pinta - en to el translation catalogue (491 entries)

en: Pinta
el: Επεξεργασία εικόνας Pinta

en: Easily create and edit images
el: Δημιουργήστε και επεξεργαστείτε εικόνες εύκολα

en: Image Editor
el: Επεξεργασία εικόνας

en: Pinta Image Editor
el: Επεξεργασία εικόνας Pinta

en: Add-in Manager
el: Διαχειριστής προσθέτων

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επανάληψη τελευταίας ενέργειας

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Merged
el: Αντιγραφή συγχώνευσης

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste Into New Layer
el: Επικόλληση σε νέο επίπεδο

en: Paste Into New Image
el: Επικόλληση σε νέα εικόνα

en: Delete Selection
el: Διαγραφή επιλογής

en: Fill Selection
el: Γέμισμα επιλογής

en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Deselect All
el: Αποεπιλογή όλου

en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως…

en: Reset to Default
el: Επαναφορά στην προεπιλογή

en: Set Number of Colors
el: Καθορισμός αριθμού χρωμάτων

en: Palette
el: Παλέτα

en: Erase Selection
el: Διαγραφή επιλογής

en: Deselect
el: Αποεπιλογή

en: Open Palette File
el: Άνοιγμα αρχείου παλέτας

en: Palette files (*.txt, *.gpl)
el: Αρχεία παλέτας (*.txt, *.gpl)

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Could not open palette file: {0}.
    Please verify that you are trying to open a valid GIMP or Paint.NET palette.
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου παλέτας: {0}.
    Επιβεβαιώστε οτι προσπαθείτε να ανοίξετε έγκυρη παλέτα τύπου GIMP ή Paint.NET.

en: Error
el: Σφάλμα

en: Save Palette File
el: Αποθήκευση Αρχείου Παλέτας

en: Paint.NET palette (*.txt)
el: Παλέττα Paint.NET (*.txt)

en: GIMP palette (*.gpl)
el: Παλέττα Gimp (*.gpl)

en: New...
el: Νέο...

en: New Screenshot...
el: Νέο στιγμιότυπο οθόνης

en: Open Recent
el: Άνοιγμα Πρόσφατου

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Quit
el: Έξοδος

en: New
el: Νέο

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Pinta Website
el: Ιστοσελίδα Pinta

en: File a Bug
el: Στείλτε αναφορά σφάλματος

en: Translate This Application
el: Μεταφράστε την εφαρμογή

en: About
el: Περί

en: Crop to Selection
el: Περικοπή στην επιλογή

en: Auto Crop
el: Αυτόματη περικοπή

en: Resize Image...
el: Αλλαγή μεγέθους εικόνας...

en: Resize Canvas...
el: Αλλαγή μεγέθους καμβά...

en: Flip Horizontal
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip Vertical
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: Rotate 90° Clockwise
el: Περιστροφή 90° δεξιόστροφα

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
el: Περιστροφή 90° αριστερόστροφα

en: Rotate 180°
el: Περιστροφή 180°

en: Flatten
el: Ισοπέδωση

en: Add New Layer
el: Προσθήκη νέου επιπέδου

en: Delete Layer
el: Διαγραφή επιπέδου

en: Duplicate Layer
el: Διπλότυπο επιπέδου

en: Merge Layer Down
el: Συγχώνευση επιπέδου προς τα κάτω

en: Import from File...
el: Εισαγωγή από αρχείο...

en: Rotate / Zoom Layer...
el: Περιστροφή / Μεγέθυνση επιπέδου...

en: Move Layer Up
el: Μετακίνηση επιπέδου προς τα πάνω

en: Move Layer Down
el: Μετακίνηση επιπέδου προς τα κάτω

en: Layer Properties...
el: Ιδιότητες επιπέδου...

