different status for some accounts
cs: Používat jiný stav pro některé účty

note: Save and Use
en: Save and Use
cs: Uložit a použít

en: Certificates
cs: Certifikáty

en: Sounds
cs: Zvuky

en: Statuses
cs: Stavy

en: Error loading the plugin.
cs: Chyba při načítání zásuvného modulu.

en: Couldn't find X display
cs: Nemohu najít displej X

en: Couldn't find window
cs: Nemohu najít okno

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
cs: Tento zásuvný modul nelze načíst, protože nebyl sestaven s podporou X11.

en: Clipboard plugin
cs: Zásuvný modul schránky

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
cs: Když se změní obsah schránky gnt, obsah je dán k dispozici X, je-li to možné.

en: %s just signed on
cs: %s se právě přihlásil

en: %s just signed off
cs: %s se právě odhlásil

en: %s sent you a message
cs: %s vám poslal zprávu

en: %s said your nick in %s
cs: %s řekl vaši přezdívku v %s

en: %s sent a message in %s
cs: %s vám poslal zprávu v %s

en: Buddy signs on/off
cs: Kamarád se přihlásí/odhlásí

en: You receive an IM
cs: Dostanete IM

en: Someone speaks in a chat
cs: Někdo mluví v chatu

en: Someone says your name in a chat
cs: Někdo v chatu řekne vaše jméno

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Notify with a toaster when
cs: Upozornit pomocí toaster při

en: Beep too!
cs: Taky pípnout!

en: Set URGENT for the terminal window.
cs: Nastavit URGENT pro okno terminálu.

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Toaster plugin
cs: Toaster zásuvný modul

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
cs: <b>Konverzace s %s v %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
cs: Zásuvný modul historie vyžaduje zaznamenávání

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
cs: Zaznamenávání lze povolit z Nástroje -> Nastavení -> Zaznamenávání.
    
    Povolení záznamů pro instant message a chaty aktivuje historii pro tytéž typy konverzací.

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
cs: Zobrazuje nedávno zaznamenané konverzace v nových konverzacích.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
cs: Když je otevřena nová konverzace, tento zásuvný modul vloží poslední konverzaci do aktuální konverzace.

en: 
    Fetching TinyURL...
cs: 
    Získávání TinyURL...

en: TinyURL for above: %s
cs: TinyURL pro výše uvedené: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL...
cs: Prosím počkejte než TinyURL získá kratší URL...

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
cs: Vytvořit TinyURL jen pro url dané délky a delší

en: TinyURL (or other) address prefix
cs: Předpona TinyURL (nebo jiných) adres

en: TinyURL plugin
cs: Zásuvný modul TinyURL

en: Shorten URLs in messages using TinyURL
cs: Kratší URL ve zprávách pomocí TinyURL

en: Online
cs: Připojen

en: Offline
cs: Odpojen

en: Online Buddies
cs: Připojení kamarádi

en: Offline Buddies
cs: Odpojení kamarádi

en: Online/Offline
cs: Připojen/Odpojen

en: No Grouping
cs: Žádné seskupování

en: Nested Subgroup
cs: Vnořená podskupina

en: Nested Grouping (experimental)
cs: Vnořené skupiny (experimentální)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
cs: Poskytuje další volby pro seskupování kamarádů.

en: Lastlog
cs: Poslední záznam

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
cs: lastlog: Hledá podřetězec v záznamu.

en: Lastlog plugin.
cs: Zásuvný modul posledního záznamu.

en: accounts
cs: účty

en: Password is required to sign on.
cs: Pro přihlášení je vyžadováno heslo.

en: Enter password for %s (%s)
cs: Zadejte heslo pro %s (%s)

en: Enter Password
cs: Zadejte heslo

en: Save password
cs: Uložit heslo

en: Missing protocol plugin for %s
cs: Chybí zásuvný modul protokolu pro %s

en: Connection Error
cs: Chyba spojení

en: New passwords do not match.
cs: Nová hesla nesouhlasí.

en: Fill out all fields completely.
cs: Úplně vyplňte všechna pole.

en: Original password
cs: Původní heslo

en: New password
cs: Nové heslo

en: New password (again)
cs: Nové heslo (znovu)

en: Change password for %s
cs: Změnit heslo pro %s

en: Please enter your current password and your new password.
cs: Zadejte prosím své aktuální a nové heslo.

en: Change user information for %s
cs: Změnit informace o uživateli %s

en: Set User Info
cs: Nastavit informace o uživateli

en: This protocol does not support setting a public alias.
cs: Tento protokol nepodporuje nastavení veřejných aliasů.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
cs: Tento protokol nepodporuje získávání veřejných aliasů.

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Buddies
cs: Kamarádi

en: buddy list
cs: seznam kamarádů

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
cs: Certifikát "%s" je podepsán sám sebou a nemůže být automaticky zkontrolován.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
cs: Certifikát není důvěryhodný, protože v současnosti není k dispozici důvěryhodný certifikát pro jeho ověření.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
cs: Certifikát je neplatný. Zkontrolujte datum a čas počítače.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
cs: Platnost certifikátu vypršela a neměl by být považován za platný. Zkontrolujte datum a čas počítače.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
cs: Certifikát není vydán pro tuto doménu.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
cs: Nemáte databázi certifikátů, takže certifikáty nemohou být ověřeny.

en: The certificate chain presented is invalid.
cs: Certifikační řetěz je neplatný.

en: The certificate has been revoked.
cs: Certifikát byl odvolán.

en: An unknown certificate error occurred.
cs: Došlo k neznámé chybě certifikátu.

en: (DOES NOT MATCH)
cs: (NEODPOVÍDÁ SI)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
cs: %s prezentuje následující certifikát pro právě toto jedno použití:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
cs: Veřejné jméno: %s %s
    Otisk (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
cs: Verifikace certifikátu na jedno použití

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
cs: Certifikační autority

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
cs: Paměť SSL spojení

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
cs: Přijmout certifikát pro %s?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
cs: SSL verifikace certifikátu

en: _View Certificate...
cs: Zobrazit certifikát...

en: The certificate for %s could not be validated.
cs: Certifikát pro %s nemohl být ověřen.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
cs: SSL chyba certifikátu

en: Unable to validate certificate
cs: Nemohu ověřit certifikát

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
cs: Certifikát vypadá, že je od "%s". To může znamenat, že nejste připojeni ke službě, kterou jste žádali.

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
cs: Informace o certifikátu

en: Unable to find Issuer Certificate
cs: Nemohu nalézt certifikát vydavatele

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Issued By: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
cs: Veřejné jméno: %s
    
    Vydán: %s
    
    Otisk (SHA1): %s
    
    Datum aktivace: %s
    Datum vypršení: %s

en: (self-signed)
cs: (podepsaný sám sebou)

en: View Issuer Certificate
cs: Zobrazit certifikát vydavatele

en: Registration Error
cs: Chyba registrace

en: Unregistration Error
cs: Chyba rušení registrace

en: +++ %s signed on
cs: +++ %s se přihlásil

en: +++ %s signed off
cs: +++ %s se odhlásil

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Unable to send message: The message is too large.
cs: Nemohu odeslat zprávu: Zpráva je příliš velká.

en: Unable to send message to %s.
cs: Nemohu odeslat zprávu k %s.

en: The message is too large.
cs: Zpráva je příliš velká.

en: Unable to send message.
cs: Nemohu odeslat zprávu.

note: Meaningful name in case a UI doesn't actually honour the INVISIBLE flag
en: (internal) Temporary IM peers
cs: (internal) Dočasné IM spoje

en: Send Message
cs: Odeslat zprávu

en: _Send Message
cs: Odeslat _zprávu

en: %s entered the room.
cs: %s vstoupil do místnosti.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
cs: %s [<I>%s</I>] vstoupil do místnosti.

en: You are now known as %s
cs: Jste teď znám jako %s

en: %s is now known as %s
cs: %s je teď znám jako %s

en: %s left the room.
cs: %s opustil místnost.

en: %s left the room (%s).
cs: %s opustil místnost (%s).

en: Invite to chat
cs: Pozvat k chatu

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
cs: Zadejte prosím jméno uživatele, kterého chcete pozvat, a nepovinně i zvací zprávu.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
cs: Jestli má zadaný příkaz obsluhovat URL "aim"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
cs: Pravda, jestliže příkaz zadaný v klíči "command" má obsluhovat URL "aim".

en: The handler for "aim" URLs
cs: Obsluha URL "aim"

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL "aim", je-li povolen.

en: Run the command in a terminal
cs: Spustit příkaz v terminálu

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
cs: Pravda, jestliže příkaz používaný pro obsluhu tohoto typu URL má běžet v terminálu.

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
cs: Jestli má zadaný příkaz obsluhovat URL "gg"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
cs: Pravda, jestliže příkaz zadaný v klíči "command" má obsluhovat URL "gg".

en: The handler for "gg" URLs
cs: Obsluha URL "gg"

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL "gg", je-li povolen.

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
cs: Jestli má zadaný příkaz obsluhovat URL "icq"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
cs: Pravda, jestliže příkaz zadaný v klíči "command" má obsluhovat URL "icq".

en: The handler for "icq" URLs
cs: Obsluha URL "icq"

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL "icq", je-li povolen.

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
cs: Jestli má zadaný příkaz obsluhovat URL "irc"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
cs: Pravda, jestliže příkaz zadaný v klíči "command" má obsluhovat URL "irc".

en: The handler for "irc" URLs
cs: Obsluha URL "irc"

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL "irc", je-li povolen.

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
cs: Jestli má zadaný příkaz obsluhovat URL "sip"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
cs: Pravda, jestliže příkaz zadaný v klíči "command" má obsluhovat URL "sip".

en: The handler for "sip" URLs
cs: Obsluha URL "sip"

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL "sip", je-li povolen.

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
cs: Jestli má zadaný příkaz obsluhovat URL "xmpp"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
cs: Pravda, jestliže příkaz zadaný v klíči "command" má obsluhovat URL "xmpp".

en: The handler for "xmpp" URLs
cs: Obsluha URL "xmpp"

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
cs: Příkaz používaný pro obsluhu URL "xmpp", je-li povolen.

en: Failed to get connection: %s
cs: Nemohu získat spojení: %s

en: Failed to get name: %s
cs: Nemohu získat jméno: %s

en: Failed to get serv name: %s
cs: Nemohu získat název serv: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
cs: D-BUS server purple neběží z níže vypsaného důvodu

en: No name
cs: Žádné jméno

en: Unable to create new resolver process
cs: Nemohu vytvořit nový proces vyhledávače

en: Unable to send request to resolver process
cs: Nemohu odeslat požadavek procesu vyhledávače

en: Error resolving %s:
    %s
cs: Chyba při vyhledávání %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
cs: Chyba při vyhledávání %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
cs: Chyba při čtení ze souboru vyhledávače:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
cs: Správce procesů skončil bez odpovědi na náš požadavek

en: Error converting %s to punycode: %d
cs: Chyba při konverzi %s na "maličký" kód: %d

en: Thread creation failure: %s
cs: Chyba při vytváření vlákna: %s

en: Unknown reason
cs: Neznámý důvod

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
cs: Přerušení DNS vyhledávání v Tor Proxy módu.

en: Error reading %s: 
    %s.
cs: Chyba při čtení %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
cs: Chyba při zápisu %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
cs: Chyba při přístupu k %s: 
    %s.

en: Directory is not writable.
cs: Do adresáře nelze zapisovat.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
cs: Nemohu odeslat soubor s 0 bajty.

en: Cannot send a directory.
cs: Nemohu odeslat adresář.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
cs: %s není obyčejný soubor. Zbaběle odmítám jej přepsat.

en: File is not readable.
cs: Soubor není pro čtení.

en: %s wants to send you %s (%s)
cs: %s vám chce poslat %s (%s)

en: %s wants to send you a file
cs: %s vám chce poslat soubor

en: Accept file transfer request from %s?
cs: Přijmout požadavek na přenos souboru od %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
cs: Je k dispozici soubor pro stažení z:
    Vzdálený počítač: %s
    Vzdálený port: %d

en: %s is offering to send file %s
cs: %s nabízí poslat soubor %s

en: %s is not a valid filename.
cs: %s není platný název souboru.

en: Offering to send %s to %s
cs: Nabízím %2$s poslat %1$s

en: Starting transfer of %s from %s
cs: Začínám přenos %s od %s

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
cs: Přenos souboru <A HREF="file://%s">%s</A> dokončen

en: Transfer of file %s complete
cs: Přenos souboru %s dokončen

en: File transfer complete
cs: Přenos souborů dokončen

en: You cancelled the transfer of %s
cs: Zrušili jste přenos %s

en: File transfer cancelled
cs: Přenos souborů zrušen

en: %s cancelled the transfer of %s
cs: %s zrušil přenos %s

en: %s cancelled the file transfer
cs: %s zrušil přenos souborů

en: File transfer to %s failed.
cs: Přenos souboru k %s selhal.

en: File transfer from %s failed.
cs: Přenos souboru od %s selhal.

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
cs: <b><font color="red">Nástroj pro zaznamenávání nemá funkci read</font></b>

en: Plain text
cs: Prostý text

en: Old flat format
cs: Starý plochý formát

en: Logging of this conversation failed.
cs: Zaznamenávání této konverzace selhalo.

en: <span style="color: #16569E"><span style="font-size: smaller">(%s)</span> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></span> %s<br>
cs: <span style="color: #16569E"><span style="font-size: smaller">(%s)</span> <b>%s &lt;AUTO-ODPOVĚĎ&gt;:</b></span> %s<br>

en: <span style="color: #A82F2F"><span style="font-size: smaller">(%s)</span> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></span> %s<br>
cs: <span style="color: #A82F2F"><span style="font-size: smaller">(%s)</span> <b>%s &lt;AUTO-ODPOVĚĎ&gt;:</b></span> %s<br>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
cs: <font color="red"><b>Nemohu najít cestu záznamu!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
cs: <font color="red"><b>Nemohu přečíst soubor: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
cs: (%s) %s <AUTO-ODPOVĚĎ>: %s

en: 
    
    Message from Farsight:
cs: 
    
    Zpráva od Farsight:

en: Error initializing the call. This probably denotes problem in installation of GStreamer or Farsight.
cs: Chyba při inicializaci volání. Pravděpodobně problém v instalaci GStreamer nebo Farsight.

en: Network error.
cs: Chyba sítě.

en: Codec negotiation failed. This problem might be resolved by installing more GStreamer codecs.
cs: Vyjednávání kodeku selhalo. Problém by mohl být vyřešen instalací dalších GStreamer kodeků.

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
cs: Kodek nenalezen. Nainstalujte GStreamer kodek z balíčku zásuvných modulů GStreamer.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
cs: Nezanechán kodek. Preference v fs-codecs.conf jsou příliš přísné.

en: Could not connect to the remote party
cs: Nemohu se připojit ke vzdálené párty

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
cs: Nastala neobnovitelná Farsight2 chyba.

en: A non-recoverable Farstream error has occurred.
cs: Nastala neodstranitelná Farsight chyba.

en: Error with your microphone
cs: Chyba mikrofonu

en: Error with your webcam
cs: Chyba webové kamery

en: Conference error
cs: Chyba konference

en: Error creating session: %s
cs: Chyba vytváření sezení: %s

en: Could not create media pipeline
cs: Nemohu vytvořit rouru pro média

note: Translators: This is a noun that refers to one * possible audio input device. The device can help the * user to check if her speakers or headphones have been * set up correctly for voice calling. "audiotestsrc wave=silence", "Silence",
en: Test Sound
cs: Otestovat zvuk

en: Disabled
cs: Zakázané

note: Translators: This is a noun that refers to one * possible video input device. The device produces * a test "monoscope" image that can help the user check * the video output has been set up correctly without * needing a webcam connected to the computer.
en: Test Pattern
cs: Otestovat vzor

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
cs: Používáte %s, ale tento zásuvný modul vyžaduje %s.

en: This plugin has not defined an ID.
cs: Tento zásuvný modul nedefinoval ID.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
cs: Magie zásuvného modulu %d nesouhlasí (potřebuji %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
cs: Verze ABI %d.%d.x nesouhlasí (potřebuji %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
cs: Zásuvný modul neimplementuje všechny vyžadované funkce (list_icon, login a close)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
cs: Vyžadovaný zásuvný modul %s nebyl nalezen. Nainstalujte prosím tento zásuvný modul a zkuste to znovu.

en: Unable to load the plugin
cs: Nemohu načíst zásuvný modul

en: The required plugin %s was unable to load.
cs: Vyžadovaný zásuvný modul %s nebylo možné načíst.

en: Unable to load your plugin.
cs: Nemohu načíst váš zásuvný modul.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
cs: %s vyžaduje %s, ale ten selhal při odebrání.

en: Autoaccept
cs: Automatické přijímání

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
cs: Automaticky přijímat požadavky na přenosy souborů od vybraných uživatelů.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
cs: Automaticky přijatý přenos souboru "%s" od "%s" dokončen.

en: Autoaccept complete
cs: Automatické přijetí dokončeno

en: When a file-transfer request arrives from %s
cs: Když přijde požadavek na přenos souboru od %s

en: Set Autoaccept Setting
cs: Nastavit automatické přijímání

en: _Save
cs: _Uložit

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: Ask
cs: Zeptat se

en: Auto Accept
cs: Automaticky přijmout

en: Auto Reject
cs: Automaticky odmítnout

en: Autoaccept File Transfers...
cs: Automaticky přijímané přenosy souborů...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
cs: Cesta, kam ukládat soubory
    (Zadejte prosím plnou cestu)

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
cs: Když přijde požadavek na přenos souboru od někoho,
    kdo není v seznamu kamarádů:

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
cs: Upozornit vyskakovacím oknem, když je automaticky přijatý přenos souboru dokončen
    (jen když neexistuje konverzace s odesílatelem)

en: Create a new directory for each user
cs: Vytvořit nový adresář pro každého uživatele

en: Escape the filenames
cs: Upravit jména souborů

en: Notes
cs: Poznámky

en: Enter your notes below...
cs: Zadejte své poznámky níže...

en: Edit Notes...
cs: Upravit poznámky...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
cs: Poznámky o kamarádech

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
cs: Ukládat poznámky o konkrétních kamarádech.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
cs: Přidá možnost ukládat poznámky o kamarádech do vašeho seznamu kamarádů.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
cs: Test šifer

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
cs: Testuje šifry dodávané s libpurple.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
cs: Příklad DBusu

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
cs: Příklad zásuvného modulu DBus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
cs: Ovládání souborem

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
cs: Umožňuje ovládat zadáváním příkazů v souboru.

en: Minutes
cs: minut

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
cs: Tvůrce nečinnosti

en: Set Account Idle Time
cs: Nastavit čas nečinnosti účtu

en: _Set
cs: _Nastavit

en: None of your accounts are idle.
cs: Žádný váš účet není nečinný.

en: Unset Account Idle Time
cs: Odebrat čas nečinnosti účtu

en: _Unset
cs: _Odebrat

en: Set Idle Time for All Accounts
cs: Nastavit čas nečinnosti pro všechny účty

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
cs: Odebrat čas nečinnosti pro všechny nečinné účty

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
cs: Umožňuje vám ručně nastavit, jak dlouho jste byli nečinní

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
cs: Testovací klient IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
cs: Test podpory IPC zásuvných modulů jako klient.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
cs: Test podpory IPC zásuvných modulů jako klient. Nalezne zásuvný modul serveru a zavolá zaregistrované příkazy.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
cs: Server testu IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
cs: Test podpory IPC zásuvných modulů jako server.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
cs: Test podpory IPC zásuvných modulů jako server. Zaregistruje příkazy IPC.

en: Hide Joins/Parts
cs: Skrýt Připojení/Odchod

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
cs: Pro místnosti kde je více lidí než zadaný počet

en: If user has not spoken in this many minutes
cs: Uživatel nepromluvil několik minut

en: Apply hiding rules to buddies
cs: Aplikovat pravidlo skrývání na kamarády

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
cs: Skrývání připojování/odpojování

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
cs: Skrývat přílišné zprávy o připojování/odpojování

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
cs: Tento zásuvný modul skrývá zprávy o připojování/odpojování ve velkých místnostech, kromě uživatelů aktivně se účastnících konverzace.

en: User is offline.
cs: Uživatel je odpojen.

en: Auto-response sent:
cs: Automatická odpověď odeslána:

en: %s has signed off.
cs: %s se odhlásil.

en: One or more messages may have been undeliverable.
cs: Jedna nebo více zpráv možná nebyla doručitelná.

en: You were disconnected from the server.
cs: Byli jste odpojeni od serveru.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
cs: Momentálně jste odpojeni. Zprávy nebudou přijímány, pokud nejste přihlášeni.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
cs: Zprávu nelze odeslat, protože byla překročena maximální délka.

en: Message could not be sent.
cs: Zprávu nelze odeslat.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
cs: Obecné nastavení čtení záznamů

en: Fast size calculations
cs: Rychlé výpočty velikosti

en: Use name heuristics
cs: Používat heuristiku pro jména

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
cs: Adresář záznamů

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
cs: Čtečka záznamů

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
cs: Zahrnuje záznamy jiných klientů IM v prohlížeči záznamů.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
cs: Při prohlížení záznamů tento zásuvný modul přidá záznamy z jiných klientů IM. Momentálně se to týká Adium, MSN Messenger, aMSN a Trillian.
    
