pingus - en to pl translation catalogue (111 entries)

en: Screenshot: Saving screenshot to:
pl: Zrzut ekranu: Zapisywanie do:

en: Screenshot: Screenshot is done.
pl: Zrzut ekranu: gotowe.

en: Screenshot: Couldn't write file:
pl: Zrzut ekranu: nie można zapisać pliku:

en: Open
pl: Otwórz

en: Save
pl: Zapisz

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Filename:
pl: Nazwa pliku:

en: Pathname:
pl: Ścieżka:

en: Open a level
pl: Otwórz poziom

en: Save your level
pl: Zapisz swój poziom

en: Open level...
pl: Otwórz poziom...

en: Save level...
pl: Zapisz poziom

en: Save level as...
pl: Zapisz poziom jako...

en: Play level...
pl: Uruchom poziom

en: Configure actions
pl: Skonfiguruj czynności

en: Configure level
pl: Konfiguruj poziom

en: Display object properties
pl: Wyświetl właściwości obiektu

en: Show object insertion window
pl: Pokaż okno wstawiania objektu

en: Show minimap
pl: Pokaż minimapę

en: Duplicate the selected objects
pl: Powiel wybrane obiekty

en: Delete the selected objects
pl: Skasuj wybrane objekty

en: Display help
pl: Wyświetl pomoc

en: Exit
pl: Wyjdź

en: Background
pl: Tło

en: Trap
pl: Pułapka

en: Weather
pl: Pogoda

en: Special Object
pl: Obiekt specjalne

en: Object:
pl: Objekt:

en: Nothing selected
pl: Nic nie zaznzczono

en: Transparent
pl: Przezroczysty

en: Solid
pl: Stały

en: Bridge
pl: Most

en: Water
pl: Woda

en: Lava
pl: Lawa

en: Direction:
pl: Kierunek:

en: Left
pl: Lewo

en: Misc
pl: Różnie

en: Right
pl: Prawo

en: Color:
pl: Kolor

en: Small Stars:
pl: Małe gwiazdy:

en: Middle Stars:
pl: Średnie gwiazdy:

en: Large Stars:
pl: Duże gwiazdy:

en: Repeat:
pl: Powtarzanie:

en: Group not supported
pl: Grupa nie jest obsługiwana

en: Object:
pl: Objekt

en: Pingus is a puzzle game where you need to guide a bunch of little penguins around the world.
pl: Pingus, to gra logiczna, gdzie musisz przeprowadzić kilka małych pingwinów przez cały świat.

en: Start in Window Mode
pl: Uruchom w oknie

en: Start in Fullscreen
pl: Uruchom na pełnym ekranie

en: Disable sound
pl: Wyłącz dźwięk

en: Disable music
pl: Wyłącz muzykę

en: Select language to use with Pingus
pl: Wybierz język w Pingus

en: List all available languages
pl: Lista wszystkich dostępnych języków

en: Loads the level editor
pl: Ładowanie edytora poziomów

en: Pingus: Out of memory!
pl: Pingus: Brak pamięci!

en: unlimited
pl: Bez ograniczeń

en: Number of Pingus:
pl: Ilość pingwinów:

en: Number to Save:
pl: Ilość do uratowania

en: Time:
pl: Czas

en: Author:
pl: Autor:

en: Close
pl: Zamknij

en: Story
pl: Opowiadanie

en: ..:: Start the game ::..
pl: ..:: Uruchom grę ::..

en: Editor
pl: Edytor

en: ..:: Create your own levels ::..
pl: ..:: Stwórz swój własny poziom ::..

en: Levelsets
pl: Wybierz poziom

en: ..:: Play User Built levels ::..
pl: ..:: Zagraj w poziomy użytkownika ::..

en: ..:: Bye, bye ::..
pl: ..:: pa, pa ::..

en: ..:: Ctrl-g: mouse grab   ::   F10: fps counter   ::   F11: fullscreen   ::   F12: screenshot ::..
pl: ..:: Ctrl-g: złap myszkę   ::   F10: licznik fps   ::   F11: pełny ekran   ::   F12: zrzut ekranu ::..

en: Solved:
pl: Rozwiązano

en: levels
pl: poziom

en: skip
pl: pomiń

en: Resolution:
pl: Rozdzielczość:

en: Language:
pl: Język:

en: Sound Volume:
pl: Głośność dźwięku:

en: Music Volume:
pl: Głośność muzyki:

en: Option Menu
pl: Menu opcji

en: Retry
pl: Spróbuj ponownie

en: Success!
pl: Sukces!