en: Open Image File
el: Άνοιγμα αρχείου εικόνας

en: Import From File
el: Εισαγωγή από αρχείο

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Best Fit
el: Βέλτιστη προσαρμογή

en: Zoom to Selection
el: Μεγέθυνση στην επιλογή

en: Normal Size
el: Κανονικό μέγεθος

en: Toolbar
el: Εργαλειοθήκη

en: Pixel Grid
el: Πλέγμα εικονοστοιχείου

en: Rulers
el: Χάρακες

en: Pixels
el: Εικονοστοιχεία

en: Inches
el: Ίντσες

en: Centimeters
el: Εκατοστά

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Window
el: Παράθυρο

en: Ruler Units
el: Μονάδες χάρακα

en: Save All
el: Αποθήκευση όλων

en: Close All
el: Κλείσιμο όλων

en: Tool
el: Εργαλείο

en: Shortcut key
el: Πλήκτρο συντόμευσης

en: Normal Blending
el: Κανονική ανάμειξη

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Antialiasing On
el: Ενεργοποίηση εξομάλυνσης γραφικών

en: Antialiasing Off
el: Απενεργοποίηση εξομάλυνσης γραφικών

en: Layer
el: Επίπεδο

en: copy
el: αντιγραφή

en: Resize Canvas
el: Αλλαγή μεγέθους καμβά

en: Move Selected Pixels
el: Μετακίνηση επιλεγμένων εικονοστοιχείων

en: Image larger than canvas
el: Η εικόνα είναι μεγαλύτερη από τον καμβά

en: The image being pasted is larger than the canvas size. What would you like to do?
el: Η εικόνα που επικολλήθηκε είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος από τον καμβά. Τι θέλετε να κάνετε;

en: Expand canvas
el: Επέκταση του καμβά

en: Don't change canvas size
el: Να μην αλλάξει το μέγεθος του καμβά

en: Image cannot be pasted
el: Η εικόνα δεν μπορεί να επικολληθεί

en: The clipboard does not contain an image.
el: Το πρόχειρο δεν περιέχει εικόνα.

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Union (+) (Ctrl + Left Click)
el: Ένωση (+) (Ctrl + αριστερό κλικ)

en: Exclude (-) (Right Click)
el: Αποκλεισμός (-) (δεξί κλικ)

en: Xor (Ctrl + Right Click)
el: Αποκλειστικό ή (Ctrl + δεξί κλικ)

en: Intersect (Shift + Left Click)
el: Διασταύρωση (Shift + αριστερό κλικ)

en:  Selection Mode:
el:  Λειτουργία επιλογής:

en: Normal
el: Κανονικό

en: Multiply
el: Πολλαπλασιαστικό

en: Additive
el: Προσθετικό

en: Color Burn
el: Κάψιμο χρώματος

en: Color Dodge
el: Υπερέκθεση χρώματος

en: Reflect
el: Αντανάκλαση

en: Glow
el: Λάμψη

en: Overlay
el: Επικάλυψη

en: Difference
el: Διαφορά

en: Negation
el: Αρνητικό

en: Lighten
el: Πιο φωτεινό

en: Darken
el: Πιο σκοτεινό

en: Screen
el: Οθόνη

en: Xor
el: Αποκλειστικό ή

en: Finish Pixels
el: τελείωμα εικονοστοιχείων

en: Flip Image Horizontal
el: Αναποδογύρισμα εικόνας οριζόντια

en: Flip Image Vertical
el: Αναποδογύρισμα εικόνας κάθετα

en: Flip Layer Horizontal
el: Αναποδογύρισμα επιπέδου οριζόντια

en: Flip Layer Vertical
el: Αναποδογύρισμα επιπέδου κάθετα

en: Resize Image
el: Αλλαγή μεγέθους εικόνας

en: {0} image ({1})
el: {0} εικόνα ({1})

en: Rendering Effect
el: Απόδοση αποτελέσματος

en: No tool selected.
el: Κανένα εργαλείο δεν επιλέχθηκε

en: Unsaved Image {0}
el: Μη αποθηκευμένη εικόνα {0}

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: New Image
el: Νέα εικόνα

en: Open Image
el: Άνοιγμα εικόνας

en: Permission denied
el: Άρνηση πρόσβασης

en: Could not open file: {0}
el: Δεν ήταν δυνατό να ανοιχτεί το αρχείο: {0}

en: Auto Level
el: Αυτόματο επίπεδο

en: Black and White
el: Ασπρόμαυρο

en: Brightness / Contrast
el: Φωτεινότητα / αντίθεση

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Curves
el: Καμπύλες

en: Hue / Saturation
el: Απόχρωση / κορεσμός

en: Invert Colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Levels
el: Επίπεδα

