Pidgin - en to de translation catalogue (3033 entries)

note: Translators may want to transliterate the name. It is not to be translated.
en: Finch
de: Finch (Konsolenvariante von Pidgin)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
de: %s. Versuchen Sie „%s -h“ für weitere Informationen.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
de: %s
    Verwendung: %s [OPTION] …
    
      -c, --config=VERZ   VERZ für Konfigurationsdateien verwenden
      -d, --debug         Fehlersuchmeldungen nach stderr ausgeben
      -h, --help          Diese Hilfe anzeigen und Programm beenden
      -n, --nologin       Nicht automatisch anmelden
      -v, --version       Aktuelle Version anzeigen und das Programm beenden

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
de: %s hat beim konvertieren Ihrer Einstellungen von %s nach %s Fehler festgestellt. Bitte identifizieren Sie das Problem und vervollständigen Sie die Migration manuell. Bitte melden Sie diesen Fehler auf http://developer.pidgin.im

en: Error
de: Fehler

en: Account was not modified
de: Konto wurde nicht geändert

en: Account was not added
de: Konto wurde nicht hinzugefügt

en: Username of an account must be non-empty.
de: Benutzername eines Kontos darf nicht leer sein.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
de: Das Protokoll des Kontos kann nicht geändert werden, während es mit dem Server verbunden ist.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
de: Der Benutzername des Kontos kann nicht geändert werden, solange das Konto mit dem Server verbunden ist.

en: New mail notifications
de: Benachrichtigung über neue E-Mails

en: Remember password
de: Passwort speichern

en: There are no protocol plugins installed.
de: Es sind keine Protokoll-Plugins installiert.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
de: (Sie haben wahrscheinlich vergessen 'make install' aufzurufen.)

en: Modify Account
de: Konto bearbeiten

en: New Account
de: Neues Konto

en: Protocol:
de: Protokoll:

en: Username:
de: Benutzername:

en: Password:
de: Passwort:

en: Alias:
de: Pseudonym:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
de: Dieses Konto auf dem Server anlegen

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
de: Abbrechen

note: Save button Save
en: Save
de: Speichern

en: Are you sure you want to delete %s?
de: Möchten Sie %s wirklich löschen?

en: Delete Account
de: Konto löschen

note: Delete button
en: Delete
de: Löschen

en: Accounts
de: Konten

en: You can enable/disable accounts from the following list.
de: Konten der folgenden Liste können (de)aktiviert werden.

note: Add button
en: Add
de: Hinzufügen

note: Modify button
en: Modify
de: Bearbeiten

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
de: %s%s%s%s hat %s zu seinen Kontakten hinzugefügt%s%s

en: Add buddy to your list?
de: Nutzer zu Ihrer Kontaktliste hinzufügen?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
de: %s%s%s%s möchte %s zu seiner oder ihrer Kontaktliste hinzufügen%s%s

en: Authorize buddy?
de: Kontakt legitimieren?

en: Authorize
de: Autorisieren

en: Deny
de: Ablehnen

en: Online: %d
    Total: %d
de: Verbunden: %d
    Gesamt: %d

en: Account: %s (%s)
de: Konto: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
de: 
    Zuletzt gesehen: vor %s

en: Default
de: Standard

en: You must provide a username for the buddy.
de: Bitte einen Benutzernamen für diesen Kontakt festlegen.

en: You must provide a group.
de: Bitte eine Gruppe angeben.

en: You must select an account.
de: Bitte ein Konto auswählen.

en: The selected account is not online.
de: Ausgewähltes Konto ist nicht verbunden.

en: Error adding buddy
de: Fehler beim Hinzufügen des Kontakts

en: Username
de: Benutzername

en: Alias (optional)
de: Pseudonym (optional)

en: Invite message (optional)
de: Einladungsnachricht (optional)

en: Add in group
de: Zu Gruppe hinzufügen

en: Account
de: Konto

en: Add Buddy
de: Buddy hinzufügen

en: Please enter buddy information.
de: Bitte Kontaktinformationen angeben.

en: Alias
de: Pseudonym

en: Group
de: Gruppe

en: Auto-join
de: Automatisch betreten

en: Add Chat
de: Chat hinzufügen

en: You can edit more information from the context menu later.
de: Sie können später weitere Informationen über das Kontextmenü bearbeiten.

en: Error adding group
de: Fehler beim Hinzufügen der Gruppe

en: You must give a name for the group to add.
de: Namen der Gruppe festlegen, die hinzugefügt werden soll.

en: Add Group
de: Gruppe hinzufügen

en: Enter the name of the group
de: Bitte Namen der Gruppe eingeben

en: Edit Chat
de: Chat bearbeiten

en: Please Update the necessary fields.
de: Bitte aktualisieren Sie die erforderlichen Felder.

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Edit Settings
de: Einstellungen bearbeiten

en: Retrieving...
de: Wird abgerufen …

en: Get Info
de: Info abrufen

en: Add Buddy Pounce
de: Kontakt-Alarm hinzufügen

en: Send File
de: Datei senden

en: Blocked
de: Gesperrt

en: Show when offline
de: Anzeigen, wenn getrennt

en: Please enter the new name for %s
de: Bitte den neuen Namen für %s eingeben

en: Rename
de: Umbenennen

en: Set Alias
de: Pseudonym festlegen

en: Enter empty string to reset the name.
de: Leere Zeichenkette eingeben, um den Namen zurückzusetzen.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
de: Wenn Sie diesen Benutzer löschen, werden auch alle enthaltenen Kontakte gelöscht

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
de: Wenn Sie diese Gruppe löschen, löschen Sie auch alle Kontakte in der Gruppe

en: Are you sure you want to remove %s?
de: Möchten Sie %s wirklich löschen?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
de: Entfernen bestätigen

en: Remove
de: Entfernen

note: Buddy List
en: Buddy List
de: Buddy-Liste

en: Place tagged
de: Stelle markiert

en: Toggle Tag
de: Markierung umkehren

en: View Log
de: Mitschnitt anzeigen

en: Nickname
de: Spitzname

note: Idle stuff
en: Idle
de: Untätig

en: On Mobile
de: Am Handy

en: New...
de: Neu …

en: Saved...
de: Gespeichert …

en: Plugins
de: Erweiterungen

en: Block/Unblock
de: Sperren/Sperrung aufheben

en: Block
de: Sperren

en: Unblock
de: Sperrung aufheben

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
de: Bitte Benutzernamen oder Pseudonym der Person eingeben, die Sie sperren oder entsperren möchten.

en: New Instant Message
de: Neue Sofortnachricht

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
de: Bitte den Benutzernamen oder Pseudonym der Person eingeben, mit der Sie eine Unterhaltung beginnen möchten.

en: Channel
de: Kanal

en: Join a Chat
de: Chat betreten

en: Please enter the name of the chat you want to join.
de: Bitte den Namen des Chats angeben, den Sie betreten möchten.

en: Join
de: Betreten

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
de: Bitte Benutzernamen oder Pseudonym der Person eingeben, deren Mitschnitt Sie einsehen möchten.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
de: Optionen

en: Send IM...
de: Nachricht senden …

en: Block/Unblock...
de: Sperren/Sperrung aufheben …

en: Join Chat...
de: Unterhaltung betreten …

en: View Log...
de: Mitschnitt anzeigen…

en: View All Logs
de: Alle Mitschnitte anzeigen

en: Show
de: Anzeigen

en: Empty groups
de: Leere Gruppen

en: Offline buddies
de: Getrennte Kontakte

en: Sort
de: Sortieren

en: By Status
de: Nach Status

en: Alphabetically
de: Alphabetisch

en: By Log Size
de: Nach Größe der Mitschnitte

en: Grouping
de: Gruppierung

en: Certificate Import
de: Zertifikat-Import

en: Specify a hostname
de: Hostnamen angeben

en: Type the host name this certificate is for.
de: Hostnamen für dieses Zertifikat angeben.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
de: Datei %s konnte nicht importiert werden.
    Stellen Sie sicher, dass die Datei nicht schreibgeschützt ist und das PEM-Format verwendet.

en: Certificate Import Error
de: Fehler beim Import des Zertifikats

en: X.509 certificate import failed
de: Import des X.509-Zertifikats fehlgeschlagen

en: Select a PEM certificate
de: Wählen Sie ein PEM-Zertifikat

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
de: Der Export der Datei %s ist fehlgeschlagen.
    Stellen Sie sicher, dass Sie Schreibrechte auf dem Zielpfad haben

en: Certificate Export Error
de: Fehler beim Export des Zertifikats

en: X.509 certificate export failed
de: Export des X.509-Zertifikats fehlgeschlagen

en: PEM X.509 Certificate Export
de: PEM X.509-Zertifikat exportieren

en: Certificate for %s
de: Zertifikat für %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
de: Allgemeiner Name (Common name): %s
    
    Fingerabdruck (SHA1):
    %s

en: SSL Host Certificate
de: SSL-Host-Zertifikat

en: Really delete certificate for %s?
de: Möchten Sie wirklich das Zertifikat für %s löschen?

en: Confirm certificate delete
de: Löschen des Zertifikats bestätigen

en: Certificate Manager
de: Zertifikat-Verwaltung

en: Hostname
de: Rechnername

note: Close button
en: Close
de: Schließen

en: %s disconnected.
de: %s abgemeldet.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
de: %s
    
    Finch wird nicht versuchen, das Konto erneut zu verbinden, bis Sie den Fehler behoben und das Konto wieder aktiviert haben.

en: Re-enable Account
de: Konto reaktivieren

en: No such command.
de: Unbekannter Befehl.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
de: Syntaxfehler:  Sie übergaben dem Befehl eine fehlerhafte Anzahl von Parametern.

en: Your command failed for an unknown reason.
de: Ihr Befehl ist aus einem unbekannten Grund fehlgeschlagen.

en: That command only works in chats, not IMs.
de: Dieser Befehl kann ausschließlich in Chats verwendet werden, nicht jedoch bei IMs.

en: That command only works in IMs, not chats.
de: Dieser Befehl kann ausschließlich bei Sofortnachrichten verwendet werden, nicht jedoch bei Chats.

en: That command doesn't work on this protocol.
de: Dieser Befehl kann nicht nicht in diesem Protokoll verwendet werden.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
de: Nachricht konnte nicht gesendet werden, da Sie nicht angemeldet sind.

en: 
    %s is typing...
de: 
    %s tippt gerade …

en: You have left this chat.
de: Sie haben diesen Chat verlassen.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
de: Das Konto wurde getrennt und Sie sind nicht mehr mit diesem Chat verbunden. Sie werden automatisch erneut dem Chat beitreten, sobald das Konto wieder verbunden ist.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
de: Mitschnitt gestartet. Zukünftige Nachrichten dieser Unterhaltung werden mitgeschnitten.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
de: Mitschnitt angehalten. Zukünftige Nachrichten dieser Unterhaltung werden nicht mitgeschnitten.

en: Send To
de: Senden an

en: Conversation
de: Unterhaltung

en: Clear Scrollback
de: Gesprächsfenster leeren

en: Show Timestamps
de: Zeitstempel anzeigen

en: Add Buddy Pounce...
de: Kontaktalarm hinzufügen …

en: Invite...
de: Einladen …

en: Enable Logging
de: Mitschnitt aktivieren

en: Enable Sounds
de: Klänge aktivieren

en: You are not connected.
de: Sie sind nicht verbunden.

en: List of %d user:
     | List of %d users:
de[0]: Liste von %d Benutzer:
de[1]: Liste der %d Benutzer:

en: Supported debug options are: plugins version
de: Unterstützte Fehlersuchoptionen sind: plugins version

en: No such command (in this context).
de: Kein solcher Befehl (in diesem Zusammenhang).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
de: „/help &lt;Befehl&gt;“ verwenden, um Hilfe zu einen bestimmten Befehl zu erhalten.
    Die folgenden Befehle sind in diesem Zusammenhang verfügbar:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
de: %s ist keine gültige Nachrichtenklasse. Die gültigen Nachrichtenklassen finden Sie unter '/help msgcolor'.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
de: %s ist eine ungültige Farbe. Die gültigen Farben finden Sie unter '/help msgcolor'.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
de: say &lt;Nachricht&gt;:  Sendet eine Nachricht genau so, als wenn Sie die Nachricht ohne einen Befehl absenden.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
de: me &lt;Aktion&gt;:  Sendet eine IRC-ähnliche Aktion an einen Kontakt oder einen Chat.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
de: debug &lt;Option&gt;: Verschiedene Informationen zum Fehlerbeseitigen an die aktuelle Unterhaltung senden.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
de: clear: Leert das Gesprächsfenster.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
de: help &lt;Befehl&gt;:  Blendet Hilfe zu einem bestimmten Befehl ein.

en: users:  Show the list of users in the chat.
de: users:  Zeigt die Liste der Benutzer im Chat an.

en: plugins: Show the plugins window.
de: plugins: Blendet das Plugin-Fenster ein.

en: buddylist: Show the buddylist.
de: buddylist: Blendet die Kontaktliste ein.

en: accounts: Show the accounts window.
de: accounts: Blendet das Konten-Fenster ein.

en: debugwin: Show the debug window.
de: debugwin: Das Fehlersuchfenster anzeigen.

en: prefs: Show the preference window.
de: prefs: Blendet das Einstellungsfenster ein.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
de: statuses: Blendet das Fenster mit gespeicherten Status-Infos ein.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
de: msgcolor &lt;Klasse&gt; &lt;Vordergrund&gt; &lt;Hintergrund&gt;: Die Farbe für verschiedene Klassen von Nachrichten im Gesprächsfenster festlegen.<br>    &lt;Klasse&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;Vordergrund/Hintergrund&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>BEISPIEL:<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
de: Datei konnte nicht geöffnet werden.

en: Debug Window
de: Fehlersuchfenster

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
de: Leeren

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
de[0]: Dateiübertragungen - %d%% von %d Datei
de[1]: Dateiübertragungen - %d%% von %d Dateien

note: Create the window.
en: File Transfers
de: Dateiübertragungen

en: Progress
de: Fortschritt

en: Filename
de: Dateiname

en: Size
de: Größe

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Remaining
de: Verbleibend

en: Close this window when all transfers finish
de: Fenster schließen, wenn alle Übertragungen abgeschlossen sind

en: Clear finished transfers
de: Abgeschlossene Übertragungen entfernen

en: Stop
de: Stopp

en: Waiting for transfer to begin
de: Auf Beginn der Datenübertragung wird gewartet

en: Cancelled
de: Abgebrochen

en: Failed
de: Fehlgeschlagen

en: Sent
de: Gesendet

en: Received
de: Empfangen

en: Finished
de: Fertig

en: The file was saved as %s.
de: Die Datei wurde unter %s gespeichert.

en: Sending
de: Wird gesendet

en: Receiving
de: Wird empfangen

en: Conversation in %s on %s
de: Unterhaltung in %s am %s

en: Conversation with %s on %s
de: Unterhaltung mit %s am %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
de: Systemereignisse werden nur protokolliert, wenn die Option „Protokolliere alle Statusveränderungen im Systemprotokoll“ aktiviert wurde.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
de: Sofortnachrichten werden nur mitgeschnitten, wenn die Option „Alle Sofortnachrichten mitschneiden“ aktiviert wurde.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
de: Chats werden nur mitgeschnitten, wenn die Option „Alle Chats mitschneiden“ aktiviert wurde.

en: No logs were found
de: Keine Mitschnitte verfügbar

en: Total log size:
de: Gesamte Mitschnittgröße:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
de: Bildlauf/Suchen:

en: Conversations in %s
de: Unterhaltungen in %s

en: Conversations with %s
de: Unterhaltungen mit %s

en: All Conversations
de: Alle Unterhaltungen

en: System Log
de: Systemmitschnitt

en: Calling...
de: Wählvorgang …

en: Hangup
de: Auflegen

note: Number of actions
en: Accept
de: Akzeptieren

en: Reject
de: Ablehnen

en: Call in progress.
de: Verbindungsaufbau.

en: The call has been terminated.
de: Der Anruf wurde beendet.

en: %s wishes to start an audio session with you.
de: %s möchte eine Audio-Sitzung mit Ihnen starten.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
de: %s versucht, einen nicht unterstützten Typ von Medien-Sitzung mit Ihnen zu starten.

en: You have rejected the call.
de: Sie haben den Anruf abgewiesen.

en: call: Make an audio call.
de: call: Einen Audio-Anruf starten.

en: Emails
de: E-Mails

en: You have mail!
de: Sie haben Post!

en: Sender
de: Absender

en: Subject
de: Betreff

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
de[0]: %s (%s) hat %d neue Nachricht.
de[1]: %s (%s) hat %d neue Nachrichten.

en: New Mail
de: Neue Mail

en: Info for %s
de: Info über %s

en: Buddy Information
de: Kontaktinformation

en: Continue
de: Fortfahren

en: IM
de: Nachricht

en: Invite
de: Einladen

en: (none)
de: (kein)

en: ERROR
de: FEHLER

en: loading plugin failed
de: Laden des Plugins fehlgeschlagen

en: unloading plugin failed
de: Entladen des Plugins fehlgeschlagen

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
de: Name: %s
    Version: %s
    Beschreibung: %s
    Autor: %s
    Internetseite: %s
    Dateiname: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
de: Das Plugin muss geladen werden, bevor es konfiguriert werden kann.

en: No configuration options for this plugin.
de: Keine Einstellungsoptionen für dieses Plugin.

en: Error loading plugin
de: Beim Laden des Plugins ist ein Fehler aufgetreten

en: The selected file is not a valid plugin.
de: Die gewählte Datei ist kein gültiges Plugin.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
de: Bitte das Fehlersuchfenster öffnen und erneut versuchen, um die genaue Fehlermeldung zu sehen.

en: Select plugin to install
de: Zu installierendes Plugin auswählen

en: You can (un)load plugins from the following list.
de: Die können Plugins von der folgenden Liste laden bzw. entladen.

en: Install Plugin...
de: Modul installieren …

en: Configure Plugin
de: Plugin konfigurieren

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
de: Einstellungen

en: Please enter a buddy to pounce.
de: Bitte Kontakt für Benachrichtigen angeben.

en: New Buddy Pounce
de: Neue Kontaktbenachrichtigung

en: Edit Buddy Pounce
de: Kontaktbenachrichtigung bearbeiten

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
de: Bei wem benachichtigen

note: Account:
en: Account:
de: Konto:

en: Buddy name:
de: Benutzername:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
de: Benachrichtigen, wenn Kontakt …

en: Signs on
de: sich anmeldet

en: Signs off
de: sich abmeldet

en: Goes away
de: Unterhaltung verlässt

en: Returns from away
de: erneut anwesend ist

en: Becomes idle
de: untätig wird

en: Is no longer idle
de: nicht mehr untätig ist

en: Starts typing
de: zu tippen beginnt

en: Pauses while typing
de: das Tippen unterbricht

en: Stops typing
de: aufhört zu tippen

en: Sends a message
de: eine Nachricht sendet

note: Create the "Action" frame.
en: Action
de: Aktion

en: Open an IM window
de: Ein Gesprächsfenster öffnen

en: Pop up a notification
de: Popup-Benachrichtigung

en: Send a message
de: Eine Nachricht senden

en: Execute a command
de: Einen Befehl ausführen

en: Play a sound
de: Einen Klang abspielen

en: Pounce only when my status is not Available
de: Nur benachrichtigen, wenn ich abwesend bin

en: Recurring
de: Wiederholend

en: Cannot create pounce
de: Benachrichtigung konnte nicht erstellt werden

en: You do not have any accounts.
de: Sie haben noch keine Konten angelegt.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
de: Sie müssen ein Konto anlegen, bevor Sie eine Benachrichtigung einrichten können.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
de: Möchten Sie die Benachrichtigungen für %s (Konto %s) wirklich löschen?

en: Buddy Pounces
de: Kontaktbenachrichtigung

en: %s has started typing to you (%s)
de: %s hat begonnen Ihnen zu schreiben (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
de: %s hat beim Tippen an Sie (%s) angehalten

en: %s has signed on (%s)
de: %s hat sich angemeldet (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
de: %s ist wieder aktiv (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
de: %s ist wieder anwesend (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
de: %s hat aufgehört, Ihnen zu schreiben (%s)

en: %s has signed off (%s)
de: %s hat sich abgemeldet (%s)

en: %s has become idle (%s)
de: %s ist untätig (%s)

en: %s has gone away. (%s)
de: %s ist abwesend. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
de: %s hat Ihnen eine Nachricht gesendet. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
de: Unbekanntes Benachrichtigungs-Ereignis. Bitte berichten Sie dieses Problem!

en: Based on keyboard use
de: Abhängig von der Tastaturbenutzung

en: From last sent message
de: Von letzter gesendeter Nachricht

en: Never
de: Niemals

en: Show Idle Time
de: Untätigkeitszeiten anzeigen

en: Show Offline Buddies
de: Getrennte Kontakte anzeigen

en: Notify buddies when you are typing
de: Kontakte benachrichtigen, wenn Sie ihnen schreiben

en: Log format
de: Mitschnitt-Format

en: Log IMs
de: Sofortnachrichten mitschneiden

en: Log chats
de: Chats mitschneiden

en: Log status change events
de: Statusveränderungen mitschneiden

en: Report Idle time
de: Inaktivitätszeiten anzeigen

en: Change status when idle
de: Status ändern, wenn inaktiv

en: Minutes before changing status
de: Minuten, bevor Status geändert wird

en: Change status to
de: Status ändern zu

en: Conversations
de: Unterhaltungen

en: Logging
de: Mitschnitt

en: You must fill all the required fields.
de: Sie müssen alle erforderlichen Felder ausfüllen.

en: The required fields are underlined.
de: Die erforderlichen Felder sind unterstrichen.

en: Not implemented yet.
de: Noch nicht implementiert.

en: Save File...
de: Datei speichern …

en: Open File...
de: Datei öffnen …

en: Choose Location...
de: Pfad auswählen …

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
de: Drücken Sie 'Enter', um mehr Räume dieser Kategorie zu finden.

en: Get
de: Abrufen

note: Create the window.
en: Room List
de: Raumliste

en: Buddy logs in
de: Kontakt meldet sich an

en: Buddy logs out
de: Kontakt meldet sich ab

en: Message received
de: Nachricht empfangen

en: Message received begins conversation
de: Empfangene Nachricht startet neue Unterhaltung

en: Message sent
de: Nachricht gesendet

en: Person enters chat
de: Person betritt den Chat

en: Person leaves chat
de: Person verlässt den Chat

en: You talk in chat
de: Sie sprechen im Chat

en: Others talk in chat
de: Andere sprechen im Chat

en: Someone says your username in chat
de: Jemand nennt Ihren Benutzernamen im Chat

en: Attention received
de: Aufmerksamkeitsgesuch erhalten

en: GStreamer Failure
de: GStreamer-Fehler

en: GStreamer failed to initialize.
de: GStreamer konnte nicht initialisiert werden.

en: (default)
de: (Standard)

en: Select Sound File...
de: Audiodatei auswählen …

en: Sound Preferences
de: Klang-Einstellungen

en: Profiles
de: Profile

en: Automatic
de: Automatisch

en: Console Beep
de: Konsolen-Lautsprecher

en: Command
de: Befehl

en: No Sound
de: Kein Klang

en: Sound Method
de: Klang-Ausgabesystem

en: Method:
de: Methode:

en: Sound Command
    (%s for filename)
de: Klang-Abspielbefehl
    (%s für den Dateinamen)

note: Sound options
en: Sound Options
de: Klang-Optionen

en: Sounds when conversation has focus
de: Klang, wenn das Gespräch den Fokus hat

en: Always
de: Immer

en: Only when available
de: Nur wenn anwesend

en: Only when not available
de: Nur wenn nicht verfügbar

en: Volume(0-100):
de: Lautstärke (0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
de: Klang-Ereignisse

en: Event
de: Ereignis

en: File
de: Datei

en: Test
de: Testen

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Choose...
de: Auswählen …

en: Are you sure you want to delete "%s"
de: Möchten Sie „%s“ wirklich löschen

en: Delete Status
de: Status löschen

en: Saved Statuses
de: Gespeicherter Status

en: Title
de: Titel

en: Type
de: Typ

en: Message
de: Nachricht

note: Use
en: Use
de: Verwenden

en: Invalid title
de: Ungültige Bezeichnung

en: Please enter a non-empty title for the status.
de: Bitte geben Sie eine nicht-leere Bezeichnung für den Status ein.

en: Duplicate title
de: Titel verdoppeln

en: Please enter a different title for the status.
de: Bitte eine andere Bezeichnung für den Status eingeben.

en: Substatus
de: Unterstatus

en: Message:
de: Nachricht:

en: Edit Status
de: Status bearbeiten

en: Use a different status for some accounts
de: Für einige Konten einen anderen Status verwenden

note: Save and Use
en: Save and Use
de: Speichern und Übernehmen

en: Certificates
de: Zertifikate

en: Sounds
de: Klänge

en: Statuses
de: Statusmeldungen

en: Error loading the plugin.
de: Beim Laden des Plugins ist ein Fehler aufgetreten.

en: Couldn't find X display
de: X-Display konnte nicht gefunden werden

en: Couldn't find window
de: Fenster konnte nicht gefunden werden

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
de: Dieses Plugin konnte nicht geladen werden, da es nicht mit X11-Unterstützung erstellt wurde.

en: Clipboard plugin
de: Zwischenablage-Plugin

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
de: Wenn sich der Inhalt der Gnt-Zwischenablage verändert, werden ihre Inhalte in X verfügbar gemacht, wenn möglich.

en: %s just signed on
de: %s hat sich angemeldet

en: %s just signed off
de: %s hat sich abgemeldet

en: %s sent you a message
de: %s hat Ihnen eine Nachricht gesendet

en: %s said your nick in %s
de: %s sagte Ihren Spitznamen in %s

en: %s sent a message in %s
de: %s hat eine Nachricht in %s gesendet

en: Buddy signs on/off
de: Kontakt hat sich an- oder abgemeldet

en: You receive an IM
de: Sie empfangen einen Nachricht

en: Someone speaks in a chat
de: Jemand redet im Chat

en: Someone says your name in a chat
de: Jemand sagt Ihren Namen im Chat

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Notify with a toaster when
de: Mit einem Toaster benachrichtigen, wenn

en: Beep too!
de: Auch piepen!

en: Set URGENT for the terminal window.
de: URGENT-Eigenschaft für das Terminalfenster setzen.

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Toaster plugin
de: Toaster-Plugin

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
de: <b>Unterhaltung mit %s am %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
de: Für das Verlaufs-Plugin muss das Mitschneiden aktiviert sein

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
de: Mitschnitt kann über Extras ➜ Einstellungen ➜ Mitschnitt aktiviert werden.
    
