Pingus 0.6.0 översatt av Jan Moren. Översättning - en to sv translation catalogue (197 entries)

en: Screenshot: Saving screenshot to:
sv: Skärmdump: Sparar skärmdump till:

en: Screenshot: Screenshot is done.
sv: Skärmdump: Skärmdump är klar.

en: Screenshot: Couldn't write file:
sv: Skärmdump: Kunde inte skriva till fil:

en: Open
sv: Öppna

en: Save
sv: Spara

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Pathname:
sv: Namn på sökväg:

en: Open a level
sv: Öppna en bana

en: Save your level
sv: Spara banan (F6)

en: Open level...
sv: Öppna bana...

en: Save level...
sv: Spara bana (F6)...

en: Save level as...
sv: Spara banan (F6) som...

en: Play level...
sv: Spela bana...

en: Configure actions
sv: Konfigurera manövrar

en: Configure level
sv: Konfigurera bana

en: Display object properties
sv: Redigera objektegenskaper

en: Show object insertion window
sv: Visa fönster för inplacerade objekt

en: Show minimap
sv: Visa minikarta

en: Raise object to top
sv: Höj objekt till toppen

en: Raise object
sv: Höj objekt

en: Lower object
sv: Sänk objekt

en: Lower object to bottom
sv: Sänk objekt till botten

en: Flip object horizontally
sv: Flippa objekt horisontellt

en: Flip object vertically
sv: Flippa objekt vertikalt

en: Rotate object -90 degree
sv: Rotera objekt -90 grader

en: Rotate object 90 degree
sv: Rotera objekt 90 grader

en: Display help
sv: Visa hjälp

en: Exit
sv: Avsluta

en: Groundpiece (solid)
sv: s - Markbit (fast)

en: Groundpiece (transparent)
sv: n - Markbit (genomskinlig)

en: Hotspot
sv: h - Hotspot

en: Background
sv: z - Bakgrund

en: Liquid
sv: l - Vätska

en: Trap
sv: t - Fällor

en: Weather
sv: w - Väder

en: Special Object
sv: -Specialobjekt

en: Object:
sv: Objekt:

en: Nothing selected
sv: Ingeting valt

en: Transparent
sv: Genomskinligt

en: Solid
sv: Fast

en: Ground
sv: mark

en: Bridge
sv: Bro

en: Water
sv: Vatten

en: Remove
sv: Ta bort

en: Left
sv: Vänster

en: Misc
sv: Övrigt

en: Right
sv: Höger

en: Owner Id:
sv: Ägar-Id:

en: Color:
sv: Färg:

en: Small Stars:
sv: Små stjärnor:

en: Middle Stars:
sv: Mellanstora stjärnor:

en: Large Stars:
sv: Stora stjärnor:

en: Repeat:
sv: Repetera:

en: Object: [Group]
sv: Objekt: [Grupp]

en: Group not supported
sv: Grupp stöds inte

en: Object:
sv: Objekt:

en: Displays this help
sv: Visar den här hjälpen

en: Print version number and exit
sv: Skriv ut versionsnumret och avsluta

en: Start in Window Mode
sv: Starta i fönster

en: Start in Fullscreen
sv: Starta i fullskärm

en: Enable software cursor
sv: Aktivera mjukvarupekare

en: Disable automatic scrolling
sv: Avaktivera automatisk skärmrullning

en: Disable sound
sv: Avaktivera ljud

en: Disable music
sv: Avaktivera musik

en: Select language to use with Pingus
sv: Välj språk för att använda med Pingus

en: List all available languages
sv: Lista alla tillgängliga språk

en: Loads the level editor
sv: ..:: Starta banredigeraren ::..

en: Don't read ~/.pingus/config
sv: Läs inte ~/.pingus/config

en: Uses the controller given in FILE
sv: Använd kontrollern som ges i FIL

en: Set the game speed (0=fastest, >0=slower)
sv: Sätt spelhastigheten (0=snabbast, >0=långsammare)

en: Set the size of the map tiles (default: 32)
sv: Sätter storleken på kartrutorna (standard: 32)

en: Pingus: Out of memory!
sv: Pingus: Slut på minnet!

en: Pingus: Standard exception caught!:
sv: Pingus: standardavbrott fångat!:

en: Pingus: Unknown throw caught!
sv: Pingus: okänt kast fångat!