en: Posterize
el: Ποστεροποίηση

en: Sepia
el: Σέπια

en: Levels Adjustment
el: Ρύθμιση επιπέδων

en: Red
el: Κόκκινο

en: Green
el: Πράσινο

en: Blue
el: Μπλε

en: Linked
el: Συνδεμένο

en: Add Noise
el: Προσθήκη θορύβου

en: Noise
el: Θόρυβος

en: Intensity
el: Ένταση

en: Color Saturation
el: Κορεσμός χρώματος

en: Coverage
el: Κάλυψη

en: Bulge
el: Διόγκωση

en: Distort
el: Παραμόρφωση

en: Amount
el: Ποσότητα

en: Offset
el: Μετατόπιση

en: Clouds
el: Σύννεφα

en: Render
el: Απόδοση

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Power
el: Δύναμη

en: Seed
el: Αρχική τυχαία τιμή

en: Edge Detect
el: Εντοπισμός άκρων

en: Stylize
el: Πρόσδοση ύφους

en: Angle
el: Γωνία

en: Emboss
el: Εμβάθυνση

en: Fragment
el: Κατακερμάτιση

en: Blurs
el: Θολώματα

en: Fragments
el: Τεμάχια

en: Distance
el: Απόσταση

en: Rotation
el: Περιστροφή

en: Frosted Glass
el: Σμυριδωμένο γυαλί

en: Gaussian Blur
el: Θόλωση Γκάους

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Ink Sketch
el: Σκίτσο μελάνης

en: Artistic
el: Καλλιτεχνικό

en: Ink Outline
el: Περίγραμμα μελανιού

en: Coloring
el: Χρωματισμός

en: Julia Fractal
el: Φράκταλ Τζούλια

en: Factor
el: Συντελεστής

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Zoom
el: Μεγένθυση

en: Mandelbrot Fractal
el: Φράκταλ Μάντελμπροτ

en: Median
el: Διάμεση τιμή

en: Percentile
el: Ποσοστημόριο

en: Motion Blur
el: Θόλωση κίνησης

en: Centered
el: Στο κέντρο

en: Oil Painting
el: Ζωγραφική λαδομπογιάς

en: Brush Size
el: Μέγεθος πινέλου

en: Coarseness
el: Τραχύτητα

en: Outline
el: Εξωτερικό περίγραμμα

en: Thickness
el: Πάχος

en: Pencil Sketch
el: Σκίτσο με μολύβι

en: Pencil Tip Size
el: Μέγεθος μύτης μολυβιού

en: Color Range
el: Εύρος χρώματος

en: Pixelate
el: Εικονοστοιχειοποίηση

en: Cell Size
el: Μέγεθος κελιού

en: Polar Inversion
el: Πολική αναστροφή

en: Radial Blur
el: Ακτινικό θόλωμα

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
el: Χρησιμοποίηση χαμηλής ποιότητας για προεπισκοπήσεις, μικρές εικόνες και μικρές γωνίες. Χρησιμοποίηση υψηλής ποιότητας για βέλτιστη ποιότητα, μεγάλες εικόνες και μεγάλες γωνίες.

en: Red Eye Removal
el: Αφαίρεση κόκκινου ματιού

en: Tolerance
el: Ανοχή

en: Hint: For best results, first use selection tools to select each eye.
el: Υπόδειξη: Για καλύτερα αποτελέσματα, χρησιμοποιείστε τα εργαλεία επιλογής για την επιλογή κάθε οφθαλμού.

