pinta - en to nn translation catalogue (94 entries)

en: Move Selected Pixels
nn: Flytt valgte piksler

en: Normal
nn: Vanleg

en: Glow
nn: Glød

en: Auto Level
nn: Automatisk nivå

en: Black and White
nn: Svart/kvit

en: Brightness / Contrast
nn: Lysstyrke / Kontrast

en: Curves
nn: Kurver

en: Hue / Saturation
nn: Fargetone / Metning

en: Invert Colors
nn: Snu om fargane

en: Levels
nn: Nivå

en: Posterize
nn: Posterisering

en: Sepia
nn: Bruntone (sepia)

en: Levels Adjustment
nn: Nivå tilpassing

en: Red
nn: Raud

en: Green
nn: Grøn

en: Blue
nn: Blå

en: Linked
nn: Kopla

en: Noise
nn: Støy

en: Clouds
nn: Skyer

en: Render
nn: Rendre

en: Edge Detect
nn: Oppdag kantar

en: Blurs
nn: Utydeligjer

en: Frosted Glass
nn: frosta glas

en: Photo
nn: Bilete

en: Artistic
nn: Kunstnarleg

en: Julia Fractal
nn: Julia-fraktal

en: Oil Painting
nn: Oljemåleri

en: Pencil Sketch
nn: Blyantskisse

en: Pixelate
nn: Pikseller

en: Red Eye Removal
nn: Fjern raude auge

en: Tolerance
nn: Toleranse

en: Reduce Noise
nn: Reduser støy

en: Sharpen
nn: Gjer skarpare

en: Unfocus
nn: Endre fokus

en: Transfer Map
nn: Overføringskart

en: Luminosity
nn: Lysstyrke

en: Red
nn: Raud

en: Blue
nn: Blå

en: Reset
nn: Tilbakestill

en: Tip: Right-click to remove control points.
nn: Tips: Høgreklikk for å fjerna kontrolpunkt.

en: Input Histogram
nn: Histogram inndata

en: Input
nn: Inndata

en: Output
nn: Utdata

en: Output Histogram
nn: Histogram utdata

en: Auto
nn: Automatisk

en: label
nn: Etikett

en: Choose Primary Color
nn: Velg primærfarge

en: Choose Secondary Color
nn: Velg sekundærfarge

en: Choose Palette Color
nn: Velg palettfarge

en: Clone Stamp
nn: Klonestempel

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
nn: Ctrl+ventre museklikk for å setje utgangspunkt, venstre museklikk for å teikne.

en: Color Picker
nn: Fargeveljar

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
nn: Venstreklikk for å setje primærfarge. Høyreklikk for å setje sekundærfarge.

en: After select
nn: Etter utval

en: Do not switch tool
nn: Ikkje byt verktøy

en: Switch to previous tool
nn: Byt til det forje verktøyet

en: Switch to Pencil tool
nn: Byt til blyant-verktøyet

en: Pencil
nn: Blyant

en: Ellipse Select
nn: Ellipseutval

en: Eraser
nn: Viskelær

en: Flood Mode
nn: Flodmodus

en: Contiguous
nn: Samanhengande

en: Global
nn: Globalt

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
nn: Venstreklikk for å teikne med primærfarge, høyreklikk for å teikne med sekundærfarge.

en: Gradient
nn: Fargeovergang

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
nn: Klikk og dra for å teikne gradient frå primærfarge til sekundærfarge. Høyreklikk for å teikne motsett.

en: Linear Gradient
nn: Lineær gradient

en: Linear Reflected Gradient
nn: Lineær gradient med refleksjon

en: Linear Diamond Gradient
nn: Diamantformet gradient

en: Radial Gradient
nn: Radial gradient

en: Conical Gradient
nn: Kjegleformet gradient

en: Magic Wand Select
nn: Magisk utvalsstav

en: Click to select region of similar color.
nn: Klikk for å velje utval av samme farge

en: Move Selection
nn: Flytt utvalet

en: Paintbrush
nn: Målarpensel

en: Paint Bucket
nn: Malingsbøtte

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
nn: Venstreklikk for å fylle eit område med primærfargen, høyreklikk for å fylle med sekundærfargen.

en: Pan
nn: Panorér

en: Click and drag to navigate image.
nn: Klikk og dra for å navigere i bildet.

en: Recolor
nn: Endre farge

en: Rectangle Select
nn: Rektangelutval

en: Rectangle
nn: Rektangel

en: Rounded Rectangle
nn: Avrunda firkant

en: Text
nn: Tekst

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
nn: Venstreklikk for å plassere markøren, så skriv ønska tekst. Tekstfargen er primærfargen.

en: Font
nn: Skrifttype

en: Bold
nn: Feit

en: Italic
nn: Kursiv

en: Underline
nn: Understreka

en: Left Align
nn: Venstrejuster

en: Center Align
nn: Senterjuster

en: Right Align
nn: Høyrejuster

en: Text Style
nn: Tekststil

en: Normal and Outline
nn: Normal og uthevet
