Pidgin - en to da translation catalogue (3000 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
da: %s. Prøv "%s -h" for flere informationer.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
da: %s
    Brug: %s [TILVALG] ...
    
      -c, --config=KAT    brug KAT til opsætningsfiler
      -d, --debug         udskriv fejlsøgningsbeskeder til stderr
      -h, --help          vis denne hjælp og afslut
      -n, --nologin       log ikke ind automatisk
      -v, --version       vis nuværende version og afslut

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
da: %s opdagede fejl ved migrering af dine indstillinger fra %s til %s. Undersøg og færdiggør migreringen manuelt. Rapportér venligst denne fejl på http://developer.pidgin.im

en: Error
da: Fejl

en: Account was not modified
da: Konto blev ikke ændret

en: Account was not added
da: Konto blev ikke tilføjet

en: Username of an account must be non-empty.
da: Brugernavnet på en konto må ikke være tomt.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
da: Kontoens protokol kan ikke ændres, så længe den er forbundet til serveren.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
da: Kontoens brugernavn kan ikke ændres, så længe den er forbundet til serveren.

en: New mail notifications
da: Underretning om ny post

en: Remember password
da: Husk adgangskode

en: There are no protocol plugins installed.
da: Der er ingen protokoludvidelsesmoduler installeret.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
da: (Du har måske glemt at udføre "make install".)

en: Modify Account
da: Redigér konto

en: New Account
da: Ny konto

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
da: Opret denne konto på serveren

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
da: Annullér

note: Save button Save
en: Save
da: Gem

en: Are you sure you want to delete %s?
da: Er du sikker på at du vil slette %s?

en: Delete Account
da: Slet konto

note: Delete button
en: Delete
da: Slet

en: Accounts
da: Konti

en: You can enable/disable accounts from the following list.
da: Du kan aktivere/deaktivere konti fra følgende liste.

note: Add button
en: Add
da: Tilføj

note: Modify button
en: Modify
da: Ret

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
da: %s%s%s%s har gjort %s til sin ven%s%s

en: Add buddy to your list?
da: Tilføj brugeren til din venneliste?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
da: %s%s%s%s vil tilføje %s til hans eller hendes venneliste%s%s

en: Authorize buddy?
da: Godkend ven?

en: Authorize
da: Godkend

en: Deny
da: Nægt

en: Online: %d
    Total: %d
da: Tilkoblet: %d
    I alt: %d

en: Account: %s (%s)
da: Konto: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
da: 
    Sidst set: %s siden

en: Default
da: Standard

en: You must provide a username for the buddy.
da: Du skal angive et brugernavn til din ven.

en: You must provide a group.
da: Du skal angive en gruppe.

en: You must select an account.
da: Du skal vælge en konto.

en: The selected account is not online.
da: Den valgte konto er ikke tilkoblet.

en: Error adding buddy
da: Fejl ved tilføjelse af ven

en: Username
da: Brugernavn

en: Alias (optional)
da: Alias (valgfrit)

en: Invite message (optional)
da: Invitationsbesked (valgfri)

en: Add in group
da: Føj til gruppe

en: Account
da: Konto

en: Add Buddy
da: Tilføj ven

en: Please enter buddy information.
da: Indtast venligst information om din ven.

en: Chats
da: Samtalerum

en: Name
da: Navn

en: Group
da: Gruppe

en: Auto-join
da: Auto-tilslut

en: Add Chat
da: Tilføj samtale

en: You can edit more information from the context menu later.
da: Du kan redigere flere informationer fra højreklik-menuen senere.

en: Error adding group
da: Fejl ved tilføjelse af gruppe

en: You must give a name for the group to add.
da: Indtast navnet på gruppen der skal tilføjes.

en: Add Group
da: Tilføj gruppe

en: Enter the name of the group
da: Indtast navnet på gruppen

en: Edit Chat
da: Redigér samtale

en: Please Update the necessary fields.
da: Opdatér venligst de nødvendige felter.

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Settings
da: Redigér indstillinger

en: Retrieving...
da: Henter ...

en: Get Info
da: Hent info

en: Add Buddy Pounce
da: Tilføj login-praj

en: Send File
da: Send fil

en: Blocked
da: Blokeret

en: Show when offline
da: Vis når afkoblet

en: Please enter the new name for %s
da: Indtast venligst det nye navn for %s

en: Rename
da: Omdøb

en: Set Alias
da: Angiv alias

en: Enter empty string to reset the name.
da: Indtast tom streng for at nulstille navnet.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
da: Ved at fjerne denne kontakt vil du også fjerne alle vennerne i denne kontakt

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
da: Ved at fjerne denne gruppe vil du også fjerne alle vennerne i denne gruppe

en: Are you sure you want to remove %s?
da: Er du sikker på at du vil fjerne %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
da: Bekræft fjernelse

en: Remove
da: Slet

note: Buddy List
en: Buddy List
da: Venneliste

en: Place tagged
da: Sted mærket

en: Toggle Tag
da: Mærke til/fra

en: View Log
da: Vis log

en: Nickname
da: Kaldenavn

note: Idle stuff
en: Idle
da: Inaktiv

en: On Mobile
da: På mobil

en: New...
da: Ny ...

en: Saved...
da: Gemt ...

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Block/Unblock
da: Blokér/frigiv

en: Block
da: Blokér

en: Unblock
da: Frigiv

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
da: Indtast brugernavnet eller alias på personen, du vil blokere/frigive.

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
da: O.k.

en: New Instant Message
da: Ny straksbesked

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
da: Indtast brugernavnet eller alias på personen, du vil snakke med.

en: Channel
da: Kanal

en: Join a Chat
da: Tilslut en samtale

en: Please enter the name of the chat you want to join.
da: Indtast navnet på den samtale du vil tilslutte.

en: Join
da: Tilslut

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
da: Indtast brugernavnet eller alias på den person, hvis log du gerne vil gennemse.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
da: Indstillinger

en: Send IM...
da: Send besked ...

en: Block/Unblock...
da: Blokér/frigiv ...

en: Join Chat...
da: Tilslut samtale ...

en: View Log...
da: Vis log ...

en: View All Logs
da: Vis alle logge

en: Show
da: Vis

en: Empty groups
da: Tomme grupper

en: Offline buddies
da: Afkoblede venner

en: Sort
da: Sortér

en: By Status
da: Efter status

en: Alphabetically
da: Alfabetisk

en: By Log Size
da: Efter logstørrelse

en: Buddy
da: Ven

en: Chat
da: Samtale

en: Grouping
da: Gruppering

en: Certificate Import
da: Certifikatimport

en: Specify a hostname
da: Angiv et værtsnavn

en: Type the host name this certificate is for.
da: Indtast værtsnavnet som dette certifikat er beregnet til.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
da: Filen %s kunne ikke importeres.
    Filen skal være læsbar og i PEM-format.

en: Certificate Import Error
da: Fejl ved importering af certifikat

en: X.509 certificate import failed
da: Fejl ved importering af X.509-certifikat

en: Select a PEM certificate
da: Vælg et PEM-certifikat

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
da: Fejl ved eksportering til filen %s.
    Kontroller at du har skriverettigheder til målstien

en: Certificate Export Error
da: Fejl ved eksportering af certifikat

en: X.509 certificate export failed
da: Fejl ved eksportering af X.509-certifikat

en: PEM X.509 Certificate Export
da: Eksport af PEM X.509-certifikat

en: Certificate for %s
da: Certifikat til %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
da: Alment navn: %s
    
    SHA1-fingeraftryk:
    %s

en: SSL Host Certificate
da: SSL-værtscertifikat

en: Really delete certificate for %s?
da: Vil du slette certifikat til %s?

en: Confirm certificate delete
da: Bekræft sletning af certifikat

en: Certificate Manager
da: Certifikathåndtering

en: Hostname
da: Værtsnavn

note: Close button
en: Close
da: Luk

en: %s disconnected.
da: %s afbrudt.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
da: %s
     
    Finch vil ikke forsøge at genforbinde til kontoen før du retter fejlen og genaktiverer kontoen.

en: Re-enable Account
da: Slå konto til igen

en: No such command.
da: Ingen kommando ved det navn.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
da: Syntaksfejl: Du indtastede et forkert antal argumenter til den kommando.

en: Your command failed for an unknown reason.
da: Din kommando mislykkedes af ukendt årsag.

en: That command only works in chats, not IMs.
da: Den kommando virker kun i chat-samtaler, ikke i beskeder.

en: That command only works in IMs, not chats.
da: Den besked virker kun i beskeder, ikke i chat-samtaler.

en: That command doesn't work on this protocol.
da: Den kommando virker ikke med denne protokol.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
da: Besked kunne ikke sendes, fordi du ikke er logget på.

en: 
    %s is typing...
da: 
    %s skriver ...

en: You have left this chat.
da: Du har forladt denne samtale.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
da: Kontoen har afbrudt dig og du er ikke længere i denne samtale. Du vil automatisk blive tilsluttet til samtalen igen når kontoen forbinder igen.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
da: Logning startet. Fremtidige beskeder i denne samtale vil blive logget.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
da: Logning stoppet. Fremtidige beskeder i denne samtale vil ikke blive logget.

en: Send To
da: Send til

en: Conversation
da: Samtale

en: Clear Scrollback
da: Ryd buffer

en: Show Timestamps
da: Vis tidsstempler

en: Add Buddy Pounce...
da: Tilføj login-praj ...

en: Invite...
da: Invitér ...

en: Enable Logging
da: Aktivér logning

en: Enable Sounds
da: Aktivér lyde

en: You are not connected.
da: Du er ikke forbundet.

en: <AUTO-REPLY>
da: <AUTO-SVAR>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
da[0]: Liste over %d bruger:
da[1]: Liste over %d brugere:

en: Supported debug options are: plugins version
da: Understøttede fejlsøgningstilvalg er: plugins version

en: No such command (in this context).
da: Ingen kommando ved det navn (i denne sammenhæng).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
da: Brug "/help %lt;kommando&gt;" for hjælp til en specifik kommando.
    De følgende kommandoer er tilgængelige i denne sammenhæng:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
da: %s er ikke en gyldig beskedklasse. Se "/help msgcolor" for gyldige beskedklasser.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
da: %s er ikke gyldig farve. Se "/help msgcolor" for gyldige farver.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
da: say &lt;besked&gt;:  Send en besked på normal vis, som om du ikke brugte en kommando.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
da: me &lt;handling&gt;:  Send en IRC-lignende handling til en ven eller samtale.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
da: debug &lt;tilvalg&gt;:  Send forskellige fejlsøgningsoplysninger til den nuværende samtale.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
da: clear: Rydder samtalevinduet for tekst.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
da: help &lt;kommando&gt;:  Hjælp til en specifik kommando.

en: users:  Show the list of users in the chat.
da: users:  Vis listen over brugere i samtalen.

en: plugins: Show the plugins window.
da: plugins: Vis vinduet for udvidelsesmoduler.

en: buddylist: Show the buddylist.
da: buddylist: Vis vennelisten.

en: accounts: Show the accounts window.
da: accounts: Vis kontovinduet.

en: debugwin: Show the debug window.
da: debugwin: Vis fejlsøgningsvinduet.

en: prefs: Show the preference window.
da: prefs: Vis indstillingsvinduet.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
da: statuses: Vis vinduet med gemte statusser.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
da: msgcolor &lt;klasse&gt; &lt;forgrund&gt; &lt;baggrund;: Sæt farven for de forskellige klasser af beskeder i samtalevinduet.<br>    &lt;klasse&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;forgrund/baggrund&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EKSEMPEL:<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
da: Kan ikke åbne fil.

en: Debug Window
da: Fejlsøgningsvindue

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
da: Ryd

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
da[0]: Filoverførsler - %d%% af %d fil
da[1]: Filoverførsler - %d%% af %d filer

note: Create the window.
en: File Transfers
da: Filoverførsler

en: Progress
da: Fremgang

en: Filename
da: Filnavn

en: Size
da: Størrelse

en: Speed
da: Hastighed

en: Remaining
da: Tilbage

en: Close this window when all transfers finish
da: Luk dette vindue når alle overførsler er færdige

en: Clear finished transfers
da: Ryd afsluttede overførsler

en: Waiting for transfer to begin
da: Venter på at overførsel skal starte

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Sent
da: Sendt

en: Received
da: Modtaget

en: Finished
da: Færdig

en: The file was saved as %s.
da: Filen blev gemt som %s.

en: Sending
da: Sender

en: Receiving
da: Modtager

en: Conversation in %s on %s
da: Samtaler i %s på %s

en: Conversation with %s on %s
da: Samtaler med %s på %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
da: Systembegivenheder vil kun blive logget, hvis indstillingen "Log alle statusændringer i systemlog" er slået til.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
da: Straksbeskeder vil kun blive logget, hvis indstillingen "Log alle straksbeskeder" er slået til.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
da: Samtaler vil kun blive logget, hvis indstillingen "Log alle samtaler" er slået til.

en: No logs were found
da: Ingen logge blev fundet

en: Total log size:
da: Logstørrelse i alt:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
da: Rul/Søg:

en: Conversations in %s
da: Samtaler i %s

en: Conversations with %s
da: Samtaler med %s

en: All Conversations
da: Alle samtaler

en: System Log
da: Systemlog

en: Calling...
da: Ringer ...

en: Hangup
da: Læg på

note: Number of actions
en: Accept
da: Acceptér

en: Reject
da: Afvis

en: Call in progress.
da: Opkald i gang.

en: The call has been terminated.
da: Opkaldet er blevet afsluttet.

en: %s wishes to start an audio session with you.
da: %s ønsker at starte en lydsession med dig.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
da: %s prøver at starte en ikke understøttet mediesession med dig.

en: You have rejected the call.
da: Du har afvist opkaldet.

en: call: Make an audio call.
da: opkald: Foretag et lydopkald.

en: Emails
da: E-post

en: You have mail!
da: Du har post!

en: Sender
da: Afsender

en: Subject
da: Emne

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
da[0]: %s (%s) har %d ny besked.
da[1]: %s (%s) har %d nye beskeder.

en: New Mail
da: Ny post

en: Info for %s
da: Oplysninger for %s

en: Buddy Information
da: Venneinformation

en: Continue
da: Fortsæt

en: IM
da: Besked

en: Invite
da: Invitér

en: (none)
da: (ingen)

en: ERROR
da: FEJL

en: loading plugin failed
da: fejl ved indlæsning af udvidelsesmodul

en: unloading plugin failed
da: deaktivering af udvidelsesmodul mislykkedes

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
da: Navn: %s
    Version: %s
    Beskrivelse: %s
    Forfatter: %s
    Websted: %s
    Filnavn: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
da: Udvidelsesmodulet skal indlæses før du kan konfigurere det.

en: No configuration options for this plugin.
da: Ingen konfigurationsindstillinger for dette udvidelsesmodul.

en: Error loading plugin
da: Fejl ved indlæsning af udvidelsesmodul

en: The selected file is not a valid plugin.
da: Den valgte fil er ikke et gyldigt udvidelsesmodul.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
da: Åbn fejlsøgningsvinduet og prøv igen for at se den præcise fejlbesked.

en: Select plugin to install
da: Vælg udvidelsesmodul som skal installeres

en: You can (un)load plugins from the following list.
da: Du kan slå udvidelsesmoduler til og fra med følgende liste.

en: Install Plugin...
da: Installér udvidelsesmodul ...

en: Configure Plugin
da: Konfigurér udvidelsesmodul

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
da: Indstillinger

en: Please enter a buddy to pounce.
da: Indtast en ven der skal prajes.

en: New Buddy Pounce
da: Tilføj login-praj

en: Edit Buddy Pounce
da: Redigér login-praj

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
da: Praj hvem

note: Account:
en: Account:
da: Konto:

en: Buddy name:
da: Vennenavn:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
da: Praj når ven ...

en: Signs on
da: Logger på

en: Signs off
da: Logger af

en: Goes away
da: Bliver fraværende

en: Returns from away
da: Returnerer fra fravær

en: Becomes idle
da: Bliver inaktiv

en: Is no longer idle
da: Ikke længere er inaktiv

en: Starts typing
da: Starter med at skrive

en: Pauses while typing
da: Pause ved tastning

en: Stops typing
da: Stopper med at skrive

en: Sends a message
da: Sender en besked

note: Create the "Action" frame.
en: Action
da: Handling

en: Open an IM window
da: Åbn et beskedvindue

en: Pop up a notification
da: Pop op med en underretning

en: Send a message
da: Send en besked

en: Execute a command
da: Kør en kommando

en: Play a sound
da: Afspil en lyd

en: Pounce only when my status is not Available
da: Praj kun når min status er ikke tilgængelig

en: Recurring
da: Gentages

en: Cannot create pounce
da: Kan ikke oprette login-praj

en: You do not have any accounts.
da: Du har ingen konti.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
da: Du skal oprette en konto før du kan oprette et login-praj.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
da: Er du sikker på at du vil slette login-praj på %s for %s?

en: Buddy Pounces
da: Login-praj

en: %s has started typing to you (%s)
da: %s er begyndt at skrive til dig (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
da: %s holdt pause med at skrive til dig (%s)

en: %s has signed on (%s)
da: %s er logget ind (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
da: %s er ikke længere inaktiv (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
da: %s er ikke længere fraværende (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
da: %s er stoppet med at skrive til dig (%s)

en: %s has signed off (%s)
da: %s er logget ud (%s)

en: %s has become idle (%s)
da: %s blev inaktiv (%s)

en: %s has gone away. (%s)
da: %s er nu fraværende. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
da: %s har sendt dig en besked. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
da: Ukendt hændelse ved login-praj. Rapportér venligst dette!

en: Based on keyboard use
da: Baseret på brug af tastatur

en: From last sent message
da: Fra sidst sendte besked

en: Never
da: Aldrig

en: Show Idle Time
da: Vis inaktivitetstid

en: Show Offline Buddies
da: Vis afkoblede venner

en: Notify buddies when you are typing
da: Underret venner mens du skriver

en: Log format
da: Logformat

en: Log IMs
da: Log beskeder

en: Log chats
da: Log samtaler

en: Log status change events
da: Log statusændringer

en: Report Idle time
da: Rapportér inaktivitetstid

en: Change status when idle
da: Ændr status ved inaktivitet

en: Minutes before changing status
da: Minutter før ændring af status

en: Change status to
da: Ændr status til

en: Conversations
da: Samtaler

en: Logging
da: Logning

en: You must fill all the required fields.
da: Du skal udfylde alle de krævede felter.

en: The required fields are underlined.
da: De nødvendige felter er understreget.

en: Not implemented yet.
da: Ikke implementeret endnu.

en: Save File...
da: Gem fil ...

en: Open File...
da: Åbn fil ...

en: Choose Location...
da: Vælg placering ...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
da: Tryk "Retur" for at finde flere rum af denne kategori.

en: Get
da: Hent

note: Create the window.
en: Room List
da: Rumliste

en: Buddy logs in
da: Ven logger ind

en: Buddy logs out
da: Ven logger ud

en: Message received
da: Besked modtaget

en: Message received begins conversation
da: Samtale startet ved modtagelse af besked

en: Message sent
da: Besked sendt

en: Person enters chat
da: Person kommer ind i samtale

en: Person leaves chat
da: Person forlader samtale

en: You talk in chat
da: Du taler i samtale

en: Others talk in chat
da: Andre taler i samtale

en: Someone says your username in chat
da: Nogen siger dit brugernavn i en samtale

en: Attention received
da: Bemærkning modtaget

en: GStreamer Failure
da: GStreamer-fejl

en: GStreamer failed to initialize.
da: GStreamer kunne ikke initialiseres.

en: (default)
da: (standard)

en: Select Sound File...
da: Vælg lydfil ...

en: Sound Preferences
da: Lydindstillinger

en: Profiles
da: Profiler

en: Automatic
da: Automatisk

en: Console Beep
da: Konsol-bip

en: Command
da: Kommando

en: No Sound
da: Ingen lyd

en: Sound Method
da: Lydmetode

en: Method:
da: Metode:

en: Sound Command
    (%s for filename)
da: Lydkommando
    (%s for filnavn)

note: Sound options
en: Sound Options
da: Lydindstillinger

en: Sounds when conversation has focus
da: Lyde når samtale har fokus

en: Always
da: Altid

en: Only when available
da: Kun når tilgængelig

en: Only when not available
da: Kun når ikke tilgængelig

en: Volume(0-100):
da: Lydstyrke(0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
da: Lydhandlinger

en: Event
da: Begivenhed

en: File
da: Fil

en: Reset
da: Nulstil

en: Choose...
da: Vælg ...

en: Are you sure you want to delete "%s"
da: Er du sikker på at du vil slette "%s"

en: Delete Status
da: Slet status

en: Saved Statuses
da: Gemte statusser

en: Title
da: Titel

en: Message
da: Besked

note: Use
en: Use
da: Brug

en: Invalid title
da: Ugyldig titel

en: Please enter a non-empty title for the status.
da: Indtast venligst ikke en tom titel som status.

en: Duplicate title
da: Duplikeret titel

en: Please enter a different title for the status.
da: Brug venligst en anden titel som status.

en: Substatus
da: Understatus

en: Message:
da: Besked:

en: Edit Status
da: Redigér status

en: Use a different status for some accounts
da: Brug en anden status til nogle konti

note: Save and Use
en: Save and Use
da: Gem og brug

en: Certificates
da: Certifikater

en: Sounds
da: Lyde

en: Statuses
da: Statusser

en: Error loading the plugin.
da: Fejl ved indlæsning af udvidelsesmodulet.

en: Couldn't find X display
da: Kunne ikke finde X-skærm

en: Couldn't find window
da: Kan ikke finde vindue

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
da: Dette udvidelsesmodul kan ikke indlæses, fordi det ikke er bygget med X11-understøttelse.

en: Clipboard plugin
da: Udvidelsesmodul til udklipsholder

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
da: Når gnt-udklipsholderens indhold ændrer sig, bliver indholdet gjort tilgængeligt for X, hvis det er muligt.

en: %s just signed on
da: %s er lige logget på

en: %s just signed off
da: %s er lige logget ud

en: %s sent you a message
da: %s har sendt dig en besked

en: %s said your nick in %s
da: %s sagde dit kaldenavn i %s

en: %s sent a message in %s
da: %s har sendt dig en besked i %s

en: Buddy signs on/off
da: Ven logger ind/ud

en: You receive an IM
da: Du har modtaget en besked

en: Someone speaks in a chat
da: Nogen taler i en samtale

en: Someone says your name in a chat
da: Nogen siger dit navn i en samtale

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Notify with a toaster when
da: Underret med en toaster når

en: Beep too!
da: Bip også!

en: Set URGENT for the terminal window.
da: Set VIGTIGT for terminal-vinduet.

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Toaster plugin
da: Toaster-udvidelsesmodul

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
da: <b>Samtale med %s på %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
da: Historik-udvidelsesmodul kræver logning

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
da: Logning kan slås til i Værktøjer -> Indstillinger -> Logning.
    
    Hvis logning slås til for straksbeskeder og/eller samtaler, vil historikken for samme konversationstyper ligeledes blive aktiveret.

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
da: Viser tidligere loggede samtaler i nye samtaler.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
da: Når en ny samtale bliver åbnet, vil dette modul indsætte den sidste samtale i den nye samtale.

en: 
    Fetching TinyURL...
da: 
    Henter TinyURL ...

en: TinyURL for above: %s
da: TinyURL for ovenstående: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL...
da: Vent venligst mens TinyURL henter en kortere URL ...

