pinot 1.20 - en to cs translation catalogue (226 entries)

note: Localize language names
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Danish
cs: Dánština

en: Dutch
cs: Holandština

note: FIXME: if all documents are of the same language, show it FIXME: show labels that some and all documents have
en: English
cs: Angličtina

en: Finnish
cs: Finština

en: French
cs: Francouzština

en: German
cs: Němčina

en: Hungarian
cs: Maďarština

en: Italian
cs: Italština

en: Norwegian
cs: Norština

en: Portuguese
cs: Portugalština

en: Romanian
cs: Rumunština

en: Russian
cs: Ruština

en: Spanish
cs: Španělština

en: Swedish
cs: Švédština

en: Turkish
cs: Turečtina

note: Internal indices Is this an internal index ?
en: My Web Pages
cs: Mé internetové stránky

note: Spawn new threads
en: My Documents
cs: Mé dokumenty

note: Add default labels
en: Important
cs: Důležité

en: New
cs: Nové

en: Personal
cs: Osobní

en: Me
cs: Já

en: Latest First
cs: Nejnovější jako první

en: 10kb And Smaller
cs: 10kb a menší

en: Home Stuff
cs: Domácí položky

en: With Label New
cs: Se štítkem Nový

en: Have CJKV
cs: Má CJKV

en: In English
cs: v angličtině

en: Unclassified
cs: Nezařazeno

en: Index error
cs: Chyba indexu

en: Couldn't index document
cs: Nelze indexovat dokument

en: Couldn't update document
cs: Nelze aktualizovat dokument

en: Couldn't unindex document(s)
cs: Nelze zrušit indexaci dokumentů

en: Couldn't run query on search engine
cs: Nelze spustit dotaz ve vyhledávači

en: Couldn't get history for search engine
cs: Nelze získat historii vyhledávače

en: Couldn't retrieve document
cs: Nelze získat dokument

en: File monitor error
cs: Chyba sledování souboru

en: Couldn't open directory
cs: Nelze otevřít adresář

en: Index doesn't exist
cs: Index neexistuje

en: Couldn't create search engine
cs: Nelze vytvořit vyhledávač

en: Cannot index document type
cs: Nelze indexovat typ dokumentu

en: No downloader for this protocol
cs: Pro tento protokol neexistuje žádný stahovač

en: Robots META tag forbids indexing
cs: Značka META robotům zabraňuje v indexaci

en: No monitoring handler
cs: Žádná obslužná rutina sledování

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Indexing was stopped
cs: Indexace byla zastavena

en: Can't index mail here
cs: Zde nelze indexovat poštu

en: is already being indexed
cs: Již dochází k indexaci

en: is blacklisted
cs: je v seznamu zakázaných

en: No title
cs: Bez názvu

en: Query:
cs: Dotaz:

en: Stored queries
cs: Uložené dotazy

en: Query parameters
cs: Parametry dotazu

en: Name:
cs: Název:

en: New filter or range:
cs: Nový filtr nebo rozsah:

en: Query Text
cs: Text dotazu

en: Index results with label
cs: Indexovat výsledky pomocí štítku

en: Number of results:
cs: Počet výsledků:

en: Sort order:
cs: Řadit podle:

en: Stemming:
cs: Vycházející z:

en: Only index new results
cs: Indexovat pouze nové výsledky

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Title:
cs: Název:

en: Language:
cs: Jazyk:

en: MIME type:
cs: Typ MIME:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Terms:
cs: Termíny:

en: bytes
cs: bajtů

en: External index
cs: Externí index

en: Type:
cs: Typ:

en: Location:
cs: Umístění:

en: Address:
cs: Adresa:

en: Import URL
cs: URL importu

en: Apply label:
cs: Použít ětítek:

en: Status
cs: Stav

en: Helper application
cs: Pomocná aplikace

en: Use this command for other documents of the same type.
cs: Použijte tento příkaz pro ostatní dokumenty stejného typu.