en: Reduce Noise
el: Μείωση θορύβου

en: Strength
el: Δύναμη

en: Relief
el: Ανάγλυφο

en: Sharpen
el: Όξυνση

en: Soften Portrait
el: Κάντε πιο "απαλό" το ποτραίτο

en: Softness
el: Απαλότητα

en: Lighting
el: Φωτισμός

en: Warmth
el: Θερμότητα

en: Tile Reflection
el: Αντανάκλαση πλακιδίου

en: Tile Size
el: Μέγεθος στοιχείων

en: Twist
el: Συστροφή

en: Antialias
el: Εξομάλυνση

en: Unfocus
el: Μη εστίαση

en: Center Offset
el: Μετατόπιση κέντρου

en: Zoom Blur
el: Θόλωμα μεγέθυνσης

en: Transfer Map
el: Μεταφορά χάρτη

en: Luminosity
el: Φωτεινότητα

en: Red
el: Κόκκινο

en: Blue
el: Μπλε

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Tip: Right-click to remove control points.
el: Βοήθημα: Πατήστε με δεξί κλικ για να αφαιρέσετε τα σημεία ελέγχου.

en: Input Histogram
el: Ιστόγραμμα εισόδου

en: Input
el: Είσοδος

en: Output
el: Έξοδος

en: Output Histogram
el: Ιστόγραμμα εξόδου

en: Auto
el: Αυτόματα

en: label1
el: ετικέττα1

en: label
el: ετικέττα

en: Random Noise
el: Τυχαίος θόρυβος

en: Reseed
el: Επανατροφοδότηση

en: Choose Primary Color
el: Επιλογή πρωτεύοντος χρώματος

en: Choose Secondary Color
el: Επιλογή δευτερεύοντος χρώματος

en: Choose Palette Color
el: Επιλογή χρώματος παλέττας

en: Click to switch between primary and secondary color.
el: Πατήστε για να αλλάξετε μεταξύ πρωτεύοντος και δευτερεύοντος χρώματος.

en: Click to reset primary and secondary color.
el: Πατήστε για να αρχικοποιήσετε το πρωτεύον και το δευτερεύον χρώμα.

en: Click to select primary color.
el: Πατήστε για να επιλέξετε πρωτεύον χρώμα.

en: Click to select secondary color.
el: Πατήστε για να επιλέξετε δευτερεύον χρώμα.

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color. Middle click to choose palette color.
el: Αριστερό κλικ για να επιλέξετε πρωτεύον χρώμα. Δεξί κλικ για να επιλέξετε δευτερεύον χρώμα. Μεσαίο κλικ για να επιλέξετε χρώμα παλέτας.

en: Layer Shown
el: Επίπεδο σε εμφάνιση

en: Layer Hidden
el: Επίπεδο σε απόκρυψη

en: Circles
el: Κύκλοι

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Splatter
el: Πιτσίλισμα

en: Squares
el: Τετράγωνα

en: Dash
el: Παύλα

en: Arrow
el: Βέλος

en: Size
el: Μέγεθος

en: Decrease arrow size
el: Μειώστε το μέγεθος του βέλους

en: Increase arrow size
el: Αυξήστε το μέγεθος του βέλους

en: Decrease angle offset
el: Μείωση της γωνίας μετατόπισης

en: Increase angle offset
el: Αύξηση της γωνίας μετατόπισης

en: Length
el: Μήκος

en: Decrease length offset
el: Μείωση μήκους μετατόπισης

en: Increase length offset
el: Αύξηση μήκους μετατόπισης

en: Brush width
el: Πλάτος βούρτσας

en: Decrease brush size
el: Μείωση μεγέθους βούρτσας

en: Increase brush size
el: Αύξηση μεγέθους βούρτσας

en: Fill Style
el: Στυλ γεμίσματος

en: Outline Shape
el: Σχήμα περιγράμματος

en: Fill Shape
el: Σχήμα γεμίσματος

en: Fill and Outline Shape
el: Σχήμα γεμίσματος και περιγράμματος

en: Shape Type
el: Τύπος Σχήματος

en: Open Line/Curve Series
el: Άνοιγμα σειράς Γραμμής/Καμπύλης

en: Closed Line/Curve Series
el: Κλείσιμο σειράς Γραμμής/Καμπύλης

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: Rounded Line Series
el: Σειρά στρογγυλεμένων γραμμών

en: Point Deleted
el: Το σημείο διαγράφηκε

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: Point Added
el: Το σημείο προστέθηκε

en: Added
el: Προστέθηκε

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Finalized
el: Τελοιοποιήθηκε

en: Clone Stamp
el: Στάμπα κλωνοποίησης

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
el: Πιέστε Ctrl+Αριστερό Κλικ για να ορίσετε πηγή, αριστερό κλικ για να ζωγραφίσετε.