    Das Aktivieren des Mitschnitts für Sofortnachrichten und/oder Chats aktiviert den Verlauf für die entsprechenden Unterhaltungsarten.

en: GntHistory
de: Gnt-Verlauf

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
de: Zeigt vor kurzem mitgeschnittene Gespräche in neuen Gesprächen an.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
de: Wenn eine neue Unterhaltung begonnen wird, fügt dieses Plugin die letzte Unterhaltung in die aktuelle Unterhaltung ein.

en: 
    Fetching TinyURL...
de: 
    TinyURL wird abgerufen …

en: TinyURL for above: %s
de: TinyURL für oben: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL...
de: Bitte warten, während TinyURL eine kürzere Adresse generiert …

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
de: TinyURL nur für URLs generieren, mit einer Mindestlänge von

en: TinyURL (or other) address prefix
de: Adresspräfix für TinyURL (oder andere)

en: TinyURL plugin
de: TinyURL-Plugin

en: Shorten URLs in messages using TinyURL
de: URLs in Nachrichten mit TinyURL zu verkürzen

en: Online
de: Verbunden

en: Offline
de: Getrennt

en: Online Buddies
de: Verbundene Kontakte

en: Offline Buddies
de: Getrennte Kontakte

en: Online/Offline
de: Verbunden/Getrennt

en: No Grouping
de: Keine Gruppierung

en: Nested Subgroup
de: Verschachtelte Untergruppe

en: Nested Grouping (experimental)
de: Verschachteltes Gruppieren (experimentell)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
de: Bietet alternative Einstellungen für die Gruppierung der Kontaktliste.

en: Lastlog
de: Verlauf

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
de: lastlog: Sucht nach einem Teilwort im Verlauf.

en: GntLastlog
de: Gnt-Verlauf

en: Lastlog plugin.
de: Verlauf-Plugin.

en: accounts
de: Konten

en: Password is required to sign on.
de: Passwort wird für die Anmeldung benötigt.

en: Enter password for %s (%s)
de: Geben Sie das Passwort für %s (%s) ein

en: Enter Password
de: Geben Sie ein Passwort ein

en: Save password
de: Passwort speichern

en: Missing protocol plugin for %s
de: Fehlendes Protokoll-Plugin für %s

en: Connection Error
de: Verbindungsfehler

en: New passwords do not match.
de: Die neuen Passwörter stimmen nicht überein.

en: Fill out all fields completely.
de: Bitte alle Felder ausfüllen.

en: Original password
de: Aktuelles Passwort

en: New password
de: Neues Passwort

en: New password (again)
de: Neues Passwort (erneut eingeben)

en: Change password for %s
de: Ändern des Passworts für %s

en: Please enter your current password and your new password.
de: Bitte Ihr aktuelles und Ihr neues Passwort eingeben.

en: Change user information for %s
de: Benutzerinformation ändern für %s

en: Set User Info
de: Benutzerinformation einstellen

en: This protocol does not support setting a public alias.
de: Dieses Protokoll unterstützt das Festlegen eines öffentlichen Pseudonym nicht.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
de: Dieses Protokoll unterstützt nicht das Abrufen öffentlicher Pseudonym.

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Buddies
de: Kontakte

en: buddy list
de: Kontaktliste

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
de: Das Zertifikat ist selbstsigniert und kann nicht automatisch geprüft werden.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
de: Diesem Zertifikat ist nicht vertrauenswürdig, da kein Zertifikat dessen Vertrauenwürdigkeit bestätigen kann.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
de: Das Zertifikat ist noch nicht gültig.  Überprüfen Sie, ob Datum und Zeit Ihres Rechners stimmen.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
de: Das Zertifikat ist abgelaufen und sollte nicht mehr als gültig betrachtet werden.  Überprüfen Sie, ob Datum und Zeit Ihres Computers stimmen.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
de: Das präsentierte Zertifikat wurde nicht für diese Domain ausgestellt.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
de: Sie haben keine Datenbank für Root-Zertifikate. Zertifikate können nicht überprüft werden.

en: The certificate chain presented is invalid.
de: Die präsentierte Zertifizierungskette ist ungültig.

en: The certificate has been revoked.
de: Das Zertifikat wurde widerrufen.

en: An unknown certificate error occurred.
de: Es ist ein unbekannter Zertifikatfehler aufgetreten.

en: (DOES NOT MATCH)
de: (stimmt nicht überein)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
de: %s hat das folgende Zertifikat für den einmaligen Gebrauch präsentiert:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
de: Allgemeiner Name (Common name:) %s %s
    Fingerabdruck (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
de: Zertifikatsüberprüfung für den einmaligen Gebrauch

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
de: Zertifizierungsstelle

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
de: SSL-Peers-Zwischenspeicher

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
de: Akzeptieren Sie das Zertifikat für %s?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
de: SSL-Zertifikatsüberprüfung

en: _View Certificate...
de: Ze_rtifikat ansehen …

en: The certificate for %s could not be validated.
de: Das Zertifikat für %s konnte nicht überprüft werden.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
de: SSL-Zertifikatfehler

en: Unable to validate certificate
de: Zertifikat konnte nicht überprüft werden

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
de: Das Zertifikat behauptet stattdessen von „%s“ zu kommen. Das kann bedeuten, dass Sie tatsächlich nicht mit dem Dienst verbunden sind, mit dem Sie glauben verbunden zu sein.

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
de: Zertifikatinformation

en: Unable to find Issuer Certificate
de: Ausstellerzertifikat konnte nicht gefunden werden

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Issued By: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
de: Allgemeiner Name (Common name): %s
    
    Ausgestellt durch: %s
    
    Fingerabdruck (SHA1): %s
    
    Aktivierungsdatum: %s
    Ablaufdatum: %s

en: (self-signed)
de: (selbstsigniert)

en: View Issuer Certificate
de: Ausstellerzertifikat anzeigen

en: Registration Error
de: Registrierungsfehler

en: Unregistration Error
de: Fehler beim Aufheben der Registrierung

en: +++ %s signed on
de: +++ %s hat sich angemeldet

en: +++ %s signed off
de: +++ %s hat sich abgemeldet

en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

en: Unable to send message: The message is too large.
de: Nachricht konnte nicht gesendet werden: Sie ist zu groß.

en: Unable to send message to %s.
de: Nachricht an %s konnte nicht gesendet werden.

en: The message is too large.
de: Die Nachricht ist zu lang.

en: Unable to send message.
de: Nachricht konnte nicht gesendet werden.

note: Meaningful name in case a UI doesn't actually honour the INVISIBLE flag
en: (internal) Temporary IM peers
de: (interne) Temporäre IM-Peers

en: Send Message
de: Nachricht senden

en: _Send Message
de: Nachricht _senden

en: %s entered the room.
de: %s hat den Raum betreten.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
de: %s [<I>%s</I>] hat den Raum betreten.

en: You are now known as %s
de: Sie heißen jetzt %s

en: %s is now known as %s
de: %s heißt jetzt %s

en: %s left the room.
de: %s hat den Raum verlassen.

en: %s left the room (%s).
de: %s hat den Raum verlassen (%s).

en: Invite to chat
de: Zum Chat einladen

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
de: Bitte Benutzernamen der Person eingeben, die Sie einladen möchten, zusammen mit einer optionalen Einladungsnachricht.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
de: Legt fest, ob dar angegebene Befehl „aim“-URLs verarbeiten soll

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
de: Aktivieren, wenn der Befehl, der im „command“-Schlüssel angegeben ist, „aim“-URLs verarbeiten soll.

en: The handler for "aim" URLs
de: Behandlungsroutine für „aim“-URLs

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
de: Der Befehl, der „aim“-URLs verarbeitet, wenn aktiviert.

en: Run the command in a terminal
de: Befehl in einem Terminal ausführen

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
de: Aktivieren, wenn der Befehl, der verwendet wird, um diese Art von URL zu verarbeiten, in einem Terminal ausgeführt werden soll.

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
de: Legt fest, ob der angegebene Befehl „gg“-URLs verarbeiten soll

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
de: Aktivieren, wenn der Befehl, der im „command“-Schlüssel angegeben ist, „gg“-URLs verarbeiten soll.

en: The handler for "gg" URLs
de: Behandlungsroutine für „gg“-URLs

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
de: Der Befehl, der „gg“-URLs verarbeitet, wenn aktiviert.

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
de: Legt fest, ob der angegebene Befehl „icq“-URLs verarbeiten soll

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
de: Aktivieren, wenn der Befehl, der im „command“-Schlüssel angegeben ist, „icq“-URLs verarbeiten soll.

en: The handler for "icq" URLs
de: Behandlungsroutine für „icq“-URLs

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
de: Der Befehl, der „icq“-URLs verarbeitet, wenn aktiviert.

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
de: Legt fest, ob der angegebene Befehl „irc“-URLs verarbeiten soll

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
de: Aktivieren, wenn der Befehl, der im „command“-Schlüssel angegeben ist, „irc“-URLs verarbeiten soll.

en: The handler for "irc" URLs
de: Behandlungsroutine für „irc“-URLs

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
de: Der Befehl, der „irc“-URLs verarbeitet, wenn aktiviert.

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
de: Legt fest, ob der angegebene Befehl „sip“-URLs verarbeiten soll

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
de: Aktivieren, wenn der Befehl, der im „command“-Schlüssel angegeben ist, „sip“-URLs verarbeiten soll.

en: The handler for "sip" URLs
de: Behandlungsroutine  für „sip“-URLs

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
de: Der Befehl, der „sip“-URLs verarbeitet, wenn aktiviert.

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
de: Legt fest, ob der angegebene Befehl „xmpp“-URLs verarbeiten soll

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
de: Aktivieren, wenn der Befehl, der im „command“-Schlüssel angegeben ist, „xmpp“-URLs verarbeiten soll.

en: The handler for "xmpp" URLs
de: Behandlungsroutine für „xmpp“-URLs

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
de: Der Befehl, der „xmpp“-URLs verarbeitet, wenn aktiviert.

en: Failed to get connection: %s
de: Herstellen der Verbindung fehlgeschlagen: %s

en: Failed to get name: %s
de: Abrufen des Name fehlgeschlagem: %s

en: Failed to get serv name: %s
de: Abrufen des Serv-Namen fehlgeschlagen: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
de: Purple's D-Bus-Server wird aus unten aufgeführten Grund nicht ausgeführt

en: No name
de: Kein Name

en: Unable to create new resolver process
de: Neuen Auflösungsprozess konnte nicht erstellt werden

en: Unable to send request to resolver process
de: Neuer Auflösungsprozess konnte nicht gesendet werden

en: Error resolving %s:
    %s
de: Fehler beim Auflösen von %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
de: Fehler beim Auflösen von %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
de: Fehler beim Lesen vom Auflösungsprozess:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
de: Auflösungsprozess wurde beendet, ohne das die Anfrage beantwortet wurde

en: Error converting %s to punycode: %d
de: Fehler beim Konvertieren von %s zu Punycode: %d

en: Thread creation failure: %s
de: Fehler beim Erzeugen eines Threads: %s

en: Unknown reason
de: Unbekannter Ursache

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
de: DNS-Anfrage im Tor-Proxy-Modus abgebrochen.

en: Error reading %s: 
    %s.
de: Fehler beim Empfangen von %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
de: Fehler beim Senden von %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
de: Fehler beim Zugriff auf %s: 
    %s.

en: Directory is not writable.
de: Verzeichnis ist schreibgeschützt.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
de: Eine Datei mit 0 Bytes kann nicht gesendet werden.

en: Cannot send a directory.
de: Ein Verzeichnis kann nicht gesendet werden.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
de: %s ist keine reguläre Datei. Pidgin wird die Datei nicht überschreiben.

en: File is not readable.
de: Datei konnte nicht gelesen werden.

en: %s wants to send you %s (%s)
de: %s möchte Ihnen %s (%s) senden

en: %s wants to send you a file
de: %s möchte Ihnen eine Datei senden

en: Accept file transfer request from %s?
de: Akzeptieren Sie die Dateiübertragung von %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
de: Eine Datei steht von folgender Adresse zum Download bereit:
    Remote-Computer: %s
    Remote-Port: %d

en: %s is offering to send file %s
de: %s bietet an, die Datei %s zu senden

en: %s is not a valid filename.
de: %s ist ein ungültiger Dateiname.

en: Offering to send %s to %s
de: Angebot zum Senden von %s an %s

en: Starting transfer of %s from %s
de: Dateiübertragung von %s von %s wird begonnen

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
de: Die Datei <A HREF="file://%s">%s</A> wurde vollständig übertragen

en: Transfer of file %s complete
de: Übertragung der Datei %s ist abgeschlossen

en: File transfer complete
de: Dateiübertragung abgeschlossen

en: You cancelled the transfer of %s
de: Sie haben die Dateiübertragung von %s abgebrochen

en: File transfer cancelled
de: Dateiübertragung wurde abgebrochen

en: %s cancelled the transfer of %s
de: %s hat die Übertragung von %s abgebrochen

en: %s cancelled the file transfer
de: %s hat die Datenübertragung abgebrochen

en: File transfer to %s failed.
de: Dateiübertragung an %s ist fehlgeschlagen.

en: File transfer from %s failed.
de: Dateiübertragung von %s ist fehlgeschlagen.

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
de: <b><font color="red">Das Protokollmodul hat keine Lesefunktion</font></b>

en: Plain text
de: Einfacher Text

en: Old flat format
de: Altes „flaches“ Format

en: Logging of this conversation failed.
de: Mitschneiden der Unterhaltung fehlgeschlagen.

en: <span style="color: #16569E"><span style="font-size: smaller">(%s)</span> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></span> %s<br>
de: <span style="color: #16569E"><span style="font-size: smaller">(%s)</span> <b>%s &lt;Automatisch antworten&gt;:</b></span> %s<br>

en: <span style="color: #A82F2F"><span style="font-size: smaller">(%s)</span> <b>%s &lt;AUTO-REPLY&gt;:</b></span> %s<br>
de: <span style="color: #A82F2F"><span style="font-size: smaller">(%s)</span> <b>%s &lt;Automatisch antworten&gt;:</b></span> %s<br>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
de: <font color="red"><b>Mitschnitt-Pfad konnte nicht gefunden werden!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
de: <font color="red"><b>Folgende Datei konnte nicht gelesen werden: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
de: (%s) %s <Automatisch antworten>: %s

en: 
    
    Message from Farsight:
de: 
    
    Nachricht von Farsight:

en: Error initializing the call. This probably denotes problem in installation of GStreamer or Farsight.
de: Fehler beim Initialisieren des Anrufs. Dies bedeutet wahrscheinlich Problem bei der Installation von GStreamer oder Farsight.

en: Network error.
de: Netzwerkfehler.

en: Codec negotiation failed. This problem might be resolved by installing more GStreamer codecs.
de: Codec-Aushandlung fehlgeschlagen. Dieses Problem könnte gelöst werden, indem Sie weitere GStreamer-Codecs installieren.

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
de: Codecs konnte nicht gefunden werden. Installieren Sie einige GStreamer-Codecs mithilfe von GStreamer-Plugin-Paketen.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
de: Keine Codecs übrig, Ihre Codec-Einstellungen in fs-codecs.conf sind zu streng.

en: Could not connect to the remote party
de: Verbindung mit der Gegenseite fehlgeschlagen

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
de: Ein nicht behebbarer Farsight2-Fehler ist aufgetreten.

en: A non-recoverable Farstream error has occurred.
de: Ein nicht behebbarer Farstream-Fehler ist aufgetreten.

en: Error with your microphone
de: Fehler mit Ihrem Mikrofon

en: Error with your webcam
de: Fehler mit Ihrer Webcam

en: Conference error
de: Konferenzfehler

en: Error creating session: %s
de: Fehler beim Herstellen der Sitzung: %s

en: Could not create media pipeline
de: Medien-Pipeline konnte nicht erstellt werden

en: X Window System
de: X-Window System

en: X Window System (Xv)
de: X-Window System (Xv)

note: Translators: This is a noun that refers to one * possible audio input device. The device can help the * user to check if her speakers or headphones have been * set up correctly for voice calling. "audiotestsrc wave=silence", "Silence",
en: Test Sound
de: Audiowiedergabe testen

en: Disabled
de: Deaktiviert

note: Translators: This is a noun that refers to one * possible video input device. The device produces * a test "monoscope" image that can help the user check * the video output has been set up correctly without * needing a webcam connected to the computer.
en: Test Pattern
de: Testbild

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
de: Sie verwenden %s, aber dieses Plugin benötigt %s.

en: This plugin has not defined an ID.
de: Dieses Plugin hat keine ID definiert.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
de: Keine Übereinstimmung der Plugin-Magic-Nummer %d ( %d wird benötigt)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
de: ABI Versionskonflikt %d.%d.x (%d.%d.x wird benötigt)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
de: Erweiterung enthält nicht alle benötigten Funktionen (list_icon, login und close)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
de: Das erforderliche Plugin %s konnte nicht gefunden werden. Bitte installieren Sie das Plugin und versuchen Sie es erneut.

en: Unable to load the plugin
de: Das Plugin konnte nicht geladen werden

en: The required plugin %s was unable to load.
de: Das erforderliche Plugin %s konnte nicht geladen werden.

en: Unable to load your plugin.
de: Ihr Plugin konnte nicht geladen werden.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
de: %s erfordert %s ab, konnte aber nicht entladen werden.

en: Autoaccept
de: Automatisch akzeptieren

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
de: Dateiübertragung von ausgewählten Benutzern automatisch akzeptieren.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
de: Automatisch akzeptierte Übertragung der Datei „%s“ von „%s“ abgeschlossen.

en: Autoaccept complete
de: Automatisches Akzeptieren abgeschlossen

en: When a file-transfer request arrives from %s
de: Wenn eine Dateitransferanfrage von %s empfangen wird

en: Set Autoaccept Setting
de: Einstellungen für das automatische Akzeptieren festlegen

en: _Save
de: _Speichern

en: _Cancel
de: A_bbrechen

en: Ask
de: Nachfragen

en: Auto Accept
de: Automatisch akzeptieren

en: Auto Reject
de: Automatisch ablehnen

en: Autoaccept File Transfers...
de: Dateiübertragungen automatisch akzeptieren …

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
de: Pfad in denen die Dateien gespeichert werden sollen
    (Bitte vollständigen Pfad angeben)

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
de: Wenn eine Dateitransferanfrage von einem Benutzer empfangen wird, 
    der *nicht* in Ihrer Kontaktliste steht:

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
de: Mit einem Pop-up benachrichtigen, wenn eine automatisch akzeptierte Dateiübertragung abgeschlossen ist
    (nur, wenn es keine Unterhaltung mit dem Sender gibt)

en: Create a new directory for each user
de: Für jeden Benutzer ein neues Verzeichnis anlegen

en: Escape the filenames
de: Sonderzeichen in Dateinamen ersetzen

en: Notes
de: Notizen

en: Enter your notes below...
de: Ihre Notizen unten eingeben …

en: Edit Notes...
de: Notizen bearbeiten …

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
de: Kontaktnotizen

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
de: Notizen über bestimmte Kontakte speichern.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
de: Fügt die Möglichkeit hinzu, Notizen für Kontakte in Ihrer Kontaktliste zu speichern.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
de: Verschlüsselungstest

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
de: Testet die Verschlüsselung, die mit libpurple geliefert wurden.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
de: DBus-Beispiel

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
de: DBus-Plugin-Beispiel

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
de: Datei-Steuerelement

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
de: Erlaubt die Steuerung, indem Sie Befehle in eine Datei eintragen.

en: Minutes
de: Minuten

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
de: Untätigkeitsmarker

en: Set Account Idle Time
de: Konto-Untätigkeitszeit festlegen

en: _Set
de: _Festlegen

en: None of your accounts are idle.
de: Keines Ihrer Konten ist untätig.

en: Unset Account Idle Time
de: Untätigkeitszeit zurücksetzen

en: _Unset
de: Zurücksetze_n

en: Set Idle Time for All Accounts
de: Untätigkeitszeit für alle Konten festlegen

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
de: Untätigkeitszeit für alle untätige Konten zurücksetzen

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
de: Erlaubt Ihnen manuell festzulegen, wie lange Sie untätig sein möchten

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
de: IPC-Testprogramm

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
de: Plugin zum Testen der IPC-Unterstützung als Client.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
de: Plugin zum Testen der IPC-Unterstützung als Client. Sucht das Server-Plugin und ruft die registrierten Befehle auf.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
de: IPC-Testserver

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
de: Plugin zum Testen der IPC-Unterstützung als Server.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
de: Plugin zum Testen der IPC-Unterstützung als Server. Die IPC-Befehle werden registriert.

en: Hide Joins/Parts
de: Betreten/Verlassen ausblenden

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
de: Für Räume mit mehr als so vielen Leuten

en: If user has not spoken in this many minutes
de: Wenn der Benutzer so viele Minuten nicht gesprochen hat

en: Apply hiding rules to buddies
de: Regeln zum Ausblenden auf Kontakte anwenden

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
de: Betreten/Verlassen ausblenden

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
de: Belanglose Betreten-/Verlassen-Meldungen ausblenden.

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
de: Dieses Plugin blendet Betreten-/Verlassen-Meldungen in großen Räumen aus, außer von den Benutzern, die sich aktiv an einer Unterhaltung beteiligen.

en: User is offline.
de: Benutzer ist getrennt.

en: Auto-response sent:
de: Automatische Antwort gesendet:

en: %s has signed off.
de: %s hat sich abgemeldet.

en: One or more messages may have been undeliverable.
de: Eine oder mehrere Nachrichten konnten nicht zugestellt werden.

en: You were disconnected from the server.
de: Sie wurden vom Server getrennt.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
de: Sie sind nicht verbunden. Nachrichten können nicht empfangen werden bis Sie sich wieder anmelden.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
de: Nachricht konnte nicht gesendet werden, da maximale Länge überschritten wurde.

en: Message could not be sent.
de: Ihre Nachricht wurde nicht gesendet.

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: MSN Messenger
de: MSN-Messenger

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
de: Allgemeine Mitschnittseinstellungen

en: Fast size calculations
de: Schnelle Größenberechnung

en: Use name heuristics
de: Namensheuristiken verwenden

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
de: Mitschnittverzeichnis

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
de: Mitschnittsbetrachter

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
de: Zeigt die Mitschnitte anderer Sofortnachrichtenprogramme im Mitschnittsbetrachter an.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
de: Dieses Plugin zeigt auch die Mitschnitte anderer Sofortnachrichtenprogramme im Mitschnittsbetrachter an. Momentan sind das Adium, MSN Messenger, aMSN und Trillian.
    WARNUNG: Dieses Plugin ist immer noch im Alpha-Stadium und kann oft abstürzen. Verwendung auf eigene Gefahr!

en: Mono Plugin Loader
de: Mono-Plugin-Lader

en: Loads .NET plugins with Mono.
de: Lädt .NET-Plugins mit Mono.

en: Add new line in IMs
de: Neue Zeile in IMs einfügen

en: Add new line in Chats
de: Neue Zeile in Chats einfügen

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
de: Neue Zeile

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
de: Fügt einen Zeilenumbruch vor angezeigter Nachricht ein.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
de: Fügt einen Zeilenumbruch vor Nachrichten ein, sodass im Gesprächsfenster der Rest der Nachricht unter dem Benutzernamen angezeigt wird.

en: Offline Message Emulation
de: Offline-Nachrichten-Emulation

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
de: Sichert Nachrichten an einen Offline-Benutzer als Benachrichtigung.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
de: Die folgenden Nachrichten werden als Benachrichtigungen gesichert. Sie können die Benachrichtigung im `Kontaktbenachrichtigungs'-Dialog bearbeiten oder löschen.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
de: „%s“ ist im Moment nicht angemeldet. Möchten Sie die restlichen Nachrichten in einer Benachrichtigung sichern und sie dann senden, wenn „%s“ wieder anmeldet ist?

en: Offline Message
de: Offline-Nachrichten

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
de: Sie können die Benachrichtigung im `Kontaktbenachrichtigungs'-Dialog bearbeiten oder löschen

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Save offline messages in pounce
de: Offline-Nachricht als Benachrichtigung sichern

en: Do not ask. Always save in pounce.
de: Nicht erneut fragen. Immer als Benachrichtigung sichern.

en: One Time Password
de: Einmalpasswort

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
de: Unterstützung für Einmalpasswörter

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
de: Erzwinge, dass Passwörter nur einmal verwendet werden.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
de: Erlaubt Ihnen (pro Konto) zu erzwingen, dass nicht gespeicherte Passwörter nur in einer einzigen erfolgreichen Verbindung verwendet werden.
    Hinweis: Damit das funktioniert, darf das Kontopasswort nicht gespeichert werden.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
de: Perl-Plugin-Loader

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
de: Ermöglicht das Laden von Perl-Plugins.

en: Psychic Mode
de: Gesprächsvorhersage-Modus

en: Psychic mode for incoming conversation
de: Vorhersage-Modus für eingehende Gespräche

en: Causes conversation windows to appear as other users begin to message you.  This works for XMPP and Sametime
de: Bewirkt, dass Konversationsfenster angezeigt werden, wenn andere Benutzer beginnen, Ihnen Nachrichten zu senden. Dies funktioniert für XMPP und Sametime

en: You feel a disturbance in the force...
de: Ihr Kontakt beginnt zu tippen …

en: Only enable for users on the buddy list
de: Nur für Benutzer aus der Kontaktliste aktivieren

en: Disable when away
de: Deaktivieren, wenn abwesend

en: Display notification message in conversations
de: Benachrichtigung in Gesprächen anzeigen

en: Raise psychic conversations
de: Gesprächsvorhersage-Meldungen im Vordergrund

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
de: Signaltest

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
de: Test, um festzustellen, ob alle Signale korrekt ausgeführt werden.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
de: Einfaches Plugin

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
de: Tests, um festzustellen, ob das meisten Funktionen korrekt ausgeführt werden.

en: TLS/SSL Versions
de: TLS/SSL-Versionen

en: Minimum Version
de: Minimale Version

en: Maximum Version
de: Maximale Version

note: TODO: look into how to do this for older versions?
en: Not Supported for NSS < 3.14
de: Nicht unterstützt für NSS < 3.14

en: Ciphers
de: Verschlüsselungen

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: NSS Preferences
de: NSS-Einstellungen

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Configure Ciphers and other Settings for the NSS SSL/TLS Plugin
de: Verschlüsselungen und andere Einstellungen für das NSS SSL/TLS-Plugin konfigurieren

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
de: X.509-Zertifikate

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
de: Ermöglicht SSL-Unterstützung mit GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
de: Ermöglicht SSL-Unterstützung mit Mozilla NSS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
de: Liefert einen Wrapper um die SSL-Bibliotheken.

en: %s is no longer away.
de: %s ist wieder anwesend.

en: %s has gone away.
de: %s ist abwesend.

en: %s has become idle.
de: %s ist inaktiv.

en: %s is no longer idle.
de: %s ist nicht mehr inaktiv.

en: %s has signed on.
de: %s hat sich angemeldet.

en: Notify When
de: Benachrichtigen, wenn

en: Buddy Goes _Away
de: Kontakt die Unterhaltung _verlässt

en: Buddy Goes _Idle
de: Kontakt _untätig ist

en: Buddy _Signs On/Off
de: Kontakt _sich an- oder abgemeldet hat

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
de: Kontakt-Statusbenachrichtigung

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
de: Benachrichtigt in einem Gesprächsfenster darüber, ob ein Kontakt die Unterhaltung verlassen hat oder vom Abwesenheits- oder Untätigkeitsstatus zurückgekehrt ist.

en: Tcl Plugin Loader
de: Tcl-Plugin-Lader

en: Provides support for loading Tcl plugins
de: Ermöglicht das Laden von Tcl-Plugins

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
de: ActiveTCL-Installation nicht erkannt. Wenn Sie TCL-Plugins verwendet möchten, dann installieren Sie ActiveTCL von http://www.activestate.com

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see https://developer.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
de: Apples Werkzeugkasten „Bonjour für Windows“ konnte nicht gefunden werden. Für weitere Informationen bitte https://developer.pidgin.im/BonjourWindows aufrufen.

en: Unable to listen for incoming IM connections
de: Unmöglich, eingehende IM-Verbindungen zu überwachen

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
de: Verbindung zum lokalen mDNS-Server fehlgeschlagen. Wird er ausgeführt?

en: First name
de: Vorname

en: Last name
de: Nachname

en: Email
de: E-Mail

en: AIM Account
de: AIM-Konto

en: XMPP Account
de: XMPP-Konto

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
de: Bonjour-Protokoll-Plugin

en: Purple Person
de: Purple-Person

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
de: Lokaler Port

en: %s has closed the conversation.
de: %s hat die Unterhaltung beendet.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
de: Die Nachricht konnte nicht gesendet werden, da die Unterhaltung nicht gestartet werden konnte.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
de: Kommunikation mit lokalem mDNSResponder fehlgeschlagen.

en: Invalid proxy settings
de: Ungültige Proxy-Einstellungen

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
de: Für Hostname oder Portnummer Ihres Proxys wurden ungültige Werte angegeben.

en: Save Buddylist...
de: Kontaktliste speichern …

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
de: Ihre Kontaktliste ist leer, es wurde nichts in die Datei geschrieben.

