Pingus 0.5.0 - en to tr translation catalogue (211 entries)

en: Screenshot: Screenshot is done.
tr: Screenshot: Ekran görüntüsü kaydedildi.

en: Screenshot: Couldn't write file:
tr: Screenshot: Dosyaya yazılamıyor:

en: Datadir
tr: Veri dizini

en: Userdir
tr: Kullanıcı dizini

en: Open
tr: Aç

en: Save
tr: Kaydet

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Filename:
tr: Dosya Adı:

en: Pathname:
tr: Yol adı:

en: Open a level
tr: Bölüm aç

en: Save your level
tr: Bölümü kaydet

en: Open level...
tr: Bölümü aç...

en: Save level...
tr: Bölümü kaydet...

en: Save level as...
tr: Bölümü farklı kaydet...

en: Play level...
tr: Bölüm oyna...

en: Configure actions
tr: Eylemleri yapılandır

en: Configure level
tr: Bölümü yapılandır...

en: Display object properties
tr: Nesne özelliklerini göster

en: Show object insertion window
tr: Nesne yerleştirme penceresini göster

en: Show minimap
tr: Küçük haritayı göster

en: Duplicate the selected objects
tr: Seçili nesneleri çoğalt

en: Delete the selected objects
tr: Seçili nesneleri sil

en: Raise object to top
tr: Nesneyi en üste götür

en: Raise object
tr: Nesneyi yukarı götür

en: Lower object
tr: Nesneyi alta götür

en: Lower object to bottom
tr: Nesneyi en alta götür

en: Flip object horizontally
tr: Nesneyi yatay döndür

en: Flip object vertically
tr: Nesneyi dikey döndür

en: Rotate object -90 degree
tr: Nesneyi -90 derece döndür

en: Rotate object 90 degree
tr: Nesneyi 90 derece döndür

en: Display help
tr: Yardımı görüntüle

en: Exit
tr: Çıkış

en: Entrance
tr: Giriş

en: Groundpiece (ground)
tr: Döşeme (yer)

en: Groundpiece (solid)
tr: Döşeme (yekpare)

en: Groundpiece (bridge)
tr: Döşeme (köprü)

en: Groundpiece (transparent)
tr: Döşeme (şeffaf)

en: Groundpiece (remove)
tr: Döşeme (kaldır)

en: Hotspot
tr: Eğlence Yeri

en: Background
tr: Arkaplan

en: Liquid
tr: Sıvı

en: Trap
tr: Tuzak

en: Weather
tr: Hava

en: Special Object
tr: Özel Nesne

en: Object:
tr: Nesne:

en: Nothing selected
tr: Hiçbir şey seçilmedi

en: Transparent
tr: Saydam

en: Solid
tr: Düz

en: Ground
tr: Yer

en: Bridge
tr: Köprü

en: Water
tr: Su

en: Lava
tr: Lav

en: Remove
tr: Kaldır

en: Direction:
tr: Yön:

en: Left
tr: Sol

en: Misc
tr: Diğer

en: Right
tr: Sağ

en: ReleaseRate:
tr: ÇıkışOranı:

en: Para-X:
tr: Param-X

en: Para-Y:
tr: Param-Y:

en: Scroll-X:
tr: Kaydır-X:

en: Scroll-Y:
tr: Kaydır-Y:

en: Owner Id:
tr: Kullanıcı No:

en: Z-Pos:
tr: Konum-Z:

en: Color:
tr: Renk :

en: Small Stars:
tr: Küçük Boyutlu Yıldızlar

en: Middle Stars:
tr: Orta Boyutlu Yıldızlar

en: Large Stars:
tr: Büyük Boyutlu Yıldızlar

en: Repeat:
tr: Tekrarla:

en: Object: [Group]
tr: Nesne: [Group]

en: Object:
tr: Nesne:

en: Pingus is a puzzle game where you need to guide a bunch of little penguins around the world.
tr: Pingu oyunu dünyadaki bir sürü pengene rehberlik ederek oynanan bir oyundur.