en: Pinot Preferences
cs: Nastavení Pinot

en: These directories will be indexed and optionally monitored for changes:
cs: Tyto adresáře budou indexovány a případně budou sledovány jejich změny:

en: Add
cs: Přidat

en: File patterns:
cs: Vzory souboru:

en: Reset
cs: Resetovat

en: Indexing
cs: Indexování

en: Labels are used to classify indexed documents:
cs: Štítky jsou používány pro zařazení indexovaných dokumentů:

en: Remove
cs: Odstranit

en: Labels
cs: Štítky

en: Direct connection to the Internet
cs: Přímé připojení k Internetu

en: Manual proxy configuration:
cs: Ruční nastavení proxy:

en: Network
cs: Síť

en: Google API key:
cs: Klíč Google API:

en: Queries:
cs: Dotazy:

en: Enable search terms suggestion
cs: Povolit navrhování termínů pro hledání

en: Ignore robots.txt and Robots META tag
cs: Ignorovat robots.txt a META značky robotů

en: HTTP crawling:
cs: Procházení HTTP:

en: New results:
cs: Nové výsledky:

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: There is no helper application defined for this document's type.
    Please enter the command to open this document.
cs: Pro tento typ dokumentu není zadána žádná pomocná aplikace.
    Prosím zadejte příkaz pro otevření tohoto dokumentu.

en: Search Engines
cs: Vyhledávače

en: Current User
cs: Současný uživatel

en: Served by
cs: Hostováno

en: Local
cs: Místní

en: Index location
cs: Indexované umístění

note: Stemming language Labels
en: None
cs: Žádné

en: Show Previous
cs: Zobrazit předchozí

en: Show Next
cs: Zobrazit další

en: All
cs: Vše

en: Query Name
cs: Název dotazu

en: Last Run
cs: Naposledy spuštěno

en: Summary
cs: Souhrn

note: Set tooltips
en: Show all search engines
cs: Zobrazit všechny vyhledávače

en: Find documents that match the query
cs: Najít dokuemty které odpovídají dotazu

en: Add an index
cs: Přidat index

en: Remove an index
cs: Odstranit index

en: Add a query
cs: Přidat dotaz

en: Remove a query
cs: Odstranit dotaz

en: Show the query's previous results
cs: Zobrazit předchozí výsledky dotazu

en: Ready
cs: Připraveno

en: Updating all documents in My Web Pages is recommended
cs: Je doporučena aktualizace všech dokumentů v mých internetových stránkách

en: Don't warn me again
cs: Již mě nevarovat

en: Update
cs: Aktualizace

note: Find this query
en: Live query
cs: Dotaz za běhu

en: Undefined
cs: Neurčeno

en: Open Cache
cs: Otevřít mezipaměť

en: Open Parent
cs: Otevřít nadřazený

en: _Add To Index
cs: _Přidat do indexu

en: Unindex
cs: Odstranit z indexu

en: More Like This
cs: Další podobné

en: Search This For
cs: Vyhledat pro

en: Search Engine
cs: Vyhledávač

en: Host Name
cs: Název hostitele

en: List Contents Of
cs: Vypsat obsah

en: Group Results By
cs: Seřadit výsledky podle

en: Show Extracts
cs: Zobrazit výtahy

en: Export List
cs: Exportovat seznam

en: _File
cs: _Soubor

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _Options
cs: _Volby

en: _Help
cs: _Nápověda

note: Show the URL of the first document in the status bar
en: Document location is
cs: Umístění dokumentu je

en: Couldn't search in results
cs: Nekze hledat ve výsledcích

en: In Results
cs: Ve výsledcích

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Showing
cs: Zobrazování

en: of
cs: z

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Query
cs: Dotaz

en: on
cs: v

en: ended
cs: ukončen

en: More Like
cs: Podobné

note: This could refresh index lists but refreshing My Documents won't help as the daemon may not have flushed the changes
en: Updated label(s)
cs: Aktualizované štítky

note: Yes, it did FIXME: fix this for RTL languages
en: Updated document
cs: Dokument aktualizován