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Bridger
sv: Byggare

en: Number of Pingus:
sv: Antal Pingus:

en: Number to Save:
sv: Antal att rädda:

en: Time:
sv: Tid:

en: Author:
sv: Skapare:

en: Close
sv: Stäng

en: Story
sv: Berättelse

en: ..:: Start the game ::..
sv: ..:: Starta spelet ::..

en: Editor
sv: Redigerare

en: ..:: Create your own levels ::..
sv: ..:: Skapa dina egna banor ::..

en: Levelsets
sv: Bandesign

en: ..:: Play User Built levels ::..
sv: ..:: Starta en bidragen bana::..

en: ..:: Bye, bye ::..
sv: ..:: Adjö ::..

en: ..:: Ctrl-g: mouse grab   ::   F10: fps counter   ::   F11: fullscreen   ::   F12: screenshot ::..
sv: ..:: Ctrl-g: musgrepp   ::   F10: fps-räknare   ::   F11: fullskärm   ::   F12: skärmdump ::..

en: skip
sv: hoppa över

en: Retry
sv: Försök igen

en: Success!
sv: Succé!

en: Failure!
sv: Misslyckande!

en: Perfect! You saved everyone possible - great!
sv: Perfekt! Du räddade alla som var möjliga - jättebra!

en: No-one got killed, pretty good work.
sv: Ingen blev dödad, bra gjort

en: You saved exactly what you needed - you made it, but
    maybe you can do better?
sv: Du räddade precis vad du behövde, du klarade det, men
    kanske kan du bättre?

en: Not everybody was saved, but still good work!
sv: Inte alla kunde räddas, men bra gjort ändå!

en: What can I say, you made it - congratulations!
sv: Vad kan jag säga, du klarade det - grattis!

en: You killed everybody, not good.
sv: Du dödade alla, inte bra.

en: No-one got saved - I know you can do better.
sv: Ingen räddades - jag vet att du kan bättre.

en: You didn't save enough, but you saved a few.  Next
    time you might do better.
sv: Du räddade inte tillräckligt, men några ändå, nästa
    gång blir det bättre.

en: Only one more and you would have made it - try again!
sv: Bara en till så hade du klarat det - försök igen!

en: Only a handful more and you would have made it - try again!
sv: Bara några till så hade du klarat det - försök igen!

en: Better luck next time!
sv: Bättre lycka nästa gång!

en: Saved:
sv: Räddade:

en: Time left:
sv: Tid kvar:

en: Angel
sv: Ängel

en: Basher
sv: Bankare

en: Blocker
sv: Blockare

en: Boarder
sv: Skejtare

en: Bomber
sv: Bombare

en: Climber
sv: Klättrare

en: Digger
sv: Grävare

en: Drown
sv: Drunkna

en: Exiter
sv: Lämnar

en: Faller
sv: Fallare

en: Floater
sv: Svävare

en: Jumper
sv: Hoppare

en: Laserkill
sv: Laserdöd

en: Miner
sv: Tunnlare

en: Slider
sv: Glidare

en: Smashed
sv: Krossad

en: Splashed
sv: Utsmetad

en: Superman
sv: Stålman

en: Teleported
sv: Teleporterad

en: Waiter
sv: Väntare

en: Walker
sv: Gångare

en: Released:%3d/%d   Out:%3d   Saved:%3d/%d
sv: Utsläppta:%3d/%-3d   Ut:%3d   Räddade:%3d/%-3d

en: Show Ending?
sv: Visa slut?

