pinta - en to fr_FR translation catalogue (494 entries)

en: Easily create and edit images
fr_FR: Créer et modifier facilement des images

en: Image Editor
fr_FR: Éditeur d'images

en: Pinta Image Editor
fr_FR: Éditeur d'image Pinta

en: Add-in Manager
fr_FR: Gestionnaire d’extensions

en: Undo
fr_FR: Défaire

en: Redo
fr_FR: Rétablir

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy Merged
fr_FR: Copie fusionnée

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Paste Into New Layer
fr_FR: Coller dans un nouveau calque

en: Paste Into New Image
fr_FR: Coller dans une nouvelle image

en: Delete Selection
fr_FR: Supprimer la sélection

en: Fill Selection
fr_FR: Remplir la sélection

en: Invert Selection
fr_FR: Inverser la sélection

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Deselect All
fr_FR: Tout désélectionner

en: Open...
fr_FR: Ouvrir...

en: Save As...
fr_FR: Enregistrer sous...

en: Reset to Default
fr_FR: Réinitialiser

en: Set Number of Colors
fr_FR: Définir le nombre de couleurs

en: Erase Selection
fr_FR: Effacer la sélection

en: Deselect
fr_FR: Désélectionner

en: Open Palette File
fr_FR: Ouvrir le fichier de palette

en: Palette files (*.txt, *.gpl)
fr_FR: Fichiers palette (*.txt, *.gpl)

en: All files
fr_FR: Tous les fichiers

en: Could not open palette file: {0}.
    Please verify that you are trying to open a valid GIMP or Paint.NET palette.
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier de palette : {0}.
    Veuillez vérifier que vous essayez d'ouvrir une palette GIMP ou Paint.NET valide

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Save Palette File
fr_FR: Enregistrer le fichier de palette

en: Paint.NET palette (*.txt)
fr_FR: Palette Paint.NET (*.txt)

en: GIMP palette (*.gpl)
fr_FR: Palette GIMP (*.gpl)

en: New...
fr_FR: Nouveau...

en: New Screenshot...
fr_FR: Nouvelle capture d'écran...

en: Open Recent
fr_FR: Ouvert récemment

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Pinta Website
fr_FR: Site Web de Pinta

en: File a Bug
fr_FR: Rapporter un dysfonctionnement

en: Translate This Application
fr_FR: Traduire ce logiciel

en: About
fr_FR: À propos

en: Crop to Selection
fr_FR: Rogner

en: Auto Crop
fr_FR: Rognage automatique

en: Resize Image...
fr_FR: Redimensionner l'image...

en: Resize Canvas...
fr_FR: Redimensionner la toile ...

en: Flip Horizontal
fr_FR: Retourner horizontalement

en: Flip Vertical
fr_FR: Retourner verticalement

en: Rotate 90° Clockwise
fr_FR: Rotation horaire de 90°

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
fr_FR: Rotation anti-horaire de 90°

en: Rotate 180°
fr_FR: Rotation de 180°

en: Flatten
fr_FR: Aplatir

en: Add New Layer
fr_FR: Ajouter un nouveau calque

en: Delete Layer
fr_FR: Supprimer le calque

en: Duplicate Layer
fr_FR: Dupliquer le calque

en: Merge Layer Down
fr_FR: Fusionner avec le calque inférieur

en: Import from File...
fr_FR: Importer depuis un fichier...

en: Rotate / Zoom Layer...
fr_FR: Calque Zoom / Rotation...

