Pidgin - en to es_AR translation catalogue (3021 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
es_AR: %s. Probá `%s -h' para más información.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
es_AR: %s
    Uso: %s [OPCIÓN]...
    
      -c, --config=DIR usar DIR para archivos de configuración
      -d, --debug imprimir mensajes de depuración a stderr
      -h, --help mostrar esta ayuda y salir
      -n, --nologin no iniciar sesión automáticamente
      -v, --version mostrar la versión actual y salir

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
es_AR: %s encontró errores migrando tu configuración de %s a %s. Por favor, revisá la migración y completala manualmente. Y, por favor, informá este error en http://developer.pidgin.im.

en: Account was not modified
es_AR: No se modificó la cuenta

en: Account was not added
es_AR: No se agregó la cuenta

en: Username of an account must be non-empty.
es_AR: El nombre de usuario de una cuenta no puede estar vacía.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
es_AR: Mientras se esté conectado al servidor no se puede cambiar el protocolo de la cuenta.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
es_AR: Mientras se esté conectado al servidor no se puede cambiar el nombre de usuario de la cuenta.

en: New mail notifications
es_AR: Notificaciones de correos nuevos

en: Remember password
es_AR: Recordar contraseña

en: There are no protocol plugins installed.
es_AR: No hay plugins de protocolos instalados.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
es_AR: (Probablemente te olvidaste de "make install".)

en: Modify Account
es_AR: Modificar cuenta

en: New Account
es_AR: Nueva cuenta

en: Protocol:
es_AR: Protocolo:

en: Username:
es_AR: Nombre de usuario:

en: Password:
es_AR: Contraseña:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
es_AR: Crear esta cuenta en el servidor

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
es_AR: Cancelar

note: Save button Save
en: Save
es_AR: Guardar

en: Are you sure you want to delete %s?
es_AR: ¿Estás seguro que querés eliminar %s?

en: Delete Account
es_AR: Eliminar cuenta

note: Delete button
en: Delete
es_AR: Eliminar

en: Accounts
es_AR: Cuentas

en: You can enable/disable accounts from the following list.
es_AR: Podés habilitar/deshabilitar las cuentas desde la siguiente lista.

note: Add button
en: Add
es_AR: Agregar

note: Modify button
en: Modify
es_AR: Modificar

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
es_AR: %s%s%s%s hizo a %s su contacto%s%s

en: Add buddy to your list?
es_AR: ¿Agregar contacto a tu lista?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
es_AR: %s%s%s%s quiere agregar a %s a su lista de contactos%s%s

en: Authorize buddy?
es_AR: ¿Autorizar contacto?

en: Authorize
es_AR: Autorizar

en: Deny
es_AR: Denegar

en: Online: %d
    Total: %d
es_AR: Conectados: %d
    Total: %d

en: Account: %s (%s)
es_AR: Cuenta: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
es_AR: 
    Última vez visto: hace %s

en: Default
es_AR: Predeterminado

en: You must provide a username for the buddy.
es_AR: Tenés que proveer un nombre de usuario para este contacto.

en: You must provide a group.
es_AR: Tenés que proveer un grupo.

en: You must select an account.
es_AR: Tenés que seleccionar una cuenta.

en: The selected account is not online.
es_AR: La cuenta seleccionada no está conectada.

en: Error adding buddy
es_AR: Error al agregar contacto

en: Username
es_AR: Nombre de usuario

en: Alias (optional)
es_AR: Alias (opcional)

en: Invite message (optional)
es_AR: Mensaje de invitación (opcional)

en: Add in group
es_AR: Agregar al grupo

en: Account
es_AR: Cuenta

en: Add Buddy
es_AR: Agregar contacto

en: Please enter buddy information.
es_AR: Por favor, ingresá información del contacto.

en: Name
es_AR: Nombre

en: Group
es_AR: Grupo

en: Auto-join
es_AR: Ingreso automático al grupo

en: Add Chat
es_AR: Agregar chat

en: You can edit more information from the context menu later.
es_AR: Podés ingresar más información luego desde el menú contextual.

en: Error adding group
es_AR: Error al agregar grupo

en: You must give a name for the group to add.
es_AR: Tenés que proveer un nombre al grupo a agregar.

en: Add Group
es_AR: Agregar grupo

en: Enter the name of the group
es_AR: Ingresá el nombre del grupo

en: Edit Chat
es_AR: Editar chat

en: Please Update the necessary fields.
es_AR: Por favor, actualizá los campos necesarios.

en: Edit
es_AR: Editar

en: Edit Settings
es_AR: Configuración

en: Information
es_AR: Información

en: Retrieving...
es_AR: Recuperando…

en: Get Info
es_AR: Obtener información

en: Add Buddy Pounce
es_AR: Agregar notificación de contacto

en: Send File
es_AR: Enviar archivo

en: Blocked
es_AR: Bloqueado

en: Show when offline
es_AR: Mostrar cuando esté desconectado

en: Please enter the new name for %s
es_AR: Por favor, ingresá el nuevo nombre para %s

en: Rename
es_AR: Renombrar

en: Set Alias
es_AR: Establecer alias

en: Enter empty string to reset the name.
es_AR: Ingresá texto vacío para restablecer el nombre.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
es_AR: Al quitar este contacto también se quitarán todos los contactos en el mismo

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
es_AR: Al quitar este grupo también se quitarán todos los contactos en el mismo

en: Are you sure you want to remove %s?
es_AR: ¿Estás seguro que querés quitar a %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
es_AR: Confirmar

en: Remove
es_AR: Quitar

note: Buddy List
en: Buddy List
es_AR: Lista de contactos

en: Place tagged
es_AR: Colocar etiquetado

en: Toggle Tag
es_AR: Cambiar etiqueta

en: View Log
es_AR: Ver registro

en: Nickname
es_AR: Nombre de usuario

note: Idle stuff
en: Idle
es_AR: Sin actividad

en: On Mobile
es_AR: Con celular

en: New...
es_AR: Nuevo…

en: Saved...
es_AR: Guardado

en: Block/Unblock
es_AR: Bloquear/desbloquear

en: Block
es_AR: Bloquear

en: Unblock
es_AR: Desbloquear

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre de usuario o alias de la persona que te gustaría bloquear/desbloquear.

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
es_AR: Aceptar

en: New Instant Message
es_AR: Nuevo mensaje instantáneo

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre de usuario o alias de la persona a la que te gustaría enviarle un mensaje instantáneo.

en: Channel
es_AR: Canal

en: Join a Chat
es_AR: Ingresar a un chat

en: Please enter the name of the chat you want to join.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre del chat al cual querés ingresar.

en: Join
es_AR: Ingresar

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre de usuario o alias de la persona cuyo registro te gustaría ver.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
es_AR: Opciones

en: Send IM...
es_AR: Enviar mensaje instantáneo…

en: Block/Unblock...
es_AR: Bloquear/desbloquear

en: Join Chat...
es_AR: Ingresar al chat…

en: View Log...
es_AR: Ver registro…

en: View All Logs
es_AR: Ver todos los registros

en: Show
es_AR: Mostrar

en: Empty groups
es_AR: Grupos vacíos

en: Offline buddies
es_AR: Contactos desconectados

en: Sort
es_AR: Ordenar

en: By Status
es_AR: Por estado

en: Alphabetically
es_AR: Alfabéticamente

en: By Log Size
es_AR: Por tamaño de registro

en: Buddy
es_AR: Contacto

en: Grouping
es_AR: Por grupo

en: Certificate Import
es_AR: Importación de certificado

en: Specify a hostname
es_AR: Especificar un servidor

en: Type the host name this certificate is for.
es_AR: Ingresá el nombre del servidor para el cual es este certificado.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
es_AR: No se pudo importar el archivo %s.
    Asegurate de que el archivo es legible en formato PEM.

en: Certificate Import Error
es_AR: Error de importación de certificado

en: X.509 certificate import failed
es_AR: Falló la importación del certificado X.509

en: Select a PEM certificate
es_AR: Seleccioná un certificado PEM

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
es_AR: Falló la exportación al archivo %s.
    Revisá que tengás permiso de escritura a la ruta de destino.

en: Certificate Export Error
es_AR: Error de exportación de certificado

en: X.509 certificate export failed
es_AR: Falló la exportación del certificado X.509

en: PEM X.509 Certificate Export
es_AR: Exportación del certificado PEM X.509

en: Certificate for %s
es_AR: Certificado para %s

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
es_AR: Nombre común: %s
    
    Huella SHA1:
    %s

en: SSL Host Certificate
es_AR: Certificado de servidor SSL

en: Really delete certificate for %s?
es_AR: ¿Estás seguro que querés eliminar el certificado para %s?

en: Confirm certificate delete
es_AR: Confirmar eliminación de certificado

en: Certificate Manager
es_AR: Administrador de certificados

en: Hostname
es_AR: Servidor

note: Close button
en: Close
es_AR: Cerrar

en: %s disconnected.
es_AR: %s desconectado.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
es_AR: %s
    
    Finch no intentará reconectar la cuenta hasta que no corrijás el error y rehabilités la misma.

en: Re-enable Account
es_AR: Rehabilitar cuenta

en: No such command.
es_AR: No se encontró el comando.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
es_AR: Error de sintaxis: ingresaste un número incorrecto de argumentos al comando.

en: Your command failed for an unknown reason.
es_AR: Tu comando falló por una razón desconocida.

en: That command only works in chats, not IMs.
es_AR: Ese comando sólo funciona en chats, no en mensajes instantáneos.

en: That command only works in IMs, not chats.
es_AR: Ese comando sólo funciona en mensajes instantáneos, no en chats.

en: That command doesn't work on this protocol.
es_AR: Ese comando no funciona en este protocolo.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
es_AR: No se envió el mensaje porque no iniciaste sesión.

en: 
    %s is typing...
es_AR: 
    %s está escribiendo…

en: You have left this chat.
es_AR: Dejaste este chat.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
es_AR: Se desconectó esta cuenta y ya no estás más en este chat. Vas a ingresar nuevamente al chat cuando la cuenta se reconecte.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
es_AR: Se inició el registro. Los mensajes futuros en esta conversación serán registrados.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
es_AR: Se detuvo el registro. Los mensajes futuros en esta conversación no serán registrados.

en: Send To
es_AR: Enviar a

en: Conversation
es_AR: Conversación

en: Clear Scrollback
es_AR: Limpiar conversación

en: Show Timestamps
es_AR: Mostrar marcas de tiempo

en: Add Buddy Pounce...
es_AR: Agregar notificación de contacto

en: Invite...
es_AR: Invitar…

en: Enable Logging
es_AR: Habilitar registro

en: Enable Sounds
es_AR: Habilitar sonidos

en: You are not connected.
es_AR: No estás conectado.

en: List of %d user:
     | List of %d users:
es_AR[0]: Lista de usuario %d:
es_AR[1]: Lista de usuarios %d:
es_AR[2]: Lista de usuarios %d:

en: Supported debug options are: plugins version
es_AR: Las opciones soportadas de depuración son: versión de plugins

en: No such command (in this context).
es_AR: No se encontró el comando (en este contexto).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
es_AR: Usá "/help &lt;command&gt;" para la ayuda sobre un comando específico.
    Los siguientes comandos están disponibles en este contexto:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
es_AR: %s no es una clase válida de mensaje. Mirá "/help msgcolor" para clases válidas de mensajes.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
es_AR: %s no es un color válido. Mirá "/help msgcolor" para colores válidos.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
es_AR: say &lt;message&gt;: Envía un mensaje normalmente, como si no estuvieras usando un comando.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
es_AR: me &lt;action&gt;: Envía una acción estilo IRC a un contacto o en el chat.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
es_AR: debug &lt;option&gt;: Envía información de depuración a la conversación actual.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
es_AR: clear: Limpia la conversación.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
es_AR: help &lt;command&gt;: Ayuda sobre un comando específico.

en: users:  Show the list of users in the chat.
es_AR: users: Muestra la lista de usuarios en el chat.

en: plugins: Show the plugins window.
es_AR: plugins: Muestra la ventana de plugins.

en: buddylist: Show the buddylist.
es_AR: buddylist: Muestra la lista de contactos.

en: accounts: Show the accounts window.
es_AR: accounts: Muestra la ventana de cuentas.

en: debugwin: Show the debug window.
es_AR: debugwin: Muestra la ventana de depuración.

en: prefs: Show the preference window.
es_AR: prefs: Muestra la ventana de configuración.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
es_AR: statuses: Muestra la ventana de estados guardados.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
es_AR: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Establece el color para diferentes clases de mensajes en la ventana de conversación.<br> &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br> &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EJEMPLO:<br> msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
es_AR: No se puede abrir el archivo.

en: Debug Window
es_AR: Ventana de depuración

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
es_AR: Limpiar

en: Filter:
es_AR: Filtro:

en: Pause
es_AR: Pausar

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
es_AR[0]: Transferencia - %d%% de %d archivo
es_AR[1]: Transferencia - %d%% de %d archivos
es_AR[2]: Transferencia - %d%% de %d archivos

note: Create the window.
en: File Transfers
es_AR: Transferencia de archivo

en: Progress
es_AR: Progreso

en: Filename
es_AR: Nombre del archivo

en: Size
es_AR: Tamaño

en: Speed
es_AR: Velocidad

en: Remaining
es_AR: Restante

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
es_AR: Estado

en: Close this window when all transfers finish
es_AR: Cerrar esta ventana cuando finalice la transferencia

en: Clear finished transfers
es_AR: Limpiar transferencias finalizadas

en: Stop
es_AR: Detener

en: Waiting for transfer to begin
es_AR: Esperando el comienzo de la transferencia

en: Cancelled
es_AR: Cancelada

en: Failed
es_AR: Falló

en: %.2f KiB/s
es_AR: %.2f KB/s

en: Sent
es_AR: Enviado

en: Received
es_AR: Recibido

en: Finished
es_AR: Finalizado

en: The file was saved as %s.
es_AR: El archivo fue guardado como %s.

en: Sending
es_AR: Enviando

en: Receiving
es_AR: Recibiendo

en: Conversation in %s on %s
es_AR: Conversación en %s de %s

en: Conversation with %s on %s
es_AR: Conversación con %s de %s

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
es_AR: Los eventos de sistema sólo serán registrados si la opción "Registrar todos los cambios de estado al registro de sistema" está habilitada.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
es_AR: Los mensajes instantáneos sólo serán registrados si la opción "Registrar todos los mensajes instantáneos está habilitada.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
es_AR: Los chats sólo serán registrados si la opción "Registrar todos los chats" está habilitada.

en: No logs were found
es_AR: No se encontraron registros

en: Total log size:
es_AR: Tamaño total del registro:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
es_AR: Desplazar/buscar:

en: Conversations in %s
es_AR: Conversaciones en %s

en: Conversations with %s
es_AR: Conversaciones con %s

en: All Conversations
es_AR: Todas las conversaciones

en: System Log
es_AR: Registro del sistema

en: Calling...
es_AR: Llamando

en: Hangup
es_AR: Colgar

note: Number of actions
en: Accept
es_AR: Aceptar

en: Reject
es_AR: Rechazar

en: Call in progress.
es_AR: Llamada en progreso.

en: The call has been terminated.
es_AR: Finalizó la llamada.

en: %s wishes to start an audio session with you.
es_AR: %s quiere comenzar una sesión de audio con vos.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
es_AR: %s está intentando iniciar un tipo de sesión de medios sin soporte con vos.

en: You have rejected the call.
es_AR: Rechazaste la llamada.

en: call: Make an audio call.
es_AR: Llamada: hacer una llamada.

en: Emails
es_AR: Correos electrónicos

en: You have mail!
es_AR: ¡Tenés correos electrónicos nuevos!

en: Sender
es_AR: Remitente

en: Subject
es_AR: Asunto

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
es_AR[0]: %s (%s) tiene %d nuevo mensaje.
es_AR[1]: %s (%s) tiene %d nuevos mensajes.
es_AR[2]: %s (%s) tiene %d nuevos mensajes.

en: New Mail
es_AR: Nuevo correo electrónico

en: Info for %s
es_AR: Info para %s

en: Buddy Information
es_AR: Información de contacto

en: Continue
es_AR: Continuar

en: IM
es_AR: Mensaje instantáneo

en: Invite
es_AR: Invitar

en: (none)
es_AR: (nada)

note: XXX: The following expects that finch_notify_message gets called. This * may not always happen, e.g. when another plugin sets its own * notify_message. So tread carefully.
en: URI
es_AR: Dirección web

en: loading plugin failed
es_AR: falló la activación del plugin

en: unloading plugin failed
es_AR: falló la desactivación del plugin

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
es_AR: Nombre: %s
    Versión: %s
    Descripción: %s
    Autor: %s
    Sitio web: %s
    Nombre de archivo: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
es_AR: El plugin necesita ser activado antes que puedas configurarlo.

en: No configuration options for this plugin.
es_AR: No hay opciones de configuración para este plugin.

en: Error loading plugin
es_AR: Error al cargar el plugin

en: The selected file is not a valid plugin.
es_AR: El archivo seleccionado no es un plugin válido.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
es_AR: Por favor, abrí la ventana de depuración e intentá de nuevo para ver el mensaje de error exacto.

en: Select plugin to install
es_AR: Seleccioná el plugin para instalar

en: You can (un)load plugins from the following list.
es_AR: Podés (des)activar plugins desde la siguiente lista.

en: Install Plugin...
es_AR: Instalar plugin…

en: Configure Plugin
es_AR: Configurar plugin

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
es_AR: Configuración

en: Please enter a buddy to pounce.
es_AR: Por favor, ingresá un contacto para notificar.

en: New Buddy Pounce
es_AR: Nueva notificación de contacto

en: Edit Buddy Pounce
es_AR: Editar notificación de contacto

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
es_AR: Notificar sobre quién

note: Account:
en: Account:
es_AR: Cuenta:

en: Buddy name:
es_AR: Nombre del contacto:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
es_AR: Notificar cuando el contacto

en: Signs on
es_AR: Inicia sesión

en: Signs off
es_AR: Cierra sesión

en: Goes away
es_AR: Está ausente

en: Returns from away
es_AR: Deja de estar ausente

en: Becomes idle
es_AR: Está inactivo

en: Is no longer idle
es_AR: Deja de estar inactivo

en: Starts typing
es_AR: Comienza a escribir

en: Pauses while typing
es_AR: Para de escribir momentáneamente

en: Stops typing
es_AR: Para de escribir

en: Sends a message
es_AR: Envía un mensaje

note: Create the "Action" frame.
en: Action
es_AR: Acción

en: Open an IM window
es_AR: Abrir una ventana de mensajería instantánea

en: Pop up a notification
es_AR: Mostrar la notificación en una ventana emergente

en: Send a message
es_AR: Enviar un mensaje

en: Execute a command
es_AR: Ejecutar un comando

en: Play a sound
es_AR: Reproducir un sonido

en: Pounce only when my status is not Available
es_AR: Notificar sólo cuando mi estado no es "Disponible"

en: Recurring
es_AR: Recurrente

en: Cannot create pounce
es_AR: No se puede notificar

en: You do not have any accounts.
es_AR: No tenés ninguna cuenta.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
es_AR: Primero tenés que crear una cuenta antes de crear una notificación.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
es_AR: ¿Estás seguro que querés eliminar esta notificación en %s para %s?

en: Buddy Pounces
es_AR: Notificaciones de contacto

en: %s has started typing to you (%s)
es_AR: %s comenzó a escribirte (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
es_AR: %s paró de escribirte (%s)

en: %s has signed on (%s)
es_AR: %s inició sesión en (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
es_AR: %s dejó de estar inactivo/a (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
es_AR: %s dejó de estar ausente (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
es_AR: %s paró de escribirte (%s)

en: %s has signed off (%s)
es_AR: %s cerró sesión (%s)

en: %s has become idle (%s)
es_AR: %s dejó de estar inactivo/a (%s)

en: %s has gone away. (%s)
es_AR: %s está ausente. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
es_AR: %s te envió un mensaje. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
es_AR: Evento desconocido de notificación. ¡Por favor, informalo!

en: Based on keyboard use
es_AR: Basado en el uso del teclado

en: From last sent message
es_AR: Desde el último mensaje enviado

en: Never
es_AR: Nunca

en: Show Idle Time
es_AR: Mostrar tiempo de inactividad

en: Show Offline Buddies
es_AR: Mostrar contactos desconectados

en: Notify buddies when you are typing
es_AR: Informar a los contactos cuando estás escribiendo

en: Log format
es_AR: Formato de registro

en: Log IMs
es_AR: Registrar mensajes instantáneos

en: Log chats
es_AR: Registrar chats

en: Log status change events
es_AR: Registrar eventos de cambios de estado

en: Report Idle time
es_AR: Informar tiempo de inactividad

en: Change status when idle
es_AR: Cambiar estado al estar ausente

en: Minutes before changing status
es_AR: Minutos antes de cambiar de estado

en: Change status to
es_AR: Cambiar estado a

en: Conversations
es_AR: Conversaciones

en: Logging
es_AR: Registro

en: You must fill all the required fields.
es_AR: Tenés que completar todos los campos requeridos.

en: The required fields are underlined.
es_AR: Los campos requeridos están subrayados.

en: Not implemented yet.
es_AR: No implementado aún.

en: Save File...
es_AR: Guardar archivo

en: Open File...
es_AR: Abrir archivo

en: Choose Location...
es_AR: Elegir ubicación

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
es_AR: Dale a "Enter" para encontrar más salas de esta categoría.

en: Get
es_AR: Obtener

note: Create the window.
en: Room List
es_AR: Lista de salas

en: Buddy logs in
es_AR: Un contacto inicia sesión

en: Buddy logs out
es_AR: Un contacto cierra sesión

en: Message received
es_AR: Se recibe un mensaje

en: Message received begins conversation
es_AR: Se recibe un mensaje que comienza una conversación

en: Message sent
es_AR: Se envía un mensaje

en: Person enters chat
es_AR: Alguien entra al chat

en: Person leaves chat
es_AR: Alguien deja el chat

en: You talk in chat
es_AR: Hablás en el chat

en: Others talk in chat
es_AR: Otros hablan en el chat

en: Someone says your username in chat
es_AR: Alguien dice tu nombre de usuario en el chat

en: Attention received
es_AR: Se recibe un codazo

en: GStreamer Failure
es_AR: Falla de GStreamer

en: GStreamer failed to initialize.
es_AR: Falló el inicio de GStreamer.

en: (default)
es_AR: (predeterminado)

en: Select Sound File...
es_AR: Seleccionar archivo de sonido…

en: Sound Preferences
es_AR: Configuración de audio

en: Profiles
es_AR: Perfiles

en: Automatic
es_AR: Automático

en: Console Beep
es_AR: Bip de consola

en: Command
es_AR: Comando

en: No Sound
es_AR: Sin sonido

en: Sound Method
es_AR: Método de sonido

en: Method:
es_AR: Método:

en: Sound Command
    (%s for filename)
es_AR: Comando de sonido
    (%s nombre de archivo)

note: Sound options
en: Sound Options
es_AR: Configuración de audio

en: Sounds when conversation has focus
es_AR: Sonar cuando la conversación tiene el foco

en: Always
es_AR: Siempre

en: Only when available
es_AR: Sólo cuando estoy disponible

en: Only when not available
es_AR: Sólo cuando no estoy disponible

en: Volume(0-100):
es_AR: Volumen (000-100):

note: Sound events
en: Sound Events
es_AR: Eventos de sonido

en: Event
es_AR: Evento

en: File
es_AR: Archivo

en: Test
es_AR: Probar

en: Reset
es_AR: Restablecer

en: Choose...
es_AR: Elegir

en: Are you sure you want to delete "%s"
es_AR: ¿Estás seguro que querés eliminar "%s"?

en: Delete Status
es_AR: Eliminar estado

en: Saved Statuses
es_AR: Estados guardados

en: Title
es_AR: Título

en: Type
es_AR: Tipo

en: Message
es_AR: Mensaje

note: Use
en: Use
es_AR: Usar

en: Invalid title
es_AR: Título no válido

en: Please enter a non-empty title for the status.
es_AR: Por favor, ingresá un título no vacío para el estado.

en: Duplicate title
es_AR: Duplicar título

en: Please enter a different title for the status.
es_AR: Por favor, ingresá un título diferente para el estado.

en: Substatus
es_AR: Subestado

en: Status:
es_AR: Estado:

en: Message:
es_AR: Mensaje:

en: Edit Status
es_AR: Editar estado

en: Use a different status for some accounts
es_AR: Usá un estado diferente para algunas cuentas

note: Save and Use
en: Save and Use
es_AR: Guardar y usar

en: Certificates
es_AR: Certificados

en: Sounds
es_AR: Sonidos

en: Statuses
es_AR: Estados

en: Error loading the plugin.
es_AR: Error al activar el plugin.

en: Couldn't find X display
es_AR: No se pudo encontrar visualización X

en: Couldn't find window
es_AR: No se pudo encontrar la ventana

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
es_AR: Este plugin no se pudo cargar debido a que no fue construido con soporte para X11.

en: Clipboard plugin
es_AR: Plugin de portapapeles

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
es_AR: Cuando el portapapeles gnt contiene cambio, los contenidos quedan disponibles para X, si es posible.

en: %s just signed on
es_AR: Recién inició sesión %s

en: %s just signed off
es_AR: Recién cerró sesión %s

en: %s sent you a message
es_AR: %s te envió un mensaje

en: %s said your nick in %s
es_AR: %s te mencionó en %s

en: %s sent a message in %s
es_AR: %s envió un mensaje en %s

en: Buddy signs on/off
es_AR: Contacto inicia/cierra sesión

en: You receive an IM
es_AR: Recibís un mensaje instantáneo

en: Someone speaks in a chat
es_AR: Alguien habla en un chat

en: Someone says your name in a chat
es_AR: Alguien te menciona en un chat

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Notify with a toaster when
es_AR: Notificar con una tostadora cuando

en: Beep too!
es_AR: ¡También un bip!

en: Set URGENT for the terminal window.
es_AR: Establecer URGENTE en la ventana terminal.

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Toaster plugin
es_AR: Plugin de tostadora

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
es_AR: <b>Conversación con %s en %s:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
es_AR: El plugin de historial requiere ingreso

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
es_AR: El ingreso puede ser habilitado desde "Herramientas" > "Configuración" > "Ingreso".
    
    Al habilitar registros para mensajes instantáneos y/o chats activará el historial para el/los mismo/s tipo/s de conversación.

