pinta - en to it translation catalogue (445 entries)

en: Add-in Manager
it: Gestore Add-in

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripristina

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Copy Merged
it: Copia Fusa

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Into New Layer
it: Incolla in un nuovo livello

en: Paste Into New Image
it: Incolla in una nuova immagine

en: Delete Selection
it: Elimina selezione

en: Fill Selection
it: Riempi selezione

en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Open...
it: Apri...

en: Save As...
it: Salva con nome...

en: Reset to Default
it: Ripristina originale

en: Set Number of Colors
it: Imposta numero di colori

en: Palette
it: Tavolozza

en: Erase Selection
it: Elimina la selezione

en: Deselect
it: Deseleziona

en: Open Palette File
it: Apri Tavolozza

en: Palette files (*.txt, *.gpl)
it: File Tavolozza (*.txt, *.gpl)

en: All files
it: Tutti i file

en: Could not open palette file: {0}.
    Please verify that you are trying to open a valid GIMP or Paint.NET palette.
it: Impossibile aprire la Tavolozza: {0}.
    Verifica che sia una tavolozza valida per GIMP o Paint.NET.

en: Error
it: Errore

en: Save Palette File
it: Salva Tavolozza

en: Paint.NET palette (*.txt)
it: Tavolozza Paint.NET (*.txt)

en: GIMP palette (*.gpl)
it: Tavolozza GIMP (*.gpl)

en: New...
it: Nuovo...

en: New Screenshot...
it: Cattura Schermata

en: Open Recent
it: Aperti di recente

en: Close
it: Chiudi

en: Save
it: Salva

en: Print
it: Stampa

en: Quit
it: Esci

en: New
it: Nuovo

en: Open
it: Apri

en: Pinta Website
it: Sito di Pinta

en: File a Bug
it: Segnala un bug

en: Translate This Application
it: Traduci questo programma

en: About
it: Informazioni su Pinta

en: Crop to Selection
it: Ritaglia la selezione

en: Auto Crop
it: Autoritaglio

en: Resize Image...
it: Ridimensiona Immagine...

en: Resize Canvas...
it: Ridimensiona la superficie...

en: Flip Horizontal
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip Vertical
it: Ribalta verticalmente

en: Rotate 90° Clockwise
it: Ruota di 90° in senso orario

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
it: Ruota di 90° in senso antiorario

en: Rotate 180°
it: Ruota di 180°

en: Flatten
it: Appiattisci

en: Add New Layer
it: Aggiungi nuovo livello

en: Delete Layer
it: Elimina livello

en: Duplicate Layer
it: Duplica livello

en: Merge Layer Down
it: Unisci al livello sottostante

en: Import from File...
it: Importa dal file...

en: Rotate / Zoom Layer...
it: Ruotare / Zoom Livello...

en: Move Layer Up
it: Sposta il livello in alto

en: Move Layer Down
it: Sposta il livello in basso

en: Layer Properties...
it: Proprietà Livello...

en: Open Image File
it: Apri immagine

en: Import From File
it: Importa da file

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Riduci

en: Best Fit
it: Adatta alla pagina

en: Zoom to Selection
it: Ingrandisci alla selezione

en: Normal Size
it: Dimensione normale

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Pixel Grid
it: Griglia dei pixel

en: Rulers
it: Righello

en: Pixels
it: Pixel

en: Inches
it: Pollici

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Window
it: Finestra

en: Ruler Units
it: Unità di misura

en: Save All
it: Salva tutto

en: Close All
it: Chiudi tutto

en: Tool
it: Strumento

en: Shortcut key
it: Scorciatoia

en: Normal Blending
it: Mescola normale

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Antialiasing On
it: Attiva Antialiasing

en: Antialiasing Off
it: Disattiva Antialiasing

en: Layer
it: Livello

en: copy
it: copia

en: Resize Canvas
it: Ridimensiona dimensioni

en: Move Selected Pixels
it: Sposta i pixel selezionati

en: Image larger than canvas
it: Immagine più grande della dimensione della superficie

en: The image being pasted is larger than the canvas size. What would you like to do?
it: L'immagine da incollare è più larga della superficie. Cosa vorresti fare?

