Pidgin - en to mr translation catalogue (3035 entries)

note: Translators may want to transliterate the name. It is not to be translated.
en: Finch
mr: फिंच

en: %s. Try `%s -h' for more information.
mr: %s. अधिक माहितीसाठी `%s -h' वापरून पहा.

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
mr: %s यांस %s पासून %s पर्यंत संरचना स्थानांतरीत करतेवेळी त्रुटी आढळली. कृपया तपासणी करा व हाताने स्थानांतरन पूर्ण करा. कृपया त्रुटी http://developer.pidgin.im येथे कळवा

en: Error
mr: त्रुटी

en: Account was not modified
mr: खाते सुधारीत केले नव्हते.

en: Account was not added
mr: खाते समाविष्ट केले नव्हते

en: Username of an account must be non-empty.
mr: खात्याचे वापरकर्तानाव रिकामे नसायला हवे.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
mr: खात्याचा प्रोटोकॉल जेव्हा सर्वरला जोडलेला असतो तेव्हा बदलू शकत नाही.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
mr: खात्याच्या वापरकर्त्याचे नाव जेव्हा सर्वरला जोडलेला असतो तेव्हा बदलू शकत नाही

en: New mail notifications
mr: नवीन मेल/टपाल सूचना

en: Remember password
mr: परवलीचा शब्द लक्षात ठेवा

en: There are no protocol plugins installed.
mr: प्रोटोकॉल प्लगइन्स् प्रतिष्ठापीत नाही.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
mr: (तुम्ही संभाव्यतया 'make install' करायला विसरला.)

en: Modify Account
mr: खाते सुधारा

en: New Account
mr: नवीन खाते

en: Protocol:
mr: प्रोटोकॉल:

en: Username:
mr: वापरकर्तानाव:

en: Password:
mr: पासवर्ड:

en: Alias:
mr: अलायस:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
mr: सर्व्हरवर हे खाते निर्माण करा

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
mr: रद्द करा

note: Save button Save
en: Save
mr: साठवा

en: Are you sure you want to delete %s?
mr: तुम्हाला नक्की %s काढून टाकायचे?

en: Delete Account
mr: खाते नष्ट करा

note: Delete button
en: Delete
mr: नष्ट करा

en: Accounts
mr: खाते

en: You can enable/disable accounts from the following list.
mr: खालील सूची पासून तुम्ही खाते समर्थीत/असमर्थीत करू शकता.

note: Add button
en: Add
mr: समावेश करा

note: Modify button
en: Modify
mr: संपादीत करा

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
mr: %s%s%s%s ने %s च्या तो किंवा तिच्या बड्डी %s%s ला तयार केले आहे

en: Add buddy to your list?
mr: सूचीमध्ये मित्र समावेश करायचे?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
mr: %s%s%s%s ला %s यांस तो किंवा तीच्या बड्डी यादीत %s%s समाविष्ट करावेसे वाटते

en: Authorize buddy?
mr: अधिकृत बड्डी आहेत?

en: Authorize
mr: अधिकृत करा

en: Deny
mr: नाकारणे

en: Online: %d
    Total: %d
mr: सुरू असताना: %d
    एकुण: %d

en: Account: %s (%s)
mr: खाते: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
mr: 
    अगदी अलीकडे पाहिलेले: %s  पूर्वी

en: Default
mr: मुलभूत

en: You must provide a username for the buddy.
mr: बड्डीसाठी तुम्ही वापरकर्तानाव पुरवायला हवे.

en: You must provide a group.
mr: आपण गट द्यायलाच पाहिजे.

en: You must select an account.
mr: आपण खाते निवडायलाच पाहिजे.

en: The selected account is not online.
mr: नीवडलेले खाते ऑनलाइन नाही.

en: Error adding buddy
mr: बड्डी समाविष्ट करण्यात दोष

en: Username
mr: वापरकर्ता

en: Alias (optional)
mr: उर्फ नाव (वैकल्पिक)

en: Invite message (optional)
mr: आमंत्रण संदेश (ऐच्छिक)

en: Add in group
mr: गटात समावेश करा

en: Account
mr: खाते

en: Add Buddy
mr: मित्र समावेश करा

en: Please enter buddy information.
mr: कृपया बड्डीची माहिती घाला.

en: Chats
mr: संभाषण

en: Name
mr: नाव

en: Alias
mr: उर्फ नाव

en: Group
mr: गट

en: Auto-join
mr: स्वयं-सामिल होणे

en: Add Chat
mr: गप्पा समावेश करा

en: You can edit more information from the context menu later.
mr: नंतर आपण संदर्भ पर्याययादीतून अधिक माहिती संपादित करू शकता.

en: Error adding group
mr: गट समाविष्ट करण्यात दोष

en: You must give a name for the group to add.
mr: आपण गट समाविष्ट करण्यासाठी गटास नाव द्यायलाच पाहिजे.

en: Add Group
mr: गट समावेश करा

en: Enter the name of the group
mr: गटाचे नाव घाला

en: Edit Chat
mr: संभाषण संपादित करा

en: Please Update the necessary fields.
mr: आवश्यक अशा क्षेत्रांना अद्ययावत करा.

en: Edit
mr: संपादन

en: Edit Settings
mr: नियंत्रणांना संपादन करा

en: Information
mr: माहिती

en: Retrieving...
mr: प्राप्त करत आहे...

en: Get Info
mr: माहिती मिळवा

en: Add Buddy Pounce
mr: बड्डी  हल्ल्यास समाविष्ट करा

en: Send File
mr: फाइल पाठवा

en: Blocked
mr: ब्लॉक्ड्

en: Show when offline
mr: ऑफलाइन असतेवेळी दाखवा

en: Please enter the new name for %s
mr: कृपया, %s साठी नवीन नाव घाला

en: Rename
mr: नाव बदला

en: Set Alias
mr: उर्फ नाव सेट करा

en: Enter empty string to reset the name.
mr: नावाची पुर्नःमांडणी करण्यासाठी रिक्त वर्णाक्षर घाला.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
mr: हा संपर्क काढल्याने संपर्कातील सर्व बड्डीजदेखील काढले जातील

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
mr: हा गट काढल्याने गटातील सर्व बड्डीजदेखील काढले जातील

en: Are you sure you want to remove %s?
mr: आपण %s ला काढून टाकण्यास निश्चित आहात काय?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
mr: काढून टाकण्याची खातरी करा

en: Remove
mr: काढून टाकणे

note: Buddy List
en: Buddy List
mr: बड्डी यादी

en: Place tagged
mr: टॅग असलेले ठेवा

en: Toggle Tag
mr: टॅगला टॉगल करा

en: View Log
mr: लॉग पहा

en: Nickname
mr: टोपणनाव

note: Idle stuff
en: Idle
mr: निष्क्रिय

en: On Mobile
mr: मोबाइलवर आहे

en: New...
mr: नवीन...

en: Saved...
mr: जतन केलेले...

en: Plugins
mr: प्लगईन

en: Block/Unblock
mr: ब्लॉक करा/अशक्य करा

en: Block
mr: ब्लॉक

en: Unblock
mr: व्यत्यय अशक्य कर

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
mr: कृपया वापरकर्तानाव किंवा ब्लॉक करणे/अशक्य करण्याजोगी व्यक्तिचे उर्फ नाव द्या.

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
mr: ठिक

en: New Instant Message
mr: नवीन तत्काळ संदेश

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
mr: कृपया वापरकर्तानाव किंवा IM करण्याजोगी व्यक्तिचे उर्फ नाव द्या.

en: Channel
mr: वाहिनी

en: Join a Chat
mr: संभाषणात सामील व्हा

en: Please enter the name of the chat you want to join.
mr: कृपया जुळवणी करण्याजोगी संभाषणचे नाव द्या.

en: Join
mr: जुळवणी करा

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
mr: कृपया लॉग पहाण्याजोगी वापरकर्त्याचेनाव किंवा व्यक्तिचे उर्फ नाव द्या.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
mr: पर्याय

en: Send IM...
mr:  IM ला पाठवा...

en: Block/Unblock...
mr: ब्लॉक शक्य/अशक्य करा...

en: Join Chat...
mr: संभाषणशी जुळवणी करा...

en: View Log...
mr: लॉग पहा...

en: View All Logs
mr: सर्व लॉग्स् पहा

en: Show
mr: दाखवा

en: Empty groups
mr: गट रिकामे करा

en: Offline buddies
mr: ऑफलाइन बड्डीज

en: Sort
mr: क्रम लावा

en: By Status
mr: स्थिती प्रमाणे

en: Alphabetically
mr: वर्णानुक्रमानुसार

en: By Log Size
mr: लॉग आकार प्रमाणे

en: Buddy
mr: बड्डी

en: Chat
mr: संवाद

en: Grouping
mr: गट पद्धत

en: Certificate Import
mr: प्रमाणपत्र आयात करा

en: Specify a hostname
mr: यजमाननाव निर्देशीत करा

en: Type the host name this certificate is for.
mr: या प्रमाणपत्राचे यजमाननाव टाइप करा.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
mr: फाइल %s आयात करणे अशक्य.
    फाइल वाचनजोगी व PEM स्वरूपात आहे याची खात्री करा.

en: Certificate Import Error
mr: प्रमाणपत्र आयात त्रुटी

en: X.509 certificate import failed
mr: X.509 प्रमाणपत्र आयात अपयशी

en: Select a PEM certificate
mr: PEM प्रमाणपत्र नीवडा

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
mr: फाइल %s करीता एक्सपोर्ट अपयशी.
    लक्ष्य मार्गकरीता तुमच्याकडे लेखन परवानगी आहे याची खात्री करा

en: Certificate Export Error
mr: प्रमाणपत्र एक्सपोर्ट त्रुटी

en: X.509 certificate export failed
mr: X.509 प्रमाणपत्र एक्सपोर्ट अपयशी

en: PEM X.509 Certificate Export
mr: PEM X.509 प्रमाणपत्र एक्सपोर्ट

en: Certificate for %s
mr: %s करीता प्रमाणपत्र

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
mr: सामान्य नाव: %s
    
    SHA1 फिंगरप्रींट:
    %s

en: SSL Host Certificate
mr: SSL यजमान प्रमाणपत्र

en: Really delete certificate for %s?
mr: खरच %s करीता प्रमाणपत्र नष्ट करायचे?

en: Confirm certificate delete
mr: प्रमाणपत्र खरच नष्ट करायचे

en: Certificate Manager
mr: प्रमाणपत्र व्यवस्थापक

en: Hostname
mr: आयोजकनाव

en: Info
mr: माहिती

note: Close button
en: Close
mr: बंद करा

en: %s disconnected.
mr: %s जोडणी काढली.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
mr: %s
    
    त्रुटी योग्य व खाते पुनः सुरू करेपर्यंत फिंच पुनः खात्याशी जुळवणी करायचा प्रयत्न करणार नाही.

en: Re-enable Account
mr: खात्यास पुन्हा सक्षम करा

en: No such command.
mr: अशा प्रकारचे आदेश नाहीत.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
mr: वाक्यरचना दोष: आपण त्या आदेशाकडे  चुकीचे प्रमाण/युक्तीवाद क्रमांक टंकलेखित केले आहे.

en: Your command failed for an unknown reason.
mr: आपला आदेश अज्ञात कारणाने अपयशी झाला.

en: That command only works in chats, not IMs.
mr: तो आदेश फक्त संभाषणात काम करतो, पण IMs मध्ये नाही.

en: That command only works in IMs, not chats.
mr: तो आदेश IMsमध्ये काम करतो, पण संभाषणात नाही.

en: That command doesn't work on this protocol.
mr: ते संदेश हे प्रोटोकॉलवर कार्य करत नाही.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
mr: प्रवेश न केल्यामुळे, संदेश पाठवले नाही.

en: 
    %s is typing...
mr: 
    %s टंकलेखन आहे...

en: You have left this chat.
mr: तुम्ही हे संभाषण सोडून दिले आहे.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
mr: खात्याशी जुळवणी खंडीत झाली आहे व तुम्ही या संभाषणावर आढळले नाही. पुनः जुळवणी नंतर तुम्ही आपोआप संभाषणसह जोडले जाल.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
mr: लॉग होण्यास सुरू झाले. या संभाषणातील भावी संदेशाना  लॉग केले जाईल.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
mr: लॉग करण्यास समाप्त केले. या संवादातील भावी संदेशाना लॉग केले जाऊ शकणार नाही.

en: Send To
mr: येथे पाठवा

en: Conversation
mr: संभाषण

en: Clear Scrollback
mr: स्क्रोलबॅक नष्ट करा

en: Show Timestamps
mr: वेळ दर्शक दाखवा

en: Add Buddy Pounce...
mr: बड्डी पाऊंस समावेश करा...

en: Invite...
mr: आमंत्रीत करा...

en: Enable Logging
mr: लॉगींग समर्थीत करा

en: Enable Sounds
mr: आवाज समर्थीत करा

en: You are not connected.
mr: तुम्ही जुळले गेले नाही.

en: List of %d user:
     | List of %d users:
mr[0]: %d वापकर्त्याची सूची:
mr[1]: %d वापकर्त्यांची सूची:

en: Supported debug options are: plugins version
mr: समर्थीत डिबग पर्याय याप्रमाणे आहेत: प्लगइन्स्ची आवृत्ती

en: No such command (in this context).
mr: ह्यासारखा आदेश नाही (ह्या वाक्यसंदर्भांत).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
mr: विशिष्ट आदेशावर मदतीसाठी  "/help &lt;command&gt;" वापरा.
    खालील आदेश या संदर्भात उपलब्ध आहेत:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
mr: %s वैध संदेश वर्ग नाही. वैध संदेश वर्गांसाठी '/help msgcolor' पहा.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
mr: %s वैध रंग नाही. वैध रंगांसाठी '/help msgcolor' पहा.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
mr: &lt;message&gt;:  म्हणा जर आपण आदेश वापरत नसाल तर सामान्यपणाने संदेश पाठवा.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
mr: मी  &lt;action&gt;:   IRC शैली कृती बड्डीकडे किंवा संभाषणाकडे पाठवा.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
mr: दोष &lt;option&gt;:  सध्याच्या संवादाकरीता विविध दोष माहिती पाठवा.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
mr: नष्ट करा: स्क्रोलबॅक संवाद काढून टाकते.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
mr: मदत &lt;command&gt;: विशिष्ट आदेशावर मदत.

en: users:  Show the list of users in the chat.
mr: वापरकर्ते:  संभाषाणात वापरकर्त्यांची सूची दाखवा.

en: plugins: Show the plugins window.
mr: प्लगईनस: प्लगईनस विन्डो दाखवा.

en: buddylist: Show the buddylist.
mr: बड्डीयादी: बड्डी यादी दाखवा.

en: accounts: Show the accounts window.
mr: खाते:खात्याची  विन्डो  दाखवा.

en: debugwin: Show the debug window.
mr: debugwin: दोष विन्डो  दाखवा.

en: prefs: Show the preference window.
mr: प्राधान्ये: प्राधान्ये  विन्डो दाखवा.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
mr: स्थिर उपयुक्तता:साठवलेल्या स्थिर उपयुक्ततेची विन्डो  दाखवा.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
mr: msgcolor &lt;वर्ग&gt; &lt;अग्रभूमी&gt; &lt;पार्श्वभूमी&gt;: संवाद पटलामध्ये संदेशांच्या वेगळ्या वर्गांसाठी रंग सेट करा.<br>    &lt;वर्ग&gt;: प्राप्त करा, पाठवा, ठळक करा, कृती, टाइमस्टॅम्प<br>    &lt;अग्रभूमी/पार्श्वभूमी&gt;: काळा, लाल, हिरवा, नीळा, पांढरा, ग्रे, डार्क ग्रे, मजेंटा, स्यान, पूर्वनिर्धारीत<br><br>उदाहरणार्थ:<br>    msgcolor send cyan default

en: Unable to open file.
mr: फाइल उघडण्यास असमर्थ.

en: Debug Window
mr: डीबग पटल

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
mr: पुसा

en: Filter:
mr: गाळण:

en: Pause
mr: थांबा

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
mr[0]: फाइल स्थानांतरन - %d%% पैकी %d फाइल
mr[1]: फाइल स्थानांतरन - %d%% पैकी %d फाइल्स्

note: Create the window.
en: File Transfers
mr: फाइल स्थानांतरन

en: Progress
mr: प्रगती

en: Filename
mr: फाइलनाव

en: Size
mr: आकार

en: Speed
mr: वेग

en: Remaining
mr: उर्वरीत

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
mr: स्थिती

en: Close this window when all transfers finish
mr: जेव्हा सर्व फाइलंचे स्थानांतर समाप्त होते तेव्हा ही  विन्डो  बंद करा

en: Clear finished transfers
mr: समाप्त केलेल्या स्थलांतरास नष्ट करा

en: Stop
mr: थांबा

en: Waiting for transfer to begin
mr: स्थानांतर सुरू करण्याची प्रतिक्षा करत आहे

en: Cancelled
mr: रद्द केले

en: Failed
mr: अपयशी

en: Sent
mr: पाठवलेले

en: Received
mr: प्राप्त

en: Finished
mr: पूर्ण झाले

en: The file was saved as %s.
mr: फाइल %s म्हणून साठवले.

en: Sending
mr: पाठवत आहे

en: Receiving
mr: प्राप्त करत आहे

en: Conversation in %s on %s
mr: संभाषण %s मध्ये, %s वरील

en: Conversation with %s on %s
mr: %s सह %s वरील संभाषण

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
mr: जर  "पद्धती लॉगकडे सर्व सद्यःस्थिती बदलांना लॉग करा" प्राधान्ये सक्षम केली असतील, तर पद्धती घटनांना फक्त लॉग केले  जाऊ शकेल.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
mr: जर "सर्व तात्काळीच्या संदेशाना लॉग करा" प्राधान्यास सक्षम केले असेल, तरच तात्कालिक संदेश लॉग्ड होतील.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
mr:  जर "Log all chats" प्राधान्ये सक्षम केले असेल तर  संभाषण फक्त लॉग्ड होईल.

en: No logs were found
mr: लॉग्ज सापडले नाहीत

en: Total log size:
mr: लॉगचा एकुण आकार:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
mr: स्क्रोल/शोधा:

en: Conversations in %s
mr: %s मधील संवाद

en: Conversations with %s
mr: %s बरोबरचे संवाद

en: All Conversations
mr: सर्व संवाद

en: System Log
mr: प्रणाली लॉग

en: Calling...
mr: कॉल करत आहे...

en: Hangup
mr: स्तब्ध

note: Number of actions
en: Accept
mr: स्वीकारा

en: Reject
mr: नकार द्या

en: Call in progress.
mr: कॉल प्रगतीत आहे.

en: The call has been terminated.
mr: कॉल समाप्त झाले.

en: %s wishes to start an audio session with you.
mr: %s ला तुमच्यासह ऑडिओ सत्र सुरू करायचे आहे.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
mr: %s तुमच्यासह असमर्थीत मिडीया सत्र प्रकार सुरू करण्याचा प्रयत्न करत आहे.

en: You have rejected the call.
mr: तुम्ही कॉल नकारले.

en: call: Make an audio call.
mr: कॉल: ऑडिओ कॉल सुरू करा.

en: Emails
mr: ईमेल्स

en: You have mail!
mr: आपल्याकडे मेल/टपाल आहे!

en: Sender
mr: प्रेक्षक

en: Subject
mr: विषय

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
mr[0]: %s (%s) कडे %d नवीन संदेश आढळले.
mr[1]: %s (%s) कडे %d नवीन संदेश आढळले.

en: New Mail
mr: नवीन मेल/टपाल

en: Info for %s
mr: %s साठी माहिती

en: Buddy Information
mr: बड्डी माहिती

en: Continue
mr: चालू ठेवा

en: Invite
mr: आमंत्रण

en: (none)
mr: (काहीच नाही)

en: ERROR
mr: त्रुटी

en: loading plugin failed
mr: लोडींग प्लगइन अपयशी

en: unloading plugin failed
mr: अनलोडींग प्लगइन अपयशी

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
mr: नाव: %s
    आवृत्ती: %s
    वर्णन: %s
    लेखक: %s
    संकेतस्थळ: %s
    फाइलनाव: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
mr: आपण प्लगईनची अंतर्गत रचना करण्याआधी त्यांना लोड करण्याची आवश्यकता आहे.

en: No configuration options for this plugin.
mr: या प्लगईनसाठी अंतर्गत रचनेचे पर्याय नाहीत.

en: Error loading plugin
mr: प्लगइन लोड करतेवेळी त्रुटी

en: The selected file is not a valid plugin.
mr: नीवडलेली फाइल वैध प्लगइन नाही.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
mr: कृपया डिबग पटल उघडा व योग्य त्रुटी संदेश पहा.

en: Select plugin to install
mr: प्रतिष्ठापनसाठी प्लगइन नीवडा

en: You can (un)load plugins from the following list.
mr: आपण खालील यादीतून प्लगईनसला लोड करू शकता.

en: Install Plugin...
mr: प्लगइन प्रतिष्ठापीत करा...

en: Configure Plugin
mr: प्लगईनची अंतर्गत रचना करा

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
mr: पसंती

en: Please enter a buddy to pounce.
mr: कृपया   हल्ल्यासाठी बड्डीला घाला.

en: New Buddy Pounce
mr: नवीन बड्डीचे हल्ले

en: Edit Buddy Pounce
mr: बड्डी हल्ल्यास संपादन करा

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
mr: ज्याच्यावर हल्ला करा

note: Account:
en: Account:
mr: खाते:

en: Buddy name:
mr: बड्डीचे नाव:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
mr: हल्ला करा जेव्हा बड्डी...

en: Signs on
mr: उघडणे

en: Signs off
mr: बंद करणे

en: Goes away
mr: लांब जाते

en: Returns from away
mr: लांबून परतात

en: Becomes idle
mr: निष्क्रिय बनते

en: Is no longer idle
mr: जास्तवेळ निष्क्रिय नाही

en: Starts typing
mr: टंकलेखनास  सुरू करते

en: Pauses while typing
mr: टंकलेखन करताना थोडावेळ थांबा

en: Stops typing
mr: टंकलेखन थांबवा

en: Sends a message
mr: संदेश पाठवते

note: Create the "Action" frame.
en: Action
mr: कृती

en: Open an IM window
mr: IM विन्डो उघडा

en: Pop up a notification
mr: सूचनापत्रास पोप अप करा (पटकन पुढे आणा)

en: Send a message
mr: संदेश पाठवा

en: Execute a command
mr: आदेश कार्यान्वित करा

en: Play a sound
mr: ध्वनी चालवा

en: Pounce only when my status is not Available
mr: अनुपलब्ध असल्यावरच व्यत्यय आणा

en: Recurring
mr: परत घडत आहे

en: Cannot create pounce
mr: व्यत्यय निर्माण करणे अशक्य

en: You do not have any accounts.
mr: तुमच्याकडे खाते नाही.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
mr: व्यत्यय निर्माण करण्यापूर्वी खाते निर्माण करणे आवश्यक आहे.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
mr: %s साठी %s वर हल्ल्याला काढून टाकण्यास आपण निश्चित आहात का?

en: Buddy Pounces
mr: मित्र सूचना

en: %s has started typing to you (%s)
mr: %sने आपणासाठी टंकलेखन   सूरु केले. (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
mr: आपण (%s) टंकलिखित करताना %s थोडावेळ थांबले

en: %s has signed on (%s)
mr: %s ने उघडले. (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
mr: %s निष्क्रिय असल्यापासून परत आले. (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
mr: %s दूर असल्यापासून परत आले. (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
mr: %s ने टंकलेखन  बंद केले आहे (%s)

en: %s has signed off (%s)
mr: %s ने बंद केले (%s)

en: %s has become idle (%s)
mr: %s निष्क्रिय झाले (%s)

en: %s has gone away. (%s)
mr: %s बाहेर गेले. (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
mr: %s ने आपणास संदेश पाठवला. (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
mr: अज्ञात  हल्ल्याची घटना.कृपया हे कळवा !

en: Based on keyboard use
mr: कळफलकच्या वापरणीवर आधारीत

en: From last sent message
mr: शेवटच्या पाठवलेल्या संदेशापासून

en: Never
mr: कधिच नाही

en: Show Idle Time
mr: निष्क्रिय असतानाची वेळ दाखवा

en: Show Offline Buddies
mr: ऑफलाइन मित्र दाखवा

en: Notify buddies when you are typing
mr: आपण टंकलिखित करताना बड्डीजना कळवा

en: Log format
mr: लॉग स्वरूप

en: Log IMs
mr: लॉग  IMs

en: Log chats
mr: लॉग संभाषणे

en: Log status change events
mr: लॉग सद्यःस्थितीच्या बदल घटना

en: Report Idle time
mr: रिकामा वेळ कळवा

en: Change status when idle
mr: रिकामे असल्यावर सद्यःस्थिती बदला

en: Minutes before changing status
mr: सद्यःस्थिती बदलण्यापूर्वीचे मिनीटे

en: Change status to
mr: सद्यःस्थिती असे बदला

en: Conversations
mr: संवाद

en: Logging
mr: लॉगीन्ग

en: You must fill all the required fields.
mr: सर्व आवश्यक क्षेत्र भरा.

en: The required fields are underlined.
mr: आवश्यक क्षेत्र अधोरेखीत आहे.

en: Not implemented yet.
mr: अद्याप अमलात आणलेले नाही.

en: Save File...
mr: फाइल साठवा...

en: Open File...
mr: फाइल उघडा...

en: Choose Location...
mr: ठिकाण नीवडा...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
mr: या विभागाशी संबंधीत रूम शोधण्यासाठी 'Enter' दाबा.

en: Get
mr: प्राप्त करा

note: Create the window.
en: Room List
mr: रूमची सूची

en: Buddy logs in
mr: बड्डीने प्रवेश केला

en: Buddy logs out
mr: बड्डी बाहेर पडला

en: Message received
mr: संदेश प्राप्त झाले

en: Message received begins conversation
mr: संवादाच्या सुरूवातीस संदेश मिळाला

en: Message sent
mr: संदेश पाठविले

en: Person enters chat
mr: व्यक्ति संभाषणामध्ये येते

en: Person leaves chat
mr: व्यक्ति संभाषण सोडून देते

en: You talk in chat
mr: आपण संभाषणामध्ये बोलत आहात

en: Others talk in chat
mr: इतर संभाषणामध्ये बोलत आहेत

en: Someone says your username in chat
mr: कुणितरी संभाषणमध्ये तुमचे वापरकर्तानाव घेत आहे

en: Attention received
mr: सावधानता प्राप्त

en: GStreamer Failure
mr: Gस्ट्रीमर अपयशी

en: GStreamer failed to initialize.
mr: Gस्ट्रीमर  सुरू करण्यास अपयशी झाले.

en: (default)
mr: (पूर्वनिर्धारीत)

en: Sound Preferences
mr: आवाज आवड निवड

en: Profiles
mr: प्रोफाइल्स्

en: Automatic
mr: स्वयं

en: Console Beep
mr: कंसोल बीप

en: Command
mr: आदेश

en: No Sound
mr: आवाज नाही

en: Sound Method
mr: आवाजाची पध्दत

en: Method:
mr: पद्धत:

en: Sound Command
    (%s for filename)
mr: साऊंड आदेश
    (फाइलनाव करीता %s)

note: Sound options
en: Sound Options
mr: आवाजाचे  पर्याय

en: Sounds when conversation has focus
mr: संभाषणात फोकस असल्यावरचे आवाज

en: Always
mr: नेहमी

en: Only when available
mr: फक्त जेव्हा उपलब्ध असेल

en: Only when not available
mr:  जेव्हा फक्त उपलब्ध नसेल

en: Volume(0-100):
mr: वॉल्यूम (0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
mr: आवाज घटना

en: Event
mr: घटना

en: File
mr: फाइल

en: Test
mr: चाचणी

en: Reset
mr: मूळस्थिती

en: Choose...
mr: निवडा...

en: Are you sure you want to delete "%s"
mr: आपण  "%s" ला काढून टाकण्यास निश्चित आहात का

en: Delete Status
mr: सद्यःस्थिती नष्ट करा

en: Saved Statuses
mr: जतन केलेली स्थिर उपयुक्तता

en: Title
mr: शीर्षक

en: Type
mr: प्रकार

en: Message
mr: संदेश

note: Use
en: Use
mr: वापर

en: Invalid title
mr: अवैध शीर्षक

en: Please enter a non-empty title for the status.
mr: कृपया सद्यःस्थितीसाठी रिक्त-नसलेले शीर्षक घाला.

en: Duplicate title
mr: नक्कलप्रत शीर्षक

en: Please enter a different title for the status.
mr: कृपया, सद्यःस्थितीसाठी दुसरे शीर्षक घाला.

en: Substatus
mr: इतर सद्यस्थिती

en: Status:
mr: स्थिती:

en: Message:
mr: संदेश:

en: Edit Status
mr: सद्यःस्थितींचे संपादन करा

en: Certificates
mr: प्रमाणपत्रे

en: Sounds
mr: आवाज

en: Statuses
mr: स्थिर उपयुक्तता

en: Error loading the plugin.
mr: प्लगइन लोड करतेवेळी त्रुटी.

en: Couldn't find X display
mr: X दृश्य शोधणे अशक्य

en: Couldn't find window
mr: पटल शोधणे अशक्य

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
mr: X11 समर्थनसह बिल्ट न केल्यामुळे या प्लगइनला लोड करणे अशक्य.

en: GntClipboard
mr: Gntक्लिपबोर्ड

en: Clipboard plugin
mr: क्लिपबोर्ड प्लगइन

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
mr: जेव्हा gnt क्लिपबोर्डचे विषय बदलतात, तेव्हा शक्य असेल तर विषयांना उपलब्ध केले जातात.

en: %s just signed on
mr: %sनुकतेच उघडले

en: %s just signed off
mr: %s नुकतेच बंद केले

en: %s sent you a message
mr: %s ने आपणास संदेश पाठवला

en: %s said your nick in %s
mr: आपले उर्फ  %s मध्ये आहे असे  %s   ने म्हटले

en: %s sent a message in %s
mr: %s ने %sमध्ये संदेश पाठवला

en: Buddy signs on/off
mr: बड्डीना उघडले/बंद केले

en: You receive an IM
mr: आपणास IM मिळाले

en: Someone speaks in a chat
mr: कुणीतरी संभाषणात बोलते

en: Someone says your name in a chat
mr: कुणीतरी म्हणते कि आपले नाव संभाषणात आहे

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Notify with a toaster when
mr: टोस्टरसह कळवा जेव्हा

en: Beep too!
mr: बीप सुद्धा!

en: Set URGENT for the terminal window.
mr: टर्मिनल विन्डोसाठी URGENT असे ठरवा.

