pinta - en to id translation catalogue (298 entries)

en: Undo
id: Urungkan

en: Redo
id: Ulangi

en: Cut
id: Potong

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

en: Paste Into New Layer
id: Tempel Ke Lapisan Baru

en: Paste Into New Image
id: Tempel Ke Citra Baru

en: Fill Selection
id: Arsir Pilihan

en: Invert Selection
id: Inversikan Pilihan

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Open...
id: Buka...

en: Save As...
id: Simpan Sebagai...

en: Set Number of Colors
id: Tentukan Jumlah Warna

en: Palette
id: Palet

en: Erase Selection
id: Hapus Pilihan

en: Deselect
id: Awapilih

en: All files
id: Semua berkas

en: Error
id: Kesalahan

en: New...
id: Baru...

en: Open Recent
id: Buka Terkini

en: Close
id: Tutup

en: Save
id: Simpan

en: Print
id: Cetak

en: Quit
id: Keluar

en: New
id: Baru

en: Open
id: Buka

en: Pinta Website
id: Laman Web Pinta

en: File a Bug
id: Laporkan Masalah

en: Translate This Application
id: Terjemahkan Aplikasi Ini

en: About
id: Tentang

en: Crop to Selection
id: Pangkas Pilihan

en: Flip Horizontal
id: Balikkan Horizontal

en: Flip Vertical
id: Balikkan Vertikal

en: Rotate 90° Clockwise
id: Putar 90° Perijam

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
id: Putar 90° Lawan-Perijam

en: Rotate 180°
id: Putar 180°

en: Flatten
id: Sedatarkan

en: Add New Layer
id: Tambah Lapisan Baru

en: Delete Layer
id: Hapus Lapisan

en: Duplicate Layer
id: Gandakan Lapisan

en: Merge Layer Down
id: Gabungkan Ke Bawahnya

en: Import from File...
id: Impor dari Berkas...

en: Move Layer Up
id: Naikkan Lapisan

en: Move Layer Down
id: Turunkan Lapisan

en: Open Image File
id: Buka Berkas Citra

en: Import From File
id: Impor Dari Berkas

en: Zoom In
id: Zum Masuk

en: Zoom Out
id: Zum Keluar

en: Zoom to Selection
id: Zum ke Pilihan

en: Normal Size
id: Ukuran Normal

en: Pixel Grid
id: Kisi Piksel

en: Rulers
id: Mistar

en: Pixels
id: Piksel

en: Inches
id: Inci

en: Centimeters
id: Sentimeter

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Window
id: Jendela

en: Save All
id: Simpan Semua

en: Close All
id: Tutup Semua

en: Tool
id: Alat

en: Shortcut key
id: Kunci pintasan

en: Overwrite
id: Timpa

en: Layer
id: Lapisan

en: copy
id: salin

en: Resize Canvas
id: Ubah Ukuran Kanvas

en: Move Selected Pixels
id: Pindahkan Piksel Terpilih

en: Glow
id: Berpendar

en: Finish Pixels
id: Selesaikan Piksel

en: Flip Image Horizontal
id: Balikkan Citra Horizontal

en: Flip Image Vertical
id: Balikkan Citra Vertikal

en: Flip Layer Horizontal
id: Balikkan Lapisan Horizontal

en: Flip Layer Vertical
id: Balikkan Lapisan Vertikal

en: Resize Image
id: Ubah Ukuran Citra

en: {0} image ({1})
id: {0} citra ({1})

