pinot 1.20 - en to pt translation catalogue (227 entries)

note: Localize language names
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês

note: FIXME: if all documents are of the same language, show it FIXME: show labels that some and all documents have
en: English
pt: Inglês

en: Finnish
pt: Finlandês

en: French
pt: Francês

en: German
pt: Alemão

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Italian
pt: Italiano

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Portuguese
pt: Português

en: Romanian
pt: Romeno

en: Russian
pt: Russo

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Swedish
pt: Sueco

en: Turkish
pt: Turco

note: Internal indices Is this an internal index ?
en: My Web Pages
pt: As minhas páginas Web

note: Spawn new threads
en: My Documents
pt: Os Meus Documentos

note: Add default labels
en: Important
pt: Importante

en: New
pt: Novo

en: Personal
pt: Pessoal

en: Me
pt: Eu

en: Latest First
pt: Primeiro os últimos

en: 10kb And Smaller
pt: 10kb e menor

en: Home Stuff
pt: Coisas do directório pessoal

en: With Label New
pt: Com rótulo novo

en: Have CJKV
pt: Tem CJKV

en: In English
pt: Em inglês

en: Unclassified
pt: Não classificado

en: Index error
pt: Erro na indexação

en: Couldn't index document
pt: Não foi possível indexar o documento

en: Couldn't update document
pt: Não foi possível actualizar o documento

en: Couldn't unindex document(s)
pt: Não foi possível remover documento(s) do índice

en: Couldn't run query on search engine
pt: Não foi possível efectuar consulta no mecanismo de pesquisa

en: Couldn't get history for search engine
pt: Não foi possível obter o histórico do mecanismo de pesquisa

en: Couldn't retrieve document
pt: Não foi possível obter o documento

en: File monitor error
pt: Monitor de erros de ficheiro

en: Couldn't open directory
pt: Não foi possível abrir o directório

en: Index doesn't exist
pt: Índice não existe

en: Couldn't create search engine
pt: Não foi possível criar mecanismo de pesquisa

en: Cannot index document type
pt: Impossível indexar tipo de ficheiro

en: No downloader for this protocol
pt: Não existe programa para efectuar a transferência neste protocolo

en: Robots META tag forbids indexing
pt: Robots META tag não são permitidos no índice

en: No monitoring handler
pt: Nenhum programa de monitorização

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Indexing was stopped
pt: A indexação foi parada

en: Can't index mail here
pt: Não foi possível indexar o mail aqui

en: is already being indexed
pt: já está a ser indexado

en: is blacklisted
pt: está na lista negra

en: No title
pt: Sem título

en: Query:
pt: Pesquisa:

en: Stored queries
pt: Consultas armazenadas

en: Query parameters
pt: Parâmetros da consulta

en: Name:
pt: Nome:

en: New filter or range:
pt: Novo filtro ou intervalo:

en: Query Text
pt: Texto da consulta

en: Index results with label
pt: Indexar todos resultados com título

en: Number of results:
pt: Número de resultados:

en: Sort order:
pt: Ordem:

en: Stemming:
pt: Derivado:

en: Only index new results
pt: Apenas indexar novos resultados

en: Properties
pt: Propriedades

en: Title:
pt: Título:

en: Language:
pt: Idioma:

en: MIME type:
pt: Tipo MIME:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Terms:
pt: Termos:

en: External index
pt: Index externo

en: Type:
pt: Tipo:

en: Location:
pt: Localização:

en: Port:
pt: Porta:

en: Address:
pt: Endereço:

en: Import URL
pt: Importar URL

en: Import
pt: Importar

en: Apply label:
pt: Aplicar título:

en: Status
pt: Situação

en: Helper application
pt: Aplicação

en: Use this command for other documents of the same type.
pt: Usar este comando para outros documentos do mesmo tipo

en: Pinot Preferences
pt: Preferências do Pinot

en: These directories will be indexed and optionally monitored for changes:
pt: Directórios que serão indexados e opcionalmente serão monitorizadas as alterações:

en: Add
pt: Adicionar

en: File patterns:
pt: Padrões de ficheiros:

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Indexing
pt: Indexando

en: Labels are used to classify indexed documents:
pt: Títulos utilizados para classificar os documentos indexados:

en: Remove
pt: Remover

en: Labels
pt: Etiquetas

en: Direct connection to the Internet
pt: Conexão directa à Internet

en: Manual proxy configuration:
pt: Configuração manual do proxy:

en: Network
pt: Rede

en: Google API key:
pt: Tecla para a API Google:

en: Queries:
pt: Pesquisas:

en: Enable search terms suggestion
pt: Habilitar sugestão de termos

en: Ignore robots.txt and Robots META tag
pt: Ignorar robots.txt e Robots META tag

en: New results:
pt: Novos resultados

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: There is no helper application defined for this document's type.
    Please enter the command to open this document.
pt: Não existe nenhuma aplicação definido para este tipo de documento.
    Por favor digite o comando para abrir este documento.

en: Search Engines
pt: Motores de pesquisa

en: Current User
pt: Utilizador Actual

en: Served by
pt: Servido por

en: Index location
pt: Localização do index

note: Stemming language Labels
en: None
pt: Nenhum

en: Show Previous
pt: Mostrar anterior

en: Show Next
pt: Mostrar próximo

en: All
pt: Todos

en: Query Name
pt: Nome da Consulta

en: Last Run
pt: Última execução

en: Summary
pt: Resumo

note: Set tooltips
en: Show all search engines
pt: Mostrar todos os motores de pesquisa

en: Find documents that match the query
pt: Encontrar documentos que igualam a string de pesquisa

en: Add an index
pt: Adicionar ao índice

en: Remove an index
pt: Remover o índice

en: Add a query
pt: Adicionar uma pesquisa

en: Remove a query
pt: Remover a pesquisa

en: Show the query's previous results
pt: Mostrar resultados anteriores da pesquisa

en: Ready
pt: Pronto

en: Updating all documents in My Web Pages is recommended
pt: A actualizar todos os documentos nas Minhas Páginas Web é recomendado

en: Don't warn me again
pt: Não avisar novamente

en: Update
pt: Actualizar

note: Find this query
en: Live query
pt: Consulta activa

en: N/A
pt: N/D

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Open Cache
pt: Abrir cache

en: Open Parent
pt: Abrir directório acima

en: _Add To Index
pt: _Adicionar ao índice

en: Unindex
pt: Retirar do índice

en: More Like This
pt: Mais identicos

en: Search This For
pt: Pesquisar isto para

en: Search Engine
pt: Motor de busca

en: Host Name
pt: Nome da Máquina

en: List Contents Of
pt: Mostrar conteúdo(s) de

en: Group Results By
pt: Agrupar resultados  por

en: Show Extracts
pt: Mostrar extraídos

en: Export List
pt: Exportar lista

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Edit
pt: _Editar

en: _Options
pt: _Opções

en: _Help
pt: _Ajuda

note: Show the URL of the first document in the status bar
en: Document location is
pt: A localização do documento é

en: Couldn't search in results
pt: Não foi possível pesquisar nos resultados

en: In Results
pt: Nos resultados

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Showing
pt: Visualizando

en: of
pt: de

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Query
pt: Pesquisa

en: on
pt: activar

en: ended
pt: terminado

en: More Like
pt: Mais identico

note: This could refresh index lists but refreshing My Documents won't help as the daemon may not have flushed the changes
en: Updated label(s)
pt: Título(s) atualizado(s)

note: Yes, it did FIXME: fix this for RTL languages
en: Updated document
pt: Documento actualizado

