pingus - en to ru translation catalogue (73 entries)

en: Open
ru: Открыть

en: Save
ru: Сохранить

en: Cancel
ru: Отменить

en: Filename:
ru: Имя файла:

en: Open a level
ru: Открыть уровень

en: Save your level
ru: Сохранить ваш уровень

en: Open level...
ru: Открыть уровень...

en: Save level...
ru: Сохранить уровень...

en: Save level as...
ru: Сохранить уровень как...

en: Duplicate the selected objects
ru: Дублировать выбранные объекты

en: Delete the selected objects
ru: Удалить выбранные объекты

en: Flip object horizontally
ru: Перевернуть объект по горизонтали

en: Flip object vertically
ru: Перевернуть объект по вертикали

en: Rotate object -90 degree
ru: Повернуть объект на -90°

en: Rotate object 90 degree
ru: Повернуть объект на 90°

en: Display help
ru: Показать справку

en: Exit
ru: Выход

en: Background
ru: Фон

en: Liquid
ru: Жидкость

en: Trap
ru: Ловушка

en: Weather
ru: Погода

en: Special Object
ru: Спецобъект

en: Object:
ru: Объект:

en: Nothing selected
ru: Ничего не выбрано

en: Bridge
ru: Мост

en: Water
ru: Вода

en: Lava
ru: Лава

en: Remove
ru: Удалить

en: Direction:
ru: Направление:

en: Color:
ru: Цвет:

en: Displays this help
ru: Показать эту справку

en: Start in Window Mode
ru: Запуск в оконном режиме

en: Start in Fullscreen
ru: Запуск в полноэкранном режиме

en: Disable automatic scrolling
ru: Отключить автоматическую прокрутку

en: Disable sound
ru: Отключить звуки

en: Disable music
ru: Отключить музыку

en: Select language to use with Pingus
ru: Выберите язык для использования в Pingus

en: Loads the level editor
ru: Загружает редактор уровней

en: Don't read ~/.pingus/config
ru: Не читать ~/.pingus/config

en: Time:
ru: Время:

en: Author:
ru: Автор:

en: Close
ru: Закрыть

en: ..:: Start the game ::..
ru: ..:: Начать игру ::..

en: Editor
ru: Редактор

en: ..:: Create your own levels ::..
ru: ..:: Создать ваши собственные уровни ::..

en: skip
ru: пропустить

en: Resolution:
ru: Разрешение:

en: Language:
ru: Язык:

en: Master Volume:
ru: Общая громкость:

en: Sound Volume:
ru: Громкость звуков:

en: Music Volume:
ru: Громкость музыки:

en: Retry
ru: Повторить

en: Success!
ru: Успех!

en: Failure!
ru: Неудача!

en: No-one got killed, pretty good work.
ru: Никто не погиб, очень хорошая работа.

en: What can I say, you made it - congratulations!
ru: Что я могу сказать: вы сделали это — поздравляю!

en: You killed everybody, not good.
ru: Вы убили всех, это нехорошо.

en: No-one got saved - I know you can do better.
ru: Никто не спасся — я знаю, что вы можете лучше.

en: Better luck next time!
ru: Удачи в следующий раз!

en: Saved:
ru: Спаслись:

en: Died:
ru: Погибли:

en: Time left:
ru: Осталось времени:

en: Jumper
ru: Прыгун

en: Miner
ru: Шахтёр

en: Superman
ru: Супермен

en: Entering the pyramid
ru: Вход в пирамиду

en: Experimentation
ru: Эксперименты

en: A mad scientist has captured the penguins and is experimenting on them. How can the penguins escape the guillotine?
ru: Сумасшедший учёный захватил пингвинов и проводит над ними эксперименты. Как пингвинам избежать гильотины?

en: Revenge is sweet
ru: Месть сладка

en: The Journey Begins
ru: Путешествие начинается

en: The Journey Continues
ru: Путешествие продолжается

en: Desert
ru: Пустыня

en: Getting hot outside...
ru: Снаружи становится жарко...
