pinot 1.20 - en to ja translation catalogue (228 entries)

note: Localize language names
en: Unknown
ja: 不明

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

note: FIXME: if all documents are of the same language, show it FIXME: show labels that some and all documents have
en: English
ja: 英語

en: Finnish
ja: フィン語

en: French
ja: フランス語

en: German
ja: ドイツ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Turkish
ja: トルコ語

note: Internal indices Is this an internal index ?
en: My Web Pages
ja: マイウェブページ

note: Spawn new threads
en: My Documents
ja: マイドキュメント

note: Add default labels
en: Important
ja: 重要

en: New
ja: 新規作成

en: Personal
ja: 個人用

en: Me
ja: 自分

en: Latest First
ja: 最新より表示

en: 10kb And Smaller
ja: 10kbまたはそれ以下

en: Home Stuff
ja: ホーム関連

en: With Label New
ja: 新規ラベルを付ける

en: Have CJKV
ja: CJKVである

en: In English
ja: 英語

en: Unclassified
ja: 未分類

en: Index error
ja: インデックスエラー

en: Couldn't index document
ja: 文書にインデックスをつけられません

en: Couldn't update document
ja: 文書を更新できません

en: Couldn't unindex document(s)
ja: 文書からインデックスを解除できません

en: Couldn't run query on search engine
ja: 検索エンジンでクエリーを実行できません

en: Couldn't get history for search engine
ja: 検索エンジンから履歴を取得できません

en: Couldn't retrieve document
ja: 文書を取得できません

en: File monitor error
ja: ファイルモニターエラー

en: Couldn't open directory
ja: ディレクトリを開けません

en: Index doesn't exist
ja: インデックスが存在しません

en: Couldn't create search engine
ja: 検索エンジンを作成できません

en: Cannot index document type
ja: 文書タイプにインデックスをつけられません

en: No downloader for this protocol
ja: このプロトコルに対するダウンローダーがありません

en: Robots META tag forbids indexing
ja: ロボット用メタタグのインデックス化を禁止

en: No monitoring handler
ja: モニタリングハンドラーがありません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Indexing was stopped
ja: インデックス作業を停止しました

en: Can't index mail here
ja: メールにインデックスをつけられません

en: is already being indexed
ja: は既にインデックスがつけられています

en: is blacklisted
ja: はブラックリストに登録されています

en: No title
ja: タイトルなし

en: Query:
ja: クエリー:

en: Stored queries
ja: 保存されたクエリー

en: Query parameters
ja: クエリーパラメータ

en: Name:
ja: 名前:

en: New filter or range:
ja: 新規フィルタ/範囲

en: Query Text
ja: クエリーテキスト

en: Index results with label
ja: 検索結果にラベルを付加

en: Number of results:
ja: 結果件数:

en: Sort order:
ja: ソート順:

en: Stemming:
ja: 語形変化

en: Only index new results
ja: 新しい結果のみインデックス化

en: Properties
ja: プロパティ

en: Title:
ja: タイトル:

en: Language:
ja: 言語:

en: MIME type:
ja: MIME タイプ:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Terms:
ja: 条件

en: bytes
ja: バイト

en: External index
ja: 外部インデックス

en: Type:
ja: タイプ:

en: Location:
ja: 場所:

en: Port:
ja: ポート番号:

en: Address:
ja: アドレス:

en: Import URL
ja: URLインポート

en: Import
ja: インポート

en: Apply label:
ja: ラベル適用

en: Status
ja: ステータス

en: Helper application
ja: ヘルパーアプリケーション

en: Use this command for other documents of the same type.
ja: このコマンドを同じタイプの他の文書でも使用する。

en: Pinot Preferences
ja: 設定

en: These directories will be indexed and optionally monitored for changes:
ja: このディレクトリはインデックス化され、変更をモニターすることも可能です。

en: Add
ja: 追加

en: File patterns:
ja: ファイルパターン:

en: Reset
ja: 元に戻す

en: Indexing
ja: インデックス

en: Labels are used to classify indexed documents:
ja: ラベルはインデックス文書を分類するのに使用します。

en: Remove
ja: 削除

en: Labels
ja: ラベル

en: Direct connection to the Internet
ja: インターネットに直接接続

en: Manual proxy configuration:
ja: プロキシ手動設定

en: Network
ja: ネットワーク

en: Google API key:
ja: Google APIキー:

en: Queries:
ja: クエリー:

en: Enable search terms suggestion
ja: 検索条件の提案を有効

en: Ignore robots.txt and Robots META tag
ja: robots.txtとロボット用メタタグを無視

en: HTTP crawling:
ja: HTTPを探索中

en: New results:
ja: 新規結果:

en: Miscellaneous
ja: その他

en: There is no helper application defined for this document's type.
    Please enter the command to open this document.
ja: この文書タイプに関連するヘルパーアプリケーションが定義されていません。
    この文書を開くコマンドを入力してください。

en: Search Engines
ja: 検索エンジン

en: Current User
ja: カレントユーザ

en: Local
ja: ローカル

en: Index location
ja: インデックスロケーション

note: Stemming language Labels
en: None
ja: なし

en: Show Previous
ja: 前を表示

en: Show Next
ja: 次を表示

en: All
ja: すべて

en: Query Name
ja: クエリー名

en: Last Run
ja: 最終実行日

en: Summary
ja: 概要

note: Set tooltips
en: Show all search engines
ja: 全ての検索エンジンを表示

en: Find documents that match the query
ja: クエリーに一致した文書を探す

en: Add an index
ja: インデックス追加

en: Remove an index
ja: インデックス削除

en: Add a query
ja: クエリー追加

en: Remove a query
ja: クエリー削除

en: Show the query's previous results
ja: 前回のクエリー結果を表示

en: Ready
ja: 準備完了

en: Updating all documents in My Web Pages is recommended
ja: マイウェブページ内の全ての文書を更新することを推奨します。

