pinot 1.20 - en to sv translation catalogue (227 entries)

note: Localize language names
en: Unknown
sv: Okänd

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Nederländska

note: FIXME: if all documents are of the same language, show it FIXME: show labels that some and all documents have
en: English
sv: Engelska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: German
sv: Tyska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Italian
sv: Italienska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

note: Internal indices Is this an internal index ?
en: My Web Pages
sv: Mina webbsidor

note: Spawn new threads
en: My Documents
sv: Mina dokument

note: Add default labels
en: Important
sv: Viktigt

en: New
sv: Ny

en: Personal
sv: Personlig

en: Me
sv: Jag

en: Latest First
sv: Senaste först

en: 10kb And Smaller
sv: 10kb och mindre

en: Home Stuff
sv: Personliga saker

en: With Label New
sv: Med etiketten Ny

en: Have CJKV
sv: Har CJKV

en: In English
sv: På engelska

en: Unclassified
sv: Oklassificerad

en: Index error
sv: Indexfel

en: Couldn't index document
sv: Kunde inte indexera dokument

en: Couldn't update document
sv: Kunde inte uppdatera dokument

en: Couldn't unindex document(s)
sv: Kunde inte avindexera dokument

en: Couldn't run query on search engine
sv: Kunde inte köra fråga på sökmotor

en: Couldn't get history for search engine
sv: Kunde inte hämta historik för sökmotor

en: Couldn't retrieve document
sv: Kunde inte hämta dokument

en: File monitor error
sv: Fel i filövervakare

en: Couldn't open directory
sv: Kunde inte öppna katalog

en: Index doesn't exist
sv: Indexet finns inte

en: Couldn't create search engine
sv: Kunde inte skapa sökmotor

en: Cannot index document type
sv: Kan inte indexera dokumenttyp

en: No downloader for this protocol
sv: Ingen hämtare för detta protokoll

en: Robots META tag forbids indexing
sv: Robots META-tagg förbjuder indexering

en: No monitoring handler
sv: Ingen övervakningshanterare

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Indexing was stopped
sv: Indexeringen stoppades

en: Can't index mail here
sv: Kan inte indexera post här

en: is already being indexed
sv: håller redan på att bli indexerad

en: is blacklisted
sv: är svartlistad

en: No title
sv: Ingen titel

en: Query:
sv: Fråga:

en: Stored queries
sv: Lagrade frågor

en: Query parameters
sv: Frågeparametrar

en: Name:
sv: Namn:

en: New filter or range:
sv: Nytt filter eller intervall:

en: Query Text
sv: Frågetext

en: Index results with label
sv: Indexera resultat med etikett

en: Number of results:
sv: Antal resultat:

en: Sort order:
sv: Sorteringsordning:

en: Stemming:
sv: Bildande av ordstam:

en: Only index new results
sv: Indexera endast nya resultat

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Title:
sv: Titel:

en: Language:
sv: Språk:

en: MIME type:
sv: MIME-typ:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Terms:
sv: Villkor:

en: bytes
sv: byte

en: External index
sv: Externt index

en: Type:
sv: Typ:

en: Location:
sv: Plats:

en: Address:
sv: Adress:

en: Import URL
sv: Importera url

en: Import
sv: Importera

en: Apply label:
sv: Lägg på etikett:

en: Helper application
sv: Hjälpprogram

en: Use this command for other documents of the same type.
sv: Använd det här kommandot för andra dokument av samma typ.

en: Pinot Preferences
sv: Inställningar för Pinot

en: These directories will be indexed and optionally monitored for changes:
sv: Dessa kataloger kommer att bli indexerade och övervakade för ändringar (valfritt):

en: Add
sv: Lägg till

en: File patterns:
sv: Filmönster:

en: Reset
sv: Återställ

en: Indexing
sv: Indexering

en: Labels are used to classify indexed documents:
sv: Etiketter som används för att klassificera indexerade dokument:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Labels
sv: Etiketter

en: Direct connection to the Internet
sv: Direkt anslutning till Internet

en: Manual proxy configuration:
sv: Manuell proxykonfiguration:

en: Network
sv: Nätverk

en: Google API key:
sv: Google API-nyckel:

en: Queries:
sv: Frågor:

en: Enable search terms suggestion
sv: Aktivera sökförslag

en: Ignore robots.txt and Robots META tag
sv: Ignorera robots.txt och Robots META-tagg

en: HTTP crawling:
sv: HTTP-insamling:

en: New results:
sv: Nya resultat:

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: There is no helper application defined for this document's type.
    Please enter the command to open this document.
sv: Det finns inget hjälpprogram definierat för den här dokumenttypen.
    Ange kommandot för att öppna det här dokumentet.

en: Search Engines
sv: Sökmotorer

en: Current User
sv: Aktuell användare

en: Served by
sv: Erbjuds av

en: Local
sv: Lokal

en: Index location
sv: Indexplats

note: Stemming language Labels
en: None
sv: Ingen

en: Show Previous
sv: Visa föregående

en: Show Next
sv: Visa nästa

en: All
sv: Alla

en: Query Name
sv: Frågenamn

en: Last Run
sv: Senaste körning

en: Summary
sv: Sammandrag

note: Set tooltips
en: Show all search engines
sv: Visa alla sökmotorer

en: Find documents that match the query
sv: Sök dokument som matchar frågan

en: Add an index
sv: Lägg till ett index

en: Remove an index
sv: Ta bort ett index

en: Add a query
sv: Lägg till en ny fråga

en: Remove a query
sv: Ta bort en fråga

en: Show the query's previous results
sv: Visa frågans tidigare resultat

en: Ready
sv: Redo

en: Updating all documents in My Web Pages is recommended
sv: Uppdatering av alla dokument i Mina webbsidor rekommenderas

