pinta - en to ro translation catalogue (448 entries)

en: Add-in Manager
ro: Administrator de module

en: Undo
ro: Anulează

en: Redo
ro: Refă

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy Merged
ro: Copiază mixat

en: Paste
ro: Lipeşte

en: Paste Into New Layer
ro: Lipește într-un strat nou

en: Paste Into New Image
ro: Lipește într-o imagine nouă

en: Delete Selection
ro: Șterge selecția

en: Fill Selection
ro: Umple selecția

en: Invert Selection
ro: Inversează selecția

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Deselect All
ro: Deselectează tot

en: Open...
ro: Deschide...

en: Save As...
ro: Salvează Ca...

en: Reset to Default
ro: Restaurează la valorile implicite

en: Set Number of Colors
ro: Alege numărul de culori

en: Palette
ro: Paletă

en: Erase Selection
ro: Șterge selecția

en: Deselect
ro: Deselectează

en: Open Palette File
ro: Deschide fișier paletă

en: Palette files (*.txt, *.gpl)
ro: Fișiere paletă (*.txt, *.gpl)

en: All files
ro: Toate fişierele

en: Could not open palette file: {0}.
    Please verify that you are trying to open a valid GIMP or Paint.NET palette.
ro: Eroare la deschiderea fișierului paletă: {0}.
    Vă rugăm să vă asigurați că încercați să deschideți o paletă validă GIMP sau Paint.NET.

en: Error
ro: Eroare

en: Save Palette File
ro: Salvează fișier paletă

en: Paint.NET palette (*.txt)
ro: Paletă Paint.NET (*.txt)

en: GIMP palette (*.gpl)
ro: Paletă GIMP (*.gpl)

en: New...
ro: Nou...

en: New Screenshot...
ro: Captură nouă de ecran...

en: Open Recent
ro: Deschise recent

en: Close
ro: Închide

en: Save
ro: Salvează

en: Print
ro: Tipărește

en: Quit
ro: Ieșire

en: New
ro: Nou

en: Open
ro: Deschide

en: Pinta Website
ro: Site-ul Pinta

en: File a Bug
ro: Reportează o eroare

en: Translate This Application
ro: Tradu această aplicaţie

en: About
ro: Despre aplicație

en: Crop to Selection
ro: Decupează selecția

en: Auto Crop
ro: Auto Decupare

en: Resize Image...
ro: Redimensionare imagine...

en: Resize Canvas...
ro: Redimensionează Canvas

en: Flip Horizontal
ro: Întoarce pe orizontală

en: Flip Vertical
ro: Răstoarnă pe verticală

en: Rotate 90° Clockwise
ro: Roteşte 90° în sensul acelor de ceas

en: Rotate 90° Counter-Clockwise
ro: Roteşte 90° contra acelor de ceas

en: Rotate 180°
ro: Roteşte cu 180°

en: Flatten
ro: Aplatizează

en: Add New Layer
ro: Adaugă strat nou

en: Delete Layer
ro: Şterge strat

en: Duplicate Layer
ro: Clonează stratul

en: Merge Layer Down
ro: Combină cu stratul inferior

en: Import from File...
ro: Importă din fișier...

en: Rotate / Zoom Layer...
ro: Rotire / Zoom strat...

en: Move Layer Up
ro: Mută stratul mai sus

en: Move Layer Down
ro: Mută stratul mai jos

en: Layer Properties...
ro: Proprietăţile stratului...