    VAROVÁNÍ: Tento zásuvný modul je ještě alfa kód a může často padat. Používejte jej na své vlastní nebezpečí!

en: Mono Plugin Loader
cs: Nástroj pro načtení zásuvných modulů Mono

en: Loads .NET plugins with Mono.
cs: Načítá zásuvné moduly .NET pomocí Mono.

en: Add new line in IMs
cs: Přidat nový řádek do IM

en: Add new line in Chats
cs: Přidat nový řádek v chatech

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
cs: Nový řádek

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
cs: Připojí nový řádek před zobrazovanou zprávu.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
cs: Připojí nový řádek před zprávy, takže se v okně konverzace zbytek zprávy objeví pod jménem uživatele.

en: Offline Message Emulation
cs: Emulace zprávy při odpojení

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
cs: Uložit zprávy poslané odpojeným uživatelům jako sledování.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
cs: Ostatní zprávy budou uloženy jako sledování. Můžete sledování upravit/odstranit v dialogu `Sledování kamaráda'.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
cs: "%s" je momentálně odpojen. Chcete uložit zbytek zpráv ve sledování a automaticky je odeslat, když se "%s" znovu připojí?

en: Offline Message
cs: Zprávy při odpojení

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
cs: Sledování můžete upravit/odstranit v dialogu `Sledování kamaráda'

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Save offline messages in pounce
cs: Ukládat zprávy při odpojení do sledování

en: Do not ask. Always save in pounce.
cs: Neptat se. Vždy uložit do sledování.

en: One Time Password
cs: Jednorázové heslo

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
cs: Podpora jednorázového hesla

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
cs: Vynutit použití hesel jednorázově.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
cs: Umožňuje vynutit, že hesla, která nejsou uložena, jsou použita jen pro jedno připojení.
    Poznámka: Heslo účtu nemusí být uloženo.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
cs: Nástroj pro načtení zásuvných modulů Perlu

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
cs: Poskytuje podporu pro načítání zásuvných modulů v perlu.

en: Psychic Mode
cs: Telepatický režim

en: Psychic mode for incoming conversation
cs: Telepatický režim pro příchozí konverzace

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for XMPP and Sametime
cs: Způsobí, že okna konverzací se objeví, když vám jiní uživatelé začnou psát zprávu. Funguje s XMPP a Sametime

en: You feel a disturbance in the force...
cs: Cítíte narušení síly...

en: Only enable for users on the buddy list
cs: Povolit jen uživatelům na seznamu kamarádů

en: Disable when away
cs: Zakázat při nepřítomnosti

en: Display notification message in conversations
cs: Zobrazovat upozorňující zprávu v konverzacích

en: Raise psychic conversations
cs: Zvyšovat telepatické konverzace

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
cs: Test signálů

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
cs: Test pro zjištění, jestli všechny signály fungují správně.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
cs: Jednoduchý zásuvný modul

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
cs: Test pro zjištění, zda většina věcí funguje.

en: TLS/SSL Versions
cs: Verze TLS/SSL

en: Minimum Version
cs: Minimální verze

en: Maximum Version
cs: Maximální verze

note: TODO: look into how to do this for older versions?
en: Not Supported for NSS < 3.14
cs: Nepodporováno pro NSS < 3.14

en: Ciphers
cs: Šifry

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: NSS Preferences
cs: Nastavení NSS

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Configure Ciphers and other Settings for the NSS SSL/TLS Plugin
cs: Konfigurace šifer a dalšího nastavení pro zásuvný modul NSS SSL/TSL

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
cs: Certifikáty X.509

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
cs: Poskytuje podporu SSL pomocí GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
cs: Poskytuje podporu SSL pomocí Mozilla NSS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
cs: Poskytuje rozhraní pro knihovny podpory SSL.

en: %s is no longer away.
cs: %s už není pryč.

en: %s has gone away.
cs: %s šel pryč.

en: %s has become idle.
cs: %s se stal nečinným.

en: %s is no longer idle.
cs: %s už není nečinný.

en: %s has signed on.
cs: %s se přihlásil.

en: Notify When
cs: Upozorňovat, když

en: Buddy Goes _Away
cs: Kamarád jde _pryč

en: Buddy Goes _Idle
cs: Kamarád se stane _nečinným

en: Buddy _Signs On/Off
cs: Kamarád se při_hlásí/odhlásí

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
cs: Upozornění na stav kamaráda

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
cs: Upozorňuje v okně konverzace, když kamarád je nebo přestane být pryč nebo nečinný.

en: Tcl Plugin Loader
cs: Nástroj pro načtení zásuvných modulů Tcl

en: Provides support for loading Tcl plugins
cs: Poskytuje podporu pro načítání zásuvných modulů v Tcl

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
cs: Nemohu detekovat instalaci ActiveTCL. Pokud chcete používat zásuvné moduly TCL, nainstalujte ActiveTCL z http://www.activestate.com

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see https://developer.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
cs: Apple "Bonjour for Windows" toolkit nebyl nalezen, viz https://developer.pidgin.im/BonjourWindows pro další informace.

en: Unable to listen for incoming IM connections
cs: Nemohu poslouchat příchozí spojení IM

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
cs: Nemohu vytvořit spojení s místním serverem mDNS. Běží?

en: First name
cs: Křestní jméno

en: Last name
cs: Příjmení

en: AIM Account
cs: Účet AIM

en: XMPP Account
cs: Účet XMPP

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu Bonjour

en: Purple Person
cs: Osoba Purple

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
cs: Lokální port

en: %s has closed the conversation.
cs: %s zavřel konverzaci.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
cs: Nemohu odeslat zprávu, konverzaci nelze spustit.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
cs: Chyba při komunikaci s lokálním mDNSResponderem.

en: Invalid proxy settings
cs: Neplatná nastavení proxy

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
cs: Buď jméno počítače nebo číslo portu uvedené pro vámi zadaný typ proxy je neplatné.

en: Save Buddylist...
cs: Uložit seznam kamarádů...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
cs: Váš seznam kamarádů je prázdný, do souboru nebylo nic zapsáno.

en: Buddylist saved successfully!
cs: Seznam kamarádů úspěšně uložen!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
cs: Nemohu zapsat seznam kamarádů pro %s do %s

en: Couldn't load buddylist
cs: Nemohu načíst seznam kamarádů

en: Load Buddylist...
cs: Načíst seznam kamarádů...

en: Buddylist loaded successfully!
cs: Seznam kamarádů úspěšně načten!

en: Save buddylist...
cs: Uložit seznam kamarádů...

en: Load buddylist from file...
cs: Načíst seznam kamarádů ze serveru...

en: City
cs: Město

en: Year of birth
cs: Rok narození

en: Gender
cs: Pohlaví

en: Male or female
cs: Muž nebo žena

en: Male
cs: Muž

en: Female
cs: Žena

en: Only online
cs: Jen připojené

en: Find buddies
cs: Hledat kamarády

en: Please, enter your search criteria below
cs: Zadejte prosím podmínky hledání níže

en: Show status to:
cs: Ukázat stav:

en: All people
cs: Všichni lidé

en: Only buddies
cs: Jen kamarádi

en: Change status broadcasting
cs: Změnit stav vysílání

en: Please, select who can see your status
cs: Prosím vyberte, kdo může vidět váš stav

en: Select a chat for buddy: %s
cs: Vyberte chat pro kamaráda: %s

en: Add to chat...
cs: Přidat k chatu...

note: Global
en: Available
cs: Přítomen

en: Do Not Disturb
cs: Nerušit

note: Away stuff
en: Away
cs: Pryč

en: First Name
cs: Křestní jméno

en: Birth Year
cs: Rok narození

en: Unable to display the search results.
cs: Nemohu zobrazit výsledky hledání.

en: Gadu-Gadu Public Directory
cs: Veřejný adresář Gadu-Gadu

en: Search results
cs: Výsledky hledání

en: No matching users found
cs: Nenalezen žádný odpovídající uživatel

en: There are no users matching your search criteria.
cs: Neexistuje žádný uživatel odpovídající vašim podmínkám hledání.

en: Unable to read from socket
cs: Nemohu číst ze socketu

en: Connected
cs: Připojen

en: Connection failed
cs: Spojení selhalo

en: Add to chat
cs: Přidat k chatu

en: Chat _name:
cs: _Název chatu:

note: connect to the server
en: Connecting
cs: Připojuji se

en: Unable to resolve hostname: %s
cs: Nemohu vyřešit jméno hosta: %s

en: Chat error
cs: Chyba chatu

en: This chat name is already in use
cs: Tento název chatu se již používá

en: Not connected to the server
cs: Nepřipojen k serveru

en: Find buddies...
cs: Hledat kamarády...

en: Save buddylist to file...
cs: Uložit seznam kamarádů do souboru...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu Gadu-Gadu

note: summary
en: Polish popular IM
cs: Populární polský IM

en: Gadu-Gadu User
cs: Uživatel Gadu-Gadu

en: Don't use encryption
cs: Nepoužívat šifrování

en: Use encryption if available
cs: Používat šifrování, pokud je k dispozici

note: TODO
en: Require encryption
cs: Vyžadovat šifrování

en: Connection security
cs: Bezpečnost spojení

en: Unknown command: %s
cs: Neznámý příkaz: %s

en: current topic is: %s
cs: aktuální téma je: %s

en: No topic is set
cs: Nenastaveno žádné téma

en: File Transfer Failed
cs: Přenos souborů selhal

en: Unable to open a listening port.
cs: Nemohu otevřít poslouchající port.

en: Error displaying MOTD
cs: Chyba při zobrazování MOTD

en: No MOTD available
cs: MOTD není k dispozici

en: There is no MOTD associated with this connection.
cs: S tímto spojením není asociována MOTD.

en: MOTD for %s
cs: MOTD pro %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
cs: Ztraceno spojení se serverem: %s

en: View MOTD
cs: Zobrazit MOTD

en: _Channel:
cs: _Kanál:

en: _Password:
cs: _Heslo:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
cs: Přezdívky IRC a jméno serveru nemohou obsahovat mezery

en: SSL support unavailable
cs: Podpora SSL není k dispozici

en: Unable to connect
cs: Nemohu se připojit

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
cs: Nemohu připojit: %s

en: Server closed the connection
cs: Server zavřel spojení.

en: Users
cs: Uživatelé

en: Topic
cs: Téma

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
cs: Zásuvný modul protokolu IRC, který není tak špatný

en: Encodings
cs: Kódování

en: Auto-detect incoming UTF-8
cs: Automaticky detekovat příchozí UTF-8

en: Ident name
cs: Identifikační jméno

en: Real name
cs: Skutečné jméno

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
cs: Používat SSL

en: Authenticate with SASL
cs: Autentizace pomocí SASL

en: SASL login name
cs: SASL přihlašovací jméno

en: Allow plaintext SASL auth over unencrypted connection
cs: Povolit textovou autentizaci SASL po nešifrovaných proudech

en: Seconds between sending messages
cs: Interval mezi posláním zpráv v sekundách

en: Maximum messages to send at once
cs: Maximální počet zpráv poslaných najednou

en: Bad mode
cs: Špatný mód

en: Ban on %s by %s, set %s ago
cs: Ban na %s od %s, nastaven před %s

en: Ban on %s
cs: Ban na %s

en: End of ban list
cs: Konec seznamu banů

en: You are banned from %s.
cs: Byl vám zakázán vstup do %s.

en: Banned
cs: Zakázán

en: Cannot ban %s: banlist is full
cs: Nemohu zakázat %s: seznam zakázaných je plný

en:  <i>(identified)</i>
cs:  <i>(identifikován)</i>

en: Nick
cs: Přezdívka

en: Login name
cs: Přihlašovací jméno

en: Host name
cs: Název počítače

en: Currently on
cs: Momentálně na

en: Idle for
cs: Nečinný po

en: Online since
cs: Připojen od

en: <b>Defining adjective:</b>
cs: <b>Definující přídavné jméno:</b>

en: Glorious
cs: Nádherný

en: %s has changed the topic to: %s
cs: %s změnil téma na: %s

en: %s has cleared the topic.
cs: %s vyčistil téma.

en: The topic for %s is: %s
cs: Téma pro %s je: %s

en: Topic for %s set by %s at %s on %s
cs: Téma pro %s nastaveno %s v %s %s

en: Unknown message '%s'
cs: Neznámá zpráva '%s'

en: Unknown message
cs: Neznámá zpráva

en: The IRC server received a message it did not understand.
cs: IRC server přijal zprávu, které nerozuměl.

en: Users on %s: %s
cs: Uživatelé na %s: %s

en: Time Response
cs: Odpověď s časem

en: The IRC server's local time is:
cs: Místní čas IRC serveru je:

en: No such channel
cs: Takový kanál neexistuje

note: does this happen?
en: no such channel
cs: Takový kanál neexistuje

en: User is not logged in
cs: Uživatel není přihlášen

en: No such nick or channel
cs: Taková přezdívka nebo kanál neexistuje

en: Could not send
cs: Nemohu odeslat

en: Joining %s requires an invitation.
cs: Připojení se k %s vyžaduje pozvání.

en: Invitation only
cs: Jen pro pozvané

en: You have been kicked by %s: (%s)
cs: Byli jste vykopnuti z %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
cs: Vykopnut od %s: (%s)

en: mode (%s %s) by %s
cs: režim (%s %s) od %s

en: Invalid nickname
cs: Neplatná přezdívka

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
cs: Vámi zvolená přezdívka byla serverem odmítnuta. Pravděpodobně obsahuje neplatné znaky.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
cs: Vámi zvolený název účtu byl serverem odmítnut. Pravděpodobně obsahuje neplatné znaky.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
cs: Přezdívka "%s" se již používá

en: Nickname in use
cs: Přezdívka se používá

en: Cannot change nick
cs: Nemohu změnit přezdívku

en: Could not change nick
cs: Nemohu změnit přezdívku

en: You have parted the channel%s%s
cs: Opustili jste kanál%s%s

en: Error: invalid PONG from server
cs: Chyba: neplatný PONG od serveru

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
cs: Odpověď na PING -- zpoždění: %lu sekund

en: Cannot join %s: Registration is required.
cs: Nemohu se připojit k %s: Je vyžadována registrace.

en: Cannot join channel
cs: Nemohu se připojit ke kanálu

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
cs: Přezdívka nebo kanál je dočasně nedostupná.

en: Wallops from %s
cs: Wallops od %s

en: Failed to initialize SASL authentication: %s
cs: Selhala inicializace SASL autentizace: %s

en: SASL authentication failed: No worthy authentication mechanisms found.
cs: SASL autentizace selhala: Nenalezen vhodný mechanismus autentizace.

en: SASL authentication failed: %s
cs: SASL autentizace selhala: %s

en: SASL authentication failed: Server does not support SASL authentication.
cs: SASL autentizace selhala: Server nepodporuje SASL autentizaci.

en: SASL authentication failed: Initializing SASL failed.
cs: SASL autentizace selhala: Inicializace SASL selhala.

en: Incorrect Password
cs: Nesprávné heslo

en: SASL authentication failed: No worthy mechanisms found
cs: SASL autentizace selhala: Nenalezen vhodný mechanismus

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
cs: action &lt;akce, kterou provést&gt;: Provést akci.

en: authserv: Send a command to authserv
cs: authserv: Odeslat příkaz authservu

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
cs: away [zpráva]: Nastavit zprávu o nepřítomnosti, nebo nepoužijte žádnou zprávu pro návrat z nepřítomnosti.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
cs: ctcp <přezdívka> <zpráva>: pošle ctcp zprávu.

en: chanserv: Send a command to chanserv
cs: chanserv: Odeslat příkaz chanservu

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
cs: deop &lt;přezd1&gt; [přezd2] ...:  Odejmout někomu stav operátora kanálu. Abyste to mohli udělat, musíte být operátor kanálu.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
cs: devoice &lt;přezd1&gt; [přezd2] ...: Odejmout někomu stav hlasu v kanálu, což mu brání mluvit, pokud je kanál moderován (+m). Abyste to mohli udělat, musíte být operátor kanálu.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
cs: invite &lt;přezd&gt; [místnost]: Pozvat někoho, aby se k vám přidal v určeném nebo aktuálním kanálu.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
cs: j &lt;místnost1&gt;[,místnost1][,...] [klíč1[,klíč2][,...]]: Vstoupit do jednoho nebo více kanálů, nepovinně s poskytnutím klíče kanálu, je-li to vyžadováno.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
cs: join &lt;místnost1&gt;[,místnost1][,...] [klíč1[,klíč2][,...]]: Vstoupit do jednoho nebo více kanálů, nepovinně s poskytnutím klíče kanálu, je-li to vyžadováno.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
cs: kick &lt;přezdívka&gt; [zpráva]: Odstranit někoho z kanálu. Abyste to mohli udělat, musíte být operátor kanálu.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
cs: list: Zobrazit seznam místností chatu na síti. <i>Varování, některé servery vás za to mohou odpojit.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
cs: me &lt;akce, kterou provést&gt;: Provést akci.

en: memoserv: Send a command to memoserv
cs: memoserv: Odeslat příkaz memoservu

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
cs: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;přezdívka|kanál&gt;: Nastavit nebo odebrat režim kanálu nebo uživatele.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
cs: msg &lt;přezdívka&gt; &lt;zpráva&gt;: Poslat soukromou zprávu uživateli (ne kanálu).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
cs: names [kanál]: Vypsat uživatele momentálně v kanálu.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
cs: nick &lt;nová přezdívka&gt;: Změnit vaši přezdívku.

en: nickserv: Send a command to nickserv
cs: nickserv: Odeslat příkaz nickservu

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
cs: notice &lt;cíl&gt;: Odeslat kamarádovi nebo do chatu poznámku.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
cs: op &lt;přezd1&gt; [přezd2] ...: Udělit někomu stav operátora kanálu. Abyste to mohli udělat, musíte být operátor kanálu.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
cs: operwall &lt;zpráva&gt;: Pokud nevíte, co to je, pravděpodobně to nemůžete použít.

en: operserv: Send a command to operserv
cs: operserv: Odeslat příkaz operservu

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
cs: part [místnost] [zpráva]: Opustit aktuální nebo určený kanál s nepovinnou zprávou.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
cs: ping [přezdívka]: Zjišťuje, jaké zpoždění má uživatel (nebo server, pokud není určen uživatel).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
cs: query &lt;přezdívka&gt; &lt;zpráva&gt;: Odeslat soukromou zprávu uživateli (ne kanálu).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
cs: quit [zpráva]: Odpojit se od serveru s nepovinnou zprávou.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
cs: quote [...]: Poslat serveru nezpracovaný příkaz.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
cs: remove &lt;přezdívka&gt; [zpráva]: Odstranit někoho z místnosti. Abyste to mohli udělat, musíte být operátor kanálu.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
cs: time: Zobrazí momentální místní čas na IRC serveru.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
cs: topic [nové téma]: Zobrazit nebo změnit téma kanálu.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
cs: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: Nastavit nebo odebrat režim uživatele.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
cs: version [přezdívka]: poslat uživateli požadavek CTCP VERSION

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
cs: voice &lt;přezd1&gt; [přezd2] ...: Udělit někomu stav hlasu v kanálu. Abyste to mohli udělat, musíte být operátor kanálu.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
cs: wallops &lt;zpráva&gt;: Pokud nevíte, co to je, pravděpodobně to nemůžete použít.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
cs: whois [server] &lt;přezdívka&gt;: Získat informace o uživateli.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
cs: whois &lt;přezdívka&gt;: Získat informace o uživateli, který se odpojil.

en: Reply time from %s: %lu seconds
cs: Čas odpovědi z %s: %lu sekund

en: CTCP PING reply
cs: Odpověď na CTCP PING

en: Disconnected.
cs: Odpojen.

en: Unknown Error
cs: Neznámá chyba

en: Ad-Hoc Command Failed
cs: Selhal příkaz Ad-Hoc

en: execute
cs: spustit

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
cs: Server vyžaduje textovou autentizaci v nešifrovaném proudu

note: This happens when the server sends back jibberish * in the "additional data with success" case. * Seen with Wildfire 3.0.1.
en: Invalid response from server
cs: Neplatná odpověď od serveru

en: Server does not use any supported authentication method
cs: Server nepoužívá žádnou podporovanou metodu autentizace

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
cs: %s vyžaduje textovou autentizaci přes nešifrované spojení. Povolit to a pokračovat v autentizaci?

en: Plaintext Authentication
cs: Textová autentizace

en: You require encryption, but it is not available on this server.
cs: Vyžadujete šifrování, ale to není na serveru dostupné.

en: Invalid challenge from server
cs: Neplatná výzva od serveru

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
cs: Server považuje ověření za kompletní, ale klient ne

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
cs: Server může vyžadovat textovou autentizaci v nešifrovaném proudu

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
cs: %s může vyžadovat textovou autentizaci přes nešifrované spojení. Povolit to a pokračovat v autentizaci?

en: SASL authentication failed
cs: SASL autentizace selhala

en: SASL error: %s
cs: Chyba SASL: %s

en: Unable to canonicalize username
cs: Nemohu posvětit uživatelské jméno

en: Unable to canonicalize password
cs: Nemohu posvětit heslo

en: Malicious challenge from server
cs: Zlomyslná výzva od serveru

en: Unexpected response from server
cs: Neočekávaná odpověď od serveru

en: The BOSH connection manager terminated your session.
cs: Správce připojení BOSH ukončil sezení.

en: No session ID given
cs: Neudáno ID sezení

en: Unsupported version of BOSH protocol
cs: Nepodporovaná verze BOSH protokolu

en: Unable to establish a connection with the server
cs: Nemohu navázat spojení se serverem

en: Unable to establish a connection with the server: %s
cs: Nemohu navázat spojení se serverem: %s

en: Unable to establish SSL connection
cs: Nemohu navázat SSL spojení

en: Full Name
cs: Celé jméno

en: Family Name
cs: Příjmení

en: Given Name
cs: Křestní jméno

en: Street Address
cs: Adresa ulice

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
cs: Rozšířená adresa

en: Locality
cs: Lokalita

en: Postal Code
cs: PSČ

en: Country
cs: Země

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
cs: Telefon

en: Organization Name
cs: Název organizace

en: Organization Unit
cs: Jednotka organizace

en: Job Title
cs: Název zaměstnání

en: Birthday
cs: Datum narození

en: Description
cs: Popis

en: Edit XMPP vCard
cs: Upravit vCard XMPP

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
cs: Všechny údaje níže jsou nepovinné. Zadejte jen ty informace, které chcete.

en: Client
cs: Klient

en: Operating System
cs: Operační systém

en: Local Time
cs: Místní čas

en: Priority
cs: Priorita

en: Resource
cs: Zdroj

en: Logged Off
cs: Odhlášen

en: %s ago
cs: před %s

en: Middle Name
cs: Prostřední jméno

en: Address
cs: Adresa

en: Photo
cs: Foto

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
cs: %s už nebude schopen sledovat změny stavu. Chcete pokračovat?

en: Cancel Presence Notification
cs: Zrušit upozornění na přítomnosti

en: Un-hide From
cs: Zrušit skrytí Od

en: Temporarily Hide From
cs: Dočasně skrýt Od

en: (Re-)Request authorization
cs: (Znovu) vyžádat autorizaci

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
cs: Odhlásit

en: Initiate _Chat
cs: Začít _chat

en: Log In
cs: Přihlášení

en: Log Out
cs: Odhlášení

en: Last Name
cs: Příjmení

en: The following are the results of your search
cs: Výsledky vašeho hledání jsou následující

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
cs: Hledejte kontakt zadáním kritérií hledání do daných políček. Poznámka: Všechna pole podporují hledání se zástupnými znaky (%)

en: Directory Query Failed
cs: Hledání v adresáři selhalo

en: Could not query the directory server.
cs: Nemohu se ptát serveru adresáře.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
cs: Instrukce od serveru: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
cs: Hledejte odpovídající uživatele XMPP vyplněním jedno nebo více polí.

