pinta - en to da translation catalogue (502 entries)

en: Easily create and edit images
da: Skab og redigér let billeder

en: Image Editor
da: Billedredigeringsprogram

en: Pinta Image Editor
da: Pinta billedredigeringsprogram

en: Add-in Manager
da: Håndtering af udvidelsesmoduler

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Gentag

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy Merged
da: Kopiér forenet

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste Into New Layer
da: Indsæt i nyt lag

en: Paste Into New Image
da: Indsæt i nyt bilede

en: Delete Selection
da: Slet markering

en: Fill Selection
da: Fyld markering

en: Invert Selection
da: Omvend markering

en: Select All
da: Vælg alle

en: Deselect All
da: Fravælg alt

en: Open...
da: Åbn...

en: Save As...
da: Gem som...

en: Reset to Default
da: Gendan standard

en: Set Number of Colors
da: Indstil antal farver

en: Palette
da: Palet

en: Erase Selection
da: Slet markering

en: Deselect
da: Afmarkér

en: Open Palette File
da: Åbn paletfil

en: Palette files (*.txt, *.gpl)
da: Paletfiler (*.txt, *.gpl)

en: All files
da: Alle filer

en: Could not open palette file: {0}.
    Please verify that you are trying to open a valid GIMP or Paint.NET palette.
da: Kunne ikke åbne paletfil: {0}.
    Kontrollér venligst, at du prøver på at åbne en gyldig GIMP eller Paint.NET palet.

en: Error
da: Fejl

en: Save Palette File
da: Gem paletfil

en: Paint.NET palette (*.txt)
da: Paint.NET palet (*.txt)

en: GIMP palette (*.gpl)
da: GIMP palet (*.gpl)

en: New...
da: Ny...

en: New Screenshot...
da: Nyt skærmbillede...

en: Open Recent
da: Åbn seneste

en: Close
da: Luk

en: Save
da: Gem

en: Print
da: Udskriv

en: Quit
da: Afslut

en: New
da: Ny

en: Open
da: Åbn

en: Pinta Website
da: Pinta hjemmeside

en: File a Bug
da: Rapportér en fejl

en: Translate This Application
da: Oversæt dette program

en: About
da: Om

en: Crop to Selection
da: Beskær til markering

en: Auto Crop
da: Autobeskær

en: Resize Image...
da: Ændr størrelsen af billedet

en: Resize Canvas...
da: Ændr størrelsen af lærredet

en: Flip Horizontal
da: Vend vandret

en: Flip Vertical
da: Vend lodret

en: Rotate 90° Clockwise
da: Rotér 90° med uret

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
da: Rotér 90° mod uret

en: Rotate 180°
da: Rotér 180°

en: Flatten
da: Udjævn

en: Add New Layer
da: Tilføj nyt lag

en: Delete Layer
da: Slet lag

en: Duplicate Layer
da: Duplikér lag

en: Merge Layer Down
da: Forén lag nedad

en: Import from File...
da: Importér fra fil...

en: Rotate / Zoom Layer...
da: Rotér / Zoom Lag...

en: Move Layer Up
da: Flyt lag op

en: Move Layer Down
da: Flyt lag ned

en: Layer Properties...
da: Lagegenskaber...

en: Open Image File
da: Åbn billedfil

en: Import From File
da: Importér fra fil

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Best Fit
da: Bedste tilpasning

en: Zoom to Selection
da: Zoom til markering

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Pixel Grid
da: Billedpunktsgitter

en: Rulers
da: Linealer

en: Pixels
da: Billedpunkter

en: Inches
da: Tommer

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Window
da: Vindue

en: Ruler Units
da: Enheder på lineal

en: Save All
da: Gem alle

en: Close All
da: Luk alle

en: Tool
da: Værktøj

en: Shortcut key
da: Genvejstast

en: Normal Blending
da: Almindelig Blanding

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Antialiasing On
da: Kantudjævning til

en: Antialiasing Off
da: Kantudjævning fra

en: Layer
da: Lag

en: copy
da: kopiér

en: Resize Canvas
da: Ændr størrelse på lærred

en: Move Selected Pixels
da: Flyt markerede billedpunkter

en: Image larger than canvas
da: Billede større end lærred

en: The image being pasted is larger than the canvas size. What would you like to do?
da: Billedet, der indsættes, er større end lærredet. Hvad vil du gerne gøre?