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
da: Lav kun TinyURL'er af denne længde eller længere

en: TinyURL (or other) address prefix
da: TinyURL (eller andet) adressepræfiks

en: TinyURL plugin
da: TinyURL-udvidelsesmodul

en: Shorten URLs in messages using TinyURL
da: Forkort URL'er i beskeder med TinyURL

en: Online
da: Tilkoblet

en: Offline
da: Afkoblet

en: Online Buddies
da: Tilkoblede venner

en: Offline Buddies
da: Afkoblede venner

en: Online/Offline
da: Til-/afkoblede

en: No Grouping
da: Ingen gruppering

en: Nested Subgroup
da: Indlejret undergruppe

en: Nested Grouping (experimental)
da: Indlejret gruppering (eksperimentel)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
da: Giver alternative grupperingsindstillinger for venneliste.

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
da: lastlog: Søger efter en understreng i historikken.

en: Lastlog plugin.
da: Lastlog-udvidelsesmodul.

en: accounts
da: konti

en: Password is required to sign on.
da: Der kræves en adgangskode for at logge på.

en: Enter password for %s (%s)
da: Indtast adgangskode for %s (%s)

en: Enter Password
da: Indtast adgangskode

en: Save password
da: Gem adgangskode

en: Missing protocol plugin for %s
da: Manglende protokol-udvidelsesmodul for %s

en: Connection Error
da: Forbindelsesfejl

en: New passwords do not match.
da: Nye adgangskoder er ikke ens.

en: Fill out all fields completely.
da: Udfyld alle felter fuldstændigt.

en: Original password
da: Oprindelig adgangskode

en: New password
da: Ny adgangskode

en: New password (again)
da: Ny adgangskode (igen)

en: Change password for %s
da: Ændr adgangskode for %s

en: Please enter your current password and your new password.
da: Indtast din nuværende og nye adgangskode.

en: Change user information for %s
da: Ændr brugeroplysninger for %s

en: Set User Info
da: Ret brugeroplysninger

en: This protocol does not support setting a public alias.
da: Denne protokol understøtter ikke brugen af offentligt alias.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
da: Denne protokol understøtter ikke hentningen af et offentligt alias.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Buddies
da: Venner

en: buddy list
da: venneliste

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
da: Certifikatet er selvunderskrevet, og kan ikke kontrolleres automatisk.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
da: Der stoles ikke på certifikatet, fordi ingen certifikater, der i øjeblikket stoles på, kan verificere det.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
da: Certifikatet er ikke gyldigt endnu. Tjek at din computers tid og dato er korrekt.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
da: Certifikatet er udløbet og bør ikke anses som gyldigt. Tjek at din computers tid og dato er præcist.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
da: Det præsenterede certifikat er ikke udstedt til dette domæne.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
da: Du har ingen database med rodcertifikater, så dette certifikat kan ikke kontrolleres.

en: The certificate chain presented is invalid.
da: Den præsenterede certifikatkæde er ugyldig.

en: The certificate has been revoked.
da: Certifikat er blevet trukket tilbage.

en: An unknown certificate error occurred.
da: Der opstod en ukendt certifikatfejl.

en: (DOES NOT MATCH)
da: (STEMMER IKKE OVERENS)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
da: %s har præsenteret følgende certifikat til engangsbrug:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
da: Alment navn: %s %s
    Fingeraftryk (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
da: Engangsefterprøvning af certifikat

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
da: Certificerende myndigheder

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
da: SSL-modparts cache

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
da: Acceptér certifikat til %s?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
da: Efterprøvning af SSL-certifikat

en: _View Certificate...
da: _Vis certifikat ...

en: The certificate for %s could not be validated.
da: Gyldigheden af certifikatet for %s kunne ikke fastslås.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
da: SSL-certifikatfejl

en: Unable to validate certificate
da: Kan ikke fastslå gyldigheden af certifikatet

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
da: Certifikatet påstår at det stammer fra "%s" i stedet for. Dette kan betyde, at du ikke er ved at forbinde til den tjeneste, du tror.

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
da: Certifikatinformation

en: Unable to find Issuer Certificate
da: Kan ikke finde udsteder-certifikat

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Issued By: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
da: Alment navn: %s
    
    Udstedt af: %s
    
    Fingeraftryk (SHA1): %s
    
    Aktiveringsdato: %s
    Udløbsdato: %s

en: (self-signed)
da: (selvsigneret)

en: View Issuer Certificate
da: Vis udsteder-certifikat

en: Registration Error
da: Fejl under registrering

en: Unregistration Error
da: Afregistreringsfejl

en: +++ %s signed on
da: +++ %s loggede på

en: +++ %s signed off
da: +++ %s loggede ud

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unable to send message: The message is too large.
da: Kan ikke sende besked: Beskeden er for stor.

en: Unable to send message to %s.
da: Kan ikke sende besked til %s.

en: The message is too large.
da: Beskeden er for stor.

en: Unable to send message.
da: Kan ikke sende besked.

en: Send Message
da: Send besked

en: _Send Message
da: _Send besked

en: %s entered the room.
da: %s trådte ind i rummet.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
da: %s [<I>%s</I>] trådte ind i rummet.

en: You are now known as %s
da: Du kalder dig nu %s

en: %s is now known as %s
da: %s kalder sig nu for %s

en: %s left the room.
da: %s forlod rummet.

en: %s left the room (%s).
da: %s forlod rummet (%s).

en: Invite to chat
da: Invitér til samtale

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
da: Indtast navnet på den bruger, du vil invitere, samt eventuelt en invitationsbesked.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "aim"-adresser

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skal håndtere "aim"-adresser.

en: The handler for "aim" URLs
da: Håndteringen for "aim"-adresser

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
da: Kommandoen til at håndtere "aim"-adresser, hvis aktiveret.

en: Run the command in a terminal
da: Kør kommandoen i en terminal

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
da: Sand hvis kommandoen til at håndtere denne type adresse skal køres i en terminal.

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "gg"-adresser

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skal håndtere "gg"-adresser.

en: The handler for "gg" URLs
da: Håndteringen for "gg"-adresser

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
da: Kommandoen til at håndtere "gg"-adresser, hvis aktiveret.

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "icq"-adresser

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skal håndtere "icq"-adresser.

en: The handler for "icq" URLs
da: Håndteringen for "icq"-adresser

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
da: Kommandoen til at håndtere "icq"-adresser, hvis aktiveret.

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "irc"-adresser

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skal håndtere "irc"-adresser.

en: The handler for "irc" URLs
da: Håndteringen for "irc"-adresser

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
da: Kommandoen til at håndtere "irc"-adresser, hvis aktiveret.

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "sip"-adresser

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skal håndtere "sip"-adresser.

en: The handler for "sip" URLs
da: Håndteringen for "sip"-adresser

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
da: Kommandoen til at håndtere "sip"-adresser, hvis aktiveret.

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
da: Hvorledes den angivne kommando skal håndtere "xmpp"-adresser

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
da: Sand hvis kommandoen angivet i "kommando"-nøglen skal håndtere "xmpp"-adresser.

en: The handler for "xmpp" URLs
da: Håndteringen for "xmpp"-adresser

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
da: Kommandoen til at håndtere "xmpp"-adresser, hvis aktiveret.

en: Failed to get connection: %s
da: Kunne ikke etablere forbindelse: %s

en: Failed to get name: %s
da: Kunne ikke hente navn: %s

en: Failed to get serv name: %s
da: Kunne ikke hente servernavn: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
da: Purples D-BUS-server kører ikke pga. årsagen nedenfor

en: No name
da: Intet navn

en: Unable to create new resolver process
da: Kan ikke oprette ny opslagsproces

en: Unable to send request to resolver process
da: Kan ikke sende forespørgsel til opslagsproces

en: Error resolving %s:
    %s
da: Fejl ved opslag af %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
da: Fejl ved opslag af %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
da: Fejl ved indlæsning fra opslagsproces:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
da: Opslagsproces afsluttede uden svar på vores forespørgsel

en: Error converting %s to punycode: %d
da: Fejl ved konverteringen af %s til puny-kode: %d

en: Thread creation failure: %s
da: Fejl ved oprettelse af tråd: %s

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
da: Afbryder DNS-opslag i Tor proxy mode.

en: Error reading %s: 
    %s.
da: Fejl ved læsning af %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
da: Fejl ved skrivning af %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
da: Fejl da %s skulle tilgås: 
    %s.

en: Directory is not writable.
da: Mappen er skrivebeskyttet.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
da: Kan ikke sende en tom fil.

en: Cannot send a directory.
da: Kan ikke sende en mappe.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
da: %s er ikke en normal fil. Nægter kujonagtigt at overskrive den.

en: File is not readable.
da: Filen kan ikke læses.

en: %s wants to send you %s (%s)
da: %s vil sende dig %s (%s)

en: %s wants to send you a file
da: %s vil sende dig en fil

en: Accept file transfer request from %s?
da: Acceptér filoverførsel anmodning fra %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
da: Der kan hentes en fil fra:
    Fjern vært: %s
    Fjern port: %d

en: %s is offering to send file %s
da: %s tilbyder at sende filen %s

en: %s is not a valid filename.
da: %s er ikke et gyldigt filnavn.

en: Offering to send %s to %s
da: Tilbyder at sende %s til %s

en: Starting transfer of %s from %s
da: Starter overførsel af %s fra %s

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
da: Overførsel af filen <A HREF="file://%s">%s</A> er komplet

en: Transfer of file %s complete
da: Overførsel af filen %s færdig

en: File transfer complete
da: Filoverførsel færdig

en: You cancelled the transfer of %s
da: Du annullerede overførslen af %s

en: File transfer cancelled
da: Filoverførsel annulleret

en: %s cancelled the transfer of %s
da: %s annullerede overførslen af %s

en: %s cancelled the file transfer
da: %s annullerede filoverførslen

en: File transfer to %s failed.
da: Filoverførsel til %s mislykkedes.

en: File transfer from %s failed.
da: Filoverførsel fra %s mislykkedes.

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
da: <b><font color="red">Loggeren har ingen læsefunktion</font></b>

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Old flat format
da: Gammelt fladt format

en: Logging of this conversation failed.
da: Logning af denne samtale mislykkedes.

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
da: <font color="red"><b>Kan ikke finde logsti!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
da: <font color="red"><b>Kunne ikke læse filen: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
da: (%s) %s <AUTO-SVAR>: %s

en: 
    
    Message from Farsight:
da: 
    
    Besked fra Farsight:

en: Error initializing the call. This probably denotes problem in installation of GStreamer or Farsight.
da: Fejl ved initialisering af kaldet. Det tyder formodentligt på problemer med installationen af GStreamer eller Farsight.

en: Network error.
da: Netværksfejl.

en: Codec negotiation failed. This problem might be resolved by installing more GStreamer codecs.
da: Codec-forhandling mislykkedes. Problemet kan måske løses ved at installere flere GStreamer-codecs.

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
da: Ingen codec fundet. Installér nogle GStreamer-codec fra GStreamer-udvidelsespakken.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
da: Ingen codec tilbage. Dine codec-indstillinger i fs-codecs.conf er for strikse.

en: Could not connect to the remote party
da: Kunne ikke oprette forbindelse til fjernparten

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
da: Der opstod en uoprettelig Farsight2-fejl.

en: A non-recoverable Farstream error has occurred.
da: Der opstod en uoprettelig Farstream-fejl.

en: Error with your microphone
da: Fejl med din mikrofon

en: Error with your webcam
da: Fejl med dit webkamera

en: Conference error
da: Konference-fejl

en: Error creating session: %s
da: Fejl ved oprettelse af session: %s

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
da: Du bruger %s, men dette udvidelsesmodul kræver %s.

en: This plugin has not defined an ID.
da: Dette udvidelsesmodul har ikke defineret et id.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
da: Uoverensstemmelse i magisk tal %d for udvidelsesmodul (kræver %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
da: Uoverensstemmelse i ABI-version %d.%d.x (kræver %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
da: Udvidelsesmodul implementerer ikke alle de krævede funktioner (list_icon, login og close)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
da: Det krævede udvidelsesmodul %s blev ikke fundet. Installér venligst modulet og prøv igen.

en: Unable to load the plugin
da: Kan ikke indlæse udvidelsesmodulet

en: The required plugin %s was unable to load.
da: Det krævede modul %s kunne ikke indlæses.

en: Unable to load your plugin.
da: Kan ikke indlæse dit udvidelsesmodul.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
da: %s kræver %s, men kunne ikke deaktiveres.

en: Autoaccept
da: Acceptér automatisk

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
da: Acceptér automatisk filoverførselsanmodning fra udvalgte brugere.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
da: En automatisk accepteret filoverførsel af "%s" fra "%s" blev fuldført.

en: Autoaccept complete
da: Automatisk accept fuldført

en: When a file-transfer request arrives from %s
da: Når der ankommer en filoverførselsanmodning fra %s

en: Set Autoaccept Setting
da: Redigér indstillinger for automatisk accept

en: _Save
da: _Gem

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Ask
da: Spørg

en: Auto Accept
da: Acceptér automatisk

en: Auto Reject
da: Afvis automatisk

en: Autoaccept File Transfers...
da: Acceptér automatisk filoverførsler ...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
da: Sti til at gemme filerne i
    (Angiv venligst den fulde sti)

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
da: Når der kommer en filoverførselsanmodning fra en bruger som
    *ikke* er på din venneliste:

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
da: Underet med en pop-op, når en automatisk accepteret filoverførsel er fuldført
    (kun hvis der ikke er nogen konversation med senderen)

en: Create a new directory for each user
da: Opret et ny mappe for hver bruger

en: Escape the filenames
da: Spring mellemrum/specialtegn over i filnavne

en: Notes
da: Noter

en: Enter your notes below...
da: Indtast dine noter nedenunder ...

en: Edit Notes...
da: Redigér noter ...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
da: Vennenoter

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
da: Gem noter for bestemte venner.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
da: Tilføjer muligheden for at gemme noter for venner på din venneliste.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
da: Kodetest

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
da: Test koderne der følger med libpurple.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
da: DBus-eksempel

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
da: Eksempel på DBus-udvidelsesmodul

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
da: Filkontrol

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
da: Tillader kontrol ved indtastning af kommandoer i en fil.

en: Minutes
da: Minutter

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
da: Inaktivitetshåndtering

en: Set Account Idle Time
da: Indstil inaktivitetstid for konto

en: _Set
da: _Anvend

en: None of your accounts are idle.
da: Ingen af dine konti er inaktive.

en: Unset Account Idle Time
da: Fjern inaktivitetstid for konto

en: _Unset
da: _Fjern

en: Set Idle Time for All Accounts
da: Indstil inaktivitetstid for alle konti

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
da: Fjern inaktivitetstid fra alle inaktive konti

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
da: Tillader dig at indstille hvor lang tid du har været inaktiv

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
da: IPC-testklient

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
da: Test IPC-udvidelsesmodulunderstøttelse som en klient.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
da: Test IPC-udvidelsesmodulunderstøttelse som en klient. Dette finder serverudvidelsesmodulet og kalder den registrerede kommando.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
da: IPC-testserver

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
da: Test IPC-udvidelsesmodulunderstøttelse som en server.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
da: Test IPC-udvidelsesmodulunderstøttelse som en server. Dette registrerer IPC-kommandoerne.

en: Hide Joins/Parts
da: Skjul når folk kommer/går

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
da: For rum med flere end dette antal folk

en: If user has not spoken in this many minutes
da: Hvis en bruger ikke har talt i dette antal minutter

en: Apply hiding rules to buddies
da: Anvend skjuleregler for venner

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
da: Skjul når folk kommer/går

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
da: Skjuler overflødige beskeder om folk, der kommer/går.

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
da: Dette udvidelsesmodul skjuler beskeder om folk, der kommer/går i store rum, på nær for de som aktivt tager del i en samtale.

en: User is offline.
da: Bruger er afkoblet.

en: Auto-response sent:
da: Auto-svar sendt:

en: %s has signed off.
da: %s er logget ud.

en: One or more messages may have been undeliverable.
da: En eller flere beskeder kunne måske ikke leveres.

en: You were disconnected from the server.
da: Din forbindelse til serveren blev afbrudt.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
da: Du er ikke forbundet. Beskeder vil ikke blive modtaget medmindre du er logget ind.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
da: Besked kunne ikke sendes, fordi den maksimale længde blev overskredet.

en: Message could not be sent.
da: Besked kunne ikke sendes.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
da: Generel opsætning af loglæsning

en: Fast size calculations
da: Hurtige størrelsesberegninger

en: Use name heuristics
da: Brug navneheuristikker

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
da: Logmappe

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
da: Loglæser

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
da: Inkludér andre klienters logge i logviseren.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
da: Når der vises logge, vil dette udvidelsesmodul inkludere logge fra andre beskedklienter. På nuværende tidspunkt er dette Adium, MSN Messenger, aMSN og Trillian.
    
    ADVARSEL: Dette udvidelsesmodul er stadig alfa-kode og kan bryde ned jævnligt. Brug det på eget ansvar!

en: Mono Plugin Loader
da: Indlæser til Mono-udvidelsesmoduler

en: Loads .NET plugins with Mono.
da: Indlæser .NET-udvidelsesmoduler med Mono.

en: Add new line in IMs
da: Tilføj ny linje i beskeder

en: Add new line in Chats
da: Tilføj ny line i samtaler

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
da: Ny linje

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
da: Indskyder en ny linje i viste besked.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
da: Indskyder en ny linje til beskederne så resten af beskederne optræder neden under brugernavnet i samtalevinduet.

en: Offline Message Emulation
da: Emulering af offline-beskeder

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
da: Gem beskeder som sendes til en afkoblet bruger som automatisk praj ved indlogning.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
da: Resten af beskederne vil blive gemt som login-praj. Du kan redigere/slette de gemte beskeder fra vinduet "Login-praj".

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
da: "%s" er afkoblet. Vil du gemme resten af beskeden i et automatisk praj ved indlogning og automatisk sende den, når "%s" logger på igen?

en: Offline Message
da: Offline-besked

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
da: Du kan redigere/slette login-prajet fra dialogvinduet "Login-praj"

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Save offline messages in pounce
da: Gem offline-beskeder som automatisk praj ved indlogning

en: Do not ask. Always save in pounce.
da: Spørg ikke. Gem altid som automatisk praj ved indlogning.

en: One Time Password
da: Engangsadgangskode

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
da: Understøttelse af engangsadgangskode

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
da: Gennemtving at adgangskode kun bliver brugt én gang.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
da: Giver dig mulighed for at gennemtvinge for hver enkelt konto, at adgangskoder, der ikke bliver gemt, kun bliver brugt til én vellykket forbindelse.
    Bemærk: Kontoens adgangskode må ikke gemmes, hvis dette skal virke.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
da: Indlæser til Perl-udvidelsesmoduler

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
da: Giver understøttelse af Perl-udvidelsesmoduler.

en: Psychic Mode
da: Synsk tilstand

en: Psychic mode for incoming conversation
da: Synsk tilstand for indgående samtaler

en: You feel a disturbance in the force...
da: Du føler en forstyrrelse i kraften ...

en: Only enable for users on the buddy list
da: Aktivér kun for brugere på min venneliste

en: Disable when away
da: Slå fra når status er fraværende

en: Display notification message in conversations
da: Vis underretningsbesked i samtaler

en: Raise psychic conversations
da: Hæv synske samtaler

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
da: Signaltest

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
da: Test for at se at alle signaler virker korrekt.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
da: Simpelt udvidelsesmodul

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
da: Test for at se at de fleste ting virker.

en: TLS/SSL Versions
da: TLS-/SSL-versioner

en: Minimum Version
da: Minimumsversion

en: Maximum Version
da: Maksimumsversion

note: TODO: look into how to do this for older versions?
en: Not Supported for NSS < 3.14
da: Ikke understøttet for NSS < 3.14

en: Ciphers
da: Cifre

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: NSS Preferences
da: NSS-indstillinger

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Configure Ciphers and other Settings for the NSS SSL/TLS Plugin
da: Konfigurér cifre og andre indstillinger til NSS SSL/TLS-udvidelsesmodulet

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
da: X.509-certifikater

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
da: Giver SSL-understøttelse igennem GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
da: Giver SSL-understøttelse igennem Mozilla NSS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
da: Indeholder et omslag omkring biblioteker til SSL-understøttelse.

en: %s is no longer away.
da: %s er ikke længere fraværende.

en: %s has gone away.
da: %s er nu fraværende.

en: %s has become idle.
da: %s blev inaktiv.

en: %s is no longer idle.
da: %s er ikke længere inaktiv.

en: %s has signed on.
da: %s er logget på.

en: Notify When
da: Underret når

en: Buddy Goes _Away
da: Ven bliver _fraværende

en: Buddy Goes _Idle
da: Ven bliver _inaktiv

en: Buddy _Signs On/Off
da: Ven _logger ind/ud

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
da: Underretning om vennestatus

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
da: Underretter i en samtale når en ven bliver fraværende eller kommer tilbage.

en: Tcl Plugin Loader
da: Indlæser til Tcl-udvidelsesmoduler

en: Provides support for loading Tcl plugins
da: Giver understøttelse af Tcl-udvidelsesmoduler

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
da: Kan ikke finde ActiveTCL-installation. Hvis du ønsker at bruge TCL-udvidelsesmoduler, så installér ActiveTCL fra http://www.activestate.com

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see https://developer.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
da: Kan ikke finde Apples "Bonjour for Windows"-toolkittet, se https://developer.pidgin.im/BonjourWindows for mere information.

en: Unable to listen for incoming IM connections
da: Kan ikke lytte efter indgående beskeder

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
da: Kan ikke etablerede forbindelse til lokal mDNS-server. Kører den?

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Email
da: E-post

en: AIM Account
da: AIM-konto

en: XMPP Account
da: XMPP-konto

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodul til Bonjour-protokollen

en: Purple Person
da: Lilla person

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
da: Lokal port

en: %s has closed the conversation.
da: %s har afsluttet samtalen.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
da: Kan ikke sende beskeden; samtalen kunne ikke startes.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
da: Fejl under kommunikation med lokal mDNSResponder.

en: Invalid proxy settings
da: Ugyldige proxyindstillinger

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
da: Enten værtsnavn eller port, der er angivet til din proxytype, er ugyldig.

en: Save Buddylist...
da: Gem venneliste ...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
da: Din venneliste er tom, intet blev skrevet til filen.

en: Buddylist saved successfully!
da: Venneliste gemt!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
da: Kunne ikke skrive venneliste for %s til %s

en: Couldn't load buddylist
da: Kunne ikke indlæse venneliste

en: Load Buddylist...
da: Indlæs venneliste ...

en: Buddylist loaded successfully!
da: Venneliste indlæst!

en: Save buddylist...
da: Gem venneliste ...

en: Load buddylist from file...
da: Indlæs venneliste fra fil ...

en: City
da: By

en: Year of birth
da: Fødselsår

en: Gender
da: Køn

en: Male or female
da: Mand eller kvinde

en: Male
da: Mand

en: Female
da: Kvinde

en: Only online
da: Kun tilkoblede

en: Find buddies
da: Find venner

en: Please, enter your search criteria below
da: Indtast dine søgekriterier nedenunder

en: Show status to:
da: Vis status til:

en: All people
da: Alle folk

en: Only buddies
da: Kun venner

en: Change status broadcasting
da: Ændr indstillinger for udgivelse af status

en: Please, select who can see your status
da: Vælg venligst hvem der kan se din status

en: Select a chat for buddy: %s
da: Vælg en samtale for ven: %s

en: Add to chat...
da: Tilføj til samtale ...

note: Global
en: Available
da: Tilgængelig

en: Chatty
da: Vil gerne samtale

en: Do Not Disturb
da: Vil ikke forstyrres

note: Away stuff
en: Away
da: Fraværende

en: First Name
da: Fornavn

en: Birth Year
da: Fødselsår

en: Unable to display the search results.
da: Kan ikke vise søgeresultaterne.

en: Gadu-Gadu Public Directory
da: Offentligt Gadu-Gadu-katalog

en: Search results
da: Søgeresultater

en: No matching users found
da: Ikke-matchende brugere fundet

en: There are no users matching your search criteria.
da: Der er ingen brugere, der matcher dine søgekriterier.

en: Unable to read from socket
da: Kan ikke læse fra sokkel

en: Connected
da: Tilsluttet

en: Connection failed
da: Forbindelse mislykkedes

en: Add to chat
da: Føj til samtale

en: Chat _name:
da: Samtale_navn:

note: connect to the server
en: Connecting
da: Tilslutter

en: Unable to resolve hostname: %s
da: Kan ikke afklare værtsnavn: %s

en: Chat error
da: Fejl i samtale

en: This chat name is already in use
da: Dette samtalenavn er allerede i brug

en: Not connected to the server
da: Ikke forbundet til serveren

en: Find buddies...
da: Find venner ...

en: Save buddylist to file...
da: Gem venneliste til fil ...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodul til Gadu-Gadu-protokollen

note: summary
en: Polish popular IM
da: Populær polsk beskedklient

en: Gadu-Gadu User
da: Gadu-Gadu-bruger

en: GG server
da: GG-server

en: Don't use encryption
da: Brug ikke kryptering

en: Use encryption if available
da: Brug kryptering hvis tilgængelig

note: TODO
en: Require encryption
da: Kræv kryptering

en: Connection security
da: Forbindelsessikkerhed

en: Unknown command: %s
da: Ukendt kommando: %s

en: current topic is: %s
da: nuværende emne er: %s

en: No topic is set
da: Der er ikke sat noget emne

en: File Transfer Failed
da: Filoverførsel mislykkedes

en: Unable to open a listening port.
da: Kan ikke åbne en lytte-port.

en: Error displaying MOTD
da: Fejl ved visning af MOTD

en: No MOTD available
da: Ingen MOTD tilgængelig

en: There is no MOTD associated with this connection.
da: Der er ingen MOTD tilknyttet denne forbindelse.