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
es_AR: Muestra las conversaciones recientemente registradas en nuevas conversaciones.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
es_AR: Cuando se abre una nueva conversación este plugin insertará la última conversación en la conversación actual.

en: 
    Fetching TinyURL...
es_AR: 
    Buscando TinyURL…

en: TinyURL for above: %s
es_AR: TinyURL para lo anterior: %s

en: Please wait while TinyURL fetches a shorter URL...
es_AR: Por favor, esperá mientras TinyURL recupera una dirección web más corta…

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
es_AR: Sólo crear TinyURL para direcciones web de esta longitud o mayor

en: TinyURL (or other) address prefix
es_AR: Prefijo de dirección web de TinyURL (u otro)

en: TinyURL plugin
es_AR: Plugin de TinyURL

en: Shorten URLs in messages using TinyURL
es_AR: Acortá direcciones web en los mensajes usando TinyURL

en: Online
es_AR: Conectado

en: Offline
es_AR: Desconectado

en: Online Buddies
es_AR: Contactos conectados

en: Offline Buddies
es_AR: Contactos desconectados

en: Online/Offline
es_AR: Conectados/desconectados

en: No Grouping
es_AR: Sin grupo

en: Nested Subgroup
es_AR: Subgrupo anidado

en: Nested Grouping (experimental)
es_AR: Grupo aninado (experimental)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
es_AR: Provee opciones de grupo de lista alternativa de contacto.

en: Lastlog
es_AR: Último registro

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
es_AR: lastlog: Busca una subcadena en la reserva.

en: Lastlog plugin.
es_AR: Plugin de último registro.

en: accounts
es_AR: cuentas

en: Password is required to sign on.
es_AR: Se requiere contraseña para ingresar.

en: Enter password for %s (%s)
es_AR: Ingresar contraseña para %s (%s)

en: Enter Password
es_AR: Ingresar contraseña

en: Save password
es_AR: Guardar contraseña

en: Missing protocol plugin for %s
es_AR: Plugin de protocolo faltante para %s

en: Connection Error
es_AR: Error de conexión

en: New passwords do not match.
es_AR: Las nuevas contraseñas no coinciden.

en: Fill out all fields completely.
es_AR: Completá todos los campos.

en: Original password
es_AR: Contraseña original

en: New password
es_AR: Nueva contraseña

en: New password (again)
es_AR: Nueva contraseña (de nuevo)

en: Change password for %s
es_AR: Cambiar contraseña para %s

en: Please enter your current password and your new password.
es_AR: Por favor, ingresá tu contraseña actual y tu nueva contraseña.

en: Change user information for %s
es_AR: Cambiá la información de usuario para %s

en: Set User Info
es_AR: Establecer información de usuario

en: This protocol does not support setting a public alias.
es_AR: Este protocolo no soporta el ingreso de un alias público.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
es_AR: Este protocolo no soporta buscar el alias público.

en: Unknown
es_AR: Desconocido

en: Buddies
es_AR: Contactos

en: buddy list
es_AR: lista de contactos

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
es_AR: El certificado está autofirmado y no puede ser revisado automáticamente.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
es_AR: El certificado no es confiable porque ningún certificado que se pueda verificar es actualmente confiable.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
es_AR: El certificado no es válido aún. Revisá si la hora y fecha de tu computadora son correctas.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
es_AR: El certificado expiró y no debería ser considerado válido. Revisá si la hora y fecha de tu computadora son correctas.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
es_AR: El certificado presentado no está listado para este dominio.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
es_AR: No tenés base de datos para certificados de raíz, así que este certificado no puede ser validado.

en: The certificate chain presented is invalid.
es_AR: La cadena de certificado presente no es válida.

en: The certificate has been revoked.
es_AR: El certificado fue revocado.

en: An unknown certificate error occurred.
es_AR: Ocurrió un error desconocido de certificado.

en: (DOES NOT MATCH)
es_AR: (NO COINCIDE)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
es_AR: %s ha presentado el siguiente certificado para uso por única vez:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
es_AR: Nombre común: %s %s
    Huella (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
es_AR: Verificación de certificado de uso único

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
es_AR: Autoridades de certificado

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
es_AR: Caché de pares SSL

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
es_AR: ¿Aceptar certificado para %s?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
es_AR: Verificación de certificado SSL

en: _View Certificate...
es_AR: _Ver certificado…

en: The certificate for %s could not be validated.
es_AR: No se pudo validar el certificado para %s.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
es_AR: Error de certificado SSL

en: Unable to validate certificate
es_AR: No se pudo validar el certificado

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
es_AR: En su lugar, el certificado reivindica ser de "%s". Esto podría significar que no te estás conectando al servicio que creés.

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
es_AR: Información de certificado

en: Unable to find Issuer Certificate
es_AR: No se pudo encontrar al emisor del certificado

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Issued By: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
es_AR: Nombre común: %s
    
    Emitido por: %s
    
    Huella (SHA1): %s
    
    Fecha de activación: %s
    Fecha de expiración: %s

en: (self-signed)
es_AR: (autofirmado)

en: View Issuer Certificate
es_AR: Ver certificado del emisor

en: Registration Error
es_AR: Error de registro

en: Unregistration Error
es_AR: Error de falta de registro

en: +++ %s signed on
es_AR: +++ %s entró

en: +++ %s signed off
es_AR: +++ %s salió

en: Unknown error
es_AR: Error desconocido

en: Unable to send message: The message is too large.
es_AR: No se puedo enviar el mensaje: el mensaje es demasiado largo.

en: Unable to send message to %s.
es_AR: No se pudo enviar el mensaje para %s.

en: The message is too large.
es_AR: El mensaje es demasiado largo.

en: Unable to send message.
es_AR: No se pudo enviar el mensaje.

en: Send Message
es_AR: Enviar mensaje

en: _Send Message
es_AR: _Enviar mensaje

en: %s entered the room.
es_AR: %s ingresó a la sala.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
es_AR: %s [<I>%s</I>] ingresó a la sala.

en: You are now known as %s
es_AR: Ahora sos conocido como %s

en: %s is now known as %s
es_AR: %s ahora es conocido como %s

en: %s left the room.
es_AR: %s dejó la sala.

en: %s left the room (%s).
es_AR: %s dejó la sala (%s).

en: Invite to chat
es_AR: Invitar a chatear

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre del usuario que deseás invitar, junto a un mensaje de invitación opcional.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
es_AR: Si el comando especificado debería gestionar direcciones web "aim"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
es_AR: Verdadero si el comando especificado en la clave "comando" debería gestionar direcciones web "aim".

en: The handler for "aim" URLs
es_AR: El gestor para direcciones web "aim"

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
es_AR: Si está habilitado, el comando gestiona direcciones web "aim".

en: Run the command in a terminal
es_AR: Ejecutar el comando en un terminal

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
es_AR: Verdadero si el comando usado para gestionar este tipo de direcciones web debería ser ejecutado en un terminal.

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
es_AR: Si el comando especificado debería gestionar direcciones web "gg"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
es_AR: Verdadero si el comando especificado en la clave "comando" debería gestionar direcciones web "gg".

en: The handler for "gg" URLs
es_AR: El gestor para direcciones web "gg"

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
es_AR: Si está habilitado, el comando gestiona direcciones web "gg".

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
es_AR: Si el comando especificado debería gestionar direcciones web "icq"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
es_AR: Verdadero si el comando especificado en la clave "comando" debería gestionar direcciones web "icq".

en: The handler for "icq" URLs
es_AR: El gestor para direcciones web "icq"

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
es_AR: Si está habilitado, el comando gestiona direcciones web "icq".

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
es_AR: Si el comando especificado debería gestionar direcciones web "irc"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
es_AR: Verdadero si el comando especificado en la clave "comando" debería gestionar direcciones web "irc".

en: The handler for "irc" URLs
es_AR: El gestor para direcciones web "irc"

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
es_AR: Si está habilitado, el comando gestiona direcciones web "irc".

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
es_AR: Si el comando especificado debería gestionar direcciones web "sip"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
es_AR: Verdadero si el comando especificado en la clave "comando" debería gestionar direcciones web "sip".

en: The handler for "sip" URLs
es_AR: El gestor para direcciones web "sip"

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
es_AR: Si está habilitado, el comando gestiona direcciones web "sip".

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
es_AR: Si el comando especificado debería gestionar direcciones web "xmpp"

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
es_AR: Verdadero si el comando especificado en la clave "comando" debería gestionar direcciones web "xmpp".

en: The handler for "xmpp" URLs
es_AR: El gestor para direcciones web "xmpp"

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
es_AR: Si está habilitado, el comando gestiona direcciones web "xmpp".

en: Failed to get connection: %s
es_AR: Falló al obtener conexión: %s

en: Failed to get name: %s
es_AR: Falló la obtención de nombre: %s

en: Failed to get serv name: %s
es_AR: Falló la obtención del nombre del servidor: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
es_AR: El servidor D-BUS de Purple no está funcionando por la razón mencionada debajo

en: No name
es_AR: Sin nombre

en: Unable to create new resolver process
es_AR: No se pudo crear un nuevo proceso de resolución

en: Unable to send request to resolver process
es_AR: No se pudo enviar la solicitud para el proceso de resolución

en: Error resolving %s:
    %s
es_AR: Error al resolver %s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
es_AR: Error al resolver %s: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
es_AR: Error al leer el proceso de resolución:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
es_AR: El proceso de resolución finalizó sin responder a nuestra solicitud

en: Error converting %s to punycode: %d
es_AR: Error al convertir %s a punycode: %d

en: Thread creation failure: %s
es_AR: Falló la creación del hilo: %s

en: Unknown reason
es_AR: Razón desconocida

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
es_AR: Cancelando resolución de DNS en modo de proxy de Tor.

en: Error reading %s: 
    %s.
es_AR: Error al leer %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
es_AR: Error al escribir %s: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
es_AR: Error al acceder a %s: 
    %s.

en: Directory is not writable.
es_AR: No se puede escribir en el directorio.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
es_AR: No se puede enviar un archivo de 0 bytes.

en: Cannot send a directory.
es_AR: No se puede enviar un directorio.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
es_AR: %s no es un archivo normal. Me agarró cuiqui y no lo voy a sobrescribir.

en: File is not readable.
es_AR: El archivo no es legible.

en: %s wants to send you %s (%s)
es_AR: %s quiere enviarte %s (%s)

en: %s wants to send you a file
es_AR: %s quiere enviarte un archivo

en: Accept file transfer request from %s?
es_AR: ¿Aceptás el pedido de transferencia del archivo, de %s?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
es_AR: Hay un archivo disponible para descargar desde:
    Servidor remoto: %s
    Puerto remoto: %d

en: %s is offering to send file %s
es_AR: %s te está ofreciendo enviar el archivo %s

en: %s is not a valid filename.
es_AR: %s no es un nombre válido de archivo.

en: Offering to send %s to %s
es_AR: Ofrecer enviar %s a %s

en: Starting transfer of %s from %s
es_AR: Comenzando la transferencia de %s, de %s

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
es_AR: Transferencia del archivo <A HREF="file://%s">%s</A> completa

en: Transfer of file %s complete
es_AR: Transferencia del archivo %s completa

en: File transfer complete
es_AR: Transferencia del archivo, completa

en: You cancelled the transfer of %s
es_AR: Cancelaste la transferencia de %s

en: File transfer cancelled
es_AR: Transferencia del archivo, cancelada

en: %s cancelled the transfer of %s
es_AR: %s canceló la transferencia de %s

en: %s cancelled the file transfer
es_AR: %s canceló la transferencia del archivo

en: File transfer to %s failed.
es_AR: Falló la transferencia del archivo a %s.

en: File transfer from %s failed.
es_AR: Falló la transferencia del archivo de %s.

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
es_AR: <b><font color="red">El registro no tiene función de lectura</font></b>

en: Plain text
es_AR: Texto plano

en: Old flat format
es_AR: Viejo formato plano

en: Logging of this conversation failed.
es_AR: Falló el registro de esta conversación.

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
es_AR: <font color="red"><b>¡No se pudo encontrar la ruta del registro!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
es_AR: <font color="red"><b>No se pudo leer el archivo: %s</b></font>

en: 
    
    Message from Farsight:
es_AR: 
    
    Mensaje desde Farsight:

en: Error initializing the call. This probably denotes problem in installation of GStreamer or Farsight.
es_AR: Error al iniciar la llamada. Lo más probable es que sea un problema en la instalación de GStreamer o Farsight.

en: Network error.
es_AR: Error de red.

en: Codec negotiation failed. This problem might be resolved by installing more GStreamer codecs.
es_AR: Falló la negociación del códec. Este problema podría ser resuelto instalando más códecs de GStreamer.

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
es_AR: No se encontraron códecs. Instalá algún códec GStreamer de los paquetes de plugins de GStreamer.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
es_AR: No quedan códecs. Tu configuración de códecs en fs-codecs.conf es demasiada estricta.

en: Could not connect to the remote party
es_AR: No se pudo conectar al participante remoto

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
es_AR: Ocurrió un error no recuperable de Farsight2.

en: A non-recoverable Farstream error has occurred.
es_AR: Ocurrió un error no recuperable de Farstream.

en: Error with your microphone
es_AR: Error con tu micrófono

en: Error with your webcam
es_AR: Error con tu webcam

en: Conference error
es_AR: Error de conferencia

en: Error creating session: %s
es_AR: Error al crear la sesión: %s

en: Disabled
es_AR: Deshabilitado

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
es_AR: Estás usando %s, pero este plugin requiere %s.

en: This plugin has not defined an ID.
es_AR: Este plugin no definió un identificador.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
es_AR: El plugin magic no coincide con %d (se necesita %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
es_AR: La versión de ABI no coincide con %d.%d.x (se necesita %d.%d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
es_AR: El plugin no implementa todas las funciones requeridas (list_icon, ingreso y cierre)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
es_AR: No se encontró el plugin %s requerido. Por favor, instalá este plugin y probá de nuevo.

en: Unable to load the plugin
es_AR: No se pudo cargar el plugin

en: The required plugin %s was unable to load.
es_AR: No se pudo cargar el plugin %s requerido.

en: Unable to load your plugin.
es_AR: No se pudo cargar tu plugin.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
es_AR: %s requiere %s, pero falló al deshabilitarse.

en: Autoaccept
es_AR: Aceptar automáticamente

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
es_AR: Aceptar automáticamente los pedidos de transferencias de archivos de usuarios seleccionados.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
es_AR: Transferencia del archivo de "%s" a "%s" aceptada automáticamente, completa.

en: Autoaccept complete
es_AR: Aceptado automático, completo.

en: When a file-transfer request arrives from %s
es_AR: Cuando ingresa un pedido de transferencia de archivo de %s

en: Set Autoaccept Setting
es_AR: Configurar "Aceptar automáticamente"

en: _Save
es_AR: _Guardar

en: _Cancel
es_AR: _Cancelar

en: Ask
es_AR: Preguntar

en: Auto Accept
es_AR: Aceptar automáticamente

en: Auto Reject
es_AR: Rechazar automáticamente

en: Autoaccept File Transfers...
es_AR: Transferencia de archivo de "Aceptar automáticamente"

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
es_AR: Ruta para guardar los archivos
    (Por favor, ofrecé la ruta completa)

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
es_AR: Cuando ingresa un pedido de transferencia de archivo de un usuario que
    *no está* en tu lista de contactos:

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
es_AR: Informar en una ventana emergente cuando una transferencia de archivo de "Aceptar automáticamente" esté completa
    (sólo cuando no haya conversación con el remitente)

en: Create a new directory for each user
es_AR: Crear un nuevo directorio para cada usuario

en: Escape the filenames
es_AR: Omitir los nombres de archivo

en: Notes
es_AR: Notas

en: Enter your notes below...
es_AR: Ingresá tus notas debajo

en: Edit Notes...
es_AR: Editar notas

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
es_AR: Notas de contacto

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
es_AR: Guardar notas en contactos particulares.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
es_AR: Agrega la opción de guardar notas sobre tus contactos, en tu lista de contactos.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
es_AR: Prueba de cifrado

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
es_AR: Prueba los cifrados que se entregan con libpurple.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
es_AR: Ejemplo de D-BUS

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
es_AR: Ejemplo del plugin de D-BUS

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
es_AR: Control de archivo

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
es_AR: Permite control al ingresar comandos en un archivo.

en: Minutes
es_AR: Minutos

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
es_AR: A.C.T. el inactivo

en: Set Account Idle Time
es_AR: Establecer tiempo de inactividad en la cuenta

en: _Set
es_AR: _Establecer

en: None of your accounts are idle.
es_AR: Ninguna de tus cuentas está inactiva.

en: Unset Account Idle Time
es_AR: Restablecer tiempo de inactividad de la cuenta

en: _Unset
es_AR: _Restablecer

en: Set Idle Time for All Accounts
es_AR: Establecer tiempo de inactividad para todas las cuentas

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
es_AR: Restablecer tiempo de inactividad para todas las cuentas inactivas

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
es_AR: Te permite configurar manualmente cuánto tiempo estuviste inactivo

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
es_AR: Cliente de prueba IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
es_AR: Probar soporte de plugin IPC, como cliente.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
es_AR: Probar soporte de plugin IPC, como cliente. Esto ubica el plugin del servidor y llama a los comandos registrados.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
es_AR: Servidor de prueba IPC

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
es_AR: Probar soporte de plugin IPC, como servidor.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
es_AR: Probar soporte de plugin IPC, como servidor. Esto registra los comandos IPC.

en: Hide Joins/Parts
es_AR: Ocultar ingresos y salidas

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
es_AR: Para salas con más personas que estas

en: If user has not spoken in this many minutes
es_AR: Si el usuario no habló durante estos minutos

en: Apply hiding rules to buddies
es_AR: Aplicar reglas de ocultamiento para contactos

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
es_AR: Ocultamiento de ingreso y salida

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
es_AR: Oculta mensajes raros de ingreso y salida

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
es_AR: Este plugin oculta los mensajes de ingreso y salida en salas grandes, excepto de aquellos usuarios que son parte activa de la conversación.

en: User is offline.
es_AR: El usuario está desconectado.

en: Auto-response sent:
es_AR: Respuesta automática enviada:

en: %s has signed off.
es_AR: Salió %s.

en: One or more messages may have been undeliverable.
es_AR: Puede que no se hayan entregado uno o más mensajes.

en: You were disconnected from the server.
es_AR: Te desconectaste del servidor.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
es_AR: Estás desconectado actualmente. No vas a recibir ningún mensajes a menos que ingresés.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
es_AR: No se pudo enviar el mensaje debido a que se excedió la longitud máxima.

en: Message could not be sent.
es_AR: No se pudo enviar el mensaje.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
es_AR: Configuración general de lectura de registro

en: Fast size calculations
es_AR: Cálculos rápidos de tamaño

en: Use name heuristics
es_AR: Usar heurística de nombre

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
es_AR: Directorio de registro

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
es_AR: Lector de registro

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
es_AR: Incluye registros de otros clientes de mensajería instantánea en el visor de registro.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
es_AR: Al ver registros, este plugin incluirá los de otros clientes de mensajería instantánea. Actualmente se incluyen: Adium, MSN Messenger, aMSN y Trillian
    
    ADVERTENCIA: este plugin todavía se encuentra en fase alfa y puede bloquearse frecuentemente. ¡Usalo bajo tu propio riesgo!

en: Mono Plugin Loader
es_AR: Cargador del plugin Mono

en: Loads .NET plugins with Mono.
es_AR: Carga plugins de .NET con Mono.

en: Add new line in IMs
es_AR: Agregar nueva línea en mensajes instantáneos

en: Add new line in Chats
es_AR: Agregar nueva línea en chats

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
es_AR: Nueva línea

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
es_AR: Antepone una nueva línea al mensaje mostrado.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
es_AR: Antepone una nueva línea a los mensajes así el resto aparece debajo del nombre de usuario en la ventana de conversación.

en: Offline Message Emulation
es_AR: Emulación de mensaje fuera de línea

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
es_AR: Guardar mensajes enviados a un usuario desconectado como notificación.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
es_AR: El resto de los mensajes será guardado como notificaciones. Podés editar/eliminar la notificación desde el diálogo "Notificación de contacto".

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
es_AR: "%s" está desconectado actualmente. ¿Querés guardar el resto de los mensajes en una notificación y enviárselo automáticamente cuando "%s" vuelva a estar conectado?

en: Offline Message
es_AR: Mensaje fuera de línea

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
es_AR: Podés editar/eliminar la notificación desde el diálogo "Notificación de contacto"

en: Yes
es_AR: Sí

en: Save offline messages in pounce
es_AR: Guardar mensajes fuera de línea en una notificación

en: Do not ask. Always save in pounce.
es_AR: No preguntar; siempre guardar en notificación.

en: One Time Password
es_AR: Contraseña por única vez

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
es_AR: Soporte para contraseña por única vez

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
es_AR: Asegura que las contraseñas son usadas sólo una vez.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
es_AR: Te permite controlar cuenta por cuenta que las contraseñas que no son guardadas solamente se usen una sola vez en una conexión exitosa.
    Nota: no se debe guardar la contraseña de la cuenta para que esto funcione.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
es_AR: Cargador del plugin Perl

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
es_AR: Ofrece soporte para la carga de plugins Perl.

en: Psychic Mode
es_AR: Modo psíquico

en: Psychic mode for incoming conversation
es_AR: Modo psíquico para comenzar una conversación

en: You feel a disturbance in the force...
es_AR: Sentís una perturbación en la fuerza

en: Only enable for users on the buddy list
es_AR: Sólo habilitar para usuarios en la lista de contactos

en: Disable when away
es_AR: Deshabilitar al estar ausente

en: Display notification message in conversations
es_AR: Mostrar notificación en conversaciones

en: Raise psychic conversations
es_AR: Incrementar conversaciones psíquicas

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
es_AR: Prueba de señales

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
es_AR: Prueba para saber si todas las señales funcionan correctamente.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
es_AR: Plugin simple

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
es_AR: Pruebas para saber que la mayoría de las cosas funcionan.

en: TLS/SSL Versions
es_AR: Versiones TLS/SSL

en: Minimum Version
es_AR: Versión mínima

en: Maximum Version
es_AR: Versión máxima

note: TODO: look into how to do this for older versions?
en: Not Supported for NSS < 3.14
es_AR: No soportado para NSS < 3.14

en: Ciphers
es_AR: Cifradores

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: NSS Preferences
es_AR: Configuración de NSS

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Configure Ciphers and other Settings for the NSS SSL/TLS Plugin
es_AR: Configurá los cifradores y otros ajustes para el plugin SSL/TLS de NSS

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
es_AR: Certificados X.509

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
es_AR: Provee soporte SSL a través de GNUTLS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
es_AR: Provee soporte SSL a través de Mozilla NSS.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
es_AR: Provee un contenedor sobre librerías de soporte de SSL.

en: %s is no longer away.
es_AR: %s dejó de estar ausente.

en: %s has gone away.
es_AR: %s se alejó.

en: %s has become idle.
es_AR: %s está inactivo.

en: %s is no longer idle.
es_AR: %s dejó de estar inactivo.

en: %s has signed on.
es_AR: Entró %s.

en: Notify When
es_AR: Notificar cuando

en: Buddy Goes _Away
es_AR: El contacto está _ausente

en: Buddy Goes _Idle
es_AR: El contacto está _inactivo

en: Buddy _Signs On/Off
es_AR: El contacto _entra/sale

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
es_AR: Notificación del estado del contacto

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
es_AR: Notifica en una ventana de conversación cuando un contacto está inactivo o ausente, o deja de estarlo.

en: Tcl Plugin Loader
es_AR: Cargador de plugin TCL

en: Provides support for loading Tcl plugins
es_AR: Provee soportes para cargar plugins TCL

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
es_AR: No se detectó instalación de ActiveTCL. Si querés usar plugins TCL, instalá ActiveTCL desde http://www.activestate.com/

en: Unable to find Apple's "Bonjour for Windows" toolkit, see https://developer.pidgin.im/BonjourWindows for more information.
es_AR: No se pudo encontrar el kit de herramientas "Bonjour for Windows" de Apple. Visitá https://developer.pidgin.im/BonjourWindows para más información.

en: Unable to listen for incoming IM connections
es_AR: No se pudo escuchar conexiones entrantes de mensajería instantánea

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
es_AR: No se pudo establecer conexión con el servidor local mDNS. ¿Está funcionando?

en: First name
es_AR: Nombre

en: Last name
es_AR: Apellido

en: Email
es_AR: Correo electrónico

en: AIM Account
es_AR: Cuenta de AIM

en: XMPP Account
es_AR: Cuenta de XMPP

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
es_AR: Plugin de protocolo de Bonjour

en: Purple Person
es_AR: Persona en Purple

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
es_AR: Puerto local

en: %s has closed the conversation.
es_AR: %s cerró la conversación.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
es_AR: No se pudo enviar el mensaje, la conversación no se pudo iniciar.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
es_AR: Error al comunicar con el mDNSResponder local.

en: Invalid proxy settings
es_AR: Configuración no válida de proxy

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
es_AR: O bien el nombre del servidor, o bien el número del puerto especificado por el proxy ingresado no es válido.

en: Save Buddylist...
es_AR: Guardar lista de contactos…

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
es_AR: Tu lista de contactos está vacía, no se escribió nada al archivo.

en: Buddylist saved successfully!
es_AR: ¡Lista de contactos guardada exitosamente!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
es_AR: No se pudo escribir la lista de contactos de %s a %s

en: Couldn't load buddylist
es_AR: No se pudo cargar la lista de contactos

en: Load Buddylist...
es_AR: Cargar lista de contactos…

en: Buddylist loaded successfully!
es_AR: ¡Lista de contactos cargada exitosamente!

en: Save buddylist...
es_AR: Guardar lista de contactos

en: Load buddylist from file...
es_AR: Cargar lista de contactos desde archivo…

en: City
es_AR: Ciudad

en: Year of birth
es_AR: Año de nacimiento

en: Gender
es_AR: Género

en: Male or female
es_AR: Hombre o mujer

en: Male
es_AR: Hombre

en: Female
es_AR: Mujer

en: Only online
es_AR: Sólo conectado

en: Find buddies
es_AR: Encontrar contactos

en: Please, enter your search criteria below
es_AR: Por favor, ingresá tus criterios de búsqueda debajo

en: Show status to:
es_AR: Mostrar estado a:

en: All people
es_AR: Todos

en: Only buddies
es_AR: Sólo contactos

en: Change status broadcasting
es_AR: Cambiar transmisión de estado

en: Please, select who can see your status
es_AR: Por favor, seleccioná quién puede ver tu estado

en: Select a chat for buddy: %s
es_AR: Seleccioná un chat para tu contacto: %s

en: Add to chat...
es_AR: Agregar al chat…

note: Global
en: Available
es_AR: Disponible

en: Chatty
es_AR: Con ganas de chatear

en: Do Not Disturb
es_AR: Ocupado

note: Away stuff
en: Away
es_AR: Ausente

en: First Name
es_AR: Nombre

en: Birth Year
es_AR: Año de nacimiento

en: Unable to display the search results.
es_AR: No se pudo mostrar los resultados de búsqueda.

en: Gadu-Gadu Public Directory
es_AR: Directorio público de Gadu-Gadu

en: Search results
es_AR: Resultados de búsqueda

en: No matching users found
es_AR: No se encontraron usuarios coincidentes

en: There are no users matching your search criteria.
es_AR: No hay usuarios que coincidan con tus criterios de búsqueda.

