pinta - en to ja translation catalogue (473 entries)

en: Easily create and edit images
ja: 簡単に画像を作成したり編集を行います

en: Image Editor
ja: 画像エディター

en: Pinta Image Editor
ja: Pinta 画像エディター

en: Add-in Manager
ja: アドイン・マネージャー

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直し

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Merged
ja: クリップボードにコピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Into New Layer
ja: 新規レイヤーに貼り付け

en: Paste Into New Image
ja: 新規イメージに貼り付け

en: Delete Selection
ja: 選択範囲を消去

en: Fill Selection
ja: 選択範囲を塗りつぶす

en: Invert Selection
ja: 選択範囲を反転

en: Select All
ja: すべて選択

en: Deselect All
ja: 選択を解除

en: Open...
ja: 開く...

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

en: Reset to Default
ja: 標準設定に戻す

en: Set Number of Colors
ja: 色数を指定

en: Palette
ja: パレット

en: Erase Selection
ja: 選択範囲を消去

en: Deselect
ja: 選択解除

en: Open Palette File
ja: パレットファイルを開く

en: Palette files (*.txt, *.gpl)
ja: パレットファイル(*.txt, *.gpl)

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Could not open palette file: {0}.
    Please verify that you are trying to open a valid GIMP or Paint.NET palette.
ja: パレットが開けません: {0}.
    有効なGIMPまたはPaint.NETパレットか確認してください。

en: Error
ja: エラー

en: Save Palette File
ja: パレットの保存

en: Paint.NET palette (*.txt)
ja: Paint.NET パレット (*.txt)

en: GIMP palette (*.gpl)
ja: GIMP パレット (*.gpl)

en: New...
ja: 新規...

en: New Screenshot...
ja: 新規スクリーンショット...

en: Open Recent
ja: 最近使用したファイル

en: Close
ja: 閉じる

en: Save
ja: 保存

en: Print
ja: 印刷

en: Quit
ja: 終了

en: New
ja: 新規

en: Open
ja: 開く

en: Pinta Website
ja: Pinta 公式サイト

en: File a Bug
ja: バグの報告

en: Translate This Application
ja: このアプリケーションを翻訳

en: About
ja: このソフトウェアについて

en: Crop to Selection
ja: 選択範囲のクロップ

en: Auto Crop
ja: 自動クロップ

en: Resize Image...
ja: 画像サイズの変更...

en: Resize Canvas...
ja: キャンバスサイズの変更...

en: Flip Horizontal
ja: 水平方向に反転

en: Flip Vertical
ja: 垂直方向に反転

en: Rotate 90° Clockwise
ja: 90度回転 (時計回り)

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
ja: 90度回転 (反時計回り)

en: Rotate 180°
ja: 180度回転

en: Flatten
ja: フラット化

en: Add New Layer
ja: 新規レイヤーを追加

en: Delete Layer
ja: レイヤーを削除

en: Duplicate Layer
ja: レイヤーを複製

en: Merge Layer Down
ja: レイヤーを統合

en: Import from File...
ja: ファイルからインポート...

en: Rotate / Zoom Layer...
ja: レイヤーの回転/ズーム...

en: Move Layer Up
ja: レイヤーを上に移動

en: Move Layer Down
ja: レイヤーを下に移動

en: Layer Properties...
ja: レイヤー・プロパティ

en: Open Image File
ja: イメージファイルを開く

en: Import From File
ja: ファイルからインポート

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Best Fit
ja: 最適なサイズ

en: Zoom to Selection
ja: 選択範囲に合わせる

en: Normal Size
ja: 標準のサイズ

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Pixel Grid
ja: グリッド

en: Rulers
ja: ルーラー

en: Pixels
ja: ピクセル

en: Inches
ja: インチ

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Ruler Units
ja: ルーラーの単位

en: Save All
ja: すべて保存

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Tool
ja: ツール

en: Shortcut key
ja: ショートカット

en: Normal Blending
ja: ノーマルブレンド

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Antialiasing On
ja: アンチエイリアスの有効

en: Antialiasing Off
ja: アンチエイリアスの無効

en: Layer
ja: レイヤー

en: copy
ja: コピー

en: Resize Canvas
ja: キャンバスサイズの変更

en: Move Selected Pixels
ja: 選択した領域の画像を移動

en: Image larger than canvas
ja: 画像がキャンバスより大きいです

en: The image being pasted is larger than the canvas size. What would you like to do?
ja: ペーストした画像がキャンバスより大きいです。どうしますか?