en: Email Address
cs: Emailová adresa

en: Search for XMPP users
cs: Hledat uživatele XMPP

note: "Search"
en: Search
cs: Hledat

en: Invalid Directory
cs: Neplatný adresář

en: Enter a User Directory
cs: Zadejte adresář uživatelů

en: Select a user directory to search
cs: Zvolte adresář uživatelů, ve kterém hledat

en: Search Directory
cs: Hledat v adresáři

en: _Room:
cs: _Místnost:

en: _Handle:
cs: _Přezdívka:

en: %s is not a valid room name
cs: %s není platný název místnosti

en: Invalid Room Name
cs: Neplatný název místnosti

en: %s is not a valid server name
cs: %s není platný název serveru

en: Invalid Server Name
cs: Neplatný název serveru

en: %s is not a valid room handle
cs: %s není platná přezdívka místnosti

en: Invalid Room Handle
cs: Neplatná přezdívka místnosti

en: Configuration error
cs: Chyba nastavení

en: Unable to configure
cs: Nemohu nastavit

en: Room Configuration Error
cs: Chyba nastavení místnosti

en: This room is not capable of being configured
cs: Tuto místnost není možné nastavovat

en: Registration error
cs: Chyba registrace

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
cs: Změna přezdívky není podporována v ne-MUC místnostech

en: Error retrieving room list
cs: Chyba při získávání seznamu místností

en: Invalid Server
cs: Neplatný server

en: Enter a Conference Server
cs: Zadejte server konference

en: Select a conference server to query
cs: Zvolte server konference, kterého se ptát

en: Find Rooms
cs: Hledat místnosti

en: Affiliations:
cs: Vztahy:

en: No users found
cs: Uživatelé nebyli nalezeni

en: Roles:
cs: Role:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
cs: Server vyžaduje TLS/SSL, ale podpora TLS/SSL nebyla nalezena.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
cs: Požadujete šifrování, ale nebyla nalezena podpora TLS/SSL.

en: Ping timed out
cs: Ping timeout

en: Invalid XMPP ID
cs: Neplatné ID XMPP

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
cs: Neplatné ID XMPP. Musí být nastaveno uživatelské jméno.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
cs: Neplatné ID XMPP. Musí být nastavena doména.

en: Malformed BOSH URL
cs: Zdeformovaný BOSH URL

en: Registration of %s@%s successful
cs: Registrace %s@%s úspěšná

en: Registration to %s successful
cs: Registrace pro %s úspěšná

en: Registration Successful
cs: Registrace úspěšná

en: Registration Failed
cs: Registrace selhala

en: Registration from %s successfully removed
cs: Registrace z %s úspěšně odebrána

en: Unregistration Successful
cs: Zrušení registrace úspěšné

en: Unregistration Failed
cs: Zrušení registrace selhalo

en: State
cs: Stát

en: Postal code
cs: PSČ

en: Phone
cs: Telefon

en: Date
cs: Datum

en: Already Registered
cs: Již zaregistrován

en: Password
cs: Heslo

en: Unregister
cs: Zrušit registraci

en: Please fill out the information below to change your account registration.
cs: Pro změnu vašeho účtu prosím vyplňte informace níže.

en: Please fill out the information below to register your new account.
cs: Pro zaregistrování vašeho nového účtu prosím vyplňte informace níže.

en: Register New XMPP Account
cs: Zaregistrovat nový účet XMPP

en: Register
cs: Registrovat

en: Change Account Registration at %s
cs: Změnit registraci účtu na %s

en: Register New Account at %s
cs: Zaregistrovat nový účet na %s

en: Change Registration
cs: Změnit registraci

en: Error unregistering account
cs: Chyba zrušení registrace účtu

en: Account successfully unregistered
cs: Účet úspěšně odregistrován

en: Initializing Stream
cs: Inicializuji proud

en: Initializing SSL/TLS
cs: Inicializace SSL/TLS

en: Authenticating
cs: Autentizuji

en: Re-initializing Stream
cs: Re-inicializuji proud

en: Server doesn't support blocking
cs: Server nepodporuje blokování

en: Not Authorized
cs: Neautorizován

en: Mood
cs: Nálada

en: Now Listening
cs: teď poslouchá

en: Both
cs: Obojí

en: From (To pending)
cs: Z (do čeká)

en: From
cs: Z

en: To
cs: Do

en: None (To pending)
cs: Žádné (do čeká)

en: None
cs: Žádné

en: Subscription
cs: Přihlášení

en: Mood Text
cs: Text nálady

en: Allow Buzz
cs: Povolit buzení

en: Mood Name
cs: Jméno nálady

en: Mood Comment
cs: Komentář k náladě

en: Tune Artist
cs: Poslouchaný umělec

en: Tune Title
cs: Poslouchaný titul

en: Tune Album
cs: Album

en: Tune Genre
cs: Žánr

en: Tune Comment
cs: Komentář k poslechu

en: Tune Track
cs: Píseň

en: Tune Time
cs: Čas

en: Tune Year
cs: Rok

en: Tune URL
cs: URL

en: Password Changed
cs: Heslo změněno

en: Your password has been changed.
cs: Vaše heslo bylo změněno.

en: Error changing password
cs: Chyba při změně hesla

en: Password (again)
cs: Heslo (znovu)

en: Change XMPP Password
cs: Změnit heslo XMPP

en: Please enter your new password
cs: Zadejte prosím své nové heslo

en: Set User Info...
cs: Nastavit informace o uživateli...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
cs: Změnit heslo...

note: }
en: Search for Users...
cs: Hledat uživatele...

en: Bad Request
cs: Špatný požadavek

en: Conflict
cs: Konflikt

en: Feature Not Implemented
cs: Funkce neimplementována

en: Forbidden
cs: Zakázáno

en: Gone
cs: Pryč

en: Internal Server Error
cs: Interní chyba serveru

en: Item Not Found
cs: Položka nenalezena

en: Malformed XMPP ID
cs: Neplatné ID XMPP

en: Not Acceptable
cs: Nepřijatelné

en: Not Allowed
cs: Nepovoleno

en: Payment Required
cs: Je vyžadována platba

en: Recipient Unavailable
cs: Příjemce nedostupný

en: Registration Required
cs: Je vyžadována registrace

en: Remote Server Not Found
cs: Vzdálený server nenalezen

en: Remote Server Timeout
cs: Vzdálenému serveru vypršel čas

en: Server Overloaded
cs: Server přetížen

en: Service Unavailable
cs: Služba nedostupná

en: Subscription Required
cs: Vyžadováno přihlášení

en: Unexpected Request
cs: Neočekávaný požadavek

en: Authorization Aborted
cs: Autorizace přerušena

en: Incorrect encoding in authorization
cs: Neplatné kódování v autorizaci

en: Invalid authzid
cs: Neplatné autzid

en: Invalid Authorization Mechanism
cs: Neplatný mechanismus autorizace

en: Authorization mechanism too weak
cs: Mechanismus autorizace příliš slabý

en: Incorrect username or password
cs: Nesprávné jméno uživatele nebo heslo

en: Temporary Authentication Failure
cs: Dočasné selhání autentizace

en: Authentication Failure
cs: Selhání autentizace

en: Bad Format
cs: Špatný formát

en: Bad Namespace Prefix
cs: Špatná předpona prostoru jmen

en: Resource Conflict
cs: Konflikt zdrojů

en: Connection Timeout
cs: Spojení vypršel čas

en: Host Gone
cs: Počítač zmizel

en: Host Unknown
cs: Neznámý počítač

en: Improper Addressing
cs: Nesprávné adresování

en: Invalid ID
cs: Neplatné ID

en: Invalid Namespace
cs: Neplatný prostor jmen

en: Invalid XML
cs: Neplatné XML

en: Non-matching Hosts
cs: Neodpovídající počítače

en: Policy Violation
cs: Porušení pravidel

en: Remote Connection Failed
cs: Selhalo vzdálené připojení

en: Resource Constraint
cs: Omezení zdrojů

en: Restricted XML
cs: Omezené XML

en: See Other Host
cs: Zobrazit druhý počítač

en: System Shutdown
cs: Vypnutí systému

en: Undefined Condition
cs: Nedefinovaná podmínka

en: Unsupported Encoding
cs: Nepodporované kódování

en: Unsupported Stanza Type
cs: Nepodporovaný typ stanza

en: Unsupported Version
cs: Nepodporovaná verze

en: XML Not Well Formed
cs: XML není well-formed

en: Stream Error
cs: Chyba proudu

en: Unable to ban user %s
cs: Nemohu zakázat uživatele %s

en: Unknown affiliation: "%s"
cs: Neznámý vztah: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
cs: Nemohu nastavit vztah uživatele %s na "%s"

en: Unknown role: "%s"
cs: Neznámá role: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
cs: Nemohu nastavit roli "%s" uživateli: %s

en: Unable to kick user %s
cs: Nemohu vykopnout uživatele %s

en: Unable to ping user %s
cs: Nemohu pingnout uživatele %s

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
cs: Nemohu budit, protože není nic známo o %s.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
cs: Nemohu budit, protože %s je asi odpojen.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
cs: Nemohu vzbudit, protože %s to nepodporuje nebo si buzení teď nepřeje dostávat.

en: Buzz
cs: Buzení

en: %s has buzzed you!
cs: %s vás budí!

en: Buzzing %s...
cs: Buzení %s...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
cs: Nemohu inicializovat multimédia s %s: neplatné JID

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
cs: Nemohu inicializovat multimédia s %s: uživatel není online

en: Unable to initiate media with %s: resource is not online
cs: Nemohu inicializovat multimédia s %s: zdroj není online

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
cs: Nemohu inicializovat multimédia s %s: nepřihlášen k přítomnosti uživatele

en: Media Initiation Failed
cs: Selhala inicializace multimédia

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
cs: Zvolte prosím zdroj %s s kterým chcete začít multimediální sezení.

en: Select a Resource
cs: Zvolte zdroj

en: Initiate Media
cs: Inicializovat multimédia

en: Account does not support PEP, can't set mood
cs: Nemohu nastavit náladu. Účet nepodporuje PEP.

en: config:  Configure a chat room.
cs: config: Nastavit místnost chatu.

en: configure:  Configure a chat room.
cs: configure: Nastavit místnost chatu.

en: part [message]:  Leave the room.
cs: part [zpráva]: Opustit místnost.

en: register:  Register with a chat room.
cs: register: Zaregistrovat se u místnosti chatu.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
cs: topic [nové téma]: Zobrazit nebo změnit téma.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
cs: ban &lt;uživatel&gt; [důvod]: Zakázat uživateli přístup do místnosti.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
cs: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Získat uživatele se vytahem nebo nastavit uživatelův vztah k místnosti.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
cs: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Získat uživatelovu roli nebo nastavit uživatelovu roli v místnosti.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
cs: invite &lt;uživatel&gt; [zpráva]: Pozvat uživatele do místnosti.

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
cs: join: &lt;místnost[@server]&gt; [heslo]: Připojit se k chatu.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
cs: kick &lt;uživatel&gt; [důvod]: Vykopnout uživatele z místnosti.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
cs: msg &lt;uživatel&gt; &lt;zpráva&gt;: Poslat soukromou zprávu jinému uživateli.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
cs: ping &lt;jid&gt;:	Ping uživatele/komponenty/serveru.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
cs: buzz: Získat pozornost uživatele zabzučením

en: mood: Set current user mood
cs: nálada: Nastavit náladu

en: Extended Away
cs: Pryč na dlouho

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu XMPP

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
cs: Doména

en: Use old-style SSL
cs: Použít SSL (starý styl)

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
cs: Povolit textovou autentizaci po nešifrovaných proudech

en: Connect port
cs: Port spojení

note: Account options
en: Connect server
cs: Server spojení

en: File transfer proxies
cs: Proxy přenosu souborů

note: this should probably be part of global smiley theme settings * later on
en: Show Custom Smileys
cs: Zobrazovat uživatelské smajlíky

en: %s has left the conversation.
cs: %s opustil konverzaci.

en: Message from %s
cs: Zpráva od %s

en: %s has set the topic to: %s
cs: %s změnil téma na: %s

en: The topic is: %s
cs: Téma je: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
cs: Doručení zprávy pro %s selhalo: %s

en: XMPP Message Error
cs: Chyba zprávy XMPP

en: (Code %s)
cs: (Kód %s)

en: A custom smiley in the message is too large to send.
cs: Vlastní smajlík ve zprávě je pro poslání příliš velký.

en: XMPP stream header missing
cs: Hlavička XMPP přenosu chybí

en: XMPP Version Mismatch
cs: Nesoulad verzí XMPP

en: XMPP stream missing ID
cs: Chybějící ID XMPP přenosu

en: XML Parse error
cs: Chyba zpracování XML

en: Error joining chat %s
cs: Chyba při připojování k chatu %s

en: Error in chat %s
cs: Chyba v chatu %s

en: Create New Room
cs: Vytvořit novou místnost

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
cs: Vytváříte novou místnost. Chcete ji nastavit nebo použít implicitní nastavení?

en: _Configure Room
cs: _Nastavit místnost

en: _Accept Defaults
cs: _Přijmout implicitní

en: No reason
cs: Žádný důvod

en: You have been kicked: (%s)
cs: Byl jste vykopnut: (%s)

en: Kicked (%s)
cs: Vykopnut (%s)

en: Unknown Error in presence
cs: Neznámá chyba v přítomnosti

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
cs: Nemohu odeslat soubor %s, uživatel nepodporuje přenosy souborů

en: File Send Failed
cs: Odeslání souboru selhalo

en: Unable to send file to %s, invalid JID
cs: Nemohu odeslat zprávu k %s, neplatné JID

en: Unable to send file to %s, user is not online
cs: Nemohu odeslat soubor %s, uživatel není připojen

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
cs: Nemohu odeslat soubor %s, nepřihlášen k přítomnosti uživatele

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
cs: Zvolte prosím zdroj %s, kterému chcete odeslat soubor

en: The queue for %s has reached its maximum length of %u.
cs: Fronta pro %s dosála maximální délky %u.

en: XMPP stream management
cs: Správa XMPP přenosu

en: Stanza queue is full
cs: Stanza fronta je plná

en: No further messages will be queued
cs: Žádné další zprávy nebudou zařazeny do fronty

en: Afraid
cs: Vylekaný

en: Amazed
cs: Ohromený

en: Amorous
cs: Vášnivý

en: Angry
cs: Rozzlobený

en: Annoyed
cs: Podrážděný

en: Anxious
cs: Nedočkavý

en: Aroused
cs: Vzrušený

en: Ashamed
cs: Hanbící se

en: Bored
cs: Znuděný

en: Brave
cs: Statečný

en: Calm
cs: Klidný

en: Cautious
cs: Obezřetný

en: Cold
cs: Prochladlý

en: Confident
cs: Sebejistý

en: Confused
cs: Zmatený

en: Contemplative
cs: Rozjímavý

en: Contented
cs: Spokojený

en: Cranky
cs: Nevrlý

en: Crazy
cs: Potrhlý

en: Creative
cs: Tvůrčí

en: Curious
cs: Zvídavý

en: Dejected
cs: Skleslý

en: Depressed
cs: Deprimovaný

en: Disappointed
cs: Zklamaný

en: Disgusted
cs: Znechucený

en: Dismayed
cs: Zděšený

en: Distracted
cs: Rozptýlený

en: Embarrassed
cs: Rozpačitý

en: Envious
cs: Závistivý

en: Excited
cs: Vzrušený

en: Flirtatious
cs: Koketní

en: Frustrated
cs: Rozčarovaný

en: Grateful
cs: Vděčný

en: Grieving
cs: Truchlící

en: Grumpy
cs: Mrzutý

en: Guilty
cs: Provinilý

en: Happy
cs: Šťastný

en: Hopeful
cs: Plný naděje

en: Hot
cs: Žhavý

en: Humbled
cs: Pokorný

en: Humiliated
cs: Pokorný

en: Hungry
cs: Hladový

en: Hurt
cs: Zraněný

en: Impressed
cs: Ohromený

en: In awe
cs: Užaslý

en: In love
cs: Zamilovaný

en: Indignant
cs: Rozhořčený

en: Interested
cs: Zaujat

en: Intoxicated
cs: Opilý

en: Invincible
cs: Neporazitelný

en: Jealous
cs: Žárlivý

en: Lonely
cs: Osamělý

en: Lost
cs: Ztracený

en: Lucky
cs: Mající štěstí

en: Mean
cs: Protivný

en: Moody
cs: Náladový

en: Nervous
cs: Nervozní

en: Neutral
cs: Neutrální

en: Offended
cs: Uražený

en: Outraged
cs: Pobouřený

en: Playful
cs: Hravý

en: Proud
cs: Hrdý

en: Relaxed
cs: V pohodě

en: Relieved
cs: Uvolněný

en: Remorseful
cs: Kajícný

en: Restless
cs: Neposedný

en: Sad
cs: Smutný

en: Sarcastic
cs: Jízlivý

en: Satisfied
cs: Uspokojený

en: Serious
cs: Vážný

en: Shocked
cs: Šokovaný

en: Shy
cs: Plachý

en: Sick
cs: Nemocný

en: Sleepy
cs: Ospalý

en: Spontaneous
cs: Spontánní

en: Stressed
cs: Stresovaný

en: Strong
cs: Silný

en: Surprised
cs: Překvapený

en: Thankful
cs: Vděčný

en: Thirsty
cs: Žíznivý

en: Tired
cs: Unavený

en: Undefined
cs: ...

en: Weak
cs: Slabý

en: Worried
cs: Ustaraný

en: Set User Nickname
cs: Nastavit přezdívku

en: Please specify a new nickname for you.
cs: Zadejte prosím vaši novou přezdívku

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
cs: Tato informace je viditelná všem kontaktům, takže vyberte něco vhodnějšího.

en: Set
cs: Nastavit

en: Set Nickname...
cs: Nastavit přezdívku...

en: Actions
cs: Akce

en: Select an action
cs: Zvolte akci

en: Required parameters not passed in
cs: Nezadány vyžadované parametry

en: Unable to write to network
cs: Nemohu zapisovat na síť

en: Unable to read from network
cs: Nemohu číst ze sítě

en: Error communicating with server
cs: Chyba při komunikaci se serverem

en: Conference not found
cs: Konference nenalezena

en: Conference does not exist
cs: Konference neexistuje

en: A folder with that name already exists
cs: Složka s tímto názvem již existuje

en: Not supported
cs: Nepodporováno

en: Password has expired
cs: Heslo vypršelo

en: Incorrect password
cs: Nesprávné heslo

en: User not found
cs: Uživatel nenalezen

en: Account has been disabled
cs: Účet byl zakázán

en: The server could not access the directory
cs: Server nemohl přistupovat k adresáři

en: Your system administrator has disabled this operation
cs: Váš správce systému tuto operaci zakázal

en: The server is unavailable; try again later
cs: Server není k dispozici; zkuste to později

en: Cannot add a contact to the same folder twice
cs: Nemohu přidat kontakt dvakrát do téže složky

en: Cannot add yourself
cs: Nemohu vás přidat

en: Master archive is misconfigured
cs: Hlavní archiv není správně nastaven

en: Could not recognize the host of the username you entered
cs: Nemohu rozpoznat počítač ve jménu uživatele, které jste zadali

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
cs: Váš účet byl zakázán, protože bylo zadáno příliš mnoho neplatných hesel

en: You cannot add the same person twice to a conversation
cs: Nemůžete jednu osobu přidat do konverzace dvakrát

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
cs: Dosáhli jste vašeho limitu pro počet povolených kontaktů

en: You have entered an incorrect username
cs: Zadali jste neplatné jméno uživatele

en: An error occurred while updating the directory
cs: Při aktualizaci adresáře došlo k chybě.

en: Incompatible protocol version
cs: Nekompatibilní verze protokolu

en: The user has blocked you
cs: Uživatel vás zablokoval

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
cs: Tato demoverze nedovoluje přihlášení více než deseti uživatelů zároveň

en: The user is either offline or you are blocked
cs: Buď je uživatel odpojen, nebo jste blokováni

en: Unknown error: 0x%X
cs: Neznámá chyba: 0x%X

en: Unable to login: %s
cs: Nemohu se přihlásit: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
cs: Nemohu odeslat zprávu. Nemohu získat detaily o uživateli (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
cs: Nemohu přidat %s do vašeho seznamu kamarádů (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
cs: Nemohu odeslat zprávu (%s).

en: Unable to invite user (%s).
cs: Nemohu pozvat uživatele (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
cs: Nemohu poslat zprávu %s. Nemohu vytvořit konferenci (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
cs: Nemohu odeslat zprávu. Nemohu vytvořit konferenci (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
cs: Nemohu přesunout uživatele %s do složky %s v seznamu na serveru. Chyba při vytváření složky (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
cs: Nemohu přidat %s do vašeho seznamu kamarádů. Chyba při vytváření složky v seznamu na serveru (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
cs: Nemohu získat detaily o uživateli %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
cs: Nemohu přidat uživatele do seznamu soukromí (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
cs: Nemohu přidat %s do seznamu zakázaných (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
cs: Nemohu přidat %s do seznamu povolených (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
cs: Nemohu přidat %s do vašeho seznamu kamarádů (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
cs: Nemohu změnit nastavení soukromí na straně serveru (%s).

en: Unable to create conference (%s).
cs: Nemohu vytvořit konferenci (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
cs: Chyba při komunikaci se serverem. Zavírám spojení.

en: Telephone Number
cs: Telefonní číslo

en: Location
cs: Umístění

en: Department
cs: Oddělení

en: Personal Title
cs: Osobní titul

en: Mailstop
cs: Poštovní schránka

en: User ID
cs: ID uživatele

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
cs: Celé jméno

en: GroupWise Conference %d
cs: Konference GroupWise %d

en: Authenticating...
cs: Autentizuji...

en: Waiting for response...
cs: Čekám na odpověď...

en: %s has been invited to this conversation.
cs: %s byl pozván do této konverzace.

en: Invitation to Conversation
cs: Pozvání ke konverzaci

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
cs: Pozvání od: %s
    
    Odesláno: %s

en: Would you like to join the conversation?
cs: Chcete se připojit k této konverzaci?

en: You have signed on from another location
cs: Přihlásili jste se z jiného umístění

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
cs: %s je zřejmě odpojen a nedostal zprávu, kterou jste právě odeslali.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
cs: Nemohu se připojit k serveru. Zadejte prosím adresu serveru, ke kterému se chcete připojit.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
cs: Tato konference byla uzavřena. Nelze tam posílat další zprávy.

en: Busy
cs: Zaneprázdněn

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu Novell GroupWise Messenger

en: Server address
cs: Adresa serveru

en: Server port
cs: Port serveru

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
cs: <b>Název skupiny:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
cs: <b>ID skupiny v Notes:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
cs: Informace o skupině %s

en: Notes Address Book Information
cs: Informace adresáře Notes

en: Invite Group to Conference...
cs: Pozvat skupinu ke konferenci...

en: Get Notes Address Book Info
cs: Získat informace adresáře Notes

en: Sending Handshake
cs: Odesílám pozdrav

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
cs: Čekám na potvrzení pozdravu