en: Displays this help
tr: Bu yardım ekranını göster

en: Print version number and exit
tr: Sürüm numarasını yazdır ve çık

en: Start in Window Mode
tr: Pencerede başlat

en: Start in Fullscreen
tr: Tam Ekranda Başlat

en: Enable software cursor
tr: İmleci etkinleştir

en: Disable automatic scrolling
tr: Otomatik kaydırmayı pasifleştir

en: Disable sound
tr: Sesi Kapat

en: Disable music
tr: Müziği Kapat

en: Select language to use with Pingus
tr: Oyunda kullanılacak dili seçin

en: List all available languages
tr: Kullanılabilir tüm dilleri listele

en: Loads the level editor
tr: Bölüm düzenleyiciyi yükler

en: Don't read ~/.pingus/config
tr: ~/.pingus/config dosyasını okuma

en: FILE
tr: DOSYA

en: Uses the controller given in FILE
tr: DOSYA da verilen denetleyiciyi kullanır

en: Set the game speed (0=fastest, >0=slower)
tr: Oyun hızını ayarla (0=en hızlı, >0=daha yavaş)

en: Set the size of the map tiles (default: 32)
tr: Döşeme boyutunu ayarla (öntanımlı: 32)

en: Pingus: Out of memory!
tr: Pingus: Bellek yetersiz!

en: Pingus: Standard exception caught!:
tr: Pingus: Standart bir istisna yakalandı!:

en: Pingus: Unknown throw caught!
tr: Pingus: Bilinmeyen aykırı durum yakalandı!

en: unlimited
tr: sınırsız

en: Bridger
tr: Köprücü

en: Number of Pingus:
tr: Pingu sayısı:

en: Number to Save:
tr: Kurtarılacak Pingu Sayısı

en: Time:
tr: Süre:

en: Author:
tr: Yapımcı:

en: Close
tr: Kapat

en: Story
tr: Öykü

en: ..:: Start the game ::..
tr: ..:: Oyunu başlat ::..

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: ..:: Create your own levels ::..
tr: ..:: Kendi bölümlerini oluştur ::..

en: ..:: Play User Built levels ::..
tr: ..:: Kullanıcılar Tarafından Hazırlanan Bölümleri Oyna ::..

en: ..:: Bye, bye ::..
tr: ..:: Güle güle... ::..

en: Solved:
tr: Çözülen:

en: levels
tr: bölümler

en: skip
tr: atla

en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Language:
tr: Dil:

en: Master Volume:
tr: Ana Ses Seviyesi:

en: Sound Volume:
tr: Ses Seviyesi:

en: Music Volume:
tr: Müzik Ses Seviyesi:

en: Option Menu
tr: Seçenek Menüsü

en: Retry
tr: Tekrar dene

en: Success!
tr: Aferin!

en: Failure!
tr: Başaramadın!

en: Perfect! You saved everyone possible - great!
tr: Mükemmel! Herkesi kurtardın galiba.

en: You saved exactly what you needed - you made it, but
    maybe you can do better?
tr: Tam gerektiği kadar Pingu kurtardın, geçer not, ama
    belki daha iyisini yapabilisin, hı?

en: Not everybody was saved, but still good work!
tr: Herkesi kurtaramadın, ama yine de iyi iş çıkardın!

en: What can I say, you made it - congratulations!
tr: Ne diyebilirim, yaptın, aferin!

en: You killed everybody, not good.
tr: Herkesi öldürdun. Hiç hoş degil.

en: No-one got saved - I know you can do better.
tr: Hiç kimseyi kurtaramadın, daha iyisini yapabileceğinden eminim.

en: You didn't save enough, but you saved a few.  Next
    time you might do better.
tr: Yeterince kurtaramadın, ama yine de birkaçı kurtuldu, bir
    dahakine daha dikkatli ol.

