Pidgin - en to tr translation catalogue (3031 entries)

note: Translators may want to transliterate the name. It is not to be translated.
en: Finch
tr: İspinoz Kuşu

en: %s. Try `%s -h' for more information.
tr: %s. Daha fazla bilgi için `%s -h' deneyin.

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
tr: %s
    Kullanım: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR   yapılandırma dosyaları için DIR kullanılır
      -d, --debug        hata ayıklama mesajlaını stderr üzerinden gösterir
      -h, --help         bu yardım bilgisini gösterir ve çıkar
      -n, --nologin      otomatik olarak oturum açmaz
      -v, --version      mevcut versiyonu gösterir ve çıkar

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
tr: %s ayararınızı %s konumundan %s konumuna taşırken hatalarla karşılaştı. Lütfen taşıma işini araştırarak kendiniz yapın. Lütfen bu hatayı http://developer.pidgin.im adresine bildirin.

en: Error
tr: Hata

en: Account was not modified
tr: Hesap değiştirilmedi

en: Account was not added
tr: Hesap eklenmedi

en: Username of an account must be non-empty.
tr: Bir hesabın kullanıcı adı boş olamaz.

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
tr: Bir hesabın protokolü, sunucuya bağlıyken değiştirilemez.

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
tr: Hesabın kullanıcı adı, sunucuya bağlıyken değiştirilemez.

en: New mail notifications
tr: Yeni e-posta bildirimleri

en: Remember password
tr: Parolayı hatırla

en: There are no protocol plugins installed.
tr: Hiç yüklenmiş protokol eklentisi yok.

en: (You probably forgot to 'make install'.)
tr: (Muhtemelen'make install' komutunu vermeyi unuttunuz.)

en: Modify Account
tr: Hesabı Düzenle

en: New Account
tr: Yeni Hesap

en: Protocol:
tr: Protokol:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Alias:
tr: Görünen İsim:

note: Register checkbox
en: Create this account on the server
tr: Bu hesabı sunucu üzerinde oluştur

note: Cancel button Cancel
en: Cancel
tr: İptal

note: Save button Save
en: Save
tr: Kaydet

en: Are you sure you want to delete %s?
tr: %s hesabını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Delete Account
tr: Hesabı Sil

note: Delete button
en: Delete
tr: Sil

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: You can enable/disable accounts from the following list.
tr: Aşağıdaki listede bulunan hesapları etkinleştirebilir ya da etkisizleştirebilirsiniz.

note: Add button
en: Add
tr: Ekle

note: Modify button
en: Modify
tr: Düzenle

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
tr: %s%s%s%s kullanıcısı %s kişisini kişi listesine eklemek istiyor%s%s

en: Add buddy to your list?
tr: Kişiyi listenize eklemek istiyor musunuz?

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
tr: %s%s%s%s kullanıcısı %s kişisini kişi listesine eklemek istiyor %s%s

en: Authorize buddy?
tr: İzin vermek istiyor musunuz?

en: Authorize
tr: İzin Ver

en: Deny
tr: İzin Verme

en: Online: %d
    Total: %d
tr: Çevrimiçi: %d
    Toplam: %d

en: Account: %s (%s)
tr: Hesap: %s (%s)

en: 
    Last Seen: %s ago
tr: 
    Son Görülme Zamanı: %s önce

en: Default
tr: Öntanımlı

en: You must provide a username for the buddy.
tr: Kişi için bir kayıtlı isim belirtmelisiniz.

en: You must provide a group.
tr: Bir grup belirtmelisiniz.

en: You must select an account.
tr: Bir hesap seçmelisiniz.

en: The selected account is not online.
tr: Seçilen hesap çevrimiçi değil.

en: Error adding buddy
tr: Kişi ekleme hatası

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Alias (optional)
tr: Görünen İsim (isteğe bağlı)

en: Invite message (optional)
tr: Davet mesajı (isteğe bağlı)

en: Add in group
tr: Gruba ekle

en: Account
tr: Hesap

en: Add Buddy
tr: Kişi Ekle

en: Please enter buddy information.
tr: Lütfen kişi bilgilerini girin.

en: Chats
tr: Sohbetler

en: Name
tr: İsim

en: Alias
tr: Görünen İsim

en: Group
tr: Grup

en: Auto-join
tr: Otomatik-katıl

en: Add Chat
tr: Sohbet Ekle

en: You can edit more information from the context menu later.
tr: Daha sonra menüden başka bilgiler ekleyebilirsiniz.

en: Error adding group
tr: Grup ekleme hatası

en: You must give a name for the group to add.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz grup için bir isim girin.

en: Add Group
tr: Grup Ekle

en: Enter the name of the group
tr: Lütfen grubun ismini girin

en: Edit Chat
tr: Sohbet Düzenle

en: Please Update the necessary fields.
tr: Lütfen gerekli alanları Güncelleyin.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Settings
tr: Ayarları Düzenle

en: Information
tr: Kullanıcı Bilgileri

en: Retrieving...
tr: Alınıyor...

en: Get Info
tr: Kişi Bilgilerini Al

en: Add Buddy Pounce
tr: Kişi için Uyarıcı Ekle

en: Send File
tr: Kişiye Dosya Gönder

en: Blocked
tr: Engellenmiş

en: Show when offline
tr: Çevrimdışıyken göster

en: Please enter the new name for %s
tr: Lütfen %s için yeni ismi girin

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Set Alias
tr: Görünen İsmi Ayarla

en: Enter empty string to reset the name.
tr: İsmi yeniden ayarlamak için boş bırakın.

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
tr: Bu bağlantıyı silmek aynı zamanda bu bağlantı içerisindeki tüm kişileri de silecektir

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
tr: Bu grubu silmek aynı zamanda bu grup içerisindeki tüm kişileri de silecektir

en: Are you sure you want to remove %s?
tr: %s ögesini kaldırmak istediğinizden emin misiniz ?

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
tr: Kaldırmayı Onayla

en: Remove
tr: Kaldır

note: Buddy List
en: Buddy List
tr: Pidgin - Kişi Listesi

en: Place tagged
tr: Etiketlenmişlere yerleştir

en: Toggle Tag
tr: Etiketi Değiştir

en: View Log
tr: Kayıtları Göster

en: Nickname
tr: Takma ad

note: Idle stuff
en: Idle
tr: Boşta

en: On Mobile
tr: Cep Telefonunda

en: New...
tr: Yeni...

en: Saved...
tr: Kaydedilmiş...

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Block/Unblock
tr: Engelle/Engeli Kaldır

en: Block
tr: Engelle

en: Unblock
tr: Engellemeyi Kaldır

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
tr: Lütfen engellemek/engelini kaldırmak istediğiniz kişinin kullanıcı adını giriniz.

note: Not multiline Not masked? No hints?
en: OK
tr: Tamam

en: New Instant Message
tr: Yeni Anlık İleti

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
tr: Lütfen ileti göndermek istediğiniz kişinin kullanıcı adını veya rumuzunu giriniz.

en: Channel
tr: Kanal

en: Join a Chat
tr: Bir Sohbete Katıl

en: Please enter the name of the chat you want to join.
tr: Lütfen katılmak istediğiniz sohbeti girin.

en: Join
tr: Katıl

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
tr: Lütfen günlüğünü görmek istediğiniz kişinin kullanıcı adını veya rumuzunu giriniz.

note: Create the "Options" frame.
en: Options
tr: Seçenekler

en: Send IM...
tr: Anlık İleti Gönder...

en: Block/Unblock...
tr: Engelle/Engeli Kaldır...

en: Join Chat...
tr: Sohbete Katıl...

en: View Log...
tr: Kayıtları Göster...

en: View All Logs
tr: Tüm Kayıtları Göster

en: Show
tr: Göster

en: Empty groups
tr: Boş gruplar

en: Offline buddies
tr: Çevrimdışı kişiler

en: Sort
tr: Sırala

en: By Status
tr: Duruma Göre

en: Alphabetically
tr: Alfabetik

en: By Log Size
tr: Günlük Kaydı Büyüklüğüne Göre

en: Buddy
tr: Kişi

en: Chat
tr: Sohbet

en: Grouping
tr: Gruplama

en: Certificate Import
tr: İçeriye Sertifika Aktar

en: Specify a hostname
tr: Bir makine adı belirtin

en: Type the host name this certificate is for.
tr: Bu sertifika için makine adı yaz.

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
tr: %s dosyası içe aktarılamadı.
    Bu dosyanın okunabilir ve PEM biçiminde olduğundan emin olun.

en: Certificate Import Error
tr: İçeriye Sertifika Aktarma Hatası

en: X.509 certificate import failed
tr: X.509 Sertifikası içeri aktarma hatası

en: Select a PEM certificate
tr: Bir PEM sertifikası seçin

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
tr: %s dosyası dışa aktarılamadı.
    Hedef yolda yazma izniniz olduğunu denetleyin

en: Certificate Export Error
tr: Dışarı Sertifika Aktarma Hatası

en: X.509 certificate export failed
tr: X.509 Sertifikası Dışarı Aktarma Hatası

en: PEM X.509 Certificate Export
tr: PEM X.509 Sertifikası Dışarı Aktar

en: Certificate for %s
tr: %s için Sertifika

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
tr: Ortak ad: %s
    
    SHA1 parmak izi:
    %s

en: SSL Host Certificate
tr: SSL Makine Sertifikası

en: Really delete certificate for %s?
tr: %s için sertifika gerçekten silinsin mi?

en: Confirm certificate delete
tr: Sertifika silinmesini onayla

en: Certificate Manager
tr: Sertifika Yöneticisi

en: Hostname
tr: Barındırıcı adı

en: Info
tr: Bilgi

note: Close button
en: Close
tr: Kapat

en: %s disconnected.
tr: %s kullanıcısının bağlantısı kesildi.

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
tr: %s
    
    Finch, siz hatayı düzeltip hesabınızı yeniden etkinleştirene kadar yeniden bağlanmayacak.

en: Re-enable Account
tr: Hesabı Yeniden Etkinleştir

en: No such command.
tr: Böyle bir komut yok.

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
tr: Söz Dizimi Hatası: Komut için yanlış sayıda parametre verdiniz.

en: Your command failed for an unknown reason.
tr: Bilinmeyen bir sebepten dolayı verdiğiniz komut başarısız oldu.

en: That command only works in chats, not IMs.
tr: Bu komut anlık iletiler için değildir, sadece sohbetlerde çalışır.

en: That command only works in IMs, not chats.
tr: Bu komut sohbet için değildir, sadece anlık iletilerde çalışır.

en: That command doesn't work on this protocol.
tr: Bu komut, bu protokol üzerinde çalışmaz.

en: Message was not sent, because you are not signed on.
tr: İleti gönderilmedi, çünkü oturum açmamışsınız.

en: 
    %s is typing...
tr: 
    %s ileti yazıyor...

en: You have left this chat.
tr: Sobetten ayrıldınız.

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
tr: Hesabın bağlantısı kesildi ve artık bu sohbette değilsiniz. Hesap tekrar bağlandığında otomatik olarak sohbete yeniden katılacaksınız.

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
tr: Kayıt tutma başlatıldı. Bundan sonraki iletiler kaydedilecek.

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
tr: Kayıt tutma durduruldu. Bundan sonraki iletiler kaydedilmeyecek.

en: Send To
tr: Gönder

en: Conversation
tr: Yazışma

en: Clear Scrollback
tr: Yazışma/Temi_zle

en: Show Timestamps
tr: Zaman Etiketlerini Göster

en: Add Buddy Pounce...
tr: Kişi için Uyarıcı Ekle...

en: Invite...
tr: Davet Et...

en: Enable Logging
tr: Kayıt Tutmayı Etkinleştir

en: Enable Sounds
tr: Sesleri Etkinleştir

en: You are not connected.
tr: Bağlı değilsiniz.

en: <AUTO-REPLY>
tr: <OTOMATİK-YANIT>

en: List of %d user:
     | List of %d users:
tr[0]: %d kullanıcı listesi:
tr[1]: %d kullanıcı listesi:

en: Supported debug options are: plugins version
tr: Deskteklenen hata ayıklama seçenekleri: eklenti sürümleri

en: No such command (in this context).
tr: Böyle bir komut yok (burada).

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
tr: "/help &lt;komut&gt;" yazarak belirtilen komutla ilgili yardım alabilirsiniz.
    Aşağıdakiler burada geçerli olan komutlardır:

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
tr: %s geçerli bir ileti sınıfı değil. Geçerli bir ileti sınıfları için bakın, '/help msgcolor'.

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
tr: %s geçerli bir renk değil. Geçerli renkler için bakın, '/help msgcolor'.

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
tr: say &lt;mesaj&gt;:  Komut kullanmıyormuşunuz gibi ileti göndermenizi sağlar.

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
tr: me &lt;action&gt;:  Kişiye ya da sohbet odasına IRC stili hareket gönder.

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
tr: debug &lt;option&gt;:  Bu konuşmaya çeşitli hata ayıklama bilgileri yolla.

en: clear: Clears the conversation scrollback.
tr: clear: Konuşma ekranını temizler.

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
tr: help &lt;komut&gt;:  Belirtilen komutla ilgili yardım almanızı sağlar.

en: users:  Show the list of users in the chat.
tr: users:  Sohbete katılan kullanıcıların listesini göster.

en: plugins: Show the plugins window.
tr: plugins: Eklentiler penceresini gösterir.

en: buddylist: Show the buddylist.
tr: buddylist: Kişi Listesini gösterir.

en: accounts: Show the accounts window.
tr: accounts: Hesaplar penceresini gösterir.

en: debugwin: Show the debug window.
tr: debugwin: Hata ayıklama penceresini gösterir.

en: prefs: Show the preference window.
tr: prefs: Tercihler penceresini gösterir.

en: statuses: Show the savedstatuses window.
tr: statuses: Kaydedilmiş durumlar penceresini gösterir.

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
tr: mesajrengi &lt;sınıf&gt; &lt;önalan&gt; &lt;artalan&gt;: Konuşma penceresindeki farklı diyaloglar için renkleri ayarlar.<br>    &lt;sınıf&gt;: alınan, gönderilen, aydınlatılmış, hareket, zaman göstergesi<br>    &lt;önalan/artalan&gt;: siyah, kırmızı, yeşil, mavi, beyaz, gri, koyu gri, okyanus, cyan, varsayılan<br><br>ÖRNEK:<br>    mesajrengi gönderilen cyan varsayılan

en: Unable to open file.
tr: Dosya açılamıyor.

en: Debug Window
tr: Hata Ayıklama Penceresi

note: XXX: Setting the GROW_Y for the following widgets don't make sense. But right now * it's necessary to make the width of the debug window resizable ... like I said, * it doesn't make sense. The bug is likely in the packing in gntbox.c.
en: Clear
tr: Temizle

en: Filter:
tr: Filtre:

en: Pause
tr: Durakla

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
tr[0]: Dosya aktarımı - %d%% / %d
tr[1]: Dosya aktarımı - %d%% / %d

note: Create the window.
en: File Transfers
tr: Dosya Aktarımları

en: Progress
tr: İlerleme

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Size
tr: Boyut

en: Speed
tr: Hız

en: Remaining
tr: Kalan

note: XXX: Use of ggp_str_to_uin() is an ugly hack!
en: Status
tr: Durum

en: Close this window when all transfers finish
tr: Tüm aktarımlar bitince pencereyi kapat.

en: Clear finished transfers
tr: Tamamlanan aktarımları temizle

en: Stop
tr: Dur

en: Waiting for transfer to begin
tr: Aktarımın başlaması bekleniyor

en: Cancelled
tr: İptal Edildi

en: Failed
tr: Başarısız Oldu

en: Sent
tr: Gönderildi

en: Received
tr: Alındı

en: Finished
tr: Bitti

en: The file was saved as %s.
tr: Dosya %s olarak kaydedildi.

en: Sending
tr: Gönderiliyor

en: Receiving
tr: Alınıyor

en: Conversation in %s on %s
tr: %s içinde %s üzerinde konuşma

en: Conversation with %s on %s
tr: %s ile %s üzerindeki konuşma

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
tr: Sistem olayları sadece "Tüm durum değişikliklerini sistem günlüğüne kaydet" seçeneği aktifse kaydedilir.

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
tr: Anlık iletiler sadece "Tüm anlık iletileri kaydet" seçeneği aktifse kaydedilir.

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
tr: Sobetler sadece "Tüm sohbetleri kaydet" seçeneği aktifse kaydedilir.

en: No logs were found
tr: Hiç kayıt bulunamadı

en: Total log size:
tr: Toplam Kayıt büyüklüğü:

note: Search box *********
en: Scroll/Search:
tr: Kaydırma/Arama:

en: Conversations in %s
tr: %s içindeki konuşmalar

en: Conversations with %s
tr: %s ile konuşma

en: All Conversations
tr: Tüm Yazışmalar

en: System Log
tr: Sistem Kayıtları

en: Calling...
tr: Aranıyor...

en: Hangup
tr: Aç

note: Number of actions
en: Accept
tr: Kabul Et

en: Reject
tr: Reddet

en: Call in progress.
tr: Arama işlemi yürütülüyor...

en: The call has been terminated.
tr: Arama sonlandırıldı.

en: %s wishes to start an audio session with you.
tr: %s sizinle bir sesli görüşme başlatmak istiyor.

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
tr: %s sizinle tanınamayan medya oturumu başlatmayı deniyor.

en: You have rejected the call.
tr: Aramayı reddettiniz.

en: call: Make an audio call.
tr: Arama: Bir sesli arama yap

en: Emails
tr: E-Postalar

en: You have mail!
tr: E-postanız var!

en: Sender
tr: Gönderen

en: Subject
tr: Konu

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
tr[0]: %s (%s) %d yeni ileti.
tr[1]: %s (%s) %d yeni ileti.

en: New Mail
tr: Yeni E-Posta

en: Info for %s
tr: %s için Bilgi

en: Buddy Information
tr: Kişi Bilgileri

en: Continue
tr: Devam Et

en: IM
tr: Anında Mesajlaşma

en: Invite
tr: Davet Et

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: ERROR
tr: HATA

en: loading plugin failed
tr: eklenti yükleme işlemi başarısız oldu

en: unloading plugin failed
tr: eklenti kaldırma işlemi başarısız oldu

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
tr: İsim: %s
    Sürüm: %s
    Açıklama: %s
    Yazar: %s
    Web sitesi: %s
    Dosya Adı: %s

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
tr: Yapılandırabilmeniz için önce eklntinin yüklenmesi gerekir.

en: No configuration options for this plugin.
tr: Bu eklenti için yapılandırma seçeneği yok.

en: Error loading plugin
tr: Eklenti yüklenirken hata oluştu

en: The selected file is not a valid plugin.
tr: Seçilen dosya geçerli bir eklenti değil.

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
tr: Lütfen hata giderme ekranını açın ve doğru hata mesajını görmeyi deneyin.

en: Select plugin to install
tr: Yüklemek için bir eklenti seçin

en: You can (un)load plugins from the following list.
tr: Aşağıdaki listede yer alan eklentileri yükleyip kaldırabilirsiniz.

en: Install Plugin...
tr: Eklenti Yükle...

en: Configure Plugin
tr: Eklentiyi Yapılandır

note: copy the preferences to tmp values... * I liked "take affect immediately" Oh well :-( (that should have been "effect," right?) Back to instant-apply! I win!  BU-HAHAHA! Create the window
en: Preferences
tr: Tercihler

en: Please enter a buddy to pounce.
tr: Lütfen uyarmak istediğiniz kişiyi girin.

en: New Buddy Pounce
tr: Yeni Kişi Uyarıcı

en: Edit Buddy Pounce
tr: Kişi Uyarıcıyı Düzenle

note: Create the "Pounce on Whom" frame.
en: Pounce on Whom
tr: Uyarılacak Kişi

note: Account:
en: Account:
tr: Hesap:

en: Buddy name:
tr: Kişi ismi:

note: Create the "Pounce When Buddy..." frame.
en: Pounce When Buddy...
tr: Uyarılma Nedenleri

en: Signs on
tr: Giriş yapınca

en: Signs off
tr: Çıkış yapınca

en: Goes away
tr: Uzakta durumuna geçince

en: Returns from away
tr: Geri dönünce

en: Becomes idle
tr: Boşta durumuna geçince

en: Is no longer idle
tr: Boşta değil durumuna geçince

en: Starts typing
tr: Yazmaya başlayınca

en: Pauses while typing
tr: Yazmaya ara verince

en: Stops typing
tr: Yazmayı bırakınca

en: Sends a message
tr: Bir ileti gönderince

note: Create the "Action" frame.
en: Action
tr: Davranışlar

en: Open an IM window
tr: Bir Anında Mesajlaşma Penceresi Aç

en: Pop up a notification
tr: Açılan bir uyarı göster

en: Send a message
tr: Bir ileti gönder

en: Execute a command
tr: Bir komut çalıştır

en: Play a sound
tr: Bir ses çal

en: Pounce only when my status is not Available
tr: Sadece durumum erişilemez olduğunda uyar

en: Recurring
tr: Tekrarlayan

en: Cannot create pounce
tr: Uyarıcı oluşturulamadı

en: You do not have any accounts.
tr: Bir hesabınız yok.

en: You must create an account first before you can create a pounce.
tr: Bir uyarıcı oluşturmadan önce bir hesap oluşturmalısınız.

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
tr: %s için %s uyarıcısını silmek istediğinize emin misiniz ?

en: Buddy Pounces
tr: Kişi Uyarıcıları

en: %s has started typing to you (%s)
tr: %s yazmaya başladı (%s)

en: %s has paused while typing to you (%s)
tr: %s yazmayı kesti (%s)

en: %s has signed on (%s)
tr: %s bağlandı (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
tr: %s boşta durumuna geçti (%s)

en: %s has returned from being away (%s)
tr: %s uzakta durumuna geçti (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
tr: %s yazmayı bıraktı (%s)

en: %s has signed off (%s)
tr: %s çıktı (%s)

en: %s has become idle (%s)
tr: %s boşta durumuna geçti (%s)

en: %s has gone away. (%s)
tr: %s uzakta durumuna geçti (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
tr: %s size bir ileti göndermek istiyor, (%s)

en: Unknown pounce event. Please report this!
tr: Bilinmeyen uyarı olayı. Lütfen bunu raporlayın !

en: Based on keyboard use
tr: Klavye kullanımına göre

en: From last sent message
tr: Gönderilen son iletiden

en: Never
tr: Asla

en: Show Idle Time
tr: Boşta Süresini Göster

en: Show Offline Buddies
tr: Çevrimdışı Kişileri Göster

en: Notify buddies when you are typing
tr: Yazmaya başladığınızda kişiler uyarılsın

en: Log format
tr: Kayıt biçemi

en: Log IMs
tr: Anlık İletileri Kaydet

en: Log chats
tr: Sohbetleri kaydet

en: Log status change events
tr: Durum değiştirme olaylarını kaydet

en: Report Idle time
tr: Boşta süresini raporla

en: Change status when idle
tr: Boşken durumu değiştir

en: Minutes before changing status
tr: Durumunuzu değiştirmeden önce geçecek süre

en: Change status to
tr: Durumu değiştir

en: Conversations
tr: Yazışmalar

en: Logging
tr: Kayıtlar

en: You must fill all the required fields.
tr: Gerekli alanların tümünü doldurmak zorundasınız.

en: The required fields are underlined.
tr: Gerekli alanların altı çizili.

en: Not implemented yet.
tr: Özellik henüz eklenmedi.

en: Save File...
tr: Dosyayı Kaydet...

en: Open File...
tr: Dosya Aç...

en: Choose Location...
tr: Konum Seçin...

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
tr: Bu kategoride daha fazla oda bulmak için 'Enter' tuşuna basın.

note: Create the window.
en: Room List
tr: Oda Listesi

en: Buddy logs in
tr: Arkadaşınız giriş yaptığında

en: Buddy logs out
tr: Arkadaşınız çıkış yaptığında

en: Message received
tr: Mesaj alındığında

en: Message received begins conversation
tr: Alınan mesaj yazışmayı başlatır

en: Message sent
tr: Mesaj gönderildiğinde

en: Person enters chat
tr: Kişi sohbete katıldıldığında

en: Person leaves chat
tr: Kişi sohbetten ayrıldığında

en: You talk in chat
tr: Siz sohbette konuştuğunuzda

en: Others talk in chat
tr: Diğerleri sohbet ederken

en: Someone says your username in chat
tr: Biri sohbet içinde adınızı söyledi

en: Attention received
tr: Uyarı alındı

en: GStreamer Failure
tr: GStreamer Başarısız

en: GStreamer failed to initialize.
tr: GStreamer başlatılırken hata oluştu.

en: (default)
tr: (öntanımlı)

en: Sound Preferences
tr: Ses Tercihleri

en: Profiles
tr: Profiller

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Console Beep
tr: Konsol Bip Sesi

en: Command
tr: Komut

en: No Sound
tr: Ses Yok

en: Sound Method
tr: Ses Davranışları

en: Method:
tr: _Davranış:

en: Sound Command
    (%s for filename)
tr: Ses Komutu
    (dosya ismi için %s)

note: Sound options
en: Sound Options
tr: Ses Seçenekleri

en: Sounds when conversation has focus
tr: Sohbet odaklandığında ses çıkarır

en: Always
tr: Her zaman

en: Only when available
tr: Sadece erişilebilir olduğumda

en: Only when not available
tr: Sadece erişilebilir olmadığımda

en: Volume(0-100):
tr: Ses Düzeyi (0-100):

note: Sound events
en: Sound Events
tr: Ses Olayları

en: Event
tr: Olay

en: File
tr: Dosya

en: Test
tr: Test Et

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Choose...
tr: Seç...

en: Are you sure you want to delete "%s"
tr: "%s" ögesini silmek istediğinizden emin misiniz ?

en: Delete Status
tr: Durumu Sil

en: Saved Statuses
tr: Kaydedilmiş Durumlar

en: Title
tr: Başlık

en: Type
tr: Tip

en: Message
tr: İleti

note: Use
en: Use
tr: Kullan

en: Invalid title
tr: Hatalı başlık

en: Please enter a non-empty title for the status.
tr: Lütfen durum için boş olmayan bir başlık girin.

en: Duplicate title
tr: Başlığı ikile

en: Please enter a different title for the status.
tr: Lütfen durum için farklı bir başlık girin.

en: Substatus
tr: Alt-durum

en: Status:
tr: Durum:

en: Message:
tr: İleti:

en: Edit Status
tr: Durumu Düzenle

en: Certificates
tr: Sertifikalar

en: Sounds
tr: Sesler

en: Statuses
tr: Durumlar

en: Error loading the plugin.
tr: Eklenti yüklenirken hata oluştu.

en: Couldn't find X display
tr: X ekranı bulunamadı

en: Couldn't find window
tr: Pencere bulunamadı

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
tr: Bu eklenti yüklenemez çünkü X11 desteği olmadan inşa edilmiş.

en: Clipboard plugin
tr: Pano eklentisi

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
tr: gnt panosunun içindekiler değiştiğinde, içindekileri X için kullanılır yap, eğer mümkünse.

en: %s just signed on
tr: %s şimdi bağlandı

en: %s just signed off
tr: %s şimdi çıktı

en: %s sent you a message
tr: %s size bir ileti gönderdi

en: %s said your nick in %s
tr: %s %s kanalında takma adınızı söyledi

en: %s sent a message in %s
tr: %s %s kanalında bir ileti gönderdi

en: Buddy signs on/off
tr: Kişi bağlandığında / çıktığında

en: You receive an IM
tr: Bir Anlık İleti aldınız

en: Someone speaks in a chat
tr: Sohbette birileri konuşuyor

en: Someone says your name in a chat
tr: Biri sohbette takma adınızı söyledi

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Notify with a toaster when
tr: Bir toaster ile uyar

en: Beep too!
tr: Biip !

en: Set URGENT for the terminal window.
tr: Terminal penceresi için URGENT ayarla.

note: Translators: "toaster" here means "pop-up".
en: Toaster plugin
tr: Toaster eklentisi

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
tr: <b> %s ile %s üzerindeki diyalog:</b><br>

en: History Plugin Requires Logging
tr: Geçmiş Eklentisi Kayıt Tutulmasını Gerektirir

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
tr: Kayıt tutmayı etkinleştirmek için lütfen Araçlar -> Tercihler -> Kayıtlar yolunu takip edin.
    
    Anlık İletiler ya da sohetler için kayıt tutmayı etkinleştirmek bu yazışmalar için geçmiş özelliğini de etkinleştirecektir.

en: GntHistory
tr: Geçmiş

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
tr: Son kaydedilen yazışmayı gösterir.