en: Rendering Effect
id: Efek Lukis

en: Background
id: Latar Belakang

en: New Image
id: Citra Baru

en: Open Image
id: Buka Citra

en: Could not open file: {0}
id: Gagal membuka berkas: {0}

en: Auto Level
id: Auto-Level

en: Black and White
id: Hitam dan Putih

en: Brightness / Contrast
id: Kecerahan / Kontras

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Contrast
id: Kontras

en: Curves
id: Kurva

en: Hue / Saturation
id: Warna / Kepekatan

en: Invert Colors
id: Inversikan Warna

en: Levels
id: Tingkat

en: Posterize
id: Posterkan

en: Levels Adjustment
id: Penyesuaian Level

en: Red
id: Merah

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Linked
id: Terkait

en: Add Noise
id: Tambah derau

en: Noise
id: Derau

en: Intensity
id: Intensitas

en: Color Saturation
id: Kepekatan Warna

en: Coverage
id: Cakupan

en: Bulge
id: Tonjolkan

en: Distort
id: Distorsi

en: Amount
id: Sebanyak

en: Offset
id: Ofset

en: Clouds
id: Awan

en: Render
id: Pencitraan

en: Scale
id: Skala

en: Power
id: Daya

en: Seed
id: Umpan

en: Edge Detect
id: Deteksi Tepian

en: Stylize
id: Gayakan

en: Angle
id: Sudut

en: Emboss
id: Timbul

en: Fragment
id: Fragmen

en: Blurs
id: Buram

en: Fragments
id: Fragmen

en: Distance
id: Jarak

en: Rotation
id: Putaran

en: Frosted Glass
id: Kaca Buram

en: Gaussian Blur
id: Pengaburan Gaussian

en: Radius
id: Jari-jari

en: Photo
id: Foto

en: Ink Sketch
id: Sketsa Tinta

en: Artistic
id: Artistik

en: Ink Outline
id: Garis Tepi Tinta

en: Coloring
id: Pewarnaan

en: Julia Fractal
id: Fraktal Julia

en: Factor
id: Faktor

en: Quality
id: Mutu

en: Zoom
id: Zum

en: Mandelbrot Fractal
id: Fraktal Mandelbrot

en: Percentile
id: Persentil

en: Motion Blur
id: Pengaburan Gerak

en: Centered
id: Ditengahkan

en: Oil Painting
id: Cat Minyak

en: Brush Size
id: Ukuran Kuas

en: Coarseness
id: Kekasaran

en: Outline
id: Kerangka

en: Thickness
id: Ketebalan

en: Pencil Sketch
id: Sketsa Pensil

en: Pencil Tip Size
id: Ukuran Ujung Pensil

en: Color Range
id: Kisaran Warna

en: Pixelate
id: Pikselkan

en: Cell Size
id: Ukuran Sel

en: Polar Inversion
id: Inversi Kutub

en: Radial Blur
id: Pengaburan Melingkar

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
id: Gunakan kualitas rendah untuk pratinjau, citra kecil, dan sudut kecil. Gunakan kualitas tinggi untuk hasil akhir, citra besar, dan sudut besar.

en: Red Eye Removal
id: Hilangkan Mata Merah

en: Tolerance
id: Toleransi

en: Hint: For best results, first use selection tools to select each eye.
id: Saran: Demi hasil terbaik, terlebih dahulu gunakan alat pemilih untuk memilih masing-masing mata.

en: Reduce Noise
id: Kurangi Derau

en: Strength
id: Kekuatan

en: Sharpen
id: Pertajam

en: Soften Portrait
id: Haluskan Foto

en: Softness
id: Kehalusan

en: Lighting
id: Pencahayaan

en: Warmth
id: Kehangatan

en: Tile Reflection
id: Refleksi Ubin

en: Tile Size
id: Ukuran Ubin

en: Twist
id: Pelintir

en: Unfocus
id: Awafokus

en: Center Offset
id: Ofset Tengah

en: Zoom Blur
id: Pengaburan Zum

en: Transfer Map
id: Peta Transfer

en: Luminosity
id: Kecemerlangan

en: Red
id: Merah

en: Blue
id: Biru

en: Reset
id: Atur Ulang

en: Tip: Right-click to remove control points.
id: Tip: Klik-kanan untuk menghapus titik kendali.

en: Input Histogram
id: Masukan Histogram

en: Input
id: Masukan

en: Output
id: Keluaran

en: Output Histogram
id: Keluaran Histogram

en: Random Noise
id: Derau Acak

en: Reseed
id: Umpankan-ulang

en: Choose Primary Color
id: Pilih Warna Primer

en: Choose Secondary Color
id: Pilih Warna Sekunder

en: Choose Palette Color
id: Pilih Warna Palet

en: Circles
id: Lingkaran

en: Grid
id: Petak

en: Squares
id: Kotak

en: Brush width
id: Lebar kuas

en: Decrease brush size
id: Kecilkan ukuran kuas

en: Increase brush size
id: Besarkan ukuran kuas

en: Fill Style
id: Model isian

en: Outline Shape
id: Bentuk Bergaris Tepi

en: Fill Shape
id: Bentuk Berisi

en: Fill and Outline Shape
id: Bentuk Berisi dan Bergaris Tepi

en: Ellipse
id: Elips

en: Clone Stamp
id: Duplikasi Stempel

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
id: Ctrl-Kiri untuk menentukan titik mula, klik kiri untuk melukis

en: Color Picker
id: Pemilih Warna

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
id: Klik kiri untuk mengeset warna primer. Klik kanan untuk warna sekunder.

en: After select
id: Setelah memilih

en: Do not switch tool
id: Jangan ganti alat

en: Switch to previous tool
id: Ganti ke alat sebelumnya

en: Switch to Pencil tool
id: Ganti ke alat Pensil

en: Pencil
id: Pensil

en: Ellipse Select
id: Pemilih Elips

en: Eraser
id: Penghapus

en: Left click to erase to transparent, right click to erase to secondary color.
id: Ctrl-Kiri untuk menghapus ketransparan, klik kiri untuk menghapus ke warna sekunder

en: Flood Mode
id: Modus curah

en: Contiguous
id: Bersambungan

en: Freeform Shape
id: Bentuk Bebas

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
id: Klik kiri untuk menggambar dengan warna primer, klik kanan untuk warna sekunder.

en: Gradient
id: Gradiasi

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
id: Klik dan seret untuk menggambar gradasi dari warna primer ke sekunder. Klik kanan untuk sebaliknya.