en: Only one more and you would have made it - try again!
tr: Sadece bir tane daha ve bölümü tamamlamayı başaracaktın - tekrar dene!

en: Only a handful more and you would have made it - try again!
tr: Birkaç tane daha kurtarsan olacaktı, tekrar dene!

en: Better luck next time!
tr: Bir dahaki oyunda iyi şanslar!

en: Saved:
tr: Kurtarılan:

en: Died:
tr: Ölen:

en: Time left:
tr: Kalan zaman:

en: Angel
tr: Melek

en: Blocker
tr: Durdurucu

en: Bomber
tr: Bombacı

en: Climber
tr: Tırmanıcı

en: Digger
tr: Kazıcı

en: Exiter
tr: Bölüm hazırla

en: Floater
tr: Süzülen

en: Jumper
tr: Zıplayan

en: Laserkill
tr: Lazer atışı

en: Miner
tr: Madenci

en: Slider
tr: Kaydırıcı

en: Superman
tr: Süpermen

en: Teleported
tr: Işınlanacaksınız

en: Walker
tr: Yürüyen

en: Released:%3d/%d   Out:%3d   Saved:%3d/%d
tr: Çıkan:%3d/%d Dışarda:%3d Kurtarılan:%3d/%d

en: Show Ending?
tr: Bitişi Göster?

en: Leave?
tr: Çık?

en: If the way is blocked, bash away
tr: Ako je put blokiran, prokopaj tunel

en: Similar to the Digger action that you already know from previous levels, there is also an action that allows the Pingus to dig horizontally, as opposed to the vertical dig ability the Digger action provides. This new action is called Basher.
tr: Daha önceki bölümlerden bildiğiniz Kazma eylemine benzer, ama yön olarak dikey kazma eyleminin tam tersine Pinguların yatay olarak kazmasına olanak sağlayan yeni bir yetenek daha öğreniyorlar. Bu yeni yeteneğe Delme diyoruz.

en: Sacrifice a few and save the rest
tr: Bir kaç tanesini feda et ve gerisini kurtar

en: Sometimes no other actions are available, so you have to bomb your way through the ground. The Pingus can do this by actually self- destructing. This will kill them, but it is sometimes necessary to sacrifice a few to save the rest.
tr: Bazen hiç başka bir eylem yapmak mümkün olmayabilir, bu yüzden zemin üzerinden bombalayarak yol açmalısınız. Pingular bunu kendilerini imha ederek yaparlar. Bu onları yokedecektir, ama geri kalanını kurtarmak için bazen bir kaç taneyi feda etmek gereklidir.

en: Learning to dig
tr: Kazmayı öğreniyoruz

en: This is your first mission. As always, it's pretty easy. All you have to do is to give a Pingu the command to dig a hole into the ground so that they can reach the exit. This can be accomplished simply by clicking on a Pingu.
tr: Bu senin ilk görevin. Her zamanki gibi oldukça kolay. Tek yapman gereken Pingulardan birine yere delik açmasını söyleyerek çıkışa gitmelerini sağlamak. Bunu bir Pingunun üzerine tıklayarak basitçe yapabilirsin.

en: Float or Die
tr: Havada Süzül ya da Öl

en: Well done in mission one! Now let's start the next one. This time you will need to equip your Pingus with a little propeller, so that they can float to the ground smoothly. If Pingus fall too far, they will not be able to survive the fall, so keep your eyes open!
tr: İlk görevinde iyi iş çıkarttın! Şimdi diğerine başlayalım. Bu sefer Pingu'na uygun bir pervane giydirmelisin, böylelikle havadan toprağa hafifçe süzülebilirler. Eğer Pingular çok uzağa düşerlerse sağ kurtulamayabilirler, bu yüzden gözünü dört aç!