en: Unable to read from socket
es_AR: No se pudo leer desde la órbita

en: Connected
es_AR: Conectado

en: Connection failed
es_AR: Falló la conexión

en: Add to chat
es_AR: Agregar al chat

en: Chat _name:
es_AR: Nombre_del_chat:

note: connect to the server
en: Connecting
es_AR: Conectando…

en: Unable to resolve hostname: %s
es_AR: No se pudo resolver el nombre de servidor: %s

en: Chat error
es_AR: Error de chat

en: This chat name is already in use
es_AR: El nombre del chat ya está en uso

en: Not connected to the server
es_AR: No se conectó al servidor

en: Find buddies...
es_AR: Encontrar contactos…

en: Save buddylist to file...
es_AR: Guardar lista de contactos en un archivo…

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
es_AR: Plugin de protocolo de Gadu-Gadu

note: summary
en: Polish popular IM
es_AR: Conocido servicio polaco de mensajería instantánea

en: Gadu-Gadu User
es_AR: Usuario de Gadu-Gadu

en: GG server
es_AR: Servidor GG

en: Don't use encryption
es_AR: No usar cifrado

en: Use encryption if available
es_AR: Usar cifrado si está disponible

note: TODO
en: Require encryption
es_AR: Requiere cifrado

en: Connection security
es_AR: Seguridad de la conexión

en: Unknown command: %s
es_AR: Comando desconocido: %s

en: current topic is: %s
es_AR: el tema actual es: %s

en: No topic is set
es_AR: No se estableció tema

en: File Transfer Failed
es_AR: Falló la transferencia del archivo

en: Unable to open a listening port.
es_AR: No se pudo abrir un puerto de escucha.

en: Error displaying MOTD
es_AR: Error al mostrar mensaje del día

en: No MOTD available
es_AR: No hay mensaje del día disponible

en: There is no MOTD associated with this connection.
es_AR: No hay mensaje del día asociado a esta conexión.

en: MOTD for %s
es_AR: Mensaje del día para %s

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
es_AR: Se perdió conexión con el servidor: %s

en: View MOTD
es_AR: Ver mensaje del día

en: _Channel:
es_AR: _Canal:

en: _Password:
es_AR: _Contraseña:

en: IRC nick and server may not contain whitespace
es_AR: El nombre de usuario y el servidor de IRC no puede contener espacio

en: SSL support unavailable
es_AR: El soporte SSL no está disponible

en: Unable to connect
es_AR: No se pudo conectar

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
es_AR: No se pudo conectar: %s

en: Server closed the connection
es_AR: El servidor finalizó la conexión

en: Users
es_AR: Usuarios

en: Topic
es_AR: Tema

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
es_AR: Plugin de protocolo IRC

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
es_AR: El plugin de protocolo IRC menos fulero

note: set up account ID as user:server
en: Server
es_AR: Servidor

note: port to connect to
en: Port
es_AR: Puerto

en: Encodings
es_AR: Codificación de caracteres

en: Auto-detect incoming UTF-8
es_AR: Detectar automáticamente UTF-8 entrante

en: Ident name
es_AR: Nombre identificatorio

en: Real name
es_AR: Nombre real

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
es_AR: Usar SSL

en: Authenticate with SASL
es_AR: Autenticar con SASL

en: Allow plaintext SASL auth over unencrypted connection
es_AR: Permitir autenticación de texto plano de SASL sobre conexión sin cifrar

en: Bad mode
es_AR: Modo malo

en: Ban on %s by %s, set %s ago
es_AR: Bloqueado el %s por %s, hace %s

en: Ban on %s
es_AR: Bloqueado el %s

en: End of ban list
es_AR: Fin de lista de bloqueados

en: You are banned from %s.
es_AR: Te bloquearon de %s.

en: Banned
es_AR: Bloqueado

en: Cannot ban %s: banlist is full
es_AR: No se puede bloquear a %s: la lista de bloqueados está llena

en: Nick
es_AR: Nombre de usuario

en: Login name
es_AR: Nombre de usuario

en: Host name
es_AR: Nombre del servidor

en: Currently on
es_AR: Actualmente en

en: Idle for
es_AR: Inactivo desde hace

en: Online since
es_AR: Conectado desde

en: Glorious
es_AR: Glorioso

en: %s has changed the topic to: %s
es_AR: %s cambió el tema a: %s

en: %s has cleared the topic.
es_AR: %s limpió el tema.

en: The topic for %s is: %s
es_AR: El tema para %s es: %s

en: Topic for %s set by %s at %s on %s
es_AR: Tema para %s establecido por %s a las %s del %s

en: Unknown message '%s'
es_AR: Mensaje desconocido: "%s"

en: Unknown message
es_AR: Mensaje desconocido

en: The IRC server received a message it did not understand.
es_AR: El servidor de IRC recibió un mensaje que no reconoce.

en: Users on %s: %s
es_AR: Usuarios en %s: %s

en: Time Response
es_AR: Tiempo de respuesta

en: The IRC server's local time is:
es_AR: La hora local del servidor de IRC es:

en: No such channel
es_AR: No hay tal canal

note: does this happen?
en: no such channel
es_AR: no hay tan canal

en: User is not logged in
es_AR: El usuario no entró a

en: No such nick or channel
es_AR: No hay tal nombre de usuario o canal

en: Could not send
es_AR: No se pudo enviar

en: Joining %s requires an invitation.
es_AR: Ingresar a %s requiere de una invitación.

en: Invitation only
es_AR: Sólo invitación

en: You have been kicked by %s: (%s)
es_AR: Fuiste expulsado por %s: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
es_AR: Expulsado por %s (%s)

en: mode (%s %s) by %s
es_AR: modo (%s %s) por %s

en: Invalid nickname
es_AR: Nombre de usuario no válido

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
es_AR: Tu nombre de usuario seleccionado fue rechazado por el servidor. Probablemente contiene caracteres no válidos.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
es_AR: Tu nombre de cuenta seleccionada fue rechazada por el servidor. Probablemente contiene caracteres no válidos.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
es_AR: El nombre de usuario "%s" ya está siendo usado.

en: Nickname in use
es_AR: Nombre de usuario en uso

en: Cannot change nick
es_AR: No se puede cambiar el nombre de usuario

en: Could not change nick
es_AR: No se pudo cambiar el nombre de usuario

en: You have parted the channel%s%s
es_AR: Abandonaste el canal%s%s

en: Error: invalid PONG from server
es_AR: Error: pong no válido del servidor

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
es_AR: Respuesta de ping -- latencia %lu segundos

en: Cannot join %s: Registration is required.
es_AR: No se puede ingresar a %s: se requiere registro.

en: Cannot join channel
es_AR: No se puede ingresar al canal

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
es_AR: El nombre del usuario o el canal no está disponible temporalmente.

en: Wallops from %s
es_AR: Codazo de %s

en: Failed to initialize SASL authentication: %s
es_AR: Falló el inicio de la autenticación SASL: %s

en: SASL authentication failed: No worthy authentication mechanisms found.
es_AR: Falló la autenticación SASL: no se encontró ningún mecanismo válido de autenticación.

en: SASL authentication failed: %s
es_AR: Falló la autenticación SASL: %s

en: SASL authentication failed: Server does not support SASL authentication.
es_AR: Falló la autenticación SASL: el servidor no la soporta.

en: SASL authentication failed: Initializing SASL failed.
es_AR: Falló la autenticación SASL: falló el inicio de SASL.

en: Incorrect Password
es_AR: Contraseña incorrecta

en: SASL authentication failed: No worthy mechanisms found
es_AR: Falló la autenticación SASL: no se encontró ningún mecanismo válido.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
es_AR: action &lt;acción a realizar&gt;: realizar una acción.

en: authserv: Send a command to authserv
es_AR: authserv: enviar un comando a authserv.

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
es_AR: away [mensaje]: establece un mensaje para activar el estado de ausente; el mismo comando sin mensaje desactiva el estado de ausente.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
es_AR: ctcp <nick> <msg>: envía ctcp msg al usuario.

en: chanserv: Send a command to chanserv
es_AR: chanserv: enviar un comando a chanserv.

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
es_AR: deop &lt;nick1&gt; [nick2] …: quitar a alguien el estado de operador de canal. Tenés que ser un operador del canal para hacer esto.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
es_AR: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] …: quitar a alguien el estado de voz de canal, previniendo que hablen si el canal está moderado (+m). Tenés que ser un operador del canal para hacer esto.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
es_AR: invite &lt;nick&gt; [sala]: invitar a alguien para ingresar a un canal específico o al canal actual.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
es_AR: j &lt;sala1&gt;[,sala2][,...] [clave1[,clave2][,…]]: ingresar a uno o más canales, ofreciendo opcionalmente una clave por canal, de ser necesario.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
es_AR: join &lt;sala1&gt;[,sala2][,...] [clave1[,clave2][,…]]: ingresar a uno o más canales, ofreciendo opcionalmente una clave por canal, de ser necesario.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
es_AR: kick &lt;nick&gt; [mensaje]: expulsar a alguien de un canal. Tenés que ser un operador del canal para hacer esto.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
es_AR: list: mostrar una lista de salas de chats en la red. <i>ADVERTENCIA: algunos servidores pueden desconectarte si lo hacés.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
es_AR: me &lt;acción a realizar&gt;: realizar una acción.

en: memoserv: Send a command to memoserv
es_AR: memoserv: enviar un comando a memoserv.

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
es_AR: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|canal&gt;: establecer o restablecer un modo de canal o usuario.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
es_AR: msg &lt;nick&gt; &lt;mensaje&gt;: enviar un mensaje privado a un usuario (en lugar de enviarlo al canal).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
es_AR: names [canal]: mostrar la lista de usuarios actualmente en un canal.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
es_AR: nick &lt;nuevo nombre de usuario&gt;: cambiar tu nombre de usuario.

en: nickserv: Send a command to nickserv
es_AR: nickserv: enviar comando a nickserv.

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
es_AR: notice &lt;objetivo&lt;: enviar un aviso a un usuario o canal.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
es_AR: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...: otorgar a alguien estado de operador de canal. Tenés que ser un operador del canal para hacer esto.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
es_AR: operwall &lt;mensaje&gt;: si no sabés qué es esto, seguramente no podrás usarlo.

en: operserv: Send a command to operserv
es_AR: operserv: enviar un comando a operserv.

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
es_AR: part [sala] [mensaje]: dejar el canal actual, o uno específico, con un mensaje opcional.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
es_AR: ping [nick]: consultar cuánta latencia tiene un usuario (o el servidor, en caso que no se haya especificado el usuario).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
es_AR: query &lt;nick&gt; &lt;mensaje&gt;: enviar un mensaje privado a un usuario (en lugar de enviarlo al canal).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
es_AR: quit [mensaje]: desconectarse del servidor, con un mensaje opcional.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
es_AR: quote […]: enviar un comando en bruto al servidor.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
es_AR: remove &lt;nick&gt; [mensaje]: quitar a alguien de una sala. Tenés que ser un operador del canal para hacer esto.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
es_AR: time: muestra la hora local en el servidor IRC.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
es_AR: topic [nuevo tema]: ver o cambiar el tema del canal.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
es_AR: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: establece o restablece un modo de usuario.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
es_AR: version [nick]: envía una solicitud CTCP VERSION a un usuario.

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
es_AR: voice &lt;nick1&gt; [nick2] …: otorga a alguien estado de voz de canal. Tenés que ser un operador del canal para hacer esto.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
es_AR: wallops &lt;mensaje&gt;: si no sabés qué es esto, seguramente no podrás usarlo.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
es_AR: whois [servidor] &lt;nick&gt;: obtener información de un usuario.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
es_AR: whowas &lt;nick&gt;: obtener información de un usuario que salió.

en: Reply time from %s: %lu seconds
es_AR: Repetir tiempo desde %s: %lu segundos

en: CTCP PING reply
es_AR: Respuesta de ping CTCP

en: Disconnected.
es_AR: Desconectado.

en: Unknown Error
es_AR: Error desconocido

en: Ad-Hoc Command Failed
es_AR: Falló el comando ad hoc

en: execute
es_AR: ejecutar

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
es_AR: El servidor requiere autenticación de texto plano sobre una transferencia sin cifrar

note: This happens when the server sends back jibberish * in the "additional data with success" case. * Seen with Wildfire 3.0.1.
en: Invalid response from server
es_AR: Respuesta no válida desde el servidor

en: Server does not use any supported authentication method
es_AR: El servidor no usa ningún método soportado de autenticación

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
es_AR: %s requiere autenticación de texto plano sobre una conexión sin cifrar. ¿Permitir esto y continuar con la autenticación?

en: Plaintext Authentication
es_AR: Autenticación de texto plano

en: You require encryption, but it is not available on this server.
es_AR: Solicitaste cifrado, pero no se encuentra disponible en este servidor.

en: Invalid challenge from server
es_AR: Desafío no válido del servidor

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
es_AR: El servidor indica de que la autenticación está completa, pero no el cliente

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
es_AR: El servidor puede requerir autenticación de texto plano sobre una transmisión no cifrada

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
es_AR: %s puede requerir autenticación de texto plano sobre una conexión no cifrada. ¿Permitir esto y continuar con la autenticación?

en: SASL authentication failed
es_AR: Falló la autenticación SASL

en: SASL error: %s
es_AR: Error de SASL: %s

en: Unable to canonicalize username
es_AR: No se pudo canocalizar nombre de usuario

en: Unable to canonicalize password
es_AR: No se pudo canocalizar la contraseña

en: Malicious challenge from server
es_AR: Desafío maligno del servidor

en: Unexpected response from server
es_AR: Respuesta no esperada del servidor

en: The BOSH connection manager terminated your session.
es_AR: El administrador de conexión de BOSH terminó tu sesión.

en: No session ID given
es_AR: No se otorgó identificación de sesión

en: Unsupported version of BOSH protocol
es_AR: Versión no soportada del protocolo BOSH

en: Unable to establish a connection with the server
es_AR: No se pudo establecer una conexión con el servidor

en: Unable to establish a connection with the server: %s
es_AR: No se pudo establecer una conexión con el servidor: %s

en: Unable to establish SSL connection
es_AR: No se pudo establecer una conexión SSL

en: Full Name
es_AR: Nombre completo

en: Family Name
es_AR: Apellido

en: Given Name
es_AR: Nombre de pila

en: URL
es_AR: Dirección web

en: Street Address
es_AR: Calle

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
es_AR: Dirección postal

en: Locality
es_AR: Localidad

en: Region
es_AR: Ciudad

en: Postal Code
es_AR: Código postal

en: Country
es_AR: País

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
es_AR: Teléfono

en: Organization Name
es_AR: Nombre de la organización

en: Organization Unit
es_AR: Sector de la organización

en: Job Title
es_AR: Título profesional

en: Role
es_AR: Rol

en: Birthday
es_AR: Cumpleaños

en: Description
es_AR: Descripción

en: Edit XMPP vCard
es_AR: Editar tarjeta vCard de XMPP

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
es_AR: Todos los elementos debajo son opcionales. Sólo ingresá la información con la cual te sientas cómodo.

en: Client
es_AR: Cliente

en: Operating System
es_AR: Sistema operativo

en: Local Time
es_AR: Hora local

en: Priority
es_AR: Prioridad

en: Resource
es_AR: Fuente

en: Uptime
es_AR: Tiempo de sesión

en: Logged Off
es_AR: Cerró sesión

en: %s ago
es_AR: hace %s

en: Middle Name
es_AR: Nombre del medio

en: Address
es_AR: Dirección

en: P.O. Box
es_AR: Código postal

en: Photo
es_AR: Foto

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
es_AR: %s no podrá ver más las actualizaciones de tu estado. ¿Querés continuar?

en: Cancel Presence Notification
es_AR: Cancelar notificación de presencia

en: Un-hide From
es_AR: Mostrar "De"

en: Temporarily Hide From
es_AR: Ocultar temporalmente "De"

en: (Re-)Request authorization
es_AR: Solicitar [nuevamente] autorización

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
es_AR: Desuscribirse

en: Initiate _Chat
es_AR: Iniciar _chat

en: Log In
es_AR: Iniciar sesión

en: Log Out
es_AR: Cerrar sesión

en: Last Name
es_AR: Apellido

en: The following are the results of your search
es_AR: Los siguientes son los resultados de tu búsqueda

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
es_AR: Encontrá un contacto ingresando los criterios de búsqueda en los campos ofrecidos. Nota: cada campo soporta búsquedas de comodines (%)

en: Directory Query Failed
es_AR: Falló la consulta al directorio

en: Could not query the directory server.
es_AR: No se pudo consultar al servidor de directorio.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
es_AR: Instrucciones del servidor: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
es_AR: Completá uno o más campos para buscar cualquier usuario coincidente de XMPP.

en: Email Address
es_AR: Dirección de correo electrónico

en: Search for XMPP users
es_AR: Buscar usuarios de XMPP

note: "Search"
en: Search
es_AR: Buscar

en: Invalid Directory
es_AR: Directorio no válido

en: Enter a User Directory
es_AR: Ingresá un directorio de usuario

en: Select a user directory to search
es_AR: Seleccioná un directorio de usuario para buscar

en: Search Directory
es_AR: Buscar directorio

en: _Room:
es_AR: _Sala:

en: _Server:
es_AR: _Servidor:

en: _Handle:
es_AR: _Título:

en: %s is not a valid room name
es_AR: %s no es un nombre válido de sala

en: Invalid Room Name
es_AR: Nombre no válido de sala

en: %s is not a valid server name
es_AR: %s no es un nombre válido de servidor

en: Invalid Server Name
es_AR: Nombre no válido de servidor

en: %s is not a valid room handle
es_AR: %s no es un nombre válido de título

en: Invalid Room Handle
es_AR: Nombre no válido de título

en: Configuration error
es_AR: Error de configuración

en: Unable to configure
es_AR: No se pudo configurar

en: Room Configuration Error
es_AR: Error de configuración de sala

en: This room is not capable of being configured
es_AR: Esta sala no se puede configurar

en: Registration error
es_AR: Error de registro

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
es_AR: Cambio de apodo no soportado en salas de chat que no sean MUC

en: Error retrieving room list
es_AR: Error al obtener la lista de salas

en: Invalid Server
es_AR: Servidor no válido

en: Enter a Conference Server
es_AR: Ingresá a un servidor de conferencias

en: Select a conference server to query
es_AR: Seleccioná un servidor de conferencia para consultar

en: Find Rooms
es_AR: Encontrar salas

en: Affiliations:
es_AR: Afiliaciones:

en: No users found
es_AR: No se encontraron usuarios

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
es_AR: El servidor requiere TLS/SSL, pero no se encontró soporte a estos protocolos.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
es_AR: Requerís cifrado, pero no se encontró soporte para TLS/SSL.

en: Ping timed out
es_AR: Tiempo agotado

en: Invalid XMPP ID
es_AR: Identificación no válida de XMPP

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
es_AR: Identificación no válida de XMPP. El campo de nombre de usuario debe ser completado.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
es_AR: Identificación no válida de XMPP. El dominio debe ser completado.

en: Malformed BOSH URL
es_AR: Dirección web BOSH malformada

en: Registration of %s@%s successful
es_AR: Registro exitoso de %s@%s

en: Registration to %s successful
es_AR: Registro exitoso de %s

en: Registration Successful
es_AR: Registro exitoso

en: Registration Failed
es_AR: Falló el registro

en: Registration from %s successfully removed
es_AR: Registro de %s quitado exitosamente

en: Unregistration Successful
es_AR: Quitado de registro exitoso

en: Unregistration Failed
es_AR: Falló el quitado de registro

en: State
es_AR: Provincia

en: Postal code
es_AR: Código postal

en: Phone
es_AR: Teléfono

en: Date
es_AR: Fecha

en: Already Registered
es_AR: Ya registrado

en: Password
es_AR: Contraseña

en: Unregister
es_AR: Quitar registro

en: Please fill out the information below to change your account registration.
es_AR: Por favor, completá la información debajo para cambiar el registro de tu cuenta.

en: Please fill out the information below to register your new account.
es_AR: Por favor, completá la información debajo para registrar tu nueva cuenta.

en: Register New XMPP Account
es_AR: Registrá tu nueva cuenta XMPP

en: Register
es_AR: Registrar

en: Change Account Registration at %s
es_AR: Cambiar registro de cuenta en %s

en: Register New Account at %s
es_AR: Registrá una nueva cuenta en %s

en: Change Registration
es_AR: Cambiar registro

en: Error unregistering account
es_AR: Error al quitar registro de cuenta

en: Account successfully unregistered
es_AR: Cuenta exitosamente quitada

en: Initializing Stream
es_AR: Iniciando transmisión

en: Initializing SSL/TLS
es_AR: Iniciando SSL/TLS

en: Authenticating
es_AR: Autenticando

en: Re-initializing Stream
es_AR: Reiniciando transmisión

en: Server doesn't support blocking
es_AR: El servidor no soporta bloqueo

en: Not Authorized
es_AR: No autorizado

en: Mood
es_AR: Ánimo

en: Now Listening
es_AR: Ahora suena

en: Both
es_AR: Ambos

en: From (To pending)
es_AR: De ("Para" pendiente)

en: From
es_AR: De

en: To
es_AR: Para

en: None (To pending)
es_AR: Nada ("Para" pendiente)

en: None
es_AR: Nada

en: Subscription
es_AR: Suscripción

en: Mood Text
es_AR: Texto de ánimo

en: Allow Buzz
es_AR: Permitir enviar zumbidos

en: Mood Name
es_AR: Nombre del ánim

en: Mood Comment
es_AR: Comentario del ánimo

en: Tune Artist
es_AR: Establecer artista

en: Tune Title
es_AR: Establecer título

en: Tune Album
es_AR: Establecer álbum

en: Tune Genre
es_AR: Establecer género

en: Tune Comment
es_AR: Establecer comentario

en: Tune Track
es_AR: Establecer tema

en: Tune Time
es_AR: Establecer duración

en: Tune Year
es_AR: Establecer año

en: Tune URL
es_AR: Establecer dirección web

en: Password Changed
es_AR: Se cambió la contraseña

en: Your password has been changed.
es_AR: Se cambió tu contraseña

en: Error changing password
es_AR: Error al cambiar contraseña

en: Password (again)
es_AR: Contraseña (de nuevo)

en: Change XMPP Password
es_AR: Cambiar contraseña de XMPP

en: Please enter your new password
es_AR: Por favor, ingresá tu nueva contraseña

en: Set User Info...
es_AR: Establecer información del usuario

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
es_AR: Cambiar contraseña…

note: }
en: Search for Users...
es_AR: Buscar usuarios

en: Bad Request
es_AR: Solicitud errónea

en: Conflict
es_AR: Conflicto

en: Feature Not Implemented
es_AR: Función no implementada

en: Forbidden
es_AR: Prohibido

en: Gone
es_AR: Retirado

en: Internal Server Error
es_AR: Error interno del servidor

en: Item Not Found
es_AR: No se encontró el elemento

en: Malformed XMPP ID
es_AR: Identificación malformada de XMPP

en: Not Acceptable
es_AR: No aceptable

en: Not Allowed
es_AR: No permitido

en: Payment Required
es_AR: Se requiere pago

en: Recipient Unavailable
es_AR: Destinatario no disponible

en: Registration Required
es_AR: Se requiere registro

en: Remote Server Not Found
es_AR: No se encontró servidor remoto

en: Remote Server Timeout
es_AR: Tiempo agotado para el servidor remoto

en: Server Overloaded
es_AR: Servidor sobrecargado

en: Service Unavailable
es_AR: Servidor no disponible

en: Subscription Required
es_AR: Se requiere suscripción

en: Unexpected Request
es_AR: Solicitud inesperada

en: Authorization Aborted
es_AR: Autorización cancelada

en: Incorrect encoding in authorization
es_AR: Codificación incorrecta en autorización

en: Invalid authzid
es_AR: Autorización no válida

en: Invalid Authorization Mechanism
es_AR: Mecanismo no válido de autorización

en: Authorization mechanism too weak
es_AR: Mecanismo débil de autorización

en: Incorrect username or password
es_AR: Nombre de usuario y/o contraseña incorrectos

en: Temporary Authentication Failure
es_AR: Falla temporal de autenticación

en: Authentication Failure
es_AR: Falla de autenticación

en: Bad Format
es_AR: Formato erróneo

en: Bad Namespace Prefix
es_AR: Prefijo erróneo de espaciado

en: Resource Conflict
es_AR: Conflicto de fuente

en: Connection Timeout
es_AR: Tiempo agotado de conexión

en: Host Gone
es_AR: Servidor desconectado

en: Host Unknown
es_AR: Servidor desconocido

en: Improper Addressing
es_AR: Direccionamiento incorrecto

en: Invalid ID
es_AR: Identificación no válida

en: Invalid Namespace
es_AR: Espaciado no válido

en: Invalid XML
es_AR: XML no válido

en: Non-matching Hosts
es_AR: Servidor no coincidente

en: Policy Violation
es_AR: Violación de política

en: Remote Connection Failed
es_AR: Falló la conexión remota

en: Resource Constraint
es_AR: Restricción de recursos

en: Restricted XML
es_AR: XML restringido

en: See Other Host
es_AR: Ver otro servidor

en: System Shutdown
es_AR: Caída del sistema

en: Undefined Condition
es_AR: Condición no definida

en: Unsupported Encoding
es_AR: Codificación no soportada

en: Unsupported Stanza Type
es_AR: Tipo de estrofa no soportado

en: Unsupported Version
es_AR: Versión no soportada

en: XML Not Well Formed
es_AR: XML malformado

en: Stream Error
es_AR: Error de transmisión

en: Unable to ban user %s
es_AR: No se pudo prohibir al usuario %s

en: Unknown affiliation: "%s"
es_AR: Afiliación desconocida: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
es_AR: No se pudo afiliar al usuario %s como "%s"

en: Unknown role: "%s"
es_AR: Rol desconocido: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
es_AR: No se pudo establecer el rol "%s" para el usuario: %s

en: Unable to kick user %s
es_AR: No se pudo expulsar al usuario %s

en: Unable to ping user %s
es_AR: No se pudo hacer ping al usuario %s

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
es_AR: No se pudo enviar zumbido porque no se sabe nada de %s.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
es_AR: No se pudo enviar zumbido porque %s debe estar desconectado.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
es_AR: No se pudo enviar zumbido porque %s no lo soporta o no desea recibir zumbidos ahora.

en: Buzz
es_AR: Enviar zumbido

en: %s has buzzed you!
es_AR: ¡%s te envió un zumbido!

en: Buzzing %s...
es_AR: Enviando zumbido a %s

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
es_AR: No se puedo iniciar medio con %s: JID no válido

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
es_AR: No se pudo iniciar medio con %s: el usuario no está conectado

en: Unable to initiate media with %s: resource is not online
es_AR: No se pudo iniciar medio con %s: la fuente no está conectada

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
es_AR: No se pudo iniciar medio con %s: no se está suscripto a la presencia del usuario

en: Media Initiation Failed
es_AR: Falló el inicio de medios

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
es_AR: Por favor, seleccioná la fuente de %s con la cual te gustaría iniciar una sesión de medios.

en: Select a Resource
es_AR: Seleccioná una fuente

en: Initiate Media
es_AR: Iniciar medio

en: Account does not support PEP, can't set mood
es_AR: La cuenta no soporta PEP, no se puede establecer ánimo

en: config:  Configure a chat room.
es_AR: config: configurá una sala de chat.

en: configure:  Configure a chat room.
es_AR: configure: configurá una sala de chat.

en: part [message]:  Leave the room.
es_AR: part [mensaje]: abandonar la sala.

en: register:  Register with a chat room.
es_AR: register: registrarte en una sala de chat,

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
es_AR: topic [nuevo tema]: ver o cambiar el tema.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
es_AR: ban &lt;user&gt; [razón]: prohibir el acceso de un usuario a la sala.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
es_AR: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [apodo1] [apodo2]…: obtener los usuarios con afiliación o establecer afiliación a los usuarios dentro de la sala.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
es_AR: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [apodo1] [apodo2]…: obtener los usuarios con un rol o establecer roles a los usuarios dentro de la sala.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
es_AR: invite &lt;user&gt; [mensaje]; invitar a un usuario a la sala.