en: Open Image File
ro: Deschide fişier imagine

en: Import From File
ro: Importă din fişier

en: Zoom In
ro: Apropie

en: Zoom Out
ro: Depărtează

en: Best Fit
ro: Cea mai bună încadrare

en: Zoom to Selection
ro: Panoramează la selecție

en: Normal Size
ro: Mărime normală

en: Toolbar
ro: Bară de unelte

en: Pixel Grid
ro: Grilă pixeli

en: Rulers
ro: Rigle

en: Pixels
ro: Pixeli

en: Inches
ro: Țoli

en: Centimeters
ro: Centimetri

en: Fullscreen
ro: Afişare pe tot ecranul

en: Window
ro: Fereastră

en: Ruler Units
ro: Unităţi de măsură riglă

en: Save All
ro: Salvează toate

en: Close All
ro: Închide tot

en: Tool
ro: Unealtă

en: Shortcut key
ro: Combinaţie de taste

en: Normal Blending
ro: Contopire normală

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Antialiasing On
ro: Finisare margini activată

en: Antialiasing Off
ro: Finisare margini deactivată

en: Layer
ro: Strat

en: copy
ro: copie

en: Resize Canvas
ro: Redimensionează pânza

en: Move Selected Pixels
ro: Mută pixelii selectați

en: Image larger than canvas
ro: Imagine mai mare decât canvas

en: The image being pasted is larger than the canvas size. What would you like to do?
ro: Imaginea care trebuie lipită este mai mare decât spațiul de desen. Ce doriți să faceți?

en: Expand canvas
ro: Mărește spațiul de desen

en: Don't change canvas size
ro: Nu schimba dimensiunea spațiului de desen

en: Image cannot be pasted
ro: Imaginea nu poate fi lipită

en: The clipboard does not contain an image.
ro: Nu există nici o imagine în Clipboard

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Union (+) (Ctrl + Left Click)
ro: Uniune (+) (Ctrl + Click stânga)

en: Exclude (-) (Right Click)
ro: Exclude (-) (Click dreapta)

en: Xor (Ctrl + Right Click)
ro: Xor (Ctrl + Click dreapta)

en: Intersect (Shift + Left Click)
ro: Intersecție (Shift + Click stânga)

en:  Selection Mode:
ro:  Modul de selecție:

en: Multiply
ro: Multiplicare

en: Additive
ro: Sumare

en: Color Burn
ro: Culoare arsă

en: Color Dodge
ro: Culoare evitată

en: Reflect
ro: Reflectă

en: Glow
ro: luminiscență

en: Overlay
ro: Suprapunere

en: Difference
ro: Diferenţă

en: Negation
ro: Negare

en: Lighten
ro: Iluminare

en: Darken
ro: Închide culoarea

en: Screen
ro: Ecran

en: Finish Pixels
ro: Termină pixeli

en: Flip Image Horizontal
ro: Oglindeşte imaginea orizontal

en: Flip Image Vertical
ro: Oglindeşte imaginea vertical

en: Flip Layer Horizontal
ro: Oglindeşte orizontal stratul

en: Flip Layer Vertical
ro: Oglindeşte vertical stratul

en: Resize Image
ro: Redimensionează imaginea

en: {0} image ({1})
ro: {0} imagine ({1})

en: Rendering Effect
ro: Efect de randare

en: No tool selected.
ro: Nici o unealtă selectată.