en: Don't warn me again
sv: Varna mig inte om detta igen

en: Update
sv: Uppdatera

note: Find this query
en: Live query
sv: Levande fråga

en: N/A
sv: -

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Open Cache
sv: Öppna cache

en: Open Parent
sv: Öppna förälder

en: _Add To Index
sv: _Lägg till i index

en: Unindex
sv: Avindexera

en: More Like This
sv: Mer som det här

en: Search This For
sv: Sök i denna efter

en: Search Engine
sv: Sökmotor

en: Host Name
sv: Värdnamn

en: List Contents Of
sv: Lista innehåll för

en: Group Results By
sv: Gruppera resultat efter

en: Show Extracts
sv: Visa utdrag

en: Export List
sv: Exportera lista

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Options
sv: A_lternativ

en: _Help
sv: _Hjälp

note: Show the URL of the first document in the status bar
en: Document location is
sv: Dokumentplatsen är

en: Couldn't search in results
sv: Kunde inte söka i resultat

en: In Results
sv: I resultat

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Showing
sv: Visar

en: of
sv: av

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Query
sv: Fråga

en: on
sv: på

en: ended
sv: slutade

en: More Like
sv: Kanske mer som

note: This could refresh index lists but refreshing My Documents won't help as the daemon may not have flushed the changes
en: Updated label(s)
sv: Uppdaterade etikett(er)

note: Yes, it did FIXME: fix this for RTL languages
en: Updated document
sv: Uppdaterade dokument

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Indexed
sv: Indexerade

en: Unindexed document(s)
sv: Ej indexerade dokument

en: Couldn't rename index, name
sv: Kunde inte byta namn på index, namn

en: is already in use
sv: används redan

en: Couldn't rename index
sv: Kunde inte byta namn på index

en: Edited index
sv: Redigerade index

en: Export
sv: Exportera

en: Couldn't find similar documents
sv: Kunde inte hitta liknande dokument

en: doesn't exist
sv: finns inte

en: Remove this document from the index ?
sv: Ta bort detta dokument från indexet?

en: Remove these documents from the index ?
sv: Ta bort dessa dokument från indexet?

en: A metasearch tool for the Free Desktop
sv: Ett metasökningsverktyg för Free Desktop

en: Search the Web and your documents !
sv: Sök på webben och i dina dokument!

en: Index name
sv: Indexnamn

en: Couldn't add index
sv: Kunde inte lägga till index

en: Added new index
sv: Lade till nytt index

en: Couldn't remove index
sv: Kunde inte ta bort index

en: No history for
sv: Ingen historik för

en: At least one task hasn't completed yet. Quit now ?
sv: Åtminstone en uppgift har inte färdigställts än. Avsluta nu?

en: Quit
sv: Avsluta

en: Query name
sv: Frågenamn

en: Couldn't update query
sv: Kunde inte uppdatera fråga

en: Edited query
sv: Redigerade fråga

en: Couldn't add query
sv: Kunde inte lägga till fråga

en: Added new query
sv: Lade till ny fråga

en: Query is not set
sv: Frågan är inte inställd

en: No search engine selected
sv: Ingen sökmotor vald

note: FIXME: fix this for RTL languages
en: Running query
sv: Kör fråga

en: No default application defined for type
sv: Inget standardprogram definierat för typen

en: Did you mean ?
sv: Menade du?

en: Close
sv: Stäng

en: Couldn't open index
sv: Kunde inte öppna index

en: Couldn't create history database
sv: Kunde inte skapa historikdatabas

en: Name
sv: Namn

en: Monitor
sv: Övervaka

en: Location
sv: Plats

en: Pattern
sv: Mönster

en: Exclude these patterns from indexing
sv: Undanta dessa mönster från indexering

en: Only index these patterns
sv: Indexera endast dessa mönster

en: Directory to index
sv: Katalog för index

en: New Label
sv: Ny etikett

en: Export Terms
sv: Exportera termer

en: Host name
sv: Värdnamn

en: File name
sv: Filnamn

en: File extension
sv: Filändelse

note: This is the title column
en: Title
sv: Titel

note: URL
en: URL
sv: Url

en: Directory
sv: Katalog

en: Path
sv: Sökväg

en: Language code
sv: Språkkod

en: MIME type
sv: MIME-typ

en: MIME class
sv: MIME-klass

en: Label
sv: Etikett

note: The last column is for the timestamp
en: Date
sv: Datum

en: Time
sv: Tid

en: Size
sv: Storlek

note: Sort order
en: By relevance
sv: Efter relevans

en: By date
sv: Efter datum

note: This is the score column
en: Score
sv: Betyg

en: No results
sv: Inga träffar

en: Indexes
sv: Index

en: document
sv: dokument

en: documents
sv: dokument

en: History
sv: Historik

en: Daemon
sv: Demon

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Viewed
sv: Visad

en: results
sv: resultat

en: Crawled
sv: Insamlad

en: files
sv: filer

note: FIXME: check whether it's actually running !
en: Running under PID
sv: Kör under PID

en: Disconnected from D-Bus
sv: Koppla från D-Bus

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Currently not running
sv: Kör för tillfället inte

en: Low disk space
sv: Lite diskutrymme kvar

en: System on battery
sv: Systemet på batteridrift

en: Crawling
sv: Insamling
