Pidgin - en to hr translation catalogue (270 entries)

en: %s. Try `%s -h' for more information.
hr: %s. Pokuaj `%s -h' za vie informacije.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
hr: %s
    Uporaba: %s [OPCIJA]...
    
      -c, --config=DIR    koristi DIR za konfiguracijske datoteke
      -d, --debug         ispii pokuke za uklanjanje greka na stderr
      -h, --help          prikai ovu pomoć i izađi
      -n, --nologin       ne prijavi se automatski
      -v, --version       prikai trenutnu verziju i izađi

en: Error
hr: Greka

en: Account was not added
hr: Korisnički račun nije dodan

en: Username of an account must be non-empty.
hr: Korisničko ime za račun nesmije biti prazno

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
hr: Ne moete promijeniti korisničko ime dok ste spojeni sa serverom.

en: New mail notifications
hr: Obavijesti o novim porukama e-pote

en: Remember password
hr: Zapamti lozinku

en: Modify Account
hr: Promijeni Račun

en: New Account
hr: Novi Račun

en: Protocol:
hr: Protokol:

en: Username:
hr: Korisničko Ime

en: Password:
hr: Lozinka:

en: Alias:
hr: Nadimak:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
hr: Stvori ovaj račun na serveru

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
hr: Otkai

note: Save button Save
en: Save
hr: Spremi

en: Are you sure you want to delete %s?
hr: Dali ste sigurni da elite ukloniti %s?

en: Delete Account
hr: Ukloni račun

note: Delete button
en: Delete
hr: Ukloni

en: Accounts
hr: Računi

note: Add button
en: Add
hr: Dodaj

note: Modify button
en: Modify
hr: Promijeni

en: Add buddy to your list?
hr: Dodaj prijatelja u popis?

en: Authorize buddy?
hr: Prihvati prijatelja?

en: Authorize
hr: Prihvati

en: Deny
hr: Odbij

en: Online: %d
    Total: %d
hr: Na vezi: %d
    Ukupno: %d

en: Account: %s (%s)
hr: Račun: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
hr: 
    Posljednji put viđen: prije %s

en: Default
hr: Zadano

en: You must provide a username for the buddy.
hr: Morate osigurati korisničko ime za prijatelja.

en: You must provide a group.
hr: Morate osigurati grupu.

en: You must select an account.
hr: Morate odabrati račun

en: The selected account is not online.
hr: Odabrani račun nije na vezi.

en: Error adding buddy
hr: Greka kod dodavanja prijatelja

en: Username
hr: Korisničko ime

en: Alias (optional)
hr: Nadimak (neobavezno)

en: Invite message (optional)
hr: Pozivnica (neobavezno)

en: Add in group
hr: Dodaj u grupu

en: Account
hr: Račun

en: Add Buddy
hr: Dodaj Prijatelja

en: Please enter buddy information.
hr: Unesite informacije o prijatelju.

en: Chats
hr: Čavrljanja

en: Name
hr: Ime

en: Alias
hr: Nadimak

en: Group
hr: Grupa

en: Add Chat
hr: Dodaj Čavrljanje

en: Add Group
hr: Dodaj grupu

en: Enter the name of the group
hr: Upii ime grupe

en: Edit Chat
hr: Uredi Čavrljanje

en: Please Update the necessary fields.
hr: Aurirajte potrebna polja.

en: Edit
hr: Uredi

en: Edit Settings
hr: Uredi Postavke

en: Information
hr: Informacije

en: Retrieving...
hr: Preuzimanje...

en: Get Info
hr: Dobij informacije

en: Send File
hr: Poalji Datoteku

en: Blocked
hr: Blokiran

en: Please enter the new name for %s
hr: Unesite novo ime za %s

en: Rename
hr: Preimenuj

en: Set Alias
hr: Postavi Nadimak

en: Are you sure you want to remove %s?
hr: Dali ste sigurni da elite ukloniti %s?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
hr: Potvrdi Uklanjanje

en: Remove
hr: Ukloni

note: Buddy List
en: Buddy List
hr: Popis Prijatelja

en: Nickname
hr: Nadimak

note: Idle stuff
en: Idle
hr: Odsutan

en: On Mobile
hr: Na Mobitelu

en: New...
hr: Novo...

en: Saved...
hr: Spremljeno...

en: Plugins
hr: Dodaci

en: Block/Unblock
hr: Blokiraj/Deblokiraj

en: Block
hr: Blokiraj

en: Unblock
hr: Deblokiraj

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
hr: Unesite korisničko ime ili nadimak osobe koju elite Blokirati/Deblokirati.