en: Buddylist saved successfully!
de: Kontaktliste wurde erfolgreich gespeichert!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
de: Kontaktliste für %s konnte nicht nach %s geschrieben werden

en: Couldn't load buddylist
de: Kontaktliste konnte nicht geladen werden

en: Load Buddylist...
de: Kontaktliste öffnen …

en: Buddylist loaded successfully!
de: Kontaktliste erfolgreich geladen!

en: Save buddylist...
de: Kontaktliste speichern …

en: Load buddylist from file...
de: Kontaktliste aus Datei laden …

en: City
de: Stadt

en: Year of birth
de: Geburtsjahr

en: Gender
de: Geschlecht

en: Male or female
de: Männlich oder weiblich

en: Male
de: Männlich

en: Female
de: Weiblich

en: Only online
de: Nur verbunden

en: Find buddies
de: Benutzer suchen

en: Please, enter your search criteria below
de: Ihre Suchkriterien unten eingeben

en: Show status to:
de: Status anzeigen:

en: All people
de: Alle Leute

en: Only buddies
de: Nur Kontakte

en: Change status broadcasting
de: Statusveröffentlichung ändern

en: Please, select who can see your status
de: Bitte wählen, wer Ihren Status einsehen darf

en: Select a chat for buddy: %s
de: Einen Chat für den Benutzer auswählen: %s

en: Add to chat...
de: Zur Unterhaltung hinzufügen …

note: Global
en: Available
de: Verfügbar

en: Chatty
de: Gesprächig

en: Do Not Disturb
de: Nicht stören

note: Away stuff
en: Away
de: Abwesend

en: First Name
de: Vorname

en: Birth Year
de: Geburtsjahr

en: Unable to display the search results.
de: Suchergebnisse konnten nicht anzeigt werden.

en: Gadu-Gadu Public Directory
de: Öffentliches Gadu-Gadu-Verzeichnis

en: Search results
de: Suchergebnisse

en: No matching users found
de: Keine entsprechenden Benutzer gefunden

en: There are no users matching your search criteria.
de: Es gibt keine Benutzer, die Ihrer Anfrage entsprechen.

en: Unable to read from socket
de: Socket kann nicht gelesen werden

en: Connected
de: Verbunden

en: Connection failed
de: Verbindung fehlgeschlagen

en: Add to chat
de: Zum Chat hinzufügen

en: Chat _name:
de: Chat_name:

note: connect to the server
en: Connecting
de: Verbindungsaufbau

en: Unable to resolve hostname: %s
de: Hostname konnte nicht aufgelöst werden: %s

en: Chat error
de: Chatfehler

en: This chat name is already in use
de: Dieser Chatname existiert bereits

en: Not connected to the server
de: Nicht mit dem Server verbunden

en: Find buddies...
de: Kontakte suchen …

en: Save buddylist to file...
de: Kontaktliste in Datei speichern …

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
de: Gadu-Gadu-Protokoll-Plugin

note: summary
en: Polish popular IM
de: Beliebter polnischer IM-Dienst

en: Gadu-Gadu User
de: Gadu-Gadu-Benutzer

en: GG server
de: GG-Server

en: Don't use encryption
de: Keine Verschlüsselung verwenden

en: Use encryption if available
de: Verschlüsselung verwenden, wenn verfügbar

note: TODO
en: Require encryption
de: Verschlüsselung erforderlich

en: Connection security
de: Verbindungssicherheit

en: Unknown command: %s
de: Unbekannter Befehl: %s

en: current topic is: %s
de: Das aktuelle Thema ist: %s

en: No topic is set
de: Kein Thema festgelegt

en: File Transfer Failed
de: Dateiübertragung fehlgeschlagen

en: Unable to open a listening port.
de: Es konnte kein lauschender Port geöffnet werden.

en: Error displaying MOTD
de: Fehler beim Anzeigen des MOTD

en: No MOTD available
de: MOTD nicht verfügbar

en: There is no MOTD associated with this connection.
de: Kein MOTD zu dieser Verbindung verfügbar.

en: MOTD for %s
de: MOTD für %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
de: Verbindung zum Server verloren: %s

en: View MOTD
de: MOTD anzeigen

en: _Channel:
de: _Kanal:

en: _Password:
de: _Passwort:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
de: IRC-Server und -Spitzname dürfen keinen Leerzeichen enthalten

en: SSL support unavailable
de: SSL-Unterstützung nicht verfügbar

en: Unable to connect
de: Verbindung fehlgeschlagen

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
de: Verbinden fehlgeschlagen: %s

en: Server closed the connection
de: Der Server hat die Verbindung beendet

en: Users
de: Benutzer

en: Topic
de: Thema

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
de: IRC-Protokoll-Plugin

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
de: Das IRC-Protokoll-Plugin mit weniger Problemen

en: Encodings
de: Kodierungen

en: Auto-detect incoming UTF-8
de: Eingehendes UTF-8 automatisch erkennen

en: Ident name
de: Benutzername

en: Real name
de: Echter Name

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
de: SSL verwenden

en: Authenticate with SASL
de: Mit SASL legitimieren

en: SASL login name
de: SASL-Anmeldename

en: Allow plaintext SASL auth over unencrypted connection
de: Klartextlegitimierung über eine unverschlüsselten Verbindung erlauben

en: Seconds between sending messages
de: Sekunden zwischen dem Senden von Nachrichten

en: Maximum messages to send at once
de: Maximale Anzahl von Nachrichten, die gleichzeitig gesendet werden können

en: Bad mode
de: Unzulässiger Modus

en: Ban on %s by %s, set %s ago
de: Verbannt für %s von %s, gesetzt vor %s

en: Ban on %s
de: Verbannt für %s

en: End of ban list
de: Ende der Bannliste

en: You are banned from %s.
de: Sie sind aus %s verbannt worden.

en: Banned
de: Verbannt

en: Cannot ban %s: banlist is full
de: %s konnte nicht verbannt werden: Bannliste ist voll

en:  <i>(identified)</i>
de:  <i>(identifiziert)</i>

en: Nick
de: Spitzname

en: Login name
de: Anmeldename

en: Host name
de: Rechnername

en: Currently on
de: Im Moment in

en: Idle for
de: Untätig seit

en: Online since
de: Verbunden seit

en: <b>Defining adjective:</b>
de: <b>Adjektiv festlegen:</b>

en: Glorious
de: Ruhmreich

en: %s has changed the topic to: %s
de: %s hat das Thema geändert zu: %s

en: %s has cleared the topic.
de: %s hat das Thema entfernt.

en: The topic for %s is: %s
de: Das Thema für %s ist: %s

en: Topic for %s set by %s at %s on %s
de: Das Thema für %s wurde gesetzt von %s, um %s, auf %s

en: Unknown message '%s'
de: Unbekannte Nachricht '%s'

en: Unknown message
de: Unbekannte Nachricht

en: The IRC server received a message it did not understand.
de: Der IRC-Server hat eine Nachricht erhalten, die er nicht versteht.

en: Users on %s: %s
de: Benutzer auf %s: %s

en: Time Response
de: Zeitverhalten

en: The IRC server's local time is:
de: Lokalzeit des IRC-Servers:

en: No such channel
de: Dieser Kanal existiert nicht

note: does this happen?
en: no such channel
de: Dieser Kanal existiert nicht

en: User is not logged in
de: Benutzer ist nicht angemeldet

en: No such nick or channel
de: Keinen solchen Spitznamen oder Kanal verfügbar

en: Could not send
de: Konnte nicht gesendet werden

en: Joining %s requires an invitation.
de: Das Betreten von %s erfordert eine Einladung.

en: Invitation only
de: Nur Einladungen

en: You have been kicked by %s: (%s)
de: Sie wurden hinausgeworfen von %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
de: Hinausgeworfen durch %s (%s)

en: mode (%s %s) by %s
de: Modus (%s %s) von %s

en: Invalid nickname
de: Ungültiger Spitzname

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
de: Ihr gewünschter Spitzname wurde vom Server abgelehnt.  Er enthält vermutlich ungültige Zeichen.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
de: Ihr gewünschter Kontoname wurde vom Server abgelehnt.  Er enthält vermutlich ungültige Zeichen.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
de: Der Spitzname „%s“ existiert bereits.

en: Nickname in use
de: Spitzname wird verwendet

en: Cannot change nick
de: Spitzname konnte nicht geändert werden

en: Could not change nick
de: Spitzname konnte nicht gefunden werden

en: You have parted the channel%s%s
de: Sie waren im Kanal%s%s

en: Error: invalid PONG from server
de: Fehler: Ungültiger PONG vom Server

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
de: PING-Antwort -- Verzögerung: %lu Sekunden

en: Cannot join %s: Registration is required.
de: %s konnte nicht beitreten werden: Registrierung ist erforderlich.

en: Cannot join channel
de: Kanal konnte nicht betreten werden

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
de: Spitzname oder Kanal ist zur Zeit nicht verfügbar.

en: Wallops from %s
de: Schlag von %s

en: Failed to initialize SASL authentication: %s
de: Initialisierung der SASL-Legitimierung fehlgeschlagen: %s

en: SASL authentication failed: No worthy authentication mechanisms found.
de: SASL-Legitimierung fehlgeschlagen: Keine brauchbaren Legitimierungsmechanismen verfügbar.

en: SASL authentication failed: %s
de: SASL-Legitimierung fehlgeschlagen: %s

en: SASL authentication failed: Server does not support SASL authentication.
de: SASL-Legitimierung fehlgeschlagen: Der Server unterstützt keine SASL-Legitimierung.

en: SASL authentication failed: Initializing SASL failed.
de: SASL-Legitimierung fehlgeschlagen: Initialisierung von SASL fehlgeschlagen.

en: Incorrect Password
de: Ungültiges Passwort

en: SASL authentication failed: No worthy mechanisms found
de: SASL-Legitimierung fehlgeschlagen: Keine brauchbaren Mechanismen gefunden

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
de: action &lt;Aktion&gt;:  Eine Aktion durchführen.

en: authserv: Send a command to authserv
de: authserv: Sendet einen Befehl zu Authserv

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
de: away [Nachricht]:  Setzt eine Abwesenheitsnachricht oder verwendet keine Nachricht, um wieder zurückzukehren.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
de: ctcp <nick> <anfrage>: Sendet CTCP-Anfrage an einen Spitznamen.

en: chanserv: Send a command to chanserv
de: chanserv: Sendet einn Befehl zum Chanserv

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
de: deop &lt;Spitzname1&gt; [Spitzname2] …:  Den Kanal-Operator-Status von jemanden entfernen. Sie müssen hierfür selbst Operator des Kanals sein.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
de: devoice &lt;Spitzname1&gt; [Spitzname2] …:  Den Voice-Status von jemanden entfernen. Dies verbietet ihm zu sprechen, wenn der Kanal moderiert wird (+). Sie müssen hierfür selbst Operator des Kanals sein.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
de: invite &lt;Spitzname&gt; [Raum]:  Jemanden in den angegeben Kanal oder in den aktuellen Kanal einladen.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
de: j &lt;Raum1&gt;[,Raum2][,…] [Schlüssel1[,Schlüssel2][,…]]:  Einen oder mehrere Kanäle angeben, optional jeden mit einem Kanal-Schlüssel, falls dieser benötigt wird.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
de: join &lt;Raum1&gt;[,Raum2][,…] [Schlüssel1[,Schlüssel2][,…]]:  Einen oder mehrere Räume angeben, optional jeden mit einem Kanal-Schlüssel, falls dieser benötigt wird.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
de: kick &lt;Nick&gt; [Nachricht]:  Wirft jemanden aus dem Kanal. Sie müssen hierfür selbst Operator des Kanals sein.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
de: list:  Zeigt eine Liste der Chaträume in diesem Netzwerk. <i>Warnung: Einige Server trennen die Verbindung, wenn Sie diesen Befehl eingeben.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
de: me &lt;Aktion&gt;:  Führt eine Aktion durch.

en: memoserv: Send a command to memoserv
de: memoserv: Sendet einen Befehl zum Memoserv

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
de: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;Spitzname|Kanal&gt;:  Kanal- oder Benutzermodi setzen oder zurücknehmen.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
de: msg &lt;Spitzname&gt; &lt;Nachricht&gt;:  Sendet eine private Nachricht an einen Benutzer (im Gegensatz zum Kanal).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
de: names [Kanal]:  Listet die Benutzer im aktuellen Kanal auf.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
de: nick &lt;neuer Spitzname&gt;:  Ihren Spitznamen ändern.

en: nickserv: Send a command to nickserv
de: nickserv: Sendet einen Befehl zum Nickserv

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
de: notice &lt;Ziel&gt;:  Sendet eine Notiz an einen Benutzer oder an einen Kanal.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
de: op &lt;Spitzname1&gt; [Spitzname2] …:  Den Operator-Status an jemanden erteilen. Sie müssen hierfür selbst Operator des Kanals sein.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
de: operwall &lt;Nachricht&gt;:  Wenn Sie nicht wissen, was dies ist, benötigen Sie es wahrscheinlich nicht.

en: operserv: Send a command to operserv
de: operserv: Sendet einen Befehl zum Operserv

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
de: part [Raum] [Nachricht]:  Verlässt den aktuellen Kanal oder den angegebenen Kanal mit einer optionalen Nachricht.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
de: ping [Spitzname]:  Ermittelt die Verzögerung eines Benutzers (oder eines Server, wenn kein Benutzer angegeben wird) über ein Ping.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
de: query &lt;Spitzname&gt; &lt;Nachricht&gt;:  Sendet eine private Nachricht an einen Benutzer (im Gegensatz zu einem Kanal).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
de: quit [Nachricht]:  Trennung vom Server mit einer optionalen Nachricht.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
de: quote […]:  Sendet den Text im Rohformat an den Server.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
de: remove &lt;Spitzname&gt; [Nachricht]:  Jemanden aus dem Raum entfernen. Sie müssen hierfür selbst Operator des Kanals sein.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
de: time: Zeigt die aktuelle Lokalzeit auf dem IRC-Server an.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
de: topic [neues Thema]:  Ansehen oder Ändern des Themas des Kanals.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
de: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Benutzermodus festlegen oder zurücknehmen.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
de: version [Benutzer]: Sendet CTCP VERSION-Anfrage an einen Benutzer

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
de: voice &lt;Spitzname1&gt; [Spitzname2] …:  Jemanden den Voice-Status vergeben. Dies erlaubt ihm auch dann noch zu sprechen, wenn der Kanal moderiert wird (+m). Sie müssen hierfür selbst Operator des Kanals sein.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
de: wallops &lt;Nachricht&gt;:  Wenn Sie diese Funktion nicht kennen, benötigen Sie sie wahrscheinlich nicht.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
de: whois [Server] &lt;Spitzname&gt;:  Informationen zu einem Benutzer abrufen.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
de: whowas &lt;Spitzname&gt;:  Informationen zu einem abgemeldeten Benutzer abrufen.

en: Reply time from %s: %lu seconds
de: Antwortzeit von %s: %lu Sekunden

en: CTCP PING reply
de: CTCP PING Antwort

en: Disconnected.
de: Verbindung unterbrochen.

en: Unknown Error
de: Unbekannter Fehler

en: Ad-Hoc Command Failed
de: Ad Hoc-Befehl fehlgeschlagen

en: execute
de: Ausführen

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
de: Der Server erfordert eine Klartextlegitimierung über einen unverschlüsselten Kanal

note: This happens when the server sends back jibberish * in the "additional data with success" case. * Seen with Wildfire 3.0.1.
en: Invalid response from server
de: Ungültige Serverantwort

en: Server does not use any supported authentication method
de: Der Server benutzt keine der unterstützten Legitimierungsmethoden

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
de: %s erfordert eine Klartextlegitimierung über eine unverschlüsselte Verbindung. Möchten Sie das erlauben und mit der Legitimierung fortfahren?

en: Plaintext Authentication
de: Klartextlegitimierung

en: You require encryption, but it is not available on this server.
de: Sie forderten Verschlüsselung, aber diese ist nicht auf dem Server verfügbar.

en: Invalid challenge from server
de: Ungültige Challenge vom Server

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
de: Der Server ist der Meinung, dass die Legitimierung vollständig ist, das Programm aber nicht

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
de: Der Server könnte eine Klartextlegitimierung über einen unverschlüsselten Kanal anfordern

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
de: %s könnte eine Klartextlegitimierung über einen unverschlüsselten Kanal anfordern. Möchten Sie das erlauben und mit der Legitimierung fortfahren?

en: SASL authentication failed
de: SASL-Legitimierung fehlgeschlagen

en: SASL error: %s
de: SASL-Fehler: %s

en: Unable to canonicalize username
de: Benutzername konnte nicht in Normalform gebracht werden

en: Unable to canonicalize password
de: Passwort konnte nicht in Normalform gebracht werden

en: Malicious challenge from server
de: Bösartige Aufforderung vom Server

en: Unexpected response from server
de: Unerwartete Antwort vom Server

en: The BOSH connection manager terminated your session.
de: Der BOSH-Verbindungsverwaltung hat Ihre Sitzung beendet.

en: No session ID given
de: Keine Sitzungs-ID angegeben

en: Unsupported version of BOSH protocol
de: Nicht unterstützte Version des BOSH-Protokolls

en: Unable to establish a connection with the server
de: Verbindung mit dem Server konnte nicht hergestellt werden

en: Unable to establish a connection with the server: %s
de: Verbindung mit dem Server konnte nicht hergestellt werden: %s

en: Unable to establish SSL connection
de: SSL-Verbindung konnte nicht hergestellt werden

en: Full Name
de: Vollständiger Name

en: Family Name
de: Nachname

en: Given Name
de: Vorname

en: Street Address
de: Straße

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
de: Erweiterte Adressinformationen

en: Locality
de: Ort

en: Postal Code
de: Postleitzahl

en: Country
de: Land

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
de: Telefon

en: Organization Name
de: Name der Organisation

en: Organization Unit
de: Organisationseinheit

en: Job Title
de: Berufsbezeichnung

en: Role
de: Funktion

en: Birthday
de: Geburtstag

en: Description
de: Beschreibung

en: Edit XMPP vCard
de: XMPP-vCard bearbeiten

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
de: Die folgenden Punkte sind optional. Geben Sie nur die Informationen an, die Sie angeben möchten.

en: Client
de: Programm

en: Operating System
de: Betriebssystem

en: Local Time
de: Lokale Zeit

en: Priority
de: Priorität

en: Resource
de: Ressource

en: Uptime
de: Betriebszeit

en: Logged Off
de: Abgemeldet

en: %s ago
de: vor %s

en: Middle Name
de: Zweiter Name

en: Address
de: Adresse

en: P.O. Box
de: Postfach

en: Photo
de: Foto

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
de: %s wird Ihre Statusaktualisierungen nicht länger sehen können. Möchten Sie fortfahren?

en: Cancel Presence Notification
de: Anwesenheitsbenachrichtigung abbrechen

en: Un-hide From
de: Sichtbar von

en: Temporarily Hide From
de: Temporär ausgeblendet von

en: (Re-)Request authorization
de: Erneut um Legitimierung bitten

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
de: Kündigen

en: Initiate _Chat
de: _Chat einleiten

en: Log In
de: Anmelden

en: Log Out
de: Abmelden

en: Last Name
de: Nachname

en: The following are the results of your search
de: Dies sind die Ergebnisse Ihrer Suche

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
de: Suchen Sie einen Kontakt durch Eingabe von Suchkriterien in den angegebenen Feldern. Hinweis: Jedes Feld unterstützt die Suche mit Platzhaltern (%)

en: Directory Query Failed
de: Verzeichnisanfrage gescheitert

en: Could not query the directory server.
de: Anfrage beim Verzeichnisdienst konnte nicht durchgeführt werden.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
de: Server-Anweisungen: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
de: Ein oder mehrere Felder ausfüllen, um nach entsprechenden XMPP-Benutzern zu suchen.

en: Email Address
de: E-Mail-Adresse

en: Search for XMPP users
de: Nach XMPP-Benutzern suchen

note: "Search"
en: Search
de: Suchen

en: Invalid Directory
de: Ungültiges Verzeichnis

en: Enter a User Directory
de: Benutzerverzeichnis eingeben

en: Select a user directory to search
de: Benutzerverzeichnis zum Suchen auswählen

en: Search Directory
de: Suche im Verzeichnis

en: _Room:
de: _Raum:

en: _Server:
de: Ser_ver:

en: _Handle:
de: _Kürzel:

en: %s is not a valid room name
de: %s ist ein ungültiger Raumname

en: Invalid Room Name
de: Ungültiger Raumname

en: %s is not a valid server name
de: %s ist ein ungültiger Servername

en: Invalid Server Name
de: Ungültiger Servername

en: %s is not a valid room handle
de: %s ist ein ungültiger Raumbezeichner

en: Invalid Room Handle
de: Ungültiger Raumbezeichner

en: Configuration error
de: Konfigurationsfehler

en: Unable to configure
de: Konnte nicht konfiguriert werden

en: Room Configuration Error
de: Raum-Konfigurationsfehler

en: This room is not capable of being configured
de: Dieser Raum kann nicht konfiguriert werden

en: Registration error
de: Registrierungsfehler

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
de: Die Änderung des Spitznamens wird in nicht-MUC-Chaträumen nicht unterstützt

en: Error retrieving room list
de: Fehler beim Abrufen der Raumliste

en: Invalid Server
de: Ungültiger Server

en: Enter a Conference Server
de: Konferenzserver eingeben

en: Select a conference server to query
de: Konferenz-Server zur Abfrage auswählen

en: Find Rooms
de: Räume auflisten

en: Affiliations:
de: Mitgliedschaften:

en: No users found
de: Keine Benutzer verfügbar

en: Roles:
de: Funktionen:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
de: Der Server benötigt TLS/SSL, jedoch ist kein TLS/SSL-Support verfügbar.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
de: Sie fordern Verschlüsselung, aber es ist keine TLS/SSL-Unterstützung verfügbar.

en: Ping timed out
de: Ping-Zeitüberschreitung

en: Invalid XMPP ID
de: Ungültige XMPP-ID

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
de: Ungültige XMPP-ID. Der Benutzername muss festgelegt werden.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
de: Ungültige XMPP-ID. Die Domain muss festgelegt werden.

en: Malformed BOSH URL
de: Fehlerhafte BOSH-URL

en: Registration of %s@%s successful
de: Registrierung von %s@%s erfolgreich

en: Registration to %s successful
de: Registrierung von %s erfolgreich

en: Registration Successful
de: Registrierung erfolgreich

en: Registration Failed
de: Registrierung fehlgeschlagen

en: Registration from %s successfully removed
de: Registrierung von %s erfolgreich entfernt

en: Unregistration Successful
de: Aufheben der Registrierung erfolgreich abgeschlossen

en: Unregistration Failed
de: Aufheben der Registrierung fehlgeschlagen

en: State
de: Provinz/Bundesland

en: Postal code
de: Postleitzahl

en: Phone
de: Telefon

en: Date
de: Datum

en: Already Registered
de: Bereits registriert

en: Password
de: Passwort

en: Unregister
de: Aufheben der Registrierung

en: Please fill out the information below to change your account registration.
de: Bitte füllen Sie die unten stehenden Kontoinformationen aus, um Ihr Konto zu registrieren.

en: Please fill out the information below to register your new account.
de: Bitte füllen Sie die unten stehenden Informationen aus, um ein neues Konto zu registrieren.

en: Register New XMPP Account
de: Registrierung eines neuen XMPP-Kontos

en: Register
de: Registrieren

en: Change Account Registration at %s
de: Kontoregistrierung ändern für %s

en: Register New Account at %s
de: Neuen Kontos registrieren von %s

en: Change Registration
de: Registrierung ändern

en: Error unregistering account
de: Aufheben der Kontenregistrierung fehlgeschlagen

en: Account successfully unregistered
de: Kontenregistrierung erfolgreich aufgehoben

en: Initializing Stream
de:  Stream initialisieren

en: Initializing SSL/TLS
de: SSL/TLS initialisieren

en: Authenticating
de: Legitimierung wird durchgeführt

en: Re-initializing Stream
de: Stream erneut initialisieren

en: Server doesn't support blocking
de: Server unterstützt keine Sperrungen

en: Not Authorized
de: Nicht legitimiert

en: Mood
de: Stimmung

en: Now Listening
de: Hört gerade

en: Both
de: Beidseitig

en: From (To pending)
de: Eingehend (ausgehend unbestätigt)

en: From
de: Eingehend

en: To
de: Ausstehend

en: None (To pending)
de: Keine (ausgehend unbestätigt)

en: None
de: Keine

en: Subscription
de: Abonnement

en: Mood Text
de: Stimmungstext

en: Allow Buzz
de: Anklopfen erlauben

en: Mood Name
de: Name der Stimmung

en: Mood Comment
de: Stimmungskommentar

en: Tune Artist
de: Künstler anpassen

en: Tune Title
de: Titel anpassen

en: Tune Album
de: Album anpassen

en: Tune Genre
de: Genre anpassen

en: Tune Comment
de: Kommentar anpassen

en: Tune Track
de: Zitel anpassen

en: Tune Time
de: Zeit anpassen

en: Tune Year
de: Jahr anpassen

en: Tune URL
de: URL anpassen

en: Password Changed
de: Passwort geändert

en: Your password has been changed.
de: Ihr Passwort wurde geändert.

en: Error changing password
de: Fehler beim Ändern des Passworts

en: Password (again)
de: Passwort (erneut)

en: Change XMPP Password
de: XMPP-Passwort ändern

en: Please enter your new password
de: Bitte Ihr neues Passwort eingeben

en: Set User Info...
de: Benutzerinformation einstellen …

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
de: Passwort ändern…

note: }
en: Search for Users...
de: Nach Benutzern suchen…

en: Bad Request
de: Fehlerhafte Anfrage

en: Conflict
de: Konflikt

en: Feature Not Implemented
de: Funktion nicht umgesetzt

en: Forbidden
de: Verboten

en: Gone
de: Gegangen

en: Internal Server Error
de: Interner Server-Fehler

en: Item Not Found
de: Eintrag nicht gefunden

en: Malformed XMPP ID
de: Nicht wohlgeformte XMPP-ID

en: Not Acceptable
de: Nicht akzeptabel

en: Not Allowed
de: Unzulässig

en: Payment Required
de: Bezahlung erforderlich

en: Recipient Unavailable
de: Empfänger nicht verfügbar

en: Registration Required
de: Registrierung erforderlich

en: Remote Server Not Found
de: Remote-Server nicht verfügbar

en: Remote Server Timeout
de: Zeitüberschreitung beim Remote-Server

en: Server Overloaded
de: Server überlastet

en: Service Unavailable
de: Dienst nicht verfügbar

en: Subscription Required
de: Abonnement erforderlich

en: Unexpected Request
de: Unerwartete Anfrage

en: Authorization Aborted
de: Legitimierung abgebrochen

en: Incorrect encoding in authorization
de: Fehlerhafte Syntax in der Legitimierung

en: Invalid authzid
de: Ungültige authzid

en: Invalid Authorization Mechanism
de: Fehlerhafter Legitimierungsmechanismus

en: Authorization mechanism too weak
de: Legitimierungsmechanismus zu schwach

en: Incorrect username or password
de: Benutzername oder Passwort ungültig

en: Temporary Authentication Failure
de: Temporärer Legitimierungsfehler

en: Authentication Failure
de: Legitimierungsfehler

en: Bad Format
de: Fehlerhaftes Format

en: Bad Namespace Prefix
de: Fehlerhafter Namensraum-Präfix

en: Resource Conflict
de: Ressourcenkonflikt

en: Connection Timeout
de: Verbindungsabbruch nach Zeitüberschreitung

en: Host Gone
de: Server hat sich verabschiedet

en: Host Unknown
de: Unbekannter Rechner

en: Improper Addressing
de: Ungültiger Adressierung

en: Invalid ID
de: Ungültige ID

en: Invalid Namespace
de: Ungültiger Namensraum

en: Invalid XML
de: Ungültiges XML

en: Non-matching Hosts
de: Nicht übereinstimmende Rechner

en: Policy Violation
de: Richtlinien-Verletzung

en: Remote Connection Failed
de: Entfernte Verbindung fehlgeschlagen

en: Resource Constraint
de: Ressourcen-Einschränkung

en: Restricted XML
de: Eingeschränktes XML

en: See Other Host
de: Siehe anderer Rechner

en: System Shutdown
de: Systems wird heruntergefahren

en: Undefined Condition
de: Undefinierte Bedingung

en: Unsupported Encoding
de: Kodierung wird nicht unterstützt

en: Unsupported Stanza Type
de: Nicht unterstützter Blocktyp

en: Unsupported Version
de: Nicht unterstützte Version

en: XML Not Well Formed
de: XML ist nicht „wohlgeformt“

en: Stream Error
de: Stream-Fehler

en: Unable to ban user %s
de: Benutzer %s konnte nicht verbannt werden

en: Unknown affiliation: "%s"
de: Unbekannte Zugehörigkeit: „%s“

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
de: Benutzer %s konnte nicht zu „%s“ zugeordnet werden

en: Unknown role: "%s"
de: Unbekannte Funktion: „%s“

en: Unable to set role "%s" for user: %s
de: Funktion „%s“ für den Benutzer konnte nicht festgelegt werden: %s

en: Unable to kick user %s
de: Benutzer %s konnte nicht hinausgeworfen werden

en: Unable to ping user %s
de: Benutzer %s konnte nicht nicht angepingt werden

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
de: Anklopfen fehlgeschlagen, da nichts über %s bekannt ist.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
de: Anklopfen fehlgeschlagen, da %s vielleicht offline ist.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
de: Anklopfen fehlgeschlagen, da %s dies nicht unterstützt oder im Moment nicht möchte.

en: Buzz
de: Anklopfen

en: %s has buzzed you!
de: %s hat bei Ihnen angeklopft!

en: Buzzing %s...
de: %s anklopfen…

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
de: Medien-Sitzung mit %s konnte nicht gestartet werden: Ungültige JID

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
de: Medien-Sitzung mit %s konnte nicht gestartet werden: Benutzer ist nicht angemeldet

en: Unable to initiate media with %s: resource is not online
de: Medien-Sitzung mit %s konnte nicht gestartet werden: Ressource ist nicht verfügbar

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
de: Medien-Sitzung mit %s konnte nicht gestartet werden: Anwesenheit des Benutzers nicht abonniert

en: Media Initiation Failed
de: Medien-Initiierung fehlgeschlagen

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
de: Bitte wählen Sie die Ressource von %s, mir der Sie eine Medien-Sitzung starten möchten.

en: Select a Resource
de: Wählen Sie eine Ressource

en: Initiate Media
de: Medien initiieren

en: Account does not support PEP, can't set mood
de: Konto unterstützt kein PEP, Stimmung konnte nicht festgelegt weden

en: config:  Configure a chat room.
de: config:  Einen Chatraum einrichten.

en: configure:  Configure a chat room.
de: configure:  Einen Chatraum. einrichten

en: part [message]:  Leave the room.
de: part [Nachricht]:  Verlässt den Raum.

en: register:  Register with a chat room.
de: register:  Für einen Chatraum anmelden.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
de: topic [neues Thema]:  Thema ändern oder anzeigen.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
de: ban &lt;Benutzer&gt; [Grund]:  Verbannt einen Benutzer aus dem Raum.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
de: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [Spitzname1] [Spitzname2] …: Benutzer mit einer Mitgliedschaft für den Raum erfragen oder festlegen.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
de: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [Spitzname1] [Spitzname2] …: Benutzer mit einer Funktion für den Raum erfragen oder Benutzern eine Funktion zuweisen.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
de: invite &lt;Benutzer&gt; [Nachricht]:  Lädt einen Benutzer in den Raum ein.