en: Move Layer Up
fr_FR: Déplacer le calque vers le haut

en: Move Layer Down
fr_FR: Déplacer le calque vers le bas

en: Layer Properties...
fr_FR: Propriétés du calque

en: Open Image File
fr_FR: Ouvrir un fichier image

en: Import From File
fr_FR: Importer depuis un fichier

en: Zoom In
fr_FR: Zoom avant

en: Zoom Out
fr_FR: Zoom arrière

en: Best Fit
fr_FR: Meilleur ajustement

en: Zoom to Selection
fr_FR: Adapter l'échelle à la sélection

en: Normal Size
fr_FR: Taille normale

en: Toolbar
fr_FR: Barre d'outils

en: Pixel Grid
fr_FR: Grille des pixels

en: Rulers
fr_FR: Règles

en: Inches
fr_FR: Pouces

en: Centimeters
fr_FR: Centimètres

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Window
fr_FR: Fenêtre

en: Ruler Units
fr_FR: Unités des règles

note: Translators: This specifies the format of the zoom percentage choices in the toolbar.
en: {0}%
fr_FR: {0} %

en: Save All
fr_FR: Enregistrer tout

en: Close All
fr_FR: Fermer tout

en: Tool
fr_FR: Outil

en: Shortcut key
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Normal Blending
fr_FR: Composition normale

en: Overwrite
fr_FR: Écraser

en: Antialiasing On
fr_FR: Lissage activé

en: Antialiasing Off
fr_FR: Lissage desactivé

en: Layer
fr_FR: Calque

en: copy
fr_FR: copier

en: Resize Canvas
fr_FR: Redimensionner le canevas

en: Move Selected Pixels
fr_FR: Déplacer les pixels sélectionnés

en: Image larger than canvas
fr_FR: Agrandir l'image plus que le canevas

en: The image being pasted is larger than the canvas size. What would you like to do?
fr_FR: L'image étant collé est plus grande que la taille de la toile. Que souhaitez-vous faire ?

en: Expand canvas
fr_FR: Elargir la toile

en: Don't change canvas size
fr_FR: Ne pas changer la taille de la toile

en: Image cannot be pasted
fr_FR: L'image ne peut pas être collée

en: The clipboard does not contain an image.
fr_FR: Le presse-papier ne contient pas d'image

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Union (+) (Ctrl + Left Click)
fr_FR: Union (+) (Ctrl + Clic gauche)

en: Exclude (-) (Right Click)
fr_FR: Exclusion (-) (Clic droit)

en: Xor (Ctrl + Right Click)
fr_FR: Xor (Ctrl + Clic droit)

en: Intersect (Shift + Left Click)
fr_FR: Intersection (Shift + Clic gauche)

en:  Selection Mode:
fr_FR:  Mode de sélection :

en: Multiply
fr_FR: Multiplier

en: Additive
fr_FR: Additif

en: Color Burn
fr_FR: Densité couleur +

en: Color Dodge
fr_FR: Densité couleur -

en: Reflect
fr_FR: Reflet

en: Glow
fr_FR: Halo

en: Overlay
fr_FR: Recouvrement

en: Difference
fr_FR: Différence

en: Negation
fr_FR: Négation

en: Lighten
fr_FR: Éclaircir

en: Darken
fr_FR: Assombrir

en: Screen
fr_FR: Ecran

en: Finish Pixels
fr_FR: Dernière retouche sur les pixels

en: Flip Image Horizontal
fr_FR: Retourner l'image horizontalement

en: Flip Image Vertical
fr_FR: Retourner l'image verticalement

en: Flip Layer Horizontal
fr_FR: Retourner le calque horizontalement

en: Flip Layer Vertical
fr_FR: Retourner le calque verticalement

en: Resize Image
fr_FR: Redimensionner l'image

en: {0} image ({1})
fr_FR: Image {0} ({1})

en: Rendering Effect
fr_FR: Effet de rendu

en: No tool selected.
fr_FR: Aucun outil sélectionné

en: Unsaved Image {0}
fr_FR: Image non enregistrée {0}

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: New Image
fr_FR: Nouvelle image

en: Unsupported file format
fr_FR: Format de fichier non pris en charge

en: Open Image
fr_FR: Ouvrir une image

en: Permission denied
fr_FR: Permission refusée

en: Could not open file: {0}
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier : {0}