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
da: Mistede forbindelsen til server: %s

en: View MOTD
da: Vis MOTD

en: _Channel:
da: _Kanal:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
da: IRC-kaldenavn og servernavn må ikke indeholde mellemrum

en: SSL support unavailable
da: SSL-understøttelse ikke tilgængelig

en: Unable to connect
da: Kan ikke forbinde

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
da: Kan ikke forbinde: %s

en: Server closed the connection
da: Serveren lukkede forbindelsen

en: Users
da: Brugere

en: Topic
da: Emne

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodul til IRC-protokollen

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
da: IRC-udvidelsesmodulet som er mindre forfærdeligt

en: Encodings
da: Kodninger

en: Auto-detect incoming UTF-8
da: Genkend indkommende UTF-8

en: Ident name
da: Identnavn

en: Real name
da: Rigtigt navn

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
da: Brug SSL

en: Authenticate with SASL
da: Godkend med SASL

en: Allow plaintext SASL auth over unencrypted connection
da: Tillad SASL-godkendelse i klartekst over ukrypterede forbindelser

en: Bad mode
da: Dårlig tilstand

en: Ban on %s by %s, set %s ago
da: Udvisning på %s af %s, sat %s siden

en: Ban on %s
da: Udvis på %s

en: End of ban list
da: Slut på udvisningsliste

en: You are banned from %s.
da: Du er blevet udvist fra %s.

en: Banned
da: Udvist

en: Cannot ban %s: banlist is full
da: Kan ikke udvise %s: udvisningslisten er fuld

en:  <i>(identified)</i>
da:  <i>(identificeret)</i>

en: Nick
da: Kaldenavn

en: Login name
da: Loginnavn

en: Host name
da: Værtsnavn

en: Currently on
da: På lige nu

en: Idle for
da: Inaktiv i

en: Online since
da: Tilkoblet siden

en: <b>Defining adjective:</b>
da: <b>Definerende adjektiv:</b>

en: Glorious
da: Strålende

en: %s has changed the topic to: %s
da: %s har ændret emnet til: %s

en: %s has cleared the topic.
da: %s har nulstillet emnet.

en: The topic for %s is: %s
da: Emne for %s er: %s

en: Topic for %s set by %s at %s on %s
da: Emne for %s sat af %s den %s på %s

en: Unknown message '%s'
da: Ukendt besked "%s"

en: Unknown message
da: Ukendt besked

en: The IRC server received a message it did not understand.
da: IRC-serveren modtog en besked som den ikke forstod.

en: Users on %s: %s
da: Brugere på %s: %s

en: Time Response
da: Tidssvar

en: The IRC server's local time is:
da: IRC-serverens lokale tid er:

en: No such channel
da: Ingen kanal ved det navn

note: does this happen?
en: no such channel
da: ingen kanal ved det navn

en: User is not logged in
da: Bruger ikke logget ind

en: No such nick or channel
da: Kaldenavn/kanal findes ikke

en: Could not send
da: Kunne ikke sende

en: Joining %s requires an invitation.
da: Der kræves en invitation for at deltage i %s.

en: Invitation only
da: Kun invitation

en: You have been kicked by %s: (%s)
da: Du er blevet smidt ud af %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
da: Smidt ud af %s (%s)

en: mode (%s %s) by %s
da: tilstand (%s %s) af %s

en: Invalid nickname
da: Ugyldigt kaldenavn

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
da: Dit valgte kaldenavn blev afvist af serveren. Det indeholder sikkert ugyldige tegn.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
da: Dit valgte kontonavn blev afvist af serveren. Det indeholder sikkert ugyldige tegn.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
da: Kaldenavnet "%s" er allerede i brug.

en: Nickname in use
da: Kaldenavnet er i brug

en: Cannot change nick
da: Kan ikke ændre kaldenavn

en: Could not change nick
da: Kunne ikke ændre kaldenavn

en: You have parted the channel%s%s
da: Du har forladt kanalen%s%s

en: Error: invalid PONG from server
da: Fejl: Ugyldigt PONG fra server

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
da: PING svar -- Lag: %lu sekunder

en: Cannot join %s: Registration is required.
da: Kan ikke tilslutte %s: Kræver registrering.

en: Cannot join channel
da: Kan ikke tilslutte kanalen

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
da: Kaldenavnet eller kanalen er midlertidigt utilgængelig.

en: Wallops from %s
da: Wallops fra %s

en: Failed to initialize SASL authentication: %s
da: Kunne ikke initialisere SASL-godkendelse: %s

en: SASL authentication failed: No worthy authentication mechanisms found.
da: SASL-godkendelse fejlede: Ingen værdige SASL-mekanismer fundet.

en: SASL authentication failed: %s
da: SASL-godkendelse mislykkedes: %s

en: SASL authentication failed: Server does not support SASL authentication.
da: SASL-godkendelse fejlede: Serveren understøtter ikke SASL-godkendelse.

en: SASL authentication failed: Initializing SASL failed.
da: SASL-godkendelse mislykkedes: Initialisering af SASL fejlede.

en: Incorrect Password
da: Forkert adgangskode

en: SASL authentication failed: No worthy mechanisms found
da: SASL-godkendelse mislykkedes: Ingen værdige mekanismer fundet

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
da: action &lt;handling at udføre&gt;:  Udfør en handling.

en: authserv: Send a command to authserv
da: authserv: Send en kommando til authserv

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
da: away [besked]:  Indstil en fraværsbesked. Hvis ingen besked angives, så returnes du fra fravær.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
da: ctcp <kaldenavn> <besked>: sender ctcp-besked til kaldenavn.

en: chanserv: Send a command to chanserv
da: chanserv: Send en kommando til chanserv

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
da: deop &lt;kaldenavn1&gt; [kaldenavn2] ...:  Fjern kanaloperatørstatus fra en eller anden. Du skal være kanaloperatør for at gøre dette.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
da: devoice &lt;kaldenavn1&gt; [kaldenavn2] ...:  Fjern "voice"-status i kanal fra en eller anden. Det forhindrer dem i at snakke hvis kanalen er modereret (+m). Du skal være kanaloperatør for at gøre dette.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
da: invite &lt;kaldenavn&gt; [rum]:  Invitér nogen til den angivne kanal, eller den nuværende kanal.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
da: j &lt;rum1&gt;[,rum2][, ...] [nøgle1[,nøgle2][, ...]]:  Deltag i en eller flere kanaler. Du kan angive en adgangsnøgle til hver, hvis det kræves.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
da: join &lt;rum1&gt;[,rum2][, ...] [nøgle1[,nøgle2][, ...]]:  Tilslut en eller flere kanaler. Du kan angive en adgangsnøgle til hver, hvis det kræves.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
da: kick &lt;kaldenavn&gt; [besked]:  Fjern nogen fra kanalen. Du skal have kanaloperatørstatus for at gøre dette.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
da: list:  Vis en liste over samtalerum på netværket. <i>Advarsel, nogle servere kan afbryde forbindelsen når du gør dette.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
da: me &lt;handling at udføre&gt;:  Udfør en handling.

en: memoserv: Send a command to memoserv
da: memoserv: Send en kommando til memoserv

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
da: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-Z&gt; &lt;kaldenavn|kanal&gt;:  Sæt eller fjern en kanal- eller brugertilstand.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
da: msg &lt;kaldenavn&gt; &lt;besked&gt;:  Send en privat besked til en bruger (i modsætning til en kanal).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
da: names [kanal]:  Vis brugerne der er på kanalen lige nu.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
da: nick &lt;nyt kaldenavn&gt;:  Ændr dit kaldenavn.

en: nickserv: Send a command to nickserv
da: nickserv: Send en kommando til nickserv

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
da: notice &lt;mål&lt;:  Send en underretning til en bruger eller kanal.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
da: op &lt;kaldenavn1&gt; [kaldenavn2] ...:  Giv kanaloperatørstatus til en eller anden. Du skal være kanaloperatør for at gøre dette.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
da: operwall &lt;message&gt;:  Hvis du ikke ved hvad dette er, så kan du sikkert ikke bruge det.

en: operserv: Send a command to operserv
da: operserv: Send en kommando til operserv

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
da: part [rum] [besked]:  Forlad den nuværende kanal, eller angiv en kanal med en eventuel afskedsbesked.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
da: ping [kaldenavn]:  Spørger hvor meget lag (tidsforsinkelse) en bruger (eller serveren hvis ingen bruger angivet) har.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
da: query &lt;kaldenavn&gt; &lt;besked&gt;:  Send en privat besked til en bruger (i modsætning til en kanal).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
da: quit [besked]:  Luk forbindelse til server, med en valgfri besked.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
da: quote [...]:  Sender en rå kommando til serveren.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
da: remove &lt;kaldenavn&gt; [besked]:  Fjern en eller anden fra et rum. Du skal være kanaloperatør for at gøre dette.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
da: time: Viser den lokale tid på IRC-serveren.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
da: topic [nyt emne]:  Vis eller ændr kanalens emne.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
da: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Sæt eller fjern en brugertilstand.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
da: version [kaldenavn]: send CTCP VERSION-forespørgelse til en bruger

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
da: voice &lt;kaldenavn1&gt; [kaldenavn2] ...:  Giv "voice"-status i kanal til en eller anden. Du skal være kanaloperatør for at gøre dette.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
da: wallops &lt;besked&gt;:  Hvis du ikke ved hvad dette er, så kan du sikkert ikke bruge det.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
da: whois [server] &lt;kaldenavn&gt;:  Hent oplysninger om en bruger.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
da: whowas &lt;kaldenavn&gt;: Hent oplysninger om en bruger som er logget af.

en: Reply time from %s: %lu seconds
da: Svartid fra %s: %lu sekunder

en: CTCP PING reply
da: CTCP PING-svar

en: Disconnected.
da: Forbindelse afbrudt.

en: Unknown Error
da: Ukendt fejl

en: Ad-Hoc Command Failed
da: Ad-Hoc-kommando mislykkedes

en: execute
da: kør

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
da: Serveren kræver godkendelse i klartekst over en ukrypteret strøm

note: This happens when the server sends back jibberish * in the "additional data with success" case. * Seen with Wildfire 3.0.1.
en: Invalid response from server
da: Ugyldig respons fra serveren

en: Server does not use any supported authentication method
da: Serveren bruger ikke nogen understøttede godkendelsesmetoder

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
da: %s kræver godkendelse i klartekst over en ukrypteret forbindelse. Tillad dette og fortsæt godkendelse?

en: Plaintext Authentication
da: Godkendelse i klartekst

en: You require encryption, but it is not available on this server.
da: Du kræver kryptering, men kryptering er ikke til rådighed på denne server.

en: Invalid challenge from server
da: Ugyldig udfordring fra serveren

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
da: Serveren tror godkendelsen er færdig, men det gør klienten ikke

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
da: Serveren kræver muligvis godkendelse i klartekst over en ukrypteret strøm

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
da: %s kræver muligvis godkendelse i klartekst over en ukrypteret forbindelse. Tillad dette og fortsæt godkendelse?

en: SASL authentication failed
da: SASL-godkendelse mislykkedes

en: SASL error: %s
da: SASL-fejl: %s

en: Unable to canonicalize username
da: Kan ikke bringe brugernavn på kanonisk form

en: Unable to canonicalize password
da: Kan ikke bringe brugernavn på kanonisk form

en: Malicious challenge from server
da: Ondsindet udfordring fra serveren

en: Unexpected response from server
da: Uventet svar fra serveren

en: The BOSH connection manager terminated your session.
da: BOSH-forbindelseshåndtering afsluttede din session.

en: No session ID given
da: Intet id til sessionen givet

en: Unsupported version of BOSH protocol
da: Ikke-understøttet version af BOSH-protokollen

en: Unable to establish a connection with the server
da: Kan ikke oprette forbindelse med serveren

en: Unable to establish a connection with the server: %s
da: Kan ikke oprette forbindelse til serveren: %s

en: Unable to establish SSL connection
da: Kan ikke oprette en SSL-forbindelse

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Family Name
da: Efternavn

en: Given Name
da: Fornavn

en: Street Address
da: Adresse 1

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
da: Adresse 2

en: Locality
da: Lokalitet

en: Region
da: Område

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Country
da: Land

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
da: Telefon

en: Organization Name
da: Organisationsnavn

en: Organization Unit
da: Organisatorisk enhed

en: Job Title
da: Arbejdstitel

en: Role
da: Rolle

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Description
da: Beskrivelse

en: Edit XMPP vCard
da: Redigér XMPP-vCard

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
da: Alle elementerne nedenunder er valgfrie. Skriv kun de ting, du ønsker andre skal vide om dig.

en: Client
da: Klient

en: Operating System
da: Operativsystem

en: Local Time
da: Lokal tid

en: Priority
da: Prioritet

en: Resource
da: Ressource

en: Uptime
da: Oppetid

en: Logged Off
da: Logget af

en: %s ago
da: %s siden

en: Middle Name
da: Mellemnavn

en: Address
da: Adresse

en: P.O. Box
da: Postboks

en: Photo
da: Billede

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
da: %s vil ikke længere kunne se dine statusopdateringer. Vil du fortsætte?

en: Cancel Presence Notification
da: Annullér underretning om tilstedeværelse

en: Un-hide From
da: Skjul ikke længere for

en: Temporarily Hide From
da: Skjul dig midlertidigt for

en: (Re-)Request authorization
da: Anmod om ny godkendelse

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
da: Afmeld

en: Initiate _Chat
da: Start _samtale

en: Log In
da: Log på

en: Log Out
da: Log af

en: Last Name
da: Efternavn

en: The following are the results of your search
da: Din søgning gav følgende resultater

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
da: Find en kontakt ved at indtaste søgekriterierne i de givne felter. Bemærk: Hvert felt understøtter søgninger med jokertegn (%)

en: Directory Query Failed
da: Mappeforespørgsel mislykkedes

en: Could not query the directory server.
da: Kunne ikke forespørge katalogserveren.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
da: Serverinstruktioner: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
da: Udfyld et eller flere felter for at søge efter XMPP-brugere.

en: Email Address
da: E-postadresse

en: Search for XMPP users
da: Søg efter XMPP-brugere

note: "Search"
en: Search
da: Søg

en: Invalid Directory
da: Ugyldigt katalog

en: Enter a User Directory
da: Indtast et brugerkatalog

en: Select a user directory to search
da: Vælg et brugerkatalog at søge i

en: Search Directory
da: Søg i katalog

en: _Room:
da: _Rum:

en: _Handle:
da: _Navn:

en: %s is not a valid room name
da: %s er ikke et gyldigt rumnavn

en: Invalid Room Name
da: Ugyldigt rumnavn

en: %s is not a valid server name
da: %s er ikke et gyldigt servernavn

en: Invalid Server Name
da: Ugyldigt servernavn

en: %s is not a valid room handle
da: %s er ikke et gyldigt navn til rummet

en: Invalid Room Handle
da: Ugyldigt navn til rummet

en: Configuration error
da: Konfigureringsfejl

en: Unable to configure
da: Kan ikke konfigurere

en: Room Configuration Error
da: Fejl under konfiguration af rum

en: This room is not capable of being configured
da: Dette rum kan ikke konfigureres

en: Registration error
da: Fejl under registrering

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
da: Ændring af kaldenavn understøttes kun i MUC-samtalerum

en: Error retrieving room list
da: Fejl ved modtagelse af rumliste

en: Invalid Server
da: Ugyldig server

en: Enter a Conference Server
da: Indtast en konferenceserver

en: Select a conference server to query
da: Vælg en konferenceserver at slå op

en: Find Rooms
da: Find rum

en: Affiliations:
da: Tilknytninger:

en: No users found
da: Ingen brugere fundet

en: Roles:
da: Roller:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
da: Serveren kræver TLS/SSL, men der blev ikke fundet nogen TLS/SSL-understøttelse.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
da: Du kræver kryptering, men der blev ikke fundet nogen TLS/SSL-understøttelse.

en: Ping timed out
da: Tidsudløb for ping

en: Invalid XMPP ID
da: Ugyldigt XMPP-id

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
da: Ugyldigt XMPP-id. Brugernavn-delen skal angives.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
da: Ugyldigt XMPP-id. Domæne skal angives.

en: Malformed BOSH URL
da: Forkert udformet BOSH-URL

en: Registration of %s@%s successful
da: Registreringen af %s@%s lykkedes

en: Registration to %s successful
da: Registreringen af %s lykkedes

en: Registration Successful
da: Registrering lykkedes

en: Registration Failed
da: Registrering mislykkedes

en: Registration from %s successfully removed
da: %s-registreringen blev fjernet

en: Unregistration Successful
da: Afregistrering lykkedes

en: Unregistration Failed
da: Afregistrering mislykkedes

en: State
da: Stat

en: Postal code
da: Postnummer

en: Phone
da: Telefon

en: Date
da: Dato

en: Already Registered
da: Allerede registreret

en: Password
da: Adgangskode

en: Unregister
da: Afregistrér

en: Please fill out the information below to change your account registration.
da: Udfyld oplysninger nedenunder for at ændre din kontoregistrering.

en: Please fill out the information below to register your new account.
da: Udfyld oplysninger nedenfor, for at registrere din nye konto.

en: Register New XMPP Account
da: Registrér ny XMPP-konto

en: Register
da: Registrér

en: Change Account Registration at %s
da: Ændr brugerregistrering på %s

en: Register New Account at %s
da: Registrér ny konto på %s

en: Change Registration
da: Ændr registrering

en: Error unregistering account
da: Fejl ved afregistrering af konto

en: Account successfully unregistered
da: Kontoen blev afregistreret

en: Initializing Stream
da: Initialiserer strøm

en: Initializing SSL/TLS
da: Initialiserer SSL/TLS

en: Authenticating
da: Godkender

en: Re-initializing Stream
da: Initialiserer strøm på ny

en: Server doesn't support blocking
da: Server understøtter ikke blokering

en: Not Authorized
da: Ikke godkendt

en: Mood
da: Humør

en: Now Listening
da: Lytter til

en: Both
da: Begge

en: From (To pending)
da: Fra (Til afventer)

en: From
da: Fra

en: To
da: Til

en: None (To pending)
da: Ingen (Til afventer)

en: None
da: Ingen

en: Subscription
da: Abonnement

en: Mood Text
da: Humørtekst

en: Allow Buzz
da: Tillad bip

en: Mood Name
da: Stemningsnavn

en: Mood Comment
da: Stemningskommentar

en: Tune Artist
da: Sangkunstner

en: Tune Title
da: Sangtitel

en: Tune Album
da: Sangalbum

en: Tune Genre
da: Sanggenre

en: Tune Comment
da: Sangkommentar

en: Tune Track
da: Sangspor

en: Tune Time
da: Sangtid

en: Tune Year
da: Sangår

en: Tune URL
da: Sang-URL

en: Password Changed
da: Adgangskode ændret

en: Your password has been changed.
da: Din adgangskode blev ændret.

en: Error changing password
da: Fejl ved ændring af adgangskode

en: Password (again)
da: Adgangskode (igen)

en: Change XMPP Password
da: Ændr XMPP-adgangskode

en: Please enter your new password
da: Indtast din nye adgangskode

en: Set User Info...
da: Sæt brugeroplysninger ...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
da: Ændr adgangskode ...

note: }
en: Search for Users...
da: Søg efter brugere ...

en: Bad Request
da: Ugyldig anmodning

en: Conflict
da: Konflikt

en: Feature Not Implemented
da: Funktion ikke implementeret

en: Forbidden
da: Nægtet

en: Gone
da: Væk

en: Internal Server Error
da: Intern serverfejl

en: Item Not Found
da: Punkt ikke fundet

en: Malformed XMPP ID
da: Forkert udformet XMPP-id

en: Not Acceptable
da: Ikke acceptabel

en: Not Allowed
da: Ikke tilladt

en: Payment Required
da: Betaling påkrævet

en: Recipient Unavailable
da: Modtager ikke tilgængelig

en: Registration Required
da: Registrering påkrævet

en: Remote Server Not Found
da: Fjernserver ikke fundet

en: Remote Server Timeout
da: Fjernserver overløb tidsgrænsen

en: Server Overloaded
da: Server overbelastet

en: Service Unavailable
da: Tjeneste ikke tilgængelig

en: Subscription Required
da: Abonement påkrævet

en: Unexpected Request
da: Uventet anmodning

en: Authorization Aborted
da: Godkendelse afbrudt

en: Incorrect encoding in authorization
da: Ugyldig kodning i godkendelse

en: Invalid authzid
da: Ugyldigt authzid

en: Invalid Authorization Mechanism
da: Ugyldig godkendelsesmekanisme

en: Authorization mechanism too weak
da: Godkendelsesmekanisme for svag

en: Incorrect username or password
da: Forkert brugernavn eller adgangskode

en: Temporary Authentication Failure
da: Midlertidig godkendelsesfejl

en: Authentication Failure
da: Godkendelsesfejl

en: Bad Format
da: Ugyldigt format

en: Bad Namespace Prefix
da: Ugyldigt navnerumspræfiks

en: Resource Conflict
da: Ressourcekonflikt

en: Connection Timeout
da: Forbindelsen overskred tidsgrænsen

en: Host Gone
da: Vært forsvundet

en: Host Unknown
da: Vært ukendt

en: Improper Addressing
da: Forkert adressering

en: Invalid ID
da: Ugyldigt id

en: Invalid Namespace
da: Ugyldigt navnerum

en: Invalid XML
da: Ugyldigt XML

en: Non-matching Hosts
da: Ikke-matchende værter

en: Policy Violation
da: Overtrædelse af retningslinjer

en: Remote Connection Failed
da: Fjernforbindelse mislykkedes

en: Resource Constraint
da: Ressourcebegrænsning

en: Restricted XML
da: Begrænset XML

en: See Other Host
da: Se anden vært

en: System Shutdown
da: System-nedlukning

en: Undefined Condition
da: Udefineret tilstand

en: Unsupported Encoding
da: Ikke-understøttet kodning

en: Unsupported Stanza Type
da: Ikke-understøttet strofetype

en: Unsupported Version
da: Ikke-understøttet version

en: XML Not Well Formed
da: XML er ikke velformet

en: Stream Error
da: Strømfejl

en: Unable to ban user %s
da: Kan ikke udvise bruger %s

en: Unknown affiliation: "%s"
da: Ukendt tilknytning: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
da: Kan ikke tilknytte bruger %s som "%s"

en: Unknown role: "%s"
da: Ukendt rolle: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
da: Kan ikke sætte rolle "%s" for bruger: %s

en: Unable to kick user %s
da: Kan ikke sparke bruger %s

en: Unable to ping user %s
da: Kan ikke pinge bruger %s

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
da: Kan ikke bippe, fordi intet kendes om %s.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
da: Kan ikke bippe, fordi %s måske er afkoblet.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
da: Kan ikke bippe fordi bruger %s ikke understøtter det, eller ikke ønsker at modtage et bip nu.

en: Buzz
da: Bip

en: %s has buzzed you!
da: %s har bippet dig!

en: Buzzing %s...
da: Bipper %s ...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
da: Kan ikke starte medie med %s: Ugyldigt JID

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
da: Kan ikke starte medie med %s: Brugeren er ikke tilkoblet

en: Unable to initiate media with %s: resource is not online
da: Kan ikke starte medie med %s: Ressourcen er ikke online

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
da: Kan ikke starte medie med %s: Abonnerer ikke på brugertilstedeværelse

en: Media Initiation Failed
da: Klargøring af medie mislykkedes

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
da: Vælg venligst ressourcen fra %s som du gerne vil starte en mediesession med.

en: Select a Resource
da: Vælg en ressource

en: Initiate Media
da: Start medie

en: Account does not support PEP, can't set mood
da: Kontoen understøtter ikke PEP, kan ikke sætte humør

en: config:  Configure a chat room.
da: config:  Sæt et samtalerum op.

en: configure:  Configure a chat room.
da: configure:  Sæt et samtalerum op.

en: part [message]:  Leave the room.
da: part [besked]:  Forlad rummet.

en: register:  Register with a chat room.
da: register:  Registrér med et samtalerum.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
da: topic [nyt emne]:  Vis eller ændr emnet.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
da: ban &lt;bruger&gt; [årsag]:  Udvis en bruger fra rummet.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
da: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [kaldenavn1] [kaldenavn2] ...: Find brugere med en given tilknytning, eller indstil en brugers tilknytning til rummet.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
da: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [kaldenavn1] [kaldenavn2] ...: Find brugere med en rolle eller indstil en brugers rolle i rummet.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
da: invite &lt;bruger&gt; [besked]:  Invitér en bruger til rummet.