en: Expand canvas
it: Espandi la superificie

en: Don't change canvas size
it: Non cambiare la dimensione della superficie

en: Image cannot be pasted
it: L'immagine non può essere incollata

en: The clipboard does not contain an image.
it: Gli appunti non contengono un'immagine.

en: Replace
it: Sostituisci

en: Union (+) (Ctrl + Left Click)
it: Unisci (+) (Control + Tasto Sinistro)

en: Exclude (-) (Right Click)
it: Escludi (-) (Tasto Destro)

en: Xor (Ctrl + Right Click)
it: Xor (Control + Tasto Destro)

en: Intersect (Shift + Left Click)
it: Intersezione (Maiusc + Tasto Sinistro)

en:  Selection Mode:
it:  Modo di Selezione:

en: Normal
it: Normale

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Additive
it: Additivo

en: Color Burn
it: Brucia colore

en: Color Dodge
it: Slava colore

en: Reflect
it: Rifletti

en: Glow
it: Luminosità

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Difference
it: Differenza

en: Negation
it: Inversione

en: Lighten
it: Schiarisci

en: Darken
it: Scurisci

en: Screen
it: Schermo

en: Finish Pixels
it: Finisci pixel

en: Flip Image Horizontal
it: Ribalta immagine orizzontalmente

en: Flip Image Vertical
it: Ribalta immagine verticalmente

en: Flip Layer Horizontal
it: Ribalta livello orizzontalmente

en: Flip Layer Vertical
it: Ribalta livello verticalmente

en: Resize Image
it: Ridimensiona immagine

en: {0} image ({1})
it: {0} immagine ({1})

en: Rendering Effect
it: Effetti di rendering

en: No tool selected.
it: Nessuno strumento selezionato.

en: Unsaved Image {0}
it: Immagine non salvata {0}

en: Background
it: Sfondo

en: New Image
it: Nuova immagine

en: Open Image
it: Apri immagine

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Could not open file: {0}
it: Impossibile aprire il file: {0}

en: Auto Level
it: Livelli automatici

en: Black and White
it: Bianco e nero

en: Brightness / Contrast
it: Luminosità / Contrasto

en: Brightness
it: Luminosità

en: Contrast
it: Contrasto

en: Curves
it: Curve

en: Hue / Saturation
it: Tonalità / Saturazione

en: Invert Colors
it: Inverti i colori

en: Levels
it: Livelli

en: Posterize
it: Posterizza

en: Sepia
it: Seppia

en: Levels Adjustment
it: Regolazione livelli

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Linked
it: Collegato

en: Add Noise
it: Aggiungi disturbo

en: Noise
it: Disturbo

en: Intensity
it: Intensità

en: Color Saturation
it: Saturazione colore

en: Coverage
it: Copertura

en: Bulge
it: Rigonfiamento

en: Distort
it: Distorsione

en: Amount
it: Quantità

en: Offset
it: Scostamento

en: Clouds
it: Nuvole

en: Render
it: Renderizza

en: Scale
it: Scala

en: Power
it: Potenza

en: Seed
it: Seme

en: Edge Detect
it: Rileva bordi

en: Stylize
it: Stilizza

en: Angle
it: Angolo

en: Emboss
it: Rilievo

en: Fragment
it: Frammentazione

en: Blurs
it: Sfocature

en: Fragments
it: Frammenti

en: Distance
it: Distanza

en: Rotation
it: Rotazione

en: Frosted Glass
it: Vetro ghiacciato

en: Gaussian Blur
it: Sfocatura Gaussiana

en: Radius
it: Raggio

en: Photo
it: Foto

en: Ink Sketch
it: Schizzo di inchiostro

en: Artistic
it: Artistici

en: Ink Outline
it: Bordo ad inchiostro.