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
cs: Pozdrav potvrzen, odesílám přihlášení

en: Waiting for Login Acknowledgement
cs: Čekám na potvrzení přihlášení

en: Login Redirected
cs: Přihlášení přesměrováno

en: Forcing Login
cs: Vynucuji přihlášení

en: Login Acknowledged
cs: Přihlášení potvrzeno

en: Starting Services
cs: Spouštím služby

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
cs: Správce Sametime vydal na serveru %s následující oznámení

en: Sametime Administrator Announcement
cs: Oznámení správce Sametime

en: Announcement from %s
cs: Oznámení od %s

en: Conference Closed
cs: Konference uzavřena

en: Unable to send message:
cs: Nemohu odeslat zprávu:

en: Unable to send message to %s:
cs: Nemohu odeslat zprávu k %s:

en: Place Closed
cs: Místo uzavřeno

en: Microphone
cs: Mikrofon

en: Speakers
cs: Reproduktory

en: Video Camera
cs: Videokamera

en: File Transfer
cs: Přenos souborů

en: Supports
cs: Podporuje

en: External User
cs: Externí uživatel

en: Create conference with user
cs: Vytvořit konferenci s uživatelem

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
cs: Zadejte prosím téma nové konference a zvací zprávu, kterou poslat %s

en: New Conference
cs: Nová konference

en: Create
cs: Vytvořit

en: Available Conferences
cs: Dostupné konference

en: Create New Conference...
cs: Vytvořit novou konferenci...

en: Invite user to a conference
cs: Pozvat uživatele ke konferenci

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
cs: Odešlete pozvánku uživateli %s zvolením konference ze seznamu níže. Zvolte "Vytvořit novou konferenci", pokud chcete vytvořit novou konferenci, do které pozvat tohoto uživatele.

en: Invite to Conference
cs: Pozvat ke konferenci

en: Invite to Conference...
cs: Pozvat ke konferenci...

en: Send TEST Announcement
cs: Odeslat testovací oznámení

en: Topic:
cs: Téma:

en: A server is required to connect this account
cs: Je vyžadován server pro připojení tohoto účtu

en: Unknown (0x%04x)<br>
cs: Neznámé (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
cs: Poslední známý klient

en: User Name
cs: Jméno uživatele

en: Sametime ID
cs: ID Sametime

en: An ambiguous user ID was entered
cs: Bylo zadáno nejednoznačné ID uživatele

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
cs: Identifikátor '%s' se může odkazovat na libovolného z následujících uživatelů. Uživatele prosím přidejte do vašeho seznamu kamarádů zvolením správného uživatele ze seznamu níže.

en: Select User
cs: Vyberte uživatele

en: Unable to add user: user not found
cs: Nemohu přidat uživatele: uživatel nenalezen

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
cs: Identifikátor '%s' neodpovídá žádnému uživateli ve vaší komunitě Sametime. Tato položka byla odstraněna z vašeho seznamu kamarádů.

en: Unable to add user
cs: Nemohu přidat uživatele

en: Error reading file %s: 
    %s
cs: Chyba při čtení souboru %s: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
cs: Vzdáleně uložený seznam kamarádů

en: Buddy List Storage Mode
cs: Režim ukládání seznamu kamarádů

en: Local Buddy List Only
cs: Jen místní seznam kamarádů

en: Merge List from Server
cs: Sloučit seznam kamarádů ze serveru

en: Merge and Save List to Server
cs: Sloučit a uložit seznam na server

en: Synchronize List with Server
cs: Synchronizovat seznam se serverem

en: Import Sametime List for Account %s
cs: Importovat seznam Sametime pro účet %s

en: Export Sametime List for Account %s
cs: Exportovat seznam Sametime pro účet %s

en: Unable to add group: group exists
cs: Nemohu přidat skupinu: skupina existuje

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
cs: Skupina nazvaná '%s' již ve vašem seznamu kamarádů existuje.

en: Unable to add group
cs: Nemohu přidat skupinu

en: Possible Matches
cs: Možné výskyty

en: Notes Address Book group results
cs: Výsledky skupiny v adresáři Notes

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
cs: Identifikátor '%s' se může odkazovat na libovolnou z následujících skupin adresáře Notes. Skupinu prosím přidejte do vašeho seznamu kamarádů správné skupiny ze seznamu níže.

en: Select Notes Address Book
cs: Zvolte adresář Notes

en: Unable to add group: group not found
cs: Nemohu přidat skupinu: skupina nenalezena

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
cs: Identifikátor '%s' neodpovídá žádné skupině adresáře Notes ve vaší komunitě Sametime.

en: Notes Address Book Group
cs: Skupina adresáře Notes

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
cs: Skupinu a její členy přidáte do vašeho seznamu kamarádů zadáním názvu skupiny adresáře Notes do pole níže.

en: Search results for '%s'
cs: Výsledky hledání '%s'

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
cs: Identifikátor '%s' se může odkazovat na libovolného z následujících uživatelů. Tyto uživatele můžete přidat do vašeho seznamu kamarádů nebo jim odeslat zprávy tlačítky níže.

en: Search Results
cs: Výsledky hledání

en: No matches
cs: Žádné shody

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
cs: Identifikátor '%s' neodpovídá žádnému uživateli ve vaší komunitě Sametime.

en: No Matches
cs: Žádné shody

en: Search for a user
cs: Hledat uživatele

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
cs: Odpovídající uživatele ve vaší komunitě Sametime hledejte zadáním jména nebo částečného ID do pole níže.

en: User Search
cs: Hledání uživatele

en: Import Sametime List...
cs: Importovat seznam Sametime...

en: Export Sametime List...
cs: Exportovat seznam Sametime...

en: Add Notes Address Book Group...
cs: Přidat skupinu adresáře Notes...

en: User Search...
cs: Hledání uživatele...

en: Force login (ignore server redirects)
cs: Vnutit přihlášení (ignorovat přesměrování serveru)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
cs: Skrýt identitu klienta

en: User %s is not present in the network
cs: Uživatel %s není v síti přítomen

en: Key Agreement
cs: Výměna klíčů

en: Cannot perform the key agreement
cs: Nemohu provést výměnu klíčů

en: Error occurred during key agreement
cs: Při výměně klíčů došlo k chybě

en: Key Agreement failed
cs: Výměna klíčů selhala

en: Timeout during key agreement
cs: Čas vypršel při výměně klíčů

en: Key agreement was aborted
cs: Výměna klíčů byla přerušena

en: Key agreement is already started
cs: Výměna klíčů již byla spuštěna

en: Key agreement cannot be started with yourself
cs: Výměnu klíčů nemůžete spustit sami se sebou

en: The remote user is not present in the network any more
cs: Vzdálený uživatel již není v síti přítomen

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
cs: Byl přijat požadavek na výměnu klíčů od %s. Chcete provést výměnu klíčů?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
cs: Vzdálený uživatel čeká na výměnu klíčů na:
    Vzdálený počítač: %s
    Vzdálený port: %d

en: Key Agreement Request
cs: Požadavek na výměnu klíčů

en: IM With Password
cs: IM s heslem

en: Cannot set IM key
cs: Nemohu nastavit klíč IM

en: Set IM Password
cs: Nastavit heslo IM

en: Get Public Key
cs: Získat veřejný klíč

en: Cannot fetch the public key
cs: Nemohu získat veřejný klíč

en: Show Public Key
cs: Zobrazit veřejný klíč

en: Could not load public key
cs: Nemohu načíst veřejný klíč

en: User Information
cs: Informace o uživateli

en: Cannot get user information
cs: Nemohu získat informace o uživateli

en: The %s buddy is not trusted
cs: Kamarádovi %s se nedůvěřuje

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
cs: Nemůžete dostávat upozornění o kamarádovi, dokud neimportujete jeho/její veřejný klíč. Veřejný klíč můžete získat pomocí příkazu Získat veřejný klíč.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
cs: Otevřít...

en: The %s buddy is not present in the network
cs: Kamarád %s není v síti přítomen

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
cs: Pro přidání kamaráda musíte importovat jeho/její veřejný klíč. Veřejný klíč importujete stisknutím Importovat.

en: _Import...
cs: _Importovat...

en: Select correct user
cs: Zvolte správného uživatele

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
cs: Byl nalezen více než jeden uživatel se stejným veřejným klíčem. Vyberte ze seznamu uživatele, kterého přidat do seznamu kamarádů.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
cs: Byl nalezen více než jeden uživatel se stejným jménem. Zvolte ze seznamu uživatele, kterého přidat do seznamu kamarádů.

en: Detached
cs: Odpojen

en: Indisposed
cs: Indisponován

en: Wake Me Up
cs: Probuďte mě

en: Hyper Active
cs: Hyperaktivní

en: In Love
cs: Zamilovaný

en: User Modes
cs: Režimy uživatele

en: Preferred Contact
cs: Preferovaný kontakt

en: Preferred Language
cs: Preferovaný jazyk

en: Device
cs: Zařízení

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Geolocation
cs: Zeměpisné umístění

en: Reset IM Key
cs: Vynulovat klíč IM

en: IM with Key Exchange
cs: IM s výměnou klíčů

en: IM with Password
cs: IM s heslem

en: Get Public Key...
cs: Získat veřejný klíč...

en: Kill User
cs: Zabít uživatele

en: Draw On Whiteboard
cs: Kreslit na tabuli

en: _Passphrase:
cs: _Heslo:

en: Channel %s does not exist in the network
cs: Kanál %s v síti neexistuje

en: Channel Information
cs: Informace o kanálu

en: Cannot get channel information
cs: Nemohu získat informace o kanálu

en: <b>Channel Name:</b> %s
cs: <b>Název kanálu:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
cs: <br><b>Počet uživatelů:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
cs: <br><b>Zakladatel kanálu:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
cs: <br><b>Šifra kanálu:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
cs: <br><b>HMAC kanálu:</b>	%s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
cs: <br><b>Téma kanálu:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
cs: <br><b>Režimy kanálu:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
cs: <br><b>Otisk klíče zakladatele:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
cs: <br><b>Babbleprint klíče zakladatele:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
cs: Přidat veřejný klíč kanálu

note: Add new public key
en: Open Public Key...
cs: Otevřít veřejný klíč...

en: Channel Passphrase
cs: Heslo kanálu

en: Channel Public Keys List
cs: Seznam veřejných klíčů kanálu

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
cs: Autentizace kanálů se používá pro zabezpečení kanálu před nepovoleným přístupem. Autentizace může být založena na heslu a digitálních podpisech. Je-li nastaveno heslo, je vyžadováno pro umožnění připojení. Jsou-li nastaveny veřejné klíče, mohou se připojit jen uživatelé, jejichž veřejné klíče jsou v seznamu.

en: Channel Authentication
cs: Autentizace kanálu

en: Add / Remove
cs: Přidat/odstranit

en: Group Name
cs: Název skupiny

en: Passphrase
cs: Heslo

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
cs: Zadejte prosím název soukromé skupiny kanálu %s a heslo.

en: Add Channel Private Group
cs: Přidat soukromou skupinu kanálu

en: User Limit
cs: Limit uživatelů

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
cs: Nastavit limit uživatelů v kanálu. Nastavením na nulu limit uživatelů zrušíte.

en: Invite List
cs: Seznam pozvaných

en: Ban List
cs: Seznam zakázaných

en: Add Private Group
cs: Přidat soukromou skupinu

en: Reset Permanent
cs: Zrušit trvalé

en: Set Permanent
cs: Nastavit trvalé

en: Set User Limit
cs: Nastavit limit uživatelů

en: Reset Topic Restriction
cs: Zrušit omezení tématu

en: Set Topic Restriction
cs: Nastavit omezení tématu

en: Reset Private Channel
cs: Zrušit Soukromý kanál

en: Set Private Channel
cs: Nastavit Soukromý kanál

en: Reset Secret Channel
cs: Zrušit Tajný kanál

en: Set Secret Channel
cs: Nastavit Tajný kanál

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
cs: Než se budete moci připojit k soukromé skupině, musíte se připojit ke kanálu %s

en: Join Private Group
cs: Připojit se k soukromé skupině

en: Cannot join private group
cs: Nemohu se připojit k soukromé skupině

en: Call Command
cs: Příkaz volání

en: Cannot call command
cs: Nemohu zavolat příkaz

en: Unknown command
cs: Neznámý příkaz

en: Secure File Transfer
cs: Zabezpečený přenos souborů

en: Error during file transfer
cs: Chyba při přenosu souboru

en: Remote disconnected
cs: Vzdálený odpojen

en: Permission denied
cs: Přístup odepřen

en: Key agreement failed
cs: Výměna klíčů selhala

en: Connection timed out
cs: Spojení vypršel čas

en: Creating connection failed
cs: Vytváření spojení selhalo

en: File transfer session does not exist
cs: Sezení pro přenos souborů neexistuje

en: No file transfer session active
cs: Není aktivní sezení pro přenos souborů

en: File transfer already started
cs: Přenos souborů již byl spuštěn

en: Could not perform key agreement for file transfer
cs: Nemohu provést výměnu klíčů pro přenos souborů

en: Could not start the file transfer
cs: Nemohu spustit přenos souborů

en: Cannot send file
cs: Nemohu odeslat soubor

en: Error occurred
cs: Došlo k chybě

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
cs: %s změnil téma <I>%s</I> na: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
cs: <I>%s</I> nastavil režimy kanálu <I>%s</I> na: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
cs: <I>%s</I> odstranil všechny režimy kanálu <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
cs: <I>%s</I> nastavil režimy <I>%s</I> na: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
cs: <I>%s</I> odstranil všechny režimy <I>%s</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
cs: Byli jste vykopnuti z <I>%s</I> od <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
cs: Byli jste zabiti %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
cs: Zabit od %s: (%s)

en: Server signoff
cs: Odhlášení od serveru

en: Personal Information
cs: Osobní informace

en: Birth Day
cs: Datum narození

en: Job Role
cs: Role v zaměstnání

en: Organization
cs: Organizace

en: Unit
cs: Jednotka

en: Homepage
cs: Domovská stránka

en: Note
cs: Poznámka

en: Join Chat
cs: Připojit se k chatu

en: You are channel founder on <I>%s</I>
cs: Jste zakladatel kanálu <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
cs: Zakladatel kanálu <I>%s</I> je <I>%s</I>

en: Real Name
cs: Skutečné jméno

en: Status Text
cs: Text stavu

en: Public Key Fingerprint
cs: Otisk veřejného klíče

en: Public Key Babbleprint
cs: Babbleprint veřejného klíče

en: _More...
cs: _Více...

en: Detach From Server
cs: Odpojit se od serveru

en: Cannot detach
cs: Nemohu odpojit

en: Cannot set topic
cs: Nemohu nastavit téma

en: Failed to change nickname
cs: Nemohu změnit přezdívku

en: Roomlist
cs: Seznam místností

en: Cannot get room list
cs: Nemohu získat seznam místností

en: Network is empty
cs: Síť je prázdná

en: No public key was received
cs: Nebyl přijat veřejný klíč

en: Server Information
cs: Informace o serveru

en: Cannot get server information
cs: Nemohu získat informace o serveru

en: Server Statistics
cs: Statistika o serveru

en: Cannot get server statistics
cs: Nemohu získat statistiku o serveru

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
cs: Čas spuštění místního serveru: %s
    Čas běhu místního serveru: %s
    Klienti místního serveru: %d
    Kanály místního serveru: %d
    Operátoři místního serveru: %d
    Operátoři místního směrovače: %d
    Klienti místní buňky: %d
    Kanály místní buňky: %d
    Servery místní buňky: %d
    Celkem klientů: %d
    Celkem kanálů: %d
    Celkem serverů: %d
    Celkem směrovačů: %d
    Celkem operátorů serverů: %d
    Celkem operátorů směrovačů: %d

en: Network Statistics
cs: Statistika o síti

en: Ping failed
cs: Ping selhal

en: Ping reply received from server
cs: Od serveru přijata odpověď na ping

en: Could not kill user
cs: Nemohu zabít uživatele

en: WATCH
cs: SLEDOVÁNÍ

en: Cannot watch user
cs: Nemohu sledovat uživatele

en: Resuming session
cs: Obnovuji sezení

en: Authenticating connection
cs: Autentizuji připojení

en: Verifying server public key
cs: Ověřuji veřejný klíč serveru

en: Passphrase required
cs: Je vyžadováno heslo

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
cs: Přijat veřejný klíč %s. Vaše místní kopie tomuto klíči neodpovídá. Opravdu chcete přijmout tento veřejný klíč?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
cs: Přijat veřejný klíč %s. Chcete přijmout tento veřejný klíč?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
cs: Otisk a babbleprint klíče %s jsou:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
cs: Ověřit veřejný klíč

en: _View...
cs: _Zobrazit...

en: Unsupported public key type
cs: Nepodporovaný typ veřejného klíče

en: Disconnected by server
cs: Odpojen serverem

en: Error connecting to SILC Server
cs: Chyba při připojování se k serveru SILC

en: Key Exchange failed
cs: Výměna klíčů selhala

en: Authentication failed
cs: Autentizace selhala

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
cs: Obnova odpojeného sezení selhala. Vytvořte nové spojení stisknutím Znovu se připojit

en: Performing key exchange
cs: Provádím výměnu klíčů

en: Unable to load SILC key pair
cs: Nemohu načíst pár klíčů SILC

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
cs: Připojuji se k serveru SILC

en: Out of memory
cs: Nedostatek paměti

en: Unable to initialize SILC protocol
cs: Nemohu inicializovat protokol SILC

en: Error loading SILC key pair
cs: Chyba při načítání páru klíčů SILC

en: Download %s: %s
cs: Stahování %s: %s

en: Your Current Mood
cs: Vaše momentální nálada

en: Normal
cs: Normální

en: 
    Your Preferred Contact Methods
cs: 
    Vaše preferované metody kontaktu

en: Video conferencing
cs: Videokonference

en: Your Current Status
cs: Váš momentální stav

en: Online Services
cs: Služby online

en: Let others see what services you are using
cs: Umožnit ostatním vidět, jaké služby používáte

en: Let others see what computer you are using
cs: Umožnit ostatním vidět, jaký počítač používáte

en: Your VCard File
cs: Váš soubor VCard

en: Timezone (UTC)
cs: Časové pásmo (UTC)

en: User Online Status Attributes
cs: Atributy stavu online uživatele

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
cs: Můžete umožnit ostatním uživatelům vidět informace o vašem stavu online a vaše osobní informace. Zadejte prosím informace, které chcete, aby o vás ostatní uživatelé viděli.

en: Message of the Day
cs: Zpráva dne

en: No Message of the Day available
cs: Zpráva dne není k dispozici

en: There is no Message of the Day associated with this connection
cs: S tímto spojením není asociována zpráva dne

en: Create New SILC Key Pair
cs: Vytvořit nový pár klíčů SILC

en: Passphrases do not match
cs: Hesla nesouhlasí

en: Key Pair Generation failed
cs: Generování páru klíčů selhalo

en: Key length
cs: Délka klíče

en: Public key file
cs: Soubor veřejného klíče

en: Private key file
cs: Soubor soukromého klíče

en: Passphrase (retype)
cs: Heslo (znovu)

en: Generate Key Pair
cs: Generovat pár klíčů

en: Online Status
cs: Stav připojení

en: View Message of the Day
cs: Zobrazit zprávu dne

en: Create SILC Key Pair...
cs: Vytvořit klíčů SILC...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
cs: Uživatel <I>%s</I> není v síti přítomen

en: Topic too long
cs: Téma příliš dlouhé

en: You must specify a nick
cs: Musíte zadat přezdívku

en: channel %s not found
cs: kanál %s nenalezen

en: channel modes for %s: %s
cs: režimy kanálu pro %s: %s

en: no channel modes are set on %s
cs: na %s nejsou nastaveny žádné režimy kanálu

en: Failed to set cmodes for %s
cs: Nemohu nastavit režimy kanálu pro %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
cs: Neznámý příkaz: %s, (možná je to chyba v klientovi)

en: part [channel]:  Leave the chat
cs: part [kanál]: Opustit chat

en: leave [channel]:  Leave the chat
cs: leave [kanál]: Opustit chat

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
cs: topic [&lt;nové téma&gt;]: Zobrazit nebo změnit téma

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
cs: join &lt;kanál&gt; [&lt;heslo&gt;]: Připojit se k chatu na této síti

en: list:  List channels on this network
cs: list: Vypsat kanály v této síti

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
cs: whois &lt;přezdívka&gt;: Zobrazit informace o přezdívce

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
cs: msg &lt;přezdívka&gt; &lt;zpráva&gt;: Odeslat uživateli soukromou zprávu

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
cs: query &lt;přezdívka&gt; [&lt;zpráva&gt;]: Odeslat uživateli soukromou zprávu

en: motd:  View the server's Message Of The Day
cs: motd: Zobrazit zprávu dne tohoto serveru

en: detach:  Detach this session
cs: detach: Odpojit toto sezení

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
cs: quit [zpráva]: Odpojit se od serveru s nepovinnou zprávou

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
cs: call &lt;příkaz&gt;: Zavolat libovolný příkaz klienta silc

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
cs: kill &lt;přezdívka&gt; [-pubkey|&lt;důvod&gt;]: Zabít přezdívku

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
cs: nick &lt;novápřezdívka&gt;: Změnit vaši přezdívku

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
cs: whowas &lt;přezdívka&gt;: Zobrazit informace o přezdívce

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
cs: cmode &lt;kanál&gt; [+|-&lt;režimy&gt]; [parametry]: Změnit nebo zobrazit režimy kanálu

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
cs: cumode &lt;kanál&gt; +|-&lt;režimy&gt; &lt;přezdívka&gt;: Změnit režimy přezdívky v kanálu

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
cs: umode &lt;uživatelskérežimy&gt;: Nastavit vaše režimy v síti

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
cs: oper &lt;přezdívka&gt; [-pubkey]: Získat privilegia operátora serveru

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
cs: invite &lt;kanál&gt; [-|+]&lt;přezdíva&gt;: pozvat přezdívku nebo přidat/odstranit ze seznamu pozvaných do kanálu

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
cs: kick &lt;kanál&gt; &lt;přezdívk&gt; [poznámka]: Vykopnout klienta z kanálu

en: info [server]:  View server administrative details
cs: info [server]: Zobrazit administrativní podrobnosti o serveru

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
cs: ban [&lt;kanál&gt; +|-&lt;přezdívka&gt;]:  Zakázat klientovi kanál

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
cs: getkey &lt;přezdívka|server&gt;: Získat veřejný klíč klienta nebo serveru

en: stats:  View server and network statistics
cs: stats: Zobrazit statistku o serveru a síti

en: ping:  Send PING to the connected server
cs: ping: Poslat PING připojenému serveru

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
cs: users &lt;kanál&gt;: Vypsat uživatele v kanálu

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
cs: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;kanál(y)&gt;: Vypsat konkrétní uživatele v kanálech

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu SILC

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
cs: Protokol Secure Internet Live Conferencing (SILC)

en: Network
cs: Síť

en: Public Key file
cs: Soubor veřejného klíče

en: Private Key file
cs: Soubor soukromého klíče

en: Cipher
cs: Šifra

en: Use Perfect Forward Secrecy
cs: Používat Perfect Forward Secrecy

en: Public key authentication
cs: Autentizace veřejným klíčem

en: Block IMs without Key Exchange
cs: Blokovat IM bez výměny klíčů

en: Block messages to whiteboard
cs: Blokovat zprávy na tabuli

en: Automatically open whiteboard
cs: Automaticky otevírat tabuli

en: Digitally sign and verify all messages
cs: Digitálně podepisovat a ověřovat všechny zprávy

en: Creating SILC key pair...
cs: Vytvářím pár klíčů SILC...