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Toaster plugin
mr: टोस्टरचे प्लगईन

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
mr: <b>  %s वर %s बरोबर संवाद:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
mr: इतिहास प्लगईनला लॉगिंगची आवश्यकता आहे

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
mr:  साधणे -> प्राधान्ये -> लॉगिंग कडून लॉगिंग सक्षम करू शकता.
    तात्काळ संदेशा आणि/किंवा संभाषणासाठी लॉग्जला  सक्षम केल्याने  समान प्रकारच्या संवादासाठी  इतिहासास कार्यान्वित करेल.

en: GntHistory
mr: Gntइतिहास

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
mr: नवीन संवादाध्ये  नुकत्याच लॉग केलेल्या संवादांना दाखवा.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
mr:  नवीन संवाद उघडल्यावर  हा प्लगईन हे सध्याच्या  संवादामध्ये  शेवटचा संवाद अंतर्भूत करते.

en: 
    Fetching TinyURL...
mr: 
    TinyURL प्राप्त करत आहे...

en: TinyURL for above: %s
mr: वरील करीता TinyURL: %s

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
mr: फक्त या किंवा यापेक्षा जास्त लांबीच्या URLs करीता TinyURL निर्माण करा

en: TinyURL (or other) address prefix
mr: TinyURL (किंवा इतर) पत्त्याचे प्रिफिक्स

en: TinyURL plugin
mr: TinyURL प्लगइन

en: Online
mr: ऑनलाइन

en: Offline
mr: ऑफलाईन

en: Online Buddies
mr: ऑनलाइल बड्डीज

en: Offline Buddies
mr: ऑफलाइल बड्डीज

en: Online/Offline
mr: ऑनलाइन/ऑफलाइन

en: Meebo
mr: मीबो

en: No Grouping
mr: गट पद्धत नाही

en: Nested Subgroup
mr: नेस्टेड उप गट

en: Nested Grouping (experimental)
mr: नेस्टेड उप गट (प्रयोगीक)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
mr: वैकल्पिक गट पर्याय बड्डीसूची पुरवतो.

en: Lastlog
mr: शेवटचा लॉग

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
mr: शेवटचा  लॉग: मागील प्रलंबित मध्ये उपवर्णाक्षरांसाठी शोधते.

en: Lastlog plugin.
mr: शेवटचा लॉग प्लगईन.

en: accounts
mr: खाते

en: Password is required to sign on.
mr: परवलीच्या शब्दास बंद करण्याची आवश्यकता आहे.

en: Enter password for %s (%s)
mr:  %s (%s) साठी पासवर्ड घाला

en: Enter Password
mr: परवलीचा शब्द दाखल करा

en: Save password
mr: पासवर्ड साठवा

en: Missing protocol plugin for %s
mr: %s साठी गहाळ झालेले प्रोटोकॉल प्लगईन

en: Connection Error
mr: जुळणी दोष

en: New passwords do not match.
mr: नवीन पासवर्ड जुळत नाही.

en: Fill out all fields completely.
mr: सर्व  क्षेत्रे संपूर्ण भरा.

en: Original password
mr: मूळचा  पासवर्ड

en: New password
mr: नविन गुप्तशब्द

en: New password (again)
mr: नवीन पासवर्ड (पुन्हा)

en: Change password for %s
mr: %s साठी पासवर्ड बदला

en: Please enter your current password and your new password.
mr: कृपया आपला सध्याचा  पासवर्ड आणि नवीन पासवर्ड घाला .

en: Change user information for %s
mr:  %s साठी वापरकर्त्याची माहिती बदला

en: Set User Info
mr: वापरकर्त्याच्या  माहितीची मांडणी करा

en: This protocol does not support setting a public alias.
mr: हा प्रोटोकॉल पब्लिक अलायस सेट करण्यास समर्थन पुरवत नाही.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
mr: हे प्रोटोकॉल पब्लिक अलायस प्राप्त करण्यास समर्थन पुरवत नाही.

en: Unknown
mr: अपरिचीत

en: Buddies
mr: मित्र

en: buddy list
mr: बड्डींची यादी

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
mr: प्रमाणपत्र स्वयं-स्वाक्षरीत आहे व आपोआप तपासले जाऊ शकत नाही.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
mr: प्रमाणपत्र विश्वासर्ह नाही कारण खात्री पटवण्याजोगी कुठलेही प्रमाणपत्र सध्या विश्वासर्ह नाही.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
mr: प्रमाणपत्र अजूनपर्यंत वैध नाही. आपल्या संगणकाची दिनांक आणि वेळ बरोबर असल्याचे तपासा.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
mr: प्रमाणपत्राची मुदत संपलेली आहे आणि  वैध म्हणून विचारात घ्यायला नको.  आपल्या संगणकाची दिनांक आणि वेळ अचूक आहे ते तपासा.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
mr: प्रस्तुत केलेले प्रमाणपत्र या क्षेत्राकरीता वाटप केले जात नाही.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
mr: तुमच्याकडे रूट प्रमाणपत्रांचा डाटाबेस नाही, त्यामुळे हे प्रमाणपत्रची वैधता तपासली जाऊ शकत नाही.

en: The certificate chain presented is invalid.
mr: प्रस्तुत केलेली प्रमाणपत्र चैन अवैध आहे.

en: The certificate has been revoked.
mr: प्रमाणपत्र पुनःसक्रिय केले.

en: An unknown certificate error occurred.
mr: अपरिचीत प्रमाणपत्र त्रुटी आढळली.

en: (DOES NOT MATCH)
mr: (जुळत नाही)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
mr: %s ने खालील प्रमाणपत्र just-this-once वापरकरीता प्रस्तुत केले आहे:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
mr: सामान्य नाव: %s %s
    फिंगरप्रींट (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
mr: एकदा-वापर प्रमाणपत्राची तपासणी

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
mr: सर्टिफिकेट अथॉरिटीज्

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
mr: SSL पिअर्स् कॅशे

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
mr: %s करीता प्रमाणपत्र स्वीकारा?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
mr: SSL प्रमाणपत्र तपासणी

en: _View Certificate...
mr: प्रमाणपत्र दृश्य (_V)...

en: The certificate for %s could not be validated.
mr: %s करीता प्रमाणपत्र तपासणी अशक्य.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
mr: SSL प्रमाणपत्र त्रुटी

en: Unable to validate certificate
mr: प्रमाणपत्र वैध करण्यास अशक्य

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
mr: त्याऐवजी प्रमाणपत्र "%s" पासूनचे आहे असे ठरले. याचा अर्थ तुम्ही योग्य सेवाशी जुळवणी केली नाही.

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
mr: प्रमाणपत्र माहिती

en: Registration Error
mr: नोंदणी त्रुटी

en: Unregistration Error
mr: नोंदणी अशक्य करतेवेळी त्रुटी

en: +++ %s signed on
mr: +++ %s उघडले

en: +++ %s signed off
mr: +++ %s बंद केले

en: Unknown error
mr: अपरिचीत त्रुटी

en: Unable to send message: The message is too large.
mr: संदेश पाठवण्यास असमर्थ: संदेश खूपच मोठा आहे.

en: Unable to send message to %s.
mr:  %sला संदेश पाठवण्यास असमर्थ.

en: The message is too large.
mr: संदेश खूपच मोठा आहे.

en: Unable to send message.
mr: संदेश पाठवण्यास असमर्थ.

en: Send Message
mr: संदेश पाठवा

en: _Send Message
mr: संदेश पाठवा (_S)

en: %s entered the room.
mr: %s खोली मध्ये आले.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
mr: %s [<I>%s</I>] खोली मध्ये आले.

en: You are now known as %s
mr: आपणास आता %s म्हणून ओळखतात

en: %s is now known as %s
mr: %s ला आता  %s   सारखे ओळखतात

en: %s left the room.
mr: %s ने खोली सोडली.

en: %s left the room (%s).
mr: %s ने खोली सोडली (%s).

en: Invite to chat
mr: संभाषण करीता निमंत्रण द्या

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
mr: कृपया ज्यांना आपणास आमंत्रण द्यायचे  पर्यायी आमंत्रण संदेशाबरोबर अशा वापरकर्त्याचे नाव घाला.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
mr: सूचित आदेशने "aim" URL हाताळावे की नाही

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
mr: "command" मध्ये वर्णित आज्ञावली "aim" URL ला सूचित करीत असल्यास खरे आहे.

en: The handler for "aim" URLs
mr: "aim" URL करीता हॅन्डलर

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
mr: "aim" URL हातालण्यासाठी असणारी आज्ञावली, जर कार्यरत असेल तर.

en: Run the command in a terminal
mr: आदेश टर्मिनल मध्ये चालवा

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
mr: या प्रकारचे URL हाताळण्या करीता टर्मिनल वर आदेश आढळत असल्यास खरे आहे.

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
mr: निर्देशित केलेल्या आदेशाने  "gg" URLsला हाताळायला हवे किंवा नाही

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
mr: जर  "आदेश" कि मध्ये निर्देशित केलेल्या आदेशाने   URLs ची "gg" हाताळायले पाहिजे असेल तर खरे आहे.

en: The handler for "gg" URLs
mr:   "gg" URLs साठी हाताळक

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
mr: जर सक्षम असेल, तर  "gg" URLs ना हाताळण्यासाठी वापरलेले आदेश.

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
mr: निर्देशित केलेल्या आदेशाने "icq" URLsला हाताळायला हवे किंवा नाही

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
mr: जर  "आदेश" कि मध्ये निर्देशित केलेल्या आदेशाने   URLs ची "icq"  हाताळायले पाहिजे असेल तर खरे आहे.

en: The handler for "icq" URLs
mr:  "icq" URLs साठी हाताळक

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
mr: जर सक्षम असेल, तर "icq" URLs ना हाताळण्यासाठी वापरलेले आदेश.

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
mr: निर्देशित केलेल्या आदेशाने "irc" URLsला हाताळायला हवे किंवा नाही

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
mr:  जर  "आदेश" कि मध्ये निर्देशित केलेल्या आदेशाने   URLs ची "irc"  हाताळायले पाहिजे असेल तर खरे आहे.

en: The handler for "irc" URLs
mr: "irc" URLs साठी हाताळक

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
mr: जर सक्षम असेल, तर "irc" URLs ना हाताळण्यासाठी वापरलेले आदेश.

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
mr: निर्देशित केलेल्या आदेशाने  "sip" URLsला हाताळायले हवे किंवा नाही

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
mr: जर  "आदेश" कि मध्ये निर्देशित केलेल्या आदेशाने   URLs ची"sip"   हाताळायले पाहिजे असेल तर खरे आहे.

en: The handler for "sip" URLs
mr: "sip" URLs साठी हाताळक

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
mr: जर सक्षम असेल, तर  "sip" URLs ना हाताळण्यासाठी वापरलेले आदेश.

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
mr: निर्देशित केलेल्या आदेशाने  "xmpp" URLsला हाताळायले हवे किंवा नाही

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
mr: जर  "आदेश" कि मध्ये निर्देशित केलेल्या आदेशाने   URLs ची  "xmpp" हाताळायले पाहिजे असेल तर खरे आहे.

en: The handler for "xmpp" URLs
mr: "xmpp" URLs साठी हाताळक

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
mr: जर सक्षम असेल, तर  "xmpp" URLs ना हाताळण्यासाठी वापरलेले आदेश.

en: Failed to get connection: %s
mr:  जोडणी मिळवण्यात अपयशी झाले: %s

en: Failed to get name: %s
mr: नाव मिळवण्यात अपयशी झाले: %s

en: Failed to get serv name: %s
mr: सर्व्हरचे नाव मिळवण्यात अपयशी झाले: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
mr: Purple चे D-BUS सर्व्हर खालील कारणास्तव सुरू नाही

en: No name
mr: नाव नाही

en: Unable to create new resolver process
mr: नवीन संकल्पकार प्रक्रिया निर्माण करण्यास असमर्थ

en: Unable to send request to resolver process
mr: संकल्पकार प्रक्रियेकडे विनंती पाठवण्यास असमर्थ

en: Error resolving %s:
    %s
mr: दोष सोडवण्यात आला%s:
    %s

en: Error resolving %s: %d
mr: दोष सोडवण्यात आला %s:%d

en: Error reading from resolver process:
    %s
mr: सोडवण्याच्या प्रक्रियेतून वाचण्यात दोष:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
mr: रिसॉलव्हर क्रिया विनंतीकरीता उत्तर न देता बंद झाली

en: Error converting %s to punycode: %d
mr: %s ला पुनीकोड मध्ये रूपांतरीत करतेवेळी त्रुटी: %d

en: Thread creation failure: %s
mr: संबद्ध संदेशमालिका निर्मिती  अयशस्वी झाली: %s

en: Unknown reason
mr: अपरिचीत कारण

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
mr: टॉर प्रॉक्झी अवस्थेत DNS लूकअपला अर्धवट सोडत आहे.

en: Error reading %s: 
    %s.
mr:   %sवाचण्यात दोष: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
mr:   %s लिहण्यात दोष: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
mr:   %s हाताळण्यात दोष: 
    %s.

en: Directory is not writable.
mr:  डिरेक्टरी  लिहण्याजोगी नाही.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
mr: 0 बाईट चे फाइल पाठवू शकत नाही.

en: Cannot send a directory.
mr:  डिरेक्टरी  पाठवू शकत नाही.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
mr: %s ही नियमित फाइल नाही.भितीने अधिक लिहीण्यासं नकार  देत आहे.

en: File is not readable.
mr: फाइल वाचनजोगी नाही.

en: %s wants to send you %s (%s)
mr: %s ला  आपणास %s (%s) पाठवायची आहे

en: %s wants to send you a file
mr: %s ला आपणास फाइल पाठवायची आहे

en: Accept file transfer request from %s?
mr: %s पासून फाइल स्थानांतराची विनंती स्वीकारायची आहे का?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
mr: फाइल उतरवून घेण्यासाठी उपलब्ध आहे :
    दूरस्थ आयोजकाकडून: %s
    दूरस्थ पोर्ट/स्थानाकडून: %d

en: %s is offering to send file %s
mr: %s हे फाइल पाठवण्याची तयारी दाखवते %s

en: %s is not a valid filename.
mr: %s हे वैध धरिका नाव नाही.

en: Offering to send %s to %s
mr: %s ला पाठवण्याची %s कडे मागणी करत आहे

en: Starting transfer of %s from %s
mr: %s चे %s पासून स्थानांतर करण्यास सुरू करत आहे

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
mr: फाइल <A HREF="file://%s">%s</A> चे स्थानांतरन पूर्ण झाले

en: Transfer of file %s complete
mr: %sफाइल स्थानांतर करणे पुर्ण झाले

en: File transfer complete
mr: फाइलचे स्थानांतरण पूर्ण झाले

en: You cancelled the transfer of %s
mr: तुम्ही %s चे स्थानांतरन रद्द केले

en: File transfer cancelled
mr: फाइल स्थानांतर करण्यास रद्द केले

en: %s cancelled the transfer of %s
mr: %s ने %s चे स्थानांतरन रद्द केले

en: %s cancelled the file transfer
mr: %s ने फाइल स्थानांतरन रद्द केले

en: File transfer to %s failed.
mr: %s कडे फाइल स्थानांतर करण्यास अपयशी झाले.

en: File transfer from %s failed.
mr: %s कडून फाइल स्थानांतर करण्यास अपयशी झाले.

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
mr: <b><font color="red">लॉगरकडे वाचण्याचे कार्य नाही</font></b>

en: Plain text
mr: साधा मजकूर

en: Old flat format
mr: जुने साधे स्वरूप

en: Logging of this conversation failed.
mr: या संवादाचे लॉगिंग अपयशी झाले.

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
mr: <font color="red"><b>लॉग मार्ग शोधण्यात असमर्थ!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
mr: <font color="red"><b>फाइल वाचता आली नाही: %s</b></font>

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
mr: कोडेक्स् आढळले नाही. GStreamer प्लगइन्स् संकुलमध्ये आढळलेले काहिक GStreamer कोडेक्स् प्रतिष्ठापीत करा.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
mr: कोडेक्स् आढळले नाही. तुम्हची fs-codecs.conf मधील कोडेक पसंती खूप जास्त गंभीर आहे.

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
mr: विना-प्राप्यजोगी Farsight2 त्रुटी आढळली.

en: A non-recoverable Farstream error has occurred.
mr: परत न मिळवता येण्याजोगा Farstream दोष आढळला.

en: Error with your microphone
mr: माइक्रोफोनमध्ये त्रुटी आढळली

en: Error with your webcam
mr: वेबकॅममध्ये त्रुटी आढळली

en: Conference error
mr: सभा त्रुटी

en: Error creating session: %s
mr: सत्र निर्माण करतेवेळी त्रुटी: %s

en: Disabled
mr: अकार्यान्वीत

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
mr: आपण %s वापरत आहात, परंतु या प्लगईनला %s ची आवश्यकता आहे.

en: This plugin has not defined an ID.
mr: ह्या प्लगईनने ID ला ठरवलेले नाही.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
mr: प्लगईनची जादू  %d शी जुळत नाही (  %dची आवश्यकता आहे)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
mr: ABI आवृत्ती %dशी जुळत नाही.%d.x (आवश्यक %d.%d.x आहे)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
mr: Plugin सर्व आवश्यक फंकशन्स् (list_icon, प्रवेश व बंद करा) लागू करत नाही

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
mr: आवश्यक प्लगईन%s मिळाला नाही.कृपया ह्या प्लगईनची स्थापना करा आणि प्रयत्न करा.

en: Unable to load the plugin
mr: प्लगईनला लोड करण्यात असमर्थ

en: The required plugin %s was unable to load.
mr: आवश्यक प्लागईन%s लोड करण्यास असमर्थ होते.

en: Unable to load your plugin.
mr: आपले प्लगईन लोड करण्यास असमर्थ.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
mr: %s ला %s आवश्यक आहे, परंतु लोड होण्यास अपयशी ठरले.

en: Autoaccept
mr: स्वयंपणे स्वीकारणे

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
mr: निवडलेल्या वापरकर्त्याकडून धारिकेच्या स्थानांतराची  विनंती स्वयं-स्विकारा.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
mr: "%s" कडून स्वयंपणे स्विकारलेल्या "%s" फाइलचे स्थानांतर पूर्ण झाले.

en: Autoaccept complete
mr: स्वयं स्वीकृती पूर्ण

en: When a file-transfer request arrives from %s
mr: जेव्हा %s कडून धारिकेच्या स्थानांतराची विनंती पोहोचते

en: Set Autoaccept Setting
mr: स्वयं स्वीकारण्याच्या नियंत्रणाची मांडणी करा

en: _Save
mr: साठवा (_S)

en: _Cancel
mr: रद्द करा (_C)

en: Ask
mr: विचारा

en: Auto Accept
mr: स्वयं स्वीकृती

en: Auto Reject
mr: स्वयंपणे नाकारा

en: Autoaccept File Transfers...
mr: फाइल स्थानांतरास स्वयं स्वीकारा...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
mr: फाइलंना जतन करण्याचा मार्ग
    (कृपया संपूर्ण मार्ग उपलब्ध करा(पुरवा))

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
mr:  जेव्हा फाईल स्थानांतराची विनंती  वापरकर्त्याकडून\n
     आली जी आपल्या बड्डी सूचीवर *नाही*

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
mr: जेव्हा स्वयं स्विकारलेल्या  फाइलचे स्थानांतर पूर्ण होते तेव्हा पोपअपसह कळवा
    (फक्त जेव्हा प्रेषकाबरोबर संवाद नसतो )

en: Create a new directory for each user
mr: प्रत्येक वापरकर्त्यासाठी नवीन डिरेक्ट्री निर्माण करा

en: Escape the filenames
mr: फाईलनाव मुक्त करा

en: Notes
mr: टिपण्णी

en: Enter your notes below...
mr: आपल्या टिपांना खाली घाला...

en: Edit Notes...
mr: टिपांचे संपादन करा...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
mr: बड्डी टिपां

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
mr: विशिष्ट बड्डीजवर टिपांना संचित करा.

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
mr: आपल्या बड्डीच्या यादीवर बड्डीजाठी टिपांना समाविष्ट करण्यासाठी पर्यायांना समाविष्ट करते.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
mr: सायफर चाचणी

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
mr: libpurple बरोबर ठेवलेल्या सायफरची चाचणी करते.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
mr: डिबसचे उदाहरण

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
mr: डिबस प्लगईनचे उदाहरण

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
mr: फाइल नियंत्रण

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
mr: धारिकेत आदेशांना घालून नियंत्रणाना परवानगी देते.

en: Minutes
mr: मिनिटे

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
mr: निष्क्रिय निर्माता

en: Set Account Idle Time
mr: निष्क्रिय वेळी खात्याची मांडणी करा

en: _Set
mr: मांडणी (_S)

en: None of your accounts are idle.
mr: आपले कोणतेही खाते निष्क्रिय नाही.

en: Unset Account Idle Time
mr: न ठरवलेल्या खात्याचा निष्क्रिय वेळ

en: _Unset
mr: मांडणी करू नका (_U)

en: Set Idle Time for All Accounts
mr: सर्व खात्यांसाठी निष्क्रिय होण्याचा वेळ ठरवा

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
mr: सर्व निष्क्रिय असलेल्या खात्यांसाठी निष्क्रिय वेळ ठरवू नका

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
mr: आपणास जितका वेळ निष्क्रिय करण्यात आले आहे तितका वेळ हाताने अंतर्गत रचना करू देते

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
mr: IPC ग्राहक चाचणी

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
mr: ग्राहक म्हणून प्लगइन IPC आधाराची चाचणी घ्या.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
mr: ग्राहक म्हणुन  प्लगइन IPC आधाराची चाचणी करा. हा सर्व्हर प्लागईनला स्थानबद्ध करतो आणि नोंदणीकृत आदेशांना बोलावतो.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
mr: IPC चाचणी सर्व्हर

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
mr: सर्व्हर म्हणुन प्लगइन IPC आधाराची चाचणी घ्या.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
mr: सर्व्हर म्हणुन प्लगइन IPC आधाराची चाचणी करा. हे IPC आदेशाची नोंदणी करतात.

en: Hide Joins/Parts
mr: जॉइन्स्/पार्टस् लपवा

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
mr: या वापरकर्त्यांपेक्षा जास्त व्यक्तिंसाठी रूम्स्

en: If user has not spoken in this many minutes
mr: वापरकर्त्याने ठराविक मिनीटात संभाषण सुरू न केल्यावर

en: Apply hiding rules to buddies
mr: बड्डीजचे नियम लपवणे लागू करा

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
mr: सामिल व्हा/अंशतः अदृश्य करते

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
mr: बाहेरचे सामिल होणारया/संदेशाचा भाग अदृश्य करते.

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
mr: हा प्लगईन मोठ्या खोलीत सामील झालेल्या संदेश/संदेशाचा भागास अदृश्य करते, जे वापरकर्ते संवादात सक्रियपणे भाग घेतात त्यांचा अपवाद सोडून.

en: User is offline.
mr: वापरकर्ता बंद आहे.

en: Auto-response sent:
mr: स्वयं-प्रतिसाद पाठवला:

en: %s has signed off.
mr: %s ला बंद केले.

en: One or more messages may have been undeliverable.
mr: एक किंवा अधिक संदेशाना  न पोहचण्यासारखे करण्यात आले असावे.

en: You were disconnected from the server.
mr:  सर्व्हरशी आपली जोडणी काढली आहे.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
mr: आपण आता जोडलेले नाहीत.  आपण प्रवेश करेपर्यंत संदेश प्राप्त होणार नाहीत.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
mr: संदेश पाठवता आले नाहीत कारण कमाल लांबीची मर्यादा वाढली होती.

en: Message could not be sent.
mr: संदेश पाठवता येणार नाही.

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Fire
mr: आग

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Messenger Plus!
mr: संदेशदूत आणखी (प्लस)!

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: MSN Messenger
mr: MSN चा संदेशवाहक

note: The names of IM clients are marked for translation at the request of translators who wanted to transliterate them.  Many translators choose to leave them alone.  Choose what's best for your language.
en: Trillian
mr: एक हजार लाख

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
mr: साधारण लॉग वाचनाची अंतर्गत रचना

en: Fast size calculations
mr: आकडेमोडीची जलद प्रक्रिया

en: Use name heuristics
mr: चुक किंवा बरोबर शोधण्याची पद्धत वापरा

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
mr: लॉग  डिरेक्टरी

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
mr: लॉग वाचक

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
mr: लॉग प्रेक्षकात इतर IM ग्राहकांचे लॉग समाविष्ट करते.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
mr: लॉग्स् पहातेवेळी, या प्लगइनमध्ये इतर IM क्लाएंट्स् पासून लॉग्स् समाविष्टीत होईल. सध्या, यात Adium, MSN मेसेंजर, aMSN, व Trillian समाविष्टीत आहे.
    
    सावधानता: हे प्लगइन अजूनही अल्फा कोड आहे व वारंवार क्रॅश होऊ शकते.  यांस काळजीपूर्वक वापरा!

en: Mono Plugin Loader
mr: मोनो प्लगईन लोडकर्ता

en: Loads .NET plugins with Mono.
mr: मोनोसह NET  प्लगईनला लोड करते.

en: Add new line in IMs
mr: IMs मध्ये नवीन ओळ समावेश करा

en: Add new line in Chats
mr: संभाषणात नवीन ओळ समावेश करा

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
mr: नवीन ओळ/रेषा

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
mr: दाखवलेल्या संदेशाकडे नवीनओळीस प्रिपेंड करते.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
mr: संदेशांमध्ये नवीन ओळ जोडतो ज्यामुळे उर्वरीत संदेशचा भाग संवाद पटलातील वापरकर्तानावाच्या खाली आढळते.

en: Offline Message Emulation
mr: बंद असतानाच्या संदेशाची प्रत

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
mr: पाऊन्सप्रमाणे बंद असतानाच्या वापरकर्त्याकडे पाठवलेल्या संदेशाना साठवा.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
mr: उर्वरीत संदेश व्यत्यय म्हणून साठवले जाईल. `बड्डी व्यत्यय' संवाद पासून तुम्ही व्यत्यय संपादीत/नष्ट करू शकता.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
mr: "%s" आता बंद आहे. आपणास उर्वरीत संदेशाना पाऊन्समध्ये साठवायचे आहे का आणि "%s"  मध्ये आपण प्रवेश करता तेव्हा त्यांना स्वयंपणे पाठवा?

en: Offline Message
mr: बंद असतानाचे संदेश

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
mr: आपण `बड्डी पाऊन्सेस' संवादा पासून पाऊन्सला संपादन/काढून टाकू शकता

en: Yes
mr: होय

en: No
mr: नाही

en: Save offline messages in pounce
mr: पाऊन्समध्ये बंद असतानाच्या संदेशाना साठवा

en: Do not ask. Always save in pounce.
mr: विचारू नका.  नेहमीच पाऊन्समध्ये साठवा.

en: One Time Password
mr: एकदाच पासवर्डचा वापर करू शकता

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
mr: एकदाच पासवर्ड समर्थन प्राप्त होते

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
mr: पासवर्डस् फक्त एकदाच वापरले जाते एसे लागू करा.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
mr: न साठवलेला पासवर्ड फक्त यशस्वी जोडणीमध्येच वापरले जाते, असे प्रत्येक खात्यासाठी जबरनपणे लागू करा.
    लक्षात ठेवा: खाते पासवर्ड या कार्यसाठी साठवले नसावेत.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
mr: पर्ल प्लगइन लोडकर्ता

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
mr: पर्ल प्लगइन लोड करण्यासाठी आधार देते.

en: Psychic Mode
mr: मानसिक अवस्था

en: Psychic mode for incoming conversation
mr: येणाऱ्या संवादासाठी मानसिक अवस्था

en: You feel a disturbance in the force...
mr: आपणास आग्रह करताना व्यत्यय वाटतो...

en: Only enable for users on the buddy list
mr: बड्डी यादीवरील वापरकर्त्यांसाठी फक्त सक्षम

en: Disable when away
mr: जेव्हा लांब असते तेव्हा असक्षम करा

en: Display notification message in conversations
mr: संवादातील सूचनापत्र संदेशाना प्रदर्शित करा

en: Raise psychic conversations
mr: मानसिक संवाद वाढवा

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
mr: सिग्नलची चाचणी

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
mr: सर्व सिग्नल पूर्णपणे कार्यरत आहे याची चाचणी करा.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
mr: साधे प्लगईन

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
mr: सर्व वस्तू कार्यरत आहे याची चाचणी करा.

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
mr: X.509 प्रमाणपत्र

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
mr: GNUTLS कडून SSL ला आधार देते.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
mr: मोझीला NSS कडून SSL आधार देते.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
mr: SSL आधार वाचनालया भोवती वेष्टन देते.

en: %s is no longer away.
mr: %s जास्त  बाहेर नाहीत.

en: %s has gone away.
mr: %s दुर गेले आहेत.

en: %s has become idle.
mr: %s निष्क्रिय झाले.

en: %s is no longer idle.
mr: %s जास्त वेळ निष्क्रिय नाहीत.

en: %s has signed on.
mr: %s उघडलेले आहे.

en: Notify When
mr: कळवा जेंव्हा

en: Buddy Goes _Away
mr: बड्डी दूर जाते (_A)

en: Buddy Goes _Idle
mr: बड्डी निष्क्रिय होते (_I)

en: Buddy _Signs On/Off
mr: बड्डी उघडणे चालू/बंद आहे (_S)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
mr: बड्डी निवेदनाची सूचना

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
mr: जेंव्हा बड्डी दूर जाते किंवा दुरून परत येते किंवा निष्क्रिय असते तेंव्हा संवाद  विंडोमध्ये सूचना देते.

en: Tcl Plugin Loader
mr: Tcl प्लगईन लोडर

en: Provides support for loading Tcl plugins
mr:  Tcl  प्लगइन लोड करण्यासाठी आधार देते.