en: Coloring
it: Colorazione

en: Julia Fractal
it: Frattale Julia

en: Factor
it: Fattore

en: Quality
it: Qualità

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Mandelbrot Fractal
it: Frattale Mandelbrot

en: Median
it: Mediana

en: Motion Blur
it: Sfocatura movimento

en: Centered
it: Centrato

en: Oil Painting
it: Pittura ad olio

en: Brush Size
it: Dimensione pennello

en: Coarseness
it: Ruvidezza

en: Outline
it: Contorno

en: Thickness
it: Spessore

en: Pencil Sketch
it: Schizzo a matita

en: Pencil Tip Size
it: Dimensioni della punta della matita

en: Color Range
it: Intervallo di colore

en: Pixelate
it: Mosaico

en: Cell Size
it: Dimensione cella

en: Polar Inversion
it: Inversione polare

en: Radial Blur
it: Sfocatura radiale

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
it: Usa una bassa qualità per l'anteprima, per piccole immagini e con i piccoli angoli. Usa un'alta qualità per i lavori finali, per immagini grandi e con grandi angoli.

en: Red Eye Removal
it: Rimozione occhi rossi

en: Tolerance
it: Tolleranza

en: Hint: For best results, first use selection tools to select each eye.
it: Suggerimento: Per ottenere i migliori risultati, usa prima gli strumenti di selezione per selezionare ciascun occhio.

en: Reduce Noise
it: Riduci disturbo

en: Strength
it: Forza

en: Relief
it: Rilievo

en: Sharpen
it: Nitidezza

en: Soften Portrait
it: Ammorbidire il ritratto

en: Softness
it: Morbidezza

en: Lighting
it: Illuminazione

en: Warmth
it: Calore

en: Tile Reflection
it: Riflessione di piastrelle

en: Tile Size
it: Dimensione della piastrella

en: Antialias
it: Anti-Aliasing

en: Unfocus
it: Sfoca

en: Center Offset
it: Centra Offset

en: Zoom Blur
it: Sfocatura zoom

en: Transfer Map
it: Mappa di trasferimento

en: Luminosity
it: Luminosità

en: Red
it: Rosso

en: Blue
it: Blu

en: Reset
it: Azzera

en: Tip: Right-click to remove control points.
it: Suggerimento: fai Click con il tasto destro per rimuovere i punti di controllo.

en: Input Histogram
it: Istogramma di partenza

en: Output
it: Risultato

en: Output Histogram
it: Istogramma dell'output

en: label1
it: etichetta1

en: label
it: etichetta

en: Random Noise
it: Rumore casuale

en: Reseed
it: Rigenera il seme

en: Choose Primary Color
it: Scegli il Colore Primario

en: Choose Secondary Color
it: Scegli il Colore Secondario

en: Choose Palette Color
it: Scegli Tavolozza dei Colori

en: Click to switch between primary and secondary color.
it: Clicca per ruotare tra il colore primario e quello secondario

en: Click to reset primary and secondary color.
it: Clicca per selezionare i colori primario e secondario

en: Click to select primary color.
it: Clicca per selezionare il colore primario

en: Click to select secondary color.
it: Clicca per selezionare il colore secondario

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color. Middle click to choose palette color.
it: Click sinistro per settare il colore primario. Click destro per settare il colore secondario. Click centrale per scegliere la paletta dei colori

en: Layer Shown
it: Livello Mostrato

en: Layer Hidden
it: Livello Nascosto

en: Circles
it: Cerchi

en: Grid
it: Griglia

en: Splatter
it: Schizzo

en: Squares
it: Quadrati

en: Brush width
it: Dimensione pennello

en: Decrease brush size
it: Diminuisci la dimensione del pennello

en: Increase brush size
it: Aumenta la dimensione del pennello

en: Fill Style
it: Stile di riempimento

en: Outline Shape
it: Solo contorno

en: Fill Shape
it: Forma piena

en: Fill and Outline Shape
it: Contorno e forma piena

en: Ellipse
it: Ellisse

en: Clone Stamp
it: Timbro clone

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
it: Ctrl+tasto sinistro per impostare l'origine, click con il tasto sinistro per disegnare.