en: Unable to create SILC key pair
cs: Nemohu vytvořit pár klíčů SILC

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
cs: Skutečné jméno: 	%s

en: User Name: 	%s
cs: Jméno uživatele: 	%s

en: Host Name: 	%s
cs: Název počítače: 	%s

en: Organization: 	%s
cs: Organizace: 	%s

en: Country: 	%s
cs: Země: 	%s

en: Algorithm: 	%s
cs: Algoritmus: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
cs: Délka klíče: 	%d bitů

en: Version: 	%s
cs: Verze: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
cs: Otisk veřejného klíče:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
cs: Babbleprint veřejného klíče:
    %s

en: Public Key Information
cs: Informace o veřejném klíči

en: Paging
cs: Pager

en: Video Conferencing
cs: Videokonference

en: Computer
cs: Počítač

en: Mobile Phone
cs: Mobilní telefon

en: Terminal
cs: Terminál

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
cs: %s odeslal zprávu na tabuli. Chcete otevřít tabuli?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
cs: %s odeslal zprávu na tabuli na kanálu %s. Chcete otevřít tabuli?

en: Whiteboard
cs: Tabule

en: No server statistics available
cs: Statistika o serveru není k dispozici

en: Error during connecting to SILC Server
cs: Chyba při připojování se k serveru SILC

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
cs: Chyba: Verze nesouhlasí, aktualizujte vašeho klienta

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
cs: Chyba: Vzdálený nevěří/nepodporuje váš veřejný klíč

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
cs: Chyba: Vzdálený nepodporuje navrženou skupinu KE

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
cs: Chyba: Vzdálený nepodporuje navrženou šifru

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
cs: Chyba: Vzdálený nepodporuje navržený PKCS

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
cs: Chyba: Vzdálený nepodporuje navrženou hašovací funkci

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
cs: Chyba: Vzdálený nepodporuje navržený HMAC

en: Failure: Incorrect signature
cs: Chyba: Nesprávný podpis

en: Failure: Invalid cookie
cs: Chyba: Neplatný cookie

en: Failure: Authentication failed
cs: Chyba: Autentizace selhala

en: Unable to initialize SILC Client connection
cs: Nemohu inicializovat připojení klienta SILC

en: John Noname
cs: Jan Anonym

en: Unable to load SILC key pair: %s
cs: Nemohu načíst pár klíčů SILC: %s

en: Unable to create connection
cs: Nemohu vytvořit spojení

en: Unknown server response
cs: Neznámá odpověď serveru

en: Unable to create listen socket
cs: Nemohu vytvořit naslouchací socket

en: Unable to resolve hostname
cs: Nemohu vyřešit jméno hosta

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
cs: Jména uživatelů SIP nemohou obsahovat mezery ani symboly @

en: SIP connect server not specified
cs: Není zadán server pro připojení SIP

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu SIP/SIMPLE

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu SIP/SIMPLE

en: Publish status (note: everyone may watch you)
cs: Zveřejnit stav (upozornění: všichni vás mohou sledovat)

en: Use UDP
cs: Používat UDP

en: Use proxy
cs: Používat proxy

en: Auth User
cs: Uživatel pro autentizaci

en: Auth Domain
cs: Doména autentizace

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
cs: (Při konverzi této zprávy došlo k chybě. Zkontrolujte volbu 'Kódování' v Editoru účtů)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
cs: Nemohu do chatu poslat %s,%s,%s

en: User is offline
cs: Uživatel je odpojen

en: User
cs: Uživatel

en: Hidden or not logged-in
cs: Skrytý nebo nepřihlášen

en: <br>At %s since %s
cs: <br>Na %s od %s

en: Anyone
cs: Kdokoli

en: _Class:
cs: _Třída:

en: _Recipient:
cs: _Příjemce:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
cs: Pokus přihlásit se k %s,%s,%s selhal

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
cs: zlocate &lt;přezdívka&gt;: Najít uživatele

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
cs: zl &lt;přezdívka&gt;: Najít uživatele

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
cs: instance &lt;instance&gt;: Nastavit instanci, kterou používat v této třídě

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
cs: inst &lt;instance&gt;: Nastavit instanci, kterou používat v této třídě

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
cs: topic &lt;instance&gt;: Nastavit instanci, kterou používat v této třídě

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
cs: sub &lt;třída&gt; &lt;instance&gt; &lt;příjemce&gt;: Připojit se k novému chatu

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
cs: zi &lt;instance&gt;: Odeslat zprávu na &lt;zpráva,<i>instance</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
cs: zci &lt;třída&gt; &lt;instance&gt;: Odeslat zprávu na &lt;<i>třída</i>,<i>instance</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
cs: zcir &lt;třída&gt; &lt;instance&gt; &lt;příjemce&gt;: Odeslat zprávu na &lt;<i>třída</i>,<i>instance</i>,<i>příjemce</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
cs: zir &lt;instance&gt; &lt;příjemce&gt;: Odeslat zprávu na &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>příjemce</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
cs: zc &lt;třída&gt;: Odeslat zprávu na &lt;<i>třída</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
cs: Znovu se přihlásit

en: Retrieve subscriptions from server
cs: Získat přihlášení od serveru

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
cs: Zásuvný modul protokolu Zephyr

en: Use tzc
cs: Používat tzc

en: tzc command
cs: Příkaz tzc

en: Export to .anyone
cs: Exportovat do .anyone

en: Export to .zephyr.subs
cs: Exportovat do .zephyr.subs

en: Import from .anyone
cs: Importovat z .anyone

en: Import from .zephyr.subs
cs: Importovat z .zephyr.subs

en: Exposure
cs: Vystavení

en: Encoding
cs: Kódování

en: Unable to create socket: %s
cs: Nemohu vytvořit socket: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
cs: Nemohu zpracovat odpověď od HTTP proxy: %s

en: HTTP proxy connection error %d
cs: Chyba připojení k HTTP proxy %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
cs: Přístup odepřen: HTTP proxy server zakazuje tunelování portu %d

en: Error resolving %s
cs: Chyba při překladu %s

en: Received invalid data on connection with server
cs: Na spojení se serverem přijata neplatná data

en: Requesting %s's attention...
cs: Vyžaduji pozornost %s...

en: %s has requested your attention!
cs: %s vyžaduje vaší pozornost!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
cs: _Ano

en: _No
cs: _Ne

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
cs: _Budiž

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
cs: _Přijmout

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
cs: Teď tu zrovna nejsem

en: saved statuses
cs: uložené stavy

en: %s is now known as %s.
cs: %s je teď znám jako %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
cs: %s zve %s do místnosti chatu %s:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
cs: %s zve %s do místnosti chatu %s

en: Accept chat invitation?
cs: Přijmout pozvání k chatu?

note: Shortcut
en: Shortcut
cs: Klávesová zkratka

en: The text-shortcut for the smiley
cs: Textová zkratka pro smajlíky

note: Stored Image
en: Stored Image
cs: Uložený obrázek

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
cs: Uložený obrázek. (který musí být teď vytvořen)

en: SSL Connection Failed
cs: SSL spojení selhalo

en: SSL Handshake Failed
cs: Vyjednávání SSL selhalo

en: SSL peer presented an invalid certificate
cs: SSL spojení dalo neplatný certifikát

en: Unknown SSL error
cs: Neznámá chyba SSL

en: Unset
cs: Nenastaveno

en: Do not disturb
cs: Nerušit

en: Invisible
cs: Neviditelný

en: Extended away
cs: Pryč na dlouho

en: Mobile
cs: Mobilní

en: Listening to music
cs: Poslouchá muziku

en: Feeling
cs: Citlivý

en: %s (%s) changed status from %s to %s
cs: %s (%s) změnil stav z %s na %s

en: %s (%s) is now %s
cs: %s (%s) je teď %s

en: %s (%s) is no longer %s
cs: %s (%s) už není %s

en: %s became idle
cs: %s se stal nečinným

en: %s became unidle
cs: %s se stal činným

en: +++ %s became idle
cs: +++ %s se stal nečinným

en: +++ %s became unidle
cs: +++ %s se stal činným

en: Calculating...
cs: Počítám...

en: Unknown.
cs: Neznámá.

en: %d second | %d seconds
cs[0]: %d sekunda
cs[1]: %d sekundy
cs[2]: %d sekund
cs[3]: %d sekund

en: %d day | %d days
cs[0]: %d den
cs[1]: %d dny
cs[2]: %d dnů
cs[3]: %d dnů

en: %s, %d hour | %s, %d hours
cs[0]: %s, %d hodina
cs[1]: %s, %d hodiny
cs[2]: %s, %d hodin
cs[3]: %s, %d hodin

en: %d hour | %d hours
cs[0]: %d hodina
cs[1]: %d hodiny
cs[2]: %d hodin
cs[3]: %d hodin

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
cs[0]: %s, %d minuta
cs[1]: %s, %d minuty
cs[2]: %s, %d minut
cs[3]: %s, %d minut

en: %d minute | %d minutes
cs[0]: %d minuta
cs[1]: %d minuty
cs[2]: %d minut
cs[3]: %d minut

en: Could not open %s: Redirected too many times
cs: Nemohu otevřít %s: Příliš mnohokrát přesměrován

en: Unable to connect to %s
cs: Nemohu se připojit k %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
cs: Chyba při čtení z %s: odpověď je příliš dlouhá (limit %d bytů)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
cs: Nemohu alokovat dostatek paměti pro uložení obsahu z %s. WWW server možná zkouší něco zlomyslného.

en: Error reading from %s: %s
cs: Chyba při čtení z %s: %s

en: Error writing to %s: %s
cs: Chyba při zápisu do %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
cs: Nemohu se připojit k %s: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
cs: Připojení porušeno jiným softwarem na počítači.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
cs: Vzdálený počítač ukončil připojení.

note: 10060
en: Connection timed out.
cs: Spojení vypršel čas.

note: 10061
en: Connection refused.
cs: Spojení odmítnuto.

note: 10048
en: Address already in use.
cs: Adresa se již používá

en: Error Reading %s
cs: Chyba při čtení %s

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
cs: Při čtení vašeho %s došlo k chybě. Nebyl načten a starý soubor byl přejmenován na %s~.

en: Instant Messaging Client
cs: Instant Messaging Klient

en: Pidgin is a chat program which lets you log into accounts on multiple chat networks simultaneously.
cs: Pidgin je chatovací program umožňující přihlášení k účtům na různých sítích současně.

en: This means that you can be chatting with friends on XMPP and sitting in an IRC channel at the same time.
cs: To znamená chatování s přáteli na XMPP a sezení v chatovacích místnostech IRC současně.

en: Buddy list showing friends on different networks
cs: Seznam kamarádů zobrazuje kamarády na různých sítích.

en: Chat over IM.  Supports XMPP, IRC, and more
cs: Chatování pomocí IM. Podporuje XMPP, IRC a další

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: chat;talk;im;message;bonjour;gadu-gadu;irc;groupwise;jabber;sametime;silc;simple;xmpp;zephyr
cs: chat;rozhovor;im;zpráva;bonjour;gadu-gadu;irc;groupwise;jabber;sametime;silc;simple;xmpp;zephyr

note: Build the login options frame.
en: Login Options
cs: Možnosti přihlášení

en: Pro_tocol:
cs: _Protokol:

en: _Username:
cs: Jméno _uživatele:

en: Remember pass_word
cs: Za_pamatovat si heslo

note: Build the user options frame.
en: User Options
cs: Nastavení uživatele

en: _Local alias:
cs: _Místní alias:

en: New _mail notifications
cs: _Upozornění na nové zprávy

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
cs: Používat pro tento účet tuto _ikonu kamaráda:

en: Ad_vanced
cs: _Pokročilé

en: Use GNOME Proxy Settings
cs: Používat nastavení proxy v GNOME

en: Use Global Proxy Settings
cs: Používat globální nastavení proxy

en: No Proxy
cs: Žádná proxy

en: Use Environmental Settings
cs: Použít globální prostředí

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
cs: Pokud se podíváte opravdu zblízka,

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
cs: můžete vidět, jak se motýli párují

en: Proxy _type:
cs: _Typ proxy:

en: _Host:
cs: _Počítač:

en: Pa_ssword:
cs: _Heslo:

en: Use _silence suppression
cs: Použít potlačení ticha

en: _Voice and Video
cs: _Hlas a video

en: Unable to save new account
cs: Nemohu uložit nový účet

en: An account already exists with the specified criteria.
cs: Již existuje účet se zadanými podmínkami.

en: Add Account
cs: Přidat účet

en: _Basic
cs: Zá_kladní

en: Create _this new account on the server
cs: Vytvořit _tento nový účet na serveru

en: Enabled
cs: Povoleno

en: Protocol
cs: Protokol

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
cs: <span size='larger' weight='bold'>Vítá vás %s!</span>
    
    Nemáte nastaveny žádné účty IM. Začněte se připojovat pomocí %s stisknutím tlačítka <b>Přidat</b> níže a nastavte svůj první účet. Pokud chcete, aby se %s připojoval k více účtům IM, nastavte je opakovaně pomocí <b>Přidat</b>.
    
    Můžete se do tohoto okna vrátit a přidávat, upravovat nebo odstraňovat účty přes <b>Účty->Spravovat</b> v okně seznamu kamarádů.

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
cs: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s vás (%s) chce přidat do jeho/jejího seznamu kamarádů%s%s

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
cs: %s%s%s%s chce vás (%s) přidat do svého seznamu kamarádů%s%s

en: Send Instant Message
cs: Poslat Instant Message

note: Buddy List
en: Background Color
cs: Barva pozadí

en: The background color for the buddy list
cs: Barva pozadí seznamu kamarádů

en: Layout
cs: Rozvržení

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
cs: Rozvržení ikon, jmen a stavů na seznamu kamarádů

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
cs: Barva pozadí rozbaleného

en: The background color of an expanded group
cs: Barva pozadí rozbalené skupiny

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
cs: Rozbalený text

en: The text information for when a group is expanded
cs: Text informace při rozbalení skupiny

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
cs: Barvu pozadí sbaleného

en: The background color of a collapsed group
cs: Barva pozadí sbalené skupiny

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
cs: Sbalený text

en: The text information for when a group is collapsed
cs: Text informace při sbalení skupiny

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
cs: Barvu pozadí kontaktu/chatu

en: The background color of a contact or chat
cs: Barva pozadí kontaktu nebo chatu

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
cs: Text kontaktu

en: The text information for when a contact is expanded
cs: Text informace při rozbalení kontaktu

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
cs: Text při přítomen

en: The text information for when a buddy is online
cs: Text informace, když je kamarád přítomen

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
cs: Text pryč

en: The text information for when a buddy is away
cs: Text informace, když je kamarád pryč

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
cs: Text pro odpojen

en: The text information for when a buddy is offline
cs: Text informace, když je kamarád odpojen

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
cs: Text nečinnosti

en: The text information for when a buddy is idle
cs: Text informace, když je kamarád nečinný

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
cs: Text zprávy

en: The text information for when a buddy has an unread message
cs: Text informace, když má kamarád nepřečtenou zprávu

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
cs: Text zprávy (uživatel jmenován)

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
cs: Text informace, když je v chatu zpráva s vaší přezdívkou

en: The text information for a buddy's status
cs: Text informace pro stav kamaráda

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
cs[0]: Máte %d kontakt pojmenovaný %s. Chcete je spojit?
cs[1]: Máte %d kontakty pojmenované %s. Chcete je spojit?
cs[2]: Máte %d kontaktů pojmenovaných %s. Chcete je spojit?
cs[3]: Máte %d kontaktů pojmenovaných %s. Chcete je spojit?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
cs: Spojení kontaktů způsobí, že budou sdílet jednu položku v seznamu kamarádů a používat jedno okno konverzace. Znovu je rozdělit je můžete pomocí 'Rozbalit' z menu

en: Please update the necessary fields.
cs: Aktualizujte prosím potřebná pole.

en: A_ccount
cs: Úč_et

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
cs: Zadejte prosím odpovídající informace o chatu, ke kterému se chcete připojit.

en: Room _List
cs: Seznam _místností

en: _Block
cs: _Blokovat

en: Un_block
cs: Od_blokovat

en: Move to
cs: Přesunout do

en: Get _Info
cs: _Info

en: _Audio Call
cs: _Audio rozhovor

en: Audio/_Video Call
cs: Audio/_Video rozhovor

en: _Video Call
cs: _Video rozhovor

en: _Send File...
cs: _Odeslat soubor...

en: Add Buddy _Pounce...
cs: Přidat sledování _kamaráda...

en: View _Log
cs: Zobrazit záz_nam

en: Hide When Offline
cs: Skrýt při odpojení

en: Show When Offline
cs: Zobrazit při odpojení

en: _Remove
cs: _Odstranit

en: Set Custom Icon
cs: Nastavit vlastní ikonu

en: Remove Custom Icon
cs: Odstranit vlastní ikonu

en: Add _Buddy...
cs: _Přidat kamaráda

en: Add C_hat...
cs: Přidat _chat

en: _Delete Group
cs: _Odstranit skupinu

en: _Rename
cs: _Přejmenovat

note: join button
en: _Join
cs: _Připojit

en: Auto-Join
cs: Automatické přihlašování

en: Persistent
cs: Trvalý

en: _Edit Settings...
cs: _Upravit nastavení...

en: _Collapse
cs: _Sbalit

en: _Expand
cs: _Rozbalit

en: /Tools/Mute Sounds
cs: /Nástroje/Umlčet zvuky

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
cs: Nejste momentálně připojen s účtem, který může přidat tohoto kamaráda.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
cs: Neznámý typ nódu

en: Please select your mood from the list
cs: Prosím vyberte náladu ze seznamu

en: Message (optional)
cs: Zpráva (nepovinná)

en: Edit User Mood
cs: Upravit náladu uživatele

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
cs: /_Kamarádi

en: /Buddies/New Instant _Message...
cs: /Kamarádi/Nová _Instant Message...

en: /Buddies/Join a _Chat...
cs: /Kamarádi/Připojit se k _chatu...

en: /Buddies/Get User _Info...
cs: /Kamarádi/Získat informace o _uživateli...

en: /Buddies/View User _Log...
cs: /Kamarádi/Zobrazit _záznam uživatele...

en: /Buddies/Sh_ow
cs: /Kamarádi/_Zobrazit

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
cs: /Kamarádi/Zobrazit/_Odpojené kamarády

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
cs: /Kamarádi/Zobrazit/_Prázdné skupiny

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
cs: /Kamarádi/Zobrazit/_Podrobnosti o kamarádovi

en: /Buddies/Show/Idle _Times
cs: /Kamarádi/Zobrazit/_Čas nečinnosti

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
cs: /Kamarádi/Zobrazit/_Ikony protokolu

en: /Buddies/_Sort Buddies
cs: /Kamarádi/_Řadit kamarády

en: /Buddies/_Add Buddy...
cs: /Kamarádi/_Přidat kamaráda...

en: /Buddies/Add C_hat...
cs: /Kamarádi/Přidat _chat...

en: /Buddies/Add _Group...
cs: /Kamarádi/Přidat _skupinu...

en: /Buddies/_Quit
cs: /Kamarádi/_Konec

note: Accounts menu
en: /_Accounts
cs: /_Účty

en: /Accounts/Manage Accounts
cs: /Účty/Spravovat

note: Tools
en: /_Tools
cs: /_Nástroje

en: /Tools/Buddy _Pounces
cs: /Nástroje/_Sledování kamarádů

en: /Tools/_Certificates
cs: /Nástroje/_Certifikáty

en: /Tools/Custom Smile_ys
cs: /Nástroje/Uživatelské smajlíky

en: /Tools/Plu_gins
cs: /Nástroje/_Zásuvné moduly

en: /Tools/Pr_eferences
cs: /Nástroje/_Nastavení

en: /Tools/Pr_ivacy
cs: /Nástroje/_Soukromí

en: /Tools/Set _Mood
cs: /Nástroje/Nastavit ná_ladu

en: /Tools/_File Transfers
cs: /Nástroje/_Přenosy souborů

en: /Tools/R_oom List
cs: /Nástroje/_Seznam místností

en: /Tools/System _Log
cs: /Nástroje/Systémový záz_nam

en: /Tools/Mute _Sounds
cs: /Nástroje/Umlčet _zvuky

note: Help
en: /_Help
cs: /Nápo_věda

en: /Help/Online _Help
cs: /Nápověda/_Nápověda online

en: /Help/D_onate
cs: /Help/P_odpořit

en: /Help/_Build Information
cs: /Nápověda/Informace o sestavení

en: /Help/_Debug Window
cs: /Nápověda/_Ladicí okno

en: /Help/De_veloper Information
cs: /Nápověda/Informace o vývojářích

en: /Help/_Plugin Information
cs: /Nápověda/_Informace o zásuvných modulech

en: /Help/_Translator Information
cs: /Nápověda/Informace o _překladatelích

en: /Help/_About
cs: /Nápověda/O _aplikaci

en: <b>Account:</b> %s
cs: <b>Účet:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
cs: 
    <b>Nájemníci:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
cs: 
    <b>Téma:</b> %s

en: (no topic set)
cs: (téma není nastaveno)

en: Buddy Alias
cs: Alias kamaráda

en: Logged In
cs: Přihlášen

en: Last Seen
cs: Naposledy viděn

en: Spooky
cs: Strašidelný

en: Awesome
cs: Hrůzný

en: Total Buddies
cs: Celkem kamarádů

en: Idle %dd %dh %02dm
cs: Nečinný %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
cs: Nečinný %dh %02dm

en: Idle %dm
cs: Nečinný %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
cs: /Kamarádi/Nová Instant Message...

en: /Buddies/Join a Chat...
cs: /Kamarádi/Připojit se k chatu...

en: /Buddies/Get User Info...
cs: /Kamarádi/Získat informace o uživateli...

en: /Buddies/Add Buddy...
cs: /Kamarádi/Přidat kamaráda...

en: /Buddies/Add Chat...
cs: /Kamarádi/Přidat chat...

en: /Buddies/Add Group...
cs: /Kamarádi/Přidat skupinu...