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
da: tilslut: &lt;rum[@server]&gt; [kodeord]:  Tilslut en chat.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
da: kick &lt;bruger&gt; [årsag]:  Spark en bruger ud fra rummet.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
da: msg &lt;bruger&gt; &lt;besked&gt;:  Send en privat besked til en anden bruger.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
da: ping &lt;jid&gt;:	Ping en bruger/komponent/server.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
da: buzz: Bip en bruger for at få deres opmærksomhed

en: mood: Set current user mood
da: mood: Sæt nuværende brugers humør

en: Extended Away
da: Udvidet fravær

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodul til XMPP-protokollen

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
da: Domæne

en: Use old-style SSL
da: Brug gammeldags SSL

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
da: Tillad godkendelse i klartekst over ukrypterede strømme

en: Connect port
da: Tilslutningsport

note: Account options
en: Connect server
da: Tilslut server

en: File transfer proxies
da: Proxyer til filoverførsel

en: BOSH URL
da: BOSH-URL

note: this should probably be part of global smiley theme settings * later on
en: Show Custom Smileys
da: Vis tilpassede smileyer

en: %s has left the conversation.
da: %s har forladt samtalen.

en: Message from %s
da: Besked fra %s

en: %s has set the topic to: %s
da: %s har sat emnet til: %s

en: The topic is: %s
da: Emnet er: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
da: Beskedlevering til %s mislykkedes: %s

en: XMPP Message Error
da: Fejl i XMPP-besked

en: (Code %s)
da: (Kode %s)

en: A custom smiley in the message is too large to send.
da: En tilpasset smiley i beskeden er for stor til at blive sendt.

en: XMPP stream header missing
da: Hoved til XMPP-strøm mangler

en: XMPP Version Mismatch
da: Overensstemmelse i XMPP-version

en: XMPP stream missing ID
da: XMPP-strøm mangler id

en: XML Parse error
da: XML-fortolkningsfejl

en: Error joining chat %s
da: Fejl ved tilslutning til samtale %s

en: Error in chat %s
da: Fejl i samtale %s

en: Create New Room
da: Opret nyt rum

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
da: Du opretter et nyt rum. Vil du konfigurere det, eller bruge standardindstillingerne?

en: _Configure Room
da: _Konfigurér rum

en: _Accept Defaults
da: _Acceptér standardindstillinger

en: No reason
da: Ingen årsag

en: You have been kicked: (%s)
da: Du er blevet smidt ud: (%s)

en: Kicked (%s)
da: Smidt ud: (%s)

en: Unknown Error in presence
da: Ukendt fejl i tilstedeværelse

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
da: Kan ikke sende fil til %s; brugeren understøtter ikke filoverførsler

en: File Send Failed
da: Afsendelse af fil mislykkedes

en: Unable to send file to %s, invalid JID
da: Kan ikke sende fil til %s; ugyldigt JID

en: Unable to send file to %s, user is not online
da: Kan ikke sende fil til %s; brugeren er ikke tilkoblet

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
da: Kan ikke sende fil til %s; abonnerer ikke på brugertilstedeværelse

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
da: Vælg ressourcen fra %s som du gerne vil sende en fil

en: Afraid
da: Bange

en: Amazed
da: Forbløffet

en: Amorous
da: Amourøs

en: Angry
da: Sur

en: Annoyed
da: Irriteret

en: Anxious
da: Spændt

en: Aroused
da: Opstemt

en: Ashamed
da: Skammer sig

en: Bored
da: Keder sig

en: Brave
da: Modig

en: Calm
da: Rolig

en: Cautious
da: Forsigtig

en: Cold
da: Kold

en: Confident
da: Selvsikker

en: Confused
da: Forvirret

en: Contemplative
da: Eftertænksom

en: Contented
da: Fornøjet

en: Cranky
da: Gnaven

en: Crazy
da: Skør

en: Creative
da: Kreativ

en: Curious
da: Nysgerrig

en: Dejected
da: Nedslået

en: Depressed
da: Deprimeret

en: Disappointed
da: Skuffet

en: Disgusted
da: Frastødt

en: Dismayed
da: Forfærdet

en: Distracted
da: Distraheret

en: Embarrassed
da: Flov

en: Envious
da: Misundelig

en: Excited
da: Begejstret

en: Flirtatious
da: Flirtende

en: Frustrated
da: Frustreret

en: Grateful
da: Taknemlig(1)

en: Grieving
da: Sørgende

en: Grumpy
da: Surmulende

en: Guilty
da: Skyldig

en: Happy
da: Glad

en: Hopeful
da: Forhåbningsfuld

en: Hot
da: Varm

en: Humbled
da: Ydmyg

en: Humiliated
da: Ydmyget

en: Hungry
da: Sulten

en: Hurt
da: Såret

en: Impressed
da: Imponeret

en: In awe
da: Beundrende

en: In love
da: Forelsket

en: Indignant
da: Forarget

en: Interested
da: Interesseret

en: Intoxicated
da: Fuld

en: Invincible
da: Usårlig

en: Jealous
da: Jaloux

en: Lonely
da: Ensom

en: Lost
da: Fortabt

en: Lucky
da: Heldig

en: Mean
da: Ondskabsfuld

en: Moody
da: Humørsvingende

en: Nervous
da: Nervøs

en: Offended
da: Fornærmet

en: Outraged
da: Tosset

en: Playful
da: Legesyg

en: Proud
da: Stolt

en: Relaxed
da: Afslappet

en: Relieved
da: Lettet

en: Remorseful
da: Angrende

en: Restless
da: Rastløs

en: Sad
da: Trist

en: Sarcastic
da: Sarkastisk

en: Satisfied
da: Tilfreds

en: Serious
da: Seriøs

en: Shocked
da: Chokeret

en: Shy
da: Genert

en: Sick
da: Syg

en: Sleepy
da: Søvnig

en: Spontaneous
da: Spontan

en: Stressed
da: Stresset

en: Strong
da: Stærk

en: Surprised
da: Overrasket

en: Thankful
da: Taknemlig(2)

en: Thirsty
da: Tørstig

en: Tired
da: Træt

en: Undefined
da: Udefineret

en: Weak
da: Svag

en: Worried
da: Bekymret

en: Set User Nickname
da: Indstil kaldenavn

en: Please specify a new nickname for you.
da: Angiv venligst et nyt kaldenavn til dig.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
da: Denne information er synlig for alle kontakter på din kontaktliste, så vælg noget passende.

en: Set
da: Indstil

en: Set Nickname...
da: Sæt kaldenavn ...

en: Actions
da: Handlinger

en: Select an action
da: Vælg en handling

en: Required parameters not passed in
da: De krævede parametre blev ikke angivet

en: Unable to write to network
da: Kan ikke skrive til netværket

en: Unable to read from network
da: Kan ikke læse fra netværket

en: Error communicating with server
da: Fejl under kommunikation med server

en: Conference not found
da: Konference ikke fundet

en: Conference does not exist
da: Konference findes ikke

en: A folder with that name already exists
da: Der findes allerede en mappe med det navn

en: Not supported
da: Understøttes ikke

en: Password has expired
da: Adgangskode er udløbet

en: Incorrect password
da: Forkert adgangskode

en: User not found
da: Bruger ikke fundet

en: Account has been disabled
da: Konto er blevet deaktiveret

en: The server could not access the directory
da: Serveren kunne ikke få adgang til mappen

en: Your system administrator has disabled this operation
da: Din systemadministrator har slået denne handling fra

en: The server is unavailable; try again later
da: Serveren er utilgængelig; prøv igen senere

en: Cannot add a contact to the same folder twice
da: Kan ikke føje en kontakt til den samme mappe to gange

en: Cannot add yourself
da: Kan ikke tilføje dig selv

en: Master archive is misconfigured
da: Hovedarkiv er konfigureret forkert

en: Could not recognize the host of the username you entered
da: Kunne ikke genkende værten for det brugernavn du indtastede

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
da: Din konto er blevet deaktiveret, fordi for mange ugyldige adgangskoder blev indtastet

en: You cannot add the same person twice to a conversation
da: Du kan ikke tilføje den samme person to gange til en samtale

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
da: Du har nået grænsen for antallet af tilladte kontakter

en: You have entered an incorrect username
da: Du har indtastet et ugyldigt brugernavn

en: An error occurred while updating the directory
da: Der opstod en fejl ved opdatering af mappen

en: Incompatible protocol version
da: Inkompatibel protokolversion

en: The user has blocked you
da: Brugeren har blokeret dig

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
da: Denne prøveversion tillader højst 10 brugere at logge ind ad gangen

en: The user is either offline or you are blocked
da: Brugeren er enten afkoblet, eller du er blokeret

en: Unknown error: 0x%X
da: Ukendt fejl: 0x%X

en: Unable to login: %s
da: Kan ikke logge på: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
da: Kan ikke sende besked. Kunne ikke hente detaljer for bruger (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
da: Kan ikke tilføje %s til din venneliste (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
da: Kan ikke sende besked. (%s).

en: Unable to invite user (%s).
da: Kan ikke invitere bruger (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
da: Kan ikke sende besked til %s. Kunne ikke oprette konferencen (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
da: Kan ikke sende besked. Kunne ikke oprette konferencen (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
da: Kan ikke flytte bruger %s til mappe %s i listen hos serveren. Der opstod en fejl ved mappeoprettelse (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
da: Kan ikke tilføje %s til din venneliste. Der opstod en fejl ved oprettelse af mappe i listen hos serveren (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
da: Kunne ikke hente detaljer for bruger %s (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
da: Kan ikke føje brugeren til privatlivslisten (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
da: Kan ikke føje %s til blokeringslisten (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
da: Kan ikke føje %s til tilladelseslisten (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
da: Kan ikke fjerne %s fra privatlivslisten (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
da: Kan ikke ændre privatlivsindstillingerne på serveren (%s).

en: Unable to create conference (%s).
da: Kan ikke oprette konference (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
da: Fejl under kommunikation med server. Lukker forbindelse.

en: Telephone Number
da: Telefonnummer

en: Location
da: Beliggenhed

en: Department
da: Afdeling

en: Personal Title
da: Personlig titel

en: Mailstop
da: Poststop

en: User ID
da: Bruger-id

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
da: Fulde navn

en: GroupWise Conference %d
da: GroupWise-konference %d

en: Authenticating...
da: Godkender ...

en: Waiting for response...
da: Venter på svar ...

en: %s has been invited to this conversation.
da: %s er blevet inviteret til denne samtale.

en: Invitation to Conversation
da: Invitation til samtale

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
da: Invitation fra: %s
    
    Sendt: %s

en: Would you like to join the conversation?
da: Vil du deltage i samtalen?

en: You have signed on from another location
da: Du er logget ind fra en anden maskine

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
da: %s ser ud til at være afkoblet, og har ikke modtaget beskeden du lige sendte.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
da: Kan ikke forbinde til server. Indtast venligst adressen på den server, du vil forbinde til.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
da: Konferencen er blevet afsluttet. Der kan ikke sendes flere beskeder.

en: Busy
da: Optaget

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodul til Novell GroupWise Messenger-protokollen

en: Server address
da: Serveradresse

en: Server port
da: Serverport

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
da: <b>Gruppetitel:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
da: <b>Gruppe-id for Notes:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
da: Oplysninger om gruppen %s

en: Notes Address Book Information
da: Information for Notes-adressebog

en: Invite Group to Conference...
da: Invitér gruppe til konference ...

en: Get Notes Address Book Info
da: Hent information om Notes-adressebog

en: Sending Handshake
da: Sender håndtryk

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
da: Venter på håndtryksgodkendelse

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
da: Håndtryk godkendt, sender login

en: Waiting for Login Acknowledgement
da: Venter på logingodkendelse

en: Login Redirected
da: Login omdirigeret

en: Forcing Login
da: Tvinger login

en: Login Acknowledged
da: Login godkendt

en: Starting Services
da: Starter tjenester

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
da: En Sametime-administrator har sendt følgende annoncering på server %s

en: Sametime Administrator Announcement
da: Sametime-administratorannoncering

en: Announcement from %s
da: Annoncering fra %s

en: Conference Closed
da: Konference afsluttet

en: Unable to send message:
da: Kan ikke sende besked:

en: Unable to send message to %s:
da: Kan ikke sende besked til %s:

en: Place Closed
da: Sted lukket

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Speakers
da: Højtalere

en: Video Camera
da: Videokamera

en: File Transfer
da: Filoverførsel

en: Supports
da: Understøtter

en: External User
da: Ekstern bruger

en: Create conference with user
da: Opret konference med bruger

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
da: Indtast et emne for den nye konference, og en invitationsbesked, der skal sendes til %s

en: New Conference
da: Ny konference

en: Create
da: Opret

en: Available Conferences
da: Tilgængelige konferencer

en: Create New Conference...
da: Opret ny konference ...

en: Invite user to a conference
da: Invitér bruger til en konference

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
da: Vælg en konference fra listen nedenunder for at sende en invitation til brugeren %s. Vælg "Opret ny konference" hvis du vil oprette en ny konference at invitere denne bruger til.

en: Invite to Conference
da: Invitér til konference

en: Invite to Conference...
da: Invitér til konference ...

en: Send TEST Announcement
da: Send TEST-annoncering

en: Topic:
da: Emne:

en: A server is required to connect this account
da: En server er nødvendig for at forbinde denne konto

en: Unknown (0x%04x)<br>
da: Ukendt (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
da: Sidst kendte klient

en: User Name
da: Brugernavn

en: Sametime ID
da: Sametime-id

en: An ambiguous user ID was entered
da: Der blev indtastet et ugyldigt bruger-id

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
da: Identificeringen "%s" kan henvise til hvilken som helst af de følgende brugere. Vælg den korrekte bruger fra listen nedenunder for at føje dem til din venneliste.

en: Select User
da: Vælg bruger

en: Unable to add user: user not found
da: Kan ikke tilføje bruger: bruger ikke fundet

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
da: Identificeringen "%s" matchede ikke nogen brugere i dit Sametime-fællesskab. Denne post er blevet fjernet fra din venneliste.

en: Unable to add user
da: Kan ikke tilføje bruger

en: Error reading file %s: 
    %s
da: Fejl ved læsning af fil %s: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
da: Venneliste gemt på server

en: Buddy List Storage Mode
da: Lagringstilstand for venneliste

en: Local Buddy List Only
da: Kun lokal venneliste

en: Merge List from Server
da: Flet med liste fra server

en: Merge and Save List to Server
da: Flet med liste fra server og gem til server

en: Synchronize List with Server
da: Synkronisér liste med server

en: Import Sametime List for Account %s
da: Importér Sametime-liste for konto %s

en: Export Sametime List for Account %s
da: Eksportér Sametime-liste for konto %s

en: Unable to add group: group exists
da: Kan ikke tilføje gruppe: gruppen findes

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
da: Der findes allerede en gruppe kaldet "%s" i din venneliste.

en: Unable to add group
da: Kan ikke tilføje gruppe

en: Possible Matches
da: Mulige matches

en: Notes Address Book group results
da: Grupperesultater for Notes-adressebog

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
da: Identificeringen "%s" kan henvise til hvilken som helst af de følgende Notes-adressebogsgrupper. Vælg venligst den korrekte gruppe fra listen nedenunder for at tilføje den til din venneliste.

en: Select Notes Address Book
da: Vælg Notes-adressebog

en: Unable to add group: group not found
da: Kan ikke tilføje gruppe: gruppen ikke fundet

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
da: Identificeringen "%s" matchede ikke nogen Notes-adressebogsgrupper i dit Sametime-fællesskab.

en: Notes Address Book Group
da: Notes-adressebogsgruppe

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
da: Indtast navnet på en Notes-adressebogsgruppe i feltet nedenunder for at føje gruppen og dens medlemmer til din venneliste.

en: Search results for '%s'
da: Søgeresultater for "%s"

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
da: Identificeringen "%s" kan muligvis henvise til hvilken som helst af de følgende brugere. Du kan føje disse brugere til din venneliste eller sende dem beskeder med handlingsknapperne nedenunder.

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: No matches
da: Ingen fundne

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
da: Identificeringen "%s" matchede ingen brugere i dit Sametime-fællesskab.

en: No Matches
da: Ingen fundne

en: Search for a user
da: Søg efter en bruger

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
da: Indtast et navn eller delvist id i feltet nedenunder for at søge efter matchende brugere i dit Sametime-fællesskab.

en: User Search
da: Brugersøgning

en: Import Sametime List...
da: Importér Sametime-liste ...

en: Export Sametime List...
da: Eksportér Sametime-liste ...

en: Add Notes Address Book Group...
da: Tilføj Notes-adressebogsgruppe ...

en: User Search...
da: Brugersøgning ...

en: Force login (ignore server redirects)
da: Tving login (ignorér serveromstillinger)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
da: Skjul klientens identitet

en: User %s is not present in the network
da: Brugeren %s er ikke til stede på netværket

en: Key Agreement
da: Nøgleudveksling

en: Cannot perform the key agreement
da: Kan ikke udføre nøgleudveksling

en: Error occurred during key agreement
da: Der opstod en fejl under nøgleudveksling

en: Key Agreement failed
da: Nøgleudveksling mislykkedes

en: Timeout during key agreement
da: Tidsgrænsen udløb ved nøgleudveksling

en: Key agreement was aborted
da: Nøgleudveksling blev afbrudt

en: Key agreement is already started
da: Nøgleudveksling er allerede påbegyndt

en: Key agreement cannot be started with yourself
da: Du kan ikke udveksle nøgler med dig selv

en: The remote user is not present in the network any more
da: Fjernbrugren er ikke længere til stede på netværket

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
da: Anmodning om nøgleudveksling modtaget fra %s. Vil du udføre nøgleudvekslingen?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
da: Fjernbrugeren afventer nøgleudveksling på:
    Vært: %s
    Port: %d

en: Key Agreement Request
da: Anmodning om nøgleudveksling

en: IM With Password
da: Besked med adgangskode

en: Cannot set IM key
da: Kan ikke sætte beskednøgle

en: Set IM Password
da: Sæt adgangskode på besked

en: Get Public Key
da: Hent offentlig nøgle

en: Cannot fetch the public key
da: Kan ikke hente offentlig nøgle

en: Show Public Key
da: Vis offentlig nøgle

en: Could not load public key
da: Kunne ikke indlæse offentlig nøgle

en: User Information
da: Brugeroplysninger

en: Cannot get user information
da: Kan ikke hente oplysninger

en: The %s buddy is not trusted
da: Vennen %s er ikke betroet

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
da: Du kan ikke modtage venneunderretninger før du importerer hans/hendes offentlige nøgle. Du kan bruge kommandoen "Hent offentlig nøgle" for at hente den offentlige nøgle.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
da: Åbn ...

en: The %s buddy is not present in the network
da: Vennen %s er ikke til stede på netværket

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
da: For at tilføje vennen, skal du importere hendes/hans offentlige nøgle. Tryk Importér for at importere en offentlig nøgle.

en: _Import...
da: _Importér ...

en: Select correct user
da: Vælg korrekt bruger

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
da: Der blev fundet mere end én bruger med den samme offentlige nøgle. Vælg den korrekte bruger fra listen, som du vil føje til din venneliste.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
da: Der blev fundet mere end én bruger med samme navn. Vælg den korrekte bruger fra listen, som du vil føje til din venneliste.

en: Detached
da: Ikke koblet på

en: Indisposed
da: Indisponibel

en: Wake Me Up
da: Væk mig

en: Hyper Active
da: Hyperaktiv

en: In Love
da: Forelsket

en: User Modes
da: Brugertilstande

en: Preferred Contact
da: Foretrukne kontakt

en: Preferred Language
da: Foretrukket sprog

en: Device
da: Enhed

en: Timezone
da: Tidszone

en: Geolocation
da: Geo-placering

en: Reset IM Key
da: Nulstil beskednøgle

en: IM with Key Exchange
da: Besked med nøgleudveksling

en: IM with Password
da: Besked med adgangskode

en: Get Public Key...
da: Hent offentlig nøgle ...

en: Kill User
da: Dræb bruger

en: Draw On Whiteboard
da: Tegn på tavle

en: _Passphrase:
da: _Adgangssætning:

en: Channel %s does not exist in the network
da: Kanalen %s findes ikke på netværket

en: Channel Information
da: Kanaloplysninger

en: Cannot get channel information
da: Kan ikke hente kanaloplysninger

en: <b>Channel Name:</b> %s
da: <b>Kanalnavn:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
da: <br><b>Brugerantal:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
da: <br><b>Kanalstifter:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
da: <br><b>Kanalciffer:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
da: <br><b>Kanal-HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
da: <br><b>Kanalens emne:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
da: <br><b>Kanaltilstande:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
da: <br><b>Stifterens nøgles fingeraftryk:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
da: <br><b>Stifterens nøgles "babbleprint":</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
da: Tilføj kanalens offentlige nøgle

note: Add new public key
en: Open Public Key...
da: Åbn offentlig nøgle ...