en: Auto Level
fr_FR: Niveau automatique

en: Black and White
fr_FR: Noir et Blanc

en: Brightness / Contrast
fr_FR: Luminosité / Contraste

en: Brightness
fr_FR: Luminosité

en: Contrast
fr_FR: Contraste

en: Curves
fr_FR: Courbes

en: Hue / Saturation
fr_FR: Teinte / Saturation

en: Hue
fr_FR: Teinte

en: Lightness
fr_FR: Clarté

en: Invert Colors
fr_FR: Inverser les couleurs

en: Levels
fr_FR: Niveaux

en: Posterize
fr_FR: Postériser

en: Sepia
fr_FR: Sépia

en: Levels Adjustment
fr_FR: Ajustement des niveaux

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Green
fr_FR: Vert

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Linked
fr_FR: Lié

en: Add Noise
fr_FR: Ajouter du bruit

en: Noise
fr_FR: Bruit

en: Intensity
fr_FR: Intensité

en: Color Saturation
fr_FR: Saturation des couleurs

en: Coverage
fr_FR: Couverture

en: Bulge
fr_FR: Bomber

en: Distort
fr_FR: Distortion

en: Amount
fr_FR: Valeur

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Clouds
fr_FR: Nuages

en: Render
fr_FR: Effectuer le rendu

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Power
fr_FR: Puissance

en: Seed
fr_FR: Grain

en: Edge Detect
fr_FR: Détecter les contours

en: Stylize
fr_FR: Styliser

en: Emboss
fr_FR: Gaufrer

en: Fragment
fr_FR: Fragmentation

en: Blurs
fr_FR: Floutage

en: Frosted Glass
fr_FR: Verre dépoli

en: Gaussian Blur
fr_FR: Flou gaussien

en: Radius
fr_FR: Rayon

en: Ink Sketch
fr_FR: Croquis à l'encre

en: Artistic
fr_FR: Artistique

en: Ink Outline
fr_FR: Contours à l'encre

en: Coloring
fr_FR: Coloration

en: Julia Fractal
fr_FR: Fractale de Julia

en: Factor
fr_FR: Facteur

en: Quality
fr_FR: Qualité

en: Mandelbrot Fractal
fr_FR: Fractale de Mandelbrot

en: Median
fr_FR: Médian

en: Percentile
fr_FR: Pourcentage

en: Motion Blur
fr_FR: Flou de mouvement

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Oil Painting
fr_FR: Peinture à l'huile

en: Brush Size
fr_FR: Taille du pinceau

en: Coarseness
fr_FR: Rugosité

en: Outline
fr_FR: Sélection des contours

en: Thickness
fr_FR: Epaisseur

en: Pencil Sketch
fr_FR: Croquis au crayon

en: Pencil Tip Size
fr_FR: Taille de la mine du crayon

en: Color Range
fr_FR: Gamme de couleurs

en: Pixelate
fr_FR: Pixeliser

en: Cell Size
fr_FR: Taille de cellule

en: Polar Inversion
fr_FR: Transformation Symétrique

en: Radial Blur
fr_FR: Flou radial

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
fr_FR: Utilisez une faible qualité pour les aperçus, les petites images et les angles faibles. Utilisez une grande qualité pour les visualisations finales, les grandes images, et les grands angles.

en: Red Eye Removal
fr_FR: Suppression des yeux rouges

en: Tolerance
fr_FR: Tolérance

en: Saturation Percentage
fr_FR: Pourcentage de saturation

en: Hint: For best results, first use selection tools to select each eye.
fr_FR: Conseil : Pour un meilleur résultat, utilisez d'abord les outils de sélection pour sélectionner chaque œil.