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
tr: Bu eklenti yeni bir yazışma açıldığında eski yazışmaları şimdiki yazışmanın başına ekler.

en: 
    Fetching TinyURL...
tr: 
    TinyURL'yi getiriyor...

en: TinyURL for above: %s
tr: Yukarıdaki için TinyURL: %s

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
tr: Sadece bu uzunluk veya daha uzun olduğunda TinyURL oluştur

en: TinyURL (or other) address prefix
tr: TinyURL (ya da diğer) adres ön eki

en: TinyURL plugin
tr: TinyURL eklentisi

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Online Buddies
tr: Çevrimiçi Kişiler

en: Offline Buddies
tr: Çevrimdışı Kişiler

en: Online/Offline
tr: Çevrimiçi/Çevrimdışı

en: No Grouping
tr: Gruplandırma Yok

en: Nested Subgroup
tr: İçeren Altgrup

en: Nested Grouping (experimental)
tr: İçerikli Gruplama (deneyimli kullanıcılar için)

en: Provides alternate buddylist grouping options.
tr: Öteki kişi listesi gruplama seçeneklerini sağlar.

en: Lastlog
tr: Son Kayıt

note: Translator Note: The "backlog" is the conversation buffer/history.
en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
tr: lastlog: Kayıtlar içerisinde bir ifadeyi aramanızı sağlar.

en: GntLastlog
tr: Son Kayıt

en: Lastlog plugin.
tr: Son Kayıt eklentisi

en: accounts
tr: hesaplar

en: Password is required to sign on.
tr: Oturum açmak için parola gerekli

en: Enter password for %s (%s)
tr: %s (%s) için parolanızı girin

en: Enter Password
tr: Parola

en: Save password
tr: Parolayı kaydet

en: Missing protocol plugin for %s
tr: %s eklentisi için eksik protokol

en: Connection Error
tr: Bağlantı Hatası

en: New passwords do not match.
tr: Yeni şifreler çelişiyor.

en: Fill out all fields completely.
tr: Tüm alanları doldurun.

en: Original password
tr: Orijinal şifre

en: New password
tr: Yeni şifre

en: New password (again)
tr: Yeni şifre (tekrar)

en: Change password for %s
tr: %s için şifre değiştir

en: Please enter your current password and your new password.
tr: Lütfen şu anki ve yeni şifrenizi girin.

en: Change user information for %s
tr: %s için kullanıcı bilgilerini değiştir

en: Set User Info
tr: Kullanıcı Bilgisini Değiştir

en: This protocol does not support setting a public alias.
tr: Bu protokol, genel bir takma ad ayarlamayı desteklemiyor.

en: This protocol does not support fetching the public alias.
tr: Bu protokol, genel bir takma ad almayı desteklemiyor.

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Buddies
tr: Kişiler

en: buddy list
tr: kişi listesi

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
tr: Bu sertifika kendiliğinden imzalanmış ve otomatik olarak denetlenemiyor.

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
tr: Bu sertifika güvenilir değil, çünkü şu anda güvenilir olduğunu doğrulayacak bir sertifika yok.

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
tr: Sertifika henüz geçerli değil.Bilgisayarınızın saat ve tarih ayarlarının doğruluğunu kontrol edin.

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
tr: Sertifika süresi doldu ve geçerli olarak doğrulanamaz. Bilgisayarınızın tarih ve saatinin doğruluğunu kontrol ediniz.

note: Translators: "domain" refers to a DNS domain (e.g. talk.google.com)
en: The certificate presented is not issued to this domain.
tr: Sunulan sertifika, bu etki alanına verilmemiş.

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
tr: Veritabanınızda herhangi bir yönetici sertifikası yok, bu yüzden bu sertifika doğrulanamaz.

en: The certificate chain presented is invalid.
tr: Sunulan sertifika dizisi geçersiz.

en: The certificate has been revoked.
tr: Sertifika feshedilmiş.

en: An unknown certificate error occurred.
tr: Bilinmeyen bir sertifika hatası oluştu.

en: (DOES NOT MATCH)
tr: (EŞLEŞMİYOR)

note: Make messages
en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
tr: %s aşağıdaki sertifikayı sadece bu sefer kullanmak için oluşturdu:

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
tr: Ortak ad: %s %s
    Parmak izi (SHA1): %s

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Single-use Certificate Verification
tr: Tek Kullanımlık Sertifika Doğrulama

note: Scheme name Pool name
en: Certificate Authorities
tr: Sertifika Sağlayıcıları

note: Scheme name Pool name
en: SSL Peers Cache
tr: SSL Eş Önbelleği

note: Make messages
en: Accept certificate for %s?
tr: %s için sertifika kabul edilsin mi?

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: SSL Certificate Verification
tr: SSL Sertifika Doğrulama

en: _View Certificate...
tr: _Sertifikayı Göster...

en: The certificate for %s could not be validated.
tr: %s için sertifika doğrulanamadı.

note: TODO: Probably wrong.
en: SSL Certificate Error
tr: SSL Sertifika Hatası

en: Unable to validate certificate
tr: Sertifika doğrulanamadı.

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
tr: Sertifika "%s"dan olduğunu iddia ediyor. Bu, düşündüğünüz servise bağlanmadığınız anlamına gelebilir.

note: TODO: Find what the handle ought to be
en: Certificate Information
tr: Sertifika Bilgileri

en: Unable to find Issuer Certificate
tr: Sağlayıcı Sertifikası bulunamadı

note: Make messages
en: Common name: %s
    
    Issued By: %s
    
    Fingerprint (SHA1): %s
    
    Activation date: %s
    Expiration date: %s
tr: Genel ad: %s
    
    Veren Kuruluş: %s
    
    Parmak izi (SHA1): %s
    
    Etkinleştirme tarihi: %s
    Son kullanma tarihi: %s

en: (self-signed)
tr: (kendinden imzalanmış)

en: View Issuer Certificate
tr: Sağlayıcının Sertifikasını Göster

en: Registration Error
tr: Kayıt Hatası

en: Unregistration Error
tr: Kayıt Silme Hatası

en: +++ %s signed on
tr: +++ %s giriş yaptı

en: +++ %s signed off
tr: +++ %s çıkış yaptı

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen Hata

en: Unable to send message: The message is too large.
tr: İleti gönderilemedi: İleti çok uzun.

en: Unable to send message to %s.
tr: İleti %s kişisine gönderilemedi.

en: The message is too large.
tr: Mesajınız çok uzun.

en: Unable to send message.
tr: Mesaj gönderilemedi.

en: Send Message
tr: İleti Gönder

en: _Send Message
tr: _İleti Gönder

en: %s entered the room.
tr: %s odaya giriş yaptı.

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
tr: %s [<I>%s</I>] odaya giriş yaptı.

en: You are now known as %s
tr: Şimdi %s olarak biliniyorsunuz

en: %s is now known as %s
tr: %s şimdi %s olarak biliniyor

en: %s left the room.
tr: %s odadan ayrıldı.

en: %s left the room (%s).
tr: %s odadan ayrıldı (%s).

en: Invite to chat
tr: Sohbet'e davet et

note: Put our happy label in it.
en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
tr: İsterseniz bir davet mesajıyla beraber davet etmek istediğiniz kişinin ismini girin.

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
tr: Belirtilen komut "aim" adreslerini yakalayabiliyor mu

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
tr: "komut" içerisinde belirtilen komut kısayolu "aim" adreslerini yakalayabiliyorsa doğru.

en: The handler for "aim" URLs
tr: "aim" adresleri için yakalayıcı

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
tr: Bu komut etkinleştirilirse "aim" adreslerini açmak için kullanılır.

en: Run the command in a terminal
tr: Komutu bir terminalde çalıştır.

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
tr: Bu komut bir uçbirimde çalıştırılabilen adresleri yakalayabiliyorsa doğru.

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
tr: Belirtilen komut "gg" adreslerini yakalayabiliyor mu

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
tr: "komut" içerisinde belirtilen komut kısayolu "gg" adreslerini yakalayabiliyorsa doğru.

en: The handler for "gg" URLs
tr: "gg" adresleri için yakalayıcı

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
tr: Bu komut etkinleştirilirse "gg" adreslerini açmak için kullanılır.

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
tr: Belirtilen komut "icq" adreslerini yakalayabiliyor mu

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
tr: "komut" içerisinde belirtilen komut kısayolu "icq" adreslerini yakalayabiliyorsa doğru.

en: The handler for "icq" URLs
tr: "icq" adresleri için yakalayıcı

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
tr: Bu komut etkinleştirilirse "icq" adreslerini açmak için kullanılır.

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
tr: Belirtilen komut "irc" adreslerini yakalayabiliyor mu

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
tr: "komut" içerisinde belirtilen komut kısayolu "irc" adreslerini yakalayabiliyorsa doğru.

en: The handler for "irc" URLs
tr: "irc" adresleri için yakalayıcı

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
tr: Bu komut etkinleştirilirse "irc" adreslerini açmak için kullanılır.

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
tr: Belirtilen komut "sip" adreslerini yakalayabiliyor mu

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
tr: "komut" içerisinde belirtilen komut kısayolu "sip" adreslerini yakalayabiliyorsa doğru.

en: The handler for "sip" URLs
tr: "sip" adresleri için yakalayıcı

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
tr: Bu komut etkinleştirilirse "sip" adreslerini açmak için kullanılır.

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
tr: Belirtilen komut "xmpp" adreslerini yakalayabiliyor mu

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
tr: "komut" içerisinde belirtilen komut kısayolu "xmpp" adreslerini yakalayabiliyorsa doğru.

en: The handler for "xmpp" URLs
tr: "xmpp" adresleri için yakalayıcı

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
tr: Bu komut etkinleştirilirse "xmpp" adreslerini açmak için kullanılır.

en: Failed to get connection: %s
tr: Bağlantı sağlanamadı: %s

en: Failed to get name: %s
tr: İsim alımı başarısız oldu: %s

en: Failed to get serv name: %s
tr: Sunucu adı alımı başarısız oldu: %s

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
tr: Purple D-BUS sunucusu aşağıdaki nedenden dolayı çalışmıyor

en: No name
tr: İsimsiz

en: Unable to create new resolver process
tr: Yeni çözümleme süreci başlatılamadı

en: Unable to send request to resolver process
tr: Çözümleme sürecine istek gönderilemedi

en: Error resolving %s:
    %s
tr: %s çözümlenirken hata:
    %s

en: Error resolving %s: %d
tr: %s çözümlenirken hata: %d

en: Error reading from resolver process:
    %s
tr: Çözümleme sürecinden okunurken hata:
    %s

en: Resolver process exited without answering our request
tr: Çözümleme süreci isteğimizi cevaplamadan sonlandırıldı

en: Error converting %s to punycode: %d
tr: %s punycode'a çevrilirken hata oluştu: %d

en: Thread creation failure: %s
tr: İş parçacığı (thread) oluşturma işlemi başarısız oldu: %s

en: Unknown reason
tr: Bilinmeyen sebep

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
tr: Tor Vekil kipte DNS arama durduruluyor.

en: Error reading %s: 
    %s.
tr: %s okuma hatası: 
    %s.

en: Error writing %s: 
    %s.
tr: %s yazma hatası: 
    %s.

en: Error accessing %s: 
    %s.
tr: %s erişim hatası: 
    %s.

en: Directory is not writable.
tr: Dizin yazılabilir değil.

en: Cannot send a file of 0 bytes.
tr: 0 baytlık bir dosya gönderemezsiniz.

en: Cannot send a directory.
tr: Bir dizin gönderemezsiniz.

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
tr: %s düzgün bir dosya değil. Üzerine yazılmaktan vazgeçildi.

en: File is not readable.
tr: Dosya okunabilir değil.

en: %s wants to send you %s (%s)
tr: %s size şunu göndermek istiyor: %s (%s)

en: %s wants to send you a file
tr: %s size bir dosya göndermek istiyor

en: Accept file transfer request from %s?
tr: %s tarafından gönderilen dosyayı kabul ediyor musunuz?

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
tr: İndirmek için dosya hazır:
    Uzak bilgisayar: %s
    Erişim portu: %d

en: %s is offering to send file %s
tr: %s %s dosyasını göndermek istiyor

en: %s is not a valid filename.
tr: %s geçerli bir dosya ismi değil.

en: Starting transfer of %s from %s
tr: %s transferi, %s tarafından başlatılıyor.

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
tr: <A HREF="file://%s">%s</A> dosyasının aktarımı tamamlandı

en: Transfer of file %s complete
tr: %s transferi tamamlandı

en: File transfer complete
tr: Dosya transferi tamamlandı

en: You cancelled the transfer of %s
tr: %s transferini iptal ettiniz

en: File transfer cancelled
tr: Dosya transferinden vazgeçildi

en: %s cancelled the transfer of %s
tr: %s kişisi %s transferini iptal etti.

en: %s cancelled the file transfer
tr: %s dosya transferini iptal etti

en: File transfer to %s failed.
tr: %s kullanıcısında dosya transferi yapılamadı.

en: File transfer from %s failed.
tr: %s kullanıcısından dosya transferi yapılamadı.

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
tr: <b><font color="red">Kaydedicinin okuma fonksiyonu yok</font></b>

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Old flat format
tr: Eski düz biçem

en: Logging of this conversation failed.
tr: Konuşmanın kaydı yapılamadı.

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
tr: <font color="red"><b>Kayıt dosyası yolu bulunamadı!</b></font>

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
tr: <font color="red"><b>Dosya okunamıyor: %s</b></font>

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
tr: (%s) %s <Otomatik-cevap>: %s

en: 
    
    Message from Farsight:
tr: 
    
    Farsight iletisi:

en: Error initializing the call. This probably denotes problem in installation of GStreamer or Farsight.
tr: Çağrı başlatılırken hata oluştu. Bu genellikle GStreamer veya Farsight kurulumundaki bir hataya işaret eder.

en: Network error.
tr: Ağ hatası.

en: Codec negotiation failed. This problem might be resolved by installing more GStreamer codecs.
tr: Kod çözücü belirlenmesi başarısız oldu. Bu sorun daha fazla GStreamer kod çözücüsü kurularak çözülebilir.

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
tr: Kodek bulunamadı. GStreamer kodeklerini yükleyin. Onları GStreamer eklenti paketlerinin içinde bulabilirsiniz.

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
tr: Hiç kodek kalmadı. fs-codecs.conf'taki kodek tercihleriniz çok sıkı.

en: Could not connect to the remote party
tr: Uzak uca bağlanılamadı

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
tr: Tamir edilemeyen Farsight2 hatası!

en: A non-recoverable Farstream error has occurred.
tr: Çevrilemeyen bir Uzakakış hatası meydana geldi.

en: Error with your microphone
tr: Mikrofonunuzla ilgili hata var

en: Error with your webcam
tr: Web kameranızla ilgili hata

en: Conference error
tr: Konferans hatası

en: Error creating session: %s
tr: %s oturumunu başlatırken hata.

en: Disabled
tr: Etkisizleştirildi

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
tr: %s kullanıyorsunuz fakat bu eklenti %s gerektiriyor.

en: This plugin has not defined an ID.
tr: Bu eklentinin bir kimliği yok.

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
tr: Eklenti magic uyumsuzluğu %d (gereken %d)

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
tr: ABI sürüm uyumsuzluğu %d %d.x(gereken %d %d.x)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
tr: Eklenti gereken bütün işlevleri yerine getirememektedir (simge_listele, giriş ve çıkış)

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
tr: Gerekli eklenti %s bulunamadı. Lütfen eklentiyi kurun ve tekrar deneyin.

en: Unable to load the plugin
tr: Eklenti yüklenemedi

en: The required plugin %s was unable to load.
tr: Gerekli %s eklentisi yüklenemedi.

en: Unable to load your plugin.
tr: Eklentiniz yüklenemedi.

en: %s requires %s, but it failed to unload.
tr: %s ihtiyaç duyuyor: %s, ancak bunu kaldırma başarısız oldu.

en: Autoaccept
tr: Otomatik-kabul et

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
tr: Seçilen kullanıcılar tarafından gönderilen dosyaları otomatik olarak kabul et.

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
tr: Otomatik olarak kabul edilen "%s" dosyasının "%s" kişisinden aktarımı tamamlandı.

en: Autoaccept complete
tr: Otomatik kabul etme işlemi tamamlandı

en: When a file-transfer request arrives from %s
tr: %s tarafından gönderilen dosya aktarım isteği alındığında

en: Set Autoaccept Setting
tr: Otomatik Kabul Etme Ayarlarını Düzenle

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Cancel
tr: İp_tal

en: Ask
tr: Sor

en: Auto Accept
tr: Otomatik Kabul Et

en: Auto Reject
tr: Otomatik Olarak Reddet

en: Autoaccept File Transfers...
tr: Otomatik Kabul Et Dosya Aktarımları...

note: XXX: Is there a better way than this? There really should be.
en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
tr: Dosyaların kaydedileceği dizinin yolu
    (Lütfen tam adres verin)

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
tr: Arkadaşlistenizde *olmayan* birinden dosya aktarım
    isteği alırsanız:

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
tr: Otomatik olarak kabul edilen bir dosya aktarımı bittiğinde uyar
    (sadece kullanıcı ile bir sohbet yoksa)

en: Create a new directory for each user
tr: Her kullanıcı için bir dizin oluştur

en: Escape the filenames
tr: Dosya adlarını atla

en: Notes
tr: Notlar

en: Enter your notes below...
tr: Notlarınızı aşağıya girin...

en: Edit Notes...
tr: Notları Düzenle...

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Notes
tr: Kişi Notları

note: *< name *< version
en: Store notes on particular buddies.
tr: Farklı kişiler için not kaydet

note: *< summary
en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
tr: Kişi listenizdeki kişilere not ekleme seçeneğini sağlar.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Cipher Test
tr: Şifre Sınaması

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
tr: libpurple ile gönderilen şifreleri sınar.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: DBus Example
tr: DBus Örneği

note: *< name *< version *  summary *  description
en: DBus Plugin Example
tr: DBus Eklenti Örneği

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: File Control
tr: Dosya Kontrolü

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Allows control by entering commands in a file.
tr: Bir dosyaya komutlar girerek Pidgin'i kontrol etmenizi sağlar.

en: Minutes
tr: Dakika

note: This is a cultural reference.  Dy'er Mak'er is a song by Led Zeppelin. If that doesn't translate well into your language, drop the 's before translating.
en: I'dle Mak'er
tr: Bağlı Sürem

en: Set Account Idle Time
tr: Bağlı Kaldığın Süreyi Ayarla

en: _Set
tr: _Ayarla

en: None of your accounts are idle.
tr: Hesaplarınızın hiçbiri bağlı değil.

en: Unset Account Idle Time
tr: Hesap Boş Durma Süresini Belirleme

en: _Unset
tr: _Belirsiz

en: Set Idle Time for All Accounts
tr: Tüm Hesaplar için Boşta Zamanı Ayarla

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
tr: Tüm Hesaplar için Boşta Zamanı Ayarlamasını Kaldır

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
tr: Ne kadar bağlı kaldığınızı gösteren süreyi el ile ayarlamanızı sağlar

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Client
tr: IPC Test İstemcisi

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a client.
tr: Bir istemci olarak, eklentinin IPC desteğini sına.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
tr: Bir istemci olarak, eklentinin IPC desteğini dene. Bu sunucu eklentisi belirler ve geçerli komutlar çağırır.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: IPC Test Server
tr: IPC Test Sunucusu

note: *< name *< version *  summary
en: Test plugin IPC support, as a server.
tr: Bir sunucu olarak, eklentinin IPC desteğini sına.

note: *  description
en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
tr: IPC desteği eklentisini sunucu olarak sınayın. Bu sayede IPC komutları kaydedilmiş olur.

en: Hide Joins/Parts
tr: Katılımları/Ayrılmaları Gizle

note: Translators: Followed by an input request a number of people
en: For rooms with more than this many people
tr: Bu kadar kişiden daha fazla kişiye sahip odalar için

en: If user has not spoken in this many minutes
tr: Eğer kullanıcı uzun süredir konuşmamışsa

en: Apply hiding rules to buddies
tr: Kişiler için gizlenme kurallarını kabul et

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Join/Part Hiding
tr: Katılımı/Ayrılmayı Gizleme

note: *< name *< version *  summary
en: Hides extraneous join/part messages.
tr: Gereksiz katılma/ayrılma iletilerini gizler.

note: *  description
en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
tr: Bu eklenti büyük odalardaki, aktif konuşma içinde olan kullanıcılar haricindekilerin katılma/ayrılma iletilerini gizler.

en: User is offline.
tr: Kullanıcı çevrimdışı.

en: Auto-response sent:
tr: Otomatik-yanıt gönderildi:

en: %s has signed off.
tr: %s şimdi çıkış yaptı.

en: One or more messages may have been undeliverable.
tr: Bir ya da daha fazla ileti gönderilebilir değil.

en: You were disconnected from the server.
tr: Sunucuyla bağlantınız koptu.

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
tr: Şuanda çevrimdışısınız. Oturum açana kadar ileti alamayacaksınız.

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
tr: İleti gönderilemedi çünkü ileti uzunluğu aşıldı.

en: Message could not be sent.
tr: İleti gönderilemedi.

note: Add general preferences.
en: General Log Reading Configuration
tr: Genel Kayıt Okuma Yapılandırması

en: Fast size calculations
tr: Hızlı boyut hesaplama

en: Use name heuristics
tr: Sezgisel isim kullan

note: Add Log Directory preferences.
en: Log Directory
tr: Kayıt Dizini

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Log Reader
tr: Kayıt Okuyucu

note: *< name *< version * summary
en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
tr: Diğer anlık ileti istemcilerinin kayıtlarını kayıt göstericisine ekler.

note: * description
en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
tr: Kayıtları incelerken, bu eklenti diğer anlık mesajlaşma programlarının kayıtlarını da görüntüler. Şu anda Adium, MSN Messenger, aMSN ve Trillian dahildir.
    
    UYARI: Bu eklenti hala alpha kodudur ve sıkça bozulabilir. Kullanırken tehlikeyi göze alın.

en: Mono Plugin Loader
tr: Mono Eklenti Yükleyici

en: Loads .NET plugins with Mono.
tr: Mono ile .NET eklentilerini yükler.

en: Add new line in IMs
tr: Anlık iletilere yeni satır ekle

en: Add new line in Chats
tr: Sohbetlere yeni satır ekle

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: New Line
tr: Yeni Satır

note: *< name *< version
en: Prepends a newline to displayed message.
tr: Görüntülenen iletinin üst kısmına boş bir satır ekler.

note: *< summary
en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
tr: İletilerin başına yeni bir satır ekler böylelikle sohbet penceresindeki iletinin geri kalanı kullanıcı adının altında görülür.

en: Offline Message Emulation
tr: Çevrimdışı İleti Benzetimi

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
tr: Çevrimdışı kullanıcıya gönderilen iletileri uyarıcı olarak kaydeder.

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
tr: İletilerin geri kalanı uyarılar olarak kaydedilecek. Uyarıyı `Kişi Uyarıcı' iletişim kutusundan düzenleyebilir/silebilirsiniz.

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
tr: "%s" şu anda çevrimdışı. Kalan iletileri uyarıcı olarak kaydedip "%s" tekrar giriş yaptığında otomatik olarak gönderilmesini istiyor musunuz?

en: Offline Message
tr: Çevrimdışı İletisi

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
tr: Uyarıları, 'Kişi Uyarıları' iletişim kutusundan düzenleyebilir/silebilirsiniz

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Save offline messages in pounce
tr: Çevrimdışı iletileri uyarıcı içine kaydet

en: Do not ask. Always save in pounce.
tr: Sorma. Herzaman uyarıcıya kaydet.

en: One Time Password
tr: Tek Kullanımlık Parola

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: One Time Password Support
tr: Tek Kullanımlık Parola Desteği

note: *< name *< version *  summary
en: Enforce that passwords are used only once.
tr: Parolaların yalnızca bir kere kullanılmasını sağla.

note: *  description
en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
tr: Sizin, kaydedilmeyen hesap başı şifrelerin sadece tek bir başarılı konuşmada kullanılmasını uygulamanızı sağlar.
    Not: Bunun çalışması için hesap şifreleri kaydedilmiyor olmalıdır.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Perl Plugin Loader
tr: Perl Eklenti Yükleyici

note: *< name *< version *< summary
en: Provides support for loading perl plugins.
tr: Perl eklentilerini yüklemek için destek sağlar.

en: Psychic Mode
tr: Ruhsal Durum

en: Psychic mode for incoming conversation
tr: Gelen sohbetler için ruhsal durum

en: You feel a disturbance in the force...
tr: Sanki bir şeyler yazıyor...

en: Only enable for users on the buddy list
tr: Sadece kişi listemdeki kullanıcıları etkinleştir

en: Disable when away
tr: Uzaktayken pasifleştir

en: Display notification message in conversations
tr: Yazışmalarda uyarı iletilerini göster

en: Raise psychic conversations
tr: Ruhsal iletişimleri arttır

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Signals Test
tr: Sinyal Testi

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all signals are working properly.
tr: Tüm sinyallerin doğru çalışıp çalışmadığını görmek için test edin.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Simple Plugin
tr: Basit Eklenti

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Tests to see that most things are working.
tr: Çoğu şeyin çalışıp çalışmadığını görmek için test edin.

en: TLS/SSL Versions
tr: TLS/SSL Sürümleri

en: Minimum Version
tr: Minimum Sürüm

en: Maximum Version
tr: Maksimum Sürüm

note: TODO: look into how to do this for older versions?
en: Not Supported for NSS < 3.14
tr: NSS < 3.14 için Desteklenmiyor

en: Ciphers
tr: Şifreleyiciler

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: NSS Preferences
tr: NSS Tercihleri

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Configure Ciphers and other Settings for the NSS SSL/TLS Plugin
tr: Şifreleri ve onların NSS SSL/TLS Eklentilerini Yapılandırın

note: Scheme name
en: X.509 Certificates
tr: X.509 Sertifikaları

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through GNUTLS.
tr: GNUTLS üzerinden SSL desteği sağlar.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
tr: Mozilla NSS üzerinden SSL desteği sağlar.

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
tr: SSL destek kütüphaneleri için bir sarıcı sağlar.

en: %s is no longer away.
tr: %s artık uzakta değil.

en: %s has gone away.
tr: %s şimdi uzakta.

en: %s has become idle.
tr: %s şimdi boşta.

en: %s is no longer idle.
tr: %s artık boşta değil.

en: %s has signed on.
tr: %s şimdi bağlı.

en: Notify When
tr: Uyarı Zamanı

en: Buddy Goes _Away
tr: Kişi Uzakta _Durumuna Geçince

en: Buddy Goes _Idle
tr: Kişi bağlı olunca

en: Buddy _Signs On/Off
tr: Kişi _Giriş/Çıkış Yaptı

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy State Notification
tr: Kişi Durum Uyarısı

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
tr: Kişinin durumundaki değişiklikleri (Dışarda!, burda, vs.) yazışma penceresinde belirtir.

en: Tcl Plugin Loader
tr: Tcl Eklentisi Yükleyici

en: Provides support for loading Tcl plugins
tr: Tcl eklentilerini yükleme desteği sağlar

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
tr: ActiveTCL kurulumu bulunamadı. TCL eklentilerini kullanmak istiyorsanız, http://www.activestate.com sitesinden ActiveTCL yükleyin.

en: Unable to listen for incoming IM connections
tr: Gelen anlık mesajlaşmalar dinlenemiyor

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
tr: Yerel "mDNS" sunucu ile bağlantı kurulamıyor. Çalışıyor mu?

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: Email
tr: E-Posta

en: AIM Account
tr: AIM Hesabı

en: XMPP Account
tr: XMPP Hesabı

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Bonjour Protocol Plugin
tr: Bonjour Protokolü Eklentisi

en: Purple Person
tr: Mor Kişi

note: Creating the options for the protocol
en: Local Port
tr: Yerel Port

en: %s has closed the conversation.
tr: %s yazışmayı kapattı.

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
tr: İletiniz gönderilemedi, yazışma başlatılamadı.

en: Error communicating with local mDNSResponder.
tr: Yerel "mDNSResponder" ile bağlanırken hata.

en: Invalid proxy settings
tr: Geçersiz proxy ayarları

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
tr: Proxy ayarlarınız için girdiğiniz host adresi ya da port numarası geçerli değil.

en: Save Buddylist...
tr: Kişi Listesini Kaydet...

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
tr: Kişi listeniz boş, dosyaya hiçbir şey yazılmadı.

en: Buddylist saved successfully!
tr: Kişi listesi başarıyla kaydedildi!