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Indexed
cs: Indexováno

en: Unindexed document(s)
cs: Neindexované dokumenty

en: Couldn't rename index, name
cs: Nelze přejmenovat index, název

en: is already in use
cs: již je používán

en: Couldn't rename index
cs: Nelze přejmenovat index

en: Edited index
cs: Index upraven

en: Export
cs: Exportovat

en: Couldn't find similar documents
cs: Nelze najít podobné dokumenty

en: doesn't exist
cs: neexistuje

en: Remove this document from the index ?
cs: Odstranit tento dokument z indexu ?

en: Remove these documents from the index ?
cs: Odstranit tyto dokument z indexu ?

en: A metasearch tool for the Free Desktop
cs: Nástroj metahledání pro Free Desktop

en: Search the Web and your documents !
cs: Hledat na internetu a ve vašich dokumentech !

en: Index name
cs: Název indexu

en: Couldn't add index
cs: Nelze přidat index

en: Added new index
cs: Přidán nový index

en: Couldn't remove index
cs: Index nelze odstranit

en: No history for
cs: Žádná historie pro

en: At least one task hasn't completed yet. Quit now ?
cs: Alespoň jeden úkol není dokončen. Chcete nyní odejít ?

en: Quit
cs: Odejít

en: Query name
cs: Název dotazu

en: Couldn't update query
cs: Dotaz nelze aktualizovat

en: Edited query
cs: Dotaz upraven

en: Couldn't add query
cs: Nelze přidat dotaz

en: Added new query
cs: Přidán nový dotaz

en: Query is not set
cs: Dotaz není nastaven

en: No search engine selected
cs: Není vybrán žádný vyhledávač

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Running query
cs: Spouštění dotazu

en: No default application defined for type
cs: Pro typ není určena žádná výchozí aplikace

en: Did you mean ?
cs: Mysleli jste ?

en: Close
cs: Zavřít

en: Couldn't open index
cs: Index nelze otevřít

en: Couldn't create history database
cs: Nelze vytvořit databázi historie

en: File Indexing and Search
cs: Indexace a prohledávání souborů

en: Configure Pinot to index your files
cs: Nastavit Pinot pro indexaci vašich souborů

en: Name
cs: Název

en: Location
cs: Umístění

en: Pattern
cs: Vzor

en: Exclude these patterns from indexing
cs: Vynechat tyto vzory při indexování

en: Only index these patterns
cs: Indexovat pouze tyto vzory

en: Directory to index
cs: Adresář pro indexaci

en: New Label
cs: Nový štítek

en: Export Terms
cs: Exportovat termíny

en: Host name
cs: Název hostitele

en: File name
cs: Název souboru

en: File extension
cs: Přípona souboru

note: This is the title column
en: Title
cs: Název

en: Directory
cs: Adresář

en: In URL
cs: v URL

en: Path
cs: Cesta

en: Language code
cs: Kód jazyka

en: MIME type
cs: Typ MIME

en: MIME class
cs: Třída MIME

en: Label
cs: štítek

note: The last column is for the timestamp
en: Date
cs: Datum

en: Time
cs: Čas

en: Size
cs: Velikost

note: Sort order
en: By relevance
cs: Podle relevance

en: By date
cs: Podle data

note: This is the score column
en: Score
cs: Hodnocení

en: No results
cs: Žádné výsledky

en: Indexes
cs: Indexy

en: document
cs: dokument

en: documents
cs: dokumentů

en: History
cs: Historie

en: Checking
cs: Kontrola

en: Viewed
cs: Zobrazeno

en: results
cs: výsledky

en: Crawled
cs: Prochozeno

en: files
cs: souborů

note: FIXME: check whether it's actually running !
en: Running under PID
cs: Běží pod PID

en: Disconnected from D-Bus
cs: Odpojeno od D-Bus

en: Stopped
cs: Zastaveno

en: Currently not running
cs: Nyní není spuštěno

en: Low disk space
cs: Nedostatek místa na disku

en: System on battery
cs: Systém běží na baterii

en: Crawling
cs: Procházení
