pinot 1.20 - en to nl translation catalogue (221 entries)

note: Localize language names
en: Unknown
nl: Niet bekend

en: Danish
nl: Deens

en: Dutch
nl: Nederlands

note: FIXME: if all documents are of the same language, show it FIXME: show labels that some and all documents have
en: English
nl: Engels

en: Finnish
nl: Fins

en: French
nl: Frans

en: German
nl: Duits

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Italian
nl: Italiaans

en: Norwegian
nl: Noors

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Spanish
nl: Spaans

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Turkish
nl: Turks

note: Internal indices Is this an internal index ?
en: My Web Pages
nl: Mijn webpagina's

note: Spawn new threads
en: My Documents
nl: Mijn documenten

note: Add default labels
en: Important
nl: Belangrijk

en: New
nl: Nieuw

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Me
nl: Ik

en: Latest First
nl: Laatste eerst

en: 10kb And Smaller
nl: 10kb en kleiner

en: Home Stuff
nl: Dingen uit persoonlijke map

en: With Label New
nl: Met het label 'Nieuw'

en: Have CJKV
nl: Met CJKV

en: In English
nl: In het Engels

en: Unclassified
nl: Niet geclassificeerd

en: Index error
nl: Indexfout

en: Couldn't index document
nl: Het document kon niet geïndexeerd worden

en: Couldn't update document
nl: Kan document niet actualiseren

en: Couldn't unindex document(s)
nl: Kan indexering van bestand(en) niet ongedaan maken

en: Couldn't run query on search engine
nl: Kon query niet uitvoeren op zoekmachine

en: Couldn't get history for search engine
nl: De geschiedenis voor de zoekmachine kon niet verkregen worden

en: Couldn't retrieve document
nl: Het document kon niet verkregen worden

en: File monitor error
nl: Fout bij het bijhouden van bestanden

en: Couldn't open directory
nl: De map kon niet geopend worden

en: Index doesn't exist
nl: De index bestaat niet

en: Couldn't create search engine
nl: Kon zoekmachine niet maken

en: Cannot index document type
nl: Kan documenttype niet indexeren

en: No downloader for this protocol
nl: Er is geen downloader voor dit protocol

en: Robots META tag forbids indexing
nl: Robots META tag verbiedt indexeren

en: No monitoring handler
nl: Geen monitoring handler

en: Unknown error
nl: Onbekende fout.

en: Indexing was stopped
nl: Indexeren is gestopt

en: Can't index mail here
nl: Kan mail hier niet indexeren

en: is already being indexed
nl: wordt al geindexeerd

en: is blacklisted
nl: staat op blacklist

en: No title
nl: Geen titel

en: Query:
nl: Zoekopdracht:

en: Stored queries
nl: Opgeslagen zoekopdrachten

en: Query parameters
nl: Kenmerken van zoekopdracht

en: Name:
nl: Naam:

en: New filter or range:
nl: Nieuwe filter of bereik:

en: Query Text
nl: Tekst van zoekopdracht

en: Index results with label
nl: Indexeer alle resultaten met label

en: Number of results:
nl: Aantal resultaten:

en: Sort order:
nl: Sorteervolgorde:

en: Stemming:
nl: Taal voor "stemming":

en: Only index new results
nl: Alleen nieuwe zoekresultaten indexeren

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Title:
nl: Titel

en: Language:
nl: Taal:

en: Size:
nl: Grootte:

en: Terms:
nl: Termen:

en: External index
nl: Externe index

en: Location:
nl: Locatie

en: Port:
nl: Poort:

en: Address:
nl: Adres:

en: Import URL
nl: URL importeren

en: Import
nl: Importeren

en: Apply label:
nl: Naam toepassen

en: Helper application
nl: Hulptoepassing

en: Use this command for other documents of the same type.
nl: Gebruik dit commando voor andere documenten van hetzelfde type.