en: Leave?
sv: Lämna?

en: If the way is blocked, bash away
sv: Banka dig fram om vägen är blockerad

en: Similar to the Digger action that you already know from previous levels, there is also an action that allows the Pingus to dig horizontally, as opposed to the vertical dig ability the Digger action provides. This new action is called Basher.
sv: I stil med grävarmanövern du känner till från föregående banor finns det också en manöver som gör att Pingus kan gräva horisontellt, i motsats till förmågan att kunna gräva vertikalt. Denna nya manöver kallas bankare.

en: Sacrifice a few and save the rest
sv: Offra några och rädda resten

en: Sometimes no other actions are available, so you have to bomb your way through the ground. The Pingus can do this by actually self- destructing. This will kill them, but it is sometimes necessary to sacrifice a few to save the rest.
sv: Ibland finns inga andra manövrar tillgängliga så du måste bomba dig ned genom marken. Pingus kan faktiskt göra detta genom att begå självmord. Det här dödar dem, men det är ibland nödvändigt att offra några för att rädda resten.

en: Learning to dig
sv: Genom att lära sig gräva

en: This is your first mission. As always, it's pretty easy. All you have to do is to give a Pingu the command to dig a hole into the ground so that they can reach the exit. This can be accomplished simply by clicking on a Pingu.
sv: Det här är ditt första uppdrag. Som alltid är det ganska enkelt. Allt du behöver göra är att beordra en Pingu att gräva ett hål i marken så att de kan nå utgången. Detta kan åstadkommas genom att helt enkelt klicka på en Pingu.

en: Float or Die
sv: Sväva eller dö

en: Well done in mission one! Now let's start the next one. This time you will need to equip your Pingus with a little propeller, so that they can float to the ground smoothly. If Pingus fall too far, they will not be able to survive the fall, so keep your eyes open!
sv: Bra jobbat i första uppdraget! Låt oss nu starta det andra. Denna gång kommer du behöva utrusta dina Pingus med en liten propeller så att de kan sväva smidigt över marken. Om Pingus faller från en alltför hög höjd kommer de inte överleva fallet. Se därför till att vara observant!

en: Jump for joy
sv: Hoppa för nöjes skull

en: Sometimes a Pingu needs to reach a platform that is far away, but not reachable by walking. That's when the Jumper comes in handy - it allows the Pingu to make a small jump and so enables him to reach the platform.
sv: Ibland måste en Pingu nå en plattform som finns långt bort, men som inte kan nås genom att gå dit. Det är då hopparen är bra att ha - den tillåter Pingun att göra ett litet hopp och på så sätt gör att han kan nå plattformen.

en: Miner's heaven
sv: Tunnlarnas himmelrike

en: Another action hits the street - another digging action, this time a diagonal one. It allows a Pingu to dig diagonally through ground, thus creating a path for following Pingus. The action is called Miner.
sv: En annan manöver gäller nu, en grävmanöver med en diagonal riktning. Den tillåter en Pingu att gräva diagonalt genom marken. Det här skapar således en väg för efterföljande Pingus. Manövern kallas tunnlare.

en: Panic Island (float/bash)
sv: Panikön

en: While the previous levels have not required much quick action from you, this one gets a bit trickier. The Pingus are coming out of two entrances in parallel and it is your job to coordinate the two groups wisely.
sv: Då de föregående banorna inte har krävt mycket snabbhet från din sida ställs du nu på prov. Pingus kommer ut samtidigt i två grupper från två ingångar och det är din uppgift att klokt koordinera de två grupperna.

en: Jump'n Bump... and Bash...
sv: Hoppa och dunka... och banka

en: It's panic time again. The Pingus will not come out very fast, but since they turn around when they hit walls you will soon have some trouble coordinating them all. Since you only need to save 5 it should be doable, but if all else fails use the pause-mode ('p') to get an overview again.
sv: Dags för panik igen. Pingus kommer inte komma ut särskilt fort, men eftersom de vänder sig om när de stöter ihop med väggar kommer du snart ha problem med att koordinera dem överhuvudtaget. Eftersom du enbart behöver rädda fem bör det kunna gå, men om allt annat misslyckas använd paus-läget ('p') för att ännu en gång få en överblick.