en: Channel Passphrase
da: Kanalens adgangsfrase

en: Channel Public Keys List
da: Kanalens liste med offentlige nøgler

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
da: Kanalgodkendelse bruges til at sikre kanalen fra uønsket adgang. Godkendelsen kan være baseret på en adgangsfrase og digitale underskrifter. Hvis adgangsfrasen er angivet, er den påkrævet for at tilslutte. Hvis kanalens offentlige nøgler er angivet, så er det kun brugere hvis offentlige nøgler er nævnt, som kan deltage.

en: Channel Authentication
da: Kanalgodkendelse

en: Add / Remove
da: Tilføj/fjern

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Passphrase
da: Adgangssætning

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
da: Indtast venligst private gruppenavn og adgangsfrase for kanalen %s.

en: Add Channel Private Group
da: Tilføj privat gruppe i kanal

en: User Limit
da: Brugergrænse

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
da: Sæt brugergrænse på kanal. Sæt til 0 for at nulstille grænse.

en: Invite List
da: Invitationsliste

en: Ban List
da: Udvisningsliste

en: Add Private Group
da: Tilføj privat gruppe

en: Reset Permanent
da: Nulstil permanent

en: Set Permanent
da: Sæt permanent

en: Set User Limit
da: Sæt brugergrænse

en: Reset Topic Restriction
da: Nulstil emnebegrænsning

en: Set Topic Restriction
da: Sæt emnebegrænsning

en: Reset Private Channel
da: Nulstil privat kanal

en: Set Private Channel
da: Sæt privat kanal

en: Reset Secret Channel
da: Nulstil hemmelig kanal

en: Set Secret Channel
da: Sæt hemmelig kanal

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
da: Du skal tilslutte kanalen %s før du kan slutte dig til den private gruppe

en: Join Private Group
da: Tilslut privat gruppe

en: Cannot join private group
da: Kan ikke tilslutte privat gruppe

en: Call Command
da: Kør kommando

en: Cannot call command
da: Kan ikke køre kommando

en: Unknown command
da: Ukendt kommando

en: Secure File Transfer
da: Sikker filoverførsel

en: Error during file transfer
da: Fejl under filoverførsel

en: Remote disconnected
da: Fjernvært afbrød

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

en: Key agreement failed
da: Nøgleudveksling mislykkedes

en: Connection timed out
da: Forbindelsen overskred tidsgrænsen

en: Creating connection failed
da: Oprettelse af forbindelse mislykkedes

en: File transfer session does not exist
da: Filoverførselssession findes ikke

en: No file transfer session active
da: Ingen aktiv filoverførselssession

en: File transfer already started
da: Filoverførsel allerede startet

en: Could not perform key agreement for file transfer
da: Kunne ikke udføre nøgleudveksling for filoverførsel

en: Could not start the file transfer
da: Kunne ikke starte filoverførsel

en: Cannot send file
da: Kan ikke sende fil

en: Error occurred
da: Der opstod en fejl

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
da: %s har ændret emnet for <I>%s</I> til: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
da: <I>%s</I> satte kanaltilstande for <I>%s</I> til: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
da: <I>%s</I> fjernede alle kanaltilstande for <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
da: <I>%s</I> satte tilstande for <I>%s</I> til: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
da: <I>%s</I> fjernede alle <I>%ss</I> tilstande

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
da: Du er blevet sparket ud fra <I>%s</I> af <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
da: Du er blevet dræbt af %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
da: Dræbt af %s (%s)

en: Server signoff
da: Log af fra server

en: Personal Information
da: Personlige oplysninger

en: Birth Day
da: Fødselsdag

en: Job Role
da: Stilling

en: Organization
da: Organisation

en: Unit
da: Enhed

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Join Chat
da: Tilslut samtale

en: You are channel founder on <I>%s</I>
da: Du er kanal grundlægger for <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
da: Kanalgrundlægger for <I>%s</I> er <I>%s</I>

en: Real Name
da: Rigtigt navn

en: Status Text
da: Statustekst

en: Public Key Fingerprint
da: Fingeraftryk for offentlig nøgle

en: Public Key Babbleprint
da: "Babbleprint" for offentlig nøgle

en: _More...
da: _Mere ...

en: Detach From Server
da: Kobl af fra server

en: Cannot detach
da: Kan ikke koble af

en: Cannot set topic
da: Kan ikke sætte emne

en: Failed to change nickname
da: Kunne ikke ændre kaldenavn

en: Roomlist
da: Rumliste

en: Cannot get room list
da: Kan ikke hente rumliste

en: Network is empty
da: Netværk er tomt

en: No public key was received
da: Der blev ikke modtaget nogen offentlig nøgle

en: Server Information
da: Serveroplysninger

en: Cannot get server information
da: Kan ikke hente serveroplysninger

en: Server Statistics
da: Serverstatistik

en: Cannot get server statistics
da: Kunne ikke hente serverstatistik

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
da: Opstartstid for lokal server: %s
    Oppetid for lokal server: %s
    Klienter for lokal server: %d
    Kanaler for lokal server: %d
    Operatører for lokal server: %d
    Operatører for lokal router: %d
    Klienter for lokal celle: %d
    Kanaler for lokal celle: %d
    Servere for lokal celle: %d
    Klienter i alt: %d
    Kanaler i alt: %d
    Servere i alt: %d
    Routere i alt: %d
    Serveroperatører i alt: %d
    Routeroperatører i alt: %d

en: Network Statistics
da: Netværksstatistik

en: Ping failed
da: Ping mislykkedes

en: Ping reply received from server
da: Pingsvar modtaget fra server

en: Could not kill user
da: Kunne ikke dræbe bruger

en: WATCH
da: OVERVÅG

en: Cannot watch user
da: Kan ikke overvåge bruger

en: Resuming session
da: Genoptager session

en: Authenticating connection
da: Godkender forbindelse

en: Verifying server public key
da: Verificerer serverens offentlige nøgle

en: Passphrase required
da: Adgangsfrase påkrævet

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
da: Modtog %ss offentlige nøgle. Din lokale kopi passer ikke med denne nøgle. Vil du stadig acceptere den?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
da: Modtog %ss offentlige nøgle. Vil du acceptere denne nøgle?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
da: Fingeraftryk og "babbleprint" for nøglen %s er:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
da: Verificér offentlig nøgle

en: _View...
da: _Vis ...

en: Unsupported public key type
da: Ikke-understøttet type af offentlige nøgle

en: Disconnected by server
da: Afbrudt af server

en: Error connecting to SILC Server
da: Fejl ved forbindelse til SILC-serveren

en: Key Exchange failed
da: Nøgleudveksling mislykkedes

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
da: Genoptagelse af tidligere session mislykkedes. Opret en ny forbindelse ved at trykke på Genforbind.

en: Performing key exchange
da: Udfører nøgleudveksling

en: Unable to load SILC key pair
da: Kan ikke indlæse SILC-nøglepar

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
da: Tilslutter SILC-server

en: Out of memory
da: Ikke mere hukommelse

en: Unable to initialize SILC protocol
da: Kan ikke initialisere SILC-protokol

en: Error loading SILC key pair
da: Fejl ved indlæsning af SILC-nøglepar

en: Download %s: %s
da: Hent %s: %s

en: Your Current Mood
da: Dit nuværende humør

en: 
    Your Preferred Contact Methods
da: 
    Dine foretrukne kontaktmetoder

en: Video conferencing
da: Videokonference

en: Your Current Status
da: Din nuværende status

en: Online Services
da: Onlinetjenester

en: Let others see what services you are using
da: Lad andre se hvilke tjenester du bruger

en: Let others see what computer you are using
da: Lad andre se hvilken computer du bruger

en: Your VCard File
da: Din VCard-fil

en: Timezone (UTC)
da: Tidszone (UTC)

en: User Online Status Attributes
da: Statusattributter for tilkoblet bruger

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
da: Du kan lade andre brugere se dine onlinestatusoplysninger samt dine personlige oplysninger. Udfyld de oplysninger, du gerne vil have at folk kan se om dig.

en: Message of the Day
da: Dagens besked (MOTD)

en: No Message of the Day available
da: Ingen MOTD tilgængelig

en: There is no Message of the Day associated with this connection
da: Der er ingen MOTD tilknyttet denne forbindelse

en: Create New SILC Key Pair
da: Opret nyt SILC-nøglepar

en: Passphrases do not match
da: Adgangsfraser matcher ikke

en: Key Pair Generation failed
da: Generering af nøglepar mislykkedes

en: Key length
da: Nøglelængde

en: Public key file
da: Offentlig nøglefil

en: Private key file
da: Privat nøglefil

en: Passphrase (retype)
da: Adgangsfrase (indtast igen)

en: Generate Key Pair
da: Generér nøglepar

en: Online Status
da: Onlinestatus

en: View Message of the Day
da: Vis dagens besked (MOTD)

en: Create SILC Key Pair...
da: Opret SILC-nøglepar ...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
da: Brugeren <I>%s</I> er ikke til stede på netværket

en: Topic too long
da: Emne for langt

en: You must specify a nick
da: Du skal angive et kaldenavn

en: channel %s not found
da: kanal %s blev ikke fundet

en: channel modes for %s: %s
da: kanaltilstande for %s: %s

en: no channel modes are set on %s
da: der er ikke sat nogen kanaltilstande på %s

en: Failed to set cmodes for %s
da: Kunne ikke sætte cmodes for %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
da: Ukendt kommando: %s, (måske er det en klientfejl)

en: part [channel]:  Leave the chat
da: part [kanal]:  Forlad samtalen

en: leave [channel]:  Leave the chat
da: leave [kanal]:  Forlad samtalen

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
da: topic [&lt;nyt emne&gt;]:  Vis eller ændr emnet

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
da: join &lt;kanal&gt; [&lt;adgangskode&gt;]:  Tilslut samtale på dette netværk

en: list:  List channels on this network
da: list:  Vis kanaler på dette netværk

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
da: whois &lt;kaldenavn&gt;:  Vis brugerens oplysninger

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
da: msg &lt;kaldenavn&gt; &lt;besked&gt;:  Send en privat besked til en bruger

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
da: query &lt;kaldenavn&gt; [&lt;besked&gt;]:  Send en privat besked til en bruger

en: motd:  View the server's Message Of The Day
da: motd:  Vis dagens besked (MOTD)

en: detach:  Detach this session
da: detach:  Gå væk fra denne session

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
da: quit [besked]:  Luk forbindelse til server, med en eventuel besked

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
da: call &lt;kommando&gt;:  Kald en vilkårlig silc-klientkommando

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
da: kill &lt;kaldenavn&gt; [-pubkey|&lt;årsag&gt;]:  Dræb kaldenavn

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
da: nick &lt;nyt kaldenavn&gt;:  Ændr dit kaldenavn

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
da: whowas &lt;navn&gt;:  Vis oplysninger om navn

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
da: cmode &lt;kanal&gt; [+|-&lt;tilstande&gt;] [argumenter]:  Ændr eller vis kanaltilstande

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
da: cumode &lt;kanal&gt; +|-&lt;tilstande&gt; &lt;navn&gt;:  Ændr navnets tilstande på kanal

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
da: umode &lt;brugertilstande&gt;:  Angiv dine tilstande på netværket

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
da: oper &lt;navn&gt; [-pubkey]:  Få operatørprivilegier for serveren

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
da: invite &lt;kanal&gt; [-|+]&lt;navn&gt;:  invitér navn eller tilføj/fjern fra kanalens invitationsliste

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
da: kick &lt;kanal&gt; &lt;navn&gt; [kommentar]:  Spark klient ud fra kanal

en: info [server]:  View server administrative details
da: info [server]:  Vis serverens administrative detaljer

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
da: ban [&lt;kanal&gt; +|-&lt;navn&gt;]:  Udvis klient fra kanal

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
da: getkey &lt;navn|server&gt;:  Hent klientens eller serverens offentlige nøgle

en: stats:  View server and network statistics
da: stats:  Vis server- og netværksstatistik

en: ping:  Send PING to the connected server
da: ping:  Send PING til den forbundne server

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
da: users &lt;kanal&gt;:  Vis brugere på kanalen

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
da: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;kanaler&gt;:  Vis angivne brugere på kanaler

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodul til SILC-protokollen

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
da: Secure Internet Live Conferencing-protokol (SILC)

en: Network
da: Netværk

en: Public Key file
da: Offentlig nøgle-fil

en: Private Key file
da: Privat nøgle-fil

en: Cipher
da: Kode

en: Use Perfect Forward Secrecy
da: Benyt perfekt fremadrettet secrecy

en: Public key authentication
da: Offentlig nøgle-godkendelse

en: Block IMs without Key Exchange
da: Blokér beskeder uden nøgleudveksling

en: Block messages to whiteboard
da: Blokér beskeder til tavle

en: Automatically open whiteboard
da: Åbn automatisk tavle

en: Digitally sign and verify all messages
da: Skriv alle beskeder under med digital underskrift og godkend dem

en: Creating SILC key pair...
da: Opretter SILC-nøglepar ...

en: Unable to create SILC key pair
da: Kan ikke oprette SILC-nøglepar

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
da: Rigtigt navn: 	%s

en: User Name: 	%s
da: Brugernavn: 	%s

en: Email: 		%s
da: E-post: 		%s

en: Host Name: 	%s
da: Værtsnavn: 	%s

en: Organization: 	%s
da: Organisation: 	%s

en: Country: 	%s
da: Land: 	%s

en: Algorithm: 	%s
da: Algoritme: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
da: Nøglelængde: 	%d bit

en: Public Key Fingerprint:
    %s
da: Fingeraftryk for offentlig nøgle:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
da: "Babbleprint" for offentlig nøgle:
    %s

en: Public Key Information
da: Oplysninger om offentlige nøgle

en: Paging
da: Personsøger

en: Video Conferencing
da: Videokonference

en: Mobile Phone
da: Mobiltelefon

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
da: %s sendte en besked til tavlen. Vil du åbne tavlen?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
da: %s sendte besked til tavlen på kanalen %s. Vil du åbne tavlen?

en: Whiteboard
da: Tavle

en: No server statistics available
da: Ingen serverstatistik tilgængelig

en: Error during connecting to SILC Server
da: Fejl ved forbindelse til SILC-server

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
da: Fejl: Uoverensstemmelse i version, opgradér din klient

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
da: Fejl: Fjernvært stoler ikke på, eller understøtter ikke, din offentlige nøgle

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslået "KE group"

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslået ciffer

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslået PKCS

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslået hash-funktion

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
da: Fejl: Fjernvært understøtter ikke foreslået HMAC

en: Failure: Incorrect signature
da: Fejl: Ugyldig underskrift

en: Failure: Invalid cookie
da: Fejl: Ugyldig cookie

en: Failure: Authentication failed
da: Fejl: Godkendelse mislykkedes

en: Unable to initialize SILC Client connection
da: Kan ikke initialisere SILC-klientforbindelse

en: John Noname
da: Sven Intetnavn

en: Unable to load SILC key pair: %s
da: Kan ikke indlæse SILC-nøglepar: %s

en: Unable to create connection
da: Kan ikke oprette forbindelse

en: Unknown server response
da: Ukendt serversvar

en: Unable to create listen socket
da: Kan ikke oprette lyttesokkel

en: Unable to resolve hostname
da: Kan ikke afklare værtsnavn

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
da: SIP-brugernavne må ikke indeholde mellemrum og @-tegn

en: SIP connect server not specified
da: SIP-forbindelsesserver ikke angivet

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodul til SIP/SIMPLE-protokollen

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodulet til SIP/SIMPLE-protokollen

en: Publish status (note: everyone may watch you)
da: Annoncér status (bemærk: alle kan se dig)

en: Use UDP
da: Brug UDP

en: Use proxy
da: Brug proxy

en: Auth User
da: Godk. bruger

en: Auth Domain
da: Godk. domæne

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
da: (Der opstod en fejl, da denne besked skulle konverteres.	 Sæt kryds ved "Kodning"-indstillingen i Kontoredigeringen)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
da: Kan ikke sende til samtale %s,%s,%s

en: User is offline
da: Bruger er afkoblet

en: User
da: Bruger

en: Hidden or not logged-in
da: Skjult eller ikke logget ind

en: <br>At %s since %s
da: <br>%s siden %s

en: Anyone
da: Hvem som helst

en: _Class:
da: _Klasse:

en: _Instance:
da: _Instans:

en: _Recipient:
da: _Modtager:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
da: Forsøget på at abonnere på %s,%s,%s mislykkedes

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
da: zlocate &lt;navn&gt;: Find bruger

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
da: zl &lt;navn&gt;: Find bruger

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
da: instance &lt;instans&gt;: Sæt instans, der skal bruges på denne klasse

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
da: inst &lt;instans&gt;: Sæt instans, der skal bruges på denne klasse

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
da: topic &lt;instans&gt;: Sæt instans, der skal bruges på denne klasse

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
da: sub &lt;klasse&gt; &lt;instans&gt; &lt;modtager&gt;: Tilslut en ny samtale

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
da: zi &lt;instans&gt;: Send en besked til &lt;besked,<i>instans</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
da: zci &lt;klasse&gt; &lt;instans&gt;: Send en besked til &lt;<i>klasse</i>,<i>instans</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
da: zcir &lt;klasse&gt; &lt;instans&gt; &lt;modtager&gt;: Send en besked til &lt;<i>klasse</i>,<i>instans</i>,<i>modtager</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
da: zir &lt;instans&gt; &lt;modtager&gt;: Send en besked til &lt;BESKED,<i>instans</i>,<i>modtager</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
da: zc &lt;klasse&gt;: Send en besked til &lt;<i>klasse</i>,PERSONLIGT,*&gt;

en: Resubscribe
da: Abonnér igen

en: Retrieve subscriptions from server
da: Modtag abonnementer fra server

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
da: Udvidelsesmodul til Zephyr-protokollen

en: Use tzc
da: Brug tzc

en: tzc command
da: tzc-kommando

en: Export to .anyone
da: Eksportér til .anyone

en: Export to .zephyr.subs
da: Eksportér til .zephyr.subs

en: Import from .anyone
da: Importér fra .anyone

en: Import from .zephyr.subs
da: Importér fra .zephyr.subs

en: Realm
da: Rige

en: Exposure
da: Fremvisning

en: Encoding
da: Kodning

en: Unable to create socket: %s
da: Kan ikke oprette sokkel: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
da: Kan ikke fortolke svar fra HTTP-proxy: %s

en: HTTP proxy connection error %d
da: HTTP-proxyforbindelsesfejl %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
da: Adgang nægtet: HTTP-proxyserver tillader ikke port %d-tunnel

en: Error resolving %s
da: Fejl ved evaluering af %s

en: Received invalid data on connection with server
da: Modtog ugyldig data ved forbindelse med server

en: Requesting %s's attention...
da: Anmoder om %ss opmærksomhed ...

en: %s has requested your attention!
da: %s anmodede om din opmærksomhed!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
da: _Ja

en: _No
da: _Nej

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
da: _O.k.

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
da: _Acceptér

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
da: Jeg er her ikke lige nu

en: saved statuses
da: gemte statusser

en: %s is now known as %s.
da: %s kalder sig nu for %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
da: %s har inviteret %s til samtalerummet %s:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
da: %s har inviteret %s til samtalerummet %s

en: Accept chat invitation?
da: Acceptér samtaleinvitation?

note: Shortcut
en: Shortcut
da: Genvej

en: The text-shortcut for the smiley
da: Tekstgenvejen for smileyen

note: Stored Image
en: Stored Image
da: Gemt billede

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
da: Gemt billede. (det må kunne gøre det indtil videre)

en: SSL Connection Failed
da: SSL-forbindelse mislykkedes

en: SSL Handshake Failed
da: SSL-håndtryk mislykkedes

en: SSL peer presented an invalid certificate
da: SSL-modpart præsenterede et ugyldigt certifikat

en: Unknown SSL error
da: Ukendt SSL-fejl

en: Unset
da: Ikke sat

en: Do not disturb
da: Forstyr ikke

en: Invisible
da: Usynlig

en: Extended away
da: Udvidet fravær

en: Mobile
da: Mobil

en: Listening to music
da: Lytter til musik

en: Feeling
da: Følelse

en: %s (%s) changed status from %s to %s
da: %s (%s) ændrede status fra %s til %s

en: %s (%s) is now %s
da: %s (%s) er nu %s

en: %s (%s) is no longer %s
da: %s (%s) er ikke længere %s

en: %s became idle
da: %s blev inaktiv

en: %s became unidle
da: %s returnerede fra inaktivitet

en: +++ %s became idle
da: +++ %s blev inaktiv

en: +++ %s became unidle
da: +++ %s returnerede fra inaktivitet

en: Calculating...
da: Udregner ...

en: Unknown.
da: Ukendt.

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

en: %d day | %d days
da[0]: %d dag
da[1]: %d dage

en: %s, %d hour | %s, %d hours
da[0]: %s, %d time
da[1]: %s, %d timer

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
da[0]: %s, %d minut
da[1]: %s, %d minutter

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

en: Could not open %s: Redirected too many times
da: Kunne ikke åbne %s: Omdirigeret for mange gange

en: Unable to connect to %s
da: Kan ikke forbinde til %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
da: Fejl ved læsning fra %s: svar for langt (grænsen er %d byte)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
da: Ikke i stand til at allokere nok hukommelse til indholdet fra %s. Internetserveren prøver måske noget ondskabsfuldt.

en: Error reading from %s: %s
da: Fejl ved læsning fra %s: %s

en: Error writing to %s: %s
da: Fejl ved skrivning til %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
da: Kan ikke forbinde til %s: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
da: Forbindelse afbrudt af anden software på din computer.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
da: Fjernværten har lukket forbindelsen.

note: 10060
en: Connection timed out.
da: Forbindelsen overskred tidsgrænsen.

note: 10061
en: Connection refused.
da: Forbindelse afvist.

note: 10048
en: Address already in use.
da: Adresse er allerede i brug.

en: Error Reading %s
da: Fejl ved læsning af %s

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
da: Der opstod en fejl ved læsning af din %s.  Filen er ikke blevet indlæst, og den gamle fil er blevet omdøbt til %s~.

en: Instant Messaging Client
da: Klient til straksbeskeder

en: Internet Messenger
da: Internetbeskeder

en: Pidgin Internet Messenger
da: Pidgin - Internetbeskeder

note: Build the login options frame.
en: Login Options
da: Loginindstillinger

en: Pro_tocol:
da: Pro_tokol:

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: Remember pass_word
da: Husk adgangs_kode

note: Build the user options frame.
en: User Options
da: Brugerindstillinger

en: _Local alias:
da: _Lokalt alias:

en: New _mail notifications
da: Underretning om ny _e-post

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
da: Brug dette venne_ikon til denne konto:

en: Ad_vanced
da: _Avanceret

en: Use GNOME Proxy Settings
da: Brug GNOMEs proxyindstillinger

en: Use Global Proxy Settings
da: Brug globale proxyindstillinger

en: No Proxy
da: Ingen proxy

en: Tor/Privacy (SOCKS5)
da: Tor/privatliv (SOCKS5)

en: Use Environmental Settings
da: Brug systemets miljøindstillinger

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
da: Hvis du kigger meget tæt på

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
da: du kan se sommerfuglene parre sig

en: Proxy _type:
da: Proxy_type:

en: _Host:
da: _Vært:

en: Pa_ssword:
da: Adgang_skode:

en: Use _silence suppression
da: Brug _stilhedsundertrykkelse

en: _Voice and Video
da: _Stemme og video

en: Unable to save new account
da: Kan ikke gemme ny konto

en: An account already exists with the specified criteria.
da: Der findes allerede en konto med de angivne kriterier.

en: Add Account
da: Tilføj konto

en: _Basic
da: _Grundlæggende

en: Create _this new account on the server
da: Opret _denne nye konto på serveren

en: P_roxy
da: _Proxy

en: Enabled
da: Slået til

en: Protocol
da: Protokol

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
da: <span size='larger' weight='bold'>Velkommen til %s!</span>
    
    Du har ikke konfigureret nogen beskedkonti. Tryk på <b>Tilføj ...</b>-knappen nedenfor for at komme i gang med at forbinde med %s, og konfigurér din første konto. Hvis du vil have %s til at forbinde til flere beskedkonti, så tryk <b>Tilføj ...</b> igen for at konfigurere dem alle.
    