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
tr: %s 'den %s 'e arkadaş listesi yazılamıyor

en: Couldn't load buddylist
tr: Kişi listesi yüklenemedi

en: Load Buddylist...
tr: Kişi Listesi Yükle...

en: Buddylist loaded successfully!
tr: Kişi listesi başarıyla yüklendi!

en: Save buddylist...
tr: Kişi listesi Kaydet...

en: Load buddylist from file...
tr: Kişi listesini dosyadan yükle...

en: City
tr: Şehir

en: Year of birth
tr: Doğum Yılı

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Male or female
tr: Bay veya Bayan

en: Male
tr:  Bay

en: Female
tr: Bayan

en: Only online
tr: Sadece çevrimiçi

en: Find buddies
tr: Kişi bul

en: Please, enter your search criteria below
tr: Lütfen arama kriterinizi aşağıya girin

en: Show status to:
tr: Durumun gösterileceği kişi:

en: All people
tr: Tüm kişiler

en: Only buddies
tr: Sadece arkadaşlar

en: Change status broadcasting
tr: Durum yayınını değiştir

en: Please, select who can see your status
tr: Lütfen, durumunuzu kimlerin görebileceğini seçin

en: Select a chat for buddy: %s
tr: Kişi için bir sohbet seçin : %s

en: Add to chat...
tr: Sohbete ekle...

note: Global
en: Available
tr: Çevrimiçi

en: Chatty
tr: Konuşkan

en: Do Not Disturb
tr: Rahatsız Etme

note: Away stuff
en: Away
tr: Uzakta

en: First Name
tr: İsim

en: Birth Year
tr: Doğum Yılı

en: Unable to display the search results.
tr: Arama sonuçları gösterilemedi.

en: Gadu-Gadu Public Directory
tr: Gadu-Gadu Açık Dizini

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: No matching users found
tr: Uygun kullanıcı bulunamadı

en: There are no users matching your search criteria.
tr: Arama kirterlerinize uyan bir kullanıcı bulunamadı.

en: Unable to read from socket
tr: Soketten okunamıyor

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Connection failed
tr: Bağlantı Kurulamıyor

en: Add to chat
tr: Sohbete ekle

en: Chat _name:
tr: Sohbet _adı:

note: connect to the server
en: Connecting
tr: Bağlanılıyor

en: Unable to resolve hostname: %s
tr: Makine adı çözülemedi: %s

en: Chat error
tr: Sohbet hatası

en: This chat name is already in use
tr: Bu sohbet adı zaten kullanımda

en: Not connected to the server
tr: Sunucuya bağlanamadı

en: Find buddies...
tr: Kişi bul...

en: Save buddylist to file...
tr: Kişi listesini dosyaya kaydet...

note: magic major_version minor_version plugin type ui_requirement flags dependencies priority id name version
en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
tr: Gadu-Gadu Protokolü Eklentisi

note: summary
en: Polish popular IM
tr: Polonyalı popüler Hızlı Mesajlaşma

en: Gadu-Gadu User
tr: Gadu-Gadu Kullanıcısı

en: GG server
tr: GG sunucusu

en: Don't use encryption
tr: Şifreleme kullanma

en: Use encryption if available
tr: Uygun ise şifreleme kullan

note: TODO
en: Require encryption
tr: Şifreleme gerektir

en: Connection security
tr: Bağlantı güvenliği

en: Unknown command: %s
tr: Bilinmeyen komut: %s

en: current topic is: %s
tr: şimdiki konu: %s

en: No topic is set
tr: Konu ayarlanmamış

en: File Transfer Failed
tr: Dosya aktarımı başarısız oldu

en: Unable to open a listening port.
tr: Dinlenecek bir bağlantı noktası açılamıyor.

en: Error displaying MOTD
tr: MOTD görüntülenirken hata

en: No MOTD available
tr: Kullanılabilir MOTD yok

en: There is no MOTD associated with this connection.
tr: Bu bağlantıyla ilgilişkilendirilmiş bir MOTD yok.

en: MOTD for %s
tr: %s için MOTD

note: * TODO: Handle this better. Probably requires a PurpleBOSHConnection * buffer that stores what is "being sent" until the * PurpleHTTPConnection reports it is fully sent. TODO: do we really want to disconnect on a failure to write?
en: Lost connection with server: %s
tr: Sunucu ile bağlantı koptu: %s

en: View MOTD
tr: MOTD'yi göster

en: _Channel:
tr: _Kanal

en: _Password:
tr: Ş_ifre

en: IRC nick and server may not contain whitespace
tr: IRC takma adı ve sunucu alfabe dışı karakter içeremez.

en: SSL support unavailable
tr: SSL desteği mevcut değil

en: Unable to connect
tr: Bağlanılamıyor

note: this is a regular connect, error out
en: Unable to connect: %s
tr: Bağlanılamıyor: %s

en: Server closed the connection
tr: Sunucu bağlantıyı kesti

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Topic
tr: Konu

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: IRC Protocol Plugin
tr: IRC Protokol Eklentisi

note: *  summary
en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
tr: Daha az Hatası Olan IRC Eklentisi

note: set up account ID as user:server
en: Server
tr: Sunucu

en: Encodings
tr: Kodlamalar

en: Auto-detect incoming UTF-8
tr: UTF-8 biçiminde gelen metinleri kendiliğinden algıla

en: Ident name
tr: Tanıma adı

en: Real name
tr: Gerçek Ad

note: option = purple_account_option_string_new(_("Quit message"), "quitmsg", IRC_DEFAULT_QUIT); prpl_info.protocol_options = g_list_append(prpl_info.protocol_options, option);
en: Use SSL
tr: SSL Kullan

en: Authenticate with SASL
tr: SASL ile yetkilendir

en: Allow plaintext SASL auth over unencrypted connection
tr: SASL düz metin yetkilendirmesine şifrelenmemiş bağlantı üzerinden izin ver

en: Bad mode
tr: Kötü mod

en: Ban on %s by %s, set %s ago
tr: Yasaklama tarihi %s, yasaklayan %s, %s önce ayarlanmış

en: Ban on %s
tr: Yasaklama tarihi %s

en: End of ban list
tr: Yasaklı listesinin sonu

en: You are banned from %s.
tr: %s tarafından yasaklandınız.

en: Banned
tr: Yasaklı

en: Cannot ban %s: banlist is full
tr: %s banlanamıyor: ban listesi dolu.

en:  <i>(identified)</i>
tr: <i>(tanımlandı)</i>

en: Nick
tr: Takma isim

en: Login name
tr: Giriş adı

en: Host name
tr: Makine adı

en: Currently on
tr: Şu anda açık

en: Idle for
tr: Boşta süresi

en: Online since
tr: Bağlanma zamanı:

en: <b>Defining adjective:</b>
tr: <br><b>Tanımlayıcı sıfat:</b>

en: Glorious
tr: Harika

en: %s has changed the topic to: %s
tr: %s konuyu değiştirdi: %s

en: %s has cleared the topic.
tr: %s konuyu sildi.

en: The topic for %s is: %s
tr: %s için konu: %s

en: Topic for %s set by %s at %s on %s
tr: %s için konu, %s tarafından %s %s zamanında ayarlandı

en: Unknown message '%s'
tr: Bilinmeyen ileti '%s'

en: Unknown message
tr: Bilinmeyen ileti

en: The IRC server received a message it did not understand.
tr: IRC sunucusu algılayamadığı bir ileti aldı.

en: Users on %s: %s
tr: Kişiler %s: %s

en: Time Response
tr: Zaman Yanıtı

en: The IRC server's local time is:
tr: IRC Sunucusunun yerel saati:

en: No such channel
tr: Böyle bir kanal yok

note: does this happen?
en: no such channel
tr: böyle bir kanal yok

en: User is not logged in
tr: Kullanıcı oturum açmamış

en: No such nick or channel
tr: Böyle bir kişi veya kanal bulunamadı

en: Could not send
tr: Gönderilemedi

en: Joining %s requires an invitation.
tr: %s katılımı davet gerektiriyor.

en: Invitation only
tr: Sadece davetliler

en: You have been kicked by %s: (%s)
tr: %s tarafından atıldınız: (%s)

note: Remove user from channel
en: Kicked by %s (%s)
tr: %s tarafından atıldınız (%s)

en: mode (%s %s) by %s
tr: mod (%s %s) , %s tarafından

en: Invalid nickname
tr: Geçersiz takma ad

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
tr: Seçtiğiniz takma ad sunucu tarafından reddedildi.  Muhtemelen geçersiz karakterler içeriyor.

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
tr: Seçtiğiniz hesap adı sunucu tarafından reddedildi.  Muhtemelen geçersiz karakterler içeriyor.

note: We only want to do the following dance if the connection has not been successfully completed.  If it has, just notify the user that their /nick command didn't go.
en: The nickname "%s" is already being used.
tr: "%s" takma adı zaten kullanılıyor.

en: Nickname in use
tr: Bu takma ad kullanılıyor

en: Cannot change nick
tr: Takma ad değiştirilemez

en: Could not change nick
tr: Takma ad değiştirilemedi

en: You have parted the channel%s%s
tr: %s%s kanalından ayrıldınız.

en: Error: invalid PONG from server
tr: Hata: sunucudan geçersiz yanıt (PONG)

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
tr: PING yanıtı -- Gecikme: %lu saniye

en: Cannot join %s: Registration is required.
tr: %s kanalına katılamadınız: Kayıt olamız gerekli.

en: Cannot join channel
tr: Kanala girilemedi

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
tr: Takma ad veya kanal geçici olarak hizmet dışı.

en: Wallops from %s
tr: %s sert bir dayak attı.

en: Failed to initialize SASL authentication: %s
tr: SASL yetkilendirmesi başlatılması başarısız: %s

en: SASL authentication failed: No worthy authentication mechanisms found.
tr: SASL yetkilendirmesi başarısız: Değerli yetkilendirme mekanizması bulunamadı.

en: SASL authentication failed: %s
tr: SASL yetkilendirme başarısız: %s

en: SASL authentication failed: Server does not support SASL authentication.
tr: SASL yetkilendirme başarısız: Sunucu SASL yetkilendirmesini desteklemiyor

en: SASL authentication failed: Initializing SASL failed.
tr: SASL yetkilendirme başarısız: SASL başlatma başarısız.

en: Incorrect Password
tr: Geçersiz parola

en: SASL authentication failed: No worthy mechanisms found
tr: SASL yetkilendirme başarısız: Değerli mekanizma bulunamadı

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
tr: action &lt;action to perform&gt;:  Bir hareket yap.

en: authserv: Send a command to authserv
tr: authserv: authserv'e bir komut gönderir

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
tr: Uzakta [ileti]:  Bir uzakta iletisi yazın, aksi durumda Uzakta olduğunuzda boş uzakta iletisi kullanılacak.

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
tr: ctcp <nick> <msg>: ctcp iletisini takma ada gönderir.

en: chanserv: Send a command to chanserv
tr: chanserv: Chanserv'e bir komut gönderir

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
tr: deop &lt;takma ad1&gt; [takma ad2] ...:  Bir kanal operatöründen operatörlüğünü al. Bunu yapabilmek için kanal operatörü olmalısınız.

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
tr: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...: Bir kişiden kanal sesi durumunu kaldırarak, kanal yönetiliyorsa (+m) konuşmalarını engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için kanal operatörü olmalısınız.

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
tr: invite &lt;nick&gt; [room]:  Birini seçtiğiniz veya bulunduğunuz kanala davet eder.

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
tr: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]: Eğer gerekiyorsa her birine kanal anahtarı atayarak bir veya daha fazla kanal giriniz.

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
tr: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Bir ya da daha çok kanal girin, isteğe bağlı olarak her birine bir kanal anahtarı sağlanır eğer gerekliyse.

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
tr: kick &lt;nick&gt; [message]:Birini kanaldan atar. Bunu yapabilmek için kanal işletmeni olmalısınız.

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
tr: list:  Ağdaki sohbet odalarını listeler <i>Dikkat, bazı sunucular siz bunu yaparken sohbet ağıyla bağlantınızı kesebilirler.</i>

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
tr: me &lt;action to perform&gt;:  Bir eylem yap.

en: memoserv: Send a command to memoserv
tr: memoserv: Memoserv'e bir komut gönderir

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
tr: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Kanal veya kullanıcı modu ayarlama/belirsizleştirme.

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
tr: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Bir kişiye özel mesaj yollar (kanala değil)

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
tr: names [channel]: Kanaldaki kullanıcıları listeler

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
tr: nick &lt;new nickname&gt;:  Nick (takma adınızı) değiştirir.

en: nickserv: Send a command to nickserv
tr: nickserv: Nickserv'e bir komut gönderir

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
tr: notice &lt;target&lt;:  Bir kullanıcıya  veya kanala bir not gönderin.

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
tr: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Bir kanal operatöründen durumunu almak için bir kanal operatörü olmak zorundasınız.

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
tr: operwall &lt;message&gt;:  Ne olduğunu bilmiyorsanız muhtelemen kullanamazsınız :)

en: operserv: Send a command to operserv
tr: opserv: Opserv'e bir komut gönderir

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
tr: part [room] [message]:  Bulunulan veya belirtilen kanaldan eğer istenirse bir mesaj yazılarak ayrılınabilir.

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
tr: ping [nick]:  Bir kullanıcının ne kadar ping(lag)'a sahip olduğunu sorar.

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
tr: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Kullancıya özel mesaj yollar (kanaldan ayrı)

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
tr: quit [mesaj]:  Mesaj bırakarak sunucudan ayrıl

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
tr: quote [...]:  Sunucuya işlenmemiş bir komut yollar

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
tr: remove &lt;nick&gt; [message]:  Birini odadan uzaklaştırır. İsterseniz atma mesajı da yazabilirsiniz. Bunu yapmak için kanal operatörü olmalısınız.

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
tr: time: IRC sunucusundaki yerelzamanı gösterir.

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
tr: topic [&lt;yeni konu&gt;]:  Konuyu değiştir veya görüntüle

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
tr: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Kullanıcı modunu ayarlar/belirsizleştirir.

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
tr: version [takma ad]: Kullanıcıya bir CTCP VERSION isteği gönder

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
tr: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Bir kanal operatöründen durumunu almak için bir kanal operatörü olmak zorundasınız.

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
tr: wallops &lt;message&gt;:   Ne olduğunu bilmiyorsanız muhtelemen kullanamazsınız :)

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
tr: whois [server] &lt;nick&gt;:  nick takma adlı kişi hakkında bilgi getirir.

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
tr: whowas [server] &lt;nick&gt;:  Çıkış yapmış olan nick takma adlı kişi hakkında bilgi getirir.

en: Reply time from %s: %lu seconds
tr: %s yanıt süresi: %lu saniye

en: CTCP PING reply
tr: CTCP PING yanıtı

en: Disconnected.
tr: Bağlantı kesildi.

en: Unknown Error
tr: Bilinmeyen Hata

en: Ad-Hoc Command Failed
tr: Ad-Hoc Komutu Başarısız

en: execute
tr: çalıştır

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
tr: Sunucu şifrelenmemiş bir bağlantı üzerinden normal metin ile kimlik doğrulama istiyor

note: This happens when the server sends back jibberish * in the "additional data with success" case. * Seen with Wildfire 3.0.1.
en: Invalid response from server
tr: Sunucudan geçersiz yanıtlar

en: Server does not use any supported authentication method
tr: Sunucu bir kimlik doğrulama yöntemi kulanmıyor

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
tr: %s şifrelenmemiş bir bağlantı üzerinden düz metin kimlik denetimi gerektiriyor. Buna izin verip kimlik denetimine devam ediyor musunuz?

en: Plaintext Authentication
tr: Şifresiz Metin Yetkilendirmesi

en: You require encryption, but it is not available on this server.
tr: Şifrelemeye gerek duyuyorsunuz, ama bu sunucuda kullanılabilir değil.

en: Invalid challenge from server
tr: Sunucudan geçersiz yanıt

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
tr: Sunucu doğrulamanın bittiğini, istemci ise aksini belirtiyor

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
tr: Sunucu, şifrelenmemiş bir bağlantı üzerinden düz yazı doğrulaması gerektirebilir

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
tr: %s şifrelenmemiş bir bağlantı üzerinden düz yazı kontrolü gerektirebilir. Buna izin vererek devam etmek ister misiniz?

en: SASL authentication failed
tr: SASL doğrulaması başarısız

en: SASL error: %s
tr: SASL hatası: %s

en: Unable to canonicalize username
tr: Kullanıcı adı standartlaştırılamadı

en: Unable to canonicalize password
tr: Şifre standartlaştırılamadı

en: Malicious challenge from server
tr: Sunucudan kötücül yazılım

en: Unexpected response from server
tr: Sunucudan beklenmeyen yanıt

en: The BOSH connection manager terminated your session.
tr: BOSH bağlantı yöneticisi oturumunuzu sonlandırdı.

en: No session ID given
tr: Oturum kimliği belirtilmemiş

en: Unsupported version of BOSH protocol
tr: BOSH protokolünün desteklenmeyen bir sürümü

en: Unable to establish a connection with the server
tr: Sunucuyla bağlantı kurulamadı

en: Unable to establish a connection with the server: %s
tr: %s sunucusu ile bağlantı kurulamıyor.

en: Unable to establish SSL connection
tr: SSL bağlantısı sağlanamıyor

en: Full Name
tr: Tam İsim

en: Family Name
tr: Soyad

en: Given Name
tr: Görünen İsim

en: Street Address
tr: Cadde

note: * EXTADD is correct, EXTADR is generated by other * clients. The next time someone reads this, remove * EXTADR.
en: Extended Address
tr: Adres (devam)

en: Locality
tr: Yer

en: Region
tr: Bölge

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Country
tr: Ülke

note: lots of clients (including purple) do this, but it's * out of spec
en: Telephone
tr: Telefon

en: Organization Name
tr: Organizasyon Adı

en: Organization Unit
tr: Organizasyon Ünitesi

en: Job Title
tr: İşi

en: Role
tr: Rol

en: Birthday
tr: Doğum Günü

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit XMPP vCard
tr: XMPP VCard Dosyasını Düzenle

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
tr: Aşağıdaki tüm ögeler seçimlik. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bilgileri girin.

en: Client
tr: İstemci

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Local Time
tr: Yerel Zaman

en: Priority
tr: Öncelik

en: Resource
tr: Kaynak

en: Uptime
tr: Çalışma Süresi

en: Logged Off
tr: Oturum Kapatıldı

en: %s ago
tr: %s önce

en: Middle Name
tr: İkinci İsim

en: Address
tr: Adres

en: P.O. Box
tr: Posta Kutusu

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Logo
tr: Amblem

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
tr: %s, bundan sonra durum güncellemelerinizi göremeyecek. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Cancel Presence Notification
tr: Sunucuda Bulunma Bildirimini İptal Et

en: Un-hide From
tr: Gizleme

en: Temporarily Hide From
tr: Geçici Olarak Gizlen

en: (Re-)Request authorization
tr: Yeniden İzin İste

note: shouldn't this just happen automatically when the buddy is removed?
en: Unsubscribe
tr: Üyelikten Çık

en: Initiate _Chat
tr: Kişiyle Sohbete _Başla

en: Log In
tr: Giriş Yap

en: Log Out
tr: Çıkış Yap

en: Last Name
tr: Soyad

en: The following are the results of your search
tr: Arama sonuçlarınız

note: current comment from Jabber User Directory users.jabber.org
en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
tr: Verilen alanlarda arama ölçütlerinizi girerek bir bağlantı bulun. Not: Her alan joker aramalarını desteklemektedir (%)

en: Directory Query Failed
tr: Dizin Sorgusu Başarısız Oldu

en: Could not query the directory server.
tr: Dizin sunucu sorgulanamadı.

note: Try to translate the message (see static message list in jabber_user_dir_comments[])
en: Server Instructions: %s
tr: Sunucu Bilgileri: %s

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
tr: Eşleşen bir XMPP kullanıcısını arama için en az bir alanı doldurun.

en: Email Address
tr: E-Posta Adresi

en: Search for XMPP users
tr: Bir XMPP kullanıcısı ara

note: "Search"
en: Search
tr: Ara

en: Invalid Directory
tr: Geçersiz Klasör

en: Enter a User Directory
tr: Bir Kullanıcı Dizini Seçin

en: Select a user directory to search
tr: Aramak için bir kullanıcı dizini seçin

en: Search Directory
tr: Arama Dizini

en: _Room:
tr: _Oda:

en: _Server:
tr: Sunucu:

en: _Handle:
tr: _Tut:

en: %s is not a valid room name
tr: %s geçerli bir oda ismi değil

en: Invalid Room Name
tr: Geçersiz Oda İsmi

en: %s is not a valid server name
tr: %s geçerli bir sunucu ismi değil

en: Invalid Server Name
tr: Geçersiz Sunucu İsmi

en: %s is not a valid room handle
tr: %s geçerli bir oda işlevi değil.

en: Invalid Room Handle
tr: Geçersiz Oda İşlevi

en: Configuration error
tr: Düzenleme hatası

en: Unable to configure
tr: Düzenlenemiyor

en: Room Configuration Error
tr: Oda Düzenleme Hatası

en: This room is not capable of being configured
tr: Bu kanal yapılandırılabilir değil.

en: Registration error
tr: Kayıt olma hatası

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
tr: Takma ad değiştirmek MUC olmayan sohbet odalarında desteklenmiyor

en: Error retrieving room list
tr: Oda listesi alınırken hata

en: Invalid Server
tr: Geçersiz Sunucu

en: Enter a Conference Server
tr: Bir Konferans Sunucusuna Gir

en: Select a conference server to query
tr: Sorgulamak için bir konferans sunucusu seçin

en: Find Rooms
tr: Oda Bul

en: Affiliations:
tr: Bağlar:

en: No users found
tr: Hiçbir kullanıcı bulunamadı

en: Roles:
tr: Roller:

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
tr: Sunucu TLS/SSL gerektiriyor, fakat TLS/SSL desteği bulunamadı.

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
tr: Şifreleme gerekiyor, fakat TLS/SSL desteği bulunamadı.

en: Ping timed out
tr: Ping zaman aşımı

en: Invalid XMPP ID
tr: Geçersiz XMPP Kimliği

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
tr: Geçersiz XMPP kimliği. Kullanıcı adı bölümü ayarlanmalı.

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
tr: Geçersiz XMPP Kimliği. Alan adı ayarlanmalı.

en: Malformed BOSH URL
tr: Bozulmuş BOSH URL'si

en: Registration of %s@%s successful
tr: %s@%s kaydı başarılı oldu

en: Registration to %s successful
tr: %s hesabına kayıt başarılı oldu

en: Registration Successful
tr: Kayıt Başarılı

en: Registration Failed
tr: Kayıt Başarısız Oldu

en: Registration from %s successfully removed
tr: %s kaydı başarılı şekilde silindi

en: Unregistration Successful
tr: Kayıt Silme Başarılı

en: Unregistration Failed
tr: Kayıt Silme Başarısız Oldu

en: State
tr: Durum

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Phone
tr: Telefon

en: Date
tr: Tarih

en: Already Registered
tr: Zaten Kayıtlı

en: Password
tr: Parola

en: Unregister
tr: Kayıt Sil

en: Please fill out the information below to change your account registration.
tr: Kayıt bilgilerinizi değiştirmek için aşağıdaki bilgileri tamamlayın.

en: Please fill out the information below to register your new account.
tr: Kaydolmak için aşağıdaki bilgileri tamamlayın.

en: Register New XMPP Account
tr: Yeni XMPP Hesabına Kayıt Ol

en: Register
tr: Kayıt Ol

en: Change Account Registration at %s
tr: %s Hesap Kaydını Değiştir

en: Register New Account at %s
tr: Yeni %s Hesabına Kayıt Ol

en: Change Registration
tr: Kaydı Değiştir

en: Error unregistering account
tr: Hesap silinirken hata oluştu

en: Account successfully unregistered
tr: Başarılı şekilde hesabınızı sildiniz

en: Initializing Stream
tr: Yayın Başlatılıyor

en: Initializing SSL/TLS
tr: SSL/TLS Başlatılıyor

en: Authenticating
tr: Kimlik Doğrulaması Yapılıyor

en: Re-initializing Stream
tr: Yayın Yeniden Başlatılıyor

en: Server doesn't support blocking
tr: Sunucu, engellemeyi desteklemiyor

en: Not Authorized
tr: Yetki Verilmemiş

en: Mood
tr: Ruh Hali

en: Now Listening
tr: Şimdi Dinliyor

en: Both
tr: İkisi de

en: From (To pending)
tr: Kimden (bekletiliyor)

en: From
tr: Kimden

en: To
tr: Kime

en: None (To pending)
tr: Hiçbiri (bekletiliyor)

en: None
tr: Hiçbiri

en: Subscription
tr: Üyelik

en: Mood Text
tr: Ruh Hali Metni

en: Allow Buzz
tr: Titreşime İzin Ver

en: Mood Name
tr: Durum Adı

en: Mood Comment
tr: Durum Yorumu

en: Tune Artist
tr: Sanatçı Ayarı

en: Tune Title
tr: Başlık Ayarı

en: Tune Album
tr: Albüm Ayarı

en: Tune Genre
tr: Tarz Ayarı

en: Tune Comment
tr: Yorum Ayarı

en: Tune Track
tr: Parça Ayarı

en: Tune Time
tr: Zaman Ayarı

en: Tune Year
tr: Yıl Ayarı

en: Tune URL
tr: Adres Ayarı

en: Password Changed
tr: Parola Değişti

en: Your password has been changed.
tr: Parolanız değiştirildi.

en: Error changing password
tr: Parola değiştirilirken hata

en: Password (again)
tr: Yeni parola (tekrar)

en: Change XMPP Password
tr: XMPP Parolası Değiştir

en: Please enter your new password
tr: Lütfen yeni parolanızı girin

en: Set User Info...
tr: Kullanıcı Bilgisi Ayarla...

note: if (js->protocol_options & CHANGE_PASSWORD) {
en: Change Password...
tr: Parola Değiştir...

note: }
en: Search for Users...
tr: Kullanıcı Ara...

en: Bad Request
tr: Kötü İstek

en: Conflict
tr: Çakışma

en: Feature Not Implemented
tr: Özellik Eklenmedi

en: Forbidden
tr: Yasak

en: Gone
tr: Gitti

en: Internal Server Error
tr: İç Sunucu Hatası

en: Item Not Found
tr: Öge Bulunamadı

en: Malformed XMPP ID
tr: Bozuk XMPP Kimliği

en: Not Acceptable
tr: Kabul Edilebilir Değil

en: Not Allowed
tr: İzin Verilmemiş

en: Payment Required
tr: Ödeme Gerekli

en: Recipient Unavailable
tr: Geçersiz Alıcı

en: Registration Required
tr: Kayıt Gerekli

en: Remote Server Not Found
tr: Uzak Sunucu Bulunamadı

en: Remote Server Timeout
tr: Uzak Sunucu Zamanaşımına Uğradı

en: Server Overloaded
tr: Sunucuya Aşırı Yüklenme

en: Service Unavailable
tr: Geçersiz Sunucu

en: Subscription Required
tr: Kayıt Gerekli

en: Unexpected Request
tr: Beklenmeyen İstek

en: Authorization Aborted
tr: Yetkilendirmeden Vazgeçildi

en: Incorrect encoding in authorization
tr: Kimlik Doğrulamada yanlış kodlama

en: Invalid authzid
tr: Geçersiz izin

en: Invalid Authorization Mechanism
tr: Geçersiz Kimlik Doğrulama mekanizması

en: Authorization mechanism too weak
tr: Kimlik Doğrulama mekanizması çok zayıf

en: Incorrect username or password
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya parola

en: Temporary Authentication Failure
tr: Geçici Olarak Kimlik Denetimi Başarısız

en: Authentication Failure
tr: Kimlik Denetimi Başarısız

en: Bad Format
tr: Kötü Biçem

en: Bad Namespace Prefix
tr: Yanlış İsimlendirme Öneki

en: Resource Conflict
tr: Kaynak Çakışması

en: Connection Timeout
tr: Bağlantı Zamanaşımına Uğradı

en: Host Gone
tr: Sunucu Gitti

en: Host Unknown
tr: Sunucu Bilinmiyor

en: Improper Addressing
tr: Uygunsuz Adresleme

en: Invalid ID
tr: Geçersiz Kimlik

en: Invalid Namespace
tr: Geçersiz İsimlendirme (Namespace)

en: Invalid XML
tr: Geçersiz XML

en: Non-matching Hosts
tr: Uyuşmayan Host'lar

en: Policy Violation
tr: Politika İhlâli

en: Remote Connection Failed
tr: Uzak Bağlantı Başarısız

en: Resource Constraint
tr: Kaynak Kısıtlaması

en: Restricted XML
tr: Kısıtlanmış XML

en: See Other Host
tr: Diğer Host'u Gör

en: System Shutdown
tr: Sistem Kapanıyor

en: Undefined Condition
tr: Tanımlanmamış Koşul

en: Unsupported Encoding
tr: Geçersiz Kodlama

en: Unsupported Stanza Type
tr: Desteklenmeyen Stranza Türü

en: Unsupported Version
tr: Desteklenmeyen Sürüm

en: XML Not Well Formed
tr: XML Doğru Biçimlendirilmemiş

en: Stream Error
tr: Akış Hatası

en: Unable to ban user %s
tr: %s kullanıcısına yasak konulamadı

en: Unknown affiliation: "%s"
tr: Bilinmeyen ilişkilendirme: "%s"

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
tr: Kullanıcı %s , "%s" olarak yetkilendirilemedi

en: Unknown role: "%s"
tr: Bilinmeyen rol: "%s"

en: Unable to set role "%s" for user: %s
tr: "%s" rolü şu kullanıcı için ayarlanamadı: %s

en: Unable to kick user %s
tr: %s kullanıcısı tekmelenemedi

en: Unable to ping user %s
tr: %s kullanıcısına ping atılamadı

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
tr: Titreşim gönderilemedi, çünkü %s hakkında bilgi yok.