en: Two groups in parallel, coordinate wisely
sv: Två parallella grupper, koordinera klokt

en: You have two groups to coordinate this time. No need to panic, since this level gives you enough time to think your actions through. No more tips this time, but good luck!
sv: Du har två grupper att koordinera denna gång. Du behöver inte oroa dig därför att den här banan ger dig tillräckligt med tid att tänka över hur du ska gå tillväga. Inga fler råd denna gång, men lycka till!

en: Climb, Climber,... Boom!
sv: Klättra, klättrare,... Boom!

en: As you might have already figured out from previous levels, you often have to combine different actions to get the job done. Due to the lack of a Digger action in this level the Bomber needs to jump in, but how can it reach the place to bomb?
sv: Som du säket redan har förstått från föregående banor måste du ofta kombinera olika manövrar för att klara en bana. På grund av att det inte finns tillgång till någon  grävmanöver på denna bana finns istället bombaren till hands, men hur kan den nå bombmålet?

en: Bridging gets more complicated...
sv: Brobyggandet blir mer komplicerat...

en: Once again you have to combine actions carefully and wisely. If you don't you could end up in the hole just before the exit, so think about how to avoid that.
sv: Ännu en gång måste du försiktigt och klokt kombinera manövrar. Om du inte gör det kan du hamna i hålet precis innan utgången. Fundera på hur du kan undvika ett sådant scenario.

en: If too high, your Pingu will die...
sv: Din Pingu kommer dö om det är för högt...

en: Teamwork is the way to the exit this time. You don't have enough Floaters to reach the exit, so just send a few and let them prepare the path for the rest.
sv: Lagarbete är nyckel till framgång här. Du har inte tillräckligt med svävare för att nå utgången. Skicka in endast ett par stycken svävare och låt dem förbereda vägen för de andra.

en: Learn to use the bridge
sv: Lär dig använa bron

en: If no Jumper is at hand and a large hole needs to be passed, a bridge can be pretty helpful. It takes some time to build, but unlike the jumper action it allows following Pingus to reach the other end too.
sv: Om inte en hoppare finns i krokarna och ett stort hål måste passeras kan en bro vara rätt användbar. Den tar tid att bygga, men olikt hoppmanövern gör den att efterföljande Pingus också kan nå den andra sidan.

en: Three solutions, it's up to you
sv: Tre lösningar, det är upp till dig

en: Now that you've learned all the actions, it's time for some more practice. This level presents you with at least three different ways to solve it. It's up to you which one you pick.
sv: Nu när du har lärt dig alla manövrar är det tid för mer träning. Den här banan ger dig chansen att lösa den på tre varierande sätt. Det är upp till dig vilket du väljer.

en: Climb, Climber, climb... and build a bridge
sv: Klättra, klättra, klättra... och bygg en bro

en: Once again you get access to a new action. The Climber action allows a Pingu to climb up straight walls, thus allowing him to reach stuff that might be too high to reach by other means.
sv: Ännu en gång får du tillgång till en ny manöver. Klättraren gör att en Pingu kan klättra uppför raka väggar, och på så sätt gör att han kan nå platser som annars är för högt belägna.

en: Entrance high, Exit low
sv: Ingång hög, utgång låg

en: If you don't have enough floaters to bring all the Pingus down to the exit - you have to find other ways to guide them down. You should have learned all the stuff you need for this level in previous levels, so this shouldn't be too much of a problem for you.
sv: Ifall du inte har tillräckligt många svävare för att föra ned alla Pingus till utgången måste du finna andra sätt att leda dem dit. Du bör ha lärt dig från föregående banor allt det som krävs för att klara denna bana så det bör gå som en dans på rosor.