en: Color Picker
it: Selettore colore

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
it: Tasto sinistro del mouse per impostare il colore primario. Tasto destro del mouse per impostare il colore secondario.

en: Sampling
it: Campionamento

en: Single Pixel
it: Singolo punto

en: 3 x 3 Region
it: Regione di 3 × 3

en: 5 x 5 Region
it: Regione di 5 × 5

en: 7 x 7 Region
it: Regione di 7 × 7

en: 9 x 9 Region
it: Regione di 9 × 9

en: Image
it: Immagine

en: After select
it: Dopo la selezione

en: Do not switch tool
it: Non cambiare strumento

en: Switch to previous tool
it: Passa allo strumento precedente

en: Switch to Pencil tool
it: Passa alla matita

en: Pencil
it: Matita

en: Ellipse Select
it: Selezione ellittica

en: Click and drag to draw an elliptical selection. Hold Shift to constrain to a circle.
it: Premi e trascina per disegnare una sezione ellittica. Tieni premuto Maiusc per forzare un cerchio.

en: Eraser
it: Gomma

en: Left click to erase to transparent, right click to erase to secondary color.
it: Clicca pulsante sinistro per rendere trasparente, clicca pulsante per cancellare il colore secondario.

en: Flood Mode
it: Modo riempimento

en: Contiguous
it: Contiguo

en: Global
it: Globale

en: Freeform Shape
it: Forma a mano libera

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
it: Fare click sinistro per disegnare col colore primario, click destro per disegnare col colore secondario.

en: Gradient
it: Sfumatura

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
it: Clicca e trascina per disegnare la sfumatura dal colore primario a quello secondario. Clicca con il tasto destro per invertirli.

en: Linear Gradient
it: Sfumatura lineare

en: Linear Reflected Gradient
it: Sfumatura lineare riflessa

en: Linear Diamond Gradient
it: Sfumatura a diamante lineare

en: Radial Gradient
it: Sfumatura radiale

en: Conical Gradient
it: Sfumatura conica

en: Lasso Select
it: Selezione libera

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
it: Clicca e trascina per disegnare il contorno dell'area da selezionare

en: Magic Wand Select
it: Seleziona la bacchetta magica

en: Click to select region of similar color.
it: Fare click in una regione di colore simile.

en: Move Selection
it: Muovi selezione

en: Left click and drag the selection to move selection outline. Right click and drag the selection to rotate selection outline.
it: Premi il tasto sinistro e trascina la selezione per traslare il contorno della selezione. Premi il tasto destro e trascina la selezioneper ruotare il contorno della selezione.

en: Paintbrush
it: Pennello

en: Type
it: Tipo

en: Paint Bucket
it: Secchiello

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
it: Fare click sinistro per riempire una regione col colore primario, click destro per riempire col colore secondario.

en: Click and drag to navigate image.
it: Clicca e trascina per muoverti nell'immagine.

en: Left click to draw freeform one-pixel wide lines with the primary color. Right click to use the secondary color.
it: Tasto sinistro per disegnare a mano libera linee di un punto di larghezza col colore primario. Tasto destro per usare il colore secondario.

en: Recolor
it: Ricolora

en: Rectangle Select
it: Selezione rettangolare

en: Click and drag to draw a rectangular selection. Hold Shift to constrain to a square.
it: Premi e trascina per disegnare una selezione rettangolare. Tieni premuto Maiusc per forzare un quadrato.