en: Expand canvas
ja: キャンバスを広げる

en: Don't change canvas size
ja: キャンバスサイズは変えない

en: Image cannot be pasted
ja: 画像を貼り付けできません

en: The clipboard does not contain an image.
ja: クリップボードに画像がありません

en: Replace
ja: 置換(Replace)

en: Union (+) (Ctrl + Left Click)
ja: 統合 (+) (Ctrl + Left Click)

en: Exclude (-) (Right Click)
ja: 減算 (-) (Right Click)

en: Xor (Ctrl + Right Click)
ja: 反転 (Ctrl + Right Click)

en: Intersect (Shift + Left Click)
ja: 重なり抽出 (Shift + Left Click)

en:  Selection Mode:
ja:  選択モード:

en: Normal
ja: 通常

en: Multiply
ja: 乗算

en: Additive
ja: 覆い焼き(リニア)

en: Color Burn
ja: 焼き込み(カラー)

en: Color Dodge
ja: 覆い焼き(カラー)

en: Reflect
ja: 反射

en: Glow
ja: グロー

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Difference
ja: 差の絶対値

en: Negation
ja: 否定

en: Lighten
ja: 比較(明)

en: Darken
ja: 比較(暗)

en: Screen
ja: スクリーン

en: Finish Pixels
ja: ピクセル完了

en: Flip Image Horizontal
ja: イメージを水平方向に反転

en: Flip Image Vertical
ja: イメージを垂直方向に反転

en: Flip Layer Horizontal
ja: レイヤーを水平方向に反転

en: Flip Layer Vertical
ja: レイヤーを垂直方向に反転

en: Resize Image
ja: 画像サイズの変更

en: {0} image ({1})
ja: {0} 画像 ({1})

en: Rendering Effect
ja: 効果のレンダリング

en: No tool selected.
ja: ツールが選択されていません。

en: Unsaved Image {0}
ja: 未保存の画像 {0}

en: Background
ja: 背景色

en: New Image
ja: 新規イメージ

en: Open Image
ja: イメージを開く

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Could not open file: {0}
ja: ファイルを開けません: {0}

en: Auto Level
ja: 自動レベル

en: Black and White
ja: 白黒

en: Brightness / Contrast
ja: 明かるさ/コントラスト

en: Brightness
ja: 輝度

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Curves
ja: 曲線

en: Hue / Saturation
ja: 色あい/彩やかさ

en: Invert Colors
ja: 色の反転

en: Levels
ja: レベル

en: Posterize
ja: ポスタリゼーション

en: Sepia
ja: セピア

en: Levels Adjustment
ja: レベル補正

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: Linked
ja: リンク済み

en: Add Noise
ja: ノイズの追加

en: Noise
ja: ノイズ

en: Intensity
ja: 輝度

en: Color Saturation
ja: 彩度

en: Coverage
ja: 範囲

en: Bulge
ja: ふくらみ

en: Distort
ja: デフォルメ

en: Amount
ja: 量

en: Offset
ja: オフセット

en: Clouds
ja: 雲

en: Render
ja: レンダリング

en: Scale
ja: スケール

en: Power
ja: 強さ

en: Seed
ja: 乱数シード

en: Edge Detect
ja: エッジの強調

en: Stylize
ja: 様式

en: Angle
ja: 角度

en: Emboss
ja: エンボス

en: Fragment
ja: 断片

en: Blurs
ja: ぼかし

en: Fragments
ja: 断片

en: Distance
ja: 距離

en: Rotation
ja: 回転

en: Frosted Glass
ja: すりガラス

en: Gaussian Blur
ja: ガウスぼかし

en: Radius
ja: 半径

en: Photo
ja: 写真

en: Ink Sketch
ja: インクスケッチ

en: Artistic
ja: アート

en: Ink Outline
ja: インクのアウトライン

en: Coloring
ja: 色の設定

en: Julia Fractal
ja: フラクタル (Julia)