en: Reduce Noise
fr_FR: Réduire le bruit

en: Strength
fr_FR: Force

en: Sharpen
fr_FR: Augmenter la netteté

en: Soften Portrait
fr_FR: Adoucir le portrait

en: Softness
fr_FR: Douceur

en: Lighting
fr_FR: Éclairage

en: Warmth
fr_FR: Chaleur

en: Tile Reflection
fr_FR: Réflexion mosaïque

en: Tile Size
fr_FR: Taille des carreaux

en: Twist
fr_FR: Tordre

en: Antialias
fr_FR: Anticrénelage (lissage des polices)

en: Unfocus
fr_FR: Défocaliser

en: Clamp
fr_FR: Attacher

en: Wrap
fr_FR: Envelopper

en: Primary
fr_FR: Primaire

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Center Offset
fr_FR: Excentration

en: Zoom Blur
fr_FR: Flou d'arrière plan

en: Transfer Map
fr_FR: Carte de transfert

en: RGB
fr_FR: RVB

en: Luminosity
fr_FR: Luminosité

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Tip: Right-click to remove control points.
fr_FR: Astuce : clic droit pour supprimer les points de contrôle.

en: Input Histogram
fr_FR: Histogramme d'entrée

en: Input
fr_FR: Entrée

en: Output
fr_FR: Sortie

en: Output Histogram
fr_FR: Histogramme de sortie

en: label1
fr_FR: étiquette1

en: label
fr_FR: Étiquette

en: Random Noise
fr_FR: Bruit aléatoire

en: Reseed
fr_FR: Regénérer

en: Choose Primary Color
fr_FR: Choisir la couleur primaire

en: Choose Secondary Color
fr_FR: Choisir la couleur secondaire

en: Choose Palette Color
fr_FR: Choisir la palette de couleurs

en: Click to switch between primary and secondary color.
fr_FR: Cliquer pour passer de la couleur primaire à la couleur secondaire

en: Click to reset primary and secondary color.
fr_FR: Cliquez ici pour réinitialiser les couleurs primaires et secondaires

en: Click to select primary color.
fr_FR: Cliquer pour sélectionner la couleur primaire

en: Click to select secondary color.
fr_FR: Cliquer pour sélectionner la couleur secondaire

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color. Middle click to choose palette color.
fr_FR: Choix de couleur primaire : clic gauche. Choix de couleur secondaire : clic droit. Palette de couleur : clic molette.

en: Layer Shown
fr_FR: Calque visible

en: Layer Hidden
fr_FR: Calque caché

en: Circles
fr_FR: Cercles

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Splatter
fr_FR: Éclaboussure

en: Squares
fr_FR: Carrés

en: Dash
fr_FR: Tableau de bord

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Size
fr_FR: Taille

en: Decrease arrow size
fr_FR: Diminuer la taille de la flèche

en: Increase arrow size
fr_FR: Augmenter la taille de la flèche

en: Decrease angle offset
fr_FR: Diminuer l'arrondissement de l'angle

en: Increase angle offset
fr_FR: Augmenter l'arrondissement de l'angle

en: Length
fr_FR: Longueur

en: Decrease length offset
fr_FR: Diminuer la longueur

en: Increase length offset
fr_FR: Augmenter la longueur

en: Brush width
fr_FR: Largeur du pinceau

en: Decrease brush size
fr_FR: Diminuer la taille du pinceau

en: Increase brush size
fr_FR: Augmenter la taille du pinceau

en: Fill Style
fr_FR: Style de remplissage

en: Outline Shape
fr_FR: Forme extérieure

en: Fill Shape
fr_FR: Forme de remplissage

en: Fill and Outline Shape
fr_FR: Forme de remplissage et extérieure

en: Shape Type
fr_FR: Type de forme

en: Open Line/Curve Series
fr_FR: Séries de lignes/courbes ouvertes

en: Closed Line/Curve Series
fr_FR: Séries de lignes/courbes fermées

en: Rounded Line Series
fr_FR: Séries de lignes arrondies

en: Changed Shape Type
fr_FR: Type de forme changé

en: Point Deleted
fr_FR: Point supprimé

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Point Added
fr_FR: Point ajouté