en: Unsaved Image {0}
ro: Imagine nesalvată {0}

en: Background
ro: Fundal

en: New Image
ro: Imagine nouă

en: Open Image
ro: Deschide imagine

en: Permission denied
ro: Permisiune respinsă

en: Could not open file: {0}
ro: Nu am putut deschide fişierul: {0}

en: Auto Level
ro: Nivel automat

en: Black and White
ro: Negru și alb

en: Brightness / Contrast
ro: Luminozitate / contrast

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Curves
ro: Curbe

en: Hue / Saturation
ro: Nuanță / Saturație

en: Invert Colors
ro: Inversează culorile

en: Levels
ro: Niveluri

en: Posterize
ro: Posterizează

en: Levels Adjustment
ro: Ajustează niveluri

en: Red
ro: Roșu

en: Green
ro: Verde

en: Blue
ro: Albastru

en: Linked
ro: Legat

en: Add Noise
ro: Adaugă zgomot

en: Noise
ro: Zgomot

en: Intensity
ro: Intensitate

en: Color Saturation
ro: Saturație culoare

en: Coverage
ro: Acoperire

en: Bulge
ro: Umflare

en: Distort
ro: Distorsionează

en: Amount
ro: Cantitate

en: Offset
ro: Decalaj

en: Clouds
ro: Nori

en: Render
ro: Randează

en: Scale
ro: Scalează

en: Power
ro: Putere

en: Seed
ro: Sămânță

en: Edge Detect
ro: Detectează muchii

en: Stylize
ro: Stilizează

en: Angle
ro: Unghi

en: Emboss
ro: Reliefare

en: Blurs
ro: Neclarități

en: Fragments
ro: Fragmente

en: Distance
ro: Distanță

en: Rotation
ro: Rotație

en: Frosted Glass
ro: Sticlă înghețată

en: Gaussian Blur
ro: Neclaritate gaussiană

en: Radius
ro: Rază

en: Photo
ro: Fotografie

en: Ink Sketch
ro: Schiță în cerneală

en: Ink Outline
ro: Cerneală contur

en: Coloring
ro: Colorare

en: Julia Fractal
ro: Fractal Julia

en: Quality
ro: Calitate

en: Zoom
ro: Mărire/Micşorare

en: Mandelbrot Fractal
ro: Fractal Mandelbrot

en: Median
ro: Mediană

en: Percentile
ro: Percentilă

en: Motion Blur
ro: Efect de estompare în mișcare

en: Centered
ro: Centrat

en: Oil Painting
ro: Pictură în ulei

en: Brush Size
ro: Mărime pensulă

en: Coarseness
ro: Asprime

en: Outline
ro: Evidențiază contururi

en: Thickness
ro: Grosime

en: Pencil Sketch
ro: Schiță în creion

en: Pencil Tip Size
ro: Mărime vârf pensulă

en: Color Range
ro: Interval culoare

en: Pixelate
ro: Pixelează

en: Cell Size
ro: Mărime celulă

en: Polar Inversion
ro: Inversie polară

en: Radial Blur
ro: Neclaritate radială

en: Use low quality for previews, small images, and small angles.  Use high quality for final quality, large images, and large angles.
ro: Folosiți calitatea redusă pentru previzualizări, imagini și unghiuri mici. Folosiți calitatea înaltă pentru calitatea finală, imagini și unghiuri mari.

en: Red Eye Removal
ro: Îndepărtare efect de ochi roșii

en: Tolerance
ro: Toleranţă

en: Hint: For best results, first use selection tools to select each eye.
ro: Sfat: Pentru rezultate optime folosiți mai întâi uneltele de selecție pentru încadrarea fiecărui ochi.

en: Reduce Noise
ro: Reducere zgomot

en: Strength
ro: Putere

en: Sharpen
ro: Accentuează claritatea

en: Soften Portrait
ro: Portret înmuiat

en: Softness
ro: Finețe

en: Lighting
ro: Iluminare

en: Warmth
ro: Căldură

en: Tile Reflection
ro: Reflecție mozaic

en: Tile Size
ro: Mărime mozaic

en: Twist
ro: Răsucește

en: Antialias
ro: Anticrenelare

en: Unfocus
ro: Defocusează

en: Center Offset
ro: Centrare decalaj

en: Zoom Blur
ro: Efect de estompare de focalizare

en: Transfer Map
ro: Hartă de transfer

en: Luminosity
ro: Luminozitate

en: Red
ro: Roșu

en: Blue
ro: Albastru

en: Reset
ro: Resetează

en: Tip: Right-click to remove control points.
ro: Truc: Click dreapta ca să elimini puncte de control

en: Input Histogram
ro: Histogramă de intrare

en: Input
ro: Intrare

en: Output
ro: Rezultat

en: Output Histogram
ro: Histogramă de ieșire

en: Auto
ro: Automat

en: label1
ro: etichetă1

en: label
ro: etichetă

en: Random Noise
ro: Zgomot aleator

en: Reseed
ro: Reorganizează

en: Choose Primary Color
ro: Alege culoarea principală

en: Choose Secondary Color
ro: Alege culoarea secundară

en: Choose Palette Color
ro: Alege culoarea din paletă

en: Click to switch between primary and secondary color.
ro: Dați clic pentru a trece de la culoarea primară la cea secundară.