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
hr: U redu

en: New Instant Message
hr: Nova Izravna Poruka

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
hr: Unesite korisničko ime ili nadimak osobe kojoj elite poslati izravnu poruku.

en: Channel
hr: Kanal

en: Join a Chat
hr: Pridrući se Čavrljanju

en: Please enter the name of the chat you want to join.
hr: Unesite ime Čavrljanja kojem se elite pridruiti.

en: Join
hr: Pridrui se

note: Create the "Options" frame.
en: Options
hr: Mogućnosti

en: Send IM...
hr: Poalji izravnu poruku...

en: Block/Unblock...
hr: Blokiraj/Deblokiraj...

en: Join Chat...
hr: Pridrui se Čavrljanju...

en: Show
hr: Prikai

en: Empty groups
hr: Prazne grupe

en: Offline buddies
hr: Prijatelji koji nisu na mrei

en: Sort
hr: Sortiranje

en: By Status
hr: Po Stanju

en: Alphabetically
hr: Alfabetski

en: Buddy
hr: Prijatelj

en: Chat
hr: Čavrljanje

en: Grouping
hr: Grupiranje

en: Info
hr: Informacije

note: Close button
en: Close
hr: Zatvori

en: %s disconnected.
hr: %s odspojen.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
hr: %s
    
    Finch neće pokuati ponovno spojiti račun dok ne ispravite greku i opet uključite račun.

en: Re-enable Account
hr: Ponovno uključi Račun

en: No such command.
hr: Ne postoji takva naredba.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
hr: Poruka nije poslana jer niste prijavljeni.

en: 
    %s is typing...
hr: 
    %s tipka...

en: You have left this chat.
hr: Napustili ste ovo čavrljanje.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
hr: Račun je odspojen i vie niste u ovom čavrljanju. Bit ćete aautomatski opet dodani u čavrljanje kad se račun ponovno spoji.

en: Send To
hr: Poalji Osobi

en: Conversation
hr: Razgovor

en: Show Timestamps
hr: Prikai Biljeg Vremena

en: Invite...
hr: Pozovi...

en: Enable Sounds
hr: Ukljući Zvuk

en: You are not connected.
hr: Niste spojeni.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
hr: %s nije ispravna boja. Za ispravne boje, pogledaj '/help msgcolor'.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
hr: pomoć &lt;command&gt;: Pomoć za naročitu naredbu.

en: users:  Show the list of users in the chat.
hr: korisnici: Prikai popis korisnika u čavrljanju.

en: plugins: Show the plugins window.
hr: dodaci: Prikai prozor dodataka.

en: buddylist: Show the buddylist.
hr: popis prijatelja: Prikai popis prijatelja.

en: accounts: Show the accounts window.
hr: računi: Prikai prozor računa.

en: Unable to open file.
hr: Neoguće otvaranje datoteke.

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
hr: Izbrii

en: Pause
hr: Pauziraj

note: Create the window.
en: File Transfers
hr: Prijenos Datoteka

en: Progress
hr: Napredak

en: Filename
hr: Ime Datoteke

en: Size
hr: Veličina

en: Speed
hr: Brzina

en: Remaining
hr: Preostalo

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
hr: Stanje

en: Close this window when all transfers finish
hr: Zatvori prozor kad su svi prijenosi zavreni

en: Clear finished transfers
hr: Izbrii dovrene prijenose

en: Stop
hr: Zaustavi

en: Waiting for transfer to begin
hr: Čeka se da prijenos počinje

en: Cancelled
hr: Otkazano

en: Failed
hr: Neuspjeno

en: Sent
hr: Poslano

en: Received
hr: Primljeno

en: Finished
hr: Dovreno

en: The file was saved as %s.
hr: Datoteka je spremljena kao %s.