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Finalized
fr_FR: Terminé

en: Open Curve Shape
fr_FR: Forme de courbe ouverte

en: Closed Curve Shape
fr_FR: Forme de courbe fermée

en: Rounded Line Shape
fr_FR: Forme de ligne arrondie

en: Decrease shape's corner radius
fr_FR: Diminuer le rayon de la forme

en: Increase shape's corner radius
fr_FR: Augmenter le rayon de la forme

en: Clone Stamp
fr_FR: Tampon duplicateur

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
fr_FR: Cliquez sur Ctrl-gauche pour définir l'origine, clic gauche pour peindre.

en: Color Picker
fr_FR: Pipette

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
fr_FR: Clic gauche pour définir la couleur primaire. Clic droit pour définir la couleur secondaire.

en: Sampling
fr_FR: Échantillonage

en: Single Pixel
fr_FR: Pixel Unique

en: 3 x 3 Region
fr_FR: Région 3 x 3

en: 5 x 5 Region
fr_FR: Région 5 x 5

en: 7 x 7 Region
fr_FR: Région 7 x 7

en: 9 x 9 Region
fr_FR: Région 9 x 9

en: After select
fr_FR: Après la sélection

en: Do not switch tool
fr_FR: Ne pas changer d'outil

en: Switch to previous tool
fr_FR: Changer pour l'outil précédent

en: Switch to Pencil tool
fr_FR: Changer pour l'outil Crayon

en: Pencil
fr_FR: Crayon

en: Ellipse Select
fr_FR: Sélection elliptique

en: Click and drag to draw an elliptical selection. Hold Shift to constrain to a circle.
fr_FR: Cliquez et faites glisser pour dessiner une sélection elliptique. Maintenez la touche Maj pour contraindre un cercle.

en: Eraser
fr_FR: Gomme

en: Left click to erase to transparent, right click to erase to secondary color.
fr_FR: Clic gauche pour effacer et rendre transparent, clic droit pour remplir de la couleur secondaire.

en: Flood Mode
fr_FR: Mode de remplissage

en: Contiguous
fr_FR: Contigu

en: Freeform Shape
fr_FR: Forme Libre

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
fr_FR: Clic gauche pour dessiner avec la couleur primaire, clic droit pour la couleur secondaire.

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
fr_FR: Cliquer et glisser pour dessiner un dégradé de la couleur primaire vers la couleur secondaire. Clic droit pour l'inverser.

en: Linear Gradient
fr_FR: Dégradé linéaire

en: Linear Reflected Gradient
fr_FR: Dégradé linéaire réfléchi

en: Linear Diamond Gradient
fr_FR: Dégradé linéaire en diamant

en: Radial Gradient
fr_FR: Dégradé radial

en: Conical Gradient
fr_FR: Dégradé conique

en: Lasso Select
fr_FR: Sélection lasso

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
fr_FR: Cliquer et tirer pour tracer le contour d'une zone de selection.

en: Line/Curve
fr_FR: Ligne/Courbe

en: Magic Wand Select
fr_FR: Sélection baguette magique

en: Click to select region of similar color.
fr_FR: Cliquer pour sélectionner une région de couleur similaire

en: Left click and drag the selection to move selected content. Right click and drag the selection to rotate selected content.
fr_FR: Clic gauche et faites glisser la sélection pour déplacer le contenu sélectionné. Faites un clic droit et faites glisser la sélection pour faire pivoter le contenu sélectionné.

en: Move Selection
fr_FR: Déplacer la Sélection

en: Left click and drag the selection to move selection outline. Right click and drag the selection to rotate selection outline.
fr_FR: Clic gauche et faites glisser la sélection pour déplacer le contour de la sélection. Faites un clic droit et faites glisser la sélection à tourner le contour de la sélection.