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
tr: Titreşim gönderilemedi, %s çevrimdışı olabilir.

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
tr: Titreşim gönderilemiyor, %s desteklemiyor ya da şu anda titreşim almak istemiyor.

en: Buzz
tr: Arama

en: %s has buzzed you!
tr: %s sizi arıyor!

en: Buzzing %s...
tr: %s kullanıcısına bir titreşim gönderiliyor...

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
tr: Ortam %s ile başlatılamadı: geçersiz Jabber kimliği

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
tr: Ortam %s ile başlatılamadı: kullanıcı çevrimiçi değil

en: Unable to initiate media with %s: resource is not online
tr: %s ile medya başlatılamıyor: kaynak çevrim içi değil

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
tr: Ortam %s ile başlatılamadı: kullanıcı durumuna abone olunmamış

en: Media Initiation Failed
tr: Medya Başlama Hatası

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
tr: Lütfen %s ile başlatmak istediğiniz ortam oturumun kaynağını seçiniz.

en: Select a Resource
tr: Bir Kaynak Seçin

en: Initiate Media
tr: Ortamı Başlat

en: Account does not support PEP, can't set mood
tr: Hesap PEP'i desteklemiyor, durum ayarlanamadı.

en: config:  Configure a chat room.
tr: config:  Sohbet odasını düzenle.

en: configure:  Configure a chat room.
tr: configure:  Sohbet odasını düzenle.

en: part [message]:  Leave the room.
tr: bölüm [ileti]:  Odadan ayrıl.

en: register:  Register with a chat room.
tr: register:  Sohbet odasına kayıt ol

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
tr: topic [yeni konu]:  Konuyu değiştir veya görüntüle

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
tr: ban &lt;user&gt; [reason]:  Odadaki bir kullanıcıyı yasakla.

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
tr: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [rumuz1] [rumuz2] ...: Kullanıcıları bir üyelikle al veya kullanıcıların odaya üyeliklerini ayarla.

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
tr: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [rumuz1] [rumuz2] ...: Kullanıcıları bir görev ile al veya kullanıcıların odadaki görevlerini ayarla.

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
tr: invite &lt;user&gt; [message]:  Bir kullanıcıyı odaya davet eder

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
tr: katıl: &lt;oda[@server]&gt; [password]:  Sohbete katılın

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
tr: kick &lt;kullanıcı&gt; [sebep]:  Bir kullanıcıyı kanaldan at

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
tr: msg &lt;takmaisim&gt; &lt;mesaj&gt;:  Kullanıcıya özel mesaj gönder

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
tr: ping &lt;jid&gt;:	Bir kullanıcı/bileşen/sunucu zaman aşımını kontrol et.

en: buzz: Buzz a user to get their attention
tr: buzz: Kullanıcının sizi farketmesi için titreşim yollar

en: mood: Set current user mood
tr: durum: Güncel kullanıcı durumunu ayarlayın

en: Extended Away
tr: Uzun Süreli Uzakta

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: XMPP Protocol Plugin
tr: XMPP Protokol Eklentisi

note: Translators: 'domain' is used here in the context of Internet domains, e.g. pidgin.im
en: Domain
tr: Alan Adı

en: Use old-style SSL
tr: Eski tür SSL kullan

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
tr: Şifrelenmemiş sistemlerden gelen düzyazılara (plain text) izin ver.

en: Connect port
tr: Bağlantı portu

note: Account options
en: Connect server
tr: Bağlantı sunucusu

en: File transfer proxies
tr: Dosya aktarma vekil sunucuları

note: this should probably be part of global smiley theme settings * later on
en: Show Custom Smileys
tr: Özel gülücükleri göster

en: %s has left the conversation.
tr: %s yazışmadan ayrıldı.

en: Message from %s
tr: %s konumundan ileti

en: %s has set the topic to: %s
tr: %s konuyu değiştirdi: %s

en: The topic is: %s
tr: Konu: %s

en: Message delivery to %s failed: %s
tr: %s için mesaj gönderimi başarısız: %s

en: XMPP Message Error
tr: XMPP İleti Hatası

en: (Code %s)
tr: (Kod %s)

en: A custom smiley in the message is too large to send.
tr: İletideki özel bir gülen yüz, gönderim için fazla büyük.

en: XMPP stream header missing
tr: XMPP akış başlığı bulunamadı

en: XMPP Version Mismatch
tr: XMPP Sürüm Uyumsuzluğu

en: XMPP stream missing ID
tr: XMPP akışı kimliği bulunamadı

en: XML Parse error
tr: XML ayrıştırma hatası

en: Error joining chat %s
tr: %s sohbetine katılırken hata

en: Error in chat %s
tr: %s sohbetinde hata

en: Create New Room
tr: Yeni Oda Oluştur

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
tr: Yeni bir oda oluşturuyorsunuz.  Odayı yapılandırmak mı öntanımlı ayarları kullaanmak mı istersiniz?

en: _Configure Room
tr: _Odayı Düzenle

en: _Accept Defaults
tr: Varsayılanları _Kabul Et

en: No reason
tr: Sebep yok

en: You have been kicked: (%s)
tr: Atıldınız: (%s)

en: Kicked (%s)
tr: Atıldı (%s)

en: Unknown Error in presence
tr: Bilinmeyen Hata

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
tr: %s dosyası gönderilemedi, kullanıcı dosya aktarımlarını desteklemiyor

en: File Send Failed
tr: Dosya Gönderimi Başarısız

en: Unable to send file to %s, invalid JID
tr: İleti %s kişisine gönderilemedi, geçersiz JID

en: Unable to send file to %s, user is not online
tr: Dosya %s kişisine gönderilemedi, kullanıcı bağlı değil

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
tr: %s kullanıcısına dosya gönderilemedi, kullanıcı bağlı değil

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
tr: Lütfen bir dosya göndermek istediğiniz %s kaynağını seçin

en: Afraid
tr: Korkmuş

en: Amazed
tr: Şaşkın

en: Amorous
tr: Aşık

en: Angry
tr: Kızgın

en: Annoyed
tr: Kızgın

en: Anxious
tr: Sıkıntılı

en: Aroused
tr: Uyandırılmış

en: Ashamed
tr: Mahçup

en: Bored
tr: Sıkılmış

en: Brave
tr: Cesur

en: Calm
tr: Dinginlik

en: Cautious
tr: Temkinli

en: Cold
tr: Soğuk

en: Confident
tr: Kendinden Emin

en: Confused
tr: Düzensiz

en: Contemplative
tr: Dalgın

en: Contented
tr: Memnun

en: Cranky
tr: Huysuz

en: Crazy
tr: Çılgın

en: Creative
tr: Yaratıcı

en: Curious
tr: Tuhaf

en: Dejected
tr: Hüzünlü

en: Depressed
tr: Depresif

en: Disappointed
tr: Üzgün

en: Disgusted
tr: Bıkkın

en: Dismayed
tr: Korkmuş

en: Distracted
tr: Endişeli

en: Embarrassed
tr: Utangaç

en: Envious
tr: Kıskanç

en: Excited
tr: Heyecanlı

en: Flirtatious
tr: İşveli

en: Frustrated
tr: Yılgın

en: Grateful
tr: Müteşekkir

en: Grieving
tr: Yaslı

en: Grumpy
tr: Hırçın

en: Guilty
tr: Suçlu

en: Happy
tr: Mutlu

en: Hopeful
tr: Umutlu

en: Hot
tr: Ateşli

en: Humbled
tr: Alçak Gönüllü

en: Humiliated
tr: Aşağılanmış

en: Hungry
tr: Aç

en: Hurt
tr: İncinmiş

en: Impressed
tr: Etkilenmiş

en: In awe
tr: Huşu İçerisinde

en: In love
tr: Aşık

en: Indignant
tr: Öfkeli

en: Interested
tr: İlgili

en: Intoxicated
tr: Sarhoş

en: Invincible
tr: Yenilmez

en: Jealous
tr: Kıskanç

en: Lonely
tr: Yalnız

en: Lost
tr: Kayıp

en: Lucky
tr: Şanslı

en: Mean
tr: Cimri

en: Moody
tr: Huysuz

en: Nervous
tr: Sinirli

en: Neutral
tr: Tarafsız

en: Offended
tr: Kırgın

en: Outraged
tr: Öfkeli

en: Playful
tr: Şakacı

en: Proud
tr: Mağrur

en: Relaxed
tr: Rahat

en: Relieved
tr: Rahatlamış

en: Remorseful
tr: Pişman

en: Restless
tr: Huzursuz

en: Sad
tr: Üzgün

en: Sarcastic
tr: Alaycı

en: Satisfied
tr: Hoşnut

en: Serious
tr: Ciddi

en: Shocked
tr: Sarsılmış

en: Shy
tr: Utangaç

en: Sick
tr: Hasta

en: Sleepy
tr: Uykulu

en: Spontaneous
tr: İçten

en: Stressed
tr: Stresli

en: Strong
tr: Güçlü

en: Surprised
tr: Şaşkın

en: Thankful
tr: Memnun

en: Thirsty
tr: İstekli

en: Tired
tr: Yorgun

en: Undefined
tr: Tanımlanmamış

en: Weak
tr: Zayıf

en: Worried
tr: Endişeli

en: Set User Nickname
tr: Kullanıcı Takma Adını Ayarla

en: Please specify a new nickname for you.
tr: Lütfen kendiniz için yeni bir takma ad belirtin.

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
tr: Bu bilgi kişi listenizdeki bütün kişilere görünür olacak, bu yüzden uygun bir şey seçin.

en: Set
tr: Ayarla

en: Set Nickname...
tr: Takma Ad Ayarla...

en: Actions
tr: Eylemler

en: Select an action
tr: Bir eylem seçin

en: Required parameters not passed in
tr: Zorunlu parametreler geçerli sayılmadı

en: Unable to write to network
tr: Ağa yazılamıyor

en: Unable to read from network
tr: Ağdan okunamıyor

en: Error communicating with server
tr: Sunucu ile iletişim kurma hatası

en: Conference not found
tr: Konferans bulunamadı

en: Conference does not exist
tr: Konferans mevcut değil

en: A folder with that name already exists
tr: Bu isimde bir klasör zaten mevcut

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Password has expired
tr: Şifre süresi bitmiş

en: Incorrect password
tr: Yanlış parola

en: User not found
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: Account has been disabled
tr: Hesap kapatılmıştır

en: The server could not access the directory
tr: Sunucu dizine erişemedi

en: Your system administrator has disabled this operation
tr: Sistem yöneticiniz bu işlemi yasaklamış

en: The server is unavailable; try again later
tr: Sunucu kullanılamıyor; lütfen tekrar deneyin

en: Cannot add a contact to the same folder twice
tr: Aynı kişiyi iki kez dizine ekleyemezsiniz

en: Cannot add yourself
tr: Kendinizi ekleyemezsiniz

en: Master archive is misconfigured
tr: Ana arşiv yanlış yapılandırılmış.

en: Could not recognize the host of the username you entered
tr: Girdiğiniz kullanıcı adınının sunucusu tanınamadı

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
tr: Hesabınız bir süreliğine kilitlendi çünkü çok fazla hatalı parola girildi

en: You cannot add the same person twice to a conversation
tr: Bir yazışmaya aynı kişiyi iki kez ekleyemezsiniz

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
tr: Eklemenize izin verilen kişi sayısı limitine ulaştınız

en: You have entered an incorrect username
tr: Geçersiz bir kullanıcı adı girdiniz

en: An error occurred while updating the directory
tr: Dizin güncellenirken bir hata oluştu

en: Incompatible protocol version
tr: Uyumsuz protokol sürümü

en: The user has blocked you
tr: Kullanıcı sizi engellemiş

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
tr: Deneme sürümü bir anda on kullanıcıdan fazla kişinin bağlanmasına izin vermiyor

en: The user is either offline or you are blocked
tr: Kullanıcı çevrimdışı ya da sizi engellemiş

en: Unknown error: 0x%X
tr: Bilinmeyen hata: 0x%X

en: Unable to login: %s
tr: Oturum açılamıyor: %s

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
tr: İleti gönderilemedi. Kullanıcının ayrıntıları alınamadı (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
tr: %s listenize eklenemedi (%s).

note: TODO: Improve this! message to who or for what conference?
en: Unable to send message (%s).
tr: İleti gönderilemedi (%s).

en: Unable to invite user (%s).
tr: Kullanıcı davet edilemedi (%s).

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
tr: %s kullanıcısına ileti gönderilemedi. Konferans başlatılamıyor (%s).

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
tr: İleti gönderilemiyor. Konferans başlatılamadı (%s).

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
tr: Kullanıcı %s dizini %s sunucudaki listeye taşınamıyor. Dizin oluşturma hatası (%s).

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
tr: Kullanıcı listenize %s eklenemedi. Sunucudaki listede klasör oluşturma hatası (%s).

en: Could not get details for user %s (%s).
tr: %s için bilgiler alınamadı (%s)

en: Unable to add user to privacy list (%s).
tr: Kullanıcı özel listeye eklenemedi (%s)

en: Unable to add %s to deny list (%s).
tr: %s engelleme listesine eklenemedi (%s).

en: Unable to add %s to permit list (%s).
tr: %s izin verilenler listesine eklenemedi (%s).

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
tr: %s ögesini gizlilik listesinden silerken hata (%s).

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
tr: Sunucu taraflı gizilik ayarlarını değiştirmede hata. (%s).

en: Unable to create conference (%s).
tr: Konferans oluşturulamadı (%s).

en: Error communicating with server. Closing connection.
tr: Sunucuyla iletişimde kurulurken hata oluştu. Bağlantı kapatılıyor.

en: Telephone Number
tr: Telefon Numarası

en: Location
tr: Konum

en: Department
tr: Departman

en: Personal Title
tr: Başlık

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

note: tag = _("DN"); value = nm_user_record_get_dn(user_record); if (value) { purple_notify_user_info_add_pair(user_info, tag, value); }
en: Full name
tr: Tam Ad

en: GroupWise Conference %d
tr: GroupWise Konferansı %d

en: Authenticating...
tr: Kimlik doğrulaması yapılıyor...

en: Waiting for response...
tr: Sunucudan yanıt bekleniyor...

en: %s has been invited to this conversation.
tr: %s bu yazışmaya davet edildi.

en: Invitation to Conversation
tr: Yazışmaya Davet

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
tr: Davet eden: %s
    
    Gönderilen: %s

en: Would you like to join the conversation?
tr: Yazışmaya katılmak istiyor musunuz?

en: You have signed on from another location
tr: Başka bir konumdan giriş yaptınız

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
tr: %s çevrimdışı gözüküyor ve henüz gönderdiğiniz iletileri alamıyor.

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
tr: Sunucuya bağlanılamıyor. Lütfen bağlanmayı istediğiniz sunucunun adresini girin.

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
tr: Bu konferans kapandı. Artık iletiler gönderilmeyecek.

en: Busy
tr: Meşgul

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
tr: Novell GroupWise Messenger Protokolü Eklentisi

en: Server address
tr: Sunucu adresi

en: Server port
tr: Sunucu portu

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
tr: <b>Grup Başlığı:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
tr: <b>Notes Grup Kimliği:</b> %s<br>

en: Info for Group %s
tr: Grup %s için Bilgiler

en: Notes Address Book Information
tr: Notes Adres Defteri Bilgisi

en: Invite Group to Conference...
tr: Grubu Konferansa Davet Et

en: Get Notes Address Book Info
tr: Notes Adres Defteri Bilgisini Al

en: Sending Handshake
tr: El Sıkışma Gönderiliyor

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
tr: El Sıkışma Onayı için Bekleniyor

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
tr: El sıkışma onaylandı, Oturum Yollanıyor

en: Waiting for Login Acknowledgement
tr: Oturum Onaylanması için bekleniyor

en: Login Redirected
tr: Oturum Açma Yönlendirildi

en: Forcing Login
tr: Bağlanılıyor

en: Login Acknowledged
tr: Oturum Onaylandı

en: Starting Services
tr: Servisler Başlatılıyor

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
tr: Bir Sametime yöneticisi %s sunucusu üzerindeki müteakip duyuruyu yayınlamış

en: Sametime Administrator Announcement
tr: Eşzamanlı Yönetici  Duyurusu

en: Announcement from %s
tr: %s kişisinden Anons

en: Conference Closed
tr: Konferans Kapandı

en: Unable to send message:
tr: İleti gönderilemedi:

en: Unable to send message to %s:
tr: Mesaj %s e gönderilemedi:

en: Place Closed
tr: Alan Kapatıldı

en: Microphone
tr: Mikrofon

en: Speakers
tr: Hoparlör

en: Video Camera
tr: Video Kamera

en: File Transfer
tr: Dosya Aktarımı

en: Supports
tr: Destekler

en: External User
tr: Dış Kullanıcı

en: Create conference with user
tr: Kullanıcı ile konfreans oluştur

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
tr: Lütfen yeni konferans için bir konu seçip %s kişisine gönderilecek bir davet iletisi girin

en: New Conference
tr: Yeni Konferans

en: Create
tr: Oluştur

en: Available Conferences
tr: Erişilebilir Konferanslar

en: Create New Conference...
tr: Yeni Konferans Oluştur...

en: Invite user to a conference
tr: Kullanıcıyı konferansa davet et

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
tr: %s kullanıcısına bir davet göndermek için aşağıdaki listeden bir konferans seçin. Eğer bu kullanıcıyı yeni bir konferans oluşturarak davet etmek isterseniz "Yeni Konferans Oluştur"u seçin.

en: Invite to Conference
tr: Konferansa Davet Et

en: Invite to Conference...
tr: Konferansa Davet Et...

en: Send TEST Announcement
tr: TEST Anonsu Gönder

en: Topic:
tr: Konu:

en: A server is required to connect this account
tr: Bu hesaba bağlanabilmek için bir sunucu gerekli

en: Unknown (0x%04x)<br>
tr: Bilinmeyen (0x%04x)<br>

en: Last Known Client
tr: Bilinen Son İstemci

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Sametime ID
tr: Sametime Kimliği

en: An ambiguous user ID was entered
tr: Belirsiz bir kullanıcı kimliği girildi

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
tr: '%s' tanıtıcısı muhtemelen müteakip kullanıcılardan birini işaret ediyor. Lütfen arkadaş listenize eklemek için aşağıdaki listeden doğru kullanıcıyı seçin.

en: Select User
tr: Kullanıcı Seç

en: Unable to add user: user not found
tr: Kullanıcı eklenemiyor: kullanıcı bulunamadı

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
tr: '%s' tanıtıcısı Sametime topluluğunuzdaki kullanıcılarla eşleşmiyor. Bu giriş arkadaş listenizden kaldırıldı.

en: Unable to add user
tr: Kullanıcı eklenemedi

en: Error reading file %s: 
    %s
tr: Dosya okuma hatası %s: 
    %s.

en: Remotely Stored Buddy List
tr: Uzakta Depolanmış Kişi Listesi

en: Buddy List Storage Mode
tr: Kişi Listesi Depolama Kipi

en: Local Buddy List Only
tr: Sadece Yerel Kişi Listesi

en: Merge List from Server
tr: Arkadaş Listesini Sunucudak İle Birleştir

en: Merge and Save List to Server
tr: Listeyi Birleştir ve Sunucuya Kaydet

en: Synchronize List with Server
tr: Listeyi Sunucu İle Eşleştir

en: Import Sametime List for Account %s
tr: %s Hesabı için Sametime Listesini İçe Aktar

en: Export Sametime List for Account %s
tr: %s Hesabı için Sametime Listesini İçe Aktar

en: Unable to add group: group exists
tr: Grup eklenemedi: grup zaten var

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
tr: Kişi listenizde '%s' isimli bir grup zaten var.

en: Unable to add group
tr: Grup eklenemedi

en: Possible Matches
tr: Olası Eşlemeler

en: Notes Address Book group results
tr: Notes Adres Defteri grubu sonuçları

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
tr: '%s' tanıtıcısı muhtemelen müteakip Notes Adres Defteri gruplarından birini işaret ediyor. Lütfen aşağıdaki listeden doğru grubu seçerek arkadaş listenize ekleyin.

en: Select Notes Address Book
tr: Notes Adres Defteri Seçimi

en: Unable to add group: group not found
tr: Grup eklenemedi: grup bulunamadı

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
tr: '%s' tanıtıcısı Sametime topluluğunuzdaki herhangi bir Notes Adres Defteri grubuyla eşleşmiyor.

en: Notes Address Book Group
tr: Notes Adres Defteri Grubu

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
tr: Arkadaş listenize grubu ve üyelerini eklemek için aşağıdaki alandan Notes Adres Defteri grubu adını girin.

en: Search results for '%s'
tr: '%s' için arama sonuçları

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
tr: '%s' tanıtıcısı muhtemelen müteakip kullanıcılardan birini işaret ediyor. Bu kullanıcıları kişi listenize ekeyebilir veya aşağıdaki eylem butonları ile ileti gönderebilirsiniz.

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: No matches
tr: Eşlenen yok

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
tr: '%s' tanıtıcısı Sametime topluluğunuzdaki herhangi bir kullanıcı ile eşleşmiyor.

en: No Matches
tr: Eşlenen Yok

en: Search for a user
tr: Bir kullanıcı ara

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
tr: Sametime topluluğunuzdaki kullanıcılarla eşleşmesi için aşağıdaki alana bir ad veya kısmi kimlik girin.

en: User Search
tr: Kullanıcı Ara

en: Import Sametime List...
tr: Sametime Listesi Ekle...

en: Export Sametime List...
tr: Sametime Listesi Aktar...

en: Add Notes Address Book Group...
tr: Notes Adres Defteri Grubu Ekle...

en: User Search...
tr: Kullanıcı Ara...

en: Force login (ignore server redirects)
tr: Oturum açmayı zorla (sunucu yönlendirmelerini yoksay)

note: pretend to be Sametime Connect
en: Hide client identity
tr: İstemci kimliğini sakla

en: User %s is not present in the network
tr: <I>%s</I> şu anda ağda mevcut değil

en: Key Agreement
tr: Anahtar Uyuşumu

en: Cannot perform the key agreement
tr: Anahtar uyuşması sağlanamadı

en: Error occurred during key agreement
tr: Anahtar uyuşması esanasında hata oluştu

en: Key Agreement failed
tr: Anahtar Uyuşumu Gerçekleşmedi

en: Timeout during key agreement
tr: Anahtar uyuşması esnasında zaman aşımı

en: Key agreement was aborted
tr: Anahtar uyuşması iptal edildi

en: Key agreement is already started
tr: Anahtar uyuşması zaten başlamış

en: Key agreement cannot be started with yourself
tr: Anahtar uyuşması kendinizce başlatılamaz

en: The remote user is not present in the network any more
tr: Uzaktaki kullanıcı şuan ağda bulunmuyor

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
tr: %s tarafından anahtar uyuşması alındı. Anahtar uyuşmasını gerçekleştirmek istiyor musunuz?

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
tr: Uzaktaki kullancı anahtar uyuşması için bekleniyor:
    Uzaktaki host: %s
    Uzaktaki port: %d

en: Key Agreement Request
tr: Anahtar Uyuşumu İsteği

en: IM With Password
tr: Parolalı IM

en: Cannot set IM key
tr: IM Anahtarı ayarlanamadı

en: Set IM Password
tr: IM Parolası Belirle

en: Get Public Key
tr: Genel Anahtar Al

en: Cannot fetch the public key
tr: Public key eşlenemedi

en: Show Public Key
tr: Genel Anahtar Göster

en: Could not load public key
tr: Genel Anahtar Yüklenemiyor

en: User Information
tr: Kullanıcının bilgisi

en: Cannot get user information
tr: Kullanıcı bilgisi alınamıyor

en: The %s buddy is not trusted
tr: %s kişisi güvenilir değil

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
tr: Kişinin genel anahtarını içe aktarmadan arkadaş bildirimlerini alamazsınız. Genel anahtarı almak için Genel Anahtarı Al komutunu kullanabilirsiniz.

note: Open file selector to select the public key.
en: Open...
tr: Aç...

en: The %s buddy is not present in the network
tr: %s kişisi şuan ağda değil

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
tr: Arkadaşı eklemek için onun genel anahtarını içe aktarmalısınız. Genel anahtarı içe aktarmak için İçe Aktar'a tıklayın.

en: _Import...
tr: _İçeriye Aktar...

en: Select correct user
tr: Doğru kullanıcıyı seçiniz

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
tr: Aynı genel anahtarda birden çok kullanıcı bulundu. Arkadaş listenize eklemek için listeden doğru kullanıcıyı seçiniz.

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
tr: Aynı adda birden çok kullanıcı bulundu. Arkadaş listenize eklemek için listeden doğru kullanıcıyı seçiniz.

en: Detached
tr: Yanlız

en: Indisposed
tr: Keyifsiz

en: Wake Me Up
tr: Beni Uyandır

en: Hyper Active
tr: Hiperaktif

en: In Love
tr: Aşık

en: User Modes
tr: Kullanıcı Modları

en: Preferred Contact
tr: Önerilen İrtibat

en: Preferred Language
tr: Önerilen Dil

en: Device
tr: Aygıt

en: Timezone
tr: Zaman Dilimi

en: Geolocation
tr: Coğrafi Bölge

en: Reset IM Key
tr: Anlık İleti Anahtarını Sıfırla

en: IM with Key Exchange
tr: IM ile Anahtar Değişim

en: IM with Password
tr: Parolalı IM

en: Get Public Key...
tr: Genel(Public) Anahtar Al...

en: Kill User
tr: Kullanıcıyı Blokla

en: Draw On Whiteboard
tr: Beyaz Tahtaya Çiz

en: _Passphrase:
tr: _Parola:

en: Channel %s does not exist in the network
tr: %s kanalı ağda bulunmuyor

en: Channel Information
tr: Kanal Bilgisi

en: Cannot get channel information
tr: Kanal bilgisi alınamadı

en: <b>Channel Name:</b> %s
tr: <b>Kanal Adı:</b> %s

en: <br><b>User Count:</b> %d
tr: <br><b>Kullanıcı sayısı:</b> %d

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
tr: <br><b>Kanal kurucusu:</b> %s

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
tr: <br><b>Kanal şifresi:</b> %s

note: Definition of HMAC: http://en.wikipedia.org/wiki/HMAC
en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
tr: <br><b>Kanal HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
tr: <br><b>Kanal Konusu:</b><br>%s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
tr: <br><b>Kanal Modları:</b>

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
tr: <br><b>Kurucu Anahtar Parmakizi:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
tr: <br><b>Kurucu Anahtar Babbleprint'i:</b><br>%s

en: Add Channel Public Key
tr: Kanal Özel Anahtarı Ekle

note: Add new public key
en: Open Public Key...
tr: Kayıt Anahtarı Aç...

en: Channel Passphrase
tr: Kanal Parolası

en: Channel Public Keys List
tr: Kanal Özel Anahtarları Listele

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
tr: Kanal kimlik doğrulaması kanalı doğrulanmayan erişimden korumak için kullanılır. Kimlik doğrulaması parola anahtarı ve sayısal imzalar ile oluşturulabilir. Eğer parola anahtarı oluşturulmuş ise, katılabilmek için gereklidir. Eğer kanal ortak anahtarları oluşturulmuş ise, sadece bu anahtarda listelenen kullanıcılar katılabilir.

en: Channel Authentication
tr: Yanal Yetkisi

en: Add / Remove
tr: Ekle / Kaldır

en: Group Name
tr: Grup adı

en: Passphrase
tr: Parola

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
tr: %s kanalı özel grup adı ve parolasını giriniz.

en: Add Channel Private Group
tr: Kanal Özel Grubu Ekle

en: User Limit
tr: Kullanıcı Limiti

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
tr: Kanaldaki kullanıcı limitini ayarla. Sıfırlamak için sıfıra ayarlayın.

en: Invite List
tr: Davetli Listesi

en: Ban List
tr: Engelli Listesi

en: Add Private Group
tr: Özel Grup Ekle

en: Reset Permanent
tr: Sıfırla

en: Set Permanent
tr: Ayarla

en: Set User Limit
tr: Kullanıcı Limitini Değiştir

en: Reset Topic Restriction
tr: Konu Yasaklamasını Sıfırla

en: Set Topic Restriction
tr: Konu Yasaklaması Belirle

en: Reset Private Channel
tr: Özel Kanal Sıfırla

en: Set Private Channel
tr: Özel Kanal Belirle

en: Reset Secret Channel
tr: Gizli Kanal Sıfırla

en: Set Secret Channel
tr: Gizli Kanal Belirle

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
tr: Özel gruba katılmak için önce %s kanalına katılmalısınız

en: Join Private Group
tr: Özel Gruba Katıl

en: Cannot join private group
tr: Özel grubu katılınamıyor

en: Call Command
tr: Komut Çalıştır

en: Cannot call command
tr: Komut çağrıştırılamıyor.

en: Unknown command
tr: Bilinmeyen komut

en: Secure File Transfer
tr: Güvenli Dosya Transferi

en: Error during file transfer
tr: Dosya Transferi Esnasında Hata

en: Remote disconnected
tr: Uzaktaki kişinin bağlantısı kapandı

en: Permission denied
tr: Giriş onaylanmadı

en: Key agreement failed
tr: Anahtar Uyuşmazlığı

en: Connection timed out
tr: Bağlantı zamanaşımına uğradı

en: Creating connection failed
tr: Bağlantı oluşturma işlemi başarısız oldu

en: File transfer session does not exist
tr: Dosya transfer oturumu mevcut değil

en: No file transfer session active
tr: Aktif Dosya Transfer oturumu yok

en: File transfer already started
tr: Dosya transveri zaten başladı

en: Could not perform key agreement for file transfer
tr: Dosya transferi için anahtar uyuşması yapılamıyor

en: Could not start the file transfer
tr: Dosya transferi başlatılamıyor

en: Cannot send file
tr: Dosya gönderilemiyor

en: Error occurred
tr: Hata oluştu

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
tr: %s kişisi <I>%s</I> konusunu %s olarak değiştirdi

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
tr: <I>%s</I>, <I>%s</I> kanal modunu %s olarak değiştirdi.