en: Expand canvas
da: Udvid lærredet

en: Don't change canvas size
da: Ændr ikke lærredets størrelse

en: Image cannot be pasted
da: Billede kan ikke sættes ind

en: The clipboard does not contain an image.
da: Der er ikke et billede i udklipsholderen.

en: Replace
da: Erstat

en: Union (+) (Ctrl + Left Click)
da: Sammenslut (+) (Ctrl + Venstreklik)

en: Exclude (-) (Right Click)
da: Udeluk (-) (Højreklik)

en: Xor (Ctrl + Right Click)
da: Xor (⊻) (Ctrl + Højreklik)

en: Intersect (Shift + Left Click)
da: Gennemskær (Skift + Venstreklik)

en:  Selection Mode:
da:  Markeringstilstand:

en: Multiply
da: Multiplicér

en: Additive
da: Additiv

en: Color Burn
da: Farvebrænding

en: Color Dodge
da: Farveundvigelse

en: Reflect
da: Reflektér

en: Glow
da: Glød

en: Overlay
da: Læg over

en: Difference
da: Forskel

en: Lighten
da: Gør lysere

en: Darken
da: Gør mørkere

en: Screen
da: Skærm

en: Finish Pixels
da: Afslut billedpunkter

en: Flip Image Horizontal
da: Vend billede vandret

en: Flip Image Vertical
da: Vend billede lodret

en: Flip Layer Horizontal
da: Vend lag vandret

en: Flip Layer Vertical
da: Vend lag lodret

en: Resize Image
da: Ændring af billedstørrelse

en: {0} image ({1})
da: {0} billede ({1})

en: Rendering Effect
da: Optegne-effekt

en: No tool selected.
da: Intet værktøj valgt.