en: Click to reset primary and secondary color.
ro: Click pentru a reseta culoarea principală și cea secundară.

en: Click to select primary color.
ro: Clic pentru selectarea culorii primare.

en: Click to select secondary color.
ro: Clic pentru selectarea culorii secundare.

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color. Middle click to choose palette color.
ro: Clic stânga pentru culoarea primară. Clic dreapta pentru culoarea secundară. Clic mijloc pentru a selecta o culoare de pe paletă.

en: Layer Shown
ro: Afișare strat

en: Layer Hidden
ro: Ascundere strat

en: Circles
ro: Cercuri

en: Grid
ro: Grilă

en: Splatter
ro: Stropi

en: Squares
ro: Pătrate

en: Brush width
ro: Grosime pensulă

en: Decrease brush size
ro: Micşorează mărimea pensulei

en: Increase brush size
ro: Mărește dimensiunea pensulei

en: Fill Style
ro: Stil de umplere

en: Outline Shape
ro: Evidiențiere margini formă

en: Fill Shape
ro: Umple formă

en: Fill and Outline Shape
ro: Umple și conturează formă

en: Ellipse
ro: Elipsă

en: Clone Stamp
ro: Ștampilă de clonare

en: Ctrl-left click to set origin, left click to paint.
ro: Control-clic pentru alegerea originii, clic stânga pentru desenare.

en: Color Picker
ro: Selector de culoare

en: Left click to set primary color. Right click to set secondary color.
ro: Clic stânga pentru stabilirea culorii principale. Clic dreapta pentru stabilirea culorii secundare.

en: Sampling
ro: Prelevare de probe

en: Single Pixel
ro: Un Singur Pixel

en: 3 x 3 Region
ro: Regiune 3 x 3

en: 5 x 5 Region
ro: Regiune 5 x 5

en: 7 x 7 Region
ro: Regiune 7 x 7

en: 9 x 9 Region
ro: Regiune 9 x 9

en: Image
ro: Imagine

en: After select
ro: După selecţie

en: Do not switch tool
ro: Nu schimba unealta

en: Switch to previous tool
ro: Schimbă la unealta precedentă

en: Switch to Pencil tool
ro: Schimbă la creion

en: Pencil
ro: Creion

en: Ellipse Select
ro: Selecție eliptică

en: Click and drag to draw an elliptical selection. Hold Shift to constrain to a circle.
ro: Click și trage pentru a desena o selecție eliptică. Ține apăsată tasta Shift pentru a constrânge selecția la forma de cerc.

en: Eraser
ro: Gumă de șters

en: Left click to erase to transparent, right click to erase to secondary color.
ro: Clic stânga pentru a șterge până la transparent , clic dreapta pentru a șterge până la culoarea secundară.

en: Flood Mode
ro: Mod de umplere

en: Contiguous
ro: Continuu

en: Freeform Shape
ro: Formă liberă

en: Left click to draw with primary color, right click to draw with secondary color.
ro: Clic pentru a desena cu culoarea principală, clic dreapta pentru a desena cu culoarea secundară.

en: Click and drag to draw gradient from primary to secondary color.  Right click to reverse.
ro: Clic pentru a desena un gradient de la culoarea principală la cea secundară. Clic dreapta pentru inversare.