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
tr: <I>%s</I> tüm kanalı temizledi, <I>%s</I> modları

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
tr: <I>%s</I> , <I>%s</I>'nın modlarını şuna değiştirdi: %s

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
tr: <I>%s</I>, <I>%s</I>'nın tüm modlarını sildi

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
tr: <I>%s</I>'den <I>%s</I> tarafından kovuldunuz. (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
tr: %s tarafından atıldınız. (%s)

en: Killed by %s (%s)
tr: %s tarafından atıldınız. (%s)

en: Server signoff
tr: Sunucu koptu

en: Personal Information
tr: Kişisel Bilgiler

en: Birth Day
tr: Doğum Günü

en: Job Role
tr: İş Rolü

en: Organization
tr: Şirket

en: Unit
tr: Ünite

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Note
tr: Not

en: Join Chat
tr: Sohbete Başla...

en: You are channel founder on <I>%s</I>
tr: <I>%s</I> kanalında kurucusunuz

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
tr:  <I>%s</I> kanal kurucusu <I>%s</I>

en: Real Name
tr: Gerçek İsim

en: Status Text
tr: Durum Yazısı

en: Public Key Fingerprint
tr: Genel Anahtar Parmakizi

en: Public Key Babbleprint
tr: Genel Anahtar Babble izi

en: _More...
tr: _Daha fazla...

en: Detach From Server
tr: Sunucudan Ayırma

en: Cannot detach
tr: Ayrılamıyor

en: Cannot set topic
tr: Konu değiştirilemedi

en: Failed to change nickname
tr: İsim değiştirirken hata

en: Roomlist
tr: Oda Listesi

en: Cannot get room list
tr: Sohbet odası listesi alınamıyor

en: Network is empty
tr: Ağ boş

en: No public key was received
tr: Özel anahtar getirilemedi

en: Server Information
tr: Sunucu Bilgileri

en: Cannot get server information
tr: Sunucu bilgileri alınamıyor

en: Server Statistics
tr: Sunucu istatistikleri

en: Cannot get server statistics
tr: Sunucu istatistikleri alınamıyor

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
tr: Yerel sunucu başlangıç zamanı: %s
    Yerel sunucu açık kalma süresi: %s
    Yerel sunucu programı: %d
    Yerel sunucu kanalları: %d
    Yerel sunucu operatörleri: %d
    Yerel yönlendirici öperatörleri: %d
    Yerel hücre programı: %d
    Yerel hücre kanalları: %d
    Yerel hücre sunucuları: %d
    Toplam kullanımlar: %d
    Toplam kanallar: %d
    Toplam suncucular: %d
    Toplam yönlendiriciler: %d
    Toplam sunucu operatörleri: %d
    Toplam yönlendirici operatörleri: %d

en: Network Statistics
tr: Ağ istatistikleri

en: Ping failed
tr: Ping başarısız oldu

en: Ping reply received from server
tr: Sunucudan ping cevabı alındı

en: Could not kill user
tr: Kullanıcı atılamıyor

en: WATCH
tr: İZLE

en: Cannot watch user
tr: Kullanıcıyı izlenemez

en: Resuming session
tr: Oturuma devam ediliyor

en: Authenticating connection
tr: Kimlik doğrulama bağlantısı

en: Verifying server public key
tr: Sunucunun özel anahtarı doğrulanıyor

en: Passphrase required
tr: Parola gerekli

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
tr: %s'nın özel anahtarını aldınız. Yerel anahtar kopyanız bu anahtarla uyuşmuyor. Hala bu özel anahtarı kabul etmek istiyor musunuz?

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
tr: %s'nın özel anahtarını aldınız. Bu özel anahtarı kabul etmek istiyor musunuz?

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
tr: Parmak ve babble izleri %s anahtarı için:
    
    %s
    %s

en: Verify Public Key
tr: Genel anahtarı doğrulayın

en: _View...
tr: _Göster...

en: Unsupported public key type
tr: Desteklenmeyen anahtar değeri

en: Disconnected by server
tr: Sunucu bağlantısı kesildi

en: Error connecting to SILC Server
tr: SILC Sunucusuna bağlanma hatası

en: Key Exchange failed
tr: Anahtar Değişimi yapılamadı

en: Authentication failed
tr: Kimlik denetimi başarısız

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
tr: Ayrılmış oturuma devam edilemedi. Yeni bir bağlantı oluşturmak için Yeniden Bağlan'a basınız.

en: Performing key exchange
tr: Anahtar değişimi yapılıyor

en: Unable to load SILC key pair
tr: SILC anahtar çifti yüklenemedi

note: Progress
en: Connecting to SILC Server
tr: SILC sunucusuna bağlanılıyor

en: Out of memory
tr: Bellek Aşımı

en: Unable to initialize SILC protocol
tr: SILC protokolü başlatılamadı

en: Error loading SILC key pair
tr: SILC anahtar çifti yüklenirken hata oluştu

en: Download %s: %s
tr: İndir %s: %s

en: Your Current Mood
tr: Ruh Haliniz

en: 
    Your Preferred Contact Methods
tr: 
    Tercih ettiğiniz iletişim yöntemleri

en: Video conferencing
tr: Görüntülü konferans

en: Your Current Status
tr: Durumunuz

en: Online Services
tr: Çevrimiçi Servisler

en: Let others see what services you are using
tr: Başkalarının sizin hangi servisleri kullandığınızı görmesine izin ver

en: Let others see what computer you are using
tr: Başkalarınızın hangi bilgisayarı kullandığınızı görmesine izin ver

en: Your VCard File
tr: VCard Dosyanız

en: Timezone (UTC)
tr: Zaman Dilimi (UTC)

en: User Online Status Attributes
tr: Kullanıcı Çevrimiçi Durumu Öznitelikleri

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
tr: Kullanıcıların sizin bağlantı durumunuzu ve özel bilgilerinizi görmelerine izin verebilirsiniz. Lütfen göstereceğiniz bilgileri doldurun.

en: Message of the Day
tr: Günün Mesajı

en: No Message of the Day available
tr: Günün Mesajı mevcut değil

en: There is no Message of the Day associated with this connection
tr: Bu bağlantıyla ilişkili Günün Mesajı yok.

en: Create New SILC Key Pair
tr: Yeni SILC Anahtar Çifti Oluştur

en: Passphrases do not match
tr: Parolalar aynı değil

en: Key Pair Generation failed
tr: Anahtar Çitfi oluşturma işlemi başarısız oldu

en: Key length
tr: Anahtar uzunluğu

en: Public key file
tr: Genel anahtar dosyası

en: Private key file
tr: Özel anahtar dosyası

en: Passphrase (retype)
tr: Parola (tekrar)

en: Generate Key Pair
tr: Anahtar Çifti Oluştur

en: Online Status
tr: Çevrimiçi Durum

en: View Message of the Day
tr: Günün Mesajını Göster

en: Create SILC Key Pair...
tr: SILC Anahtar Çifti Oluştur...

en: User <I>%s</I> is not present in the network
tr: <I>%s</I> şu anda ağda mevcut değil

en: Topic too long
tr: Konu çok uzun

en: You must specify a nick
tr: Bir takma isim belirtmelisiniz

en: channel %s not found
tr: %s kanalı bulunamadı

en: channel modes for %s: %s
tr: %s için kanal modları: %s

en: no channel modes are set on %s
tr: %s de hiç kanal modu ayarlanmadı

en: Failed to set cmodes for %s
tr: cmodes, %s olarak ayarlanamadı.

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
tr: Bilinmeyen komut: %s, (istemci hatası olabilir)

en: part [channel]:  Leave the chat
tr: part [kanal]:  Sohbetten ayrıl

en: leave [channel]:  Leave the chat
tr: leave [kanal]:  Sohbetten ayrıl

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
tr: topic [&lt;yeni konu&gt;]:  Konuyu değiştir veya görüntüle

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
tr: join &lt;channel&gt; [&lt;şifre&gt;]:  Ağdaki bir sohbete katıl

en: list:  List channels on this network
tr: list:  Ağdaki kanalları listele

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
tr: whois &lt;takmaisim&gt;:  Kişinin bilgilerini göster

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
tr: msg &lt;takmaisim&gt; &lt;mesaj&gt;:  Kullanıcıya özel mesaj gönder

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
tr: query &lt;takmaisim&gt; [&lt;mesaj&gt;]:  Kullanıcıya özel mesaj gönder

en: motd:  View the server's Message Of The Day
tr: motd:  Sunucunun Günün Mesajını görüntüle

en: detach:  Detach this session
tr: detach:  Bu oturumu ayır.

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
tr: quit [mesaj]:  Mesaj bırakarak sunucudan ayrıl

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
tr: call &lt;command&gt;:  Herhangi bir SILC komutu çağırır

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
tr: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;sebep&gt;]:  Nicki yokeder

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
tr: nick &lt;newnick&gt;:  Takma adınızı değiştirir

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
tr: whowas &lt;takmaisim&gt;:  Kişinin bilgilerini göster

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
tr: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Kanal modlaırnı göster veya değiştir

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
tr: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Kanaldaki takma adların modlarını düzenler.

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
tr: umode &lt;usermodes&gt;:  Ağdaki modlarınızı düzenler.

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
tr: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Sunucu operatör ayrıcalıklarını al

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
tr: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  kanal davet listesine takma ad ekle veya sil

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
tr: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kullanıcıyı kanaldan at.

en: info [server]:  View server administrative details
tr: info [server]:  Sunucu yönetimsel ayrıntılarını göster

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
tr: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Kullanıcıyı kanaldan uzun süreli uzaklaştır (banla).

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
tr: getkey &lt;nick|server&gt;:  Client veya sunucunun özel anahtarını getir.

en: stats:  View server and network statistics
tr: stats:  Sunucu ve ağ istatistiklerini görüntüle

en: ping:  Send PING to the connected server
tr: ping:  Bağlanılan sunucuya PING at.

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
tr: users &lt;channel&gt;:  Kanaldaki kullanıcıları listele

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
tr: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  Kanal(lar)daki spesifik kullanıcıları listele.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary
en: SILC Protocol Plugin
tr: SILC Protokol Eklentisi

note: *  description
en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
tr: Güvenli Internet Canlı Konferans (SILC) Protokolü

en: Network
tr: Ağ

en: Public Key file
tr: Genel Anahtar dosyası

en: Private Key file
tr: Özel Anahtar dosyası

en: Cipher
tr: Şifre

en: Use Perfect Forward Secrecy
tr: Mükemmel Yönlendirme Gizliliği Kullan

en: Public key authentication
tr: Genel anahtar yetkilendirmesi

en: Block IMs without Key Exchange
tr: Anahtar uyuşumu olmayan IM(anlık ileticileri) blokla

en: Block messages to whiteboard
tr: İletileri beyaz tahtaya gönder

en: Automatically open whiteboard
tr: Otomatik olarak beyaz tahta aç

en: Digitally sign and verify all messages
tr: Tüm anlık iletileri dijital olarak imzala

en: Creating SILC key pair...
tr: SILC anahtar çifti oluşturuluyor...

en: Unable to create SILC key pair
tr: SILC anahtar çifti oluşturulamadı

note: Hint for translators: Please check the tabulator width here and in the next strings (short strings: 2 tabs, longer strings 1 tab, sum: 3 tabs or 24 characters)
en: Real Name: 	%s
tr: Gerçek İsmi: 	%s

en: User Name: 	%s
tr: Kullanıcı Adı: 	%s

en: Email: 		%s
tr: E-posta: 		%s

en: Host Name: 	%s
tr: Host Adı: 	%s

en: Organization: 	%s
tr: Şirket: 	%s

en: Country: 	%s
tr: Ülke: 	%s

en: Algorithm: 	%s
tr: Algoritma: 	%s

en: Key Length: 	%d bits
tr: Anahtar Uzunluğu: 	%d bits

en: Version: 	%s
tr: Sürüm: 	%s

en: Public Key Fingerprint:
    %s
tr: Genel Anahtar Parmak izi:
    %s

en: Public Key Babbleprint:
    %s
tr: Genel Anahtar Babble izi:
    %s

en: Public Key Information
tr: Genel Anahtar Bilgisi

en: Paging
tr: Sayfalama

en: Video Conferencing
tr: Görüntülü Konferans

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Mobile Phone
tr: Cep Telefonu

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
tr: %s beyaz tahtaya bir ileti gönderdi. Beyaz tahtayı açmak ister misiniz?

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
tr: Beyaz tahtaya gönderilen %s iletisi %s kanalında. Beyaz tahtayı açmak ister misiniz?

en: Whiteboard
tr: Beyaz Tahta

en: No server statistics available
tr: Sunucu istatistikleri mevcut değil

en: Error during connecting to SILC Server
tr: SILC Sunucusuna bağlanırken hata

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
tr: Başarısız: Sürüm uyuşmazlığı, programı güncelleştirin

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
tr: Başarısız: Kontrol özel anahtarınıza güvenmiyor veya onu desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
tr: Başarısız: Kontrol, KE grup teklifini desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
tr: Başarısız: Kontrol, şifreleme teklifini desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
tr: Başarısız: Kontrol, PKCS teklifini desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
tr: Başarısız: Kontrol, hash fonksiyonunun teklifini desteklemiyor

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
tr: Başarısız: Kontrol, HMAC teklifini desteklemiyor.

en: Failure: Incorrect signature
tr: Hata: Yanlış imza

en: Failure: Invalid cookie
tr: Hata: Geçersiz çerez

en: Failure: Authentication failed
tr: Hata: Kimlik denetimi başarısız

en: Unable to initialize SILC Client connection
tr: SILC İstemci bağlantısı başlatılamadı

en: John Noname
tr: Serdar İsimsiz

en: Unable to load SILC key pair: %s
tr: SILC anahtar çifti yüklenemedi: %s

en: Unable to create connection
tr: Bağlantı oluşturulamadı

en: Unknown server response
tr: Bilinmeyen sunucu yanıtı

en: Unable to create listen socket
tr: Dinleme yuvası oluşturulamıyor

en: Unable to resolve hostname
tr: Makine adı çözülemedi

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
tr: SIP kullanıcı adları beyaz boşluklar veya @ sembolleri içeremez

en: SIP connect server not specified
tr: SIP bağlantı sunucusu belirtilmedi

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
tr: SIP/SIMPLE Protokol Eklentisi

note: *  summary
en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
tr: SIP/SIMPLE İletişim Kuralları Eklentisi

en: Publish status (note: everyone may watch you)
tr: Durumu Yayımla (not: herkes sizi görebilir)

en: Use UDP
tr: UDP Kullan

en: Use proxy
tr: Proxy kullan

en: Auth User
tr: Kullanıcı Kimliğini Doğrula

en: Auth Domain
tr: Makine Kimliğini Doğrula

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
tr: (İleti dönüştürülürken bir hata oluştu.
     Hesap Düzenleyiciden Kodlama seçeneğine bakın)

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
tr: Sohbet gönderilemedi %s,%s,%s

en: User is offline
tr: Kullanıcı çevrimdışı

en: User
tr: Kullanıcı

en: Hidden or not logged-in
tr: Gizli veya giriş yapmamış

en: <br>At %s since %s
tr: <br> %s'de %s'den beri

en: Anyone
tr: Herhangi biri

en: _Class:
tr: _Sınıf:

en: _Instance:
tr: _Örnek:

en: _Recipient:
tr: _Alıcı:

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
tr: Katılım denemesi %s,%s,%s yapılamadı

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
tr: zlocate &lt;nick&gt;: Kullanıcıyı konumlandır

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
tr: zl &lt;nick&gt;: Kullanıcıyı konumlandır

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
tr: instance &lt;instance&gt;: Bu sınıf üzerinde kullanılan durumu ayarla

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
tr: inst &lt;instance&gt;: Bu sınıf üzerinde kullanılan durumu ayarla

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
tr: topic &lt;instance&gt;: Bu sınıf üzerinde kullanılan durumu ayarla

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
tr: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Yeni bir sohbete katıl

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
tr: zi &lt;instance&gt;: şuna mesaj yolla &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
tr: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Mesaj Gönder &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
tr: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Şuna bir ileti gönder &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
tr: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Şuna bir ileti gönder &lt;İLETİ,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
tr: zc &lt;class&gt;: Mesaj gönder &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;

en: Resubscribe
tr: Yeniden kayıt ol

en: Retrieve subscriptions from server
tr: Sunucudan üyelikleri getir

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version *  summary *  description
en: Zephyr Protocol Plugin
tr: Zephyr Protokolü Eklentisi

en: Use tzc
tr: Tzc kullan

en: tzc command
tr: tzc komutu

en: Export to .anyone
tr: .anyone'a aktar

en: Export to .zephyr.subs
tr: .zephyr.subs'a aktar

en: Import from .anyone
tr: .anyone'dan içeri aktar

en: Import from .zephyr.subs
tr: .zephyr.subs'dan içeri aktar

en: Realm
tr: Memleket

en: Exposure
tr: Açıklık

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Unable to create socket: %s
tr: Soket oluşturulamadı: %s

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
tr: HTTP vekil sunucusundan gelen yanıt ayrıştırılamadı: %s

en: HTTP proxy connection error %d
tr: HTTP Proxy bağlantı hatası %d

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
tr: Erişim engellendi: HTTP vekil sunucusu %d tünel portunu yasaklamış

en: Error resolving %s
tr: %s çözümleme hatası

en: Received invalid data on connection with server
tr: Sunucu ile bağlantı sırasında geçersiz veri alındı

en: Requesting %s's attention...
tr: %s'in dikkati çekilmek isteniyor...

en: %s has requested your attention!
tr: %s dikkatinizi çekmek istedi!

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c Yes and @c No buttons.
en: _Yes
tr: _Evet

en: _No
tr: _Hayır

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses @c OK and @c Cancel buttons.
en: _OK
tr: _Tamam

note: * * A wrapper for purple_request_action() that uses Accept and Cancel buttons. * A wrapper for purple_request_action_with_icon() that uses Accept and Cancel * buttons.
en: _Accept
tr: _Kabul Et

note: * * The default message to use when the user becomes auto-away.
en: I'm not here right now
tr: Şu anda burada değilim

en: saved statuses
tr: kaydedilmiş durumlar

en: %s is now known as %s.
tr: %s şimdi %s olarak biliniyor.

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
tr: %s kullanıcısı %s tarafından %s sohbet odasınadavet edildi:
    %s

en: %s has invited %s to the chat room %s
tr: %s kullanıcısı %s tarafından %s sohbet odasınadavet edildi

en: Accept chat invitation?
tr: Sohbet davetini kabul ediyor musunuz?

note: Shortcut
en: Shortcut
tr: Kısayol

en: The text-shortcut for the smiley
tr: Gülenyüz için kısayol-metni

note: Stored Image
en: Stored Image
tr: Saklanmış Görüntü

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
tr: Saklanan Görüntü. (bunun şimdi yapılması gerekli)

en: SSL Connection Failed
tr: SSL Bağlantısı Başarısız

en: SSL Handshake Failed
tr: SSL Doğrulaması Başarısız

en: SSL peer presented an invalid certificate
tr: SSL eşi geçersiz bir sertifika sundu

en: Unknown SSL error
tr: Bilinmeyen SSL Hatası

en: Unset
tr: Ayarlanmamış

en: Do not disturb
tr: Rahatsız etmeyin

en: Invisible
tr: Görünmez

en: Extended away
tr: Uzun süreli uzakta

en: Mobile
tr: Cep

en: Listening to music
tr: Müzik dinliyor

en: Feeling
tr: His

en: %s (%s) changed status from %s to %s
tr: %s (%s) kişisi %s durumundan %s durumuna geçti

en: %s (%s) is now %s
tr: %s (%s) şimdi %s olarak biliniyor

en: %s (%s) is no longer %s
tr: %s (%s) artık %s değil

en: %s became idle
tr: %s şimdi uygun

en: %s became unidle
tr: %s şimdi uygun değil

en: +++ %s became idle
tr: +++ %s şimdi boşta

en: +++ %s became unidle
tr: +++ %s şimdi boşta değil

en: Calculating...
tr: Hesaplanıyor...

en: Unknown.
tr: Bilinmeyen.

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye
tr[1]: %d saniye

en: %d day | %d days
tr[0]: %d gün
tr[1]: %d gün

en: %s, %d hour | %s, %d hours
tr[0]: %s, %d saat
tr[1]: %s, %d saat

en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat
tr[1]: %d saat

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
tr[0]: %s, %d dakika
tr[1]: %s, %d dakika

en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika
tr[1]: %d dakika

en: Could not open %s: Redirected too many times
tr: %s açılamadı. Birçok kez yeniden yönlendirildi

en: Unable to connect to %s
tr: %s konumuna bağlanılamadı

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
tr: %s den okuma hatası: yanıt çok uzun (%d bayt sınırı)

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
tr: %s içeriğini açmak için yeterli bellek konumlandırılamadı.  Web sunucu zararlı bir şeyler deniyor olabilir.

en: Error reading from %s: %s
tr: %s konumundan okuma hatası: %s

en: Error writing to %s: %s
tr: %s konumundan yazma hatası: %s

en: Unable to connect to %s: %s
tr: %s konumuna bağlanılamadı: %s

note: 10053
en: Connection interrupted by other software on your computer.
tr: Bağlantı bilgisayarınızdaki başka bir program tarafından kesildi.

note: 10054
en: Remote host closed connection.
tr: Uzak sunucuya bağlantı kapatıldı.

note: 10060
en: Connection timed out.
tr: Bağlantı zaman aşımına uğradı.

note: 10061
en: Connection refused.
tr: Bağlantı reddedildi.

note: 10048
en: Address already in use.
tr: Adres zaten kullanımda.

en: Error Reading %s
tr: %s Okuma Hatası

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
tr: %s okunurken bir hata ile karşılaşıldı. Dosya yüklenmedi, ve eski dosya %s~ olarak yeniden adlandırıldı.

en: Instant Messaging Client
tr: Anında Mesajlaşma İstemcisi

en: Internet Messenger
tr: İnternet Mesajlaşma Aracı

en: Pidgin Internet Messenger
tr: Pidgin İnternet Mesajlaşma Aracı

note: Build the login options frame.
en: Login Options
tr: Giriş Seçenekleri

en: Pro_tocol:
tr: Pro_tokol:

en: _Username:
tr: _Kullanıcı adı:

en: Remember pass_word
tr: Par_olayı hatırla

note: Build the user options frame.
en: User Options
tr: Kullanıcı Seçenekleri

en: _Local alias:
tr: _Yerel isim:

en: New _mail notifications
tr: Yeni e-posta b_ildirimleri

note: Buddy icon
en: Use this buddy _icon for this account:
tr: Bu hesap için b_u kişi simgesini kullan:

en: Ad_vanced
tr: Ge_lişmiş

en: Use GNOME Proxy Settings
tr: GnomeProxy Ayarlarını Kullan

en: Use Global Proxy Settings
tr: Evrensel Proxy Ayarlarını Kullan

en: No Proxy
tr: Proxy Kullanma

en: Tor/Privacy (SOCKS5)
tr: Tor/Gizlilik (SOCKS5)

en: Use Environmental Settings
tr: Genel Ayarları Kullan

note: This is an easter egg. It means one of two things, both intended as humourus: A) your network is really slow and you have nothing better to do than look at butterflies. B)You are looking really closely at something that shouldn't matter.
en: If you look real closely
tr: Eğer gerçekten yakın görüyorsanız

note: This is an easter egg. See the comment on the previous line in the source.
en: you can see the butterflies mating
tr: kelebeklerin çiftleşmesini izleyebilirsiniz

en: Proxy _type:
tr: Proxy _tipi:

en: _Host:
tr: _Host

en: _Port:
tr: _Port

en: Pa_ssword:
tr: Par_ola:

en: Use _silence suppression
tr: _Sessizlik önlemeyi kullan

en: _Voice and Video
tr: _Ses ve Video

en: Unable to save new account
tr: Yeni hesap kaydedilemedi

en: An account already exists with the specified criteria.
tr: Belirlenen ölçütleri içeren bir hesap zaten var.

en: Add Account
tr: Hesap Ekle

en: _Basic
tr: _Temel Yapılandırma

en: Create _this new account on the server
tr: Bu _yeni hesabı sunucu üzerinde oluştur

en: P_roxy
tr: V_ekil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Protocol
tr: Protokol

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
tr: <span size='larger' weight='bold'>%s e Hoşgeldiniz!</span>
    
    Yapılandırılmış bir IM hesabınız bulunmamaktadır. %s ile iletişime başlamak için aşağıdaki <b>Ekle...</b> butonuna basın ve ilk hesabınızı yapılandırın. Eğer %s ile çoklu IM hesabına bağlanmak isterseniz, hepsini yapılandırmak için tekrar <b>Ekle...</b> butonuna basınız.
    
    Hesap eklemek, düzenlemek veya kaldırmak için bu pencereye Kişi Listesi penceresendeki <b>Hesaplar->Hesapları Yönet</b> yolunu izleyerek tekrar geri dönebilirsiniz

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
tr: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s kişisi sizi (%s) kendi listesine eklemek istiyor %s%s

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
tr: %s%s%s%s sizi (%s) arkadaş listesine%s%s eklemek istiyor

en: Send Instant Message
tr: Anlık İleti Gönder

note: Buddy List
en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: The background color for the buddy list
tr: Arkadaş listesi için artalan rengi

en: Layout
tr: Düzen

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
tr: Kişi listesindeki simge, isim ve durumların düzeni

note: Group Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Background Color
tr: Genişletilmiş Arka Plan Rengi

en: The background color of an expanded group
tr: Genişletilmiş bir grubun arka plan rengi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its expanded state
en: Expanded Text
tr: Genişletilmiş Metin

en: The text information for when a group is expanded
tr: Genişletilmiş grup için metin bilgisi

note: Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Background Color
tr: Daraltılmış Arka Plan Rengi

en: The background color of a collapsed group
tr: Daraltılmış bir grubun arka plan rengi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list group when in its collapsed state
en: Collapsed Text
tr: Daraltılmış Metin

en: The text information for when a group is collapsed
tr: Bir grup daraltıldığındaki metin bilgisi

note: Buddy Note to translators: These two strings refer to the background color of a buddy list contact or chat room
en: Contact/Chat Background Color
tr: Bağlantı/Sohbet Artalan Rengi

en: The background color of a contact or chat
tr: Bir bağlantı ya da sohbetin artalan rengi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list contact when in its expanded state
en: Contact Text
tr: Bağlantı Metni

en: The text information for when a contact is expanded
tr: Bir grup genişletildiğindeki metin bilgisi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is online
en: Online Text
tr: Çevrimiçi Metin

en: The text information for when a buddy is online
tr: Bir kişi çevrimiçi olduğundaki metin bilgisi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is away
en: Away Text
tr: Uzakta Metni

en: The text information for when a buddy is away
tr: Bir kişi uzakta olduğundaki metin bilgisi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is offline
en: Offline Text
tr: Çevrimdışı Metni

en: The text information for when a buddy is offline
tr: Bir kişi çevrimdışı olduğundaki metin bilgisi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when it is idle
en: Idle Text
tr: Boşta Metni

en: The text information for when a buddy is idle
tr: Bir kişi boşta olduğundaki metin bilgisi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message Text
tr: İleti Metni

en: The text information for when a buddy has an unread message
tr: Bir kişi okunmayan iletiye sahip olduğundaki metin bilgisi

note: Note to translators: These two strings refer to the font and color of a buddy list buddy when they have sent you a new message
en: Message (Nick Said) Text
tr: İleti Metni (Rumuz Söyledi)

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
tr: Rumuzunuzun geçtiği bir konuşmada okunmayan ileti olduğundaki metin bilgisi

en: The text information for a buddy's status
tr: Bir kişinin durumu için metin bilgisi

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
tr[0]: %d kişi %s adında görünüyor. Bunları birleştirmek ister misiniz?
tr[1]: %d kişi %s adında görünüyor. Bunları birleştirmek ister misiniz?