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
de: join: &lt;Raum[@Server]&gt; [Passwort]:  Einen Chat betreten.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
de: kick &lt;Benutzer&gt; [Grund]:  Wirft einen Benutzer aus dem Raum hinaus.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
de: msg &lt;Benutzer&gt; &lt;Nachricht&gt;:  Sendet eine private Nachricht an einen anderen Benutzer.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
de: ping &lt;jid&gt;:	Ping an einen Benutzer/Komponente/Server senden.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
de: buzz: Einen Kontakt anrufen, um seine Aufmerksamkeit zu erhalten

en: mood: Set current user mood
de: mood: Setzt die aktuelle Benutzerstimmung

en: Extended Away
de: Abwesend (erweitert)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
de: XMPP-Protokoll-Plugin

en: Use old-style SSL
de: Alte SSL-Methode verwenden

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
de: Klartextlegitimierung über einen unverschlüsselten Kanal erlauben

en: Connect port
de: Verbindungsport

note: Account options
en: Connect server
de: Verbindungsserver

en: File transfer proxies
de: Proxys für Dateiübertragungen

en: BOSH URL
de: BOSH-URL

note: this should probably be part of global smiley theme settings * later on
en: Show Custom Smileys
de: Benutzerdefinierte Smileys anzeigen

en: %s has left the conversation.
de: %s hat das Gespräch verlassen.

en: Message from %s
de: Nachricht von %s

en: %s has set the topic to: %s
de: %s hat das Thema zu %s abgeändert

en: The topic is: %s
de: Das Thema ist: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
de: Nachrichtenzustellung an %s fehlgeschlagen: %s

en: XMPP Message Error
de: XMPP-Nachrichtenfehler

en: A custom smiley in the message is too large to send.
de: Ein benutzerdefinierter Smiley in der Nachricht ist zu groß, um gesendet zu werden.

en: XMPP stream header missing
de: Der XMPP-Datenstromkopf fehlt

en: XMPP Version Mismatch
de: XMPP-Versionskonflikt

en: XMPP stream missing ID
de: Fehlende ID im XMPP-Datenstrom

en: XML Parse error
de: Fehler beim Einlesen von XML-Daten

en: Error joining chat %s
de: Fehler beim Betreten des Chats %s

en: Error in chat %s
de: Fehler im Chat %s

en: Create New Room
de: Einen neuen Chat-Raum erstellen

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
de: Sie haben einen neuen Chat-Raum erstellt.  Möchten Sie den Raum konfigurieren oder akzeptieren Sie die Standardeinstellungen?

en: _Configure Room
de: Raum _konfigurieren

en: _Accept Defaults
de: Standards _akzeptieren

en: No reason
de: Ohne Ursache

en: You have been kicked: (%s)
de: Sie wurden hinausgeworfen: (%s)

en: Kicked (%s)
de: Hinausgeworfen (%s)

en: Unknown Error in presence
de: Unbekannter Fehlercode

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
de: Datei konnte nicht an %s gesendet, da der Client des Benutzers keine Dateiübertragung unterstützt

en: File Send Failed
de: Senden der Datei fehlgeschlagen

en: Unable to send file to %s, invalid JID
de: Nachricht an %s konnte nicht gesendet werden, ungültige JID

en: Unable to send file to %s, user is not online
de: Datei konnte nicht an %s gesendet werden, Benutzer ist nicht online

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
de: Datei konnte nicht an %s gesendet werden, Anwesenheit des Benutzers nicht abonniert

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
de: Bitte die Ressource von %s wählen, an die Sie eine Datei senden möchten

en: The queue for %s has reached its maximum length of %u.
de: Die Warteschlange für %s hat ihre maximale Länge von %u überschritten.

en: XMPP stream management
de: XMPP-Streams verwalten

en: Stanza queue is full
de: Stanza-Warteschlange ist voll

en: No further messages will be queued
de: Es werden keine weiteren Nachrichten in die Warteschlange gestellt.

en: Afraid
de: Ängstlich, besorgt

en: Amazed
de: Verblüfft

en: Amorous
de: Sinnlich

en: Angry
de: Verärgert

en: Annoyed
de: Ärgerlich

en: Anxious
de: Ängstlich, unruhig

en: Aroused
de: Aufgerüttelt

en: Ashamed
de: Beschämt

en: Bored
de: Gelangweilt

en: Brave
de: Tapfer

en: Calm
de: Beruhigt

en: Cautious
de: Zurückhaltend

en: Cold
de: Unterkühlt

en: Confident
de: Zuversichtlich

en: Confused
de: Verwirrt

en: Contemplative
de: Nachdenklich

en: Contented
de: Zufrieden

en: Cranky
de: Schrullig

en: Crazy
de: Verrückt

en: Creative
de: Kreativ

en: Curious
de: Neugierig

en: Dejected
de: Niedergeschlagen

en: Depressed
de: Deprimiert

en: Disappointed
de: Enttäuscht

en: Disgusted
de: Empört

en: Dismayed
de: Bestürzt

en: Distracted
de: Abgelenkt

en: Embarrassed
de: Verlegen

en: Envious
de: Neidisch

en: Excited
de: Aufgeregt

en: Flirtatious
de: Verführerisch

en: Frustrated
de: Frustriert

en: Grateful
de: Dankbar, erkenntlich

en: Grieving
de: Trauernd

en: Grumpy
de: Brummig

en: Guilty
de: Schuldig

en: Happy
de: Erfreut

en: Hopeful
de: Hoffnungsvoll

en: Hot
de: Heiß

en: Humbled
de: Gedemütigt

en: Humiliated
de: Erniedrigt

en: Hungry
de: Hungrig

en: Hurt
de: Verletzt

en: Impressed
de: Beeindruckt

en: In awe
de: Ehrfurchtsvoll

en: In love
de: Verliebt

en: Indignant
de: Entrüstet

en: Interested
de: Interessiert

en: Intoxicated
de: Betrunken

en: Invincible
de: Unbesiegbar

en: Jealous
de: Eifersüchtig

en: Lonely
de: Einsam

en: Lost
de: Verloren

en: Lucky
de: Glücklich

en: Mean
de: Gemein

en: Moody
de: Launisch

en: Nervous
de: Reizbar

en: Neutral
de: Gleichgültig

en: Offended
de: Beleidigt

en: Outraged
de: Empört

en: Playful
de: Verspielt

en: Proud
de: Stolz

en: Relaxed
de: Entspannt

en: Relieved
de: Erleichtert

en: Remorseful
de: Reumütig

en: Restless
de: Ruhelos

en: Sad
de: Traurig

en: Sarcastic
de: Sarkastisch

en: Satisfied
de: Befriedigt

en: Serious
de: Ernsthaft

en: Shocked
de: Schockiert

en: Shy
de: Schüchtern

en: Sick
de: Krank

en: Sleepy
de: Schläfrig

en: Spontaneous
de: Spontan

en: Stressed
de: Gestresst

en: Strong
de: Stark

en: Surprised
de: Überrascht

en: Thankful
de: Dankbar, froh

en: Thirsty
de: Durstig

en: Tired
de: Müde

en: Undefined
de: Undefiniert

en: Weak
de: Schwach

en: Worried
de: Besorgt, beunruhigt

en: Set User Nickname
de: Spitznamen des Benutzers festlegen

en: Please specify a new nickname for you.
de: Bitte neuen Spitznamen für sich selbst festlegen.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
de: Diese Information ist sichtbar für alle Kontakte in Ihrer Kontaktliste. Wählen Sie daher etwas geeignetes.

en: Set
de: Festlegen

en: Set Nickname...
de: Spitznamen festlegen…

en: Actions
de: Aktionen

en: Select an action
de: Aktion auswählen

en: Required parameters not passed in
de: Erforderliche Parameter nicht übergeben

en: Unable to write to network
de: Zum Netzwerk konnte nicht gesendet werden

en: Unable to read from network
de: Vom Netzwerk konnte nicht empfangen werden

en: Error communicating with server
de: Kommunikationsfehler mit dem Server

en: Conference not found
de: Konferenz nicht gefunden

en: Conference does not exist
de: Konferenz existiert nicht

en: A folder with that name already exists
de: Ein Ordner mit diesem Namen existiert schon

en: Not supported
de: Nicht unterstützt

en: Password has expired
de: Passwort ist abgelaufen

en: Incorrect password
de: Falsches Passwort

en: User not found
de: Benutzer konnte nicht gefunden werden

en: Account has been disabled
de: Konto wurde deaktiviert

en: The server could not access the directory
de: Server konnte nicht auf das Verzeichnis zugreifen

en: Your system administrator has disabled this operation
de: Ihr Systemadministrator hat diese Operation deaktiviert

en: The server is unavailable; try again later
de: Der Server ist nicht erreichbar; Versuchen Sie es später erneut

en: Cannot add a contact to the same folder twice
de: Kann einen Kontakt nicht zweimal zum gleichen Ordner hinzufügen

en: Cannot add yourself
de: Kann Sie nicht selbst hinzufügen

en: Master archive is misconfigured
de: Master-Archiv ist fehlerhaft konfiguriert

en: Could not recognize the host of the username you entered
de: Rechnernamen des Benutzers, den Sie eingegeben haben, konnte nicht erkannt werden

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
de: Ihr Konto wurde wegen zu vielen falsch eingegebenen Passworten gesperrt

en: You cannot add the same person twice to a conversation
de: Sie können die selbe Person nicht zwei mal zu einem Gespräch hinzufügen

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
de: Maximale Anzahl an erlaubten Kontakten ist erreicht

en: You have entered an incorrect username
de: Sie haben einen ungültigen Benutzernamen eingegeben

en: An error occurred while updating the directory
de: Fehler beim Aktualisieren des Ordners

en: Incompatible protocol version
de: Inkompatible Protokollversion

en: The user has blocked you
de: Der Benutzer hat Sie gesperrt

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
de: Diese Evaluationsversion erlaubt nicht mehr als 10 Nutzer die gleichzeitig mitgeschnitten werden

en: The user is either offline or you are blocked
de: Der Benutzer ist entweder offline oder Sie wurden gesperrt

en: Unknown error: 0x%X
de: Unbekannter Fehler: 0x%X

en: Unable to login: %s
de: Anmeldung fehlgeschlagen: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
de: Senden der Nachricht fehlgeschlagen. Details des Benutzer konnten nicht abgerufen werden (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
de: %s konnte nicht zu Ihrer Kontaktliste hinzufügt werden (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
de: Senden der Nachricht fehlgeschlagen (%s).

en: Unable to invite user (%s).
de: Einladen des Benutzers fehlgeschlagen (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
de: Senden der Nachricht an %s fehlgeschlagen. Konferenz konnte nicht erstellt werden (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
de: Senden der Nachricht fehlgeschlagen. Konferenz konnte nicht erstellt werden (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
de: Fehler beim Verschieben des Benutzers %s in den Ordner %s auf der serverseitigen Liste. Fehler beim Erstellen des Ordners (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
de: Hinzufügen des Benutzers %s zur Kontaktliste fehlgeschlagen. Fehler beim Erstellen des Ordners auf der serverseitigen Liste (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
de: Details für den Benutzer %s konnten nicht abgerufen werden (%s).

en: Unable to add user to privacy list (%s).
de: Hinzufügen des Benutzers zu Ihrer Privatsphäre-Liste fehlgeschlagen (%s).

en: Unable to add %s to deny list (%s).
de: %s konnte nicht zu Ihrer Verweigerungsliste hinzufügt werden (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
de: %s konnte nicht zu Ihrer Genehmigungsliste hinzufügt werden (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
de: %s konnte nicht aus Ihrer Datenschutz-Liste entfernt werden (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
de: Änderungen an den serverseitigen Datenschutz-Einstellungen fehlgeschlagen (%s).

en: Unable to create conference (%s).
de: Erstellen der Konferenz fehlgeschlagen (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
de: Kommunikationsfehler mit dem Server. Verbindung wird beendet.

en: Telephone Number
de: Telefonnummer

en: Location
de: Ort

en: Department
de: Abteilung

en: Personal Title
de: Persönlicher Titel

en: Mailstop
de: Ablage

en: User ID
de: Benutzerkennung

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
de: Vollständiger Name

en: GroupWise Conference %d
de: GroupWise-Konferenz %d

en: Authenticating...
de: Legitimierung wird durchgeführt …

en: Waiting for response...
de: Warten auf Antwort…

en: %s has been invited to this conversation.
de: %s wurde zu dieser Unterhaltung eingeladen.

en: Invitation to Conversation
de: Einladung zur Unterhaltung

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
de: Einladung von: %s
    
    Gesendet: %s

en: Would you like to join the conversation?
de: Möchten Sie an der Konferenz teilnehmen?

en: You have signed on from another location
de: Sie haben sich von einem anderen Ort angemeldet

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
de: %s scheint offline zu sein und hat die Nachricht, die Sie gerade gesendet haben, nicht empfangen.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
de: Herstellen der Verbindung zum Server fehlgeschlagen. Bitte geben Sie die Adresse des Servers ein, mit dem Sie sich verbinden möchten.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
de: Diese Konferenz wurde geschlossen. Es können keine Nachrichten mehr gesendet werden.

en: Busy
de: Beschäftigt

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
de: Novell GroupWise Messenger Protokoll-Plugin

en: Server address
de: Server-Adresse

en: Server port
de: Server-Port

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
de: <b>Gruppentitel:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
de: <b>Notizengruppenkennung:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
de: Info zur Gruppe %s

en: Notes Address Book Information
de: Notizenadressbuchinformation

en: Invite Group to Conference...
de: Gruppe zu Konferenz einladen…

en: Get Notes Address Book Info
de: Notizenadressbuchinformation anzeigen

en: Sending Handshake
de: Handshake senden

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
de: Auf Bestätigung des Handshakes warten

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
de: Handshake bestätigt, Anmeldung wird gesendet

en: Waiting for Login Acknowledgement
de: Auf Anmeldebestätigung wird gewartet

en: Login Redirected
de: Anmeldung wird umgeleitet

en: Forcing Login
de: Anmeldung erzwingen

en: Login Acknowledged
de: Anmeldung bestätigt

en: Starting Services
de: Dienste werden gestartet

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
de: Ein Sametime-Administrator hat die folgende Ankündigung auf Server %s gemacht

en: Sametime Administrator Announcement
de: Sametime-Administrator-Ankündigung

en: Announcement from %s
de: Ankündigung von %s

en: Conference Closed
de: Konferenz geschlossen

en: Unable to send message:
de: Nachricht konnte nicht gesendet werden

en: Unable to send message to %s:
de: Nachricht an %s konnte nicht gesendet werden:

en: Place Closed
de: Geschlossener Raum

en: Microphone
de: Mikrofon

en: Speakers
de: Lautsprecher

en: Video Camera
de: Videokamera

en: File Transfer
de: Dateiübertragung

en: Supports
de: Unterstützt

en: External User
de: Externer Benutzer

en: Create conference with user
de: Konferenz mit dem Benutzer beginnen

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
de: Bitte geben Sie ein Thema für die neue Konferenz und eine Einladungsnachricht für %s ein

en: New Conference
de: Neue Konferenz

en: Create
de: Erstellen

en: Available Conferences
de: Verfügbare Konferenzen

en: Create New Conference...
de: Neue Konferenz erstellen…

en: Invite user to a conference
de: Benutzer zu einer Konferenz einladen

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
de: Wählen Sie eine Konferenz von der Liste, zu der Sie den Benutzer %s einladen möchten. Wählen Sie „Neue Konferenz erzeugen“, wenn Sie den Benutzer zu einer neuen Konferenz einladen möchten.

en: Invite to Conference
de: Zu Konferenz einladen

en: Invite to Conference...
de: Zu Konferenz einladen…

en: Send TEST Announcement
de: TEST-Nachricht senden

en: Topic:
de: Thema:

en: A server is required to connect this account
de: Es wird ein Server benötigt, um dieses Konto zu verbinden

en: Unknown (0x%04x)<br>
de: Unbekannt (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
de: Letzter bekannter Client

en: User Name
de: Benutzername

en: Sametime ID
de: Sametime-ID

en: An ambiguous user ID was entered
de: Eine mehrdeutige ID wurde angegeben

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
de: Der Bezeichner '%s' kann sich vielleicht auf einen der folgenden Benutzer beziehen. Bitte wählen Sie den korrekten Benutzer aus der untenstehenden Liste, um ihn zu Ihrer Kontaktliste hinzuzufügen.

en: Select User
de: Benutzer wählen

en: Unable to add user: user not found
de: Benutzer konnte nicht hinzugefügt werden: Benutzer wurde nicht gefunden

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
de: Der Bezeichner '%s' passt zu keinem der Benutzer in Ihrer Sametime-Community. Der Eintrag wurde von Ihrer Kontaktliste entfernt.

en: Unable to add user
de: Benutzer konnte nicht hinzufügt werden

en: Error reading file %s: 
    %s
de: Fehler beim Lesen von %s: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
de: Entfernt gespeicherte Kontaktliste

en: Buddy List Storage Mode
de: Kontaktlisten-Speicherungsmethode

en: Local Buddy List Only
de: Nur lokale Kontaktliste

en: Merge List from Server
de: Mit Kontaktliste des Servers zusammenführen

en: Merge and Save List to Server
de: Kontaktliste zusammenführen und zum Server exportieren

en: Synchronize List with Server
de: Kontaktliste mit Server abgleichen

en: Import Sametime List for Account %s
de: Sametime-Kontaktliste für Konto %s importieren

en: Export Sametime List for Account %s
de: Sametime-Kontaktliste für Konto %s exportieren

en: Unable to add group: group exists
de: Gruppe konnte nicht hinzugefügt werden: Gruppe existiert bereits

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
de: Eine Gruppe mit dem Namen '%s' existiert bereits in Ihrer Kontaktliste.

en: Unable to add group
de: Gruppe konnte nicht hinzugefügt werden

en: Possible Matches
de: Mögliche Übereinstimmungen

en: Notes Address Book group results
de: Notizen der Adressbuchgruppenergebnisse

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
de: Der Bezeichner „%s“ bezieht sich möglicherweise auf eine der folgenden Notizenadressbuchgruppen. Bitte wählen Sie die richtige Gruppe aus der Liste, um sie Ihrer Kontaktliste hinzuzufügen.

en: Select Notes Address Book
de: Wählen Sie das Notes-Adressbuch

en: Unable to add group: group not found
de: Gruppe konnte nicht hinzugefügt werden: Gruppe nicht gefunden

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
de: Der Bezeichner '%s' stimmt mit keiner Notes-Adressbuchgruppe in Ihrer Sametime-Community überein.

en: Notes Address Book Group
de: Notes-Adressbuchgruppe

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
de: Geben Sie den Namen einer Notes-Adressbuchgruppe in das Feld ein um die Gruppe und ihre Mitglieder zu Ihrer Kontaktliste hinzuzufügen.

en: Search results for '%s'
de: Suchergebnisse für '%s'

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
de: Der Bezeichner '%s' kann sich vielleicht zu einem der folgenden Benutzer beziehen. Mehr als ein Benutzer wurde mit dem gleichen Namen gefunden. Sie können diese Benutzer zu Ihrer Kontaktliste hinzufügen oder ihnen Nachrichten senden, indem Sie die folgenden Aktions-Schaltfächen verwenden.

en: Search Results
de: Suchergebnisse

en: No matches
de: Keine Übereinstimmung

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
de: Der Bezeichner '%s' stimmt mit keinem Benutzer in Ihrer Sametime-Community überein.

en: No Matches
de: Keine Übereinstimmung

en: Search for a user
de: Nach Benutzer suchen

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
de: Geben die einen Namen oder den Teil einer ID in das folgende Feld ein, um nach entsprechenden Benutzern in Ihrer Sametime-Community zu suchen.

en: User Search
de: Benutzersuche

en: Import Sametime List...
de: Sametime-Liste importieren…

en: Export Sametime List...
de: Sametime-Liste exportieren…

en: Add Notes Address Book Group...
de: Notes-Adressbuch-Gruppe hinzufügen…

en: User Search...
de: Benutzersuche…

en: Force login (ignore server redirects)
de: Anmeldung erzwingen (Serverumleitungen ignorieren)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
de: Client-Identität verbergen

en: User %s is not present in the network
de: Der Benutzer %s ist nicht im Netzwerk verfügbar

en: Key Agreement
de: Schlüsselaustausch

en: Cannot perform the key agreement
de: Schlüsselaustausch konnte nicht durchgeführt werden

en: Error occurred during key agreement
de: Beim Schlüsselaustausch ist ein Fehler aufgetreten

en: Key Agreement failed
de: Schlüsselaustausch fehlgeschlagen

en: Timeout during key agreement
de: Zeitüberschreitung beim Schlüsselaustausch

en: Key agreement was aborted
de: Schlüsselaustausch wurde abgebrochen

en: Key agreement is already started
de: Schlüsselaustausch wurde schon gestartet

en: Key agreement cannot be started with yourself
de: Schlüsselaustausch kann nicht mit Ihnen selbst gestartet werden

en: The remote user is not present in the network any more
de: Der entfernte Benutzer ist nicht mehr im Netzwerk präsent

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
de: Anfrage nach Schlüsselaustausch wurde von %s empfangen. Möchten Sie den Schlüsselaustausch durchführen?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
de: Der entfernte Benutzer wartet auf den Schlüsselaustausch mit:
    Remote-Computer: %s
    Remote-Port: %d

en: Key Agreement Request
de: Anfrage nach Schlüsselaustausch

en: IM With Password
de: IM mit Passwort

en: Cannot set IM key
de: IM-Schlüssel konnte nicht festgelegt werden

en: Set IM Password
de: IM-Passwort festlegen

en: Get Public Key
de: Öffentlichen Schlüssel abrufen

en: Cannot fetch the public key
de: Öffentlichen Schlüssel konnte nicht abgerufen werden

en: Show Public Key
de: Öffentlichen Schlüssel anzeigen

en: Could not load public key
de: Öffentlichen Schlüssel konnte nicht geladen werden

en: User Information
de: Benutzerinformation

en: Cannot get user information
de: Benutzerinformation konnten nicht abgerufen werden

en: The %s buddy is not trusted
de: Der Kontakt %s ist nicht vertrauenswürdig

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
de: Sie können keine Kontakt-Benachrichtigungen empfangen solange Sie nicht seinen/ihren öffentlichen Schlüssel importieren.  Sie können des „Öffentlichen Schlüssel abrufen“-Befehl verwenden, um den öffentlichen Schlüssel zu erhalten.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
de: Öffnen…

en: The %s buddy is not present in the network
de: Der Benutzer %s ist nicht im Netzwerk anwensend

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
de: Um einen Benutzer hinzufügen zu können, müssen Sie seinen öffentlichen Schlüssel importieren. Drücken Sie auf Import, um den öffentlichen Schlüssel zu importieren.

en: _Import...
de: _Import…

en: Select correct user
de: Wählen Sie den richtigen Benutzer

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
de: Es gibt mehr als einen Benutzer mit dem gleichen öffentlichen Schlüssel. Wählen Sie den richtigen Benutzer aus, der zur Kontakliste hinzugefügt werden soll.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
de: Es gibt mehr als einen Benutzer mit gleichem Namen. Wählen Sie den richtigen Benutzer aus, der zur Kontaktliste hinzugefügt werden soll.