en: Failure!
pl: Klęska!

en: Perfect! You saved everyone possible - great!
pl: Perfekcyjnie! Uratowałeś wszystkie możliwe - świetnie!

en: No-one got killed, pretty good work.
pl: Nikt nie zginął, bardzo dobrze.

en: You saved exactly what you needed - you made it, but
    maybe you can do better?
pl: Uratowałeś tyle ile było trzeba, ale nie uważasz, że
    mogło być lepiej?

en: Not everybody was saved, but still good work!
pl: Nie wszyscy zostali uratowani, ale i tak dobrze się spisałeś!

en: What can I say, you made it - congratulations!
pl: Cóż mogę powiedzieć, udało się - gratulacje!

en: You killed everybody, not good.
pl: Zabiłeś wszystkich, nie dobrze.

en: No-one got saved - I know you can do better.
pl: Nikogo nie uratowałeś - wiem, że mogło być lepiej.

en: Only one more and you would have made it - try again!
pl: Zabrakł ci tylko jeden do wygranej - spróbuj ponownie!

en: Only a handful more and you would have made it - try again!
pl: Tylko garstka, a udało by ci się - spróbuj ponownie!

en: Better luck next time!
pl: Życzę szczęścia następnym razem!

en: Saved:
pl: Uratowanych:

en: Died:
pl: Zmarło:

en: Time left:
pl: Pozostało czasu:

en: Show Ending?
pl: Pokazać zakończenie?

en: Sacrifice a few and save the rest
pl: Ofiaruj kilka i uratuj resztę

en: Learning to dig
pl: Nauka kopania

en: One jump to catch them all
pl: Jeden skok, aby je złapać wszystkie

en: One Thousand and One Jumps
pl: Tysiąc i jeden skok

en: Boom Boom
pl: Bum Bum

en: Experimentation
pl: Eksperymentowanie

en: Hall of Illusion
pl: Sala Iluzji

en: Jump
pl: Skok

en: But then one day, things began to change slowly: the sky got darker and the earth got warmer. Firstly, they thought this was just a normal fluctuation in the world's climate, but things seemed to get worse and worse with every year.
pl: Ale pewnego dnia wszystko zaczęło się powoli zmieniać: niebo stało się ciemniejsze, a ziemia cieplejsza. Na początku były to tylko normalne wahania temperatury, ale z każdym rokiem robiło się coraz gorzej.

en: The snow began to melt away in a few areas and food became an issue. Other animals tried to leave the region to search for colder areas, but the Pingus knew that this wouldn't help: they knew that they had to do something about it.
pl: Ś

en: So the circle of the eldest came together to decide what to do about it. They decided to send out an expedition around the world to find the cause of this warming. The expedition consisted of hundreds of the bravest Pingus on the South Pole.
pl: Więc odbyło się zgromadzenie starszyzny. Zdecydowali oni wysłać ekspedycję po świecie, składającą się z najdzielniejszych Pingusów z Bieguna Południowego.

en: And they picked you to lead them on their journey around the world. Since the journey will be dangerous and difficult, your first goal is the Island of Mogorok, also known as the Tutorial Island. According to the eldest, this island has always been the first stop of Pingus that were sent out into the world.
pl: Wyprawa dookoła świata miała być niebezpieczna i trudna, więc zdecydowali się, że ich pierwszym celem będzie wyspa Mogorok, znana także jako wyspa Samouczka. Według starszyzny ta wyspa zawsze była pierwszym przystankiem dla Pingus wyruszających w świat.

en: The island consists of many areas that are ideal to teach the Pingus their abilities. The Pingus can learn to build bridges, climb, bash and use many other talents which they will need on their long and dangerous journey.
pl: Wyspa ta składa się z obszarów idealnych do nauki dla Pingus. Uczą się one tu budowy mostów, wspinaczki, walenia oraz używania wielu innych talentów, które będą im potrzebne w długiej i niebezpiecznej podróży.

en: Escape from alien
pl: Ucieczka od obcych

en: Desert
pl: Pustynia

en: Getting hot outside...
pl: Gorąco na zewnątrz...

en: Pingus expedition
pl: Ekspedycja Pingus

en: Island of Mystery
pl: Wyspa tajemnic