en: Pinot Preferences
nl: Pinot voorkeuren

en: These directories will be indexed and optionally monitored for changes:
nl: Deze mappen zullen geïndexeerd worden en optioneel bijgewerkt worden bij veranderingen:

en: Add
nl: Toevoegen

en: File patterns:
nl: Bestandspatronen:

en: Indexing
nl: Aan het indexeren

en: Labels are used to classify indexed documents:
nl: Bijschriften worden gebruikt om geindexeerde documenten te klassificeren:

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Labels
nl: Bijschriften

en: Direct connection to the Internet
nl: Directe verbinding met het internet

en: Manual proxy configuration:
nl: Handmatige proxy-instelling:

en: Network
nl: Netwerk

en: Google API key:
nl: Google API sleutel:

en: Queries:
nl: Zoekopdrachten:

en: Enable search terms suggestion
nl: Zoektermsuggestie aanzetten

en: Ignore robots.txt and Robots META tag
nl: Negeer robots.txt en Robots META tag

en: New results:
nl: Nieuwe resultaten:

en: Miscellaneous
nl: Overig

en: There is no helper application defined for this document's type.
    Please enter the command to open this document.
nl: Er is geen hulptoepassing gedefinieerd voor dit documenttype.
    Geef het commando op om dit document te openen.

en: Search Engines
nl: Zoekmachines

en: Current User
nl: Huidige gebruiker

en: Served by
nl: Geleverd door

en: Local
nl: Locaal

en: Index location
nl: Index locatie

note: Stemming language Labels
en: None
nl: Geen

en: Show Previous
nl: Toon vorige

en: Show Next
nl: Toon volgende

en: All
nl: Alle

en: Query Name
nl: Naam van zoekopdracht

en: Last Run
nl: Laatst uitgevoerd

en: Summary
nl: Samenvatting

note: Set tooltips
en: Show all search engines
nl: Toon alle zoekmachines

en: Find documents that match the query
nl: Zoeken naar documenten die aan de zoekopdracht voldoen

en: Add an index
nl: Een index toevoegen

en: Remove an index
nl: Een index verwijderen

en: Add a query
nl: Zoekopdracht toevoegen

en: Remove a query
nl: Een zoekopdracht verwijderen

en: Show the query's previous results
nl: De vorige resultaten van de zoekopdracht weergeven

en: Ready
nl: Gereed

en: Updating all documents in My Web Pages is recommended
nl: Het is aangeraden alle documenten in "Mijn webpagina's" te vernieuwen

en: Don't warn me again
nl: Geen waarschuwing meer geven

en: Update
nl: Verversen

note: Find this query
en: Live query
nl: Rechtstreekse zoekopdracht

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Undefined
nl: Niet gedefinieerd

en: Open Cache
nl: Open cache

en: Open Parent
nl: Open ouder

en: _Add To Index
nl: _Aan index toevoegen

en: Unindex
nl: De-indexeren

en: More Like This
nl: Meer zoals deze

en: Search This For
nl: Doorzoek dit voor

en: Search Engine
nl: Zoekmachine

en: Host Name
nl: Hostnaam

en: List Contents Of
nl: Toon inhoud van

en: Group Results By
nl: Resultaten groeperen op

en: Show Extracts
nl: Toon context

en: Export List
nl: Lijst exporteren

en: _File
nl: _Bestand

en: _Edit
nl: _Bewerken

en: _Options
nl: _Opties

note: Show the URL of the first document in the status bar
en: Document location is
nl: Documentlocatie is

en: Couldn't search in results
nl: Kon niet zoeken in resultaten

en: In Results
nl: In de resultaten

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Showing
nl: Aan het tonen

en: of
nl: van

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Query
nl: Zoekopdracht

en: on
nl: op

en: ended
nl: Beëindigd

en: More Like
nl: Meer zoals

note: This could refresh index lists but refreshing My Documents won't help as the daemon may not have flushed the changes
en: Updated label(s)
nl: Vernieuwde na(a)m(en)

note: Yes, it did FIXME: fix this for RTL languages
en: Updated document
nl: Document vernieuwd