en: Color Picker
el: Επιλογέας χρώματος

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
el: Αριστερό κλικ για να ορίσετε πρωτεύον χρώμα. Δεξί κλικ για να ορίσετε δευτερεύον χρώμα.

en: Sampling
el: Δειγματοληψία

en: Single Pixel
el: Μεμονωμένο εικονοστοιχείο

en: 3 x 3 Region
el: περιοχή 3 x 3

en: 5 x 5 Region
el: περιοχή 5 x 5

en: 7 x 7 Region
el: περιοχή 7 x 7

en: 9 x 9 Region
el: περιοχή 9 x 9

en: Image
el: Εικόνα

en: After select
el: Μετά την επιλογή

en: Do not switch tool
el: Μην αλλάξετε εργαλείο

en: Switch to previous tool
el: Αλλαγή σε προηγούμενο εργαλείο

en: Switch to Pencil tool
el: Αλλαγή στο εργαλείο Μολύβι

en: Pencil
el: Μολύβι

en: Ellipse Select
el: Ελλειψοειδής επιλογή

en: Click and drag to draw an elliptical selection. Hold Shift to constrain to a circle.
el: Κάντε κλικ και σύρετε για να σχεδιάσετε μια ελλειπτική επιλογή. Κρατήστε το Shift για να το περιορίσετε σε ένα κύκλο.

en: Eraser
el: Γόμα

en: Left click to erase to transparent, right click to erase to secondary color.
el: Αριστερό κλικ για να σβήσετε σε διαφανές, δεξί κλικ για να σβήσετε σε δευτερεύον χρώμα.

en: Flood Mode
el: Λειτουργία πλημμύρας

en: Contiguous
el: Συνεχόμενη

en: Global
el: Καθολική

en: Freeform Shape
el: Σχήμα ελεύθερης μορφής

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
el: Αριστερό κλικ για σχεδίαση με πρωτεύον χρώμα, δεξί κλικ για σχεδίαση με δευτερεύον χρώμα.

en: Gradient
el: Διαβάθμιση χρώματος

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
el: Κάντε κλικ και σύρετε για να σχεδιάσετε μια διαβάθμιση χρώματος από το πρωτεύον προς στο δευτερεύον χρώμα. Με δεξί κλικ το αντίστροφο.

en: Linear Gradient
el: Γραμμική διαβάθμιση χρώματος

en: Linear Reflected Gradient
el: Γραμμική διαβάθμιση χρώματος σε αντανάκλαση

en: Linear Diamond Gradient
el: Γραμμική διαβάθμιση χρώματος σε μορφή διαμαντιού

en: Radial Gradient
el: Ακτινική διαβάθμιση χρώματος

en: Conical Gradient
el: Κωνική διαβάθμιση χρώματος

en: Lasso Select
el: Επιλογή με λάσο

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
el: Πατήστε κλικ και σύρετε για να σχεδιάσετε το περίγραμμα για μια επιλεγμένη περιοχή.

en: Line/Curve
el: Γραμμή/Καμπύλη

en: Magic Wand Select
el: Επιλογή με το Μαγικό ραβδί

en: Click to select region of similar color.
el: Κλικ για επιλογή περιοχής παρόμοιου χρώματος.

en: Left click and drag the selection to move selected content. Right click and drag the selection to rotate selected content.
el: Αριστερό κλικ και σύρετε την επιλογή για να σύρετε το επιλεγμένο περιεχόμενο. Δεξί κλικ και σύρετε την επιλογή για να περιστρέψετε το επιλεγμένο περιεχόμενο.

en: Move Selection
el: Μετακίνηση επιλογής

en: Left click and drag the selection to move selection outline. Right click and drag the selection to rotate selection outline.
el: Αριστερό κλικ και σύρετε την επιλογή για να μετακινήσετε το επιλεγμένο περίγραμμα. Δεξί κλικ και σύρετε την επιλογή για να περιστρέψετε το επιλεγμένο περίγραμμα.