    Du kan vende tilbage til dette vindue for at tilføje, redigere eller fjerne konti fra <b>Konti->Kontohåndtering</b> i venneliste-vinduet

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
da: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s vil gerne tilføje dig (%s) til hans eller hendes venneliste%s%s

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
da: %s%s%s%s vil tilføje dig (%s) til hans eller hendes venneliste%s%s

en: Send Instant Message
da: Send straksbesked

note: Buddy List
en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: The background color for the buddy list
da: Baggrundsfarven for vennelisten

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
da: Layout af ikoner, navne og status på vennelisten

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
da: Baggrundsfarve, udfoldet

en: The background color of an expanded group
da: Baggrundsfarven af en udfoldet gruppe

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
da: Tekst, udfoldet

en: The text information for when a group is expanded
da: Tekstinformationen til når en gruppe er udfoldet

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
da: Baggrundsfarve, sammenfoldet

en: The background color of a collapsed group
da: Baggrundsfarven til en sammenfoldet gruppe

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
da: Tekst, sammenfoldet

en: The text information for when a group is collapsed
da: Tekstinformationen til når en gruppe er sammenfoldet

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
da: Baggrundsfarve, kontakt/samtale

en: The background color of a contact or chat
da: En samtale eller kontakts baggrundsfarve

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
da: Tekst, kontakt

en: The text information for when a contact is expanded
da: Tekstinformationen til når en kontakt er udfoldet

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
da: Tekst, tilkoblet

en: The text information for when a buddy is online
da: Tekstinformationen til når en ven er tilkoblet

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
da: Tekst, fraværende

en: The text information for when a buddy is away
da: Tekstinformationen til når en ven er væk

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
da: Tekst, frakoblet

en: The text information for when a buddy is offline
da: Tekstinformationen til når en ven er frakoblet

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
da: Tekst for inaktive

en: The text information for when a buddy is idle
da: Tekstinformationen til når en ven er inaktiv

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
da: Tekst, besked

en: The text information for when a buddy has an unread message
da: Tekstinformationen til når en ven har en ulæst besked

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
da: Tekst, besked (med dit navn)

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
da: Tekstinformationen for når en samtale har en ulæst besked, der nævner dit kaldenavn

en: The text information for a buddy's status
da: Tekstinformationen for en vens status

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
da[0]: Du har %d kontakt navngivet %s. Vil du slå dem sammen?
da[1]: Du har %d kontakter navngivet %s. Vil du slå dem sammen?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
da: Slås disse kontakter sammen, vil de dele et enkelt element på vennelisten, og bruge et enkelt samtalevindue. Du kan adskille dem igen ved at vælge "Udfold" i kontekstmenuen for kontakten

en: Please update the necessary fields.
da: Opdatér de nødvendige felter.

en: A_ccount
da: _Konto

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
da: Indtast den nødvendige information om den samtale, du gerne vil tilslutte.

en: Room _List
da: Rum_liste

en: _Block
da: _Blokér

en: Un_block
da: Fjern _blokering

en: Move to
da: Flyt til

en: Get _Info
da: Hent _info

en: I_M
da: _Besked

en: _Audio Call
da: _Lydopkald

en: Audio/_Video Call
da: Lyd/_video-opkald

en: _Video Call
da: _Videoopkald

en: _Send File...
da: _Send fil ...

en: Add Buddy _Pounce...
da: Tilføj login-_praj ...

en: View _Log
da: Vis _log

en: Hide When Offline
da: Skjul når afkoblet

en: Show When Offline
da: Vis når afkoblet

en: _Alias...
da: _Alias ...

en: _Remove
da: _Fjern

en: Set Custom Icon
da: Indstil tilpasset ikon

en: Remove Custom Icon
da: Fjern tilpasset ikon

en: Add _Buddy...
da: Tilføj _ven ...

en: Add C_hat...
da: Tilføj _samtale ...

en: _Delete Group
da: _Slet gruppe

en: _Rename
da: _Omdøb

note: join button
en: _Join
da: _Tilslut

en: Auto-Join
da: Auto-tilslut

en: Persistent
da: Vedvarende

en: _Edit Settings...
da: _Redigér indstillinger ...

en: _Collapse
da: _Fold sammen

en: _Expand
da: _Udfold

en: /Tools/Mute Sounds
da: /Værktøjer/Slå lyde fra

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
da: Du er på nuværende tidspunkt ikke logget ind på nogen konti som kan tilføje denne ven.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
da: Ukendt knudetype

en: Please select your mood from the list
da: Vælg venligst dit humør fra listen

en: Message (optional)
da: Besked (valgfri)

en: Edit User Mood
da: Redigér brugerhumør

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
da: /_Venner

en: /Buddies/New Instant _Message...
da: /Venner/Ny _straksbesked ...

en: /Buddies/Join a _Chat...
da: /Venner/_Tilslut en samtale ...

en: /Buddies/Get User _Info...
da: /Venner/_Hent brugeroplysninger ...

en: /Buddies/View User _Log...
da: /Venner/Vis bruger_log ...

en: /Buddies/Sh_ow
da: /Venner/_Vis

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
da: /Venner/Vis/_Afkoblede venner

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
da: /Venner/Vis/_Tomme grupper

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
da: /Venner/Vis/Venne_detaljer

en: /Buddies/Show/Idle _Times
da: /Venner/Vis/Inaktivitets_tider

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
da: /Venner/Vis/_Protokolikoner

en: /Buddies/_Sort Buddies
da: /Venner/_Sortér venner

en: /Buddies/_Add Buddy...
da: /Venner/Tilføj _ven ...

en: /Buddies/Add C_hat...
da: /Venner/Tilføj _samtale ...

en: /Buddies/Add _Group...
da: /Venner/Tilføj _gruppe ...

en: /Buddies/_Quit
da: /Venner/_Afslut

note: Accounts menu
en: /_Accounts
da: /_Konti

en: /Accounts/Manage Accounts
da: /Konti/Kontohåndtering

note: Tools
en: /_Tools
da: /Værk_tøjer

en: /Tools/Buddy _Pounces
da: /Værktøjer/_Login-praj

en: /Tools/_Certificates
da: /Værktøjer/_Certifikater

en: /Tools/Custom Smile_ys
da: /Værktøjer/Tilpassede _smileyer

en: /Tools/Plu_gins
da: /Værktøjer/Udvidelses_moduler

en: /Tools/Pr_eferences
da: /Værktøjer/_Indstillinger

en: /Tools/Pr_ivacy
da: /Værktøjer/_Privatliv

en: /Tools/Set _Mood
da: /Værktøjer/Sæt _humør

en: /Tools/_File Transfers
da: /Værktøjer/_Filoverførsler

en: /Tools/R_oom List
da: /Værktøjer/R_umliste

en: /Tools/System _Log
da: /Værktøjer/System_log

en: /Tools/Mute _Sounds
da: /Værktøjer/Slå lyde _fra

note: Help
en: /_Help
da: /_Hjælp

en: /Help/Online _Help
da: /Hjælp/Online_hjælp

en: /Help/_Build Information
da: /Hjælp/_Byggeinformation

en: /Help/_Debug Window
da: /Hjælp/Vis _fejlsøgningsvindue

en: /Help/De_veloper Information
da: /Hjælp/_Udviklerinformation

en: /Help/_Plugin Information
da: /Hjælp/_Udvidelsesinformation

en: /Help/_Translator Information
da: /Hjælp/_Oversætterinformation

en: /Help/_About
da: /Hjælp/_Om

en: <b>Account:</b> %s
da: <b>Konto:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
da: 
    <b>Deltagere:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
da: 
    <b>Emne:</b> %s

en: (no topic set)
da: (Intet emne angivet)

en: Buddy Alias
da: Vennealias

en: Logged In
da: Logget ind

en: Last Seen
da: Sidst set

en: Spooky
da: Uhyggeligt

en: Awesome
da: Fedt

en: Rockin'
da: Kanon

en: Total Buddies
da: Venner i alt

en: Idle %dd %dh %02dm
da: Inaktiv %dd %dt %02dm

en: Idle %dh %02dm
da: Inaktiv %dt %02dm

en: Idle %dm
da: Inaktiv %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
da: /Venner/Ny straksbesked ...

en: /Buddies/Join a Chat...
da: /Venner/Tilslut en samtale ...

en: /Buddies/Get User Info...
da: /Venner/Hent brugeroplysninger ...

en: /Buddies/Add Buddy...
da: /Venner/Tilføj ven ...

en: /Buddies/Add Chat...
da: /Venner/Tilføj samtale ...

en: /Buddies/Add Group...
da: /Venner/Tilføj gruppe ...

en: /Tools/Privacy
da: /Værktøjer/Privatliv

en: /Tools/Room List
da: /Værktøjer/Rumliste

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
da[0]: %d ulæst besked fra %s
da[1]: %d ulæste beskeder fra %s

en: Manually
da: Manuelt

en: By status
da: Efter status

en: By recent log activity
da: Efter nylig logaktivitet

en: %s disconnected
da: %s afbrudt

en: %s disabled
da: %s slået fra

en: Reconnect
da: Genforbind

en: Re-enable
da: Slå konto til igen

en: SSL FAQs
da: OSS om SSL

en: Welcome back!
da: Velkommen tilbage!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
da[0]: %d konto blev deaktiveret, fordi du loggede ind andetsteds:
da[1]: %d konti blev deaktiveret, fordi du loggede ind andetsteds:

en: <b>Username:</b>
da: <b>Brugernavn:</b>

en: <b>Password:</b>
da: <b>Adgangskode:</b>

en: _Login
da: _Log ind

en: /Accounts
da: /Konti

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
da: <span weight='bold' size='larger'>Velkommen til %s!</span>
    
    Du har ingen aktive konti. Aktivér dine beskedkonti fra <b>Konti</b>-vinduet under <b>Konti->Kontohåndtering</b>. Når du har aktiveret nogle konti, vil du være i stand til at logge på, sætte din status og tale med dine venner.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
da: /Venner/Vis/Afkoblede venner

en: /Buddies/Show/Empty Groups
da: /Venner/Vis/Tomme grupper

en: /Buddies/Show/Buddy Details
da: /Venner/Vis/Vennedetaljer

en: /Buddies/Show/Idle Times
da: /Venner/Vis/Inaktivitetstider

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
da: /Venner/Vis/Protokolikoner

en: Add a buddy.
da: Tilføj en ven.

en: Buddy's _username:
da: _Brugernavn på ven:

en: (Optional) A_lias:
da: (Valgfrit) a_lias:

en: (Optional) _Invite message:
da: (Valgfri) _Invitationsbesked:

en: Add buddy to _group:
da: Tilføj ven til _gruppe:

en: This protocol does not support chat rooms.
da: Denne protokol understøtter ikke samtalerum.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
da: Du er på nuværende tidspunkt ikke logget på nogen protokoller, der understøtter chatsamtale.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
da: Indtast et alias og den nødvendige information om den, samtale du vil tilføje til din venneliste.

en: _Group:
da: _Gruppe:

en: Automatically _join when account connects
da: _Deltag automatisk når kontoen opretter forbindelse

en: _Remain in chat after window is closed
da: _Bliv i chat når vinduet lukkes

en: Please enter the name of the group to be added.
da: Indtast venligst navnet på den gruppe, der skal tilføjes.

en: Enable Account
da: Slå konto til

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
da: <PurpleMain>/Konti/Aktivér konto

en: <PurpleMain>/Accounts/
da: <PurpleMain>/Konti/

en: _Edit Account
da: _Redigér konto

en: Set _Mood...
da: _Indstil humør ...

en: No actions available
da: Ingen tilgængelige handlinger

en: _Disable
da: _Slå fra

en: /Tools
da: /Værktøjer

en: /Buddies/Sort Buddies
da: /Venner/Sortér venner

en: Type the host name for this certificate.
da: Indtast værtsnavnet for dette certifikat.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
da: SSL-servere

en: Supported debug options are: plugins, version
da: Understøttede fejlsøgningstilvalg er: plugins, version

en: Unknown command.
da: Ukendt kommando.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
da: Vennen er ikke på den samme protokol som denne samtale.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
da: Du er på nuværende tidspunkt ikke logget på nogen konti, som kan invitere den ven.

en: Invite Buddy Into Chat Room
da: Invitér ven med i samtalerum

en: _Buddy:
da: _Ven:

en: _Message:
da: _Besked:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
da: <h1>Samtale med %s</h1>

en: Save Conversation
da: Gem samtale

en: Un-Ignore
da: Ignorér ikke

en: Ignore
da: Ignorér

en: Get Away Message
da: Hent fraværsbesked

en: Last Said
da: Sidst sagt

en: Unable to save icon file to disk.
da: Kan ikke gemme ikonfil til disken.

en: Save Icon
da: Gem ikon

en: Animate
da: Animér

en: Hide Icon
da: Skjul ikon

en: Save Icon As...
da: Gem ikon som ...

en: Set Custom Icon...
da: Tilpas ikon ...

en: Change Size
da: Ændr størrelse

en: Show All
da: Vis alle

note: Conversation menu
en: /_Conversation
da: /_Samtale

en: /Conversation/New Instant _Message...
da: /Samtale/Ny _straksbesked ...

en: /Conversation/Join a _Chat...
da: /Samtale/Tilslut en _samtale ...

en: /Conversation/_Find...
da: /Samtale/_Find ...

en: /Conversation/View _Log
da: /Samtale/Vis _log

en: /Conversation/_Save As...
da: /Samtale/Gem _som ...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
da: /Samtale/_Ryd buffer

en: /Conversation/M_edia
da: /Samtale/_Medie

en: /Conversation/Media/_Audio Call
da: /Samtale/Medie/_Lydopkald

en: /Conversation/Media/_Video Call
da: /Samtale/Medie/_Videoopkald

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
da: /Samtale/Medie/Lyd-\/video_opkald

en: /Conversation/Se_nd File...
da: /Samtale/Se_nd fil ...

en: /Conversation/Get _Attention
da: /Samtale/Få _opmærksomhed

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
da: /Samtale/Tilføj _login-praj ...

en: /Conversation/_Get Info
da: /Samtale/Hent _oplysninger

en: /Conversation/In_vite...
da: /Samtale/In_vitér ...

en: /Conversation/M_ore
da: /Samtale/M_ere

en: /Conversation/Al_ias...
da: /Samtale/Al_ias ...

en: /Conversation/_Block...
da: /Samtale/_Blokér ...

en: /Conversation/_Unblock...
da: /Samtale/_Frigiv ...

en: /Conversation/_Add...
da: /Samtale/_Tilføj ...

en: /Conversation/_Remove...
da: /Samtale/_Fjern ...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
da: /Samtale/Indsæt lin_k ...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
da: /Samtale/Indsæt b_illede ...

en: /Conversation/_Close
da: /Samtale/_Luk

note: Options
en: /_Options
da: /_Indstillinger

en: /Options/Enable _Logging
da: /Indstillinger/Aktivér _logning

en: /Options/Enable _Sounds
da: /Indstillinger/Aktivér _lyde

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
da: /Indstillinger/Vis værktøjslinjen _formatering

en: /Options/Show Ti_mestamps
da: /Indstillinger/Vis _tidsstempler

en: /Conversation/More
da: /Samtale/Mere

en: /Options
da: /Indstillinger

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
da: /Samtale

en: /Conversation/View Log
da: /Samtale/Vis log

en: /Conversation/Media/Audio Call
da: /Samtale/Medie/Lydopkald

en: /Conversation/Media/Video Call
da: /Samtale/Medie/Videoopkald

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
da: /Samtale/Medie/Lyd-\/videoopkald

en: /Conversation/Send File...
da: /Samtale/Send fil ...

en: /Conversation/Get Attention
da: /Samtale/Få opmærksomhed

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
da: /Samtale/Tilføj login-praj ...

en: /Conversation/Get Info
da: /Samtale/Hent oplysninger

en: /Conversation/Invite...
da: /Samtale/Invitér ...

en: /Conversation/Alias...
da: /Samtale/Alias ...

en: /Conversation/Block...
da: /Samtale/Blokér ...

en: /Conversation/Unblock...
da: /Samtale/Frigiv ...

en: /Conversation/Add...
da: /Samtale/Tilføj ...

en: /Conversation/Remove...
da: /Samtale/Fjern ...

en: /Conversation/Insert Link...
da: /Samtale/Indsæt henvisning ...

en: /Conversation/Insert Image...
da: /Samtale/Indsæt billede ...

en: /Options/Enable Logging
da: /Indstillinger/Aktivér logning

en: /Options/Enable Sounds
da: /Indstillinger/Aktivér lyde

en: /Options/Show Formatting Toolbars
da: /Indstillinger/Vis værktøjslinjen formatering

en: /Options/Show Timestamps
da: /Indstillinger/Vis tidsstempler

en: User is typing...
da: Bruger skriver ...

en: 
    %s has stopped typing
da: 
    %s er stoppet med at skrive

note: Build the Send To menu
en: S_end To
da: _Send til

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
da: Ingen folk i rummet

en: Close Find bar
da: Luk søgebjælken

en: %d person in room | %d people in room
da[0]: %d person i rummet
da[1]: %d personer i rummet

en: Typing
da: Skriver

en: Stopped Typing
da: Stoppet med at skrive

en: Nick Said
da: Kaldenavn sagde

en: Unread Messages
da: Ulæste beskeder

en: New Event
da: Ny begivenhed

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will automatically rejoin the chat when the account reconnects.
da: Kontoen har afbrudt dig og du er ikke længere i denne samtale. Du vil automatisk blive tilsluttet til samtalen igen, når kontoen forbinder igen.

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
da: clear: Rydder samtalevinduet for gemt tekst.

en: Confirm close
da: Bekræft lukning

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
da: Du har ulæste beskeder. Er du sikker på at du vil lukke vinduet?

en: Close other tabs
da: Luk andre faneblade

en: Close all tabs
da: Luk alle faneblade

en: Detach this tab
da: Løsriv dette faneblad

en: Close this tab
da: Luk dette faneblade

en: Close conversation
da: Luk samtale

en: Last created window
da: Sidst oprettede vindue

en: Separate IM and Chat windows
da: Separate besked- og samtalevinduer

en: New window
da: Nyt vindue

en: By group
da: Efter gruppe

en: By account
da: Efter konto

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Save Debug Log
da: Gem fejlsøgningsslog

en: Invert
da: Omvend

en: Highlight matches
da: Fremhæv matches

en: _Icon Only
da: Kun _ikon

en: _Text Only
da: Kun _tekst

en: _Both Icon & Text
da: _Både ikon og tekst

en: Right click for more options.
da: Højreklik for flere indstillinger.

en: Level
da: Niveau

en: Select the debug filter level.
da: Vælg niveau på fejlsøgningsfilter.

en: All
da: Alle

en: Misc
da: Blandet

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: Fatal Error
da: Fatal fejl

en: lead developer
da: hovedudvikler

en: win32 port
da: win32-udgave

en: artist
da: kunstner

en: maintainer
da: vedligeholder

en: libfaim maintainer
da: libfaim-vedligeholder

en: webmaster
da: internetudvikler

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
da: hacker og ædru bilist [dovendidrik]

en: voice and video
da: stemme og video

en: support/QA
da: support/kvalitetssikring

en: original author
da: oprindelig forfatter

en: Senior Contributor/QA
da: Seniorbidrager/QA

en: Arabic
da: Arabisk

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Asturian
da: Asturisk

en: Belarusian Latin
da: Hviderussisk latinsk

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Bengali-India
da: Bengali-Indisk

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Catalan
da: Katalansk

en: Valencian-Catalan
da: Valenciansk-Katalansk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Australian English
da: Australsk-engelsk

en: British English
da: Britisk-engelsk

en: Canadian English
da: Canadisk-engelsk

en: Spanish
da: Spansk

en: Argentine Spanish
da: Spansk argentinsk

en: Estonian
da: Estisk

en: Basque
da: Baskisk

en: Persian
da: Persisk

en: Finnish
da: Finsk

en: Irish
da: Irsk

en: Galician
da: Galicisk

en: Gujarati Language Team
da: Gujarati-oversættelseshold

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hindi
da: Hindu

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Italian
da: Italiensk

en: Japanese
da: Japansk

en: Georgian
da: Geogoriansk

en: Ubuntu Georgian Translators
da: Georgiske Ubuntu-oversættere

en: Kazakh
da: Kasakhisk

en: Khmer
da: Khmersk

en: Kannada Translation team
da: Kannada-oversættelseshold

en: Korean
da: Koreansk

en: Kashmiri
da: Kashmirisk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Kurdish (Sorani)
da: Kurdisk (Sorani)

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Maithili
da: Maithilisk

en: Meadow Mari
da: Østlig mari

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Malay
da: Malaysisk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Marathi
da: Marathisk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: Bokmål Norwegian
da: Norsk

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Dutch, Flemish
da: Hollandsk, Flamsk

en: Norwegian Nynorsk
da: Nynorsk

en: Occitan
da: Occitansk

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Portuguese-Brazil
da: Portugisisk-brasiliensk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Albanian
da: Albansk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Serbian Latin
da: Serbisk latinsk

en: Sinhala
da: Singalesisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Tatar
da: Tatarisk

en: Ukranian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Usbekisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Simplified Chinese
da: Forenklet kinesisk

en: Hong Kong Chinese
da: Hong Kong-Kinesisk

en: Traditional Chinese
da: Traditionelt kinesisk

en: Amharic
da: Amharisk

en: French
da: Fransk

en: Armenian
da: Armensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
da: T.M.Thanh og Gnome-Vi-holdet

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
da: %s er en beskedklient baseret på libpurple, som er i stand til at forbinde til flere beskedtjenester ad gangen. %s er skrevet i C med GTK+. %s udgives under, og kan ændres og redistribueres under, betingelserne i GPL version 2 (eller senere). En kopi af GPL distribueres sammen med %s. %s udgives med ophavsret af programmørerne, som er anført på en liste, der distribueres sammen med  %s. Der er ingen garanti på %s.<BR><BR>

en: About %s
da: Om %s

en: Build Information
da: Byggeinformation

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
da: Byggeinformation om %s

en: Current Developers
da: Nuværende udviklere

en: Crazy Patch Writers
da: De vilde fejlrettere

en: Retired Developers
da: Tidligere udviklere

en: Retired Crazy Patch Writers
da: De tidligere vilde fejlrettere

en: %s Developer Information
da: Udviklerinformation om %s

en: Current Translators
da: Nuværende oversættere

en: Past Translators
da: Tidligere oversættere

en: %s Translator Information
da: Oversætterinformation om %s

en: %s Plugin Information
da: %s udvidelsesinformation

en: Plugin Information
da: Udvidelsesinformation

en: _Name
da: _Navn

en: _Account
da: _Konto

en: Get User Info
da: Hent brugeroplysninger

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
da: Indtast brugernavn eller alias på personen, hvis oplysninger du gerne vil se.