en: Detached
de: Unbeteiligt

en: Indisposed
de: Verhindert

en: Wake Me Up
de: Wecke mich auf

en: Hyper Active
de: Aufgedreht

en: In Love
de: Verliebt

en: User Modes
de: Benutzermodi

en: Preferred Contact
de: Bevorzugter Kontakt

en: Preferred Language
de: Bevorzugte Sprache

en: Device
de: Gerät

en: Timezone
de: Zeitzone

en: Geolocation
de: Geographische Koordinaten

en: Reset IM Key
de: IM-Schlüssel zurücksetzen

en: IM with Key Exchange
de: IM mit Schlüsselaustausch

en: IM with Password
de: IM mit Passwort

en: Get Public Key...
de: Öffentlichen Schlüssel abrufen…

en: Kill User
de: Benutzer hinauswerfen

en: Draw On Whiteboard
de: Auf Whiteboard zeichnen

en: Channel %s does not exist in the network
de: Kanal %s existiert nicht im Netzwerk

en: Channel Information
de: Kanalinformation

en: Cannot get channel information
de: Kanalinformation konnte nicht abgerufen werden

en: <b>Channel Name:</b> %s
de: <b>Kanalname:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
de: <br><b>Benutzeranzahl:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
de: <br><b>Gründer des Kanals:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
de: <br><b>Kanal-Chiffrierung:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
de: <br><b>Kanal-HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
de: <br><b>Thema des Kanals:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
de: <br><b>Kanal-Modi:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
de: <br><b>Schlüssel-Fingerabdruck des Gründers:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
de: <br><b>Schlüssel-Babbleprint des Gründers:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
de: Öffentlichen Schlüssel des Kanals hinzufügen

note: Add new public key
en: Open Public Key...
de: Öffentlichen Schlüssel öffnen…

en: Channel Passphrase
de: Kanal-Passphrase

en: Channel Public Keys List
de: Liste der öffentlichen Schlüssel des Kanals

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
de: Die Kanallegitimierung wird verwendet, um einen Kanal vor unbefugtem Zugriff zu schützen. Die Legitimierung kann auf Passphrasen und digitalen Signaturen basieren. Wenn die Passphrasenvariante gewählt wird, braucht man eine Passphrase, um den Kanal betreten zu können. Wenn digitale öffentliche Schlüssel gewählt werden, können nur solche Benutzer den Kanal betreten, deren Schlüssel aufgelistet sind.

en: Channel Authentication
de: Kanallegitimierung

en: Add / Remove
de: Hinzufügen / Entfernen

en: Group Name
de: Gruppenname

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
de: Bitte geben Sie für den Kanal %s den Namen der privaten Gruppe und die Passphrase an.

en: Add Channel Private Group
de: Private Gruppe im Kanal hinzufügen

en: User Limit
de: Benutzerbegrenzung

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
de: Benutzerlimit des Kanals festlegen. Wählen Sie 0, um das Limit aufzuheben.

en: Invite List
de: Einladungsliste

en: Ban List
de: Verbannungsliste

en: Add Private Group
de: Private Gruppe hinzufügen

en: Reset Permanent
de: Permanent zurücksetzen

en: Set Permanent
de: Permanent setzen

en: Set User Limit
de: Benutzerbegrenzung einstellen

en: Reset Topic Restriction
de: Themenbeschränkung zurücksetzen

en: Set Topic Restriction
de: Themenbeschränkung festlegen

en: Reset Private Channel
de: Privaten Kanal zurücksetzen

en: Set Private Channel
de: Privaten Kanal festlegen

en: Reset Secret Channel
de: Geheimen Kanal zurücksetzen

en: Set Secret Channel
de: Geheimen Kanal festlegen

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
de: Sie müssen den Kanal %s betreten, bevor Sie die private Gruppe betreten können

en: Join Private Group
de: Private Gruppe betreten

en: Cannot join private group
de: Private Gruppe konnte nicht betreten werden.

en: Call Command
de: Befehl aufrufen

en: Cannot call command
de: Befehl nicht aufrufbar

en: Unknown command
de: Unbekannter Befehl

en: Secure File Transfer
de: Verschlüsselte Dateiübertragungen

en: Error during file transfer
de: Fehler bei der Dateiübertragung

en: Remote disconnected
de: Die entfernte Seite hat sich abgemeldet

en: Permission denied
de: Zugriff verweigert

en: Key agreement failed
de: Schlüsselaustausch ist fehlgeschlagen

en: Connection timed out
de: Verbindungsabbruch wegen Zeitüberschreitung

en: Creating connection failed
de: Verbindungsherstellung fehlgeschlagen

en: File transfer session does not exist
de: Dateiübertragungssitzung existiert nicht

en: No file transfer session active
de: Keine Dateiübertragungssitzung aktiv

en: File transfer already started
de: Dateiübertragung wurde schon gestartet

en: Could not perform key agreement for file transfer
de: Schlüsselaustausch für die Dateiübertragung konnte nicht vollzogen werden

en: Could not start the file transfer
de: Dateiübertragung konnte nicht gestartet werden

en: Cannot send file
de: Datei konnte nicht gesendet werden

en: Error occurred
de: Fehler aufgetreten

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
de: %s hat das Thema von <I>%s</I> zu %s abgeändert

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
de: <I>%s</I> setzt die Kanalmodi von <I>%s</I> auf: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
de: <I>%s</I> entfernte alle Kanalmodi auf <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
de: <I>%s</I> setzte die Modi von <I>%s</I> auf: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
de: <I>%s</I> entfernte alle Kanalmodi von <I>%s's</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
de: Sie wurden aus <I>%s</I> hinausgeworfen von <I>%s</I> (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
de: Sie wurden hinausgeworfen von %s (%s)

en: Killed by %s (%s)
de: Hinausgeworfen durch %s (%s)

en: Server signoff
de: Server abgemeldet

en: Personal Information
de: Persönliche Informationen

en: Birth Day
de: Geburtstag

en: Job Role
de: Position

en: Organization
de: Organisation

en: Unit
de: Abteilung

en: Note
de: Bemerkung

en: Join Chat
de: Chat betreten

en: You are channel founder on <I>%s</I>
de: Sie sind der Gründer des Kanals <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
de: Gründer des Kanals <I>%s</I> ist <I>%s</I>

en: Real Name
de: Echter Name

en: Status Text
de: Statustext

en: Public Key Fingerprint
de: Öffentlicher Schlüssel-Fingerabdruck

en: Public Key Babbleprint
de: Öffentlicher Schlüssel-Babbleprint

en: _More...
de: _Mehr…

en: Detach From Server
de: Vom Server trennen

en: Cannot detach
de: Trennung fehlgeschlagen

en: Cannot set topic
de: Thema konnte nicht zurückgesetzt werden

en: Failed to change nickname
de: Spitzname konnte nicht geändert werden

en: Roomlist
de: Raumliste

en: Cannot get room list
de: Raumliste konnte nicht abgerufen werden

en: Network is empty
de: Netzwerk ist leer

en: No public key was received
de: Kein öffentlicher Schlüssel empfangen

en: Server Information
de: Serverinformation

en: Cannot get server information
de: Serverinformation konnten nicht abgerufen werden

en: Server Statistics
de: Serverstatistik

en: Cannot get server statistics
de: Serverstatistik konnte nicht abgerufen werden

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
de: Lokale Server-Startzeit: %s
    Lokale Server-Uptime: %s
    Lokale Server-Clients: %d
    Lokale Server-Kanäle: %d
    Lokale Server-Operatoren: %d
    Lokale Router-Operatoren: %d
    Lokale Zell-Clients: %d
    Lokale Zell-Kanäle: %d
    Lokale Zell-Server: %d
    Clients insgesamt: %d
    Kanäle insgesamt: %d
    Server insgesamt: %d
    Router insgesamt: %d
    Server-Operatoren insgesamt: %d
    Router-Operatoren insgesamt: %d

en: Network Statistics
de: Netzwerkstatistik

en: Ping failed
de: Ping fehlgeschlagen

en: Ping reply received from server
de: Ping-Antwort vom Server empfangen

en: Could not kill user
de: Benutzer konnte nicht hinausgeworfen werden

en: WATCH
de: Beobachten

en: Cannot watch user
de: Benutzer kann nicht beobachtet werden

en: Resuming session
de: Sitzung wird fortgesetzt

en: Authenticating connection
de: Verbindung wird legitimiert

en: Verifying server public key
de: Überprüfung des öffentlichen Schlüssels des Servers

en: Passphrase required
de: Passphrase erforderlich

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
de: Öffentlicher Schlüssel von %s wurde empfangen. Ihre lokale Kopie stimmt nicht mit diesem Schlüssel überein. Möchten Sie trotzdem diesen (neuen) Schlüssel akzeptieren?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
de: Öffentlicher Schlüssel von %s wurde empfangen. Möchten Sie diesen öffentlichen Schlüssel akzeptieren?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
de: Fingerabdruck und Babbleprint für den Schlüssel von %s sind:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
de: Öffentlichen Schlüssel ansehen

en: _View...
de: _Ansehen…

en: Unsupported public key type
de: Nicht unterstützter Typ für den öffentlichen Schlüssel

en: Disconnected by server
de: Abgemeldet vom Server

en: Error connecting to SILC Server
de: Fehler beim Verbinden mit dem SILC-Server

en: Key Exchange failed
de: Schlüsselaustausch gescheitert

en: Authentication failed
de: Legitimierung fehlgeschlagen

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
de: Das Fortsetzen der angehaltenen Sitzung ist fehlgeschlagen. Bitte drücken Sie „Neu Verbinden“, um eine neue Verbindung zu erzeugen.

en: Performing key exchange
de: Schlüsselaustausch

en: Unable to load SILC key pair
de: SILC-Schlüsselpaar konnte nicht geladen werden

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
de: Mit SILC-Server verbinden

en: Out of memory
de: Kein Speicher verfügbar

en: Unable to initialize SILC protocol
de: SILC-Protokoll konnte nicht initialisiert werden

en: Error loading SILC key pair
de: Fehler beim Laden des SILC-Schlüsselpaares

en: Your Current Mood
de: Ihre aktuelle Stimmung

en: 
    Your Preferred Contact Methods
de: 
    Ihre gewünschten Kontaktmethoden

en: Video conferencing
de: Videokonferenz

en: Your Current Status
de: Ihr aktueller Status

en: Online Services
de: Online-Dienste

en: Let others see what services you are using
de: Andere Benutzer können sehen, welche Dienste Sie nutzen

en: Let others see what computer you are using
de: Andere Benutzer können sehen, welchen Computer Sie nutzen

en: Your VCard File
de: Ihre VCard-Datei

en: Timezone (UTC)
de: Zeitzone (UTC)

en: User Online Status Attributes
de: Online-Statusattribute des Benutzers

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
de: Sie können anderen Benutzern Ihre Verbindungsinformationen und persönliche Informationen zugänglich machen. Bitte füllen Sie die Informationen aus, die andere Benutzer von Ihnen sehen können.

en: Message of the Day
de: Nachricht des Tages

en: No Message of the Day available
de: Keine Nachricht-des-Tages verfügbar

en: There is no Message of the Day associated with this connection
de: Es gibt keine Nachricht-des-Tages zu dieser Verbindung

en: Create New SILC Key Pair
de: Neues SILC-Schlüsselpaar erstellen

en: Passphrases do not match
de: Passphrasen sind nicht identisch

en: Key Pair Generation failed
de: Schlüsselerzeugung ist fehlgeschlagen

en: Key length
de: Schlüssellänge

en: Public key file
de: Öffentlicher Schlüssel (Datei)

en: Private key file
de: Privater Schlüssel (Datei)

en: Passphrase (retype)
de: Passphrase (erneut)

en: Generate Key Pair
de: Schlüsselpaar erzeugen

en: Online Status
de: Online-Status

en: View Message of the Day
de: Nachricht des Tages anschauen

en: Create SILC Key Pair...
de: SILC-Schlüsselpaar erstellen…

en: User <I>%s</I> is not present in the network
de: Benutzer <I>%s</I> ist nicht im Netzwerk präsent

en: Topic too long
de: Thema zu lang

en: You must specify a nick
de: Sie müssen einen Spitznamen angeben

en: channel %s not found
de: Kanal %s konnte nicht gefunden werden

en: channel modes for %s: %s
de: Kanal-Modi für %s: %s

en: no channel modes are set on %s
de: Für den Kanal %s sind keine Kanal-Modi gesetzt

en: Failed to set cmodes for %s
de: Setzen der cmodes für %s gescheitert

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
de: Unbekannter Befehl: %s, (möglicherweise ein Bug)

en: part [channel]:  Leave the chat
de: part [Kanal]:  Den Chat verlassen

en: leave [channel]:  Leave the chat
de: leave [Kanal]:  Den Chats verlassen

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
de: topic [&lt;neues Thema&gt;]:  Thema ändern oder anzeigen

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
de: join &lt;Kanal&gt; [&lt;Passwort&gt;]:  Chat in diesem Netzwerk betreten

en: list:  List channels on this network
de: list:  Listet Kanäle in diesem Netzwerk auf

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
de: whois &lt;Spitzname&gt;:  Informationen zum Spitznamen anzeigen

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
de: msg &lt;Benutzer&gt; &lt;Nachricht&gt;:  Sendet eine private Nachricht an einen anderen Benutzer

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
de: query &lt;Spitzname&gt; [&lt;Nachricht&gt;]:  Sendet eine private Nachricht an einen Benutzer

en: motd:  View the server's Message Of The Day
de: motd:  Nachricht des Tages vom Server anzeigen

en: detach:  Detach this session
de: detach:  Sitzung beenden

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
de: quit [Nachricht]:  Trennung vom Server mit einer optionalen Nachricht

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
de: call &lt;Befehl&gt;:  Ruft einen Silc-Client-Befehl auf

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
de: kill &lt;Spitzname&gt; [-pubkey|&lt;Grund&gt;]:  Wirft einen Spitznamen hinaus

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
de: nick &lt;neuer Spitzname&gt;:  Ändert ihren Spitznamen

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
de: whowas &lt;Spitzname&gt;:  Ruft Informationen zu einem Benutzer ab

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
de: cmode &lt;Kanal&gt; [+|-&lt;Modi&gt;] [Argumente]:  Kanal-Modi ändern oder anzeigen

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
de: cumode &lt;Kanal&gt; +|-&lt;Modi&gt; &lt;Spitzname&gt;:  Modi des Benutzers auf dem Kanal ändern

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
de: umode &lt;Benutzeroptionen&gt;:  Ihre Benutzeroptionen im Netzwerk festlegen

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
de: oper &lt;Spitzname&gt; [-pubkey]:  Privilegien des Server-Operators anfordern

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
de: invite &lt;Kanal&gt; [-|+]&lt;Spitzname&gt;:  Benutzer einladen oder Benutzer zur Einladungsliste des Kanals hinzufügen oder von der Einladungsliste entfernen

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
de: kick &lt;Kanal&gt; &lt;Spitzname&gt; [Kommentar]:  Kickt einen Benutzer aus dem Kanal

en: info [server]:  View server administrative details
de: info [Server]:  Administrative Details des Servers ansehen

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
de: ban [&lt;Kanal&gt; +|-&lt;Spitzname&gt;]:  Verbannt einen Benutzer vom Kanal

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
de: getkey &lt;Spitzname|Server&gt;:  Öffentlichen Schlüssel der Servers oder des Benutzers abrufen

en: stats:  View server and network statistics
de: stats:  Server- und Netzwerkstatistik ansehen

en: ping:  Send PING to the connected server
de: ping:  Sendet PING an den verbundenen Server

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
de: users &lt;Kanal&gt;:  Benutzer im Kanal auflisten

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
de: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;Kanal/Kanäle&gt;:  Bestimmte Benutzer im Kanal / in den Kanälen auflisten

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
de: SILC-Protokoll-Plugin

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
de: Verschlüsselte Internet Live Konferenz (SILC) Protokoll

en: Network
de: Netzwerk

en: Public Key file
de: Öffentlicher Schlüssel (Datei)

en: Private Key file
de: Privater Schlüssel (Datei)

en: Cipher
de: Verschlüsselung

en: Use Perfect Forward Secrecy
de: Perfekt fortgesetzte Geheimhaltung (PFS) verwenden

en: Public key authentication
de: Legitimierung mit öffentlichem Schlüssel

en: Block IMs without Key Exchange
de: IMs ohne Schlüsselaustausch sperren

en: Block messages to whiteboard
de: Nachrichten zum Whiteboard sperren

en: Automatically open whiteboard
de: Whiteboard automatisch öffnen

en: Digitally sign and verify all messages
de: Alle IM-Nachrichten digital unterschreiben und überprüfen

en: Creating SILC key pair...
de: SILC-Schlüsselpaar erstellen…

en: Unable to create SILC key pair
de: SILC-Schlüsselpaar konnte nicht erstellt werden

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
de: Echter Name: 	%s

en: User Name: 	%s
de: Benutzername: 	%s

en: Email: 		%s
de: E-Mail: 		%s

en: Host Name: 	%s
de: Rechnername: 	%s

en: Organization: 	%s
de: Organisation: 	%s

en: Country: 	%s
de: Land: 	%s

en: Algorithm: 	%s
de: Algorithmus: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
de: Schlüssellänge: 	%d Bits

en: Public Key Fingerprint:
    %s
de: Fingerabdruck des öffentlichen Schlüssels:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
de: Öffentlicher Schlüssel Babbleprint:
    %s

en: Public Key Information
de: Informationen zum öffentlichen Schlüssel

en: Paging
de: Funkruf

en: Video Conferencing
de: Videokonferenz

en: Computer
de: Rechner

en: Mobile Phone
de: Handynummer

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
de: %s hat eine Nachricht zum Whiteboard gesendet. Möchten Sie das Whiteboard öffnen?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
de: %s hat eine Nachricht zum Whiteboard im Kanal %s gesendet. Möchten Sie das Whiteboard öffnen?

en: No server statistics available
de: Keine Serverstatistik verfügbar

en: Error during connecting to SILC Server
de: Fehler beim Verbinden mit dem SILC-Server

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
de: Fehler: Unterschiedliche Version, aktualisieren Sie Ihren Client

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
de: Fehler: Die entfernte Seite vertraut Ihrem öffentlichen Schlüssel nicht

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
de: Fehler: Entferntes Programm unterstützt die vorgeschlagen KE-Gruppe nicht

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
de: Fehler: Entferntes Programm unterstützt die vorgeschlagene Verschlüsselungsverfahren nicht

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
de: Fehler: Entferntes Programm unterstützt die vorgeschlagene PKCS nicht

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
de: Fehler: Entferntes Programm unterstützt die vorgeschlagen Hashfunktion nicht

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
de: Fehler: Entferntes Programm unterstützt das vorgeschlagene HMAC nicht

en: Failure: Incorrect signature
de: Fehler: Fehlerhafte Signatur

en: Failure: Invalid cookie
de: Fehler: Ungültiger Cookie

en: Failure: Authentication failed
de: Fehler: Legitimierung fehlgeschlagen

en: Unable to initialize SILC Client connection
de: SILC-Client-Verbindung konnte nicht hergestellt werden

en: John Noname
de: Max Mustermann

en: Unable to load SILC key pair: %s
de: SILC-Schlüsselpaar konnte nicht geladen werden: %s

en: Unable to create connection
de: Verbindung konnte nicht erstellt werden

en: Unknown server response
de: Unbekannte Serverantwort

en: Unable to create listen socket
de: Lauschender Socket konnte nicht erstellt werden

en: Unable to resolve hostname
de: Hostname konnte nicht aufgelöst werden

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
de: SIP-Benutzernamen dürfen weder Leerzeichen noch @-Zeichen enthalten

en: SIP connect server not specified
de: SIP-Verbindungsserver nicht angegeben

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
de: SIP/SIMPLE Protokoll-Plugin

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
de: Das SIP/SIMPLE-Protokoll-Plugin

en: Publish status (note: everyone may watch you)
de: Status veröffentlichen (Hinweis: Jeder kann Sie sehen)

en: Use UDP
de: UDP verwenden

en: Use proxy
de: Proxy verwenden

en: Auth User
de: Benutzer legitimieren

en: Auth Domain
de: Domain legitimieren

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
de: (Es gab einen Fehler beim Umwandeln dieser Nachricht.	Bitte überprüfen Sie die Kodierung in der Kontenbearbeitung)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
de: An den Chat %s,%s,%s konnte nicht gesendet werden

en: User is offline
de: Benutzer ist offline

en: User
de: Benutzer

en: Hidden or not logged-in
de: Versteckt oder nicht angemeldet

en: <br>At %s since %s
de: <br>Bei %s seit %s

en: Anyone
de: Jeder

en: _Class:
de: _Klasse:

en: _Instance:
de: _Instanz:

en: _Recipient:
de: _Empfänger:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
de: Der Versuch, %s,%s,%s zu abonnieren ist fehlgeschlagen

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
de: zlocate &lt;Spitzname&gt;: Benutzer suchen

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
de: zl &lt;Spitzname&gt;: Benutzer suchen

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
de: instance &lt;Instanz&gt;: Setzt die Instanz, die für diese Klasse verwendet wird

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
de: inst &lt;Instanz&gt;: Setzt die Instanz, die für diese Klasse verwendet wird

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
de: topic &lt;Instanz&gt;: Setzt die Instanz, die für diese Klasse verwendet wird

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
de: sub &lt;Klasse&gt; &lt;Instanz&gt; &lt;Empfänger&gt;: Einen neuen Chat betreten

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
de: zi &lt;Instanz&gt;: Sendet eine Nachricht an &lt;Nachricht,<i>Instanz</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
de: zci &lt;Klasse&gt; &lt;Instanz&gt;: Sendet eine Nachricht an &lt;<i>Klasse</i>,<i>Instanz</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
de: zcir &lt;Klasse&gt; &lt;Instanz&gt; &lt;Empfänger&gt;: Sendet eine Nachricht an &lt;<i>Klasse</i>,<i>Instanz</i>,<i>Empfänger</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
de: zir &lt;Instanz&gt; &lt;Empfänger&gt;: Sendet eine Nachricht an &lt;NACHRICHT,<i>Instanz</i>,<i>Empfänger</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
de: zc &lt;Klasse&gt;: Sendet eine Nachricht an &lt;<i>Klasse</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
de: Neu Abonnieren

en: Retrieve subscriptions from server
de: Abonnements vom Server abrufen

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
de: Zephyr-Protokoll-Plugin

en: Use tzc
de: tzc verwenden

en: tzc command
de: tzc-Befehl

en: Export to .anyone
de: An .anyone exportieren

en: Export to .zephyr.subs
de: An .zephyr.subs exportieren

en: Import from .anyone
de: Von .anyone importieren

en: Import from .zephyr.subs
de: Von .zephyr.subs importieren

en: Realm
de: Bereich

en: Exposure
de: Darstellung

en: Encoding
de: Kodierung

en: Unable to create socket: %s
de: Socket konnte nicht erstellt werden: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
de: Antwort vom HTTP-Proxy konnte nicht verarbeitet werden: %s

en: HTTP proxy connection error %d
de: HTTP-Proxy-Verbindungsfehler %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
de: Zugriff verweigert.: Der HTTP-Proxy-Server verbietet das tunneln über Port %d

en: Error resolving %s
de: Fehler beim Auflösen von %s

en: Received invalid data on connection with server
de: Ungültige Daten in der Verbindung mit dem Server empfangen

en: Requesting %s's attention...
de: Bitte um %ss Aufmerksamkeit…

en: %s has requested your attention!
de: %s hat um Ihre Aufmerksamkeit gebeten!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
de: _Ja

en: _No
de: _Nein

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
de: _Akzeptieren

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
de: Ich bin gerade nicht hier

en: saved statuses
de: gespeicherter Status

en: %s is now known as %s.
de: %s heißt jetzt %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
de: %s hat %s in den Chatraum %s eingeladen:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
de: %s hat %s in den Chatraum %s eingeladen

en: Accept chat invitation?
de: Akzeptieren Sie die Chat-Einladung?

note: Shortcut
en: Shortcut
de: Tastenkombination

en: The text-shortcut for the smiley
de: Die Tastaturkürzel für den Smiley

note: Stored Image
en: Stored Image
de: Gespeicherte Grafik

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
de: Gespeicherte Grafik. (Das muss erst mal reichen)

en: SSL Connection Failed
de: SSL-Verbindung fehlgeschlagen

en: SSL Handshake Failed
de: SSL-Verhandlung fehlgeschlagen

en: SSL peer presented an invalid certificate
de: Der SSL-Peer hat ein ungültiges Zertifikat präsentiert

en: Unknown SSL error
de: Unbekannter SSL-Fehler

en: Unset
de: Nicht gesetzt

en: Do not disturb
de: Nicht stören

en: Invisible
de: Unsichtbar

en: Extended away
de: Länger abwesend

en: Mobile
de: Ist mobil

en: Listening to music
de: Hört Musik

en: Feeling
de: Befinden

en: %s (%s) changed status from %s to %s
de: %s (%s) hat den Status von %s zu %s geändert

en: %s (%s) is now %s
de: %s (%s) ist jetzt %s

en: %s (%s) is no longer %s
de: %s (%s) ist nicht mehr %s

en: %s became idle
de: %s wurde untätig

en: %s became unidle
de: %s wurde tätig

en: +++ %s became idle
de: +++ %s wurde untätig

en: +++ %s became unidle
de: +++ %s wurde tätig

en: Calculating...
de: Wird berechnet…

en: Unknown.
de: Unbekannt.

en: %d second | %d seconds
de[0]: %d Sekunde
de[1]: %d Sekunden

en: %d day | %d days
de[0]: %d Tag
de[1]: %d Tage

en: %s, %d hour | %s, %d hours
de[0]: %s, %d Stunde
de[1]: %s, %d Stunden

en: %d hour | %d hours
de[0]: %d Stunde
de[1]: %d Stunden

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
de[0]: %s, %d Minute
de[1]: %s, %d Minuten

en: %d minute | %d minutes
de[0]: %d Minute
de[1]: %d Minuten

en: Could not open %s: Redirected too many times
de: %s konnte nicht geöffnet werden: Zu oft weitergeleitet

en: Unable to connect to %s
de: Verbindung zu %s nicht möglich

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
de: Fehler beim Lesen von %s: Antwort zu lang (%d Bytes maximal)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
de: Nicht genug Speicher für die Inhalte von %s verfügbar.  Eventuell versucht der Web-Server etwas schadhaftes zu tun.

en: Error reading from %s: %s
de: Fehler beim Lesen von %s: %s

en: Error writing to %s: %s
de: Fehler beim Schreiben von %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
de: Verbindung zu %s fehlgeschlagen: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
de: Die Verbindung wurde durch eine andere Anwendung auf Ihrem Rechner unterbrochen.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
de: Der entfernte Host hat die Verbindung beendet.

note: 10060
en: Connection timed out.
de: Verbindungsabbruch wegen Zeitüberschreitung.

note: 10061
en: Connection refused.
de: Verbindung abgelehnt.

note: 10048
en: Address already in use.
de: Adresse wird bereits verwendet.

en: Error Reading %s
de: Fehler beim Lesen von %s

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
de: Beim Einlesen Ihrer %s trat ein Fehler auf.  Die Datei wurde nicht geladen und die alte Datei wurde in %s~ umbenannt.

en: Instant Messaging Client
de: Client für Instant Messaging (Sofortnachrichten)

en: Pidgin is a chat program which lets you log into accounts on multiple chat networks simultaneously.
de: Pidgin ist eine Chat-Anwendung, welche es Ihnen erlaubt, sich gleichzeitig bei mehreren Chat-Netzwerken anzumelden.

en: This means that you can be chatting with friends on XMPP and sitting in an IRC channel at the same time.
de: Dies bedeutet, dass Sie mit Freunden auf XMPP chatten und gleichzeitig in einem IRC-Kanal sitzen können.

en: Buddy list showing friends on different networks
de: Freundesliste zeigt Freunde in verschiedenen Netzwerken

en: Internet Messenger
de: Internet-Sofortnachrichtendienst

en: Pidgin Internet Messenger
de: Pidgin Internet-Sofortnachrichtendienst

en: Chat over IM.  Supports XMPP, IRC, and more
de: Chatten Sie über IM. Unterstützt XMPP, IRC und mehr

note: Build the login options frame.
en: Login Options
de: Anmeldeoptionen

en: Pro_tocol:
de: Pr_otokoll:

en: _Username:
de: _Benutzer:

en: Remember pass_word
de: Pass_wort speichern

note: Build the user options frame.
en: User Options
de: Benutzereinstellungen

en: _Local alias:
de: _Lokales Pseudonym:

en: New _mail notifications
de: Benachrichtigung über neue _Mails

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
de: Dieses Benutzer_bild für dieses Konto verwenden:

en: Ad_vanced
de: Erwei_tert

en: Use GNOME Proxy Settings
de: GNOME-Proxy-Einstellungen verwenden

en: Use Global Proxy Settings
de: Globale Proxy-Einstellungen verwenden

en: No Proxy
de: Kein Proxy

en: Tor/Privacy (SOCKS5)
de: Tor/Privatsphäre (SOCKS5)

en: Use Environmental Settings
de: Umgebungseinstellungen verwenden

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
de: Wenn Sie genau hinschauen

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
de: können Sie den Schmetterlingen beim Paaren zusehen

en: Proxy _type:
de: _Proxy-Typ:

en: Pa_ssword:
de: P_asswort:

en: Use _silence suppression
de: _Geräuschunterdrückung verwenden

en: _Voice and Video
de: Sprache und _Video

en: Unable to save new account
de: Neues Konto konnte nicht gespeichert werden

en: An account already exists with the specified criteria.
de: Ein Konto mit den angegebenen Daten existiert bereits.

en: Add Account
de: Konto hinzufügen

en: _Basic
de: _Einfach

en: Create _this new account on the server
de: Dieses _neue Konto auf dem Server anlegen

en: P_roxy
de: Prox_y

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Protocol
de: Protokoll

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
de: <span size='larger' weight='bold'>Willkommen bei %s!</span>
    
    Sie haben keine IM-Konten konfiguriert. Um sich mit %s zu verbinden, bitte unten auf den Knopf <b>Hinzufügen …</b> klicken und Ihr erstes Konto konfigurieren. Wenn Sie mehrere IM-Konten mit %s verwenden möchten, bitte erneut auf <b>Hinzufügen …</b> drücken, um diese einzurichten.
    