en: Paintbrush
el: Πινέλο

en: Type
el: Τύπος

en: Paint Bucket
el: Κουβάς χρώματος

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
el: Αριστερό κλικ για γέμισμα μιας περιοχής με το πρωτεύον χρώμα, δεξί κλικ για γέμισμα με το δευτερεύον.

en: Pan
el: Πανοραμική κίνηση

en: Click and drag to navigate image.
el: Κλικ και σύρετε για να περιηγηθείτε στην εικόνα

en: Left click to draw freeform one-pixel wide lines with the primary color. Right click to use the secondary color.
el: Αριστερό κλικ για να σχεδιάσετε ελεύθερης μορφής γραμμές  πλάτος ενός εικονοστοιχείου με το πρωτεύον χρώμα. Δεξί κλικ για να χρησιμοποιήσετε το δευτερεύον χρώμα.

en: Recolor
el: Επαναχρωματισμός

en: Rectangle Select
el: Ορθογώνια επιλογή

en: Click and drag to draw a rectangular selection. Hold Shift to constrain to a square.
el: Κλικ και σύρετε για να σχεδιάσετε ένα ορθογώνιο επιλογής. Κρατήστε πατημένο το Shift για να το περιορίσετε σε τετράγωνο.

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: Rounded Rectangle
el: Στρογγυλεμένο ορθογώνιο

en: Text
el: Κείμενο

en: Text - Finalize
el: Κείμενο - Οριστικοποίηση

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
el: Αριστερό κλικ για να τοποθετήσετε τον κέρσορα, έπειτα πληκτρολογήστε το κείμενο που θέλετε. Το χρώμα του κειμένου είναι το πρωτεύον χρώμα.

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Left Align
el: Αριστερή στοίχιση

en: Center Align
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Right Align
el: Δεξιά στοίχιση

en: Text Style
el: Στυλ κειμένου

en: Normal and Outline
el: Κανονικό και περίγραμμα.

en: Fill Background
el: Γέμισμα του φόντου

en: Outline width
el: Πάχος περιγράμματος

en: Decrease outline size
el: Μείωση μεγέθους του περιγράμματος

en: Increase outline size
el: Αύξηση μεγέθους του περιγράμματος

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
el: Αριστερό κλικ για μεγέθυνση. Δεξί για σμίκρυνση. Κλικ και σύρετε για μεγέθυνση της επιλογής σας.

en: Resize Palette
el: Αλλαγή μεγέθους της παλέτας

en: New palette size:
el: Νέο μέγεθος παλέττας:

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
el: Να αποθηκευτούν οι αλλαγές στην εικόνα «{0}» πριν το κλείσιμο;

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
el: Αν δε γίνει αποθήκευση, οι αλλαγές θα χαθούν οριστικά.

en: Take Screenshot
el: Λήψη στιγμιότυπου οθόνης

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
el: Καθυστέρηση για τη λήψη του στιγμιοτύπου οθόνης (σε δευτερόλεπτα):

en: Image files
el: Αρχεία εικόνων

en: Save Image File
el: Αποθήκευση αρχείου εικόνας

en: Pinta does not support saving images in this file format.
el: Το Pinta δεν υποστηρίζει δυνατότητα αποθήκευσης σε αυτό το φορμά αρχείου.

en: Cannot save read only file.
el: Δεν μπορεί να αποθηκευθεί πάνω σε αρχείο που είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Image too large
el: Η εικόνα είναι πολύ μεγάλη

en: ICO files can not be larger than 255 x 255 pixels.
el: Αρχεία ICO δεν μπορούν να είναι μεγαλύτερα από 255 x 255 εικονοστοιχεία.