en: /Tools/Privacy
cs: /Nástroje/Soukromí

en: /Tools/Room List
cs: /Nástroje/Seznam místností

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
cs[0]: %d nepřečtená zpráva od %s
cs[1]: %d nepřečtené zprávy od %s
cs[2]: %d nepřečtených zpráv od %s
cs[3]: %d nepřečtených zpráv od %s

en: Manually
cs: Ručně

en: By status
cs: Podle stavu

en: By recent log activity
cs: Podle nedávné aktivity záznamu

en: %s disconnected
cs: %s odpojen

en: %s disabled
cs: %s zakázáno

en: Reconnect
cs: Znovu připojit

en: Re-enable
cs: Znovu povolit

en: SSL FAQs
cs: SSL FAQ

en: Welcome back!
cs: Vítej zpět!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
cs[0]: %d účet byl odpojen, protože jste přihlásili z jiného umístění.
cs[1]: %d účty byly odpojeny, protože jste přihlásili z jiného umístění.
cs[2]: %d účtů bylo odpojeno, protože jste přihlásili z jiného umístění.
cs[3]: %d účtů bylo odpojeno, protože jste přihlásili z jiného umístění.

en: <b>Username:</b>
cs: <b>Jméno uživatele:</b>

en: <b>Password:</b>
cs: <b>Heslo:</b>

en: _Login
cs: _Přihlásit

en: /Accounts
cs: /Účty

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
cs: <span weight='bold' size='larger'>Vítá vás %s!</span>
    
    Nemáte povoleny žádné účty. Povolte své účty IM z menu <b>Účty</b> na <b>Účty->Spravovat</b>. Až povolíte účty, budete se moci přihlásit, nastavit svůj stav, a mluvit se svými kamarády.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
cs: /Kamarádi/Zobrazit/Odpojené kamarády

en: /Buddies/Show/Empty Groups
cs: /Kamarádi/Zobrazit/Prázdné skupiny

en: /Buddies/Show/Buddy Details
cs: /Kamarádi/Zobrazit/Podrobnosti o kamarádovi

en: /Buddies/Show/Idle Times
cs: /Kamarádi/Zobrazit/Čas nečinnosti

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
cs: /Kamarádi/Zobrazit/Ikony protokolu

en: Add a buddy.
cs: Přidat kamaráda.

en: Buddy's _username:
cs: _Jméno uživatele kamaráda:

en: (Optional) A_lias:
cs: (Nepovinné) A_lias:

en: (Optional) _Invite message:
cs: (Nepovinná) _Zvací zpráva

en: Add buddy to _group:
cs: Přidat kamaráda do _skupiny:

en: This protocol does not support chat rooms.
cs: Tento protokol nepodporuje místnosti chatu.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
cs: Nejste momentálně připojen s žádným protokolem, který má možnost chatu.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
cs: Zadejte prosím alias a odpovídající informace o chatu, který chcete přidat do svého seznamu kamarádů.

en: A_lias:
cs: _Alias:

en: _Group:
cs: _Skupina:

en: Automatically _join when account connects
cs: Automaticky _připojit při připojení účtu

en: _Remain in chat after window is closed
cs: _Zůstat na chatu po zavření okna

en: Please enter the name of the group to be added.
cs: Zadejte prosím název skupiny, kterou přidat.

en: Enable Account
cs: Povolit účet

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
cs: <PurpleMain>/Účty/Povolit účet

en: <PurpleMain>/Accounts/
cs: <PurpleMain>/Účty/

en: _Edit Account
cs: _Upravit účet

en: Set _Mood...
cs: Nastavit ná_ladu...

en: No actions available
cs: Žádné akce nejsou k dispozici

en: _Disable
cs: Za_kázat

en: /Tools
cs: /Nástroje

en: /Buddies/Sort Buddies
cs: /Kamarádi/Řadit kamarády

en: Type the host name for this certificate.
cs: Zadejte jméno hostitele pro tento certifikát.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
cs: SSL servery

en: Supported debug options are: plugins, version
cs: Podporované ladicí přepínače jsou: plugins, version

en: Unknown command.
cs: Neznámý příkaz.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
cs: Tento kamarád není na stejném protokolu jako tento chat.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
cs: Nejste momentálně připojen s účtem, který může pozvat tohoto kamaráda.

en: Invite Buddy Into Chat Room
cs: Pozvat kamaráda do místnosti chatu

en: _Buddy:
cs: _Kamarád:

en: _Message:
cs: Z_práva:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
cs: <h1>Konverzace s %s</h1>

en: Save Conversation
cs: Uložit konverzaci

en: Un-Ignore
cs: Přestat ignorovat

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: Get Away Message
cs: Získat zprávu o nepřítomnosti

en: Last Said
cs: Naposledy řečeno

en: Unable to save icon file to disk.
cs: Nemohu uložit soubor ikony na disk.

en: Save Icon
cs: Uložit ikonu

en: Animate
cs: Animovat

en: Hide Icon
cs: Skrýt ikonu

en: Save Icon As...
cs: Uložit ikonu jako...

en: Set Custom Icon...
cs: Nastavit vlastní ikonu...

en: Change Size
cs: Změnit velikost

en: Show All
cs: Zobrazit vše

note: Conversation menu
en: /_Conversation
cs: /_Konverzace

en: /Conversation/New Instant _Message...
cs: /Konverzace/Nová _Instant Message...

en: /Conversation/Join a _Chat...
cs: /Konverzace/Připojit k _chatu...

en: /Conversation/_Find...
cs: /Konverzace/_Hledat...

en: /Conversation/View _Log
cs: /Konverzace/Zobrazit záz_nam

en: /Conversation/_Save As...
cs: /Konverzace/_Uložit jako...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
cs: /Konverzace/Vy_mazat paměť řádků

en: /Conversation/M_edia
cs: /Konverzace/Multimé_dia

en: /Conversation/Media/_Audio Call
cs: /Konverzace/Multimédia/_Audio hovor

en: /Conversation/Media/_Video Call
cs: /Konverzace/Multimédia/_Video hovor

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
cs: /Konverzace/Multimédia/Audio\/Video _hovor

en: /Conversation/Se_nd File...
cs: /Konverzace/Odeslat _soubor...

en: /Conversation/Get _Attention
cs: /Konverzace/Získat _pozornost

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
cs: /Konverzace/Přidat _sledování kamaráda...

en: /Conversation/_Get Info
cs: /Konverzace/_Získat informace

en: /Conversation/In_vite...
cs: /Konverzace/_Pozvat...

en: /Conversation/M_ore
cs: /Konverzace/_Více

en: /Conversation/Al_ias...
cs: /Konverzace/_Alias...

en: /Conversation/_Block...
cs: /Konverzace/_Blokovat...

en: /Conversation/_Unblock...
cs: /Konverzace/O_dblokovat...

en: /Conversation/_Add...
cs: /Konverzace/_Přidat...

en: /Conversation/_Remove...
cs: /Konverzace/_Odstranit...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
cs: /Konverzace/Vložit _odkaz...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
cs: /Konverzace/Vložit _obrázek...

en: /Conversation/_Close
cs: /Konverzace/_Zavřít

note: Options
en: /_Options
cs: /_Možnosti

en: /Options/Enable _Logging
cs: /Možnosti/Povolit zaz_namenávání

en: /Options/Enable _Sounds
cs: /Možnosti/Povolit _zvuky

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
cs: /Možnosti/Zobrazovat lišty nástrojů _Formátování

en: /Options/Show Ti_mestamps
cs: /Možnosti/Zobrazovat _časové značky

en: /Conversation/More
cs: /Konverzace/Více

en: /Options
cs: /Možnosti

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
cs: /Konverzace

en: /Conversation/View Log
cs: /Konverzace/Zobrazit záznam

en: /Conversation/Media/Audio Call
cs: /Konverzace/Multimédia/Audio hovor

en: /Conversation/Media/Video Call
cs: /Konverzace/Multimédia/Video hovor

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
cs: /Konverzace/Multimédia\/Video hovor

en: /Conversation/Send File...
cs: /Konverzace/Odeslat soubor...

en: /Conversation/Get Attention
cs: /Konverzace/Získat pozornost

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
cs: /Konverzace/Přidat sledování kamaráda...

en: /Conversation/Get Info
cs: /Konverzace/Získat informace

en: /Conversation/Invite...
cs: /Konverzace/Pozvat...

en: /Conversation/Alias...
cs: /Konverzace/Alias...

en: /Conversation/Block...
cs: /Konverzace/Blokovat...

en: /Conversation/Unblock...
cs: /Konverzace/Odblokovat...

en: /Conversation/Add...
cs: /Konverzace/Přidat...

en: /Conversation/Remove...
cs: /Konverzace/Odstranit...

en: /Conversation/Insert Link...
cs: /Konverzace/Vložit odkaz...

en: /Conversation/Insert Image...
cs: /Konverzace/Vložit obrázek...

en: /Options/Enable Logging
cs: /Možnosti/Povolit zaznamenávání

en: /Options/Enable Sounds
cs: /Možnosti/Povolit zvuky

en: /Options/Show Formatting Toolbars
cs: /Možnosti/Zobrazovat lišty nástrojů Formátování

en: /Options/Show Timestamps
cs: /Možnosti/Zobrazovat časové značky

en: User is typing...
cs: Uživatel píše...

en: 
    %s has stopped typing
cs: 
    %s vám přestal psát

note: Build the Send To menu
en: S_end To
cs: _Odeslat do

en: _Send
cs: _Odeslat

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
cs: 0 lidí v místnosti

en: Close Find bar
cs: Zavřít vyhledávací řádek

en: Find:
cs: Hledat:

en: %d person in room | %d people in room
cs[0]: %d osoba v místnosti
cs[1]: %d osoby v místnosti
cs[2]: %d osob v místnosti
cs[3]: %d osob v místnosti

en: Typing
cs: Píše

en: Stopped Typing
cs: Přestane psát

en: Nick Said
cs: Přezdívka řekla

en: Unread Messages
cs: Nepřečtené zprávy

en: New Event
cs: Nová událost

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will automatically rejoin the chat when the account reconnects.
cs: Účet byl odpojen a nejste dále na chatu. Budete automaticky znovu připojen k chatu při připojení účtu.

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
cs: clear: Vymaže všechny paměti řádků konverzace.

en: Confirm close
cs: Potvrdit zavření

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
cs: Máte nepřečtené zprávy. Opravdu chcete zavřít okno?

en: Close other tabs
cs: Zavřít ostatní záložky

en: Close all tabs
cs: Zavřít všechny záložky

en: Detach this tab
cs: Odpojit tuto záložku

en: Close this tab
cs: Zavřít tuto záložku

en: Close conversation
cs: Zavřít konverzaci

en: Last created window
cs: Poslední vytvořené okno

en: Separate IM and Chat windows
cs: Oddělovat okna IM a chatů

en: New window
cs: Nové okno

en: By group
cs: Podle skupiny

en: By account
cs: Podle účtu

en: Find
cs: Hledat

en: _Search for:
cs: _Hledat:

en: Save Debug Log
cs: Uložit ladicí záznam

en: Invert
cs: Invertovat

en: Highlight matches
cs: Zvýrazňovat výskyty

en: _Icon Only
cs: Jen _ikony

en: _Text Only
cs: Jen _text

en: _Both Icon & Text
cs: _Jak ikony, tak text

en: Filter
cs: Filtr

en: Right click for more options.
cs: Pro více možností klikněte pravým tlačítkem.

en: Level
cs: Úroveň

en: Select the debug filter level.
cs: Zvolte úroveň ladicího filtru.

en: All
cs: Vše

en: Misc
cs: Různé

en: Warning
cs: Varování

en: Error
cs: Chyba

en: Fatal Error
cs: Fatální chyba

en: lead developer
cs: vedoucí vývojář

en: win32 port
cs: port na win32

en: artist
cs: umělec

en: maintainer
cs: správce

en: libfaim maintainer
cs: správce libfaim

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
cs: hacker a jmenovaný řidič [líná kůže]

en: voice and video
cs: hlas a video

en: support
cs: podpora

en: support/QA
cs: podpora/QA

en: original author
cs: původní autor

en: Senior Contributor/QA
cs: Senior přispěvatel/QA

en: Arabic
cs: Arabština

en: Assamese
cs: Ásámština

en: Asturian
cs: Asturština

en: Belarusian Latin
cs: Běloruština (latinka)

en: Bulgarian
cs: Bulharština

en: Bengali
cs: Bengálština

en: Bengali-India
cs: Bengálština (Indie)

en: Breton
cs: Bretonština

en: Bosnian
cs: Bosenština

en: Catalan
cs: Katalánština

en: Valencian-Catalan
cs: Katalánština (Valencie)

en: Czech
cs: Čeština

en: Danish
cs: Dánština

en: German
cs: Němčina

en: Dzongkha
cs: Džonka

en: Greek
cs: Řečtina

en: Australian English
cs: Australská angličtina

en: British English
cs: Britská angličtina

en: Canadian English
cs: Kanadská angličtina

en: Spanish
cs: Španělština

en: Argentine Spanish
cs: Argentinská španělština

en: Estonian
cs: Estonština

en: Basque
cs: Baskičtina

en: Persian
cs: Perština

en: Finnish
cs: Finština

en: Irish
cs: Irština

en: Galician
cs: Galícijština

en: Gujarati Language Team
cs: Tým jazyka Gujarati

en: Hebrew
cs: Hebrejština

en: Hindi
cs: Hindština

en: Croatian
cs: Chorvatština

en: Hungarian
cs: Maďarština

en: Indonesian
cs: Indonéština

en: Italian
cs: Italština

en: Japanese
cs: Japonština

en: Georgian
cs: Gruzínština

en: Ubuntu Georgian Translators
cs: Překladatelé Gruzínštiny z Ubuntu

en: Kazakh
cs: Kazachština

en: Khmer
cs: Khmérština

en: Kannada Translation team
cs: Tým překladatelů Kannada

en: Korean
cs: Korejština

en: Kashmiri
cs: Kašmírština

en: Kurdish
cs: Kurdština

en: Kurdish (Sorani)
cs: Kurdština (Sorani)

en: Lithuanian
cs: Litevština

en: Latvian
cs: Lotyština

en: Macedonian
cs: Makedonština

en: Malay
cs: Malajština

en: Mongolian
cs: Mongolština

en: Burmese
cs: Barmština

en: Bokmål Norwegian
cs: Norština Bokmål

en: Nepali
cs: Nepálština

en: Dutch, Flemish
cs: Holandština, vlámština

en: Norwegian Nynorsk
cs: Norština Nynorsk

en: Polish
cs: Polština

en: Portuguese
cs: Portugalština

en: Portuguese-Brazil
cs: Portugalština-brazilská

en: Pashto
cs: Paštu

en: Romanian
cs: Rumunština

en: Russian
cs: Ruština

en: Sindhi
cs: Sindhština

en: Slovak
cs: Slovenština

en: Slovenian
cs: Slovinština

en: Albanian
cs: Albánština

en: Serbian
cs: Srbština

en: Serbian Latin
cs: Srbština latinka

en: Sinhala
cs: Sinhálština

en: Swedish
cs: Švédština

en: Swahili
cs: Svahilština

en: Thai
cs: Thajština

en: Tatar
cs: Tatarština

en: Ukranian
cs: Ukrajinština

en: Uzbek
cs: Uzbekština

en: Vietnamese
cs: Vietnamština

en: Simplified Chinese
cs: Zjednodušená čínština

en: Hong Kong Chinese
cs: Hong Kongská čínština

en: Traditional Chinese
cs: Tradiční čínština

en: Amharic
cs: Amharština

en: French
cs: Francouzština

en: Armenian
cs: Arménština

en: Lao
cs: Laonština

en: Turkish
cs: Turečtina

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
cs: T.M.Thanh a tým Gnome-Vi

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
cs: %s je modulární klient IM založený na libpurple, schopný zároveň používat několik služeb pro přenos zpráv.  %s je napsán v C pomocí GTK+. %s můžete vydávat, upravovat a dále šířit pod podmínkami GPL (verze 2 nebo novější). Kopie GPL je distribuována s %s. Copyright %s vlastní jeho spoluautoři, úplný seznam spoluautorů je distribuován s %s. Pro %s neposkytujeme žádnou záruku.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.libera.chat<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
cs: <FONT SIZE="4"><B>Užitečné zdroje</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Webová stránka</A><BR>	<A HREF="%s">Často kladené otázky</A><BR>	IRC kanál: #pidgin on irc.libera.chat<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available via <a href="https://discourse.imfreedom.org/c/support/">Discourse</a>. This is a <b>public</b> forum and an account is required to post new messages!<br/>This forum's primary language is <b>English</b>. You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
cs: <font size="4"><b>Nápověda od jiných uživatelů Pidgin</b></font> je dostupná přes <a href="https://discourse.imfreedom.org/c/support/">Discourse</a>. Je to <b>veřejné</b> fórum a pro zadaní nového příspěvku je vyžadován účet!<br/>Primárním jazykem je <b>Angličtina</b>. Jste vítáni s příspěvky v jiných jazycích, ale odpovědi mohou být méně nápomocné.<br/>

en: About %s
cs: O %s

en: Build Information
cs: Informace o sestavení

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
cs: Informace o sestavení %s

en: Current Developers
cs: Současní vývojáři

en: Crazy Patch Writers
cs: Šílení autoři patchů

en: Retired Developers
cs: Vývojáři na odpočinku

en: Retired Crazy Patch Writers
cs: Šílení autoři patchů na odpočinku

en: %s Developer Information
cs: Informace o vývojářích %s

en: Current Translators
cs: Současní překladatelé

en: Past Translators
cs: Dřívější překladatelé

en: %s Translator Information
cs: Informace o překladatelích %s

en: %s Plugin Information
cs: %s Informace o zásuvném modulu

en: Plugin Information
cs: Informace o zásuvném modulu

en: _Name
cs: _Název

en: _Account
cs: _Účet

en: Get User Info
cs: Získat informace o uživateli

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
cs: Zadejte prosím jméno uživatele nebo alias osoby, jejíž informace chcete zobrazit.

en: View User Log
cs: Zobrazit záznam uživatele

en: Alias Contact
cs: Alias kontaktu

en: Enter an alias for this contact.
cs: Zadejte alias pro tento kontakt.

en: Enter an alias for %s.
cs: Zadejte alias pro %s

en: Alias Buddy
cs: Alias kamaráda

en: Alias Chat
cs: Alias chatu

en: Enter an alias for this chat.
cs: Zadejte alias pro tento chat.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
cs[0]: Hodláte odstranit kontakt obsahující %s a %d jiného kamaráda ze svého seznamu kamarádů. Chcete pokračovat?
cs[1]: Hodláte odstranit kontakt obsahující %s a %d jiné kamarády ze svého seznamu kamarádů. Chcete pokračovat?
cs[2]: Hodláte odstranit kontakt obsahující %s a %d jiných kamarádů ze svého seznamu kamarádů. Chcete pokračovat?
cs[3]: Hodláte odstranit kontakt obsahující %s a %d jiných kamarádů ze svého seznamu kamarádů. Chcete pokračovat?

en: Remove Contact
cs: Odstranit kontakt

en: _Remove Contact
cs: _Odstranit kontakt

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
cs: Hodláte sloučit skupinu nazvanou %s do skupiny nazvané %s. Chcete pokračovat?

en: Merge Groups
cs: Sloučit skupiny

en: _Merge Groups
cs: _Sloučit skupiny

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
cs: Hodláte odstranit skupinu %s a všechny její členy ze svého seznamu kamarádů. Chcete pokračovat?

en: Remove Group
cs: Odstranit skupinu

en: _Remove Group
cs: _Odstranit skupinu

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
cs: Hodláte odstranit %s ze svého seznamu kamarádů. Chcete pokračovat?

en: Remove Buddy
cs: Odstranit kamaráda

en: _Remove Buddy
cs: _Odstranit kamaráda

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
cs: Hodláte odstranit chat %s ze svého seznamu kamarádů. Chcete pokračovat?

en: Remove Chat
cs: Odstranit chat

en: _Remove Chat
cs: _Odstranit chat

en: Right-click for more unread messages...
cs: Pro více nepřečtených zpráv klikněte pravým tlačítkem...

en: _Change Status
cs: Změnit _stav

en: Show Buddy _List
cs: Zobrazit seznam _kamarádů

en: _Unread Messages
cs: Ne_přečtené zprávy

en: New _Message...
cs: Nová _zpráva..

en: _Accounts
cs: _Účty

en: Plu_gins
cs: Zásuvné _moduly

en: Pr_eferences
cs: _Nastavení

en: Mute _Sounds
cs: Umlčet _zvuky

en: _Blink on New Message
cs: _Blikat při nové zprávě

en: _Quit
cs: _Konec

en: Not started
cs: Nezačato

en: <b>Receiving As:</b>
cs: <b>Přijímám jako:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
cs: <b>Přijímám od:</b>

en: <b>Sending To:</b>
cs: <b>Odesílám k:</b>

en: <b>Sending As:</b>
cs: <b>Odesílám jako:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
cs: Pro otevírání tohoto typu souborů není nastavena žádná aplikace.

en: An error occurred while opening the file.
cs: Při otevírání souboru došlo k chybě.

en: Error launching %s: %s
cs: Chyba při spouštění %s: %s

en: Error running %s
cs: Chyba při spouštění %s

en: Process returned error code %d
cs: Proces vrátil kód chyby %d

en: Filename:
cs: Název souboru:

en: Local File:
cs: Místní soubor:

en: Speed:
cs: Rychlost:

en: Time Elapsed:
cs: Využitý čas:

en: Time Remaining:
cs: Zbývající čas:

en: Close this window when all transfers _finish
cs: Zavřít toto okno, až všechny přenosy _skončí

en: C_lear finished transfers
cs: _Vymazat dokončené přenosy

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
cs: _Podrobnosti o přenosu souboru

en: Paste as Plain _Text
cs: Vložit _jako text

en: _Reset formatting
cs: Vy_mazat formátování

en: Disable _smileys in selected text
cs: Zakázat _smajlíky ve vybraném textu

en: Hyperlink color
cs: Barva odkazu

en: Color to draw hyperlinks.
cs: Barva, kterou kreslit odkazy.

en: Hyperlink visited color
cs: Barva navštívených odkazů

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
cs: Barva, kterou kreslit odkazy, když jsou navštíveny (nebo aktivovány).

en: Hyperlink prelight color
cs: Barva zvýraznění odkazu

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
cs: Barva, kterou kreslit odkazy, když je nad nimi myš.

en: Sent Message Name Color
cs: Barva poslané zprávy

en: Color to draw the name of a message you sent.
cs: Barva zprávy, kterou jste poslal.

en: Received Message Name Color
cs: Barva přijaté zprávy

en: Color to draw the name of a message you received.
cs: Barva zprávy, kterou jste obdržel.

en: "Attention" Name Color
cs: Barva "Upozornění"

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
cs: Barva obdržené zprávy obsahující vaše jméno.

en: Action Message Name Color
cs: Barva IRC akční zprávy

en: Color to draw the name of an action message.
cs: Barva akční zprávy.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
cs: Barva akční zprávy pro šeptané zprávy

en: Color to draw the name of a whispered action message.
cs: Barva šeptané akční zprávy.

en: Whisper Message Name Color
cs: Barva šeptané zprávy

en: Color to draw the name of a whispered message.
cs: Barva šeptané zprávy.