en: Unsaved Image {0}
da: Ikke gemt billede {0}

en: Background
da: Baggrund

en: New Image
da: Nyt billede

en: Unsupported file format
da: Filformat ikke understøttet

en: Open Image
da: Åbn billede

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

en: Could not open file: {0}
da: Kunne ikke åbne fil: {0}

en: Auto Level
da: Autoniveau

en: Black and White
da: Sort og hvid

en: Brightness / Contrast
da: Lysstyrke / Kontrast

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Contrast
da: Kontrast

en: Curves
da: Kurver

en: Hue / Saturation
da: Nuance / Mætning

en: Hue
da: Nuance

en: Saturation
da: Farvemætning

en: Lightness
da: Lysstyrke

en: Invert Colors
da: Invertér farver

en: Levels
da: Niveauer

en: Posterize
da: Posterisér

en: Levels Adjustment
da: Niveaujustering

en: Red
da: Rød

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: Linked
da: Sammenkædet

en: Add Noise
da: Tilføj støj

en: Noise
da: Støj

en: Intensity
da: Intensitet

en: Color Saturation
da: Farvemætning

en: Coverage
da: Dækning

en: Bulge
da: Bule

en: Distort
da: Forvræng

en: Amount
da: Værdi

en: Offset
da: Forskydning

en: Clouds
da: Skyer

en: Render
da: Optegne

en: Scale
da: Skala

en: Power
da: Kraft

en: Seed
da: Startværdi

en: Edge Detect
da: Kantdetektion

en: Stylize
da: Stilistisk

en: Angle
da: Vinkel

en: Emboss
da: Præg i relief

en: Blurs
da: Sløringer

en: Fragments
da: Fragmenter

en: Distance
da: Afstand

en: Frosted Glass
da: Frostet glas

en: Gaussian Blur
da: Gaussisk sløring

en: Photo
da: Billede

en: Ink Sketch
da: Blækskitse

en: Artistic
da: Kunstnerisk

en: Ink Outline
da: Blækomrids

en: Coloring
da: Farvelæg

en: Julia Fractal
da: Julia fraktal

en: Factor
da: Faktor

en: Quality
da: Kvalitet

en: Mandelbrot Fractal
da: Mandelbrot Fraktal

en: Percentile
da: Percentil

en: Motion Blur
da: Bevægelsessløring

en: Centered
da: Centreret

en: Oil Painting
da: Oliemaleri

en: Brush Size
da: Penselstørrelse

en: Coarseness
da: Grovhed

en: Outline
da: Omrids

en: Thickness
da: Tykkelse

en: Pencil Sketch
da: Blyantsskitse

en: Pencil Tip Size
da: Blyantspidsstørrelse

en: Color Range
da: Farveområde

en: Pixelate
da: Pixelér

en: Cell Size
da: Cellestørrelse

en: Polar Inversion
da: Polinvertering

en: Radial Blur
da: Radial sløring

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
da: Brug lav kvalitet til forhåndsvisning, små billeder og små vinkler. Brug høj kvalitet for afsluttende kvalitet, store billeder og store vinkler.

en: Red Eye Removal
da: Fjern røde øjne

en: Saturation Percentage
da: Farvemætningsprocent

en: Hint: For best results, first use selection tools to select each eye.
da: Tip: Markér hvert øje med markeringsværktøjet for at opnå det bedste resultat.

en: Reduce Noise
da: Reducér støj

en: Strength
da: Styrke

en: Sharpen
da: Gør skarpere

en: Soften Portrait
da: Blødgør portræt

en: Softness
da: Blødhed

en: Lighting
da: Belysning

en: Warmth
da: Varme

en: Tile Reflection
da: Glasfliser

en: Tile Size
da: Flisestørrelse

en: Twist
da: Drej

en: Antialias
da: Udjævning

en: Unfocus
da: Ufokuseret

en: Clamp
da: Fastgør

en: Wrap
da: Ombryd

en: Primary
da: Primær

en: Secondary
da: Sekundær

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Center Offset
da: Centerforskydning

en: Zoom Blur
da: Zoomsløring

en: Transfer Map
da: Overfør kort

en: Luminosity
da: Lysstyrke

en: Red
da: Rød

en: Blue
da: Blå

en: Reset
da: Nulstil

en: Tip: Right-click to remove control points.
da: Tip: Højreklik for at fjerne kontrolpunkter

en: Input Histogram
da: Inputhistogram

en: Output Histogram
da: Outputhistogram

en: label1
da: etiket1

en: label
da: etiket

en: Random Noise
da: Tilfældig støj

en: Reseed
da: Så igen

en: Choose Primary Color
da: Vælg primær farve

en: Choose Secondary Color
da: Vælg sekundær farve

en: Choose Palette Color
da: Vælg palettefarve

en: Click to switch between primary and secondary color.
da: Klik for at vælge mellem primær og sekundær farve.

en: Click to reset primary and secondary color.
da: Klik for at nulstille primær og sekundær farve.

en: Click to select primary color.
da: Klik for at vælge primær farve.

en: Click to select secondary color.
da: Klik for at vælge sekundær farve.

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color. Middle click to choose palette color.
da: Venstreklik for at vælge primær farve. Højreklik for at vælge sekundær farve. Tryk på musehjulet for at vælge palettefarve.