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
el: Ένα αρχείο με όνομα «{0}» υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη στην τοποθεσία «{1}». Με την αντικατάσταση θα αντικατασταθούν τα περιεχόμενά του.

en: Layer Opacity
el: Αδιαφάνεια επιπέδου

en: Rename Layer
el: Μετονομασία επιπέδου

en: Hide Layer
el: Απόκρυψη επιπέδου

en: Show Layer
el: Εμφάνισηη επιπέδου

en: Layer Properties
el: Ιδιότητες επιπέδου

en: Rotate / Zoom Layer
el: Περιστροφή / μεγέθυνση επιπέδου

en: Contributors to this release:
el: Συνεργάτες για αυτή την έκδοση:

en: Previous contributors:
el: Προηγούμενοι συνεργάτες:

en: Translated by:
el: Μεταφράστηκε από:

en: Based on the work of Paint.NET:
el: Βασίζεται στο Paint.NET:

en: Using some icons from:
el: Γίνεται χρήση μερικών εικονιδίων από:

en: Powered by Mono:
el: Βασίζεται στο Mono:

en: About Pinta
el: Σχετικά με το Pinta

en: Version Info
el: Πληροφορίες έκδοσης

en: Version
el: Έκδοση

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: Released under the MIT X11 License.
el: Κυκλοφορεί κάτω απο την άδεια χρήσης MIT X11.

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: by Pinta contributors
el: από τους συντελεστές της Pinta

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: JPEG Quality
el: Ποιότητα JPEG

en: Quality:
el: Ποιότητα:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Visible
el: Ορατό

en: Blend Mode
el: Λειτουργία ανάμιξης

en: Opacity:
el: Αδιαφάνεια:

en: Width:
el: Πλάτος:

en: pixels
el: εικονοστοιχεία

en: Height:
el: Ύψος:

en: Title
el: Τίτλος

en: Path
el: Διαδρομή

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Dockable
el: Προσαρτήσιμο

en: Floating
el: Ελεύθερα μετακινούμενη

en: Auto Hide
el: Αυτόματη απόκρυψη

en: Dock
el: Προσάρτηση

en: By percentage:
el: Σε ποσοστό:

en: By absolute size:
el: Σε απόλυτο μέγεθος:

en: Maintain aspect ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

en: Anchor:
el: Αγκύρωση:

en: Show this message and exit.
el: Δείξε αυτό το μήνυμα και έξοδος.

en: Display the application version.
el: Δείξε την έκδοση της εφαρμογής.

en: number of threads to use for rendering
el: αριθμός νημάτων που θα χρησιμοποιηθούν στην επεξεργασία

en: Usage: pinta [files]
el: Χρήση: pinta [αρχεία]

en: Options:
el: Επιλογές

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _View
el: _Προβολή

en: _Image
el: Ει_κόνα

en: _Layers
el: Επίπε_δα

en: _Adjustments
el: _Προσαρμογές

en: Effe_cts
el: Ε_φέ

en: A_dd-ins
el: Πρόσθετα

en: _Window
el: Παρά_θυρα

en: Tool Windows
el: Εργαλειοθήκες

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: OptionName
el: ΌνομαΕπιλογής

en: Canvas
el: Καμβάς

en: History
el: Ιστορικό

en: Layers
el: Επίπεδα

en: Images
el: Εικόνες

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Edge Behavior
el: Συμπεριφορά άκρων

en: Multiple selection:
el: Πολλαπλή επιλογή:

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: No selection
el: Χωρίς επιλογή

en: Available in repository:
el: Διαθέσιμα στο αποθετήριο:

en: Update available
el: Διαθέσιμη ενημέρωση

en: This add-in can't be loaded due to missing dependencies
el: Αυτό το πρόσθετο δεν μπορεί να φορτωθεί εξαιτίας κάποιων εξαρτήσεων που λείπουν

en: Required: {0} v{1}, found v{2}
el: Απαιτείται: {0} v{1}, βρέθηκε v{2}

en: Missing: {0} v{1}
el: Λείπει: {0} v{1}

en: Installed version
el: Εγκατεστημένη έκδοση

en: Repository version
el: Έκδοση αποθετηρίου

en: Download size
el: Μέγεθος λήψης

en: The following depedencies required by this add-in are not available:
el: Οι ακόλουθες εξαρτήσεις που απαιτούνται από αυτό το πρόσθετο δεν είναι διαθέσιμες:

en: Installation cancelled
el: Η εγκατάσταση ακυρώθηκε

en: Some of the required add-ins were not found
el: Κάποια από τα απαιτούμενα πρόσθετα δεν βρέθηκαν

en: Installation failed
el: Η εγκατάσταση απέτυχε

en: Installed
el: Εγκαταστάθηκε

en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: Gallery
el: Συλλογή

en: All repositories
el: Όλα τα αποθετήρια

en: Manage Repositories...
el: Διαχείριση αποθετήριων...

