pinta - en to hi translation catalogue (59 entries)

en: Redo
hi: फिर करें

en: Cut
hi: काटो

en: Glow
hi: चमक

en: Auto Level
hi: स्वचालित समतल

en: Black and White
hi: काला और सफेद

en: Brightness / Contrast
hi: चमक / कंट्रास्ट

en: Curves
hi: वक्र

en: Invert Colors
hi: रंग उलटें

en: Levels
hi: स्तर

en: Posterize
hi: पोस्टरैज

en: Sepia
hi: सीपिया

en: Red
hi: लाल

en: Green
hi: हरा

en: Blue
hi: नीला

en: Linked
hi: जूड़ा हुआ

en: Add Noise
hi: शोरगुल जोडें

en: Noise
hi: शोर

en: Distort
hi: विकृतियाँ

en: Clouds
hi: बादल

en: Render
hi: प्रस्तुत करना

en: Edge Detect
hi: किनारा पकड़

en: Stylize
hi: शैली के अनुरूप बनाये

en: Emboss
hi: एम्बोज़

en: Fragment
hi: टुकड़ा

en: Blurs
hi: टुकड़ा

en: Gaussian Blur
hi: गॉसियन फ़ीका

en: Photo
hi: चित्र

en: Ink Sketch
hi: स्याही प्रारूप

en: Artistic
hi: कलाकारी

en: Julia Fractal
hi: जूलिया फ्ऱैक्टल

en: Median
hi: मेडियन

en: Motion Blur
hi: गति धुंधला

en: Oil Painting
hi: तेल चित्रकारी

en: Outline
hi: बाहरी रूपरेखा

en: Pencil Sketch
hi: पेंसिल से बनाये

en: Pixelate
hi: पीक्सेलते

en: Red Eye Removal
hi: लाल आँख हटाये

en: Reduce Noise
hi: शोर घटाए

en: Relief
hi: आराम

en: Sharpen
hi: तेज करें

en: Tile Reflection
hi: टाइल झलक

en: Unfocus
hi: ध्यान हटाये

en: Zoom Blur
hi: जूम धुंधला

en: RGB
hi: आरजीबी

en: Luminosity
hi: चमक

en: (256, 256)
hi: (२५६, २५६)

en: Reset
hi: पुनः स्थापित करो

en: Tip: Right-click to remove control points.
hi: सलाह : संयम बिंदु हटाने के लिए दाहिने दबाये

en: Input
hi: इनपुट

en: Output
hi: आउटपुट

en: Auto
hi: स्वचालित

en: label
hi: लेबल

en: Random Noise
hi: अनियमित शोरगुल

en: Reseed
hi: रिसीद

en: Choose Primary Color
hi: प्रमुख रंग चुनें

en: Choose Secondary Color
hi: द्वितीयक रंग चुनें

en: Clone Stamp
hi: प्रतिरूपण उपकरण

en: Rectangle Select
hi: चतुर्भुज चुनें

en: Rectangle
hi: चतुर्भुज