en: Factor
ja: 係数

en: Quality
ja: 品質

en: Zoom
ja: ズーム

en: Mandelbrot Fractal
ja: フラクタル

en: Median
ja: 中央値

en: Percentile
ja: パーセント

en: Motion Blur
ja: 動作ぼかし

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Oil Painting
ja: 油絵

en: Brush Size
ja: ブラシのサイズ

en: Coarseness
ja: 粗さ

en: Outline
ja: アウトライン

en: Thickness
ja: 太さ

en: Pencil Sketch
ja: 鉛筆

en: Pencil Tip Size
ja: 鉛筆の先端のサイズ

en: Color Range
ja: 色の範囲

en: Pixelate
ja: モザイク

en: Cell Size
ja: セルのサイズ

en: Polar Inversion
ja: 極性反転

en: Radial Blur
ja: 放射状のぼかし

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
ja: プレビューは低品質(小さいイメージ、小さい角度)を使い、最終的な出力は高品質(大きなイメージ、大きな角度)にする。

en: Red Eye Removal
ja: 赤目修正

en: Tolerance
ja: 許容範囲

en: Hint: For best results, first use selection tools to select each eye.
ja: ヒント: まず目の部分を選択ツールで選択するとうまくいきます。

en: Reduce Noise
ja: ノイズの除去

en: Strength
ja: 強度

en: Relief
ja: レリーフ

en: Sharpen
ja: シャープ

en: Soften Portrait
ja: ポートレイトのぼかし

en: Softness
ja: ソフトネス

en: Lighting
ja: 照明

en: Warmth
ja: 暖色度

en: Tile Reflection
ja: タイル反射

en: Tile Size
ja: タイルのサイズ

en: Twist
ja: ねじれ

en: Antialias
ja: アンチエイリアス

en: Unfocus
ja: フォーカスなし

en: Center Offset
ja: 中央オフセット

en: Zoom Blur
ja: ズームのぼかし

en: Transfer Map
ja: 転送マップ

en: Luminosity
ja: 明度

en: Red
ja: 赤

en: Blue
ja: 青

en: Reset
ja: リセット

en: Tip: Right-click to remove control points.
ja: 右クリックで制御点を消去

en: Input Histogram
ja: 入力ヒストグラム

en: Input
ja: 入力

en: Output
ja: 出力

en: Output Histogram
ja: 出力ヒストグラム

en: Auto
ja: 自動

en: label1
ja: ラベル1

en: label
ja: ラベル

en: Random Noise
ja: ランダムノイズ

en: Reseed
ja: シード再生成

en: Choose Primary Color
ja: プライマリ色を選択

en: Choose Secondary Color
ja: セカンダリ色を選択

en: Choose Palette Color
ja: パレットカラーを選択

en: Click to switch between primary and secondary color.
ja: クリックでプライマリ色とセカンダリ色の入れ替え。

en: Click to reset primary and secondary color.
ja: クリックでプライマリ色とセカンダリ色のリセット。

en: Click to select primary color.
ja: クリックでプライマリーの選択。

en: Click to select secondary color.
ja: クリックでセカンダリ色の選択。

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color. Middle click to choose palette color.
ja: 左クリックでプライマリ色をセット、右クリックでセカンダリ色をセット、中クリックでパレットカラーの選択。

en: Layer Shown
ja: レイヤー表示

en: Layer Hidden
ja: レイヤー非表示

en: Circles
ja: 円

en: Grid
ja: グリッド

en: Splatter
ja: スプラッター

en: Squares
ja: 四角形

en: Dash
ja: 線種

en: Arrow
ja: 矢印

en: Size
ja: サイズ

en: Decrease arrow size
ja: 矢印を小さく

en: Increase arrow size
ja: 矢印を大きく

en: Decrease angle offset
ja: オフセット角度を小さく

en: Increase angle offset
ja: オフセット角度を大きく

en: Length
ja: 長さ

en: Brush width
ja: ブラシサイズ

en: Decrease brush size
ja: ブラシサイズを小さくします

en: Increase brush size
ja: ブラシサイズを大きくします

en: Fill Style
ja: 塗りつぶしスタイル

en: Outline Shape
ja: 輪郭を描く

en: Fill Shape
ja: 塗りつぶす

en: Fill and Outline Shape
ja: 塗りつぶして輪郭を描く

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Added
ja: 追加しました

en: Clone Stamp
ja: 複製スタンプ

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
ja: Ctrl+左クリックで画像を取得、左クリックで描画。