en: {0} update available | {0} updates available
el[0]: {0} διαθέσιμη ενημέρωση
el[1]: {0} διαθέσιμες ενημερώσεις

en: Updating repository
el: Ενημέρωση αποθετηρίου

en: Install Add-in Package
el: Εγκατάσταση πρόσθετου πακέτου

en: Add-in packages
el: Πρόσθετα πακέτα

en: No add-ins found
el: Δεν βρέθηκαν πρόσθετα

en: Add-in
el: Πρόσθετο

en: Other
el: Άλλο

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: The following packages will be uninstalled:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα απεγκατασταθούν:

en: There are other add-ins that depend on the previous ones which will also be uninstalled:
el: Υπάρχουν άλλα πρόσθετα που εξαρτώνται σε προηγούμενα που και αυτά θα απεγκατασταθούν:

en: The selected add-ins can't be installed because there are dependency conflicts.
el: Τα επιλεγμένα πρόσθετα δεν μπορούν να εγκατασταθούν επειδή υπάρχουν συγκρούσεις εξαρτήσεων.

en: The following packages will be installed:
el: Τα ακόλουθα πακέτα θα εγκατασταθούν:

en:  (in user directory)
el:  (στον κατάλογο του χρήστη)

en: The following packages need to be uninstalled:
el: Τα ακόλουθα πακέτα πρέπει να απεγκατασταθούν:

en: The following dependencies could not be resolved:
el: Οι ακόλουθες εξαρτήσεις δεν μπορούσαν να επιλυθούν:

en: Are you sure you want to cancel the installation?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ακυρώσετε την εγκατάσταση;

en: Installing Add-ins
el: Εγκαταστούνται πρόσθετα

en: The installation failed!
el: Η εγκατάσταση απέτυχε!

en: The installation has completed with warnings.
el: Η εγκατάσταση έχει ολοκληρωθεί αλλά με προειδοποιήσεις.

en: Uninstalling Add-ins
el: Απεγκατάσταση προσθέτων

en: The uninstallation failed!
el: Η απεγκατάσταση απέτυχε!

en: The uninstallation has completed with warnings.
el: Η απεγκατάσταση έχει ολοκληρωθεί αλλά με προειδοποιήσεις.

en: Registering repository
el: Καταχώριση αποθετηρίου

en: Exception occurred: {0}
el: Παρουσιάστηκε εξαίρεση: {0}

en: More information
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: Install...
el: Εγκατάσταση...

en: Update
el: Ενημέρωση

en: _Uninstall...
el: _Απεγκατάσταση...

en: Additional extensions are required to perform this operation.
el: Απαιτούνται πρόσθετες επεκτάσεις για την πραγματοποίηση αυτής της λειτουργίας.

en: The following add-ins will be installed:
el: Θα εγκατασταθούν τα ακόλουθα πρόσθετα:

en: No updates found
el: Δεν βρέθηκαν ενημερώσεις

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Update All
el: Ενημέρωση όλων

en: Repository:
el: Αποθετήριο:

en: Install from file...
el: Εγκατάσταση από αρχείο...

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Add-in Repository Management
el: Διαχείριση αποθετηρίου πρόσθετων

en: Add New Repository
el: Προσθήκη νέου αποθετηρίου

en: Select the location of the repository you want to register:
el: Επιλέξτε την τοποθεσία του αποθετηρίου που θέλετε καταχωρήσετε:

en: Register an on-line repository
el: Καταχώρηση δικτυακού αποθετηρίου

en: Url:
el: Διεύθυνση Ιστοσελίδας:

en: Register a local repository
el: Καταχώρηση ενός τοπικού αποθετηρίου

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Browse...
el: Περιήγηση…

en: Progress
el: Πρόοδος

en: (provided by {0})
el: (παρέχεται από το {0})