en: Paintbrush
fr_FR: Pinceau

en: Paint Bucket
fr_FR: Pot de peinture

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
fr_FR: Clic gauche pour remplir la région avec la couleur principale, clic droit pour remplir avec la couleur secondaire

en: Pan
fr_FR: Déplacement

en: Click and drag to navigate image.
fr_FR: Cliquer et déplacer pour naviguer dans l'image.

en: Left click to draw freeform one-pixel wide lines with the primary color. Right click to use the secondary color.
fr_FR: bouton gauche pour dessiner à main levée des lignes d'un pixel de large en couleur primaire. Bouton droit pour utiliser la couleur secondaire.

en: Recolor
fr_FR: Recolorisation

en: Left click to replace the secondary color with the primary color. Right click to reverse.
fr_FR: Cliquer à gauche pour remplacer la couleur secondaire avec la couleur primaire. Cliquer à droite pour inverser.

en: Rectangle Select
fr_FR: Sélection rectangulaire

en: Click and drag to draw a rectangular selection. Hold Shift to constrain to a square.
fr_FR: Cliquez et faites glisser pour tracer une sélection rectangulaire. Maintenez la touche Maj pour contraindre un carré.

en: Rounded Rectangle
fr_FR: Rectangle aux coins arrondis

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text - Finalize
fr_FR: Texte - Finaliser

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
fr_FR: Clic gauche pour placer le curseur, puis taper le texte désiré. La couleur du texte est la couleur principale.

en: Font
fr_FR: Police

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Underline
fr_FR: Souligné

en: Left Align
fr_FR: Aligné à gauche

en: Center Align
fr_FR: Aligné au centre

en: Right Align
fr_FR: Aligné à droite

en: Text Style
fr_FR: Style du texte

en: Normal and Outline
fr_FR: Normal avec contours

en: Fill Background
fr_FR: Remplir le fond

en: Outline width
fr_FR: Largeur du contour

en: Decrease outline size
fr_FR: Diminuer la taille du contour

en: Increase outline size
fr_FR: Augmenter la taille du contour

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
fr_FR: Clic gauche pour agrandir. Clic droit pour réduire. Cliquer et déposer pour agrandir la sélection.

en: Resize Palette
fr_FR: Redimensionner Palette

en: New palette size:
fr_FR: Nouvelle taille de la palette :

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
fr_FR: Enregistrer les changements de l'image « {0} » avant de fermer ?

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
fr_FR: Si vous n'enregistrez pas, toutes les modifications seront perdues.

en: Close _without saving
fr_FR: Fermer _sans enregistrer

en: Take Screenshot
fr_FR: Prendre une capture d'écran

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
fr_FR: Délai avant de prendre une capture d'écran (en secondes) :

en: Image files
fr_FR: Fichiers image

en: Save Image File
fr_FR: Enregistrer le fichier image

en: Pinta does not support saving images in this file format.
fr_FR: Pinta ne prend pas en charge l'enregistrement des images dans ce format de fichier.

en: Cannot save read only file.
fr_FR: Impossible d'enregistrer un fichier en lecture seule.

en: Image too large
fr_FR: Image trop grande

en: ICO files can not be larger than 255 x 255 pixels.
fr_FR: Les fichiers ICO ne peuvent dépasser 255 x 255 pixels.

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
fr_FR: Un fichier nommé « {0} » existe déjà. Souhaitez vous le remplacer ?