    Sie können später über <b>Konten → Konten verwalten</b> im Kontaktlistenfenstern zu diesem Dialog zurückkehren und Konten hinzufügen, bearbeiten oder löschen

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
de: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s möchte Sie (%s) zu seiner oder ihrer Kontaktliste hinzufügen%s%s

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
de: %s%s%s%s möchte Sie (%s) zu seiner oder ihrer Kontaktliste hinzufügen%s%s

en: Send Instant Message
de: Sofortnachricht senden

note: Buddy List
en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: The background color for the buddy list
de: Die Hintergrundfarbe für die Kontaktliste

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
de: Das Layout von Symbolen, Namen und Status der Kontaktliste

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
de: Hintergrundfarbe (erweitert)

en: The background color of an expanded group
de: Die Hintergrundfarbe für eine erweiterrte Gruppe

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
de: Text (erweitert)

en: The text information for when a group is expanded
de: Die Textinformation für eine erweiterte Gruppe

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
de: Hintergrundfarbe (reduziert)

en: The background color of a collapsed group
de: Die Hintergrundfarbe für eine reduzierte Gruppe

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
de: Text (reduziert)

en: The text information for when a group is collapsed
de: Die Textinformation für eine reduzierte Gruppe

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
de: Hintergrundfarbe für Kontakt/Chat

en: The background color of a contact or chat
de: Die Hintergrundfarbe für einen Kontakt oder Chat

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
de: Text für Kontakt

en: The text information for when a contact is expanded
de: Die Textinformation für einen reduzierte Kontakt

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
de: Online-Text

en: The text information for when a buddy is online
de: Die Textinformation für einen als Online verfügbaren Kontakts

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
de: Abwesenheitstext

en: The text information for when a buddy is away
de: Die Textinformation für einen abwesenden Kontakt

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
de: Offline-Text

en: The text information for when a buddy is offline
de: Textinformation für einen als Offline gemeldeten Kontakt

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
de: Untätigkeitstext

en: The text information for when a buddy is idle
de: Die Textinformation für einen untätigen Kontakt

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
de: Nachrichtentext

en: The text information for when a buddy has an unread message
de: Die Textinformation für einen Kontakt mit ungelesenen Nachrichten

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
de: Nachrichtentext (mit enthaltenem Spitznamen)

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
de: Die Textinformation für einen Chat mit einer ungelesenen Nachricht, in der Ihr Spitzname vorkommt

en: The text information for a buddy's status
de: Die Textinformation für den Status eines Kontakts

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
de[0]: Sie haben %d Kontakt als %s benannt. Möchten Sie diese zusammenführen?
de[1]: Sie haben %d Kontakte als %s benannt. Möchten Sie diese zusammenführen?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
de: Das Zusammenführen dieser Kontakte bewirkt, dass diese sich gemeinsam einen einzelnen Eintrag in der Kontaktliste teilen. Sie können sie wieder trennen, wenn Sie auf 'Expandieren' im Kontextmenü des Kontakts klicken

en: Please update the necessary fields.
de: Bitte die erforderlichen Felder aktualisieren.

en: A_ccount
de: K_onto

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
de: Bitte geben Sie geeignete Informationen über den Chat ein, den Sie betreten möchten.

en: Room _List
de: Ra_umliste

en: _Block
de: _Sperren

en: Un_block
de: _Sperrung aufheben

en: Move to
de: Verschieben nach

en: Get _Info
de: _Info abrufen

en: _Audio Call
de: _Sprachanruf

en: Audio/_Video Call
de: Sprach-/_Video-Anruf

en: _Video Call
de: _Video-Anruf

en: _Send File...
de: _Datei senden…

en: Add Buddy _Pounce...
de: _Kontaktbenachrichtigung hinzufügen …

en: View _Log
de: Mi_tschnitt anzeigen

en: Hide When Offline
de: Ausblenden, wenn im Offline-Modus

en: Show When Offline
de: Anzeigen, wenn im Offline-Modus

en: _Alias...
de: _Pseudonym…

en: _Remove
de: E_ntfernen

en: Set Custom Icon
de: Benutzerdefiniertes Symbol festlegen

en: Remove Custom Icon
de: Benutzerdefiniertes Symbol entfernen

en: Add _Buddy...
de: _Kontakt hinzufügen …

en: Add C_hat...
de: _Chat hinzufügen…

en: _Delete Group
de: Gruppe _löschen

en: _Rename
de: _Umbenennen

note: join button
en: _Join
de: _Betreten

en: Auto-Join
de: Automatisch beitreten

en: Persistent
de: Beständig

en: _Edit Settings...
de: _Einstellungen bearbeiten…

en: _Collapse
de: _Reduzieren

en: _Expand
de: E_rweitern

en: /Tools/Mute Sounds
de: /Extras/Stummschalten

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
de: Sie sind im Moment nicht mit einem Konto angemeldet, welches verwendet werden kann, um diesen Kontakt hinzuzufügen.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
de: Unbekannter Knotentyp

en: Please select your mood from the list
de: Bitte wählen Sie Ihre Stimmung aus der Liste

en: Message (optional)
de: Nachricht (optional)

en: Edit User Mood
de: Benutzerstimmung ändern

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
de: /_Kontakte

en: /Buddies/New Instant _Message...
de: /Kontakte/_Neue Sofortnachricht…

en: /Buddies/Join a _Chat...
de: /Kontakte/Einen _Chat betreten…

en: /Buddies/Get User _Info...
de: /Kontakte/Benu_tzerinfo abrufen …

en: /Buddies/View User _Log...
de: /Kontakte/Benutzer-_Protokoll ansehen…

en: /Buddies/Sh_ow
de: /Kontakte/_Anzeigen

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
de: /Kontakte/Anzeigen/_Offline-Kontakte

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
de: /Kontakte/Anzeigen/_Leere Gruppen

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
de: /Kontakte/Anzeigen/Kontakt-_Details

en: /Buddies/Show/Idle _Times
de: /Kontakte/Anzeigen/Untätigkeitszei_ten

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
de: /Kontakte/Anzeigen/_Protokollsymbole

en: /Buddies/_Sort Buddies
de: /Kontakte/Kontakte _sortieren

en: /Buddies/_Add Buddy...
de: /Kontakte/K_ontakt hinzufügen …

en: /Buddies/Add C_hat...
de: /Kontakte/C_hat hinzufügen…

en: /Buddies/Add _Group...
de: /Kontakte/_Gruppe hinzufügen…

en: /Buddies/_Quit
de: /Kontakte/_Beenden

note: Accounts menu
en: /_Accounts
de: /_Konten

en: /Accounts/Manage Accounts
de: /Konten/Konten verwalten

note: Tools
en: /_Tools
de: /_Extras

en: /Tools/Buddy _Pounces
de: /Extras/Kontakt-_Alarm

en: /Tools/_Certificates
de: /Extras/_Zertifikate

en: /Tools/Custom Smile_ys
de: /Extras/Benutzerdefinierte Smile_ys

en: /Tools/Plu_gins
de: /Extras/Plu_gins

en: /Tools/Pr_eferences
de: /Extras/_Einstellungen

en: /Tools/Pr_ivacy
de: /Extras/Pri_vatsphäre

en: /Tools/Set _Mood
de: /Extras/Sti_mmung festlegen

en: /Tools/_File Transfers
de: /Extras/_Dateiübertragungen

en: /Tools/R_oom List
de: /Extras/Chat_räume

en: /Tools/System _Log
de: /Extras/_Systemprotokoll

en: /Tools/Mute _Sounds
de: /Extras/S_tummschalten

note: Help
en: /_Help
de: /_Hilfe

en: /Help/Online _Help
de: /Hilfe/_Internethilfe

en: /Help/D_onate
de: /Hilfe/Spend_e

en: /Help/_Build Information
de: /Hilfe/_Versionsdaten

en: /Help/_Debug Window
de: /Hilfe/_Fehlersuchfenster

en: /Help/De_veloper Information
de: /Hilfe/_Entwicklerinformation

en: /Help/_Plugin Information
de: /Hilfe/E_rweiterungsinformation

en: /Help/_Translator Information
de: /Hilfe/_Übersetzerinformation

en: /Help/_About
de: /Hilfe/Übe_r

en: <b>Account:</b> %s
de: <b>Konto:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
de: 
    <b>Besucher:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
de: 
    <b>Thema:</b> %s

en: (no topic set)
de: (kein Thema festgelegt)

en: Buddy Alias
de: Kontakt-Pseudonym

en: Logged In
de: Angemeldet

en: Last Seen
de: Zuletzt gesehen

en: Spooky
de: Gruselig

en: Awesome
de: Großartig

en: Rockin'
de: Abgefahren

en: Total Buddies
de: Kontaktanzahl

en: Idle %dd %dh %02dm
de: Untätig seit %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
de: Untätig %dh %02dm

en: Idle %dm
de: Untätig seit %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
de: /Kontakte/Neue Sofortnachricht…

en: /Buddies/Join a Chat...
de: /Kontakte/Chat betreten…

en: /Buddies/Get User Info...
de: /Kontakte/Benutzerinfo abrufen …

en: /Buddies/Add Buddy...
de: /Kontakte/Kontakt hinzufügen …

en: /Buddies/Add Chat...
de: /Kontakte/Chat hinzufügen…

en: /Buddies/Add Group...
de: /Kontakte/Gruppe hinzufügen…

en: /Tools/Privacy
de: /Extras/Privatsphäre

en: /Tools/Room List
de: /Extras/Chaträume

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
de[0]: %d ungelesene Nachricht von %s
de[1]: %d ungelesene Nachrichten von %s

en: Manually
de: Manuell

en: By status
de: Nach Status

en: By recent log activity
de: Nach letzter Mitschnittsaktivität

en: %s disconnected
de: %s abgemeldet

en: %s disabled
de: %s deaktiviert

en: Reconnect
de: Verbindung wiederherstellen

en: Re-enable
de: Erneut aktivieren

en: SSL FAQs
de: SSL-FAQs

en: Welcome back!
de: Willkommen zurück!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
de[0]: %d Konto wurde deaktiviert, da Sie sich von einem anderen Ort angemeldet haben:
de[1]: %d Konten wurden deaktiviert, da Sie sich von einem anderen Ort angemeldet haben:

en: <b>Username:</b>
de: <b>Benutzername:</b>

en: <b>Password:</b>
de: <b>Passwort:</b>

en: _Login
de: _Anmelden

en: /Accounts
de: /Konten

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
de: <span weight='bold' size='larger'>Willkommen bei %s!</span>
    
    Sie haben keine Konten aktiviert. Aktivieren Sie Ihre IM-Konten vom <b>Konten</b>-Fenster über <b>Konten->Konten verwalten</b>. Wenn Sie Konten aktiviert haben, können Sie sich anmelden, Ihren Status setzen und mit Ihren Freunden reden.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
de: /Kontakte/Anzeigen/Offline-Kontakte

en: /Buddies/Show/Empty Groups
de: /Kontakte/Anzeigen/Leere Gruppen

en: /Buddies/Show/Buddy Details
de: /Kontakte/Anzeigen/Kontakt-Details

en: /Buddies/Show/Idle Times
de: /Kontakte/Anzeigen/Untätigkeitszeiten

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
de: /Kontakte/Anzeigen/Protokoll-Symbole

en: Add a buddy.
de: Einen Kontakt hinzufügen.

en: Buddy's _username:
de: _Benutzername des Kontakts:

en: (Optional) A_lias:
de: (Optionaler) A_lias:

en: (Optional) _Invite message:
de: (Optionale) _Einladungsnachricht:

en: Add buddy to _group:
de: Kontakt zu folgender _Gruppe hinzufügen:

en: This protocol does not support chat rooms.
de: Dieses Protokoll unterstützt keine Chaträume.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
de: Sie sind derzeit mit keinem Chat-fähigen Protokoll angemeldet.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
de: Bitte geben Sie ein Pseudonym und geeignete Informationen über den Chat ein, den Sie in Ihre Kontaktliste aufnehmen möchten.

en: _Group:
de: _Gruppe:

en: Automatically _join when account connects
de: Automatisch _beitreten, wenn sich das Konto verbindet

en: _Remain in chat after window is closed
de: In _Chat bleiben, nachdem das Fenster geschlossen wird

en: Please enter the name of the group to be added.
de: Bitte geben Sie den Namen der Gruppe ein, die hinzugefügt werden soll.

en: Enable Account
de: Konten aktivieren

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
de: <PurpleMain>/Konten/Konto aktivieren

en: <PurpleMain>/Accounts/
de: <PurpleMain>/Konten/

en: _Edit Account
de: Konto _bearbeiten

en: Set _Mood...
de: Stimmung festlegen…

en: No actions available
de: Keine Aktionen verfügbar

en: _Disable
de: _Deaktivieren

en: /Tools
de: /Extras

en: /Buddies/Sort Buddies
de: /Kontakte/Kontakte sortieren

en: Type the host name for this certificate.
de: Einen Hostnamen für dieses Zertifikat angeben.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
de: SSL-Server

en: Supported debug options are: plugins, version
de: Unterstützte Fehlersuchoptionen sind: plugins, version

en: Unknown command.
de: Unbekannter Befehl

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
de: Der Benutzer verwendet nicht das selbe Protokoll wie dieser Chat.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
de: Sie sind im Moment nicht mit einem Konto angemeldet, welches verwendet werden kann, um diesen Benutzer einzuladen.

en: Invite Buddy Into Chat Room
de: Benutzer in einen Chatraum einladen

en: _Buddy:
de: _Kontakt:

en: _Message:
de: _Nachricht:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
de: <h1>Unterhaltung mit %s</h1>

en: Save Conversation
de: Unterhaltung speichern

en: Un-Ignore
de: Ignorierung aufheben

en: Ignore
de: Ignorieren

en: Get Away Message
de: Neue Abwesenheitsnachricht abholen

en: Last Said
de: Zuletzt gesagt

en: Unable to save icon file to disk.
de: Symboldatei konnte nicht auf dem Datenträger gespeichert werden.

en: Save Icon
de: Symbol speichern

en: Animate
de: Animieren

en: Hide Icon
de: Symbol ausblenden

en: Save Icon As...
de: Symbol speichern unter …

en: Set Custom Icon...
de: Benutzerdefiniertes Symbol einstellen …

en: Change Size
de: Größe ändern

en: Show All
de: Alle anzeigen

note: Conversation menu
en: /_Conversation
de: /_Unterhaltung

en: /Conversation/New Instant _Message...
de: /Unterhaltung/_Neue Sofortnachricht…

en: /Conversation/Join a _Chat...
de: /Unterhaltung/Einen Cha_t betreten…

en: /Conversation/_Find...
de: /Unterhaltung/_Finden…

en: /Conversation/View _Log
de: /Unterhaltung/_Mitschnitt anzeigen

en: /Conversation/_Save As...
de: /Unterhaltung/S_peichern als…

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
de: /Unterhaltung/_Leeren

en: /Conversation/M_edia
de: /Unterhaltung/M_edien

en: /Conversation/Media/_Audio Call
de: /Unterhaltung/Medien/_Sprachanruf

en: /Conversation/Media/_Video Call
de: /Unterhaltung/Medien/_Video-Anruf

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
de: /Unterhaltung/Medien/Sprach-\/Video-Anruf

en: /Conversation/Se_nd File...
de: /Unterhaltung/Datei _senden…

en: /Conversation/Get _Attention
de: /Unterhaltung/_Aufmerksamkeit erregen

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
de: /Unterhaltung/_Kontakt-Benachrichtigung hinzufügen…

en: /Conversation/_Get Info
de: /Unterhaltung/_Info abrufen

en: /Conversation/In_vite...
de: /Unterhaltung/_Einladen…

en: /Conversation/M_ore
de: /Unterhaltung/Me_hr

en: /Conversation/Al_ias...
de: /Unterhaltung/Al_ias…

en: /Conversation/_Block...
de: /Unterhaltung/_Sperren…

en: /Conversation/_Unblock...
de: /Unterhaltung/_Sperre aufheben…

en: /Conversation/_Add...
de: /Unterhaltung/_Hinzufügen…

en: /Conversation/_Remove...
de: /Unterhaltung/_Entfernen…

en: /Conversation/Insert Lin_k...
de: /Unterhaltung/Lin_k einfügen…

en: /Conversation/Insert Imag_e...
de: /Unterhaltung/Bil_d einfügen…

en: /Conversation/_Close
de: /Unterhaltung/S_chließen

note: Options
en: /_Options
de: /_Einstellungen

en: /Options/Enable _Logging
de: /Einstellungen/_Mitschnitt aktivieren

en: /Options/Enable _Sounds
de: /Einstellungen/_Klänge aktivieren

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
de: /Einstellungen/_Symbolleiste für Formatierungen einblenden

en: /Options/Show Ti_mestamps
de: /Einstellungen/_Zeitstempel anzeigen

en: /Conversation/More
de: /Unterhaltung/Mehr

en: /Options
de: /Einstellungen

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
de: /Unterhaltung

en: /Conversation/View Log
de: /Unterhaltung/Mitschnitt anzeigen

en: /Conversation/Media/Audio Call
de: /Unterhaltung/Medien/Sprachanruf

en: /Conversation/Media/Video Call
de: /Unterhaltung/Medien/Video-Anruf

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
de: /Unterhaltung/Medien/Sprach-\/Video-Anruf

en: /Conversation/Send File...
de: /Unterhaltung/Datei senden…

en: /Conversation/Get Attention
de: /Unterhaltung/Aufmerksamkeit erregen

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
de: /Unterhaltung/Kontakt-Benachrichtigung hinzufügen…

en: /Conversation/Get Info
de: /Unterhaltung/Info abrufen

en: /Conversation/Invite...
de: /Unterhaltung/Einladen…

en: /Conversation/Alias...
de: /Unterhaltung/Pseudonym…

en: /Conversation/Block...
de: /Unterhaltung/Sperren…

en: /Conversation/Unblock...
de: /Unterhaltung/Sperre aufheben…

en: /Conversation/Add...
de: /Unterhaltung/Hinzufügen…

en: /Conversation/Remove...
de: /Unterhaltung/Entfernen…

en: /Conversation/Insert Link...
de: /Unterhaltung/Link einfügen…

en: /Conversation/Insert Image...
de: /Unterhaltung/Grafik einfügen…

en: /Options/Enable Logging
de: /Einstellungen/Protokoll aktivieren

en: /Options/Enable Sounds
de: /Einstellungen/Klänge aktivieren

en: /Options/Show Formatting Toolbars
de: /Einstellungen/Symbolleiste für Formatierung anzeien

en: /Options/Show Timestamps
de: /Einstellungen/Zeitstempel anzeigen

en: User is typing...
de: Benutzer tippt gerade…

en: 
    %s has stopped typing
de: 
    %s hat aufgehört zu tippen

note: Build the Send To menu
en: S_end To
de: Se_nden an

en: _Send
de: Ab_senden

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
de: Keine Persone im Raum

en: Close Find bar
de: Suchleiste schließen

en: Find:
de: Suchen:

en: %d person in room | %d people in room
de[0]: %d Person im Raum
de[1]: %d Personen im Raum

en: Typing
de: Tippt gerade

en: Stopped Typing
de: Aufgehört zu Tippen

en: Nick Said
de: Spitzname genannt

en: Unread Messages
de: Ungelesene Nachrichten

en: New Event
de: Neue Ereignisse

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will automatically rejoin the chat when the account reconnects.
de: Das Konto wurde getrennt und Sie sind nicht mehr in diesem Chat. Sie werden den Chat automatisch wieder betreten, wenn das Konto wieder verbunden ist.

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
de: clear: Leert alle Gesprächsfenster.

en: Confirm close
de: Schließen bestätigen

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
de: Sie haben ungelesene Nachrichten. Möchten Sie das Fenster wirklich schließen?

en: Close other tabs
de: Andere Reiter schließen

en: Close all tabs
de: Alle Reiter schließen

en: Detach this tab
de: Diesen Reiter ablösen

en: Close this tab
de: Diesen Reiter schließen

en: Close conversation
de: Unterhaltung schließen

en: Last created window
de: Letztes erstelltes Fenster

en: Separate IM and Chat windows
de: Getrennte IM- und Chat-Fenster

en: New window
de: Neues Fenster

en: By group
de: Nach Gruppe

en: By account
de: Nach Konto

en: Find
de: Suchen

en: _Search for:
de: _Suchen nach:

en: Save Debug Log
de: Fehlersuchprotokoll speichern

en: Invert
de: Umkehren

en: Highlight matches
de: Treffer hervorheben

en: _Icon Only
de: Nur _Symbol

en: _Text Only
de: Nur _Text

en: _Both Icon & Text
de: Symbol _und Text

en: Right click for more options.
de: Rechtsklick für weitere Einstellungen.

en: Level
de: Stufe

en: Select the debug filter level.
de: Fehlersuchfilterstufe auswählen.

en: All
de: Alle

en: Misc
de: Sonstiges

en: Warning
de: Warnhinweis

en: Error
de: Fehler

en: Fatal Error
de: Schwerer Fehler

en: lead developer
de: Hauptentwickler

en: win32 port
de: Win32 Portierung

en: artist
de: Künstler

en: maintainer
de: Gepflegt durch

en: libfaim maintainer
de: libfaim-Maintainer

en: webmaster
de: Webmaster

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
de: Grafische Benutzeroberfläche

en: voice and video
de: Sprach- und Videoübertragung

en: support
de: Support

en: support/QA
de: Support/Qualitätssicherung

en: original author
de: Originalautor

en: Senior Contributor/QA
de: Senior-Mitwirkende/Qualitässicherung

en: Arabic
de: Arabisch

en: Assamese
de: Assamisch

en: Asturian
de: Asturisch

en: Belarusian Latin
de: Weißrussisch (Latin)

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Bengali
de: Bengalisch

en: Bengali-India
de: Bengali (Indien)

en: Breton
de: Bretonisch

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Catalan
de: Katalanisch

en: Valencian-Catalan
de: Valencianisch-Katalanisch

en: Czech
de: Tschechisch

en: Danish
de: Dänisch

en: German
de: Deutsch

en: Greek
de: Griechisch

en: Australian English
de: Australisches Englisch

en: British English
de: Britisches Englisch

en: Canadian English
de: Kanadisches Englisch

en: Spanish
de: Spanisch

en: Argentine Spanish
de: Argentinisches Spanisch

en: Estonian
de: Estnisch

en: Basque
de: Baskisch

en: Persian
de: Persisch

en: Finnish
de: Finnisch

en: Irish
de: Irisch

en: Galician
de: Galizisch

en: Gujarati Language Team
de: Gujarati Sprachteam

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Italian
de: Italienisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Georgian
de: Georgisch

en: Ubuntu Georgian Translators
de: Ubuntu-Georgisch-Übersetzer

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Kannada Translation team
de: Kannada-Übersetzungsteam

en: Korean
de: Koreanisch

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Kurdish (Sorani)
de: Kurdisch (Sorani)

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Latvian
de: Lettisch

en: Meadow Mari
de: Wiesen-Mari

en: Macedonian
de: Mazedonisch

en: Malay
de: Malaiisch

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Burmese
de: Birmanisch

en: Bokmål Norwegian
de: (Bokmål) Norwegisch

en: Nepali
de: Nepalesisch

en: Dutch, Flemish
de: Niederländisch, Flämisch

en: Norwegian Nynorsk
de: Norwegisch (Nynorsk)

en: Occitan
de: Okzitanisch

en: Punjabi
de: Pandschabisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Portuguese-Brazil
de: Portugiesisch (Brasilien)

en: Pashto
de: Paschtu

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Russian
de: Russisch

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: Albanian
de: Albanisch

en: Serbian
de: Serbisch

en: Serbian Latin
de: Serbisch (Latin)

en: Sinhala
de: Singhalesisch

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Swahili
de: Suaheli

en: Thai
de: Thailändisch

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Ukranian
de: Ukrainisch

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: Simplified Chinese
de: Vereinfachtes Chinesisch

en: Hong Kong Chinese
de: Hong Kong Chinesisch

en: Traditional Chinese
de: Traditionelles Chinesisch

en: Amharic
de: Amharisch

en: French
de: Französisch

en: Armenian
de: Armenisch

en: Lao
de: Laotisch

en: Turkish
de: Türkisch

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
de: T.M.Thanh und das Gnome-Vi Team

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
de: %s ist ein Nachrichtendienst, basierend auf libpurple, der die Verbindung zu mehreren Nachrichtendiensten gleichzeitig unterstützt.  %s wird in C programmiert und nutzt GTK+.  %s ist nach den Bedingungen der GPL (Version 2 oder später) freigegeben und darf gemäß dieser bearbeitet und weiter verbreitet werden.  Eine Kopie der GPL wird mit %s ausgeliefert.  %s wird von seinen Mitwirkenden urheberrechtlich geschützt.  Eine komplette Liste der Mitwirkenden wird mit %s ausgeliefert.  Wir übernehmen keine Haftung für %s.<BR><BR>

en: <FONT SIZE="4"><B>Helpful Resources</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Website</A><BR>	<A HREF="%s">Frequently Asked Questions</A><BR>	IRC Channel: #pidgin on irc.libera.chat<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>
de: <FONT SIZE="4"><B>Hilfreiche Ressourcen</B></FONT><BR>	<A HREF="%s">Webseite</A><BR>	<A HREF="%s">Häufig gestellte Fragen</A><BR>	IRC Kanal: #pidgin on irc.libera.chat<BR>	XMPP MUC: devel@conference.pidgin.im<BR><BR>

en: <font size="4"><b>Help from other Pidgin users</b></font> is available via <a href="https://discourse.imfreedom.org/c/support/">Discourse</a>. This is a <b>public</b> forum and an account is required to post new messages!<br/>This forum's primary language is <b>English</b>. You are welcome to post in another language, but the responses may be less helpful.<br/>
de: <font size="4"><b>Hilfe von anderen Pidgin-Benutzern</b></font> ist verfügbar über <a href="https://discourse.imfreedom.org/c/support/">Discourse</a>. Das ist ein <b>öffentliches</b> Forum und ein Konto ist nötig, um neue Nachrichten zu posten!<br/>In diesem Forum ist die primäre Sprache <b>Englisch</b>. Sie können gerne in einer anderen Sprache posten, aber die Antworten könnten weniger hilfreich sein.<br/>

en: About %s
de: Über %s

en: Build Information
de: Versionsdaten

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
de: %s-Versionsdaten

en: Current Developers
de: Aktuelle Entwickler

en: Crazy Patch Writers
de: Verrückte Patchschreiber

en: Retired Developers
de: Zurückgetretene Entwickler

en: Retired Crazy Patch Writers
de: Zurückgetretene verrückte Patchschreiber

en: %s Developer Information
de: %s-Entwicklerinformation

en: Current Translators
de: Aktuelle Übersetzer

en: Past Translators
de: Frühere Übersetzer

en: %s Translator Information
de: %s-Übersetzerinformation

en: %s Plugin Information
de: %s Erweiterungsinformation

en: Plugin Information
de: Erweiterungsinformation

en: _Account
de: K_onto

en: Get User Info
de: Benutzerinformation abrufen

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
de: Bitte geben Sie den Benutzernamen oder das Pseudonym der Person ein, deren Info Sie sehen möchten.