en: Jump for joy
tr: Eğlenmek için zıpla

en: Sometimes a Pingu needs to reach a platform that is far away, but not reachable by walking. That's when the Jumper comes in handy - it allows the Pingu to make a small jump and so enables him to reach the platform.
tr: Bazen Pingu'nun yürüyerek ulaşılmayan bir o kadar da uzakta olan bir platforma ulaşması gerekir. Bu durumda Sıçrama yeteneği çok işe yarar - Pingu'nun ufak bir sıçrama yaparak platforma ulaşmasını sağlar.

en: Miner's heaven
tr: Madenciler cenneti

en: Another action hits the street - another digging action, this time a diagonal one. It allows a Pingu to dig diagonally through ground, thus creating a path for following Pingus. The action is called Miner.
tr: Yeni bir yetenek öğreniyoruz - başka bir kazma eylemi, bu kez çarpraz bir tane. Bu Pingu'nun aşağı doğru yol oluşturmasını, ve takip eden Pingular için bir yol oluşturmasını sağlar. Bu yetenek Madencilik olarak adlandırılır.

en: While the previous levels have not required much quick action from you, this one gets a bit trickier. The Pingus are coming out of two entrances in parallel and it is your job to coordinate the two groups wisely.
tr: Önceki bölümler sizin çok daha çabuk hareket etmenizi gerektirmese de bu bölüm biraz daha zorlaşıyor. Pingular iki delikten çıkıyor ve sizin göreviniz akıllıca bu iki grubu koordine etmek.

en: It's panic time again. The Pingus will not come out very fast, but since they turn around when they hit walls you will soon have some trouble coordinating them all. Since you only need to save 5 it should be doable, but if all else fails use the pause-mode ('p') to get an overview again.
tr: Tekrar panik zamanı. Pingular çok hızlı dışarı çıkmayacaklar, ancak duvara çarptıklarında geriye dönecekleri için bir süre sonra hepsini koordine etmek biraz sorun olacak. Başarmak için 5 tane kurtarman yeterli, ancak yine de başarısız olursan tekrar durumu kontrol etmek için duraklama-modunu ('p')  kullanabilirsin.

en: You have two groups to coordinate this time. No need to panic, since this level gives you enough time to think your actions through. No more tips this time, but good luck!
tr: Bu sefer koordine etmeniz gereken iki grup var. Bu bölüm size hareketlerinizi düşünmek için yeterli zaman verdiğinden paniğe gerek yok.  Bu kez daha fazla ipucu yok, ama iyi şanslar!

en: Climb, Climber,... Boom!
tr: Penjanje, pentranje,... Bum!

en: As you might have already figured out from previous levels, you often have to combine different actions to get the job done. Due to the lack of a Digger action in this level the Bomber needs to jump in, but how can it reach the place to bomb?
tr: Kao sto si do sada mogao ukapirati iz prethodnih nivoa cesto moras da kombinujes razlicite akcije da bi obavio zadatak. Zbog nedostatka akcije Kopanja na ovom nivou Samoubica mora da obavi posao. Pitanje je kako ga dovesti da mesta za eksploziju?

en: Bridging gets more complicated...
tr: Mostogradnja se komplikuje...

en: Once again you have to combine actions carefully and wisely. If you don't you could end up in the hole just before the exit, so think about how to avoid that.
tr: Jos jednom se akcije moraju mudro i pazljivo kombinovati, jer bi bez toga zacas zavrsili u rupi pre izlaza, zato smisli kako da to izbegnes.

en: If too high, your Pingu will die...
tr: Ko visoko leti, nisko pada...

en: Teamwork is the way to the exit this time. You don't have enough Floaters to reach the exit, so just send a few and let them prepare the path for the rest.
tr: Ovog puta je potreban timski rad da bi se doslo do izlaza. Nema dovoljno Padobranaca da bi svi dosli do izlaza, tako da je potrebno poslati nekoliko njih, koji moraju pripremiti stazu za ostale.