en: One must prepare, the rest must follow
sv: En måste förbereda, resten måste följa

en: Sometimes there are situations where you don't have a Blocker at hand to coordinate your Pingus. You'll have to find other ways to keep them under control while a single one prepares the path for the rest.
sv: Ibland uppkommer situationer då du inte har någon blockare till hands för att koordinera dina Pingus. Du kommer behöva hitta andra vägar för att hålla dem under kontroll medan en enda Pingu förbereder vägen för de andra.

en: Unlike the first two levels, you have two actions available in this level. Your job is again simple: select an action at the panel on the left and apply it to the Pingus so that they will be able to reach the exit. Make sure that not too many of them die.
sv: Till skillnad från de första två banorna har du på den här banan två tillgängliga manövrar. Din uppgift är igen enkel: välj en manöver på panelen till vänster och applicera den till Pingus så att de kommer kunna nå utgången. Se till att inte för många av dem dör.

en: Dig, bash and other problems
sv: Gräv, banka och andra problem

en: The more levels you master, the more difficult they will get, but don't panic, as this one is still pretty easy. Just use the stuff that you've learned in the previous levels and you shouldn't have many problems. If you think you've reached a situation from which you can no longer solve the level, double click the armageddon button at the lower right.
sv: Ju fler banor du klarar, desto svårare blir dem. Få emellertid ingen panik. Denna bana är fortfarande ganska enkel. Se bara till att använda allt det du lärt dig från föregående banor och du bör inte ha så stora problem. Dubbelklicka på sprängknappen i högra hörnet om du tror att du har nått en punkt då du inte längre kan lösa banan.

en: Solid ground can block the path
sv: Fast mark kan spärra vägen

en: As you have learned in earlier levels your Pingus can dig through basically any terrain, but there is one material which they can't penetrate: steel. These regions are marked dark grey on the level map and cannot be destroyed, so you must find a way around them.
sv: Som du lärt dig från föregående banor kan dina Pingus gräva sig igenom praktiskt taget vilken terräng som helst, men det finns ett slags terräng de inte kan forcera: stål. Dessa regioner är markerade med mörkgrått på minikartan och kan inte förstöras. Du måste därför hitta ett sätt att ta dig för dem.

en: One jump to catch them all
sv: Ett hopp för att fånga dem alla

en: The pingus have found themselves lost on their journey.  What is this mysterious place?  Smiling pumpkins, giant candlesticks, and some boiling soup below... what wizardry is this? Now, facing a deadly abyss right in front of them it's your job to save them. Can you save them from a terrible fate?
sv: Pingus har gått vilse på sin resa. Vad är detta för mystiskt ställe? Leende pumpor, stora ljusstakar, och lite kokande soppa nedanför...vad för slags trolldom är detta? Nu när de står öga mot öga med en dödlig avgrund rakt framför sig är det upp till dig att rädda dem. Kan du rädda dem från ett förfärligt öde?

en: One Thousand and One Jumps
sv: Tusen och ett hopp

en: With the exit so high above and far out of reach for a normal Pingu, what options are there? Perhaps a jumper can rescue them?  Or will he simply slow their inevitable demise? It's your job to find out, but are you good enough to save them all?
sv: Vilka möjligheter finns med utgången så högt upp och utom räckvidd för en normal Pingu? Kanske en hoppare kan rädda dem? Eller kommer han bara sakta ned deras oundvikliga död? Det är ditt jobb att klura ut det, men är du tillräckligt skicklig för att rädda dem alla?

en: Full Circle
sv: Helcirkel

en: The exit is so close, yet out of reach. A step in the wrong direction and the Pingus will fall to a terrible fate. You must do something to help them, but is there enough time? You have to hurry and can't allow yourself any mistakes. The Pingus are counting on you!
sv: Utgången är så nära men ändå utom räckvidd. Ett steg i fel riktning och the Pingus kommer gå ett hemskt öde till mötes. Du måste göra någonting för att bistå dem, men finns det tillräckligt med tid? Du måste skynda dig och får inte tillåta dig själv att begå några misstag. Pingus räknar med dig!