en: Layer Shown
da: Lag Vist

en: Layer Hidden
da: Lag Skjult

en: Circles
da: Cirkler

en: Grid
da: Gitter

en: Splatter
da: Stænk

en: Squares
da: Firkanter

en: Dash
da: Panel

en: Arrow
da: Pil

en: Size
da: Størrelse

en: Decrease arrow size
da: Formindsk pilstørrelse

en: Increase arrow size
da: Øg pilstørrelse

en: Decrease angle offset
da: Formindsk vinkelforskydning

en: Increase angle offset
da: Øg vinkelforskydning

en: Length
da: Længde

en: Decrease length offset
da: Formindsk længdeforskydning

en: Increase length offset
da: Øg længdeforskydning

en: Brush width
da: Penselbredde

en: Decrease brush size
da: Formindsk penselstørrelse

en: Increase brush size
da: Forøg penselstørrelse

en: Fill Style
da: Fyldestil

en: Outline Shape
da: Kun omrids

en: Fill Shape
da: Kun fyld

en: Fill and Outline Shape
da: Fyld og omrids

en: Shape Type
da: Figurtype

en: Open Line/Curve Series
da: Åbne linje/kurve-serier

en: Closed Line/Curve Series
da: Lukkede linje/kurve-serier

en: Rounded Line Series
da: Afrundede linjeserier

en: Changed Shape Type
da: Ændret figurtype

en: Point Deleted
da: Punkt slettet

en: Deleted
da: Slettet

en: Point Added
da: Punkt tilføjet

en: Added
da: Tilføjet

en: Modified
da: Ændret

en: Finalized
da: Færdiggjort

en: Open Curve Shape
da: Åben kurveform

en: Closed Curve Shape
da: Lukket kurveform

en: Rounded Line Shape
da: Afrundet linjeform

en: Decrease shape's corner radius
da: Formindsk hjørneradius

en: Increase shape's corner radius
da: Øg hjørneradius

en: Clone Stamp
da: Kloningsværktøj

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
da: Ctrl-venstreklik for at sætte oprindelse, venstreklik for at male.

en: Color Picker
da: Farvevælger

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
da: Venstreklik for at vælge primær farve. Højreklik for at vælge sekundær farve.

en: Sampling
da: Prøvetagning

en: Single Pixel
da: Et billedpunkt

en: 3 x 3 Region
da: 3 x 3 område

en: 5 x 5 Region
da: 5 x 5 område

en: 7 x 7 Region
da: 7 x 7 område

en: 9 x 9 Region
da: 9 x 9 område

en: Image
da: Billede

en: After select
da: Efter markering

en: Do not switch tool
da: Skift ikke værktøj

en: Switch to previous tool
da: Skift til forrige værktøj

en: Switch to Pencil tool
da: Skift til blyant

en: Pencil
da: Blyant

en: Ellipse Select
da: Ellipsemarkering

en: Click and drag to draw an elliptical selection. Hold Shift to constrain to a circle.
da: Klik og træk for at tegne en elliptisk markering. Hold skift-tasten nede for at tegne en cirkel.

en: Left click to draw a shape with the primary color.
    Left click on a shape to add a control point.
    Left click on a control point and drag to move it.
    Right click on a control point and drag to change its tension.
    Hold Shift to snap to angles.
    Use arrow keys to move the selected control point.
    Press Ctrl + left/right arrows to select control points by order.
    Press Delete to delete the selected control point.
    Press Space to add a new control point at the mouse position.
    Hold Ctrl while pressing Space to create the control point at the exact same position.
    Hold Ctrl while left clicking on a control point to create a new shape at the exact same position.
    Hold Ctrl while clicking outside of the image bounds to create a new shape starting at the edge.
    Press Enter to finalize the shape.
da: Venstreklik for at tegne en figur med den primære farve.
    Venstreklik på en figur for at tilføje et kontrolpunkt.
    Venstreklik på et kontrolpunkt og træk for at flytte det.
    Højreklik på et kontrolpunkt og træk for at ændre dets spænding.
    Hold Skift nede for at låse vinklen.
    Anvend piletaster til at flytte det valgte kontrolpunkt.
    Tryk Ctrl + venstre/højre piletast for at vælge kontrolpunkter efter orden,
    Tryk Delete for at slette det valgte kontrolpunkt.
    Tryk mellemrumstasten for at tilføje et nyt kontrolpunkt ved musemarkørens position.
    Hold Ctrl nede og tryk på mellemrumstasten for at danne kontrolpunktet ved nøjagtig samme position.
    Hold Ctrl nede og venstreklik på et kontrolpunkt for at danne en ny figur ved nøjagtig samme position.
    Hold Ctrl nede og klik uden for billedet for at danne en ny figur, der begynder ved kanten.
    Tryk Enter for at færdiggøre figuren.