en: Don't warn me again
ja: 再度警告を表示しない。

en: Update
ja: 更新

note: Find this query
en: Live query
ja: 現在のクエリー

en: Undefined
ja: 未定義

en: Open Cache
ja: キャッシュを開く。

en: Open Parent
ja: 親を開く

en: _Add To Index
ja: インデックスへ追加

en: Unindex
ja: インデックス解除

en: More Like This
ja: さらに類似を探す

en: Search This For
ja: このキーワードについて調べる

en: Search Engine
ja: 検索エンジン

en: Host Name
ja: ホスト名

en: List Contents Of
ja: コンテンツ一覧

en: Group Results By
ja: 結果をグループ分けする

en: Show Extracts
ja: 展開して表示

en: Export List
ja: エクスポートリスト

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: Show the URL of the first document in the status bar
en: Document location is
ja: ドキュメント:

en: Couldn't search in results
ja: 検索結果より検索できませんでした。

en: In Results
ja: 結果

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Showing
ja: 表示中

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Query
ja: クエリー

en: ended
ja: 終了

en: More Like
ja: さらに類似を探す

note: This could refresh index lists but refreshing My Documents won't help as the daemon may not have flushed the changes
en: Updated label(s)
ja: 更新されたラベル

note: Yes, it did FIXME: fix this for RTL languages
en: Updated document
ja: 更新された文書

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Indexed
ja: インデックス

en: Unindexed document(s)
ja: インデックスされていない文書

en: Couldn't rename index, name
ja: インデックス名を変更出来ませんでした

en: is already in use
ja: は既に使われています

en: Couldn't rename index
ja: インデックス名を変更できません。

en: Edited index
ja: インデックスの編集

en: Export
ja: エクスポート

en: Couldn't find similar documents
ja: 類似ドキュメントは見つかりませんでした。

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Index
ja: インデックス

en: doesn't exist
ja: は存在しません。

en: Remove this document from the index ?
ja: インデックスからこの文書を削除しますか?

en: Remove these documents from the index ?
ja: インデックスからこれらの文書を削除しますか?

en: A metasearch tool for the Free Desktop
ja: デスクトップで使用するメタサーチツール

en: Search the Web and your documents !
ja: ウェブとドキュメントを検索します!

en: Index name
ja: インデックス名

en: Couldn't add index
ja: インデックスを追加できません

en: Added new index
ja: インデックスの新規追加

en: Couldn't remove index
ja: インデックスを削除できません

en: No history for
ja: 次のキーワードに対する履歴はありませんでした。

en: At least one task hasn't completed yet. Quit now ?
ja: 少なくともひとつ以上のタスクが未だ完了していません。いま直ぐ終了しますか？

en: Quit
ja: 終了

en: Query name
ja: クエリー名

en: Couldn't update query
ja: クエリーを更新できません

en: Edited query
ja: クエリーの編集

en: Couldn't add query
ja: クエリーを追加できません

en: Added new query
ja: クエリーの新規追加

en: Query is not set
ja: クエリーが設定されていません

en: No search engine selected
ja: 検索エンジンが選択されていません

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Running query
ja: 実行中のクエリー

en: No default application defined for type
ja: このタイプにはデフォルトアプリケーションが定義されていません

en: Did you mean ?
ja: もしかして

en: Close
ja: 閉じる

en: Couldn't open index
ja: インデックスを開けません

en: Couldn't create history database
ja: 履歴データベースを作成できません

en: File Indexing and Search
ja: ファイルインデックスと検索

en: Configure Pinot to index your files
ja: ファイルのインデックスのためにPinotを設定

en: Name
ja: 名前

en: Monitor
ja: モニター

en: Location
ja: 場所

en: Pattern
ja: パターン

en: Exclude these patterns from indexing
ja: これらのパターンをインデックスから排除

en: Only index these patterns
ja: これらのパターンのみインデックスを作成

en: Directory to index
ja: ディレクトリへのインデックスをつける

en: New Label
ja: 新規ラベル

en: Export Terms
ja: エクスポート条件

en: Host name
ja: ホスト名

en: File name
ja: ファイル名

en: File extension
ja: ファイル拡張子

note: This is the title column
en: Title
ja: タイトル

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: In URL
ja: URL

en: Path
ja: パス

en: Language code
ja: 言語コード

en: MIME type
ja: MIMEタイプ

en: MIME class
ja: MIMEクラス

en: Label
ja: ラベル

note: The last column is for the timestamp
en: Date
ja: 日付

en: Time
ja: 時刻

en: Size
ja: サイズ

note: Sort order
en: By relevance
ja: 関連度

en: By date
ja: 日付

note: This is the score column
en: Score
ja: スコア

en: No results
ja: 該当なし

en: Indexes
ja: インデックス

en: document
ja: 文書

en: documents
ja: 文書

en: History
ja: 履歴

en: Daemon
ja: デーモン

en: Checking
ja: チェック中

en: Viewed
ja: 表示済み

en: results
ja: 結果

en: Crawled
ja: 探索済み

en: files
ja: ファイル

note: FIXME: check whether it's actually running !
en: Running under PID
ja: 稼働中 PID

en: Disconnected from D-Bus
ja: D-Busより切断

en: Stopped
ja: 停止中

en: Currently not running
ja: 現在停止中

en: Low disk space
ja: ディスク空き容量が少ない

en: System on battery
ja: バッテリーで動作中

en: Crawling
ja: 探索中
