Pidgin - en to kk translation catalogue (249 entries)

en: Error
kk: Қате

en: Remember password
kk: Парольді сақтау

en: Modify Account
kk: Тіркелгіні түзету

en: New Account
kk: Жаңа тіркелгі

en: Protocol:
kk: Хаттама:

en: Username:
kk: Пайдаланушы аты:

en: Password:
kk: Пароль:

en: Alias:
kk: Алиас:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
kk: Бұл тіркелгіні серверде жасау

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
kk: Бас тарту

note: Save button Save
en: Save
kk: Сақтау

en: Are you sure you want to delete %s?
kk: %s өшіруді шынымен қалайсыз ба?

en: Delete Account
kk: Тіркелгіні өшіру

note: Delete button
en: Delete
kk: Өшіру

en: Accounts
kk: Тіркелгілер

note: Add button
en: Add
kk: Қосу

note: Modify button
en: Modify
kk: Өзгерту

en: Deny
kk: Тыйым салу

en: Account: %s (%s)
kk: Тіркелгі: %s (%s)

en: Default
kk: Бастапқы

en: Username
kk: Пайдаланушы аты

en: Account
kk: Тіркелгі

en: Name
kk: Аты

en: Group
kk: Топ

en: Edit
kk: Түзету

en: Information
kk: Ақпарат

en: Blocked
kk: Блокталған

en: Rename
kk: Атын ауыстыру

en: Remove
kk: Өшіру

en: Nickname
kk: Ник аты

note: Idle stuff
en: Idle
kk: Іссіз

en: New...
kk: Жаңа...

en: Plugins
kk: Плагиндер

en: Block
kk: Блоктау

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
kk: ОК

note: Create the "Options" frame.
en: Options
kk: Опциялар

en: Show
kk: Көрсету

en: Sort
kk: Сұрыптау

en: Chat
kk: Чат

en: Certificate Manager
kk: Сертификаттар менеджері

en: Hostname
kk: Компьютер аты

en: Info
kk: Ақпарат

note: Close button
en: Close
kk: Жабу

en: Send To
kk: Қайда жіберу

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
kk: Тазарту

en: Filter:
kk: Сүзгі:

en: Pause
kk: Аялдату

en: Progress
kk: Барысы

en: Filename
kk: Файл аты

en: Size
kk: Өлшемі

en: Speed
kk: Жылдамдық

en: Remaining
kk: Қалған

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
kk: Күйі

en: Stop
kk: Тоқтату

en: Failed
kk: Сәтсіз

en: Finished
kk: Аяқталған

en: Sending
kk: Жіберуде

en: Receiving
kk: Алуда

note: Number of actions
en: Accept
kk: Қабылдау

en: Reject
kk: Болдырмау

en: Sender
kk: Жiберушi

en: Subject
kk: Тақырыбы

en: Continue
kk: Жалғастыру

en: (none)
kk: (ешнәрсе)

en: ERROR
kk: ҚАТЕ

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
kk: Баптаулар

note: Account:
en: Account:
kk: Тіркелгі:

note: Create the "Action" frame.
en: Action
kk: Әрекет

en: Never
kk: Ешқашан

en: Logging
kk: Журналдау

en: Save File...
kk: Файлды сақтау...

en: Open File...
kk: Файлды ашу...

en: Message sent
kk: Хабарлама жіберілді

en: (default)
kk: (бастапқы)

en: Sound Preferences
kk: Дыбыс баптаулары

en: Automatic
kk: Автоматты түрде

en: Method:
kk: Тәсіл:

en: Always
kk: Әрқашан

en: Event
kk: Оқиға

en: File
kk: Файл

en: Test
kk: Сынау

en: Reset
kk: Тастау

en: Title
kk: Атауы

en: Type
kk: Түрі

en: Message
kk: Хабарлама

note: Use
en: Use
kk: Қолдану

en: Status:
kk: Күйі:

en: Message:
kk: Хабарлама:

en: Certificates
kk: Сертификаттар

en: Offline
kk: Желіде емес

en: Enter password for %s (%s)
kk: %s (%s) үшін парольді енгізіңіз

en: Enter Password
kk: Парольді енгізіңіз

en: Save password
kk: Парольді сақтау

en: New password
kk: Жаңа пароль

en: New password (again)
kk: Жаңа пароль (қайтадан)

en: Unknown
kk: Белгісіз

en: Buddies
kk: Таныстар

en: buddy list
kk: таныстар тізімі

note: Global
en: Available
kk: Қолжетерлік

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
kk: Домен

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
kk: Толық аты

en: Microphone
kk: Микрофон

en: File Transfer
kk: Файлдармен алмасу

en: Create
kk: Жасау

en: User Name
kk: Пайдаланушы аты

en: Search Results
kk: Іздеу нәтижелері

en: No matches
kk: Сәйкестіктер жоқ

en: No Matches
kk: Сәйкестіктер жоқ

en: Key Agreement
kk: Кілт туралы келісім

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
kk: Ашу...

en: _Import...
kk: И_мпорттау...

en: Device
kk: Құрылғы

en: Mobile Phone
kk: Мобильді телефон

en: _Recipient:
kk: А_лушы:

en: Encoding
kk: Кодталуы

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
kk: _Иә

en: _No
kk: Ж_оқ

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
kk: _ОК

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
kk: Қ_абылдау

en: %s is now known as %s.
kk: %s енді %s ретінде белгілі.

en: Mobile
kk: Мобильді

en: Unknown.
kk: Белгісіз.

