Pidgin - en to sw translation catalogue (134 entries)

en: Error
sw: Hitikafu

en: Username of an account must be non-empty.
sw: Jina la mtumiaji haliwezi kuwa wazi

en: Password:
sw: Nywila:

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
sw: Ghairi

note: Save button Save
en: Save
sw: Hifadhi

note: Add button
en: Add
sw: Ongeza

en: Deny
sw: Kataa

en: Username
sw: Jina la mtumiaji

en: Name
sw: Jina

en: Blocked
sw: Imezuiliwa

en: Remove
sw: Ondoa

en: Plugins
sw: Programu tumizi

en: Block
sw: Zuia

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
sw: Sawa

note: Create the "Options" frame.
en: Options
sw: Machaguo

en: Certificate Manager
sw: Meneja Ithibati

note: Close button
en: Close
sw: Funga

en: Pause
sw: Simamisha

en: Size
sw: Saizi

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
sw: Hali

en: Cancelled
sw: Imeghairishwa

en: Failed
sw: Imeshindwa

en: Finished
sw: Imemaliza

en: Subject
sw: Mhusika

en: Continue
sw: Endelea

en: ERROR
sw: HITILAFU

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
sw: Mapendekezo

en: Reset
sw: Seti upya

en: Title
sw: Jina

en: Type
sw: Aina

en: Message
sw: Ujumbe

en: Status:
sw: Hali:

en: Certificates
sw: Hati

en: No Grouping
sw: Hakuna Mpangilio

en: Unknown
sw: Isiyojulikana

en: Unknown error
sw: Hitilafu isiyojulikana

en: Yes
sw: Ndiyo

en: No
sw: Hapana

en: Email
sw: Barua pepe

en: Search results
sw: Tafuta matokeo

en: Unable to connect
sw: Haikuweza kuunganishwa

note: set up account ID as user:server
en: Server
sw: Seva

en: Unknown Error
sw: Hitilafu isiyojulikana

en: Description
sw: Maelezo

en: Client
sw: Mteja

en: Address
sw: Anuani

en: Email Address
sw: Anwani ya Barua pepe

note: "Search"
en: Search
sw: Tafuta

en: State
sw: Hali

en: Password
sw: Nywila

en: None
sw: Bila

en: Location
sw: Mahali

en: Key Agreement
sw: Makubaliano Muhimu

en: Connection timed out
sw: Muunganiko umepita muda

en: Out of memory
sw: Nje ya kumbukumbu

en: Network
sw: Mtandao

en: Enabled
sw: Imeamshwa

en: Logged In
sw: Ingia

en: Show All
sw: Onyesha Zote

en: Confirm close
sw: Thibitisha kufunga

en: New window
sw: Dirisha jipya

en: Find
sw: Tafuta

en: Afrikaans
sw: Kiafriakansi

en: Arabic
sw: Kiarabu

en: Bulgarian
sw: Kibulgaria

en: Bengali
sw: Kibengalia

en: Bosnian
sw: Kibosnia

en: Catalan
sw: Kicatala

en: Czech
sw: Kiczech

en: Danish
sw: Kidanishi

en: German
sw: Kijerumani

en: Dzongkha
sw: Kidzongkha

en: Greek
sw: Kigiriki

en: Esperanto
sw: Kiesperanto

en: Spanish
sw: Kihispania

en: Estonian
sw: Kiestonia

en: Persian
sw: Kipersia

en: Finnish
sw: Kifinishi

en: Irish
sw: Kiirishi

en: Galician
sw: Kigalacy

en: Gujarati
sw: Kigujarati

en: Hebrew
sw: Kiebrania

en: Hindi
sw: Kihindi

en: Hungarian
sw: Kihungaria

en: Indonesian
sw: Kindonesia

en: Italian
sw: Kiitalia

en: Japanese
sw: Kijapani

en: Georgian
sw: Kigeorgia

en: Khmer
sw: Kihemeri

en: Kannada
sw: Kikanada

en: Korean
sw: Kikorea

en: Kurdish
sw: Kikurdi

en: Lithuanian
sw: Kilithuania

en: Macedonian
sw: Kimacedonia

en: Mongolian
sw: Kimongolia

en: Nepali
sw: Kinepali

en: Norwegian Nynorsk
sw: Kinynorsk cha Norway

en: Occitan
sw: Kioccita

en: Punjabi
sw: Kipunjabi

en: Polish
sw: Kipolishi

en: Portuguese
sw: Kireno

en: Pashto
sw: Kipashto

en: Romanian
sw: Kiromania

en: Russian
sw: Kirusi

en: Slovak
sw: Kislovaki

en: Slovenian
sw: Kislovenia

en: Albanian
sw: Kialbania

en: Serbian
sw: Kiserbia

en: Sinhala
sw: Kisinihala

en: Swedish
sw: Kiswidi

en: Tamil
sw: Kitamilia

en: Telugu
sw: Kitelugu

en: Thai
sw: Kitai

en: Urdu
sw: Kiurdu

en: Vietnamese
sw: Kivietnamu

en: Simplified Chinese
sw: Kichina Rahisi

en: Traditional Chinese
sw: Kichina Asili

en: Amharic
sw: Kiamharic

en: French
sw: Kifaransa

en: Turkish
sw: Kituruki

en: Time Elapsed:
sw: Muda Uliotumika:

en: Save Image
sw: Hifadhi Taswira

note: All the tab options!
en: Tabs
sw: Tabo

en: Left
sw: Kushoto

en: Right
sw: Kulia

en: IP Address
sw: Anwani-IP

en: New tab
sw: Tabo mpya

en: Privacy
sw: Faragha

en: General
sw: Ujumla

en: History
sw: Historia

en: Fonts
sw: Fonti

en: New Version Available
sw: Toleo Jipya Linapatikana

en: Later
sw: Baadae

note: Autostart
en: Startup
sw: Kila unapoanzisha