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
es_AR: join: &lt;sala[@servidor]&gt; [contraseña]: ingresar a una sala.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
es_AR: kick &lt;user&gt; [razón]: expulsar un usuario de la sala.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
es_AR: msg &lt;usuario&gt; &lt;mensaje&gt;: enviar un mensaje privado a otro usuario.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
es_AR: ping &lt;jid&gt;:⇥enviar ping a un usuario/componente/servidor.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
es_AR: buzz: enviar zumbido a un usuario para llamarle la atención

en: mood: Set current user mood
es_AR: mood: establecer el ánimo actual del usuario

en: Extended Away
es_AR: Ausencia prolongada

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
es_AR: Plugin para el protocolo XMPP

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
es_AR: Dominio

en: Use old-style SSL
es_AR: Usar SSL viejo

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
es_AR: Permitir autenticación de texto plano sobre transmisiones sin cifrar

en: Connect port
es_AR: Conectar puerto

note: Account options
en: Connect server
es_AR: Conectar servidor

en: File transfer proxies
es_AR: Proxies de transferencia de archivo

en: BOSH URL
es_AR: Dirección web de BOSH

note: this should probably be part of global smiley theme settings * later on
en: Show Custom Smileys
es_AR: Mostrar emoticones personalizados

en: %s has left the conversation.
es_AR: %s dejó la conversación.

en: Message from %s
es_AR: Mensaje de %s

en: %s has set the topic to: %s
es_AR: %s estableció el tema en: %s

en: The topic is: %s
es_AR: El tema es: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
es_AR: Falló la entrega del mensaje para %s: %s

en: XMPP Message Error
es_AR: Error de mensaje XMPP

en: (Code %s)
es_AR: [Código %s]

en: A custom smiley in the message is too large to send.
es_AR: Un emoticón personalizado que se encuentra en el mensaje es demasiado grande para poder ser enviado.

en: XMPP stream header missing
es_AR: Encabezado faltante de transmisión XMPP

en: XMPP Version Mismatch
es_AR: Versión no coincidente de XMPP

en: XMPP stream missing ID
es_AR: Identificación faltante de transmisión XMPP

en: XML Parse error
es_AR: Error de análisis XMPP

en: Error joining chat %s
es_AR: Error al ingresar al chat %s

en: Error in chat %s
es_AR: Error en el chat %s

en: Create New Room
es_AR: Crear nueva sala

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
es_AR: Vas a crear una nueva sala. ¿Querés configurarla o preferís la configuración predeterminada?

en: _Configure Room
es_AR: _Configurar sala

en: _Accept Defaults
es_AR: _Aceptar la configuración predeterminada

en: No reason
es_AR: Sin razón

en: You have been kicked: (%s)
es_AR: Fuiste expulsado: [%s]

en: Kicked (%s)
es_AR: Expulsado [%s]

en: Unknown Error in presence
es_AR: Error desconocido en presencia

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
es_AR: No se pudo enviar archivo a %s, el usuario no soporta transferencias de archivos

en: File Send Failed
es_AR: Falló el envío de archivo

en: Unable to send file to %s, invalid JID
es_AR: No se pudo enviar el archivo a %s, JID no válido

en: Unable to send file to %s, user is not online
es_AR: No se pudo enviar el archivo a %s, el usuario no está conectado

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
es_AR: No se pudo enviar el archivo a %s, no se está suscripto a la presencia del usuario

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
es_AR: Por favor, seleccioná la fuente de %s a la cual te gustaría enviar un archivo

en: Afraid
es_AR: Asustado

en: Amazed
es_AR: Sorprendido

en: Amorous
es_AR: Amoroso

en: Angry
es_AR: Enojado

en: Annoyed
es_AR: Fastidioso

en: Anxious
es_AR: Ansioso

en: Aroused
es_AR: Atento

en: Ashamed
es_AR: Avergonzado

en: Bored
es_AR: Aburrido

en: Brave
es_AR: Corajudo

en: Calm
es_AR: Calmo

en: Cautious
es_AR: Precavido

en: Cold
es_AR: Congelado

en: Confident
es_AR: Confiado

en: Confused
es_AR: Confundido

en: Contemplative
es_AR: Reflexivo

en: Contented
es_AR: Contendido

en: Cranky
es_AR: Del tomate

en: Crazy
es_AR: Loco

en: Creative
es_AR: Creativo

en: Curious
es_AR: Curioso

en: Dejected
es_AR: Abatido

en: Depressed
es_AR: Deprimido

en: Disappointed
es_AR: Decepcionado

en: Disgusted
es_AR: Disgustado

en: Dismayed
es_AR: Consternado

en: Distracted
es_AR: Distraido

en: Embarrassed
es_AR: Desconcertado

en: Envious
es_AR: Envidioso

en: Excited
es_AR: Exaltado

en: Flirtatious
es_AR: De levante

en: Frustrated
es_AR: Frustrado

en: Grateful
es_AR: Agradecido

en: Grieving
es_AR: Apenado

en: Grumpy
es_AR: Malhumorado

en: Guilty
es_AR: Culpable

en: Happy
es_AR: Feliz

en: Hopeful
es_AR: Esperanzado

en: Hot
es_AR: Derretido

en: Humbled
es_AR: Humilde

en: Humiliated
es_AR: Humillado

en: Hungry
es_AR: Hambriento

en: Hurt
es_AR: Herido

en: Impressed
es_AR: Impresionado

en: In awe
es_AR: Atemorizado

en: In love
es_AR: Enamorado

en: Indignant
es_AR: Indignado

en: Interested
es_AR: Interesado

en: Intoxicated
es_AR: Intoxicado

en: Invincible
es_AR: Invencible

en: Jealous
es_AR: Celoso

en: Lonely
es_AR: Solo

en: Lost
es_AR: Perdido

en: Lucky
es_AR: Suertudo

en: Mean
es_AR: Tacaño

en: Moody
es_AR: Temperamental

en: Nervous
es_AR: Nervioso

en: Offended
es_AR: Ofendido

en: Outraged
es_AR: Enfadado

en: Playful
es_AR: Juguetón

en: Proud
es_AR: Orgulloso

en: Relaxed
es_AR: Relajado

en: Relieved
es_AR: Aliviado

en: Remorseful
es_AR: Arrepentido

en: Restless
es_AR: Inquieto

en: Sad
es_AR: Triste

en: Sarcastic
es_AR: Sarcástico

en: Satisfied
es_AR: Satisfecho

en: Serious
es_AR: Serio

en: Shocked
es_AR: Impactado

en: Shy
es_AR: Tímido

en: Sick
es_AR: Enfermo

en: Sleepy
es_AR: Dormido

en: Spontaneous
es_AR: Espontáneo

en: Stressed
es_AR: Tenso

en: Strong
es_AR: Fuerte

en: Surprised
es_AR: Sorprendido

en: Thankful
es_AR: Agradecido

en: Thirsty
es_AR: Sediento

en: Tired
es_AR: Cansado

en: Undefined
es_AR: Raro

en: Weak
es_AR: Débil

en: Worried
es_AR: Afljido

en: Set User Nickname
es_AR: Establecer apodo

en: Please specify a new nickname for you.
es_AR: Por favor, especificá un nuevo apodo para vos.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
es_AR: Esta información es visible para todas las personas en tu lista de contactos, así que elegí algo apropiado.

en: Set
es_AR: Establecer

en: Set Nickname...
es_AR: Establecer apodo…

en: Actions
es_AR: Acciones

en: Select an action
es_AR: Seleccioná una acción

en: Required parameters not passed in
es_AR: Los parámetros requeridos no fueron autorizados

en: Unable to write to network
es_AR: No se pudo escribir a la red

en: Unable to read from network
es_AR: No se pudo leer desde la red

en: Error communicating with server
es_AR: Error al comunicarse con el servidor

en: Conference not found
es_AR: No se encontró la conferencia

en: Conference does not exist
es_AR: La conferencia no existe

en: A folder with that name already exists
es_AR: Ya existe una carpeta con ese nombre

en: Not supported
es_AR: No soportado

en: Password has expired
es_AR: Expiró la contraseña

en: Incorrect password
es_AR: Contraseña incorrecta

en: User not found
es_AR: Usuario no encontrado

en: Account has been disabled
es_AR: La cuenta fue deshabilitada

en: The server could not access the directory
es_AR: El servidor no pudo acceder al directorio

en: Your system administrator has disabled this operation
es_AR: El administrador del sistema deshabilitó esta operación

en: The server is unavailable; try again later
es_AR: El servidor no está disponible; intentá de nuevo más tarde

en: Cannot add a contact to the same folder twice
es_AR: No se puede agregar un contacto a la misma carpeta dos veces

en: Cannot add yourself
es_AR: No te podés agregar a vos mismo

en: Master archive is misconfigured
es_AR: El archivo maestro está sin configurar

en: Could not recognize the host of the username you entered
es_AR: No se pudo reconocer el servidor del nombre de usuario que ingresaste

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
es_AR: Tu cuenta fue deshabilitada porque se ingresaron demasiadas contraseñas incorrectas

en: You cannot add the same person twice to a conversation
es_AR: No podés agregar a la misma persona dos veces a la conversación

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
es_AR: Alcanzaste el límite de número de contactos permitidos

en: You have entered an incorrect username
es_AR: Ingresaste un nombre incorrecto de usuario

en: An error occurred while updating the directory
es_AR: Ocurrió un error al actualizar el directorio

en: Incompatible protocol version
es_AR: Versión de protocolo incompatible

en: The user has blocked you
es_AR: El usuario te bloqueó

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
es_AR: Esta versión de pruebas no permite que más que diez usuarios inicien sesión al mismo tiempo

en: The user is either offline or you are blocked
es_AR: El usuario, o bien no está conectado, o bien te bloqueó

en: Unknown error: 0x%X
es_AR: Error desconocido: 0x%X

en: Unable to login: %s
es_AR: No se pudo iniciar sesión: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
es_AR: No se pudo enviar mensaje. No se pudieron obtener detalles del usuario [%s].

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
es_AR: No se pudo agregar a %s a tu lista de contactos [%s].

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
es_AR: No se pudo enviar el mensaje [%s].

en: Unable to invite user (%s).
es_AR: No se pudo invitar al usuario [%s].

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
es_AR: No se pudo enviar el mensaje a %s. No se pudo crear la conferencia [%s].

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
es_AR: No se pudo enviar el mensaje. No se pudo crear la conferencia [%s].

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
es_AR: No se pudo mover el usuario %s a la carpeta %s en el servidor. Error al crear la carpeta [%s].

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
es_AR: No se pudo agregar a %s a tus lista de contactos. Error al crear la carpeta en el servidor [%s].

en: Could not get details for user %s (%s).
es_AR: No se pudieron obtener los datos del usuario %s [%s].

en: Unable to add user to privacy list (%s).
es_AR: No se pudo agregar el usuario a la lista de privacidad [%s].

en: Unable to add %s to deny list (%s).
es_AR: No se pudo agregar a %s a la lista de prohibidos [%s].

en: Unable to add %s to permit list (%s).
es_AR: No se pudo agregar a %s a la lista de permitidos [%s].

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
es_AR: No se pudo quitar a %s de la lista de privacidad [%s].

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
es_AR: No se pudo cambiar la configuración de privacidad en el servidor [%s].

en: Unable to create conference (%s).
es_AR: No se pudo crear la conferencia [%s].

en: Error communicating with server. Closing connection.
es_AR: Error al comunicarse con el servidor. Cerrando la conexión.

en: Telephone Number
es_AR: Número de teléfono

en: Location
es_AR: Ubicación

en: Department
es_AR: Departamento

en: Personal Title
es_AR: Título personal

en: User ID
es_AR: Identificación del usuario

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
es_AR: Nombre completo

en: GroupWise Conference %d
es_AR: Conferencia de GroupWise %d

en: Authenticating...
es_AR: Autenticando…

en: Waiting for response...
es_AR: Esperando respuesta…

en: %s has been invited to this conversation.
es_AR: %s fue invitado a esta conversación.

en: Invitation to Conversation
es_AR: Invitación a la conversación

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
es_AR: Invitación de: %s
    
    Enviado: %s

en: Would you like to join the conversation?
es_AR: ¿Te gustaría ingresar a la conversación?

en: You have signed on from another location
es_AR: Iniciaste sesión desde otra ubicación

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
es_AR: %s parece estar desconectado y no recibió el mensaje que acabás de enviarle.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
es_AR: No se pudo conectar al servidor. Por favor, ingresá la dirección del servidor al que te querés conectar.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
es_AR: Se cerró la conferencia. No se pueden enviar más mensajes.

en: Busy
es_AR: Ocupado

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
es_AR: Plugin del protocolo Novell GroupWise Messenger

en: Server address
es_AR: Dirección del servidor

en: Server port
es_AR: Puerto del servidor

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
es_AR: <b>Título de grupo:</b>%s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
es_AR: <b>Identificación del grupo de notas</b>%s<br>

en: Info for Group %s
es_AR: Información del grupo %s

en: Notes Address Book Information
es_AR: Información de la libreta de direcciones

en: Invite Group to Conference...
es_AR: Invitar grupo a la conferencia…

en: Get Notes Address Book Info
es_AR: Obtener información de la libreta de direcciones

en: Sending Handshake
es_AR: Enviando autorización

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
es_AR: Esperando al reconocimiento de la autorización

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
es_AR: Autorización reconocida; enviando credenciales

en: Waiting for Login Acknowledgement
es_AR: Esperando al reconocimiento de las credenciales

en: Login Redirected
es_AR: Credenciales redireccionadas

en: Forcing Login
es_AR: Forzando credenciales

en: Login Acknowledged
es_AR: Credenciales reconocidas

en: Starting Services
es_AR: Iniciando servicios

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
es_AR: Un administrador de Sametime emitió el siguiente anuncio en el servidor %s

en: Sametime Administrator Announcement
es_AR: Anuncio del administrador de Sametime

en: Announcement from %s
es_AR: Anuncio de %s

en: Conference Closed
es_AR: Conferencia cerrada

en: Unable to send message:
es_AR: No se pudo enviar el mensaje:

en: Unable to send message to %s:
es_AR: No se pudo enviar el mensaje a %s:

en: Place Closed
es_AR: Lugar cerrado

en: Microphone
es_AR: Micrófono

en: Speakers
es_AR: Parlantes

en: Video Camera
es_AR: Cámara de video

en: File Transfer
es_AR: Transferencia de archivo

en: Supports
es_AR: Soporta

en: External User
es_AR: Usuario externo

en: Create conference with user
es_AR: Crear conferencia con usuario

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
es_AR: Por favor, ingresá un tema para la nueva conferencia, y un mensaje de invitación para enviar a %s

en: New Conference
es_AR: Nueva conferencia

en: Create
es_AR: Crear

en: Available Conferences
es_AR: Conferencias disponibles

en: Create New Conference...
es_AR: Crear nueva conferencia…

en: Invite user to a conference
es_AR: Invitar usuario a la conferencia

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
es_AR: Seleccioná una conferencia de la lista de abajo para enviar una invitación al usuario %s. Seleccioná "Crear nueva conferencia" si te gustaría crear una nueva conferencia para invitar a este usuario.

en: Invite to Conference
es_AR: Invitar a conferencia

en: Invite to Conference...
es_AR: Invitar a conferencia…

en: Send TEST Announcement
es_AR: Enviar anuncio de prueba

en: Topic:
es_AR: Tema:

en: A server is required to connect this account
es_AR: Se requiere un servidor para conectar esta cuenta

en: Unknown (0x%04x)<br>
es_AR: Desconocido (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
es_AR: Último cliente conocido

en: User Name
es_AR: Nombre de usuario

en: Sametime ID
es_AR: Identificación de Sametime

en: An ambiguous user ID was entered
es_AR: Ingresó un nombre de usuario ambiguo

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
es_AR: El identificador "%s" posiblemente se refiera a alguno de los siguientes usuarios. Por favor, seleccioná el usuario correcto de la lista de abajo para agregarlo a tu lista de contactos.

en: Select User
es_AR: Seleccionar usuario

en: Unable to add user: user not found
es_AR: No se pudo agregar al usuario: usuario no encontrado

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
es_AR: El identificador "%s" no coincidió con ningún usuario en tu comunidad de Sametime. Se quitó esta entrada de tu lista de contactos.

en: Unable to add user
es_AR: No se pudo agregar el usuario

en: Error reading file %s: 
    %s
es_AR: Error al leer el archivo %s:
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
es_AR: Lista de contactos guardada remotamente

en: Buddy List Storage Mode
es_AR: Modo de almacenamiento de lista de contactos

en: Local Buddy List Only
es_AR: Sólo lista de contactos local

en: Merge List from Server
es_AR: Combinar lista desde el servidor

en: Merge and Save List to Server
es_AR: Combinar y guardar lista al servidor

en: Synchronize List with Server
es_AR: Sincronizar lista con el servidor

en: Import Sametime List for Account %s
es_AR: Importar lista de Sametime para la cuenta %s

en: Export Sametime List for Account %s
es_AR: Exportar lista de Sametime para la cuenta %s

en: Unable to add group: group exists
es_AR: No se puedo agregar al grupo: el grupo ya existe

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
es_AR: Ya existe en tu lista de contactos un grupo llamado "%s".

en: Unable to add group
es_AR: No se puedo agregar al grupo

en: Possible Matches
es_AR: Posibles coincidencias

en: Notes Address Book group results
es_AR: Resultados del grupo de la libreta de direcciones

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
es_AR: El identificador "%s" posiblemente se refiera a alguno de los siguientes grupos de libreta de direcciones. Por favor, seleccioná el grupo correcto de la lista de abajo para agregarlo a tu lista de contactos.

en: Select Notes Address Book
es_AR: Seleccionar libreta de direcciones

en: Unable to add group: group not found
es_AR: No se pudo agregar al grupo: grupo no encontrado

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
es_AR: El identificador "%s" no coincidió con ningún grupo de libreta de direcciones en tu comunidad de Sametime.

en: Notes Address Book Group
es_AR: Grupo de libreta de direcciones

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
es_AR: Ingresá el nombre del grupo de la libreta de direcciones en el campo de abajo para agregar el grupo y sus miembros a la lista de contactos.

en: Search results for '%s'
es_AR: Buscar resultados para "%s"

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
es_AR: El identificador "%s" posiblemente se refiera a alguno de los siguientes usuarios. Podés agregar estos usuarios a tu lista de contactos o enviarles mensajes con los botones de acción de abajo.

en: Search Results
es_AR: Resultados de búsqueda

en: No matches
es_AR: Sin coincidencias

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
es_AR: El identificador "%s" no coincidió con ningún usuario en tu comunidad de Sametime.

en: No Matches
es_AR: Sin coincidencias

en: Search for a user
es_AR: Buscar a un usuario

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
es_AR: Ingresá un nombre o identificación parcial en el campo de abajo para buscar usuarios que coincidan en tu comunidad de Sametime.

en: User Search
es_AR: Búsqueda de usuarios

en: Import Sametime List...
es_AR: Importar lista de Sametime…

en: Export Sametime List...
es_AR: Exportar lista de Sametime…

en: Add Notes Address Book Group...
es_AR: Agregar grupo de libreta de direcciones…

en: User Search...
es_AR: Búsqueda de usuarios…

en: Force login (ignore server redirects)
es_AR: Inicio de sesión forzado (ignorar redireccionamientos del servidor)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
es_AR: Ocultar identificación de cliente

en: User %s is not present in the network
es_AR: El usuario %s no está presente en la red

en: Key Agreement
es_AR: Acuerdo clave

en: Cannot perform the key agreement
es_AR: No se puede ejecutar el acuerdo clave

en: Error occurred during key agreement
es_AR: Ocurrió un error durante el acuerdo clave

en: Key Agreement failed
es_AR: Falló el acuerdo clave

en: Timeout during key agreement
es_AR: Tiempo agotado durante el acuerdo clave

en: Key agreement was aborted
es_AR: Se canceló el acuerdo clave

en: Key agreement is already started
es_AR: El acuerdo clave ya está iniciado

en: Key agreement cannot be started with yourself
es_AR: El acuerdo clave no puede ser iniciado por vos mismo

en: The remote user is not present in the network any more
es_AR: El usuario remoto ya no está presente en la red

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
es_AR: Se recibió una solicitud de acuerdo clave de %s. ¿Querés ejecutar el acuerdo clave?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
es_AR: El usuario remoto está esperando el acuerdo clave en:
    Servidor remoto: %s
    Puerto remoto: %d

en: Key Agreement Request
es_AR: Solicitud de acuerdo clave

en: IM With Password
es_AR: Mensajería instantánea con contraseña

en: Cannot set IM key
es_AR: No se puede establecer la clave de la mensajería instantánea

en: Set IM Password
es_AR: Establecer contraseña de mensajería instantánea

en: Get Public Key
es_AR: Obtener clave pública

en: Cannot fetch the public key
es_AR: No se puede recuperar la clave pública

en: Show Public Key
es_AR: Mostrar clave pública

en: Could not load public key
es_AR: No se pudo cargar la clave pública

en: User Information
es_AR: Información del usuario

en: Cannot get user information
es_AR: No se puede obtener la información del usuario

en: The %s buddy is not trusted
es_AR: El contacto de %s no es de confianza

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
es_AR: No podés recibir notificaciones del contacto hasta que importés su clave pública. Podés usar el comando "Obtener clave pública" para obtenerla.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
es_AR: Abrir…

en: The %s buddy is not present in the network
es_AR: El contacto de %s no está presente en la red

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
es_AR: Para agregar al contacto tenés que importar su clave pública. Presioná "Importar…" para hacerlo.

en: _Import...
es_AR: _Importar…

en: Select correct user
es_AR: Seleccionar el usuario correcto

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
es_AR: Se encontró más de un usuario con la misma clave pública. Seleccioná el usuario correcto de la lista para agregarlo a la lista de contactos.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
es_AR: Se encontró más de un usuario con el mismo nombre. Seleccioná el usuario correcto de la lista para agregarlo a la lista de contactos.

en: Detached
es_AR: Separado

en: Indisposed
es_AR: Indispuesto

en: Wake Me Up
es_AR: Despertame

en: Hyper Active
es_AR: Hiperactivo

en: In Love
es_AR: Enamorado

en: User Modes
es_AR: Modos de usuario

en: Preferred Contact
es_AR: Contacto preferido

en: Preferred Language
es_AR: Idioma preferido

en: Device
es_AR: Dispositivo

en: Timezone
es_AR: Huso horario

en: Geolocation
es_AR: Geolocalización

en: Reset IM Key
es_AR: Restablecer clave de mensajería instantánea

en: IM with Key Exchange
es_AR: Mensajería instantánea con intercambio de clave

en: IM with Password
es_AR: Mensajería instantánea con contraseña

en: Get Public Key...
es_AR: Obtener clave pública…

en: Kill User
es_AR: Eliminar usuario

en: Draw On Whiteboard
es_AR: Dibujar en tablero

en: _Passphrase:
es_AR: _Frase de contraseña:

en: Channel %s does not exist in the network
es_AR: El canal %s no existe en esta red

en: Channel Information
es_AR: Información del canal

en: Cannot get channel information
es_AR: No se puede obtener información del canal

en: <b>Channel Name:</b> %s
es_AR: <b>Nombre del canal:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
es_AR: <br><b>Conteo de usuario:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
es_AR: <br><b>Fundador del canal:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
es_AR: <br><b>Cifrador del canal:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
es_AR: <br><b>HMAC del canal:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
es_AR: <br><b>Tema del canal:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
es_AR: <br><b>Modos del canal:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
es_AR: <br><b>Huella de clave del fundador:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
es_AR: <br><b>Babbleprint de clave del fundador:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
es_AR: Agregar clave pública del canal

note: Add new public key
en: Open Public Key...
es_AR: Abrir clave pública…

en: Channel Passphrase
es_AR: Frase de contraseña del canal

en: Channel Public Keys List
es_AR: Lista de claves públicas del canal

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
es_AR: La autorización del canal es usada para asegurar el canal del acceso no autorizado. La autenticación puede estar basada en frase de contraseña y firmas digitales. Si la frase de contraseña está establecida, es requerida para ingresar. Si las claves públicas del canal son establecidas entonces sólo los usuarios cuyas claves públicas estén listadas serán capaces de ingresar.

en: Channel Authentication
es_AR: Autenticación de canal

en: Add / Remove
es_AR: Agregar / Quitar

en: Group Name
es_AR: Nombre del grupo

en: Passphrase
es_AR: Frase de contraseña

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre de grupo privado del canal %s y la frase de contraseña

en: Add Channel Private Group
es_AR: Agregar grupo privado de canal

en: User Limit
es_AR: Límite de usuario

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
es_AR: Establecer límite de usuario en el canal. Establecer a cero para restablecer el límite de usuario.