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
tr: Kişileri birleştirmek, tek bir girişin arkadaş listesindeki herkesle paylaşılmasını sağlar ve bir sohbet penceresi kullanılır. Bunları yeniden ayırmak isterseniz bağlam menüsünden 'Genişlet' seçimini yapabilirsiniz.

en: Please update the necessary fields.
tr: Lütfen gerekli alanları güncelleyin.

en: A_ccount
tr: H_esap:

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
tr: Lütfen katılmak istediğiniz sohbet hakkında gereken bilgileri açık bir şekilde girin.

en: Room _List
tr: Oda _Listesi

en: _Block
tr: _Engelle

en: Un_block
tr: Engellemeyi _Kaldır

en: Move to
tr: Taşı

en: Get _Info
tr: Kişi Bilgilerini _Al

en: I_M
tr: Kişiye Anlık _İleti Göner

en: _Audio Call
tr: _Sesli Arama

en: Audio/_Video Call
tr: Sesli/_Görüntülü Arama

en: _Video Call
tr: _Görüntülü Arama

en: _Send File...
tr: _Dosya Gönder...

en: Add Buddy _Pounce...
tr: Kişi için Uyarıcı E_kle...

en: View _Log
tr: _Geçmiş Sohbetleri Göster

en: Hide When Offline
tr: Çevrimdışı iken Gizle

en: Show When Offline
tr: Çevrimdışıyken Göster

en: _Alias...
tr: Kişi İçin _Görünen İsim Ayarla

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Set Custom Icon
tr: Özel Simge Ayarla

en: Remove Custom Icon
tr: Özel Simgeyi Kaldır

en: Add _Buddy...
tr: K_işi Ekle...

en: Add C_hat...
tr: So_hbet Ekle...

en: _Delete Group
tr: _Grubu Sil

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

note: join button
en: _Join
tr: _Katıl

en: Auto-Join
tr: Otomatik-Katıl

en: Persistent
tr: Kalıcı

en: _Edit Settings...
tr: Ayarları _Düzenle...

en: _Collapse
tr: _Daralt

en: _Expand
tr: _Genişlet

en: /Tools/Mute Sounds
tr: /Araçlar/Sesleri Kapat

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
tr: Bu kişiyi ekleyebilmeniz için bir oturumu açılmış bir hesabınızın olması gerekir.

note: I don't believe this can happen currently, I think * everything that calls this function checks for one of the * above node types first.
en: Unknown node type
tr: Bilinmeyen düğüm tipi

en: Please select your mood from the list
tr: Lütfen listeden duygu durumunuzu seçin

en: Message (optional)
tr: İleti (seçimli)

en: Edit User Mood
tr: Kullanıcı Ruh Halini Düzenle

note: NOTE: Do not set any accelerator to Control+O. It is mapped by gtk_blist_key_press_cb to "Get User Info" on the selected buddy. Buddies menu
en: /_Buddies
tr: /_Kişiler

en: /Buddies/New Instant _Message...
tr: /Kişiler/Yeni _İleti...

en: /Buddies/Join a _Chat...
tr: /Kişiler/Bir Sohbete Ka_tıl...

en: /Buddies/Get User _Info...
tr: /Kişiler/Kullanıcı B_ilgisi Al...

en: /Buddies/View User _Log...
tr: /Kişiler/Kişi Kayıtlarını Gö_ster...

en: /Buddies/Sh_ow
tr: /Kişiler/Gö_ster

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
tr: /Kişiler/Göster/_Çevrimdışı Kişileri Göster

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
tr: /Kişiler/Göster/_Boş Grupları Göster

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
tr: /Kişiler/Göster/Kişi _Ayrıntılarını Göster

en: /Buddies/Show/Idle _Times
tr: /Kişiler/Göster/Boşta Sürelerini _Göster

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
tr: /Kişiler/Göster/_Boş Grupları Göster

en: /Buddies/_Sort Buddies
tr: /Kişiler/Kişileri _Sırala

en: /Buddies/_Add Buddy...
tr: /Kişiler/_Kişi Ekle...

en: /Buddies/Add C_hat...
tr: /Kişiler/Sohbet Ekle...

en: /Buddies/Add _Group...
tr: /Kişiler/_Grup Ekle...

en: /Buddies/_Quit
tr: /_Kişiler/_Çık

note: Accounts menu
en: /_Accounts
tr: /_Hesaplar

en: /Accounts/Manage Accounts
tr: /Hesaplar/Hesapları Yönet

note: Tools
en: /_Tools
tr: /_Araçlar

en: /Tools/Buddy _Pounces
tr: /Araçlar/Kişi _Uyarıcılar

en: /Tools/_Certificates
tr: /Araçlar/_Sertifikalar

en: /Tools/Custom Smile_ys
tr: /Araçlar/Özel Gülen_yüzler

en: /Tools/Plu_gins
tr: /Araçlar/Eklentiler

en: /Tools/Pr_eferences
tr: /Araçlar/_Tercihler

en: /Tools/Pr_ivacy
tr: /Araçlar/_Gizlilik

en: /Tools/Set _Mood
tr: /Araçlar/_Duygu Durumunu Ayarla

en: /Tools/_File Transfers
tr: /Araçlar/_Dosya Aktarımları

en: /Tools/R_oom List
tr: /Araçlar/Oda Listesi

en: /Tools/System _Log
tr: /Araçlar/Sistem Kayıtlarını Göster

en: /Tools/Mute _Sounds
tr: /Araçlar/Sesleri _Kapat

note: Help
en: /_Help
tr: /_Yardım

en: /Help/Online _Help
tr: /Yardım/Çevrim_içi Yardım

en: /Help/_Build Information
tr: /Yardım/Derleme _Bilgisi

en: /Help/_Debug Window
tr: /Yardım/_Hata Yakalama Penceresi

en: /Help/De_veloper Information
tr: /Yardım/Ge_liştirici Bilgisi

en: /Help/_Plugin Information
tr: /Yardım/_Eklenti Bilgisi

en: /Help/_Translator Information
tr: /Yardım/_Çevirmen Bilgisi

en: /Help/_About
tr: /Yardım/_Pidgin Hakkında

en: <b>Account:</b> %s
tr: <b>Hesap:</b> %s

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
tr: 
    <b>Yer kaplayanlar:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
tr: 
    <b>Konu:</b> %s

en: (no topic set)
tr: (ayarlı konu yok)

en: Buddy Alias
tr: Kişi Takma Adı

en: Logged In
tr: Çevrimiçi

en: Last Seen
tr: Son Görülme Zamanı

en: Spooky
tr: Korkunç

en: Awesome
tr: Harika

en: Rockin'
tr: Sallanan

en: Total Buddies
tr: Bütün Kişiler

en: Idle %dd %dh %02dm
tr: Boşta %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
tr: Boşta %dh %02dm

en: Idle %dm
tr: Boşta %dm

en: /Buddies/New Instant Message...
tr: /Kişiler/Yeni Anlık İleti...

en: /Buddies/Join a Chat...
tr: /Kişiler/Bir Sohbete Katıl...

en: /Buddies/Get User Info...
tr: /Kişiler/Kullanıcı Bilgisi Al...

en: /Buddies/Add Buddy...
tr: /Kişiler/Kişi Ekle...

en: /Buddies/Add Chat...
tr: /Kişiler/Sohbet Ekle...

en: /Buddies/Add Group...
tr: /Kişiler/Grup Ekle...

en: /Tools/Privacy
tr: /Araçlar/Gizlilik

en: /Tools/Room List
tr: /Araçlar/Oda Listesi

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
tr[0]: %d okunmamış ileti, gönderen %s
tr[1]: %d okunmamış ileti, gönderen %s

en: Manually
tr: El ile ayarla

en: By status
tr: Duruma göre

en: By recent log activity
tr: Son yazışma durumuna göre

en: %s disconnected
tr: %s bağlantıyı kesti

en: %s disabled
tr: %s etkisizleştirildi

en: Reconnect
tr: Yeniden bağlan

en: Re-enable
tr: Yeniden etkinleştir

en: SSL FAQs
tr: SSL SSS

en: Welcome back!
tr: Tekrar Hoşgeldiniz!

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
tr[0]: %d hesap, başka bir konumdan oturum açtığınızdan devre dışı bırakıldı:
tr[1]: %d hesap, başka bir konumdan oturum açtığınızdan devre dışı bırakıldı:

en: <b>Username:</b>
tr: <b>Kullanıcı adı:</b>

en: <b>Password:</b>
tr: <b>Parola:</b>

en: _Login
tr: _Giriş yap

en: /Accounts
tr: /Hesaplar

note: Translators: Please maintain the use of -> and <- to refer to menu heirarchy
en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
tr: <span weight='bold' size='larger'>%s'e Hoşgeldiniz!</span>
    
    Etkin hesabınız yok. <b>Hesaplar->Hesapları Yönet</b>'ten <b>Hesaplar</b> penceresinden Anlık İleti hesaplarınızı etkinleştirin. Hesapları etkinleştirdiğinizde, oturum açabileceksiniz, durumunuzu ayarlayın ve aradaşlarınızla konuşun.

note: set the Show Offline Buddies option. must be done * after the treeview or faceprint gets mad. -Robot101
en: /Buddies/Show/Offline Buddies
tr: /Kişiler/Göster/Çevrimdışı Kişileri Göster

en: /Buddies/Show/Empty Groups
tr: /Kişiler/Göster/Boş Grupları Göster

en: /Buddies/Show/Buddy Details
tr: /Kişiler/Göster/Kişi Ayrıntılarını Göster

en: /Buddies/Show/Idle Times
tr: /Kişiler/Göster/Boşta Süresini Göster

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
tr: /Kişiler/Göster/Boş Grupları Göster

en: Add a buddy.
tr: Bir arkadaş ekle.

en: Buddy's _username:
tr: Arkadaşın _kullanıcı adı:

en: (Optional) A_lias:
tr: (İsteğe bağlı) _Takma Ad:

en: (Optional) _Invite message:
tr: (İsteğe bağlı) _Davet mesajı:

en: Add buddy to _group:
tr: Arkadaşı _gruba ekle:

en: This protocol does not support chat rooms.
tr: Bu protokol sohbet odalarını desteklemiyor.

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
tr: Sohbet etmek için hiçbir sohbet protokolüne giriş yapmadınız.

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
tr: Lütfen bir görünen isim ve listeye eklemek istediğiniz sohbet hakkında uygun bir bilgi girin.

en: A_lias:
tr: G_örünen isim:

en: _Group:
tr: _Grup:

en: Automatically _join when account connects
tr: Hesap bağlandığında otomatik olarak _katıl

en: _Remain in chat after window is closed
tr: Pence_re kapatıldığında sohbeti hatırla

en: Please enter the name of the group to be added.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz grubun ismini girin.

en: Enable Account
tr: Hesabı Etkinleştir

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
tr: <PurpleMain>/Hesaplar/Hesabı Etkinleştir

en: <PurpleMain>/Accounts/
tr: <PurpleMain>/Hesaplar/

en: _Edit Account
tr: _Hesabı Düzenle

en: Set _Mood...
tr: _Duygu Durumunu Ayarla

en: No actions available
tr: Kullanılabilir işlem yok

en: _Disable
tr: _Hesabı Pasifleştir

en: /Tools
tr: /Araçlar

en: /Buddies/Sort Buddies
tr: /Kişiler/Kişileri Sırala

en: Type the host name for this certificate.
tr: Bu sertifika için sunucu adını yaz.

note: Widget creation function
en: SSL Servers
tr: SSL Sunucuları

en: Supported debug options are: plugins, version
tr: Desteklenen hata ayıklama seçenekleri: eklentiler, sürüm

en: Unknown command.
tr: Bilinmeyen komut.

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
tr: Kişi bu sohbetle aynı protokol üzerinde değil.

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
tr: Bu kişiyi davet etmek için henüz geçerli bir hesaptan oturum açmadınız.

en: Invite Buddy Into Chat Room
tr: Kişiyi Sohbet Odasına Davet Et

en: _Buddy:
tr: _Kişi:

en: _Message:
tr: _İleti:

en: <h1>Conversation with %s</h1>
tr: <h1>%s ile yazışma</h1>

en: Save Conversation
tr: Yazışmayı Kaydet

en: Un-Ignore
tr: Yoksayma

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Get Away Message
tr: Uzakta İletisi Al

en: Last Said
tr: Son Söylenen

en: Unable to save icon file to disk.
tr: Simge dosyası diske kaydedilemedi.

en: Save Icon
tr: Simgeyi Kaydet

en: Animate
tr: Oynat

en: Hide Icon
tr: Simgeyi Gizle

en: Save Icon As...
tr: Simgeyi Farklı Kaydet...

en: Set Custom Icon...
tr: Özel Simge Ayarla...

en: Change Size
tr: Boyutu Değiştir

en: Show All
tr: Tümünü Göster

note: Conversation menu
en: /_Conversation
tr: /_Yazışma

en: /Conversation/New Instant _Message...
tr: /Yazışma/Yeni _Anlık İleti...

en: /Conversation/Join a _Chat...
tr: /Konuşmalar/Bir _Sohbete Katıl...

en: /Conversation/_Find...
tr: /Yazışma/_Bul...

en: /Conversation/View _Log
tr: /Yazışma/_Kayıtları Göster

en: /Conversation/_Save As...
tr: /Yazışma/_Farklı Kaydet...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
tr: /Yazışma/Temi_zle

en: /Conversation/M_edia
tr: /Sohbet/O_rtam

en: /Conversation/Media/_Audio Call
tr: /Sohbet/Ortam/_Sesli Arama

en: /Conversation/Media/_Video Call
tr: /Sohbet/Ortam/_Görüntülü Arama

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
tr: /Sohbet/Ortam/Sesli\/Görüntülü _Arama

en: /Conversation/Se_nd File...
tr: /Yazışma/Kişiye _Dosya Gönder...

en: /Conversation/Get _Attention
tr: /Konuşmalar/İlg_i Bekleyen

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
tr: /Yazışma/Kişi _Uyarıcı Ekle...

en: /Conversation/_Get Info
tr: /Yazışma/_Bilgi Al...

en: /Conversation/In_vite...
tr: /Yazışma/Davet Et...

en: /Conversation/M_ore
tr: /Yazışma/_Daha Fazla

en: /Conversation/Al_ias...
tr: /Yazışma/Görünen İs_im...

en: /Conversation/_Block...
tr: /Yazışma/En_gelle...

en: /Conversation/_Unblock...
tr: /Yazışma/Engellemeyi _Kaldır...

en: /Conversation/_Add...
tr: /Yazışma/_Ekle...

en: /Conversation/_Remove...
tr: /Yazışma/_Kaldır...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
tr: /Yazışma/Bağlantı Ekl_e...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
tr: /Yazışma/Resim Ekl_e...

en: /Conversation/_Close
tr: /Yazışma/_Kapat

note: Options
en: /_Options
tr: /_Seçenekler

en: /Options/Enable _Logging
tr: /Seçenekler/_Kayıt Tutmayı Etkinleştir

en: /Options/Enable _Sounds
tr: /Seçenekler/Sesleri E_tkinleştir

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
tr: /Seçenekler/Biçimlendirme Çubuklarını Gös_ter

en: /Options/Show Ti_mestamps
tr: /Seçenekler/Za_manı Etiketlerini Göster

en: /Conversation/More
tr: /Yazışma/Daha Fazla

en: /Options
tr: /Seçenekler

note: The menubar has been deactivated. Make sure the 'More' submenu is regenerated next time * the 'Conversation' menu pops up. Make sure the 'Conversation -> More' menuitems are regenerated whenever * the 'Conversation' menu pops up because the entries can change after the * conversation is created.
en: /Conversation
tr: /Yazışma

en: /Conversation/View Log
tr: /Yazışma/Kayıtları Göster

en: /Conversation/Media/Audio Call
tr: /Sohbet/Ortam/Sesli Arama

en: /Conversation/Media/Video Call
tr: /Sohbet/Ortam/Görüntülü Arama

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
tr: /Sohbet/Ortam/Sesli\/Görüntülü _Arama

en: /Conversation/Send File...
tr: /Yazışma/Kişiye Dosya Gönder...

en: /Conversation/Get Attention
tr: /Konuşmalar/İlgi Bekleyen

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
tr: /Yazışma/Kişi Uyarıcı Ekle...

en: /Conversation/Get Info
tr: /Yazışma/Bilgi Al...

en: /Conversation/Invite...
tr: /Yazışma/Davet Et...

en: /Conversation/Alias...
tr: /Yazışma/Görünen İsim...

en: /Conversation/Block...
tr: /Yazışma/Engelle...

en: /Conversation/Unblock...
tr: /Yazışma/Engellemeyi Kaldır...

en: /Conversation/Add...
tr: /Yazışma/Ekle...

en: /Conversation/Remove...
tr: /Yazışma/Kaldır...

en: /Conversation/Insert Link...
tr: /Yazışma/Bağlantı Ekle...

en: /Conversation/Insert Image...
tr: /Yazışma/Resim Ekle...

en: /Options/Enable Logging
tr: /Seçenekler/Kayıt Tutmayı Etkinleştir

en: /Options/Enable Sounds
tr: /Seçenekler/Sesleri Etkinleştir

en: /Options/Show Formatting Toolbars
tr: /Seçenekler/Biçimlendirme Çubuklarını Göster

en: /Options/Show Timestamps
tr: /Seçenekler/Zamanı Etiketlerini Göster

en: User is typing...
tr: Kullanıcı yazıyor...

en: 
    %s has stopped typing
tr: 
    %s yazmayı bıraktı

note: Build the Send To menu
en: S_end To
tr: Şuna Gönd_er

en: _Send
tr: _Gönder

note: Setup the label telling how many people are in the room.
en: 0 people in room
tr: Odada kimse yok

en: Close Find bar
tr: Arama Çubuğunu Kapat

en: Find:
tr: Bul:

en: %d person in room | %d people in room
tr[0]: Odada %d kişi var
tr[1]: Odada %d kişi var

en: Typing
tr: Yazıyor

en: Stopped Typing
tr: Yazmayı Bıraktı

en: Nick Said
tr: Takma Ad Söylüyor

en: Unread Messages
tr: Okunmamış İletiler

en: New Event
tr: Yeni Olay

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will automatically rejoin the chat when the account reconnects.
tr: Hesap bağlantısını kesmiş ve artık bu sohbette değilsiniz. Hesap tekrar bağlandığında sohbete yeniden katılacaksınız.

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
tr: clear: Konuşma ekranını temizler.

en: Confirm close
tr: Kapatmayı onayla

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
tr: Okunmamış iletileriniz var. Pencereyi kapatmak istediğinize emin misiniz?

en: Close other tabs
tr: Diğer sekmeleri kapat

en: Close all tabs
tr: Tüm sekmeleri kapat

en: Detach this tab
tr: Bu sekmeyi ayır

en: Close this tab
tr: Bu sekmeyi kapat

en: Close conversation
tr: Yazışmayı kapat

en: Last created window
tr: Son açılan pencere

en: Separate IM and Chat windows
tr: Mesaj ve sohbet pencerelerini ayır

en: New window
tr: Yeni pencere

en: By group
tr: Gruba göre

en: By account
tr: Hesaba göre

en: Find
tr: Bul

en: _Search for:
tr: _Şunu Ara:

en: Save Debug Log
tr: Hata Kaydını Kaydet

en: Invert
tr: Tersine çevir

en: Highlight matches
tr: Bulunanları vurgula

en: _Icon Only
tr: _Sadece Simge

en: _Text Only
tr: Sadece _Metin

en: _Both Icon & Text
tr: Simge & Metin _Birlikte

en: Filter
tr: Filtre

en: Right click for more options.
tr: Daha fazla seçenek için sağ tıklayın.

en: Level
tr: Düzey

en: Select the debug filter level.
tr: Hata ayıklama filtresi düzeyini seçin.

en: All
tr: Tümü

en: Misc
tr: Diğer

en: Warning
tr: Uyarı

en: Error
tr: Hata

en: Fatal Error
tr: Ölümcül Hata

en: lead developer
tr: lider geliştirici

en: win32 port
tr: win32 portu

en: artist
tr: sanatçı

en: maintainer
tr: bakımcı

en: libfaim maintainer
tr: libfaim bakımcısı

en: webmaster
tr: web yönetici

note: If "lazy bum" translates literally into a serious insult, use something else or omit it.
en: hacker and designated driver [lazy bum]
tr: hacker ve belirtilmiş sürücü [lazy bum]

en: voice and video
tr: ses ve video

en: support
tr: destek

en: support/QA
tr: destek / Soru Yanıt

en: original author
tr: asıl yazar

en: Senior Contributor/QA
tr: Kıdemli Katılımcı/QA

en: Afrikaans
tr: Afrikaanca (Hollanda Lehçesi)

en: Arabic
tr: Arapça

en: Asturian
tr: Asturyaca

en: Belarusian Latin
tr: Belarusça Latin

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Bengali
tr: Bengal Dili

en: Bengali-India
tr: Bengalce-Hindistan

en: Bosnian
tr: Boşnakça

en: Catalan
tr: Katalan dili

en: Valencian-Catalan
tr: Valencian Katalan dili

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danimarka dili

en: German
tr: Almanca

en: Dzongkha
tr: Dsongha

en: Greek
tr: Yunanca

en: Australian English
tr: Avusturalya İngilizcesi

en: British English
tr: İngiliz İngilizcesi

en: Canadian English
tr: Kanada İngilizcesi

en: Esperanto
tr: Esperanto Dili

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Argentine Spanish
tr: Arjantin İspanyolcası

en: Estonian
tr: Estonyaca

en: Basque
tr: Baskça

en: Persian
tr: Farsça

en: Finnish
tr: Fince

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Galician
tr: Galiçyaca

en: Gujarati
tr: Gujarati (Hindistanda konuşulan bir dil)

en: Gujarati Language Team
tr: Gujarati Dil Takımı

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hindi
tr: Hindu dili

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Indonesian
tr: Endonezya Dili

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Georgian
tr: Gürcü Dili

en: Ubuntu Georgian Translators
tr: Ubuntu Gürcüce Çevirmenleri

en: Kazakh
tr: Kazakça

en: Khmer
tr: Kimerce

en: Kannada
tr: Kannada (Hindistanda konuşulan bir dil)

en: Kannada Translation team
tr: Kanada Çeviri ekibi

en: Korean
tr: Korece

en: Kashmiri
tr: Keşmirce

en: Kurdish
tr: Kürtçe

en: Kurdish (Sorani)
tr: Kürtçe (Sorani)

en: Lithuanian
tr: Litvanca

en: Latvian
tr: Letonyaca

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Malay
tr: Malayca

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Burmese
tr: Burmaca

en: Bokmål Norwegian
tr: Norveççe

en: Nepali
tr: Nepal Dili

en: Dutch, Flemish
tr: Hollandaca, Flamanca

en: Norwegian Nynorsk
tr: Norveç Dili

en: Occitan
tr: Oksitanca

en: Punjabi
tr: Pencapça

en: Polish
tr: Polonyaca

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese-Brazil
tr: Portekizce-Brezilyaca

en: Romanian
tr: Romence

en: Russian
tr: Rusça

en: Sindhi
tr: Sindice

en: Slovak
tr: Slovak dili

en: Slovenian
tr: Sloven dili

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Serbian Latin
tr: Sırpça Latin

en: Sinhala
tr: Sinhalaca

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Thai
tr: Tayvan Dili

en: Tatar
tr: Tatarca

en: Ukranian
tr: Ukraynaca

en: Urdu
tr: Urduca

en: Uzbek
tr: Özbekçe

en: Vietnamese
tr: Vietnam Dili

en: Simplified Chinese
tr: Çince (Basit)

en: Hong Kong Chinese
tr: Hong Kong Çincesi

en: Traditional Chinese
tr: Çince (Geleneksel)

en: Amharic
tr: Habeşçe (EZ+)

en: French
tr: Fransızca

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Turkish
tr: Türkçe

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
tr: T.M.Thanh ve Gnome-Vi Takımı

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
tr: %s bütün iletişim servislerini bir yerde toplayan libpurple baz alınarak oluşturulmuş anlık iletişim istemcisidir. %s GTK+ kullanılarak C dili ile yazılmıştır. %s, GPL sürüm 2 (veya sonrası) şartları altında düzenlenebilir ve tekrar dağıtılabilir. GPL' nin bir kopyası %s ile dağıtıldı. %s telif hakkı ona katkıda bulunanlara aittir, katkıda bulunanların bir listesi %s ile dağıtılmıştır. %s için bir güvence yoktur.<BR><BR>

en: About %s
tr: %s Hakkında

en: Build Information
tr: İnşa bilgisi

note: End of not to be translated section
en: %s Build Information
tr: %s İnşa Bilgisi

en: Current Developers
tr: Şimdiki Geliştiriciler

en: Crazy Patch Writers
tr: Çılgın Yama Yazarları

en: Retired Developers
tr: Önceki Geliştiriciler

en: Retired Crazy Patch Writers
tr: Emekli Çılgın Yama Yazarları

en: %s Developer Information
tr: %s Geliştirici Bilgisi

en: Current Translators
tr: Şimdiki Çevirmenler

en: Past Translators
tr: Önceki Çevirmenler

en: %s Translator Information
tr: %s Çevirmen Bilgisi

en: %s Plugin Information
tr: %s Eklenti Bilgisi

en: Plugin Information
tr: Eklenti Bilgileri

en: _Name
tr: _İsim

en: _Account
tr: _Hesap

en: Get User Info
tr: Kullanıcı Bilgisini Al

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
tr: Lütfen bilgisini görüntülemek istediğiniz kişinin kullanıcı adını veya takma adını girin.

en: View User Log
tr: Kullanıcı Kaydını Al

en: Alias Contact
tr: Görünen İsim

en: Enter an alias for this contact.
tr: Bu kişi için görünen ismi girin.

en: Enter an alias for %s.
tr: %s için görünen ismi girin.

en: Alias Buddy
tr: Görünen İsim...

en: Alias Chat
tr: Görünen Sohbet

en: Enter an alias for this chat.
tr: Bu sohbet için görünen ismi girin.

