pinot 1.20 - en to it translation catalogue (225 entries)

note: Localize language names
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Danish
it: Danese

en: Dutch
it: Olandese

note: FIXME: if all documents are of the same language, show it FIXME: show labels that some and all documents have
en: English
it: Inglese

en: Finnish
it: Finlandese

en: French
it: Francese

en: German
it: Tedesco

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Italian
it: Italiano

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Romanian
it: Romeno

en: Russian
it: Russo

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

note: Internal indices Is this an internal index ?
en: My Web Pages
it: Pagine Web Personali

note: Spawn new threads
en: My Documents
it: Documenti Personali

note: Add default labels
en: Important
it: Importante

en: New
it: Nuovo

en: Personal
it: Personale

en: Me
it: Io

en: Latest First
it: Gli Ultimi All'inizio

en: 10kb And Smaller
it: 10kb E Più Piccoli

en: With Label New
it: Con Nuove Etichette

en: Have CJKV
it: Ha CJKV

en: In English
it: In Inglese

en: Unclassified
it: Non classificato

en: Index error
it: Indice errori

en: Couldn't index document
it: Impossibile indicizzare il documento

en: Couldn't update document
it: Impossibile aggiornare il documento

en: Couldn't unindex document(s)
it: Impossiible rimuovere i(l) documento/i dall'indice

en: Couldn't run query on search engine
it: Impossibile avviare un ricerca sul motore

en: Couldn't get history for search engine
it: Impossibile recuperare la cronologia per il motore di ricerca

en: Couldn't retrieve document
it: Impossibile recuperare il documento

en: File monitor error
it: Error nel monitoraggio dei file

en: Couldn't open directory
it: Impossibile aprire la directory

en: Index doesn't exist
it: L'indice non esiste

en: Couldn't create search engine
it: Impossibile creare un motore di ricerca

en: Cannot index document type
it: Impossibile indicizzare il tipo di documento

en: No downloader for this protocol
it: Nessun downloader per questo protocollo

en: Robots META tag forbids indexing
it: il Robots META tag vieta l'indicizzazione

en: No monitoring handler
it: Nessun servizio di monitoraggio

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Indexing was stopped
it: L'indicizzazione è stata fermata

en: Can't index mail here
it: Impossibile indicizzare la mail qui

en: is already being indexed
it: è gia' stato indicizzato

en: is blacklisted
it: è segnato come da non indicizzare

en: No title
it: Senza titolo

en: Query:
it: Ricerca

en: Stored queries
it: Ricerche memorizzate

en: Query parameters
it: Parametri di Ricerca

en: Name:
it: Nome:

en: New filter or range:
it: Nuovo filtro o intervallo:

en: Query Text
it: Stringa di Ricerca

en: Index results with label
it: Indice dei risultati con un'etichetta

en: Number of results:
it: Numero di risultati:

en: Sort order:
it: Ordinamento:

en: Stemming:
it: Emblema

en: Only index new results
it: Indicizza solo nuovi risultati

en: Properties
it: Proprietà

en: Title:
it: Titolo:

en: Language:
it: Lingua:

en: MIME type:
it: Tipo MIME:

en: Size:
it: Dimesione

en: Terms:
it: Termini:

en: External index
it: Indice Esterno

en: Type:
it: Tipo:

en: Location:
it: Percorso:

en: Port:
it: Porta:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Import URL
it: Importa URL

en: Import
it: Importa

en: Apply label:
it: Applica Etichetta

en: Status
it: Stato

en: Helper application
it: Applicazione associata

en: Use this command for other documents of the same type.
it: Usa questo comando per aprire altri documenti dello stesso tipo

en: Pinot Preferences
it: Preferenze di Pinot

en: These directories will be indexed and optionally monitored for changes:
it: Queste directory devono essere indicizzate e opzionalmente monitorate per cambiamenti:

en: Add
it: aggiungi

en: File patterns:
it: Espressioni sui File

en: Indexing
it: Indicizzando

en: Labels are used to classify indexed documents:
it: Le etichette sono usate per classificare l'indice dei documenti:

en: Remove
it: Rimuovi

en: Labels
it: Etichette

en: Direct connection to the Internet
it: Connesso direttamente a Internet

en: Manual proxy configuration:
it: Configurazione manuale del proxy:

en: Network
it: Rete

en: Google API key:
it: Google API Key:

en: Queries:
it: Ricerche

en: Enable search terms suggestion
it: Abilita suggerimenti per ricerca

en: Ignore robots.txt and Robots META tag
it: Ignora robots.txt e Robots META tag

en: New results:
it: Nuovi risultati:

en: Miscellaneous
it: Varie

en: There is no helper application defined for this document's type.
    Please enter the command to open this document.
it: Non esiste un'applicazione configurata per aprire questo tipo di documento.
    Si prega di immettere il comando per aprire questo documento.

en: Search Engines
it: Motori di ricerca

en: Current User
it: Utente attuale

en: Served by
it: Fornito da

en: Local
it: Locale

en: Index location
it: Indice di Posizione

note: Stemming language Labels
en: None
it: Nessuno

en: Show Previous
it: Mostra Precedenti

en: Show Next
it: Mostra Seguente

en: All
it: Tutto

en: Query Name
it: Nome da interrogare

en: Last Run
it: Ultima Esecuzione

en: Summary
it: Sommario

note: Set tooltips
en: Show all search engines
it: Mostrare tutti i motori di ricerca

en: Find documents that match the query
it: Trova i documenti che corrispondono alla ricerca

en: Add an index
it: Aggiungi un indice

en: Remove an index
it: Rimuovi un indice

en: Add a query
it: Aggiungi una ricerca

en: Remove a query
it: Rimuovi una ricerca

en: Show the query's previous results
it: Mostra i risultati della ricerca precedente