en: Learn to use the bridge
tr: Nauci da koristis most

en: If no Jumper is at hand and a large hole needs to be passed, a bridge can be pretty helpful. It takes some time to build, but unlike the jumper action it allows following Pingus to reach the other end too.
tr: Ako nema na raspolaganju Skakaca a treba preci preko velike rupe, onda je most vrlo korisna stvar. Potrebno je malo vremena da se most izgradi, ali svi Pingusi koji slede mogu da ga koriste, za razliku o skakanja.

en: Three solutions, it's up to you
tr: Üç çözüm var, birisini seçmek size kalmış

en: Now that you've learned all the actions, it's time for some more practice. This level presents you with at least three different ways to solve it. It's up to you which one you pick.
tr: Artık tüm yetenekleri öğrendiniz, artık biraz pratik zamanı. Bu bölümü en az üç yolla çözebilirsiniz. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.

en: Climb, Climber, climb... and build a bridge
tr: Tırman, Pingu, tırman... ve bir köprü yap

en: Once again you get access to a new action. The Climber action allows a Pingu to climb up straight walls, thus allowing him to reach stuff that might be too high to reach by other means.
tr: Bir kere daha yeni bir yetenek öğrendiniz. Dağcı yeteneği bir Pingunun düz duvarlara tırmanabilmesini, böylece diğer yollarla erişmesi için çok yüksekte olan şeylere uzanabilmesini sağlar.

en: Entrance high, Exit low
tr: Giriş üstte, Çıkış altta

en: If you don't have enough floaters to bring all the Pingus down to the exit - you have to find other ways to guide them down. You should have learned all the stuff you need for this level in previous levels, so this shouldn't be too much of a problem for you.
tr: Tüm Pinguları aşağıdaki çıkışa getirmek için yeterli süzülen pingunuz yoksa - onlara rehberlik edecek farklı yollar bulmalısınız. Bu bölüm için ihtiyacınız olan herşeyi önceki bölümlerle öğrenmiş olmalısınız, bu yüzden bu sizin çok da problem olmamalı.

en: One must prepare, the rest must follow
tr: Birini hazırlamak gerekir, geri kalanlar takip etmelidir

en: Sometimes there are situations where you don't have a Blocker at hand to coordinate your Pingus. You'll have to find other ways to keep them under control while a single one prepares the path for the rest.
tr: Bazen Pinguları koordine etmek için elinizin altında bloke edici Pingu olmayabilir. Bir tanesi geri kalan Pingular için yol açarken diğerlerini kontrol etmek için farklı yollar bulmalısınız.

en: Unlike the first two levels, you have two actions available in this level. Your job is again simple: select an action at the panel on the left and apply it to the Pingus so that they will be able to reach the exit. Make sure that not too many of them die.
tr: İlk iki seviyeden farklı olarak, iki tane yeni yetenek öğreniyoruz. Yapmanız gereken gene basit: soldaki panelden bir eylem seçin ve bunu Pingu'ya uygulayın böylece çıkışa ulaşabileceklerler. Çok fazla Pingu'nun hayatını kaybetmesine izin vermeyin.

en: The more levels you master, the more difficult they will get, but don't panic, as this one is still pretty easy. Just use the stuff that you've learned in the previous levels and you shouldn't have many problems. If you think you've reached a situation from which you can no longer solve the level, double click the armageddon button at the lower right.
tr: Daha fazla bölüm ilerledikçe, oyun gittikçe daha zorlaşacak, ama paniğe gerek yok, bu bölümde olduğu gibi hala kolay. Sadece önceki bölümlerden öğrendiklerinizi uygulayın ve bu sizin çok fazla problem olmamalı.  Eğer bir yerden itibaren artık bölümü çözemeyeceğiniz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsunuz, sağda altta armageddon düğmesini tıklatın.