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
mr: सक्रिय TCL स्थापना शोधण्यास असमर्थ. जर आपण TCL प्लगईनसला वापरायचे ठरवले, तर http://www.activestate.com कडून सक्रिय TCLची स्थापना करा

en: Unable to listen for incoming IM connections
mr: येणारे IM जोडणी ऐकण्यास अपयशी

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
mr: स्थानिक mDNS सर्व्हरबरोबर जोडणी कायमची स्थापण्यास असमर्थ. ते चालू आहे का?

en: First name
mr: पहिले नाव

en: Last name
mr: शेवटचे नाव (आडनाव)

en: Email
mr: ईमेल

en: AIM Account
mr: AIM खाते

en: XMPP Account
mr: XMPP खाते

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
mr: बोन्जोर प्रोटोकॉल प्लगईन

en: Purple Person
mr: जांभळी व्यक्ति

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
mr: लोकल पोर्ट

en: Bonjour
mr: बोंजौर

en: %s has closed the conversation.
mr: %s ने संवाद बंद केला आहे.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
mr: संदेश पाठवण्यास असमर्थ, संवाद सुरू करता आला नाही.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
mr: लोकल mDNSResponder सह संपर्क साधतेवेळी त्रुटी.

en: Invalid proxy settings
mr: अवैध प्रॉक्सी नियंत्रणे

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
mr: आपल्या दिलेल्या प्रॉक्सी प्रकाराकरता निर्देशित केलेले आयोजक नाव किंवा पोर्ट क्रमांक अवैध आहे.

en: Save Buddylist...
mr: बड्डीयादी साठवा...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
mr: आपली बड्डी यादी रिकामी आहे, धारिकेत काहीही लिहलेले नव्हते.

en: Buddylist saved successfully!
mr: बड्डीयादी यशस्वीपणे जतन केली!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
mr: %s पासून %s करीता बड्डी सूची रेखांकीत करण्यास अशक्य

en: Couldn't load buddylist
mr: बड्डीयादी लोड करता आली नाही

en: Load Buddylist...
mr: बड्डीयादी लोड करा...

en: Buddylist loaded successfully!
mr: बड्डीयादी यशस्वीपणे लोड केली !

en: Save buddylist...
mr: बड्डीयादी साठवा...

en: Load buddylist from file...
mr: धारिकेतून बड्डीयादीला लोड करा...

en: City
mr: शहर

en: Year of birth
mr: जन्म वर्ष

en: Gender
mr: लिंग

en: Male or female
mr: पुरूष किंवा स्त्री

en: Male
mr: माले

en: Female
mr: स्त्री

en: Only online
mr: फक्त चालू असताना

en: Find buddies
mr: बड्डीजना शोधा

en: Please, enter your search criteria below
mr: कृपया, आपला शोध निकष घाला

en: Show status to:
mr: : ला स्थिती दाखवा

en: All people
mr: सर्व लोक

en: Only buddies
mr: फक्त मित्र

en: Change status broadcasting
mr: प्रसारण स्थिती बदला

en: Please, select who can see your status
mr: कृपया, आपली स्थिती पाहू शकणाऱयास निवडा

en: Select a chat for buddy: %s
mr: बड्डीजाठी संभाषण निवडा: %s

en: Add to chat...
mr: संभाषणात समाविष्ट करा...

note: Global
en: Available
mr: उपलब्ध

en: Chatty
mr: गप्पिष्ट

en: Do Not Disturb
mr: मला विचारू नका

note: Away stuff
en: Away
mr: दूर

en: First Name
mr: प्रथमनाव

en: Birth Year
mr: जन्म वर्ष

en: Unable to display the search results.
mr: शोध अहवालांना दाखवण्यास असमर्थ.

en: Gadu-Gadu Public Directory
mr: गडू-गडू सार्वजनिक धारक(डिरेक्टरी)

en: Search results
mr: परिणाम शोधा

en: No matching users found
mr: जुळणारे वापरकर्ते सापडले नाही

en: There are no users matching your search criteria.
mr: आपल्या शोध निकषाशी जुळणारे वापरकर्ते नाहीत.

en: Unable to read from socket
mr: सॉकेटकडील वाचण्यास असमर्थ

en: Connected
mr: जोडलेले

en: Connection failed
mr: जोडणी अपयशी

en: Add to chat
mr: संभाषणात समाविष्ट करा

en: Chat _name:
mr: संभाषण नाव (_n):

note: connect to the server
en: Connecting
mr: जुळवणी करीत आहे

en: Chat error
mr: संभाषणात दोष

en: This chat name is already in use
mr: हे संभाषण नाव आधीच वापरात आहे

en: Not connected to the server
mr: सर्व्हरशी जोडले गेले नाही

en: Find buddies...
mr: बड्डीजना शोधा...

en: Save buddylist to file...
mr: धारिकेत बड्डीयादीस साठवा...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
mr: गडू-गडू प्रोटोकॉल प्लगईन

note: summary
en: Polish popular IM
mr: पोलिश प्रसिध्द IM

en: Gadu-Gadu User
mr: गडू-गडू वापरकर्ता

en: GG server
mr: GG सर्व्हर

en: Don't use encryption
mr: एनक्रिपशनचा उपयोग करू नका

en: Use encryption if available
mr: उपलब्ध असेल तर एनक्रिपशनचा उपयोग करा

note: TODO
en: Require encryption
mr: एनक्रिपशनची आवश्यकता आहे

en: Connection security
mr: जोडणी सुरक्षा

en: Unknown command: %s
mr: अज्ञात आदेश: %s

en: current topic is: %s
mr: सध्याचा विषय: %s आहे

en: No topic is set
mr: विषयाची मांडणी केली नाही

en: File Transfer Failed
mr: फाइलचे स्थानांतर अपयशी झाले

en: Unable to open a listening port.
mr: लिस्टनींग पोर्ट उघडण्यास अशक्य.

en: Error displaying MOTD
mr: MOTD प्रर्दशित करण्यात दोष

en: No MOTD available
mr: MOTD उपल्बध नाही

en: There is no MOTD associated with this connection.
mr: हे जोडणीशी निगडीत  MOTD नाहीत.

en: MOTD for %s
mr: %s साठी MOTD

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
mr: सर्व्हरशी जोडणी अशक्य: %s

en: View MOTD
mr: MOTD दृश्य

en: _Channel:
mr: वाहिनी (_C):

en: _Password:
mr: परवलीचा शब्द (_P):

en: IRC nick and server may not contain whitespace
mr: IRC टोपणनाव व सर्व्हर यांत वाइटस्पेस समावेश नसेल

en: SSL support unavailable
mr: SSL आधार अनुपलब्ध

en: Unable to connect
mr: जुळवणी शक्य नाही

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
mr: जोडणी अशक्य: %s

en: Server closed the connection
mr: सर्व्हरने जोडणी खंडीत केली

en: Users
mr: वापरकर्ते

en: Topic
mr: विषय

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
mr: IRCप्रोटोकॉल  प्लगईन

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
mr:  IRC प्रोटोकॉल  प्लगइन कमी सक्स करते

note: set up account ID as user:server
en: Server
mr: सर्व्हर

note: port to connect to
en: Port
mr: पोर्ट

en: Encodings
mr: एनकोडिंग्स

en: Auto-detect incoming UTF-8
mr: येणारे UTF-8 स्वयं-ओळखा

en: Ident name
mr: आयडेंट नाव

en: Real name
mr: खरे नाव

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
mr:   SSL वापरा

en: Authenticate with SASL
mr: SASL प्रमाणित करा

en: Allow plaintext SASL auth over unencrypted connection
mr: एनक्रिपटेड कनेक्शनकडे साधामजकूर SASL प्रमाणीकरण करू द्या

en: Bad mode
mr: चुकिची अवस्था

en: Ban on %s by %s, set %s ago
mr: %s ला %s ने खंडीत केले, %s पूर्वी सेट केले

en: Ban on %s
mr: %s ला मनाई केले

en: End of ban list
mr: मनाई सूचीची समाप्ती

en: You are banned from %s.
mr: %s पासून आपणास मनाई केली आहे.

en: Banned
mr: मनाई केलेले

en: Cannot ban %s: banlist is full
mr:  %s ला मनाई करणे अशक्य: मनाई केलेली  यादी पूर्ण भरलेली आहे

en:  <i>(identified)</i>
mr: <i>(माहित असलेले)</i>

en: Nick
mr: टोपणनाव

en: Login name
mr: लॉगीन नाव

en: Host name
mr: आयोजक नाव:

en: Currently on
mr:  आता चालू असलेले

en: Idle for
mr: च्यासाठी निष्क्रीय

en: Online since
mr: चालू असल्या पासून

en: <b>Defining adjective:</b>
mr: <b>विशेषण ठरवत आहे:</b>

en: Glorious
mr: उत्कृष्ट

en: %s has changed the topic to: %s
mr: %s ने विषय बदलला आहे: %s

en: %s has cleared the topic.
mr: %s ने विषयास काढून टाकले आहे.

en: The topic for %s is: %s
mr: %sकरता विषय: %s आहे

en: Topic for %s set by %s at %s on %s
mr:  %s वरील %s कडे %sने सेट केलेले %s साठी विषय

en: Unknown message '%s'
mr: अज्ञात संदेश '%s'

en: Unknown message
mr: अज्ञात संदेश

en: The IRC server received a message it did not understand.
mr: %s सर्व्हरला प्राप्त झालेला संदेश  समजला नाही .

en: Users on %s: %s
mr: %s वर वापरकर्ता  : %s

en: Time Response
mr: प्रतिसाद वेळ

en: The IRC server's local time is:
mr: IRC सर्व्हरची स्थानिक वेळ आहे:

en: No such channel
mr: अशाप्रकारची वाहिनी  नाही

note: does this happen?
en: no such channel
mr: अशाप्रकारची वाहिनी   नाही

en: User is not logged in
mr: वापरकर्त्याने प्रवेश केलेला नाही

en: No such nick or channel
mr: अशाप्रकारच्या टोपण किंवा वाहिनी नाहीत

en: Could not send
mr: पाठवू शकत नाही

en: Joining %s requires an invitation.
mr: %s सामील होण्यास आमंत्रण आवश्यक आहे.

en: Invitation only
mr: फक्त आमंत्रण

en: You have been kicked by %s: (%s)
mr:  %sकडून आपणास सुरू करत आहे : (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
mr: %s (%s)कडून  चालू  केले

en: mode (%s %s) by %s
mr: %s ने  (%s %s)  अवस्था

en: Invalid nickname
mr: अवैध उर्फनाव

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
mr: आपले टोपणनाव सर्व्हरने नाकारले होते. बहुतकरून त्यात अवैध अक्षरांचा समावेश आहे.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
mr: आपले निवडलेले खाते नाव सर्व्हरकडून नाकारले गेले. बहुतकरून त्यात अवैध अक्षरांचा समावेश असेल.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
mr: टोपणनाव "%s" आधिपासूनच वापरले आहे.

en: Nickname in use
mr: वापरणीतील टोपणनाव

en: Cannot change nick
mr: टोपणनाव बदलू शकत नाही

en: Could not change nick
mr: टोपणनाव  बदलू शकत नाही

en: You have parted the channel%s%s
mr: %s%s वाहिनीस  आपण विभागित केले आहे

en: Error: invalid PONG from server
mr: दोष : सर्व्हरकडून  अवैध पॉन्ग

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
mr: PING उत्तर--  : %lu सेंकद पाठीमागे पडले

en: Cannot join %s: Registration is required.
mr: %s शी जोडणी अशक्य: नोंदणी आवश्यक आहे.

en: Cannot join channel
mr: वाहिनीत सामिल होऊ शकत नाही

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
mr: टोपणनाव किंवा वाहिनी तात्पुरत्या उपलब्ध नाहीत.

en: Wallops from %s
mr: %s पासून जोराने मारा

en: Failed to initialize SASL authentication: %s
mr: SASL प्रमाणीकरण सुरू करण्यास असफल : %s

en: SASL authentication failed: No worthy authentication mechanisms found.
mr: SASL सप्रमाणता असफल झाली: सप्रमाणतेसाठी कुठलाही भरोसेमंद मार्ग सापडला नाही.

en: SASL authentication failed: %s
mr: SASL प्रमाणीकरण असफल : %s

en: SASL authentication failed: Server does not support SASL authentication.
mr: SASL प्रमाणीकरण असफल : SASL प्रमाणीकरणास सर्वर सहाय्य करत नाही.

en: SASL authentication failed: Initializing SASL failed.
mr: SASL प्रमाणीकरण असफल : SASL सुरू करण्यास असफल.

en: Incorrect Password
mr: अयोग्य परवलीचा शब्द

en: SASL authentication failed: No worthy mechanisms found
mr: SASL प्रमाणीकरण असफल : योग्य यंत्रणा आढळली नाही.

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
mr: कृती &lt;कृती करण्याकरता&gt;:  कृती करा.

en: authserv: Send a command to authserv
mr: authserv:  authserv कडे आदेश पाठवा

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
mr: दुरचे [संदेश]:  दूरच्या संदेशाची मांडणी करा किंवा बाहेर असताना परतण्यासाठी कोणतेही संदेश वापरू नका.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
mr: ctcp <nick> <msg>: टोपणनावकडे ctcp msg पाठवतो.

en: chanserv: Send a command to chanserv
mr: chanserv:  chanserv कडे आदेश पाठवा

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
mr: deop &lt;टोपणनाव1&gt; [टोपणनाव2] ...:  एखाद्या कडून वाहिनी चालकाची सद्यःस्तिथी नष्ट करा. हे करण्यासाठी आपण वाहिनी चालक असले पाहिजे.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
mr: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:   एखाद्याकडून वाहिनी आवाजाची सद्यस्थिती काढून टाका. जर वाहिनी मर्यादीत असेल तर त्यास बोलण्या पासुन प्रतिबंध करा.  हे करण्या साठी आपण वाहिनी चालक असले पाहिजे.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
mr: invite &lt;टोपणनाव&gt; [room]:  निर्देशित वाहिनी, किंवा सध्याच्या वाहिनीवर सामिल होण्यासाठी एखाद्याला निमंत्रित करा.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
mr: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  एक किंवा अधिक वाहिनींचा घाला,जर आवश्यक असेल तर पर्यायाने प्रत्येकी एक वाहिनी की देते.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
mr: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  एक किंवा अधिक वाहिनीत  प्रवेश करा,जर आवश्यक असेल तर पर्यायाने प्रत्येकी एक वाहिनी की देते.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
mr: kick &lt;टोपणनाव&gt; [संदेश] चालू करा: वाहिनीपासुन एखादा  काढून टाका.हे करण्यासाठी आपण वाहिनीचे चालक असले पाहिजे.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
mr: list:  जालजोडणीवर संभाषण रूमची सूची प्रदर्शित करा<i> सावधनता सूचना,काही सर्व्हरस हे करण्यासाठी आपली जोडणी काढून टाकेल.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
mr: me &lt;कार्य करण्याजोगी कृती&gt;:कृती करा.

en: memoserv: Send a command to memoserv
mr: memoserv:   memoserv कडे आदेश पाठवा

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
mr: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;: वाहिनी किंवा वापरकर्त्याची अवस्था  मांडणी करा किंवा मांडणी करू नका.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
mr: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:   वापरकर्त्या कडे खाजगी संदेश पाठवा.(वाहिनीचे विरोध).

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
mr: names [वाहिनी]: वाहिनी मध्ये सध्याची  वापरकर्त्यांना दाखवा.

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
mr: nick &lt;टोपणनाव&gt;:  नवीन टोपणनाव बदला.

en: nickserv: Send a command to nickserv
mr: nickserv: टोपणनावाचे सर्व्हर कडे आदेश पाठवा

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
mr: notice &lt;लक्ष्य&lt;:  वापरकर्ता किंवा वाहिनीकडे सूचना पाठवा.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
mr: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  एखाद्यास वाहिनी चालकाची मान्यता द्या. हे करण्या साठी आपण वाहिनी चालक असले पाहिजे.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
mr: operwall &lt;message&gt;:  जर हे काय आहे हे आपणास माहित नसेल तर आपण हे वापरू शकत नाही.

en: operserv: Send a command to operserv
mr: operserv:  operserv कडे आदेश पाठवा

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
mr: part [खोली] [संदेश]: सध्याची वाहिनी सोडा. किंवा पर्यायी संदेशा सोबत  वाहिनी निर्देशित करा.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
mr: ping [टोपणनाव]:  वापरकर्ता किती मागे पडला विचारते (किंवा जर वापरकर्त्याने सर्व्हरला निर्देशित केले नसेल).

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
mr: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;: ;:  वापरकर्त्याला खाजगी संदेश पाठवा (वाहिनीशी मुकाबला म्हणुन).

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
mr: quit [संदेश]:  पर्यायी संदेशाबरोबर सर्व्हरपासून जोडणी काढली.

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
mr: quote [...]: सर्व्हरला प्राथमिक आदेश पाठवा.

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
mr: remove &lt;टोपणनाव&gt; [संदेश]:  खोलीतुन कोणालातरी काढून टाका.ह्या साठी आपण वाहिनीचे चालक असले पाहिजे.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
mr: time: IRC  सर्व्हरर वर स्थानिक चालू वेळ प्रदर्शित करा.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
mr: topic [नवीन विषय]:  वाहिनी  विषय बदला किंवा दृश्यित करा.

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
mr: unmode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: वापरकरत्याच्या अवस्थेची मांडणी करा किंवा करू नका.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
mr: version [टोपणनाव]:   CTCP VERSION  विनंती  वापरकर्त्याकडे पाठवा

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
mr: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...: एखाद्याला वाहिनी आवाज सद्यःस्थितीची मान्यता द्या . हे करण्यासाठी आपण वाहिनी  चालक असले पाहिजे.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
mr: wallops &lt;message&gt;: जर आपणास हे काय आहे हे माहित नाही, शक्यतो आपण त्यांना वापरू शकत नाही.

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
mr: whois [सर्व्हर] &lt;nick&gt;: वापरकर्त्यावरून माहिती मिळवा.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
mr: whowas &lt;टोपणनाव&gt;: Get information on a user that has logged off.

en: Reply time from %s: %lu seconds
mr: %s कडून प्रतिसाद वेळ: %lu सेंकद

en: CTCP PING reply
mr: CTCP PING उत्तर

en: Disconnected.
mr: खंडीत.

en: Unknown Error
mr: अपरिचीत त्रुटी

en: Ad-Hoc Command Failed
mr: Ad-Hoc आदेश अपयशी

en: execute
mr: चालवा

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
mr:  सर्व्हरला अनक्रिप्टेड स्ट्रिम वर प्लेन मजकूर प्रमाणिकी करण्याची आवश्यकता आहे

note: This happens when the server sends back jibberish * in the "additional data with success" case. * Seen with Wildfire 3.0.1.
en: Invalid response from server
mr: सर्वरकडून अवैध प्रतिसाद

en: Server does not use any supported authentication method
mr:  सर्व्हर कोणताही आधार  असलेली सप्रमाणतेची पद्धत वापरत नाही

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
mr: %s ला विना एनक्रिप्टेड जोडणीवरली मजकूनर ओळख पटवणे आवश्यक आहे.  यांस स्वीकारा व ओळख पटवणे सुरू ठेवा?

en: Plaintext Authentication
mr: साधी मजकूर सप्रमाणता

en: You require encryption, but it is not available on this server.
mr: एनक्रिप्शन आवश्यक आहे, परंतु या सर्व्हर वरील उपलब्ध नाही.

en: Invalid challenge from server
mr: सर्व्हर कडून अवैध आव्हान

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
mr: सर्व्हरला ओळख पटली असे वाटते, परंतु क्लाएंटला असे वाटत नाही

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
mr: सर्वरला एनक्रिपटेड प्रवाहावर साध्या मजकूराच्या सप्रमाणतेची आवश्यकता असेल.

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
mr: %s ला अनएनक्रिप्टेड जोडणीवर साधामजकूराची सप्रमाणता आवश्यक असते.  ह्यास अनुमती द्या आणि सप्रमाणता पुढे चालू ठेवायची  ?

en: SASL authentication failed
mr: SASL ओळख पटवणे अपयशी

en: SASL error: %s
mr: SASL त्रुटी: %s

en: Unable to canonicalize username
mr: वापरकर्तानाव कॅनॉनीकल करणे अशक्य

en: Unable to canonicalize password
mr: पासवर्ड कॅनॉनीकल करणे अशक्य

en: Malicious challenge from server
mr: सर्व्हर पासून सदोषीत आव्हान

en: Unexpected response from server
mr: सर्व्हर पासून अनपेक्षीत प्रतिसाद

en: The BOSH connection manager terminated your session.
mr: BOSH जोडणी व्यवस्थापकने सत्र समाप्त केले.

en: No session ID given
mr: सत्र ID दिले नाही

en: Unsupported version of BOSH protocol
mr: BOSH प्रोटोकॉलची असमर्थीत आवृत्ती

en: Unable to establish a connection with the server
mr: सर्व्हरशी जोडणी स्थापीत करण्यास अशक्य

en: Unable to establish a connection with the server: %s
mr: सर्व्हरशी जोडणी स्थापीत करण्यास अशक्य: %s

en: Unable to establish SSL connection
mr: SSL जोडणी स्थापीत करण्यास अशक्य

en: Full Name
mr: पूर्ण नाव

en: Family Name
mr: कुटूंब नाव

en: Given Name
mr: दिलेले नाव

en: Street Address
mr: मार्ग  पत्ता

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
mr: विस्तारीत पत्ता

en: Locality
mr: ठिकाण

en: Region
mr: प्रदेश

en: Postal Code
mr: पोस्टाचा कोड

en: Country
mr: देश

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
mr: दूरध्वनी

en: Organization Name
mr: संस्थेचे नाव

en: Organization Unit
mr: संस्थेचा विभाग

en: Job Title
mr: कार्याचे शिर्षक

en: Role
mr: भुमिका

en: Birthday
mr: वाढदिवस

en: Description
mr: वर्णन

en: Edit XMPP vCard
mr:   XMPP vCard संपादन करा

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
mr: खालील सर्व बाबी पर्यायी आहेत. आपणास जी माहिती योग्य वाटेल त्या सोबत ती  फक्त घाला.

en: Client
mr: ग्राहक

en: Operating System
mr: कार्य पद्धती

en: Local Time
mr: स्थानीय वेळ

en: Priority
mr: प्राधान्ये

en: Resource
mr: साधन

en: Uptime
mr: अपटाइम

en: Logged Off
mr: बाहेर पडले

en: %s ago
mr: %s पूर्वी

en: Middle Name
mr: मधले नाव

en: Address
mr: पत्ता

en: Photo
mr: फोटो

en: Logo
mr: बोधचिन्ह

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
mr: %s यापुढे तुमची स्थिती सुधारणा पाहू शकणार नाही.  तुम्हाल नक्की पुढे जायचे?

en: Cancel Presence Notification
mr: उपस्थित सूचना रद्द करा

en: Un-hide From
mr: अदृश्य नसलेल्या स्वरूपात

en: Temporarily Hide From
mr: च्या पासुन तात्पुरते अदृश्य करा

en: (Re-)Request authorization
mr: अधिकृत  (पुन्हा) परवानगी विनंती

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
mr: सभासद नसलेले

en: Initiate _Chat
mr: संभाषण प्रारंभ करा (_C)

en: Log In
mr: प्रवेश करा

en: Log Out
mr: लॉग आउट

en: Last Name
mr: आडनाव

en: The following are the results of your search
mr: आपल्या शोधाचे अहवाल खाली आहेत

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
mr: दिलेल्या क्षेत्रात शोध निकष घालून संपर्क शोधा.  टिप: प्रत्येक क्षेत्र वाईल्ड कार्ड शोध(%) ना आधार देते

en: Directory Query Failed
mr:  डिरेक्टरी  चौकशी करण्यात अपयशी झाले

en: Could not query the directory server.
mr:  डिरेक्टरी सर्व्हरची चौकशी करता आली नाही.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
mr: सर्व्हरसाठी सूचना: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
mr: कोणत्याही जुळणारया XMPP वापरकर्त्याना शोधण्यासाठी एक किंवा अधिक क्षेत्रांना भरा.

en: Email Address
mr: ई-मेल पत्ता

en: Search for XMPP users
mr:  XMPP वापरकर्त्यासाठी शोधा

note: "Search"
en: Search
mr: शोधा

en: Invalid Directory
mr: अवैध  डिरेक्टरी

en: Enter a User Directory
mr: वापरकर्ता  डिरेक्टरी  घाला

en: Select a user directory to search
mr: शोधायची वापरकर्ता  डिरेक्टरी  निवडा

en: Search Directory
mr:  डिरेक्टरी  शोधा

en: _Room:
mr: कक्ष (_R):

en: _Server:
mr: सर्व्हर (_S):

en: _Handle:
mr: हॅन्डल (_H):

en: %s is not a valid room name
mr: %s वैध खोली नाव नाही

en: Invalid Room Name
mr: अवैध खोली नाव

en: %s is not a valid server name
mr: %s वैध सर्व्हर नाव नाही

en: Invalid Server Name
mr: अवैध सर्व्हर नाव

en: %s is not a valid room handle
mr: %s वैध खोली हॅन्डल नाही

en: Invalid Room Handle
mr: अवैध खोली  हॅन्डल

en: Configuration error
mr: अंतर्गत रचना दोष

en: Unable to configure
mr: अंतर्गत  रचना  करण्यास असमर्थ

en: Room Configuration Error
mr: खोली अंतर्गत रचना दोष

en: This room is not capable of being configured
mr: ही खोली अंतर्गत रचना  करण्यासाठी योग्य नाही

en: Registration error
mr: नावनोंदणी दोष

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
mr:  टोपणनाव बदलणे विना-MUC संभाषण खोलीत आधार देत नाही

en: Error retrieving room list
mr: खोली यादीस पूर्वस्थिती प्राप्त करून देण्यात दोष

en: Invalid Server
mr: अवैध सर्व्हर

en: Enter a Conference Server
mr: सभा सर्व्हरमध्ये प्रवेश करा

en: Select a conference server to query
mr: चौकशीसाठी सभा सर्व्हर निवडा

en: Find Rooms
mr: खोल्या शोधा

en: Affiliations:
mr: संलग्नीकरण:

en: No users found
mr: वापरकर्ते आढळले नाही

en: Roles:
mr: भूमिका:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
mr: सर्व्हरला TLS/SSL आवश्यक आहे, परंतु TLS/SSL समर्थन आढळले नाही.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
mr: एनक्रिप्शन आवश्यक आहे, परंतु TLS/SSL समर्थन आढळले.

en: Ping timed out
mr: Ping वेळ समाप्ती

en: Invalid XMPP ID
mr: अवैध XMPP ID

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
mr: अवैध XMPP ID. वापरकर्ता विभाग सेट करणे आवश्यक आहे.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
mr: अवैध XMPP ID. क्षेत्र सेट असायला हवे.

en: Malformed BOSH URL
mr: सदोषीत BOSH URL

en: Registration of %s@%s successful
mr: %s  ची नोंदणी @%s यशस्वीरित्या झाली

en: Registration to %s successful
mr: %s ची नोंदणी यशस्वी ठरली

en: Registration Successful
mr: यशस्वीरित्या नोंदणी झाली

en: Registration Failed
mr: नोंदणी अपयशी झाली

en: Registration from %s successfully removed
mr: %s पासून नोंदणी यशस्वीपणे काढून टाकली

en: Unregistration Successful
mr: नोंदणी अशक्य यशस्वी

en: Unregistration Failed
mr: नोंदणी अपयशी

en: State
mr: प्रदेश

en: Postal code
mr: पोस्टल कोड(क्रमांक)

en: Phone
mr: दूरध्वनी

en: Date
mr: दिनांक

en: Already Registered
mr: आधीच नोंदणी असलेली

en: Password
mr: पासवर्ड

en: Unregister
mr: नोंदणी अशक्य करा

en: Please fill out the information below to change your account registration.
mr: खाते नोंदणी बदलण्यासाठी कृपया खाली माहिती भरा.

en: Please fill out the information below to register your new account.
mr: आपल्या नवीन खात्याची नोंदणी करण्यासाठी कृपया खालील माहिती भरून काढा.

en: Register New XMPP Account
mr: नवीन XMPP  खात्याची नोंद करा

en: Register
mr: रेजिस्टर

en: Change Account Registration at %s
mr: %s येथे खाते नोंदणी बदला

en: Register New Account at %s
mr: %s येथे नवीन खात्याची नोंदणी करा

en: Change Registration
mr: नोंदणी बदला

en: Error unregistering account
mr: खाते नोंदणी अशक्य करतेवेळी त्रुटी

en: Account successfully unregistered
mr: खाते नोंदणी अशक्य करणे यशस्वी

en: Initializing Stream
mr:  ओघ/प्रवाह सुरू करत आहे

en: Initializing SSL/TLS
mr: SSL/TLS सुरू करत आहे

en: Authenticating
mr: सप्रमाणता शाबीत करणे

en: Re-initializing Stream
mr:  प्रवाह पुन्हा सुरू करत आहे

en: Server doesn't support blocking
mr: सर्व्हर ब्लॉकींगला समर्थन पुरवत नाही

en: Not Authorized
mr: अधिकृत नसलेले

en: Mood
mr: मानसिक स्थिती

en: Now Listening
mr: आत्ता ऐकत आहे

en: Both
mr: दोन्ही

en: From (To pending)
mr: पासुन (प्रलंबित साठी)

en: From
mr: कडून

en: To
mr: प्रति

en: None (To pending)
mr: काहीही नाही (प्रलंबित करण्यासाठी)

en: None
mr: काहीही नाही

en: Subscription
mr: सबस्क्रिपशन

en: Mood Text
mr: मूडचे मजकूर

en: Allow Buzz
mr: बज् स्वीकारा

en: Mood Name
mr: मूडचे नाव

en: Mood Comment
mr: मूडची टिप्पणी

en: Tune Artist
mr: कलाकार ट्यून करा

en: Tune Title
mr: शीर्षक ट्यून करा

en: Tune Album
mr: अल्बम ट्यून करा

en: Tune Genre
mr: जॉनर ट्यून करा

en: Tune Comment
mr: टिपण्णी ट्यून करा

en: Tune Track
mr: ट्रॅक ट्यून करा

en: Tune Time
mr: वेळ ट्यून करा

en: Tune Year
mr: वर्ष ट्यून करा

en: Tune URL
mr: URL ट्यून करा

en: Password Changed
mr: पासवर्ड बदला

en: Your password has been changed.
mr: तुमचा पासवर्ड बदलला आहे.

en: Error changing password
mr:  पासवर्ड बदलण्यात दोष

en: Password (again)
mr: पासवर्ड(पुन्हा)

en: Change XMPP Password
mr: XMPP पासवर्ड बदला

en: Please enter your new password
mr: कृपया आपला नवीन पासवर्ड समाविष्ट करा

en: Set User Info...
mr: वापरकर्त्याची माहिती ठरवा...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
mr: पासवर्ड बदला...

note: }
en: Search for Users...
mr: वापरकर्त्यासाठी शोधा...

en: Bad Request
mr: चुकीची विनंती

en: Conflict
mr: मतभेद

en: Feature Not Implemented
mr: वैशिष्ट्ये अमलात आणली नाहीत

en: Forbidden
mr: प्रतिबंधीत

en: Gone
mr: गेले

en: Internal Server Error
mr: अंतर्गत सर्व्हरचा दोष

en: Item Not Found
mr: बाब सापडली नाही

en: Malformed XMPP ID
mr: दुषित असलेले  XMPP ID

en: Not Acceptable
mr: स्वीकारलेले नाही

en: Not Allowed
mr: परवानगी नसलेले

en: Payment Required
mr: वेतनाची आवश्यकता होती

en: Recipient Unavailable
mr:  प्राप्तकर्ता अनुपलब्ध

en: Registration Required
mr: नावनोंदणी आवश्यक होती

en: Remote Server Not Found
mr: दूरस्थ सर्व्हर  सापडला नाही

en: Remote Server Timeout
mr: दूरस्थ सर्व्हर वेळ संपली

en: Server Overloaded
mr: अधिक लोड असलेले सर्व्हर

en: Service Unavailable
mr: सेवा उपलब्ध नाही

en: Subscription Required
mr:  सभासद शुल्काची आवश्यकता

en: Unexpected Request
mr: अनपेक्षित विनंती

en: Authorization Aborted
mr:  आधिकृत पारवानगी थांबवली

en: Incorrect encoding in authorization
mr: अधिकृत  परवानगीमध्ये चुकीचे सांकेतिक

en: Invalid authzid
mr: अवैध  अधिकृत

en: Invalid Authorization Mechanism
mr: अवैध अधिकृत रचना

en: Authorization mechanism too weak
mr: अधिकृत रचना खूपच दुर्बल आहे

en: Incorrect username or password
mr: अयोग्य वापरकर्ता किंवा परवलीचा शब्द

en: Temporary Authentication Failure
mr: तात्पुरती सप्रमाणता शाबीत  करण्यात अपयशी

en: Authentication Failure
mr: शाबीत करण्यात अपयशी

en: Bad Format
mr: खराब  स्वरूपण

en: Bad Namespace Prefix
mr: चुकीचे नावस्थानाचा उपसर्ग

en: Resource Conflict
mr: आवकास अडथळा

en: Connection Timeout
mr: जोडणीची वेळ संपली

en: Host Gone
mr: आयोजक  गेले

en: Host Unknown
mr: अज्ञात आयोजक

en: Improper Addressing
mr: अव्यवास्थित माहितीस्थान

en: Invalid ID
mr: अवैध ID

en: Invalid Namespace
mr: अवैध नावअंतर

en: Invalid XML
mr: अवैध XML

en: Non-matching Hosts
mr: न जुळणारे आयोजक

en: Policy Violation
mr: धोरणाचे उल्लंघन

en: Remote Connection Failed
mr: दूरस्थ जोडणी अपयशी झाली

en: Resource Constraint
mr: आवकाची आवश्यकता

en: Restricted XML
mr: प्रतिबंधित केलेले  XML

en: See Other Host
mr: अन्य आयोजक पहा

en: System Shutdown
mr: पद्धती बंद करा

en: Undefined Condition
mr: न ठरवलेली अट

en: Unsupported Encoding
mr: आधारहीन  सांकेतिक

en: Unsupported Stanza Type
mr: आधारहीन कडव्याचा प्रकार

en: Unsupported Version
mr: आधारहीन आवृत्ती

en: XML Not Well Formed
mr: XML योग्य स्वरूपित नाही

en: Stream Error
mr: प्रवाह दोष

en: Unable to ban user %s
mr: %sवापरकर्त्यास मनाई करण्यास असमर्थ

en: Unknown affiliation: "%s"
mr: अज्ञात संबंध: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
mr: "%2$s" प्रमाणे वापरकर्ता %1$s संबंध जोडण्यात असमर्थ

en: Unknown role: "%s"
mr: अज्ञात कार्य: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
mr: वापरकर्त्यासाठी  "%s"चे कार्य ठरवण्यात असमर्थ: %s

en: Unable to kick user %s
mr: %sवापरकर्त्याला चालू करण्यासाठी असमर्थ

en: Unable to ping user %s
mr: वापरकर्ता %s यांस पिंग करणे अशक्य

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
mr: बोलवण्यास अशक्य, कारण %s विषयी काहिच परिचीत नाही.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
mr: बोलवण्यास अशक्य, कारण %s ऑफलाइल ठरू शकतो.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
mr: बोलवण्यास अशक्य, कारण %s समर्थन पुरवत नाही किंवा आत्ता बज्ज स्वीकारत नाही.

en: Buzz
mr: बोलवणे

en: %s has buzzed you!
mr: %s ने तुम्हाला बोलवले!

en: Buzzing %s...
mr: %s ला बोलवत आहे...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
mr: %s सह मिडीया सुरू करण्यास अशक्य: अवैध JID

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
mr: %s सह मिडीया सुरू करण्यास अशक्य: वापरकर्ता ऑनलाइन नाही

en: Unable to initiate media with %s: resource is not online
mr: %s बरोबर मीडिया सुरु करण्यास असमर्थ: स्त्रोत ऑनलाईन नाही.