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
tr[0]: %s içeren ve diğer %d kişiyi kişi listenizden silmek üzeresiniz. Devam etmek istiyor musunuz?
tr[1]: %s içeren ve diğer %d kişiyi kişi listenizden silmek üzeresiniz. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Remove Contact
tr: Kişiyi Kaldır

en: _Remove Contact
tr: _Kişiyi Kaldır

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
tr: %s grubunu %s grubu ile birleştimek üzeresiniz. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Merge Groups
tr: Grupları Birleştir

en: _Merge Groups
tr: _Grupları Birleştir

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
tr: %s grubu ve içerdiği üyeleri arkadaş listenizden silmek üzeresiniz.  Devam etmek istiyor musunuz?

en: Remove Group
tr: _Grubu Sil

en: _Remove Group
tr: _Grubu Kaldır

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
tr: %s ögesini kullanıcı listenizden silmek üzeresiniz.  Devam etmek istiyor musunuz?

en: Remove Buddy
tr: Kişiyi Sil

en: _Remove Buddy
tr: Kişiyi _Kaldır

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
tr: Kişi listenizdeki %s sohbetini kaldırmak üzeresiniz.  Devam etmek istiyor musunuz?

en: Remove Chat
tr: Sohbeti Sil

en: _Remove Chat
tr: _Sohbeti Kaldır

en: Right-click for more unread messages...
tr: Daha fazla okunmamış ileti için sağ tıklayın...

en: _Change Status
tr: Durumu _Değiştir

en: Show Buddy _List
tr: Arkadaş _Listesini Göster

en: _Unread Messages
tr: _Okunmamış İletiler

en: New _Message...
tr: Yeni _İleti...

en: _Accounts
tr: _Hesaplar

en: Plu_gins
tr: E_klentiler

en: Pr_eferences
tr: Te_rcihler

en: Mute _Sounds
tr: _Sesi Kapat

en: _Blink on New Message
tr: Yeni İletilerde Ya_nıp Sön

en: _Quit
tr: _Çık

en: Not started
tr: Başlamadı

en: <b>Receiving As:</b>
tr: <b>Alınan:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
tr: <b>Gönderen:</b>

en: <b>Sending To:</b>
tr: <b>Kime:</b>

en: <b>Sending As:</b>
tr: <b>Gönderilen:</b>

en: There is no application configured to open this type of file.
tr: Bu dosyayı açmak için uygulama belirtilmemiş.

en: An error occurred while opening the file.
tr: Dosyayı açarken bir hata oluştu.

en: Error launching %s: %s
tr: %s çalıştırma hatası: %s

en: Error running %s
tr: %s çalıştırma hatası

en: Process returned error code %d
tr: İşlemde hata oluştu. Hata Kodu: %d

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Local File:
tr: Yerel Dosya:

en: Speed:
tr: Hız:

en: Time Elapsed:
tr: Geçen Süre:

en: Time Remaining:
tr: Kalan Süre:

en: Close this window when all transfers _finish
tr: Tüm aktarımlar tamamlanınca bu pencereyi _kapat

en: C_lear finished transfers
tr: Tamamlanan transferleri _temizle

note: "Download Details" arrow
en: File transfer _details
tr: Dosya transferi _ayrıntıları

en: Paste as Plain _Text
tr: _Düz Metin olarak Yapıştır

en: _Reset formatting
tr: _Biçimlemeyi temizle

en: Disable _smileys in selected text
tr: Seçilmiş metindeki _gülenyüzleri etkisizleştir

en: Hyperlink color
tr: Bağlantı rengi

en: Color to draw hyperlinks.
tr: Bağlantıları renklendir.

en: Hyperlink visited color
tr: Ziyaret edilmiş bağlantı rengi

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
tr: Ziyaret edilen bağlatı rengi (veya etkin olanların)

en: Hyperlink prelight color
tr: Bağlantı önrengi

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
tr: Bağlantıları fare üzerine geldiğinde renklendir.

en: Sent Message Name Color
tr: Giden İletideki Adın Rengi

en: Color to draw the name of a message you sent.
tr: Gönderdiğiniz iletide yazacak adın rengi.

en: Received Message Name Color
tr: Gelen İletideki Adın Rengi

en: Color to draw the name of a message you received.
tr: Gelen iletide yazacak adın rengi.

en: "Attention" Name Color
tr: "Uyarı" Adı Rengi

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
tr: Adınızı içeren gelen iletide yazacak adın rengi.

en: Action Message Name Color
tr: Fiili İletideki Adın Rengi

en: Color to draw the name of an action message.
tr: Fiili bir iletide yazacak adın rengi

en: Action Message Name Color for Whispered Message
tr: Gizli Konuşma İletisi için Fiili İletideki Adın Rengi

en: Color to draw the name of a whispered action message.
tr: Fısıltı eylem iletisi adının çizim rengi.

en: Whisper Message Name Color
tr: Gizli Konuşmadaki Adın Rengi

en: Color to draw the name of a whispered message.
tr: Fısıldanan iletinin adının çizim rengi

en: Typing notification color
tr: Yazım bildirimi rengi

en: The color to use for the typing notification
tr: Yazım bildirimi için kullanılacak renk

en: Typing notification font
tr: Yazım bildirimi yazı tipi

en: The font to use for the typing notification
tr: Yazım bildirimi için kullanılacak yazı tipi

en: Enable typing notification
tr: Yazım bildirimini etkinleştir

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
tr: <span size='larger' weight='bold'>Tanınmayan dosya türü.</span>
    
    PNG ye düzenleniyor.

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
tr: <span weight="bold" size="larger">Resmi kaydederken hata</span>
    
    %s

en: Save Image
tr: Resmi Kaydet

en: _Save Image...
tr: Resmi _Kaydet...

en: _Add Custom Smiley...
tr: Özel Gülenyüz _Ekle...

en: Select Font
tr: Yazıtipi Seç

en: Select Text Color
tr: Metin Rengini Seç

en: Select Background Color
tr: Arkaplan Rengini Seç

en: _Description
tr: _Açıklama

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz bağlantıyı ve açıklamasını girin. Açıklama zorunlu değildir.

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
tr: Lütfen eklemek istediğiniz bağlantıyı girin.

en: Insert Link
tr: Bağlantı Ekle

en: _Insert
tr: _Ekle

en: Failed to store image: %s
tr: Resim kaydedilemedi: %s

en: Insert Image
tr: Resim Ekle

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
tr: Gülenyüz etkisizleştirildi çünkü özel bir gülenyüz bu kısayol ile çakışıyor:
     %s

en: Smile!
tr: Gülenyüz!

en: _Manage custom smileys
tr: Özel gülenyüzleri _yönet

en: This theme has no available smileys.
tr: Bu tema gülenyüz içermiyor.

en: _Font
tr: Y_azı tipleri

en: Group Items
tr: Ögeleri Grupla

en: Ungroup Items
tr: Ögeleri Gruplama

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: İtalik

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Strikethrough
tr: Üzeri çizili

en: Increase Font Size
tr: Yazıtipi Boyutunu Büyüt

en: Decrease Font Size
tr: Yazıtipi Boyutunu Küçült

en: Font Face
tr: Yazı Tipi

en: Foreground Color
tr: Yazı Rengi

en: Reset Formatting
tr: Biçimlemeyi Temizle

en: Insert IM Image
tr: Hızlı Mesajlaşma Resmi Ekle

en: Insert Smiley
tr: Gülenyüz Ekle

en: Send Attention
tr: Uyarı Gönder

en: <b>_Bold</b>
tr: <b>_Kalın</b>

en: <i>_Italic</i>
tr: <i>İtal_ik</i>

en: <u>_Underline</u>
tr: <u>Altı ç_izili</u>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
tr: <span strikethrough='true'>Üzeri çizili</span>

en: <span size='larger'>_Larger</span>
tr: <span size='larger'>_Daha Büyük</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
tr: <span size='smaller'>Daha _Küçük</span>

note: If we want to show the formatting for the following items, we would * need to update them when formatting changes. The above items don't need * no updating nor nothin'
en: _Font face
tr: Yazı _tipi

en: Foreground _color
tr: Yazı _rengi

en: Bac_kground color
tr: _Arkaplan rengi

en: _Image
tr: _Resim

en: _Link
tr: _Bağlantı

en: _Horizontal rule
tr: _Yatay çizgi

en: _Smile!
tr: _Gülümse!

en: _Attention!
tr: _Uyarı!

en: Log Deletion Failed
tr: Günlük Silme Başarısız Oldu

en: Check permissions and try again.
tr: İzinleri denetle ve tekrar dene.

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
tr: %s kişisi ile yapmış olduğunuz ve %s tarihinden başlayan sohbet kayıtlarını kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
tr: %s kişisi ile yapmış olduğunuz ve %s tarihinden başlayan sohbet kayıtlarını kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
tr: %s zamanından başlayan sistem kayıtlarını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete Log?
tr: Günlüğü Sil?

en: Delete Log...
tr: Günlüğü Sil...

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
tr: <span size='larger' weight='bold'> %s  %s üzerinde yazışma</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
tr: <span size='larger' weight='bold'> %s  %s üzerinde yazışma</span>

note: Steal the "HELP" response and use it to trigger browsing to the logs folder
en: _Browse logs folder
tr: _Kayıt dizinine gözat

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
tr: %s %s. Daha fazla bilgi için`%s -h' deneyin.

en: Usage: %s [OPTION]...
tr: Kullanım: %s [SEÇENEK]...

en: DIR
tr: DİZİN

en: use DIR for config files
tr: yapılandırma dosyaları için DİZİN kullan

en: print debugging messages to stdout
tr: Ayıklama iletilerini stdout ile yazdır

en: force online, regardless of network status
tr: Ağ durumuna bakmadan, çevrimiçi olmaya zorla

en: display this help and exit
tr: bu yardımı görüntüle ve çık

en: allow multiple instances
tr: çoklu durumlara izin ver

en: don't automatically login
tr: otomatik olarak giriş yapma

en: NAME
tr: AD

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
tr: Belirtilen hesap(lar)ı etkinleştir (seçimsel değişken ADI
                                                                                kullanılması için hesap(lar)ı belirtir, virgüller ile ayrılır.
                                                                                Belirtilmezse sadece ilk hesap etkinleştirilecek).

en: X display to use
tr: Kullanılacak X görüntüsü

en: display the current version and exit
tr: mevcut sürümü göster ve çık

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
tr: %s %s bir sorunla karşılaştı ve bir çekirdek dosyasına döküm
    için girişimde bulundu. Bu bir yazılım hatasıdır ve sizin hatanızla
    oluşmamıştır.
    Bu hatayla tekrar karşılaşırsanız, lütfen geliştiricelere
    bunu şuradan bildiriniz:
    %ssimpleticket/
    
    Lütfen o an ne yapmakta olduğunuzu belirttiğinizden
    ve çekirdek dosyasının geri bildirimini gönderdiğinizden
    emin olunuz. Eğer geri bildirimi nasıl alacağınızı bilmiyorsanız
    buraya %swiki/GetABacktrace bakabilirsiniz

en: Exiting because another libpurple client is already running.
tr: Çıkılıyor çünkü başka bir libpurple istemcisi zaten çalışıyor.

en: _Media
tr: _Ortam

en: _Hangup
tr: Ka_pat

en: Media error
tr: Ortam hatası

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
tr: %s kişisi sizinle sesli/görüntülü oturum başlatmak istiyor.

en: %s wishes to start a video session with you.
tr: %s kişisi sizinle görüntülü oturum başlatmak istiyor.

en: Incoming Call
tr: Gelen Çağrı

en: _Hold
tr: _Beklet

en: _Pause
tr: _Durakla

en: _Mute
tr: _Sessiz

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
tr[0]: %s, %d yeni ileti.
tr[1]: %s, %d yeni ileti.

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
tr[0]: <b>%d yeni e-posta.</b>
tr[1]: <b>%d yeni e-posta.</b>

en: The browser command "%s" is invalid.
tr: Tarayıcı komutu "%s" geçersiz.

en: Unable to open URL
tr: Adres açılamadı

en: Error launching "%s": %s
tr: Başlatma hatası: "%s": %s

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
tr: Tarayıcı yapılandırmasında 'El ile ayarla' seçili, ancak bu seçenek için komut belirtilmemiş.

en: Unable to open URL: the 'Manual' browser command seems invalid.
tr: Adres açılamıyor: 'Elle' tarayıcı komutu geçersiz görünüyor.

en: No message
tr: İleti yok

en: Open All Messages
tr: Tüm E-postaları Aç

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
tr: <span weight="bold" size="larger">Yeni E-postanız var !</span>

en: New Pounces
tr: Yeni Uyarılar

note: Translators: Make sure you translate "Dismiss" differently than "close"!  This string is used in the "You have pounced" dialog that appears when one of your Buddy Pounces is triggered.  In this context "Dismiss" means "I acknowledge that I've seen that this pounce was triggered--remove it from this 
en: Dismiss
tr: Bırak

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
tr: <span weight="bold" size="larger">Uyarıldınız!</span>

en: The following plugins will be unloaded.
tr: Bu eklentiler kaldırılacak.

en: Multiple plugins will be unloaded.
tr: Birden fazla eklenti kaldırılacak.

en: Unload Plugins
tr: Eklentileri Kaldır

en: Could not unload plugin
tr: Eklenti kaldırılamadı

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
tr: Eklenti şu an kaldırılamadı, ama sonraki başlangıçta etkisizleştirilecek.

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
tr: <span foreground="red" weight="bold">Hata: %s
    Güncelleme için eklenti sitesini denetleyin.</span>

en: Author
tr: Sahibi

en: <b>Written by:</b>
tr: <b>Yazan:</b>

en: <b>Web site:</b>
tr: <b>Site:</b>

en: <b>Filename:</b>
tr: <b>Dosya Adı:</b>

en: Configure Pl_ugin
tr: _Eklentiyi Yapılandır

en: <b>Plugin Details</b>
tr: <b>Eklenti Detayları</b>

en: Select a file
tr: Bir dosya seçin

en: Modify Buddy Pounce
tr: Kişi Uyarıcıyı Düzenle

en: _Account:
tr: _Hesap:

en: _Buddy name:
tr: _Kişi adı:

en: Si_gns on
tr: Giriş yapın_ca

en: Signs o_ff
tr: Çıkış yapı_nca

en: Goes a_way
tr: Uzakta _durumuna geçince

en: Ret_urns from away
tr: Geri dönünc_e

en: Becomes _idle
tr: Boşta d_urumuna geçince

en: Is no longer i_dle
tr: Bo_şta değil durumuna geçince

en: Starts _typing
tr: Yazmaya baş_layınca

en: P_auses while typing
tr: Yazma_ya ara verince

en: Stops t_yping
tr: Yazmayı _bırakınca

en: Sends a _message
tr: Bir ileti _gönderince

en: Ope_n an IM window
tr: Bir _Anlık İleti penceresi aç

en: _Pop up a notification
tr: _Bir uyarıcı aç

en: Send a _message
tr: Bir ileti gön_der

en: E_xecute a command
tr: Bir _komut çalıştır

en: P_lay a sound
tr: Bir _ses çal

en: Brows_e...
tr: _Gözat...

en: Br_owse...
tr: Gö_zat...

en: Pre_view
tr: Önizle

en: P_ounce only when my status is not Available
tr: S_adece Erişilebilir Olmadığım Zaman uyar

en: _Recurring
tr: _Tekrarlayan

en: Pounce Target
tr: Uyarıcı Hedefi

en: Started typing
tr: Yazmaya başladı

en: Paused while typing
tr: Yazarken duraksadı

en: Signed on
tr: Giriş Yapıldı

en: Returned from being idle
tr: Boşta olma durumundan geri dönüldü

en: Returned from being away
tr: Uzakta olma durumundan geri dönüldü

en: Stopped typing
tr: Yazmayı bıraktı

en: Signed off
tr: Çıkış Yapıldı

en: Became idle
tr: Boşta ol

en: Went away
tr: Uzakta ol

en: Sent a message
tr: Bir ileti gönder

en: Unknown.... Please report this!
tr: Bilinmeyen... Lütfen bunu rapor edin!

en: (Custom)
tr: (Özel)

en: Penguin Pimps
tr: Penguen Simgeleri

en: The default Pidgin sound theme
tr: Öntanımlı Pidgin ses teması

en: The default Pidgin buddy list theme
tr: Öntanımlı Pidgin arkadaş listesi teması

en: The default Pidgin status icon theme
tr: Öntanımlı Pidgin durum simge teması

en: Theme failed to unpack.
tr: Tema açma başarısız oldu.

en: Theme failed to load.
tr: Tema yükleme başarısız.

en: Theme failed to copy.
tr: Tema kopyalama başarısız oldu.

en: Theme Selections
tr: Tema Seçimleri

note: Instructions
en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
tr: Aşağıdaki listelerden kullanmayı istediğiniz bir temayı seçin.
    Yeni temalar tema listes, üzerine sürükleyip bırakılarak kurulabilir.

en: Buddy List Theme:
tr: Arkadaş Listesi Teması:

en: Status Icon Theme:
tr: Durum Simgesi Teması:

en: Sound Theme:
tr: Ses Teması:

en: Smiley Theme:
tr: Gülücük Teması:

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Cl_ose conversations with the Escape key
tr: Sohbetleri 'Esc' tuşu ile kapa_t

note: System Tray
en: System Tray Icon
tr: Sistem Çekmecesi Simgesi

en: _Show system tray icon:
tr: _Sistem çekmecesi simgesini göster:

en: On unread messages
tr: Okunmayan iletiler olunca

en: Conversation Window
tr: Konuşma Penceresi

en: _Hide new IM conversations:
tr: _Yeni Anında Mesajlaşma yazışmalarını gizle:

en: When away
tr: Uzaktayken

en: Minimi_ze new conversation windows
tr: Yeni yazışma pencerelerini _küçült

note: All the tab options!
en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
tr: Anlık İletileri ve sohbetleri _sekmeli pencerelerde göster

en: Show close b_utton on tabs
tr: Sekmelerde kapatma _düğmesi göster

en: _Placement:
tr: _Yerleşim:

en: Top
tr: Üst

en: Bottom
tr: Alt

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Left Vertical
tr: Sol Dikey

en: Right Vertical
tr: Sağ Dikey

en: N_ew conversations:
tr: Y_eni Konuşmalar:

en: Show _formatting on incoming messages
tr: Gelen iletilerde _biçimlendirmeyi göster

en: Close IMs immediately when the tab is closed
tr: Sekme kapatıldığında, anlık iletileri hemen kapat

en: Show _detailed information
tr: Ayrıntılı _bilgi göster

en: Enable buddy ic_on animation
tr: Kişi simgelerinde animasyonu e_tkinleştir

en: _Notify buddies that you are typing to them
tr: Kişileri ben onlara yazarken u_yar

en: Highlight _misspelled words
tr: Yanlış _yazılmış sözcükleri vurgula

en: Use smooth-scrolling
tr: Yumuşak geçiş kullan

en: F_lash window when IMs are received
tr: _Yeni ileti geldiğinde pencereyi canlandır

en: Resize incoming custom smileys
tr: Gelen yüz ifadelerini yeniden boyutlandır

en: Maximum size:
tr: En büyük boyut:

en: Minimum input area height in lines:
tr: Asgari girdi alanı yüksekliği, satırla:

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Use font from _theme
tr: Yazı tipini _temadan kullan

en: Conversation _font:
tr: Yazışma yaz_ı tipi:

en: Default Formatting
tr: Öntanımlı Biçem

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
tr: Bu, biçimlendirmeyi destekleyen protokollerde gönderdiğiniz iletinin nasıl görüneceğini gösterir.

en: Cannot start proxy configuration program.
tr: Vekil yapılandırma programı başlatılamadı.

en: Cannot start browser configuration program.
tr: Tarayıcı yapılandırma uygulaması başlatılamıyor.

en: Use _automatically detected IP address: %s
tr: _Otomatik olarak belirlenen IP adresini kullan: %s

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: ST_UN server:
tr: ST_UN sunucusu:

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
tr: <span style="italic">Örnek: stunserver.org</span>

en: Public _IP:
tr: Görünen _IP:

en: Ports
tr: Portlar

en: _Enable automatic router port forwarding
tr: Otomatik yöneltici, kapı yönlendirmesini _etkinleştir

en: _Manually specify range of ports to listen on:
tr: Dinl_enecek portaların aralığını elle belirt:

en: _Start:
tr: _Başlangıç:

en: _End:
tr: _Bitiş:

note: TURN server
en: Relay Server (TURN)
tr: Aktarma Sunucusu (TURN)

en: _TURN server:
tr: _TURN sunucusu:

en: _UDP Port:
tr: _UDP Portu:

en: T_CP Port:
tr: T_CP Portu:

en: Use_rname:
tr: K_ullanıcı adı:

en: Pass_word:
tr: Par_ola:

note: Do not move the line below.  Code below expects gnome-open to be in * this list immediately after xdg-open!
en: Desktop Default
tr: Öntanımlı Masaüstü

en: GNOME Default
tr: Gnome Varsayılanı

note: Translators: please do not translate "chromium-browser" here!
en: Chromium (chromium-browser)
tr: Chromium (chromium-tarayıcı)

en: Manual
tr: El ile ayarla

en: Browser Selection
tr: Tarayıcı Seçimi

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
tr: Tarayıcı seçenekleri GNOME seçeneklerinden yapılandırıldı

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
tr: <b>Tarayıcı yapılandırma programı bulunamadı.</b>

en: Configure _Browser
tr: _Tarayıcıyı Yapılandır

en: _Browser:
tr: _Tarayıcı:

en: _Open link in:
tr: _Bağlantıyı aç:

en: Browser default
tr: Tarayıcı varsayılanı

en: Existing window
tr: Varolan pencere

en: New tab
tr: Yeni sekme

en: _Manual:
    (%s for URL)
tr: _El ile ayarla:
    (Bağlantı için %s)

en: Proxy Server
tr: Proxy Sunucusu

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
tr: Vekil sunucusu ayarları GNOME seçeneklerinden yapılandırıldı

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
tr: <b>Vekil yapılandırma programı bulunamadı.</b>

en: Configure _Proxy
tr: _Vekil Sunucuyu Yapılandır

note: This is a global option that affects SOCKS4 usage even with * account-specific proxy settings
en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
tr: SOCKS4 vekil sunucuları ile uzak _DNS kullan

en: Proxy t_ype:
tr: Vekil t_ürü:

en: No proxy
tr: Proxy yok

en: P_ort:
tr: Bağlantı _Noktası

en: User_name:
tr: Kullanıcı_adı:

en: Log _format:
tr: Kayıt _biçemi:

en: Log all _instant messages
tr: Tüm anlık _mesajları kaydet

en: Log all c_hats
tr: Tüm sohbetleri tut

en: Log all _status changes to system log
tr: Tüm durum değişikliklerini sistem günlüğüne kaydet

en: Sound Selection
tr: Ses Seçimi

en: Quietest
tr: En Düşük

en: Quieter
tr: Daha Düşük

en: Quiet
tr: Düşük

en: Loud
tr: Yüksek

en: Louder
tr: Daha Yüksek

en: Loudest
tr: En Yüksek

en: _Method:
tr: _Davranış:

en: Console beep
tr: Konsol bip sesi

en: No sounds
tr: Ses Kullanma

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
tr: Ses komutu:
    (dosya ismi için %s)

en: M_ute sounds
tr: Sesleri _kapat

en: Sounds when conversation has _focus
tr: Yazışmaya sırasında sesler açık

en: _Enable sounds:
tr: _Sesleri etkinleştir:

en: V_olume:
tr: S_es:

en: Play
tr: Oynat

en: _Browse...
tr: _Göz at...

en: _Reset
tr: Sıfı_rla

en: _Report idle time:
tr: Boşta süresini _raporla:

en: Based on keyboard or mouse use
tr: Klavye ya da fare kullanımına göre

en: _Minutes before becoming idle:
tr: _Boşta durumuna geçmeden önceki süre

en: Change to this status when _idle:
tr: Boştayken _bu duruma geç:

en: _Auto-reply:
tr: _Otomatik-cevapla:

en: When both away and idle
tr: Aynı anda meşgul ve boş olduğu zaman

note: Signon status stuff
en: Status at Startup
tr: Başlangıç Durumu

en: Use status from last _exit at startup
tr: Son çıkıştaki _durumu kullan

en: Status to a_pply at startup:
tr: Başlangıçta uy_gulanacak durum:

en: DROP
tr: BIRAK

en: Volume:
tr: Ses:

en: _Device
tr: _Aygıt

en: Audio
tr: Ses

en: Input
tr: Girdi

en: Output
tr: Çıkış

en: Interface
tr: Arayüz

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Status / Idle
tr: Durum / Boşta

en: Themes
tr: Temalar

en: Allow all users to contact me
tr: Tüm kullanıcılara izin ver

en: Allow only the users on my buddy list
tr: Sadece kişi listemdekilere izin ver

en: Allow only the users below
tr: Sadece aşağıdaki kullanıcılara izin ver

en: Block all users
tr: Tüm kullanıcıları engelle

en: Block only the users below
tr: Sadece aşağıdaki kullanıcıları engelle

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
tr: Gizlilikteki değişiklikler anında aktif olur.

en: Set privacy for:
tr: Gizlilik ayarları:

note: Remove All button
en: Remove Al_l
tr: Tümünü Ka_ldır

en: Permit User
tr: Kullanıcıya İzin Ver

en: Type a user you permit to contact you.
tr: Sizinle iletişim kurulmasına izin vereceğiniz kullanıcıyı yazın

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
tr: Lütfen sisinle iletişim kurmak isteyen kişinin adını girin.

en: _Permit
tr: _İzin Ver

en: Allow %s to contact you?
tr: %s kişisinin sizinle iletişim kurmasına izin verilsin mi?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
tr: %s kişisine sizinle iletişim kurma izni vermek istediğinizden emin misiniz?

en: Block User
tr: Kullanıcıyı Engelle

en: Type a user to block.
tr: Engellenecek kullanıcıyı girin.

en: Please enter the name of the user you wish to block.
tr: Lütfen engellemek istediğiniz kullanıcının adını girin.

en: Block %s?
tr: Engelle %s?

en: Are you sure you want to block %s?
tr: %s kişisini engellemek istediğinizden emin misiniz?

en: Apply
tr: Uygula

en: That file already exists
tr: Bu dosya zaten var

en: Would you like to overwrite it?
tr: Üzerine yazmak ister misiniz?

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Choose New Name
tr: Yeni İsim Seç

en: Select Folder...
tr: Dizin Seç...

en: _Add
tr: _Ekle

note: list button
en: _Get List
tr: _Listeyi Al

note: add button
en: _Add Chat
tr: _Sohbet Ekle

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
tr: Seçilen kaydedilmiş durumu silmek istediğinizden emin misiniz?

note: Use button
en: _Use
tr: _Kullan

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
tr: Başlık zaten kullanılıyor. Farklı bir başlık seçmelisiniz.

en: Different
tr: Farklı

en: _Title:
tr: Baş_lık:

en: _Status:
tr: D_urum:

note: Different status message expander
en: Use a _different status for some accounts
tr: Farklı hesaplar için _farklı durumlar kullan

en: Status for %s
tr: %s için durum

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
tr: '%s' için bir gülen yüz zaten mevcut. Lütfen farklı bir kısayol kullanın.

en: Custom Smiley
tr: Özel Gülenyüz

en: Duplicate Shortcut
tr: Çift Kısayol

en: Edit Smiley
tr: Gülenyüzü Düzenle

en: Add Smiley
tr: Gülenyüz Ekle

en: _Image:
tr: _Resim:

note: Shortcut text
en: S_hortcut text:
tr: K_ısayol metni:

en: Smiley
tr: Gülenyüz

en: Shortcut Text
tr: Kısayol Metni

en: Custom Smiley Manager
tr: Özel Gülenyüz Yöneticisi

en: Select Buddy Icon
tr: Kişi Simgesi Seç

en: Click to change your buddyicon for this account.
tr: Bu hesabın için kişi simgesini değiştirmek üzere tıklayın.

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
tr: Tüm hesaplar için kişi simgesini değiştirmek üzere tıklayın.

en: Waiting for network connection
tr: Ağ bağlantısı için bekleniyor

en: New status...
tr: Yeni durum...

en: Saved statuses...
tr: Kaydedilmiş durumlar...

en: Status Selector
tr: Durum Seçici

en: The following error has occurred loading %s: %s
tr: %s yüklenirken şu hata oluştu: %s

en: Failed to load image
tr: Resim kaydetmede hata

en: Cannot send folder %s.
tr: %s klasörü yollanamadı.

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
tr: %s bir klasörü aktaramaz. Dosyaları tek tek göndermelisiniz.

en: You have dragged an image
tr: Bir resim sürüklediniz.

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
tr: Bu resmi dosya transferi, bir mesaj içinde gönderebilir veya arkadaşınınzın görüntü resmi olarak kullanabilirsiniz.

en: Set as buddy icon
tr: Kişi görüntüsü olarak ata

en: Send image file
tr: Resim dosyası gönder

en: Insert in message
tr: İleti içine ekle

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
tr: Bunu kişi ikonu olarak ayarlamak istiyor musunuz?

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
tr: Bu resmi bir dosya transferi olarak gönderebilirsiniz ya da arkadaşınızın görüntü resmi olarak kullanabilirsiniz.

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
tr: Bu mesaja resim ekleyebilir veya arkadaşınızın simgesi olarak kullanabilirsiniz.

note: I don't know if we really want to do anything here.  Most of * the desktop item types are crap like "MIME Type" (I have no * clue how that would be a desktop item) and "Comment"... * nothing we can really send.  The only logical one is * "Application," but do we really want to send a binary and * no
en: Cannot send launcher
tr: Çalıştırıcı gönderilemiyor

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
tr: Bir masaüstü başlatıcısı sürüklediniz. Büyük ihtimalle bu başlatıcının kendisi yerine başlatıcının hedefini göndermek istediniz.