en: View User Log
de: Benutzerprotokoll anzeigen

en: Alias Contact
de: Kontakt-Pseudonym

en: Enter an alias for this contact.
de: Pseudonym für diesen Kontakt eingeben.

en: Enter an alias for %s.
de: Pseudonym für %s eingeben.

en: Alias Buddy
de: Pseudonym für Kontakt

en: Alias Chat
de: Chat-Pseudonym

en: Enter an alias for this chat.
de: Pseudonym für diesen Chat eingeben.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
de[0]: Sie sind dabei, den Benutzer, der %s und %d anderen Kontakt enthält, aus Ihrer Kontaktliste zu entfernen.  Möchten Sie fortfahren?
de[1]: Sie sind dabei, den Benutzer, der %s und %d andere Kontakte enthält, aus Ihrer Kontaktliste zu entfernen.  Möchten Sie fortfahren?

en: Remove Contact
de: Kontakt entfernen

en: _Remove Contact
de: _Kontakt entfernen

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
de: Sie sind dabei, die Gruppe %s in die Gruppe %s einzufügen. Möchten Sie fortfahren?

en: Merge Groups
de: Gruppe zusammenführen

en: _Merge Groups
de: _Gruppen zusammenführen

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
de: Sie sind dabei, die Gruppe %s und alle darin enthaltenen Mitglieder aus Ihrer Kontaktliste zu entfernen. Möchten Sie fortfahren?

en: Remove Group
de: Gruppe entfernen

en: _Remove Group
de: _Gruppe entfernen

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
de: Sie sind dabei, %s aus Ihrer Kontaktliste zu entfernen. Möchten Sie fortfahren?

en: Remove Buddy
de: Kontakt entfernen

en: _Remove Buddy
de: Kontakt _entfernen

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
de: Sie sind dabei, den Chat %s aus Ihrer Kontaktliste zu entfernen. Möchten Sie fortfahren?

en: Remove Chat
de: Chat entfernen

en: _Remove Chat
de: Chat _entfernen

en: Right-click for more unread messages...
de: Rechtsklick für weitere ungelesene Nachrichten…

en: _Change Status
de: _Status ändern

en: Show Buddy _List
de: Kontakt_liste anzeigen

en: _Unread Messages
de: _Ungelesene Nachrichten

en: New _Message...
de: _Neue Nachricht…

en: _Accounts
de: _Konten

en: Plu_gins
de: _Plugins

en: Pr_eferences
de: _Einstellungen

en: Mute _Sounds
de: Stu_mmschalten

en: _Blink on New Message
de: Be_i neuen Nachrichten blinken

en: _Quit
de: _Beenden

en: Not started
de: Nicht gestartet

en: <b>Receiving As:</b>
de: <b>Empfangen als:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
de: <b>Empfangen von:</b>

en: <b>Sending To:</b>
de: <b>Sende an:</b>

en: <b>Sending As:</b>
de: <b>Senden als:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
de: Es wurde keine Anwendung zum Öffnen dieses Dateityps konfiguriert.

en: An error occurred while opening the file.
de: Beim Öffnen der Datei trat ein Fehler auf.

en: Error launching %s: %s
de: Fehler beim Aufruf von %s: %s

en: Error running %s
de: Fehler beim Ausführen von %s

en: Process returned error code %d
de: Der Prozess gab den Fehlercode %d zurück

en: Filename:
de: Dateiname:

en: Local File:
de: Lokale Datei:

en: Speed:
de: Geschwindigkeit:

en: Time Elapsed:
de: Verstrichene Zeit:

en: Time Remaining:
de: Verbleibende Zeit:

en: Close this window when all transfers _finish
de: Dieses Fenster sc_hließen, wenn alle Übertragungen abgeschlossen wurden

en: C_lear finished transfers
de: Abgeschlossene Übertragungen _entfernen

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
de: Dateiübertragungs_details

en: Paste as Plain _Text
de: Einfügen als normaler _Text

en: _Reset formatting
de: Formatierung _zurücksetzen

en: Disable _smileys in selected text
de: _Smileys im selektierten Text deaktivieren

en: Hyperlink color
de: Hyperlink-Farbe

en: Color to draw hyperlinks.
de: Farbe zur Hervorhebung von Hyperlinks.

en: Hyperlink visited color
de: Farbe für bereits besuchte Hyperlinks

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
de: Farbe zum Hervorhebung von Hyperlinks, wenn diese besucht (oder aktiviert) wurden.

en: Hyperlink prelight color
de: Hyperlink-Farbe

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
de: Farbe zur Hervorhebung von Hyperlinks, wenn sich der Mauszeiger darüber befindet.

en: Sent Message Name Color
de: Farbe des Absendernamens für gesendete Nachrichten

en: Color to draw the name of a message you sent.
de: Farbe, mit der der Name in einer gesendeten Nachricht dargestellt wird.

en: Received Message Name Color
de: Farbe des Absendernamens für empfangene Nachrichten

en: Color to draw the name of a message you received.
de: Farbe, mit der der Name in einer empfangenen Nachricht dargestellt wird.

en: "Attention" Name Color
de: Farbe des Absendernamens für „Aufmerksamkeits“-Nachrichten

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
de: Farbe, mit der der Name in einer Nachricht dargestellt wird, die Ihren Namen enthält.

en: Action Message Name Color
de: Farbe des Absendernamens für Aktionsnachrichten

en: Color to draw the name of an action message.
de: Farbe, mit der der Name in einer Aktionsnachricht dargestellt wird.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
de: Farbe des Absendernamens für geflüsterte Aktionsnachrichten

en: Color to draw the name of a whispered action message.
de: Farbe, mit der der Name in einer geflüsterten Aktionsnachricht dargestellt wird.

en: Whisper Message Name Color
de: Farbe des Absendernamens für geflüsterte Nachrichten

en: Color to draw the name of a whispered message.
de: Farbe, mit der der Name in einer geflüsterten Nachricht dargestellt wird.

en: Typing notification color
de: Farbe der Tipp-Benachrichtigung

en: The color to use for the typing notification
de: Die Farbe, die für die Tipp-Benachrichtigungsmeldung verwendet werden soll

en: Typing notification font
de: Schreib-Benachrichtigungsschriftart

en: The font to use for the typing notification
de: Die Schriftart, die für die Schreib-Benachrichtigungsmeldung verwendet werden soll

en: Enable typing notification
de: Schreib-Benachrichtigung aktivieren

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
de: <span size='larger' weight='bold'>Nicht erkannter Dateityp</span>
    
    Standardwert (PNG).

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
de: <span size='larger' weight='bold'>Fehler beim Speichern der Grafik</span>
    
    %s

en: Save Image
de: Grafik speichern

en: _Save Image...
de: Grafik _speichern…

en: _Add Custom Smiley...
de: Benutzerdefinierten Smiley _hinzufügen…

en: Select Font
de: Schriftart wählen

en: Select Text Color
de: Textfarbe auswählen

en: Select Background Color
de: Hintergrundfarbe auswählen

en: _Description
de: _Beschreibung

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
de: Bitte geben Sie die URL und die Beschreibung des Links an, den Sie einfügen möchten. Die Beschreibung ist optional.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
de: Bitte geben Sie die URL des Links an, den Sie einfügen möchten.

en: Insert Link
de: Link einfügen

en: _Insert
de: _Einfügen

en: Failed to store image: %s
de: Speichern der Grafik fehlgeschlagen: %s

en: Insert Image
de: Grafik einfügen

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
de: Dieser Smiley ist deaktiviert, da ein benutzerdefinierter Smiley für diese Tastaturkürzel existiert:
     %s

en: Smile!
de: Lächeln!

en: _Manage custom smileys
de: Benutzerdefinierte Smileys _verwalten

en: This theme has no available smileys.
de: Dieses Thema verfügt über keine Smileys.

en: _Font
de: S_chrift

en: Group Items
de: Elemente gruppieren

en: Ungroup Items
de: Gruppierung der Elemente aufheben

en: Bold
de: Fett

en: Italic
de: Kursiv

en: Underline
de: Unterstrichen

en: Strikethrough
de: Durchstreichen

en: Increase Font Size
de: Schrift vergrößern

en: Decrease Font Size
de: Schrift verkleinern

en: Font Face
de: Schriftart

en: Foreground Color
de: Vordergrundfarbe

en: Reset Formatting
de: Formatierung zurücksetzen

en: Insert IM Image
de: IM-Grafik einfügen

en: Insert Smiley
de: Smiley einfügen

en: Send Attention
de: Aufmerksamkeitsgesuch senden

en: <b>_Bold</b>
de: <b>_Fett</b>

en: <i>_Italic</i>
de: <i>_Kursiv</i>

en: <u>_Underline</u>
de: <u>_Unterstrichen</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
de: <span strikethrough='true'>Durchgestrichen</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
de: <span size='larger'>_Größer</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
de: <span size='smaller'>_Kleiner</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
de: _Schriftart

en: Foreground _color
de: _Vordergrundfarbe

en: Bac_kground color
de: _Hintergrundfarbe

en: _Image
de: _Grafik

en: _Horizontal rule
de: _Horizontale Linie

en: _Smile!
de: _Lächeln!

en: _Attention!
de: _Aufmerksamkeit!

en: Log Deletion Failed
de: Löschen des Mitschnitts fehlgeschlagen

en: Check permissions and try again.
de: Überprüfen Sie die Berechtigungen und versuchen Sie es erneut.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
de: Möchten Sie wirklich das Protokoll der Unterhaltung mit %s, gestartet am %s, dauerhaft löschen?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
de: Möchten Sie wirklich den Mitschnitt der Unterhaltung in %s, gestartet am %s, dauerhaft löschen?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
de: Möchten Sie wirklich den Systemmitschnitt, gestartet am %s, dauerhaft löschen?

en: Delete Log?
de: Mitschnitt löschen?

en: Delete Log...
de: Mitschnitt löschen …

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
de: <span size='larger' weight='bold'>Unterhaltung mit %s am %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
de: <span size='larger' weight='bold'>Unterhaltung mit %s am %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
de: _Mitschnitt-Ordner anschauen

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
de: %s %s. Versuchen Sie `%s -h' für weitere Informationen.

en: Usage: %s [OPTION]...
de: Benutzung: %s [OPTION]…

en: use DIR for config files
de: DIR als Konfigurationsverzeichnis verwenden

en: print debugging messages to stdout
de: Fehlersuchnachrichten nach stdout ausgeben

en: force online, regardless of network status
de: online erzwingen, ungeachtet des Netzwerkstatus

en: display this help and exit
de: diese Hilfe anzeigen und das Programm beenden

en: allow multiple instances
de: mehrere Instanzen erlauben

en: don't automatically login
de: nicht automatisch anmelden

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
de: angegebene Konten aktivieren (optionales Argument NAME
    bestimmtes Konto(n), das/die verwenden werden soll(en), getrennt durch Kommata.
    Ohne diesen Parameter wird nur das erste Konto aktiviert).

en: X display to use
de: das zu verwendende X-Display

en: display the current version and exit
de: zeigt die aktuelle Version und beendet das Programm

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
de: %s %s hat einen Speicherzugriffsfehler festgestellt und 
    versucht, eine Core-Datei zu schreiben.  Dies ist ein 
    Fehler im Programm und kein Fehler von Ihnen.
    
    Wenn Sie den Absturz reproduzieren können, informieren Sie 
    bitte die Entwickler mit einem Fehlerbericht auf:
    %ssimpleticket/
    
    Bitte geben Sie unbedingt an, was Sie getan haben als der 
    Fehler aufgetreten ist, und posten Sie den Backtrace aus 
    der Core-Datei. Falls Sie nicht wissen, wie man einen 
    Backtrace erstellt, lesen Sie bitte die Informationen auf 
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
de: Wird geschlossen, da bereits ein anderer libpurple-Client läuft.

en: _Media
de: _Medien

en: _Hangup
de: _Auflegen

en: Media error
de: Medienfehler

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
de: %s möchte eine Sprach-/Video-Sitzung mit Ihnen starten.

en: %s wishes to start a video session with you.
de: %s möchte eine Video-Sitzung mit Ihnen starten.

en: Incoming Call
de: Eingehender Anruf

en: _Hold
de: _Halten

en: _Mute
de: Stu_mmschalten

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
de[0]: %s hat %d neue Nachricht.
de[1]: %s hat %d neue Nachrichten.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
de[0]: <b>%d neue E-Mail.</b>
de[1]: <b>%d neue E-Mails.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
de: Das Browser-Befehl „%s“ ist ungültig.

en: Unable to open URL
de: URL konnte nicht geöffnet werden

en: Error launching "%s": %s
de: Fehler beim Aufruf von „%s“: %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
de: Das benutzerdefinierte Browserbefehl wurde ausgewählt, aber nicht festgelegt.

en: Unable to open URL: the 'Manual' browser command seems invalid.
de: URL konnte nicht geöffnet werden: der 'manuelle' Browser-Befehl scheint ungültig zu sein.

en: No message
de: Keine Nachricht

en: Open All Messages
de: Alle Nachrichten öffnen

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
de: <span weight="bold" size="larger">Sie haben Post!</span>

en: New Pounces
de: Neuer Hinweis

note: Translators: Make sure you translate "Dismiss" differently than "close"!  This string is used in the "You have pounced" dialog that appears when one of your Buddy Pounces is triggered.  In this context "Dismiss" means "I acknowledge that I've seen that this pounce was triggered--remove it from this 
en: Dismiss
de: Verwerfen

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
de: <span weight="bold" size="larger">Sie wurden angestupst!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
de: Die folgenden Plugins werden entladen.

en: Multiple plugins will be unloaded.
de: Mehrere Plugins werden entladen.

en: Unload Plugins
de: Plugins entladen

en: Could not unload plugin
de: Plugin konnte nict entladen werden

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
de: Das Plugin kann im Moment nicht entladen werden, wird aber beim nächsten Start deaktiviert.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
de: <span foreground="red" weight="bold">Fehler: %s
    Überprüfen Sie die Internetseite der Erweiterung auf eine neue Version.</span>

en: Author
de: Autor

en: <b>Written by:</b>
de: <b>Geschrieben von:</b>

en: <b>Web site:</b>
de: <b>Webseite:</b>

en: <b>Filename:</b>
de: <b>Dateiname:</b>

en: Configure Pl_ugin
de: Pl_ugin konfigurieren

en: <b>Plugin Details</b>
de: <b>Plugin-Details</b>

en: Select a file
de: Wählen Sie eine Datei

en: Modify Buddy Pounce
de: Kontakt-Benachrichtigung bearbeiten

en: _Account:
de: K_onto:

en: _Buddy name:
de: Benut_zername:

en: Si_gns on
de: si_ch anmeldet

en: Signs o_ff
de: sich abmel_det

en: Goes a_way
de: hinausgeh_t

en: Ret_urns from away
de: wi_eder anwesend ist

en: Becomes _idle
de: _untätig wird

en: Is no longer i_dle
de: nicht _mehr untätig ist

en: Starts _typing
de: zu schreiben _beginnt

en: P_auses while typing
de: beim Schreiben anh_ält

en: Stops t_yping
de: aufhört _zu schreiben

en: Sends a _message
de: eine Nachr_icht sendet

en: Ope_n an IM window
de: _Gesprächsfenster öffnen

en: _Pop up a notification
de: _Popup-Benachrichtigung

en: Send a _message
de: _Nachricht senden

en: E_xecute a command
de: Befehl ausfüh_ren

en: P_lay a sound
de: Einen _Klang abspielen

en: Brows_e...
de: Au_swählen…

en: Br_owse...
de: Durc_hsuchen…

en: Pre_view
de: _Vorschau

en: P_ounce only when my status is not Available
de: Nur benachichtigen, wenn ich nicht ver_fügbar bin

en: _Recurring
de: _Wiederkehrend

en: Pounce Target
de: Benachrichtigungs-Ziel

en: Started typing
de: Beginnt zu schreiben

en: Paused while typing
de: Hat beim schreiben angehalten

en: Signed on
de: Hat sich angemeldet

en: Returned from being idle
de: Ist nicht mehr inaktiv

en: Returned from being away
de: Ist wieder anwesend

en: Stopped typing
de: Hat zu Schreiben aufgehört

en: Signed off
de: Hat sich abgemeldet

en: Became idle
de: Wurde untätig

en: Went away
de: Ging hinaus

en: Sent a message
de: Eine Nachricht senden

en: Unknown.... Please report this!
de: Unbekannt… Bitte berichten Sie dieses Problem!

en: (Custom)
de: (Benutzerdefiniert)

en: Penguin Pimps
de: Pinguin Pimps

en: The default Pidgin sound theme
de: Das Standard-Klangthema für Pidgin

en: The default Pidgin buddy list theme
de: Das Standard-Kontaktlisten-Thema für Pidgin

en: The default Pidgin status icon theme
de: Das vorgegebene Statussymbolthema für Pidgin

en: Theme failed to unpack.
de: Thema konnte nicht entpackt werden.

en: Theme failed to load.
de: Thema konnte nicht geladen werden.

en: Theme failed to copy.
de: Thema konnte nicht kopiert werden.

en: Theme Selections
de: Themenauswahl

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
de: Wählen Sie das zu verwendende Thema aus den unten stehenden Listen.
    Neue Themen können durch Ziehen in die Themenliste installiert werden.

en: Buddy List Theme:
de: Kontaktlisten-Thema:

en: Status Icon Theme:
de: Statussymbolthema:

en: Sound Theme:
de: Klang-Thema:

en: Smiley Theme:
de: Smiley-Thema:

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastaturkürzel

en: Cl_ose conversations with the Escape key
de: _Gespräche mit der Escape-Taste schließen

note: System Tray
en: System Tray Icon
de: Benachrichtigungsfeldsymbol

en: _Show system tray icon:
de: Benachrichtigungsfeldsymbol _anzeigen:

en: On unread messages
de: Bei ungelesenen Nachrichten

en: Conversation Window
de: Gesprächsfenster

en: _Hide new IM conversations:
de: _Neue IM-Gespräche ausblenden:

en: When away
de: Bei Abwesenheit

en: Minimi_ze new conversation windows
de: Neue Gesprächsfenster mi_nimieren

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
de: IMs und Chats in _Tab anzeigen

en: Show close b_utton on tabs
de: Schließen-Kreuz in jedem Tab anzeigen

en: _Placement:
de: _Platzierung:

en: Top
de: Oben

en: Bottom
de: Unten

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Left Vertical
de: Links vertikal

en: Right Vertical
de: Rechts vertikal

en: N_ew conversations:
de: N_eue Unterhaltungen:

en: Show _formatting on incoming messages
de: _Formatierung bei ankommenden Nachrichten anzeigen

en: Close IMs immediately when the tab is closed
de: IMs automatisch schließen, wenn der Tab geschlossen wird

en: Show _detailed information
de: _Detaillierte Informationen anzeigen

en: Enable buddy ic_on animation
de: Kontakt_bild-Animation aktivieren

en: _Notify buddies that you are typing to them
de: Kontakte be_nachrichtigen, dass Sie ihnen schreiben

en: Highlight _misspelled words
de: _Schreibfehler hervorheben

en: Use smooth-scrolling
de: Sanften Bildlauf aktivieren

en: F_lash window when IMs are received
de: Fenster b_linkt, wenn IM-Nachrichten empfangen werden

en: Resize incoming custom smileys
de: Erhaltene benutzerdefinierte Smileys skalieren

en: Maximum size:
de: Maximale Größe:

en: Minimum input area height in lines:
de: Minimale Höhe des Eingabefeldes in Zeilen:

en: Font
de: Schriftart

en: Use font from _theme
de: Schriftart des _Themas verwenden

en: Conversation _font:
de: Gesprächsschri_ftart:

en: Default Formatting
de: Standard-Formatierung

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
de: So wird der ausgehende Nachrichtentext aussehen, wenn Sie Protokolle benutzen, die Formatierung unterstützen.

en: Cannot start proxy configuration program.
de: Proxy-Konfigurationsprogramm konnte nicht gestartet werden.

en: Cannot start browser configuration program.
de: Browser-Konfigurationsprogramm konnte nicht gestartet werden.

en: Use _automatically detected IP address: %s
de: _Automatisch erkannte IP-Adresse verwenden: %s

en: IP Address
de: IP-Adresse

en: ST_UN server:
de: ST_UN-Server:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
de: <span style="italic">Beispiel: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
de: Öffentliche _IP:

en: _Enable automatic router port forwarding
de: Automatische _Router-Port-Weiterleitung aktivieren

en: _Manually specify range of ports to listen on:
de: Port-Bereich, auf dem gehört werden soll, _manuell bestimmen:

en: _End:
de: _Ende:

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
de: Relay-Server (TURN)

en: _TURN server:
de: _TURN-Server:

en: _UDP Port:
de: _UDP-Port:

en: T_CP Port:
de: T_CP-Port:

en: Use_rname:
de: _Benutzername:

en: Pass_word:
de: Pass_wort:

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
de: Vorgabe der Arbeitsumgebung

en: GNOME Default
de: GNOME-Standard

en: Manual
de: Manuell

en: Browser Selection
de: Browserauswahl

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
de: Browser-Einstellungen werden in den GNOME-Einstellungen konfiguriert

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
de: <b>Browser-Konfigurationsprogramm wurde nicht gefunden.</b>

en: Configure _Browser
de: _Browser konfigurieren

en: _Open link in:
de: _Link öffnen mit:

en: Browser default
de: Standard-Browser

en: Existing window
de: Existierendes Fenster

en: New tab
de: Neuer Tab

en: _Manual:
    (%s for URL)
de: _Manuell:
    (%s für die Adresse)

en: Proxy Server
de: Proxy-Server

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
de: Proxy-Einstellungen werden in den GNOME-Einstellungen konfiguriert

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
de: <b>Das Proxy-Konfigurationsprogramm wurde nicht gefunden.</b>

en: Configure _Proxy
de: _Proxy konfigurieren

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
de: Remote-_DNS mit SOCKS4-Proxys verwenden

en: Proxy t_ype:
de: Proxy-_Typ:

en: No proxy
de: Kein Proxy

en: User_name:
de: Benutzer_name:

en: Log _format:
de: Mitschnitt_format:

en: Log all _instant messages
de: Alle Sofortnachrichten mit_schneiden

en: Log all c_hats
de: Alle C_hats mitschneiden

en: Log all _status changes to system log
de: Alle _Statusveränderungen im Systemmitschnitt protokollieren

en: Sound Selection
de: Klang-Auswahl

en: Quietest
de: Am leisesten

en: Quieter
de: Leiser

en: Quiet
de: Leise

en: Loud
de: Laut

en: Louder
de: Lauter

en: Loudest
de: Am lautesten

en: _Method:
de: _Methode:

en: Console beep
de: Konsolen-Lautsprecher

en: No sounds
de: Keine Klänge

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
de: Klang-_Abspielbefehl:
    (%s für den Dateinamen)

en: M_ute sounds
de: _Stummschalten

en: Sounds when conversation has _focus
de: Klang, wenn sich das Gespräch im _Vordergrund befindet

en: _Enable sounds:
de: _Klänge aktivieren:

en: V_olume:
de: _Lautstärke:

en: Play
de: Abspielen

en: _Browse...
de: Durc_hsuchen…

en: _Reset
de: _Zurücksetzen

en: _Report idle time:
de: Inaktivitätszei_ten anzeigen:

en: Based on keyboard or mouse use
de: Abhängig von Tastatur- oder Mausbenutzung

en: _Minutes before becoming idle:
de: _Minuten, bevor auf abwesend gesetzt wird:

en: Change to this status when _idle:
de: Zu diesem Status wechseln, wenn _inaktiv:

en: _Auto-reply:
de: A_utomatische Antwort:

en: When both away and idle
de: Wenn abwesend und untätig

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
de: Status beim Start

en: Use status from last _exit at startup
de: Status beim Neu_start wiederherstellen

en: Status to a_pply at startup:
de: Beim Starten folgenden Status _verwenden:

en: DROP
de: Stille, da unterhalb des Schwellwerts

en: Silence threshold: %d%%
de: Schwellwert für Stille: %d%%

en: Volume:
de: Lautstärke:

en: Test Audio
de: Audiowiedergabe testen

en: Test Video
de: Videowiedergabe testen

en: _Device
de: _Gerät

en: Input
de: Eingang

en: Output
de: Ausgang

en: Interface
de: Schnittstelle

en: Status / Idle
de: Status / Untätig

en: Themes
de: Themen

en: Voice/Video
de: Sprache/Video

en: Allow all users to contact me
de: Allen Benutzern erlauben, mich zu kontaktieren

en: Allow only the users on my buddy list
de: Nur den Benutzern in meiner Kontaktliste erlauben, mir Nachrichten zu senden

en: Allow only the users below
de: Nur den untenstehenden Benutzern erlauben, mir Nachrichten zu senden

en: Block all users
de: Alle Benutzer sperren

en: Block only the users below
de: Nur die unten stehenden Benutzer sperren

en: Privacy
de: Datenschutz

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
de: Einstellungen bzgl. des Datenschutzes werden sofort wirksam.

en: Set privacy for:
de: Datenschutz festlegen für:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
de: A_lle Entfernen

en: Permit User
de: Benutzer erlauben

en: Type a user you permit to contact you.
de: Geben Sie einen Benutzer ein, dem Sie erlauben, Ihnen Nachrichten zu senden.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
de: Bitte geben Sie den Namen des Benutzers ein, dem Sie erlauben möchten, Ihnen Nachrichten zu senden.

en: _Permit
de: _Zulassen

en: Allow %s to contact you?
de: %s erlauben, Ihnen Nachrichten zu senden?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
de: Sind Sie sicher, dass Sie %s erlauben möchten, Sie zu kontaktieren?

en: Block User
de: Benutzer sperren

en: Type a user to block.
de: Geben Sie einen Benutzer ein, den Sie sperren möchten.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
de: Bitte geben Sie den Namen des Benutzers ein, den Sie sperren möchten.

en: Block %s?
de: %s sperren?

en: Are you sure you want to block %s?
de: Sie Sie sicher, dass Sie %s sperren möchten?

en: Apply
de: Anwenden

en: That file already exists
de: Diese Datei existiert bereits

en: Would you like to overwrite it?
de: Möchten Sie sie überschreiben?

en: Overwrite
de: Überschreiben

en: Choose New Name
de: Einen neuen Namen wählen

en: Select Folder...
de: Ordner auswählen…

en: Screen share error
de: Bildschirmfreigabefehler

en: Error creating screencast request
de: Fehler beim Erstellen einer Anfrage zur Bildschirmübertragung (Screencast)

en: OpenPipeWireRemote request failed
de: OpenPipeWireRemote-Anfrage fehlgeschlagen

en: No file descriptor found
de: Keine Dateibeschreibung gefunden

en: Screencast "Start" failed
de: Bildschirmübertragung „Start” fehlgeschlagen

en: Screencast "SelectSources" failed
de: Bildschirmübertragung „SelectSources” fehlgeschlagen

en: Screencast "CreateSession" failed.
de: Bildschirmübertragung „CreateSession” fehlgeschlagen

en: Test image
de: Testbild

en: Select window
de: Fenster wählen

en: Use monitor
de: Bildschirm verwenden

en: Unknown output
de: Unbekannte Ausgabe

en: _Add
de: Hinzu_fügen

note: list button
en: _Get List
de: _Liste abrufen

note: add button
en: _Add Chat
de: Chat _hinzufügen

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die gewählten Statusmeldungen löschen möchten?