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
mr: %s सह मिडीया सुरू करण्यास अशक्य: वापरकर्त्याशी सबस्क्राइब्ड् नाही

en: Media Initiation Failed
mr: मिडीया सुरू करणे अपयशी

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
mr: कृपया %s चे स्रोत नीवडा ज्यासह तुम्हाला मिडीया सत्र सुरू करायला आवडेल.

en: Select a Resource
mr: स्रोत नीवडा

en: Initiate Media
mr: मिडीया सुरू करा

en: Account does not support PEP, can't set mood
mr: खाते PEP करीता समर्थन पुरवत नाही, मूड सेट करणे अशक्य

en: config:  Configure a chat room.
mr: अंतर्गत रचना: संभाषण रूम संरचीत करा.

en: configure:  Configure a chat room.
mr: अंतर्गत  रचना: संभाषण रूम संरचीत करा.

en: part [message]:  Leave the room.
mr: part [संदेश]:  रूम सोडा.

en: register:  Register with a chat room.
mr: नोंदणी करा:  संभाषण खोली बरोबर नोंदणी करा.

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
mr: विषय [नवीन विषय]:  पहा किंवा विषय बदला.

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
mr: ban &lt;वापरकर्ता&gt; [कारण]:  रूम पासून वापरकर्त्याला मनाई करा.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
mr: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [टोपणनाव1] [टोपणनाव2] ...: संलग्नीकरण असलेले वापरकर्ते पहा किंवा वापरकर्त्याची रुमसह संलग्नीकरण सेट करा.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
mr: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [टोपणनाव1] [टोपणनाव2] ...: वापरकर्त्याची भूमिका पहा किंवा वापरकर्त्याची भूमिका रूमसह सेट करा.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
mr:  &lt;user&gt; [संदेश] आमंत्रण द्या:  खोलीत वापरकर्त्यास आमंत्रण द्या.

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
mr: सहभागी व्हा: &lt;room[@server]&gt; [पासवर्ड]: गप्पांत सहभागी व्हा.

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
mr: kick &lt;वापरकर्ता&gt; [reason]:  रूम पासून वापरकर्त्याचा भहिष्कार करा.

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
mr: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;: इतर वापरकर्त्याकडे खाजगी संदेश पाठवा.

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
mr: ping &lt;jid&gt;:	 वापरकर्ता/घटक/सर्व्हरला पिंग करा.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
mr: बझ: वापरकर्त्याचे लक्ष वेधण्यासाठी आवाज करा

en: mood: Set current user mood
mr: मूड: सध्याचे वापरकर्ता मूड सेट करा

en: Extended Away
mr: दुर वर पसरलेला

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
mr: XMPP प्रोटोकॉल प्लगईन

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
mr: क्षेत्र

en: Use old-style SSL
mr: जुनी-शैलीच्या SSL चा उपयोग करा

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
mr: अनक्रिप्टेड प्रवाहावर साध्या मजकूर सप्रमाणतेस परवानगी द्या

en: Connect port
mr: पोर्टला जोडा

note: Account options
en: Connect server
mr: सर्व्हरला जोडा

en: File transfer proxies
mr: फाइल स्थानांतरन प्रॉक्सीज

note: this should probably be part of global smiley theme settings * later on
en: Show Custom Smileys
mr: पसंतीचे स्माइलीज दाखवा

en: %s has left the conversation.
mr: %s ने संवाद सोडले.

en: Message from %s
mr: %s पासून संदेश

en: %s has set the topic to: %s
mr: %s ने: %s कडे विषयाची मांडणी केली

en: The topic is: %s
mr: हे विषय: %s आहेत

en: Message delivery to %s failed: %s
mr: %s कडे संदेश पाठवण्यास  अपयशी: %s

en: XMPP Message Error
mr: XMPP संदेश दोष

en: (Code %s)
mr: (कोड %s)

en: A custom smiley in the message is too large to send.
mr: संदेशमधील पसंतीची स्माईली पाठवण्यासाठी खूपच मोठे आहे.

en: XMPP stream header missing
mr: XMPP स्ट्रीम हेड्डर आढळले नाही

en: XMPP Version Mismatch
mr: XMPP आवृत्ती जुळली नाही

en: XMPP stream missing ID
mr: XMPP सट्रीमचे ID आढळले नाही

en: XML Parse error
mr: XML दोष स्पष्ट करण्यात दोष

en: Error joining chat %s
mr: संभाषण %s मध्ये सामिल होण्यात दोष

en: Error in chat %s
mr: %s संभाषणामध्ये  त्रुटी

en: Create New Room
mr: नवीन खोली बनवा

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
mr: आपण नवीन खोली  निर्माण करत आहात. आपणास त्याची अंतर्गत रचना करावीशी वाटते का, किंवा मूळस्थितीची  नियंत्रणे स्विकारायची आहेत का?

en: _Configure Room
mr: रूम संरचीत करा (_C)

en: _Accept Defaults
mr: मूळस्थितीना स्विकारा (_A)

en: No reason
mr: कारण नाही

en: You have been kicked: (%s)
mr: तुम्हाला भहिष्कार केले: (%s)

en: Kicked (%s)
mr: भहिष्कार केले (%s)

en: Unknown Error in presence
mr: उपस्थित असलेली अज्ञात त्रुटी

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
mr: %s ला फाइल पाठवण्यास असमर्थ, वापरकर्ता फाइल स्थानांतरणाला आधार देत नाही

en: File Send Failed
mr: पाठवलेली फाइल अपयशी

en: Unable to send file to %s, invalid JID
mr: %s कडे फाइल पाठवणे अशक्य, अवैध JID

en: Unable to send file to %s, user is not online
mr: %s कडे फाइल पाठवणे अशक्य, वापकर्ता ऑनलाइन नाही

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
mr: %s कडे फाइल पाठवणे अशक्य, वापरकर्त्याशी सबस्क्राइब्ड नाही

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
mr: फाइल ज्या %s वापरकर्त्याकडे पाठवायचे, कृपया त्याचे स्रोत नीवडा

en: Afraid
mr: घाबरले

en: Amazed
mr: आश्चर्यचकित

en: Amorous
mr: आकर्षीत

en: Angry
mr: रागीट

en: Annoyed
mr: त्रस्त

en: Anxious
mr: चिंताक्रांत

en: Aroused
mr: जागे

en: Ashamed
mr: लज्जित

en: Bored
mr: कंटाळवाणे

en: Brave
mr: धीट

en: Calm
mr: शांत

en: Cautious
mr: सावध

en: Cold
mr: घाबरणे

en: Confident
mr: ठाम

en: Confused
mr: गोंधळात

en: Contemplative
mr: विचारी

en: Contented
mr: संतुष्ट

en: Cranky
mr: तापट

en: Crazy
mr: वेडपट

en: Creative
mr: सृजनशील

en: Curious
mr: चौकस

en: Dejected
mr: उदास

en: Depressed
mr: दुःखी

en: Disappointed
mr: निराश

en: Disgusted
mr: उबग

en: Dismayed
mr: धास्ती

en: Distracted
mr: भांबावलेला

en: Embarrassed
mr: गांगरवले

en: Envious
mr: हेवा वाटणे

en: Excited
mr: क्षोभित

en: Flirtatious
mr: छचोरपणा

en: Frustrated
mr: नाउमेद

en: Grateful
mr: आभारी

en: Grieving
mr: शोकतीत

en: Grumpy
mr: तापट

en: Guilty
mr: दोषी

en: Happy
mr: आनंदी

en: Hopeful
mr: आशादायक

en: Hot
mr: तापट

en: Humbled
mr: नम्र

en: Humiliated
mr: अपमानास्पद

en: Hungry
mr: भुकेला

en: Hurt
mr: इजा करणे

en: Impressed
mr: कौतुकास्पद

en: In awe
mr: भयचकीत

en: In love
mr: प्रेमात

en: Indignant
mr: संतप्त

en: Interested
mr: जिज्ञासू

en: Intoxicated
mr: धुंदी

en: Invincible
mr: दुर्जय

en: Jealous
mr: मत्सर

en: Lonely
mr: उदास

en: Lost
mr: गमावलेला

en: Lucky
mr: नशीबवान

en: Mean
mr: स्वार्थी

en: Moody
mr: लहरी

en: Nervous
mr: चिंतातूर

en: Neutral
mr: तटस्थ

en: Offended
mr: नाखूष

en: Outraged
mr: हिंसक

en: Playful
mr: हसरा

en: Proud
mr: स्वाभिमानी

en: Relaxed
mr: चिंतामुक्त

en: Relieved
mr: मुक्त

en: Remorseful
mr: पश्र्चात्तापदग्ध

en: Restless
mr: अस्वस्थ

en: Sad
mr: दु:खी

en: Sarcastic
mr: उपरोधिक

en: Satisfied
mr: समाधानी

en: Serious
mr: गंभीर

en: Shocked
mr: थक्क

en: Shy
mr: लाजाळू

en: Sick
mr: आजारी

en: Sleepy
mr: झोपाळु

en: Spontaneous
mr: स्वाभाविक

en: Stressed
mr: तणाव

en: Strong
mr: अविचल

en: Surprised
mr: आश्चर्यचकित

en: Thankful
mr: कृतज्ञ

en: Thirsty
mr: तृषित

en: Tired
mr: दमलेला

en: Undefined
mr: अनिश्चित

en: Weak
mr: कमजोर

en: Worried
mr: चिंताक्रांत

en: Set User Nickname
mr: वापरकर्त्याचे टोपणनाव सेट करा

en: Please specify a new nickname for you.
mr: कृपया स्वतःकरीता नवीन टोपणनाव निर्देशीत करा.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
mr: ही माहिती सर्व संपर्कांकरीता संपर्क सूचीवर दृष्यास्पद आहे, त्यामुळे काहितरी योग्य नीवडा.

en: Set
mr: संच

en: Set Nickname...
mr: टोपणनाव सेट करा...

en: Actions
mr: क्रिया

en: Select an action
mr: कृती नीवडा

en: Required parameters not passed in
mr: आवश्यक परिमाणे पुढे जाउ शकत नाहीत

en: Unable to write to network
mr: जालजोडणीकडे लिहण्यात असमर्थ

en: Unable to read from network
mr: जालजोडणीला वाचण्यास असमर्थ

en: Error communicating with server
mr: सर्व्हर सोबत संपर्कात दोष

en: Conference not found
mr: सभा सापडली नाही

en: Conference does not exist
mr: सभा अस्तितवात नाही

en: A folder with that name already exists
mr: त्या नावाचे धारक आधीच अस्तितवात आहे

en: Not supported
mr: समर्थीत नाही

en: Password has expired
mr: परवलीचाशब्द समाप्त झाला आहे

en: Incorrect password
mr: अयोग्य गुप्तशब्द

en: User not found
mr: वापरकर्ता आढळला नाही

en: Account has been disabled
mr: खाते असक्षम करण्यात आले आहे

en: The server could not access the directory
mr: सर्व्हरला डिरेक्टरीत प्रवेश करता आला नाही

en: Your system administrator has disabled this operation
mr: आपल्या कार्यप्रणाली प्रशासकाने हे कार्य असक्षम केले आहे

en: The server is unavailable; try again later
mr: सर्व्हर उपलब्ध नाही; थोडया वेळाने प्रयत्न करा

en: Cannot add a contact to the same folder twice
mr: त्याच धारकाचा दुसरयांदा संपर्क समाविष्ट करणे अशक्य

en: Cannot add yourself
mr: स्वतःला समाविष्ट करणे अशक्य

en: Master archive is misconfigured
mr: प्रधान इतिहास अयोग्य अंतर्गत रचना केलेला आहे

en: Could not recognize the host of the username you entered
mr: आत्ताच दिलेल्या वापरकर्तानावाचे यजमान ओळखण्यास अशक्य

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
mr: आपले खाते असक्षम करण्यात आले आहे कारण खूपच अयोग्य परवलीचे शब्द घालण्यात आले आहेत

en: You cannot add the same person twice to a conversation
mr: आपण संवादामध्ये एका व्यक्तिला दोनदा समाविष्ट करणे अशक्य

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
mr: आपण परवानगी असलेल्या  संपर्क संख्येच्या मर्यादेपर्यंत पोंहचला आहात

en: You have entered an incorrect username
mr: तुम्ही अयोग्य वापरकर्तानाव दिले

en: An error occurred while updating the directory
mr:  डिरेक्टरी  अद्ययावत करताना दोष आढळला

en: Incompatible protocol version
mr: विसंगत प्रोटोकाल आवृत्ती

en: The user has blocked you
mr: आपणास वापरकर्त्याने व्यत्यय आणला आहे

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
mr: एका वेळी प्रवेश करण्या साठी मूल्यांकीत आवृत्ती दहापेक्षा आधिक वापरकर्त्याला परवानगी देत नाही

en: The user is either offline or you are blocked
mr: वापरकर्ता बंद आहे   किंवा आपण त्यांना व्यत्यय आणलेला आहे

en: Unknown error: 0x%X
mr: अज्ञात दोष: 0x%X

en: Unable to login: %s
mr: प्रवेश करण्यास अशक्य: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
mr: संदेश पाठवण्यास असमर्थ. वापरकर्त्यासाठी   (%s) ची माहिती मिळवता आली नाही.

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
mr: आपल्या बड्डी यादी (%s) मध्ये %s  ला समाविष्ट करण्यास असमर्थ.

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
mr: संदेश पाठवण्यास असमर्थ (%s).

en: Unable to invite user (%s).
mr: वापरकर्ता (%s)ला निमंत्रण देण्यात असमर्थ.

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
mr: संदेश %s पाठवण्यास असमर्थ . सभा निर्माण करता आली नाही (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
mr: संदेश पाठवण्यास असमर्थ. सभा निर्माण करता आली नाही (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
mr: सर्व्हरच्या बाजू  यादी मध्ये %s वापरकर्त्याला धारक %s मध्ये बदलण्यास असमर्थ. (%s) धारक निर्माण करण्यात दोष आला.

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
mr: %s ला आपल्या बड्डी यादी मध्ये समाविष्ट करण्यास असमर्थ.सर्व्हरच्या बाजूच्या यादी (%s) मध्ये धारक निर्माण करताना दोष.

en: Could not get details for user %s (%s).
mr: %s (%s) वापरकर्त्यासाठी माहिती  मिळाली नाही.

en: Unable to add user to privacy list (%s).
mr: वापरकर्त्याला वैयक्तिक सूची (%s)मध्ये समाविष्ट करण्यास असमर्थ .

en: Unable to add %s to deny list (%s).
mr: %s ला नाकारायची यादी (%s) मध्ये समाविष्ट करण्यास असमर्थ.

en: Unable to add %s to permit list (%s).
mr: %s ला परवानगी यादी  (%s)मध्ये समाविष्ट करणे असमर्थ.

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
mr: %s ला  वैयक्तिक यादी (%s) तून काढून टाकण्यास असमर्थ.

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
mr: सर्व्हर बाजूची वैयक्तिक नियंत्रणे  (%s) बदलण्यास असमर्थ.

en: Unable to create conference (%s).
mr: सभा (%s) निर्माण करण्यास असमर्थ.

en: Error communicating with server. Closing connection.
mr: सर्व्हरशी संपर्क करताना दोष. जोडणी बंद करत आहे.

en: Telephone Number
mr: टेलिफोन क्रमांक

en: Location
mr: ठिकाण

en: Department
mr: विभाग

en: Personal Title
mr: वैयक्तिक शीर्षक

en: Mailstop
mr: मेलस्टॉप

en: User ID
mr: वापरकर्ता ID

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
mr: पूर्ण नाव

en: GroupWise Conference %d
mr: गटानुसार सभा %d

en: Authenticating...
mr: सप्रमाणता...

en: Waiting for response...
mr: प्रतिसादा साठी  वाट पहा...

en: %s has been invited to this conversation.
mr: ह्या संवादासाठी %s ला आमंत्रित केले आहे.

en: Invitation to Conversation
mr: संवादासाठी आमंत्रण

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
mr: पासून आमंत्रण: %s
    
    पाठवले: %s

en: Would you like to join the conversation?
mr: आपणास संवादात सामील होण्यास  आवडेल का?

en: You have signed on from another location
mr: स्वाक्षरी इतर ठिकाणापासून केली आहे

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
mr: %s  बंद होण्यासाठी दिसते  आणि आपणास नुकताच पाठवलेला संदेश  प्राप्त होत नाही.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
mr: सर्व्हरशी जोडणी करण्यास अशक्य. कृपया जोडणी करण्याजोगी सर्व्हरचा पत्ता द्या.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
mr: ही सभा बंद करण्यात आली आहे. आणखी संदेश पाठवले जाऊ शकत नाही.

en: Busy
mr: व्यस्त

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
mr: नॉव्हेल गटानुसार संदेशवाहक प्रोटोकाल प्लगइन

en: Server address
mr: सर्व्हरचा पत्ता

en: Server port
mr: सर्व्हर पोर्ट

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
mr: <b>गटाचे शीर्षक:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
mr: <b>टिपां गट ID:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
mr: गट %s साठी माहिती

en: Notes Address Book Information
mr: टिपांच्या पत्ता पुस्तकाची माहिती

en: Invite Group to Conference...
mr: सभेसाठी गटास आमंत्रित करा...

en: Get Notes Address Book Info
mr: टिपांच्या पत्ता पुस्तकाची माहिती मिळवा

en: Sending Handshake
mr: हस्तांदोलन पाठवत आहे

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
mr: हस्तांदोलनाच्या पोच साठी प्रतीक्षा करत आहे

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
mr: हस्तादोलनाची पोच मिळाली, प्रवेश करण्यास पाठवत आहे

en: Waiting for Login Acknowledgement
mr: प्रवेश करण्याची पोच मिळण्याची प्रतीक्षा करत आहे

en: Login Redirected
mr: प्रवेशास पुर्नदर्शित केले

en: Forcing Login
mr: प्रवेश करण्याचा आग्रह करते

en: Login Acknowledged
mr: प्रवेश केल्याची पोच मिळाली

en: Starting Services
mr: सेवांना सुरू करत आहे

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
mr: सेमटाईम प्रशासकाने   सर्व्हर  %s वर खालील घोषणा दिल्या आहेत

en: Sametime Administrator Announcement
mr: सेमटाईम प्रशासकाची घोषणा

en: Announcement from %s
mr:  %s कडून घोषणा

en: Conference Closed
mr: सभा बंद केली

en: Unable to send message:
mr: संदेश पाठवण्यास असमर्थ:

en: Unable to send message to %s:
mr: %s ला संदेश पाठण्यास असमर्थ:

en: Place Closed
mr: स्थान बंद केले

en: Microphone
mr: मायक्रोफोन

en: Speakers
mr: वक्ते

en: Video Camera
mr: व्हिडिओ(चित्रफित) कॅमेरा

en: File Transfer
mr: फाइलचे स्थानांतर

en: Supports
mr: आधार

en: External User
mr: बाह्य वापरकर्ता

en: Create conference with user
mr: वापरकर्त्याबरोबर सभा निर्माण करा

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
mr: कृपया, नवीन सभेसाठी विषय घाला, आणि %s कडे पाठवायच्या आमंत्रण संदेशाना घाला

en: New Conference
mr: नवीन सभा

en: Create
mr: निर्माण करा

en: Available Conferences
mr: उपलब्ध सभा

en: Create New Conference...
mr: नवीन सभा निर्माण करा...

en: Invite user to a conference
mr: सभेसाठी वापरकर्त्यास आमंत्रित करा

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
mr: %s वापरकर्त्या आमंत्रण पाठवण्यासाठी खालील यादीतून सभा निवडा. जर आपणास ह्या वापरकर्त्यास आमंत्रण करण्यासाठी नवीन सभा निर्माण करावेसे वाटत असेल, तर "नवीन सभा निर्माण करा" निवडा.

en: Invite to Conference
mr: सभेसाठी आमंत्रित करा

en: Invite to Conference...
mr: सभासाठी आमंत्रित करा...

en: Send TEST Announcement
mr:  TEST घोषणा पाठवा

en: Topic:
mr: विषय:

en: A server is required to connect this account
mr: या खात्याशी कनेक्ट करण्यासाठी सर्व्हरचीआवश्यकता आहे.

en: Unknown (0x%04x)<br>
mr: अज्ञात (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
mr: शेवटचे ज्ञात ग्राहक

en: User Name
mr: वापरकर्त्याचे नाव

en: Sametime ID
mr: सेमटाईम ID

en: An ambiguous user ID was entered
mr: संदिग्ध वापरकर्त्यांचा ID उपयोगात आणला

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
mr: ओळखकर्ता  '%s' पुढील वापरकर्त्याच्या कोणत्याही उल्लेखलेल्या वापरकर्त्यासाठी वापरू शकेल.  कृपया खालील यादीतून योग्य वापरकर्ता निवडा आणि आपल्या बड्डी यादीत त्यांचा समावेश करा.

en: Select User
mr: वापरकर्ता निवडा

en: Unable to add user: user not found
mr: वापरकर्ता समाविष्ट करण्यास असमर्थ: वापरकर्ता सापडले नाही

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
mr: ओळखकर्ता '%s'  आपल्या सेमटाईम पंथामध्ये कोणत्याही वापरकर्त्याशी जुळत नाही. ही नोंद आपल्या बड्डी यादीतून काढण्यात आली आहे.

en: Unable to add user
mr: वापरकर्ता समाविष्ट करण्यास असमर्थ

en: Error reading file %s: 
    %s
mr: फाइल %s वाचण्यात दोष: 
    %s

en: Remotely Stored Buddy List
mr: दूरस्थपणे संचित केलेल्या बड्डीची यादी

en: Buddy List Storage Mode
mr: बड्डी यादी साठा अवस्था

en: Local Buddy List Only
mr: फक्त स्थानिक बड्डी यादी

en: Merge List from Server
mr: सर्व्हरकडून यादी मिसळा

en: Merge and Save List to Server
mr: सर्व्हरकडे यादी मिसळा आणि साठवा

en: Synchronize List with Server
mr: सर्व्हरबरोबर  यादीचा ताळमेळ  करा

en: Import Sametime List for Account %s
mr: खाते %sसाठी सेमटाईम  यादी आयात करा

en: Export Sametime List for Account %s
mr: खाते %s साठी सेमटाईमच्या यादीस निर्यात करा

en: Unable to add group: group exists
mr: गट समाविष्ट करण्यास असमर्थ: गट अस्तित्वात आहे

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
mr: '%s'  नावाचा गट आपल्या बड्डी यादीत आधीच अस्तित्वात आहे.

en: Unable to add group
mr: गट समाविष्ट करण्यात असमर्थ

en: Possible Matches
mr:  शक्य असणारया साम्यता

en: Notes Address Book group results
mr: टिपांचे पत्ता पुस्तकाचा गट अहवाल

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
mr: ओळखकर्ता  '%s' पुढील टिपां पत्ता पुस्तक गटांच्या  कोणत्याही उल्लेखलेल्या वापरकर्त्यासाठी वापरू शकेल .  कृपया खालील यादीतून योग्य गट निवडा आणि आपल्या बड्डी यादीत त्यांचा समावेश करा.

en: Select Notes Address Book
mr: टिपांचे पत्ता पुस्तक निवडा

en: Unable to add group: group not found
mr: गट समाविष्ट करण्यात अपयशी: गट सापडले नाही

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
mr: ओळखकर्ता '%s' सेमटाईम पंथामध्ये कोणत्याही टिपांच्या पत्ता पुस्तक गटांशी जुळत नाही.

en: Notes Address Book Group
mr: टिपांच्या पत्ता पुस्तकांचे गट

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
mr: आपल्या बड्डी यादीत गट आणि त्यांच्या सभासदांना समाविष्ट करण्यासाठी खालील क्षेत्रात टिपांच्या पत्ता पुस्तक गटाचे नाव घाला.

en: Search results for '%s'
mr: '%s' साठी शोध अहवाल

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
mr: ओळखकर्ता  '%s' पुढील वापरकर्त्याच्या कोणत्याही उल्लेखलेल्या वापरकर्त्यासाठी वापरू शकेल. आपण आपल्या बड्डी यादीत ह्या वापरकर्त्यांना समाविष्ट कराल किंवा त्यांना खालील कृती बटणासह संदेश पाठवाल.

en: Search Results
mr: शोध परीणाम

en: No matches
mr: साम्यता नाही(जुळत नाही)

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
mr: ओळखकर्ता '%s' आपल्या सेमटाईमच्या पंथामध्ये कोणत्याही वापरकर्त्याशी जुळत नाही.

en: No Matches
mr: साम्यता नाही

en: Search for a user
mr: वापरकर्त्यासाठी शोध

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
mr: आपल्या सेमटाईम असणारया पंथात वापरकर्ते सारखे दिसण्यासाठी शोधाच्या खालील क्षेत्रात नाव किंवा अंशतः ID घाला.

en: User Search
mr: वापरकर्त्याचे शोध

en: Import Sametime List...
mr: सेमटाईमची यादी आयात करा...

en: Export Sametime List...
mr: सेमटाईमची यादी निर्यात करा...

en: Add Notes Address Book Group...
mr: टिपांच्या पत्ता पुस्तक गटास समाविष्ट करा...

en: User Search...
mr: वापरकर्त्याचे शोध...

en: Force login (ignore server redirects)
mr: प्रवेश करण्याचा आग्रह करा (सर्व्हरला पुनःदिशांकित करण्यास दुर्लक्षित करा)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
mr: ग्राहकाची ओळख अदृश्य करा

en: User %s is not present in the network
mr: वापरकर्ता  %s जालजोडणीमध्ये उपस्थित नाही

en: Key Agreement
mr: किल्ली करार

en: Cannot perform the key agreement
mr: कि करार करणे अशक्य

en: Error occurred during key agreement
mr: कि कराराच्यावेळी दोष आढळला

en: Key Agreement failed
mr: कि करार अपयशी

en: Timeout during key agreement
mr: कि कराराची वेळ संपली

en: Key agreement was aborted
mr: कि करार निष्फळीत झाला

en: Key agreement is already started
mr: कि करार आधीच सुरू केलेला आहे

en: Key agreement cannot be started with yourself
mr: आपल्याबरोबर कि करार सुरू  होऊ शकणार नाही

en: The remote user is not present in the network any more
mr: दुरस्थ वापरकर्ता  जालजोडणीवर आणखी कोणी  उपस्थित नाही

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
mr:  %s कडून कि कराराची विनंती मिलाली. आपणास कि करार करावासा वाटतो  का?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
mr: दूरस्थ वापरकर्ता कि कराराची प्रतीक्षा करत आहे:
    दूरस्थ आयोजकावर: %s
    दूरस्थ पोर्टवर: %d

en: Key Agreement Request
mr: कि कराराची विनंती

en: IM With Password
mr: परवलीच्या शब्दासह  IM

en: Cannot set IM key
mr: IM किची मांडणी  करु शकत नाही

en: Set IM Password
mr: IM परवलीच्या शब्दाची मांडणी करा

en: Get Public Key
mr: सार्वजनिक कि  मिळवा

en: Cannot fetch the public key
mr: सार्वजनिक कि  आणू शकत नाही

en: Show Public Key
mr: सार्वजनिक कि  दाखवा

en: Could not load public key
mr: सार्वजनिक कि लोड करता आली नाही

en: User Information
mr: वापरकर्त्याची माहिती

en: Cannot get user information
mr: वापरकर्त्याची महिती मिळू शकत नाही

en: The %s buddy is not trusted
mr: %s बड्डी विश्वासु नाही

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
mr: जोपर्यंत आपणास बड्डी सूचना पोहचू शकत नाही  तोपर्यंत आपणास त्याची/ तिची सार्वजनिक कि आयात कराल. आपण सार्वजनिक कि मिळवण्यासाठी    सार्वजनिक कि चा आदेश  वापरू शकता.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
mr: उघडा ...

en: The %s buddy is not present in the network
mr: %s बड्डी जालजोडणीमध्ये   नाही

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
mr: बड्डीत समाविष्ट करण्याकरता आपण त्यांची/तिची सार्वजनिक कि आयात केली पाहिजे. सार्वजनिक कि आयात करण्याकरता आयातवर दाबा.

en: _Import...
mr: आयात करा (_I)...

en: Select correct user
mr: योग्य वापरकर्ता निवडा

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
mr: एकापेक्षा जास्त वापरकर्ता समान सार्वजनिक किसह सापडले.  बड्डी यादीत समाविष्ट करण्याकरता योग्य वापरकर्त्यास  बड्डी यादीतून निवडा.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
mr: एकापेक्षा जास्त वापरकर्ता  समान नावासह सापडले. बड्डी यादीत समाविष्ट करण्याकरता योग्य वापरकर्ता बड्डी यादीतुन निवडा.

en: Detached
mr: न जोडलेला

en: Indisposed
mr: आजारी/अस्वस्थ

en: Wake Me Up
mr: मला उठवा

en: Hyper Active
mr: खूपच क्रियाशील

en: Robot
mr: यंत्रमानव

en: In Love
mr: प्रेमात

en: User Modes
mr: वापरकर्त्याची अवस्था

en: Preferred Contact
mr: प्राधान्य असलेले संपर्क

en: Preferred Language
mr: प्राधान्य असलेली भाषा

en: Device
mr: साधन

en: Timezone
mr: वेळक्षेत्र

en: Geolocation
mr: भूस्थान

en: Reset IM Key
mr: IM  कि ची पुर्नःमांडणी करा

en: IM with Key Exchange
mr: कि अदलाबद्लीसह IM

en: IM with Password
mr: परवलीच्या शब्दा सहीत IM

en: Get Public Key...
mr: सार्वजनिक कि मिळवा...

en: Kill User
mr: वापरकर्त्याला समाप्त करा

en: Draw On Whiteboard
mr: पांढरयाबोर्डवर रेखाटा/काढा

en: _Passphrase:
mr: गोपणीयवाक्य (_P):

en: Channel %s does not exist in the network
mr: वाहिनी %s जालजोडणीमध्ये अस्तित्वात नाही

en: Channel Information
mr: वाहिनीची माहिती

en: Cannot get channel information
mr: वाहिनीची माहिती मिळु शकत नाही

en: <b>Channel Name:</b> %s
mr: <b>वाहिनीचे नाव:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
mr: <br><b>वापरकर्त्याचे मोजमाप:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
mr: <br><b> वाहिनीचा संस्थापक:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
mr: <br><b>वाहिनी सिंफर:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
mr: <br><b>वाहिनी  HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
mr: <br><b>वाहिनीचे विषय:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
mr: <br><b>वाहिनीची  अवस्था:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
mr: <br><b> संस्थापक कि बोटांचे ठसे :</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
mr: <br><b> संस्थापक कि बॅबलप्रिंट :</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
mr: वाहिनी सार्वजनिक किस  समाविष्ट करा

note: Add new public key
en: Open Public Key...
mr: सार्वजनिक कि उघडा...

en: Channel Passphrase
mr: वाहिनीचे झालेले वाकप्रचार

en: Channel Public Keys List
mr: वाहिनी सार्वजनिक किची  यादी

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
mr: अनाधिकृत प्रवेशापासुन वाहिनीला सुरक्षित करण्याकरता वाहिनीची सप्रमाणता वापरतात.  सप्रमाणता ही कदाचित वाकप्रचार आणि डिजीटल हस्ताक्षरा वर आधारित असेल.  जर वाकप्रचाराची मांडणी केली असेल , तर ते सामील होण्यास सक्षम असलेले हवे.  जर वाहिनी सार्वजनिक  किची मांडणी  केली असेल,  नंतर फक्त ज्यांच्या वाहिनी सार्वजनिक कि यादीत आहेत तरच फक्त त्या सामील होण्यास योग्य असतील.

en: Channel Authentication
mr: वाहिनींची  सप्रमाणता

en: Add / Remove
mr: समाविष्ट करा / काढून टाका

en: Group Name
mr: गट नाव

en: Passphrase
mr: झालेला वाकप्रचार

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
mr: कृपया  %s  वाहिनीच्या खाजगी गटाचे नाव आणि झालेला वाकप्रचार घाला.

en: Add Channel Private Group
mr: खाजगी वाहिनी गट समाविष्ट करा

en: User Limit
mr: वापरकर्त्यावर घातलेल्या मर्यादा

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
mr: वाहिनीवर वापरकर्त्याच्या मर्यादांची मांडणी करा.   वापरकर्त्याच्या मर्यादांची पुर्नःमांडणी करण्यासाठी शुन्यावर मांडणी करा .