en: Color Picker
ja: 色の取得

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
ja: 左クリックでプライマリ色、右クリックでセカンダリ色を選択。

en: Sampling
ja: 色の選択

en: Single Pixel
ja: ひとつのピクセル

en: 3 x 3 Region
ja: 3 x 3 範囲

en: 5 x 5 Region
ja: 5 x 5 範囲

en: 7 x 7 Region
ja: 7 x 7 範囲

en: 9 x 9 Region
ja: 9 x 9 範囲

en: Image
ja: 画像

en: After select
ja: 色取得後の動作

en: Do not switch tool
ja: なにもしない

en: Switch to previous tool
ja: 以前のツールに切り替える

en: Switch to Pencil tool
ja: 鉛筆ツールに切り替える

en: Pencil
ja: 鉛筆

en: Ellipse Select
ja: 楕円選択

en: Click and drag to draw an elliptical selection. Hold Shift to constrain to a circle.
ja: クリックとドラッグで楕円の領域、Shiftキーを押し続けて円。

en: Eraser
ja: 消しゴム

en: Left click to erase to transparent, right click to erase to secondary color.
ja: 左クリックで消去、右クリックでセカンダリ色。

en: Flood Mode
ja: 適用モード

en: Contiguous
ja: 連続部分

en: Global
ja: グローバル

en: Freeform Shape
ja: フリーフォーム

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
ja: 左クリックでプライマリ色で描画、右クリックでセカンダリ色。

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
ja: クリックとドラッグでプライマリ色からセカンダリ色へのグラデーション、右クリックで逆。

en: Linear Gradient
ja: 線形グラデーション

en: Linear Reflected Gradient
ja: 反射形グラデーション

en: Linear Diamond Gradient
ja: 菱形グラデーション

en: Radial Gradient
ja: 放射状グラデーション

en: Conical Gradient
ja: 円錐形グラデーション

en: Lasso Select
ja: なげなわ選択

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
ja: クリック - ドラッグで境界線を描いて選択範囲を作成します。

en: Line/Curve
ja: 直線/曲線

en: Magic Wand Select
ja: 魔法の杖

en: Click to select region of similar color.
ja: クリックした箇所の類似色領域を選択範囲にします。

en: Left click and drag the selection to move selected content. Right click and drag the selection to rotate selected content.
ja: 左クリックとドラッグで選択した領域の移動、右クリックとドラッグで領域の回転。

en: Move Selection
ja: 選択範囲を移動

en: Left click and drag the selection to move selection outline. Right click and drag the selection to rotate selection outline.
ja: 左クリックとドラッグで選択範囲の移動、右クリックとドラッグで選択範囲の回転。

en: Paintbrush
ja: ペイントブラシ

en: Type
ja: 種類

en: Paint Bucket
ja: ペイント缶

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
ja: 左クリックでプライマリ色で塗りつぶし、右クリックでセカンダリ色。

en: Pan
ja: パン

en: Click and drag to navigate image.
ja: クリックとドラッグで画像を移動します。

en: Left click to draw freeform one-pixel wide lines with the primary color. Right click to use the secondary color.
ja: 左クリックでプライマリ色で１ピクセル幅の自由曲線を描画、右クリックはセカンダリ色。

en: Recolor
ja: 塗り直し

en: Rectangle Select
ja: 四角形選択

en: Click and drag to draw a rectangular selection. Hold Shift to constrain to a square.
ja: クリックとドラッグで四角形を描画、Shiftキーを押し続けて正方形。

en: Rectangle
ja: 四角形

en: Rounded Rectangle
ja: 角丸四角形

en: Text
ja: テキスト

en: Text - Finalize
ja: テキスト-終了

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
ja: 左クリックして文字を入力します。文字はプライマリ色。