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Rounded Rectangle
it: Rettangolo arrotondato

en: Text
it: Testo

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
it: Fare click sinistro per posizionare il cursore, quindi scrivere il testo desiderato. Il colore del testo è quello primario.

en: Font
it: Carattere

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Left Align
it: Allinea a sinistra

en: Center Align
it: Allinea al centro

en: Right Align
it: Allinea a destra

en: Text Style
it: Stile di testo

en: Normal and Outline
it: Normale e contornato

en: Fill Background
it: Riempi Sfondo

en: Outline width
it: Larghezza contorno

en: Decrease outline size
it: Diminuire dimensione contorno

en: Increase outline size
it: Aumentare dimensione contorno

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
it: Tasto destro del mouse per ingrandire. Tasto destro del mouse per rimpicciolire. Cliccare e trascinare per ingrandire la selezione.

en: Resize Palette
it: Ridimensiona Tavolozza

en: New palette size:
it: Nuova dimensione Tavolozza:

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
it: Salvare i cambiamenti all'immagine "{0}" prima di chiudere?

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
it: Se non si salva ora, tutte le modifiche saranno definitivamente perse.

en: Take Screenshot
it: Cattura Schermata

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
it: Ritardo prima di catturare lo schermo (secondi):

en: Image files
it: File di immagini

en: Save Image File
it: Salva immagine

en: Pinta does not support saving images in this file format.
it: Pinta non supporta il salvataggio in questo formato di file.

en: Cannot save read only file.
it: Impossibile salvare file di sola lettura.

en: Image too large
it: Immagine troppo grande

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
it: Un file chiamato "{0}" esiste già. Vuoi sostituirlo?

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
it: Il file esiste già in "{1}". Sostituendolo verrà sovrascritto il suo contenuto.

en: Layer Opacity
it: Opacità del livello

en: Rename Layer
it: Rinomina livello

en: Hide Layer
it: Nascondi livello

en: Show Layer
it: Mostra livello

en: Layer Properties
it: Proprietà del livello

en: Rotate / Zoom Layer
it: Ruotare / Zoom Livello

en: Contributors to this release:
it: Collaboratori a questa versione:

en: Previous contributors:
it: Collaboratori precedenti:

en: Translated by:
it: Tradotto da:

en: Based on the work of Paint.NET:
it: Basato sul lavoro di Paint.NET

en: Using some icons from:
it: Utilizzando delle icone da:

en: About Pinta
it: A proposito di Pinta

en: Version Info
it: Informazioni sulla versione

en: Version
it: Versione

en: License
it: Licenza

en: Released under the MIT X11 License.
it: Rilasciato sotto la licenza MIT X11

en: by Pinta contributors
it: dai collaboratori di Pinta

en: Details
it: Dettagli

en: JPEG Quality
it: Qualità JPEG

en: Quality:
it: Qualità:

en: Name:
it: Nome:

en: Visible
it: Visibile

en: Blend Mode
it: Modalità fusione

en: Opacity:
it: Opacità:

en: Width:
it: Larghezza:

en: pixels
it: pixel

en: Height:
it: Altezza:

en: Title
it: Titolo

en: Path
it: Percorso

en: Hide
it: Nascondi

en: Dockable
it: Agganciabile

en: Floating
it: Fluttuante

en: Auto Hide
it: Nascondi automaticamente

en: Dock
it: Aggancia

en: By percentage:
it: In percentuale:

en: By absolute size:
it: In dimensioni assolute:

en: Maintain aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni

en: Anchor:
it: Ancora:

en: number of threads to use for rendering
it: numero di processi usati per la renderizzazione

en: _Edit
it: _Modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: _Image
it: _Immagine

en: _Layers
it: _Livelli

en: _Adjustments
it: _Regolazioni

en: Effe_cts
it: _Effetti

en: _Window
it: _Finestra

en: Tool Windows
it: Finestre Strumenti

en: _Help
it: _Guida utente

en: OptionName
it: Opzioni Nome

en: Canvas
it: Superficie

en: History
it: Cronologia

en: Layers
it: Livelli

en: Images
it: Immagini

en: Tools
it: Strumenti

en: Edge Behavior
it: Comportamento dei bordi

en: Multiple selection:
it: Selezione multipla:

en: Enable
it: Attiva

en: Disable
it: Disattiva

en: No selection
it: Nessuna selezione

en: Available in repository:
it: Disponibile nel repository:

en: Update available
it: Aggiornamento disponibile

en: This add-in can't be loaded due to missing dependencies
it: Questo add-in non può essere caricato a causa di una o più dipendenza mancante

en: Required: {0} v{1}, found v{2}
it: Richiesto: {0} v{1}, trovato v{2}

en: Missing: {0} v{1}
it: Mancante: {0} v{1}

en: Installed version
it: Versione installata

en: Repository version
it: Versione repository

en: Download size
it: Dimensione del download

en: The following depedencies required by this add-in are not available:
it: Le seguenti dipendenze richieste da questo add-in non sono disponibili:

en: Installation cancelled
it: Installazione annullata

en: Some of the required add-ins were not found
it: Qualche add-in richiesto non è stato trovato

en: Installation failed
it: Installazione fallita

en: Installed
it: Installato

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Gallery
it: Galleria

en: All repositories
it: Tutti i repository

en: Manage Repositories...
it: Gestisci repository...

en: {0} update available | {0} updates available
it[0]: {0} aggiornamento disponibile
it[1]: {0} aggiornamenti disponibili

en: Updating repository
it: Aggiornamento repository

en: Install Add-in Package
it: Installa pacchetto add-in

en: Add-in packages
it: Pacchetti add-in

en: No add-ins found
it: Nessun add-in trovato

en: Other
it: Altro

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: The following packages will be uninstalled:
it: I seguenti pacchetti verranno disinstallati:

en: There are other add-ins that depend on the previous ones which will also be uninstalled:
it: Ci sono altri add-in che dipendono da uno precedente e che verranno disinstallati:

en: The selected add-ins can't be installed because there are dependency conflicts.
it: I seguenti add-in non possono essere installati perché ci sono conflitti nelle dipendenze.

en: The following packages will be installed:
it: I seguenti pacchetti verranno installati:

en:  (in user directory)
it:  (nella cartella utente)

en: The following packages need to be uninstalled:
it: È necessario disinstallare i seguenti pacchetti:

en: The following dependencies could not be resolved:
it: Impossibile risolvere le seguenti dipendenze:

en: Are you sure you want to cancel the installation?
it: Sicuri di voler annullare l'installazione?

en: Installing Add-ins
it: Installazione Add-in

en: The installation failed!
it: Installazione fallita!

en: The installation has completed with warnings.
it: L'installazione è terminata con degli avvisi.

en: Uninstalling Add-ins
it: Disinstalla Add-in

en: The uninstallation failed!
it: La disinstallazione è fallita!

en: The uninstallation has completed with warnings.
it: La disinstallazione è terminata con degli avvisi.

en: Registering repository
it: Registrazione repository

en: Exception occurred: {0}
it: Eccezione occorsa: {0}

en: More information
it: Maggiori informazioni

en: Install...
it: Installa...

en: Update
it: Aggiorna

en: _Uninstall...
it: _Disinstalla...

en: Additional extensions are required to perform this operation.
it: Sono necessarie estensioni aggiuntive per eseguire questa operazione.

en: The following add-ins will be installed:
it: I seguenti add-in saranno installati:

en: No updates found
it: Aggiornamenti non trovati

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Update All
it: Aggiorna Tutto

en: Install from file...
it: Installa da file...

en: Install
it: Installa

en: Add-in Repository Management
it: Gestione repository degli add-in

en: Add New Repository
it: Aggiungi un nuovo repository

en: Select the location of the repository you want to register:
it: Scegli la posizione del repository che vuoi registrare:

en: Register an on-line repository
it: Registra un repository on-line

en: Register a local repository
it: Registra un repository locale

en: Path:
it: Percorso:

en: Browse...
it: Sfoglia...

en: (provided by {0})
it: (fornito da {0})