en: Invite List
mr: आमंत्रण यादी

en: Ban List
mr: मनाई केलेली यादी

en: Add Private Group
mr: खाजगी गट अधिक मिळवा

en: Reset Permanent
mr: कायमस्वरूपी पुर्नःमांडणी करा

en: Set Permanent
mr: कायमस्वरूपी मांडणी करा

en: Set User Limit
mr: वापरकर्त्याच्या मर्यादांची मांडणी  करा

en: Reset Topic Restriction
mr: विषय मर्यादांना  पुन्हा मांडणी करा

en: Set Topic Restriction
mr: विषय मर्यादांची मांडणी करा

en: Reset Private Channel
mr: खाजगी वाहिनीची पुन्हा मांडणी करा

en: Set Private Channel
mr: खाजगी वाहिनीची मांडणी करा

en: Reset Secret Channel
mr: गुप्त वाहिनीची पुन्हा मांडणी करा

en: Set Secret Channel
mr: गुप्त वाहिनीची मांडणी  करा

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
mr: खाजगी गटात सामील होण्याच्या आधी %s वाहिनीत सामील व्हा

en: Join Private Group
mr: खाजगी गटात सामील व्हा

en: Cannot join private group
mr: खाजगी गटात सामील होऊ शकत नाही

en: Call Command
mr: आदेशा बोलवा

en: Cannot call command
mr: आदेशाला बोलू शकत नाही

en: Unknown command
mr: अज्ञात आदेश

en: Secure File Transfer
mr: फाइल स्थानांतरण सुरक्षित करा

en: Error during file transfer
mr: फाइल स्थांनातर करताना दोष

en: Remote disconnected
mr: रिमोट खंडीत झाले

en: Permission denied
mr: परवानगी नाकारली

en: Key agreement failed
mr: कि करार अपयशी झाले

en: Connection timed out
mr: जोडणीची वेळ समाप्त झाली

en: Creating connection failed
mr: जोडणीचे निर्माण अपयशी

en: File transfer session does not exist
mr: फाइल स्थानांतर सत्र अस्तित्वात नाही

en: No file transfer session active
mr: फाइल  स्थानांतरण सत्र सक्रिय नाही

en: File transfer already started
mr: फाइल स्थांनातरणास आधीच आरंभ झालेला आहे

en: Could not perform key agreement for file transfer
mr: फाइल स्थांनातरणाकरता कि करार करता आली नाही

en: Could not start the file transfer
mr: फाइल स्थांनातरणास आरंभ करता आला नाही

en: Cannot send file
mr: फाइल पाठवू शकत नाही

en: Error occurred
mr: त्रुटी आढळली

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
mr: %s ने <I>%s</I> याचे शीर्षक बदलले: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
mr: <I>%s</I>वाहिनीची मांडणी करण्याची <I>%s</I> अवस्था : %s

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
mr: <I>%s</I> सर्व वाहिन्या काढून टाकण्याची <I>%s</I> अवस्था

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
mr: <I>%s</I> मांडणी करा ची <I>%s's</I> अवस्था: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
mr: <I>%s</I> सर्व काढून टाका <I>%s's</I> अवस्था

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
mr: तुम्हाला <I>%s</I> बाहेर काढून टाकण्यात आले, <I>%s</I> (%s) द्वारे

en: You have been killed by %s (%s)
mr: %s (%s) कडून आपणास समाप्त करण्यात आले

en: Killed by %s (%s)
mr: %s (%s) कडून समाप्त केले

en: Server signoff
mr: सर्व्हरने बंद केले

en: Personal Information
mr: वैयक्तिक माहिती

en: Birth Day
mr: जन्म दिवस

en: Job Role
mr: कामाचे स्वरूप

en: Organization
mr: संस्था

en: Unit
mr: एकक

en: Homepage
mr: मुख्यपान

en: Note
mr: टिप

en: Join Chat
mr: संभाषणामध्ये सामील व्हा

en: You are channel founder on <I>%s</I>
mr: <I>%s</I>वर वाहिनी संस्थापक आहात

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
mr: <I>%s</I> वर <I>%s</I> वाहिनीचा  संस्थापक आहे

en: Real Name
mr: खरे/वास्तविक नाव

en: Status Text
mr: सद्यःस्थितीचा दर्जा

en: Public Key Fingerprint
mr: सार्वजनिक किच्या बोटांचे ठसे

en: Public Key Babbleprint
mr: सार्वजनिक कि बॅबलप्रिंट

en: _More...
mr: अधिक (_M)...

en: Detach From Server
mr: सर्व्हरपासून वेगळे करा

en: Cannot detach
mr: वेगळे करणे अशक्य

en: Cannot set topic
mr: विषय सेट करणे अशक्य

en: Failed to change nickname
mr: टोपणनाव बदलण्यात अपयशी झाले

en: Roomlist
mr: खोली  यादी

en: Cannot get room list
mr: खोली यादी मिळू शकत नाही

en: Network is empty
mr: नेटवर्क रिकामे आहे

en: No public key was received
mr: सार्वजनिक कि प्राप्त झाली नाही

en: Server Information
mr: सर्वर माहिती

en: Cannot get server information
mr: सर्व्हरची माहिती मिळू शकत नाही

en: Server Statistics
mr: सर्व्हरची आकडेवार माहिती

en: Cannot get server statistics
mr: सर्व्हरची आकडेवार माहिती मिळू शकत नाही

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
mr: स्थानिक सर्व्हरची प्रारंभिक वेळ: %s
    स्थानिक सर्व्हरची वेळ: %s
    स्थानिक सर्व्हरचे ग्राहक: %d
    स्थानिक सर्व्हरच्या वाहिन्या: %d
    स्थानिक सर्व्हरचे चालक: %d
    स्थानिक मार्गांचे चालक: %d
    स्थानिक कक्षांचे ग्राहक: %d
    स्थानिक कक्षांच्या वाहिन्या: %d
    स्थानिक कक्षांचे सर्व्हर: %d
    एकुण ग्राहक: %d
    एकुण वाहिन्या: %d
    एकुण सर्व्हरस: %d
    एकुण वाटाडे: %d
    एकुण सर्व्हरचे चालक: %d
    एकुण वाटाडे चालक: %d

en: Network Statistics
mr: जालजोडणीची आकडेवार माहिती

en: Ping
mr: पिंग

en: Ping failed
mr: पिंग अपयशी झाले

en: Ping reply received from server
mr: सर्व्हरकडून पिंग उत्तर पोहचले

en: Could not kill user
mr: वापरकर्त्याला समाप्त करणे अशक्य

en: Cannot watch user
mr: वापरकर्ता वॅच करणे अशक्य

en: Resuming session
mr: सत्रास पुन्हा सुरू करत आहे

en: Authenticating connection
mr: सप्रमाणता जोडणी

en: Verifying server public key
mr: सर्व्हर सार्वजनिक कि पडताळणी करत आहे

en: Passphrase required
mr: झालेल्या वाकप्रचाराची आवश्यकता होती

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
mr: %s's सार्वजनिक कि पोहचली.  आपली स्थानिक प्रत ह्या किबरोबर जुळत नाही.  तरीही आपणास ही सार्वजनिक कि स्विकारावी  वाटते का?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
mr:  %s's  सार्वजनिक कि पोहचली आहे.  आपणास ही सार्वजनिक कि स्विकारावेसे वाटते का?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
mr:   %s कि साठी बोटांचे ठसे आणि बॅबलप्रिंट  are:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
mr: सार्वजनिक कि ची पडताळणी करा

en: _View...
mr: दृष्य (_V)...

en: Unsupported public key type
mr: आधार न देणारा सार्वजनिक कि प्रकार

en: Disconnected by server
mr: सर्व्हरकडून जोडणी काढली

en: Error connecting to SILC Server
mr: SILC सर्व्हरशी जोडणी करतेवेळी त्रुटी

en: Key Exchange failed
mr: किची अदलाबदल  करण्यात अपयशी झाले

en: Authentication failed
mr:  सप्रमाणता अपयशी झाली

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
mr: वेगळे केलेले सत्र पुन्हा सुरू करण्यात अपयशी आले.  नवीन जोडणी निर्माण करण्याकरिता पुन्हा जोडणी वर दाबा.

en: Performing key exchange
mr: किची अदलाबदल करत आहे

en: Unable to load SILC key pair
mr: SILC किची जोडी लोड करणे अशक्य

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
mr: SIL सर्व्हरला जोडत आहे

en: Out of memory
mr: स्मृतीपटलाच्या बाहेर

en: Unable to initialize SILC protocol
mr: SILC प्रोटोकॉल सुरू करण्यास अशक्य

en: Error loading SILC key pair
mr: SILC किची जोडी लोड करतेवेळी त्रुटी

en: Download %s: %s
mr: %s डाऊनलोड करा: %s

en: Your Current Mood
mr: आपली सध्याची मनस्थिति

en: Normal
mr: सामान्य

en: 
    Your Preferred Contact Methods
mr: 
    आपल्या प्राधान्य असलेल्या संपर्क पद्धती

en: Video conferencing
mr: व्हिडीओ द्वारे सभा

en: Your Current Status
mr: आपली  सध्याची सद्यःस्थिती

en: Online Services
mr: ऑनलाइन सेवा

en: Let others see what services you are using
mr: आपण कोणती सेवा वापरत आहात हे इतरांना पाहू द्या

en: Let others see what computer you are using
mr: आपण कोणता संगणक वापरत आहात हे इतराना पाहू द्या

en: Your VCard File
mr: आपली व्हीकार्डची फाइल

en: Timezone (UTC)
mr: वेळक्षेत्र (UTC)

en: User Online Status Attributes
mr: वापरकर्त्याचे चालू असतानाचे  सद्यःस्थिती गुणधर्मे

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
mr: आपण इतर वापरतकर्त्यांना आपली चालू असतानाच्या सद्यःस्थितीची माहिती आणि आपला वैयक्तिक माहिती पाहू देऊ शकता.    कृपया  आपणास इतर वापरकर्त्यांनी आपल्याबद्दलची माहिती पहायला हवे असेल तर माहिती भरा.

en: Message of the Day
mr: दिवसाचा संदेश

en: No Message of the Day available
mr: दिवसाचा संदेश उपलब्ध नाही

en: There is no Message of the Day associated with this connection
mr: ह्या जोडणीबरोबर निगडीत दिवसाचा संदेश नाही

en: Create New SILC Key Pair
mr: नवीन SILC कि जोडी निर्माण करा

en: Passphrases do not match
mr: गोपणीयवाक्य जुळत नाही

en: Key Pair Generation failed
mr: कि  जोडीची निर्मिती अपयशी झाली

en: Key length
mr: किची लांबी

en: Public key file
mr: सार्वजनिक कि फाइल

en: Private key file
mr: खाजगी कि फाइल

en: Passphrase (retype)
mr: झालेले वाकप्रचार (पुन्हा टंकलिखित करा)

en: Generate Key Pair
mr: कि जोडी निर्माण करा

en: Online Status
mr: ऑनलाइन  सद्यःस्थिति

en: View Message of the Day
mr: दिवसाचा संदेश दृश्यित करा

en: Create SILC Key Pair...
mr:   SILC कि जोडी निर्माण करा...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
mr:  <I>%s</I> वापरकर्ता जालजोडणीमध्ये उपस्थित नाही

en: Topic too long
mr: विषय खूपच लांब

en: You must specify a nick
mr: टोपण नाव निर्देशित करायला  पाहिजे

en: channel %s not found
mr: %s वाहिनी सापडली नाही

en: channel modes for %s: %s
mr: %s करिता वाहिनी मोडस: %s

en: no channel modes are set on %s
mr: %s वर वाहिनी मोड मांडणी केली नाही

en: Failed to set cmodes for %s
mr:  %s करता सीमोडसची मांडणी करण्यात अपयशी झाले

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
mr: अज्ञात आदेश: %s, (कदाचित ग्राहकाचा दोष असावा)

en: part [channel]:  Leave the chat
mr: [वाहिनी]भाग:संभाषण सोडून द्या

en: leave [channel]:  Leave the chat
mr:  [वाहिनी] सोडा: संभाषण सोडून द्या

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
mr: विषय [&lt;new topic&gt;]:विषय दृश्यित करा किंवा बदला

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
mr: सामील व्हा &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]: ह्या जालजोडणीवर संभाषणाकरिता सामील व्हा

en: list:  List channels on this network
mr: यादी: ह्या जालजोडणीवरील वाहिन्यांची यादी

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
mr: जो कोणी आहे&lt;nick&gt;: टोपण नावाची माहिती दृश्यित करा

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
mr: msg &lt;टोपननाव&gt; &lt;संदेश&gt;:  खाजगी संदेश वापरकर्त्याकडे पाठवा

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
mr: चौकशी&lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  खाजगी संदेश वापरकर्त्याकडे पाठवा

en: motd:  View the server's Message Of The Day
mr: motd: दिवसाचा सर्व्हरचा संदेश  दृश्यित करा

en: detach:  Detach this session
mr: वेगळे करा: हे सत्र वेगळे करा

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
mr: बाहेर पडा [संदेश]:  पर्यायी संदेशाबरोबर सर्व्हरपासून जोडणी काढा

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
mr: call &lt;command&gt;: कोणत्याही सिल्क ग्राहकाचा आदेश बोलवा

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
mr: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]: टोपणनाव  समाप्त करा

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
mr: nick &lt;newnick&gt;: आपले टोपणनाव बदला

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
mr: whowas &lt;nick&gt;:   टोपणनाव माहिती दृश्यित करा

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
mr: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]: वाहिनीचा प्रकार बदला किंवा दाखवा

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
mr: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;: वाहिनीवर टोपणनाव प्रकार बदला

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
mr: umode &lt;usermodes&gt;: जालजोडणीमध्ये आपल्या मोडसची मांडणी करा

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
mr: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]: सर्व्हर चालकाच्या सवलती मिळवा

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
mr: आमंत्रण &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  टोपणनावास आमंत्रित करा अथवा वाहिनी आमंत्रण यादीतूनअधिक मिळवा/काढून टाका

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
mr: kick  &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [टिप्पणी]: ग्राहकास चॅनेलपासून सुरू करा

en: info [server]:  View server administrative details
mr: माहिती [सर्व्हर]: सर्व्हर प्रशासकीय विवरण दृश्यित करा

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
mr: बंदी [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]: चॅनेलपासून ग्राहकाला बंदी

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
mr: कि मिळवा  &lt;nick|server&gt;:  ग्राहकाची वा सर्व्हरची सार्वजनिक कि परत मिळवा

en: stats:  View server and network statistics
mr: स्टॅटस: सर्व्हर दृश्य आणि जालजोडणीची आकडेवार माहिती

en: ping:  Send PING to the connected server
mr: पिंग:  जोडलेल्या सर्व्हरला PING पाठवा

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
mr: वापरकर्ता &lt;channel&gt;:  वाहिन्यातील वापरकर्त्याची यादी

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
mr: नावे[-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;: वाहिनीतील स्पष्ट सांगितलेली वापरकर्ता यादी

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
mr: SILC प्रोटोकॉल प्लगईन

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
mr: इंटरनेट चालू सभा (SILC) प्रोटोकॉलची सुरक्षा करा

en: Network
mr: नेटवर्क

en: Public Key file
mr: सार्वजनिक कि फाइल

en: Private Key file
mr: खाजगी किची फाइल

en: Cipher
mr: सायफर

en: Use Perfect Forward Secrecy
mr: योग्य फॉरवर्ड सिक्रेसीचा वापर करा

en: Public key authentication
mr: सार्वजनिक किची  सप्रमाणता

en: Block IMs without Key Exchange
mr: IMsला कि बदलाशिवाय थांबवा

en: Block messages to whiteboard
mr: पांढरया बोर्डकडे संदेशाना व्यत्यय आणा

en: Automatically open whiteboard
mr: पांढरया बोर्डला स्वयंचलिचतपणे उघडा

en: Digitally sign and verify all messages
mr: डिजीटली स्वाक्षरी करून सर्व संदेशाना पडताळा

en: Creating SILC key pair...
mr: SILC कि जोडी निर्माण करत आहे...

en: Unable to create SILC key pair
mr: SILC किची जोडी निर्माण करण्यास अशक्य

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
mr: खरे नाव: 	%s

en: User Name: 	%s
mr: वापरकर्ता नाव: 	%s

en: Email: 		%s
mr: ईमेल: 		%s

en: Host Name: 	%s
mr: आयोजक नाव: 	%s

en: Organization: 	%s
mr: संस्था: 	%s

en: Country: 	%s
mr: देश: 	%s

en: Algorithm: 	%s
mr: लघुगणक: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
mr: कि लांबी: 	%d बिट

en: Version: 	%s
mr: आवृत्ती: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
mr: सार्वजनिक कि बोटाचे ठसे :
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
mr: सार्वजनिक किचे बॅबलप्रिंट:
    %s

en: Public Key Information
mr: सार्वजनिक किची माहिती

en: Paging
mr: पृष्ठांक घालत आहे

en: Video Conferencing
mr: व्हिडीओद्वारे सभा

en: Computer
mr: संगणक

en: Mobile Phone
mr: मोबाईल फोन

en: Terminal
mr: टर्मिनल

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
mr: %s ने संदेश पांढरया बोर्डकडे पाठवले. आपणास पांढरया बोर्डला उघडावेसे वाटते का?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
mr: %sने %s वाहिनीवरील पांढरयाबोर्डकडे संदेश पाठवले.  आपणास पांढरयाबोर्डास उघडावयाचे आहे का?

en: Whiteboard
mr: पांढराबोर्ड

en: No server statistics available
mr: सर्व्हर आकडेवार माहिती उपलब्ध नाही

en: Error during connecting to SILC Server
mr: SILC सर्व्हर जोडत असताना दोष

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
mr: अपयश: आवृत्ती विजोड, आपल्या ग्राहकास  उच्चश्रेणीसंपन्न करा

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
mr: अपयशी:दुरस्थ आपल्या सार्वजनिक किवर विश्वास ठेवत/आधार देत नाही

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
mr: अपयशी:दुरस्थ नियोजित  KE  गटाला आधार करत नाही

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
mr: अपयशी:दुरस्थ नियोजित सिफरला आधार करत नाही

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
mr: अपयशी:दुरस्थ नियोजित PKCSला आधार करत नाही

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
mr: अपयशी: दुरचे नियोजित हॅश कार्यास आधार करत नाही

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
mr: अपयश: दुरस्थ नियोजित HMACला आधार करत नाही

en: Failure: Incorrect signature
mr: अपयशी: चुकीचे हस्ताक्षर

en: Failure: Invalid cookie
mr: अपयशी: अवैध कुकी

en: Failure: Authentication failed
mr: अपयशी: सप्रमाणता अपयशी झाले

en: Unable to initialize SILC Client connection
mr: SILC क्लाएंट जोडणी सुरू करण्यास अशक्य

en: John Noname
mr: जॉन निनावे

en: Unable to load SILC key pair: %s
mr: SILC किची जोडी लोड करण्यास अशक्य: %s

en: Unable to create connection
mr: जोडणी निर्माण करण्यात असमर्थ

en: Unknown server response
mr: अपरिचीत सर्व्हर प्रतिसाद

en: Unable to create listen socket
mr: लिसन सॉकेट निर्माण करण्यास अशक्य

en: Unable to resolve hostname
mr: यजमाननाव रिसॉलव्ह करण्यास अशक्य

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
mr: SIP वापरकर्तानावांमध्ये वाइटस्पेसेस् किंवा @ चिन्ह समाविष्टीत असू शकत नाही

en: SIP connect server not specified
mr: SIP जोडणी सर्व्हर निर्देशीत नाही

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
mr: SIP/SIMPLE प्रोटोकॉल प्लगईन

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
mr: The SIP/SIMPLE प्रोटोकॉल प्लगईन

en: Publish status (note: everyone may watch you)
mr: सद्यःस्थिती प्रकाशित करा(टिप:प्रत्येकजण आपणास बघत असेल)

en: Use UDP
mr:   UDP वापरा

en: Use proxy
mr: प्रॉक्सी वापरा

en: Proxy
mr: प्रॉक्सी

en: Auth User
mr: सप्रमाणता असलेले वापरकर्ता

en: Auth Domain
mr: अधिकृत परवानगीचे महाजालावरील संकेत स्थळ

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
mr: (हा संदेश अनुवाद करताना तिथे दोष आहेत. 	 खाते संपादकामध्ये 'सांकेतिक लिपी' पर्याय तपासा)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
mr: संभाषण %s,%s,%s कडे पाठवण्यात असमर्थ

en: User is offline
mr: वापरकर्ता बंद आहे

en: User
mr: वापरकर्ता

en: Hidden or not logged-in
mr: अदृश्य असलेले किंवा प्रवेश न केलेले

en: <br>At %s since %s
mr:   %s पासून  %s वर <br>

en: Anyone
mr: कोणिही

en: _Class:
mr: वर्ग (_C):

en: _Instance:
mr: उदाहरण (_I):

en: _Recipient:
mr: प्राप्तकर्ता (_R):

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
mr:  %s ला मान्यता दर्शवण्याचा प्रयन्त करा, %s, %s अपयशी झाले

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
mr: zlocate &lt;nick&gt;:वापरकर्ता स्थानित करा

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
mr: zl &lt;nick&gt;: वापरकर्ता स्थानित करा

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
mr: उदाहरण &lt;उदाहरण&gt;: ह्या वर्गावर उदाहरण वापरण्यासाठी सेट करा

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
mr: inst &lt;उदाहरण&gt;: ह्या वर्गावर उदाहरण वापरण्यासाठी मांडणी करा

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
mr: विषय&lt;instance&gt;: ह्या वर्गावर वापरावयाच्या उदाहरणाची मांडणी करा

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
mr: sub &lt;वर्ग&gt; &lt;उदाहरण&gt; &lt;घेणारा&gt;: नवीन संभाषमामध्ये सामील व्हा

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
mr: zi &lt;instance&gt;:  &lt;संदेश,<i>उदाहरण</i>,*&gt; ला संदेश पाठवा

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
mr: zci &lt;वर्ग&gt; &lt;उदाहऱण&gt;: &lt;<i>वर्ग</i>,<i>उदाहऱण</i>*&gt; ला संदेश पाठवा

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
mr: zcir &lt;वर्ग&gt; &lt;उदाहऱण&gt;  &lt;प्राप्तकर्ता&gt;: &lt;<i>वर्ग</i>,<i>उदाहऱण</i>,<i>प्राप्तकर्ता</i>&gt; ला संदेश पाठवा

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
mr: zir &lt;instance&gt; &lt;प्राप्तकर्ता&gt;: &lt;MESSAGE,<i>उदाहरण</i>,<i> </i>&gt;ला संदेश पाठवा

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
mr: zc &lt;क्लास&gt;: &lt;<i>वर्ग</i>,PERSONAL,*&gt; ला संदेश पाठवा

en: Resubscribe
mr: पुर्नःमान्यता

en: Retrieve subscriptions from server
mr: सर्व्हरकडून  मान्यता  परत मिळवा

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
mr: झेफिर प्रोटोकॉल प्लगईन

en: Use tzc
mr: tzc वापरा

en: tzc command
mr: tzc आदेश

en: Export to .anyone
mr: कोणालाही निर्यात करा

en: Export to .zephyr.subs
mr: .zephyr.subs  कडे निर्यात करा

en: Import from .anyone
mr: .कोणाकडूनही आयात करा

en: Import from .zephyr.subs
mr: .zephyr.subs कडून आयात करा

en: Realm
mr: विषय/राज्य

en: Exposure
mr: प्रदर्शन

en: Encoding
mr: एनकोडिंग

en: Unable to create socket: %s
mr: सॉकेट निर्माण करणे अशक्य: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
mr: HTTP प्रॉक्सी पासून प्रतिसाद वाचण्यास अशक्य: %s

en: HTTP proxy connection error %d
mr: HTTPप्रॉक्झीच्या जोडणीत दोष %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
mr: प्रवेश नकारले: HTTP प्रॉक्सी सर्व्हर पोर्ट %d टन्नलींग रोखतो

en: Error resolving %s
mr: %s चे निवारन करतेवेळी त्रुटी

en: Received invalid data on connection with server
mr: सर्व्हरशी जोडणी स्थापीत केल्यानंतर अवैध डाटा प्राप्त झाले

en: Requesting %s's attention...
mr: %sचे लक्ष्य वेधण्यासाठी विनंती करत आहे...

en: %s has requested your attention!
mr: %s ने आपले लक्ष्य देण्याची विनंती केली आहे!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
mr: होय (_Y)

en: _No
mr: नाही (_N)

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
mr: ठिक आहे (_O)

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
mr: स्वीकारा(_A)

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
mr: मी आता इथे नाही

en: saved statuses
mr: साठवलेली स्थिती

en: %s is now known as %s.
mr: %sहा  %s प्रमाणे आता अज्ञात आहे .

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
mr: %s ने %s ला संभाषण खोलीत  %s बोलावले आहे:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
mr: %s ने %s ला संभाषण खोलीत %s  आमंत्रण दिले आहे

en: Accept chat invitation?
mr: संभाषणाचे आमंत्रण स्विकारले का?

note: Shortcut
en: Shortcut
mr: शॉर्टकट

en: The text-shortcut for the smiley
mr: स्माईलीकरीता मजकूर-शार्टकट

note: Stored Image
en: Stored Image
mr: साठवलेली प्रतिमा

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
mr: साठवलेली प्रतिमा. (आत्ता हे करावे लागेल)

en: SSL Connection Failed
mr: SSL जोडणी अपयशी

en: SSL Handshake Failed
mr: SSL हस्तांदोलन अपयशी झाले

en: SSL peer presented an invalid certificate
mr: SSL पिअरने अवैध प्रमाणपत्र प्रस्तुत केले

en: Unknown SSL error
mr: अपरिचीत SSL त्रुटी

en: Unset
mr: अनिश्चित करा

en: Do not disturb
mr: व्यत्यय आणू नका

en: Invisible
mr: अदृश्य

en: Extended away
mr: विस्तारीत केले

en: Mobile
mr: मोबाइल

en: Listening to music
mr: संगीत ऐकत आहे

en: Feeling
mr: अनुभव

en: %s (%s) changed status from %s to %s
mr: %s (%s) ने %s पासून %s अशी स्थिती बदलली आहे

en: %s (%s) is now %s
mr: %s (%s) आत्ता %s आहे

en: %s (%s) is no longer %s
mr: %s (%s) यापुढे %s नाही

en: %s became idle
mr: %s निष्क्रिय झाले

en: %s became unidle
mr: %s निष्क्रिय बनले नाही

en: +++ %s became idle
mr: +++ %s निष्क्रिय बनले

en: +++ %s became unidle
mr: +++ %s निष्क्रिय बनू नका

en: Calculating...
mr: गणना करणे...

en: Unknown.
mr: अज्ञात.

en: %d second | %d seconds
mr[0]: %d सेकंद
mr[1]: %d सेकंद

en: %d day | %d days
mr[0]: %d दिवस
mr[1]: %d दिवस

en: %s, %d hour | %s, %d hours
mr[0]: %s, %d तास
mr[1]: %s, %d तास

en: %d hour | %d hours
mr[0]: %d तास
mr[1]: %d तास

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
mr[0]: %s, %d मिनिट
mr[1]: %s, %d मिनिट

en: %d minute | %d minutes
mr[0]: %d मिनिट
mr[1]: %d मिनिट

en: Could not open %s: Redirected too many times
mr: %s उघडणे अशक्य: एकापेक्षा जास्तवेळी पुनःनिर्देशीत केले

en: Unable to connect to %s
mr: %s ला जोडण्यात असमर्थ

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
mr: %s पासून वाचतेवेळी त्रुटी: प्रतिसाद खूपच लांब आहे (%d बाईट्स्ची मर्यादा)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
mr: %s कडील विषयांना समावून घेण्यासाठी पुरेशी स्मृती ठरवण्यात असमर्थ. वेब सर्व्हर   काहीतरी दुषित करण्याचा प्रयत्न करेल.

en: Error reading from %s: %s
mr: %s कडून वाचण्यात दोष: %s

en: Error writing to %s: %s
mr: %1$s करीता लिहीतेवेळी त्रुटी आढळली: %2$s

en: Unable to connect to %s: %s
mr:  %sला जोडण्यात दोष: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
mr: जोडणी संगणकावरील इतर सॉफ्टवेअरमुळे खंडीत झाली.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
mr: दूरस्थ यजमानने जोडणी बंद केली.

note: 10060
en: Connection timed out.
mr: जोडणी वेळ समाप्ती.

note: 10061
en: Connection refused.
mr: जोडणी नकारली.

note: 10048
en: Address already in use.
mr: पत्ता आधिपासूनच वापरणीत आहे.

en: Error Reading %s
mr:   %s वाचण्यात दोष

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
mr: %s वाचतेवेळी त्रुटी आढळली.  फाइल लोड झाली नाही, व जुनी फाइल %s~ असे पुनःनामांकीत केले आहे.

en: Internet Messenger
mr: इंटरनेट मेसेंजर

en: Pidgin Internet Messenger
mr: Pidgin इंटरनेट संदेशवाहक

note: Build the login options frame.
en: Login Options
mr: प्रवेश करण्याचे पर्याय

en: Pro_tocol:
mr: प्रोटोकॉल (_t):

en: _Username:
mr: वापरकर्ता नाव (_U):

en: Remember pass_word
mr: पासवर्ड लक्षात ठेवा (_w)

note: Build the user options frame.
en: User Options
mr: वापरकर्त्याचे पर्याय

en: _Local alias:
mr: लोकल अलायस (_L):

en: New _mail notifications
mr: नवीन मेल सूचना (_m)

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
mr: या खात्यासाठी या बड्डी चिन्हाचा वापर करा (_i):

en: Ad_vanced
mr: प्रगत (_v)

en: Use GNOME Proxy Settings
mr: GNOME प्रॉक्झी नियंत्रणे वापरा

en: Use Global Proxy Settings
mr: वैश्विक  प्रॉक्झी नियंत्रणाना वापरा

en: No Proxy
mr: प्रॉक्सी नाही

en: Tor/Privacy (SOCKS5)
mr: टॉर/गुप्तता (SOCKS5)

en: Use Environmental Settings
mr: वातावरण नियंत्रणे वापरा

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
mr: जर आपण अगदी जवळून बघितले

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
mr: आपण फुलपाखराचे मिलन पाहू शकता

en: Proxy _type:
mr: प्रॉक्झी प्रकार (_t):

en: _Host:
mr: यजमान (_H):

en: _Port:
mr: पोर्ट (_P):

en: Pa_ssword:
mr: पासवर्ड (_s):

en: Use _silence suppression
mr: _शांतता भंग  करा

en: _Voice and Video
mr: _आवाज आणि व्हिडिओ

en: Unable to save new account
mr: नवीन खाते साठवणे अशक्य

en: An account already exists with the specified criteria.
mr: निर्देशीत अटी प्रमाणे खाते आधिपासूनच अस्तित्वात आहे.

en: Add Account
mr: खाते जोडा

en: _Basic
mr: मुलभूत (_B)

en: Create _this new account on the server
mr: सर्व्हर वरील नवीन खाते निर्माण करा (_t)

en: P_roxy
mr: प्रॉक्सी (_r)

en: Enabled
mr: कार्यान्वीत

en: Protocol
mr: प्रोटोकोल

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
mr: <span size='larger' weight='bold'>%s वर आपले स्वागत आहे!</span>
    
    IM खाते संरचीत नाही. %s शी जोडणीकरीता खालील <b>समावेश करा...</b> बटण दाबा व पहिले खाते संरचीत करा. %s ने एकापेक्षा जास्त IM खात्याशी जोडणी केल्यास, सर्व संरचीत करण्यासाठी <b>समावेश करा...</b> दाबा.
    