en: Linear Gradient
ro: Gradient liniar

en: Linear Reflected Gradient
ro: Gradient liniar oglindit

en: Linear Diamond Gradient
ro: Gradient liniar în diamant

en: Radial Gradient
ro: Gradient radial

en: Conical Gradient
ro: Gradient conic

en: Lasso Select
ro: Selecție lasou

en: Click and drag to draw the outline for a selection area.
ro: Clic și trage pentru a desena o margine zonei selectate.

en: Magic Wand Select
ro: Selectează cu bagheta magică

en: Click to select region of similar color.
ro: Clic pentru a selecta regiunea de culoare similară.

en: Left click and drag the selection to move selected content. Right click and drag the selection to rotate selected content.
ro: Click stânga pe selecție și trage pentru a muta conținutul selecției. Click dreapta pe selecție și trage pentru a roti conținutul selecției.

en: Move Selection
ro: Mută selecția

en: Left click and drag the selection to move selection outline. Right click and drag the selection to rotate selection outline.
ro: Click stânga pe selecție și trage pentru a muta conturul selecției. Click dreapta pe selecție și trage pentru a roti conturul selecției.

en: Paintbrush
ro: Pensulă de pictură

en: Type
ro: Tip

en: Paint Bucket
ro: Găleată cu vopsea

en: Left click to fill a region with the primary color, right click to fill with the secondary color.
ro: Clic pentru a umple o regiune folosind culoarea principală, clic dreapta pentru culoarea secundară.

en: Pan
ro: Mișcă

en: Click and drag to navigate image.
ro: Clic şi trage pentru a naviga în imagine.

en: Left click to draw freeform one-pixel wide lines with the primary color. Right click to use the secondary color.
ro: Click stânga pentru a desena linii arbitrare cu lățimea de un pixel folosind culoarea principală. Click dreapta pentru a folosi culoarea secundară.

en: Recolor
ro: Recolorează

en: Rectangle Select
ro: Selecție dreptunghiulară

en: Click and drag to draw a rectangular selection. Hold Shift to constrain to a square.
ro: Click și trage pentru a desena o selecție rectangulară. Ține apăsată tasta Shift pentru a constrânge selecția la forma de pătrat.

en: Rectangle
ro: Dreptunghi

en: Rounded Rectangle
ro: Dreptunghi rotunjit

en: Text - Finalize
ro: Text - Finalizare

en: Left click to place cursor, then type desired text. Text color is primary color.
ro: Clic stânga pentru a plasa cursorul, apoi tastează textul dorit. Culoarea textului este culoarea primară.

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Underline
ro: Subliniat

en: Left Align
ro: Aliniază la stânga

en: Center Align
ro: Aliniază centrat

en: Right Align
ro: Aliniază la dreapta

en: Text Style
ro: Stilul textului

en: Normal and Outline
ro: Normal și contur

en: Fill Background
ro: Umple fundalul

en: Outline width
ro: Lățimea conturului

en: Decrease outline size
ro: Micșorează lățimea conturului

en: Increase outline size
ro: Mărește lățimea conturului

en: Left click to zoom in. Right click to zoom out. Click and drag to zoom in selection.
ro: Clic stânga pentru mărire. Clic dreapta pentru micșorare. Clic și trage pentru a mări o zonă selectată.

en: Resize Palette
ro: Redimensionează paleta

en: New palette size:
ro: Noua mărime a paletei:

en: Save the changes to image "{0}" before closing?
ro: Doriți să salvați modificările imaginii "{0}" înainte de ieșire?

en: If you don't save, all changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, toate modificările vor fi pierdute definitiv.

en: Take Screenshot
ro: Capturează ecran

en: Delay before taking a screenshot (seconds):
ro: Întârziere înaintea capturii de ecran (secunde):

en: Image files
ro: Fișiere imagine

en: Save Image File
ro: Salvează fișierul imagine

en: Pinta does not support saving images in this file format.
ro: Pinta nu susţine salvarea imaginii in acest tip de fişier

en: Cannot save read only file.
ro: Fișierul read-only nu poate fi salvat.

