pinot 1.20 - en to fr translation catalogue (222 entries)

note: Localize language names
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Danish
fr: Danois

en: Dutch
fr: Hollandais

note: FIXME: if all documents are of the same language, show it FIXME: show labels that some and all documents have
en: English
fr: Anglais

en: Finnish
fr: Finlandais

en: French
fr: Français

en: German
fr: Allemand

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Italian
fr: Italien

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Swedish
fr: Suédois

en: Turkish
fr: Turc

note: Internal indices Is this an internal index ?
en: My Web Pages
fr: Mes Pages Web

note: Spawn new threads
en: My Documents
fr: Mes Documents

en: New
fr: Nouveau

en: Personal
fr: Personnel

en: Me
fr: Moi

en: Latest First
fr: Plus Récents

en: 10kb And Smaller
fr: 10ko Et Plus Petits

en: Home Stuff
fr: Mes Trucs

en: With Label New
fr: Avec L'Étiquette Nouveau

en: Have CJKV
fr: Avec CJKV

en: In English
fr: En Anglais

en: Unclassified
fr: Sans classification

en: Index error
fr: Erreur sur l'index

en: Couldn't index document
fr: N'a pas pu indexer le document

en: Couldn't update document
fr: N'a pas pu mettre à jour le document

en: Couldn't unindex document(s)
fr: N'a pas pu désindexer le(s) document(s)

en: Couldn't run query on search engine
fr: N'a pas pu lancer la recherche sur le moteur

en: Couldn't get history for search engine
fr: N'a pas pu obtenir l'historique de la recherche

en: Couldn't retrieve document
fr: N'a pas pu télé-charger le document

en: File monitor error
fr: Erreur du moniteur de fichiers

en: Couldn't open directory
fr: N'a pas pu ouvrir le répertoire

en: Index doesn't exist
fr: L'index n'existe pas

en: Couldn't create search engine
fr: N'a pas pu créer le moteur

en: Cannot index document type
fr: Impossible d'indexer ce type de documents

en: No downloader for this protocol
fr: Pas de navigateur pour ce protocole

en: Robots META tag forbids indexing
fr: Le META tag Robots interdit d'indexer

en: No monitoring handler
fr: Pas de moniteur de fichiers disponible

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Indexing was stopped
fr: L'indexation est arrêtée

en: Can't index mail here
fr: Ne peut pas indexer le courrier ici

en: is already being indexed
fr: est déjà indexé

en: is blacklisted
fr: est exclus

en: No title
fr: Pas de titre

en: Query:
fr: Recherche:

en: Stored queries
fr: Recherches sauvegardées

en: Query parameters
fr: Paramètres de la recherche

en: Name:
fr: Nom:

en: New filter or range:
fr: Nouveau filtre ou gamme numérique:

en: Query Text
fr: Recherche

en: Index results with label
fr: Indexer tous les résultats avec l'étiquette

en: Number of results:
fr: Nombre de résultats:

en: Sort order:
fr: Trier par:

en: Stemming:
fr: Lexémisation:

en: Only index new results
fr: Nouveaux résultats seulement

en: Properties
fr: Propriétés

en: Title:
fr: Titre:

en: Language:
fr: Langue:

en: MIME type:
fr: Type MIME:

en: Size:
fr: Taille:

en: Terms:
fr: Termes:

en: bytes
fr: octets

en: External index
fr: Index externe

en: Location:
fr: Chemin:

en: Address:
fr: Adresse:

en: Import URL
fr: Importer une URL

en: Import
fr: Importer

en: Apply label:
fr: Appliquer l'étiquette:

en: Status
fr: État

en: Helper application
fr: Application

en: Use this command for other documents of the same type.
fr: Utiliser cette commande pour tout autre document de ce type.

en: Pinot Preferences
fr: Préférences Pinot

en: These directories will be indexed and optionally monitored for changes:
fr: Ces répertoires seront indexés automatiquement:

en: Add
fr: Ajouter

en: File patterns:
fr: Motifs de fichier:

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Indexing
fr: Indexes

en: Labels are used to classify indexed documents:
fr: Les étiquettes servent à classer les documents:

en: Remove
fr: Enlever

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Direct connection to the Internet
fr: Connexion directe à l'Internet

en: Manual proxy configuration:
fr: Configuration proxy manuelle

en: Network
fr: Réseau

en: Google API key:
fr: Clef de l'API Google

en: Queries:
fr: Recherches:

en: Enable search terms suggestion
fr: Suggérer des termes

en: Ignore robots.txt and Robots META tag
fr: Ignorer robots.txt et le META tag Robots

en: HTTP crawling:
fr: Agent HTTP:

en: New results:
fr: Nouveaux résultats:

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: There is no helper application defined for this document's type.
    Please enter the command to open this document.
fr: Il n'y a pas d'application définie pour les documents de ce type.
    Veuillez entrer la commande à utiliser pour ouvrir ce document.