en: View User Log
da: Vis brugerlog

en: Alias Contact
da: Kontaktalias

en: Enter an alias for this contact.
da: Indtast et alias for denne kontakt.

en: Enter an alias for %s.
da: Indtast et alias for %s.

en: Alias Buddy
da: Lav alias for ven

en: Alias Chat
da: Samtalealias

en: Enter an alias for this chat.
da: Indtast et alias for denne samtale.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
da[0]: Du er ved at fjerne kontakten, der indeholder %s og %d yderligere ven fra din venneliste. Vil du fortsætte?
da[1]: Du er ved at fjerne kontakten, der indeholder %s og %d yderligere venner fra din venneliste. Vil du fortsætte?

en: Remove Contact
da: Fjern kontakt

en: _Remove Contact
da: _Fjern kontakt

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
da: Du er ved at slå gruppen %s sammen med gruppen %s. Vil du fortsætte?

en: Merge Groups
da: Slå grupper sammen

en: _Merge Groups
da: _Slå grupper sammen

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
da: Du er ved at fjerne gruppen %s og alle dens medlemmer fra din venneliste. Vil du fortsætte?

en: Remove Group
da: Fjern gruppe

en: _Remove Group
da: _Fjern gruppe

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
da: Du skal til at slette %s fra din venneliste. Vil du fortsætte?

en: Remove Buddy
da: Fjern ven

en: _Remove Buddy
da: _Fjern ven

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
da: Du skal til at fjerne samtalen %s fra din venneliste. Vil du fortsætte?

en: Remove Chat
da: Fjern samtale

en: _Remove Chat
da: _Fjern samtale

en: Right-click for more unread messages...
da: Højreklik for flere ulæste beskeder ...

en: _Change Status
da: _Ændr status

en: Show Buddy _List
da: Vis venne_liste

en: _Unread Messages
da: _Ulæste beskeder

en: New _Message...
da: Ny _besked ...

en: _Accounts
da: _Konti

en: Plu_gins
da: Udvidelses_moduler

en: Pr_eferences
da: Ind_stillinger

en: Mute _Sounds
da: Slå lyde _fra

en: _Blink on New Message
da: _Blink ved ny besked

en: _Quit
da: _Afslut

en: Not started
da: Ikke startet

en: <b>Receiving As:</b>
da: <b>Modtager som:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
da: <b>Modtager fra:</b>

en: <b>Sending To:</b>
da: <b>Sender til:</b>

en: <b>Sending As:</b>
da: <b>Sender som:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
da: Der er ikke opsat noget program til at åbne denne type fil.

en: An error occurred while opening the file.
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at åbne filen.

en: Error launching %s: %s
da: Fejl ved kørsel af %s: %s

en: Error running %s
da: Fejl ved kørsel af %s

en: Process returned error code %d
da: Proces returnerede fejlkode %d

en: Filename:
da: Filnavn:

en: Local File:
da: Lokal fil:

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Time Elapsed:
da: Tid gået:

en: Time Remaining:
da: Tid tilbage:

en: Close this window when all transfers _finish
da: Luk dette vindue når alle overførsler er _færdige

en: C_lear finished transfers
da: _Ryd afsluttede overførsler

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
da: Filoverførsels_detaljer

en: Paste as Plain _Text
da: Indsæt som ren _tekst

en: _Reset formatting
da: _Nulstil formatering

en: Disable _smileys in selected text
da: Deaktivér _smileyer i valgt tekst

en: Hyperlink color
da: Farve på henvisning

en: Color to draw hyperlinks.
da: Farve på henvisninger.

en: Hyperlink visited color
da: Farve på besøgt henvisning

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
da: Farve på henvisning efter at den er blevet besøgt (eller aktiveret).

en: Hyperlink prelight color
da: Farve på henvisninger under markør

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
da: Farve på henvisninger når musen er over dem.

en: Sent Message Name Color
da: Farve for navne på sendte beskeder

en: Color to draw the name of a message you sent.
da: Farve for navne på beskeder, du har sendt.

en: Received Message Name Color
da: Farve for navne på modtagne beskeder

en: Color to draw the name of a message you received.
da: Farve for navne på beskeder, du har modtaget.

en: "Attention" Name Color
da: Farve for navne på "Vær opmærksom"

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
da: Farve for navne på beskeder, du har modtaget, som indeholder dit navn.

en: Action Message Name Color
da: Farve for navne på handlingsbeskeder

en: Color to draw the name of an action message.
da: Farve for navne på handlingsbeskeder.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
da: Farve for navne på hviskede handlingsbeskeder

en: Color to draw the name of a whispered action message.
da: Farve for navnet på en hvisket handlingsbesked.

en: Whisper Message Name Color
da: Farve for navnet på en hviskebesked

en: Color to draw the name of a whispered message.
da: Farve for navnet på en hvisket besked.

en: Typing notification color
da: Farve for underretning om indtastning

en: The color to use for the typing notification
da: Skriftfarven for indtastningsunderretninger

en: Typing notification font
da: Skrifttype for indtastningsunderretninger

en: The font to use for the typing notification
da: Skrifttypen, der bruges til underretning om at en bruger er ved at skrive en besked

en: Enable typing notification
da: Aktivér underretning om indtastning

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
da: <span size='larger' weight='bold'>Ukendt filtype</span>
    
    Anvender PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
da: <span size='larger' weight='bold'>Fejl ved skrivning af billede</span>
    
    %s

en: Save Image
da: Gem billede

en: _Save Image...
da: _Gem billede ...

en: _Add Custom Smiley...
da: _Tilføj tilpasset smiley ...

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Select Text Color
da: Vælg tekstfarve

en: Select Background Color
da: Vælg baggrundsfarve

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
da: Indtast venligst URL og beskrivelse på den henvisning, du vil indsætte. Beskrivelsen kan udelades.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
da: Indtast venligst URL'en på den henvisning, du vil indsætte.

en: Insert Link
da: Indsæt henvisning

en: _Insert
da: _Indsæt

en: Failed to store image: %s
da: Kunne ikke gemme billede: %s

en: Insert Image
da: Indsæt billede

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
da: Denne smiley er deaktiveret, fordi der findes en tilpasset smiley for denne genvej:
    %s

en: Smile!
da: Smil!

en: _Manage custom smileys
da: _Håndtér tilpassede smileyer

en: This theme has no available smileys.
da: Dette tema har ingen tilgængelige smileyer.

en: _Font
da: _Skrifttype

en: Group Items
da: Gruppér elementer

en: Ungroup Items
da: Afgruppér elementer

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreg

en: Strikethrough
da: Gennemstreg

en: Increase Font Size
da: Forøg skriftstørrelse

en: Decrease Font Size
da: Formindsk skriftstørrelse

en: Font Face
da: Skrifttypefamilie

en: Foreground Color
da: Forgrundsfarve

en: Reset Formatting
da: Nulstil formatering

en: Insert IM Image
da: Indsæt beskedbillede

en: Insert Smiley
da: Indsæt smiley

en: Send Attention
da: Send bemærkning

en: <b>_Bold</b>
da: <b>_Fed</b>

en: <i>_Italic</i>
da: <i>_Kursiv</i>

en: <u>_Underline</u>
da: <u>_Understreg</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
da: <span strikethrough='true'>Gennemstreg</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
da: <span size='larger'>_Større</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
da: <span size='smaller'>_Mindre</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
da: _Skrifttypefamilie

en: Foreground _color
da: _Forgrundsfarve

en: Bac_kground color
da: _Baggrundsfarve

en: _Image
da: Bi_llede

en: _Link
da: _Henvisning

en: _Horizontal rule
da: _Vandret linje

en: _Smile!
da: S_mil!

en: _Attention!
da: _Bemærk!

en: Log Deletion Failed
da: Sletning af log mislykkedes

en: Check permissions and try again.
da: Kontrollér rettigheder og prøv igen.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
da: Er du sikker på at du permanent vil slette loggen over samtaler med %s, som startede %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
da: Er du sikker på at du permanent vil slette loggen over samtalen i %s, som er startet %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
da: Er du sikker på at du permanent vil slette systemloggen, som er startet ved %s?

en: Delete Log?
da: Slet log?

en: Delete Log...
da: Slet log ...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
da: <span size='larger' weight='bold'>Samtale i %s, %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
da: <span size='larger' weight='bold'>Samtale med %s, %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
da: _Gennemse logmappe

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
da: %s %s. Prøv "%s -h" for flere informationer.

en: Usage: %s [OPTION]...
da: Brug: %s [TILVALG] ...

en: DIR
da: MAPPE

en: use DIR for config files
da: brug MAPPE til instillingsfiler

en: print debugging messages to stdout
da: skriv fejlsøgningsbeskeder til standard-ud

en: force online, regardless of network status
da: gennemtving onlinetilstand, uanset netværkets status

en: display this help and exit
da: vis denne hjælpetekst og afslut

en: allow multiple instances
da: tillad flere samtidige instanser

en: don't automatically login
da: log ikke automatisk ind

en: NAME
da: NAVN

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
da: slå angivne konto/konti til (valgfrit tilvalg NAVN
                          angiver hvilke konti der skal bruges, adskilt af komma.
                          Uden dette vil kun den første konto blive slået til).

en: X display to use
da: X-skærm der skal bruges

en: display the current version and exit
da: vis den nuværende version og afslut

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
da: %s %s er gået ned med lagersegmentfejl, og har prøvet at lave 
    en dumpcore-fil. Dette er en fejl i softwaren og er ikke din
    fejl.
    
    Hvis du kan reproducere nedbruddet, så gør udviklerne
    opmærksom på det her:
    %ssimpleticket/
    
    Sørg for at angive hvad du gjorde på tidspunktet og vedlæg
    backtrace fra dumpcore-filen.  Hvis du ikke ved hvordan du
    får en backtrace, så læs instruktionerne på
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
da: Afslutter fordi en anden libpurple-klient allerede kører.

en: _Media
da: _Medie

en: _Hangup
da: _Læg på

en: Media error
da: Mediefejl

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
da: %s ønsker at starte en lyd/video-session med dig.

en: %s wishes to start a video session with you.
da: %s ønsker at starte en videosession med dig.

en: Incoming Call
da: Opkald på vej

note: Translators note: These are the letters on the keys of a numeric keypad; translate according to the tables in §7 of ETSI ES 202 130: http://webapp.etsi.org/WorkProgram/Report_WorkItem.asp?WKI_ID=11730 Letters on the '2' key of a numeric keypad
en: ABC
da: ABCÆÅÄÀ

note: Letters on the '3' key of a numeric keypad
en: DEF
da: DEFÉÐ

note: Letters on the '6' key of a numeric keypad
en: MNO
da: MNOØÖÓ

note: Letters on the '8' key of a numeric keypad
en: TUV
da: TUVÜ

en: _Hold
da: _Vent

en: _Mute
da: _Lydløs

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
da[0]: %s har %d ny besked.
da[1]: %s har %d nye beskeder.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
da[0]: <b>%d nyt e-post.</b>
da[1]: <b>%d nye e-post.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
da: Browserkommandoen "%s" er ugyldig.

en: Unable to open URL
da: Kan ikke åbne URL

en: Error launching "%s": %s
da: Fejl ved kørsel af "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
da: Browserkommandoen "Manuel" er blevet valgt, men ingen kommando er blevet angivet.

en: Unable to open URL: the 'Manual' browser command seems invalid.
da: Kan ikke åbne URL: 'Manual'-browserkommandoen ser ud til at være ugyldig.

en: No message
da: Ingen besked

en: Open All Messages
da: Åbn alle beskeder

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Du har post!</span>

en: New Pounces
da: Nye login-praj

note: Translators: Make sure you translate "Dismiss" differently than "close"!  This string is used in the "You have pounced" dialog that appears when one of your Buddy Pounces is triggered.  In this context "Dismiss" means "I acknowledge that I've seen that this pounce was triggered--remove it from this 
en: Dismiss
da: Afvis

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Du har givet et praj!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
da: Følgende udvidelsesmoduler kunne ikke deaktiveres.

en: Multiple plugins will be unloaded.
da: Flere udvidelsesmoduler kunne ikke deaktiveres.

en: Unload Plugins
da: Deaktivér udvidelsesmoduler

en: Could not unload plugin
da: Kunne ikke deaktivere udvidelsesmodul

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
da: Udvidelsesmodulet kunne ikke deaktiveres nu, men vil blive slået fra ved den næste opstart.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
da: <span foreground="red" weight="bold">Fejl: %s
    Kontrollér udvidelsesmodulets websted for en opdatering.</span>

en: Author
da: Forfatter

en: <b>Written by:</b>
da: <b>Skrevet af:</b>

en: <b>Web site:</b>
da: <b>Websted:</b>

en: <b>Filename:</b>
da: <b>Filnavn:</b>

en: Configure Pl_ugin
da: Konfigurér udvidelses_modul

en: <b>Plugin Details</b>
da: <b>Detaljer om udvidelsesmodul</b>

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Modify Buddy Pounce
da: Redigér login-praj

en: _Account:
da: _Konto:

en: _Buddy name:
da: _Vennenavn:

en: Si_gns on
da: Lo_gger på

en: Signs o_ff
da: Logger _af

en: Goes a_way
da: Bliver _fraværende

en: Ret_urns from away
da: _Returnerer fra fravær

en: Becomes _idle
da: Bliver _inaktiv

en: Is no longer i_dle
da: Er ikke _længere er inaktiv

en: Starts _typing
da: Starter _skrivning

en: P_auses while typing
da: Holder p_ause fra skrivning

en: Stops t_yping
da: Stopper skr_ivning

en: Sends a _message
da: Sender en _besked

en: Ope_n an IM window
da: _Åbn et besked-vindue

en: _Pop up a notification
da: _Pop en underretning op

en: Send a _message
da: Send en _besked

en: E_xecute a command
da: _Kør en kommando

en: P_lay a sound
da: _Afspil en lyd

en: Brows_e...
da: _Gennemse ...

en: Br_owse...
da: G_ennemse ...

en: Pre_view
da: _Afspil

en: P_ounce only when my status is not Available
da: Over_våg kun når min status ikke er tilgængelig

en: _Recurring
da: _Gentages

en: Pounce Target
da: Mål for praj

en: Started typing
da: Startede med at skrive

en: Paused while typing
da: Holder pause under skrivning

en: Signed on
da: Logget på

en: Returned from being idle
da: Returnerede fra inaktivitet

en: Returned from being away
da: Returnerede fra fravær

en: Stopped typing
da: Stoppede med at skrive

en: Signed off
da: Loggede af

en: Became idle
da: Blev inaktiv

en: Went away
da: Blev fraværende

en: Sent a message
da: Sendte en besked

en: Unknown.... Please report this!
da: Ukendt ... Rapportér venligst dette!

en: (Custom)
da: (Tilpasset)

en: Penguin Pimps
da: Pingvin-alfonser

en: The default Pidgin sound theme
da: Pidgins standardlydtema

en: The default Pidgin buddy list theme
da: Pidgins standardtema til venneliste

en: The default Pidgin status icon theme
da: Pidgins standard-statusikontema

en: Theme failed to unpack.
da: Temaet kunne ikke udpakkes.

en: Theme failed to load.
da: Tema kunne ikke indlæses.

en: Theme failed to copy.
da: Temaet kunne ikke kopieres.

en: Theme Selections
da: Temavalg

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
da: Vælg et tema, du gerne vil bruge, fra listen nedenunder.
    Nye temaer kan installeres ved at trække og slippe dem over temalisten.

en: Buddy List Theme:
da: Tema til venneliste:

en: Status Icon Theme:
da: Tema til statusikon:

en: Sound Theme:
da: Tema til lyd:

en: Smiley Theme:
da: Tema til smileyer:

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Cl_ose conversations with the Escape key
da: _Luk samtaler med "Escape"-tasten

note: System Tray
en: System Tray Icon
da: Statusfeltikon

en: _Show system tray icon:
da: _Vis statusfeltikon:

en: On unread messages
da: Når der er ulæste beskeder

en: Conversation Window
da: Samtalevindue

en: _Hide new IM conversations:
da: _Skjul nye samtaler:

en: When away
da: Hvis fraværende

en: Minimi_ze new conversation windows
da: Min_imér nye samtalevinduer

note: All the tab options!
en: Tabs
da: Faneblade

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
da: Vis beskeder og samtaler i _fanebladsvinduer

en: Show close b_utton on tabs
da: Vis _lukkeknap på faneblade

en: _Placement:
da: _Placering:

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Left Vertical
da: Venstre-lodret

en: Right Vertical
da: Højre-lodret

en: N_ew conversations:
da: _Nye samtaler:

en: Show _formatting on incoming messages
da: Vis _formateringslinje på nye beskeder

en: Close IMs immediately when the tab is closed
da: Afslut beskeder straks når fanebladet lukkes

en: Show _detailed information
da: Vis _detaljeret information

en: Enable buddy ic_on animation
da: Aktivér animati_on af venneikoner

en: _Notify buddies that you are typing to them
da: _Underret venner at du er ved at skrive til dem

en: Highlight _misspelled words
da: Frem_hæv forkert stavede ord

en: Use smooth-scrolling
da: Brug blød rulning

en: F_lash window when IMs are received
da: _Blink vindue når der modtages beskeder

en: Resize incoming custom smileys
da: Ændr størrelse på indkomne tilpassede smileyer

en: Maximum size:
da: Maksimal størrelse:

en: Minimum input area height in lines:
da: Mindste højde, i linjer, af indtastningsfelt:

en: Font
da: Skrifttype

en: Use font from _theme
da: Brug skrifttype fra _tema

en: Conversation _font:
da: Samtale_skrifttype:

en: Default Formatting
da: Standardformatering

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
da: Sådan vil din udgående besked se ud når du bruger protokoller, der understøtter formatering.

en: Cannot start proxy configuration program.
da: Kan ikke starte proxy-konfigurationsprogram.

en: Cannot start browser configuration program.
da: Kan ikke starte konfigurationsprogram til browser.

en: Use _automatically detected IP address: %s
da: Brug automatisk _fundet IP-adresse: %s

en: IP Address
da: IP-adresse

en: ST_UN server:
da: ST_UN-server:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
da: <span style="italic">Eksempel: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
da: Offentlig _IP-adresse:

en: Ports
da: Porte

en: _Enable automatic router port forwarding
da: _Aktivér automatisk videresendelse af router-porte

en: _Manually specify range of ports to listen on:
da: Angiv område af porte, der skal lyttes på, _manuelt:

en: _End:
da: S_lut:

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
da: Videregivelsesserver (TURN)

en: _TURN server:
da: _TURN-server:

en: _UDP Port:
da: _UDP-port:

en: T_CP Port:
da: T_CP-port:

en: Use_rname:
da: _Brugernavn:

en: Pass_word:
da: _Adgangskode:

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
da: Standardskrivebord

en: GNOME Default
da: GNOME standard

en: Manual
da: Manuelt

en: Browser Selection
da: Browservalg

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
da: Browserindstillinger kan ændres i GNOMEs indstillinger

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
da: <b>Browser-konfigurationsprogram blev ikke fundet.</b>

en: Configure _Browser
da: Konfigurér _browser

en: _Open link in:
da: _Åbn henvisning i:

en: Browser default
da: Standardbrowser

en: Existing window
da: Eksisterende vindue

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: _Manual:
    (%s for URL)
da: _Manuelt:
    (%s for URL)

en: Proxy Server
da: Proxyserver

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
da: Proxyindstillinger kan ændres i GNOMEs indstillinger

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
da: <b>Proxy-konfigurationsprogram blev ikke fundet.</b>

en: Configure _Proxy
da: Konfigurér _proxy

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
da: Benyt fjern-_DNS med SOCKS4-proxyer

en: Proxy t_ype:
da: Proxy_type:

en: No proxy
da: Ingen proxy

en: P_ort:
da: _Port:

en: User_name:
da: _Brugernavn:

en: Log _format:
da: Log_format:

en: Log all _instant messages
da: _Log alle straksbeskeder

en: Log all c_hats
da: Log alle sa_mtaler

en: Log all _status changes to system log
da: Skriv alle _statusændringer til systemlog

en: Sound Selection
da: Udvalg af lyde

en: Quietest
da: Mest stille

en: Quieter
da: Mere stille

en: Quiet
da: Stille

en: Loud
da: Høj

en: Louder
da: Højere

en: Loudest
da: Højest

en: _Method:
da: _Metode:

en: Console beep
da: Konsol-bip

en: No sounds
da: Ingen lyde

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
da: Lydk_ommando:
    (%s for filnavn)

en: M_ute sounds
da: Slå lyde _fra

en: Sounds when conversation has _focus
da: Lyde når samtale har _fokus

en: _Enable sounds:
da: _Slå lyde til:

en: V_olume:
da: L_ydstyrke:

en: Play
da: Afspil

en: _Browse...
da: _Gennemse ...

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Report idle time:
da: _Rapportér inaktivitetstid:

en: Based on keyboard or mouse use
da: Baseret på brug af tastatur eller mus

en: _Minutes before becoming idle:
da: _Minutter før du bliver inaktiv:

en: Change to this status when _idle:
da: Ændr til denne status ved _inaktivitet:

en: _Auto-reply:
da: _Automatisk svar:

en: When both away and idle
da: Når både fraværende og inaktiv

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
da: Status ved opstart

en: Use status from last _exit at startup
da: Brug status fra sidste _afslutning ved opstart

en: Status to a_pply at startup:
da: Status som skal _bruges ved opstart:

en: DROP
da: SMID

en: Volume:
da: Lydstyrke:

en: _Device
da: _Enhed

en: Audio
da: Lyd

en: Interface
da: Grænseflade

en: Status / Idle
da: Status/inaktiv

en: Themes
da: Temaer

en: Allow all users to contact me
da: Tillad alle brugere at kontakte mig

en: Allow only the users on my buddy list
da: Tillad kun brugere på min venneliste

en: Allow only the users below
da: Tillad kun brugerne nedenunder

en: Block all users
da: Blokér alle brugere

en: Block only the users below
da: Blokér kun brugerne nedenunder

en: Privacy
da: Privatliv

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
da: Ændringer til privatlivsindstillinger virker straks.

en: Set privacy for:
da: Privatlivsindstillinger for:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
da: Slet _alle

en: Permit User
da: Tillad bruger

en: Type a user you permit to contact you.
da: Angiv en bruger, du vil tillade at kontakte dig.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
da: Indtast navnet på den bruger, der skal have lov til at kontakte dig.

en: _Permit
da: _Tillad

en: Allow %s to contact you?
da: Tillad %s at kontakte dig?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
da: Er du sikker på at du vil tillade %s at kontakte dig?

en: Block User
da: Blokér bruger

en: Type a user to block.
da: Angiv en bruger at blokere.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
da: Indtast navnet på brugeren, du vil blokere.

en: Block %s?
da: Blokér %s?

en: Are you sure you want to block %s?
da: Er du sikker på at du vil blokere %s?

en: Apply
da: Anvend

en: That file already exists
da: Den fil findes allerede

en: Would you like to overwrite it?
da: Vil du overskrive den?