en: Image too large
ro: Imagine prea mare

en: ICO files can not be larger than 255 x 255 pixels.
ro: Fișierele cu extensia ICO nu pot fi mai mare de 255 x 255 pixeli.

en: A file named "{0}" already exists. Do you want to replace it?
ro: Există deja un fișier cu numele "{0}". Doriți să-l înlocuiți?

en: The file already exists in "{1}". Replacing it will overwrite its contents.
ro: Acest fișier deja în "{1}". Dacă îl înlocuiți, conținutul lui va fi rescris.

en: Layer Opacity
ro: Opacitatea stratului

en: Rename Layer
ro: Redenumește stratul

en: Hide Layer
ro: Ascunde Strat

en: Show Layer
ro: Arată Strat

en: Layer Properties
ro: Proprietățile stratului

en: Rotate / Zoom Layer
ro: Rotire / Zoom Strat

en: Contributors to this release:
ro: Au contribuit la această versiune:

en: Previous contributors:
ro: Au contribuit la versiunile anterioare:

en: Translated by:
ro: Tradus de:

en: Based on the work of Paint.NET:
ro: Bazat pe munca la programul Paint.NET:

en: Using some icons from:
ro: Sunt utilizate unele pictograme din:

en: Powered by Mono:
ro: Bazat pe Mono:

en: About Pinta
ro: Despre Pinta

en: Version Info
ro: Informaţii despre versiune

en: Version
ro: Versiune

en: License
ro: Licenţă

en: Released under the MIT X11 License.
ro: Publicat sub licenţă MIT X11.

en: by Pinta contributors
ro: de contribuitorii Pinta

en: Details
ro: Detalii

en: JPEG Quality
ro: Calitate JPEG

en: Quality:
ro: Calitate:

en: Name:
ro: Nume:

en: Visible
ro: Vizibil

en: Blend Mode
ro: Mod contopire

en: Opacity:
ro: Opacitate:

en: Width:
ro: Lungime:

en: pixels
ro: pixeli

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Title
ro: Titlu

en: Path
ro: Cale

en: Hide
ro: Ascunde

en: Dockable
ro: Andocabil

en: Floating
ro: Plutitor

en: Auto Hide
ro: Ascunde automat

en: Dock
ro: Strat de text

en: By percentage:
ro: După procentaj:

en: By absolute size:
ro: După dimensiune absolută:

en: Maintain aspect ratio
ro: Menține raportul de aspect

en: Anchor:
ro: Ancoră:

en: number of threads to use for rendering
ro: numărul firelor de execuţie utilizate pentru randare

en: _File
ro: _Fișier

en: _Edit
ro: _Editare

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Image
ro: _Imagine

en: _Layers
ro: _Straturi

en: _Adjustments
ro: Ajustări

en: Effe_cts
ro: Efe_cte

en: A_dd-ins
ro: E_xtensii

en: _Window
ro: _Fereastră

en: Tool Windows
ro: Ferestre cu unelte

en: _Help
ro: _Ajutor

en: OptionName
ro: NumeOpțiune

en: Canvas
ro: Spațiu de desen

en: History
ro: Istoric

en: Layers
ro: Straturi

en: Images
ro: Imagini

en: Tools
ro: Unelte

en: Edge Behavior
ro: Comportament la margine

en: Multiple selection:
ro: Selecție multiplă:

en: Enable
ro: Activează

en: Disable
ro: Dezactivează

en: No selection
ro: Nici o selecție

en: Available in repository:
ro: Disponibil în repository

en: Update available
ro: Actualizare disponibilă

en: This add-in can't be loaded due to missing dependencies
ro: Această extensie nu poate fi încărcată deoarece nu au putut fi găsite dependințele