    समावेश, संपादन, किंवा बड्डी सूचीतील पटलमधील <b>खाते->खाते व्यवस्थापीत करा</b> पर्याय पासून खाते काढून टाकण्यासाठी तुम्ही या पटलाकडे पुनः येऊ शकता

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
mr: <a href=\"viewinfo\">%s</a>%s%s%s ला त्याच्या किंवा तिच्या मित्रमैत्रिण सूची%s%s त आपणास (%s) ला समाविष्ट करावे वाटते

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
mr: %s%s%s%s ला तो किंवा तीच्या मित्र यादीत (%s) समाविष्ट करावेसे वाटते%s%s

en: Send Instant Message
mr: तात्काळ संदेश पाठवा

note: Buddy List
en: Background Color
mr: पार्श्वभूमी रंग

en: The background color for the buddy list
mr: बड्डी सूचीकरीता पार्श्वभूमी रंग

en: Layout
mr: मांडणी

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
mr: बड्डी सूचीकरीता चिन्हांची मांडणी, नाव व स्थिती

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
mr: विस्तारीत पार्श्वभूमी रंग

en: The background color of an expanded group
mr: विस्तारीत गटाचे पार्श्वभूमी रंग

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
mr: विस्तारीत मजकूर

en: The text information for when a group is expanded
mr: गट विस्तारीत केल्यानंतरची मजकूर माहिती

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
mr: पार्श्वभूमी रंग नष्ट झाले

en: The background color of a collapsed group
mr: नष्ट झालेल्या गटाचे पार्श्वभूमी रंग

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
mr: नष्ट झालेले मजकूर

en: The text information for when a group is collapsed
mr: गट नष्ट झाल्यानंतर मजकूरची माहिती

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
mr: संपर्क/संभाषण पार्श्वभूमी रंग

en: The background color of a contact or chat
mr: संपर्क किंवा संभाषणचे पार्श्वभूमी रंग

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
mr: संपर्क मजकूर

en: The text information for when a contact is expanded
mr: संपर्क विस्तारीत केल्यानंतर मजकूरची माहिती

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
mr: ऑनलाइन मजकूर

en: The text information for when a buddy is online
mr: बड्डी ऑनलाइन असल्यावर मजकूर माहिती

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
mr: दूर आहे मजकूर

en: The text information for when a buddy is away
mr: बड्डी दूर असतेवेळी मजकूर माहिती

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
mr: ऑफलाइन मजकूर

en: The text information for when a buddy is offline
mr: बड्डी ऑफलाइन असल्यावर मजकूर माहिती

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
mr: रिकामे मजकूर

en: The text information for when a buddy is idle
mr: बड्डी रिकामा असल्यावर मजकूर माहिती

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
mr: संदेश मजकूर

en: The text information for when a buddy has an unread message
mr: बड्डीकडे न वाचलेले संदेश आढळल्यास मजकूर माहिती

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
mr: संदेश (टोपणनाव म्हणतो) मजकरूर

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
mr: तुमचे टोपणनाव निर्देशीत करणाऱ्या संभाषात न वाचलेल्या संदेशकरीता मजकूर माहिती

en: The text information for a buddy's status
mr: बड्डीच्या स्थितीकरीता मजकूर माहिती

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
mr[0]: तुमच्याकडे %2$s नामांकीत, %1$d संपर्क आहे,. तुम्हाला एकत्र करायचे?
mr[1]: तुमच्याकडे %2$s नामांकीत %1$d संपर्क आहे. तुम्हाला एकत्र करायचे?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
mr: संपर्क एकत्र केल्यास बड्डी सूचीमध्ये एक नोंद सहभागीय केली जाईल व एकच संवाद पटलचा वापर केला जाईल. संपर्काच्या संदर्भ मेन्यूपासून 'वाढवा' नीवडून तुम्ही पुनः त्यांस वेगळे करू शकता

en: Please update the necessary fields.
mr: कृपया आवश्यक क्षेत्र सुधारीत करा.

en: A_ccount
mr: खाते (_c)

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
mr: कृपया आपण योग्य संभाषणाबद्दलची माहिती घाला  आपणास त्यात सामिल व्हायचे आहे का.

en: Room _List
mr: रूम सूची (_L)

en: _Block
mr: व्यत्यय आणा (_B)

en: Un_block
mr: व्यत्यय अशक्य करा (_b)

en: Move to
mr: येथे हलवा

en: Get _Info
mr: माहिती मिळवा (_I)

en: I_M
mr: IM (_M)

en: _Audio Call
mr: ऑडिओ कॉल (_A)

en: Audio/_Video Call
mr: ऑडिओ/विडीओ कॉल (_V)

en: _Video Call
mr: विडीओ कॉल (_V)

en: _Send File...
mr: फाइल पाठवा (_S)...

en: Add Buddy _Pounce...
mr: बड्डी व्यत्यय समावेश करा (_P)...

en: View _Log
mr: लॉगचे दृश्य (_L)

en: Hide When Offline
mr: ऑफलाइन असतेवेळी लपवा

en: Show When Offline
mr: ऑफलाइन असल्यावर दाखवा

en: _Alias...
mr: उर्फ नाव (_A)...

en: _Remove
mr: काढूण टाका (_R)

en: Set Custom Icon
mr: पसंतीचे चिन्ह दाखवा

en: Remove Custom Icon
mr: इच्छित चिन्ह काढून टाका

en: Add _Buddy...
mr: बड्डी दाखवा (_B)...

en: Add C_hat...
mr: संभाषण समावेश करा (_h)...

en: _Delete Group
mr: गट नष्ट करा (_D)

en: _Rename
mr: पुनःनामांकन करा (_R)

note: join button
en: _Join
mr: जुळवणी करा (_J)

en: Auto-Join
mr: स्वयं-सामील व्हा

en: Persistent
mr: पर्सिस्टेंट

en: _Edit Settings...
mr: संरचना संपादीत करा (_E)...

en: _Collapse
mr: कोसळणे (_C)

en: _Expand
mr: विस्तार करा (_E)

en: /Tools/Mute Sounds
mr: /साधणे/आवाजांना बंद करा

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
mr: आपण आता खात्याबरोबर उघडले नाही जे त्या बड्डीजना समाविष्ट करू शकते.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
mr: अपरिचीत नोडचे प्रकार

en: Please select your mood from the list
mr: कृपया सूचीतून मूड नीवडा

en: Message (optional)
mr: संदेश (वैकल्पिक)

en: Edit User Mood
mr: वापरकर्त्याचा मूड संपादीत करा

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
mr: /बड्डीज (_B)

en: /Buddies/New Instant _Message...
mr: /बड्डीज/नवीन तात्काळ संदेश (_M)...

en: /Buddies/Join a _Chat...
mr: /बड्डीज/संभाषणात सामील व्हा (_C)...

en: /Buddies/Get User _Info...
mr: /बड्डीज/वापरकर्त्याची माहिती मिळवा (_I)...

en: /Buddies/View User _Log...
mr: /बड्डीज/वापरकर्त्याचे लॉग दृश्यित करा (_L)...

en: /Buddies/Sh_ow
mr: /बड्डीज/दाखवा (_o)

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
mr: /बड्डीज/दाखवा/ऑफलाइन बड्डीज (_O)

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
mr: /बड्डीज/दाखवा/गट रिकामे आहे (_E)

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
mr: /बड्डीज/दाखवा/बड्डीचे तपशील (_D)

en: /Buddies/Show/Idle _Times
mr: /बड्डीज/दाखवा/Idle _Times

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
mr: /बड्डीज/दाखवा/_Protocol Icons

en: /Buddies/_Sort Buddies
mr: /बड्डीज/बड्डीजना वर्गीकृत करा (_S)

en: /Buddies/_Add Buddy...
mr: /बड्डीज/बड्डी समाविष्ट करा (_A)...

en: /Buddies/Add C_hat...
mr: /बड्डीज/संभाषण समाविष्ट करा (_h)...

en: /Buddies/Add _Group...
mr: /बड्डीज/गट समाविष्ट करा (_G)...

en: /Buddies/_Quit
mr: /बड्डीज/बाहेर पडा (_Q)

note: Accounts menu
en: /_Accounts
mr: /खाते (_A)

en: /Accounts/Manage Accounts
mr: /खाते/खाते व्यवस्थापीत करा

note: Tools
en: /_Tools
mr: /साधणे (_T)

en: /Tools/Buddy _Pounces
mr: /साधणे/बड्डी हल्ला करते (_P)

en: /Tools/_Certificates
mr: /शाधणे/ प्रमाणपत्रे (_C)

en: /Tools/Custom Smile_ys
mr: /साधणे/पसंतीचे स्माइलीज् (_y)

en: /Tools/Plu_gins
mr: /साधणे/प्लगईनस (_g)

en: /Tools/Pr_eferences
mr: /साधणे/प्राधान्ये (_e)

en: /Tools/Pr_ivacy
mr: /साधणे/गुप्तता (_i)

en: /Tools/Set _Mood
mr: /साधणे/मूड सेट करा (_M)

en: /Tools/_File Transfers
mr: /साधणे/फाइलचे स्थानांतरण (_F)

en: /Tools/R_oom List
mr: /साधणे/खोली यादी (_o)

en: /Tools/System _Log
mr: /साधणे/प्रणाली लॉग (_L)

en: /Tools/Mute _Sounds
mr: /साधणे/आवाजास बंद करा (_S)

note: Help
en: /_Help
mr: /मदत (_H)

en: /Help/Online _Help
mr: /मदत/ऑनलाइन मदत (_H)

en: /Help/_Build Information
mr: /मदत/बिल्ड माहिती (_B)

en: /Help/_Debug Window
mr: /मदत/पटल डिबग करा (_D)

en: /Help/De_veloper Information
mr: /मदत/डेव्हलपर माहिती (_v)

en: /Help/_Plugin Information
mr: /Help/_प्लगईन माहिती

en: /Help/_Translator Information
mr: /मदत/भाषांतरकाची माहिती (_T)

en: /Help/_About
mr: /मदत/विषयी (_A)

en: <b>Account:</b> %s
mr: <b>खाते:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
mr: 
    <b>ऑक्यूपंट्स्:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
mr: 
    <b>शीर्षक:</b> %s

en: (no topic set)
mr: (शीर्षक सेट केले नाही)

en: Buddy Alias
mr: बड्डीचे उर्फ नाव

en: Logged In
mr: दाखल केले

en: Last Seen
mr: शेवटच्यावेळी आढळलेले

en: Spooky
mr: भूत

en: Awesome
mr: जरब

en: Rockin'
mr: रॉकइन

en: Total Buddies
mr: एकूण बड्डीज

en: Idle %dd %dh %02dm
mr: रिकामे %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
mr: निष्क्रिय %dh %02dm

en: Idle %dm
mr: निष्क्रिय %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
mr: /बड्डीज/नवीन तात्काळ संदेश...

en: /Buddies/Join a Chat...
mr: /बड्डीज/संभाषणात सामिल व्हा...

en: /Buddies/Get User Info...
mr: /बड्डीज/वापरकर्त्याची माहिती मिळवा...

en: /Buddies/Add Buddy...
mr: /बड्डीज/बड्डी समाविष्ट करा...

en: /Buddies/Add Chat...
mr: /बड्डीज/संभाषण समाविष्ट करा...

en: /Buddies/Add Group...
mr: /बड्डीजचे/गट समाविष्ट करा...

en: /Tools/Privacy
mr: /साधणे/गुप्तता

en: /Tools/Room List
mr: /साधणे/रूमची सूची

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
mr[0]: %2$s कडील न वाचलेला %1$d संदेश
mr[1]: %2$s कडील न वाचलेला %1$d संदेश

en: Manually
mr: स्वहस्ते

en: By status
mr: सद्यःस्थिति

en: By recent log activity
mr: अलिकडील लॉग क्रिया द्वारे

en: %s disconnected
mr: %s जोडणी काढलेली

en: %s disabled
mr: %s असमर्थीत

en: Reconnect
mr: पुनः जुळवा

en: Re-enable
mr: पुनः-समर्थीत करा

en: Welcome back!
mr: आपले स्वागत आहे!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
mr[0]: इतर स्थळापासून स्वाक्षरी केल्यामुळे %d खाते असमर्थीत केले गेले:
mr[1]: इतर स्थळापासून स्वाक्षरी केल्यामुळे %d खात्यांना असमर्थीत केले गेले:

en: <b>Username:</b>
mr: <b>वापरकर्तानाव:</b>

en: <b>Password:</b>
mr: <b>पासवर्ड:</b>

en: _Login
mr: प्रवेश करा (_L)

en: /Accounts
mr: /खाते

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
mr: <span weight='bold' size='larger'>%s वर आपले स्वागत!</span>
    
    खाते समर्थीत नाही. <b>खाते->खाते व्यवस्थापीत करा</b> येथील <b>खाते</b> पटल पासून IM खाते समर्थीत करा. खाते एकदाचे समर्थीत केल्यावर, तुम्ही प्रवेश, स्थिती सेट करू शकाल, व मित्रांसह संवाद करू शकाल.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
mr: /बड्डीज/दाखवा/ऑफलाइन बड्डीज

en: /Buddies/Show/Empty Groups
mr: /बड्डीज/दाखवा/रिकामे गट

en: /Buddies/Show/Buddy Details
mr: /बड्डीज/दाखवा/बड्डी तपशील

en: /Buddies/Show/Idle Times
mr: /बड्डीज/दाखवा/रिकाम्या वेळी

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
mr: /बड्डीज/दाखवा/प्रोटोकॉल चिन्हे

en: Add a buddy.
mr: बड्डी समावेश करा.

en: Buddy's _username:
mr: बड्डीचे वापरकर्तानाव (_u):

en: (Optional) A_lias:
mr: (वैकल्पिक) अलायस (_l):

en: (Optional) _Invite message:
mr: (ऐच्छिक) _संदेश आमंत्रित करा:

en: Add buddy to _group:
mr: बड्डीला गटात समावेश करा (_g):

en: This protocol does not support chat rooms.
mr: संभाषण  खोलीला प्रोटोकॉल आधार देत नाहीत.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
mr: आपण कोणत्याही प्रोटोकॉलबरोबर खाते उघडले नाहीत ज्यात संभाषण करण्याची क्षमता आहे.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
mr: कृपया व्यक्तिचे उर्फ नाव, आणि संभाषणाबद्दलची योग्य माहिती घाला आपणास त्यांना आपल्या बड्डी यादीत समाविष्ट करावेसे वाटते.

en: A_lias:
mr: अलायस (_l):

en: _Group:
mr: गट (_G):

en: Please enter the name of the group to be added.
mr: कृपया समाविष्ट करायच्या गटाचे नाव नोंद घाला.

en: Enable Account
mr: खाते कार्यान्वीत करा

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
mr: <PurpleMain>/खाते/खाते सक्षम करा

en: <PurpleMain>/Accounts/
mr: <PurpleMain>/खाते/

en: _Edit Account
mr: खाते संपादीत करा (_E)

en: Set _Mood...
mr: मूड सेट करा (_M)...

en: No actions available
mr: कृती उपल्बध बाही

en: _Disable
mr: अकार्यान्वीत(_D)

en: /Tools
mr: /साधणे

en: /Buddies/Sort Buddies
mr: /बड्डीज/बड्डीजना वर्गीकृत करा

en: Type the host name for this certificate.
mr: या प्रमाणपत्रकरीता यजमान नाव टाइप करा.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
mr: SSL सर्व्हर्स

en: Unknown command.
mr: अपरिचीत आदेश.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
mr: ती बड्डी ह्या संभाषणासारखी समान प्रोटोकॉलवर नव्हती.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
mr: आपण सध्या खाते उघडले नाहीत जे त्या बड्डीला आमंत्रण करतील.

en: Invite Buddy Into Chat Room
mr: संभाषण खोलीमध्ये बड्डीलाआमंत्रण द्या

en: _Buddy:
mr: बड्डी (_B):

en: _Message:
mr: संदेश (_M):

en: <h1>Conversation with %s</h1>
mr: <h1> %s बरोबर संवाद</h1>

en: Save Conversation
mr: संवाद साठवा

en: Un-Ignore
mr: दुर्लक्ष अशक्य करा (-I)

en: Ignore
mr: दुर्लक्ष करा

en: Get Away Message
mr: लांबचे संदेश मिळवा

en: Last Said
mr: शेवटी म्हणाले

en: Unable to save icon file to disk.
mr: डिस्ककडे चिन्ह धारिकेस जतन करण्यास असमर्थ.

en: Save Icon
mr: चिन्हासारखे साठवा

en: Animate
mr: सचेतन करा

en: Hide Icon
mr: चिन्हास अदृश्य करा

en: Save Icon As...
mr: सारखे चिन्ह साठवा...

en: Set Custom Icon...
mr: इच्छित चिन्हाची मांडणी करा...

en: Change Size
mr: आकार बदला

en: Show All
mr: सर्व दाखवा

note: Conversation menu
en: /_Conversation
mr: /संवाद (_C)

en: /Conversation/New Instant _Message...
mr: /संवाद/नवीन तात्कालिक संदेश (_M)...

en: /Conversation/Join a _Chat...
mr: /संवाद/संभाषणात सामिल व्हा (_C)...

en: /Conversation/_Find...
mr: /संवाद/शोधा (_F)...

en: /Conversation/View _Log
mr: /संवाद/लॉग पहा (_L)

en: /Conversation/_Save As...
mr: /संवाद/असे साठवा (_S)...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
mr: /संवाद/स्क्रोलबॅक नष्ट करा (_r)

en: /Conversation/M_edia
mr: /संवाद/मिडीया (_e)

en: /Conversation/Media/_Audio Call
mr: /संवाद/मिडीया/ऑडिओ कॉल (_A)

en: /Conversation/Media/_Video Call
mr: /संवाद/मिडीया/विडिओ कॉल (_V)

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
mr: /संवाद/मिडीया/ऑडिओ/विडिओ कॉल (_C)

en: /Conversation/Se_nd File...
mr: /संवाद/फाइल पाठवा (_n)...

en: /Conversation/Get _Attention
mr: /संवाद/लक्ष वेधा (_A)

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
mr: /संवाद/बड्डी हल्ला समावेश करा (_P)...

en: /Conversation/_Get Info
mr: /संवाद/माहिती प्राप्त करा (_G)

en: /Conversation/In_vite...
mr: /संवाद/आमंत्रीत करा (_v)...

en: /Conversation/M_ore
mr: /संवाद/आणखी (_o)

en: /Conversation/Al_ias...
mr: /संवाद/उर्फ नाव (_i)...

en: /Conversation/_Block...
mr: संवाद/व्यत्यय आणा (_B)...

en: /Conversation/_Unblock...
mr: /संवाद/व्यत्यत अशक्य करा (_U)...

en: /Conversation/_Add...
mr: /संवाद/समाविष्ट करा (_A)...

en: /Conversation/_Remove...
mr: /संवाद/काढून टाका (_R)...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
mr: /संवाद/दुवा अंतर्भूत करा (_k)...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
mr: /संवाद/प्रतिमा अंतर्भूत करा (_e)...

en: /Conversation/_Close
mr: /संवाद/बंद करा (_C)

note: Options
en: /_Options
mr: /पर्याय (_O)

en: /Options/Enable _Logging
mr: /पर्याय/लॉगींग सक्षम करा (_L)

en: /Options/Enable _Sounds
mr: /पर्याय/आवाज सक्षम करा (_S)

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
mr: /पर्याय/स्वरूप साधनपट्ट्या दाखवा (_T)

en: /Options/Show Ti_mestamps
mr: /पर्याय/वेळ  दाखवा (_m)

en: /Conversation/More
mr: /संवाद/आणखी

en: /Options
mr: /पर्याय

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
mr: /संवाद

en: /Conversation/View Log
mr: /संवाद/लॉग पहा

en: /Conversation/Media/Audio Call
mr: /संवाद/मिडीया/ऑडिओ कॉल

en: /Conversation/Media/Video Call
mr: /संवाद/मिडीया/विडिओ कॉल

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
mr: /संवाद/मिडीया/ऑडिओ\/विडिओ कॉल

en: /Conversation/Send File...
mr: /संवाद/फाइल पाठवा...

en: /Conversation/Get Attention
mr: /संवाद/लक्ष वेधा

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
mr: /संवाद/ बड्डी हल्ला समाविष्ट करा...

en: /Conversation/Get Info
mr: /संवाद/माहिती मिळवा.

en: /Conversation/Invite...
mr: /संवादासाठी/आमंत्रण...

en: /Conversation/Alias...
mr: /संवाद/उर्फ नावांने ...

en: /Conversation/Block...
mr: संवादास/व्यत्यय आणा...

en: /Conversation/Unblock...
mr: /संवाद/व्यत्यत अशक्य करा...

en: /Conversation/Add...
mr: /संवाद/समाविष्ट करा...

en: /Conversation/Remove...
mr: /संवाद/काढून टाका...

en: /Conversation/Insert Link...
mr: /संवाद/अंतर्भूत दुवा...

en: /Conversation/Insert Image...
mr: /संवाद/प्रतिमा अंतर्भूत करा...

en: /Options/Enable Logging
mr: /पर्याय/लॉगीन्ग सक्षम करा

en: /Options/Enable Sounds
mr: /पर्याय/आवाज सक्षम करा

en: /Options/Show Formatting Toolbars
mr: /पर्याय/स्वरूपाच्या साधनपट्ट्यांना दाखवा

en: /Options/Show Timestamps
mr: /पर्याय/वेळ  दाखवा

en: User is typing...
mr: वापरकर्ता टंकलेखन करत आहे...

en: 
    %s has stopped typing
mr: 
    %s ने टाइपींग थांबवले

note: Build the Send To menu
en: S_end To
mr: यांस पाठवा (_e)

en: _Send
mr: पाठवा (_S)

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
mr: खाली मध्ये लोक नाहीत

en: Close Find bar
mr: शोधा पट्टी बंद करा

en: Find:
mr: शोधा:

en: %d person in room | %d people in room
mr[0]: %d व्यक्ति खोलीत आहेत
mr[1]: %d व्यक्ति खोलीत आहेत

en: Typing
mr: टाइप करत आहे

en: Stopped Typing
mr: टंकलेखन थांबवले

en: Nick Said
mr: टोपण नावं म्हटले

en: Unread Messages
mr: न वाचलेले संदेश

en: New Event
mr: नवीन घटना

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will automatically rejoin the chat when the account reconnects.
mr: खाते खंडित झाल्याने आपण जास्त काळ ह्या गप्पा मारू शकणार नाहीत. खाते पुन्हा जोडले गेल्यावर गप्पांमध्ये आपण स्वयंचलित सामिल व्हाल.

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
mr: नष्ट करा: सर्व संवाद सक्रोलबॅक्स् नष्ट करतो.

en: Confirm close
mr: बंद करण्याची खातरी करा

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
mr: आपणाकडे न वाचलेले संदेश आहेत.  आपण विन्डो बंद करण्यास निश्चित आहात का?

en: Close other tabs
mr: इतर टॅब्जना बंद करा

en: Close all tabs
mr: सर्व टॅब्जना बंद करा

en: Detach this tab
mr: हा टॅब वेगळा करा

en: Close this tab
mr: ही टॅब बंद करा

en: Close conversation
mr: संवाद बंद करा

en: Last created window
mr: शेवटची निर्माण केलेली विन्डो

en: Separate IM and Chat windows
mr: IM आणि संभाषणाच्या  विन्डोना वेगळे करा

en: New window
mr: नवीन विन्डो

en: By group
mr: गटाकडून

en: By account
mr: खात्याकडून

en: Find
mr: शोधा

en: _Search for:
mr: करीता शोधा (_S):

en: Save Debug Log
mr: डिबग लॉग साठवा

en: Invert
mr: उलट करा

en: Highlight matches
mr: साम्य असलेल्यास आकर्षक करा

en: _Icon Only
mr: फक्त चिन्ह (_I)

en: _Text Only
mr: फक्त पाठ्य (_T)

en: _Both Icon & Text
mr: दोन्हीं चिन्ह & मजकूर (_B)

en: Filter
mr: चाळणी

en: Right click for more options.
mr: अधिक पर्यायांसाठी उजवीकडे क्लिक करा.

en: Level
mr: स्तर

en: Select the debug filter level.
mr: दोषांच्या गाळणीचा स्तर निवडा.

en: All
mr: सर्व

en: Misc
mr: विविध

en: Warning
mr: सावधानता

en: Error
mr: दोष

en: Fatal Error
mr: हानिकारक दोष

en: lead developer
mr: लिड डेव्हलपर

en: win32 port
mr: win32 पोर्ट

en: artist
mr: कलाकार

note: Translators: This is a person's name. For most languages we recommend not translating it.
en: Ka-Hing Cheung
mr: का-हिंग चेउंग

en: maintainer
mr: मैनटेनर

en: libfaim maintainer
mr: libfaim मैनटेनर

en: webmaster
mr: वेबमास्टर

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
mr: मजूर आणि नियोजित चालक [लेजी बम]

en: voice and video
mr: व्हाइस व विडिओ

en: support
mr: समर्थन

en: support/QA
mr: समर्थन/QA

en: original author
mr: मूळ लेखक

en: Senior Contributor/QA
mr: वरिष्ठ योगदानकर्ता/QA

en: Afrikaans
mr: आफ्रिकान्स्

en: Arabic
mr: अरेबिक

en: Assamese
mr: आसामी

en: Asturian
mr: ॲस्ट्यूरीयन

en: Belarusian Latin
mr: बुलरुसीअन लॅटीन

en: Bulgarian
mr: बल्गेरियन

en: Bengali
mr: बंगाली

en: Bengali-India
mr: बंगाली-भारत

en: Bosnian
mr: बॉस्नियन

en: Catalan
mr: कॅटालॉन

en: Valencian-Catalan
mr: वॅलेन्सिअन-कॅटालन

en: Czech
mr: चेक

en: Danish
mr: डॅनीश

en: German
mr: जर्मन

en: Dzongkha
mr: झोन्क्हा

en: Greek
mr: ग्रीक

en: Australian English
mr: ऑस्ट्रेलीयन इंग्रजी

en: British English
mr: ब्रिटीश इंग्रजी

en: Canadian English
mr: कॅनेडीयन इंग्रजी

en: Esperanto
mr: एस्पेरान्तो

en: Spanish
mr: स्पॅनिश

en: Estonian
mr: एस्टोनियन

en: Basque
mr: बास्क

en: Persian
mr: पर्शियन

en: Finnish
mr: फिन्निश

en: Irish
mr: आयरिश

en: Galician
mr: गलिशियन

en: Gujarati
mr: गुजराती

en: Gujarati Language Team
mr: गुजराती भाषा गट

en: Hebrew
mr: हिब्रू

en: Hindi
mr: हिंदी

en: Croatian
mr: क्रोटीयन

en: Hungarian
mr: हंगेरियन

en: Indonesian
mr: इंडोनेशियन

en: Italian
mr: इटालियन

en: Japanese
mr: जपानी

en: Georgian
mr: जॉर्जियन

en: Ubuntu Georgian Translators
mr: Ubuntu जॉर्जिअन भाषांतरक

en: Kazakh
mr: कझाक

en: Khmer
mr: ख्मेर

en: Kannada
mr: कन्नड

en: Kannada Translation team
mr: कन्नडा भाषांतरन गट

en: Korean
mr: कोरियन

en: Kurdish
mr: कुर्दिश

en: Lithuanian
mr: लीथूएनीयन

en: Latvian
mr: लॅटवियन

en: Maithili
mr: मैथिली

en: Meadow Mari
mr: मिडो मारी

en: Macedonian
mr: मेसीडोनियन

en: Malay
mr: मलय

en: Malayalam
mr: मल्याळम्

en: Mongolian
mr: मंगोलीयन

en: Marathi
mr: मराठी

en: Burmese
mr: बर्मिज

en: Bokmål Norwegian
mr: बोकमल नॉर्वेजियन

en: Nepali
mr: नेपाली

en: Dutch, Flemish
mr: डच, फ्लेमिश

en: Norwegian Nynorsk
mr: नार्वेजीअन नीनोर्स्क

en: Occitan
mr: ओक्सिटन

en: Oriya
mr: उडिया

en: Punjabi
mr: पंजाबी

en: Polish
mr: पोलिश

en: Portuguese
mr: पुर्तुगीज

en: Portuguese-Brazil
mr: पोर्तुगीज -ब्राज़िल-

en: Pashto
mr: पाश्तो

en: Romanian
mr: रोमॉनिअन

en: Russian
mr: रशियन

en: Slovak
mr: स्लोवाक

en: Slovenian
mr: स्लोवेनियन

en: Albanian
mr: अल्बेनिअन

en: Serbian
mr: सर्बियन

en: Serbian Latin
mr: सर्बियन लॅटीन

en: Sinhala
mr: सिंहला

en: Swedish
mr: स्वीडिश

en: Swahili
mr: स्वाहिलि

en: Tamil
mr: समिळ

en: Telugu
mr: तेलुगु

en: Thai
mr: थाई

en: Tatar
mr: टाटार

en: Ukranian
mr: युक्रेनिअन

en: Urdu
mr: उर्दु

en: Vietnamese
mr: वियेतनामी

en: Simplified Chinese
mr: सुलभ चिनी

en: Hong Kong Chinese
mr: हाँग काँग चायनीज

en: Traditional Chinese
mr: परंपरागत चिनी

en: Amharic
mr: अम्हारिक

en: French
mr: फ्रेंच

en: Armenian
mr: अर्मेनिअन

en: Lao
mr: लाओ

en: Turkish
mr: तुर्किश

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
mr: टी.म.थांह आणि गनोम-वि  टिम

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
mr: %s ग्राफिकल मॉड्यूलर संदेश क्लाएंट, libpurple वर आधारीत आहे एकाचवेळी अनेक संदेशवाहक सर्व्हिसेस् सह जोडणी करण्यास सक्षम आहे.  %s GTK+ चा वापर करून C मध्ये लिहीले आहे.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>

en: About %s
mr: %s विषयी

en: Build Information
mr: बिल्ड माहिती

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
mr: %s बिल्ड माहिती

en: Current Developers
mr: वर्तमान डेव्हलपर्स्

en: Crazy Patch Writers
mr: अत्यंत उत्सुक पॅच लेखक

en: Retired Developers
mr: निवृत्त डेव्हलपर्स्

en: Retired Crazy Patch Writers
mr: रिटायर्ड् कुशल पॅच लेखक

en: %s Developer Information
mr: %s डेव्हलपर माहिती

en: Current Translators
mr: चालू अनुवादक

en: Past Translators
mr: पूर्वीचा  अनुवादक

en: %s Translator Information
mr: %s भाषांतरकाची माहिती

en: %s Plugin Information
mr: %s प्लगईन माहिती

en: Plugin Information
mr: प्लगईन माहिती

en: _Name
mr: नाव (_N)

en: _Account
mr: खाते (_A)

en: Get User Info
mr: वापरकर्त्याची माहिती प्राप्त करा

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
mr: कृपया वापकर्तानाव किंवा व्यक्तिचे अलायस द्या ज्याची माहिती तुम्हाला पहायची आहे.

en: View User Log
mr: वापकर्त्याच्या नोंदी पहा

en: Alias Contact
mr: उर्फ नावाचे संपर्क

en: Enter an alias for this contact.
mr: ह्या संपर्कासाठी उर्फ नाव घाला.

en: Enter an alias for %s.
mr: %s  साठी उर्फ नाव घाला.

en: Alias Buddy
mr: उर्फ नावाच्या बड्डी

en: Alias Chat
mr: उर्फ नावाने संभाषण

en: Enter an alias for this chat.
mr: ह्या संभाषणासाठी उर्फ नाव घाला.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
mr[0]: आपल्या बड्डी यादीतून  %s  समाविष्ट संपर्क आणि %d इतर बड्डी काढून टाकण्याच्या तयारीत आहात का? आपणास पुढे चालूच ठेवायचे आहे का?
mr[1]: आपल्या बड्डी यादीतून  %s  समाविष्ट संपर्क आणि %d इतर बड्डी काढून टाकण्याच्या तयारीत आहात का? आपणास पुढे चालूच ठेवायचे आहे का?

en: Remove Contact
mr: संपर्क काढून टाका

en: _Remove Contact
mr: संपर्क काढून टाका (_R)

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
mr: आपण %s नावाच्या गटामध्ये %s नावाचा गट मिसळत आहात. आपणास पुढे चालू ठेवायचे आहे का?

en: Merge Groups
mr: गटांना मिसळा

en: _Merge Groups
mr: गटांना मिसळा (_M)

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
mr: आपण %s गट आणि त्यांचे सर्व सभासद बड्डी यादीतुन काढून टाकण्याच्या तयारीत आहात.  आपणास पुन्हा सुरू करायचे आहे का?

en: Remove Group
mr: गट काढून टाका

en: _Remove Group
mr: गट काढून टाका (_R)

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
mr: %sला आपल्या बड्डी यादीतून काढून टाकण्याच्या तयारीत आहात.  आपणास पुन्हा सुरू करायचे आहे का?