en: Typing notification color
cs: Barva pro upozornění na psaní

en: The color to use for the typing notification
cs: Barva pro upozornění na psaní

en: Typing notification font
cs: Font pro upozornění na psaní

en: The font to use for the typing notification
cs: Font pro upozornění na psaní

en: Enable typing notification
cs: Povolit upozornění na psaní

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
cs: <span size='larger' weight='bold'>Nerozpoznaný typ souboru</span>
    
    Používám PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
cs: <span size='larger' weight='bold'>Chyba při ukládání obrázku</span>
    
    %s

en: Save Image
cs: Uložit obrázek

en: _Save Image...
cs: _Uložit obrázek...

en: _Add Custom Smiley...
cs: _Přidat uživatelské smajlíky...

en: Select Font
cs: Vyberte písmo

en: Select Text Color
cs: Vyberte barvu textu

en: Select Background Color
cs: Vyberte barvu pozadí

en: _Description
cs: _Popis

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
cs: Zadejte prosím URL a popis odkazu, který chcete vložit. Popis je nepovinný.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
cs: Zadejte prosím URL odkazu, který chcete vložit.

en: Insert Link
cs: Vložit odkaz

en: _Insert
cs: _Vložit

en: Failed to store image: %s
cs: Nemohu uložit obrázek: %s

en: Insert Image
cs: Vložit obrázek

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
cs: Tento smajlík je nedostupný, protože existuje smajlík pro tuto klávesovou zkratku:
     %s

en: Smile!
cs: Smajlík!

en: _Manage custom smileys
cs: _Spravovat uživatelské smajlíky

en: This theme has no available smileys.
cs: V tomto tématu nejsou k dispozici smajlíky.

en: _Font
cs: _Písmo

en: Group Items
cs: Položky skupiny

en: Ungroup Items
cs: Zrušit seskupení položek

en: Bold
cs: Tučné

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Underline
cs: Podtržené

en: Strikethrough
cs: Přeškrtnuté

en: Increase Font Size
cs: Zvětšit velikost písma

en: Decrease Font Size
cs: Zmenšit velikost písma

en: Font Face
cs: Řez písma

en: Foreground Color
cs: Barva popředí

en: Reset Formatting
cs: Vymazat formátování

en: Insert IM Image
cs: Vložit obrázek IM

en: Insert Smiley
cs: Vložit smajlík

en: Send Attention
cs: Poslat požadavek na pozornost

en: <b>_Bold</b>
cs: <b>_Tučné</b>

en: <i>_Italic</i>
cs: <i>_Kurzíva</i>

en: <u>_Underline</u>
cs: <u>_Podtržené</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
cs: <span strikethrough='true'>Přeškrtnuté</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
cs: <span size='larger'>_Větší</span>

en: _Normal
cs: _Normální

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
cs: <span size='smaller'>_Menší</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
cs: _Řez písma

en: Foreground _color
cs: Barva po_předí

en: Bac_kground color
cs: Barva po_zadí

en: _Image
cs: _Obrázek

en: _Link
cs: Od_kaz

en: _Horizontal rule
cs: _Vodorovná čára

en: _Smile!
cs: _Smajlík!

en: _Attention!
cs: Vyžádat pozornost!

en: Log Deletion Failed
cs: Selhalo mazání záznamu

en: Check permissions and try again.
cs: Zkontrolujte práva a zkuste znovu.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
cs: Opravdu chcete natrvalo odstranit záznam konverzace s %s, který začal v %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
cs: Opravdu chcete natrvalo odstranit záznam konverzace v %s, který začal v %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
cs: Opravdu chcete natrvalo odstranit systémový záznam, který začal v %s?

en: Delete Log?
cs: Odstranit záznam?

en: Delete Log...
cs: Mazání záznamu...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
cs: <span size='larger' weight='bold'>Konverzace v %s v %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
cs: <span size='larger' weight='bold'>Konverzace s %s v %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
cs: _Procházet složku záznamů

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
cs: %s %s. Pro více informací zkuste `%s -h'.

en: Usage: %s [OPTION]...
cs: Použití: %s [VOLBA]...

en: DIR
cs: ADRESÁŘ

en: use DIR for config files
cs: použít ADRESÁŘ pro konfigurační soubory

en: print debugging messages to stdout
cs: vypisuje ladící zprávy do stdout

en: force online, regardless of network status
cs: Vynutí připojen bez ohledu na stav sítě

en: display this help and exit
cs: zobrazí tento text a skončí

en: allow multiple instances
cs: povolit několikanásobné současné spuštění

en: don't automatically login
cs: nepřihlašovat automaticky

en: NAME
cs: JMÉNO

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
cs: povolí zadaný účet(y) (nepovinný argument JMÉNO
                          určuje účet(y), které použít, oddělené čárkami.
                          Bez zadání bude povolen jen první účet).

en: X display to use
cs: použít X displej

en: display the current version and exit
cs: zobrazit aktuální verzi a ukončit

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
cs: %s %s spadl a pokusil se vypsat soubor core.
    Toto je chyba v programu a nestalo se to vaší
    vinou.
    
    Pokud umíte pád zopakovat, upozorněte prosím
    vývojáře ohlášením chyby na:
    %ssimpleticket/
    
    Zkontrolujte prosím, že jste popsali, co jste v té době
    dělali, a že jste poslali backtrace ze souboru core. Pokud
    nevíte, jak získat backtrace, přečtěte si prosím instrukce na
    %swiki/GetABacktrace

en: _Media
cs: _Média

en: _Hangup
cs: _Zavěsit

en: Media error
cs: Chuba multimédia

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
cs: %s chce začít audio/video rozhovor s vámi.

en: %s wishes to start a video session with you.
cs: %s chce začít video rozhovor s vámi.

en: Incoming Call
cs: Příchozí hovor

en: _Hold
cs: _Podržet

en: _Pause
cs: _Pozastavit

en: _Mute
cs: _Ztlumit

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
cs[0]: %s má %d novou zprávu.
cs[1]: %s má %d nové zprávy.
cs[2]: %s má %d nových zpráv.
cs[3]: %s má %d nových zpráv.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
cs[0]: <b>%d nový email</b>
cs[1]: <b>%d nové emaily</b>
cs[2]: <b>%d nových emailů</b>
cs[3]: <b>%d nových emailů</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
cs: Příkaz prohlížeče "%s" není platný.

en: Unable to open URL
cs: Nemohu otevřít URL

en: Error launching "%s": %s
cs: Chyba při spouštění "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
cs: Byl zvolen 'Ruční' příkaz prohlížeče, ale nebyl nastaven žádný příkaz.

en: Unable to open URL: the 'Manual' browser command seems invalid.
cs: Nemohu otevřít URL: Ručně zadaný příkaz prohlížeče není platný.

en: No message
cs: Žádná zpráva

en: Open All Messages
cs: Otevřít všechny zprávy

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
cs: <span weight="bold" size="larger">Máte poštu!</span>

en: New Pounces
cs: Nové sledování kamaráda

note: Translators: Make sure you translate "Dismiss" differently than "close"!  This string is used in the "You have pounced" dialog that appears when one of your Buddy Pounces is triggered.  In this context "Dismiss" means "I acknowledge that I've seen that this pounce was triggered--remove it from this 
en: Dismiss
cs: Odmítnout

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
cs: <span weight="bold" size="larger">Sledování</span>

en: The following plugins will be unloaded.
cs: Následující zásuvné moduly budou odebrány.

en: Multiple plugins will be unloaded.
cs: Několik zásuvných modulů bude odebráno.

en: Unload Plugins
cs: Odebrat zásuvné moduly

en: Could not unload plugin
cs: Nemohu odebrat zásuvný modul

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
cs: Zásuvný modul nemůže být teď odpojen, ale bude při dalším startu-

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
cs: <span foreground="red" weight="bold">Chyba: %s
    Hledejte aktualizaci na WWW zásuvného modulu.</span>

en: Author
cs: Autor

en: <b>Written by:</b>
cs: <b>Napsáno:</b>

en: <b>Web site:</b>
cs: <b>Webová stránka:</b>

en: <b>Filename:</b>
cs: <b>Jméno souboru:</b>

en: Configure Pl_ugin
cs: Nastavit zásuvný _modul

en: <b>Plugin Details</b>
cs: <b>Podrobnosti o zásuvném modulu</b>

en: Select a file
cs: Zvolte soubor

en: Modify Buddy Pounce
cs: Upravit sledování kamaráda

en: _Account:
cs: _Účet:

en: _Buddy name:
cs: _Jméno kamaráda:

en: Si_gns on
cs: _Přihlásí se

en: Signs o_ff
cs: _Odhlásí se

en: Goes a_way
cs: Jde _pryč

en: Ret_urns from away
cs: _Vrátí se z nepřítomnosti

en: Becomes _idle
cs: Stane se _nečinným

en: Is no longer i_dle
cs: Už není ne_činný.

en: Starts _typing
cs: Začne _psát

en: P_auses while typing
cs: Z_astaví se při psaní

en: Stops t_yping
cs: Přestane p_sát

en: Sends a _message
cs: Odešle _zprávu

en: Ope_n an IM window
cs: _Otevřít okno IM

en: _Pop up a notification
cs: Zobrazit _upozornění

en: Send a _message
cs: Odeslat _zprávu

en: E_xecute a command
cs: Spustit _příkaz

en: P_lay a sound
cs: Pře_hrát zvuk

en: Brows_e...
cs: _Procházet...

en: Br_owse...
cs: _Procházet...

en: Pre_view
cs: Ná_hled

en: P_ounce only when my status is not Available
cs: _Sledovat, jen když můj stav není K dispozici

en: _Recurring
cs: _Opakující se

en: Pounce Target
cs: Cíl sledování

en: Started typing
cs: Začal psát

en: Paused while typing
cs: Zastavil psaní

en: Signed on
cs: Přihlášen

en: Returned from being idle
cs: Vrátil se z nečinnosti

en: Returned from being away
cs: Vrátil se z nepřítomnosti

en: Stopped typing
cs: Přestal psát

en: Signed off
cs: Odhlášen

en: Became idle
cs: Stal se nečinným

en: Went away
cs: Odešel pryč

en: Sent a message
cs: Odeslal zprávu

en: Unknown.... Please report this!
cs: Neznámé.... Oznamte to prosím!

en: (Custom)
cs: (Uživatelský)

en: The default Pidgin sound theme
cs: Výchozí zvukové téma Pidgina

en: The default Pidgin buddy list theme
cs: Výchozí téma seznamu kamarádů Pidgina

en: The default Pidgin status icon theme
cs: Výchozí téma stavových ikon Pidgina

en: Theme failed to unpack.
cs: Téma nelze rozbalit.

en: Theme failed to load.
cs: Téma nelze načíst.

en: Theme failed to copy.
cs: Téma nelze zkopírovat.

en: Theme Selections
cs: Výběr tématu

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
cs: Vyberte téma, které chcete používat, ze seznamu níže.
    Nová témata mohou být nainstalována jejich přetažením do seznamu témat.

en: Buddy List Theme:
cs: Téma seznamu kamarádů:

en: Status Icon Theme:
cs: Téma ikon stavů:

en: Sound Theme:
cs: Zvukové téma:

en: Smiley Theme:
cs: Témata smajlíků:

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Cl_ose conversations with the Escape key
cs: Za_vřít konverzaci klávesou Escape

note: System Tray
en: System Tray Icon
cs: Ikona v panelu

en: _Show system tray icon:
cs: Zobrazovat _ikonu v panelu:

en: On unread messages
cs: Při nepřečtených zprávách

en: Conversation Window
cs: Okna konverzace

en: _Hide new IM conversations:
cs: _Skrýt nové konverzace IM:

en: When away
cs: Při nepřítomnosti

en: Minimi_ze new conversation windows
cs: _Minimalizovat nová okna konverzací

note: All the tab options!
en: Tabs
cs: Záložky

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
cs: Zobrazovat IM a chaty v oknech se zá_ložkami.

en: Show close b_utton on tabs
cs: Zobrazovat na záložkách tlačítko z_avřít

en: _Placement:
cs: _Umístění:

en: Top
cs: Nahoře

en: Bottom
cs: Dole

en: Left
cs: Vlevo

en: Right
cs: Vpravo

en: Left Vertical
cs: Vlevo svislé

en: Right Vertical
cs: Vpravo svislé

en: N_ew conversations:
cs: _Nové konverzace:

en: Show _formatting on incoming messages
cs: Zobrazovat _Formátování u příchozích zpráv

en: Close IMs immediately when the tab is closed
cs: Zavřit IM okamžitě se zavřením záložky

en: Show _detailed information
cs: Zobrazit _podrobné informace

en: Enable buddy ic_on animation
cs: Povolit _animaci ikon kamarádů

en: _Notify buddies that you are typing to them
cs: Upozorňovat kamarády, že jim _píšete

en: Highlight _misspelled words
cs: Z_výrazňovat slova s překlepy

en: Use smooth-scrolling
cs: Používat hladké posouvání

en: F_lash window when IMs are received
cs: _Bliknout oknem, když jsou přijaty IM

en: Resize incoming custom smileys
cs: Změnit velikost příchozích uživatelských smajlíků

en: Maximum size:
cs: Maximální velikost:

en: Minimum input area height in lines:
cs: Minimální výška plochy pro zadání v řádcích:

en: Font
cs: Písmo

en: Use font from _theme
cs: Používat písmo z _tématu

en: Conversation _font:
cs: _Písmo konverzace

en: Default Formatting
cs: Implicitní formátování

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
cs: Takto bude vypadat text vaší odchozí zprávy, pokud používáte protokoly, které podporují formátování.

en: Cannot start proxy configuration program.
cs: Nemohu spustit program pro konfiguraci proxy.

en: Cannot start browser configuration program.
cs: Nemohu spustit konfiguraci prohlížeče.

en: Use _automatically detected IP address: %s
cs: Použít _automaticky detekovanou IP adresu: %s

en: IP Address
cs: IP adresa

en: ST_UN server:
cs: Server ST_UN:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
cs: <span style="italic">Příklad: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
cs: Veřejná _IP:

en: Ports
cs: Porty

en: _Enable automatic router port forwarding
cs: _Povolit automatické směrování portů

en: _Manually specify range of ports to listen on:
cs: _Ručně určit rozsah portů, na kterých poslouchat:

en: _Start:
cs: _Spuštění:

en: _End:
cs: U_končit

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
cs: Server pro přenos (TURN)

en: _TURN server:
cs: Server _TURN:

en: Use_rname:
cs: Jméno _uživatele:

en: Pass_word:
cs: He_slo:

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
cs: Výchozí prostředí

en: GNOME Default
cs: Implicitní pro GNOME

en: Manual
cs: Ruční

en: Browser Selection
cs: Výběr prohlížeče

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
cs: Nastavení prohlížeče je nastaveno v nastaveních GNOME

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
cs: <b>Program pro prohlížení konfigurace nenalezen.</b>

en: Configure _Browser
cs: Nastavit _prohlížeč

en: _Browser:
cs: _Prohlížeč:

en: _Open link in:
cs: _Otevřít odkaz v:

en: Browser default
cs: Implicitní nastavení prohlížeče

en: Existing window
cs: Existující okno

en: New tab
cs: Nová záložka

en: _Manual:
    (%s for URL)
cs: _Ruční:
    (%s pro URL)

en: Proxy Server
cs: Proxy server

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
cs: Nastavení proxy je nastaveno v nastaveních GNOME

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
cs: <b>Program konfigurace proxy nenalezen.</b>

en: Configure _Proxy
cs: Nastavit proxy

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
cs: Použít vzdálený _DNS s SOCKS4 proxy

en: Proxy t_ype:
cs: _Typ proxy:

en: No proxy
cs: Žádná proxy

en: P_ort:
cs: _Port:

en: User_name:
cs: Jmén_o uživatele:

en: Log _format:
cs: _Formát záznamu:

en: Log all _instant messages
cs: Zaz_namenávat všechny instant message

en: Log all c_hats
cs: Zaznamenávat všechny _chaty

en: Log all _status changes to system log
cs: Zaznamenávat všechny změny _stavu do systémového záznamu

en: Sound Selection
cs: Výběr zvuku

en: Quietest
cs: Nejtišší

en: Quieter
cs: Tišší

en: Quiet
cs: Tichý

en: Loud
cs: Hlasitý

en: Louder
cs: Hlasitější

en: Loudest
cs: Nejhlasitější

en: _Method:
cs: _Metoda:

en: Console beep
cs: Pípnutí konzoly

en: No sounds
cs: Žádné zvuky

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
cs: _Příkaz zvuku:
    (%s pro název souboru)

en: M_ute sounds
cs: Umlčet _zvuky

en: Sounds when conversation has _focus
cs: Zvuky, když je okno konverzace _aktivní

en: _Enable sounds:
cs: _Povolit zvuky:

en: V_olume:
cs: H_lasitost:

en: Play
cs: Přehrát

en: _Browse...
cs: _Procházet...

en: _Report idle time:
cs: _Hlásit čas nečinnosti:

en: Based on keyboard or mouse use
cs: Podle používání klávesnice nebo myši

en: _Minutes before becoming idle:
cs: _Minuty před nečinností:

en: Change to this status when _idle:
cs: Změnit na tento stav _při nečinnosti:

en: _Auto-reply:
cs: _Automatická odpověď:

en: When both away and idle
cs: Při nepřítomnosti a nečinnosti

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
cs: Stav při spuštění

en: Use status from last _exit at startup
cs: Používat při spouštění stav podle posledního _ukončení

en: Status to a_pply at startup:
cs: Stav, který použít při _spouštění:

en: Silence threshold: %d%%
cs: Práh ticha: %d%%

en: Volume:
cs: Hlasitost:

en: Test Audio
cs: Otestovat audio

en: Test Video
cs: Otestovat Video

en: _Device
cs: Zaříze_ní

en: Input
cs: Vstup

en: Output
cs: Výstup

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Browser
cs: Prohlížeč

en: Status / Idle
cs: Stav / nečinný

en: Themes
cs: Témata

en: Voice/Video
cs: Hlas/Video

en: Allow all users to contact me
cs: Povolit všem uživatelům kontaktovat mě

en: Allow only the users on my buddy list
cs: Povolit jen uživatelům na mém seznamu kamarádů

en: Allow only the users below
cs: Povolit jen uživatelům níže

en: Block all users
cs: Blokovat všechny uživatele

en: Block only the users below
cs: Blokovat jen uživatele níže

en: Privacy
cs: Soukromí

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
cs: Změny v nastavení soukromí mají okamžitý efekt.

en: Set privacy for:
cs: Nastavit soukromí pro:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
cs: Odstranit _vše

en: Permit User
cs: Povolit uživateli

en: Type a user you permit to contact you.
cs: Zadejte uživatele, kterému povolujete vás kontaktovat.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
cs: Zadejte prosím jméno uživatele, o kterém chcete, aby vás mohl kontaktovat.

en: _Permit
cs: _Povolit

en: Allow %s to contact you?
cs: Povolit %s kontaktovat vás?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
cs: Opravdu chcete povolit %s kontaktovat vás?

en: Block User
cs: Blokovat uživatele

en: Type a user to block.
cs: Zadejte uživatele, kterého blokovat.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
cs: Zadejte prosím jméno uživatele, kterého chcete blokovat.

en: Block %s?
cs: Blokovat %s?

en: Are you sure you want to block %s?
cs: Opravdu chcete blokovat %s?

en: Apply
cs: Použít

en: That file already exists
cs: Tento soubor již existuje

en: Would you like to overwrite it?
cs: Chcete jej přepsat?

en: Overwrite
cs: Přepsat

en: Choose New Name
cs: Zvolte nový název

en: Select Folder...
cs: Zvolte složku...

en: Screen share error
cs: Chyba sdílení obrazovky

en: Error creating screencast request
cs: Chyba při vytvoření požadavku na vysílání

en: OpenPipeWireRemote request failed
cs: Požadavek OpenPipeWireRemote selhal

en: No file descriptor found
cs: Nenalezen deskriptor souboru

en: Screencast "Start" failed
cs: Selhal "Start" vysílání

en: Screencast "SelectSources" failed
cs: Selhalo "SelectSources" vysílání

en: Screencast "CreateSession" failed.
cs: Selhalo "CreateSession" vysílání.

en: Test image
cs: Otestovat obrázek

en: Select window
cs: Vyberte okno

en: Use monitor
cs: Použít monitor

en: Unknown output
cs: Neznámý výstup

en: _Add
cs: _Přidat

note: list button
en: _Get List
cs: _Získat seznam

note: add button
en: _Add Chat
cs: _Přidat chat

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
cs: Opravdu chcete odstranit zvolené uložené stavy?

note: Use button
en: _Use
cs: _Použít

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
cs: Název se již používá. Musíte zvolit jedinečný název.

en: Different
cs: Různé

en: _Title:
cs: _Název:

en: _Status:
cs: _Stav:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
cs: Používat _jiný stav pro některé účty

note: Save and Use button
en: Sa_ve and Use
cs: Uložit _a použít

en: Status for %s
cs: Stav pro %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
cs: Už existuje uživatelský smajlík pro '%s'. Specifikujte jinou klávesovou zkratku.

en: Custom Smiley
cs: Uživatelský smajlík

en: Duplicate Shortcut
cs: Duplikovat klávesovou zkratku

en: Edit Smiley
cs: Upravit smajlík

en: Add Smiley
cs: Přidat smajlík

en: _Image:
cs: _Obrázek:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
cs: Text k_lávesové zkratky

en: Smiley
cs: Smajlík

en: Shortcut Text
cs: Text klávesové zkratky:

en: Custom Smiley Manager
cs: Správce smajlíků

en: Select Buddy Icon
cs: Vybrat ikonu kamaráda

en: Click to change your buddyicon for this account.
cs: Změní ikonu pro tento účet.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
cs: Změní ikonu pro všechny účty.

en: Waiting for network connection
cs: Čekám na spojení po síti

en: New status...
cs: Nový stav...

en: Saved statuses...
cs: Uložené stavy...

en: Status Selector
cs: Výběr stavu

en: The following error has occurred loading %s: %s
cs: Při načítání %s došlo k následující chybě: %s

en: Failed to load image
cs: Nemohu načíst obrázek

en: Cannot send folder %s.
cs: Nemohu odeslat složku %s.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
cs: %s neumí přenést složku. Budete muset soubory v ní přenést po jednom.

en: You have dragged an image
cs: Přetáhli jste obrázek

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
cs: Můžete tento obrázek odeslat jako přenos souboru, vložit jej do zprávy, nebo jej používat jako ikonu kamaráda pro tohoto uživatele.

en: Set as buddy icon
cs: Nastavit jako ikonu kamaráda

en: Send image file
cs: Odeslat soubor obrázku

en: Insert in message
cs: Vložit do zprávy

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
cs: Chcete jej nastavit jako ikonu kamaráda pro tohoto uživatele?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
cs: Můžete tento obrázek odeslat jako přenos souboru, nebo jej používat jako ikonu kamaráda pro tohoto uživatele.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
cs: Můžete tento obrázek vložit do této zprávy nebo jej používat jako ikonu kamaráda pro tohoto uživatele.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
cs: Nemohu odeslat spouštěč