en: Bridgers Nightmare
sv: Brobyggarnas marddröm

en: Who placed this monstrous wall here?  This terrible blockade separates your Pingus from the exit. Destruction of its awful construction seems an impossibility, but perhaps the bridger can come to the rescue?  Can they build their bridges high enough to guide the group yet again safely to the exit? Or is somebody playing evil mind tricks with you?
    
    Yet again the solution is your call... your gray matter is the key to the Pingus' success, so don't let yourself get confused and misguided from the true path.
sv: Vem placerade den här enorma väggen här? Denna fruktansvärda blockad separerar dina Pingus från utgången.

en: Locked up by the witch
sv: Låst av häxan

en: Is this a prison? Blocked by solid walls all around, there doesn't seem to be a way to escape. Salvation seems impossible. But wait... the wall to the right seems weak... perhaps this is a way to escape? Or is it a false path that will lead to the Pingus' doom?
    
    This is a risky trip, but you must take it to find out how to bring them all to freedom once again.
sv: Är det här ett fängelse? Det verkar inte finnas en flyktväg då vägen blockeras av fasta väggar överallt. Frälsning förefaller omöjlig. Men vänta... väggen till höger verkar svag... kanske det här är en flyktväg? Eller är det en falsk väg som kommer leda Pingus till deras död?
    
    Det här är en riskabel resa, men du måste göra den för att få reda på hur du ska befria dem ännu en gång.

en: Staircase Maintenance
sv: Trappunderhållning

en: It seems we are up again against a mighty wall, and it is blocking the exit! But wait, some good soul has built a staircase around it. It seems, however, that the poor fool's efforts didn't last long, as the staircase is destroyed and full of holes. Can you fix it and make it over the wall? Yet of course you know that the right solution might not be the obvious one. But your Pingus are almost free, and they trust in your skill to guide them to safety once more. Succeed and you will have freed them once and for all from whatever evildoer that placed them in this nightmare... at least for this year.
sv: Det förefaller som vi återigen har en stor vägg framför oss som spärrar utgången! Men vänta, någon godhjärtad varelse har byggt en trappa runt omkring den. Emellertid verkar det som om den stackars dårens ansträngning inte var tillräcklig eftersom trappan är förstörd och full med hål. Kan du laga den och ta dig över väggen? Du vet självklart att den rätta lösningen inte behöver vara den mest uppenbara. Men dina Pingus är nästan fria, och de tror på din förmåga att ännu en gång kunna leda de till säkerhet. Se till att lyckas och du kommer ha befriat dem en gång för alla från vad för slags ondska som än placerade dem i denna mardröm... i alla fall för detta år.

en: Tutorial Island
sv: Övningsön

en: Learn the basics
sv: Lär dig grunderna

en: The Journey Begins
sv: Resan börjar

en: For a long time, the Pingus have lived happily in peace on the South Pole along with all the other animals. Everything was in balance and it seemed like nothing could disrupt their peace.  The Pingus were happy and it seemed like this could never end.
sv: Under en lång tid har Pingus levt lyckliga i fred på sydpolen tillsammans med alla andra djur. Allting var i balans och det
    verkade som om ingenting kunde störa deras tillvaro. Pingus var lyckliga och det verkade som om det aldrig skulle ta slut.

en: But then one day, things began to change slowly: the sky got darker and the earth got warmer. Firstly, they thought this was just a normal fluctuation in the world's climate, but things seemed to get worse and worse with every year.
sv: Men så en dag började saker långsamt att förändras, himlen blev mörkare och jorden blev varmare. Först trodde de det bara var en normal fluktuation i världens klimat, men allt verkade bli värre och värre för varje år som gick.