en: Remove Buddy
mr: बड्डी काढून टाका

en: _Remove Buddy
mr: बड्डी काढून टाका (_R)

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
mr: %s संभाषण आपल्या बड्डी यादीतुन काढून टाकण्याच्या तयारीत आहात.  आपणास पुन्हा सुरू करायचे आहे का?

en: Remove Chat
mr: संभाषण काढून टाका

en: _Remove Chat
mr: संभाषण काढून टाका (_R)

en: Right-click for more unread messages...
mr: आणखी न वाचलेल्या संदेशासाठी उजवीकडे क्लिक करा...

en: _Change Status
mr: स्थिती बदला (_C)

en: Show Buddy _List
mr: बड्डी सूची दाखवा (_L)

en: _Unread Messages
mr: न वाचलेले संदेश (_U)

en: New _Message...
mr: नवीन संदेश (_M)...

en: _Accounts
mr: खाते (_A)

en: Plu_gins
mr: प्लगइनस् (_g)

en: Pr_eferences
mr: पसंती (_e)

en: Mute _Sounds
mr: आवाज म्यूट करा (_S)

en: _Blink on New Message
mr: नवीन संदेशकरीता लुकलुक करा (_B)

en: _Quit
mr: बाहेर पडा (_Q)

en: Not started
mr: सुरू झाले नाही

en: <b>Receiving As:</b>
mr: <b> यासारखे प्राप्त होते:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
mr: <b> कडून प्राप्त होते:</b>

en: <b>Sending To:</b>
mr: <b>कडे पाठवते :</b>

en: <b>Sending As:</b>
mr: <b>यासारखे पाठवणे:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
mr: ह्या प्रकारची फाइल उघडण्यासाठी  अंतर्गत रचना केलेला अनुप्रयोग नाही.

en: An error occurred while opening the file.
mr: फाइल उघडताना दोष आढळला.

en: Error launching %s: %s
mr: %s: %s प्रक्षेपणात दोष

en: Error running %s
mr: %s चालू करण्यात दोष

en: Process returned error code %d
mr: प्रक्रिया दोष संकेत चिन्ह/क्रमांक %dवर परतली

en: Filename:
mr: फाइलनाव:

en: Local File:
mr: स्थानिक  फाइल:

en: Speed:
mr: वेग:

en: Time Elapsed:
mr: निघून गेलेला वेळ:

en: Time Remaining:
mr: उर्वरित वेळ :

en: Close this window when all transfers _finish
mr: जेव्हा सर्व फाइलंचे स्थानांतर समाप्त होते तेव्हा ही विन्डो बंद करा (_f)

en: C_lear finished transfers
mr: समाप्त झालेल्या स्थानांतरास नष्ट करा (_l)

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
mr: फाइल स्थानांतराचे तपशील (_d)

en: Paste as Plain _Text
mr: साध्या मजकूराप्रमाणे चिकटवा (_T)

en: _Reset formatting
mr: स्वरूपाची पुन: सेट करा (_R)

en: Disable _smileys in selected text
mr: नीवडलेल्या मजकूरमध्ये स्माईलीज असमर्थीत करा (_s)

en: Hyperlink color
mr: हाईपरलिंकचा रंग

en: Color to draw hyperlinks.
mr: हाईपरलिंक्स् रेखाटण्याचे रंग.

en: Hyperlink visited color
mr: भेट दिलेल्या हायपरलिंकचे रंग

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
mr: भेट दिल्यानंतर (किंवा सक्रिय केल्यानंतर) हायपरलिंकचे रंग.

en: Hyperlink prelight color
mr: हाईपरलिंकचे पूर्वप्रकाशित रंग

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
mr:  माऊस त्यांच्यावर असताना हाइपरलिंकसना रेखाटण्यासाठी वापरायचे रंग.

en: Sent Message Name Color
mr: पाठवलेल्या संदेश नावाचे रंग

en: Color to draw the name of a message you sent.
mr: पाठवलेल्या संदेश नावाचे रंग.

en: Received Message Name Color
mr: प्राप्य संदेश नावाचे रंग

en: Color to draw the name of a message you received.
mr: प्राप्त संदेश नावाचे रंग.

en: "Attention" Name Color
mr: "Attention" नावाचे रंग

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
mr: नाव समाविष्टीत असलेल्या संदेश नावचे रंग.

en: Action Message Name Color
mr: कृती संदेश नावाचे रंग

en: Color to draw the name of an action message.
mr: कृती संदेशचे नाव रेखांकित करण्यासाठीचे रंग.

en: Action Message Name Color for Whispered Message
mr: विस्पर्ड संदेशकरीता कृती संदेश नावाचे रंग

en: Color to draw the name of a whispered action message.
mr: विस्पर्ड कृती संदेश नाव रेखांकीत करण्यासाठी रंग.

en: Whisper Message Name Color
mr: विस्पर संदेश नावचे रंग

en: Color to draw the name of a whispered message.
mr: विस्पर्ड संदेशचे नाव रेखाटण्यासाठी रंग.

en: Typing notification color
mr: टाइपींग सूचनाचे रंग

en: The color to use for the typing notification
mr: टाइपींग सूचनाकरीता वापरण्याजोगी रंग

en: Typing notification font
mr: टाइपींग सूचना फॉन्ट

en: The font to use for the typing notification
mr: टाइपींग सूचनासाठी वापरण्याजोगी फॉन्ट

en: Enable typing notification
mr: टाइपींग सूचना समर्थीत करा

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
mr: <span size='larger' weight='bold'>अपरिचित फाइल प्रकार</span>
    
    PNG ला मूळस्थितीत करते.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
mr: <span size='larger' weight='bold'>प्रतिमा जतन करण्यात दोष</span>
    
    %s

en: Save Image
mr: प्रतिमा संचयीत करा

en: _Save Image...
mr: प्रतिमा साठवा (_S)...

en: _Add Custom Smiley...
mr: पसंतीचे स्माईली समावेश करा (_A)...

en: Select Font
mr: फॉन्ट निवडा

en: Select Text Color
mr: मजकूर रंग निवडा

en: Select Background Color
mr: पार्श्वभूमी रंग निवडा

en: _URL
mr: URL (_U)

en: _Description
mr: विवरण (_D)

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
mr: कृपया URL आणि दुव्याचे विवरण घालाजे आपणास  अंतर्भूत करायचे आहे.विवरण पर्यायी आहे.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
mr: कृपया दुव्याचे URL घाला जे  आपणास अंतर्भुत करायचे आहे.

en: Insert Link
mr: लिंक अंतर्भूत करा

en: _Insert
mr: अंतर्भूत करा (_I)

en: Failed to store image: %s
mr: प्रतिमा संचित करण्यात अपयशी झाले: %s

en: Insert Image
mr: प्रतिमा अंतर्भूत करा

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
mr: हे स्माईली असमर्थीत आहे कारण या शार्टकटसाठी पसंतीचे स्माईली अस्तित्वात आहे:
     %s

en: Smile!
mr: हसा!

en: _Manage custom smileys
mr: पसंतीचे स्माईलीज व्यवस्थापीत करा (_M)

en: This theme has no available smileys.
mr: ह्या विषयाकडे हास्यमुद्रा उपलब्ध नाहीत.

en: _Font
mr: फॉन्ट (_F)

en: Group Items
mr: घटक एकत्र करा

en: Ungroup Items
mr: घटके एकत्र करणे अशक्य करा

en: Bold
mr: ठळक

en: Italic
mr: तिरपे

en: Underline
mr: अधोरेखित

en: Strikethrough
mr: खोडा

en: Increase Font Size
mr: फॉन्ट आकार वाढवा

en: Decrease Font Size
mr: फॉन्ट आकार कमी करा

en: Font Face
mr: फॉन्ट फेस

en: Foreground Color
mr: अग्रभूमी रंग

en: Reset Formatting
mr: रूपण रिसेट करा

en: Insert IM Image
mr: IM प्रतिमा अंतर्भूत करा

en: Insert Smiley
mr: स्माइली अंतर्भूत करा

en: Send Attention
mr: दक्षता पाठवा

en: <b>_Bold</b>
mr: <b>ठळक (_B)</b>

en: <i>_Italic</i>
mr: <i>तिरपे (_I)</i>

en: <u>_Underline</u>
mr: <u>अधोरेखीत करा (_U)</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
mr: <span strikethrough='true'>खोडा</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
mr: <span size='larger'>मोठे (_L)</span>

en: _Normal
mr: सामान्य(_N)

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
mr: <span size='smaller'>लहान (_S)</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
mr: फॉन्ट फेस (_F)

en: Foreground _color
mr: अग्रभूमी रंग (_c)

en: Bac_kground color
mr: पार्श्वभूमी_रंग

en: _Image
mr: प्रतिमा (_I)

en: _Link
mr: लिंक (_L)

en: _Horizontal rule
mr: आडवी रूल (_H)

en: _Smile!
mr: स्माईल (_S)!

en: _Attention!
mr: सावधानता (_A)!

en: Log Deletion Failed
mr: लॉग नष्ट करण्यास अपयशी

en: Check permissions and try again.
mr: परवानगी तपासा व पुनः प्रयत्न करा.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
mr: %s वर सुरू झालेल्या %sच्या सह संवादाच्या लॉगना कायमस्वरूपी काढण्यास आपण निश्चित आहात का?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
mr: %s वर सुरू झालेल्या %sच्या मधील  संवादाच्या लॉगना कायमस्वरूपी काढण्यास आपण निश्चित आहात का?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
mr: %s वर सुरू झालेल्या  पद्धती लॉगना कायमस्वरूपी काढण्यास आपण निश्चित आहात का?

en: Delete Log?
mr: लॉग नष्ट करायचे?

en: Delete Log...
mr: लॉग नष्ट करा...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
mr: <span size='larger' weight='bold'>  %s वरील %s मध्ये संवाद</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
mr: <span size='larger' weight='bold'>  %sवरील %s सह संवाद</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
mr: लॉग्ज फोल्डर ब्राऊज करा (_B)

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
mr: %s %s. अधिक माहितीसाठी  `%s -h' चा प्रयत्न करा .

en: Usage: %s [OPTION]...
mr: वापरणी: %s [पर्याय]...

en: use DIR for config files
mr: फाइल्स करीता DIR वापरा

en: print debugging messages to stdout
mr: डिबगींग संदेशची छपाई stdout करीता करा

en: force online, regardless of network status
mr: नेटवर्क स्थिती ऐवजी, जबरन ऑनलाइन विनंती करा

en: display this help and exit
mr: हि मदत दाखवतो व बाहेर पडतो

en: allow multiple instances
mr: एकापेक्षाजास्त घटना स्वीकारा

en: don't automatically login
mr: आपोआप प्रवेश करू नका

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
mr: निर्देशीत खाते समर्थीत करा (वैकल्पिक बाब NAME
                          वापरण्याजोगी खाते निर्देशीत करतो, कॉमा द्वारे विभाजीत.
                          या विना फक्त पहिले खाते समर्थीत केले जाईल).

en: X display to use
mr: वापरण्यासाठी X दृष्य

en: display the current version and exit
mr: सध्याची आवृत्ती व बाहेर पडणे दाखवा

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
mr: %s %s मध्ये सेगफॉल्ट आढळले व कोर फाइल डंप करण्याचा प्रयत्न केला.
    हे सॉफ्टवेअर मधील बंग आहे व हे
    तुमच्या चुकीमुळे झाले नाही.
    
    क्रॅश प्राप्ती शक्य असल्यास, कृपया डेव्हलपर्सला सूचीत करा
    व :
    %ssimpleticket/ येथे बग कळवा
    
    क्रॅश झाले तेंव्हा तुम्ही काय करत होता, व तुम्ही निर्देशीत कराल,
    व कोर फाइलपासून बॅकट्रेस् कराल कृपया याची खात्री करा.  बॅकट्रेस कसे प्राप्त करायचे हे माहित नसल्यास,
    कृपया 
    %swiki/GetABacktrace येथील सूचना वाचा

en: Exiting because another libpurple client is already running.
mr: इतर libpurple क्लाएंट आधिपासूनच कार्यरत असल्यामुळे बाहेर पडत आहे.

en: _Media
mr: _माध्यम

en: _Hangup
mr: _अस्थिर

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
mr: %s ला तुमच्यासह ऑडिओ/विडिओ सत्र सुरू करायचे आहे.

en: %s wishes to start a video session with you.
mr: %s ला तुमच्यासहविडिओ सत्र सुरू करायचे आहे.

en: Incoming Call
mr: येणारे कॉल

en: _Hold
mr: _अस्थिर

en: _Pause
mr: थांबा (_P)

en: _Mute
mr: _आवाज बंद

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
mr[0]: %s कडे %d नवीन संदेश आहेत.
mr[1]: %s कडे %d नवीन संदेश आहेत.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
mr[0]: <b>%d नवीन ईमेल.</b>
mr[1]: <b>%d नवीन ईमेल्स्.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
mr: ब्राऊजर आदेश  "%s" अवैध आहे.

en: Unable to open URL
mr: URL उघडू शकत नाही

en: Error launching "%s": %s
mr:  "%s" ला प्रक्षेपित करण्यात दोष: %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
mr: 'कृत्रिम/हाताचे' ब्राऊजर आदेश निवडले, पण आदेशीची मांडणी केली नाही.

en: Unable to open URL: the 'Manual' browser command seems invalid.
mr: URL उघडण्यास असमर्थ: 'मॅन्युएल' ब्राऊडर आदेश अवैध दिसतो.

en: No message
mr: संदेश आढळले नाही

en: Open All Messages
mr: सर्व संदेशाना उघडा

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
mr: <span weight="bold" size="larger">आपणाकडे टपाल/मेल आली आहे!</span>

en: New Pounces
mr: नवीन व्यत्यय

note: Translators: Make sure you translate "Dismiss" differently than "close"!  This string is used in the "You have pounced" dialog that appears when one of your Buddy Pounces is triggered.  In this context "Dismiss" means "I acknowledge that I've seen that this pounce was triggered--remove it from this 
en: Dismiss
mr: फेटळले

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
mr: <span weight="bold" size="larger">व्यत्यय आढळले!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
mr: खालील/पुढील प्लगईनस लोड केले जाणार नाहीत.

en: Multiple plugins will be unloaded.
mr: अनेक प्लगईनस लोड केले जातील.

en: Unload Plugins
mr: प्लगईनसला लोड करू नका

en: Could not unload plugin
mr: प्लगइन लोड करणे अशक्य

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
mr: प्लगइन आत्ता लोड करण्यास अशक्य, परंतु त्यांस पुढिल स्टार्टअपवेळी असमर्थीत केले जाईल.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
mr: <span foreground="red" weight="bold">त्रुटी: %s
    सुधारणाकरीता प्लगइन संकेतस्थळ तपासा.</span>

en: Author
mr: लेखक

en: <b>Written by:</b>
mr: <b>द्वारे लिखीत:</b>

en: <b>Web site:</b>
mr: <b>संकेत स्थळ:</b>

en: <b>Filename:</b>
mr: <b>फाइलचे नाव:</b>

en: Configure Pl_ugin
mr: प्लगईन संरचीत करा (_u)

en: <b>Plugin Details</b>
mr: <b>प्लगईनचे तपशील</b>

en: Select a file
mr: फाइल निवडा

en: Modify Buddy Pounce
mr: बड्डी व्यत्यय संपादीत करा

en: _Account:
mr: खाते (_A):

en: _Buddy name:
mr: बड्डी नाव (_B):

en: Si_gns on
mr: प्रवेश केले (_g)

en: Signs o_ff
mr: प्रवेश अशक्य (_f)

en: Goes a_way
mr: लांब गेले (_w)

en: Ret_urns from away
mr: लांब जाण्यापासून परतले (_u)

en: Becomes _idle
mr: निष्क्रिय बनते (_i)

en: Is no longer i_dle
mr: जास्त वेळ निष्क्रिय नाही (_d)

en: Starts _typing
mr: टंकलेखन सुरू करते (_t)

en: P_auses while typing
mr: टंकलेखन करताना थांबते (_a)

en: Stops t_yping
mr: टंकलेखन थांबवते (_y)

en: Sends a _message
mr: संदेश पाठवते (_m)

en: Ope_n an IM window
mr: IM पटल उघडा (_n)

en: _Pop up a notification
mr: सूचनापत्रास पोपअप करा (_P)

en: Send a _message
mr: संदेश पाठवा (_m)

en: E_xecute a command
mr: आदेश कार्यान्वित करा (_x)

en: P_lay a sound
mr: आवाज चालवा (_l)

en: Brows_e...
mr: ब्राऊज करा (_e)...

en: Br_owse...
mr: ब्राऊज करा (_o)...

en: Pre_view
mr: पूर्व_दृश्य

en: P_ounce only when my status is not Available
mr: माझी स्थिती अनुपलब्ध असल्यावरच व्यत्य आणा (_o)

en: _Recurring
mr: पुनरावृत्ती (_R)

en: Pounce Target
mr: हल्ल्याचे लक्ष्य

en: Started typing
mr: टाइप करण्यास सुरू केले

en: Paused while typing
mr: टाइप करतेवेळी थांबले

en: Signed on
mr: प्रवेश केले

en: Returned from being idle
mr: रिकामे असण्यापासून परतले

en: Returned from being away
mr: दूर असण्यापासून परतले

en: Stopped typing
mr: टायपिंग थांबवले

en: Signed off
mr: प्रवेश अशक्य केले

en: Became idle
mr: रिकामे झाले

en: Went away
mr: दूर गेले

en: Sent a message
mr: संदेश पाठवले

en: Unknown.... Please report this!
mr: अपरिचीत... कृपया हे कळवा!

en: (Custom)
mr: (पसंतीचे)

en: Penguin Pimps
mr: Penguin पिंम्प्स्

en: The default Pidgin sound theme
mr: पूर्वनिर्धारीत Pidgin आवाज कल्पना

en: The default Pidgin buddy list theme
mr: पूर्वनिर्धारीत Pidgin बड्डी सूची कल्पना

en: The default Pidgin status icon theme
mr: पूर्वनिर्धारीत Pidgin स्थिती चिन्ह कल्पना

en: Theme failed to unpack.
mr: कल्पना अनपॅक करण्यास अपयशी.

en: Theme failed to load.
mr: कल्पना लोड करण्यास अपयशी.

en: Theme failed to copy.
mr: कल्पनाची प्रत बनवण्यास अपयशी.

en: Theme Selections
mr: कल्पनाची नीवड

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
mr: खालील सूचीतून वापरण्याजोगी दृष्य कल्पना नीवडा.
    कल्पना सूचीत ओढून व टाकून नवीन कल्पना प्रतिष्ठापीत करणे शक्य आहे.

en: Buddy List Theme:
mr: बड्डी सूची कल्पना:

en: Status Icon Theme:
mr: स्थिती चिन्ह कल्पना:

en: Sound Theme:
mr: आवाज दृष्य कल्पना:

en: Smiley Theme:
mr: स्माईली कल्पना:

en: Keyboard Shortcuts
mr: कीबोर्ड लघुकी

en: Cl_ose conversations with the Escape key
mr: एस्केप किसह संवाद बंद करा (_o)

note: System Tray
en: System Tray Icon
mr: पद्धती ट्रे चिन्ह

en: _Show system tray icon:
mr: प्रणाली ट्रे चिन्ह दाखवा (_S):

en: On unread messages
mr: न वाचलेल्या संदेशावर

en: Conversation Window
mr: संवाद पटल

en: _Hide new IM conversations:
mr: नवीन IM संवादास अदृश्य करा (_H):

en: When away
mr: दुर असताना

en: Minimi_ze new conversation windows
mr: नवीन संवाद पटल लहान करा (_z)

note: All the tab options!
en: Tabs
mr: टॅब

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
mr: टॅब्ड विन्डोमध्ये IMs आणि संभाषण दाखवा (_t)

en: Show close b_utton on tabs
mr: टॅब्ज वरील बंद करण्याचे बटण दाखवा (_u)

en: _Placement:
mr: जागा (_P):

en: Top
mr: वर

en: Bottom
mr: खाली

en: Left
mr: डावा

en: Right
mr: उजवा

en: Left Vertical
mr: डावीकडील उभे

en: Right Vertical
mr: उजवीकडे उभे

en: N_ew conversations:
mr: नवीन संवाद (_e):

en: Show _formatting on incoming messages
mr: येणाऱ्या संदेशावर स्वरूप दाखवा (_f)

en: Close IMs immediately when the tab is closed
mr: टॅब बंद असल्यावर IMs पटकन बंद करा

en: Show _detailed information
mr: तपशील माहिती दाखवा (_d)

en: Enable buddy ic_on animation
mr: बड्डी चिन्हाच्या चलचित्रास सक्षम करा (_o)

en: _Notify buddies that you are typing to them
mr: आपण बड्डीवर टंकलेखन करत आहात ते बड्डीजना कळवा (_N)

en: Highlight _misspelled words
mr: अशुद्ध असलेल्या शब्दांना आकर्षक करा (_m)

en: Use smooth-scrolling
mr: सहजपणे सरकणे वापरा

en: F_lash window when IMs are received
mr: जेव्हा IMs मिळेल, तेव्हा पटल प्रकाशमान करा (_l)

en: Resize incoming custom smileys
mr: येणाऱ्या इच्छिता हास्यमुद्रांना पुर्नआकारीत करा

en: Maximum size:
mr: कमाल आकार:

en: Minimum input area height in lines:
mr: ओळीतील किमान इंपुट क्षेत्राची ऊंची:

en: Font
mr: फॉन्ट

en: Use font from _theme
mr: दृष्य कल्पनापासून फॉन्टचा वापर करा (_t)

en: Conversation _font:
mr: संवाद फॉन्ट (_f):

en: Default Formatting
mr: पूर्वनिर्धारीत रूपण

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
mr: रूपण करीता समर्थन पुरवणाऱ्या प्रोटोकॉलचा वापरकरतेवेळी या प्रकारे बाहेर जाणाऱ्या संदेशचे मजकूर दिसते.

en: Cannot start proxy configuration program.
mr: प्रॉक्सी संरचना कार्यक्रम सुरू करणे असशक्य.

en: Cannot start browser configuration program.
mr: ब्राऊजर संरचना कार्यक्रम सुरू करणे अशक्य.

en: Use _automatically detected IP address: %s
mr: आपोआप ओळखले गेलेल्या IP पत्त्याचा वापर करा (_a): %s

en: IP Address
mr: IP पत्ता

en: ST_UN server:
mr: STUN सर्व्हर (_U):

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
mr: <span style="italic">उदाहरण: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
mr: सार्वजनिक IP (_I):

en: Ports
mr: पोर्टस्

en: _Enable automatic router port forwarding
mr: स्वयं राऊटर पोर्ट फार्वडींग समर्थीत करा (_E)

en: _Manually specify range of ports to listen on:
mr: ऐकण्याजोगी पोर्टस्ची व्याप्ती स्वतः निर्देशीत करा (_M):

en: _Start:
mr: सुरू करा (_S):

en: _End:
mr: समाप्ती (_E):

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
mr: रिले सर्व्हर (TURN)

en: _TURN server:
mr: TURN सर्व्हर (_T):

en: _UDP Port:
mr: _UDP पोर्ट:

en: T_CP Port:
mr: T_CP पोर्ट:

en: Use_rname:
mr: वापरकर्तानाव (_r):

en: Pass_word:
mr: पासवर्ड (_w):

en: Seamonkey
mr: सिमंकी

en: Opera
mr: ओपेरा

en: Netscape
mr: नेटस्केप

en: Mozilla
mr: मोझीला

en: Konqueror
mr: कोनकारार

en: Google Chrome
mr: गुगल क्रोम

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
mr: डेस्कटॉप पूर्वनिर्धारीत

en: GNOME Default
mr: GNOME ची मूळस्थिती

en: Galeon
mr: गॅलिऑन

en: Firefox
mr: फायरफॉक्स

en: Firebird
mr: फायरबर्ड

en: Epiphany
mr: एपीफनी

note: Translators: please do not translate "chromium-browser" here!
en: Chromium (chromium-browser)
mr: क्रोमियम (क्रोमियम-ब्राऊजर)

note: Translators: please do not translate "chrome" here!
en: Chromium (chrome)
mr: क्रोमियम (क्रोम)

en: Manual
mr: पुस्तिका

en: Browser Selection
mr: ब्राउजरची नीवड

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
mr: ब्राऊजर पसंती GNOME पसंतीत संरचीत केले आहे

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
mr: <b>ब्राऊजर संरचना कार्यक्रम आढळले नाही.</b>

en: Configure _Browser
mr: ब्राऊजर संरचीत करा (_B)

en: _Browser:
mr: ब्राऊजर (_B):

en: _Open link in:
mr: यात दुवा उघडा (_O):

en: Browser default
mr: ब्राऊजरचे पूर्वनिर्धारीत

en: Existing window
mr: अस्तित्वातील पटल

en: New tab
mr: नवीन टॅब

en: _Manual:
    (%s for URL)
mr: कृत्रिम/हाताने:
    (%s  हे URL साठी) (_M)

en: Proxy Server
mr: प्रॉक्झी सर्व्हर

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
mr: प्रॉक्सी पसंती GNOME पसंतीमध्ये संरचीत केले आहे

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
mr: <b>प्रॉक्सी संरचना कार्यक्रम आढळले नाही.</b>

en: Configure _Proxy
mr: प्रॉक्सी संरचीत करा (_P)

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
mr: SOCKS4 प्रॉक्सीजसह रिमोट DNS चा वापर करा (_D)

en: Proxy t_ype:
mr: प्रॉक्सी प्रकार (_y):

en: No proxy
mr: प्रॉक्झी आढळले नाही

en: P_ort:
mr: पोर्ट (_o):

en: User_name:
mr: वापरकर्त्याचे नाव (_n):

en: Log _format:
mr: लॉग स्वरूप (_f):

en: Log all _instant messages
mr: सर्व तात्काळ संदेशाना लॉग करा (_i)

en: Log all c_hats
mr: सर्व संभाषणाना लॉग करा (_h)

en: Log all _status changes to system log
mr: पद्धती लॉगकडे सर्व सद्यःस्थिती बदलांना लॉग करा (_s)

en: Sound Selection
mr: आवाज नीवड

en: Quietest
mr: सर्वात शांत

en: Quieter
mr: खुप शांत

en: Quiet
mr: शांत

en: Loud
mr: जोरात

en: Louder
mr: खूप मोठा आवाज

en: Loudest
mr: अतिशय मोठा आवाज

en: _Method:
mr: पद्धत(_M):

en: Console beep
mr: कंसोल बिप

en: No sounds
mr: आवाज नाही

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
mr: आवाज आदेश:
    (फाइलनावासाठी %s ) (_o)

en: M_ute sounds
mr: आवाज मंद करा (_u)

en: Sounds when conversation has _focus
mr:  संवादास केद्रीत केल्यावर आवाज (_f)

en: _Enable sounds:
mr: आवाज समर्थीत करा (_E):

en: V_olume:
mr: वॉल्यूम (_o):

en: Play
mr: चालू करा

en: _Browse...
mr: ब्राऊज करा (_B)...

en: _Reset
mr: रिसेट करा (_R)

en: _Report idle time:
mr: निष्क्रिय वेळ कळवा (_R):

en: Based on keyboard or mouse use
mr: किबोर्ड किंवा माऊसच्या वापरावर आधारित

en: _Minutes before becoming idle:
mr: रिकामे होण्यापूर्वीचे मिनीटे (_M):

en: Change to this status when _idle:
mr: रिकामे असल्यावर या स्थितीकरीता बदला (_i):

en: _Auto-reply:
mr: स्वयं उत्तर (_A):

en: When both away and idle
mr: जेव्हा दोन्हीं दूर आणि निष्क्रिय असतात

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
mr: सुरू होतानाची सद्यःस्थिती

en: Use status from last _exit at startup
mr: सुरू होतेवेळी अखेरेस बाहेर पडतेवेळी सद्यःस्थिती वापरा (_e)

en: Status to a_pply at startup:
mr: सुरू होताना लागू करण्याची सद्यःस्थिती (_p):

en: Volume:
mr: आवाज/ग्रंथखंड:

en: _Device
mr: साधण (_D)

en: Audio
mr: ऑडिओ

en: Input
mr: आगत

en: Output
mr: आउटपुट

en: Video
mr: विडियो

en: Interface
mr: इन्टरफेस

en: Browser
mr: ब्राउजर

en: Status / Idle
mr: सद्यःस्थिती/निष्क्रिय

en: Themes
mr: दृष्य कल्पना

en: Allow all users to contact me
mr: सर्व वापरकर्त्यांनी मला संर्पक करण्याची परवानगी द्या

en: Allow only the users on my buddy list
mr: फक्त माझ्या बड्डी यादीवरच्या  वापरकर्त्याला परवानगी द्या

en: Allow only the users below
mr: फक्त खालच्या   वापरकर्त्याला परवानगी द्या

en: Block all users
mr: सर्व  वापरकर्त्यांना व्यत्यय करा

en: Block only the users below
mr: फक्त खालच्या  वापरकर्त्यास व्यत्यय आणा

en: Privacy
mr: गुप्तता

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
mr: लगेच अमलात आणण्यासाठी गुप्ततेच्या नियंत्रणाना बदलते.

en: Set privacy for:
mr:  च्यासाठी गुप्तता ठरवा:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
mr: सर्व काढून टाका (_l)

en: Permit User
mr: वापरकर्त्याला परवानगी द्या

en: Type a user you permit to contact you.
mr: आपणास संपर्क करण्याजोगी वापरकर्ता टाइप करा.