en: Ready
it: Pronto

en: Updating all documents in My Web Pages is recommended
it: E' consigliato aggiornare tutti i documenti presenti nelle pagine web personali

en: Don't warn me again
it: Non avvisarmi più

en: Update
it: Aggiornamento

note: Find this query
en: Live query
it: Ricerca Istantanea

en: N/A
it: N/D

en: Undefined
it: Non Definito

en: Open Cache
it: Apri la Cache

en: Open Parent
it: Apri livello superiore

en: _Add To Index
it: ...Aggiunto all'Indice

en: Unindex
it: Rimuovi dall'indice

en: More Like This
it: Altri Risultati Simili

en: Search This For
it: Cerca Questo Per

en: Search Engine
it: Motore di Ricerca

en: Host Name
it: Nome Host

en: List Contents Of
it: Lista Contenuti Di

en: Group Results By
it: Raggruppa i Risultati Per

en: Show Extracts
it: Mostra Estratti

en: Export List
it: Esporta lista

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Options
it: _Opzioni

en: _Help
it: _Aiuto

note: Show the URL of the first document in the status bar
en: Document location is
it: La posizione Documento è

en: Couldn't search in results
it: Impossibile cercare nei risultati

en: In Results
it: Nei Risultati

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Showing
it: Mostrando

en: of
it: di

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Query
it: Ricerca

en: on
it: sul

en: ended
it: concluso

en: More Like
it: Molti Come

note: This could refresh index lists but refreshing My Documents won't help as the daemon may not have flushed the changes
en: Updated label(s)
it: Etichetta(e) Aggiornata

note: Yes, it did FIXME: fix this for RTL languages
en: Updated document
it: Documento aggiornato

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Indexed
it: Indicizzato

en: Unindexed document(s)
it: Documento/i non Indicizzato/i

en: Couldn't rename index, name
it: Impossibile rinominare l'indice, nome

en: is already in use
it: è già in uso

en: Couldn't rename index
it: Impossibile rinominare l'indice

en: Edited index
it: Indice modificato

en: Export
it: Esporta

en: Couldn't find similar documents
it: Impossibile trovare documenti simili

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Index
it: Indice

en: doesn't exist
it: non esiste

en: Remove this document from the index ?
it: Rimuovere questo documento dall'indice?

en: Remove these documents from the index ?
it: Rimuovere questi documenti dall'indice?

en: A metasearch tool for the Free Desktop
it: Un metamotore di ricerca per il Free Desktop

en: Search the Web and your documents !
it: Cerca nel Web e nei documenti !

en: Index name
it: Nome indice

en: Couldn't add index
it: Impossibile aggiungere l'indice

en: Added new index
it: Nuovo indice aggiunto

en: Couldn't remove index
it: Impossibile rimuovere l'indice

en: No history for
it: Nessuna cronologia per

en: At least one task hasn't completed yet. Quit now ?
it: Almeno un'operazione non è stata ancora completata. Uscire comunque?

en: Quit
it: Esci

en: Query name
it: Nome della ricerca

en: Couldn't update query
it: Impossibile aggiornare la ricerca

en: Edited query
it: Ricerca Modificata

en: Couldn't add query
it: Impossibile aggiungere la ricerca

en: Added new query
it: Nuova ricerca aggiunta

en: Query is not set
it: Ricerca non ancora configurata

en: No search engine selected
it: Nessun motore di ricerca selezionato

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Running query
it: Ricerca in esecuzione

en: No default application defined for type
it: Nessuna applicazione predefinita esistente

en: Did you mean ?
it: Forse intendevi ?

en: Close
it: Chiudi

en: Couldn't open index
it: Impossibile aprire l'indice

en: Couldn't create history database
it: Impossibile creare una cronologia del database

en: File Indexing and Search
it: Indicizzazione e ricerca di files

en: Configure Pinot to index your files
it: Configura Pinot per indicizzare i tuoi files

en: Name
it: Nome

en: Location
it: Posizione

en: Pattern
it: Espressione

en: Exclude these patterns from indexing
it: Escludi queste espressioni dall'indice

en: Only index these patterns
it: Indicizza solo queste espressioni

en: Directory to index
it: Directory da Indicizzare

en: New Label
it: Nuova descrizione

en: Export Terms
it: Esporta Termini

en: Host name
it: Nome host

en: File name
it: Nome file

en: File extension
it: Estensione file

note: This is the title column
en: Title
it: Titolo

note: URL
en: URL
it: Indirizzo:

en: In URL
it: Nell'URL

en: Path
it: Percorso

en: Language code
it: Codice lingua

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: MIME class
it: classe MIME

en: Label
it: Etichetta

note: The last column is for the timestamp
en: Date
it: Data

en: Time
it: Ora

en: Size
it: Dimensione

note: Sort order
en: By relevance
it: Per importanza

en: By date
it: Per data

note: This is the score column
en: Score
it: Punteggio

en: No results
it: Nessun risultato

en: Indexes
it: Indici

en: document
it: documento

en: documents
it: documenti

en: History
it: Cronologia

en: Daemon
it: Demone

en: Checking
it: Verifica

en: Viewed
it: Visti

en: results
it: risultati

en: Crawled
it: Analizzati

note: FIXME: check whether it's actually running !
en: Running under PID
it: Avviato con PID

en: Disconnected from D-Bus
it: Disconnesso da D-Bus

en: Stopped
it: Interrotto

en: Currently not running
it: Attualmente non in esecuzione

en: Low disk space
it: Spazio su disco Insufficiente

en: System on battery
it: Sistema a batteria

en: Crawling
it: Ricercando