en: %d day | %d days
kk[0]: %d күн
kk[1]: %d күн

en: %s, %d hour | %s, %d hours
kk[0]: %s, %d сағат
kk[1]: %s, %d сағат

en: %d hour | %d hours
kk[0]: %d сағат
kk[1]: %d сағат

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
kk[0]: %s, %d минут
kk[1]: %s, %d минут

en: %d minute | %d minutes
kk[0]: %d минут
kk[1]: %d минут

note: 10060
en: Connection timed out.
kk: Байланыс уақыты біткен.

note: 10061
en: Connection refused.
kk: Байланыс үзілді.

en: _Username:
kk: Па_йдаланушы аты:

en: _Host:
kk: _Хост:

en: _Port:
kk: _Порт:

en: Add Account
kk: Тіркелгіні қосу

en: _Basic
kk: Қ_арапайым

en: Enabled
kk: Іске қосулы

note: Buddy List
en: Background Color
kk: Фон түсі

en: _Block
kk: _Блоктау

en: Move to
kk: Қайда жылжыту

en: _Remove
kk: Ө_шіру

en: _Rename
kk: Атын ауысты_ру

en: _Collapse
kk: Бү_ктеу

en: _Expand
kk: Жа_зық қылу

en: <b>Account:</b> %s
kk: <b>Тіркелгі:</b> %s

en: Welcome back!
kk: Қайта келуіңізбен!

en: Typing
kk: Теріп жатыр

en: Invert
kk: Терістеу

en: Filter
kk: Сүзгі

en: All
kk: Барлығы

en: Warning
kk: Ескерту

en: Error
kk: Қате

en: Afrikaans
kk: Африкаанс

en: Arabic
kk: Арабша

en: Assamese
kk: Ассам

en: Asturian
kk: Астурия

en: Bulgarian
kk: Болгария

en: Bengali
kk: Бенгалдық

en: Bosnian
kk: Босния

en: Catalan
kk: Канада

en: Czech
kk: Чех

en: Danish
kk: Дания

en: German
kk: Неміс

en: Dzongkha
kk: Дзонг-кэ

en: Greek
kk: Грек

en: British English
kk: Ұлыбританиялық ағылшын

en: Esperanto
kk: Эсперанто

en: Spanish
kk: Испан

en: Estonian
kk: Эстон

en: Persian
kk: Парсы

en: Finnish
kk: Финн

en: Irish
kk: Ирланд

en: Galician
kk: Галиция

en: Gujarati
kk: Гуджарати

en: Hebrew
kk: Иврит

en: Hindi
kk: Хинди

en: Croatian
kk: Хорват

en: Hungarian
kk: Венгр

en: Indonesian
kk: Индонезия

en: Italian
kk: Италия

en: Japanese
kk: Жапон

en: Georgian
kk: Грузин

en: Kazakh
kk: Қазақ

en: Khmer
kk: Кхмер

en: Kannada
kk: Каннада

en: Korean
kk: Корея

en: Kurdish
kk: Курд

en: Lithuanian
kk: Литва

en: Macedonian
kk: Македония

en: Malay
kk: Малай

en: Malayalam
kk: Малайялам

en: Mongolian
kk: Моңғол

en: Marathi
kk: Маратхи

en: Burmese
kk: Бирма

en: Bokmål Norwegian
kk: Норвегиялық Букмол

en: Nepali
kk: Непал

en: Norwegian Nynorsk
kk: Норвегиялық Нюнорск

en: Occitan
kk: Окситан

en: Oriya
kk: Ория

en: Punjabi
kk: Панджаби

en: Polish
kk: Польша

en: Portuguese
kk: Португал

en: Pashto
kk: Пушту

en: Romanian
kk: Румын

en: Russian
kk: Орыс

en: Slovak
kk: Словак

en: Slovenian
kk: Словен

en: Albanian
kk: Албан

en: Serbian
kk: Суринам

en: Sinhala
kk: Сингальдық

en: Swedish
kk: Сальвадор

en: Swahili
kk: Суахили

en: Tamil
kk: Тамильдік

en: Telugu
kk: Телугу

en: Thai
kk: Тай

en: Urdu
kk: Урду

en: Vietnamese
kk: Вьетнам

en: Simplified Chinese
kk: Қытай оңайлатылған

en: Traditional Chinese
kk: Қытай әдеттегі

en: Amharic
kk: Амхар

en: French
kk: Француз

en: Armenian
kk: Армян

en: Lao
kk: Лао

en: Turkish
kk: Түрік

en: About %s
kk: %s туралы

en: _Name
kk: _Аты

en: _Accounts
kk: Тір_келгілер

en: _Quit
kk: _Шығу

en: Not started
kk: Басталмаған

en: Filename:
kk: Файл аты:

en: Speed:
kk: Жылдамдық:

en: Select Font
kk: Қаріпті таңдау

en: Insert Link
kk: Сiлтеменi кiрiстiру

en: _Insert
kk: _Кірістіру

en: Insert Image
kk: Суретті кірістіру

en: _Font
kk: Қа_ріп

en: Bold
kk: Жуан

en: Italic
kk: Көлбеу

en: Underline
kk: Асты сызылған

en: Strikethrough
kk: Сызып тасталған

en: <b>_Bold</b>
kk: <b>_Жуан</b>

en: <i>_Italic</i>
kk: <i>Кө_лбеу</i>

en: <u>_Underline</u>
kk: <u>Асты сы_зылған</u>

en: _Image
kk: _Сурет

en: _Link
kk: Сі_лтеме

en: IP Address
kk: IP адресі

en: _Add
kk: Қ_осу

en: Select color
kk: Түсті тандаңыз

en: Close _tabs
kk: Бе_ттерді жабу

en: _Modify...
kk: Ө_згерту...

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
kk: Жарлықтар