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
mr:  कृपया  आपणास  संर्पक करु शकणारया वापरकर्ताचे नाव घाला .

en: _Permit
mr: परवानगी द्या (_P)

en: Allow %s to contact you?
mr: %s ला आपणास संर्पक करण्याची परवानगी द्या ?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
mr: खरोखरच  %s ला आपणास संर्पक करण्याची परवानगी देण्याची खातरी आहे का ?

en: Block User
mr: वापरकर्त्यास व्यत्यय आणा

en: Type a user to block.
mr: ब्लॉक करण्यासाठी वापरकर्ता टाइप करा.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
mr: कृपया आपणास व्यत्यय करायच्या अशा वापरकर्ताचे नाव घाला .

en: Block %s?
mr: %s ला व्यत्यय करायचा ?

en: Are you sure you want to block %s?
mr: खरोखरच आपणास %s ला व्यत्यय आणायचा आहे का ?

en: Apply
mr: लागू करा

en: That file already exists
mr: फाइल आधीपासून  अस्तित्वात आहे

en: Would you like to overwrite it?
mr: आपण त्यावर दुसरे घालायचे आहे का?

en: Overwrite
mr: खोडून लिहा

en: Choose New Name
mr: नवीन नाव निवडा

en: Select Folder...
mr: धारक निवडा...

en: _Add
mr: समावेष करा (_A)

note: list button
en: _Get List
mr: यादी मिळवा (_G)

note: add button
en: _Add Chat
mr: संभाषण समाविष्ट करा (_A)

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
mr: आपण निवडलेली सद्यःस्थिती काढून टाकण्याची आपणास खातरी आहे  का?

note: Use button
en: _Use
mr: वापरा (_U)

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
mr: शीर्षक आधीच वापरात आहे.  आपण अनन्यसाधारण शीर्षक निवडायलाच पाहिजे.

en: Different
mr: भिन्न/निराळे

en: _Title:
mr: शीर्षक (_T):

en: _Status:
mr: सद्यःस्थिती (_S):

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
mr: काही खात्यांसाठी निराळी सद्यःस्थिती वापरा (_d)

en: Status for %s
mr: %s साठी सद्यःस्थिती

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
mr: '%s' करीता पसंतीची स्माईली आधिपासूनच अस्तित्वात आहे.  कृपया वेगळ्या शार्टकटचा वापर करा.

en: Custom Smiley
mr: पसंतीची स्माईली

en: Duplicate Shortcut
mr: ड्युप्लिकेट शार्टकट

en: Edit Smiley
mr: स्माईली संपादित करा

en: Add Smiley
mr: स्माईली समावेश करा

en: _Image:
mr: प्रतिमा (_I):

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
mr: मजकूरचे शार्टकट (_h):

en: Smiley
mr: स्माईली

en: Shortcut Text
mr: मजकूरचे शार्टकट

en: Custom Smiley Manager
mr: पसंतीच्या स्माईलीचे व्यवस्थापक

en: Select Buddy Icon
mr: बड्डी चिन्ह नीवडा

en: Click to change your buddyicon for this account.
mr: या खात्यासाठी बड्डीचिन्ह बदलण्याकरीता क्लिक करा.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
mr: सर्व खात्यांसाठी बड्डीचिन्ह बदलण्याकरीता क्लिक करा.

en: Waiting for network connection
mr: जालजोडणी  जोडणीसाठी प्रतीक्षा करत आहे

en: New status...
mr: नवीन स्थिती...

en: Saved statuses...
mr: साठवलेल्या स्थिती...

en: Status Selector
mr: स्थिती नीवडकर्ता

en: The following error has occurred loading %s: %s
mr: %sला लोड करताना खालील दोष आढळला: %s

en: Failed to load image
mr: प्रतिमा लोड करण्यात अपयशी झाले

en: Cannot send folder %s.
mr: धारक %s पाठवू शकत नाही.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
mr: %s फोल्डर स्थानांतरीत करू शकत नाही. तुम्हाला प्रत्यक्षरित्या फाइल्स पाठवावे लागेल.

en: You have dragged an image
mr: आपण  प्रतिमा ओढलेली आहे

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
mr: आपण फाइल स्थानांतराप्रमाणे ही प्रतिमा पाठवू शकता, त्यांना या संदेशात अंतःस्थापित करा, किंवा या वापरकर्त्यासाठी त्यांना बड्डी चिन्हासारखे वापरा.

en: Set as buddy icon
mr: बड्डी चिन्हाप्रमाणे मांडणी करा

en: Send image file
mr: प्रतिमा फाइल पाठवा

en: Insert in message
mr: संदेशात अंतर्भूत करा

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
mr: या वापरकर्त्यासाठी बड्डी चिन्हाप्रमाणे मांडणी करावीशी वाटते का?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
mr: तुम्ही ही प्रतिमा फाइल स्थानांतरन म्हणून पाठवू शकता, किंवा या वापरकर्त्यासाठी बड्डी चिन्ह म्हणून वापर करू शकता.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
mr: आपण या संदेशात ही प्रतिमा अंतर्भूत करू शकता, किंवा त्यांना ह्या वापरकर्त्यासाठी बड्डी चिन्हाप्रमाणे वापरू शकता

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
mr: प्रक्षेपक पाठवू शकत नाही

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
mr: तुम्ही डेस्कटॉप लाँचर ओढले. या ऐवजी तुम्हाला संभाव्यत्या या लाँचरचे लक्ष्य पाठवायचे होते.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
mr: <b>फाइल:</b> %s
    <b>धारिकेचा आकार:</b> %s
    <b>प्रतिमेचा आकार:</b> %dx%d

note: Label
en: Buddy Icon
mr: बड्डी चिन्ह

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
mr: %sसाठी फाइल '%s' खूपच मोठी आहे  .  कृपया जरा लहान प्रतिमांचा प्रयत्न करा.

en: Icon Error
mr: चिन्हात दोष

en: Could not set icon
mr: चिन्हाची मांडणी करता आली नाही

en: _Open Link
mr: दुवा(लिंक) उघडा (_O)

en: _Copy Link Location
mr: लिंकचे ठिकाण प्रतिलिपी करा(_C)

en: _Copy Email Address
mr: ईमेल पत्त्याचे प्रत बनवा (_C)

en: _Open File
mr: फाइल उघडा (_O)

en: Open _Containing Directory
mr: समाविष्टीत डिरेक्ट्री उघडा (_C)

en: Save File
mr: फाइल संचयीत करा

en: _Play Sound
mr: आवाज चालवा (_P)

en: _Save File
mr: फाइल साठवा (_S)

en: Do you really want to clear?
mr: तुम्हाला नक्की नष्ट करायचे?

en: Select color
mr: रंग निवडा

en: _Alias
mr: उर्फ नाव (_A)

en: Close _tabs
mr: टॅब्जना बंद करा (_t)

en: _Get Info
mr: माहिती मिळवा (_G)

en: _Invite
mr: आमंत्रीत करा (_I)

en: _Modify...
mr: संपादीत करा (_M)...

en: _Add...
mr: समावेश करा (_A)...

en: _Open Mail
mr: मेल उघडा (_O)

en: _Edit
mr: संपादीत करा (_E)

en: Pidgin Tooltip
mr: idgin टूलटिप

en: Pidgin smileys
mr: Pidgin स्माईलीज्

en: none
mr: काहिच नाही

en: Selecting this disables graphical emoticons.
mr: याला नीवडल्यास ग्राफिकल इमोटिकॉन्स् असमर्थीत होते.

en: Small
mr: लहान

en: Smaller versions of the default smileys
mr: पूर्वनिर्धारीत हास्यमुद्राची लहान आवृत्त्या

en: Response Probability:
mr: प्रतिसादाच्या शक्यता:

en: Statistics Configuration
mr: आकडेवार माहितीची अंतर्गत रचना

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
mr: कमाल प्रतिसादाची वेळ समाप्त:

en: minutes
mr: मिनिटे

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
mr: शेवटी पाहिलेला- कमाल फरक:

note: threshold spinner
en: Threshold:
mr: मर्यादीत:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
mr: संपर्काची  उपलब्ध भाकित

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
mr: संपर्काची  उपलब्ध भाकित प्लगईन.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
mr: बड्डीजच्या उपलब्धता विषयी आकडेवारी माहिती दाखवतो

en: Buddy is idle
mr: बड्डी निष्क्रिय आहेत

en: Buddy is away
mr: बड्डी दूर आहेत

en: Buddy is "extended" away
mr:  बड्डी (खूपच) दुर आहेत

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
mr: बड्डी भ्रमणध्वनी(मोबाईल) आहे

en: Buddy is offline
mr: बड्डी चालू नाहीत

en: Point values to use when...
mr: वापरायची दर्शक मूल्ये जेंव्हा...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
mr: <i>सर्वात जास्त गुणसंख्या </i> सह असलेली  बड्डीज संपर्कात प्राधान्य असलेली बड्डी आहे.

en: Use last buddy when scores are equal
mr: जेव्हा गुणसंख्या समान अताना  शेवटची बड्डी वापरा

en: Point values to use for account...
mr: खात्यासाठी वापरायची दर्शक मूल्य...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
mr: संपर्क  प्राधान्य

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
mr: वेगवेगळया बड्डी अवस्थांशी संलग्न मूल्यांचे  नियंत्रण करू देते.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
mr: संपर्क प्राधान्या मोजण्याच्या संपर्क प्राधान्यामधील बड्डीजाठी निष्क्रिय/बाहेर/बंद अवस्थांची दर्शक मूल्य बदलणे करू देतात.

en: Conversation Colors
mr: संवादाचे रंग

en: Customize colors in the conversation window
mr: संवादाच्या चौकटीत रंगाना अनूकूल करा

en: Error Messages
mr: दोष संदेश

en: Highlighted Messages
mr: आकर्षक केलेले संदेश

en: System Messages
mr: पद्धती संदेश

en: Sent Messages
mr: संदेश पाठवा

en: Received Messages
mr: प्राप्त झालेले संदेश

en: Select Color for %s
mr: %s साठी रंग निवडा

en: General
mr: सर्वसाधारण

en: Ignore incoming format
mr: आत येणाऱ्या स्वरूपास दुर्लक्षित करा

en: Apply in Chats
mr: संवादात लागू करा

en: Apply in IMs
mr: IMs मध्ये लागू करा

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
mr: सर्व्हर नावकरीता विनंती

en: Enter an XMPP Server
mr: XMPP सर्व्हर द्या

en: Select an XMPP server to query
mr: चौकशीसाठी XMPP सर्व्हर नीवडा

en: Find Services
mr: सेवा शोधा

en: Add to Buddy List
mr: बड्डी सूचीमध्ये समावेश करा

en: Gateway
mr: प्रवेशद्वार

en: Directory
mr: डिरेक्ट्री

en: PubSub Collection
mr: PubSub संग्रह

en: PubSub Leaf
mr: PubSub लिफ

en: Other
mr: इतर

en: 
    <b>Description:</b>
mr: 
    <b>वर्णन:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
mr: सर्व्हिस डिस्कवरी

en: _Browse
mr: तपासणी करा (_B)

en: Server does not exist
mr: सर्व्हर अस्तित्वात नाही

en: Server does not support service discovery
mr: सर्व्हर सर्व्हिस डिस्कवरीकरीता समर्थन पुरवत नाही

en: XMPP Service Discovery
mr: XMPP सर्व्हिस डिस्कवरी

en: Allows browsing and registering services.
mr: सेवांचे ब्राऊजींग व नोंदणीकरण स्वीकारतो.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
mr: लेगसी ट्रांसपोर्ट्स किंवा इतर XMPP सेवाशी नोंदणी करण्यासाठी या प्लगइनचा वापर होतो.

en: By conversation count
mr: संवादाच्या  मोजमापाने

en: Conversation Placement
mr: संवाद ठेवणे (जागा)

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
mr: टिप: "New conversations" करीता पसंती "By conversation count" याप्रमाणे सेट करा.

en: Number of conversations per window
mr: संवाद क्रमांक प्रति पटलचा

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
mr: क्रमांक घालताना IM आणि संभाषण पटल वेगळे ठेवा

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
mr: जास्तजागा

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
mr: अतिरिक्त संभाषण ठेवण्याचे  पर्याय.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
mr: प्रत्येक  पटलच्या  संभाषणाचे क्रमांक मर्यादीत ठेवा, IMआणि संभाषण पटल वेगळे ठेवा

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
mr: माऊस प्रात्यक्षिकाची अंतर्गत रचना

en: Middle mouse button
mr: मधले माऊस बटण

en: Right mouse button
mr: उजवे माउस बटण

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
mr: दृश्यमान प्रात्यक्षिक प्रदर्शन (_V)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
mr: माउसचे प्रात्यक्षिक

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
mr: माउस प्रात्यक्षिकास आधार देते

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
mr: संवाद पटलात माऊस गेसचअर्स् करीता समर्थन पुरवतो. ठराविक कृती पूर्ण करण्यासाठी माऊसचे मधले बटण ओढा:
     • संवाद बंद करण्यासाठी खाली ओढा व ऊजवीकडे हलवा.
     • पूर्वीच्या संवादकडे जाण्यासाठी वर ओढा व डावीकडे हलवा.
     • पुढच्या संवादकडे जाण्यासाठी वर ओढा व ऊजवीकडे हलवा.

en: Instant Messaging
mr: ताबडतोब संदेश

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
mr:  आपल्या खालील पत्ता पुस्तकामधून व्यक्तिंना निवडा , किंवा नविन व्यक्तिला समाविष्ट करा.

en: Group:
mr: गट:

note: "New Person" button
en: New Person
mr: नवीन व्यक्ति

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
mr: बड्डी निवडा

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
mr:  बड्डी ला समाविष्ट करण्यासाठी  आपल्या पत्ता पुस्तकामधुन व्यक्ति निवडा किंवा नवीन व्यक्तिना सामिल करा.

note: Add the expander
en: User _details
mr: वापरकर्त्याचे तपशील (_d)

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
mr: बड्डी संलग्न करा (_A)

en: Unable to send email
mr: ईमेल पाठवण्यास अशक्य

en: The evolution executable was not found in the PATH.
mr: कार्यान्वित होण्याजोगी उच्चस्थिती  PATH मध्ये सापडली नाही.

en: An email address was not found for this buddy.
mr: या बड्डीकरीता ईमेल पत्ता आढळले नाही.

en: Add to Address Book
mr: पत्ता पुस्तकात समाविष्ट करा

en: Send Email
mr: ईमेल पाठवा

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
mr: उच्चस्थिती संकलनाची अंतर्गत रचना

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
mr: सर्व  खाती निवडा ज्यांना बड्डीने स्वयं जोडलेले  पाहिजे.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
mr: उच्चस्थितीचे संकलन

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
mr: उच्चस्थितीसह संकलन उपलब्ध करते.

en: Please enter the person's information below.
mr: खाली व्यक्तिची माहीती  घाला.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
mr: कृपया बड्डीचे वापरकर्तानाव व खाते प्रकार खाली द्या.

en: Account type:
mr: खाते प्रकार:

note: Optional Information section
en: Optional information:
mr: पर्यायी माहिती :

en: First name:
mr: प्रथमनाव:

en: Last name:
mr: आडनाव:

en: Email:
mr: ईमेल:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
mr: GTK संकेत चाचणी

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
mr: सर्व ui संकेत पूर्णपणे कार्य करत आहेत का हे पहाण्यासाठी चाचणी करा.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
mr: 
    <b>बड्डी टिप</b>: %s

en: History
mr: इतिहास

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
mr: दुर गेल्यावर चिन्हांकित करा

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
mr: आपण बाहेर गेल्यावर बड्डी सूची आणि आपल्या संवाद चिन्हांकित करा.

en: Mail Checker
mr: मेल तपासनीस

en: Checks for new local mail.
mr: नवीन सार्वजनिक मेल ची तपासणी करतो.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
mr: लहान बॉक्स बड्डी यादीमध्ये समाविष्ट करा  हे आपणाकडे नवीन मेल/टपाल  असेल तर   दाखवते.

en: Markerline
mr: अधोरेखित केलेली जागा

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
mr: संवादात नवीन संदेशाना दर्शवण्यासाठी रेषा काढा.

en: Jump to markerline
mr: मार्करलाईनकडे जा

en: Draw Markerline in
mr: मध्ये अधोरेखित केलेली जागा रेखाटा

en: _IM windows
mr: IM पटल (_I)

en: C_hat windows
mr: संभाषण  पटल (_h)

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
mr: संगीत  देणाऱ्या संदेश सत्रास विनंती करण्यात आली आहे.  कृपया स्विकारण्यासाठी  MM चिन्हावर क्लिक करा.

en: Music messaging session confirmed.
mr: संगीत देणाऱ्या संदेशाचे सत्र निश्चित झाले.

en: Music Messaging
mr: संगीत देणारे संदेश

en: There was a conflict in running the command:
mr: आदेश चालू करताना अडथळा आला होता:

en: Error Running Editor
mr: संपादक चालू करण्यात दोष

en: The following error has occurred:
mr: खालील त्रुटी आढळले:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
mr: संगीत देणाऱ्या संदेशाची अंतर्गत रचना

en: Score Editor Path
mr: गुणसंख्या संपादक मार्ग

en: _Apply
mr: लागू करा (_A)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
mr: संयुक्तपणे रचनासाठी संगीत देणाऱ्या संदेशाचे प्लगईन.

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
mr: Music Messaging Plugin अनेक वापरकर्त्यांना संयुक्तपेणे एकाच संगीत भागावरील रिअल-टाइम स्वरूपात सामान्य स्क्रोर संपादित करण्यास परवनागी देतो.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
mr: साठी सूचना घ्या

en: 	_Only when someone says your username
mr: 	 जेव्हा कोणिही तुमचा वापरकर्तानाव घेतो (_O)

en: _Focused windows
mr: प्रकाशमान केलेले पटल (_F)

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
mr: आधिसूचना पध्दती

en: Prepend _string into window title:
mr: विन्डो शीर्षकमध्ये प्रिपेंड वर्ण मालिका (_s):

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
mr: शीर्षक विन्डो मध्ये नवीन संदेशाचे मोजमाप अंतर्भूत करा (_o)

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
mr: _X वैशिष्ट्यांत नवीन संदेश मोजणी घाला

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
mr: पटल व्यवस्थापक"_URGENT" संकेत सेट करा

en: _Flash window
mr: फ्लॅश पटल (_F)

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
mr: संवादाची विन्डो वाढवा (_a)

note: Present conversation method button Translators: "Present" as used here is a verb. The plugin presents * the window to the user.
en: _Present conversation window
mr: संवाद पटल प्रस्तुत करा (_P)

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
mr: सूचना काढणे

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
mr: जेंव्हा संभाषण चौकटी (विंडो) प्रकाशमान होते तेंव्हा काढून टाका (_g)

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
mr: जेव्हा संवाद विन्डोला क्लिक प्राप्त होते तेंव्हा काढून टाका (_r)

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
mr: जेव्हा संवाद विन्डोमध्ये टंकलेखन करायचे तेंव्हा काढून टाका (_t)

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
mr: संदेश पाठवल्यांवर काढून टाका (_m)

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
mr: संवाद टॅब काढण्यासाठी स्वीचवर काढून टाका (_b)

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
mr: संदेश सूचना

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
mr:  न वाचलेल्या   संदेशांची  आपणास कळवण्यासाठी विविध मार्ग देतात .

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
mr: Pidgin  प्रात्यक्षिक प्लगईन

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
mr: अस्सल गुणधर्म असलेले प्लगईनचे उदहारण  - विवरण पहा.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
mr: हा खरोखरीच थंड प्लगईन आहे ज्याच्यात अस्सल गुणधर्म आहेत :
    -ते  आपण प्रवेश केल्यावर आपणास आज्ञावली कोणी लिहली हे सांगते
    -ते सर्व येणाऱ्या मजकूरांना परतवते
    -जेव्हा आपण उघडता तेव्हा ते आपल्या यादीवरील व्यक्तिंना संदेश लगेचच पाठवते

en: Hyperlink Color
mr: हाईपरलिंक रंग

en: Visited Hyperlink Color
mr: भेट दिलेल्या हायपरलिंकचा रंग

en: Highlighted Message Name Color
mr: ठळक केलेल्या संदेश नावाचा रंग

en: Typing Notification Color
mr: टायपींग सूचनाचा रंग

en: GtkTreeView Horizontal Separation
mr: Gtkवृक्ष दृश्याचे आडव्या स्वरूपाचा विभक्तपणा

en: Conversation Entry
mr: संवादाची नोंद

en: Conversation History
mr: संवादांचा इतिहास

en: Request Dialog
mr: विनंती संवाद

en: Notify Dialog
mr:  संवाद कळवा

en: Select Color
mr: रंग निवडा

en: Select Interface Font
mr: इंटरफेस फॉन्ट निवडा

en: Select Font for %s
mr: %s साठी फॉन्ट निवडा

en: GTK+ Interface Font
mr: GTK+  इंटरफेस फॉन्ट

en: GTK+ Text Shortcut Theme
mr: GTK+ मजकूरासाठी जवळच्या मार्गाचे विषय

en: Disable Typing Notification Text
mr: टायपींग सूचना मजकूर असमर्थीत करा

en: GTK+ Theme Control Settings
mr: GTK+ दृष्य कल्पना कंट्रोल सेटिंग्स्

en: Colors
mr: रंग

en: Fonts
mr: फॉन्टस्

en: Miscellaneous
mr: मिश्र

en: Gtkrc File Tools
mr: Gtkrc फाइल साधणे

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
mr: %s%sgtkrc-2.0 कडे नियंत्रणाना लिहा

en: Re-read gtkrc files
mr: gtkrc  फाइलंना पुन्हा-वाचा

en: Pidgin GTK+ Theme Control
mr: Pidgin GTK+ विषय नियंत्रण

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
mr: सामान्यपणे वापरलेल्या gtkrc नियंत्रणासाठी प्रवेश उपलब्ध करा.

en: Raw
mr: कच्चा

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
mr: आपण प्राथमिक आदानाला मजकूर-आधारित प्रोटोकॉलसकडे पाठवा.

en: You can upgrade to %s %s today.
mr: तुम्ही %s %s करीता आज आवृत्ती सुधारीत करू शकता.

en: New Version Available
mr: नवीन आवृत्ति उपल्बध आहे

en: Later
mr: नंतर

en: Download Now
mr: आत्ता डाऊनलोड करा

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
mr: सूचना प्रसारित करा

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
mr: नवीन प्रसारणासाठी नियमितपणे तपासा.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
mr: नवीन प्रसारणासाठी  नियमितपणे  तपासा आणि वापरकर्त्याला बदलेल्या लॉग ची सूचना करा.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
mr: बटण पाटवा

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
mr: संवाद पटल पाठवा भटण.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
mr: संवाद पटलाच्या प्रवेश क्षेत्रात पाठवा बटण समावेश करतो. प्रत्यक्ष कळफलक नसल्यावर फायदेशीर ठरते.

en: Duplicate Correction
mr: नक्कलप्रत दुरूस्ती

en: The specified word already exists in the correction list.
mr: निर्देशित केलेला शब्द आधीच दुरूस्ती यादीत अस्तित्वात आहे.

en: Text Replacements
mr: बदली करण्याचे मजकूर

en: You type
mr: आपण टंकलिखित करा

en: You send
mr: आपण पाठवा

en: Whole words only
mr: फक्त संपूर्ण शब्द

en: Case sensitive
mr: संवेदनशील लिपी

en: Add a new text replacement
mr:  बदली करायचा नवीन मजकूर  समाविष्ट करा

en: You _type:
mr: आपले टंकलेखन (_t):

en: You _send:
mr: आपण पाठवा (_s):

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
mr: तंतोतत लिपी जुळली (स्वयंपणे लिपी हाताळण्यासाठी तपासू नका) (_E)

en: Only replace _whole words
mr: संपूर्ण शब्दांना फक्त बदली करा (_w)

en: General Text Replacement Options
mr: साधारण मजकूरास बदली करण्याचा पर्याय

en: Enable replacement of last word on send
mr: पाठवल्यावर शेवटच्या शब्दाचा बदली शब्द सक्षम करा

en: Text replacement
mr:   बदली करण्याचा मजकूर

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
mr: वापरकर्त्याने व्याख्यात केलेल्या नियमानुसार मजकूर जाण्याचा संदेशात  प्रतिस्थापित करा.

en: Just logged in
mr: नुकतेच प्रवेश केले

en: Just logged out
mr: नुकतेच बाहेर पडले

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
mr: संपर्क करीता चिन्ह/
    अपरिचीत व्यक्ति करीता चिन्ह

en: Icon for Chat
mr: संभाषण करीता चिन्ह

en: Ignored
mr: दुर्लक्ष केले

en: Founder
mr: शोधक

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
mr: ऑपरेटर

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
mr: हाफ ऑपरेटर

en: Voice
mr: आवाज

en: Authorization dialog
mr: ओळख पटवण्यासाठी संवाद

en: Error dialog
mr: त्रुटी संवाद

en: Information dialog
mr: माहिती संवाद

en: Mail dialog
mr: मेल संवाद

en: Question dialog
mr: प्रश्न संवाद

en: Warning dialog
mr: सावधानता संवाद

en: What kind of dialog is this?
mr: हा कुठल्याप्रकारचा संवाद आहे?

en: Status Icons
mr: स्थिती चिन्हे

en: Chatroom Emblems
mr: संभाषण रूमचे बोधचिन्ह

en: Dialog Icons
mr: संवाद चिन्हे

en: Pidgin Icon Theme Editor
mr: Pidgin चिन्ह कल्पना संपादक

en: Contact
mr: संपर्क

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
mr: Pidgin बड्डीलिस्ट कल्पना संपादक

en: Edit Buddylist Theme
mr: बड्डीसूची कल्पना संपादित करा

en: Edit Icon Theme
mr: चिन्ह क्लपना संपादित करा

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
mr: Pidgin कल्पना संपादक

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
mr: Pidgin कल्पना संपादक.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
mr: बड्डी  निरीक्षण

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
mr: बड्डी यादीची आडव्या स्वरूपातील सरकणारी आवृत्ती.

en: Display Timestamps Every
mr: प्रत्येक वेळेस कालमापन प्रदर्शित करा

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
mr: वेळ

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
mr: iसंभाषण-शैलीचा वेळ  प्रदर्शित करा

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
mr: प्रत्येक N मिनिटाचा iसंभाषण-शैलीचा वेळ  प्रदर्शित करा.

en: Timestamp Format Options
mr: वेळचे स्वरूप पर्याय

en: _Force timestamp format:
mr: टाइमस्टॅम्प रूपण जबरन वापर करा (_F):

en: Use system default
mr: प्रणालीचे पूर्वनिर्धारीतपणे वापर करा

en: 12 hour time format
mr: 12 तास वेळ रूपण

en: 24 hour time format
mr: 24 तास वेळ रूपण

en: Show dates in...
mr: यात दिनांक दाखवा...

en: Co_nversations:
mr: संवाद (_n):

en: For delayed messages
mr: विलंब संदेशांसाठी

en: For delayed messages and in chats
mr: विलंब झालेले संदेशासाठी आणि संभाषणामधील

en: _Message Logs:
mr: संदेश लॉग्ज् (_M):

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
mr: संदेशाच्या वेळचे स्वरूप

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
mr: संदेशाच्या वेळ स्वरूपास अनुकूल करा.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
mr: हा प्लगईन संवाद अनुकूल करण्यास वापरकर्त्याला आणि संदेशाच्या वेळ स्वरूपास  परवानगी देतो.

en: Opacity:
mr: अपारदर्शकता:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
mr: IM संवाद  विन्डो

en: _IM window transparency
mr: IM  विन्डोची पारदर्शकता (_I)

en: _Show slider bar in IM window
mr: IM  विन्डोमध्ये स्लाइडर पट्टी दाखवा (_S)

en: Remove IM window transparency on focus
mr: केंद्रीकरणावर IM चौकटीची पारदर्शकता काढून टाका

en: Always on top
mr: नेहमीच वरती

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
mr: बड्डी यादी विन्डो

en: _Buddy List window transparency
mr: बड्डी सूची विन्डो पारदर्शकता (_B)

en: Remove Buddy List window transparency on focus
mr: केंद्रीकरणावर बड्डी यादी  विन्डोची पारदर्शकता काढून टाका

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
mr: पारदर्शकता

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
mr: बड्डी यादी अणि संवादासाठी अस्थिर घटकाची पारदर्शकता.

note: Alerts
en: Chatroom alerts
mr: चॅटरूम सावधानता सूचना

en: Chatroom message alerts _only where someone says your username
mr: चॅटरूम  सावधानता सूचना _ जेव्हा जो कोणी आपले वापरकर्ता नाव घेते

note: Launcher integration
en: Launcher Icon
mr: लाँचर आयकॉन

en: _Disable launcher integration
mr: _लाँचर संकलनास असक्षम

en: Show number of unread _messages on launcher icon
mr: लाँचर आयकॉनवर न वाचलेले संदेश दाखवा

en: Show number of unread co_nversations on launcher icon
mr: लाँचर आयकानवर न वाचलेल्या संभाषणांना दाखवा.

note: Messaging menu integration
en: Messaging Menu
mr: संदेशवहनाची पर्याययादी

en: Show number of _unread messages for conversations in messaging menu
mr: संदेशवहनाच्या पर्याययादीतील संभाषणासाठी न वाचलेल्या संदेशांना दाखवा

en: Show _elapsed time for unread conversations in messaging menu
mr: संदेशवहनाच्या पर्याययादीतील न वाचलेल्या संभाषणासाठी _घालवलेला वेळ दाखवा

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Unity Integration
mr: युनिटी संकलन

note: *< name *< version *  summary
en: Provides integration with Unity.
mr: युनिटीसह संकलन देते

note: *  description
en: Provides integration with Unity's messaging menu and launcher.
mr: युनिटीसह संदेशवहनाची पर्याययादी आणि लाँचरसह संकलन देऊ करते.

en: _Plugin
mr: प्लगइन (_P)

en: P_lugin
mr: प्लगइन (_l)

en: D_evice
mr: साधण (_e)

en: Silence threshold:
mr: शांतता मर्यादा:

en: Input and Output Settings
mr: इनपुट आणि आउटपुट सेंटिग्ज

en: Microphone Test
mr: मायक्रोफोन चाचणी

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
mr: वॉईस/विडिओ सेटिंग्स्

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
mr: मायक्रोफोन व वेबकॅम संरचीत करा.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
mr: मायक्रोफोन व वेबकॅम सेटिंग्स् वॉईस/विडिओ कॉल्सकरीता संरचीत करा.

note: Autostart
en: Startup
mr: प्रारंभ

en: _Start %s on Windows startup
mr:  विन्डो सुरू झाल्यानंतर %s सुरू करा (_S)

en: Allow multiple instances
mr: एकापेक्षा जास्त घटना स्वीकारा

en: _Dockable Buddy List
mr: जोडण्याजोगी बड्डी यादी (_D)

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
mr: बड्डी यादी विन्डोस वरती ठेवा (_K):

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
mr: फक्त जेव्हा जोडलेले असते

en: Windows Pidgin Options
mr: Windows Pidgin पर्याय

en: Options specific to Pidgin for Windows.
mr: विन्डोसाठी पिडजिनचे विशिष्ट पर्याय.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
mr: Windows करीता Pidgin साठी निर्देशीत पर्याय पुरवतो, जसे कि बड्डी सूचीचे डॉकिंग.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
mr: <font color='#777777'>बाहेर पडले.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
mr: XMPP कंसोल

en: Account:
mr: खाते:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
mr: <font color='#777777'>XMPP कडे जोडलेले नाही</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
mr: कच्चे XMPP कडवी पाठवा आणि मिळवा.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
mr: हे प्लगईन XMPP सर्व्हरच्या डिबगिंगसाठी किंवा ग्राहकांसाठी उपयोगी आहे.

en: The installer is already running.
mr: स्थापक आधीच चालू केलेला आहे.

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
mr: पिडजिनच आता चालूच आहे. कृपया पिडजिन मधून बाहेर पडा आणि पुन्हा प्रयत्न करा.

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
mr: पुढचे >

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
mr: GNU जनरल पब्लिक लायन्सेस(GPL) च्या खाली $(^Name) प्रकाशित केले आहे.  इथे परवाना फक्त माहितीच्या हेतूने दिलेला आहे. $_CLICK

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
mr: पिडजिन तात्काळ संदेश करणारे ग्राहक (आवश्यक असलेले)

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
mr: GTK+ रनटाईम(सादर केले नसेल तर आवश्यक असलेले)

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
mr: शॉर्टकटस

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
mr: डेस्कटॉप

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
mr: सुरु करण्याची पर्याययादी

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
mr: स्थानीकीकरण

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
mr: पिडजिनच्या कोअर फाईल्स आणि dlls

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
mr: पिडजिन सुरु करण्यासाठी शॉर्टकट

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
mr: डेस्कटॉपवर पिडजिनकडे शॉर्टकट तयार करा

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
mr: पिडजिनसाठी प्रारंभ पर्याययादी नोंद तयार करा

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
mr: पिडजिनने वापरलेले, अनेक-प्लॅटफॉर्मचे GUI उपकरणकिट.

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
mr:  दोषनिवारण चिन्हे (अयशस्वी झाल्याचे कळवण्यासाठी)

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
mr: पिडजिन संकेतस्थळास भेट द्या

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
mr: आताच स्थापन केलेल्या पिडजिनच्या आवृत्तीची स्थापना रद्द करण्यास असमर्थ.  आता स्थापन केलेल्या आवृत्तीस नष्ट न करता नवीन आवृत्ती स्थापन केली जाईल.

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
mr: URI हाताळणारे

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
mr: शब्दलेखनतपासणी समर्थन

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
mr: ($R3)शब्दलेखनतपासणी स्थापन करण्यात दोष. $\\rIf पुन्हा प्रयत्न करण्यात असफलता, : http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation वर मॅन्यएली स्थापन करण्याच्या सूचना आहेत.

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
mr: शब्दलेखनतपासणीकरिता समर्थन. (स्थापनेसाठी इंटरनेट जोडणीची आवश्यकता)

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
mr: ($R2) दोषनिवारण चिन्ह स्थापन करण्यात दोष. $\\rIf ला पुन्हा प्रयत्न करताना असफलता, आपणास http://pidgin.im/download/windows/ कडून 'ऑफलाईन स्थापक'  वापरण्याची गरज असेल.

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
mr: GTK+ Runtime ($R2) डाऊनलोड करताना दोष.  $\\r हे पिडजिनला कार्य करण्यासाठी आवश्यक आहे;  पुनःप्रयत्नात असफल झाले, तर आपणास  http://pidgin.im/download/windows/ कडून  'ऑफलाईन स्थापक' वापरण्याची गरज भासेल.

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
mr: कास पिडजिनकरिता रजिस्ट्री नोंद शोधता आली नाही. $\\rIt बहुधा आहे की  दुसऱ्या वापरकर्त्याने  हे अ‍ॅप्लीकेशन स्थापन केलेले आहे.

en: You do not have permission to uninstall this application.
mr: हे अ‍ॅप्लिकेशनची स्थापना रद्द करण्याची आपणाकडे परवानगी नाही.