en: Eraser
da: Viskelæder

en: Left click to erase to transparent, right click to erase to secondary color.
da: Venstreklik for at slette til transparent, højreklik for at slette til sekundærfarven.

en: Flood Mode
da: Oversvømmelsesmodus

en: Contiguous
da: Sammenhængende

en: Freeform Shape
da: Frihåndsfigur

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
da: Venstreklik for at tegne med primær farve, højreklik for at tegne med sekundær farve.

en: Gradient
da: Farveovergang

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
da: Klik og træk for at skabe en farveovergang fra primær til sekundær farve. Højre klik for modsat.

en: Linear Gradient
da: Lineær farveovergang

en: Linear Reflected Gradient
da: Lineær afspejlet farveovergang

en: Linear Diamond Gradient
da: Lineær diamant farveovergang

en: Radial Gradient
da: Radial farveovergang

en: Conical Gradient
da: Konisk farveovergang

en: Lasso Select
da: Lassomarkering

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
da: Klik og træk for at tegne omrids for valgt område.

en: Line/Curve
da: Linje/kurve

en: Magic Wand Select
da: Tryllestavsmarkering

en: Click to select region of similar color.
da: Klik for at vælge område med tilsvarende farve.

en: Left click and drag the selection to move selected content. Right click and drag the selection to rotate selected content.
da: Venstreklik og træk i markeringen for at flytte det valgte. Højreklik og træk i markeringen for at rotere det valgte.

en: Move Selection
da: Flyt markering

en: Left click and drag the selection to move selection outline. Right click and drag the selection to rotate selection outline.
da: Venstreklik og træk i markeringen for at flytte markeringsomridset. Højreklik og træk i markeringen for at rotere markeringsomridset.

en: Paintbrush
da: Malerpensel

en: Paint Bucket
da: Farvespand

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
da: Venstreklik for at fylde med primær farve, højreklik for at fylde med sekundær farve.

en: Pan
da: Panorér

en: Click and drag to navigate image.
da: Klik og træk for at flytte billedet rundt.

en: Left click to draw freeform one-pixel wide lines with the primary color. Right click to use the secondary color.
da: Venstreklik for at tegne ét billedpunkt brede frihåndslinjer med den primære farve. Højreklik for at bruge den sekundære farve.

en: Recolor
da: Omfarv

en: Left click to replace the secondary color with the primary color. Right click to reverse.
da: Venstreklik for at erstatte den sekundære farve med den primære farve. Højreklik for omvendt.

en: Rectangle Select
da: Rektangulær markering

en: Click and drag to draw a rectangular selection. Hold Shift to constrain to a square.
da: Klik og træk for at tegne en rektangulær markering. Hold skift-tasten nede for at tegne et kvadrat.

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Rounded Rectangle
da: Afrundet rektangel

en: Text
da: Tekst

en: Text - Finalize
da: Text - Færdiggør

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
da: Venstreklik for at placere markøren, indtast dernæst den ønskede tekst. Tekstfarve er primær farve.

en: Font
da: Skrifttype

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreg

en: Left Align
da: Venstrejusteret

en: Center Align
da: Centreret

en: Right Align
da: Højrejusteret

en: Text Style
da: Typografi

en: Normal and Outline
da: Normal og omrids

en: Fill Background
da: Fyldt baggrund

en: Outline width
da: Bredde af omrids

en: Decrease outline size
da: Formindsk størrelsen af omridset

en: Increase outline size
da: Forøg størrelsen af omridset

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
da: Venstreklik for at zoome ind. Højreklik for at zoome ud. Klik og træk for at zoome ind på et område.

en: Resize Palette
da: Ændr størrelsen af paletten

en: New palette size:
da: Ny størrelse af palet:

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
da: Gem ændringer for billede "{0}" før luk?