en: Search Engines
fr: Moteurs

en: Current User
fr: Utilisateur

en: Served by
fr: Servi par

en: Index location
fr: Chemin de l'index

note: Stemming language Labels
en: None
fr: Aucune

en: Show Previous
fr: Précédents

en: Show Next
fr: Suivants

en: All
fr: Tout

en: Query Name
fr: Nom de la Recherche

en: Last Run
fr: Dernière Utilisation

en: Summary
fr: Sommaire

note: Set tooltips
en: Show all search engines
fr: Montrer tous les moteurs

en: Find documents that match the query
fr: Trouver les documents qui correspondent

en: Add an index
fr: Ajouter un index

en: Remove an index
fr: Enlever un index

en: Add a query
fr: Ajouter une recherche

en: Remove a query
fr: Effacer une recherche

en: Show the query's previous results
fr: Montrer les résultats précédents

en: Ready
fr: Prêt

en: Updating all documents in My Web Pages is recommended
fr: Il est recommandé de mettre à jour tous les documents de Mes Pages Web

en: Don't warn me again
fr: Ne plus me prévenir

en: Update
fr: Mettre à Jour

note: Find this query
en: Live query
fr: Recherche

en: N/A
fr: Inconnue

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Open Cache
fr: Ouvrir Le Cache

en: Open Parent
fr: Ouvrir Le Parent

en: _Add To Index
fr: _Ajouter A L'Index

en: Unindex
fr: Désindexer

en: More Like This
fr: Documents similaires

en: Search This For
fr: Chercher Cela Pour

en: Search Engine
fr: Moteur

en: Host Name
fr: Nom de Machine

en: List Contents Of
fr: Lister le Contenu de

en: Group Results By
fr: Grouper Les Résultats Par

en: Show Extracts
fr: Montrer Un Extrait

en: Export List
fr: Exporter La Liste

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: Éditer

en: _Help
fr: Aide

note: Show the URL of the first document in the status bar
en: Document location is
fr: Le chemin du document est

en: Couldn't search in results
fr: N'a pas pu chercher dans les résultats

en: In Results
fr: Dans Les Résultats

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Showing
fr: Montrant

en: of
fr: documents,

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Query
fr: La recherche

en: on
fr: sur

en: ended
fr: est terminée

en: More Like
fr: Similaire a

note: This could refresh index lists but refreshing My Documents won't help as the daemon may not have flushed the changes
en: Updated label(s)
fr: Mis à jour l(es) étiquette(s)

note: Yes, it did FIXME: fix this for RTL languages
en: Updated document
fr: Mis à jour le document

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Indexed
fr: Indexe

en: Unindexed document(s)
fr: Désindexe le(s) document(s)

en: Couldn't rename index, name
fr: N'a pas pu renommer l'index, le nom

en: is already in use
fr: est déjà utilisé

en: Couldn't rename index
fr: N'a pas pu renommer l'index

en: Edited index
fr: Édité l'index

en: Export
fr: Exporter

en: Couldn't find similar documents
fr: N'a pas pu trouver des documents similaires

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Index
fr: L'index

en: doesn't exist
fr: n'existe pas

en: Remove this document from the index ?
fr: Enlever ce document de l'index ?

en: Remove these documents from the index ?
fr: Enlever ces documents de l'index ?

en: A metasearch tool for the Free Desktop
fr: Un outil de recherche pour le Bureau Libre

en: Search the Web and your documents !
fr: Cherche le Web et vos documents

en: Index name
fr: Nom de l'index

en: Couldn't add index
fr: N'a pas pu ajouter l'index

en: Added new index
fr: Ajoute un nouvel index

en: Couldn't remove index
fr: N'a pas pu enlever l'index

en: No history for
fr: Pas d'historique pour

en: At least one task hasn't completed yet. Quit now ?
fr: Au moins une tache n'est pas terminée. Quitter maintenant ?

en: Quit
fr: Quitter

en: Query name
fr: Nom de la recherche

en: Couldn't update query
fr: N'a pas pu mettre à jour la recherche

en: Edited query
fr: Édité la recherche

en: Couldn't add query
fr: N'a pas pu ajouter la recherche

en: Added new query
fr: Ajoute une nouvelle recherche

en: Query is not set
fr: Recherche indéfinie

en: No search engine selected
fr: Pas de moteur sélectionné

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Running query
fr: Recherche en cours

en: No default application defined for type
fr: Pas d'application définie pour le type

en: Did you mean ?
fr: Vouliez vous dire ?

en: Close
fr: Fermer

en: Couldn't open index
fr: N'a pas pu ouvrir l'index

en: Couldn't create history database
fr: N'a pas pu créer la base d'historiques

en: File Indexing and Search
fr: Indexation et Recherche de Fichiers

en: Configure Pinot to index your files
fr: Configure Pinot pour indexer vos fichiers

en: Name
fr: Nom

en: Monitor
fr: Surveiller

en: Location
fr: Chemin

en: Pattern
fr: Motif

en: Exclude these patterns from indexing
fr: Ne pas indexer ces motifs

en: Only index these patterns
fr: Indexer uniquement ces motifs

en: Directory to index
fr: Répertoire à indexer

en: New Label
fr: Nouvelle Étiquette

en: Export Terms
fr: Exporter Les Termes

en: Host name
fr: Nom de machine

en: File name
fr: Nom de fichier

en: File extension
fr: Extension de fichier

note: This is the title column
en: Title
fr: Titre

en: Directory
fr: Dossier

en: In URL
fr: Dans l'URL

en: Path
fr: Chemin

en: Language code
fr: Code langue

en: MIME type
fr: Type MIME

en: MIME class
fr: Classe MIME

en: Label
fr: Étiquette

en: Time
fr: Heure

en: Size
fr: Taille

note: Sort order
en: By relevance
fr: Par pertinence

en: By date
fr: Par date

en: By size
fr: Par taille

en: No results
fr: Pas de résultats

en: History
fr: Historique

en: Checking
fr: Vérification en cours

en: Viewed
fr: Visualise

en: results
fr: résultats

en: Crawled
fr: Parcouru

en: files
fr: fichiers

note: FIXME: check whether it's actually running !
en: Running under PID
fr: PID

en: Disconnected from D-Bus
fr: Déconnecté de D-Bus

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Currently not running
fr: Arrêté

en: Low disk space
fr: Peu d'espace disque libre

en: System on battery
fr: Système sur batterie

en: Crawling
fr: En train de parcourir
