pinta - en to fo translation catalogue (288 entries)

en: Undo
fo: Angra

en: Redo
fo: Endurgerð

en: Cut
fo: Klipp

en: Copy
fo: Avrita

en: Paste
fo: Set inn

en: Paste Into New Layer
fo: Klistra inn í eitt nýtt lag

en: Paste Into New Image
fo: Klistra inn í eina nýggja mynd

en: Delete Selection
fo: Strika tað úrvalda

en: Fill Selection
fo: Fyll úrval

en: Invert Selection
fo: Vend úrval øvugt

en: Select All
fo: Vel alt

en: Deselect All
fo: Frável allar

en: Open...
fo: Opna...

en: Save As...
fo: Goym sum...

en: Reset to Default
fo: Tómstilla til tað forsetta

en: Set Number of Colors
fo: Set tal av litum

en: Palette
fo: Palett

en: Erase Selection
fo: Strika úrval

en: Deselect
fo: Frávelja

en: Open Palette File
fo: Opna palettfílu

en: Palette files (*.txt, *.gpl)
fo: Palettfílur (*.txt, *gpl)

en: All files
fo: Allar fílur

en: Could not open palette file: {0}.
    Please verify that you are trying to open a valid GIMP or Paint.NET palette.
fo: Kundi ikki opna palettfíluna: {0}.
    Vinarliga vátta, at tú roynir at opna eina gilda GIMP ella Paint.NET palett.

en: Error
fo: Villa

en: Save Palette File
fo: Goym palettfílu

en: Paint.NET palette (*.txt)
fo: Paint.NET palett (*.txt)

en: GIMP palette (*.gpl)
fo: GIMP palett (*.gpl)

en: New...
fo: Nýggj...

en: New Screenshot...
fo: Nýggj skíggjamynd

en: Open Recent
fo: Opna nýliga

en: Close
fo: Lat aftur

en: Save
fo: Goym

en: Print
fo: Prenta

en: Quit
fo: Gevst

en: New
fo: Nýtt

en: Open
fo: Opna

en: Pinta Website
fo: Heimasíðan hjá Pinta

en: File a Bug
fo: Send filufrásøgn

en: Translate This Application
fo: Týða hesa nýtsluskipan

en: About
fo: Um

en: Crop to Selection
fo: Skerja til úrval

en: Flip Horizontal
fo: Venda vannrætt

en: Flip Vertical
fo: Venda loddrætt

en: Rotate 90° Clockwise
fo: Snara 90° við urinum

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
fo: Snara 90° ímóti urinum

en: Rotate 180°
fo: Snara 180°

en: Flatten
fo: Trýsta flatan

en: Add New Layer
fo: Legg nýtt lag afturat

en: Delete Layer
fo: Strika lag

en: Duplicate Layer
fo: Tvífalda lag

en: Merge Layer Down
fo: Flætta lag niður

en: Import from File...
fo: Flyt inn úr fílu...