en: Invite List
es_AR: Lista de invitado

en: Ban List
es_AR: Lista de expulsados

en: Add Private Group
es_AR: Agregar grupo privado

en: Reset Permanent
es_AR: Restablecer permanente

en: Set Permanent
es_AR: Establecer permanente

en: Set User Limit
es_AR: Establecer límite de usuario

en: Reset Topic Restriction
es_AR: Restablecer restricción de tema

en: Set Topic Restriction
es_AR: Establecer restricción de tema

en: Reset Private Channel
es_AR: Restablecer canal privado

en: Set Private Channel
es_AR: Establecer canal privado

en: Reset Secret Channel
es_AR: Restablecer canal secreto

en: Set Secret Channel
es_AR: Establecer canal secreto

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
es_AR: Tenés que ingresar al canal %s antes de que podás ingresar al grupo privado

en: Join Private Group
es_AR: Ingresar al grupo privado

en: Cannot join private group
es_AR: No se pudo ingresar al canal privado

en: Call Command
es_AR: Llamar al comando

en: Cannot call command
es_AR: No se pudo llamar al comando

en: Unknown command
es_AR: Comando desconocido

en: Secure File Transfer
es_AR: Transferencia segura de archivo

en: Error during file transfer
es_AR: Error al transferir el archivo

en: Remote disconnected
es_AR: Se desconectó el remoto

en: Permission denied
es_AR: Permiso denegado

en: Key agreement failed
es_AR: Falló el acuerdo de clave

en: Connection timed out
es_AR: Tiempo agotado de conexión

en: Creating connection failed
es_AR: Falló la creación de la conexión

en: File transfer session does not exist
es_AR: La sesión de transferencia de archivo no existe

en: No file transfer session active
es_AR: No hay sesión activa de transferencia de archivo

en: File transfer already started
es_AR: Ya comenzó la transferencia de archivo

en: Could not perform key agreement for file transfer
es_AR: No se pudo ejecutar el acuerdo de clave para la transferencia de archivo

en: Could not start the file transfer
es_AR: No se pudo iniciar la transferencia del archivo

en: Cannot send file
es_AR: No se puedo enviar el archivo

en: Error occurred
es_AR: Ocurrió un error

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
es_AR: %s cambió el tema de <I>%s</I> a: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
es_AR: <I>%s</I> estableció los modos del canal <I>%s</I> a: %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
es_AR: <I>%s</I> quitó todos los modos del canal <I>%s</I>

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
es_AR: <I>%s</I> estableció los modos de <I>%s</I> a: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
es_AR: <I>%s</I> quitó todos los modos de <I>%s</I>

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
es_AR: Fuiste expulsado de <I>%s</I> por <I>%s</I> [%s]

en: You have been killed by %s (%s)
es_AR: Fuiste ejecutado por %s [%s]

en: Killed by %s (%s)
es_AR: Ejecutado por %s [%s]

en: Server signoff
es_AR: Cierre de servidor

en: Personal Information
es_AR: Información personal

en: Birth Day
es_AR: Cumpleaños

en: Job Role
es_AR: Rol profesional

en: Organization
es_AR: Organización

en: Unit
es_AR: Unidad

en: Homepage
es_AR: Página de inicio

en: Note
es_AR: Nota

en: Join Chat
es_AR: Ingresar al chat

en: You are channel founder on <I>%s</I>
es_AR: Sos el fundador del canal en <I>%s</I>

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
es_AR: El fundador del canal en <I>%s</I> es <I>%s</I>

en: Real Name
es_AR: Nombre real

en: Status Text
es_AR: Texto de estado

en: Public Key Fingerprint
es_AR: Huella de clave pública

en: Public Key Babbleprint
es_AR: Babbleprint de clave pública

en: _More...
es_AR: _Más…

en: Detach From Server
es_AR: Descartar del servidor

en: Cannot detach
es_AR: No se puede descartar

en: Cannot set topic
es_AR: No se puede establecer tema

en: Failed to change nickname
es_AR: Fallo al cambiar de alias

en: Roomlist
es_AR: Lista de salas

en: Cannot get room list
es_AR: No se puede obtener la lista de salas

en: Network is empty
es_AR: La red está vacía

en: No public key was received
es_AR: No se recibió la clave pública

en: Server Information
es_AR: Información del servidor

en: Cannot get server information
es_AR: No se puede obtener información del servidor

en: Server Statistics
es_AR: Estadística del servidor

en: Cannot get server statistics
es_AR: No se puede obtener las estadísticas del servidor

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
es_AR: Tiempo de inicio del servidor local: %s
    Tiempo activo del servidor local: %s
    Clientes del servidor local: %d
    Canales del servidor local: %d
    Operadores del servidor local: %d
    Operadores del enrutador local: %d
    Clientes de la célula local: %d
    Canales de la célula local: %d
    Servidores de la célula local: %d
    Clientes totales: %d
    Canales totales: %d
    Servidores totales: %d
    Enrutadores totales: %d
    Operadores de servidor totales: %d
    Operadores de enrutadores totales: %d

en: Network Statistics
es_AR: Estadísticas de red

en: Ping failed
es_AR: Falló el ping

en: Ping reply received from server
es_AR: Se recibió respuesta de ping desde el servidor

en: Could not kill user
es_AR: No se pudo ejecutar al usuario

en: Cannot watch user
es_AR: No se puede mirar al usuario

en: Resuming session
es_AR: Restaurando sesión…

en: Authenticating connection
es_AR: Autenticando conexión…

en: Verifying server public key
es_AR: Verificando clave pública del servidor…

en: Passphrase required
es_AR: Frase de contraseña requerida

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
es_AR: Se recibió la clave pública de %s. Tu copia local no coincide con esta clave. ¿Aún así querés aceptar esta clave pública?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
es_AR: Se recibió la clave pública de %s. ¿Querés aceptarla?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
es_AR: La huella y babbleprint para la clave de %s son:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
es_AR: Verificar clave pública

en: _View...
es_AR: _Ver…

en: Unsupported public key type
es_AR: Tipo de clave pública no soportado

en: Disconnected by server
es_AR: Desconectado del servidor

en: Error connecting to SILC Server
es_AR: Error al conectarse al servidor SILC

en: Key Exchange failed
es_AR: Falló el intercambio de clave

en: Authentication failed
es_AR: Falló la autenticación

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
es_AR: Falló la reanudación de la sesión descartada. Presioná "Reconectar" para crear una nueva conexión.

en: Performing key exchange
es_AR: Ejecutando intercambio de clave

en: Unable to load SILC key pair
es_AR: No se pudo cargar el par de claves SILC

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
es_AR: Conectando al servidor SILC

en: Out of memory
es_AR: Sin memoria

en: Unable to initialize SILC protocol
es_AR: No se pudo iniciar el protocolo SILC

en: Error loading SILC key pair
es_AR: Error al cargar el par de claves SILC

en: Download %s: %s
es_AR: Descargá %s: %s

en: Your Current Mood
es_AR: Tu ánimo actual

en: 
    Your Preferred Contact Methods
es_AR: 
    Tus métodos preferidos de contacto

en: SMS
es_AR: Mensaje de texto

en: MMS
es_AR: Mensaje multimedia

en: Video conferencing
es_AR: Videoconferencia

en: Your Current Status
es_AR: Tu estado actual

en: Online Services
es_AR: Servicios en línea

en: Let others see what services you are using
es_AR: Dejá que los demás sepan qué servicios estás usando

en: Let others see what computer you are using
es_AR: Dejá que los demás sepan qué computadora estás usando

en: Your VCard File
es_AR: Tu archivo vCard

en: Timezone (UTC)
es_AR: Huso horario [UTC]

en: User Online Status Attributes
es_AR: Atributos del estado conectado del usuario

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
es_AR: Podés dejar que los otros usuarios conozcan tu información del estado conectado, así como tu información personal. Por favor, completá la información que querés que los otros usuarios sepan sobre vos.

en: Message of the Day
es_AR: Mensaje del día

en: No Message of the Day available
es_AR: No hay mensaje del día disponible

en: There is no Message of the Day associated with this connection
es_AR: No hay mensaje del día asociado a esta conexión

en: Create New SILC Key Pair
es_AR: Crear nuevo par de claves SILC

en: Passphrases do not match
es_AR: Las frases de contraseña no coinciden

en: Key Pair Generation failed
es_AR: Falló la generación de par de claves

en: Key length
es_AR: Longitud de la clave

en: Public key file
es_AR: Archivo de clave pública

en: Private key file
es_AR: Archivo de clave privada

en: Passphrase (retype)
es_AR: Frase de contraseña (volvé a ingresarla)

en: Generate Key Pair
es_AR: Generar par de claves

en: Online Status
es_AR: Estado conectado

en: View Message of the Day
es_AR: Ver mensaje del día

en: Create SILC Key Pair...
es_AR: Crear par de claves SILC…

en: User <I>%s</I> is not present in the network
es_AR: El usuario <I>%s</I> no está presente en la red

en: Topic too long
es_AR: Tema demasiado largo

en: You must specify a nick
es_AR: Tenés que especificar un usuario

en: channel %s not found
es_AR: no se encontró el canal %s

en: channel modes for %s: %s
es_AR: modos de canal para %s: %s

en: no channel modes are set on %s
es_AR: no se estableció ningún modo de canal en %s

en: Failed to set cmodes for %s
es_AR: Falló establecer los cmodes para %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
es_AR: Comando desconocido: %s [quizá un fallo del cliente]

en: part [channel]:  Leave the chat
es_AR: part [canal]: abandonar el chat

en: leave [channel]:  Leave the chat
es_AR: leave [canal]: abandonar el chat

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
es_AR: topic [&lt;nuevo tema&gt;]: ver o cambiar el tema

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
es_AR: join &lt;canal&gt; [&lt;contraseña&gt;]: ingresar a un chat en esta red

en: list:  List channels on this network
es_AR: list: listar los canales en esta red

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
es_AR: whois &lt;usuario&gt;: ver información del usuario

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
es_AR: msg &lt;usuario&gt; &lt;mensaje&gt;: enviar un mensaje privado a ese usuario

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
es_AR: query &lt;usuario&gt; [&lt;mensaje&gt;]: enviar un mensaje privado a un usuario

en: motd:  View the server's Message Of The Day
es_AR: motd: ver el mensaje del día del servidor

en: detach:  Detach this session
es_AR: detach: descartar esta sesión

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
es_AR: quit [mensaje]: desconectarse del servidor, con un mensaje opcional

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
es_AR: call &lt;comand&gt;: llamar a cualquier comando del cliente SILC

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
es_AR: kill &lt;usuario&gt; [-pubkey|&lt;razón&gt;]: ejecutar al usuario

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
es_AR: nick &lt;nuevo nombre de usuario&gt;: cambiar tu nombre de usuario

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
es_AR: whowas &lt;usuario&gt;: ver la infomación del usuario

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
es_AR: cmode &lt;canal&gt; [+|-&lt;modos&gt;] [argumentos]: mostrar o cambiar los modos del canal

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
es_AR: cumode &lt;canal&gt; +|-&lt;modos&gt; &lt;usuario&gt;: cambiar los modos del usuario en el canal

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
es_AR: umode &lt;modos de usuario&gt;: establecer tus modos en la red

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
es_AR: oper &lt;usuario&gt; [-pubkey]: obtener privilegios del operador del servidor

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
es_AR: invite &lt;canal&gt; [-|+]&lt;usuario&gt;: invitar al usuario o agregarlo/quitarlo de la lista de invitados al canal

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
es_AR: kick &lt;canal&gt; &lt;usuario&gt; [comentario]: expulsar al cliente del canal

en: info [server]:  View server administrative details
es_AR: info [servidor]: ver detalles administrativos del servidor

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
es_AR: ban [&lt;canal&gt; +|-&lt;usuario&gt;]: prohibir el cliente al canal

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
es_AR: getkey &lt;usuario|servidor&gt;: obtener la clave pública del cliente o servidor

en: stats:  View server and network statistics
es_AR: stats: ver las estadísticas del servidor y de la red

en: ping:  Send PING to the connected server
es_AR: ping: enviar PING al servidor conectado

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
es_AR: users &lt;canal&gt;: listar los usuarios en el canal

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
es_AR: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;canal/es&gt;: listar usuarios específicos en el/los canal/es

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
es_AR: Plugin del protocolo SILC

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
es_AR: Protocolo de Secure Internet Live Conferencing (SILC]

en: Network
es_AR: Red

en: Public Key file
es_AR: Archivo de clave pública

en: Private Key file
es_AR: Archivo de clave privada

en: Cipher
es_AR: Cifrador

en: Use Perfect Forward Secrecy
es_AR: Usar Perfect Forward Secrecy

en: Public key authentication
es_AR: Autenticación de clave pública

en: Block IMs without Key Exchange
es_AR: Bloquear mensajería instantánea con intercambio de claves

en: Block messages to whiteboard
es_AR: Bloquear mensajes a un panel en blanco

en: Automatically open whiteboard
es_AR: Abrir pizarrón automáticamente

en: Digitally sign and verify all messages
es_AR: Firmar digitalmente y verificar todos los mensajes

en: Creating SILC key pair...
es_AR: Creando par de claves SILC…

en: Unable to create SILC key pair
es_AR: No se pudo crear el par de claves SILC

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
es_AR: Nombre real: %s

en: User Name: 	%s
es_AR: Nombre de usuario: %s

en: Email: 		%s
es_AR: Correo electrónico:  %s

en: Host Name: 	%s
es_AR: Nombre del servidor: %s

en: Organization: 	%s
es_AR: Organización: %s

en: Country: 	%s
es_AR: País: %s

en: Algorithm: 	%s
es_AR: Algoritmo: %s

en: Key Length: 	%d bits
es_AR: Longitud de clave: %d bits

en: Version: 	%s
es_AR: Versión: %s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
es_AR: Huella de clave pública:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
es_AR: Babbleprint de clave pública:
    %s

en: Public Key Information
es_AR: Información de clave pública

en: Paging
es_AR: Buscapersonas

en: Video Conferencing
es_AR: Videoconferencia

en: Computer
es_AR: Computadora

en: Mobile Phone
es_AR: Celular

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
es_AR: %s envió un mensaje al pizarrón. ¿Querés abrir el pizarrón?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
es_AR: %s envió un mensaje al pizarrón en el canal de %s. ¿Querés abrir el pizarrón?

en: Whiteboard
es_AR: Pizarrón

en: No server statistics available
es_AR: No hay estadísticas del servidor disponibles

en: Error during connecting to SILC Server
es_AR: Error al conectar al servidor SILC

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
es_AR: Fallo: no coincide la versión, actualizá tu cliente

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
es_AR: Fallo: el remoto no confía o no soporta tu clave pública

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
es_AR: Fallo: el remoto no soporta el grupo KE propuesto

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
es_AR: Fallo: el remoto no soporta el cifrador propuesto

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
es_AR: Fallo: el remoto no soporta el PKCS propuesto

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
es_AR: Fallo: el remoto no soporta la función hash propuesta

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
es_AR: Fallo: el remoto no soporta la HMAC propuesta

en: Failure: Incorrect signature
es_AR: Fallo: firma incorrecta

en: Failure: Invalid cookie
es_AR: Fallo: cookie no válida

en: Failure: Authentication failed
es_AR: Fallo: falló la autenticación

en: Unable to initialize SILC Client connection
es_AR: No se pudo iniciar la conexión con el cliente SILC

en: John Noname
es_AR: Pepito Pérez

en: Unable to load SILC key pair: %s
es_AR: No se pudo cargar el par de claves SILC: %s

en: Unable to create connection
es_AR: No se pudo crear la conexión

en: Unknown server response
es_AR: Respuesta desconocida del servidor

en: Unable to create listen socket
es_AR: No se pudo crear el socket de escucha

en: Unable to resolve hostname
es_AR: No se pudo resolver el nombre de servidor

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
es_AR: Los nombres de usuarios SIP no pueden contener espacios en blanco o arrobas

en: SIP connect server not specified
es_AR: Conexión a servidor SIP no especificada

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
es_AR: Plugin de protocolo SIP/SIMPLE

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
es_AR: El plugin del protocolo SIP/SIMPLE

en: Publish status (note: everyone may watch you)
es_AR: Publicar estado [nota: todos podrían verte]

en: Use UDP
es_AR: Usar UDP

en: Use proxy
es_AR: Usar proxy

en: Auth User
es_AR: Autenticar usuario

en: Auth Domain
es_AR: Autenticar dominio

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
es_AR: [Hubo un error al convertir este mensaje. Revisá la opción "Codificación" en el editor de cuenta.]

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
es_AR: No se pudo enviar al chat %s,%s,%s

en: User is offline
es_AR: El usuario está desconectado

en: User
es_AR: Usuario

en: Hidden or not logged-in
es_AR: Ocultado o sin iniciar sesión

en: <br>At %s since %s
es_AR: <br>En %s desde %s

en: Anyone
es_AR: Todos

en: _Class:
es_AR: _Clase:

en: _Instance:
es_AR: _Instancia:

en: _Recipient:
es_AR: _Receptor:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
es_AR: Falló el intento de suscripción a %s,%s,%s

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
es_AR: zlocate &lt;usuario&gt;: ubicar usuario

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
es_AR: zl &lt;usuario&gt;: ubicar usuario

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
es_AR: instance &lt;instancia&gt;: establecer la instancia para ser usada en esta clase

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
es_AR: inst &lt;instancia&gt;: establecer la instancia para ser usada en esta clase

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
es_AR: topic &lt;instancia&gt;: establecer la instancia para ser usada en esta clase

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
es_AR: sub &lt;clase&gt; &lt;instancia&gt; &lt;receptor&gt;: ingresar a un nuevo char

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
es_AR: zl &lt;instancia&gt;: enviar un mensaje a &lt;mensaje,<i>instancia</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
es_AR: zci &lt;clae&gt; &lt;instancia&gt;: enviar un mensaje a &lt;<i>clase</i>,<i>instancia</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
es_AR: zcir &lt;clase&gt; &lt;instancia&gt; &lt;receptor&gt;: enviar un mensaje a &lt;<i>clase</i>,<i>instancia</i>,<i>receptor</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
es_AR: zir &lt;instancia&gt; &lt;receptor&gt;: enviar un mensaje a &lt;MENSAJE,<i>instancia</i>,<i>receptor</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
es_AR: zc &lt;clase&gt;: enviar un mensaje a &lt;<i>clase</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
es_AR: Resuscribirse

en: Retrieve subscriptions from server
es_AR: Recuperar suscripciones desde el servidor

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
es_AR: Plugin del protocolo Zephyr

en: Use tzc
es_AR: Usar tzc

en: tzc command
es_AR: comando tzc

en: Export to .anyone
es_AR: Exportar a .todos

en: Export to .zephyr.subs
es_AR: Exportar a .zephyr.subs

en: Import from .anyone
es_AR: Importar desde .todos

en: Import from .zephyr.subs
es_AR: Importar desde .zephyr.subs

en: Exposure
es_AR: Exposición

en: Encoding
es_AR: Codificación

en: Unable to create socket: %s
es_AR: No se pudo crear socket: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
es_AR: No se pudo analizar la respuesta desde el proxy HTTP: %s

en: HTTP proxy connection error %d
es_AR: Error de conexión del proxy HTTP %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
es_AR: Acceso denegado: el servidor del proxy HTTP prohíbe que el puerto %d realice tunelado

en: Error resolving %s
es_AR: Error al resolver %s

en: Received invalid data on connection with server
es_AR: Se recibieron datos no válidos en la conexión con el servidor

en: Requesting %s's attention...
es_AR: Solicitando la atención de %s…

en: %s has requested your attention!
es_AR: ¡%s solicitó tu atención!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
es_AR: _Sí

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
es_AR: _Aceptar

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
es_AR: _Aceptar

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
es_AR: No estoy acá ahora

en: saved statuses
es_AR: estados guardados

en: %s is now known as %s.
es_AR: A %s ahora se lo conoce como %s.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
es_AR: %s invitó a %s a la sala de chat %s:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
es_AR: %s invitó a %s a la sala de chat %s

en: Accept chat invitation?
es_AR: ¿Aceptar la invitación al chat?

note: Shortcut
en: Shortcut
es_AR: Atajo

en: The text-shortcut for the smiley
es_AR: El atajo de texto para el emoticón

note: Stored Image
en: Stored Image
es_AR: Imagen guardada

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
es_AR: Imagen guardada [tendrá que hacerse ahora].

en: SSL Connection Failed
es_AR: Falló la conexión SSL

en: SSL Handshake Failed
es_AR: Falló la autorización SSL

en: SSL peer presented an invalid certificate
es_AR: El par SSL presentó un certificado no válido

en: Unknown SSL error
es_AR: Error desconocido de SSL

en: Unset
es_AR: No establecido

en: Do not disturb
es_AR: Ocupado

en: Extended away
es_AR: Ausencia prolongada

en: Mobile
es_AR: Usando un celular

en: Listening to music
es_AR: Escuchando música

en: Feeling
es_AR: Sentimiento

en: %s (%s) changed status from %s to %s
es_AR: %s [%s] cambió el estado de %s a %s

en: %s (%s) is now %s
es_AR: %s [%s] ahora está como %s

en: %s (%s) is no longer %s
es_AR: %s [%s] ya no está más como %s

en: %s became idle
es_AR: %s está inactivo

en: %s became unidle
es_AR: %s no está inactivo

en: +++ %s became idle
es_AR: +++ %s está inactivo

en: +++ %s became unidle
es_AR: +++ %s no está inactivo

en: Calculating...
es_AR: Calculando…

en: Unknown.
es_AR: Desconocido.

en: %d second | %d seconds
es_AR[0]: %d segundo
es_AR[1]: %d segundos
es_AR[2]: %d segundos

en: %d day | %d days
es_AR[0]: %d día
es_AR[1]: %d días
es_AR[2]: %d días

en: %s, %d hour | %s, %d hours
es_AR[0]: %s, %d hora
es_AR[1]: %s, %d horas
es_AR[2]: %s, %d horas

en: %d hour | %d hours
es_AR[0]: %d hora
es_AR[1]: %d horas
es_AR[2]: %d horas

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
es_AR[0]: %s, %d minuto
es_AR[1]: %s, %d minutos
es_AR[2]: %s, %d minutos

en: %d minute | %d minutes
es_AR[0]: %d minuto
es_AR[1]: %d minutos
es_AR[2]: %d minutos

en: Could not open %s: Redirected too many times
es_AR: No se pudo abrir %s: redirigido demasiadas veces

en: Unable to connect to %s
es_AR: No se pudo conectar a %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
es_AR: Error al leer desde %s: la respuesta es demasiada larga [límite de %d bytes]

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
es_AR: No se pudo asignar suficiente memoria para conservar los contenidos de %s. El servidor web puede estar intentando algo malicioso.

en: Error reading from %s: %s
es_AR: Error al leer desde %s: %s

en: Error writing to %s: %s
es_AR: Error al escribir a %s: %s

en: Unable to connect to %s: %s
es_AR: No se pudo conectar a %s: %s

en:  (%s)
es_AR: [%s]

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
es_AR: Conexión interrumpida por otro programa en tu computadora.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
es_AR: El servidor remoto cerró la conexión.

note: 10060
en: Connection timed out.
es_AR: Tiempo agotado para la conexión.

note: 10061
en: Connection refused.
es_AR: Conexión rechazada.

note: 10048
en: Address already in use.
es_AR: Dirección ya en uso.

en: Error Reading %s
es_AR: Error al leer %s

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
es_AR: Ocurrió un error al leer tu %s. No se cargó el archivo, y el archivo antiguo fue renombrado a "%s~".

en: Instant Messaging Client
es_AR: Cliente de mensajería instantánea

en: Internet Messenger
es_AR: Mensajero de Internet

en: Pidgin Internet Messenger
es_AR: Mensajero de Internet Pidgin

note: Build the login options frame.
en: Login Options
es_AR: Configuración de inicio de sesión

en: Pro_tocol:
es_AR: Pro_tocolo:

en: _Username:
es_AR: Nombre de _usuario:

en: Remember pass_word
es_AR: Recordar _contraseña

note: Build the user options frame.
en: User Options
es_AR: Configuración de usuario

en: _Local alias:
es_AR: Alias _local:

en: New _mail notifications
es_AR: Notificaciones de nuevos correos _electrónicos

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
es_AR: Usar este _avatar para esta cuenta:

en: Ad_vanced
es_AR: A_vanzado

en: Use GNOME Proxy Settings
es_AR: Usar la configuración de proxy de GNOME

en: Use Global Proxy Settings
es_AR: Usar la configuración global de proxy

en: No Proxy
es_AR: Sin proxy

en: Tor/Privacy (SOCKS5)
es_AR: Tor/privacidad (SOCKS5)

en: Use Environmental Settings
es_AR: Usar configuración de entorno

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
es_AR: Si mirás bien de cerca

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
es_AR: podés ver mariposas copulando

en: Proxy _type:
es_AR: _Tipo de proxy:

en: _Host:
es_AR: S_ervidor:

en: _Port:
es_AR: _Puerto:

en: Pa_ssword:
es_AR: Contra_seña:

en: Use _silence suppression
es_AR: Usar supresión de _silencio

en: _Voice and Video
es_AR: _Voz y video

en: Unable to save new account
es_AR: No se pudo guardar la nueva cuenta

en: An account already exists with the specified criteria.
es_AR: Ya existe una cuenta con los criterios especificados.

en: Add Account
es_AR: Agregar cuenta

en: _Basic
es_AR: _Básica

en: Create _this new account on the server
es_AR: Crear es_ta nueva cuenta en el servidor

en: Enabled
es_AR: Habilitado

en: Protocol
es_AR: Protocolo

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
es_AR: <span size='larger' weight='bold'>¡Bienvenido a %s!</span>
    
    No tenés ninguna cuenta configurada de mensajería instantánea. Para empezar a conectarte con %s pulsá el botón <b>Agregar…</b> debajo y configurá tu primera cuenta. Si querés que %s se conecte a múltiples cuentas de mensajería instantáneas, pulsá <b>Agregar…</b> de nuevo para configurarlas a todas.
    