en: Sending
hr: Slanje

en: Receiving
hr: Primanje

en: Conversations with %s
hr: Razgovori sa %s

en: All Conversations
hr: Svi Razgovori

en: Calling...
hr: Zove se...

note: Number of actions
en: Accept
hr: Prihvati

en: Reject
hr: Odbij

en: Call in progress.
hr: Poziv u tijeku.

en: The call has been terminated.
hr: Poziv je zavren.

en: %s wishes to start an audio session with you.
hr: %s eli započeti audio sastanak sa vama.

en: You have rejected the call.
hr: Odbili ste poziv.

en: Emails
hr: Poruke e-pote

en: You have mail!
hr: Imate e-poruke!

en: Sender
hr: Poiljatelj

en: New Mail
hr: Nova Poruka

en: Buddy Information
hr: Informacije o Prijatelju

en: Continue
hr: Nastavi

en: IM
hr: Izravna Poruka

en: Invite
hr: Pozovi

en: ERROR
hr: GREKA

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
hr: Ime: %s
    Verzija: %s
    Opis: %s
    Autor: %s
    Internet Stranica: %s
    Ime Datoteke: %s

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
hr: Postavke

note: Account:
en: Account:
hr: Račun:

en: Buddy name:
hr: Ime Prijatelja:

en: Signs on
hr: Prijavljuje se

en: Signs off
hr: Odjavljuje se

en: Is no longer idle
hr: Vie nije odsutan

en: Starts typing
hr: Počinje tipkati

en: Stops typing
hr: Vie ne tipka

en: Sends a message
hr: alje poruku

en: Open an IM window
hr: Otvori prozor za izravne poruke

en: Send a message
hr: Poalji poruku

en: %s has signed on (%s)
hr: %s se prijavio/la (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
hr: %s vie nije odsutan/na (%s)

en: %s has signed off (%s)
hr: %s se ojavio/la (%s)

en: Never
hr: Nikad

en: Conversations
hr: Razgovori

en: You must fill all the required fields.
hr: Morate ispuniti sve bitna polja.

en: The required fields are underlined.
hr: Bitna polja su podcrtana.

en: Save File...
hr: Spremi Datoteku...

en: Open File...
hr: Otvori Datoteku...

en: Choose Location...
hr: Odaberi Lokaciju...

en: Get
hr: Dobij

note: Create the window.
en: Room List
hr: Popis Soba

en: Message received
hr: Poruka primljena

en: Message sent
hr: Poruka poslana

en: Person enters chat
hr: Osoba ulazi u čavrljanje

en: Person leaves chat
hr: Osoba naputa čavrljanje

en: (default)
hr: (zadano)

en: Sound Preferences
hr: Postavke Zvuka

en: Profiles
hr: Profili

en: Automatic
hr: Automatsko

en: Command
hr: Naredba

en: No Sound
hr: Bez Zvuka

en: Sound Command
    (%s for filename)
hr: Naredba Zvuka
    (%s za ime datoteke)

note: Sound options
en: Sound Options
hr: Mogućnosti Zvuka

en: Always
hr: Uvijek

en: Volume(0-100):
hr: Jačina Zvuka (0-100)

en: File
hr: Datoteka

en: Test
hr: Proba

en: Choose...
hr: Odaberite...

en: Are you sure you want to delete "%s"
hr: Dali ste sigurni da elite ukloniti "%s"

en: Delete Status
hr: Ukloni Stanje

en: Saved Statuses
hr: Spremi Stanja

en: Title
hr: Naslov

en: Type
hr: Vrsta

en: Message
hr: Poruka

en: Invalid title
hr: Nevaeći Naslov

en: Please enter a non-empty title for the status.
hr: Unesite neprazan naslov za vae stanje.