en: Required: {0} v{1}, found v{2}
ro: Necesar: {0} v{1}, găsit v{2}

en: Missing: {0} v{1}
ro: Lipsește: {0} v{1}

en: Installed version
ro: Versiune instalată

en: Repository version
ro: Versiune Repository

en: Download size
ro: Dimensiune download

en: The following depedencies required by this add-in are not available:
ro: Următoarele dependințe necesare pentru această extensie nu sunt disponibile:

en: Installation cancelled
ro: Instalare anulată

en: Some of the required add-ins were not found
ro: O parte din modulele obligatorii nu au fost găsite

en: Installation failed
ro: Instalare nereușită

en: Installed
ro: Instalat

en: Updates
ro: Actualizări

en: Gallery
ro: Galerie

en: All repositories
ro: Toate sursele

en: Manage Repositories...
ro: Management Surse...

en: {0} update available | {0} updates available
ro[0]: {0} actualizare disponibilă
ro[1]: {0} actualizări disponibile
ro[2]: {0} actualizare disponibilă
    {0} actualizări disponibile

en: Updating repository
ro: Actualizare sursă

en: Install Add-in Package
ro: Instalează pachet actualizare

en: Add-in packages
ro: Pachete cu actualizări

en: No add-ins found
ro: Nu a fost găsită nici o extensie

en: Add-in
ro: Extensie

en: Other
ro: Altele

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: The following packages will be uninstalled:
ro: Următoarele pachete vor fi dezinstalate:

en: There are other add-ins that depend on the previous ones which will also be uninstalled:
ro: Există alte extensii care depind de extensiile anteriaore care vor fi de asemenea dezinstalate:

en: The selected add-ins can't be installed because there are dependency conflicts.
ro: Următoarele extensii nu pot fi instalate pentru că există conflicte în dependințe.

en: The following packages will be installed:
ro: Următoarele pachete vor fi instalate:

en:  (in user directory)
ro:  (în directorul utilizatorului)

en: The following packages need to be uninstalled:
ro: Următoarele pachete trebuie dezinstalate:

en: The following dependencies could not be resolved:
ro: Următoarele dependențe nu au putut fi rezolvate:

en: Are you sure you want to cancel the installation?
ro: Sigur doriți anularea instalării?

en: Installing Add-ins
ro: Instalează extensii

en: The installation failed!
ro: Instalare eșuată!

en: The installation has completed with warnings.
ro: Instalarea s-a terminat cu avertizări.

en: Uninstalling Add-ins
ro: Dezinstalează extensii

en: The uninstallation failed!
ro: Dezinstalarea a eșuat!

en: The uninstallation has completed with warnings.
ro: Dezinstalarea s-a terminat cu avertizări.

en: Registering repository
ro: Înregistrare sursă

en: Exception occurred: {0}
ro: A apărut o excepție: {0}

en: More information
ro: Informații suplimentare

en: Install...
ro: Instalează...

en: Update
ro: Actualizare

en: _Uninstall...
ro: _Dezinstalează...

en: Additional extensions are required to perform this operation.
ro: Sunt necesare extensii adiționale pentru a efectua această operație.

en: The following add-ins will be installed:
ro: Următoarele extensii vor fi instalate:

en: No updates found
ro: Nu au fost găsite actualizări

en: Refresh
ro: Reactualizare

en: Update All
ro: Actualizează toate

en: Repository:
ro: Sursă:

en: Install from file...
ro: Instalează din fișier...

en: Install
ro: Instalează

en: Add-in Repository Management
ro: Management surse extensii

en: Add New Repository
ro: Adaugă sursă nouă

en: Select the location of the repository you want to register:
ro: Selectați locația sursei pe care doriți să o înregistrați:

en: Register an on-line repository
ro: Înregistrează o sursă online

en: Register a local repository
ro: Înregistrează o sursă locală

en: Path:
ro: Cale:

en: Browse...
ro: Navighează...

en: Progress
ro: În desfășurare

en: (provided by {0})
ro: (furnizat de către {0})