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Indexed
pt: Indexado

en: Unindexed document(s)
pt: Documento(s) não indexado(s)

en: Couldn't rename index, name
pt: Não foi possível renomear o índice, nome

en: is already in use
pt: já está em uso

en: Couldn't rename index
pt: Não foi possível renomear o índice

en: Edited index
pt: Índice editado

en: Export
pt: Exportar

en: Couldn't find similar documents
pt: Não foi possível encontrar documentos semelhantes

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Index
pt: Índice

en: doesn't exist
pt: não existe

en: Remove this document from the index ?
pt: Remover este documento do índice

en: Remove these documents from the index ?
pt: Remover estes documentos do índice

en: A metasearch tool for the Free Desktop
pt: Um mecanismo de metabusca para o Free Desktop

en: Search the Web and your documents !
pt: Pesquise a Web e os seus documentos

en: Index name
pt: Nome do índice

en: Couldn't add index
pt: Não foi possível adicionar índice

en: Added new index
pt: Adicionar novo índice

en: Couldn't remove index
pt: Não foi possivel remover o índice

en: No history for
pt: Nenhum histórico para

en: At least one task hasn't completed yet. Quit now ?
pt: Pelo menos uma tarefa ainda não foi concluida. Sair agora?

en: Quit
pt: Sair

en: Query name
pt: Nome da consulta

en: Couldn't update query
pt: Não foi possível actualizar a consulta

en: Edited query
pt: Consulta editada

en: Couldn't add query
pt: Não foi possível adicionar consulta

en: Added new query
pt: Adicionar nova consulta

en: Query is not set
pt: Consulta não foi actualizada

en: No search engine selected
pt: Nenhum mecanismo de pesquisa seleccionado

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Running query
pt: A executar consulta

en: No default application defined for type
pt: Nenhuma aplicação associada ao tipo

en: Did you mean ?
pt: Quis dizer ?

en: Close
pt: Fechar

en: Couldn't open index
pt: Não foi possível abrir o índice

en: Couldn't create history database
pt: Não foi possível criar base de dados do histórico

en: File Indexing and Search
pt: Indexação de Ficheiros e Pesquisa

en: Configure Pinot to index your files
pt: Configurar Pinot para indexar os seus ficheiros

en: Name
pt: Nome

en: Monitor
pt: Supervisar

en: Location
pt: Localização

en: Pattern
pt: Padrão:

en: Exclude these patterns from indexing
pt: Excluir estes padrões da indexação

en: Only index these patterns
pt: Indexar somente estes padrões

en: Directory to index
pt: Directório a indexar

en: New Label
pt: Novo título

en: Export Terms
pt: Termos da exportação

en: Host name
pt: Nome da máquina

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: File extension
pt: Extensão do ficheiro

note: This is the title column
en: Title
pt: Titulo

en: Directory
pt: Directório

en: Path
pt: Localização

en: Language code
pt: Código do idioma

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: MIME class
pt: classe MIME

en: Label
pt: Etiqueta

note: The last column is for the timestamp
en: Date
pt: Data

en: Time
pt: Tempo

en: Size
pt: Tamanho

note: Sort order
en: By relevance
pt: Por relevância

en: By date
pt: Por data

note: This is the score column
en: Score
pt: Pontuação

en: No results
pt: Sem resultados

en: Indexes
pt: Índices

en: document
pt: documento

en: documents
pt: documentos

en: History
pt: Histórico

en: Checking
pt: A verificar

en: Viewed
pt: Visualizado

en: results
pt: resultados

en: Crawled
pt: Recolhido

en: files
pt: ficheiros

note: FIXME: check whether it's actually running !
en: Running under PID
pt: A correr com o PID

en: Disconnected from D-Bus
pt: Desligado do D-Bus

en: Stopped
pt: Parado

en: Currently not running
pt: Presentemente não está a correr

en: Low disk space
pt: Pouco espaço no disco

en: System on battery
pt: A usar a bateria

en: Crawling
pt: A recolher