note: Use button
en: _Use
de: Über_nehmen

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
de: Bezeichnung wird bereits verwendet. Bitte wählen Sie eine andere.

en: Different
de: Unterschiedlich

en: _Title:
de: _Bezeichnung:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
de: _Anderen Status für einige Konten verwenden

note: Save and Use button
en: Sa_ve and Use
de: S_peichern und Übernehmen

en: Status for %s
de: Status für %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
de: Für '%s' existiert bereits ein benutzerdefinierter Smiley. Bitten wählen Sie ein anderes Tastaturkürzel.

en: Custom Smiley
de: Benutzerdefinierter Smiley

en: Duplicate Shortcut
de: Tastaturkürzel verdoppeln

en: Edit Smiley
de: Smiley bearbeiten

en: Add Smiley
de: Smiley hinzufügen

en: _Image:
de: _Grafik:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
de: _Verknüpfter Text:

en: Shortcut Text
de: Verknüpfter Text

en: Custom Smiley Manager
de: Verwaltung für benutzerdefinierte Smileys

en: Select Buddy Icon
de: Benutzerbild auswählen

en: Click to change your buddyicon for this account.
de: Klicken Sie hier, um Ihr Benutzerbild für dieses Konto zu ändern.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
de: Klicken Sie hier, um Ihr Benutzerbild für alle Konten zu ändern.

en: Waiting for network connection
de: Warte auf Netzwerkverbindung

en: New status...
de: Neuer Status…

en: Saved statuses...
de: Gespeicherter Status…

en: Status Selector
de: Statusauswahl

en: The following error has occurred loading %s: %s
de: Beim Laden von %s ist folgender Fehler aufgetreten: %s

en: Failed to load image
de: Laden der Grafik fehlgeschlagen

en: Cannot send folder %s.
de: Senden des Ordners %s fehlgeschlagen.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
de: %s kann keine Ordner übertragen. Bitte senden Sie die beinhaltenden Dateien einzeln.

en: You have dragged an image
de: Sie haben eine Grafik gewählt

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
de: Sie können diese Grafik senden, es in diese Nachricht einfügen oder es als Benutzerbild für diesen Benutzer verwenden.

en: Set as buddy icon
de: Als Benutzerbild verwenden

en: Send image file
de: Grafik senden

en: Insert in message
de: In Nachricht einfügen

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
de: Möchten Sie es als Benutzerbild für diesen Benutzer verwenden?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
de: Sie können diese Grafik als Dateiübertragung senden oder es als Benutzerbild für diesen Benutzer verwenden.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
de: Sie können diese Grafik in diese Nachricht einfügen oder es als Benutzerbild für diesen Benutzer verwenden

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
de: Verknüpfung konnte nicht gesendet werden

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
de: Sie haben eine Schreibtischverknüpfung gezogen. Wahrscheinlich wollten Sie das Ziel der Verknüpfung senden und nicht die Verknüpfung selbst.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
de: <b>Datei:</b> %s
    <b>Dateigröße:</b> %s
    <b>Größe der Grafik:</b> %dx%d

note: Label
en: Buddy Icon
de: Benutzerbild

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
de: Die Datei '%s' ist zu groß für %s.  Bitte versuchen Sie eine kleinere Grafik.

en: Icon Error
de: Symbolfehler

en: Could not set icon
de: Festlegen des Symbol fehlgeschlagen

en: _Open Link
de: Link ö_ffnen

en: _Copy Link Location
de: Link _kopieren

en: _Copy Email Address
de: _E-Mail-Adresse kopieren

en: _Open File
de: _Datei öffnen

en: Open _Containing Directory
de: _Enthaltendes Verzeichnis öffnen

en: Save File
de: Datei speichern

en: _Play Sound
de: Klang _abspielen

en: _Save File
de: Datei _speichern

en: Do you really want to clear?
de: Möchten Sie wirklich löschen?

en: Select color
de: Farbe auswählen

en: _Alias
de: Alia_s

en: Close _tabs
de: _Tab schließen

en: _Get Info
de: _Info abrufen

en: _Invite
de: _Einladen

en: _Modify...
de: _Bearbeiten…

en: _Add...
de: _Hinzufügen…

en: _Open Mail
de: Mail ö_ffnen

en: _Edit
de: _Bearbeiten

en: Pidgin Tooltip
de: Pidgin-Schnellinfo

en: Pidgin smileys
de: Pidgin-Smileys

en: none
de: keine

en: Selecting this disables graphical emoticons.
de: Wenn Sie dieses auswählen, werden grafische Emoticons deaktiviert.

en: Small
de: Klein

en: Smaller versions of the default smileys
de: Kleinere Versionen der Standard-Smileys

en: Response Probability:
de: Antwortwahrscheinlichkeit:

en: Statistics Configuration
de: Statistik-Konfiguration

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
de: Maximale Antwort-Zeitüberschreitung:

en: minutes
de: Minuten

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
de: Maximale „zuletzt-gesehen“-Differenz:

note: threshold spinner
en: Threshold:
de: Schwellwert:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
de: Kontakt-Verfügbarkeitsvorhersage

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
de: Kontakt-Verfügbarkeitsvorhersage-Plugin.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
de: Statistische Informationen über die Verfügbarkeit Ihrer Kontakte anzeigen

en: Buddy is idle
de: Kontakt ist untätig

en: Buddy is away
de: Kontakt ist abwesend

en: Buddy is "extended" away
de: Kontakt ist „erweitert“ abwesend

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
de: Kontakt ist mobil

en: Buddy is offline
de: Kontakt ist offline

en: Point values to use when...
de: Punktzahlen, die verwendet werden, wenn…

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
de: Der Benutzer mit der <i>höchsten Punktzahl</i> bekommt die höchste Priorität im Kontakt.

en: Use last buddy when scores are equal
de: Letzten Benutzer verwenden, wenn die Punktzahlen identisch sind

en: Point values to use for account...
de: Punktzahlen für dieses Konto…

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
de: Kontaktpriorität

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
de: Erlaubt die Anpassung der Werte, die mit den verschiedenen Kontakt-Zuständen verbunden sind.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
de: Erlaubt die Änderungen der Punktzahlen für die Kontakt-Zustände (untätig, abwesend, offline), die für die Berechnung der Kontakt-Priorität verwendet werden.

en: Conversation Colors
de: Gesprächsfarben

en: Customize colors in the conversation window
de: Farben im Gesprächsfenster anpassen

en: Error Messages
de: Fehlernachrichten

en: Highlighted Messages
de: Hervorgehobene Nachrichten

en: System Messages
de: Systemnachrichten

en: Sent Messages
de: Gesendete Nachrichten

en: Received Messages
de: Empfangene Nachrichten

en: Select Color for %s
de: Textfarbe für %s auswählen

en: General
de: Allgemein

en: Ignore incoming format
de: Eingehendes Format ignorieren

en: Apply in Chats
de: In Chats anwenden

en: Apply in IMs
de: In IMs anwenden

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
de: Servernamen-Anfrage

en: Enter an XMPP Server
de: XMPP-Server eingeben

en: Select an XMPP server to query
de: XMPP-Server zur Abfrage auswählen

en: Find Services
de: Dienste suchen

en: Add to Buddy List
de: Zur Kontaktliste hinzufügen

en: Directory
de: Verzeichnis

en: PubSub Collection
de: PubSub-Sammlung

en: PubSub Leaf
de: PubSub-Blatt

en: Other
de: Weitere

en: 
    <b>Description:</b>
de: 
    <b>Beschreibung:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
de: Dienstsuche

en: _Browse
de: _Suchen

en: Server does not exist
de: Server existiert nicht

en: Server does not support service discovery
de: Server unterstützt keine Dienstsuche

en: XMPP Service Discovery
de: XMPP-Dienstsuche

en: Allows browsing and registering services.
de: Erlaubt das Durchsuchen und Registrieren von Diensten.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
de: Dieses Plugin ist nützlich zum Registrieren bei veralteten Transports oder anderen XMPP-Diensten.

en: By conversation count
de: Nach der Anzahl der Gespräche

en: Conversation Placement
de: Platzierung der Gespräche

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
de: Bemerkung: Die Einstellung für „Neue Unterhaltungen“ muss auf „Nach Anzahl der Gespräche“ gesetzt werden.

en: Number of conversations per window
de: Anzahl der Gespräche pro Fenster

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
de: Getrennte IM- und Chat-Fenster bei der Platzierung nach Nummern

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
de: Erweiterte Platzierung

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
de: Zusätzliche Optionen zur Platzierung von Gesprächen.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
de: Beschränkt die Zahl der Gespräche pro Fenster, optional getrennt für IMs und Chats

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
de: Maus-Gestik-Konfiguration

en: Middle mouse button
de: Mittlere Maustaste

en: Right mouse button
de: Rechte Maustaste

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
de: _Gesten anzeigen

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
de: Maus-Gesten

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
de: Ermöglicht die Bedienung mit Maus-Gesten

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
de: Ermöglicht das Benutzen von Maus-Gesten in Gesprächsfenstern. Halten Sie die mittlere Maustaste gedrückt um folgende Aktionen auszuführen:
     • Herunterziehen und dann nach rechts, um ein Gespräch zu beenden.
     • Hochziehen und dann nach links, um auf ein voriges Gespräch zu wechseln.
     • Hochziehen und dann nach rechts, um zum nächsten Gespräche zu wechseln.

en: Instant Messaging
de: Sofortnachrichten

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
de: Wählen Sie eine Person aus Ihrem Adressbuch unten aus oder fügen Sie eine neue Person hinzu.

en: Group:
de: Gruppe:

note: "New Person" button
en: New Person
de: Neue Person

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
de: Kontakt auswählen

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
de: Wählen Sie einen Kontakt aus Ihrem Adressbuch, dem dieser Benutzer hinzugefügt werden soll oder erstellen Sie einen neuen Kontakt.

note: Add the expander
en: User _details
de: Benutzer_details

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
de: Kontakt _zuordnen

en: Unable to send email
de: E-Mail konnte nicht gesendet werden

en: The evolution executable was not found in the PATH.
de: Die ausführbare Evolution-Datei konnte nicht im Pfad (PATH) gefunden werden.

en: An email address was not found for this buddy.
de: Für diesen Kontakt wurde keine E-Mail-Adresse gefunden.

en: Add to Address Book
de: Zum Adressbuch hinzufügen

en: Send Email
de: E-Mail senden

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
de: Konfiguration der Evolution-Integration

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
de: Wählen Sie alle Konten, zu denen Kontakte automatisch hinzugefügt werden sollen.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
de: Evolution-Integration

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
de: Erlaubt die Integration mit Evolution.

en: Please enter the person's information below.
de: Bitte geben Sie die Informationen zu der Person unten ein.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
de: Geben Sie bitte den Benutzernamen des Kontakts und den Kontentyp unten ein.

en: Account type:
de: Kontotyp:

note: Optional Information section
en: Optional information:
de: Optionale Informationen:

en: First name:
de: Vorname:

en: Last name:
de: Nachname:

en: Email:
de: E-Mail:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
de: GTK-Signaltest

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
de: Test, um zu sehen, ob alle Signale richtig funktionieren.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
de: 
    <b>Kontaktnotiz</b>: %s

en: History
de: Verlauf

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
de: Minimieren, wenn abwesend

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
de: Minimiert die Kontaktliste und die Gesprächsfenster, wenn Sie weggehen.

en: Mail Checker
de: Mail-Benachrichtigung

en: Checks for new local mail.
de: Überprüft, ob es neue lokale Mails gibt.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
de: Blendet eine kleine Box in der Kontaktliste ein, die Sie informiert, das neue E-Mails empfangen wurden.

en: Markerline
de: Markierungslinie

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
de: Eine Linie zeichnen, um neue Nachrichten in einer Unterhaltung anzuzeigen.

en: Jump to markerline
de: Zur Markierungslinie springen

en: Draw Markerline in
de: Markierungslinie einfügen in

en: _IM windows
de: _IM-Fenster

en: C_hat windows
de: C_hat-Fenster

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
de: Eine Musik-Nachrichten-Sitzung wurde angefragt. Bitte klicken Sie das MM-Symbol zum Akzeptieren.

en: Music messaging session confirmed.
de: Musik-Nachrichten-Sitzung bestätigt.

en: Music Messaging
de: Musik-Nachrichten

en: There was a conflict in running the command:
de: Es gab einen Konflikt beim Ausführen des Befehls:

en: Error Running Editor
de: Fehler beim Ausführen der Bearbeitung

en: The following error has occurred:
de: Der folgende Fehler ist aufgetreten:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
de: Musik-Nachrichten-Konfiguration

en: Score Editor Path
de: Pfad zur Partiturbearbeitung

en: _Apply
de: _Anwenden

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
de: Musik-Nachrichten-Plugin zum gemeinschaftlichen Komponieren.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
de: Das Musik-Nachrichtenübermittlungsplugin erlaubt es einer Menge von Benutzern, simultan an einem Musikstück in Echtzeit zu arbeiten.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
de: Benachrichtigung für

en: 	S_ystem messages
de: ⇥S_ystemmeldungen

en: 	_Only when someone says your username
de: 	_Nur wenn jemand Ihren Benutzernamen nennt

en: _Focused windows
de: _Fokussierte Fenster

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
de: Benachrichtigungsmethoden

en: Prepend _string into window title:
de: _Zeichenkette dem Fenstertitel voranstellen:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
de: _Anzahl der neuen Nachrichten in Fenstertitel einfügen

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
de: Anzahl der neuen Nachrichten in die _X-Window-Eigenschaften einfügen

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
de: „_URGENT“-Hinweis für den Window-Manager festlegen

en: _Flash window
de: Fenster _blinken lassen

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
de: G_esprächsfenster in den Vordergrund bringen

note: Present conversation method button Translators: "Present" as used here is a verb. The plugin presents * the window to the user.
en: _Present conversation window
de: Ges_prächsfenster anzeigen

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
de: Entfernung von Benachrichtigungen

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
de: Entfernen, wenn das _Gesprächsfenster den Fokus bekommt

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
de: Entfernen, wenn das Gesprächsfenster ge_klickt wird

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
de: Entfernen, wenn im Gesprächsfenster ge_tippt wird

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
de: Entfernen, wenn eine Nachricht gesendet _wird

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
de: Entfernen, bei der Umschaltung zum Gesprächs_tab

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
de: Benachrichtigung

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
de: Gibt Ihnen eine Reihe von Möglichkeiten, über ungelesene Nachrichten benachrichtigt zu werden.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
de: Pidgin Demonstrations-Plugin

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
de: Ein Beispiel-Plugin, welches einige Sachen macht - sehen Sie sich die Beschreibung an.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
de: Dies ist ein wirklich cooles Plugin, welches eine Menge Sachen macht:
    - Es sagt Ihren, wer das Programm geschrieben hat, wenn Sie sich anmelden
    - Es kehrt den ganzen eingehenden Text um
    - Es sendet eine Nachricht zu Leuten in Ihrer Kontaktliste, direkt wenn Sie sich angemeldet haben

en: Hyperlink Color
de: Hyperlink-Farbe

en: Visited Hyperlink Color
de: Farbe für besuchte Hyperlinks

en: Highlighted Message Name Color
de: Farbe des Absendernamens für hervorgehobene Nachrichten

en: Typing Notification Color
de: Farbe der Schreib-Benachrichtigung

en: GtkTreeView Horizontal Separation
de: GtkTreeview horizontaler Abstand

en: Conversation Entry
de: Unterhaltungseintrag

en: Conversation History
de: Unterhaltungsverlauf

en: Request Dialog
de: Anfrage-Dialog

en: Notify Dialog
de: Benachrichtigungsdialog

en: Select Color
de: Farbe auswählen

en: Select Interface Font
de: Schriftart wählen

en: Select Font for %s
de: Schriftart für %s wählen

en: GTK+ Interface Font
de: GTK+ Schrift

en: GTK+ Text Shortcut Theme
de: GTK+ Text Shortcut-Thema

en: Disable Typing Notification Text
de: Schreib-Benachrichtigungstext deaktivieren

en: GTK+ Theme Control Settings
de: Einstellungen der Themensteuerung für GTK+

en: Colors
de: Farben

en: Fonts
de: Schrift

en: Miscellaneous
de: Sonstiges

en: Gtkrc File Tools
de: Gtkrc-Datei-Werkzeuge

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
de: Einstellungen nach %s%sgtkrc-2.0 schreiben

en: Re-read gtkrc files
de: Neueinlesen der gtkrc-Dateien

en: Pidgin GTK+ Theme Control
de: Pidgin GTK+Themensteuerung

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
de: Erlaubt den Zugriff auf häufig verwendete gtkrc-Einstellungen.

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
de: Erlaubt Ihnen, Rohdaten an textbasierte Protokolle zu senden.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
de: Erlaubt Ihnen Rohdaten an textbasierte Protokolle (XMPP,  IRC, TOC) zu senden. Zum Senden bitte die Eingabetaste im Eingabefeld drücken. Bitte das Fehlersuchfenster beachten.

en: You can upgrade to %s %s today.
de: Sie können heute auf %s %s aktualisieren.

en: New Version Available
de: Neue Version verfügbar

en: Later
de: Später

en: Download Now
de: Jetzt herunterladen

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
de: Release-Benachrichtigung

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
de: Prüft regelmäßig, ob neue Versionen verfügbar sind.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
de: Prüft regelmäßig, ob neue Versionen verfügbar sind und zeigt die Änderungen an.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
de: Schaltfläche „Senden“

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
de: Schaltfläche „Senden“ für das Gesprächsfenster.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
de: Fügt eine Schaltfläche „Senden“ zum Eingabefeld des Gesprächsfensters hinzu. Die ist für Fälle gedacht, wenn keine Tastatur vorhanden ist.

en: Duplicate Correction
de: Korrektur verdoppeln

en: The specified word already exists in the correction list.
de: Das angegebene Wort ist bereits in der Korrekturliste enthalten.

en: Text Replacements
de: Textersetzung

en: You type
de: Sie schreiben

en: You send
de: Sie senden

en: Whole words only
de: Nur ganze Wörter

en: Case sensitive
de: Groß-/Kleinschreibung beachten

en: Add a new text replacement
de: Neue Textersetzung hinzufügen

en: You _type:
de: Sie _schreiben:

en: You _send:
de: Sie _senden:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
de: _Genaue Groß-/Kleinschreibung (deaktivieren für automatische Behandlung)

en: Only replace _whole words
de: Nur ganze _Wörter ersetzen

en: General Text Replacement Options
de: Allgemeine Textersetzungsoptionen

en: Enable replacement of last word on send
de: Ermöglicht Ersetzung des letztes Worts beim Senden

en: Text replacement
de: Textersetzung

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
de: Ersetzt Text in ausgehenden Nachrichten durch benutzerdefinierte Regeln.

en: Just logged in
de: Gerade angemeldet

en: Just logged out
de: Gerade abgemeldet

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
de: Symbol für Kontakt/
    Symbol für unbekannte Person

en: Icon for Chat
de: Symbol für Chat

en: Ignored
de: Ignoriert

en: Founder
de: Gründer

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
de: Half-Operator

en: Voice
de: Stimme

en: Authorization dialog
de: Legitimierungsdialog

en: Error dialog
de: Fehlerdialog

en: Information dialog
de: Informationsdialog

en: Mail dialog
de: Mail-Dialog

en: Question dialog
de: Frage-Dialog

en: Warning dialog
de: Warnungdialog

en: What kind of dialog is this?
de: Welche Art von Dialog ist dies?

en: Status Icons
de: Statussymbole

en: Chatroom Emblems
de: Chatraum-Embleme

en: Dialog Icons
de: Dialogsymbole

en: Pidgin Icon Theme Editor
de: Pidgin-Symbolthemenbearbeitung

en: Contact
de: Kontakt

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
de: Pidgin-Themabearbeitung der Kontaktliste

en: Edit Buddylist Theme
de: Kontaktlisten-Thema bearbeiten

en: Edit Icon Theme
de: Symbol-Thema bearbeiten

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
de: Pidgin-Themenbearbeitung

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
de: Pidgin-Themenbearbeitung.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
de: Kontakte-Ticker

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
de: Kontaktlisten als tickerähnliche Laufschrift anzeigen

en: Display Timestamps Every
de: Zeitstempel anzeigen alle

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
de: Zeitstempel

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
de: iChat-ähnliche Zeitstempel anzeigen

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
de: Alle N Minuten iChat-ähnliche Zeitstempel an.zeigen

en: Timestamp Format Options
de: Zeitstempelformat-Optionen

en: _Force timestamp format:
de: Zeitformat _erzwingen:

en: Use system default
de: System-Vorgabe verwenden

en: 12 hour time format
de: 12-Stunden-Zeitformat

en: 24 hour time format
de: 24-Stunden-Zeitformat

en: Show dates in...
de: Datumsangaben anzeigen in…

en: Co_nversations:
de: U_nterhaltungen:

en: For delayed messages
de: Für verzögerte Nachrichten

en: For delayed messages and in chats
de: Für verzögerte Nachrichten in Chats

en: _Message Logs:
de: Nachrichten_mitschnitt:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
de: Nachrichten-Zeitstempel-Formate

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
de: Nachrichten-Zeitstempel-Formate anpassen.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
de: Dieses Plugin erlaubt es dem Benutzer die Zeitstempel in Unterhaltungen und im Mitschnitt anzupassen.

en: Opacity:
de: Durchlässigkeit:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
de: IM-Gesprächsfenster

en: _IM window transparency
de: _IM Fenstertransparenz

en: _Show slider bar in IM window
de: _Schiebebalken im IM-Fenster anzeigen

en: Remove IM window transparency on focus
de: Transparenz des Unterhaltungsfensters beim Aktivieren aufheben

en: Always on top
de: Immer im Vordergrund

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
de: Kontaktlisten-Fenster

en: _Buddy List window transparency
de: Transparenz des _Kontaktlistenfensters

en: Remove Buddy List window transparency on focus
de: Transparenz des Kontaktlistenfensters beim Aktivieren aufheben

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
de: Transparenz

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
de: Variable Transparenz für die Kontaktlisten und Unterhaltungen.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
de: Dieses Plugin erlaubt variable Alpha-Transparenz in Gesprächsfenstern und in der Kontaktliste.

note: Alerts
en: Chatroom alerts
de: Chatraum-Benachrichtigungen

en: Chatroom message alerts _only where someone says your username
de: Chatraum-Benachrichtigungen nur dann, wenn j_emand Ihren Namen nennt

note: Launcher integration
en: Launcher Icon
de: Startersymbol

en: _Disable launcher integration
de: _Starter-Integration deaktivieren

en: Show number of unread _messages on launcher icon
de: Zahl der ungelesenen Nac_hrichten auf dem Starter-Symbol anzeigen

en: Show number of unread co_nversations on launcher icon
de: Zahl der ungelesenen U_nterhaltungen auf dem Starter-Symbol anzeigen

note: Messaging menu integration
en: Messaging Menu
de: Benachrichtigungsfeld

en: Show number of _unread messages for conversations in messaging menu
de: Zahl der _ungelesenen Nachrichten im Benachrichtigungsfeld anzeigen

en: Show _elapsed time for unread conversations in messaging menu
de: _Abgelaufene Zeit für ungelesene Nachrichten im Benachrichtigungsfeld anzeigen

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Unity Integration
de: Unity-Integration

note: *< name *< version *  summary
en: Provides integration with Unity.
de: Integration mit Unity erlauben.

note: *  description
en: Provides integration with Unity's messaging menu and launcher.
de: Integration mit Unity's Benachrichtigungsfeld und dem Unity-Starter erlauben.

en: Test Input
de: Testeingabe

en: KS Video
de: KS-Video

en: D_evice
de: G_erät

en: Silence threshold:
de: Schwellwert für Stille:

en: Input and Output Settings
de: Ein- und Ausgabeeinstellungen

en: Microphone Test
de: Mikrofontest

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
de: Sprach-/Video-Einstellungen

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
de: Mikrofon und Webcam konfigurieren.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
de: Die Mikrofon- und Webcam-Einstellungen für Sprach- und Video-Anrufe bearbeiten.

note: Autostart
en: Startup
de: Start

en: _Start %s on Windows startup
de: %s zusammen mit Windows _starten

en: Allow multiple instances
de: Mehrere Instanzen erlauben

en: _Dockable Buddy List
de: An_heftbare Kontaktliste

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
de: _Kontaktlistenfenster im Vordergrund halten:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
de: Nur wenn angedockt

en: Windows Pidgin Options
de: Windows-Pidgin-Optionen

en: Options specific to Pidgin for Windows.
de: Optionen für Pidgin unter Windows.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
de: Bietet spezielle Optionen für Windows-Pidgin, wie Kontaktlisten-Anheftung.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
de: <font color='#777777'>Abgemeldet.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
de: XMPP-Konsole

en: Account:
de: Konto:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
de: <font color='#777777'>Nicht mit XMPP verbunden</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
de: Sendet und empfängt RAW-XMPP-Blöcke.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
de: Dieses Modul ist zur Fehlersuche in XMPP-Servern oder -Programmen nützlich.

en: The installer is already running.
de: Die Installation wird bereits ausgeführt.

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
de: Eine Instanz von Pidgin läuft bereits. Beenden Sie Pidgin und versuchen Sie es erneut.

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
de: Weiter >

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
de: $(^Name) wird unter der GNU General Public License (GPL) veröffentlicht. Die Lizenz dient hier nur der Information. $_CLICK

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
de: Pidgin Instant Messaging Client (erforderlich)

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
de: GTK+ Runtime-Umgebung (erforderlich, falls nicht vorhanden)

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
de: Verknüpfungen

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
de: Schreibtisch

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
de: Startmenü

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
de: Lokalisierungen

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
de: Pidgin-Basisdateien und -DLLs

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
de: Verknüpfungen zum Starten von Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
de: Eine Verknüpfung zu Pidgin auf dem Schreibtisch erstellen

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
de: Erstellt einen Eintrag für Pidgin im Startmenü

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
de: Ein Multi-Plattform-GUI-Werkzeugkasten, von Pidgin verwendet

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
de: Fehlersuchsymbole (zum Melden von Abstürzen)

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
de: Besuchen Sie die Pidgin-Webseite

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
de: Die aktuell installierte Version von Pidgin kann nicht deinstalliert werden. Die neue Version wird installiert, ohne dass die aktuell installierte Version gelöscht wird.

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which does not appear to be installed).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
de: Pidgin benötigt eine kompatible GTK+ Runtime (die noch nicht installiert zu sein scheint).$\rSind Sie sicher, dass Sie die Installation der GTK+ Runtime überspringen möchten?

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
de: URI-Behandlung

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
de: Unterstützung für Rechtschreibkontrolle

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
de: Fehler beim Installieren der Rechtschreibkontrolle ($R3).$\rFalls ein erneuter Versuch fehlschlägt, finden Sie Anweisungen zur manuellen Installation unter: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
de: Unterstützung für Rechtschreibkontrolle.  (Für die Installation ist eine Internet-Verbindung nötig)

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
de: Fehler beim Installieren der Fehlersuchsymbole ($R2).$\rFalls ein erneuter Versuch fehlschlägt, müssen Sie vielleicht den »Offline Installer« von https://pidgin.im/download/windows/ verwenden.

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
de: Fehler beim Herunterladen der GTK+ Runtime ($R2).$\rDiese wird benötigt damit Pidgin funktioniert; falls ein erneuter Versuch fehlschlägt, müssen Sie vielleicht den 'Offline Installer' von http://pidgin.im/download/windows/ verwenden.

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
de: Der Deinstaller konnte keine Registrierungsschlüssel für Pidgin finden.$\rEs ist wahrscheinlich, daß ein anderer Benutzer diese Anwendung installiert hat.

en: You do not have permission to uninstall this application.
de: Sie haben keine Berechtigung, diese Anwendung zu deinstallieren.