en: The snow began to melt away in a few areas and food became an issue. Other animals tried to leave the region to search for colder areas, but the Pingus knew that this wouldn't help: they knew that they had to do something about it.
sv: Snön började smälta undan i några områden och mat började bli ett problem. Andra djur tenderade att lämna området för att leta efter kallare områden, men Pingus visste att detta inte skulle hjälpa; de visste att de måste göra någonting åt det här.

en: So the circle of the eldest came together to decide what to do about it. They decided to send out an expedition around the world to find the cause of this warming. The expedition consisted of hundreds of the bravest Pingus on the South Pole.
sv: så de äldstes krets samlades för att bestämma vad som skulle göras. De bestämde sig för att skicka ut en expedition ut i världen för att hitta orsaken till uppvärmningen. Expeditionen bestod av hundratals av de modigaste Pingus på sydpolen.

en: And they picked you to lead them on their journey around the world. Since the journey will be dangerous and difficult, your first goal is the Island of Mogorok, also known as the Tutorial Island. According to the eldest, this island has always been the first stop of Pingus that were sent out into the world.
sv: De valde också dig att leda dem på sin resa runt världen. Då resan blir farlig och svår blir ert första mål ön Mogorok, även känd som Övningsön. Enligt de äldste har den ön alltid varit första anhalten för Pingus som sänts ut i världen.

en: The island consists of many areas that are ideal to teach the Pingus their abilities. The Pingus can learn to build bridges, climb, bash and use many other talents which they will need on their long and dangerous journey.
sv: Ön består av många områden som är perfekta för att träna Pingus i sina färdigheter. Pingus kan träna sin förmåga att bygga broar, klättra, banka och använda många andra talanger de kommer att behöva under sin långa, farliga färd.

en: While there, you can practice your abilities in commanding and guiding the Pingus. You can also get familiar with all the abilities the Pingus provide and learn to master them, since you will need all of them on your journey around the world.
sv: Du kan, å andra sidan, öva din färdighet i att leda och guida Pingus. Du kan också bekanta dig med alla färdigheter Pingus tillhandahåller och lära dig behärska dem, då ni kommer behöva dem alla under er färd runt världen.

en: The Journey Continues
sv: Resan fortsätter

en: Now after you and the Pingus have learned the basics and practiced a bit it is time to move on and begin the journey into the world. Since the ice floe with which the Pingus traveled to the Tutorial Island isn't going to hold on the whole way into the warmer climates the Pingus have to find something else to guide them on their journey.
sv: Nu när du och Pingus har lärt er grunderna och övat litet grann är det dags att gå vidare och börja färden ut i världen. Eftersom isflaket med vilken Pingus färdades till Övningsön inte kan hålla hela vägen in till varmare områden, måste Pingus hitta någonting annat för att leda dom vidare.

en: But as the eldest have said, the Tutorial Island provides not only a good way to practice, but it is also the starting point into the world. After some searching the Pingus discovered the meaning of this, and they found the large tree at the end of the island which gave them wood to construct a float.
sv: Men som de äldste sade är Övningsön inte bara en plats attöva på, utan är även startpunkten ut i världen. Efter lite letandeupptäckte Pingus meningen med detta, och de upptäckte det stora trädet i änden på ön som gav bra trä för att bygga en flotte.

en: So the Pingus set out and constructed some large rafts, enough to carry them all. After also packing a bunch of provisions they were prepared to start their journey and leave their familiar ground and enter the unknown parts of the world.
sv: Så Pingus gav sig iväg och byggde stora flottar, tillräckligtför att ta med dem allihopa. Efter att också ha packatförnödenheter var de färdiga att till slut påbörja sin resaoch lämna sina hemtrakter och färdas in i dem okända delarna av världen.

en: Halloween 2007
sv: Allhelgonaafton 2007

en: Trapped at All Hallows Eve
sv: Fångad på allhelgonaafton