en: Solid ground can block the path
tr: Cvrsto zemljiste moze blokirati put

en: As you have learned in earlier levels your Pingus can dig through basically any terrain, but there is one material which they can't penetrate: steel. These regions are marked dark grey on the level map and cannot be destroyed, so you must find a way around them.
tr: I ranijim nivoima smo naucili da Pingusi mogu prakticno kopati kroz bilo koje zemljiste, ali postoji nesto sto ne mogu prokopati. To su celicni objekti. Oni su oznaceni tamno sivom bojom na mapi nivoa i ne mogu biti unisteni, vec treba pronaci nacin da se zaobidju.

en: One jump to catch them all
tr: Bir sıçrama ile hepsini yakala

en: The pingus have found themselves lost on their journey.  What is this mysterious place?  Smiling pumpkins, giant candlesticks, and some boiling soup below... what wizardry is this? Now, facing a deadly abyss right in front of them it's your job to save them. Can you save them from a terrible fate?
tr: Pingular yolculuklarında kendilerini kaybolmuş olarak buldular. Bu gizemli yer de neresi? Gülümseyen kabaklar, büyük şamdanlar ve aşağıda biraz kaynar çorba... bu nasıl bir sihirbazlıktır? Şimdi önlerinde ölümcül bir uçurum varken sizin göreviniz onları kurtarmak. Onları bu korkunç felaketten kurtarabilirmisiniz?

en: One Thousand and One Jumps
tr: Bin Bir Zıplama

en: Boom Boom
tr: Güm Güm

en: Full Circle
tr: Tam Yuvarlak

en: The exit is so close, yet out of reach. A step in the wrong direction and the Pingus will fall to a terrible fate. You must do something to help them, but is there enough time? You have to hurry and can't allow yourself any mistakes. The Pingus are counting on you!
tr: Çıkış çok yakın ama hala erişilemeyecek bir yerde. Yanlış yönde atılacak bir adım Pinguları korkunç bir sona sürükleyebilir. Onlara yardım etmek için bir şeyler yapmalısınız, fakat yeterli zaman var mı? Acele etmeli ve bir hataya izin vermemelisiniz. Pingular size güveniyor!

en: Bridgers Nightmare
tr: Köprücünün Karabasanı

en: Who placed this monstrous wall here?  This terrible blockade separates your Pingus from the exit. Destruction of its awful construction seems an impossibility, but perhaps the bridger can come to the rescue?  Can they build their bridges high enough to guide the group yet again safely to the exit? Or is somebody playing evil mind tricks with you?
    
    Yet again the solution is your call... your gray matter is the key to the Pingus' success, so don't let yourself get confused and misguided from the true path.
tr: Bu kocaman duvarı buraya kim koymuş? Bu kocaman blok Pingular ile çıkış arasında bir engel olarak duruyor. Bu oldukça büyük yapının yıkımı imkansız gibi görünüyor, ama belki köprücü sizi kurtarabilir mi? Grubu yol açarken bir kez daha güvenli bir şekilde çıkışa ulaştıran yeterince yüksek köprüler üretebilirler mi? Ya da birisi size kötü bir oyun mu oynuyor?
    
    Bir kez daha çözüm sizin düşünmeniz.. beyninizin merkezindeki gri yapı Pinguların başarısının anahtarı, bü yüzden kafanızın karışmasına ve yanlış yola sapmasına izin vermeyin.

en: Locked up by the witch
tr: Cadı tarafından kilitlenmiş

en: Is this a prison? Blocked by solid walls all around, there doesn't seem to be a way to escape. Salvation seems impossible. But wait... the wall to the right seems weak... perhaps this is a way to escape? Or is it a false path that will lead to the Pingus' doom?
    
    This is a risky trip, but you must take it to find out how to bring them all to freedom once again.
tr: Bu bir hapishane mi? Dört tarafı sağlam duvarlarla çevrilmiş, kaçış için bir yol görünmüyor. Kurtulmak imkansız görünüyor.Ama bekleyin... sağdaki duvar zayıf görünüyor... belki bu bir kaçış yoludur? Ya da pinguları kaçınılmaz sona sürükleyecek sahte bir yol?
    