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
cs: Přetáhli jste spouštěč pracovní plochy. Pravděpodobně jste chtěli odeslat, na co tento spouštěč ukazuje, místo přímo tohoto spouštěče.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
cs: <b>Soubor:</b> %s
    <b>Velikost souboru:</b> %s
    <b>Velikost obrázku:</b> %d×%d

note: Label
en: Buddy Icon
cs: Ikona kamaráda

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
cs: Soubor '%s' je pro %s příliš velký. Zkuste prosím menší obrázek.

en: Icon Error
cs: Chyba ikony

en: Could not set icon
cs: Nemohu nastavit ikonu

en: _Open Link
cs: _Otevřít odkaz

en: _Copy Link Location
cs: _Kopírovat adresu odkazu

en: _Copy Email Address
cs: _Kopírovat emailovou adresu

en: _Open File
cs: _Otevřít soubor

en: Open _Containing Directory
cs: Otevřít a_dresář

en: Save File
cs: Uložit soubor

en: _Play Sound
cs: _Přehrát zvuk

en: _Save File
cs: _Uložit soubor

en: Do you really want to clear?
cs: Opravdu chcete vymazat?

en: Select color
cs: Zvolte barvu

en: Close _tabs
cs: Zavřít _záložky

en: _Get Info
cs: _Získat info

en: _Invite
cs: _Pozvat

en: _Modify...
cs: Z_měnit...

en: _Add...
cs: _Přidat...

en: _Open Mail
cs: _Otevřít poštu

en: _Edit
cs: _Upravit

en: Pidgin Tooltip
cs: Pidgin tipy

en: Pidgin smileys
cs: Smajlíky Pidginu

en: none
cs: žádné

en: Selecting this disables graphical emoticons.
cs: Výběr tohoto zakáže grafické emotikony.

en: Small
cs: Malý

en: Smaller versions of the default smileys
cs: Menší verze výchozích smajlíků

en: Response Probability:
cs: Pravděpodobnost odpovědi:

en: Statistics Configuration
cs: Nastavení statistik

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
cs: Maximální čas na odpověď:

en: minutes
cs: minut

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
cs: Maximální rozdíl od posledního potkání:

note: threshold spinner
en: Threshold:
cs: Práh:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
cs: Předpovídání dostupnosti kontaktu

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
cs: Zásuvný modul Předpovídání dostupnosti kontaktu.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
cs: Zobrazí statistické informace o dostupnosti kamarádů

en: Buddy is idle
cs: Kamarád je nečinný

en: Buddy is away
cs: Kamarád je pryč

en: Buddy is "extended" away
cs: Kamarád je pryč "na dlouho"

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
cs: Kamarád je mobilní

en: Buddy is offline
cs: Kamarád je odpojen

en: Point values to use when...
cs: Hodnoty bodů, které používat, když...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
cs: Kamarád s <i>největším skóre</i> bude mít v kontaktu prioritu.

en: Use last buddy when scores are equal
cs: Používat posledního kamaráda, když jsou si skóre rovna.

en: Point values to use for account...
cs: Hodnoty bodů, které používat pro účet...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
cs: Priorita kontaktu

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
cs: Umožňuje ovládání hodnot přiřazených s různými stavy kamarádů.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
cs: Umožňuje změnu hodnot bodů stavů nečinný/pryč/odpojen kamarádů při výpočtech priority kontaktů.

en: Conversation Colors
cs: Barvy konverzace

en: Customize colors in the conversation window
cs: Upravit barvy v okně konverzace

en: Error Messages
cs: Zprávy o chybách

en: Highlighted Messages
cs: Zvýrazněné zprávy

en: System Messages
cs: Systémové zprávy

en: Sent Messages
cs: Odeslané zprávy

en: Received Messages
cs: Přijaté zprávy

en: Select Color for %s
cs: Vyberte barvu pro %s

en: General
cs: Obecné

en: Ignore incoming format
cs: Ignorovat příchozí formátování

en: Apply in Chats
cs: Používat v chatech

en: Apply in IMs
cs: Používat v IM

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
cs: Požadavek na jméno serveru

en: Enter an XMPP Server
cs: Zadejte XMPP server

en: Select an XMPP server to query
cs: Zvolte XMPP server pro rozhovor

en: Find Services
cs: Najít služby

en: Add to Buddy List
cs: Přidat do seznamu kamarádů

en: Gateway
cs: Brána

en: Directory
cs: Adresář

en: PubSub Collection
cs: PubSub kolekce

en: PubSub Leaf
cs: PubSub list

en: Other
cs: Jiné

en: 
    <b>Description:</b>
cs: 
    <b>Popis:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
cs: Prohlížení služeb

en: _Browse
cs: _Prohlížet

en: Server does not exist
cs: Server neexistuje

en: Server does not support service discovery
cs: Server nepodporuje prohlížení služeb

en: XMPP Service Discovery
cs: Prohlížení XMPP služeb

en: Allows browsing and registering services.
cs: Umožňuje prohlížení a registrování služeb.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
cs: Tento zásuvný modul je užitečný pro registraci transportů nebo dalších XMPP služeb.

en: By conversation count
cs: Podle počtu konverzací

en: Conversation Placement
cs: Umísťování konverzací

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
cs: Poznámka: Nastavení pro "Nové konverzace" musí být nastaveno na "Podle počtu konverzací".

en: Number of conversations per window
cs: Počet konverzací v okně

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
cs: Oddělovat okna IM a chatů při umísťování podle čísla

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
cs: DalUmístění

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
cs: Další možnosti umísťování konverzací

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
cs: Omezit počet konverzací v okně, volitelně s oddělením IM a chatů

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
cs: Nastavení gest myši

en: Middle mouse button
cs: Prostřední tlačítko myši

en: Right mouse button
cs: Pravé tlačítko myši

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
cs: _Vizuální zobrazování gest

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
cs: Gesta myši

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
cs: Poskytuje podporu pro gesta myši

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
cs: Umožňuje podporu gest myši v oknech konverzace. Táhněte prostředním tlačítkem myši pro provedení určitých akcí:
     - Táhněte dolů a pak doprava pro uzavření konverzace.
     - Táhněte nahoru a pak doleva pro přepnutí na předchozí konverzaci.
     - Táhněte nahoru a pak doprava pro přepnutí na následující konverzaci.

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
cs: Vyberte osobu z vašeho adresáře níže nebo přidejte novou osobu.

en: Group:
cs: Skupina:

note: "New Person" button
en: New Person
cs: Nová osoba

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
cs: Vybrat kamaráda

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
cs: Vyberte osobu z vašeho adresáře, ke které přidat tohoto kamaráda, nebo vytvořte novou osobu.

note: Add the expander
en: User _details
cs: _Podrobnosti o uživateli

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
cs: _Přiřadit kamaráda

en: Unable to send email
cs: Nemohu odeslat email

en: The evolution executable was not found in the PATH.
cs: Program evolution nebyl nalezen v PATH.

en: An email address was not found for this buddy.
cs: Pro tohoto kamaráda nebyla nalezena emailová adresa.

en: Add to Address Book
cs: Přidat do adresáře

en: Send Email
cs: Odeslat email

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
cs: Nastavení integrace s Evolution

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
cs: Vyberte všechny účty, ke kterým se mají automaticky přidat kamarádi.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
cs: Integrace s Evolution

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
cs: Poskytuje integraci s Evolution.

en: Please enter the person's information below.
cs: Zadejte prosím níže informace o osobě.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
cs: Zadejte prosím níže jméno uživatele kamaráda a typ účtu.

en: Account type:
cs: Typ účtu:

note: Optional Information section
en: Optional information:
cs: Nepovinné informace:

en: First name:
cs: Křestní jméno:

en: Last name:
cs: Příjmení:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
cs: Test signálů GTK

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
cs: Test pro zjištění, jestli všechny signály ui fungují správně.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
cs: 
    <b>Poznámka o kamarádovi:</b> %s

en: History
cs: Historie

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
cs: Ikonifikovat při nepřítomnosti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
cs: Ikonifikuje seznam kamarádů a vaše konverzace, když jdete pryč.

en: Mail Checker
cs: Kontrola pošty

en: Checks for new local mail.
cs: Kontroluje novou místní poštu.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
cs: Přidá do seznamu kamarádů malý obdélník, který zobrazuje, jestli máte novou poštu.

en: Markerline
cs: Zvýrazněná čára

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
cs: Kreslit čáru indikující nové zprávy konverzacích

en: Jump to markerline
cs: Jít ke zvýrazněné čáře

en: Draw Markerline in
cs: Kreslit zvýrazněnou čáru

en: _IM windows
cs: Okna _IM

en: C_hat windows
cs: Okna _chatu

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
cs: Bylo vyžádáno sezení music messaging. Přijměte prosím kliknutím na ikonu MM.

en: Music messaging session confirmed.
cs: Sezení music messaging potvrzeno.

en: There was a conflict in running the command:
cs: Při spouštění příkazu došlo ke konfliktu:

en: Error Running Editor
cs: Chyba při spouštění editoru

en: The following error has occurred:
cs: Došlo k následující chybě:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
cs: Nastavení Music Messaging

en: Score Editor Path
cs: Cesta editoru skóre

en: _Apply
cs: _Použít

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
cs: Zásuvný modul music messaging pro spolupráci při skládání.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
cs: Zásuvný modul Music messaging umožňuje několika uživatelům zároveň pracovat na hudebním díle upravováním společné partitury v reálném čase.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
cs: Upozorňovat na

en: 	S_ystem messages
cs: 	S_ystémové zprávy

en: 	_Only when someone says your username
cs: 	_Jen když někdo řekne vaše jméno uživatele

en: _Focused windows
cs: _Aktivní okna

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
cs: Metody upozornění

en: Prepend _string into window title:
cs: Připojit _řetězec před nadpis okna:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
cs: Vložit _počet zpráv do nadpisu okna

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
cs: Vložit počet nových zpráv do vlastnosti _X

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
cs: Nastavit hint manažera oken "_URGENT"

en: _Flash window
cs: _Flash okno

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
cs: Z_výšit okno konverzace

note: Present conversation method button Translators: "Present" as used here is a verb. The plugin presents * the window to the user.
en: _Present conversation window
cs: _Aktuální okno konverzace

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
cs: Odstranění upozornění

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
cs: Odstranit, když se okno konverzace stane _aktivní

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
cs: Odstranit, když okno konverzace _přijme kliknutí

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
cs: Odstranit při _psaní do okna konverzace

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
cs: Odstranit, když je _odeslána zpráva

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
cs: Odstranit při přepnutí na zá_ložku konverzace

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
cs: Upozornění na zprávu

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
cs: Poskytuje několik způsobů, jak vás upozornit na nepřečtené zprávy.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
cs: Ukázkový zásuvný modul Pidginu

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
cs: Ukázkový zásuvný modul, který něco dělá - viz popis.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
cs: Toto je opravdu skvělý zásuvný modul, který dělá spoustu věcí:
    - Říká vám, kdo napsal program, když se přihlásíte
    - Obrací všechen příchozí text
    - Odešle zprávu lidem ve vašem seznamu okamžitě, když se přihlásí

en: Hyperlink Color
cs: Barva odkazu

en: Visited Hyperlink Color
cs: Barva navštívených odkazů

en: Highlighted Message Name Color
cs: Barva zvýrazněné zprávy

en: Typing Notification Color
cs: Barva pro upozornění na psaní

en: GtkTreeView Horizontal Separation
cs: Vodorovné oddělení GtkTreeView

en: Conversation Entry
cs: Pole konverzace

en: Conversation History
cs: Historie konverzace

en: Request Dialog
cs: Dialog požadavku

en: Notify Dialog
cs: Dialog upozornění

en: Select Color
cs: Vyberte barvu

en: Select Interface Font
cs: Vyberte písmo rozhraní

en: Select Font for %s
cs: Vyberte písmo pro %s

en: GTK+ Interface Font
cs: Písmo rozhraní GTK+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
cs: Téma GTK+ textu odkazu

en: Disable Typing Notification Text
cs: Zrušit upozornění na psaní

en: GTK+ Theme Control Settings
cs: Ovládání tématu GTK+

en: Colors
cs: Barvy

en: Fonts
cs: Písma

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Gtkrc File Tools
cs: Nástroje souboru Gtkrc

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
cs: Zapsat nastavení do %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
cs: Znovu načíst soubory gtkrc

en: Pidgin GTK+ Theme Control
cs: Ovládání tématu GTK+ Pidginu

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
cs: Poskytuje přístup k často používaným nastavením gtkrc.

en: Raw
cs: Přímý

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
cs: Nechá vás odeslat přímý vstup protokolům založeným na textu.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
cs: Nechá vás odeslat přímý vstup protokolům založeným na textu (XMPP, IRC, TOC). Pro odeslání stiskněte 'Enter' ve vstupním poli. Sledujte ladicí okno.

en: You can upgrade to %s %s today.
cs: Můžete dnes upgradovat na %s %s

en: New Version Available
cs: Je k dispozici nová verze

en: Later
cs: Později

en: Download Now
cs: Stáhnout teď

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
cs: Upozornění na verzi

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
cs: Pravidelně hledá nové verze.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
cs: Pravidelně hledá nové verze a upozorní uživatele se seznamem změn..

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
cs: Tlačítko Odeslat

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
cs: Tlačítko Odeslat okna konverzace.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
cs: Přidá tlačítko Odeslat do plochy pro psaní konverzačního okna. Určeno, když není fyzická klávesnice.

en: Duplicate Correction
cs: Duplikátní oprava

en: The specified word already exists in the correction list.
cs: Zadané slovo již v seznamu oprav existuje.

en: Text Replacements
cs: Náhrady textu

en: You type
cs: Píšete

en: You send
cs: Odesíláte

en: Whole words only
cs: Jen celá slova

en: Case sensitive
cs: Rozlišovat velikost písmen

en: Add a new text replacement
cs: Přidat novou náhradu textu

en: You _type:
cs: _Píšete:

en: You _send:
cs: _Odesíláte:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
cs: _Zachovat velikost písmen (zrušte volbu pro automatické zpracovávání velikosti písmen)

en: Only replace _whole words
cs: Nahrazovat jen _celá slova

en: General Text Replacement Options
cs: Obecné možnosti náhrady textu

en: Enable replacement of last word on send
cs: Povolit náhradu posledního slova při odesílání

en: Text replacement
cs: Náhrada textu

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
cs: Nahrazuje text v odchozích zprávách podle uživatelem definovaných pravidel.

en: Just logged in
cs: Právě přihlášen

en: Just logged out
cs: Právě odhlášen

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
cs: Ikona pro kontakt/
    Ikona pro neznámou osobu

en: Icon for Chat
cs: Ikona pro chat

en: Ignored
cs: Ignorován

en: Founder
cs: Zakladatel

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
cs: Operátor

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
cs: Poloviční operátor

en: Voice
cs: Hlas

en: Authorization dialog
cs: Autorizační dialog

en: Error dialog
cs: Chybový dialog

en: Information dialog
cs: Informační dialog

en: Mail dialog
cs: Dialog mailu

en: Question dialog
cs: Dialog s otázkou

en: Warning dialog
cs: Dialog s varováním

en: What kind of dialog is this?
cs: Jaký je toto druh dialogu?

en: Status Icons
cs: Ikony stavů

en: Chatroom Emblems
cs: Emblémy místnosti chatu

en: Dialog Icons
cs: Ikony dialogu

en: Pidgin Icon Theme Editor
cs: Editor témat ikon Pidgina

en: Contact
cs: Kontakt

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
cs: Editor seznamu kamarádů Pidgina

en: Edit Buddylist Theme
cs: Upravit téma seznamu kamarádů

en: Edit Icon Theme
cs: Upravit téma ikon

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
cs: Editor témat Pidgina

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
cs: Editor témat Pidgina.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
cs: Ticker kamarádů

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
cs: Vodorovně se posunující verze seznamu kamarádů.

en: Display Timestamps Every
cs: Zobrazovat časové značky každých

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
cs: Časová značka

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
cs: Zobrazovat časové značky ve stylu iChat

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
cs: Každých N minut přidává ke konverzacím časové značky ve stylu iChat.

en: Timestamp Format Options
cs: Možnosti formátu časové značky

en: _Force timestamp format:
cs: _Vnutit formát času:

en: Use system default
cs: Použít výchozí prostředí

en: 12 hour time format
cs: 12-hodinový formát času

en: 24 hour time format
cs: 24-hodinový formát času

en: Show dates in...
cs: Zobrazovat data v...

en: Co_nversations:
cs: _Konverzace:

en: For delayed messages
cs: Pro zpožděné zprávy

en: For delayed messages and in chats
cs: Pro zpožděné zprávy a v chatech

en: _Message Logs:
cs: _Záznamy zpráv:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
cs: Formáty časových značek zpráv

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
cs: Upravit formáty časových značek zpráv.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
cs: Tento zásuvný modul umožňuje uživateli upravit formáty časových značek zpráv v konverzacích a záznamech.

en: Opacity:
cs: Krytí:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
cs: Okna IM konverzace

en: _IM window transparency
cs: Průhlednost okna _IM

en: _Show slider bar in IM window
cs: _Zobrazovat posuvný pruh v okně IM

en: Remove IM window transparency on focus
cs: Odstranit průhlednost okna IM při aktivaci

en: Always on top
cs: Vždy nahoře

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
cs: Okno seznamu kamarádů

en: _Buddy List window transparency
cs: Průhlednost okna _seznamu kamarádů

en: Remove Buddy List window transparency on focus
cs: Odstranit průhlednost okna seznamu kamarádů při aktivaci

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
cs: Průhlednost

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
cs: Proměnlivá průhlednost pro seznam kamarádů a konverzace.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
cs: Tento zásuvný modul umožňuje proměnlivou alfa průhlednost oken konverzace a seznamu kamarádů.

note: Alerts
en: Chatroom alerts
cs: Upozornění chatu

en: Chatroom message alerts _only where someone says your username
cs: Upozornění na zprávy v chatu _jen když někdo řekne vaše jméno uživatele

note: Launcher integration
en: Launcher Icon
cs: Launcher ikona

en: _Disable launcher integration
cs: _Zakázat integraci s launcherem

en: Show number of unread _messages on launcher icon
cs: Zobrazit počet nepřečtených _zpráv na ikoně launcheru

en: Show number of unread co_nversations on launcher icon
cs: Zobrazit počet nepřečtených kon_verzací na ikoně launcheru

note: Messaging menu integration
en: Messaging Menu
cs: Menu zpráv

en: Show number of _unread messages for conversations in messaging menu
cs: Zobrazit počet _nepřečtených zpráv v menu zpráv

en: Show _elapsed time for unread conversations in messaging menu
cs: Zobrazit _uplynulý čas nepřečtených konverzací v menu zpráv

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Unity Integration
cs: Integrace s Unity

note: *< name *< version *  summary
en: Provides integration with Unity.
cs: Poskytuje integraci s Unity.

note: *  description
en: Provides integration with Unity's messaging menu and launcher.
cs: Poskytuje integraci s menu zpráv a launcherem Unity.

en: Test Input
cs: Test vstupu

en: _Plugin
cs: _Zásuvný modul

en: P_lugin
cs: Zá_suvný modul

en: D_evice
cs: Z_ařízení

en: Silence threshold:
cs: Práh ticha:

en: Input and Output Settings
cs: Natavení vstupu a výstupu

en: Microphone Test
cs: Test mikrofonu

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
cs: Nastavení Hlasu/Videa

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
cs: Konfigurovat mikrofon a webovou kameru.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
cs: Konfigurovat nastavení mikrofon a webovou kameru pro hlasové/video volání.

note: Autostart
en: Startup
cs: Spuštění

en: _Start %s on Windows startup
cs: _Spouštět %s při spuštění Windows

en: Allow multiple instances
cs: Povolit několikanásobné současné spuštění

en: _Dockable Buddy List
cs: _Dokovatelný seznam kamarádů

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
cs: _Udržovat okno seznamu kamarádů nahoře:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
cs: Jen při zadokování

en: Windows Pidgin Options
cs: Možnosti Pidginu ve Windows

en: Options specific to Pidgin for Windows.
cs: Možnosti specifické pro Pidgin pro Windows.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
cs: Poskytuje možnosti specifické pro Pidgin na Windows, například dokování seznamu kamarádů.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
cs: <font color='#777777'>Odhlášen.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
cs: Konzola XMPP

en: Account:
cs: Účet:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
cs: <font color='#777777'>Nepřipojen k XMPP</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
cs: Přijímat a odesílat přímo sekce XMPP.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
cs: Tento zásuvný modul je užitečný pro ladění serverů nebo klientů XMPP.

en: The installer is already running.
cs: Instalační program již běží.

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
cs: Pidgin je aktuálně spuštěn. Prosím ukončete Pidgin a zkuste to znovu.

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
cs: Další >

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
cs: K použití $(^Name) se vztahuje GPL licence. Licence je zde uvedena pouze pro Vaší informaci. $_CLICK

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
cs: Pidgin Instant Messaging Client (nutné)

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
cs: GTK+ Runtime (nutné)

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
cs: Zástupci

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
cs: Plocha

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
cs: Start menu

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
cs: Lokalizace

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
cs: Základní soubory a DLL pro Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
cs: Zástupce pro spuštění Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
cs: Vytvořit zástupce na ploše pro Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
cs: Vytvořit položku v menu Start pro Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
cs: Multi-platform GUI toolkit používaný Pidginem

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
cs: Debug symboly (potřebné pro reportování chyb)

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
cs: Navštívit Pidgin Web Page

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
cs: Nemohu odinstalovat aktuálně nainstalovanou verzi Pidgin. Nová verze bude nainstalována bez odstranění aktuálně nainstalované verze.

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which does not appear to be installed).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
cs: Pidgin potřebuje kompatabilní GTK+ Runtime (vypadá to, že momentálně chybí).$\rJste si jistí přeskočením instalace GTK+ Runtime?

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
cs: Obsluha URI

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
cs: Podpora kontroly pravopisu

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
cs: Chyba instalace Kontroly pravopisu z ($R3).$\rJestliže jeho stažení selže, postupujte podle instrukcí na: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
cs: Podpora kontroly pravopisu. (Internetové připojení je potřeba pro instalaci)

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
cs: Chyba instalace Debug symbolů: ($R2).$\rJestliže jeho stažení selže, použijte 'Offline instalační program' z http://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
cs: Chyba stahování GTK+ Runtime z ($R2).$\rRuntime je potřeba pro správnou funkci Pidgin. Jestliže jeho stažení selže, použijte 'Offline instalační program' z http://pidgin.im/download/windows/ .

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
cs: Odinstalční proces nemůže najít záznamy pro Pidgin v registrech.$\rPravděpodobně instalaci této aplikace provedl jiný uživatel.

en: You do not have permission to uninstall this application.
cs: Nemáte oprávnění k odinstalaci této aplikace.