    Podés volver a esta ventana para agregar, editar o quitar contactos desde <b>"Cuentas" > "Administrar cuentas"</b> en la ventana de lista de contactos

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
es_AR: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s quiere agregarte [%s] a su lista de contactos%s%s

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
es_AR: %s%s%s%s quiere agregarte [%s] a su lista de contactos%s%s

en: Send Instant Message
es_AR: Enviar mensaje instantáneo

note: Buddy List
en: Background Color
es_AR: Color de fondo

en: The background color for the buddy list
es_AR: El color de fondo para la lista de contactos

en: Layout
es_AR: Diseño

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
es_AR: El diseño de avatates, nombres y estados de la lista de contactos

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
es_AR: Color de fondo expandido

en: The background color of an expanded group
es_AR: El color de fondo de un grupo expandido

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
es_AR: Texto expandido

en: The text information for when a group is expanded
es_AR: La información de texto cuando un grupo se expande

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
es_AR: Colapsar color de fondo

en: The background color of a collapsed group
es_AR: El color de fondo de un grupo colapsado

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
es_AR: Texto colapsado

en: The text information for when a group is collapsed
es_AR: La información de texto para cuando un grupo está colapsado

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
es_AR: Color de fondo del contacto/chat

en: The background color of a contact or chat
es_AR: El color de fondo de un contacto o chat

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
es_AR: Texto de contacto

en: The text information for when a contact is expanded
es_AR: La información de texto para cuando un contacto es expandido

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
es_AR: Texto de conexión

en: The text information for when a buddy is online
es_AR: La información de texto para cuando un contacto está conectado

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
es_AR: Texto de ausencia

en: The text information for when a buddy is away
es_AR: La información de texto para cuando un contacto está ausente

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
es_AR: Texto de no conexión

en: The text information for when a buddy is offline
es_AR: La información de texto para cuando un contacto está desconectado

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
es_AR: Texto de inactividad

en: The text information for when a buddy is idle
es_AR: La información de texto para cuando un contacto está inactivo

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
es_AR: Texto de mensaje

en: The text information for when a buddy has an unread message
es_AR: La información de texto para cuando un contacto tiene un mensaje no leído

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
es_AR: Texto de mensaje [alias mencionado]

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
es_AR: La información de texto para cuando un chat tiene un mensaje no leído que menciona tu alias

en: The text information for a buddy's status
es_AR: La información de texto para el estado de un contacto

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
es_AR[0]: Tenés %d contacto llamado %s. ¿Querés combinarlos?
es_AR[1]: Tenés %d contactos llamados %s. ¿Querés combinarlos?
es_AR[2]: Tenés %d contactos llamados %s. ¿Querés combinarlos?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
es_AR: Al combinar estos contactos, ambos compartirán una única entrada en la lista de contactos y usarán una única ventana de conversación. Podés separarlos luego eligiendo "Expandir" en el menú contextual del contacto.

en: Please update the necessary fields.
es_AR: Por favor, actualizá los campos necesarios.

en: A_ccount
es_AR: _Cuenta

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
es_AR: Por favor, ingresá la información apropiada sobre el chat al que querés ingresar.

en: Room _List
es_AR: _Lista de salas

en: _Block
es_AR: _Bloquear

en: Un_block
es_AR: Des_bloquear

en: Move to
es_AR: Mover a

en: Get _Info
es_AR: Obtener _información

en: I_M
es_AR: _Mensaje instantáneo

en: _Audio Call
es_AR: _Audiollamada

en: Audio/_Video Call
es_AR: Audiollamada/_Videollamada

en: _Video Call
es_AR: _Videollamada

en: _Send File...
es_AR: _Enviar archivo…

en: Add Buddy _Pounce...
es_AR: Agregar _notificación de contacto…

en: View _Log
es_AR: Ver _registro

en: Hide When Offline
es_AR: Ocultar al estar desconectado

en: Show When Offline
es_AR: Mostrar al estar desconectado

en: _Alias...
es_AR: _Alias…

en: _Remove
es_AR: Quita_r

en: Set Custom Icon
es_AR: Establecer avatar propio

en: Remove Custom Icon
es_AR: Quitar avatar propio

en: Add _Buddy...
es_AR: Agregar _contacto…

en: Add C_hat...
es_AR: Agregar _chat…

en: _Delete Group
es_AR: _Eliminar grupo

en: _Rename
es_AR: _Renombrar

note: join button
en: _Join
es_AR: _Ingresar

en: Auto-Join
es_AR: Autoingresar

en: Persistent
es_AR: Persistente

en: _Edit Settings...
es_AR: _Editar configuración…

en: _Collapse
es_AR: _Colapsar

en: _Expand
es_AR: _Expandir

en: /Tools/Mute Sounds
es_AR: /Herramientas/Silenciar

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
es_AR: Actualmente no iniciaste sesión con una cuenta en la que puedas agregar a ese contacto.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
es_AR: Tipo de nodo desconocido

en: Please select your mood from the list
es_AR: Por favor, seleccioná tu estado de ánimo de la lista

en: Message (optional)
es_AR: Mensaje [opcional]

en: Edit User Mood
es_AR: Editar estado de ánimo del usuario

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
es_AR: /_Contactos

en: /Buddies/New Instant _Message...
es_AR: /Contactos/Nuevo _mensaje instantáneo…

en: /Buddies/Join a _Chat...
es_AR: /Contactos/Ingresar a un _chat…

en: /Buddies/Get User _Info...
es_AR: /Contactos/Obtener _información del usuario…

en: /Buddies/View User _Log...
es_AR: /Contactos/Ver registro de_l usuario…

en: /Buddies/Sh_ow
es_AR: /Contactos/M_ostrar

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
es_AR: /Contactos/Mostrar/Contactos desc_onectados

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
es_AR: /Contactos/Mostrar/Grupos _vacíos

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
es_AR: /Contactos/Mostrar/_Detalles del contacto

en: /Buddies/Show/Idle _Times
es_AR: /Contactos/Mostrar/_Tiempos de inactividad

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
es_AR: /Contactos/Mostrar/Íconos de _protocolo

en: /Buddies/_Sort Buddies
es_AR: /Contactos/Ordenar contacto_s

en: /Buddies/_Add Buddy...
es_AR: /Contactos/_Agregar contacto…

en: /Buddies/Add C_hat...
es_AR: /Contactos/Agregar _chat…

en: /Buddies/Add _Group...
es_AR: /Contactos/Agregar _grupo…

en: /Buddies/_Quit
es_AR: /Contactos/_Salir

note: Accounts menu
en: /_Accounts
es_AR: /Cuent_as

en: /Accounts/Manage Accounts
es_AR: /Cuentas/Administrar cuentas

note: Tools
en: /_Tools
es_AR: /Herramien_tas

en: /Tools/Buddy _Pounces
es_AR: /Herramientas/_Notificaciones de contacto

en: /Tools/_Certificates
es_AR: /Herramientas/_Certificados

en: /Tools/Custom Smile_ys
es_AR: /Herramientas/Emoticones _personalizados

en: /Tools/Plu_gins
es_AR: /Herramientas/Plu_gins

en: /Tools/Pr_eferences
es_AR: /Herramientas/Con_figuración

en: /Tools/Pr_ivacy
es_AR: /Herramientas/Pr_ivacidad

en: /Tools/Set _Mood
es_AR: /Herramientas/Establecer estado de áni_mo

en: /Tools/_File Transfers
es_AR: /Herramientas/Trans_ferencias de archivos

en: /Tools/R_oom List
es_AR: /Herramientas/_Lista de salas

en: /Tools/System _Log
es_AR: /Herramientas/_Registro del sistema

en: /Tools/Mute _Sounds
es_AR: /Herramientas/_Silenciar

note: Help
en: /_Help
es_AR: /A_yuda

en: /Help/Online _Help
es_AR: /Ayuda/A_yuda en línea

en: /Help/_Build Information
es_AR: /Ayuda/Información de _compilación

en: /Help/_Debug Window
es_AR: /Ayuda/Ventana de _depuración

en: /Help/De_veloper Information
es_AR: /Ayuda/Información de d_esarrollador

en: /Help/_Plugin Information
es_AR: /Ayuda/Información de _plugins

en: /Help/_Translator Information
es_AR: /Ayuda/Información de _localización

en: /Help/_About
es_AR: /Ayuda/_Acerca de

en: <b>Account:</b> %s
es_AR: <b>Cuenta:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
es_AR: 
    <b>Ocupantes:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
es_AR: 
    <b>Tema:</b> %s

en: (no topic set)
es_AR: [no se estableció el tema]

en: Buddy Alias
es_AR: Alias del contacto

en: Logged In
es_AR: Se inició sesión

en: Last Seen
es_AR: Última vez visto

en: Spooky
es_AR: Tenebroso

en: Awesome
es_AR: Mortal

en: Rockin'
es_AR: Balanceando

en: Total Buddies
es_AR: Contactos totales

en: Idle %dd %dh %02dm
es_AR: Inactivo %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
es_AR: Inactivo %dh %02dm

en: Idle %dm
es_AR: Inactivo %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
es_AR: /Contactos/Nuevo mensaje instantáneo…

en: /Buddies/Join a Chat...
es_AR: /Contactos/Ingresar a un chat…

en: /Buddies/Get User Info...
es_AR: /Contactos/Obtener información del usuario…

en: /Buddies/Add Buddy...
es_AR: /Contactos/Agregar contacto…

en: /Buddies/Add Chat...
es_AR: /Contactos/Agregar chat…

en: /Buddies/Add Group...
es_AR: /Contactos/Agregar grupo…

en: /Tools/Privacy
es_AR: /Herramientas/Privacidad

en: /Tools/Room List
es_AR: /Herramientas/Lista de salas

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
es_AR[0]: %d mensaje no leído de %s
es_AR[1]: %d mensajes no leídos de %s
es_AR[2]: %d mensajes no leídos de %s

en: Manually
es_AR: Manualmente

en: By status
es_AR: Por estado

en: By recent log activity
es_AR: Por registro de actividad reciente

en: %s disconnected
es_AR: %s desconectado

en: %s disabled
es_AR: %s deshabilitado

en: Reconnect
es_AR: Reconectar

en: Re-enable
es_AR: Rehabilitar

en: SSL FAQs
es_AR: Preguntas frecuentes de SSL

en: Welcome back!
es_AR: ¡Bienvenido de nuevo!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
es_AR[0]: La cuenta de %d fue deshabilitada porque iniciaste sesión desde otra ubicación:
es_AR[1]: Las cuentas de %d fueron deshabilitadas porque iniciaste sesión desde otra ubicación:
es_AR[2]: Las cuentas de %d fueron deshabilitadas porque iniciaste sesión desde otra ubicación:

en: <b>Username:</b>
es_AR: <b>Nombre de usuario:</b>

en: <b>Password:</b>
es_AR: <b>Contraseña:</b>

en: _Login
es_AR: _Inicio de sesión

en: /Accounts
es_AR: /Cuentas

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
es_AR: <span weight='bold' size='larger'>¡Bienvenido a %s!</span>
    
    No tenés ninguna cuenta habilitada. Habilitá tus cuentas de mensajería instantánea desde la ventana <b>Cuentras</b> en <b>"Cuentas" > "Administrar cuentas"</b>. Una vez que habilités cuentas, podrás iniciar sesión, establecer tu estado y chatear con tus contactos.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
es_AR: /Contactos/Mostrar/Contactos desconectados

en: /Buddies/Show/Empty Groups
es_AR: /Contactos/Mostrar/Grupos vacíos

en: /Buddies/Show/Buddy Details
es_AR: /Contactos/Mostrar/Detalles del contacto

en: /Buddies/Show/Idle Times
es_AR: /Contactos/Mostrar/Tiempos de inactividad

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
es_AR: /Contactos/Mostrar/Íconos de protocolo

en: Add a buddy.
es_AR: Agregar un contacto

en: Buddy's _username:
es_AR: Nombre de _usuario del contacto:

en: (Optional) A_lias:
es_AR: [Opcional] A_lias:

en: (Optional) _Invite message:
es_AR: [Opcional] Mensaje de _invitación:

en: Add buddy to _group:
es_AR: Agregar contacto a _grupo:

en: This protocol does not support chat rooms.
es_AR: Este protocolo no soporta salas de chat.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
es_AR: Actualmente no iniciaste sesión con un protocolo con el que puedas chatear.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
es_AR: Por favor, ingresá un alias y la información apropiada acerca del chat que te gustaría agregar a tu lista de contactos.

en: _Group:
es_AR: _Grupo:

en: Automatically _join when account connects
es_AR: I_ngresar automáticamente cuando la cuenta se conecte

en: _Remain in chat after window is closed
es_AR: Pe_rmanecer en el chat luego de que se cierre la ventana

en: Please enter the name of the group to be added.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre del grupo a agregar.

en: Enable Account
es_AR: Habilitar cuenta

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
es_AR: <PurpleMain>/Cuentas/Habilitar cuenta

en: <PurpleMain>/Accounts/
es_AR: <PurpleMain>/Cuentas/

en: _Edit Account
es_AR: _Editar cuenta

en: Set _Mood...
es_AR: Establecer estado de áni_mo…

en: No actions available
es_AR: No hay acciones disponibles

en: _Disable
es_AR: _Deshabilitar

en: /Tools
es_AR: /Herramientas

en: /Buddies/Sort Buddies
es_AR: /Contactos/Ordenar contactos

en: Type the host name for this certificate.
es_AR: Escribí el nombre del servidor para este certificado.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
es_AR: Servidores SSL

en: Supported debug options are: plugins, version
es_AR: Las opciones soportadas para depuración son: plugins, versión

en: Unknown command.
es_AR: Comando desconocido.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
es_AR: Ese contacto no está en el mismo protocolo que este chat.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
es_AR: Actualmente no iniciaste sesión con una cuenta en la que puedas invitar a ese contacto.

en: Invite Buddy Into Chat Room
es_AR: Invitar al contacto a ingresar a la sala de chat

en: _Buddy:
es_AR: _Contacto:

en: _Message:
es_AR: _Mensaje:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
es_AR: <h1>Conversación con %s</h1>

en: Save Conversation
es_AR: Guardar conversación

en: Un-Ignore
es_AR: Dejar de ignorar

en: Ignore
es_AR: Ignorar

en: Get Away Message
es_AR: Mensaje de despedida

en: Last Said
es_AR: Lo último dicho

en: Unable to save icon file to disk.
es_AR: No se pudo guardar el archivo de ícono a la unidad.

en: Save Icon
es_AR: Guardar ícono

en: Animate
es_AR: Animar

en: Hide Icon
es_AR: Ocultar ícono

en: Save Icon As...
es_AR: Guardar ícono como…

en: Set Custom Icon...
es_AR: Establecer ícono personalizado…

en: Change Size
es_AR: Cambiar tamaño

en: Show All
es_AR: Mostrar todo

note: Conversation menu
en: /_Conversation
es_AR: /_Conversación

en: /Conversation/New Instant _Message...
es_AR: /Conversación/Nuevo _mensaje instantáneo…

en: /Conversation/Join a _Chat...
es_AR: /Conversación/Ingresar a un _chat…

en: /Conversation/_Find...
es_AR: /Conversación/_Buscar…

en: /Conversation/View _Log
es_AR: /Conversación/Ver re_gistro

en: /Conversation/_Save As...
es_AR: /Conversación/_Guardar como…

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
es_AR: /Conversación/Limpia_r conversación

en: /Conversation/M_edia
es_AR: /Conversación/M_edios

en: /Conversation/Media/_Audio Call
es_AR: /Conversación/Medios/Llamada de _audio

en: /Conversation/Media/_Video Call
es_AR: /Conversación/Medios/_Videollamada

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
es_AR: /Conversación/Medios/Audio\/Video_llamada

en: /Conversation/Se_nd File...
es_AR: /Conversación/E_nviar archivo…

en: /Conversation/Get _Attention
es_AR: /Conversación/Llamar la _atención

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
es_AR: /Conversación/Agregar _notificación de contacto…

en: /Conversation/_Get Info
es_AR: /Conversación/_Obtener información

en: /Conversation/In_vite...
es_AR: /Conversación/In_vitar…

en: /Conversation/M_ore
es_AR: /Conversación/_Más

en: /Conversation/Al_ias...
es_AR: /Conversación/Al_ias…

en: /Conversation/_Block...
es_AR: /Conversación/_Bloquear…

en: /Conversation/_Unblock...
es_AR: /Conversación/_Dejar de bloquear…

en: /Conversation/_Add...
es_AR: /Conversación/_Agregar…

en: /Conversation/_Remove...
es_AR: /Conversación/_Quitar…

en: /Conversation/Insert Lin_k...
es_AR: /Conversación/Insertar enla_ce…

en: /Conversation/Insert Imag_e...
es_AR: /Conversación/Insertar imag_en…

en: /Conversation/_Close
es_AR: /Conversación/_Cerrar

note: Options
en: /_Options
es_AR: /C_onfiguración

en: /Options/Enable _Logging
es_AR: /Configuración/Habi_litar registro

en: /Options/Enable _Sounds
es_AR: /Configuración/Habilitar _sonidos

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
es_AR: /Configuración/Mostrar barras de herramien_tas de formateo

en: /Options/Show Ti_mestamps
es_AR: /Configuración/Mostrar marcas de tie_mpo

en: /Conversation/More
es_AR: /Configuración/Más

en: /Options
es_AR: /Configuración

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
es_AR: /Conversación

en: /Conversation/View Log
es_AR: /Conversación/Ver registro

en: /Conversation/Media/Audio Call
es_AR: /Conversación/Medios/Llamada de audio

en: /Conversation/Media/Video Call
es_AR: /Conversación/Medios/Videollamada

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
es_AR: /Conversación/Medios/Audio\/Videollamada

en: /Conversation/Send File...
es_AR: /Conversación/Enviar archivo…

en: /Conversation/Get Attention
es_AR: /Conversación/Llamar la atención

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
es_AR: /Conversación/Agregar notificación de contacto…

en: /Conversation/Get Info
es_AR: /Conversación/Obtener información

en: /Conversation/Invite...
es_AR: /Conversación/Invitar…

en: /Conversation/Alias...
es_AR: /Conversación/Alias…

en: /Conversation/Block...
es_AR: /Conversación/Bloquear…

en: /Conversation/Unblock...
es_AR: /Conversación/Dejar de bloquear…

en: /Conversation/Add...
es_AR: /Conversación/Agregar…

en: /Conversation/Remove...
es_AR: /Conversación/Quitar…

en: /Conversation/Insert Link...
es_AR: /Conversación/Insertar enlace…

en: /Conversation/Insert Image...
es_AR: /Conversación/Insertar imagen…

en: /Options/Enable Logging
es_AR: /Configuración/Habilitar registro

en: /Options/Enable Sounds
es_AR: /Configuración/Habilitar sonidos

en: /Options/Show Formatting Toolbars
es_AR: /Configuración/Mostrar barras de herramientas de formateo

en: /Options/Show Timestamps
es_AR: /Configuración/Mostrar marcas de tiempo

en: User is typing...
es_AR: El usuario está escribiendo…

en: 
    %s has stopped typing
es_AR: 
    %s paró de escribir

note: Build the Send To menu
en: S_end To
es_AR: _Enviar a

en: _Send
es_AR: E_nviar

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
es_AR: 0 personas en la sala

en: Close Find bar
es_AR: Cerrar barra de búsqueda

en: Find:
es_AR: Buscar:

en: %d person in room | %d people in room
es_AR[0]: %d persona en la sala
es_AR[1]: %d personas en la sala
es_AR[2]: %d personas en la sala

en: Typing
es_AR: Tipeando

en: Stopped Typing
es_AR: Paró de escribir

en: Nick Said
es_AR: Nombre de usuario mencionado

en: Unread Messages
es_AR: Mensajes no leídos

en: New Event
es_AR: Nuevo evento

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will automatically rejoin the chat when the account reconnects.
es_AR: Se desconectó esta cuenta y ya no estás más en este chat. Vas a ingresar al chat cuando la cuenta se reconecte.

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
es_AR: clear: limpia toda la conversación.

en: Confirm close
es_AR: Confirmar cierre

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
es_AR: Tenés mensajes no leídos. ¿Estás seguro que querés cerrar la ventana?

en: Close other tabs
es_AR: Cerrar las otras pestañas

en: Close all tabs
es_AR: Cerrar todas las pestañas

en: Detach this tab
es_AR: Descartar esta pestaña

en: Close this tab
es_AR: Cerrar esta pestaña

en: Close conversation
es_AR: Cerrar conversación

en: Last created window
es_AR: Última ventana creada

en: Separate IM and Chat windows
es_AR: Separar ventanas de chat y de mensajería instantánea

en: New window
es_AR: Nueva ventana

en: By group
es_AR: Por grupo

en: By account
es_AR: Por cuenta

en: Find
es_AR: Buscar

en: _Search for:
es_AR: _Buscar:

en: Save Debug Log
es_AR: Guardar registro de depuración

en: Invert
es_AR: Invertir

en: Highlight matches
es_AR: Resaltado coincide

en: _Icon Only
es_AR: Sólo _ícono

en: _Text Only
es_AR: Sólo _texto

en: _Both Icon & Text
es_AR: _Ambos, ícono y texto

en: Filter
es_AR: Filtrar

en: Right click for more options.
es_AR: Clic derecho para más opciones.

en: Level
es_AR: Nivel

en: Select the debug filter level.
es_AR: Seleccionar el nivel de filtro de depuración.

en: All
es_AR: Todo

en: Misc
es_AR: Varios

en: Warning
es_AR: Advertencia

en: Fatal Error
es_AR: Error crítico

en: lead developer
es_AR: desarrollador principal

en: win32 port
es_AR: puerto win32

en: artist
es_AR: artista

en: maintainer
es_AR: mantenimiento

en: libfaim maintainer
es_AR: mantenimiento de libfaim

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
es_AR: hacker y conductor designado [pachorra]

en: voice and video
es_AR: voz y video

en: support
es_AR: soporte

en: support/QA
es_AR: soporte / control de calidad

en: original author
es_AR: autor original

en: Senior Contributor/QA
es_AR: Contribuyente principal / Control de calidad

en: Afrikaans
es_AR: Afrikáans

en: Arabic
es_AR: Árabe

en: Assamese
es_AR: Asamés

en: Asturian
es_AR: Asturiano

en: Belarusian Latin
es_AR: Alfabeto latino bielorruso

en: Bulgarian
es_AR: Búlgaro

en: Bengali
es_AR: Bengalí

en: Bengali-India
es_AR: Bengalí (India)

en: Breton
es_AR: Bretón

en: Bosnian
es_AR: Bosnio

en: Catalan
es_AR: Catalán

en: Valencian-Catalan
es_AR: Catalán (Valencia)

en: Czech
es_AR: Checo

en: Danish
es_AR: Danés

en: German
es_AR: Alemán

en: Dzongkha
es_AR: Butanés

en: Greek
es_AR: Griego

en: Australian English
es_AR: Inglés (Australia)

en: British English
es_AR: Inglés (Reino Unido)

en: Canadian English
es_AR: Inglés (Canadá)

en: Spanish
es_AR: Español

en: Argentine Spanish
es_AR: Español (Argentina)

en: Estonian
es_AR: Estonio

en: Basque
es_AR: Vasco

en: Persian
es_AR: Persa

en: Finnish
es_AR: Finés

en: Irish
es_AR: Irlandés

en: Galician
es_AR: Gallego

en: Gujarati
es_AR: Guyaratí

en: Gujarati Language Team
es_AR: Equipo del idioma guyaratí

en: Hebrew
es_AR: Hebreo

en: Croatian
es_AR: Croata

en: Hungarian
es_AR: Húngaro

en: Indonesian
es_AR: Indonesio

en: Italian
es_AR: Italiano

en: Japanese
es_AR: Japonés

en: Georgian
es_AR: Georgiano

en: Ubuntu Georgian Translators
es_AR: Localizadores georgianos de Ubuntu

en: Kazakh
es_AR: Kazajo

en: Khmer
es_AR: Camboyano

en: Kannada
es_AR: Canarés

en: Kannada Translation team
es_AR: Equipo del idioma canarés

en: Korean
es_AR: Coreano

en: Kashmiri
es_AR: Cachemir

en: Kurdish
es_AR: Kurdo

en: Kurdish (Sorani)
es_AR: Kurdo soraní

en: Lithuanian
es_AR: Lituano

en: Latvian
es_AR: Letón

en: Maithili
es_AR: Maijilí

en: Meadow Mari
es_AR: Marí oriental

en: Macedonian
es_AR: Macedonio

en: Malay
es_AR: Malayo

en: Malayalam
es_AR: Malabar

en: Mongolian
es_AR: Mongol

en: Marathi
es_AR: Maratí

en: Burmese
es_AR: Bírmano

en: Bokmål Norwegian
es_AR: Noruego Bokmål

en: Nepali
es_AR: Nepalés

en: Dutch, Flemish
es_AR: Neerlandés flamenco

en: Norwegian Nynorsk
es_AR: Noruego Nynorsk

en: Occitan
es_AR: Occitano

en: Punjabi
es_AR: Panyabí

en: Polish
es_AR: Polaco

en: Portuguese
es_AR: Portugués

en: Portuguese-Brazil
es_AR: Portugués (Brasil)

en: Pashto
es_AR: Pastún

en: Romanian
es_AR: Rumano

en: Russian
es_AR: Ruso

en: Sindhi
es_AR: Sindi

en: Slovak
es_AR: Eslovaco

en: Slovenian
es_AR: Esloveno

en: Albanian
es_AR: Albanés

en: Serbian
es_AR: Serbio

en: Serbian Latin
es_AR: Alfabeto latino serbio

en: Sinhala
es_AR: Cingalés

en: Swedish
es_AR: Sueco

en: Swahili
es_AR: Suajilí

en: Telugu
es_AR: Télugu

en: Thai
es_AR: Tailandés

en: Tatar
es_AR: Tártaro

en: Ukranian
es_AR: Ucraniano

en: Urdu
es_AR: Urdú

en: Uzbek
es_AR: Uzbeko

en: Vietnamese
es_AR: Vietnamita

en: Simplified Chinese
es_AR: Chino simplificado

en: Hong Kong Chinese
es_AR: Chino (Hong Kong)

en: Traditional Chinese
es_AR: Chino tradicional

en: Amharic
es_AR: Amárico

en: French
es_AR: Francés

en: Armenian
es_AR: Armenio

en: Turkish
es_AR: Turco

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
es_AR: T.M.Thanh y el equipo Gnome-Vi

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
es_AR: %s es un cliente de mensajería instantánea basado en libpurple, el cual es capaz de conectar a múltiples servicios de mensajería al mismo tiempo. %s está escrito en C usando GTK+. %s es lanzado, y puede ser modificado y distribuido, bajo los términos de la GPL versión 2 (o más reciente). Se distribuye una copia de la GPL con %s. %s está protegido por derechos de autor por sus contribuyentes, quienes se mencionan en una lista también distribuida con %s. No hay garantías para %s.<BR><BR>

en: About %s
es_AR: Acerca de %s

en: Build Information
es_AR: Información de compilación

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
es_AR: Información de compilación de %s

en: Current Developers
es_AR: Desarrolladores actuales

en: Crazy Patch Writers
es_AR: Escritores pirados de parches

en: Retired Developers
es_AR: Desarrolladores anteriores

en: Retired Crazy Patch Writers
es_AR: Escritores pirados de parches anteriores

en: %s Developer Information
es_AR: Información de desarrolladores de %s

en: Current Translators
es_AR: Localizadores actuales

en: Past Translators
es_AR: Localizadores anteriores

en: %s Translator Information
es_AR: Información de localización de %s

en: %s Plugin Information
es_AR: Información de plugins de %s

en: Plugin Information
es_AR: Información de plugins

en: _Name
es_AR: _Nombre

en: _Account
es_AR: Cuent_a

en: Get User Info
es_AR: Obtener información del usuario

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre de usuario o alias de la persona de la cual querés obtener información.

en: View User Log
es_AR: Ver registro de usuario

en: Alias Contact
es_AR: Contacto del alias

en: Enter an alias for this contact.
es_AR: Ingresá un alias para este contacto.

en: Enter an alias for %s.
es_AR: Ingresar un alias para %s.

en: Alias Buddy
es_AR: Alias de contacto

en: Alias Chat
es_AR: Alias de chat

en: Enter an alias for this chat.
es_AR: Ingresá un alias para este chat.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
es_AR[0]: Estás a punto de quitar el contacto conteniendo %s y otro %d contacto de tu lista de contactos. ¿Estás seguro que querés continuar?
es_AR[1]: Estás a punto de quitar el contacto conteniendo %s y otros %d contactos de tu lista de contactos. ¿Estás seguro que querés continuar?
es_AR[2]: Estás a punto de quitar el contacto conteniendo %s y otros %d contactos de tu lista de contactos. ¿Estás seguro que querés continuar?