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Choose New Name
da: Vælg nyt navn

en: Select Folder...
da: Vælg mappe ...

en: _Add
da: _Tilføj

note: list button
en: _Get List
da: _Hent liste

note: add button
en: _Add Chat
da: _Tilføj samtale

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
da: Er du sikker på at du vil slette de valgte gemte statusser?

note: Use button
en: _Use
da: _Brug

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
da: Titel allerede i brug. Du skal vælge en unik titel.

en: Different
da: Forskellig

en: _Title:
da: _Titel:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
da: Brug en _anden status for nogle konti

note: Save and Use button
en: Sa_ve and Use
da: _Gem og brug

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
da: Der findes allerede en tilpasset smiley for "%s". Brug venligst en anden genvej.

en: Custom Smiley
da: Tilpasset smiley

en: Duplicate Shortcut
da: Duplikeret genvej

en: Edit Smiley
da: Redigér smiley

en: Add Smiley
da: Tilføj smiley

en: _Image:
da: Bi_llede:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
da: Genve_jstekst:

en: Shortcut Text
da: Genvejstekst

en: Custom Smiley Manager
da: Brugertilpasset håndtering af smiley

en: Select Buddy Icon
da: Vælg venneikon

en: Click to change your buddyicon for this account.
da: Klik for at ændre dit venneikon til denne konto.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
da: Klik for at ændre dit venneikon for alle konti.

en: Waiting for network connection
da: Venter på netværksforbindelse

en: New status...
da: Ny status ...

en: Saved statuses...
da: Gemte statusser ...

en: Status Selector
da: Statusvælger

en: The following error has occurred loading %s: %s
da: Følgende fejl opstod ved indlæsning af %s: %s

en: Failed to load image
da: Kunne ikke indlæse billede

en: Cannot send folder %s.
da: Kan ikke sende mappe %s.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
da: %s kan ikke overføre en mappe. Du skal sende filerne i denne individuelt.

en: You have dragged an image
da: Du har trukket et billede

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
da: Du kan sende dette billede som en filoverførsel, vedlægge det til en besked, eller bruge det som venneikonet til denne bruger.

en: Set as buddy icon
da: Sæt som venneikon

en: Send image file
da: Send billedfil

en: Insert in message
da: Indsæt i besked

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
da: Vil du sætte det som venneikon for denne bruger?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
da: Du kan sende dette billede som en filoverførsel, eller bruge det som venneikonet for denne bruger.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
da: Du kan indsætte dette billede i beskeden, eller bruge det som venneikon for denne bruger

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
da: Kan ikke sende starter

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
da: Du har trukket en skrivebordsstarter. Sandsynligvis vil du sende hvad starteren peger på, og ikke starteren selv.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
da: <b>Fil:</b> %s
    <b>Filstørrelse:</b> %s
    <b>Billedstørrelse:</b> %dx%d

note: Label
en: Buddy Icon
da: Venneikon

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
da: Filen "%s" er for stor for %s. Prøv venligst et mindre billede.

en: Icon Error
da: Ikonfejl

en: Could not set icon
da: Kunne ikke sætte ikon

en: _Open Link
da: _Åbn henvisning

en: _Copy Link Location
da: _Kopiér henvisningsadresse

en: _Copy Email Address
da: _Kopiér e-postadresse

en: _Open File
da: _Åbn fil

en: Open _Containing Directory
da: Åbn _indeholdende mappe

en: Save File
da: Gem fil

en: _Play Sound
da: Afspil _lyd

en: _Save File
da: _Gem fil

en: Do you really want to clear?
da: Er du sikker på at du vil rydde?

en: Select color
da: Vælg farve

en: Close _tabs
da: Luk _faneblade

en: _Get Info
da: _Hent info

en: _Invite
da: _Invitér

en: _Modify...
da: _Ændr ...

en: _Add...
da: _Tilføj ...

en: _Open Mail
da: _Åbn e-post

en: _Edit
da: _Redigér

en: Pidgin Tooltip
da: Pidgin-værktøjstip

en: Pidgin smileys
da: Pidgin-smileyer

en: none
da: ingen

en: Selecting this disables graphical emoticons.
da: Slår grafiske humørikoner fra.

en: Small
da: Lille

en: Smaller versions of the default smileys
da: Mindre udgaver af standardsmileyerne

en: Response Probability:
da: Svarsandsynlighed:

en: Statistics Configuration
da: Statistikkonfiguration

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
da: Maksimal svarudløbstid:

en: minutes
da: minutter

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
da: Maksimal sidst set forskel:

note: threshold spinner
en: Threshold:
da: Grænseværdi:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
da: Tilgængelighedsforudsigelse for kontakt

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
da: Udvidelsesmodul for tilængelighedsforudsigelse.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
da: Viser statistiske oplysninger om dine venners tilgængelighed

en: Buddy is idle
da: Ven er inaktiv

en: Buddy is away
da: Ven er fraværende

en: Buddy is "extended" away
da: Ven har udvidet fravær

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
da: Ven er mobil

en: Buddy is offline
da: Ven er afkoblet

en: Point values to use when...
da: Pointværdier der skal bruges når ...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
da: Vennen med det <i>højeste pointtal</i> er den ven, som vil have prioritet i kontakten.

en: Use last buddy when scores are equal
da: Brug den sidste ven når pointtal er lige

en: Point values to use for account...
da: Pointværdier der skal bruges til konto ...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
da: Kontaktprioritet

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
da: Giver mulighed for at styre værdierne tilknyttet forskellige vennestatusser.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
da: Giver mulighed for at ændre værdierne af inaktiv/fraværende/afkoblet status for venner i beregninger af kontaktprioritet.

en: Conversation Colors
da: Samtalefarver

en: Customize colors in the conversation window
da: Tilpas farver i samtalevinduet

en: Error Messages
da: Fejlbeskeder

en: Highlighted Messages
da: Fremhævede beskeder

en: System Messages
da: Systembeskeder

en: Sent Messages
da: Sendte beskeder

en: Received Messages
da: Modtagne beskeder

en: Select Color for %s
da: Vælg farve for %s

en: General
da: Generelt

en: Ignore incoming format
da: Ignorér indkomne-format

en: Apply in Chats
da: Anvend i chatsamtaler

en: Apply in IMs
da: Anvend i beskeder

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
da: Forespørgsel om servernavn

en: Enter an XMPP Server
da: Indtast en XMPP-server

en: Select an XMPP server to query
da: Vælg en XMPP-server at slå op

en: Find Services
da: Find tjenester

en: Add to Buddy List
da: Føj til venneliste

en: Directory
da: Mappe

en: PubSub Collection
da: PubSub-samling

en: Other
da: Andet

en: 
    <b>Description:</b>
da: 
    <b>Beskrivelse:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
da: Opdagelse af tjenester

en: _Browse
da: _Gennemse

en: Server does not exist
da: Server findes ikke

en: Server does not support service discovery
da: Server understøtter ikke opdagelse af tjenester

en: XMPP Service Discovery
da: Opdagelse af XMPP-tjenester

en: Allows browsing and registering services.
da: Tillader browsing og registrering af tjenester.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
da: Dette udvidelsesmodul er nyttigt til registrering af ældre transportlag og andre XMPP-tjenester.

en: By conversation count
da: Efter antallet af samtaler

en: Conversation Placement
da: Samtaleplacering

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
da: Bemærk: Indstillingerne for "Nye samtaler" skal sættes til "Efter antallet af samtaler".

en: Number of conversations per window
da: Antal samtaler pr. vindue

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
da: Separate besked- og samtalevinduer når der placeres efter tal

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
da: EkstPlacering

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
da: Ekstra placeringsindstillinger for samtaler.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
da: Begræns antallet af samtaler pr. vindue, med mulighed for separate chatsamtale- og beskedvinduer

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
da: Musebevægelsesopsætning

en: Middle mouse button
da: Midterste museknap

en: Right mouse button
da: Højre museknap

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
da: _Visuelle gestusser

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
da: Musegestusser

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
da: Giver understøttelse for musegestusser

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
da: Giver understøttelse for musegestusser i samtalevinduer. Træk i den midterste knap for at udføre forskellige handlinger:
     • Træk ned og derefter til højre, for at afslutte en samtale.
     • Træk op og derefter til venstre, for at skifte til den forrige samtale.
     • Træk op og derefter til højre, for at skifte til den næste samtale.

en: Instant Messaging
da: Straksbeskeder

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
da: Vælg en person fra adressebogen nedenunder, eller tilføj en ny person.

en: Group:
da: Gruppe:

note: "New Person" button
en: New Person
da: Ny person

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
da: Vælg ven

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
da: Vælg en person fra din adressebog at føje denne ven til, eller opret en ny person.

note: Add the expander
en: User _details
da: Bruger_detaljer

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
da: _Tilknyt ven

en: Unable to send email
da: Kan ikke sende e-post

en: The evolution executable was not found in the PATH.
da: Den kørbare Evolution-fil blev ikke fundet i PATH.

en: An email address was not found for this buddy.
da: Der blev ikke fundet nogen e-postadresse for denne ven.

en: Add to Address Book
da: Føj til adressebog

en: Send Email
da: Send e-post

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
da: Opsætning af Evolution-integrering

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
da: Vælg alle konti som venner automatisk skal tilføjes.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
da: Evolution-integration

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
da: Giver integration med Evolution.

en: Please enter the person's information below.
da: Indtast personens oplysninger nedenunder.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
da: Indtast vennens brugernavn og kontotype nedenunder.

en: Account type:
da: Kontotype:

note: Optional Information section
en: Optional information:
da: Valgfrie oplysninger:

en: First name:
da: Fornavn:

en: Last name:
da: Efternavn:

en: Email:
da: E-post:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
da: GTK-signaltest

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
da: Test for at se om alle grafiske signaler virker korrekt.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
da: 
    <b>Vennenote</b>: %s

en: History
da: Historik

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
da: Gør til ikon ved fravær

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
da: Gør vennelisten og dine samtaler til ikoner, når du er fraværende.

en: Mail Checker
da: Post-tjekker

en: Checks for new local mail.
da: Tjekker efter lokal e-post.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
da: Tilføjer en lille boks til vennelisten, der viser om du har ny post.

en: Markerline
da: Markeringslinje

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
da: Tegn en linje for at angive nye beskeder i en samtale.

en: Jump to markerline
da: Gå til markeringslinje

en: Draw Markerline in
da: Tegn markeringslinje i

en: _IM windows
da: Besked-v_induer

en: C_hat windows
da: Sa_mtale-vinduer

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
da: Der er blevet anmodet om en musikbeskedssession. Klik på MM-ikonet for at acceptere.

en: Music messaging session confirmed.
da: Musikbeskedssession bekræftet.

en: Music Messaging
da: Musikbeskeder

en: There was a conflict in running the command:
da: Der opstod en konflikt ved kørsel af kommandoen:

en: Error Running Editor
da: Fejl ved kørsel af redigering

en: The following error has occurred:
da: Der opstod følgende fejl:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
da: Opsætning af musikbeskeder

en: Score Editor Path
da: Sti til noderedigering

en: _Apply
da: _Anvend

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
da: Udvidelsesmodul til musikbeskeder til samarbejde om komposition.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
da: Udvidelsesmodulet musikbeskeder tillader at flere brugere ad gangen arbejder på et stykke musik ved fælles at redigere noder i realtid.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
da: Underret for

en: 	S_ystem messages
da: 	S_ystembeskeder

en: 	_Only when someone says your username
da: 	_Kun når nogen siger dit brugernavn

en: _Focused windows
da: _Fokuserede vinduer

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
da: Underretningsmetoder

en: Prepend _string into window title:
da: Indsæt _streng i vinduets titel:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
da: Indsæt _antal af nye beskeder i vinduets titel

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
da: Indsæt antal af nye beskeder i _X-egenskab

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
da: Sæt vindueshåndterings-vinket "_URGENT"

en: _Flash window
da: _Blink med vindue

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
da: H_æv samtalevindue

note: Present conversation method button Translators: "Present" as used here is a verb. The plugin presents * the window to the user.
en: _Present conversation window
da: _Præsentér samtalevindue

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
da: Fjernelse af underretning

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
da: Fjern når samtalevindue får _fokus

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
da: Fjern når samtalevindue modtage_r klik

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
da: Fjern når der bliver skreve_t i samtalevindue

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
da: Fjern når en _besked bliver sendt

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
da: Fjern når der skiftes til et samtale-fanebla_d

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
da: Underretning om beskeder

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
da: Giver mulighed for at underrette dig om ulæste beskeder på forskellige måder.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
da: Udvidelsesmodul til demonstration af Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
da: Et eksempel-udvidelsesmodul, der gør forskellige ting - se beskrivelsen.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
da: Dette er et virkeligt fedt modul, der gør en masse ting:
    - Det fortæller hvem der skrev programmet når du logger ind
    - Det skriver al indkommende tekst bagvendt
    - Det sender en besked til folk på din venneliste straks når de logger på

en: Hyperlink Color
da: Farve på henvisning

en: Visited Hyperlink Color
da: Farve på besøgt henvisning

en: Highlighted Message Name Color
da: Farve for fremhævede beskednavne

en: Typing Notification Color
da: Tekstfarve ved underretning om skrivning

en: GtkTreeView Horizontal Separation
da: Vandret separation i GtkTreeView

en: Conversation Entry
da: Samtaleindgang

en: Conversation History
da: Samtalehistorik

en: Request Dialog
da: Forespørgselsdialogvindue

en: Notify Dialog
da: Underretningsvindue

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Select Interface Font
da: Vælg skrifttype for grænseflade

en: Select Font for %s
da: Vælg skrifttype for %s

en: GTK+ Interface Font
da: Skrifttype for GTK+-grænseflade

en: GTK+ Text Shortcut Theme
da: Tema for GTK+-tekstgenveje

en: Disable Typing Notification Text
da: Deaktivér underretningstekst om at der skrives

en: GTK+ Theme Control Settings
da: GTK+-indstillinger til temakontrol

en: Colors
da: Farver

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Gtkrc File Tools
da: Gtkrc-filværktøjer

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
da: Skriv indstillinger til %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
da: Genindlæs gtkrc-filer

en: Pidgin GTK+ Theme Control
da: GTK+-temakontrol til Pidgin

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
da: Giver adgang til ofte brugte gtkrc-indstillinger.

en: Raw
da: Rå

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
da: Giver dig mulighed for at sende rå inddata til tekstbaserede protokoller.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
da: Lader dig sende rå input til tekstbaserede protokoller (XMPP, IRC, TOC). Tryk på 'Enter' i indtastningsboksen for at sende. Hold øje med fejlsøgningsvinduet.

en: You can upgrade to %s %s today.
da: Du kan opgradere til %s %s i dag.

en: New Version Available
da: Ny version tilgængelig

en: Later
da: Senere

en: Download Now
da: Hent nu

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
da: Underretning om nye udgivelser

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
da: Tjekker periodisk efter nye udgivelser.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
da: Tjekker periodisk efter nye udgivelser og viser brugeren hvilke ændringer, der er i den nye udgivelse.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
da: Sendeknap

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
da: Samtalevinduets sendeknap.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
da: Tilføjer en sendeknap til indtastningsområdet i samtalevinduet. Beregnet til når der ikke er noget fysisk tastatur til stede.

en: Duplicate Correction
da: Duplikér rettelse

en: The specified word already exists in the correction list.
da: Det angivne ord findes allerede i rettelisten.

en: Text Replacements
da: Teksterstatninger

en: You type
da: Du skriver

en: You send
da: Du sender

en: Whole words only
da: Kun hele ord

en: Case sensitive
da: Forskel på store og små bogstaver

en: Add a new text replacement
da: Tilføj en ny teksterstatning

en: You _type:
da: Du s_kriver:

en: You _send:
da: Du _sender:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
da: _Præcist match på store og små bogstaver (afmarkér for automatisk håndtering)

en: Only replace _whole words
da: Erstat kun _hele ord

en: General Text Replacement Options
da: Generelle indstillinger til teksterstatning

en: Enable replacement of last word on send
da: Aktivér erstatning af sidste ord ved afsendelse

en: Text replacement
da: Teksterstatning

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
da: Erstatter tekst i udgående beskeder ud fra brugerdefinerede regler.

en: Just logged in
da: Netop logget ind

en: Just logged out
da: Netop logget ud

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
da: Ikon for kontakt/
    Ikon for ukendt person

en: Icon for Chat
da: Samtaleikon

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Founder
da: Grundlægger

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
da: Operatør

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
da: Halv-operatør

en: Voice
da: Tale

en: Authorization dialog
da: Godkendelsesdialogvinduet

en: Error dialog
da: Fejldialogvindue

en: Information dialog
da: Informationsdialogvindue

en: Mail dialog
da: E-post-dialogvindue

en: Question dialog
da: Spørgsmålsdialogvindue

en: Warning dialog
da: Advarselsdialogvindue

en: What kind of dialog is this?
da: Hvilken type dialogvindue er det her?

en: Status Icons
da: Statusikoner

en: Chatroom Emblems
da: Samtalerumsemblemer

en: Dialog Icons
da: Vinduesdialogikoner

en: Pidgin Icon Theme Editor
da: Pidgins ikontemaredigering

en: Contact
da: Kontakt

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
da: Pidgins temaredigering til venneliste

en: Edit Buddylist Theme
da: Ret vennelistetemaet

en: Edit Icon Theme
da: Redigér ikontemaet

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
da: Pidgins temaredigering

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
da: Pidgins temaredigering.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
da: Vennemærker

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
da: En vandret rullende version af vennelisten.

en: Display Timestamps Every
da: Vis tidsstempler hver

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
da: Tidsstempel

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
da: Vis tidsstempler i iChat-stil

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
da: Vis tidsstempler i iChat-stil hvert N'te minut.

en: Timestamp Format Options
da: Formateringsindstillinger for tidsstempel

en: _Force timestamp format:
da: _Tving tidsstempel-format:

en: Use system default
da: Brug systemets standard

en: 12 hour time format
da: 12-timers tidsformat

en: 24 hour time format
da: 24-timers tidsformat

en: Show dates in...
da: Vis datoer i ...

en: Co_nversations:
da: _Samtaler:

en: For delayed messages
da: For forsinkede beskeder

en: For delayed messages and in chats
da: For forsinkede beskeder og i samtaler

en: _Message Logs:
da: _Beskedlogge:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
da: Format for tidsstempler i beskeder

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
da: Tilpasser formatet på tidsstempler i beskeder.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
da: Dette udvidelsesmodul tillader brugeren selv at tilpasse formatet på tidsstempler i samtaler og logge.

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
da: Beskedsamtalevinduer

en: _IM window transparency
da: _Gennemsigtighed af beskedvindue

en: _Show slider bar in IM window
da: _Vis rullebjælke i beskedvindue

en: Remove IM window transparency on focus
da: Fjern samtalevindues gennemsigtighed ved fokus

en: Always on top
da: Altid øverst

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
da: Vennelistevindue

en: _Buddy List window transparency
da: Gennemsigtighed af venne_listevinduet

en: Remove Buddy List window transparency on focus
da: Fjern vennelistevinduets gennemsigtighed ved fokus

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
da: Gennemsigtighed

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
da: Variabel gennemsigtighed for venneliste og samtaler.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
da: Udvidelsesmodulet aktiverer justerbar alfa-gennemsigtighed på samtalevinduer og vennelisten.

note: Alerts
en: Chatroom alerts
da: Alarmeringer for chatrum

en: Chatroom message alerts _only where someone says your username
da: _Kun beskedalarmeringer for chatrum når nogen siger dit brugernavn

note: Launcher integration
en: Launcher Icon
da: Starterikon

en: _Disable launcher integration
da: _Deaktivér starterintegrering

en: Show number of unread _messages on launcher icon
da: Vis antal ulæste _beskeder på starterikon

en: Show number of unread co_nversations on launcher icon
da: Vis antal ulæste _samtaler på starterikon

note: Messaging menu integration
en: Messaging Menu
da: Beskedmenu

en: Show number of _unread messages for conversations in messaging menu
da: Vi antal _ulæste beskeder for samtaler i beskedmenu

en: Show _elapsed time for unread conversations in messaging menu
da: Vis _forløbet tid for ulæste samtaler i beskedmenu

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Unity Integration
da: Integrering med Unity

note: *< name *< version *  summary
en: Provides integration with Unity.
da: Giver integrering med Unity.

note: *  description
en: Provides integration with Unity's messaging menu and launcher.
da: Giver integration med Unitys beskedmenu og starter.

en: _Plugin
da: _Udvidelsesmodul

en: P_lugin
da: U_dvidelsesmodul

en: D_evice
da: E_nhed

en: Silence threshold:
da: Grænseværdi for stilhed:

en: Input and Output Settings
da: Indstillinger for Input og output

en: Microphone Test
da: Mikrofontest

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
da: Stemme/video-indstillinger

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
da: Konfigurér din mikrofon og dit webkamera.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
da: Konfigurér mikrofon- og webkamera-indstillinger til stemme/video-opkald.

note: Autostart
en: Startup
da: Opstart

en: _Start %s on Windows startup
da: _Start %s sammen med Windows

en: Allow multiple instances
da: Tillad flere samtidige instanser

en: _Dockable Buddy List
da: _Dokbar venneliste

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
da: _Hold vennelistevinduet øverst:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
da: Kun i doktilstand

en: Windows Pidgin Options
da: Indstillinger for Pidgin til Windows

en: Options specific to Pidgin for Windows.
da: Specifikke indstillinger for Pidgin til Windows.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
da: Giver indstillinger specifikt til Pidgin for Windows, såsom dokning af venneliste.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
da: <font color='#777777'>Loggede ud.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
da: XMPP-konsol

en: Account:
da: Konto:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
da: <font color='#777777'>Ikke forbundet til XMPP</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
da: Send og modtag rå XMPP-stanza'er.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
da: Dette udvidelsesmodul er nyttigt til fejlsøgning af XMPP-servere eller -klienter.

en: The installer is already running.
da: Installationsprogrammet kører allerede.

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
da: Der kører allerede en instans af Pidgin. Vær venlig at afslutte Pidgin og prøv igen.

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
da: Næste >

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
da: $(^Name) er frigivet under GPL-licensen. Licensen er kun medtaget her til generel orientering. $_CLICK

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
da: Pidgin - klient til straksbeskeder (nødvendig)

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
da: GTK+-kørselsmiljø (nødvendig hvis den ikke er til stede)

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
da: Genveje

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
da: Skrivebord

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
da: Startmenu

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
da: Lokaliseringer

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
da: Pidgins kernefiler og -biblioteker

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
da: Genveje til at starte Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
da: Opret en genvej til Pidgin på skrivebordet

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
da: Opret Pidgin i startmenuen

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
da: Et udviklingsværktøj til grafiske grænseflader på tværs af platforme, som bruges af Pidgin

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
da: Fejlsøgningssymboler (til at rapportere nedbrud)

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
da: Besøg Pidgins webside

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
da: Kan ikke afinstallere den nuværende version af Pidgin. Den nye version vil blive installeret uden at fjerne den nuværende version.

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which does not appear to be installed).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
da: Pidgin kræver et kompatibelt GTK+-kørselsmiljø (som ikke ser ud til at være installeret).$\rEr du sikker på, at du vil springe installationen af GTK+-kørselsmiljøet over?

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
da: Håndtering af URI'er

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
da: Understøttelse af stavekontrol

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
da: Fejl ved installering af stavekontrol ($R3).$\rHvis gentagne forsøg fejler, er der manuelle instruktioner her: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
da: Understøttelse af stavekontrol. (Der kræves internetforbindelse for at kunne installere)

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
da: Fejl ved installeringen af fejlsøgningssymbolerne ($R2).$\rHvis gentagne forsøg fejler, har du muligvis brug for det 'offline installationsprogram' fra http://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
da: Fejl ved download af GTK+-kørselsmiljø ($R2).$\rDette er nødvendigt for at Pidgin kan fungere; hvis gentagne forsøg fejler, har du muligvis brug for det 'offline installationsprogram' fra http://pidgin.im/download/windows/ .

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
da: Afinstallationen kunne ikke finde Pidgin i registreringsdatabasen.$\rEn anden bruger har sandsynligvis installeret dette program.

en: You do not have permission to uninstall this application.
da: Du har ikke tilladelse til at afinstallere dette program.