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer være tabt.

en: Close _without saving
da: Luk _uden at gemme

en: Take Screenshot
da: Tag skærmbillede

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
da: Forsinkelse før skærmbillede tages (sekunder):

en: Image files
da: Billedfiler

en: Save Image File
da: Gem billedfil

en: Pinta does not support saving images in this file format.
da: Pinta understøtter ikke at gemme billeder i dette filformat.

en: Cannot save read only file.
da: Kan ikke gemme skrivebeskyttet fil.

en: Image too large
da: Billede for stort

en: ICO files can not be larger than 255 x 255 pixels.
da: ICO filer kan ikke være større end 255 x 255 billedpunkter.

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
da: En file kaldet "{0}" eksisterer allerede. Vil du overskrive den?

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen eksisterer allerede i "{1}". Hvis den erstattes overskrives indholdet.

en: Layer Opacity
da: Lagets uigennemsigtighed

en: Rename Layer
da: Omdøb lag

en: Hide Layer
da: Skjul lag

en: Show Layer
da: Vis lag

en: Layer Properties
da: Lagegenskaber

en: Rotate / Zoom Layer
da: Rotér / Zoom Lag

en: Pinta Community Addins - Platform-Specific
da: Pinta Community Addins - Platformsafhængig

en: Pinta Community Addins - Cross-Platform
da: Pinta Community Addins - Platformsuafhængig

en: Contributors to this release:
da: Bidragydere til denne version:

en: Previous contributors:
da: Tidligere bidragydere:

en: Translated by:
da: Oversat af:

en: Based on the work of Paint.NET:
da: Baseret på Paint.NET:

en: Using some icons from:
da: Bruger nogle ikoner fra:

en: Powered by Mono:
da: Drevet af Mono:

en: About Pinta
da: Om Pinta

en: Version Info
da: VersionsInfo

en: License
da: Licens

en: Released under the MIT X11 License.
da: Frigivet under MIT X11 Licens.

en: Copyright
da: Ophavsret

en: by Pinta contributors
da: af Pinta bidragyder

en: Details
da: Detaljer

en: Report Bug....
da: Rapportér fejl...

en: JPEG Quality
da: JPEG-kvalitet

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Name:
da: Navn:

en: Visible
da: Synlig

en: Blend Mode
da: Blandetilstand

en: Opacity:
da: Uigennemsigtighed:

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Preset:
da: Forudindstilling:

en: Width:
da: Bredde:

en: pixels
da: billedpunkter

en: Height:
da: Højde:

en: Orientation:
da: Orientering:

en: Portrait
da: Stående

en: Landscape
da: Liggende

en: Background:
da: Baggrund:

en: White
da: Hvid

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Title
da: Titel

en: Path
da: Sti

en: Hide
da: Skjul

en: Dockable
da: Dokbar

en: Floating
da: Flydende

en: Auto Hide
da: Skjul automatisk

en: Dock
da: Dok

en: By percentage:
da: Procent:

en: By absolute size:
da: Absolut størrelse:

en: Maintain aspect ratio
da: Bevar størrelsesforhold

en: Anchor:
da: Forankring:

en: Show this message and exit.
da: Vis denne besked og afslut.

en: Display the application version.
da: Vis programmets version.

en: number of threads to use for rendering
da: antal tråde ved rendering

en: Usage: pinta [files]
da: Anvendelse: pinta [filer]

en: Options:
da: Indstillinger:

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Redigér

en: _View
da: _Vis

en: _Image
da: _Billede

en: _Layers
da: _Lag

en: _Adjustments
da: _Justeringer

en: Effe_cts
da: _Effekter

en: A_dd-ins
da: _Udvidelsesmoduler

en: _Window
da: _Vindue

en: Tool Windows
da: Værktøjsvinduer

en: _Help
da: _Hjælp

en: OptionName
da: IndstillingsNavn

en: Canvas
da: Lærred

en: History
da: Historik

en: Layers
da: Lag

en: Images
da: Billeder

en: Tools
da: Værktøjer

en: Edge Behavior
da: Kantopførsel

en: Multiple selection:
da: Flere markeringer:

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: No selection
da: Intet er valgt

en: Available in repository:
da: Tilgængelig i arkiv:

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: This add-in can't be loaded due to missing dependencies
da: Dette udvidelsesmodul kan ikke indlæses på grund af manglende afhængigheder

en: Required: {0} v{1}, found v{2}
da: Krævet: {0} v{1}, fundet v{2}

en: Missing: {0} v{1}
da: Manglende: {0} v{1}

en: Installed version
da: Installeret version

en: Repository version
da: Arkivversion

en: Download size
da: Downloadstørrelse

en: The following depedencies required by this add-in are not available:
da: De følgende afhængigheder krævet af dette udvidelsesmodul er ikke tilgængelige:

en: Installation cancelled
da: Installation afbrudt

en: Some of the required add-ins were not found
da: Nogle af de påkrævede udvidelsesmoduler blev ikke fundet

en: Installation failed
da: Installation mislykkedes

en: Installed
da: Installeret

en: Updates
da: Opdateringer

en: Gallery
da: Galleri

en: All repositories
da: Alle arkiver

en: Manage Repositories...
da: Håndtér arkiver...

en: {0} update available | {0} updates available
da[0]: {0} opdatering tilgængelig
da[1]: {0} opdateringer tilgængelige

en: Updating repository
da: Opdaterer arkiv

en: Install Add-in Package
da: Installér udvidelsesmodulpakke

en: Add-in packages
da: Udvidelsesmodulpakker

en: No add-ins found
da: Ingen udvidelsesmoduler fundet

en: Add-in
da: Udvidelsesmodul

en: Other
da: Andet

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: The following packages will be uninstalled:
da: Følgende pakker vil blive afinstalleret:

en: There are other add-ins that depend on the previous ones which will also be uninstalled:
da: Der er andre udvidelsesmoduler, der er afhængige af de tidligere, som også vil blive afinstalleret:

en: The selected add-ins can't be installed because there are dependency conflicts.
da: De valgte udvidelsesmoduler kan ikke installeres, fordi der er afhængighedskonflikter.

en: The following packages will be installed:
da: Følgende pakker vil blive installeret:

en:  (in user directory)
da:  (i brugermappe)

en: The following packages need to be uninstalled:
da: Følgende pakker mangler at blive afinstalleret:

en: The following dependencies could not be resolved:
da: Følgende afhængigheder kunne ikke løses:

en: Are you sure you want to cancel the installation?
da: Er du sikker på, du vil afbryde installationen?

en: Installing Add-ins
da: Installerer udvidelsesmoduler

en: The installation failed!
da: Installationen mislykkedes!

en: The installation has completed with warnings.
da: Installationen er gennemført med advarsler.

en: Uninstalling Add-ins
da: Afinstallerer udvidelsesmoduler

en: The uninstallation failed!
da: Afinstallationen mislykkedes!

en: The uninstallation has completed with warnings.
da: Afinstallationen er gennemført med advarsler.

en: Registering repository
da: Registrerer arkiv

en: Exception occurred: {0}
da: Der opstod en undtagelse: {0}

en: More information
da: Mere information

en: Install...
da: Installér...

en: Update
da: Opdatér

en: _Uninstall...
da: _Afinstallér...

en: Additional extensions are required to perform this operation.
da: Yderligere udvidelser er krævet for at udføre denne handling.

en: The following add-ins will be installed:
da: De følgende udvidelsesmoduler vil blive installeret:

en: No updates found
da: Ingen opdateringer fundet

en: Refresh
da: Opdatér

en: Update All
da: Opdatér alle

en: Repository:
da: Arkiv:

en: Install from file...
da: Installér fra fil...

en: Install
da: Installér

en: Add-in Repository Management
da: Håndtering af arkiver for udvidelsesmoduler

en: Add New Repository
da: Tilføj nyt arkiv

en: Select the location of the repository you want to register:
da: Vælg placeringen af det arkiv, du vil registrere:

en: Register an on-line repository
da: Registrér et arkiv på nettet

en: Register a local repository
da: Registrér et lokalt arkiv

en: Path:
da: Sti:

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Progress
da: Status

en: (provided by {0})
da: (leveret af {0})