en: Remove Contact
es_AR: Quitar contacto

en: _Remove Contact
es_AR: Quita_r contacto

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
es_AR: Estás a punto de combinar el grupo llamado %s con el grupo llamado %s. ¿Estás seguro que querés continuar?

en: Merge Groups
es_AR: Combinar grupos

en: _Merge Groups
es_AR: Co_mbinar grupos

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
es_AR: Estás a punto que quitar el grupo %s y todos sus miembros de tu lista de contactos. ¿Estás seguro que querés continuar?

en: Remove Group
es_AR: Quitar grupo

en: _Remove Group
es_AR: Quita_r grupo

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
es_AR: Estás a punto de quitar a %s de tu lista de contactos. ¿Estás seguro que querés continuar?

en: Remove Buddy
es_AR: Quitar contacto

en: _Remove Buddy
es_AR: Quita_r contacto

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
es_AR: Estás a punto que quitar el chat %s de tu lista de contactos. ¿Estás seguro que querés continuar?

en: Remove Chat
es_AR: Quitar chat

en: _Remove Chat
es_AR: Quita_r chat

en: Right-click for more unread messages...
es_AR: Clic derecho para más mensajes no leídos…

en: _Change Status
es_AR: _Cambiar estado

en: Show Buddy _List
es_AR: Mostrar _lista de contactos

en: _Unread Messages
es_AR: Mensajes _no leídos

en: New _Message...
es_AR: Nuevo _mensaje

en: _Accounts
es_AR: Cuent_as

en: Pr_eferences
es_AR: _Configuración

en: Mute _Sounds
es_AR: _Silenciar

en: _Blink on New Message
es_AR: _Parpadear en nuevo mensaje

en: _Quit
es_AR: _Salir

en: Not started
es_AR: No iniciado

en: <b>Receiving As:</b>
es_AR: <b>Recibiendo como:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
es_AR: <b>Recibiendo desde:</b>

en: <b>Sending To:</b>
es_AR: <b>Enviando a:</b>

en: <b>Sending As:</b>
es_AR: <b>Enviando como:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
es_AR: No hay ninguna aplicación configurada para abrir este tipo de archivo.

en: An error occurred while opening the file.
es_AR: Ocurrió un error al abrir el archivo.

en: Error launching %s: %s
es_AR: Error al iniciar %s: %s

en: Error running %s
es_AR: Error al ejecutar %s

en: Process returned error code %d
es_AR: El proceso devolvió el código de error %d

en: Filename:
es_AR: Nombre de archivo:

en: Local File:
es_AR: Archivo local:

en: Speed:
es_AR: Velocidad:

en: Time Elapsed:
es_AR: Tiempo transcurrido:

en: Time Remaining:
es_AR: Tiempo restante:

en: Close this window when all transfers _finish
es_AR: Cerrar esta ventana cuando todas las transferencias _finalicen

en: C_lear finished transfers
es_AR: _Limpiar transferencias finalizadas

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
es_AR: _Detalles de la transferencia de archivo

en: Paste as Plain _Text
es_AR: Pegar como _texto plano

en: _Reset formatting
es_AR: _Restablecer formateo

en: Disable _smileys in selected text
es_AR: Deshabilitar las carita_s en el texto seleccionado

en: Hyperlink color
es_AR: Color de enlace

en: Color to draw hyperlinks.
es_AR: Color para graficar enlaces

en: Hyperlink visited color
es_AR: Color de enlace visitado

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
es_AR: Color para graficar enlaces después de haber sido visitado (o activado).

en: Hyperlink prelight color
es_AR: Color de interacción de enlace

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
es_AR: Color para graficar los enlaces cuando se pasa el mouse por encima de ellos.

en: Sent Message Name Color
es_AR: Color de nombre de mensaje enviado

en: Color to draw the name of a message you sent.
es_AR: Color para graficar el nombre del mensaje que enviaste.

en: Received Message Name Color
es_AR: Color de nombre de mensaje recibido

en: Color to draw the name of a message you received.
es_AR: Color para graficar el nombre del mensaje que recibiste.

en: "Attention" Name Color
es_AR: Color de nombre de "atención"

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
es_AR: Color para graficar el nombre del mensaje que recibiste conteniendo una mención hacia vos.

en: Action Message Name Color
es_AR: Color de nombre de mensaje de acción

en: Color to draw the name of an action message.
es_AR: Color para graficar el nombre de un mensaje de acción.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
es_AR: Color de nombre de mensaje de acción para mensaje susurrado

en: Color to draw the name of a whispered action message.
es_AR: Color para graficar el nombre de un mensaje de acción susurrado.

en: Whisper Message Name Color
es_AR: Color de nombre de mensaje susurrado

en: Color to draw the name of a whispered message.
es_AR: Color para graficar el nombre de un mensaje susurrado.

en: Typing notification color
es_AR: Color de notificación de escritura

en: The color to use for the typing notification
es_AR: Color para graficar la notificación de escritura.

en: Typing notification font
es_AR: Tipografía de notificación de escritura

en: The font to use for the typing notification
es_AR: Tipografía para usar en la notificación de escritura.

en: Enable typing notification
es_AR: Habilitar notificación de escritura

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
es_AR: <span size='larger' weight='bold'>Tipo de archivo no reconocido</span>
    
    Predeterminando a PNG.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
es_AR: <span size='larger' weight='bold'>Error al guardar la imagen</span>
    
    %s

en: Save Image
es_AR: Guardar imagen

en: _Save Image...
es_AR: _Guardar imagen…

en: _Add Custom Smiley...
es_AR: _Agregar emoticón personalizado…

en: Select Font
es_AR: Seleccionar tipografía

en: Select Text Color
es_AR: Seleccionar color de texto

en: Select Background Color
es_AR: Seleccionar color de fondo

en: _URL
es_AR: Dirección _web

en: _Description
es_AR: _Descripción

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
es_AR: Por favor, ingresá la dirección web y la descripción del enlace que querés insertar. La descripción es opcional.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
es_AR: Por favor, ingresá la dirección web del enlace que querés insertar.

en: Insert Link
es_AR: Insertar enlace

en: _Insert
es_AR: _Insertar

en: Failed to store image: %s
es_AR: Falló el guardado de imagen: %s

en: Insert Image
es_AR: Insertar imagen

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
es_AR: Este emoticón está deshabilitado porque ya existe uno para este atajo:
    %s

en: Smile!
es_AR: ¡Sonreí!

en: _Manage custom smileys
es_AR: Ad_ministrar emoticones personalizados

en: This theme has no available smileys.
es_AR: Este tema no tiene emoticones disponibles.

en: _Font
es_AR: Tipogra_fía

en: Group Items
es_AR: Agrupar elementos

en: Ungroup Items
es_AR: Desagrupar elementos

en: Bold
es_AR: Negrita

en: Italic
es_AR: Cursiva

en: Underline
es_AR: Subrayado

en: Strikethrough
es_AR: Tachado

en: Increase Font Size
es_AR: Aumentar tamaño de tipografía

en: Decrease Font Size
es_AR: Disminuir tamaño de tipografía

en: Font Face
es_AR: Tipografía

en: Foreground Color
es_AR: Color principal

en: Reset Formatting
es_AR: Restablecer formato

en: Insert IM Image
es_AR: Insertar imagen de mensajería instantánea

en: Insert Smiley
es_AR: Insertar emoticón

en: Send Attention
es_AR: Enviar llamada de atención

en: <b>_Bold</b>
es_AR: <b>_Negrita</b>

en: <i>_Italic</i>
es_AR: <i>Curs_iva</i>

en: <u>_Underline</u>
es_AR: <u>S_ubrayado</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
es_AR: <span strikethrough='true'>Tachado</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
es_AR: <span size='larger'>Más _grande</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
es_AR: <span size='smaller'>Más _chica</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
es_AR: Tipogra_fía

en: Foreground _color
es_AR: _Color principal

en: Bac_kground color
es_AR: Color de _fondo

en: _Image
es_AR: _Imagen

en: _Link
es_AR: En_lace

en: _Horizontal rule
es_AR: Regla _horizontal

en: _Smile!
es_AR: ¡_Emoticón!

en: _Attention!
es_AR: ¡_Atención!

en: Log Deletion Failed
es_AR: Falló el eliminado de registro

en: Check permissions and try again.
es_AR: Revisá los permisos y probá de nuevo.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
es_AR: ¿Estás seguro que querés eliminar permanentemente el registro de la conversación con %s, la cual se inició a las %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
es_AR: ¿Estás seguro que querés eliminar permanentemente el registro de la conversación en %s, la cual se inició a las %s?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
es_AR: ¿Estás seguro que querés eliminar permanentemente el registro de sistema, la cual se inició a las %s?

en: Delete Log?
es_AR: ¿Eliminar registro?

en: Delete Log...
es_AR: Eliminar registro

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
es_AR: <span size='larger' weight='bold'>Conversación en %s el %s</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
es_AR: <span size='larger' weight='bold'>Conversación con %s el %s</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
es_AR: _Examinar carpeta de registros

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
es_AR: %s %s Probá `%s -h' para obtener más información.

en: Usage: %s [OPTION]...
es_AR: Uso: %s [OPCIÓN]…

en: use DIR for config files
es_AR: usá DIR para archivos de configuración

en: print debugging messages to stdout
es_AR: imprimir mensajes de depuración a stdout

en: force online, regardless of network status
es_AR: forzar en línea, sin importar el estado de red

en: display this help and exit
es_AR: mostrar esta ayuda y salir

en: allow multiple instances
es_AR: permitir múltiples instancias

en: don't automatically login
es_AR: no iniciar sesión automáticamente

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
es_AR: habilitar cuenta/s especificada/s (el argumento opcional NAME
    especifica cuenta/s para usar, separadas por comas.
    Sin éste, sólo la primera cuenta será habilitada).

en: X display to use
es_AR: X visualización a usar

en: display the current version and exit
es_AR: mostrar la versión actual y salir

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
es_AR: %s %s falló en la seguridad e intentó volcar un archivo principal.
    Este es un fallo en el software y ocurrió sin que vos tengás
    culpa alguna.
    
    Si podés reproducir el cierre inesperado, por favor, notificalo
    a los desarrolladores, informando el error en:
    %ssimpleticket/
    
    Por favor, asegurate de especificar qué estabas haciendo
    en ese momento y de publicar el rastreo del archivo principal.
    Si no sabés cómo obtener el rastreo, por favor,
    leé las instrucciones en
    %swiki/GetABacktrace

en: Exiting because another libpurple client is already running.
es_AR: Saliendo porque otro cliente libpurple ya se está ejecutando.

en: _Media
es_AR: _Medios

en: _Hangup
es_AR: _Cuelgue

en: Media error
es_AR: Error de medios

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
es_AR: %s quiere iniciar una sesión de audio/video con vos.

en: %s wishes to start a video session with you.
es_AR: %s quiere iniciar una sesión de video con vos.

en: Incoming Call
es_AR: Llamada entrante

note: Letters on the '6' key of a numeric keypad
en: MNO
es_AR: MNÑO

en: _Hold
es_AR: _Retener

en: _Pause
es_AR: _Pausar

en: _Mute
es_AR: _Silenciar

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
es_AR[0]: %s tiene %d nuevo mensaje.
es_AR[1]: %s tiene %d nuevos mensajes.
es_AR[2]: %s tiene %d nuevos mensajes.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
es_AR[0]: <b>%d nuevo correo electrónico.</b>
es_AR[1]: <b>%d nuevos correos electrónicos.</b>
es_AR[2]: <b>%d nuevos correos electrónicos.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
es_AR: El comando de navegador "%s" no es válido.

en: Unable to open URL
es_AR: No se pudo abrir la dirección web

en: Error launching "%s": %s
es_AR: Error al iniciar "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
es_AR: Se eligió el comando "Manual" del navegador, pero no se estableció ningún comando.

en: Unable to open URL: the 'Manual' browser command seems invalid.
es_AR: No se pudo abrir la dirección web: el comando "Manual" del navegador no parece válido.

en: No message
es_AR: Sin mensajes

en: Open All Messages
es_AR: Abrir todos los mensajes

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
es_AR: <span weight="bold" size="larger">¡Tenés nuevo correo electrónico!</span>

en: New Pounces
es_AR: Nuevas notificaciones de contacto

note: Translators: Make sure you translate "Dismiss" differently than "close"!  This string is used in the "You have pounced" dialog that appears when one of your Buddy Pounces is triggered.  In this context "Dismiss" means "I acknowledge that I've seen that this pounce was triggered--remove it from this 
en: Dismiss
es_AR: Descartar

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
es_AR: <span weight="bold" size="larger">¡Fuiste notificado!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
es_AR: Los siguientes complementos se deshabilitarán.

en: Multiple plugins will be unloaded.
es_AR: Múltiples complementos se deshabilitarán.

en: Unload Plugins
es_AR: Deshabilitar complementos

en: Could not unload plugin
es_AR: No se pudo deshabilitar el complemento

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
es_AR: No se pudo deshabilitar el complemento ahora, pero será deshabilitado en el próximo inicio.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
es_AR: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Visitá el sitio web del complemento en busca de una actualización.</span>

en: Author
es_AR: Autor

en: <b>Written by:</b>
es_AR: <b>Escrito por:</b>

en: <b>Web site:</b>
es_AR: <b>Sitio web:</b>

en: <b>Filename:</b>
es_AR: <b>Nombre del archivo:</b>

en: Configure Pl_ugin
es_AR: Config_urar complemento

en: <b>Plugin Details</b>
es_AR: <b>Detalles del complemento</b>

en: Select a file
es_AR: Seleccionar un archivo

en: Modify Buddy Pounce
es_AR: Modificar notificación de contacto

en: _Account:
es_AR: Cuent_a:

en: _Buddy name:
es_AR: Nom_bre del contacto:

en: Si_gns on
es_AR: _Inicia sesión

en: Signs o_ff
es_AR: _Cierra sesión

en: Goes a_way
es_AR: Está _ausente

en: Ret_urns from away
es_AR: Deja de estar a_usente

en: Becomes _idle
es_AR: Está _inactivo

en: Is no longer i_dle
es_AR: _Deja de estar inactivo

en: Starts _typing
es_AR: Comienza a _escribir

en: P_auses while typing
es_AR: P_ara de escribir momentáneamente

en: Stops t_yping
es_AR: Pa_ra de escribir

en: Sends a _message
es_AR: Envía un _mensaje

en: Ope_n an IM window
es_AR: Abrir u_na ventana de mensajería instantánea

en: _Pop up a notification
es_AR: M_ostrar la notificación en una ventana emergente

en: Send a _message
es_AR: Enviar un _mensaje

en: E_xecute a command
es_AR: E_jecutar un comando

en: P_lay a sound
es_AR: Re_producir un sonido

en: Brows_e...
es_AR: _Examinar…

en: Br_owse...
es_AR: E_xaminar

en: Pre_view
es_AR: Pre_visualizar

en: P_ounce only when my status is not Available
es_AR: N_otificar sólo cuando mi estado no es "Disponible"

en: _Recurring
es_AR: _Recurrente

en: Pounce Target
es_AR: Objeto de notificación

en: Started typing
es_AR: Comenzó a escribir

en: Paused while typing
es_AR: Paró de escribir momentáneamente

en: Signed on
es_AR: Inició sesión

en: Returned from being idle
es_AR: Dejó de estar inactivo

en: Returned from being away
es_AR: Dejó de estar ausente

en: Stopped typing
es_AR: Paró de escribir

en: Signed off
es_AR: Cerró sesión

en: Became idle
es_AR: Está inactivo

en: Went away
es_AR: Está ausente

en: Sent a message
es_AR: Enviar un mensaje

en: Unknown.... Please report this!
es_AR: Desconocido… ¡Por favor, informalo!

en: (Custom)
es_AR: (Personalizado)

en: The default Pidgin sound theme
es_AR: El tema de sonido predeterminado de Pidgin

en: The default Pidgin buddy list theme
es_AR: El tema de lista de contacto predeterminado de Pidgin

en: The default Pidgin status icon theme
es_AR: El tema de ícono predeterminado de Pidgin

en: Theme failed to unpack.
es_AR: Falló el desempaquetamiento del tema.

en: Theme failed to load.
es_AR: Falló la carga del tema.

en: Theme failed to copy.
es_AR: Falló la copia del tema.

en: Theme Selections
es_AR: Selecciones de tema

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
es_AR: Seleccioná un tema que te gustaría usar de la lista de abajo.
    Se pueden instalar nuevos temas arrastrándolos y soltándolos en la lista de temas.

en: Buddy List Theme:
es_AR: Tema de lista de contacto:

en: Status Icon Theme:
es_AR: Tema de ícono de estado:

en: Sound Theme:
es_AR: Tema de sonido:

en: Smiley Theme:
es_AR: Tema de emoticóns:

en: Keyboard Shortcuts
es_AR: Atajos de teclado

en: Cl_ose conversations with the Escape key
es_AR: Cerrar c_onversaciones con la tecla "Escape"

note: System Tray
en: System Tray Icon
es_AR: Ícono de área de notificaciones del sistema

en: _Show system tray icon:
es_AR: Mo_strar ícono de área de notificaciones del sistema:

en: On unread messages
es_AR: En mensajes no leídos

en: Conversation Window
es_AR: Ventana de conversación

en: _Hide new IM conversations:
es_AR: _Ocultar nuevas conversaciones de mensajería instantánea

en: When away
es_AR: Al estar ausente

en: Minimi_ze new conversation windows
es_AR: Minimi_zar nuevas ventanas de conversación

note: All the tab options!
en: Tabs
es_AR: Pestañas

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
es_AR: Mostrar mensajes instantáneos y chats en ventanas con pes_tañas

en: Show close b_utton on tabs
es_AR: Mostrar el botón para _cerrar en cada pestaña

en: _Placement:
es_AR: _Posición:

en: Top
es_AR: Arriba

en: Bottom
es_AR: Abajo

en: Left
es_AR: Izquierda

en: Right
es_AR: Derecha

en: Left Vertical
es_AR: Vertical izquierdo

en: Right Vertical
es_AR: Vertical derecho

en: N_ew conversations:
es_AR: Nu_evas conversaciones:

en: Show _formatting on incoming messages
es_AR: Mostrar _formato en los mensajes entrantes

en: Close IMs immediately when the tab is closed
es_AR: Cerrar los mensajes instantáneos inmediatamente cuando se cierra la pestaña

en: Show _detailed information
es_AR: Mostrar información _detallada

en: Enable buddy ic_on animation
es_AR: Habilitar animación de íc_ono del contacto

en: _Notify buddies that you are typing to them
es_AR: I_nformar a los contactos que les estás escribiendo

en: Highlight _misspelled words
es_AR: Resaltar palabras _mal escritas

en: Use smooth-scrolling
es_AR: Usar desplazamiento suave

en: F_lash window when IMs are received
es_AR: Titi_lar la ventana cuando se reciben mensajes instantáneos

en: Resize incoming custom smileys
es_AR: Redimensionar emoticones personalizados entrantes

en: Maximum size:
es_AR: Tamaño máximo:

en: Minimum input area height in lines:
es_AR: Altura mínima de área de entrada de texto, en líneas:

en: Font
es_AR: Tipografía

en: Use font from _theme
es_AR: Usar tipografía del _tema

en: Conversation _font:
es_AR: Tipogra_fía de la conversación:

en: Default Formatting
es_AR: Formato predeterminado

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
es_AR: Así es cómo va a aparecer tu texto de mensaje saliente cuando usés protocolos que soporten el formato de texto.

en: Cannot start proxy configuration program.
es_AR: No se puede iniciar el programa de configuración de proxy.

en: Cannot start browser configuration program.
es_AR: No se puede iniciar el programa de configuración del navegador.

en: Use _automatically detected IP address: %s
es_AR: Usar dirección IP detectada _automáticamente: %s

en: IP Address
es_AR: Dirección IP

en: ST_UN server:
es_AR: Servidor ST_UN:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
es_AR: <span style="italic">Ejemplo: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
es_AR: _IP pública:

en: Ports
es_AR: Puertos

en: _Enable automatic router port forwarding
es_AR: Habilitar r_edireccionamiento de puerto automático del enrutador

en: _Manually specify range of ports to listen on:
es_AR: Especificar _manualmente el rango de puertos para escuchar:

en: _Start:
es_AR: _Iniciar:

en: _End:
es_AR: _Finalizar:

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
es_AR: Servidor de retransmisión (TURN)

en: _TURN server:
es_AR: Servidor _TURN:

en: _UDP Port:
es_AR: Puerto _UDP:

en: T_CP Port:
es_AR: Puerto T_CP:

en: Use_rname:
es_AR: Nomb_re de usuario:

en: Pass_word:
es_AR: C_ontraseña

en: Seamonkey
es_AR: SeaMonkey

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
es_AR: Predeterminado de escritorio

en: GNOME Default
es_AR: Predeterminado de GNOME

en: Browser Selection
es_AR: Selección de navegador web

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
es_AR: La configuración del navegador se encuentra en la configuración de GNOME

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
es_AR: <b>No se encontró el programa de configuración del navegador.</b>

en: Configure _Browser
es_AR: Configurar navegador we_b

en: _Browser:
es_AR: Navegador we_b:

en: _Open link in:
es_AR: _Abrir enlace en:

en: Browser default
es_AR: Configuración predeterminada del navegador web

en: Existing window
es_AR: Ventana existente

en: New tab
es_AR: Nueva pestaña

en: _Manual:
    (%s for URL)
es_AR: _Manual:
    (%s para la dirección web)

en: Proxy Server
es_AR: Servidor proxy

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
es_AR: La configuración del servidor proxy se encuentra en la configuración de GNOME

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
es_AR: <b>No se encontró el programa de configuración del proxy.</b>

en: Configure _Proxy
es_AR: Configurar _proxy

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
es_AR: Usar _DNS remoto con proxies SOCKS4

en: Proxy t_ype:
es_AR: Tipo de prox_y:

en: No proxy
es_AR: Sin proxy

en: P_ort:
es_AR: Puert_o:

en: User_name:
es_AR: _Nombre de usuario:

en: Log _format:
es_AR: _Formato de registro:

en: Log all _instant messages
es_AR: Registrar todos los mensajes _instantáneos

en: Log all c_hats
es_AR: Registrar todos los c_hats

en: Log all _status changes to system log
es_AR: Registrar todos los cambios de e_stado al registro del sistema

en: Sound Selection
es_AR: Selección de sonido

en: Quietest
es_AR: El más suave

en: Quieter
es_AR: Más suave

en: Quiet
es_AR: Suave

en: Loud
es_AR: Fuerte

en: Louder
es_AR: Más fuerte

en: Loudest
es_AR: El más fuerte

en: _Method:
es_AR: _Método:

en: Console beep
es_AR: Bip de consola

en: No sounds
es_AR: Sin sonidos

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
es_AR: C_omando de sonido:
    (%s para el nombre del archivo)

en: M_ute sounds
es_AR: Silenciar s_onidos

en: Sounds when conversation has _focus
es_AR: Sonar cuando la conversación tiene el _foco

en: _Enable sounds:
es_AR: _Habilitar sonidos:

en: V_olume:
es_AR: V_olumen:

en: Play
es_AR: Reproducir

en: _Browse...
es_AR: _Examinar

en: _Reset
es_AR: _Restablecer

en: _Report idle time:
es_AR: Info_rmar tiempo de inactividad:

en: Based on keyboard or mouse use
es_AR: Basado en el uso del teclado o mouse

en: _Minutes before becoming idle:
es_AR: _Minutos antes de volverse inactivo:

en: Change to this status when _idle:
es_AR: Camb_iar a este estado al estar ausente:

en: _Auto-reply:
es_AR: Respuesta _automática:

en: When both away and idle
es_AR: Al estar ausente e inactivo

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
es_AR: Estado al iniciar

en: Use status from last _exit at startup
es_AR: Al iniciar usar el estado de la última v_ez

en: Status to a_pply at startup:
es_AR: Estado para a_plicar al iniciar:

en: DROP
es_AR: SOLTAR

en: Volume:
es_AR: Volumen:

en: _Device
es_AR: _Dispositivo

en: Input
es_AR: Entrada

en: Output
es_AR: Salida

en: Browser
es_AR: Navegador

en: Status / Idle
es_AR: Estado / Inactivo

en: Themes
es_AR: Temas

en: Allow all users to contact me
es_AR: Permitir que todos los usuarios me contacten

en: Allow only the users on my buddy list
es_AR: Sólo permitir a los usuarios en mi lista de contactos

en: Allow only the users below
es_AR: Sólo permitir a los usuarios de abajo

en: Block all users
es_AR: Bloquear a todos los usuario

en: Block only the users below
es_AR: Sólo bloquear a los usuarios de abajo

en: Privacy
es_AR: Privacidad

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
es_AR: Los cambios a la configuración de privacidad surten efecto inmediatamente.

en: Set privacy for:
es_AR: Establecer privacidad para:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
es_AR: Quitar a _todos

en: Permit User
es_AR: Permitir usuario

en: Type a user you permit to contact you.
es_AR: Ingresá un usuario al que le permitís que te contacte.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre del usuario que deseás que te contacte.

en: _Permit
es_AR: _Permitir

en: Allow %s to contact you?
es_AR: ¿Permitir que %s te contacte?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
es_AR: ¿Estás seguro que querés que %s pueda contactarte?

en: Block User
es_AR: Bloquear usuario

en: Type a user to block.
es_AR: Ingresá un usuario para bloquearlo.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre del usuario que deseás bloquear.

en: Block %s?
es_AR: ¿Bloquear a %s?

en: Are you sure you want to block %s?
es_AR: ¿Estás seguro que querés bloquear a %s?

en: Apply
es_AR: Aplicar

en: That file already exists
es_AR: Ese archivo ya existe

en: Would you like to overwrite it?
es_AR: ¿Querés sobreescribirlo?

en: Overwrite
es_AR: Sobreescribir

en: Choose New Name
es_AR: Elegir nuevo nombre

en: Select Folder...
es_AR: Seleccionar carpeta

en: _Add
es_AR: _Agregar

note: list button
en: _Get List
es_AR: _Obtener lista

note: add button
en: _Add Chat
es_AR: _Agregar chat

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
es_AR: ¿Estás seguro que querés eliminar los estados guardados seleccionados?

note: Use button
en: _Use
es_AR: _Usar

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
es_AR: Título ya en uso. Tenés que elegir un título único.

en: Different
es_AR: Diferente

en: _Title:
es_AR: _Título:

en: _Status:
es_AR: E_stado:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
es_AR: Usar un estado _diferente para algunas cuentas

note: Save and Use button
en: Sa_ve and Use
es_AR: _Guardar y usar

en: Status for %s
es_AR: Estado para %s

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
es_AR: Ya existe un emoticón personalizado para "%s". Por favor, usá un atajo diferente.