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
tr: <b>Dosya:</b> %s
    <b>Dosya boyutu:</b> %s
    <b>Resim boyutu:</b> %dx%d

note: Label
en: Buddy Icon
tr: Kişi Simgesi

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
tr: %s dosyası %s için çok büyük, Lütfen daha küçük bir resim deneyin.

en: Icon Error
tr: Simge Hatası

en: Could not set icon
tr: Simge ayarlanamadı

en: _Open Link
tr: Bağlantıyı _Aç

en: _Copy Link Location
tr: Bağlantıyı _Konumunu Kopyala

en: _Copy Email Address
tr: E-Posta Adresini _Kopyala

en: _Open File
tr: Dosya _Aç

en: Open _Containing Directory
tr: İçeren Di_zini Aç

en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

en: _Play Sound
tr: Sesleri _Çal

en: _Save File
tr: Dosyayı _Kaydet

en: Do you really want to clear?
tr: Gerçekten temizlemek istiyor musunuz?

en: Select color
tr: Renk seç

en: _Alias
tr: _Görünen İsim

en: Close _tabs
tr: Sekmeleri _kapat

en: _Get Info
tr: _Bilgi Al

en: _Invite
tr: _Davet Et

en: _Modify...
tr: _Değiştir

en: _Add...
tr: _Ekle...

en: _Open Mail
tr: _Mesaj Aç

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Pidgin Tooltip
tr: Pidgin Araç İpucu

en: Pidgin smileys
tr: Pidgin gülenyüzleri

en: none
tr: hiçbiri

en: Selecting this disables graphical emoticons.
tr: Bunu seçmek görsel duygu simgelerini pasifleştirir.

en: Small
tr: Küçük

en: Smaller versions of the default smileys
tr: Varsayılan gülümsemelerin daha küçük sürümleri

en: Response Probability:
tr: Yanıtlama Olasılığı:

en: Statistics Configuration
tr: İstatistik Yapılandırması

note: msg_difference spinner
en: Maximum response timeout:
tr: En çok yanıt zamanaşımı:

en: minutes
tr: dakika

note: last_seen spinner
en: Maximum last-seen difference:
tr: En çok son-görülme farkı:

note: threshold spinner
en: Threshold:
tr: Eşik:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Availability Prediction
tr: Kişi Uygunluk Göstericisi

note: *< name *< version
en: Contact Availability Prediction plugin.
tr: Kişilerin Uygunluğunu Gösteren eklenti.

note: *  summary
en: Displays statistical information about your buddies' availability
tr: Arkadaşlarınızın uygunluğu hakkında istatistiksel bilgi görüntüler

en: Buddy is idle
tr: Kişi boşta

en: Buddy is away
tr: Kişi uzakta

en: Buddy is "extended" away
tr: Kişi "uzatılmış" uzakta

note: Not used yet.
en: Buddy is mobile
tr: Kişi dışarda

en: Buddy is offline
tr: Kişi çevrimdışı

en: Point values to use when...
tr: Kullanılacak değerler...

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
tr: <i>Yüksek dereceye</i> sahip kişi, kişiler arasında öncelik alacak kişidir.

en: Use last buddy when scores are equal
tr: Dereceler eşit olduğunda son arkadaşı kullan

en: Point values to use for account...
tr: Hesap için kullanılacak değerler...

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Contact Priority
tr: Bağlantı Önceliği

note: *< name *< version *< summary
en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
tr: Farklı kişi durumlarına farklı puanlar vermenizi sağlar.

note: *< description
en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
tr: Öncelik sıralaması hesaplamasında boşta/uzakta/çevrimdışı durumlarının puanlarını değiştirmenizi sağlar.

en: Conversation Colors
tr: Yazışma Rekleri

en: Customize colors in the conversation window
tr: Yazışma Penceresi içerisindeki rekleri düzenle

en: Error Messages
tr: Hatalara İletileri

en: Highlighted Messages
tr: Vurgulanmış İletiler

en: System Messages
tr: Sistem İletileri

en: Sent Messages
tr: Gönderilmiş İletiler

en: Received Messages
tr: Alınan İletiler

en: Select Color for %s
tr: %s için Renk Ayarla

en: General
tr: Genel

en: Ignore incoming format
tr: Gelen biçemi yoksay

en: Apply in Chats
tr: Sohbetlere Uygula

en: Apply in IMs
tr: Anlık İletilere Uygula

note: Note to translators: The string "Enter an XMPP Server" is asking the user to type the name of an XMPP server which will then be queried
en: Server name request
tr: Sunucu adı gerekli

en: Enter an XMPP Server
tr: Bir XMPP Sunucusu Gir

en: Select an XMPP server to query
tr: Sorgu için bir XMPP sunucusu seç

en: Find Services
tr: Hizmetleri Bul

en: Add to Buddy List
tr: Arkadaş Listesine Ekle

en: Gateway
tr: Ağ Geçidi

en: Directory
tr: Dizin

en: PubSub Collection
tr: PubSub Koleksiyonu

en: PubSub Leaf
tr: PubSub Yaprağı

en: Other
tr: Diğer

en: 
    <b>Description:</b>
tr: 
    <b>Açıklama:</b>

note: Create the window.
en: Service Discovery
tr: Hizmet Keşfi

en: _Browse
tr: _Gözat

en: Server does not exist
tr: Sunucu bulunmuyor

en: Server does not support service discovery
tr: Sunucu hizmet keşfi özelliğini desteklemiyor

en: XMPP Service Discovery
tr: XMPP Hizmet Keşfi

en: Allows browsing and registering services.
tr: Tarama ve kaydolma servislerine izin verir.

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
tr: Bu eklenti eski aktarımları veya diğer XMPP hizmetlerini kaydetmek için kullanışlıdır.

en: By conversation count
tr: Sohbet sayısına göre

en: Conversation Placement
tr: Sohbet Yerleşimi

note: Translators: "New conversations" should match the text in the preferences dialog and "By conversation count" should be the same text used above
en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
tr: Not: "Yeni Sohbetler" için yapılan tercih, "Sohbet sayısına göre" ayarlı olmalıdır.

en: Number of conversations per window
tr: Her pencere için yazışma sayısı

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
tr: Numaraya göre sıralandığında Anında Mesjlaşma ve sohbet pencerelerini ayır

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: ExtPlacement
tr: Daha Fazla Yerleşim

note: *< name *< version
en: Extra conversation placement options.
tr: Daha fazla sohbet yerleşim seçeneği.

note: *< summary *  description
en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
tr: Her pencere için yazışma sayısını sınırlandırın, seçimli olarak Anında Mesajlaşma ve Sohbet yazışmaları gibi

note: Configuration frame
en: Mouse Gestures Configuration
tr: Fare Hareketleri Yapılandırması

en: Middle mouse button
tr: Fare orta düğmesi

en: Right mouse button
tr: Fare sağ düğmesi

note: "Visual gesture display" checkbox
en: _Visual gesture display
tr: _Görsel hareket gösterimi

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Mouse Gestures
tr: Fare Hareketleri

note: *< name *< version *  summary
en: Provides support for mouse gestures
tr: Değişik fare hareketlerinizi algılar

note: *  description
en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
tr: Sohbet pencelerinde fare hareketlerini desteklemesine izin verir. Orta fare tuşunu belli eylemleri gerçekleştirmek için sürükleyin:
     • Bir sohbeti kapatmak için önce aşağı sonra sağa sürükleyin.
     • Önceki sohbete geçmek için önce yukarı sonra sola sürükleyin.
     • Sonraki sohbete geçmek için önce yukarı sonra sağa sürükleyin.

en: Instant Messaging
tr: Yeni Mesaj

note: Add the label.
en: Select a person from your address book below, or add a new person.
tr: Adres defterinden birini seçin ya da yeni bir kişi ekleyin.

en: Group:
tr: Grup:

note: "New Person" button
en: New Person
tr: Yeni Kişi

note: "Select Buddy" button
en: Select Buddy
tr: Kişi Seçin

note: Add the label.
en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
tr: Eklemek için adres defterinizden bir kişi seçin, ya da yeni bir kişi oluşturun.

note: Add the expander
en: User _details
tr: Kullanıcı _ayrıntıları

note: "Associate Buddy" button
en: _Associate Buddy
tr: Kişi Seçin

en: Unable to send email
tr: E-Posta gönderilemedi.

en: The evolution executable was not found in the PATH.
tr: Evolution çalıştırılabilir dosyası PATH içerisinde bulunamadı.

en: An email address was not found for this buddy.
tr: Bu kişi için bir e-posta adresi bulunamadı.

en: Add to Address Book
tr: Adres Defterine Ekle

en: Send Email
tr: E-Posta Yolla

note: Configuration frame
en: Evolution Integration Configuration
tr: Evolution Entegrasyonu Yapılandırması

note: Label
en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
tr: Kişilerin otomatik eklenmesi gereken tüm hesapları seçin.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Evolution Integration
tr: Evolution Entegrasyonu

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides integration with Evolution.
tr: Evolution ile entegresyonu sağlar.

en: Please enter the person's information below.
tr: Lütfen kullanıcının bilgisini aşağı girin.

en: Please enter the buddy's username and account type below.
tr: Lütfen arkadaşın kullanıcı adını ve hesap türünü  aşağıya girin.

en: Account type:
tr: Hesap tipi:

note: Optional Information section
en: Optional information:
tr: İsteğe bağlı bilgi:

en: First name:
tr: Ad:

en: Last name:
tr: Soyad:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: GTK Signals Test
tr: GTK Sinyal Testi

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Test to see that all ui signals are working properly.
tr: Tüm sinyallerin doğru çalışıp çalışmadığını görmek için test edin.

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
tr: 
    <b>Kişi Notu</b>: %s

en: History
tr: Geçmiş

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Iconify on Away
tr: Dışarıda! olduğunda pencereyi küçült

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
tr: Dışarıda! durumuna geçtiğinizde listenizi ve tüm yazışmalarınızı simge durumua küçültür.

en: Mail Checker
tr: Posta Kontrol

en: Checks for new local mail.
tr: Yerel postalar için kontrol et.

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
tr: Yeni postanız olduğunda listenize küçük bir kutu resmi ekler

en: Markerline
tr: Ayırma Çizgisi

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
tr: Görüşmedeki yeni iletileri belirtmek için bir çizgi çiz.

en: Jump to markerline
tr: Satır işaretleyiciye zıpla

en: Draw Markerline in
tr: Şurada Ayırma Çizgisi Çiz

en: _IM windows
tr: _Mesaj penceresi

en: C_hat windows
tr: _Sohbet Penceresi

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
tr: Bir müzik mesajlaşma oturumu isteği alındı. Lütfen MM simgesine tıklayarak kabul edin.

en: Music messaging session confirmed.
tr: Müzik mesajlaşma oturumu doğrulandı.

en: Music Messaging
tr: Müzik İletisi

en: There was a conflict in running the command:
tr: Komut çalıştırılırken bir çakışma oldu:

en: Error Running Editor
tr: Düzenleyici Çalıştırma Hatası

en: The following error has occurred:
tr: Şu hata oluştu:

note: Configuration frame
en: Music Messaging Configuration
tr: Müzik Mesajlaşması Yapılandırması

en: Score Editor Path
tr: Derece Düzenleme Yolu

en: _Apply
tr: _Uygula

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *< name *< version
en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
tr: Birlikte beste yapmak için Müzik Mesajlaşma Eklentisi

note: *  summary
en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
tr: Müzik İletişimi Eklentisi birkaç kullanıcının eş zamanlı olarak bir parça üzerinde düzenleme yapabilmelerine olanak tanır.

note: ---------- "Notify For" ----------
en: Notify For
tr: Uyar

en: 	_Only when someone says your username
tr: 	_Sadece biri kullanıcı adınızı söylediğinde

en: _Focused windows
tr: _Aktif pencere

note: ---------- "Notification Methods" ----------
en: Notification Methods
tr: Uyarı Metodları

en: Prepend _string into window title:
tr: Pencere başlığı _ön ifadesi:

note: Count method button
en: Insert c_ount of new messages into window title
tr: Pencere başlığına yeni mesaj sayısını ekle

note: Count xprop method button
en: Insert count of new message into _X property
tr: _X varlığı içine yeni ileti sayısını ekle

note: Urgent method button
en: Set window manager "_URGENT" hint
tr: Pencere yöneticisi "_İVEDİ" ipucunu ayarla

en: _Flash window
tr: _Flaş penceresi

note: Raise window method button
en: R_aise conversation window
tr: Yazışma Penceresini yükselt

note: Present conversation method button Translators: "Present" as used here is a verb. The plugin presents * the window to the user.
en: _Present conversation window
tr: _Şimdiki sohbet penceresi

note: ---------- "Notification Removals" ----------
en: Notification Removal
tr: Uyarıyı Kaldırma

note: Remove on focus button
en: Remove when conversation window _gains focus
tr: Yazışma penceresi aktif olunca kaldır

note: Remove on click button
en: Remove when conversation window _receives click
tr: Yazışma penceresine tıklandığında kaldır

note: Remove on type button
en: Remove when _typing in conversation window
tr: Yazışma penceresinde yazdığında kaldır

note: Remove on message send button
en: Remove when a _message gets sent
tr: Bir _ileti gönderildiğinde kaldır

note: Remove on conversation switch button
en: Remove on switch to conversation ta_b
tr: &Yazışma sekmesi seçildiğinde kaldır

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Notification
tr: İleti Uyarısı

note: *< name *< version *  summary *  description
en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
tr: Okunmamış iletiler olduğunda yapılacak uyarılar için çeşitli alternatifler sunar.

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Pidgin Demonstration Plugin
tr: Pidgin Tanıtım Eklentisi

note: *< name *< version *  summary
en: An example plugin that does stuff - see the description.
tr: Birşeyler yapan örnek eklenti - açıklamaya bakın.

note: *  description
en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
tr: Bu gerçekten çok güzel bir eklenti, bir çok işe yarıyor:
    - Oturum açtığınızda programı kimin yazdığını söyler
    - Tüm gelen metinleri ters çevirir
    - Oturum açtığınızda listenizdeki kişilere anında ileti gönderir.

en: Hyperlink Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Visited Hyperlink Color
tr: Ziyaret Edilmiş Bağlantı Rengi

en: Highlighted Message Name Color
tr: Aydınlatılmış İleti Adı Rengi

en: Typing Notification Color
tr: Yazım Bildirimi Rengi

en: GtkTreeView Horizontal Separation
tr: GtkTreeView Yatay Dağılımı

en: Conversation Entry
tr: Yazışma Girdisi

en: Conversation History
tr: Sohbet Geçmişi

en: Request Dialog
tr: İstek Diyaloğu

en: Notify Dialog
tr: Uyarı Diyaloğu

en: Select Color
tr: Renk Seç

en: Select Interface Font
tr: Arayüz Yazı Tipini Seç

en: Select Font for %s
tr: %s için Yazıtipi Seç

en: GTK+ Interface Font
tr: GTK+ Arayüz Yazıtipi

en: GTK+ Text Shortcut Theme
tr: GTK+ Metin Kısayol Teması

en: Disable Typing Notification Text
tr: Yazım Bildirim Metnini Etkisizleştir

en: GTK+ Theme Control Settings
tr: GTK+ Tema Denetim Ayarları

en: Colors
tr: Renkler

en: Fonts
tr: Yazıtipleri

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Gtkrc File Tools
tr: Gtkrc Dosyası Araçları

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
tr: Ayarları %s%sgtkrc-2.0 dosyasına yaz

en: Re-read gtkrc files
tr: gtkrc dosyalarını yeniden oku

en: Pidgin GTK+ Theme Control
tr: Pidgin GTK+ Tema Kontrolü

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
tr: Sıklıkla kullanılan gtkrc ayarlarına erişimi sağlar.

en: Raw
tr: Ham

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
tr: Metin tabanlı protokollerde ham girdi gönderebilmenizi sağlar.

en: You can upgrade to %s %s today.
tr: Bugün %s %s sürümüne yükseltebilirsiniz.

en: New Version Available
tr: Yeni Sürüm Bulundu

en: Later
tr: Sonra

en: Download Now
tr: Şimdi İndir

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Release Notification
tr: Sürüm Değişikliği Uyarısı

note: *< name *< version *  summary
en: Checks periodically for new releases.
tr: Periyodik olarak yeni sürümleri kontrol et.

note: *  description
en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
tr: Yeni sürümleri periyodik olarak denetler.

note: *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Send Button
tr: Gönder Butonu

note: *< name *< version
en: Conversation Window Send Button.
tr: Sohbet Penceresi Gönder Butonu.

note: *< summary
en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
tr: Konuşma penceresinin giri alanına bir Gönder düğmesi ekler. Bir klavye aygıtı yok ise tercih edilir.

en: Duplicate Correction
tr: Çift Doğrulama

en: The specified word already exists in the correction list.
tr: Verilen sözcük zaten düzeltme listesinde var.

en: Text Replacements
tr: Metin Değiştirme

en: You type
tr: Yazdığınız

en: You send
tr: Gönderdiğiniz

en: Whole words only
tr: Sadece tüm kelimeler

en: Case sensitive
tr: Büyük küçük harf duyarlı

en: Add a new text replacement
tr: Yeni metin değişikliği ekle

en: You _type:
tr: Yazdığınız:

en: You _send:
tr: _Gönderdiğiniz:

note: Created here so it can be passed to whole_words_button_toggled.
en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
tr: _Tam eşleme (otomatik eşleme yöntemi için seçimi kaldırın)

en: Only replace _whole words
tr: Sadece _tüm kelimelerle değiştir

en: General Text Replacement Options
tr: Genel Metin Değiştirme Seçenekleri

en: Enable replacement of last word on send
tr: Gönderimden sonra son sözcüğün silinmesi özelliğini etkinleştir

en: Text replacement
tr: Metin çevirici

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
tr: Belirtilen kurallara göre giden mesajdaki kelimeleri değiştirir.

en: Just logged in
tr: Şimdi oturum açtı

en: Just logged out
tr: Şimdi oturum kapattı

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
tr: Kişiler için Simge/

en: Icon for Chat
tr: Sohbet için Simge

en: Ignored
tr: Yok Sayıldı

en: Founder
tr: Kurucu

note: A user in a chat room who has special privileges.
en: Operator
tr: Operatör

note: A half operator is someone who has a subset of the privileges that an operator has.
en: Half Operator
tr: Yarı Yönetici

en: Voice
tr: Ses

en: Authorization dialog
tr: Yetkilendirme iletişim kutusu

en: Error dialog
tr: Hata iletişim kutusu

en: Information dialog
tr: Bilgi iletişim kutusu

en: Mail dialog
tr: Posta iletişim kutusu

en: Question dialog
tr: Soru penceresi

en: Warning dialog
tr: Uyarı iletişim kutusu

en: What kind of dialog is this?
tr: Ne çeşit bir iletişim kutusu bu?

en: Status Icons
tr: Durum Simgesi

en: Chatroom Emblems
tr: Sohbet Odası Amblemleri

en: Dialog Icons
tr: İleti Simgeleri

en: Pidgin Icon Theme Editor
tr: Pidgin ISimge Temasi Düzenleyici

en: Contact
tr: Kişi

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
tr: Pidgin Arkadaş Listesi Tema Düzenleyici

en: Edit Buddylist Theme
tr: Arkadaş Listesi Temasını Düzenle

en: Edit Icon Theme
tr: Simge Temasını Düzenle

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id *  description
en: Pidgin Theme Editor
tr: Pidgin Tema Düzenleyici

note: *< name *< version *  summary
en: Pidgin Theme Editor.
tr: Pidgin Tema Düzenleyici

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Buddy Ticker
tr: Kişi Seçici

note: *< name *< version *  summary *  description
en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
tr: Kişi listesinin yatay hali.

en: Display Timestamps Every
tr: Zaman Etiketlerini Gösterir

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Timestamp
tr: Zaman Etiketi

note: *< name *< version *  summary
en: Display iChat-style timestamps
tr: iChat gibi zaman etiketleri göster

note: *  description
en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
tr: iChat gibi her N dakikada bir zaman etiketleri göster.

en: Timestamp Format Options
tr: Zaman Etiketi Biçemi Seçenekleri

en: _Force timestamp format:
tr: Zaman dam_galı biçimi zorla:

en: Use system default
tr: Sistem varsayılanını kullan

en: 12 hour time format
tr: 12 saat zaman biçimi

en: 24 hour time format
tr: 24 saat zaman biçimi

en: Show dates in...
tr: Günleri göster...

en: Co_nversations:
tr: _Yazışmalar:

en: For delayed messages
tr: Geciken iletiler için

en: For delayed messages and in chats
tr: Geciken ve sohbetten gelen iletiler için

en: _Message Logs:
tr: İleti _Kayıtları:

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Message Timestamp Formats
tr: İleti Zaman Etiketi Biçemleri

note: *< name *< version *  summary
en: Customizes the message timestamp formats.
tr: İleti zaman etiketlerini özelleştirmenizi sağlar.

note: *  description
en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
tr: Bu eklenti kullanıcının sohbet penceresinde ve kayıtlarda zaman etiketlerini özelleştirebilmesini sağlar.

en: Opacity:
tr: Matlık:

note: IM Convo trans options
en: IM Conversation Windows
tr: Yazışma Penceresi

en: _IM window transparency
tr: _Mesaj penceresi geçirgenliği

en: _Show slider bar in IM window
tr: Kaydırma çubuklarını mesaj penceresinde göster

en: Remove IM window transparency on focus
tr: Üzerine gelindiğinde anlık ileti penceresi şeffaflığını yoket

en: Always on top
tr: Her zaman üstte

note: Buddy List trans options
en: Buddy List Window
tr: Liste Penceresi

en: _Buddy List window transparency
tr: Liste penceresi geçirgenliği

en: Remove Buddy List window transparency on focus
tr: Liste penceresine odaklanıldığında pencere saydamlığını kaldır

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Transparency
tr: Saydamlık

note: *< name *< version *  summary
en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
tr: Liste ve mesaj penceresi için geçirgenlik değişkeni.

note: Alerts
en: Chatroom alerts
tr: Sohbet odası uyarıları

en: Chatroom message alerts _only where someone says your username
tr: Sohbet odası uyarıları _sadece biri adınızı yazdığında gerçekleşir

note: Launcher integration
en: Launcher Icon
tr: Başlatma Simgesi

en: _Disable launcher integration
tr: _Başlatma bütünleşmesini kapat

en: Show number of unread _messages on launcher icon
tr: Başlatma simgesinde _okunmamış iletilerin sayısını göster

en: Show number of unread co_nversations on launcher icon
tr: Başlatma simgesinde oku_nmamış sohbetlerin sayısını göster

note: Messaging menu integration
en: Messaging Menu
tr: Mesajlaşma Menüsü

en: Show number of _unread messages for conversations in messaging menu
tr: Mesajlaşma menüsünde ok_unmamış mesajların sayısını göster

en: Show _elapsed time for unread conversations in messaging menu
tr: M_esajlaşma menüsünde okunmamış konuşmalar için geçen süreyi göster

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Unity Integration
tr: Unity Entegrasyonu

note: *< name *< version *  summary
en: Provides integration with Unity.
tr: Unity ile entegresyonu sağlar.

note: *  description
en: Provides integration with Unity's messaging menu and launcher.
tr: Unity'nin mesajlaşma menüsü ve başlatıcısı ile entegresyonu sağlar.

en: _Plugin
tr: _Eklenti

en: P_lugin
tr: E_klenti

en: D_evice
tr: Ay_gıt

en: Silence threshold:
tr: Sessiz eşik:

en: Input and Output Settings
tr: Girdi ve Çıktı Ayarları

en: Microphone Test
tr: Mikrofon Sınama

note: *< magic *< major version *< minor version *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: Voice/Video Settings
tr: Ses/Video Ayarları

note: *< name *< version
en: Configure your microphone and webcam.
tr: Mikrofonunuzu ve web kameranızı yapılandırın.

note: *< summary
en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
tr: Sesli ya da görüntülü aramalar için web kamera ve mikrofon ayarlarını yapılandır.

note: Autostart
en: Startup
tr: Başlangıç

en: _Start %s on Windows startup
tr: _Windows başlarken %s uygulamasını başlat

en: Allow multiple instances
tr: Çoklu durumlara izin ver

en: _Dockable Buddy List
tr: _Üzerine bırakılabilir Kişi Listesi

note: Blist On Top
en: _Keep Buddy List window on top:
tr: Kişi Listesi penceresi her zaman _üstte tut

note: XXX: Did this ever work?
en: Only when docked
tr: Sadece sabitlendiğinde

en: Windows Pidgin Options
tr: Windows Pidgin Seçenekleri

en: Options specific to Pidgin for Windows.
tr: Windows için Pidgin'e Özel Seçenekler.

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
tr: Pidgin Windows sürümüne özel olan seçenekleri sağlar, arkadaş listesi sabitlemesi gibi.

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
tr: <font color='#777777'>Oturum kapatıldı.</font>

note: *< type *< ui_requirement *< flags *< dependencies *< priority *< id
en: XMPP Console
tr: XMPP Konsolu

en: Account:
tr: Hesap:

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
tr: <font color='#777777'>XMPP'ye bağlanmadı</font>

note: *< name *< version *  summary
en: Send and receive raw XMPP stanzas.
tr: Ham XMPP stanzaları gönder ve al.

note: *  description
en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
tr: Bu eklenti XMPP sunucu ve istemcilerinde hata ayıklama işlemi için faydalıdır.

en: The installer is already running.
tr: Yükleyici zaten çalışıyor.

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
tr: Pidgin şu anda çalışıyor. Lütfen Pidgin' i kapatın ve tekrar deneyin.

note: "Next >" appears on a button on the License Page of the Installer
en: Next >
tr: İleri >

note: $(^Name) is the current Version name (e.g. Pidgin 2.7.0).  $_CLICK will become a translated version of "Click Next to continue."  DO NOT translate the CLICK in $_CLICK.  It will break the installer.
en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
tr: $(^Name) GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanmaktadır. Bu lisans burada bilgi amaçlı sağlanmaktadır. $_CLICK

note: Installer Subsection Text
en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
tr: Pidgin Anlık İleti İstemcisi (gerekli)

note: Installer Subsection Text
en: GTK+ Runtime (required if not present)
tr: GTK+ Çalışma Zamanı (mevcut değilse gerekli)

note: Installer Subsection Text
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

note: Installer Subsection Text
en: Desktop
tr: Masaüstü

note: Installer Subsection Text
en: Start Menu
tr: Başlangıç menüsü

note: Installer Subsection Text
en: Localizations
tr: Yerelleştirmeler

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Core Pidgin files and dlls
tr: Pidgin çekirdek dosyaları ve dll'leri

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Shortcuts for starting Pidgin
tr: Pidgin'i başlatmak için kısayollar

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
tr: Pidgin için Masaüstünde bir kısayol oluştur

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Create a Start Menu entry for Pidgin
tr: Pidgin için Başlat Menüsü girişi oluştur

note: Installer Subsection Detailed Description
en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
tr: Pidgin tarafından kullanılan çoklu sistem deteği olan GUI parçacığı

note: Installer Subsection Text
en: Debug Symbols (for reporting crashes)
tr: Ayıklama Sembolleri (çökmeleri bildirmek için)

note: Text displayed on Installer Finish Page
en: Visit the Pidgin Web Page
tr: Pidgin Web Sayfası'nı Ziyaret Edin

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
tr: Pidgin'in yüklü olan sürümü kaldırılamıyor. Yeni sürüm, yüklü olan sürüm kaldırılmadan yüklenebilir.

en: Pidgin requires a compatible GTK+ Runtime (which does not appear to be installed).$\rAre you sure you want to skip installing the GTK+ Runtime?
tr: Pidgin uyumlu bir GTK+ Çalışma Zamanı gerektiriyor (yüklü olarak görünmüyorsa).$\rGTK+ Çalışma Zamanı yüklemesini atlamak istediğinize emin misiniz?

note: Installer Subsection Text
en: URI Handlers
tr: URI İşleyicileri

note: Installer Subsection Text
en: Spellchecking Support
tr: Yazım Denetimi Desteği

note: $R3 will display the URL that the Dictionary failed to download from
en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
tr: Yazım Kontrolü Yükleme Hatası ($R3).$\rYeniden deneme başarısız olursa,elle kurulum talimatları burada: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation

note: Installer Subsection Detailed Description
en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
tr: Yazım denetimi için destek. (Kurulum için internet bağlantısı gerekli)

note: $R2 will display the URL that the Debug Symbols failed to download from
en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
tr: Simge Ayıklama Yüklenirken Hata ($R2).$\rEğer hata tekrarlanırsa, http://pidgin.im/download/windows/ adresinden  'Çevrimdışı Yükleyici' aracını kullanmanız gerekir.

note: $R2 will display the URL that the GTK+ Runtime failed to download from
en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
tr: GTK+ Çalışma zamanı ($R2).$\r indirmesinde hata. Bu Pidgin' in işlemesi için gereklidir; eğer hata devam ederse, http://pidgin.im/download/windows/ adresinden 'Çevrimdışı Yükleyici' aracını indirmeniz gerekir.

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
tr: Uygulama kaldırıcı Pidgin için kayıt defteri girdilerini bulamıyor. $\rBu uygulama başka kullanıcı tarafından yüklenmiş olabilir.

en: You do not have permission to uninstall this application.
tr: Bu uygulamayı kaldırmaya izniniz yok.