en: Linear Gradient
id: Gradasi Linear

en: Linear Reflected Gradient
id: Gradasi Linear Tercerminkan

en: Linear Diamond Gradient
id: Gradasi Linear Wajik

en: Radial Gradient
id: Gradasi Melingkar

en: Conical Gradient
id: Gradasi Mengerucut

en: Lasso Select
id: Pemilih Laso

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
id: Klik dan seret untuk menggambar garis tepi area pemilihan.

en: Magic Wand Select
id: Pemilih Tongkat Ajaib

en: Click to select region of similar color.
id: Pilih untuk memilih area yang warnanya mirip.

en: Move Selection
id: Pindahkan Pemilih

en: Paintbrush
id: Kuas Cat

en: Type
id: Jenis

en: Paint Bucket
id: Ember Cat

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
id: Klik kiri untuk mengisi area dengan warna primer, klik kanan untuk warna sekunder.

en: Pan
id: Geser

en: Click and drag to navigate image.
id: Klik dan seret untuk menavigasi citra.

en: Recolor
id: Warnai-ulang

en: Rectangle Select
id: Pemilih Persegi Panjang

en: Rectangle
id: Persegi Panjang

en: Rounded Rectangle
id: Persegi Panjang Berlengkung

en: Text
id: Teks

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
id: Klik kanan untuk menempatkan kursor, lalu ketik teks yang diinginkan. Warna teks adalah warna primer.

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Underline
id: Garis Bawah

en: Left Align
id: Rata Kiri

en: Center Align
id: Rata Tengah

en: Right Align
id: Rata Kanan

en: Text Style
id: Corak Teks

en: Normal and Outline
id: Normal dan Skema

en: Outline width
id: Lebar outline

en: Decrease outline size
id: kurangi ukuran outline

en: Increase outline size
id: Tambah ukuran outline

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
id: Klik kiri untuk zum masuk. Klik kanan untuk zum keluar. Klik dan seret untuk zum dalam pilihan.

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
id: Simpan perubahan ke citra "{0}" sebelum menutup?

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
id: Bila Anda tidak simpan, semua perubahan akan hilang.

en: Take Screenshot
id: Ambil Cuplikan Layar

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
id: Jeda sebelum mengambil cuplikan layar (dalam detik)

en: Image files
id: Berkas citra

en: Save Image File
id: Simpan Berkas Citra

en: Pinta does not support saving images in this file format.
id: Pinta tidak dapat menyimpan gambar dalam format ini

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
id: File bernama "{0}" sudah ada. Apakah anda ingin mengantinya?

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
id: File sudah ada di "{1}". Mengantinya akan menghilangkan isi folder.

en: Layer Opacity
id: Ketaktembusan Lapisan

en: Rename Layer
id: Ubah Nama Lapisan

en: Hide Layer
id: Sembunyikan Lapisan

en: Show Layer
id: Tampilkan Lapisan

en: Layer Properties
id: Properti Lapisan

en: Translated by:
id: Diterjemahkan oleh:

en: Based on the work of Paint.NET:
id: Berdasarkan karya Paint.NET:

en: Using some icons from:
id: Menggunakan ikon dari:

en: About Pinta
id: Tentang Pinta

en: Version Info
id: Info Versi

en: Version
id: Versi

en: License
id: Lisensi

en: Released under the MIT X11 License.
id: Dirilis di bawah Lisensi MIT X11.

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: by Pinta contributors
id: oleh kontributor Pinta

en: JPEG Quality
id: Kualitas JPEG

en: Quality:
id: Kualitas:

en: Name:
id: Nama:

en: Visible
id: Terlihat

en: Blend Mode
id: Modus Pencampuran

en: Opacity:
id: Ketaktembusan:

en: Width:
id: Lebar:

en: pixels
id: piksel

en: Height:
id: Tinggi:

en: Title
id: Judul

en: Path
id: Jalur

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Dockable
id: Dapat dilabuhkan

en: Floating
id: Mengambang

en: Auto Hide
id: Auto-Sembunyikan

en: Dock
id: Berlabuh

en: By percentage:
id: Per persentasi:

en: By absolute size:
id: Per ukuran absolut:

en: Maintain aspect ratio
id: Pertahankan rasio panjang-lebar

en: Anchor:
id: Jangkar:

en: number of threads to use for rendering
id: jumlah ulir yang digunakan untuk melukis

en: _File
id: Be_rkas

en: _View
id: _Tampakan

en: _Image
id: _Citra

en: _Layers
id: _Lapisan

en: _Adjustments
id: _Penyesuaian

en: Effe_cts
id: Efe_k

en: _Window
id: _Jendela

en: Tool Windows
id: Jendela Alat

en: _Help
id: _Bantuan

en: History
id: Riwayat

en: Layers
id: Lapisan

en: Tools
id: Alat

en: Edge Behavior
id: Sifat Tepian