    Bu riskli bir yolculuk ama Pinguları bir kere daha özgürlüğe kavuşturmak için bu yolculuğu yapmalısınız.

en: Splatterfest
tr: Su çarpma şenliği

en: Staircase Maintenance
tr: Merdiven Bakımı

en: It seems we are up again against a mighty wall, and it is blocking the exit! But wait, some good soul has built a staircase around it. It seems, however, that the poor fool's efforts didn't last long, as the staircase is destroyed and full of holes. Can you fix it and make it over the wall? Yet of course you know that the right solution might not be the obvious one. But your Pingus are almost free, and they trust in your skill to guide them to safety once more. Succeed and you will have freed them once and for all from whatever evildoer that placed them in this nightmare... at least for this year.
tr: Görünüşe göre güçlü bir duvarla tekrar karşı karşıyayız ve çıkış yolunu kapatıyor! Ama bekle, bazı iyi kişiler etrafında bir merdiven yapmışlar. Ancak görünüşe göre, zavallıların girişimleri başarılı olmamış, çünkü merdiven tahrip olmuş ve delik deşik. Bunu düzeltebilir ve duvarın üzerinden geçmesini sağlayabilirmisin? Yine tabi doğru çözüm ilk planda doğru görünen olmayabilir.  Ama Pingular neredeyse özgürlüklerine kavuşmak üzere, ve sizin onlara rehberlik etmedeki becerinize bir kez daha güveniyorlar. Bunu başarın böylece onları içine düştükleri zor durumdan  bir kez daha kurtarmış olacaksınız.. en azından bu yıl için.

en: Tutorial Island
tr: Eğitim Adası

en: Learn the basics
tr: Temelleri öğreniyoruz

en: The Journey Begins
tr: Yolculuk Başlıyor

en: For a long time, the Pingus have lived happily in peace on the South Pole along with all the other animals. Everything was in balance and it seemed like nothing could disrupt their peace.  The Pingus were happy and it seemed like this could never end.
tr: Uzun uzun yıllardır, Pingular diğer hayvanlarla birlikte Güney Kutbu üzerinde barış ve mutluluk içinde yaşadılar. Her şey çok güzel gidiyordu ve onların huzurunu bozacak hiç bir şey görünmüyordu. Pingular mutluydular ve bu sonsuza kadar devam edecek gibi görünüyordu.

en: But then one day, things began to change slowly: the sky got darker and the earth got warmer. Firstly, they thought this was just a normal fluctuation in the world's climate, but things seemed to get worse and worse with every year.
tr: Ama sonra bir gün, işler yavaşça değişmeye başladı: gökyüzü kararmaya ve dünya daha sıcak olmaya başladı. Önceleri bunun sadece dünyanın ikliminde normal bir dalgalanma olduğunu düşündüler, ama her şey yıldan yıla daha kötüye gidiyor gibiydi.

en: The snow began to melt away in a few areas and food became an issue. Other animals tried to leave the region to search for colder areas, but the Pingus knew that this wouldn't help: they knew that they had to do something about it.
tr: Bazı bölgelerde karlar erimeye başladı ve yiyecek sorun haline geldi.Diğer hayvanlar daha soğuk yerler aramak için bölgeyi terk etmeye çalıştılar ama Pingular bunun yardımcı olmayacağını biilyorlardı: onlar bu konuda bir şeyler yapmak zorunda olduklarını biliyorlardı.

en: So the circle of the eldest came together to decide what to do about it. They decided to send out an expedition around the world to find the cause of this warming. The expedition consisted of hundreds of the bravest Pingus on the South Pole.
tr: Bu yüzden en yaşlılardan oluşan bir grup bu konu hakkında ne yapacağına karar vermek için bir araya geldi. Bu ısınmanın nedenini bulabilmek için dünya çapında bir yolculuğa çıkmaya karar verdiler. Bu yolculuğa Güney Kutbundaki yüzlerce cesur Pingu katılıyordu.