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
fr_FR: Le fichier existe déjà dans « {1} ». Le remplacer écrasera son contenu actuel.

en: Layer Opacity
fr_FR: Opacité du calque

en: Rename Layer
fr_FR: Renommer le calque

en: Hide Layer
fr_FR: Cacher le calque

en: Show Layer
fr_FR: Afficher le calque

en: Layer Properties
fr_FR: Propriétés du calque

en: Rotate / Zoom Layer
fr_FR: Tourner / Zoomer le calque

en: Contributors to this release:
fr_FR: Ont contribué à cette version :

en: Previous contributors:
fr_FR: Contributeurs précédents :

en: Translated by:
fr_FR: Traduit par :

en: Based on the work of Paint.NET:
fr_FR: Basé sur le travail de Paint.NET :

en: Using some icons from:
fr_FR: Utilisation d'icônes provenant de :

en: Powered by Mono:
fr_FR: Réalisé avec Mono :

en: About Pinta
fr_FR: À propos de Pinta

en: Version Info
fr_FR: Information de version

en: License
fr_FR: Licence

en: Released under the MIT X11 License.
fr_FR: Mis à disposition sous licence MIT X11

en: Copyright
fr_FR: Droits d’auteur

en: by Pinta contributors
fr_FR: par les contributeurs de Pinta

en: Details
fr_FR: Détails

en: Report Bug....
fr_FR: Signaler un bogue...

en: JPEG Quality
fr_FR: Qualité JPEG

en: Quality:
fr_FR: Qualité :

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Blend Mode
fr_FR: Mode de mélange

en: Opacity:
fr_FR: Opacité :

en: Clipboard
fr_FR: Presse-papier

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Preset:
fr_FR: Préconfiguration :

en: Width:
fr_FR: Largeur :

en: Height:
fr_FR: Hauteur :

en: Orientation:
fr_FR: Orientation :

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: Background:
fr_FR: Arrière-plan :

en: White
fr_FR: Blanc

en: Background Color
fr_FR: Couleur d’arrière-plan

en: Title
fr_FR: Titre

en: Path
fr_FR: Emplacement

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Dockable
fr_FR: Ancrable

en: Floating
fr_FR: Flottant

en: Auto Hide
fr_FR: Cacher automatiquement

en: By percentage:
fr_FR: En pourcentage :

en: By absolute size:
fr_FR: En taille absolue :

en: Maintain aspect ratio
fr_FR: Conserver les proportions

en: Anchor:
fr_FR: Ancre :

en: Show this message and exit.
fr_FR: Afficher ce message et quitter

en: Display the application version.
fr_FR: Afficher la version de l'application.

en: number of threads to use for rendering
fr_FR: nombre de fils d'exécution à utiliser pour le rendu

en: Usage: pinta [files]
fr_FR: Utilisation : pinta [fichiers]

en: Options:
fr_FR: Options :

en: _File
fr_FR: _Fichier

en: _Edit
fr_FR: _Édition

en: _View
fr_FR: _Affichage

en: _Layers
fr_FR: _Calques

en: _Adjustments
fr_FR: _Réglages

en: Effe_cts
fr_FR: Effet_s

en: A_dd-ins
fr_FR: Extensions

en: _Window
fr_FR: _Fenêtre

en: Tool Windows
fr_FR: Boites à outils

en: _Help
fr_FR: _Aide

en: OptionName
fr_FR: Nom de l'option

en: Canvas
fr_FR: Zone de travail

en: History
fr_FR: Historique

en: Layers
fr_FR: Calques

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Edge Behavior
fr_FR: Comportement du bord

en: Multiple selection:
fr_FR: Sélection multiple :

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: No selection
fr_FR: Aucune sélection

en: Available in repository:
fr_FR: Disponible dans le dépôt :

en: Update available
fr_FR: Mise à jour disponible

en: This add-in can't be loaded due to missing dependencies
fr_FR: Cette extension ne peut être chargée faute de librairies

en: Required: {0} v{1}, found v{2}
fr_FR: Requis : {0} v{1}, trouvé v{2}

en: Missing: {0} v{1}
fr_FR: Manquant : {0} v{1}

en: Installed version
fr_FR: Version installée

en: Repository version
fr_FR: version du référentiel

en: Download size
fr_FR: Taille du téléchargement

en: The following depedencies required by this add-in are not available:
fr_FR: Les librairies suivantes, nécessaires pour cette extension, ne sont pas disponibles :

en: Installation cancelled
fr_FR: Installation annulée

en: Some of the required add-ins were not found
fr_FR: Certains greffons requis n'ont pas été trouvés

en: Installation failed
fr_FR: L’installation a échoué

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Updates
fr_FR: Mise à jour disponible