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Indexed
nl: Geïndexeerd

en: Unindexed document(s)
nl: Niet geïndexeerd(e) document(en)

en: Couldn't rename index, name
nl: Kon index niet hernoemen, naam

en: is already in use
nl: is reeds in gebruik

en: Couldn't rename index
nl: Kon index niet hernoemen

en: Edited index
nl: Index bewerkt

en: Export
nl: Exporteren

en: Couldn't find similar documents
nl: Geen soortgelijke documenten gevonden

en: doesn't exist
nl: bestaat niet

en: Remove this document from the index ?
nl: Dit document uit de index verwijderen?

en: Remove these documents from the index ?
nl: Dezet documenten uit de index verwijderen?

en: A metasearch tool for the Free Desktop
nl: Een metazoek tool voor de Free Desktop

en: Search the Web and your documents !
nl: Doorzoek het web en uw documenten!

en: Index name
nl: Indexnaam

en: Couldn't add index
nl: Kon index niet toevoegen

en: Added new index
nl: Nieuwe index toegevoegd

en: Couldn't remove index
nl: Kon index niet verwijderen

en: No history for
nl: Geen geschiedenis voor

en: At least one task hasn't completed yet. Quit now ?
nl: Tenminste een taak is nog niet gereed. Nu stoppen?

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Query name
nl: Naam van zoekopdracht

en: Couldn't update query
nl: Kon zoekopdracht niet actualiseren

en: Edited query
nl: Bewerkte zoekopdracht

en: Couldn't add query
nl: Kon zoekopdracht niet toevoegen

en: Added new query
nl: Nieuwe zoekopdracht toegevoegd

en: Query is not set
nl: Zoekopdracht niet vastgelegd

en: No search engine selected
nl: Geen zoekmachine geselecteerd

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Running query
nl: Lopende zoekopdracht

en: No default application defined for type
nl: Geen standaard toepassing gedefinieerd voor het type

en: Did you mean ?
nl: Bedoelde u?

en: Close
nl: Sluiten

en: Couldn't open index
nl: Kan index niet openen

en: Couldn't create history database
nl: Kon historische database niet maken

en: File Indexing and Search
nl: Bestandsindexering en zoekfunctie

en: Configure Pinot to index your files
nl: Pinot instellen voor het indexeren van uw bestanden

en: Name
nl: Naam

en: Monitor
nl: Observeren

en: Location
nl: Locatie

en: Pattern
nl: Patroon

en: Exclude these patterns from indexing
nl: Deze patronen niet indexeren

en: Only index these patterns
nl: Enkel deze patronen indexeren

en: Directory to index
nl: Te indexeren map

en: New Label
nl: Nieuwe naam

en: Export Terms
nl: Termen exporteren

en: Host name
nl: Hostnaam

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: File extension
nl: Bestandsextensie

note: This is the title column
en: Title
nl: Titel

en: Directory
nl: Map

en: Path
nl: Locatie

en: Language code
nl: Taal code

en: MIME type
nl: MIME-bestandstype

en: MIME class
nl: MIME-klasse

en: Label
nl: Bijschrift

note: The last column is for the timestamp
en: Date
nl: Datum

en: Time
nl: Tijd

en: Size
nl: Grootte

note: Sort order
en: By relevance
nl: Volgens relevantie

en: By date
nl: Volgens datum

note: This is the score column
en: Score
nl: Waardering

en: No results
nl: Geen resultaten

en: Indexes
nl: Indexen

en: documents
nl: documenten

en: History
nl: Geschiedenis

en: Checking
nl: Controleren

en: Viewed
nl: Weergegeven

en: results
nl: resultaten

en: Crawled
nl: Doorzocht

en: files
nl: bestanden

note: FIXME: check whether it's actually running !
en: Running under PID
nl: Wordt uitgevoerd met het PID

en: Disconnected from D-Bus
nl: Losgekoppeld van D-Bus

en: Stopped
nl: Gestopt

en: Currently not running
nl: Wordt momenteel niet uitgevoerd

en: Low disk space
nl: Schijf bijna vol

en: System on battery
nl: Systeem op batterij

en: Crawling
nl: Aan het doorzoeken