en: Move Layer Up
fo: Flyt lag upp

en: Move Layer Down
fo: Flyt lag niður

en: Open Image File
fo: Opna myndafílu

en: Import From File
fo: Flyt inn úr fílu

en: Zoom In
fo: Surra inn

en: Zoom Out
fo: Surra út

en: Zoom to Selection
fo: Surra til úrval

en: Normal Size
fo: Vanlig stødd

en: Toolbar
fo: Amboðsstong

en: Pixel Grid
fo: skíggjadeplanet

en: Rulers
fo: Linealir

en: Pixels
fo: Skíggjadeplar

en: Inches
fo: Tummar

en: Centimeters
fo: Sentimetrar

en: Fullscreen
fo: Fullskíggja

en: Window
fo: Vindeyga

en: Ruler Units
fo: Linealeindir

en: Save All
fo: Goym alt

en: Close All
fo: Lat alt aftur

en: Tool
fo: Amboð

en: Shortcut key
fo: Snarvegsknappur

en: Overwrite
fo: Skriva oman á

en: Layer
fo: Lag

en: copy
fo: avrita

en: Resize Canvas
fo: Broyt støddina á lørifti

en: Move Selected Pixels
fo: Flyt valdar skíggjadeplar

en: Normal
fo: Vanligt

en: Glow
fo: Glóð

en: Flip Image Horizontal
fo: Venda mynd vannrætt

en: Flip Image Vertical
fo: Venda mynd loddrætt

en: Flip Layer Horizontal
fo: Venda lag vannrætt

en: Flip Layer Vertical
fo: Venda lag loddrætt

en: Resize Image
fo: Broyt støddina á mynd

en: {0} image ({1})
fo: {0} mynd {1}

en: Unsaved Image {0}
fo: Ikki goymd fíla {0}

en: Background
fo: Bakgrund

en: New Image
fo: Nýggj mynd

en: Open Image
fo: Opna mynd

en: Could not open file: {0}
fo: Kundi ikki opna fílu: {0}

en: Black and White
fo: Svart og hvítt

en: Brightness / Contrast
fo: Ljósstyrki / Kontrastur

en: Brightness
fo: Ljósstyrki

en: Curves
fo: Kurvur

en: Hue / Saturation
fo: Dámur / mettan

en: Invert Colors
fo: Speglvenda litir

en: Levels
fo: Stig

en: Posterize
fo: Gerð til plakat

en: Sepia
fo: Brúnlita

en: Levels Adjustment
fo: Stilla styrki

en: Red
fo: Reytt

en: Green
fo: Grønt

en: Blue
fo: Blátt

en: Linked
fo: Leinkjað

en: Add Noise
fo: Legg larm til

en: Noise
fo: Larmur

en: Intensity
fo: Styrki

en: Color Saturation
fo: Litmettan

en: Coverage
fo: Dekningur

en: Bulge
fo: Buggla

en: Distort
fo: Reingja

en: Amount
fo: Mongd

en: Clouds
fo: Skýggj

en: Render
fo: Upptekna

en: Scale
fo: Stigmarka

en: Power
fo: Styrki

en: Edge Detect
fo: Varnast kant

en: Stylize
fo: Sniðger

en: Angle
fo: Vinkul

en: Fragment
fo: Petti

en: Blurs
fo: Kámar

en: Fragments
fo: Petti

en: Distance
fo: Fjarstøða

en: Rotation
fo: Snúningur

en: Frosted Glass
fo: Óglærað glas

en: Gaussian Blur
fo: Gaussisk káma

en: Photo
fo: Mynd

en: Ink Sketch
fo: Blekkskitsa

en: Artistic
fo: Listarligt

en: Julia Fractal
fo: Julia brýtil

en: Factor
fo: Faktorur

en: Quality
fo: Góðska

en: Zoom
fo: Surra

en: Mandelbrot Fractal
fo: Mandelbrot fraktal

en: Median
fo: Miðil

en: Motion Blur
fo: Rørslukáma

en: Centered
fo: Miðstillað

en: Oil Painting
fo: Oljutekning

en: Brush Size
fo: Penslastødd

en: Coarseness
fo: Grovleiki

en: Thickness
fo: Tjúkd

en: Pencil Sketch
fo: Blýantskitsa

en: Pencil Tip Size
fo: Stødd á blýantsspíski

en: Color Range
fo: Litaøki

en: Pixelate
fo: Skíggjadepla

en: Cell Size
fo: Puntastødd

en: Polar Inversion
fo: Póla umbýtan

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
fo: Nýt lága góðsku til undansýningar, lítlar myndir og lítlar vinklar. Nýt høga góðsku til liðna góðsku, stórar myndir og stórar vinklar.

en: Red Eye Removal
fo: Reyðeyga burturtøka

en: Tolerance
fo: Loyvt frávik

en: Reduce Noise
fo: Minka um larm

en: Strength
fo: Styrki

en: Relief
fo: Framsker

en: Sharpen
fo: Skerpa

en: Soften Portrait
fo: Blóðka andlitsmynd

en: Warmth
fo: Hiti

en: Tile Reflection
fo: Tigulskygging

en: Tile Size
fo: Tigulstødd

en: Twist
fo: Reingja

en: Unfocus
fo: Ófokusera

en: Zoom Blur
fo: Surrukáma

en: Transfer Map
fo: Yvurflyt kort

en: Luminosity
fo: Ljósmegi

en: Red
fo: Reytt

en: Blue
fo: Blátt

en: Reset
fo: Tómstilla

en: Input
fo: Inntak

en: Output
fo: Úttak

en: Auto
fo: Sjálvvirkið

en: label1
fo: spjaldur1

en: label
fo: spjaldur

en: Random Noise
fo: Tilvildarligur larmur

en: Choose Primary Color
fo: Vel grundlit

en: Choose Secondary Color
fo: Vel hjálit

en: Choose Palette Color
fo: Vel palettlit

en: Circles
fo: Sirklar

en: Grid
fo: Rist

en: Splatter
fo: Sletta

en: Squares
fo: Fýrakantar

en: Brush width
fo: Pensilsbreidd

en: Decrease brush size
fo: Minka um penslabreidd

en: Increase brush size
fo: Økja um penslabreidd

en: Fill Style
fo: Fyll snið

en: Outline Shape
fo: Tekna umhvarv av skapi

en: Fill Shape
fo: Fyll skapin

en: Fill and Outline Shape
fo: Fyll og tekna umhvarv av skapi

en: Ellipse
fo: Ellipsa

en: Clone Stamp
fo: Avrita stempul

en: Color Picker
fo: Litveljari

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
fo: Vinstraklikkja til at seta grundlit. Høgraklikkja til at seta hjálit.

en: After select
fo: Eftir val

en: Do not switch tool
fo: Skift ikki amboð

en: Switch to previous tool
fo: Skift til fyrra amboðið

en: Switch to Pencil tool
fo: Skift til blýantsamboð

en: Pencil
fo: Blýant

en: Ellipse Select
fo: Vel við ellipsu

en: Eraser
fo: Viskileður

en: Contiguous
fo: Grannanæstur

en: Global
fo: Alheimsliga

en: Gradient
fo: Stigil

en: Lasso Select
fo: Vel við lasso

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
fo: Trýst og drag tað teknaða umhvarvi, aveinum úrvaldum øki.