en: Custom Smiley
es_AR: Emoticón personalizado

en: Duplicate Shortcut
es_AR: Duplicar atajo

en: Edit Smiley
es_AR: Editar emoticón

en: Add Smiley
es_AR: Agregar emoticón

en: _Image:
es_AR: _Imagen:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
es_AR: Texto de ata_jo:

en: Smiley
es_AR: Emoticón

en: Shortcut Text
es_AR: Texto de atajo

en: Custom Smiley Manager
es_AR: Administrador de emotíconos personalizados

en: Select Buddy Icon
es_AR: Seleccionar ícono de contacto

en: Click to change your buddyicon for this account.
es_AR: Hacé clic para cambiar el ícono de contacto para esta cuenta.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
es_AR: Hacé clic para cambiar el ícono de contacto para todas las cuentas.

en: Waiting for network connection
es_AR: Esperando conexión de red

en: New status...
es_AR: Nuevo estado…

en: Saved statuses...
es_AR: Estados guardados…

en: Status Selector
es_AR: Selector de estado

en: The following error has occurred loading %s: %s
es_AR: Ocurrió el siguiente error al cargar %s: %s

en: Failed to load image
es_AR: Falló la carga de imagen

en: Cannot send folder %s.
es_AR: No se puede enviar la carpeta %s.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
es_AR: %s no puede transferir una carpeta. Vas a necesitar enviar los archivos dentro de ella individualmente.

en: You have dragged an image
es_AR: Arrastraste una imagen

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
es_AR: Podés enviar esta imagen como una transferencia de archivo, insertarla en este mensaje o usarla como el ícono de contacto para este usuario.

en: Set as buddy icon
es_AR: Establecer como ícono de contacto

en: Send image file
es_AR: Enviar archivo de imagen

en: Insert in message
es_AR: Insertar en mensaje

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
es_AR: ¿Querés establecerla como ícono de contacto para este usuario?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
es_AR: Podés enviar esta imagen como una transferencia de archivo, o usarla como el ícono de contacto para este usuario.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
es_AR: Podés insertar esta imagen en este mensaje, o usarla como el ícono de contacto para este usuario.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
es_AR: No se puede enviar acceso directo

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
es_AR: Arrastraste un acceso directo de escritorio. Lo más probable es que hayás querido enviar el archivo destino de este acceso directo en lugar del acceso directo mismo.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
es_AR: <b>Archivo:</b> %s
    <b>Tamaño del archivo:</b> %s
    <b>Tamaño de la imagen:</b> %dx%d

note: Label
en: Buddy Icon
es_AR: Ícono de contacto

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
es_AR: El archivo "%s" es demasiado largo para %s. Por favor, probá con una imagen más chica.

en: Icon Error
es_AR: Error de ícono

en: Could not set icon
es_AR: No se pudo establecer el ícono

en: _Open Link
es_AR: _Abrir enlace

en: _Copy Link Location
es_AR: _Copiar dirección web del enlace

en: _Copy Email Address
es_AR: _Copiar dirección de correo electrónico

en: _Open File
es_AR: _Abrir archivo

en: Open _Containing Directory
es_AR: Abrir carpeta _contenedora

en: Save File
es_AR: Guardar archivo

en: _Play Sound
es_AR: Re_producir sonido

en: _Save File
es_AR: _Guardar archivo

en: Do you really want to clear?
es_AR: ¿Estás seguro que querés limpiar?

en: Select color
es_AR: Seleccionar color

en: Close _tabs
es_AR: Cerrar pes_tañas

en: _Get Info
es_AR: _Obtener información

en: _Invite
es_AR: _Invitar

en: _Modify...
es_AR: _Modificar…

en: _Add...
es_AR: _Agregar

en: _Open Mail
es_AR: Abrir corre_o

en: _Edit
es_AR: _Editar

en: Pidgin Tooltip
es_AR: Burbuja de información de Pidgin

en: Pidgin smileys
es_AR: Emotíconos de Pidgin

en: none
es_AR: ninguno

en: Selecting this disables graphical emoticons.
es_AR: Al seleccionar esto, se deshabilitan los emotíconos gráficos.

en: Small
es_AR: Chico

en: Smaller versions of the default smileys
es_AR: Versiones chicas de los emotíconos predeterminados

en: Response Probability:
es_AR: Probabilidad de respuesta:

en: Statistics Configuration
es_AR: Configuración de estadísticas

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
es_AR: Tiempo agotado máximo de respuesta:

en: minutes
es_AR: minutos

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
es_AR: Diferencia máxima de la última vez:

note: threshold spinner
en: Threshold:
es_AR: Umbral:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
es_AR: Predicción de disponibilidad de contacto

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
es_AR: Plugin de predicción de disponibilidad de contacto.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
es_AR: Muestra información estadística sobre la disponibilidad de tus contactos

en: Buddy is idle
es_AR: El contacto está inactivo

en: Buddy is away
es_AR: El contacto está ausente

en: Buddy is "extended" away
es_AR: El contacto está ausente prolongadamente

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
es_AR: El contacto está usando un dispositivo móvil

en: Buddy is offline
es_AR: El contacto está desconectado

en: Point values to use when...
es_AR: Valores de puntos a usar cuando…

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
es_AR: El contacto con el <i>puntaje más alto</i> es quien tendrá prioridad en la comunicación.

en: Use last buddy when scores are equal
es_AR: Usar el último contacto cuando los puntajes sean iguales

en: Point values to use for account...
es_AR: Valores de puntos a usar para la cuenta…

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
es_AR: Prioridad de comunicación

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
es_AR: Permite controlar los valores asociados con los diferentes estados del contacto.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
es_AR: Permite cargar los valores de puntos de los estados inactivo/ausente/desconectado para los contactos en los cómputos de prioridad de comunicación.

en: Conversation Colors
es_AR: Colores de conversación

en: Customize colors in the conversation window
es_AR: Personalizar los colores en la ventana de conversación

en: Error Messages
es_AR: Mensajes de error

en: Highlighted Messages
es_AR: Mensajes resaltados

en: System Messages
es_AR: Mensajes del sistema

en: Sent Messages
es_AR: Mensajes enviados

en: Received Messages
es_AR: Mensajes recibidos

en: Select Color for %s
es_AR: Seleccionar color para %s

en: Ignore incoming format
es_AR: Ignorar formato entrante

en: Apply in Chats
es_AR: Aplicar en chats

en: Apply in IMs
es_AR: Aplicar en mensajes instantáneos

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
es_AR: Solicitud de nombre de servidor

en: Enter an XMPP Server
es_AR: Ingresá un servidor XMPP

en: Select an XMPP server to query
es_AR: Seleccioná un servidor XMPP para consultar

en: Find Services
es_AR: Buscar servicios

en: Add to Buddy List
es_AR: Agregar a la lista de contactos

en: Directory
es_AR: Carpeta

en: PubSub Collection
es_AR: Colección de PubSub

en: PubSub Leaf
es_AR: Hoja de PubSub

en: Other
es_AR: Otros

en: 
    <b>Description:</b>
es_AR: 
    <b>Descripción:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
es_AR: Descubrimiento de servicios

en: _Browse
es_AR: _Examinar

en: Server does not exist
es_AR: El servidor no existe

en: Server does not support service discovery
es_AR: El servidor no soporta el descubrimiento de servicios

en: XMPP Service Discovery
es_AR: Descubrimiento de servicios XMPP

en: Allows browsing and registering services.
es_AR: Permite la navegación y el registro de servicios.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
es_AR: Este plugin es útil para registrarse con transportes heredados u otros servicios de XMPP.

en: By conversation count
es_AR: Por cantidad de conversaciones

en: Conversation Placement
es_AR: Ubicación de la conversación

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
es_AR: Nota: la configuración de "Nuevas conversaciones debe ser establecida a "Por cantidad de conversaciones".

en: Number of conversations per window
es_AR: Número de conversaciones por ventana

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
es_AR: Separar ventanas de mensajería instantánea y chats al colocarlas por número

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
es_AR: Opciones extra de ubicación de conversación.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
es_AR: Restringir el número de conversaciones por ventanas, separando opcionalmente mensajería instantánea y chats

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
es_AR: Configuración de gestos de mouse

en: Middle mouse button
es_AR: Botón del medio

en: Right mouse button
es_AR: Botón secundario

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
es_AR: Gestos _visuales

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
es_AR: Gestos del mouse

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
es_AR: Provee soporte para gestos del mouse

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
es_AR: Permite soporte de gestos del mouse en ventanas de conversación. Arrastrá el botón del medio para ejecutar ciertas acciones:
    • Arrastre hacia abajo y luego a la derecha para cerrar una conversación.
    • Arrastre hacia arriba y luego a la izquierda para pasar a la conversación anterior.
    • Arrastre hacia arriba y luego a la derecha para pasar a la siguiente conversación.

en: Instant Messaging
es_AR: Mensajería instantánea

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
es_AR: Seleccioná una persona de tu libreta de direcciones debajo, o agregá a alguien nuevo.

en: Group:
es_AR: Grupo:

note: "New Person" button
en: New Person
es_AR: Nueva persona

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
es_AR: Seleccionar contacto

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
es_AR: Seleccioná una persona de tu libreta de direcciones para agregar a este contacto, o creá una nueva persona.

note: Add the expander
en: User _details
es_AR: _Detalles del usuario

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
es_AR: _Asociar contacto

en: Unable to send email
es_AR: No se pudo enviar el correo electrónico

en: The evolution executable was not found in the PATH.
es_AR: No se encontró el ejecutable de evolución en PATH.

en: An email address was not found for this buddy.
es_AR: No se encontró una dirección de correo electrónico para este contacto.

en: Add to Address Book
es_AR: Agregar a la libreta de direcciones

en: Send Email
es_AR: Enviar correo electrónico

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
es_AR: Configuración de integración de Evolution

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
es_AR: Seleccioná todas las cuentas a las cuales los contactos deberían ser agregados automáticamente.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
es_AR: Integración con Evolution

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
es_AR: Ofrece integración con Evolution.

en: Please enter the person's information below.
es_AR: Por favor, ingresá la información de la persona debajo.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
es_AR: Por favor, ingresá el nombre de usuario del contacto y el tipo de cuenta debajo.

en: Account type:
es_AR: Tipo de cuenta:

note: Optional Information section
en: Optional information:
es_AR: Información opcional:

en: First name:
es_AR: Nombre:

en: Last name:
es_AR: Apellido:

en: Email:
es_AR: Correo electrónico:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
es_AR: Prueba de señales de GTK

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
es_AR: Prueba para saber si todas las señales de interface de usuario funcionan correctamente.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
es_AR: 
    <b>Nota de contacto</b>: %s

en: History
es_AR: Historial

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
es_AR: Usar ícono en ausente

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
es_AR: Usa un ícono en la lista de contactos y en tus conversaciones cuando estás ausente.

en: Mail Checker
es_AR: Comprobante de correo

en: Checks for new local mail.
es_AR: Revisa nuevo correo electrónico local.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
es_AR: Agregar una pequeña caja a la lista de contacto que muestra si tenés nuevo correo.

en: Markerline
es_AR: Separador

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
es_AR: Dibuja una línea para indicar nuevos mensajes en una conversación.

en: Jump to markerline
es_AR: Saltar al separador

en: Draw Markerline in
es_AR: Dibujar separador en

en: _IM windows
es_AR: Ventanas de mensajería _instantánea

en: C_hat windows
es_AR: Ventanas de _chats

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
es_AR: Se solicitó una sesión de mensajería musical. Por favor, hacé clic en el ícono MM para aceptar.

en: Music messaging session confirmed.
es_AR: Sesión de mensajería musical, confirmada.

en: Music Messaging
es_AR: Mensajería musical

en: There was a conflict in running the command:
es_AR: Hubo un conflicto al ejecutar el comando:

en: Error Running Editor
es_AR: Error al ejecutar el editor

en: The following error has occurred:
es_AR: Ocurrió el siguiente error:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
es_AR: Configuración de mensajería musical

en: Score Editor Path
es_AR: Ruta del editor de partitura

en: _Apply
es_AR: _Aplicar

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
es_AR: Plugin de mensajería musical para composiciones colaborativas.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
es_AR: El plugin Mensajería musical permite que un número de usuarios trabajen simultáneamente en una pieza musical editando una misma partitura en tiempo real.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
es_AR: Notificar

en: 	S_ystem messages
es_AR: 	Mensajes de s_istema

en: 	_Only when someone says your username
es_AR: 	Sól_o cuando alguien te menciona

en: _Focused windows
es_AR: Ventanas con _foco

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
es_AR: Métodos de notificación

en: Prepend _string into window title:
es_AR: Preponer _cadena en el título de la ventana:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
es_AR: Insertar cantidad de nuev_os mensajes en el título de la ventana

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
es_AR: Insertar cantidad de nuevos mensajes en la propiedad _X

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
es_AR: Establecer indicio "_URGENTE" en el administrador de ventanas

en: _Flash window
es_AR: _Titilar ventana

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
es_AR: Levant_ar la ventana de conversación

note: Present conversation method button Translators: "Present" as used here is a verb. The plugin presents * the window to the user.
en: _Present conversation window
es_AR: _Presentar la ventana de conversación

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
es_AR: Quitado de notificaciones

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
es_AR: Quitar cuando la ventana de conversación _gana foco

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
es_AR: Quitar cuando la ventana de conversación _recibe un clic

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
es_AR: Qui_tar al escribir en la ventana de conversación

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
es_AR: Quitar cuando se envía un _mensaje

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
es_AR: Quitar al cam_biar la pestaña de conversación

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
es_AR: Notificación de mensaje

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
es_AR: Ofrece una variedad de modos de notificarte de mensajes no leídos.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
es_AR: Plugin de demostración de Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
es_AR: Un plugin de ejemplo que hace cosas [ver la descripción].

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
es_AR: Este es un plugin muy copado que hace un montón de cosas:
    - Te cuenta quién escribió el programa cuando iniciás sesión
    - Invierte todo el texto entrante
    - Envía un mensaje a la gente en tu lista inmediatamente cuando inician sesión

en: Hyperlink Color
es_AR: Color de enlace

en: Visited Hyperlink Color
es_AR: Color de enlace visitado

en: Highlighted Message Name Color
es_AR: Color de nombre de mensaje resaltado

en: Typing Notification Color
es_AR: Color de notificación de escritura

en: GtkTreeView Horizontal Separation
es_AR: Separación horizontal de GtkTreeView

en: Conversation Entry
es_AR: Entrada de conversación

en: Conversation History
es_AR: Historial de conversación

en: Request Dialog
es_AR: Diálogo de solicitud

en: Notify Dialog
es_AR: Diálogo de notificación

en: Select Color
es_AR: Seleccionar color

en: Select Interface Font
es_AR: Seleccionar tipografía de interface

en: Select Font for %s
es_AR: Seleccionar interface para %s

en: GTK+ Interface Font
es_AR: Fuente de interface GTK+

en: GTK+ Text Shortcut Theme
es_AR: Tema de atajo de texto de GTK+

en: Disable Typing Notification Text
es_AR: Deshabilitar texto de notificación de escritura

en: GTK+ Theme Control Settings
es_AR: Configuración de control de tema GTK+

en: Colors
es_AR: Colores

en: Fonts
es_AR: Tipografías

en: Miscellaneous
es_AR: Varios

en: Gtkrc File Tools
es_AR: Herramientas de archivo Gtkrc

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
es_AR: Escribir configuración a %s%sgtkrc-2.0

en: Re-read gtkrc files
es_AR: Releer archivos gtkrc

en: Pidgin GTK+ Theme Control
es_AR: Control de tema de Pidgin GTK+

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
es_AR: Ofrece acceso a la configuración normalmente usada de gtkrc.

en: Raw
es_AR: En bruto

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
es_AR: Te deja enviar entrada en crudo a protocolos basados en texto.

en: Lets you send raw input to text-based protocols (XMPP, IRC, TOC). Hit 'Enter' in the entry box to send. Watch the debug window.
es_AR: Te deja enviar entrada en crudo a protocolos basados en texto (XMPP, IRC, TOC). Dale a la tecla "Intro" en la caja de entrada para enviar. Mirá la ventana de depuración.

en: You can upgrade to %s %s today.
es_AR: Podés actualizarte a %s %s hoy mismo.

en: New Version Available
es_AR: Nueva versión disponible

en: Later
es_AR: Más tarde

en: Download Now
es_AR: Descargar ahora

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
es_AR: Notificación de lanzamiento

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
es_AR: Revisa periódicamente si hay nuevos lanzamientos.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
es_AR: Revisa periódicamente si hay nuevos lanzamientos y notifica al usuario con el registro de cambios.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
es_AR: Botón "Enviar"

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
es_AR: Botón "Enviar" de la ventana de conversación

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
es_AR: Agregar el botón "Enviar" para el área de entrada de la ventana de conversación. Pensado para usar cuando no hay presente un teclado físico.

en: Duplicate Correction
es_AR: Corrección de duplicación

en: The specified word already exists in the correction list.
es_AR: La palabra especificada ya existe en la lista de corrección.

en: Text Replacements
es_AR: Reemplazos de texto

en: You type
es_AR: Escribís

en: You send
es_AR: Enviás

en: Whole words only
es_AR: Sólo palabras enteras

en: Case sensitive
es_AR: Diferencias entre minúsculas y mayúsculas

en: Add a new text replacement
es_AR: Agregar un nuevo reemplazo de texto

en: You _type:
es_AR: Es_cribís:

en: You _send:
es_AR: Enviá_s:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
es_AR: Coincidencia _exacta de minúsc./mayúsc. (no marcar para administración automática)

en: Only replace _whole words
es_AR: Sólo reemplazar palabras _enteras

en: General Text Replacement Options
es_AR: Configuración de reemplazo general de texto

en: Enable replacement of last word on send
es_AR: Habilitar reemplazo de la última palabra al enviar

en: Text replacement
es_AR: Reemplazo de texto

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
es_AR: Reemplaza texto en mensajes salientes, según reglas definidas por el usuario.

en: Just logged in
es_AR: Acaba de iniciar sesión

en: Just logged out
es_AR: Acaba de cerrar sesión

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
es_AR: Ícono para contacto/
    Ícono para persona desconocida

en: Icon for Chat
es_AR: Ícono para chat

en: Ignored
es_AR: Ignorado

en: Founder
es_AR: Fundador

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
es_AR: Operador

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
es_AR: Operador intermedio

en: Voice
es_AR: Voz

en: Authorization dialog
es_AR: Diálogo de autorización

en: Error dialog
es_AR: Diálogo de error

en: Information dialog
es_AR: Diálogo de información

en: Mail dialog
es_AR: Diálogo de correo

en: Question dialog
es_AR: Diálogo de pregunta

en: Warning dialog
es_AR: Diálogo de advertencia

en: What kind of dialog is this?
es_AR: ¿Qué clase de diálogo es este?

en: Status Icons
es_AR: Íconos de estado

en: Chatroom Emblems
es_AR: Emblemas de la sala de chat

en: Dialog Icons
es_AR: Íconos de diálogo

en: Pidgin Icon Theme Editor
es_AR: Editor de tema de íconos de Pidgin

en: Contact
es_AR: Contacto

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
es_AR: Editor de tema de la lista de contactos de Pidgin

en: Edit Buddylist Theme
es_AR: Editar tema de lista de contacto

en: Edit Icon Theme
es_AR: Editar tema de ícono

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
es_AR: Editor de tema de Pidgin

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
es_AR: Editor de tema de Pidgin.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
es_AR: Marquesina de contactos

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
es_AR: Una versión horizontal en desplazamiento de la lista de contactos.

en: Display Timestamps Every
es_AR: Mostrar marcas de tiempo cada

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
es_AR: Marca de tiempo

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
es_AR: Mostrar marcas de tiempo al estilo iChat

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
es_AR: Mostrar marcas de tiempo al estilo iChat cada N minutos.

en: Timestamp Format Options
es_AR: Configuración de formato de las marcas de tiempo

en: _Force timestamp format:
es_AR: _Forzar formato de marca de tiempo:

en: Use system default
es_AR: Usar los valores predeterminados del sistema

en: 12 hour time format
es_AR: Formato de tiempo de 12 horas

en: 24 hour time format
es_AR: Formato de tiempo de 24 horas

en: Show dates in...
es_AR: Mostrar fechas en…

en: Co_nversations:
es_AR: Co_nversaciones:

en: For delayed messages
es_AR: Para mensajes retrasados

en: For delayed messages and in chats
es_AR: Para mensajes retrasados y para chats

en: _Message Logs:
es_AR: Registros de _mensaje:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
es_AR: Formatos de marca de tiempo en el mensaje

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
es_AR: Personaliza los formatos de marca de tiempo de mensaje.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
es_AR: Este plugin permite al usuario personalizar los formatos de marca de tiempo de mensaje en la conversación y registro.

en: Opacity:
es_AR: Opacidad:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
es_AR: Ventanas de conversación de mensajería instantánea

en: _IM window transparency
es_AR: Transparencia de ventana de mensajería _instantánea

en: _Show slider bar in IM window
es_AR: Mo_strar barra deslizante en la ventana de mensajería instantánea

en: Remove IM window transparency on focus
es_AR: Quitar transparencia de ventana de mensajería instantánea al tener el foco

en: Always on top
es_AR: Siempre visible

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
es_AR: Ventana de lista de contactos

en: _Buddy List window transparency
es_AR: _Transparencia de la ventana de lista de contactos

en: Remove Buddy List window transparency on focus
es_AR: Quitar la transparencia de la ventana de lisa de contactos al tener el foco

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
es_AR: Transparencia

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
es_AR: Transparencia variable para la lista de contactos y las conversaciones.

note: *  description
en: This plugin enables variable alpha transparency on conversation windows and the buddy list.
es_AR: Este plugin habilita transparencia alfa variable en ventanas de conversación y en la lista de contactos.

note: Alerts
en: Chatroom alerts
es_AR: Alertas de sala de chats

en: Chatroom message alerts _only where someone says your username
es_AR: El mensaje de sala de char sól_o alerta cuando alguien dice tu nombre de usuario

note: Launcher integration
en: Launcher Icon
es_AR: Ícono de acceso directo

en: _Disable launcher integration
es_AR: _Deshabilitar integración con el acceso directo

en: Show number of unread _messages on launcher icon
es_AR: Mostrar el número de _mensajes no leídos en el ícono del acceso directo

en: Show number of unread co_nversations on launcher icon
es_AR: Mostrar el número de co_nversaciones no leídas en el ícono del acceso directo

note: Messaging menu integration
en: Messaging Menu
es_AR: Menú de mensajería

en: Show number of _unread messages for conversations in messaging menu
es_AR: Mostrar el n_úmero de mensajes no leídos en las conversaciones en el menú de mensajería

en: Show _elapsed time for unread conversations in messaging menu
es_AR: Mostrar el ti_empo transcurrido en las conversaciones no leídas en el menú de mensajería

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Unity Integration
es_AR: Integración con Unity

note: *< name *< version *  summary
en: Provides integration with Unity.
es_AR: Ofrece integración con Unity.

note: *  description
en: Provides integration with Unity's messaging menu and launcher.
es_AR: Ofrece integración con el menú de mensajería y el acceso directo de Unity.

en: D_evice
es_AR: D_ispositivo

en: Silence threshold:
es_AR: Umbral de silencio:

en: Input and Output Settings
es_AR: Configuración de entrada y salida

en: Microphone Test
es_AR: Prueba de micrófono

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
es_AR: Configuración de audio y video

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
es_AR: Configurá tu micrófono y webcam.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
es_AR: Configurá los ajustes del micrófono y la webcam para llamadas o videollamadas.

note: Autostart
en: Startup
es_AR: Inicio

en: _Start %s on Windows startup
es_AR: Iniciar %s al iniciar Window_s

en: Allow multiple instances
es_AR: Permitir múltiples instancias

en: _Dockable Buddy List
es_AR: Lista de contactos acopla_ble

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
es_AR: _Conservar la ventana de lista de contactos siempre visible:

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
es_AR: Sólo al estar acoplada

en: Windows Pidgin Options
es_AR: Configuración de Pidgin para Windows

en: Options specific to Pidgin for Windows.
es_AR: Configuración específica para Pidgin en Windows.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
es_AR: Ofrece opciones específicas para Pidgin para Windows, como el acoplado de la lista de contactos.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
es_AR: <font color='#777777'>Se cerró sesión.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
es_AR: Consola XMPP

en: Account:
es_AR: Cuenta:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
es_AR: <font color='#777777'>No conectado a XMPP</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
es_AR: Enviá y recibí estrofas en bruto de XMPP.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
es_AR: Este plugin es útil para depurar servidores o clientes XMPP.

en: The installer is already running.
es_AR: Ya se está ejecutando el instalador.

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
es_AR: Se está ejecutando una instancia de Pidgin. Por favor, salí de Pidgin y probá de nuevo.

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
es_AR: Siguiente >

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
es_AR: $(^Name) es lanzado bajo la Licencia Pública General GNU (GPL). Aquí se incluye la licencia sólo para fines informativos. $_CLICK

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
es_AR: Cliente de mensajería instantánea Pidgin (requerido)

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
es_AR: Entorno de ejecución GTK+ (requerido si no está presente)

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
es_AR: Atajos

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
es_AR: Escritorio

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
es_AR: Menú Inicio

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
es_AR: Localizaciones

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
es_AR: Archivos centrales de Pidgin y DLLs

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
es_AR: Atajos para iniciar Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
es_AR: Creá un atajo para Pidgin en el escritorio

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
es_AR: Creá una entrada en el menú Inicio para Pidgin

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
es_AR: Un conjunto de herramientas de interface multiplataforma, usado por Pidgin

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
es_AR: Símbolos de depuración (para informar de cierres inesperados)

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
es_AR: Visitá el sitio web de Pidgin

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
es_AR: No se pudo desinstalar la la versión actualmente instalada de Pidgin. La nueva versión será instalada sin quitar la versión actualmente instalada.

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which does not appear to be installed).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
es_AR: Pidgin require un entorno de ejecución GTK+ compatible (el cual no parece estar instalado).$\r¿Estás seguro que querés saltarte la instalación del entorno de ejecución de GTK+?

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
es_AR: Gestores de direcciones web

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
es_AR: Soporte para corrección ortográfica

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
es_AR: Error al instalar Spellchecking ($R3).$\rISi fallan los reintentos, las instrucciones para la instalación manual se encuentran en: https://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
es_AR: Soporte para corrección ortográfica (se requiere conexión a Internet para su instalación).

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
es_AR: Error al instalar los símbolos de depuración. ($R2).$\rSi fallan los reintentos, podrías necesitar usar el instalador sin conexión desde https://pidgin.im/download/windows/ .

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
es_AR: Error al descargar el entorno de ejecución GTK+ ($R2).$\rEsto es necesario para que Pidgin funcione. Si fallan los reintentos, podrías necesitar usar el instalador sin conexión desde https://pidgin.im/download/windows/ .

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
es_AR: El desinstalador no pudo encontrar las entradas de Pidgin en el registro.$\rEs probable que otro usuario haya instalado esta aplicación.

en: You do not have permission to uninstall this application.
es_AR: No tenés permiso para desinstalar esta aplicación.