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: All repositories
fr_FR: Tous les dépôts

en: Manage Repositories...
fr_FR: Gérer les dépôts...

en: {0} update available | {0} updates available
fr_FR[0]: {0} mises à jour disponible
fr_FR[1]: {0} mises à jour disponibles

en: Updating repository
fr_FR: Dépôt en cours de mise à jour

en: Install Add-in Package
fr_FR: Installer le paquet d'extensions

en: Add-in packages
fr_FR: Paquets d'extensions

en: No add-ins found
fr_FR: Aucune extension trouvée

en: Add-in
fr_FR: Extension

en: Other
fr_FR: Autres

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: The following packages will be uninstalled:
fr_FR: Les paquets suivants seront désinstallés :

en: There are other add-ins that depend on the previous ones which will also be uninstalled:
fr_FR: Il y a des extensions dépendant des précédentes, qui seront aussi désinstallées :

en: The selected add-ins can't be installed because there are dependency conflicts.
fr_FR: les extensions choisies ne peuvent être installées en raison d'incompatibilités avec d'autres.

en: The following packages will be installed:
fr_FR: Les paquets suivants seront installés :

en:  (in user directory)
fr_FR:  (dans le répertoire utilisateur)

en: The following packages need to be uninstalled:
fr_FR: Les extensions suivantes doivent être désinstallées :

en: The following dependencies could not be resolved:
fr_FR: Les incompatibilités suivantes doivent être résolues :

en: Are you sure you want to cancel the installation?
fr_FR: Voulez-vous vraiment annuler l'installation ?

en: Installing Add-ins
fr_FR: Extensions en cours d'installation

en: The installation failed!
fr_FR: L'installation a échoué.

en: The installation has completed with warnings.
fr_FR: L'installation s'est déroulée avec des avertissements.

en: Uninstalling Add-ins
fr_FR: Désinstallation des extensions

en: The uninstallation failed!
fr_FR: La désinstallation a échoué !

en: The uninstallation has completed with warnings.
fr_FR: La désinstallation s'est déroulée avec des avertissements.

en: Registering repository
fr_FR: Enregistrement du dépôt

en: Exception occurred: {0}
fr_FR: Une exception a été levée : {0}

en: More information
fr_FR: Informations supplémentaires

en: Install...
fr_FR: Installation...

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: _Uninstall...
fr_FR: _Désinstaller...

en: Additional extensions are required to perform this operation.
fr_FR: Des extensions supplémentaires sont requises pour effectuer cette opération.

en: The following add-ins will be installed:
fr_FR: Les extensions suivantes seront installées :

en: No updates found
fr_FR: Aucune mise à jour trouvée

en: Refresh
fr_FR: Rafraichir

en: Update All
fr_FR: Tout mettre à jour

en: Repository:
fr_FR: Référentiel :

en: Install from file...
fr_FR: Installer à partir d'un fichier...

en: Install
fr_FR: Installation

en: Add-in Repository Management
fr_FR: Gestionnaire de dépôts d'extensions

en: Add New Repository
fr_FR: Ajouter un nouveau référentiel

en: Select the location of the repository you want to register:
fr_FR: Sélectionnez l'emplacement du référentiel que vous voulez enregistrer :

en: Register an on-line repository
fr_FR: Enregistrer un référentiel en ligne

en: Url:
fr_FR: Url :

en: Register a local repository
fr_FR: Enregistrer un référentiel local

en: Path:
fr_FR: Emplacement :

en: Browse...
fr_FR: Parcourir…

en: Progress
fr_FR: En cours

en: (provided by {0})
fr_FR: (fourni par {0})