en: Font
ja: フォント

en: Bold
ja: 太文字

en: Italic
ja: 斜体

en: Underline
ja: 下線

en: Left Align
ja: 左揃え

en: Center Align
ja: 中央揃え

en: Right Align
ja: 右揃え

en: Text Style
ja: スタイル

en: Normal and Outline
ja: アウトライン付き

en: Fill Background
ja: 背景を塗りつぶす

en: Outline width
ja: アウトライン幅

en: Decrease outline size
ja: アウトラインを小さく

en: Increase outline size
ja: アウトラインを大きく

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
ja: 左クリックでズームイン、右クリックでズームアウト、クリックとドラッグで選択した範囲にズームイン。

en: Resize Palette
ja: パレットサイズの変更

en: New palette size:
ja: 新しいパレットサイズ:

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
ja: 閉じる前に変更を "{0}" に保存しますか?

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
ja: 保存しない場合、すべての変更が失われます。

en: Take Screenshot
ja: スクリーンショットの取得

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
ja: スクリーンショットを撮るまでの遅延時間（秒）：

en: Image files
ja: イメージファイル

en: Save Image File
ja: イメージファイルの保存

en: Pinta does not support saving images in this file format.
ja: Pintaはこの画像形式での保存をサポートしていません

en: Cannot save read only file.
ja: 読み取り専用ファイルは保存できません。

en: Image too large
ja: 画像が大きすぎます

en: ICO files can not be larger than 255 x 255 pixels.
ja: ICOファイルは255 x 255ピクセルまでです

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
ja: 同名のファイル "{0}" があります。置き換えますか？

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
ja: 同名のファイル "{1}" があります。ファイルが上書きされます。

en: Layer Opacity
ja: レイヤーの不透明度

en: Rename Layer
ja: レイヤー名を変更

en: Hide Layer
ja: レイヤーを非表示

en: Show Layer
ja: レイヤーを表示

en: Layer Properties
ja: レイヤーのプロパティ

en: Rotate / Zoom Layer
ja: レイヤーの回転/ズーム

en: Contributors to this release:
ja: このリリースの貢献者:

en: Previous contributors:
ja: これまでの貢献者:

en: Translated by:
ja: 翻訳:

en: Based on the work of Paint.NET:
ja: Paint.NET プロジェクト:

en: Using some icons from:
ja: 一部のアイコン:

en: About Pinta
ja: Pinta について

en: Version Info
ja: バージョン情報

en: Version
ja: バージョン

en: License
ja: ライセンス

en: Released under the MIT X11 License.
ja: MIT X11 ライセンスの元で公開されました。

en: Copyright
ja: 著作権

en: by Pinta contributors
ja: Pinta 貢献者

en: Details
ja: 詳細

en: JPEG Quality
ja: JPEG 画質

en: Quality:
ja: 画質

en: Name:
ja: 名前:

en: Visible
ja: 表示

en: Blend Mode
ja: ブレンドモード

en: Opacity:
ja: 不透明度:

en: Width:
ja: 幅:

en: pixels
ja: ピクセル

en: Height:
ja: 高さ:

en: Title
ja: タイトル

en: Path
ja: パス名

en: Hide
ja: 非表示

en: Dockable
ja: ドックに格納可能

en: Floating
ja: フローティング

en: Auto Hide
ja: 自動的に隠す

en: Dock
ja: ドッキング

en: By percentage:
ja: パーセント指定:

en: By absolute size:
ja: 絶対サイズ指定:

en: Maintain aspect ratio
ja: 縦横比を保持する

en: Anchor:
ja: アンカー:

en: number of threads to use for rendering
ja: レンダリングに使用するスレッド数

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Image
ja: 画像(_I)

en: _Layers
ja: レイヤ(_L)

en: _Adjustments
ja: 調整(_A)

en: Effe_cts
ja: 効果(_C)

en: A_dd-ins
ja: アドイン(_d)

en: _Window
ja: ウィンドウ(_W)

en: Tool Windows
ja: ツールウィンドウ

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: OptionName
ja: オプション名

en: Canvas
ja: キャンバス

en: History
ja: 履歴

en: Layers
ja: レイヤー

en: Images
ja: 画像

en: Tools
ja: ツール

en: Edge Behavior
ja: 境界処理

en: Multiple selection:
ja: 複数選択:

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: No selection
ja: 選択されていません

en: Available in repository:
ja: 利用可能なリポジトリ:

en: Update available
ja: アップデートがあります

en: This add-in can't be loaded due to missing dependencies
ja: このアドインは依存関係でロードできません

en: Required: {0} v{1}, found v{2}
ja: {0} v{1} が必要です。v{2} が見つかりました

en: Missing: {0} v{1}
ja: {0} v{1} がありません

en: Installed version
ja: インストールされたバージョン

en: Repository version
ja: リポジトリのバージョン

en: Download size
ja: ダウンロードサイズ

en: The following depedencies required by this add-in are not available:
ja: アドインに必要な依存関係を満たせません:

en: Installation cancelled
ja: インストールの中止

en: Some of the required add-ins were not found
ja: 必要なアドインが見つかりませんでした

en: Installation failed
ja: インストールに失敗しました

en: Installed
ja: インストール済

en: Updates
ja: アップデート

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: All repositories
ja: すべてのリポジトリ

en: Manage Repositories...
ja: リポジトリの管理...

en: {0} update available | {0} updates available
ja[0]: {0} 個のアップデートがあります

en: Updating repository
ja: リポジトリのアップデート

en: Install Add-in Package
ja: アドインパッケージのインストール

en: Add-in packages
ja: アドインパッケージ

en: No add-ins found
ja: アドインが見つかりません

en: Add-in
ja: アドイン

en: Other
ja: その他

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: The following packages will be uninstalled:
ja: 以下のパッケージがアンインストールされます:

en: There are other add-ins that depend on the previous ones which will also be uninstalled:
ja: アンインストールものに依存する他のアドインがあります:

en: The selected add-ins can't be installed because there are dependency conflicts.
ja: 依存関係により選択したアドインはインストールできません。

en: The following packages will be installed:
ja: 以下のパッケージがインストールされます:

en:  (in user directory)
ja:  (ユーザ・フォルダ内)

en: The following packages need to be uninstalled:
ja: 以下のパッケージのアンインストールが必要です:

en: The following dependencies could not be resolved:
ja: 以下の依存関係が解決できませんでした:

en: Are you sure you want to cancel the installation?
ja: 本当にインストールを中止しますか？

en: Installing Add-ins
ja: アドインのインストール

en: The installation failed!
ja: インストールが失敗しました！

en: The installation has completed with warnings.
ja: 警告をともないましたが、インストールは完了しました。

en: Uninstalling Add-ins
ja: アドインのアンインストール

en: The uninstallation failed!
ja: アンインストールが失敗しました！

en: The uninstallation has completed with warnings.
ja: 警告をともないましたが、アンインストールは完了しました。

en: Registering repository
ja: リポジトリ登録

en: Exception occurred: {0}
ja: 例外が発生しました: {0}

en: More information
ja: 詳細情報

en: Install...
ja: インストール...

en: Update
ja: アップデート

en: _Uninstall...
ja: アンインストール(_U)...

en: Additional extensions are required to perform this operation.
ja: この操作には追加の拡張機能が必要です。

en: The following add-ins will be installed:
ja: 以下のアドインがインストールされます:

en: No updates found
ja: アップデートはありません

en: Refresh
ja: 更新

en: Update All
ja: すべてアップデート

en: Repository:
ja: リポジトリ:

en: Install from file...
ja: ファイルからインストール...

en: Install
ja: インストール

en: Add-in Repository Management
ja: アドインリポジトリの管理

en: Add New Repository
ja: 新しいリポジトリを追加

en: Select the location of the repository you want to register:
ja: 登録したいリポジトリの場所を選択:

en: Register an on-line repository
ja: オンラインリポジトリを登録

en: Url:
ja: URL:

en: Register a local repository
ja: ローカルリポジトリを登録

en: Path:
ja: パス:

en: Browse...
ja: 開く...

en: Progress
ja: 状況