en: Duplicate title
hr: Dupliciraj naslov

en: Please enter a different title for the status.
hr: Unesite drugačiji naslov za vae stanje.

en: Substatus
hr: Podstanje

en: Status:
hr: Stanje:

en: Message:
hr: Poruka:

en: Edit Status
hr: Uredi Stanje

en: Sounds
hr: Zvukovi

en: Statuses
hr: Stanja

en: %s just signed on
hr: %s se upravo prijavio/la

en: %s just signed off
hr: %s se upravo odjavio/la

en: %s sent you a message
hr: %s vam alje poruku

en: You receive an IM
hr: Primili ste izravnu poruku

en: TinyURL plugin
hr: TinyURL dodatak

en: Online
hr: Na vezi

en: Offline
hr: Nije na vezi

en: Online Buddies
hr: Prijatelji Na Vezi

en: accounts
hr: računi

en: Password is required to sign on.
hr: Lozinka je potrebna za prijavu.

en: Enter password for %s (%s)
hr: Unesite lozinku za %s (%s)

en: Enter Password
hr: Unesite Lozinku

en: Save password
hr: Spremi Lozinku

en: New passwords do not match.
hr: Nove lozinke ne se ne slau.

en: Fill out all fields completely.
hr: Potpuno ispunite sva polja.

en: Original password
hr: Izvorna lozinka

en: New password
hr: Nova lozinka

en: New password (again)
hr: Nova lozinka (ponovno)

en: Change password for %s
hr: Promijeni lozinku za %s

en: Please enter your current password and your new password.
hr: Unesite trenutnu lozinku i novu lozinku.

en: Change user information for %s
hr: Promijeni informacije o korisniku %s

en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Buddies
hr: Prijatelji

en: buddy list
hr: popis prijatelja

en: (DOES NOT MATCH)
hr: (NE ODGOVARA)

en: Registration Error
hr: Greka kod Registracije

en: +++ %s signed on
hr: +++ %s se prijavio/la

en: +++ %s signed off
hr: +++ %s se odjavio/la

en: Unknown error
hr: Nepoznata greka

en: Unable to send message: The message is too large.
hr: Nemoguće slanje poruke: Poruka je prevelika.

en: Unable to send message to %s.
hr: Nemoguće slanje poruke za %s.

en: The message is too large.
hr: Poruka je prevelika.

en: Unable to send message.
hr: Nemoguće slanje poruke.

en: Send Message
hr: Poalji Poruku

en: _Send Message
hr: _Poalji Poruku

en: %s left the room.
hr: %s je napustio/la sobu.

en: %s left the room (%s).
hr: %s je napustio/la sobu (%s).

en: Invite to chat
hr: Pozovi na čavrljanje

en: No name
hr: Nema imena

en: Unknown reason
hr: Nepoznat razlog

en: Error reading %s: 
    %s.
hr: Greka kod čitanja %s: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
hr: Greka kod pisanja %s: 
    %s.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
hr: Nemoguće je slnje datoteke sa 0 byte-ova.

en: Cannot send a directory.
hr: Nemoguće je slanje cijele mape.

en: %s wants to send you %s (%s)
hr: %s vam eli poslati %s (%s)

en: %s wants to send you a file
hr: %s vam eli poslati datoteku

en: %s is not a valid filename.
hr: %s nije vaeće ime datoteke.

en: Starting transfer of %s from %s
hr: Pokretanje prijenosa %s sa %s

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
hr: Prijenos datoteke <A HREF="file://%s">%s</A> dovren

en: Transfer of file %s complete
hr: Prijenos datoteke %s dovren

en: File transfer complete
hr: Prijenos datoteke dovren

en: You cancelled the transfer of %s
hr: Otkazali ste prijenos %s

en: File transfer cancelled
hr: Prijenos datoteke otkazan

en: %s cancelled the transfer of %s
hr: %s je prekinuo/la prijenos %s

en: %s cancelled the file transfer
hr: %s je prekinuo/la prijenos datoteke