en: Magic Wand Select
fo: Velja við gandastavi

en: Click to select region of similar color.
fo: Trýst fyri at velja øki við tílíkum liti.

en: Move Selection
fo: Flyt úrval

en: Paintbrush
fo: Pensil

en: Type
fo: Slag

en: Paint Bucket
fo: Málingaspann

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
fo: Vinstraklikkja til at fylla økið við grundlitinum, høgraklikkja til at fylla við hjálitinum.

en: Pan
fo: Skotra

en: Click and drag to navigate image.
fo: Klikk og drag til at flyta myndina.

en: Recolor
fo: Endurlita

en: Rectangle Select
fo: Vel rætthyrning

en: Rectangle
fo: Rætthyrningur

en: Rounded Rectangle
fo: Rundaður rætthyrningur

en: Text
fo: Tekstur

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
fo: Vinstraklikkja til at seta vísan, síðani skriva ynskta tekstin. Tekstliturin er grundliturin.

en: Font
fo: Stavasnið

en: Bold
fo: Feitir stavir

en: Italic
fo: Skákskrift

en: Underline
fo: Undirstrika

en: Left Align
fo: Vinstrastilla

en: Center Align
fo: Miðstilla

en: Right Align
fo: Høgrastilla

en: Text Style
fo: Tekstasnið

en: Outline width
fo: Tekna umhvarv av vídd

en: Decrease outline size
fo: Minka um støddina á teknaðum umhvarvi

en: Increase outline size
fo: Øk um støddina á tekaðum umhvarvi

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
fo: Vinstraklikkja til at surra inn. Høgraklikkja til at surra út. Klikk og drag til at surra úrvalið inn.

en: Resize Palette
fo: Broyta palettstødd

en: New palette size:
fo: Nýggj palletstødd:

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
fo: Goym broytingar á myndini "{0}" áðrenn afturlatan?

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
fo: Um tú ikki goymir, verða allar broytingar varandi mistar.

en: Take Screenshot
fo: Tak skíggjamynd

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
fo: Seinkan áðrenn skíggjamyndstøku (sekund):

en: Image files
fo: Myndafílur

en: Save Image File
fo: Goym myndafílu

en: Pinta does not support saving images in this file format.
fo: Pinta stuðlar ikki goymslu í hesum fílusniði.

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
fo: Ein fíla nevnd "{0}" finst longu. Vil tú seta í staðin fyri hana?

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
fo: Fílan finst longi í "{1}". Setur tú nakað í staðin, skrivar tú omaná innihald hennara.

en: Layer Opacity
fo: Óskygni á lagnum

en: Rename Layer
fo: Nýnevn lagið

en: Hide Layer
fo: Fjal lagið

en: Show Layer
fo: Sýn lagið

en: Layer Properties
fo: Lag eginleikar

en: Translated by:
fo: Týtt av:

en: Based on the work of Paint.NET:
fo: Grundað á arbeiði hjá Paint.NET:

en: Using some icons from:
fo: Nýtandi nakrar ímyndir frá:

en: About Pinta
fo: Um Pinta

en: Version Info
fo: Útgávukunning

en: Version
fo: Útgáva

en: License
fo: Loyvi

en: Released under the MIT X11 License.
fo: Útgivi undir MIT X11 loyvinum.

en: Copyright
fo: Upphavsrættur

en: by Pinta contributors
fo: Pinta stuðlar

en: JPEG Quality
fo: JPEG góðska

en: Quality:
fo: Góðska:

en: Name:
fo: Navn:

en: Visible
fo: Sjónligt

en: Opacity:
fo: Óskygni:

en: Width:
fo: Breidd:

en: pixels
fo: skíggjadeplar

en: Height:
fo: Hædd:

en: Title
fo: Heiti

en: Path
fo: Leið

en: Hide
fo: Fjal

en: Dockable
fo: Dokkiført

en: Floating
fo: Flótandi

en: Auto Hide
fo: Sjálvfjal

en: Dock
fo: Dokk

en: By percentage:
fo: Eftir prosent:

en: By absolute size:
fo: Eftir avgjørdari stødd:

en: Maintain aspect ratio
fo: Halt áskoðanarlutfall

en: Anchor:
fo: Akker:

en: _File
fo: _Fíla

en: _Edit
fo: _Ritstjórna

en: _View
fo: _Vís

en: _Image
fo: _Mynd

en: _Layers
fo: _Løg

en: _Adjustments
fo: Stilling_ar

en: _Window
fo: _Vindeygu

en: Tool Windows
fo: Amboðsvindeygu

en: _Help
fo: _Hjálp

en: History
fo: Søga

en: Layers
fo: Løg

en: Tools
fo: Amboð

en: Edge Behavior
fo: Kantatburður