en: And they picked you to lead them on their journey around the world. Since the journey will be dangerous and difficult, your first goal is the Island of Mogorok, also known as the Tutorial Island. According to the eldest, this island has always been the first stop of Pingus that were sent out into the world.
tr: Ve dünya üzerindeki yolculuklarında kendilerine önderlik etmeniz için sizi seçtiler. Yolculuk tehlikeli ve zor olacağından, ilk hedefiniz Eğitim Adası olarak da bilinen Mogorok Adası. Yaşlıların anlattıklarına göre bu ada her zaman dünyaya gönderilen pinguların ilk durakları olmuştu.

en: The island consists of many areas that are ideal to teach the Pingus their abilities. The Pingus can learn to build bridges, climb, bash and use many other talents which they will need on their long and dangerous journey.
tr: Ada Pingulara yeteneklerini öğretmek için ideal bir sürü alandan oluşmaktadır. Pingular köprü yapmayı, tırmanmayı, çarpmayı uzun ve tehlikeli yolculuklarında ihtiyaç duyacakları daha bir sürü yeteneği öğrenebilirler.

en: While there, you can practice your abilities in commanding and guiding the Pingus. You can also get familiar with all the abilities the Pingus provide and learn to master them, since you will need all of them on your journey around the world.
tr: Oradayken Pinguları yönlendirme ve kontrol etme yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca Pinguların yeteneklerine aşinalık kazanabilir ve bu yetenekleri iyice öğrenebilirsiniz, bu yeteneklerin hepsine dünyaya olan yolculuğunuzda ihtiyacınız olacak.

en: The Journey Continues
tr: Yolculuk Devam Ediyor

en: Now after you and the Pingus have learned the basics and practiced a bit it is time to move on and begin the journey into the world. Since the ice floe with which the Pingus traveled to the Tutorial Island isn't going to hold on the whole way into the warmer climates the Pingus have to find something else to guide them on their journey.
tr: Şimdi sen ve Pingular temelleri öğrendiniz ve bir parça pratik yaptınız şimdi harekete geçip dünyaya olan yolculuğa başlamanın tam sırası. Pinguların Eğitim Adasına giderken kullandıkları buz parçası sıcak iklimlere giden tüm yolda dayanamayıp eriyeceği için Pingular onlara seyahatlerinde kılavuz edecek başka bir şey bulmalılar.

en: But as the eldest have said, the Tutorial Island provides not only a good way to practice, but it is also the starting point into the world. After some searching the Pingus discovered the meaning of this, and they found the large tree at the end of the island which gave them wood to construct a float.
tr: Fakat yaşlıların söylediği gibi, Eğitim Adası sadece pratik yapmak için iyi bir yol değil aynı zamanda dünya içine giden yolda başlangıç noktasıdır. Biraz arama yaptıktan sonra Pingular bunun anlamını keşfettiler, ve adanın sonunda kendilerine sal yapmak için odun sağlayan büyük ağacı buldular.

en: So the Pingus set out and constructed some large rafts, enough to carry them all. After also packing a bunch of provisions they were prepared to start their journey and leave their familiar ground and enter the unknown parts of the world.
tr: Böylece Pingular işe koyuldular ve hepsini birden taşıyabilecek geniş sallar yaptılar. Bir parça yolluk hazırladıktan sonra tanıdık topraklarını bırakıp dünyanın bilinmeyen taraflarına doğru yolculuklarına başlamaya hazırdılar.

en: Desert
tr: Çöl

en: Halloween 2007
tr: Cadılar Bayramı 2007

en: Trapped at All Hallows Eve
tr: Cadılar bayramında tuzağa düştüler
